Australia 1982


National Soccer League 1982
National Cup 1982
State Leagues 1982

National Soccer League 1982

NB: see also 1982 National Soccer League.

Final Table:

 1. Sydney City              30  20  5  5  68-28  45  Champions
 2. St.George Budapest       30  14  8  8  47-40  36
 3. Wollongong City          30  16  3 11  43-46  35
 4. Heidelberg United        30  13  8  9  42-37  34
 5. Preston Makedonia        30  12 10  8  45-41  34
 6. South Melbourne          30  11  9 10  46-37  31
 7. APIA Leichhardt          30  12  7 11  49-54  31
 8. Sydney Olympic           30  12  6 12  52-42  30
 9. West Adelaide Hellas     30  10  8 12  44-40  28
10. Marconi Fairfield        30  12  4 14  44-43  28
11. Brisbane Lions           30  10  8 12  39-42  28
12. Newcastle United         30  10  7 13  43-52  27
13. Adelaide City            30   6 12 12  36-44  24
14. Footscray JUST           30   5 14 11  34-46  24
15. Canberra City            30   7 10 13  37-54  24
16. Brisbane City            30   5 11 14  32-55  21


National Cup 1982

NB: see also National Cup 1982.

Quarterfinals
Heidelberg United               3-1 Preston Makedonia
West Adelaide                   0-2 Canberra City
Marconi Fairfield               1-2 APIA Leichhardt Tigers
Brisbane Lions                  1-0 Sydney City
 
Semifinals
Heidelberg United               4-3 Canberra City
APIA Leichhardt Tigers          2-1 Brisbane Lions
 
Final [Sep 12, Olympic Park, Melbourne; att: 7000]
Heidelberg United               1-2 APIA Leichhardt Tigers           
 

State Leagues 1982

Australian Capital Territory | New South Wales | Queensland | South Australia | Tasmania | Victoria | Western Australia


Australian Capital Territory 1982

   
NB: see also Federal Capital Territory 1982

Division One

Final Table:

 1. Belconnen United         22  18  1  3  96-21  37  Qualified
 2. West Woden Juventus      22  16  5  1  91-21  37  Qualified
 3. Downer Olympic           22  16  3  3  60-16  35  Qualified
 4. Weston Creek             22  14  4  4  59-30  32  Qualified
 5. Canberra United          22  10  3  9  50-46  23
 6. Croatia Deakin           22  11  1 10  33-42  23
 7. Luso                     22  10  1 11  64-47  21
 8. Narrabundah              22   6  7  9  42-45  19
 9. ANU FC                   22   7  3 12  48-52  17
10. Polonia White Eagles     22   5  1 16  26-83  11
11. Kambah United            22   3  0 19  22-76   6
12. Concordia Phillip        22   1  1 20  11-123  3

NB: Polonia White Eagles were dissolved due to bankruptcy.

Finals Series

Semifinals [Oct 3]
Belconnen United      2-1 Weston Creek
West Woden Juventus   0-1 Downer Olympic
 
Grand Final [Oct 4]
Belconnen United      7-0 Downer Olympic

Division Two

Top Final Table:

 1. Cooma
 2. RMC

New South Wales 1982

State League

Final Table:

 1. Croatia Sydney           26  15  8  3  44-10  38  Qualified
 2. Riverwood                26  17  4  5  53-31  38  Qualified
 3. Blacktown City           26  16  6  4  50-28  38  Qualified
 4. Sutherland Shire         26  15  5  6  43-23  35  Qualified
 5. Melita Eagles            26  10 10  6  42-24  30
 6. Manly Warringah          26  12  6  8  44-33  30
 7. Canterbury-Marrickville  26  11  6  9  42-43  28
 8. Polonia North Side       26   7  9 10  19-23  23
 9. SSC Yugal                26   8  6 12  34-48  22
10. Avala                    26   5 11 10  32-39  21
11. Auburn                   26   6  9 11  24-36  21
12. Inter Monaro             26   4  6 16  30-58  14
13. Bankstown City           26   4  5 17  30-57  13
14. Rockdale Ilinden Inter   26   2  9 15  30-64  13

NB: North Sydney Inter and Marrickville Rockdale merged into Rockdale Ilinden Inter.

Final Series
Blacktown City              2-4 Sutherland Shire 
Croatia Sydney              1-0 Riverwood                   [aet]
Riverwood                   0-1 Sutherland Shire 

Grand Final
Croatia Sydney              2-1 Sutherland Shire 

Division One

Final Table:

 1. Ku-Ring-Gai              26  18  4  4  48-17  40  Qualified
 2. Blacktown United         26  16  3  7  54-29  35  Qualified
 3. Fairy Meadow             26  13  9  4  41-24  35  Qualified
 4. Revesby Workers          26  13  5  8  51-37  31  Qualified
 5. Warringah Narrabeen      26  12  7  7  48-40  31
 6. Penrith United           26  12  7  7  35-29  31
 7. Wollongong United        26  11  9  6  30-27  31
 8. North Bankstown          26   9  5 12  34-34  23
 9. Gladesville Ravens       26   6 10 10  24-32  22
10. Parramatta City          26   7  7 12  33-43  21
11. Dee Why Swans            26   6  9 11  35-48  21
12. Belmore                  26   3 10 13  28-48  16
13. University of NSW        26   6  3 17  23-48  15
14. Bathurst 75              26   3  6 17  20-48  12

NB: Warringah Saints were renamed Warringah Narrabeen.

Final Series
Ku-Ring-Gai                 2-3 Fairy Meadow     
Blacktown United            1-0 Revesby Workers  

Grand Final
Fairy Meadow                2-0 Blacktown United 

Division Two

Final Table:

 1. Artarmon                 22  17  2  3  66-23  36  Qualified
 2. Campbelltown City        22  16  3  3  47-24  35  Qualified
 3. Kingsford Hellenic       22  14  2  6  54-35  30  Qualified
 4. Mt.Druitt Town Rangers   22   8  8  6  46-35  24  Qualified
 5. Baulkham Hills           22   8  6  8  33-26  22
 6. North Ryde               22   8  6  8  39-34  22
 7. Gladesville-Hornsby      22   9  3 10  36-39  21
 8. Liverpool Albion         22   7  5 10  23-36  19
 9. Queens Park E.Suburbs    22   5  4 13  28-43  14
10. CSI Schofields           22   6  2 14  25-50  14
11. Lane Cove United         22   3  8 11  25-60  14
12. Ninevah Eagles           22   4  5 13  22-39  13

NB: Riverstone Schofield were renamed CSI Schofields;
    Bonnyrigg Eagles were renamed Ninevah Eagles.

Final Series
Artarmon                    bt  Kingsford Hellenic     
Campbelltown City           5-1 Mt.Druitt Town Rangers  

Grand Final
Artarmon                   2-1 Campbelltown City 

Division Three

Final Table:

 1. Bondi Marine             22  14  5  3  43-15  33  Qualified
 2. Port Hacking             22  10  7  5  37-25  27  Qualified
 3. Fairfield West Athletic  22  11  5  6  45-37  27  Qualified
 4. Fairfield Kiev           22  11  4  7  49-39  26  Qualified
 5. Spanish Club             22  10  6  6  41-31  26
 6. Wenty Waratah            22  11  4  7  41-35  26
 7. Concordia Petersham      22   9  5  8  35-32  23
 8. Eastern Creek            22   6  6 10  24-32  18
 9. Hurstville Zagreb        22   7  4 11  28-38  18
10. Sydney University        22   5  5 12  32-43  15
11. Padstow Park             22   3  7 12  36-56  13
12. W.Holroyd George Cross   22   2  8 12  24-52  12

NB: Paddington Spanish were renamed Spanish Club.

Final Series

NB: only the result of the Grand Final is available.

Grand Final
Bondi Marine                1-0 Port Hacking                [aet]

Northern New South Wales - Division One

Final Table:

 1. Lake Macquarie           20  13  3  4  47-14  29  Final Series
 2. Weston Workers           20  12  5  3  48-20  29  Final Series
 3. West Wallsend            20   9  7  4  25-17  25  Final Series
 4. Adamstown Rosebud        20   9  6  5  29-15  24  Final Series
 5. Highfields Azzurri       20  10  3  7  36-32  23
 6. Belmont Swansea United   20  11  0  9  33-24  22
 7. Maitland Magpies         20   8  5  7  32-35  21
 8. Coffs Harbour            20   7  4  9  36-44  18
 9. Hamilton Red Star        20   3  7 10  20-31  13
10. Central Coast            20   4  2 14  14-48  10
11. Tamworth City            20   2  2 16  15-55   6

NB: Coffs Harbour withdrew after the season.

Final Series
West Wallsend               2-0 Adamstown Rosebud  
Weston Workers              3-3 Lake Macquarie              [aet, Weston Workers on pen]
West Wallsend               1-1 Lake Macquarie              [aet, West Wallsend on pen]

Grand Final
Weston Workers              2-0 West Wallsend  

Northern New South Wales - Division Two

Final Table:

 1. Doyalson-Wyee RSL        20  17  0  3  54-17  34  Final Series
 2. Cardiff                  20  11  3  6  38-19  25  Final Series
 3. Wallsend                 20  11  3  6  39-23  25  Final Series
 4. Cessnock City            20  10  4  6  28-23  24  Final Series
 5. Edgeworth Eagles         20  10  3  7  36-23  23
 6. West Lakes United        20   8  7  5  34-26  23
 7. Belmont                  20   7  6  7  24-33  20
 8. Austral United           20   7  5  8  27-25  19
 9. Dudley Redhead United    20   6  1 13  22-52  13
10. Mayfield United          20   2  4 14  23-45   8
11. Kurri Kurri              20   2  2 16  18-57   6

NB: Doyalson-Wyee RSL and Dudley Redhead United withdrew after the season.

Final Series
Wallsend                    0-0 Cessnock City               [aet, Cessnock City on pen]
Doyalson-Wyee RSL           1-0 Cardiff                     [aet]
Cardiff                     2-0 Cessnock City  

Grand Final
Doyalson-Wyee RSL           0-1 Cardiff 

Northern New South Wales - Division Three

Final Table:

 1. Raymond Terrace          22  14  4  4  69-23  32  Final Series
 2. Toronto Awaba            22  12  5  5  56-29  29  Final Series
 3. University               22  13  2  7  44-32  28  Final Series
 4. Kotara South             22  12  4  6  37-34  28  Final Series
 5. Lambton Jaffas           22  11  5  6  59-43  27
 6. Cooks Hill United        22   9  7  6  28-27  25
 7. Central Coast United     22  10  2 10  54-49  22
 8. Beresfield United        22   9  2 11  59-43  20
 9. New Lambton South        22   7  5 10  24-42  19
10. Jesmond                  22   6  3 13  33-39  15
11. Garden Suburbs           22   3  7 12  19-50  13
12. Newcastle Olympic        22   1  4 17  18-89   6

Final Series
University                  3-2 Kotara South  
Raymond Terrace             2-0 Toronto Awaba  
Toronto Awaba               2-1 University     

Grand Final
Raymond Terrace             2-4 Toronto Awaba               [aet]

Northern New South Wales - Division Four

Final Table:

 1. Rutherford               22  17  3  2  64-24  37  Final Series
 2. South Cardiff            22  14  4  4  35-21  32  Final Series
 3. Merewether Advance       22  12  5  5  53-35  29  Final Series
 4. Gosford Rangers          22  12  3  7  57-30  27  Final Series
 5. Stockton                 22   9  4  9  31-27  22
 6. Muswellbrook             22  11  0 11  30-37  22
 7. Charlestown Hotspurs     22   9  4  9  29-41  22
 8. Marks Point              22   7  4 11  27-50  18
 9. Charlestown United       22   8  1 13  37-41  17
10. Greta-Branxton United    22   6  2 14  31-46  14
11. Kahibah                  22   4  5 13  27-44  13
12. Swansea Workers          22   4  3 15  19-44  11

NB: Rutherford and Gosford Rangers withdrew after the season.

Final Series

NB: only the result of the Grand Final is available.

Grand Final
South Cardiff               3-2 Gosford Rangers 

Queensland 1982

State League

Final Table:

 1. Townsville United        18  12  2  4  40-21  26  Final Series
 2. Brisbane Lions           18  11  2  5  33-21  24  Final Series
 3. Ipswich United           18  10  3  5  37-14  23  Final Series
 4. Valley Trident           18   8  5  5  33-24  21  Final Series
 5. Across the Waves         18   8  5  5  33-33  21
 6. Olympic United           18   7  5  6  30-30  19
 7. Twin Towns               18   6  4  8  26-37  16
 8. Brisbane City            18   4  5  9  37-49  13
 9. Capricornia              18   2  8  8  22-33  12
10. Nambour Reds             18   1  3 14  17-46   5

NB: State League dissolved after the season.

Final Series

NB: only the result of the Grand Final is available.

Grand Final
Ipswich United              2-0 Brisbane Lions  

Brisbane Division One

Final Table:

 1. Grange Thistle           28  20  6  2  85-20  46
 2. Mount Gravatt            28  16 10  2  53-17  42
 3. Sunnyside United         28  15  5  8  55-41  35
 4. Taringa Rovers           28  14  6  8  60-40  34
 5. North Star               28  13  7  8  62-30  33
 6. Darra United             28  13  6  9  48-37  32
 7. Annerley                 28  14  3 11  46-48  31
 8. Eastern Suburbs          28  11  7 10  46-34  29
 9. Coalstars                28  11  5 12  47-46  27
10. Wynnum                   28  11  5 12  33-38  27
11. Goodna & Districts       28   9  6 13  38-48  24
12. Pine Rivers United       28  10  4 14  46-69  24
13. Mitchelton               28   8  6 14  30-48  22
14. Acacia Ridge             28   3  2 23  13-73   8
15. Salisbury                28   2  2 24  15-88   6

Brisbane Division Two

Final Table:

 1. Newmarket                22  13  6  3  59-21  32
 2. Bardon                   22  13  4  5  33-17  30
 3. Redcliffe                22  12  4  6  44-29  28
 4. Souths United            22  10  5  7  51-30  25
 5. Redlands United          22  11  3  8  40-36  25
 6. St.Albans                22   9  5  8  37-33  23
 7. The Gap                  22   7  9  6  27-27  23
 8. Industrial United        22   9  4  9  40-43  22
 9. Riverside United         22   6  7  9  25-36  19
10. Southside Eagles         22   4  7 11  25-36  15
11. University of Queensland 22   4  7 11  16-46  15
12. North Brisbane           22   2  3 17  16-59   7

Brisbane Division Three

Final Table:

 1. Grange Thistle           22  16  1  5  51-18  33
 2. Kingsridge               22  14  3  5  50-35  31
 3. Nerang                   22  13  4  5  59-32  30
 4. Westside                 22  12  4  6  40-27  28
 5. Bayside United           22  11  3  8  46-40  25
 6. Albany Creek             22   9  6  7  51-39  24
 7. Brighton District        22   8  4 10  37-38  20
 8. Oxley United             22   8  1 13  33-40  17
 9. Inala City               22   6  5 11  31-47  17
10. Rovers United            22   5  5 12  27-42  15
11. Booval Stars             22   6  3 13  33-55  15
12. Rochedale Rovers         22   3  3 16  25-70   9

South Australia 1982

Division One

Final Table:

 1. ED Azzurri               18  13  5  0  44-12  31  Champions
 2. Polonia Adelaide         18  11  3  4  28-15  25
 3. Beograd Woodville        18  10  3  5  30-19  23
 4. Para Hills               18   8  6  4  34-24  22
 5. Campbelltown City        18   5  6  7  22-23  16
 6. Croatia                  18   6  3  9  26-32  15
 7. Elizabeth City           18   3  9  6  16-23  15
 8. West Torrens Birkalla    18   3  8  7  25-34  14
 9. USC Lion Grange          18   4  3 11  23-43  11
10. Noarlunga United         18   2  4 12  21-44   8

Division Two

Final Table:

 1. West Adelaide B          22  15  5  2  52-16  35
 2. Adelaide City            22  14  4  4  41-20  32
 3. Salisbury United         22  13  4  5  42-22  30
 4. Cumberland United        22  10  9  3  47-32  29
 5. West Fields Apac         22  11  3  8  37-35  25
 6. Lion-Grange              22   7  6  9  40-39  20
 7. Whyalla City             22   9  2 11  35-39  20
 8. Modbury Jets             22   7  4 11  33-39  18
 9. Enfield Victoria         22   6  7  9  32-32  17  [-2]
10. Sturt                    22   5  7 10  15-30  17
11. Brighton City            22   4  2 16  22-57  10
12. Thebarton Asteras        22   3  3 16  22-57   9

NB: Adelaide Asteras were renamed Thebarton Asteras.

Metro League

Final Table:

 1. Blackwood                20  18  1  1  65-18  37
 2. Windsor Athletic         20  16  2  2  83-14  34
 3. Adelaide University      20  12  1  7  47-28  25
 4. Seaford Rangers          20  10  4  6  36-28  24
 5. Dinamo                   20   9  5  6  37-38  23
 6. Agua                     20   8  3  9  27-26  19
 7. South Adelaide           20   7  5  8  32-32  19
 8. SAIT                     20   6  7  7  30-30  19
 9. Flinders University      20   2  4 14  15-47   8
10. Veneto                   20   2  2 16  16-71   6
11. Adelaide Milan           20   2  2 16  18-74   4  [-2]

NB: Noarlunga City merged with Seaford SSC to form Seaford Noarlunga for 1983;
    Windsor Athletic became Windsor Melita for 1983.

Tasmania 1982

North State League

Final Table:

 1. Devonport City           21  16  3  2  79-12  35
 2. Launceston Juventus      21  14  4  3  66-25  32
 3. George Town United       21  13  4  4  81-30  30
 4. Ulverstone               21  12  6  3  51-15  30
 5. Launceston United        21   8  3 10  41-32  19
 6. Burnie United            21   5  4 12  42-56  14
 7. Riverside Olympic        21   1  4 16  21-66   6
 8. Launceston Croatia       21   0  2 19  12-157  2

NB: Ravenswood Olympic were renamed Riverside Olympic.

South State League

Final Table:

 1. Rapid Wrest Point        21  15  2  4  42-18  32  Final Series
 2. Hobart Juventus          21  13  4  4  62-24  30  Final Series
 3. Hobart Olympia           21  14  2  5  53-23  30  Final Series
 4. White Eagles             21  10  2  9  36-38  22  Final Series
 5. Croatia Glenorchy        21   9  3  9  43-43  21
 6. Metro Claremont          21   7  3 11  34-55  17
 7. Caledonians              21   4  2 15  28-49  10
 8. South Hobart             21   3  0 18  22-70   6

Final Series
White Eagles                3-1 Olympia         
Rapid Wrest Point           1-0 Hobart Juventus  
Hobart Juventus             1-0 White Eagles     

Grand Final
Rapid Wrest Point           4-0 Hobart Juventus

Championship Playoff

Devonport City              1-1 Rapid Wrest Point  
Rapid Wrest Point           2-0 Devonport City      

South Division One

Reported Final Table:

 1. University               18  13  3  2  50-19  29
 2. Taroona                  18  10  4  4  47-34  24
 3. Derwent United           18  10  3  5  43-33  23
 4. Hobart City              18   6  8  4  49-31  20
 5. Phoenix Rovers           18   6  4  8  43-41  16
 6. Clarence                 18   5  1 12  40-61  11
 7. Howrah                   18   1  1 16  17-67   3
NB: total goal difference +3.

NB: Derwent United withdrew after the season.

South Division Two

Final Table:

 1. Kingborough              15  13  0  2  67-15  26
 2. Nelson United            15  12  1  2  57-21  25
 3. University B             15   9  0  6  34-25  18
 4. Alps                     15   4  1 10  24-48   9
 5. PO Saints                15   4  1 10  22-47   9
 6. Brighton                 15   1  1 13  17-65   3

North West League

Last Available Table:

 1. Somerset                 12   8  4  0  59-12  20
 2. Valley Road              13   7  5  1  39- 8  19
 3. Wynyard                  12   6  3  3  31-22  15
 4. Leven                    10   3  1  6   9-23   7
 5. Montello                 10   1  3  6  12-56   5
 6. Roseberry                11   1  0 10  13-42   2

Champions: Valley Road.

Victoria 1982

NB: see also Victoria 1982

State League

Final Table:

 1. Green Gully              26  21  2  3  67-23  44  Champions
 2. Melbourne Croatia        26  15  5  6  52-28  35
 3. Brunswick U. Juventus    26  14  4  8  46-29  32
 4. Morwell Falcons          26  13  6  7  43-33  32
 5. Polonia                  26  11  7  8  47-37  29
 6. St.Kilda Hellas-Hakoah   26  10  8  8  32-31  28
 7. Croydon City             26   8 11  7  34-26  27
 8. George Cross             26  11  4 11  37-44  26
 9. Albion Rovers            26   6 10 10  37-37  22
10. Doveton                  26   7  5 14  34-42  19
11. Ringwood Wilhelmina      26   6  7 13  33-51  19
12. Sunshine City            26   6  7 13  24-44  19
13. Northcote City           26   5  6 15  27-52  16
14. Frankston City           26   6  4 16  25-61  16

NB: Essendon Croatia were renamed Melbourne Croatia;
    Hakoah-St.Kilda were renamed St.Kilda Hellas-Hakoah;
    Ringwood City were renamed Ringwood Wilhelmina;
    Frankston City withdrew after the season.

Metropolitan League Division One

Final Table:

 1. Fawkner Blues            26  22  2  2  73-27  46
 2. Box Hill                 26  21  1  4  79-21  43
 3. Western Suburbs          26  14  5  7  52-31  33
 4. Frankston Pines          26  10  6 10  39-36  26
 5. Kew Park Rangers         26   9  8  9  34-40  26
 6. Moreland                 26   9  7 10  40-46  25
 7. Altona Gate              26  10  5 11  31-37  25
 8. Richmond                 26   8  9  9  39-51  25
 9. Doncaster Rovers         26   8  8 10  38-39  24
10. Knox City                26   8  7 11  43-46  23
11. Altona City              26   6  9 11  42-46  21
12. Bell Park                26   5  7 14  24-44  17
13. Keilor Austria           26   4  9 13  21-43  17
14. Prahran Slavia           26   3  7 16  25-73  13

Metropolitan League Division Two

Final Table:

 1. Melbourne                26  16  8  2  45-19  40
 2. Broadmeadows City        26  16  6  4  39-28  38
 3. Werribee City            26  14  8  4  44-28  36
 4. Dandenong City           26  12  6  8  40-29  30
 5. St.Albans Saints         26  10 10  6  41-33  30
 6. Waverley City            26  10  8  8  32-25  28
 7. Ardeer                   26   9 10  7  33-41  28
 8. Springvale City          26  10  5 11  43-31  25
 9. Preston Makedonia        26  11  3 12  46-39  25
10. Ringwood United          26   6  9 11  31-38  21
11. Heidelberg United B      26   6  8 12  27-36  20
12. Footscray B              26   7  4 15  33-56  18
13. South Melbourne B        26   4  5 17  25-47  13
14. Heidelberg-Bundoora      26   4  4 18  36-65  12

NB: South Melbourne B withdrew after the season.

Metropolitan League Division Three

Final Table:

 1. Thomastown               26  17  4  5  57-25  38
 2. Nunawading City          26  17  3  6  55-19  37
 3. North Dandenong          26  16  3  7  36-32  35
 4. Mornington               26  11  7  8  52-42  29
 5. Yallourn                 26   9 11  6  43-33  29
 6. Port Melbourne           26  12  4 10  54-53  28
 7. Royal Richmond           26  10  7  9  32-40  27
 8. Coburg United            26  10  6 10  37-34  26
 9. Prahran City             26  10  5 11  35-43  25
10. Sunbury United           26  10  3 13  29-36  23
11. Brighton                 26   7  7 12  34-44  21
12. Eltham                   26   7  5 14  32-41  19
13. Keysborough              26   6  3 17  22-47  15
14. Corio                    26   4  4 18  15-44  12

Western Australia 1982

NB: see also Western Australia 1982

State League

Final Table:

 1. Spearwood Dalmatinac     22  17  5  0  65-16  56  Champions
 2. East Fremantle Tricolore 22  12  7  3  54-26  43
 3. Inglewood Kiev           22  12  3  7  47-32  39
 4. Perth Azzurri            22  10  5  7  46-37  35
 5. Gosnells City            22  11  2  9  41-35  35
 6. West Perth Macedonia     22   9  7  6  37-24  34
 7. Floreat Athena           22   8  7  7  43-42  31
 8. Kingsway Olympic         22   8  4 10  42-42  28
 9. North Perth Croatia      22   8  4 10  35-42  28
10. Forrestfield United      22   3  7 12  27-51  16
11. Morley-Windmills         22   3  3 16  15-62  12
12. Stirling Cracovia        22   2  4 16  17-60  10

Division Two

Final Table:

 1. Osborne Park Galeb       22  18  1  3  77-25  55
 2. Melville Alemannia       22  16  3  3  60-27  51
 3. Balcatta Etna            22  11  4  7  49-43  37
 4. Bassendean Caledonian    22  10  5  7  44-33  35
 5. Kwinana United           22  11  2  9  48-46  35
 6. Cockburn United          22  10  4  8  50-45  34
 7. Swan Athletic            22   8  5  9  43-46  29
 8. Kelmscott                22   8  5  9  35-40  29
 9. Balga                    22   5  7 10  34-55  22
10. Canning Corinthian       22   4  4 14  32-55  16
11. University W.Australia   22   4  4 14  24-54  16
12. East Perth Vardar        22   2  6 14  29-56  12

Division Three

Final Table:

 1. Bayswater Inter          22  22  0  0  81-11  66
 2. Perth City               22  15  2  5  56-24  47
 3. Rockingham United        22  11  4  7  46-38  37
 4. Wanneroo                 22   9  6  7  43-46  33
 5. Subiaco City             22   9  5  8  35-35  32
 6. Victoria Park Viola      22  10  2 10  34-43  32
 7. Sorrento                 22   7  5 10  38-43  26
 8. Bedford United           22   6  7  9  30-46  25
 9. Queens Park              22   7  1 14  38-43  22
10. Whitford City            22   5  4 13  43-62  19
11. Bunbury City             22   3  8 11  19-44  17
12. Tuart Hill               22   3  6 13  29-57  15

NB: Victoria Park Viola withdrew after the season.

Division Four

Final Table:

 1. Booragoon Zavicaj        18  12  5  1  74-26  41
 2. Leederville Espanol      18  11  6  1  56-24  39
 3. Fremantle Benfica        18  10  6  2  41-16  36
 4. Kalamunda                18  10  3  5  41-17  33
 5. Mount Lawley Serbia      18   8  4  6  50-37  28
 6. Maylands Yugal           18   8  4  6  46-36  28
 7. Ashfield Dynamo          18   4  4 10  31-56  16
 8. Nedlands City            18   2  6 10  24-49  12
 9. St.Marks CBC             18   2  5 11  19-49  11
10. Swan Valley              18   1  1 16   8-80   4


1981.

1983.

list of champions.

list of cup winners.

list of final tables.

list of regional champions.

list of regional cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Adri van Veen for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Adri van Veen
Last updated: 11 Aug 2022

(C) Copyright Adri van Veen and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.