Andorra 2021/22


Primera Divisió
Copa Constitució
Segona Divisió

Primera Divisió

Fase Regular | Play-off pel Títol | Play-off pel Descens

Fase Regular

Final Table:

 1.Inter Club d'Escaldes         21  12  6  3  42-15  42  [C]               Play-off pel Títol
 2.UE Santa Coloma               21  11  6  4  29-19  39                    Play-off pel Títol
 3.UE Sant Julià                 21  10  7  4  33-21  37  [6 3 2 1 9-6 11]  Play-off pel Títol
 4.Atlètic Club d'Escaldes       21  10  7  4  36-19  37  [6 2 2 2 9-9  8]  Play-off pel Títol
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.FC Santa Coloma               21  10  7  4  41-26  37  [6 1 2 3 6-9  5]  Play-off pel Descens
 6.FC Ordino                     21   5  4 12  19-39  19  [P]               Play-off pel Descens
 7.UE Engordany                  21   4  5 12  23-37  17                    Play-off pel Descens
 8.CE Carroi                     21   1  0 20  15-62   3                    Play-off pel Descens

Round 1 [Sep 19]
UE Engordany       3-1 CE Carroi          
UE Santa Coloma    2-1 FC Santa Coloma    
Atlètic Club       1-1 UE Sant Julià      
FC Ordino          0-4 Inter Club         

Round 2 [Sep 26]
UE Sant Julià      1-2 UE Santa Coloma    
CE Carroi          1-5 FC Ordino          
FC Santa Coloma    1-1 UE Engordany       
Inter Club         0-0 Atlètic Club       

Round 3 [Oct 3]
FC Ordino          1-1 Atlètic Club       
UE Engordany       1-1 UE Sant Julià      
UE Santa Coloma    0-1 Inter Club         
CE Carroi          2-5 FC Santa Coloma    

Round 4 [Oct 17]
FC Santa Coloma    3-2 FC Ordino          
Inter Club         3-0 UE Engordany       
UE Sant Julià      2-0 CE Carroi          
Atlètic Club       0-0 UE Santa Coloma    

Round 5 [Oct 24]
CE Carroi          0-2 Inter Club         
UE Engordany       0-2 Atlètic Club       
FC Ordino          0-2 UE Santa Coloma    
FC Santa Coloma    1-3 UE Sant Julià      

Round 6 [Oct 31]
Inter Club         1-1 FC Santa Coloma    
FC Ordino          0-1 UE Sant Julià      
UE Santa Coloma    1-0 UE Engordany       
Atlètic Club       3-1 CE Carroi          

Round 7 [Nov 7]
UE Sant Julià      0-0 Inter Club         
FC Santa Coloma    1-3 Atlètic Club       
UE Engordany       2-4 FC Ordino          
CE Carroi          1-2 UE Santa Coloma    

Round 8
[Nov 21]
CE Carroi          1-4 UE Engordany       
Inter Club         3-0 FC Ordino          
UE Sant Julià      1-0 Atlètic Club       
[Jan 26]
FC Santa Coloma    3-1 UE Santa Coloma    

Round 9 [Nov 28]
UE Santa Coloma    1-1 UE Sant Julià      
FC Ordino          2-0 CE Carroi          
UE Engordany       2-4 FC Santa Coloma    
Atlètic Club       1-1 Inter Club         

Round 10 [Dec 19]
Atlètic Club       3-0 FC Ordino          
Inter Club         2-2 UE Santa Coloma    
FC Santa Coloma    3-0 CE Carroi          
UE Sant Julià      3-2 UE Engordany       

Round 11
[Jan 9]
UE Santa Coloma    1-3 Atlètic Club       
[Jan 26]
CE Carroi          0-6 UE Sant Julià      
[Feb 2]
FC Ordino          0-0 FC Santa Coloma    
[Feb 3]
UE Engordany       1-2 Inter Club         

Round 12
[Jan 19]
UE Sant Julià      0-0 FC Santa Coloma    
Inter Club         4-2 CE Carroi          
[Jan 20]
Atlètic Club       3-1 UE Engordany       
UE Santa Coloma    1-0 FC Ordino          

Round 13 [Jan 30]
UE Engordany       1-1 UE Santa Coloma    
FC Santa Coloma    3-2 Inter Club         
CE Carroi          1-2 Atlètic Club       
UE Sant Julià      1-1 FC Ordino          

Round 14 [Feb 6]
Atlètic Club       2-1 FC Santa Coloma    
FC Ordino          1-0 UE Engordany       
Inter Club         1-0 UE Sant Julià      
UE Santa Coloma    1-2 CE Carroi          

Round 15 [Feb 13]
UE Engordany       1-0 CE Carroi          
Atlètic Club       2-3 UE Sant Julià      
UE Santa Coloma    1-1 FC Santa Coloma    
FC Ordino          0-7 Inter Club         

Round 16 [Feb 20]
CE Carroi          0-1 FC Ordino          
UE Sant Julià      0-4 UE Santa Coloma    
Inter Club         2-1 Atlètic Club       
FC Santa Coloma    1-1 UE Engordany       

Round 17 [Feb 27]
UE Santa Coloma    1-0 Inter Club         
FC Ordino          0-5 Atlètic Club       
UE Engordany       1-3 UE Sant Julià      
CE Carroi          0-5 FC Santa Coloma    

Round 18 [Mar 6]
FC Santa Coloma    2-1 FC Ordino          
Inter Club         4-1 UE Engordany       
UE Sant Julià      4-1 CE Carroi          
Atlètic Club       1-1 UE Santa Coloma    

Round 19 [Mar 13]
UE Engordany       1-0 Atlètic Club       
FC Santa Coloma    2-0 UE Sant Julià      
FC Ordino          0-1 UE Santa Coloma    
CE Carroi          0-2 Inter Club         

Round 20 [Mar 20]
Inter Club         1-2 FC Santa Coloma    
Atlètic Club       2-1 CE Carroi          
UE Santa Coloma    1-0 UE Engordany       
FC Ordino          1-2 UE Sant Julià      

Round 21 [Apr 3]
UE Sant Julià      0-0 Inter Club         
CE Carroi          1-3 UE Santa Coloma    
FC Santa Coloma    1-1 Atlètic Club       
UE Engordany       0-0 FC Ordino          

Final Table:

 1.Inter Club d'Escaldes         21  12  6  3  42-15  42  [C]               Play-off pel Títol
 2.UE Santa Coloma               21  11  6  4  29-19  39                    Play-off pel Títol
 3.UE Sant Julià                 21  10  7  4  33-21  37  [6 3 2 1 9-6 11]  Play-off pel Títol
 4.Atlètic Club d'Escaldes       21  10  7  4  36-19  37  [6 2 2 2 9-9  8]  Play-off pel Títol
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.FC Santa Coloma               21  10  7  4  41-26  37  [6 1 2 3 6-9  5]  Play-off pel Descens
 6.FC Ordino                     21   5  4 12  19-39  19  [P]               Play-off pel Descens
 7.UE Engordany                  21   4  5 12  23-37  17                    Play-off pel Descens
 8.CE Carroi                     21   1  0 20  15-62   3                    Play-off pel Descens

Play-off pel Títol

Final Table:

 1.Inter Club d'Escaldes         27  14  8  5  54-24  50  [C]  Champions
 2.UE Santa Coloma               27  13  8  6  37-26  47
 3.UE Sant Julià                 27  12 10  5  41-30  46
 4.Atlètic Club d'Escaldes       27  11 10  6  44-30  43

Round 22 [Apr 10]
Atlètic Club       1-1 Inter Club         
UE Sant Julià      2-1 UE Santa Coloma    

Round 23 [Apr 24]
UE Santa Coloma    1-0 Inter Club         
UE Sant Julià      1-1 Atlètic Club       

Round 24 [May 1]
Inter Club         4-1 UE Sant Julià      
Atlètic Club       3-2 UE Santa Coloma    

Round 25 [May 8]
UE Santa Coloma    0-0 UE Sant Julià      
Inter Club         4-1 Atlètic Club       

Round 26 [May 15]
Atlètic Club       1-2 UE Sant Julià      
Inter Club         1-3 UE Santa Coloma    

Round 27 [May 22]
UE Sant Julià      2-2 Inter Club         
UE Santa Coloma    1-1 Atlètic Club       

Final Table:

 1.Inter Club d'Escaldes         27  14  8  5  54-24  50  [C]  Champions
 2.UE Santa Coloma               27  13  8  6  37-26  47
 3.UE Sant Julià                 27  12 10  5  41-30  46
 4.Atlètic Club d'Escaldes       27  11 10  6  44-30  43

Play-off pel Descens

Final Table:

 5.FC Santa Coloma               27  15  7  5  64-34  52
 6.FC Ordino                     27   7  6 14  30-49  27  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.UE Engordany                  27   5  5 17  29-55  20       Relegation Playoff
--------------------------------------------------------
 8.CE Carroi                     27   3  2 22  22-73  11       Relegated

Round 22 [Apr 10]
UE Engordany       0-2 FC Ordino          
CE Carroi          0-4 FC Santa Coloma    

Round 23 [Apr 24]
FC Santa Coloma    3-2 FC Ordino          
CE Carroi          0-2 UE Engordany       

Round 24 [May 1]
FC Ordino          2-2 CE Carroi          
UE Engordany       1-4 FC Santa Coloma    

Round 25 [May 8]
FC Santa Coloma    1-2 CE Carroi          
FC Ordino          2-1 UE Engordany       

Round 26 [May 14]
FC Ordino          2-3 FC Santa Coloma    
UE Engordany       1-2 CE Carroi          

Round 27
[May 21]
CE Carroi          1-1 FC Ordino          
[May 22]
FC Santa Coloma    8-1 UE Engordany       

Final Table:

 5.FC Santa Coloma               27  15  7  5  64-34  52
 6.FC Ordino                     27   7  6 14  30-49  27  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.UE Engordany                  27   5  5 17  29-55  20       Relegation Playoff
--------------------------------------------------------
 8.CE Carroi                     27   3  2 22  22-73  11       Relegated

Partit de Promoció

First Leg [May 29]
FS La Massana      0-3 UE Engordany       

Second Leg [Jun 1]
UE Engordany       4-1 FS La Massana      

NB: both remain at former level

Copa Constitució

1/8 Final [Jan 16]
UE Santa Coloma    6-2 FC Encamp          
Inter Club         3-0 UE Sant Julià      
FC Ordino          0-2 FC Santa Coloma    
CF Atlètic Amèrica 0-2 Penya Encarnada    
Ranger's FC        0-5 UE Engordany       
CE Carroi          2-1 FS La Massana      
UE Extremenya      bye
Atlètic Club       bye   
 
Quarterfinals [Jan 23]
UE Extremenya      1-0 CE Carroi          
Atlètic Club       2-0 UE Santa Coloma    
Inter Club         1-0 FC Santa Coloma    
Penya Encarnada    0-3 UE Engordany       
 
Semifinals
[Apr 6]
UE Engordany       1-1 UE Extremenya      [2-4 pen]
[Apr 7]
Atlètic Club       2-2 Inter Club         [4-2 pen]

Final [May 29]
Atlètic Club       4-1 UE Extremenya      


Segona Divisió

Fase Regular | Play-off Pel Ascens

Fase Regular

Final Table:

 1.Penya Encarnada d'Andorra     20  17  3  0 106-13  54  [R]  Play-off Pel Ascens
 2.FS La Massana                 20  15  3  2  63-19  48       Play-off Pel Ascens
 3.UE Extremenya                 20  12  5  3  65-27  41  [N]  Play-off Pel Ascens
 4.UE Santa Coloma B             20  12  2  6  58-25  38       Ineligible for promotion
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CF Atlètic Amèrica            20  11  1  8  52-33  34       Play-off Pel Ascens
 6.FC Encamp                     20   8  4  8  36-39  28
 7.Atlètic Club d'Escaldes B     20   6  1 13  26-62  19  [N]
 8.FC Santa Coloma B             20   6  0 14  32-79  18  [N]
 9.Ranger's FC                   20   5  0 15  33-67  15
10.UE Engordany B                20   1  1 18  22-113  4
 -.UE Sant Julià B               20   7  0 13  34-50  21  [N]
 -.CE Jenlai                     withdrew before start of season

NB: UE Sant Julià B withdrew at the halfway stage and had their remaining matches
    awarded 0-3 losses against them

Round 1
[Sep 18]
Atlètic Club B     5-1 FC Santa Coloma B  
UE Santa Coloma B  0-2 UE Sant Julià B    
[Sep 19]
Ranger's FC        3-0 FC Encamp          
Penya Encarnada    0-0 UE Extremenya      
CF Atlètic Amèrica 1-2 FS La Massana      
UE Engordany B     bye

Round 2
[Sep 25]
UE Sant Julià B    5-4 CF Atlètic Amèrica 
[Sep 26]
FC Encamp          4-1 Atlètic Club B     
UE Extremenya      4-2 Ranger's FC        
UE Engordany B     0-8 Penya Encarnada    
FC Santa Coloma B  0-2 UE Santa Coloma B  
FS La Massana      bye

Round 3
[Oct 2]
CF Atlètic Amèrica 4-2 FC Santa Coloma B  
Atlètic Club B     0-5 UE Santa Coloma B  
[Oct 3]
FC Encamp          1-1 UE Extremenya      
Ranger's FC        5-3 UE Engordany B     
Penya Encarnada    1-1 FS La Massana      
UE Sant Julià B    bye

Round 4
[Oct 16]
UE Engordany B     0-3 FC Encamp          
FS La Massana      5-2 Ranger's FC        
[Oct 17]
UE Extremenya      4-1 Atlètic Club B     
UE Sant Julià B    3-5 Penya Encarnada    
UE Santa Coloma B  3-0 CF Atlètic Amèrica 
FC Santa Coloma B  bye

Round 5
[Oct 23]
UE Extremenya     10-1 UE Engordany B     
Atlètic Club B     1-3 CF Atlètic Amèrica 
[Oct 24]
FC Encamp          2-2 FS La Massana      
Ranger's FC        1-2 UE Sant Julià B    
Penya Encarnada    8-0 FC Santa Coloma B  
UE Santa Coloma B  bye

Round 6
[Oct 30]
UE Santa Coloma B  0-1 Penya Encarnada    
[Oct 31]
UE Engordany B     0-3 Atlètic Club B     
FS La Massana      0-1 UE Extremenya      
FC Santa Coloma B  1-2 Ranger's FC        
[Nov 18]
UE Sant Julià B    4-1 FC Encamp          
CF Atlètic Amèrica bye

Round 7
[Nov 6]
UE Extremenya      5-0 UE Sant Julià B    
[Nov 7]
UE Engordany B    1-14 FS La Massana      
FC Encamp          2-4 FC Santa Coloma B  
Ranger's FC        3-6 UE Santa Coloma B  
Penya Encarnada    6-1 CF Atlètic Amèrica 
Atlètic Club B     bye

Round 8
[Nov 13]
CF Atlètic Amèrica 2-0 Ranger's FC        
[Nov 14]
FS La Massana      3-1 Atlètic Club B     
FC Santa Coloma B  0-5 UE Extremenya      
UE Santa Coloma B  4-0 FC Encamp          
[Dec 8]
UE Sant Julià B    5-0 UE Engordany B     
Penya Encarnada    bye

Round 9 
[Nov 20]
UE Engordany B     2-6 FC Santa Coloma B  
Atlètic Club B     0-7 Penya Encarnada    
[Nov 21]
FS La Massana      3-0 UE Sant Julià B    
UE Extremenya      2-1 UE Santa Coloma B  
FC Encamp          1-5 CF Atlètic Amèrica 
Ranger's FC        bye

Round 10
[Nov 27]
CF Atlètic Amèrica 2-1 UE Extremenya      
Penya Encarnada    8-0 Ranger's FC        
[Nov 28]
FC Santa Coloma B  2-5 FS La Massana      
UE Santa Coloma B  9-0 UE Engordany B     
[Dec 17]
Atlètic Club B     1-5 UE Sant Julià B    
FC Encamp          bye

Round 11
[Dec 4]
FS La Massana      4-2 UE Santa Coloma B  
[Dec 15]
UE Engordany B     1-5 CF Atlètic Amèrica 
[Jan 9]
Ranger's FC        1-2 Atlètic Club B     
[Feb 2]
UE Sant Julià B    8-0 FC Santa Coloma B  
[Feb 3]
FC Encamp          0-5 Penya Encarnada    
UE Extremenya      bye

Round 12 [Dec 19]
FC Encamp          1-0 Ranger's FC        
UE Extremenya      2-2 Penya Encarnada    
FS La Massana      3-0 CF Atlètic Amèrica 
FC Santa Coloma B  1-2 Atlètic Club B     
UE Sant Julià B    awd UE Santa Coloma B  [awarded 0-3]
UE Engordany B     bye

Round 13
[Jan 29]
Atlètic Club B     0-1 FC Encamp          
[Jan 30]
Ranger's FC        2-4 UE Extremenya      
Penya Encarnada    7-1 UE Engordany B     
UE Santa Coloma B  7-2 FC Santa Coloma B  
CF Atlètic Amèrica awd UE Sant Julià B    [awarded 3-0]
FS La Massana      bye

Round 14
[Feb 5]
UE Engordany B     2-3 Ranger's FC        
FS La Massana      0-2 Penya Encarnada    
[Feb 6]
UE Extremenya      2-2 FC Encamp          
FC Santa Coloma B  0-5 CF Atlètic Amèrica 
UE Santa Coloma B  2-1 Atlètic Club B     

Round 15 [Feb 13]
Atlètic Club B     0-4 UE Extremenya      
FC Encamp          7-0 UE Engordany B     
Ranger's FC        0-2 FS La Massana      
CF Atlètic Amèrica 1-1 UE Santa Coloma B  
Penya Encarnada    awd UE Sant Julià B    [awarded 3-0]
FC Santa Coloma B  bye

Round 16
[Feb 19]
UE Engordany B    2-10 UE Extremenya      
[Feb 20]
FS La Massana      1-1 FC Encamp          
FC Santa Coloma B 1-12 Penya Encarnada    
CF Atlètic Amèrica 2-0 Atlètic Club B     
UE Sant Julià B    awd Ranger's FC        [awarded 0-3]
UE Santa Coloma B  bye

Round 17
[Feb 26]
UE Extremenya      0-5 FS La Massana      
[Feb 27]
Atlètic Club B     2-2 UE Engordany B     
Ranger's FC        2-3 FC Santa Coloma B  
Penya Encarnada    2-1 UE Santa Coloma B  
FC Encamp          awd UE Sant Julià B    [awarded 3-0]
CF Atlètic Amèrica bye

Round 18
[Mar 5]
FC Santa Coloma B  0-3 FC Encamp          
CF Atlètic Amèrica 1-2 Penya Encarnada    
[Mar 6]
FS La Massana      3-2 UE Engordany B     
UE Santa Coloma B  3-2 Ranger's FC        
UE Sant Julià B    awd UE Extremenya      [awarded 0-3]
Atlètic Club B     bye

Round 19
[Mar 12]
UE Extremenya      2-3 FC Santa Coloma B  
Ranger's FC        0-6 CF Atlètic Amèrica 
[Mar 13]
Atlètic Club B     1-4 FS La Massana      
FC Encamp          1-3 UE Santa Coloma B  
UE Engordany B     awd UE Sant Julià B    [awarded 3-0]
Penya Encarnada    bye

Round 20
[Mar 19]
Penya Encarnada   12-0 Atlètic Club B     
UE Santa Coloma B  2-2 UE Extremenya      
[Mar 20]
FC Santa Coloma B  3-1 UE Engordany B     
CF Atlètic Amèrica 0-2 FC Encamp          
UE Sant Julià B    awd FS La Massana      [awarded 0-3]
Ranger's FC        bye

Round 21
[Mar 23]
UE Engordany B     1-4 UE Santa Coloma B  
[Mar 27]
FS La Massana      2-0 FC Santa Coloma B  
UE Extremenya      3-1 CF Atlètic Amèrica 
Ranger's FC       1-11 Penya Encarnada    
UE Sant Julià B    awd Atlètic Club B     [awarded 0-3]
FC Encamp          bye

Round 22
[Apr 2]
UE Santa Coloma B  0-1 FS La Massana      
[Apr 3]
CF Atlètic Amèrica 6-0 UE Engordany B     
Penya Encarnada    4-1 FC Encamp          
Atlètic Club B     2-1 Ranger's FC        
FC Santa Coloma B  awd UE Sant Julià B    [awarded 3-0]
UE Extremenya      bye

Final Table:

 1.Penya Encarnada d'Andorra     20  17  3  0 106-13  54  [R]  Play-off Pel Ascens
 2.FS La Massana                 20  15  3  2  63-19  48       Play-off Pel Ascens
 3.UE Extremenya                 20  12  5  3  65-27  41  [N]  Play-off Pel Ascens
 4.UE Santa Coloma B             20  12  2  6  58-25  38       Ineligible for promotion
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CF Atlètic Amèrica            20  11  1  8  52-33  34       Play-off Pel Ascens
 6.FC Encamp                     20   8  4  8  36-39  28
 7.Atlètic Club d'Escaldes B     20   6  1 13  26-62  19  [N]
 8.FC Santa Coloma B             20   6  0 14  32-79  18  [N]
 9.Ranger's FC                   20   5  0 15  33-67  15
10.UE Engordany B                20   1  1 18  22-113  4
 -.UE Sant Julià B               20   7  0 13  34-50  21  [N]
 -.CE Jenlai                     withdrew before start of season

NB: UE Sant Julià B withdrew at the halfway stage and had their remaining matches
    awarded 0-3 losses against them

Play-off pel Ascens

Final Table:

 1.Penya Encarnada d'Andorra     26  21  4  1 120-21  67  [R]  Promoted
--------------------------------------------------------
 2.FS La Massana                 26  17  5  4  80-34  56       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.UE Extremenya                 26  14  6  6  77-43  48
 4.CF Atlètic Amèrica            26  12  3 11  61-46  39

Round 21
[Apr 9]
UE Extremenya      1-5 FS La Massana      
[Apr 10]
CF Atlètic Amèrica 1-1 Penya Encarnada    

Round 22
[Apr 23]
UE Extremenya      0-3 CF Atlètic Amèrica 
[Apr 24]
FS La Massana      0-1 Penya Encarnada    

Round 23
[Apr 30]
CF Atlètic Amèrica 3-3 FS La Massana      
[May 1]
Penya Encarnada    2-3 UE Extremenya      

Round 24
[May 7]
Penya Encarnada    2-0 CF Atlètic Amèrica 
[May 8]
FS La Massana      3-3 UE Extremenya      

Round 25 [May 15]
Penya Encarnada    5-2 FS La Massana      
CF Atlètic Amèrica 0-3 UE Extremenya      

Round 26
[May 17]
UE Extremenya      2-3 Penya Encarnada    
[May 22]
FS La Massana      4-2 CF Atlètic Amèrica 

Final Table:

 1.Penya Encarnada d'Andorra     26  21  4  1 120-21  67  [R]  Promoted
--------------------------------------------------------
 2.FS La Massana                 26  17  5  4  80-34  56       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.UE Extremenya                 26  14  6  6  77-43  48
 4.CF Atlètic Amèrica            26  12  3 11  61-46  39


2020/21.

list of champions.

list of final tables.

all-time table.

list of final placings.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Carlos Santos, Hans Schöggl and Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Carlos Santos, Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 15 Jun 2022

(C) Copyright Carlos Santos, Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.