UEFA Club Championship (Women) 2021/22


overview | 2020/21
Twenty-first edition. 

NB: Barcelona, Paris Saint-Germain, Bayern Munich and Chelsea qualified directly for Group Stage.
    BK Häcken, Sparta Praha, Køge, Olympique Lyon, VfL Wolfsburg, Real Madrid, Manchester City, 
    Rosengård and Slavia Prague byes to Second Qualifying Round.  

First Qualifying Round
 
Tournament 1 (in Lithuania)
 
Semifinals [Aug 18]
Breiðablik           Ice – KÍ Klaksvík             Far   7-0
Gintra Universitetas Lit - Flora Tallinn           Est   2-0
 
Third Place Match [Aug 21]
KÍ                   Far – Flora                   Est   0-1
 
Final [Aug 21]
Gintra Universitetas Lit – Breiðablik              Ice   1-8
 
Tournament 2 (in Scotland)
 
Semifinals [Aug 18]
Glasgow City         Sco – Birkirkara              Mal   3-0
BIIK Kazygurt        Kaz – Slovan Bratislava       Svk   4-0
 
Third Place Match [Aug 21]
Slovan Bratislava    Svk – Birkirkara              Mal   1-0 aet
 
Final [Aug 21]
BIIK Kazygurt        Kaz – Glasgow City            Sco   0-1
 
Tournament 3 (in Croatia)
 
Semifinals [Aug 18]
Anderlecht           Bel - Hayasa                  Arm   3-0
Osijek               Cro - Breznica Pljevlja       Mon   5-0
 
Third Place Match [Aug 21]
Breznica Pljevlja    Mon - Haysa                   Arm   3-2
 
Final [Aug 21]
Anderlecht           Bel - Osijek                  Cro   0-1 

Tournament 4 (in Bosnia Herzegovina)
 
Semifinals [Aug 18]
SK 2000 Sarajevo     BiH - Racing FC Union         Lux   0-1
Benfica              Por - Kiryat Gat              Isr   4-0
 
Third Place Match [Aug 21]
SK 2000 Sarajevo     BiH - Kiryat Gat              Isr   1-1 4-2p
 
Final [Aug 21]
Benfica              Por - Racing FC Union         Lux   7-0
 
Tournament 5 (in Finland) 

Semifinals [Aug 18]
Servette Chênois     Swi - Glentoran               Nir   1-0
Olimpia Cluj         Rom - Åland United            Fin   0-4
 
Third Place Match [Aug 21]
Olimpia Cluj         Rom - Glentoran               Nir   0-2
 
Final [Aug 21]
Servette Chênois     Swi - Åland United            Fin   1-0
 
Tournament 6 (in Cyprus)
 
Semifinals [Aug 18]
Apollon Limassol     Cyp - Dinamo BDUFK Minsk      Bls   2-0 aet
CSKA Moskva          Rus - Swansea City            Wal   4-1 aet
 
Third Place Match [Aug 21]
Dinamo BDUFK Minsk   Bls - Swansea City            Wal   2-0
 
Final [Aug 21]
Apollon Limassol     Cyp - CSKA Moskva             Rus   2-1
 
Tournament 7 (in Greece)
 
Semifinals [Aug 18]
PAOK Thessaloniki    Gre - Agarista Anenii Noi     Mol   6-0
Vålerenga            Nor - Mitrovica               Kos   5-0
 
Third Place Match [Aug 21]
Mitrovica            Kos - Agarista Anenii Noi     Mol   3-0
 
Final [Aug 21]
Vålerenga            Nor - PAOK Thessaloniki       Gre   2-0 
 
Tournament 8 (in Italy)
 
Semifinals [Aug 18]
Juventus             Ita - Kamenica Sasa           Mkd  12-0
St. Pölten           Aut - Beşiktaş                Tur   7-0
 
Third Place Match [Aug 21]
Beşiktaş             Tur - Kamenica Sasa           Mkd   4-0
 
Final [Aug 21]
St. Pölten           Aut - Juventus                Ita   1-4
 
Tournament 9 (in Netherlands)
 
Semifinals [Aug 18]
Spartak Subotica     Ser - Peamount United         Ire   5-2
Twente               Net - Tbilisi Nike            Geo   9-0
 
Third Place Match [Aug 21]
Peamount United      Ire - Tbilisi Nike            Geo   3-0 awd
 
Final [Aug 21]
Twente               Net - Spartak Subotica        Ser   5-2 aet
 
Tournament 10 (in Slovenia)
 
Semifinals [Aug 18]
Zhytlobud-1 Kharkiv  Ukr - NSA Sofia               Bul   5-1
Pomurje              Slo - Rīgas FS                Lat   6-1
 
Third Place Match [Aug 21]
NSA Sofia            Bul - Rīgas FS                Lat   2-1
 
Final [Aug 21]
Zhytlobud-1 Kharkiv  Ukr - Pomurje                 Slo   4-1

Tournament 11 (in Poland)
 
Semifinals [Aug 17]
Ferencváros          Hun - Czarni Sosnowiec        Pol   2-1
Vllaznia bye to Final
 
Final [Aug 20]
Vllaznia             Alb - Ferencváros             Hun   0-0 3-1p
 
Tournament 12 (in Switzerland)
 
Semifinals [Aug 17]
1899 Hoffenheim      Ger - Valur                   Ice   1-0
Zürich               Swi - Milan                   Ita   1-2
 
Third Place Match [Aug 20]
Zürich               Swi - Valur                   Ice   1-3
 
Final [Aug 20]
1899 Hoffenheim      Ger - Milan                   Ita   2-0
 
Tournament 13 (in Sweden)
 

Semifinals [Aug 18]
Brøndby IF           Den - Kristianstad            Swe   0-1
Bordeaux             Fra - Slovácko                Cze   2-1
 
Third Place Match [Aug 21]
Brøndby IF           Den - Slovácko                Cze   2-1
 
Final [Aug 21]
Bordeaux             Fra - Kristianstad            Swe   3-1
 
Tournament 14 (in Norway)
 
Semifinals [Aug 18]
FC Minsk             Bls - Rosenborg               Nor   1-2
Levante              Spa - Celtic                  Sco   2-1
 
Third Place Match [Aug 21]
FC Minsk             Bls - Celtic                  Sco   3-2 aet
 
Final [Aug 21]
Levante              Spa - Rosenborg               Nor   4-3 aet
 
Tournament 15 (in Russia)
 
Semifinals [Aug 18]
Arsenal              Eng - Okzhetpes               Kaz   4-0
PSV Eindhoven        Net - Lokomotiv Moskva        Rus   3-1
 
Third Place Match [Aug 21] 
Okzhetpes            Kaz - Lokomotiv Moskva        Rus   0-4
 
Final [Aug 21]
Arsenal              Eng - PSV Eindhoven           Net   3-1
 
Second Qualifying Round [Aug 31-Sep 1 & Sep 8-9]
 
Sparta Prague        Cze – Køge                    Den   0–1 0–2
Osijek               Cro – Breiðablik              Ice   1–1 0–3
Vllaznia             Alb - Juventus                Ita   0–2 0–1
Twente               Net – Benfica                 Por   1–1 0–4
Apollon Limassol     Cyp – Zhytlobud-1 Kharkiv     Ukr   1–2 1–3
Servette Chênois     Swi – Glasgow City            Sco   1–1 2–1
Vålerenga            Nor - BK Häcken               Swe   1–3 2–3
Levante              Spa - Lyon                    Fra   1–2 1–2
Arsenal              Eng - Slavia Prague           Cze   3–0 4–0
Real Madrid          Spa – Manchester City         Eng   1–1 1–0
VfL Wolfsburg        Ger – Bordeaux                Fra   3–2 2–3 3-0p
Rosengård            Swe – 1899 Hoffenheim         Ger   0–3 3–3
 
Group Stage

Group A
 
[Oct 6]
Servette Chênois     Swi – Juventus                Ita   0-3
Chelsea              Eng – VfL Wolfsburg           Ger   3-3
[Oct 13]
VfL Wolfsburg        Ger – Servette Chênois        Swi   5-0
Juventus             Ita – Chelsea                 Eng   1-2
[Nov 9]
Servette Chênois     Swi – Chelsea                 Eng   0-7
Juventus             Ita – VfL Wolfsburg           Ger   2-2
[Nov 18]
VfL Wolfsburg        Ger – Juventus                Ita   0-2
Chelsea              Eng – Servette Chênois        Swi   1-0
[Dec 8]
Servette Chênois     Swi – VfL Wolfsburg           Ger   0-3
Chelsea              Eng – Juventus                Ita   0-0
[Dec 16]
VfL Wolfsburg        Ger – Chelsea                 Eng   4-0
Juventus             Ita – Servette Chênois        Swi   4-0
 
1.VfL Wolfsburg        6  3 2 1  17- 7  11  Qualified
2.Juventus             6  3 2 1  12- 4  11  Qualified
3.Chelsea              6  3 2 1  13- 8  11
4.Servette Chênois     6  0 0 6   0-23   0
 
Group B
 
[Oct 6]
Zhytlobud-1 Kharkiv  Ukr – Real Madrid             Spa   0-1
Breiðablik           Ice – Paris Saint-Germain     Fra   0-2
[Oct 13]
Paris Saint-Germain  Fra - Zhytlobud-1 Kharkiv     Ukr   5-0
Real Madrid          Spa – Breiðablik              Ice   5-0
[Nov 9]
Zhytlobud-1 Kharkiv  Ukr – Breiðablik              Ice   0-0
Paris Saint-Germain  Fra – Real Madrid             Spa   4-0
[Nov 18]
Breiðablik           Ice – Zhytlobud-1 Kharkiv     Ukr   0-2 
Real Madrid          Spa – Paris Saint-Germain     Fra   0-2
[Dec 8]
Zhytlobud-1 Kharkiv  Ukr – Paris Saint-Germain     Fra   0-6
Breiðablik           Ice – Real Madrid             Spa   0-3
[Dec 16]
Paris Saint-Germain  Fra – Breiðablik              Ice   6-0
Real Madrid          Spa – Zhytlobud-1 Kharkiv     Ukr   3-0
 
1.Paris Saint-Germain  6  6 0 0  25- 0  18  Qualified
2.Real Madrid          6  4 0 2  12- 6  12  Qualified
3.Zhytlobud-1 Kharkiv  6  1 1 4   2-15   4
4.Breiðablik           6  0 1 5   0-18   1

Group C
 
[Oct 5]
1899 Hoffenheim      Ger – Køge                    Den   5-0
Barcelona            Spa – Arsenal                 Eng   4-1
[Oct 14]
Køge                 Den – Barcelona               Spa   0-2
Arsenal              Eng – 1899 Hoffenheim         Ger   4-0
[Nov 10]
Køge                 Den – Arsenal                 Eng   1-5
Barcelona            Spa – 1899 Hoffenheim         Ger   4-0
[Nov 17]
1899 Hoffenheim      Ger – Barcelona               Spa   0-5
Arsenal              Eng – Køge                    Den   3-0
[Dec 9]
Køge                 Den – 1899 Hoffenheim         Ger   1-2
Arsenal              Eng – Barcelona               Spa   0-4
[Dec 15]
1899 Hoffenheim      Ger - Arsenal                 Eng   4-1
Barcelona            Spa – Køge                    Den   5-0
 
1.Barcelona            6  6 0 0  24- 1  18  Qualified
2.Arsenal              6  3 0 3  14-13   9  Qualified
3.1899 Hoffenheim      6  3 0 3  11-15   9
4.Køge                 6  0 0 6   2-22   0

Group D
 
[Oct 5]
BK Häcken            Swe – Lyon                    Fra   0-3
Benfica              Por – Bayern Munich           Ger   0-0
[Oct 14]
Bayern Munich        Ger – BK Häcken               Swe   4-0
Lyon                 Fra – Benfica                 Por   5-0
[Nov 10] 
Lyon                 Fra - Bayern Munich           Ger   2-1
Benfica              Por – BK Häcken               Swe   0-1
[Nov 17]
BK Häcken            Swe – Benfica                 Por   1-2
Bayern Munich        Ger – Lyon                    Fra   1-0
[Dec 9]
BK Häcken            Swe - Bayern Munich           Ger   1-5
Benfica              Por - Lyon                    Fra   0-5
[Dec 15]
Lyon                 Fra – BK Häcken               Swe   4-0
Bayern Munich        Ger – Benfica                 Por   4-0
 
1.Lyon                 6  5 0 1  19- 2  15  Qualified
2.Bayern Munich        6  4 1 1  15- 3  13  Qualified
3.Benfica              6  1 1 4   2-16   4
4.BK Häcken            6  1 0 5   3-18   3

Quarterfinals [Mar 22-23 & Mar 30-31]
 
Bayern Munich        Ger – Paris Saint-Germain     Fra   1–2 2–2 aet
Juventus             Ita – Lyon                    Fra   2–1 1–3
Arsenal              Eng – VfL Wolfsburg           Ger   1–1 0–2
Real Madrid          Spa – Barcelona               Spa   1–3 2–5
 
Semifinals [Apr 22-24 & Apr 30]
 
Barcelona            Spa – VfL Wolfsburg           Ger   5–1 0–2
Lyon                 Fra – Paris Saint-Germain     Fra   3–2 2–1
 
Final [May 21, Torino]
 
Barcelona            Spa - Lyon                    Fra   1-3
 [Putellas 41; Henry 6, Hegerberg 23, Macario 33]

 
 

overview | 2020/21

About this document

Prepared and maintained by Roberto Di Maggio for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Roberto Di Maggio (dimrob@libero.it)
Last updated: 23 Jun 2022

(C) Copyright Roberto Di Maggio and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.