Burkina Faso 2021/22


Ligue 1
Coupe du Faso
Division 2

Ligue 1

Final Table:

 1.Rail Club du Kadiogo (Ouagadougou)   30  13 11  6  34-26  50       Champions
 2.Majestic SC (Saponé)                 30  15  4 11  38-32  49
 3.Etoile Filante (Ouagadougou)         30  12 12  6  32-16  48
 4.AS Douanes (Ouagadougou)             30  13  9  8  22-18  48
 5.AS Faso/Yennenga (Ouagadougou)       30  12  9  9  27-20  45
 6.ASECK (Koudougou)                    30  10 12  8  20-14  42
 7.US Forces Armées (Ouagadougou)       30   9 12  9  22-23  39
 8.AS Sonabel (Ouagadougou)             30  11  5 14  25-33  38  [C]
 9.AS Police (Ouagadougou)              30   9 10 11  29-31  37
10.Royal FC (Bobo-Dioulasso)            30  10  7 13  31-34  37
11.AS Fonctionnaires (Bobo-Dioulasso)   30   9 10 11  24-29  37
12.Vitesse FC (Bobo-Dioulasso)          30   9  9 12  29-34  36
13.Salitas FC (Ouagadougou)             30  10  6 14  26-35  36
14.Racing Club Bobo (Bobo-Dioulasso)    30   8 11 11  18-25  35
---------------------------------------------------------------
15.Kiko FC (Bobo-Dioulasso)             30   8 10 12  28-31  34  [P]  Relegated
16.AS Koupela (Koupela)                 30   7 13 10  15-19  34  [P]  Relegated

Round 1
[Sep 25]
ASFA/Y          1-1 ASFB            
RC Bobo         0-0 RC Kadiogo      
ASECK           0-1 Sonabel         
AS Koupela      0-0 Etoile Filante  
Douanes         1-0 Police          
[Sep 26]
Kiko            2-1 Majestic        
USFA            3-3 Vitesse         
[Sep 27]
Royal           2-0 Salitas         

Round 2
[Oct 1]
RC Bobo         0-2 Kiko            
Sonabel         2-1 Douanes         
[Oct 2]
Police          2-1 ASECK           
ASFB            0-0 Etoile Filante  
AS Koupela      0-1 ASFA/Y          
[Oct 3]
RC Kadiogo      2-1 Majestic        
Vitesse         1-5 Salitas         
USFA            1-0 Royal           

Round 3
[Oct 8]
ASECK           2-0 Douanes         
ASFB            0-1 AS Koupela      
[Oct 9]
Police          1-1 Sonabel         
Kiko            1-2 RC Kadiogo      
Majestic        1-0 RC Bobo         
ASFA/Y          0-0 Etoile Filante  
[Oct 10]
Royal           0-2 Vitesse         
Salitas         2-1 USFA            

Round 4
[Oct 15]
Police          3-0 ASFB            
[Oct 16]
AS Koupela      1-1 Sonabel         
Etoile Filante  1-0 ASECK           
Royal           2-1 Kiko            
[Oct 17]
Salitas         2-1 Majestic        
Vitesse         3-1 RC Kadiogo      
USFA            2-1 RC Bobo         
[Dec 8]
Douanes         2-1 ASFA/Y          

Round 5
[Oct 23]
ASECK           1-0 AS Koupela      
Kiko            1-2 Salitas         
Majestic        2-1 Royal           
Douanes         0-1 ASFB            
[Oct 24]
RC Bobo         1-0 Vitesse         
RC Kadiogo      0-0 USFA            
Sonabel         0-0 Etoile Filante  
[Nov 24]
Police          0-3 ASFA/Y          

Round 6
[Oct 29]
Vitesse         0-1 Majestic        
Etoile Filante  0-0 Police          
[Oct 30]
AS Koupela      0-1 Douanes         
USFA            1-1 Kiko            
ASFB            0-1 ASECK           
ASFA/Y          2-1 Sonabel         
[Oct 31]
Royal           0-0 RC Bobo         
Salitas         0-1 RC Kadiogo      

Round 7
[Nov 6]
Police          2-0 AS Koupela      
ASECK           0-0 ASFA/Y          
Vitesse         1-1 Kiko            
Majestic        0-1 USFA            
RC Kadiogo      2-2 Royal           
[Nov 7]
RC Bobo         2-1 Salitas         
Douanes         0-3 Etoile Filante  
Sonabel         1-0 ASFB            

Round 8
[Nov 12]
Kiko            1-1 Douanes         
[Nov 13]
RC Kadiogo      0-0 ASECK           
Majestic        3-2 Police          
Vitesse         1-1 Etoile Filante  
Salitas         1-1 ASFB            
[Nov 14]
USFA            0-0 AS Koupela      
Royal           1-2 ASFA/Y          
Sonabel         1-0 RC Bobo         

Round 9
[Nov 20]
AS Koupela      0-0 Vitesse         
ASECK           0-1 RC Bobo         
Kiko            2-1 Police          
[Nov 21]
ASFA/Y          1-0 Salitas         
Douanes         0-0 Majestic        
[Nov 22]
ASFB            1-5 Royal           
Sonabel         2-3 RC Kadiogo      
Etoile Filante  0-2 USFA            

Round 10
[Nov 26]
Kiko            2-0 Sonabel         
[Nov 27]
Majestic        1-1 ASECK           
Police          2-2 RC Kadiogo      
Salitas         0-4 Etoile Filante  
[Nov 28]
Douanes         0-0 RC Bobo         
Vitesse         0-0 ASFB            
USFA            1-0 ASFA/Y          
[Nov 29]
Royal           n/p AS Koupela      [not played due to colour clash shirts]
[Dec 22]
Royal           0-0 AS Koupela      

Round 11
[Dec 3]
ASFA/Y          1-1 Vitesse         
RC Bobo         1-1 Police          
[Dec 4]
ASECK           0-0 Kiko            
AS Koupela      0-0 Salitas         
ASFB            2-0 USFA            
Sonabel         0-1 Majestic        
[Dec 5]
Etoile Filante  0-1 Royal           
RC Kadiogo      1-1 Douanes         

Round 12
[Dec 10]
RC Bobo         1-1 AS Koupela      
[Dec 11]
Royal           2-1 Douanes         
[Dec 12]
Majestic        0-1 ASFB            
RC Kadiogo      0-1 Etoile Filante  
Salitas         2-1 Police          
[Dec 13]
Kiko            1-3 ASFA/Y          
USFA            0-1 Sonabel         
[Dec 14]
Vitesse         0-0 ASECK           

Round 13
[Dec 18]
Royal           1-2 Police          
AS Koupela      0-1 RC Kadiogo      
[Dec 19]
ASECK           1-2 USFA            
ASFA/Y          0-2 Majestic        
Etoile Filante  2-0 RC Bobo         
[Dec 20]
ASFB            0-0 Kiko            
Douanes         2-0 Salitas         
Sonabel         1-3 Vitesse         

Round 14
[Dec 24]
Salitas         0-3 ASECK           
[Dec 25]
Kiko            0-1 AS Koupela      
RC Kadiogo      1-1 ASFB            
Majestic        1-2 Etoile Filante  
Sonabel         0-1 Royal           
[Dec 29]
RC Bobo         0-0 ASFA/Y          
Police          1-1 Vitesse         
USFA            0-1 Douanes         

Round 15
[Jan 3]
ASECK           3-1 Royal           
ASFB            0-1 RC Bobo         
Salitas         1-0 Sonabel         
AS Koupela      1-3 Majestic        
Etoile Filante  2-0 Kiko            
[Jan 4]
Vitesse         1-0 Douanes         
Police          0-1 USFA            
ASFA/Y          1-2 RC Kadiogo      

Halfway Table:

 1.Etoile Filante (Ouagadougou)         15   7  6  2  16- 5  27
 2.Rail Club du Kadiogo (Ouagadougou)   15   6  7  2  18-15  25
 3.US Forces Armées (Ouagadougou)       15   7  4  4  15-12  25
 4.AS Faso/Yennenga (Ouagadougou)       15   6  5  4  16-12  23
 5.Majestic SC (Saponé)                 15   7  2  6  18-15  23
 6.Royal FC (Bobo-Dioulasso)            15   6  3  6  19-17  21
 7.ASECK (Koudougou)                    15   5  5  5  13- 9  20
 8.Vitesse FC (Bobo-Dioulasso)          15   4  8  3  17-16  20
 9.Salitas FC (Ouagadougou)             15   6  2  7  16-21  20
10.AS Douanes (Ouagadougou)             15   5  4  6  11-14  19
11.Racing Club Bobo (Bobo-Dioulasso)    15   4  6  5   8-11  18
12.AS Sonabel (Ouagadougou)             15   5  3  7  12-16  18  [C]
13.AS Police (Ouagadougou)              15   4  5  6  18-19  17
14.Kiko FC (Bobo-Dioulasso)             15   4  5  6  15-17  17  [P]
---------------------------------------------------------------
15.AS Fonctionnaires (Bobo-Dioulasso)   15   3  6  6   8-15  15
16.AS Koupela (Koupela)                 15   2  7  6   5-11  13  [P]

Round 16
[Feb 25]
Royal           1-1 ASECK           
USFA            1-1 Police          
Majestic        0-3 AS Koupela      
Sonabel         1-0 Salitas         
[Feb 26]
RC Bobo         0-1 ASFB            
Douanes         1-0 Vitesse         
Kiko            0-0 Etoile Filante  
RC Kadiogo      0-1 ASFA/Y          

Round 17
[Mar 1]
Etoile Filante  2-4 Majestic        
ASFB            0-1 RC Kadiogo      
[Mar 2]
Vitesse         1-1 Police          
Royal           1-0 Sonabel         
ASECK           1-0 Salitas         
AS Koupela      1-0 Kiko            
ASFA/Y          2-0 RC Bobo         
Douanes         1-0 USFA            

Round 18
[Mar 6]
Vitesse         0-1 Sonabel         
RC Bobo         1-0 Etoile Filante  
USFA            1-0 ASECK           
Majestic        0-2 ASFA/Y          
RC Kadiogo      0-0 AS Koupela      
[Mar 7]
Police          0-2 Royal           
Kiko            2-2 ASFB            
Salitas         0-1 Douanes         

Round 19
[Mar 11]
Douanes         1-0 Royal           
[Mar 12] 
AS Koupela      1-0 RC Bobo         
ASECK           1-0 Vitesse         
ASFB            1-2 Majestic        
Police          2-0 Salitas         
ASFA/Y          1-3 Kiko            
[Mar 13]
Sonabel         1-1 USFA            
Etoile Filante  4-1 RC Kadiogo      

Round 20
[Mar 18]
Kiko            0-1 ASECK           
[Mar 19]
USFA            2-2 ASFB            
Royal           2-0 Etoile Filante  
Majestic        0-1 Sonabel         
Salitas         0-1 AS Koupela      
[Mar 20]
Police          2-0 RC Bobo         
Vitesse         1-3 ASFA/Y          
Douanes         1-1 RC Kadiogo      

Round 21
[Mar 23]
RC Kadiogo      4-0 Police          
ASFB            1-2 Vitesse         
AS Koupela      1-2 Royal           
ASECK           1-0 Majestic        
ASFA/Y          1-0 USFA            
[Mar 24]
Sonabel         0-1 Kiko            
RC Bobo         0-1 Douanes         
Etoile Filante  3-0 Salitas         

Round 22
[Mar 27]
Vitesse         2-1 AS Koupela      
Majestic        1-0 Douanes         
RC Kadiogo      2-1 Sonabel         
RC Bobo         0-0 ASECK           
USFA            0-0 Etoile Filante  
[Mar 28]
Royal           0-1 ASFB            
Police          0-1 Kiko            
Salitas         0-0 ASFA/Y          

Round 23
[Apr 2]
Douanes         0-0 Kiko            
ASECK           1-0 RC Kadiogo      
ASFB            0-2 Salitas         
AS Koupela      0-0 USFA            
Police          2-0 Majestic        
[Apr 3]
RC Bobo         2-1 Sonabel         
ASFA/Y          0-0 Royal           
Etoile Filante  3-1 Vitesse         

Round 24
[Apr 8]
Kiko            0-2 Vitesse         
[Apr 9]
Etoile Filante  0-0 Douanes         
ASFB            3-0 Sonabel         
AS Koupela      1-0 Police          
ASFA/Y          0-0 ASECK           
[Apr 10]
USFA            0-2 Majestic        
Royal           0-0 RC Kadiogo      
Salitas         1-1 RC Bobo         

Round 25
[Apr 15]
ASECK           0-1 ASFB            
Kiko            1-2 USFA            
Douanes         awd AS Koupela      [awarded 1-0; originally 1-1 but AS Koupela
Police          1-0 Etoile Filante   fielded a suspended player (Ibrahim Ouedraogo)]
[Apr 16]
RC Bobo         2-1 Royal           
Majestic        2-0 Vitesse         
Sonabel         1-0 ASFA/Y          
RC Kadiogo      2-0 Salitas         

Round 26
[Apr 23]
ASFB            2-1 Douanes         
USFA            0-0 RC Kadiogo      
AS Koupela      0-0 ASECK           
Royal           2-3 Majestic        
Etoile Filante  3-1 Sonabel         
[Apr 24]
Salitas         1-1 Kiko            
Vitesse         0-1 RC Bobo         
ASFA/Y          1-0 Police          

Round 27
[Apr 30]
ASECK           0-0 Etoile Filante  
ASFB            0-1 Police          
ASFA/Y          0-1 Douanes         
Kiko            4-1 Royal           
Majestic        1-1 Salitas         
[May 1]
RC Bobo         0-0 USFA            
RC Kadiogo      2-1 Vitesse         
Sonabel         2-0 AS Koupela      

Round 28 [May 8]
Douanes         0-0 ASECK           
AS Koupela      1-1 ASFB            
Sonabel         1-1 Police          
RC Kadiogo      1-0 Kiko            
RC Bobo         2-2 Majestic        
Etoile Filante  1-0 ASFA/Y          
Vitesse         1-0 Royal           
USFA            0-1 Salitas         

Round 29 [May 15]
ASECK           0-0 Police          
ASFA/Y          0-0 AS Koupela      
Kiko            0-0 RC Bobo         
Majestic        1-0 RC Kadiogo      
Royal           0-0 USFA            
Etoile Filante  0-0 ASFB            
Salitas         1-0 Vitesse         
Douanes         2-0 Sonabel         

Round 30 [May 21]
ASFB            1-0 ASFA/Y          
Etoile Filante  0-0 AS Koupela      
Majestic        2-0 Kiko            
Police          0-0 Douanes         
RC Kadiogo      2-1 RC Bobo         
Salitas         3-0 Royal           
Sonabel         2-1 ASECK           
Vitesse         1-0 USFA            

Final Table:

 1.Rail Club du Kadiogo (Ouagadougou)   30  13 11  6  34-26  50       Champions
 2.Majestic SC (Saponé)                 30  15  4 11  38-32  49
 3.Etoile Filante (Ouagadougou)         30  12 12  6  32-16  48
 4.AS Douanes (Ouagadougou)             30  13  9  8  22-18  48
 5.AS Faso/Yennenga (Ouagadougou)       30  12  9  9  27-20  45
 6.ASECK (Koudougou)                    30  10 12  8  20-14  42
 7.US Forces Armées (Ouagadougou)       30   9 12  9  22-23  39
 8.AS Sonabel (Ouagadougou)             30  11  5 14  25-33  38  [C]
 9.AS Police (Ouagadougou)              30   9 10 11  29-31  37
10.Royal FC (Bobo-Dioulasso)            30  10  7 13  31-34  37
11.AS Fonctionnaires (Bobo-Dioulasso)   30   9 10 11  24-29  37
12.Vitesse FC (Bobo-Dioulasso)          30   9  9 12  29-34  36
13.Salitas FC (Ouagadougou)             30  10  6 14  26-35  36
14.Racing Club Bobo (Bobo-Dioulasso)    30   8 11 11  18-25  35
---------------------------------------------------------------
15.Kiko FC (Bobo-Dioulasso)             30   8 10 12  28-31  34  [P]  Relegated
16.AS Koupela (Koupela)                 30   7 13 10  15-19  34  [P]  Relegated

Topscorers:
13 Kam Sié Rodrigue (AS Police)
11 Damassi Konaté (Vitesse FC) 
10 Abdoul Dramane Kouma (Etoile Filante)


Coupe du Faso

Round 1 [Apr 13]
Santos FC                      0-0 AS Ouagadougou                 [2-4 pen]
US Yatenga                     awd AS Djiboué de Diébougou        [awarded 3-0]
Faso Athletic Club             0-0 AS Léopards de St.-Camille     [3-4 pen]
BPS Koudougou                  6-2 Champi FC
AJEB de Bobo-Dioulasso         0-1 JC Bobo-Dioulasso
Rahimo FC                      6-0 Kôé FC
CFFEB                          2-0 US Ouagadougou
AS Espérance de Ouahigouya     awd Toulougouma FC                 [awarded 3-0]
JEK FC                         1-0 AS Maya
AS Cissin                      4-3 Zenith Ouagadougou
AJS Dano                       0-1 AFC GECER
Sigri FC                       0-1 DCSA
Réal du Faso                   1-1 KOZAF                          [2-4 pen]                                                   
Soura FC                       awd Africa Espoir Football Acad.   [awarded 0-3]
Hafia FC                       0-3 Etincelles FC
AS CARFO                       1-0 Sanmatenga FC Kaya
Sporting Football des Cascades awd Sya Foot                       [awarded 0-3]
Sahel FC                       0-0 Etoile Africaine de Ziniaré FC [4-5 pen]
Coton Sport de Houndé          1-3 Club Bobo Sports
Sané FC                        1-1 ADC Yéguéré                    [4-3 pen]
Rakie FC                       awd AS ECOL                        [awarded 0-3]
Haya Sama                      awd AS Namende                     [awarded against both teams]
New Star                       2-1 ASAF
Ass. Coton Sport du Faso       3-3 USFOZ                          [2-3 pen] 
AS Collective                  awd Canon du Sud                   [awarded 0-3]
JFC Cenkinsé                   0-2 ASA FC
AS Zondoma                     awd Olympique Système du Mouhoun   [awarded 0-3]
AS St.-Etienne                 1-0 IFFA Matourkou
FC Badeya                      0-3 Racing Club
AS Hakili                      0-0 US Comoé                       [3-5 pen]
ESIZ                           1-1 Topez de Karpala               [7-6 pen]
AS de Tèma Bokin               bye
 
Round 2 [Apr 20]
Canon du Sud                   0-0 Etoile Africaine de Ziniaré FC [6-5 pen] 
Club Bobo Sports               0-0 US Comoé                       [3-4 pen]
Olympique Système du Mouhoun   1-2 US Yatenga
Rahimo FC                      2-0 Racing Club
AS de Tèma Bokin               1-1 KOZAF                          [4-3 pen]     
JEK FC                         1-2 AS Espérance Club de Ouahigouya
AS CARFO                       2-1 ASA FC
Sané FC                        0-1 AS St.-Etienne  
AFC GECER                      0-2 JC Bobo-Dioulasso
AS Ouagadougou                 1-0 Etincelles FC
BPS Koudougou                  0-1 Sya Foot  
AS Léopards de St.-Camille     5-2 Africa Espoir Football Académie        
CFFEB                          7-0 Association Coton Sport du Faso
AS Cissin                      2-1 AS ECOL
New Star                       0-0 DCSA                           [3-4 pen]      
ESIZ                           3-3 USFOZ                          [7-6 pen]                      
 
Round 3 [Apr 27]
Canon du Sud                   0-1 ASF Bobo-Dioulasso
JC Bobo-Dioulasso              1-3 AS Douanes
AS SONABEL                     0-0 Royal FC                       [5-3 pen]
RC Bobo-Dioulasso              2-2 Etoile Filante Ouagadougou     [4-5 pen]
US Comoé                       2-0 AS St.-Etienne
Rail Club du Kadiogo           1-1 Kiko FC                        [3-4 pen]
AS Léopards de St.-Camille     1-1 SC Majestic                    [4-5 pen]
ASEC Koudougou                 2-0 AS Ouagadougou
CFFEB                          2-0 Sya Foot
Salitas FC                     0-0 AS Police                      [4-5 pen]
AS de Tèma Bokin               0-0 US Yatenga                     [3-5 pen]
Vitesse FC                     2-1 AS Espérance Club de Ouahigouya
AS Cissin                      1-2 Rahimo FC   
DCSA                           0-0 ASFA/Yennenga                  [5-4 pen]
AS CARFO                       1-3 AS Kourritenga
ESIZ                           0-6 USFA

1/8 Finals [May 4]
US Yatenga                     2-1 CFFEB                          
SC Majestic                    1-1 AS Douanes                     [3-5 pen]
Etoile Filante Ouagadougou     1-0 ASEC Koudougou                 
US Comoé                       1-0 AS Kourritenga
Rahimo FC                      1-0 AS SONABEL                     
AS Police                      2-1 Kiko FC
DCSA                           0-1 ASF Bobo-Dioulasso
Vitesse FC                     1-3 USFA
NB: DCSA = Direction centrale des sports des Armée

Quarterfinals [May 11]
US Yatenga                     1-2 USFA                           
AS Police                      1-1 US Comoé                       [0-3 pen]
ASF Bobo-Dioulasso             0-2 AS Douanes                     
Rahimo FC                      2-1 Etoile Filante Ouagadougou     

Semifinals
[May 24]
AS Douanes                     2-0 Rahimo FC                      
[May 25]
USFA                           1-3 US Comoé                       

Third Place Match [May 28]
USFA                           0-0 Rahimo FC                      [5-4 pen]

Final [May 29, stade municipal Issoufou Joseph Conombo]
US Comoé                       0-1 AS Douanes                    
  [Michel Ibeh 38]


Division 2

Final Tables:

Groupe A
 1.Réal du Faso Ouagadougou             22  17  4  1  33- 3  55  [P]  Promoted
---------------------------------------------------------------
 2.KOZAF Ouagadougou                    22  12  4  6  26-11  40  [R]  [*1]
 3.CFFEB Ouagadougou                    22  10  9  3  32-18  39       [*2]
 4.AS de Tèma                           22   8 10  4  20-13  34  
 5.AS Ouagadougou                       22  10  4  8  20-21  34
 6.US Ouagadougou                       22   9  6  7  21-15  33  [R]
 7.Faso Athletic Club Ouagadougou       22   7  5 10  21-27  26
 8.AS Léopards de Saint-Camille         22   6  5 11  16-23  23  [R]
 9.Santos FC Ouagadougou                22   6  5 11  18-26  23
10.Canon du Sud Ouagadougou             22   5  5 12  16-26  20
11.Etoile Africaine de Ziniaré FC       22   5  4 13  18-39  19
---------------------------------------------------------------
12.Sanmatenga FC Kaya                   22   3  7 12  10-29  16       Relegated
[*1] KOZAFG = Kassoum Ouédraogo Zico Académie Football
[*2] CFFEB = Centre de Formations des Espoirs du Burkina

Groupe B
 1.Rahimo FC Bobo-Dioulasso             22  14  6  2  41- 7  48  [R]  Promoted 
---------------------------------------------------------------     
 2.AS Maya Bobo-Dioulasso               22  11  7  4  20-13  40
 3.US Comoé Banfora                     22   9  7  6  21-20  34
 4.Club Bobo Sports Bobo-Dioulasso      22   8  6  8  24-24  30
 5.AS Espérance Club de Ouahigouya      22   7  8  7  18-18  29
 6.Olympique Système du Mouhon Dédougou 22   6 10  6  16-16  28
 7.IFFA Matourkou Bobo-Dioulasso        22   6 10  6  14-16  28
 8.BPS Koudougou                        22   6  9  7  18-20  27
 9.AJEB de Bobo-Dioulasso               22   5  8  9  16-21  23
10.JC Bobo-Dioulasso                    22   4  9  9  13-21  21
11.US Yatenga Ouahigouya                22   3 11  8  14-24  20
---------------------------------------------------------------
12.AJS Dano                             22   4  7 11  10-25  19  [P]  Relegated


2020/21.

list of champions.

list of cup winners.

list of winners coupe des leaders.

list of super cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 9 Jun 2022

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.