Bermuda 2021/22


Premier Division
Cup Tournaments
First Division

Premier Division

Final Table:

 1.Dandy Town Hornets     20  18  1  1  59-15  55  Champions
 2.PHC Zebras             20  15  3  2  83-23  48
 3.Devonshire Cougars     20  11  5  4  40-18  38
 4.North Village Rams     20   9  4  7  47-21  31
 5.Somerset Trojans       20   8  5  7  38-29  29
 6.Robin Hood             20   8  4  8  41-36  28
 7.Saint George's Colts   20   7  5  8  32-32  26
 8.X'roads Warriors       20   7  1 12  28-63  22
-------------------------------------------------
 9.Devonshire Colts       20   4  4 12  22-43  16  Relegated
10.Southampton Rangers    20   3  2 15  20-81  11  Relegated
11.Somerset Eagles        20   2  2 16  24-73   8  Relegated

Round 1
[Oct 30]
Dandy Town Hornets       1-0 Devonshire Cougars       
[Oct 31]
Devonshire Colts         0-4 Somerset Trojans         
North Village Rams       3-1 Saint George's Colts     
PHC Zebras               5-0 Robin Hood               
X'roads Warriors         2-0 Southampton Rangers      
Somerset Eagles          bye

Round 2
[Nov 6]
Robin Hood               9-0 Southampton Rangers      
[Nov 7]
North Village Rams       3-0 X'roads Warriors         
Somerset Eagles          1-6 PHC Zebras               
Saint George's Colts     2-2 Devonshire Cougars       
[Nov 14]
Somerset Trojans         0-1 Dandy Town Hornets       
Devonshire Colts         bye

Round 3
[Nov 10]
Dandy Town Hornets       7-0 X'roads Warriors         
Somerset Trojans         3-1 Robin Hood               
[Nov 11]
North Village Rams       1-2 Devonshire Colts         
Saint George's Colts     3-0 Southampton Rangers      
Devonshire Cougars       4-0 Somerset Eagles          
PHC Zebras               bye

Round 4
[Nov 20]
X'roads Warriors         1-2 Devonshire Colts         
Somerset Trojans         1-1 PHC Zebras               
[Nov 21]
Dandy Town Hornets       2-1 Saint George's Colts     
Devonshire Cougars       0-0 Robin Hood               
North Village Rams       0-1 Somerset Eagles          
Southampton Rangers      bye

Round 5
[Nov 27]
Saint George's Colts     2-1 Robin Hood               
[Nov 28]
X'roads Warriors         2-3 PHC Zebras               
Devonshire Cougars       2-0 Somerset Trojans         
Devonshire Colts         3-1 Southampton Rangers      
Dandy Town Hornets       4-2 Somerset Eagles          
North Village Rams       bye

Round 6
[Dec 4]
PHC Zebras               1-1 North Village Rams       
[Dec 5]
Devonshire Colts         0-1 Dandy Town Hornets       
Southampton Rangers      3-3 Somerset Trojans         
Saint George's Colts     1-0 Somerset Eagles          
X'roads Warriors         2-3 Robin Hood               
Devonshire Cougars       bye

Round 7
[Dec 11]
Robin Hood               1-1 Devonshire Colts         
[Dec 12]
PHC Zebras               1-2 Dandy Town Hornets       
Somerset Trojans         5-0 X'roads Warriors         
Southampton Rangers      2-1 Somerset Eagles          
North Village Rams       0-1 Devonshire Cougars       
Saint George's Colts     bye

Round 8
[Dec 19]
PHC Zebras               5-1 Devonshire Colts         
X'roads Warriors         awd Devonshire Cougars       [awarded 0-3, X'roads forfeited]
Southampton Rangers      2-2 North Village Rams       
[Jan 23]
Somerset Eagles          1-4 Robin Hood               
[Feb 9]
Saint George's Colts     1-1 Somerset Trojans         
Dandy Town Hornets       bye

Round 9
[Dec 26]
Devonshire Colts         0-5 Devonshire Cougars       
Southampton Rangers      1-3 PHC Zebras               
X'roads Warriors         0-2 Saint George's Colts     
[Dec 27]
Somerset Eagles          1-2 Somerset Trojans         
North Village Rams       2-0 Dandy Town Hornets       
Robin Hood               bye

Round 10
[Dec 28]
Devonshire Cougars       3-1 Southampton Rangers      
PHC Zebras               3-2 Saint George's Colts     
[Dec 29]
Robin Hood               1-2 Dandy Town Hornets       
Somerset Eagles          3-3 Devonshire Colts         
[Dec 30]	 
Somerset Trojans         1-1 North Village Rams       
X'roads Warriors         bye

Round 11
[Jan 1]
Southampton Rangers      0-5 Dandy Town Hornets       
[Jan 2]
Somerset Eagles          3-4 X'roads Warriors         
Robin Hood               0-2 North Village Rams       
[Jan 22]
PHC Zebras               3-1 Devonshire Cougars       
[Feb 3]
Saint George's Colts     1-1 Devonshire Colts         
Somerset Trojans         bye

Round 12
[Jan 9]
X'roads Warriors         2-7 Dandy Town Hornets       
Southampton Rangers      1-8 Saint George's Colts     
[Jan 23]
Devonshire Colts         1-2 North Village Rams       
[Jan 26]
Somerset Eagles          1-4 Devonshire Cougars       
[Feb 2]
Robin Hood               1-1 Somerset Trojans         
PHC Zebras               bye

Round 13
[Jan 18]
North Village Rams       4-0 Southampton Rangers      
[Jan 26]
Devonshire Colts         0-1 PHC Zebras               
[Feb 16]
Devonshire Cougars       2-1 X'roads Warriors         
[Feb 22]
Robin Hood               6-3 Somerset Eagles          
[Feb 23]
Somerset Trojans         3-1 Saint George's Colts     
Dandy Town Hornets       bye

Round 14
[Jan 30]
Saint George's Colts     1-0 North Village Rams       
Southampton Rangers      1-4 X'roads Warriors         [abandoned at 1-4 in 75'; Rangers
Somerset Trojans         0-1 Devonshire Colts          walked off, result stood]
Devonshire Cougars       2-2 Dandy Town Hornets       
[Feb 9]
Robin Hood               2-3 PHC Zebras               
Somerset Eagles          bye

Round 15
[Feb 5]
Dandy Town Hornets       2-0 Somerset Trojans         
[Feb 6]
PHC Zebras              12-0 Somerset Eagles          
Southampton Rangers      1-2 Robin Hood               
X'roads Warriors         0-8 North Village Rams       
Devonshire Cougars       0-0 Saint George's Colts     
Devonshire Colts         bye

Round 16
[Feb 19]
Somerset Eagles          0-1 Dandy Town Hornets       
Robin Hood               4-1 Saint George's Colts     
[Feb 20]
Somerset Trojans         0-3 Devonshire Cougars       
Southampton Rangers      3-1 Devonshire Colts         
[Mar 9]
PHC Zebras              11-1 X'roads Warriors         
North Village Rams       bye

Round 17
[Feb 26]
Devonshire Cougars       3-1 Devonshire Colts         
Somerset Trojans         4-1 Somerset Eagles          
[Mar 12]
Saint George's Colts     0-1 X'roads Warriors         
[Mar 16]
Dandy Town Hornets       3-1 North Village Rams       
[Mar 22]
PHC Zebras              12-0 Southampton Rangers      [abandoned at 12-0 in 70' due
Robin Hood               bye                           to head injury Rangers player;
                                                       result stood]
Round 18
[Mar 5]
North Village Rams       2-3 Robin Hood               
Dandy Town Hornets       4-0 Southampton Rangers      
[Mar 6]
X'roads Warriors         1-1 Somerset Eagles          
Saint George's Colts     2-2 Devonshire Colts         
Devonshire Cougars       0-2 PHC Zebras               
Somerset Trojans         bye

Round 19
[Mar 19]
Southampton Rangers      1-5 Devonshire Cougars       
[Mar 20]
Saint George's Colts     0-3 PHC Zebras               
Devonshire Colts         1-2 Somerset Eagles          
North Village Rams       1-2 Somerset Trojans         
Dandy Town Hornets       4-1 Robin Hood               
X'roads Warriors         bye

Round 20
[Mar 26]
Somerset Eagles          0-9 North Village Rams       
Robin Hood               0-0 Devonshire Cougars       
[Mar 27]
PHC Zebras               4-1 Somerset Trojans         
Saint George's Colts     0-3 Dandy Town Hornets       
Devonshire Colts         1-2 X'roads Warriors         
Southampton Rangers      bye

Round 21
[Apr 2]
Somerset Trojans         6-1 Southampton Rangers      
[Apr 3]
North Village Rams       2-2 PHC Zebras               
Somerset Eagles          2-3 Saint George's Colts     
[Apr 4]
Dandy Town Hornets       3-0 Devonshire Colts         
[Apr 5]
Robin Hood               0-2 X'roads Warriors         
Devonshire Cougars       bye

Round 22
[Apr 8]
Devonshire Cougars       0-3 North Village Rams       
[Apr 9]
Dandy Town Hornets       5-2 PHC Zebras               
[Apr 10]
Devonshire Colts         1-2 Robin Hood               
X'roads Warriors         3-1 Somerset Trojans         
Somerset Eagles          1-2 Southampton Rangers      
Saint George's Colts     bye

Final Table:

 1.Dandy Town Hornets     20  18  1  1  59-15  55  Champions
 2.PHC Zebras             20  15  3  2  83-23  48
 3.Devonshire Cougars     20  11  5  4  40-18  38
 4.North Village Rams     20   9  4  7  47-21  31
 5.Somerset Trojans       20   8  5  7  38-29  29
 6.Robin Hood             20   8  4  8  41-36  28
 7.Saint George's Colts   20   7  5  8  32-32  26
 8.X'roads Warriors       20   7  1 12  28-63  22
-------------------------------------------------
 9.Devonshire Colts       20   4  4 12  22-43  16  Relegated
10.Southampton Rangers    20   3  2 15  20-81  11  Relegated
11.Somerset Eagles        20   2  2 16  24-73   8  Relegated


Cup Tournaments

FA Challenge Cup 2021/22 | Friendship Trophy 2021/22 | Dudley Eve Trophy 2021 | Shield 2021/22

FA Challenge Cup 2021/22

Preliminary Round
[Nov 13]
Boulevard Blazers        3-2 Footy Kings              
Vasco                    1-5 Wolves                   
[Nov 14]
YMSC Bluebirds           2-4 Hamilton Parish          

1/8 Finals (Round 1)
[Feb 11]
Devonshire Cougars       3-2 BAA Wanderers            [aet]
[Feb 12]
Southampton Rangers      1-2 Boulevard Blazers        
[Feb 13]
PHC Zebras               6-2 X'roads Warriors         
Wolves                   4-6 Somerset Eagles          [aet]
Saint George's Colts     0-4 North Village Rams       
[Feb 15]
Dandy Town Hornets       4-0 Devonshire Colts         
[Mar 8]
St David's               0-3 Robin Hood               
[Mar 9]
Somerset Trojans         2-1 Hamilton Parish          

Quarterfinals [Mar 13]
Dandy Town Hornets       3-1 Somerset Trojans         
Somerset Eagles          2-5 Devonshire Cougars       
North Village Rams       3-0 Boulevard Blazers        
Robin Hood               1-2 PHC Zebras               

Semifinals
[Apr 16]
Devonshire Cougars       1-2 Dandy Town Hornets       [aet]
[Apr 17]
PHC Zebras               2-1 North Village Rams       

Final [Apr 24, Flora Duffy Stadium]
Dandy Town Hornets       3-2 PHC Zebras               
  [Tomiko Goater 9, Kamali  Davis 31, Michael Lambe 86og;
   Rakeem DeShields 36, Antwan  Russell 67]

Friendship Trophy 2021/22

Preliminary Round
[Jan 12]
PHC Zebras               3-1 North Village Rams       
[Jan 19]
Dandy Town Hornets       3-0 Somerset Trojans         
[Feb 2]
Devonshire Cougars       7-0 Somerset Eagles          

Quarterfinals
[Feb 23]
X'roads Warriors         1-4 Devonshire Cougars       
[Mar 8]
Dandy Town Hornets       3-0 Saint George's Colts     
[Mar 15]
Devonshire Colts         0-1 Robin Hood               [aet]
[Mar 16]
PHC Zebras               2-0 Southampton Rangers      

Semifinals
[Mar 29]
Devonshire Cougars       2-0 Robin Hood               
[Mar 30]
Dandy Town Hornets       6-5 PHC Zebras               [aet]

Final [Apr 20]
Devonshire Cougars       3-2 Dandy Town Hornets       

Dudley Eve Trophy 2021 

NB: was to be played in new format including all 11 top level clubs and
    one second level club to be determined in a playoff

Playoff [Sep 5]
Hamilton Parish          n/p YMSC Bluebirds           

Group Stage

Group A
   Dandy Town Hornets     
   Somerset Trojans       
   winners playoff

Group B
   Devonshire Colts       
   Devonshire Cougars     
   Saint George's Colts    

Group C
   North Village Rams     
   Robin Hood             
   X'roads Warriors       

Group D
   PHC Zebras             
   Somerset Eagles        
   Southampton Rangers    

NB: tournament cancelled due to last minute introduction of mandatory
    testing schedule

Shield 2021/22

Preliminary Round [Feb 2]
Hamilton Parish          2-1 BAA Wanderers            [aet]

Quarterfinals
[Feb 23]
Wolves                   2-1 St David's               
[Mar 8]
Boulevard Blazers        2-0 Paget Lions              [aet]
[Mar 15]
Vasco                    2-3 Hamilton Parish          
[Mar 16]
Ireland Rangers          1-3 YMSC Bluebirds           

Semifinals
[Apr 6]
Wolves                   2-1 Hamilton Parish          
[Apr 7]
Boulevard Blazers        1-2 YMSC Bluebirds           

Final [Apr 24]
Wolves                   3-2 MSC Bluebirds           


First Division

Final Table:

 1.Hamilton Parish        16  14  2  0  51-12  44  Promoted
 2.Boulevard Blazers      16  11  1  4  50-21  34  Promoted
-------------------------------------------------
 3.BAA Wanderers          16  10  3  3  41-21  33
 4.YMSC Bluebirds         16   8  3  5  40-24  27
 5.Wolves                 16   7  4  5  24-20  25
 6.Saint David's Warriors 16   5  0 11  22-39  15
 7.Ireland Rangers        16   3  4  9  20-41  13
 8.Vasco da Gama          16   1  5 10  20-43   8
 9.Paget Lions            16   1  2 13  16-63   5

Round 1 [Oct 31]
Ireland Rangers          5-1 Paget Lions              
BAA Wanderers            1-0 St David's               
Vasco                    1-6 Hamilton Parish          
YMSC Bluebirds           0-2 Wolves                   
Boulevard Blazers        bye

Round 2
[Nov 6]
Wolves                   2-2 Ireland Rangers          
[Nov 7]
Hamilton Parish          6-0 Paget Lions              
St David's               1-3 Boulevard Blazers        
Vasco                    2-2 YMSC Bluebirds           
BAA Wanderers            bye

Round 3
[Nov 20]
Boulevard Blazers        2-3 BAA Wanderers            
[Nov 21]
Vasco                    1-1 Ireland Rangers          
Wolves                   0-3 Hamilton Parish          
[Dec 12]
Paget Lions              1-3 YMSC Bluebirds           
St David's               bye

Round 4
[Nov 28]
Boulevard Blazers        4-0 Paget Lions              
Vasco                    1-1 BAA Wanderers            
YMSC Bluebirds           7-0 St David's               
[Dec 22]
Ireland Rangers          1-3 Hamilton Parish          
Wolves                   bye

Round 5
[Dec 5]
St David's               2-1 Paget Lions              
YMSC Bluebirds           4-1 BAA Wanderers            
Vasco                    1-2 Wolves                   
[Dec 15]
Boulevard Blazers        0-0 Ireland Rangers          
Hamilton Parish          bye

Round 6
[Dec 19]
Hamilton Parish          5-2 YMSC Bluebirds           
Vasco                    1-3 Boulevard Blazers        
Ireland Rangers          0-1 St David's               
[Jan 5]
BAA Wanderers            2-0 Wolves                   
Paget Lions              bye

Round 7
[Dec 26]
St David's               1-0 Vasco                    
Paget Lions              2-2 Wolves                   
Hamilton Parish          2-0 Boulevard Blazers        
[Dec 27]
BAA Wanderers            7-0 Ireland Rangers          
YMSC Bluebirds           bye

Round 8
[Dec 28]
Wolves                   1-2 Boulevard Blazers        
St David's               1-3 Hamilton Parish          
[Dec 29]
Ireland Rangers          1-3 YMSC Bluebirds           
BAA Wanderers            4-1 Paget Lions              
Vasco                    bye

Round 9
[Jan 1]
YMSC Bluebirds           3-2 Boulevard Blazers        
[Jan 2]
Wolves                   2-1 St David's               
BAA Wanderers            2-2 Hamilton Parish          
[Jan 23]
Paget Lions              1-1 Vasco                    
Ireland Rangers          bye

Round 10
[Jan 15]
St David's               3-1 Ireland Rangers          
[Jan 16]
Boulevard Blazers        5-1 Vasco                    
YMSC Bluebirds           1-2 Hamilton Parish          
[Jan 23]
Wolves                   1-1 BAA Wanderers            
Paget Lions              bye

Round 11
[Jan 29]
Wolves                   1-1 YMSC Bluebirds           
[Jan 30]
Paget Lions              2-4 Ireland Rangers          
St David's               1-3 BAA Wanderers            
Hamilton Parish          3-0 Vasco                    
Boulevard Blazers        bye

Round 12
[Feb 6]
Paget Lions              0-3 Hamilton Parish          
YMSC Bluebirds           2-2 Vasco                    
Ireland Rangers          0-2 Wolves                   
[Feb 8]
Boulevard Blazers        5-3 St David's               
BAA Wanderers            bye

Round 13
[Feb 20]
Paget Lions              0-8 Boulevard Blazers        
St David's               1-3 YMSC Bluebirds           
[Feb 21]
BAA Wanderers            2-1 Vasco                    
[Mar 31]
Hamilton Parish          0-0 Ireland Rangers          
Wolves                   bye

Round 14
[Mar 5]
St David's               1-2 Wolves                   
[Mar 6]
Vasco                    4-6 Paget Lions              
Hamilton Parish          3-2 BAA Wanderers            
Boulevard Blazers        2-1 YMSC Bluebirds           
Ireland Rangers          bye

Round 15
[Mar 12]
Wolves                   3-0 Paget Lions              
Vasco                    4-2 St David's               
Ireland Rangers          1-4 BAA Wanderers            
[Mar 23]
Boulevard Blazers        0-3 Hamilton Parish          
YMSC Bluebirds           bye

Round 16
[Mar 19]
Boulevard Blazers        1-0 Wolves                   
[Mar 20]
Hamilton Parish          4-1 St David's               
YMSC Bluebirds           2-1 Ireland Rangers          
[Mar 21]
Paget Lions              1-5 BAA Wanderers            
Vasco                    bye

Round 17
[Mar 26]
Ireland Rangers         0-10 Boulevard Blazers        
[Mar 27]
BAA Wanderers            1-0 YMSC Bluebirds           
[Mar 28]
Paget Lions              0-3 St David's               
[Mar 29]
Wolves                   3-0 Vasco                    
Hamilton Parish          bye

Round 18
[Apr 2]
BAA Wanderers            2-3 Boulevard Blazers        
[Apr 3]
YMSC Bluebirds           6-0 Paget Lions              
Ireland Rangers          3-0 Vasco                    
Hamilton Parish          3-1 Wolves                   
St David's               bye

Final Table:

 1.Hamilton Parish        16  14  2  0  51-12  44  Promoted
 2.Boulevard Blazers      16  11  1  4  50-21  34  Promoted
-------------------------------------------------
 3.BAA Wanderers          16  10  3  3  41-21  33
 4.YMSC Bluebirds         16   8  3  5  40-24  27
 5.Wolves                 16   7  4  5  24-20  25
 6.Saint David's Warriors 16   5  0 11  22-39  15
 7.Ireland Rangers        16   3  4  9  20-41  13
 8.Vasco da Gama          16   1  5 10  20-43   8
 9.Paget Lions            16   1  2 13  16-63   5


2020/21

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 28 Apr 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.