Bermuda 1948/49

Bermuda Football Combination League 1948/49

First Division

Round 1 [Oct 14] 
National SC                  1-1 Pembroke Panthers            [replay ordered after
Daniel's Head                5-1 Old Comrades                  refereeing mistake
Staff and Departments        3-6 BAA                           (played Feb 3)]
 
Round 2 [Oct ?]
Corinthians                  4-1 Daniel's Head
 
[Oct 24]
BAA                          2-3 National SC
Corinthians                  6-4 Pembroke Panthers
Staff and Departments        ppd Old Comrades
 
[Oct 31]
Corinthians                  4-2 National SC
Daniel's Head                2-2 Staff and Departments
 
[Nov 7]
Staff and Departments        3-2 National SC
BAA                          3-3 Old Comrades
Daniel's Head                1-5 Pembroke Panthers
 
[Nov 14]
Pembroke Panthers             -  BAA
Old Comrades                 3-3 National SC  
Corinthians                  1-1 Staff and Departments
 
[Nov 19]
BAA                          7-1 Daniel's Head
 
[Nov 21]
Daniel's Head                1-7 Corinthians
 
[Jan 6]
National SC                  0-1 BAA
Staff and Departments        3-1 Old Comrades
[Jan 9]
Pembroke Panthers            3-3 Daniel's Head
[Jan 13]
Old Comrades                 1-2 BAA
Staff and Departments        6-1 Daniel's Head
[Jan 16]
Pembroke Panthers            1-4 Corinthians
[Jan 20]
Daniel's Head                2-3 National SC
BAA                           -  Staff and Departments 
[Jan 23]
Corinthians                   -  Old Comrades
Pembroke Panthers            lt  Staff and Departments   
[Jan 27]
BAA                          3-2 Pembroke Panthers 
[Feb 3; replay Oct 14]
National SC                  2-3 Pembroke Panthers
[Feb 6]
Staff and Departments        4-0 Corinthians
Daniel's Head                0-5 BAA
[Feb 10]
National SC                   -  Old Comrades
[Feb 13] 
BAA                          6-3 Corinthians
Staff and Departments        6-3 Pembroke Panthers
 
Reported Table:
 
 1.Staff and Departments               10   7  2  1  38-21  16   
 2.BAA                                 10   7  1  2  37-22  15
 3.Corinthians                          9   5  1  3  30-17  11
 4.Old Comrades                         8   3  2  3  19-17   8
 5.National SC                          8   2  1  5  15-19   5
 6.Pembroke Panthers                    9   2  1  6  24-36   5 
 7.Daniel's Head                       10   1  2  7  19-43   4 
NB: total goal difference +7
 
[Feb 17]
Old Comrades                 2-2 Daniel's Head
[Feb 20]
Pembroke Panthers            0-5 BAA
Corinthians                  0-2 National SC
[Feb 24]
Old Comrades                 0-3 Staff and Departments   
[Feb 27]
Corinthians                  0-7 BAA
Pembroke Panthers            2-2 National SC
[Mar 3]
National SC                  1-2 Staff and Departments   
[Mar 6]
Old Comrades                  -  Corinthians
[Mar 10]
Pembroke Panthers             -  Old Comrades 
 
Top Final Table:
 
 1.Staff and Departments               12   9  2  1  43-22  20  Champions
 2.BAA                                 12   9  1  2  49-22  19
 
Second Division

NB: B.A.A. "C" were renamed BAA Greens  
 
Round 1 [Oct 14]
BAA Greens                   4-1 Southampton SC   
BAA Whites                   ppd St George's DSC
HMS Malabar                  7-1 Southampton BSC
Garrison Sergeant's Mess     4-3 Pembroke Athletics  
 
Round 2
[Oct 17]
Southampton BSC              1-6 Corinthians "B"
BAA Whites                   2-4 Pembroke Panthers "B"
[Oct 21]
HMS Malabar                  2-5 BAA Greens                 
Garrison Sergeant's Mess     6-3 BAA Whites
 
[Oct 24]
Southampton BSC              4-3 Southampton SC
St George's DSC              5-1 Pembroke Athletics
 
[Oct 31]
HMS Malabar                  5-2 Corinthians "B"
Garrison Sergeant's Mess     5-4 Pembroke Panthers "B"
 
[Nov 4]
BAA Whites                   0-3 St George's DSC
HMS Malabar                  4-0 Southampton BSC 
 
[Nov 7]
Corinthians "B"              0-2 BAA Greens
Southampton SC               6-2 Southampton BSC  
Pembroke Panthers "B"        2-7 Pembroke Athletics 
 
[Nov 14]
Corinthians "B"              1-0 HMS Malabar
BAA Greens                   6-0 Southampton BSC   
 
[Nov 21]
Pembroke Panthers "B"        0-5 St George's DSC
 
[Dec 16]
BAA Whites                    -  Pembroke Athletics
Garrison Sergeant's Mess      -  St George's DSC  
 
[Dec 19]
Corinthians B'               -  Southampton SC  
St George's DSC              1-1 Pembroke Panthers B'   
 
[Jan 6]
Southampton SC               1-8 HMS Malabar
St George's DSC              ppd Garrison Sergeant's Mess        
[Jan 9]
Corinthians "B"              1-5 Southampton BSC   
Pembroke Panthers "B"        2-3 Garrison Sergeant's Mess   
Pembroke Athletics           1-4 St George's DSC
[Jan 16]
HMS Malabar                  1-3 BAA Greens
Corinthians "B"              1-1 Southampton SC
Pembroke Athletics           0-4 Garrison Sergeant's Mess        
Pembroke Panthers "B"        2-3 BAA Whites
[Jan 20]
Southampton SC               ppd BAA Greens
[Jan 23]
Southampton BSC               -  HMS Malabar
BAA Whites                   lt  Garrison Sergeant's Mess        
[Jan 27]
Pembroke Athletics           1-5 BAA Whites 
[Feb 6]
BAA Greens                   3-2 Corinthians
Pembroke Athletics            -  Pembroke Panthers "B"
St George's DSC              2-2 Garrison Sergeant's Mess        
[Feb 13]
Southampton SC               3-6 Corinthians
 
Tables:
 
(East)
 1.St George's Dinghi and Sports Club   8   6  2  0  29- 8  14  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  
 2.Garrison Sergeant's Mess             8   6  1  1  31-21  13
 3.BAA Whites                           8   2  1  5  16-25   5
 4.Pembroke Panthers "B"                7   1  1  5  15-26   3
 5.Pembroke Athletics                   7   1  1  5  14-25   3
 
(West)
 1.BAA Greens                           7   6  0  1  31-10  12  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  
 2.Corinthians "B"                      8   4  1  3  21-17   9
 3.HMS Malabar                          8   4  0  4  27-18   8
 4.Southampton Boat & Sports Club       8   3  0  5  20-42   6
 5.Southampton SC                       7   1  1  5  15-27   3 
 
Championship Playoff (best of three)
 
First Leg [Feb 20]
BAA Greens                   3-0 St George's DSC  
 
Second Leg [Feb 26]   
St George's DSC              6-1 BAA Greens 
 
Third Leg [Mar 5]
BAA Greens                   2-2 St George's DSC
  
Third Leg Replay [Mar 31]
St George's DSC              bt  BAA Greens  
  
Governor's Cup 1949
  
Round 1
[Apr 4]
HMS Bigbury Bay "A"          1-0 HMS Glasgow "D"
HMS Snipe "B"                4-1 HMS Whitesand Bay "B"
[Apr 9]
HMS Glasgow "A"              3-0 Daniel's Head
[Apr 10]
HMS Malabar                  2-1 HMS Jamaica "D"
Round 2
[Apr 13]
HMS Bigbury Bay "A"          4-2 HMS Jamaica "B"
[Apr 13]
HMS Glasgow "C"              3-1 HMS Whitesand Bay "A"
  
Round 2
[Apr 12]
HMS Glasgow "A"              5-2 HMS Malabar
 
Quarterfinals
[Apr 12]
Prospect "A"                 3-4 HMS Glasgow "B"              [aet]  
[Apr 13]
HMS Snipe "B"                4-2 Prospect "B"
[Apr 15]
HMS Glasgow "C"              4-1 HMS Bigbury Bay "A"
HMS Glasgow "A"              1-4 HMS Jamaica "C"
 
Semifinals
[Apr 17]
HMS Glasgow "B"              6-3 HMS Glasgow "C"
HMS Jamaica "C"              5-0 HMS Snipe "B"
 
Final [Apr 25]
HMS Jamaica "C"              3-1 HMS Glasgow "B" 
 
Jamaica "C"= Royal Marines
Glasgow "B"= Engine Room PO's, Stoker and Stoker Petty Officers
  
Bermuda Football Combination Cup 1948/49
   
NB: succeeded the BFA Cup
 
Round 1
[Nov 28]
Corinthians B'              0-4 HMS Malabar
BAA Whites                   0-2 BAA Greens
[Dec 2]
Old Comrades                 6-0 Pembroke Panthers "B"
HMS Snipe                    4-1 HMS Bigbury Bay
Pembroke Panthers            bye
HMS Glasgow                  bye  
 
Round 2
[Dec 4]
Corinthians                  2-0 BAA Greens
St George's DSC              2-2 BAA
Replay [Dec 9]
BAA                          bt  St George's DSC 
[Dec 11]
Daniel's Head                3-2 HMS Malabar
[Dec 12]
HMS Snipe                    3-1 Staff and Departments  
[dates ?]
Pembroke Panthers            9-3 Southampton BSC
HMS Glasgow                 11-0 Pembroke Athletics
Old Comrades                 bye?
 
Quarterfinals
[Dec 16]
HMS Glasgow                  2-1 National SC
BAA                          1-3 Pembroke Panthers
[Dec 18]
HMS Snipe                    4-1 Corinthians
[Dec 19]
Old Comrades                 2-0 Daniel's Head
 
Semifinals
[Dec 26]
Pembroke Panthers            2-1 HMS Snipe
[Dec 27]
Old Comrades                0-10 HMS Glasgow
 
Final [Jan 2]
HMS Glasgow                  3-1 Pembroke Panthers 
   
BFC Trophy 1949
  
Round 1 [Mar 4]
Old Comrades                 w/o Pembroke Panthers "B"
BAA                          9-1 BAA White
Daniel's Head                5-1 Southampton BSC
 
Round 2
[Mar 5]
Corinthians                  6-1 HMS Malabar
[Mar 6]
Corinthians "B"              3-2 Pembroke Athletics
Staff & Departments          1-4 National SC
BAA                          w/o Pembroke Panthers
[Mar 10]
Garrison Sergeants' Mess     bt  BAA Greens
Old Comrades                 bye
 
Quarterfinals
[Mar 13]
Old Comrades                 0-3 BAA 
National SC                  2-2 St George's DSC              [aet]
Corinthians "B"              lt  Corinthians                  [possibly by walkover]
[Mar 17]
Daniel's Head                2-1 Garrison Sergeants' Mess
Replay
St George's DSC              2-3 National SC                  [aet (in second overtime)]
   
Semifinals [Mar 24]
BAA                          2-0 Daniel's Head
National SC                  4-3 Corinthians
 
Final [Mar 27]
National SC                  2-1 BAA
 
 
Bermuda Football League 1948/49 ("coloured" players)
  
A Division

Final Table:
 
 1.Pembroke Juniors                    11  11  0  0  51-10  22  Champions
 2.Key West Rangers                    11   8  1  2  55-26  17
 3.Somerset Eagles                     11   5  1  5  26-31  11
 4.West End Rovers                     11   4  0  7  17-35   8
 5.St George's Colts                   11   3  1  7  25-25   7
 6.YMSC                                11   3  1  7  14-37   7
 -.Loyalty Pioneers                     6   0  0  6   5-29   0  [retired after 6 rounds]  
 
Round 1
[Oct 14]
St George's Colts            3-6 Key West Rangers
[Oct 17]  
Loyalty Pioneers             1-2 YMSC 
Pembroke Juniors             5-0 Somerset Eagles 
 
Round 2
[Oct 21]
Key West Rangers             4-0 West End Rovers
YMSC                         1-2 St George's Colts  
 
[Oct 24]
Somerset Eagles              2-3 St George's Colts
 
[Nov 4]
St George's Colts            1-2 Pembroke Juniors
 
[Nov 14]
Somerset Eagles              4-0 West End Rovers 
 
[Nov 18]
St George's Colts            4-2 Loyalty Pioneers
 
[Nov 25]
Pembroke Juniors             ppd West End Rovers
[Nov 28]
Key West Rangers             6-0 Loyalty Pioneers
YMSC                         2-2 Somerset Eagles
 
[Jan 2]
Loyalty Pioneers             1-7 Somerset Eagles  
 
[Jan 6]
West End Rovers              4-2 YMSC
[Jan 9]
Key West Rangers             3-3 St George's Colts
[Jan 13]
Pembroke Juniors            13-0 Loyalty Pioneers
[Jan 16]
Somerset Eagles              7-0 West End Rovers  
[Jan 20]
Key West Rangers             9-2 YMSC
[Jan 23]
Loyalty Pioneers              -  St George's Colts
[Jan 27]   
Somerset Eagles              1-4 Pembroke Juniors
 
Table (Jan 28):
 
 1.Pembroke Juniors                     8   8  0  0  35- 7  16
 2.Key West Rangers                     8   6  1  1  43-16  13
 3.Somerset Eagles                      8   3  1  4  26-23   7
 4.St George's Colts                    8   3  1  4  21-25   7
 5.West End Rovers                      8   3  0  5  13-26   6
 6.YMSC                                 8   2  1  5  14-31   5
 7.Loyalty Pioneers                     6   0  0  6   5-29   0   
  
[Jan 30]
YMSC                          -  Loyalty Pioneers
 
[Mar 3]
YMSC                         0-6 Pembroke Juniors
 
[Mar 10]
Key West Rangers             8-0 Somerset Eagles   
 
[Mar 27]
Key West Rangers             1-4 Pembroke Juniors
[Mar 31]
Pembroke Juniors             6-2 West End Rovers
 
Final Table:
 
 1.Pembroke Juniors                    11  11  0  0  51-10  22  Champions
 2.Key West Rangers                    11   8  1  2  55-26  17
 3.Somerset Eagles                     11   5  1  5  26-31  11
 4.West End Rovers                     11   4  0  7  17-35   8
 5.St George's Colts                   11   3  1  7  25-25   7
 6.YMSC                                11   3  1  7  14-37   7
 -.Loyalty Pioneers                     6   0  0  6   5-29   0  [retired after 6 rounds]  
 
B Division
 
Round 1
[Oct 14]
St George's Colts "B"        1-1 Devonshire Lions
[Oct 17]
Pembroke Juniors "B"         bt  YMSC "B"
Somerset Eagles "B"          awd Happy Valley SC              [awarded to Happy Valley at saison end due to ineligible Eagles player]
 
Round 2
[Oct 21]
Pembroke Juniors "B"         drw St George's Colts "B"        
 
[Oct 24]
Key West Rangers "B"         5-1 West End Rovers "B"
 
[Nov 18]
St George's Colts "B"       0-10 Key West Rangers "B"
Happy Valley SC              bt  YMSC "B"
Pembroke Juniors "B"          -  Somerset Eagles "B"
 
[Nov 25]
Happy Valley SC              ppd West End Rovers "B"
[Nov 28]
YMSC "B"                     lt  Somerset Eagles "B"
 
[Dec 16]
Happy Valley SC             12-1 YMSC "B"
Pembroke Juniors "B"         ppd Devonshire Lions
[Dec 19] 
West End Rovers "B"          7-2 St George's Colts "B" 
 
[Dec 23]
Happy Valley SC              3-3 Devonshire Lions
 
[Dec 26]
West End Rovers "B"          3-0 Happy Valley SC
Pembroke Juniors "B"         awd Somerset Eagles "B"          [Eagles dns; awarded to Juniors]
 
[Dec 30]
West End Rovers "B"           -  Devonshire Lions
Somerset Eagles "B"           -  St George's Colts "B" 
 
[Jan 2]
Pembroke Juniors "B"         5-3 Devonshire Lions
 
[Jan 6]
West End Rovers "B"          0-5 Key West Rangers "B"
[Jan 9]
Happy Valley SC              6-5 St George's Colts "B"
[Jan 13]
Somerset Eagles "B"          0-3 Devonshire Lions
[Jan 16]
Pembroke Juniors "B"         1-0 St George's Colts "B"
 
[Jan 20]
Key West Rangers "B"         7-0 Devonshire Lions
[Jan 23]
YMSC "B"                     3-4 West End Rovers "B"
[Jan 27]
Devonshire Lions             4-1 St George's Colts "B"
  
[Jan 30]
YMSC "B"                      -  Pembroke Juniors "B" 
 
[Mar 3]
Pembroke Juniors "B"          -  Devonshire Lions
 
[Mar 27]
West End Rovers "B"          3-0 Pembroke Juniors "B"
[Mar 31]
Devonshire Lions             2-0 West End Rovers "B"        
 
Table:           
     
 1.Key West Rangers "B"                11  11  0  0  63- 4  22  Champions
 2.Pembroke Juniors "B"                13   8  1  4  25-22  17
 3.Happy Valley                        11   6  2  3  39-29  14
 4.West End Rovers "B"                 13   7  0  6  27-24  14
 5.Devonshire Lions                    13   5  4  4  29-34  14
 6.Somerset Eagles "B"                 12   4  1  7  18-27   9
 7.St George's Colts "B"               12   2  2 10  15-35   6
 8.YMSC                                11   1  0 10   9-50   2    
    
[Apr 3]
Key West Rangers "B"         1-1 Pembroke Juniors "B"
 
[Apr 10] (last match)
Key West Rangers "B"         2-0 Happy Valley SC 
 
BFL Cup 1949

Known results:
 
Round 1
[Jan 30]
West End Rovers               bt  Pembroke Juniors "B"
West End Rovers "B"           lt  Somerset Eagles 
[Feb 3]
Key West Rangers              bt  YMSC "B"
St George's Colts             bt  St George's Colts "B"
Devonshire Lions              lt  Happy Valley SC 
[Feb 10]
West End Rovers               bt  Pembroke Juniors "B"
Pembroke Juniors              bt  Somerset Eagles "B"
Key West Rangers "B"          4-0 YMSC 
    
Quarterfinals
[Feb 13]
Pembroke Juniors              3-0 Key West Rangers "B"
Somerset Eagles               2-4 Key West Rangers 
[Feb ?]
Happy Valley SC               bt  West End Rovers "B"
West End Rovers               3-2 St George's Colts
 
Semifinals [Feb 20]
Key West Rangers              4-2 West End Rovers
Pembroke Juniors              8-2 Happy Valley SC
 
Final [Feb 27]
Key West Rangers              6-2 Pembroke Juniors   
  

1947/48.

1949/50.

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 1 Sep 2020

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2020
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.