Australia 1992/93


National Soccer League 1992/93
National Cup 1992/93
State Leagues 1993

National Soccer League 1992/93

NB: see also 1992/93 National Soccer League.

Regular Season

Final Table:

 1. South Melbourne          26  18  4  4  51-23  58
 2. Marconi Fairfield        26  17  2  7  57-31  53
 3. Adelaide City            26  12  5  9  37-34  41
 4. Wollongong City Wolves   26  11  6  9  33-27  39
 5. West Adelaide Hellas     26  12  3 11  43-39  39
 6. Parramatta Eagles        26  11  6  9  39-41  39
 7. Sydney CSC               26  12  3 11  36-41  39
 8. Newcastle Breakers       26  10  8  8  38-29  38
 9. Sydney Olympic           26  10  4 12  36-31  34
10. Melbourne CSC            26  10  4 12  38-39  34
11. Heidelberg United        26   7  9 10  30-40  30
12. Morwell Falcons          26   7  7 12  29-43  28
13. Brisbane United          26   5  3 18  32-64  18
14. Preston Makedonia        26   6  4 16  28-45  18  [-4]

NB: Preston Makedonia 4 points deducted for crowd trouble.

Finals Series

Qualifying Semifinals

First Legs
Wollongong City                 3-0 Parramatta Eagles               
  [M O'Shea 3, R Wheatley 71og, C Yankos 82]
West Adelaide Hellas            1-0 Adelaide City                   
  [S Lazaridis 50]

Second Legs
Parramatta Eagles               2-1 Wollongong City                 
  [G Mendez 30, M Soper 92; M Horsley 52]
Adelaide City                   2-1 West Adelaide Hellas            
  [S Maxwell 35, 79; B Hiern 87]

Major Semifinal

First Leg
South Melbourne                 0-1 Marconi Fairfield               
  [S Corica 67]

Second Leg
Marconi Fairfield               7-0 South Melbourne                 
  [A Harper 8, 36, J deMarigny 10, K Taliadoros 60, G van Egmond 69,
   G Johnson 84,B Kuleski 86]

Minor Semifinal
Adelaide City                   4-0 Wollongong City                 
  [C Veart 1, 77, D Mori 58, S Maxwell 70]

Preliminary Final
South Melbourne                 1-3 Adelaide City                   
  [F Awaritefe 87; S Melta 4, D Mori 26, 74]

Grand Final [May 16]
Marconi Fairfield               1-0 Adelaide City                   
  [A Harper 53pen]


National Cup 1992/93

First Round

First Legs
[Nov 11]
Newcastle Breakers       2-2 Parramatta Eagles
Marconi Fairfield        3-1 Wollongong Wolves
[Nov 18]
Adelaide City            5-2 West Adelaide Sharks
South Melbourne          6-2 Morwell Falcons
Melbourne Knights        2-2 Preston
[Nov 25]
Sydney Olympic           1-3 Brisbane United

Second Legs
[Dec 2]
Morwell Falcons          1-4 South Melbourne
Preston                  2-0 Melbourne Knights
Brisbane United          1-1 Sydney Olympic
[Dec 9]
Parramatta Eagles        2-1 Newcastle Breakers
West Adelaide Sharks     1-2 Adelaide City
[Dec 16]
Wollongong Wolves        0-3 Marconi Fairfield

NB: Heidelberg United and Sydney United had first round cup byes.

Second Round

First Legs [Jan 13]
Heidelberg United        4-1 South Melbourne
Preston                  1-1 Adelaide City
Brisbane United          1-1 Parramatta Eagles
Sydney United            0-2 Marconi Fairfield

Second Legs 
[Feb 10]
Marconi Fairfield        2-4 Sydney United
Parramatta Eagles        3-2 Brisbane United
[Mar 21]
Adelaide City            2-1 Preston
South Melbourne          3-3 Heidelberg United

Semifinals
[Mar 3]
Parramatta Eagles        2-1 Sydney United
[Mar 31]
Heidelberg United        1-0 Adelaide City

Final [Apr 18, at Marconi Stadium, Sydney; att: 2596]
[Apr 18]
Parramatta Eagles        1-2 Heidelberg United
  [Michael Reda 79; Alan Scott 2, George Slifkas 86]
  [Parramatta: Gunning, Souris, Cianter, Gomez, Wheatley, Mendez, 
               Haythornthwaite [Dowling 73], Genc, Soper, Reda, Lowe
               [Adioski 58]. Coach: Rale Rasic
   Heidelberg: Chatzitrifonas, Bratten, Scott, Georgiadis, Slifkas, Hunter, 
               MacNicol, Tiktikakis, Michalakopoulos, Goutzioulis, Dick 
               [Gjnidic 73]. Coach: Drago Sekularac
   Ref: R.Davies]


State Leagues 1993

Australian Capital Territory | New South Wales | Queensland | South Australia | Tasmania | Victoria | Western Australia


Australian Capital Territory 1993

NB: see also Federal Capital Territory 1993

Premier League

Final Table:

 1. Olympic                  21  14  2  5  42-27  44  Qualified
 2. Southern Cross           21  12  5  4  48-27  41  Qualified
 3. Juventus                 21  12  4  5  52-33  40  Qualified
 4. Tuggeranong United       21   7  8  6  41-28  29  Qualified
 5. Weston Creek             21   8  5  8  34-40  29
 6. Belconnen United         21   8  2 11  33-30  26
 7. Canberra Deakin          21   7  5  9  31-29  26
 8. Canberra City            21   0  1 20  24-91   1

NB: Canberra Croatia were renamed Canberra Deakin.

Final Series

Minor Semifinal [Sep 19]
Juventus              1-3 Tuggeranong United    [aet]
 
Major Semifinal [Sep 19]
Olympic               1-5 Southern Cross
 
Preliminary Final [Sep 26]
Olympic               1-0 Tuggeranong United    [aet]
 
Grand Final [Oct 3]
Southern Cross        3-3 Olympic               [aet, 7-8 pen]

State League Division One

Final Table:

 1. Queanbeyan City          20  15  3  2  86-23  48  Qualified
 2. Cooma                    20  15  3  2  51-16  48  Qualified
 3. University of Canberra   20  13  3  4  58-22  42  Qualified
 4. ANU FC                   20   9  9  2  35-15  36  Qualified
 5. ADFA                     20   8  6  6  61-32  30
 6. Condors                  20   5  5 10  37-52  20
 7. Canberra Shadows         20   5  5 10  29-54  20
 8. Latin America            20   5  5 10  31-70  20
 9. Belconnen United B       20   3  6 11  33-66  15
10. Goulburn                 20   3  4 13  32-63  13
11. Tuggeranong Valley       20   2  5 13  20-60  11

Final Series

NB: only the result of the Grand Final is known.

Grand Final
Univ. of Canberra     2-1 Cooma  

State League Division Two

Final Table:

 1. White Eagles             21  16  3  2  87-22  51  Qualified
 2. Weston Creek B           21  13  4  4  52-38  43  Qualified
 3. Southern Cross B         21  12  3  6  67-29  39  Qualified
 4. Belconnen United B       21  11  2  8  54-38  35  Qualified
 5. Tuggeranong United B     21   7  3 11  33-59  24
 6. Southern Cross Jets      21   6  4 11  35-54  22
 7. ANU FC B                 21   6  2 13  39-73  20
 8. RMC                      21   2  1 18  16-70   7

Final Series

NB: only the result of the Grand Final is known.

Grand Final
White Eagles          1-0 Southern Cross B 

New South Wales 1993

Super League

NB: score draws gave both clubs an additional point.

Final Table:

 1. Blacktown City           26  16  7  0  3  48-20  62  Qualified
 2. Bankstown City Lions     26  16  4  2  4  53-25  58  Qualified
 3. Canberra Deakin          26  16  2  3  5  54-27  55  Qualified
 4. Canterbury-Marrickville  26  15  4  1  6  40-36  54  Qualified
 5. Adamstown Rosebud        26  13  4  2  7  36-22  49  Qualified
 6. Leichhardt Tigers        26  10  6  2  8  39-23  44
 7. Warringah Dolphins       26  12  2  2 10  38-24  42
 8. Bonnyrigg White Eagles   26  12  3  0 11  51-38  42
 9. Stanmore Hawks           26  11  2  3 10  33-36  40
10. Rockdale City Suns       26  10  1  4 11  30-27  36
11. St.George Saints         26   5  4  2 15  26-55  25
12. Wollongong United        26   3  6  0 17  27-73  21
13. Eastern Suburbs          26   5  2  0 19  26-58  19
14. Sutherland Sharks        26   2  3  1 20  19-56  13

NB: Sydney Macedonia were renamed Bankstown City Lions;
    Canberra Metro were renamed Canberra Deakin;
    Avala were renamed Bonnyrigg White Eagles;
    Cyprus United were renamed Stanmore Hawks;
    St.George Saints, Wollongong United and Eastern Suburbs withdrew
      after the season.

Final Series
Canterbury-Marrickville     2-0 Adamstown Rosebud       
Bankstown City Lions        2-0 Canberra Deakin         
Canberra Deakin             3-0 Canterbury-Marrickville 
Blacktown City              1-2 Bankstown City Lions        [aet]
Blacktown City              3-0 Canberra Deakin         

Grand Final
Bankstown City Lions        1-0 Blacktown City  

Division One

NB: score draws gave both clubs an additional point.

Final Table:

 1. Mt.Druitt Town Rangers   22  16  3  3  62-19  53  Qualified
 2. Auburn United            22  13  5  4  49-25  48  Qualified
 3. Belmore Hercules         22  11  6  5  37-25  44  Qualified
 4. Mount Pritchard          22  10  7  5  42-23  41  Qualified
 5. Central Coast            22   8  9  5  37-25  40  Qualified
 6. Macarthur Rams           22   8  9  5  37-22  38
 7. Liverpool City           22   9  6  7  41-39  37
 8. West Wanderers           22   8  6  8  30-31  35
 9. Gladesville-Hornsby      22   5  6 11  33-42  26
10. Hakoah                   22   5  4 13  26-58  22
11. Dulwich Hill             22   5  2 15  27-57  17
12. Granville Chile          22   1  3 18  25-80   8

NB: Campbelltown Rams were renamed Macarthur Rams;
    SSC Yugal were renamed Liverpool City;
    Petersham Luisitanos were renamed Hakoah;
    Gladesville-Hornsby and Hakoah withdrew after the season.

Final Series
Mount Pritchard             1-1 Central Coast               [aet, Central Coast on pen]
Auburn United               0-0 Belmore Hercules            [aet, Belmore Hercules on pen]
Auburn United               0-2 Central Coast    
Mt.Druitt Town Rangers      2-0 Belmore Hercules 
Belmore Hercules            1-0 Central Coast    

Grand Final
Mt.Druitt Town Rangers      1-1 Belmore Hercules            [aet, Belmore Hercules on pen]

Division Two

NB: score draws gave both clubs an additional point.

Final Table:

 1. North Ryde               24  16  5  3  49-24  58  Qualified
 2. Southern Minotaurs       24  14  5  5  46-25  50  Qualified
 3. Bathurst 75              24  14  3  7  42-27  46  Qualified
 4. Fairfield Bulls          24  13  3  8  51-41  44  Qualified
 5. Bankstown Sports         24  10  8  6  32-19  40
 6. Penrith Panthers         24  10  5  9  44-34  39
 7. Sydney District          24   9  5 10  43-44  36
 8. Granville Greenisland    24   9  4 11  42-50  33 
 9. Concord Juniors          24   8  4 12  32-36  32
10. Parramatta City          24   7  4 13  43-50  29
11. Hills United             24   6  6 12  24-35  29
12. Pagewood Botany          24   7  2 15  38-61  25
13. Fraser Park              24   3  6 15  24-64  21

NB: Ninevah Eagles were renamed Fairfield Bulls;
    Western District were renamed Sydney District;
    Port Hacking were renamed Granville Greenisland;
    Pagewood Botany withdrew after the season.

Final Series

NB: only the result of the Grand Final is known.

Grand Final
North Ryde                  1-0 Southern Minotaurs 

Division Three

NB: score draws gave both clubs an additional point.

Final Table:

 1. St.Johns Park            22  16  5  1  62-23  57  Qualified
 2. Hurstville ZSC           22  14  4  4  45-28  50  Qualified
 3. Prospect United          22  12  5  5  56-24  45  Qualified
 4. AC United                22   8  8  6  41-32  39  Qualified
 5. Alexander Warriors       22   9  6  7  39-30  36
 6. Colo Colo                22   6 10  6  41-34  35
 7. Trasandinos              22   7  6  9  43-40  33
 8. University of NSW        22   7  6  9  32-35  32
 9. Arncliffe Lions          22   6  7  9  38-45  30
10. Sporting SSC             22   6  4 12  27-50  25
11. Orange Waratahs          22   1  9 12  18-42  19
12. GNS United               22   3  4 15  26-85  16

NB: Hajduk Rangers were renamed St.Johns Park;
    SSC Zagreb were renamed Hurstville ZSC;
    Sporting Peru were renamed Sporting SSC;
    Arncliffe Lions withdrew after the season.

Final Series

NB: only the result of the Grand Final is known.

Grand Final
St.Johns Park               2-0 Prospect United 

Northern New South Wales - Division One

Final Table:

 1. Highfields Azzurri       18  14  1  3  46-14  43  Final Series
 2. Lake Maquarie Roosters   18  12  2  4  55-18  38  Final Series
 3. Wickham Park Croatia     18  11  4  3  36-10  37  Final Series
 4. Hamilton Olympic         18   9  5  4  31-22  32  Final Series
 5. West Wallsend            18   9  4  5  40-24  31  Final Series
 6. Weston Workers           18   8  6  4  34-22  30  Final Series
 7. Toronto Awaba            18   3  5 10  26-49  14  Final Series
 8. Cardiff                  18   3  4 11  21-49  13  Final Series
 9. Maitland Magpies         18   2  4 12  19-53  10  Final Series
10. Edgeworth Eagles         18   1  1 16  16-63   4  Final Series

NB: Cardiff withdrew after the season.

Final Series

Preliminary Round
Edgeworth Eagles            0-2 Toronto Awaba     
Cardiff                     1-2 Maitland Magpies  

Quarterfinals
Lake Maquarie Roosters      4-0 Toronto Awaba  
West Wallsend               1-1 Hamilton Olympic            [aet, West Wallsend on pen]
Wickham Park Croatia        3-0 Weston Workers              [aet, Wickham Park Croatia on pen]
Highfields Azzurri          0-0 Maitland Magpies  

Semifinals
Lake Maquarie Roosters      1-0 Wickham Park Croatia 
Highfields Azzurri          1-1 West Wallsend               [aet, Highfields Azzurri on pen]

Grand Final
Highfields Azzurri          3-0 Lake Maquarie Roosters 

Northern New South Wales - Division Two

Reported Table:

 1. Newcastle Macedonia      18  12  3  3         39  Final Series
 2. Stockton                 18  10  4  4         34  Final Series
 3. Cessnock City Hornets    16   8  2  6         32  Final Series
 4. Wallsend                 17   9  3  5         30  Final Series
 5. Budegwoi                 18   9  3  6         30  Final Series
 6. Lambton Jaffas           18   8  3  7         27  Final Series
 7. Belmont Swansea United   18   7  4  7         25  Final Series
 8. Singleton                18   4  3 11         15  Final Series
 9. Raymond Terrace          17   3  5  9         14  Final Series
10. Nelson Bay               18   0  4 14          4  Final Series
NB: 2 more losses than wins.

Finals

Preliminary Round
Singleton                   2-1 Raymond Terrace  
Belmont Swansea United      7-0 Nelson Bay    

Quarterfinals
Wallsend                    1-2 Lambton Jaffas         
Cessnock City Hornets       5-0 Budegwoi                
Newcastle Macedonia         0-0 Singleton                   [aet, Singleton on pen]
Stockton                    0-2 Belmont Swansea United  

Semifinals
Lambton Jaffas              1-2 Belmont Swansea United 
Cessnock City Hornets       1-0 Singleton             

Grand Final
Cessnock City Hornets       4-0 Belmont Swansea United 

Queensland 1993

Brisbane Premier League

Final Table:

 1. Taringa Rovers           22  15  2  5  46-22  47  Grand Final
 2. Rochedale Rovers         22  13  5  4  63-31  44  Grand Final
 3. Brisbane Lions           22  12  3  7  48-29  39
 4. North Star               22  11  5  6  51-43  38
 5. Coalstars                22  10  3  9  34-33  33
 6. Acacia Ridge             22   9  5  8  34-34  32
 7. North Brisbane           22   8  5  9  31-26  29
 8. Pine Rivers United       22   8  3 11  27-32  27
 9. Eastern Suburbs          22   7  4 11  35-46  25
10. Brisbane CSC             22   5  9  8  26-33  24
11. Mount Gravatt            22   6  5 11  31-48  23
12. Inala City               22   1  5 16  23-72   8

NB: Lutwyche United were renamed North Brisbane;
    Brisbane Croatia SC were renamed Brisbane CSC.

Grand Final
Rochdale Rovers             4-0 Taringa Rovers 

Brisbane Division Two

Final Table:

 1. Willowburn               22  16  1  5  50-23  49
 2. Wynnum                   22  15  2  5  54-27  47
 3. Brisbane City            22  15  2  5  47-27  47
 4. Beenleigh                22  12  2  8  53-30  38
 5. Brisbane Olympic         22  10  6  6  34-25  36
 6. St.Helens United         22   9  6  7  39-37  33
 7. The Gap                  22   9  3 10  33-40  30
 8. St.Albans                22   8  3 11  39-45  27
 9. Grange Thistle           22   6  3 13  34-53  21
10. Souths United            22   5  5 12  24-43  20
11. Slacks Creek             22   3  5 14  26-58  14
12. Nerang                   22   3  4 15  22-47  13

Brisbane Division Three

Final Table:

 1. Newmarket                22  13  7  2  55-22  46
 2. University of Queensland 22  12  4  6  36-20  40
 3. Goodna & Districts       22  12  3  7  37-33  39
 4. Mitchelton               22  12  2  8  33-29  38
 5. Annerley                 22  11  3  8  28-30  36
 6. Latrobe Valley           22   8  6  8  36-36  30
 7. Albany Creek             22   8  4 10  37-38  28
 8. Capalaba                 22   8  4 10  36-37  28
 9. Logan City               22   7  5 10  26-40  26
10. South Star               22   5  8  9  32-33  23
11. Redlands United          22   5  5 12  22-35  20
12. Darra United             22   3  5 14  30-55  14

Brisbane Division Four

Final Table:

 1. Virginia United          22  17  3  2  50-17  54
 2. North Pine               22  12  5  5  46-30  41
 3. Redcliffe City           22  13  2  7  42-44  41
 4. Brighton District        22   9 10  3  40-23  37
 5. Kenmore Rangers          22   9  6  7  43-32  33
 6. Samford Rangers          22   9  4  9  36-36  31
 7. Moggill United           22   7  7  8  43-45  28
 8. Pine Hills               22   7  6  9  38-37  27
 9. Clairvaux                22   6  8  8  41-43  26
10. Ipswich City             22   5  4 13  30-47  19
11. Oxley United             22   5  3 14  37-62  18
12. Deception Bay            22   1  6 15  26-56   9

South Australia 1993

Division One

Final Table:

 1. Adelaide Blue Eagles     18  14  4  0  42-15  32  Final Series
 2. West Torrens Birkalla    18   8  4  6  25-17  20  Final Series
 3. Salisbury United         18   6  6  6  22-29  18  Final Series
 4. White City Woodville     18   6  5  7  22-22  17  Final Series
 5. Raiders                  18   6  4  8  26-25  16  Final Series
 6. Modbury Jets             18   6  4  8  19-23  16
 7. Enfield City Falcons     18   6  4  8  23-29  16 
 8. Olympians                18   5  5  8  25-27  15
 9. Croydon Kings            18   5  5  8  23-31  15 
10. Para Hills Knights       18   5  5  8  20-29  15

NB: ED Azzurri were renamed Adelaide Blue Eagles;
    Beograd Woodville were renamed White City;
    Adelaide Croatia were renamed Raiders;
    Polonia Adelaide were renamed Croydon Kings;
    White City Woodville, Enfield City Falcons and Olympians withdrew
      after the season.

Final Series
White City                  3-1 Raiders                
West Torrens Birkalla       2-0 Salisbury United     
Salisbury United            1-2 White City           
Adelaide Blue Eagles        1-3 West Torrens Birkalla  
Adelaide Blue Eagles        1-1 White City                  [aet, White City on pen]

Grand Final
West Torrens Birkalla       0-2 White City  

Division Two

Final Table:

 1. Campbelltown City        18  14  2  2  47-16  30  Final Series
 2. Port Adelaide            18  12  2  4  45-17  26  Final Series
 3. Central Districts APAC   18  12  1  5  33-12  25  Final Series
 4. Seaford Rangers          18   9  6  3  31-19  24  Final Series
 5. Elizabeth City           18   7  2  9  24-26  16  Final Series
 6. Cumberland United        18   4  4 10  21-32  12
 7. Noarlunga United         18   2  3 13  15-45   7
 8. Plympton Omonia          18   1  2 15  10-59   4

NB: Omonia were renamed Plympton Omonia.

Final Series
Seaford Rangers             4-1 Elizabeth City          
Port Adelaide               2-2 Central Districts APAC      [aet, Central Districts APAC on pen]
Port Adelaide               1-4 Seaford Rangers         
Campbelltown City           0-2 Central Districts APAC 
Campbelltown City           0-1 Seaford Rangers        

Grand Final
Central Districts APAC      1-0 Seaford Rangers 

Tasmania 1993

State League

Reported Final Table:

 1. Devonport City           14  10  1  3  45-23  31  Final Series
 2. White Eagles             14   8  2  4  29-20  26  Final Series
 3. Croatia Glenorchy        14   8  0  6  31-35  24  Final Series
 4. Hobart Juventus          14   7  2  5  29-22  23  Final Series
 5. Caledonians              14   6  1  7  26-28  19
 6. Ulverstone               14   5  3  6  31-32  18
 7. Launceston Juventus      14   4  3  7  24-32  15
 8. Olympia                  14   2  0 12  20-53   6
NB: total goal difference -10.

NB: Ulverstone withdrew after the season.

Final Series

NB: only the result of the Grand Final is known.

Grand Final
Hobart Juventus             2-1 Devonport City 

North Division One

Final Table:

 1. Launceston               20  14  5  1  80-22  47
 2. Riversdale               20  11  5  4  90-37  38
 3. Burnie United            20   9  8  3  67-30  35
 4. George Town United       20   7  4  9  27-34  25
 5. Knights                  20   6  4 10  32-56  22
 6. Somerset                 20   0  0 20   9-126  0

South Division One

Final Table:

 1. University               18  13  4  1  55-24  43
 2. South Hobart             18  12  3  3  48-21  39
 3. Howrah                   18  11  1  6  40-26  34
 4. Rapid Wrest Point        18   9  4  5  35-19  31
 5. Kingborough United       18   7  3  8  32-35  24
 6. PO Saints                18   6  4  8  29-37  22
 7. Phoenix Clarence         18   4  6  8  23-26  18
 8. Metro Claremont          18   5  2 11  19-38  17
 9. DOSA                     18   3  4 11  18-53  13
10. Nelson United            18   2  5 11  16-36  11

NB: South Hobart were promoted to the State League.

South Division Two

Final Table:

 1. South Hobart B           18  17  1  0  58-14  52
 2. University B             18  12  4  2  66-23  40
 3. Metro Claremont B        18   9  2  7  32-22  29
 4. White Eagles B           18   8  3  7  31-28  27
 5. Kingborough United B     18   7  5  6  24-30  26
 6. PO Saints B              18   6  3  9  34-41  21
 7. Nelson United B          18   6  1 11  33-46  19
 8. Rapid Wrest Point B      18   5  1 12  31-47  16
 9. Phoenix Clarence B       18   4  3 11  26-42  15
10. Howrah B                 18   4  1 13  24-66  13

Victoria 1993

Premier League

Final Table:

 1. Bulleen                  26  14  9  3  41-19  37  Final Series
 2. Fawkner                  26  14  5  7  49-31  33  Final Series
 3. North Geelong            26  14  5  7  44-28  33  Final Series
 4. Sunshine George Cross    26  13  6  7  44-36  32  Final Series
 5. St.Albans                26  11  8  7  45-25  30  Final Series
 6. Springvale City          26  10  9  7  36-26  29
 7. Albion                   26   9 10  7  33-30  28
 8. Altona Gate              26   8 10  8  34-30  26
 9. Brunswick U. Juventus    26  10  3 13  35-44  23
10. Green Gully              26   6 10 10  25-38  22
11. Thomastown               26   4 12 10  37-49  20
12. Croydon City             26   4 10 12  25-44  18
13. Caulfield City           26   6  5 15  29-53  17
14. Knox City                26   4  8 14  30-54  16

NB: Brunswick United Juventus were promoted to the National Soccer League.

Finals Series
 
Elimination Final [Aug 29]
Sunshine George Cross       4-0 St Albans
 
Qualifying Final [Aug 29]
North Geelong               0-1 Fawkner
 
Minor Semifinal [Sep 5]
North Geelong               2-4 Sunshine George Cross
 
Major Semifinal [Sep 5]
Bulleen                     2-1 Fawkner
 
Preliminary Final [Sep 12]
Fawkner                     1-0 Sunshine George Cross       [aet]
 
Grand Final [Sep 19]
Bulleen                     2-0 Fawkner 

State League Division One

Final Table:

 1. Werribee City            26  15  7  4  44-22  37
 2. Port Melbourne           26  15  6  5  58-31  36
 3. Richmond                 26  14  7  5  52-25  35
 4. Doncaster Rovers         26  14  7  5  48-21  35
 5. Frankston Pines          26  13  7  6  58-29  33
 6. Northcote City           26  11 10  5  34-23  32
 7. Bell Park                26  11  7  8  34-27  29
 8. Ringwood City            26   9  6 11  39-40  24
 9. Broadmeadows City        26   7  9 10  25-36  23
10. Western Suburbs          26   6  9 11  36-46  21
11. Oakleigh                 26   7  7 12  29-43  21
12. Westgate                 26   3 11 12  25-47  17
13. Altona City              26   3  5 18  23-61  11
14. Mordialloc               26   3  4 19  15-69  10

State League Division Two

Final Table:

 1. Box Hill Inter           26  17  4  5  61-27  38
 2. Bentleigh Greens         26  17  4  5  47-17  38
 3. Springvale United        26  16  5  5  50-28  37
 4. Sunbury United           26  16  4  6  47-18  36
 5. Clarinda                 26  14  6  6  50-27  34
 6. E.Brunswick-Ivanhoe City 26  14  3  9  43-31  31
 7. Chelsea                  26   9  9  8  35-33  27
 8. Nunawading City          26   9  5 12  38-45  23
 9. South Caulfield          26   9  5 12  41-52  23
10. Waverley City            26   5 12  9  32-38  22
11. Clifton Hill United      26   6  8 12  22-37  20
12. Mooroolbark              26   4  7 15  24-55  15
13. Sandringham City         26   4  6 16  25-57  14
14. Doveton                  26   1  4 21  13-63   6

State League Division Three

Final Table:

 1. Lalor United             28  22  4  2  83-27  48
 2. Regent-Bulla             28  19  7  2  55-32  45
 3. South Werribee           28  16  5  7  53-35  37
 4. South Dandenong          28  15  5  8  50-32  35
 5. Essendon City            28  13  8  7  39-29  34
 6. Moorabbin City           28  14  5  9  49-33  33
 7. Pascoe Vale              28  14  4 10  66-46  32
 8. Keilor Eagles            28  10  9  9  38-37  29
 9. Fitzroy City             28  11  4 13  50-44  26
10. Melbourne City           28   8  9 11  46-46  25
11. Eltham/Diamond Valley U. 28   9  7 12  41-42  25
12. Seaford United           28   6  6 16  36-72  18
13. Dandenong                28   5  4 19  26-58  14
14. Corio-Geelong United     28   4  3 21  25-70  11
15. Geelong                  28   2  4 22  20-74   8

NB: Regent were renamed Regent-Bulla.

Western Australia 1993

NB: see also Western Australia 1993

Division One

Final Table:

 1. Perth Italia             26  18  4  4  82-28  40  Champions
 2. Floreat Athena           26  18  3  5  79-37  39
 3. Stirling Macedonia       26  17  2  7  62-26  36
 4. North Perth Croatia      26  16  3  7  67-34  35
 5. Rockingham City          26  15  4  7  56-32  34
 6. Spearwood Dalmatinac     26  13  4  9  53-36  30
 7. Inglewood Kiev           26  13  2 11  53-47  28
 8. Sorrento                 26  10  7  9  33-42  27
 9. Bayswater Inter          26   8  7 11  42-49  23
10. Kingsway Olympic         26   8  4 14  39-49  20
11. Kelmscott Roos           26   8  2 16  33-74  18
12. Fremantle Benfica        26   6  5 15  36-63  17
13. Bassendean Caledonian    26   6  3 17  34-56  15
14. Osborne Park Galeb       26   1  0 25  20-116  2

Division Two

Final Table:

 1. Dianella Serbia          26  16  6  4  62-32  38
 2. Swan IC                  26  15  6  5  60-28  36
 3. Melville Corinthians     26  15  6  5  52-34  36
 4. Stirling Toscany         26  15  6  5  44-30  36
 5. Gosnells/Ferndale United 26  16  2  8  51-26  34
 6. Wanneroo British         26  14  5  7  51-25  33
 7. Ashfield                 26  13  6  7  40-29  32
 8. Armadale Park            26  11  3 12  53-46  25
 9. Morley-Windmills         26   8  6 12  49-49  22
10. Stirling Vardar          26   8  5 13  27-36  21
11. North Lake               26   7  4 15  31-60  18
12. Balga                    26   6  3 17  29-61  15
13. Swan Cracovia            26   6  1 19  30-55  13
14. Queens Park              26   1  3 22  16-84   5

NB: Canning Corinthians and Melville Alemannia merged into Melville Corinthians;
    Ferndale United and Gosnells City merged into Gosnells/Ferndale United;
    Ashfield Dynamo were renamed Ashfield;
    Swan Cracovia withdrew after the season.

Division Three

Final Table:

 1. Canning City             21  14  5  2  48-16  33
 2. Geraldton La Fiamma      21  12  3  6  40-28  27
 3. Cockburn United          21  10  5  6  34-26  25
 4. University W.Australia   21  11  2  8  31-23  24
 5. Stirling Vasto           21  10  3  8  39-31  23
 6. Perth City               21   5  3 13  19-45  13
 7. Balga West Coast         21   5  2 14  28-59  12
 8. Western Yugal            21   5  1 15  35-46  11

NB: Balga West Coast withdrew after the season.

Amateur Premier League

Final Table:

 1. Gosnells/Ferndale B      22  15  2  5  49-29  47
 2. Fremantle United         22  12  6  4  46-23  42
 3. Naval Base Wescoe        22  12  3  7  48-31  39
 4. Langford Assegai         22  11  4  7  40-30  37
 5. Hamersley Rovers         22  11  4  7  37-30  37
 6. Shamrock Rovers          22  10  6  6  30-24  36
 7. Mandurah City            22   9  6  7  31-26  33
 8. Bunbury United           22   9  5  8  37-25  32
 9. Cloverdale Chindits      22   9  2 11  42-49  29
10. Rochester                22   7  2 13  22-51  23
11. Perth Azzurri            22   6  2 14  24-44  20
 -. byes                     22   0  0 22   0-44   0

NB: Ferndale United and Gosnells City merged into Gosnells/Ferndale United;
    Bunbury City were promoted to Division Three;
    teams with a bye obtained a 2-0 victory.


1991/92.

1993/94.

list of champions.

list of cup winners.

list of final tables.

list of regional champions.

list of regional cup winners.


About this document

Thanks to Thomas Esamie for earlier version of this document

Prepared and maintained by Adri van Veen for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Adri van Veen
Last updated: 15 Jun 2022

(C) Copyright Adri van Veen and RSSSF 1999/2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.