Burkina Faso 2023/24


Ligue 1
Coupe du Faso

Ligue 1

Table:

 1.AS Douanes (Ouagadougou)             25  14  7  4  36-12  49  [C]
 2.AS Sonabel (Ouagadougou)             25  12 10  3  21-10  46
 3.Majestic SC (Saponé)                 25  12  8  5  30-17  44
 4.Salitas FC (Ouagadougou)             25  10  9  6  31-25  39
 5.Sp. F. des Cascades (Niangoloko)     25  10  9  6  24-21  39  [P]
 6.Etoile Filante (Ouagadougou)         25   9  8  8  23-24  35
 7.Vitesse FC (Bobo-Dioulasso)          25   8  9  8  21-22  33
 8.AS Faso/Yennenga (Ouagadougou)       25   7 11  7  22-18  32
 9.ASECK (Koudougou)                    25   7 11  7  15-16  32
10.Rail Club du Kadiogo (Ouagadougou)   25   7 10  8  12-17  31
11.Rahimo FC (Bobo-Dioulasso)           25   7  7 11  21-30  28
12.AS Fonctionnaires (Bobo-Dioulasso)   25   5 12  8  14-17  27
13.US Forces Armées (Ouagadougou)       25   5 11  9  14-21  26
14.Racing Club Bobo (Bobo-Dioulasso)    25   4 12  9  18-25  24
---------------------------------------------------------------
15.Royal FC (Bobo-Dioulasso)            25   3 12 10  17-24  21
16.KOZAF (Ouagadougou)                  25   4  6 15  16-36  18  [P]

Round 1
[Sep 1]
ASFA/Y          1-1 Royal           
[Sep 2]
ASFB            0-1 Sonabel         
RC Kadiogo      0-0 Vitesse         
Majestic        1-1 Salitas         
USFA            2-2 RC Bobo         
[Sep 3]
Rahimo          0-1 ASECK           
Etoile Filante  1-0 Sp. Cascades    
[Sep 4]
Douanes         5-1 KOZAF           

Round 2
[Sep 8]
RC Bobo         0-0 RC Kadiogo      
[Sep 9]
Sp. Cascades    0-0 ASFA/Y          
Vitesse         0-1 Etoile Filante  
ASECK           2-1 ASFB            
Sonabel         1-0 Majestic        
Salitas         0-0 USFA            
[Sep 10]
Royal           0-1 Douanes         
KOZAF           0-2 Rahimo          

Round 3
[Sep 16]
Majestic        0-0 RC Kadiogo      
ASECK           1-0 RC Bobo         
USFA            1-0 Royal           
KOZAF           2-2 Vitesse         
[Sep 17]
Rahimo          1-1 ASFA/Y          
Sonabel         1-1 Salitas         
[Oct 17]
Douanes         2-0 Sp. Cascades    
ASFB            0-0 Etoile Filante  

Round 4
[Sep 22]
RC Kadiogo      0-0 USFA            
Royal           1-2 Sonabel         
[Sep 23] 	 
RC Bobo         2-0 KOZAF           
Salitas         0-1 ASECK           
Sp. Cascades    2-0 Rahimo          
ASFA/Y          1-1 ASFB            
[Sep 24]
Etoile Filante  1-3 Majestic        
Vitesse         0-0 Douanes         

Round 5
[Sep 30]
ASECK           0-0 Sonabel         
ASFB            0-1 Sp. Cascades    
Majestic        0-3 ASFA/Y          
RC Kadiogo      2-1 Royal           
[Oct 1]
Rahimo          0-1 Vitesse         
KOZAF           1-3 Salitas         
[Oct 25]
USFA            0-1 Etoile Filante  
Douanes         2-0 RC Bobo         

Round 6
[Oct 6]
Vitesse         2-1 ASFB            
[Oct 7]
Sonabel         0-1 KOZAF           
Sp. Cascades    0-4 Majestic        
Royal           0-0 ASECK           
ASFA/Y          1-1 USFA            
[Oct 8]
RC Bobo         2-3 Rahimo          
Salitas         0-1 Douanes         
[Oct 9]
Etoile Filante  0-0 RC Kadiogo      

Round 7
[Oct 13]
Etoile Filante  0-1 Royal           
Douanes         1-2 Sonabel         
[Oct 14]
Majestic        1-0 Vitesse         
ASFB            2-0 RC Bobo         
KOZAF           1-1 ASECK           
USFA            1-0 Sp. Cascades    
[Oct 15]
Rahimo          1-2 Salitas         
RC Kadiogo      0-2 ASFA/Y          

Round 8
[Oct 20]
Vitesse         1-1 ASECK           
[Oct 21]
RC Kadiogo      1-0 ASFB            
Royal           3-3 Salitas         
Sp. Cascades    0-1 KOZAF           
USFA            0-2 Majestic        
[Oct 22]
ASFA/Y          0-0 Douanes         
RC Bobo         0-2 Sonabel         
Etoile Filante  1-0 Rahimo          

Round 9
[Oct 26]
Sonabel         2-0 Vitesse         
Rahimo          0-2 RC Kadiogo      
Majestic        0-0 Royal           
ASECK           0-1 Sp. Cascades    
KOZAF           2-0 ASFA/Y          
[Nov 1]
ASFB            1-1 USFA            
Salitas         1-0 RC Bobo         
Douanes         3-0 Etoile Filante  

Round 10
[Nov 4]
Royal           2-0 KOZAF           
Sp. Cascades    0-0 RC Kadiogo      
Sonabel         0-1 Rahimo          
[Nov 5]
Vitesse         2-0 USFA            
ASECK           0-1 Douanes         
ASFA/Y          2-0 Etoile Filante  
RC Bobo         1-1 Majestic        
[Nov 6]
Salitas         0-1 ASFB            

Round 11
[Jan 10]
ASFB            1-0 KOZAF           
Majestic        1-1 ASECK           
Sp. Cascades    2-1 Royal           
USFA            1-1 Sonabel         
ASFA/Y          2-2 Vitesse         
[Jan 11]
Etoile Filante  0-1 RC Bobo         
Rahimo          0-0 Douanes         
RC Kadiogo      1-1 Salitas         

Round 12
[Jan 17]
KOZAF           0-2 Majestic        
Royal           3-1 Rahimo          
Salitas         3-2 Etoile Filante  
[Jan 18]
RC Bobo         1-1 ASFA/Y          
Sonabel         0-0 RC Kadiogo      
ASECK           0-0 USFA            
Vitesse         1-1 Sp. Cascades    
Douanes         0-0 ASFB            

Round 13
[Jan 21]
Vitesse         2-0 Royal           
Majestic        0-2 Douanes         
Sp. Cascades    1-0 RC Bobo         
USFA            1-0 KOZAF           
ASFA/Y          1-2 Salitas         
[Jan 22]
ASFB            0-1 Rahimo          
RC Kadiogo      1-0 ASECK           
Etoile Filante  1-1 Sonabel         

Round 14
[Jan 25]
Rahimo          0-2 Majestic        
RC Bobo         2-1 Vitesse         
KOZAF           0-1 RC Kadiogo      
Douanes         2-0 USFA            
[Jan 26]
Royal           0-0 ASFB            
Salitas         1-1 Sp. Cascades    
ASECK           1-2 Etoile Filante  
Sonabel         0-0 ASFA/Y          

Round 15
[Jan 31]
ASFA/Y          0-1 ASECK           
Vitesse         0-0 Salitas         
RC Kadiogo      0-0 Douanes         
[Feb 1]
Sp. Cascades    0-0 Sonabel         
RC Bobo         0-0 Royal           
Majestic        1-1 ASFB            
USFA            1-2 Rahimo          
Etoile Filante  0-0 KOZAF           

Halfway Table:

 1.AS Douanes (Ouagadougou)             15   9  5  1  20- 3  32  [C]
 2.AS Sonabel (Ouagadougou)             15   6  7  2  13- 7  25
 3.Majestic SC (Saponé)                 15   6  6  3  18-11  24
 4.Rail Club du Kadiogo (Ouagadougou)   15   5  9  1   8- 4  24
 5.Salitas FC (Ouagadougou)             15   5  7  3  18-15  22
 6.ASECK (Koudougou)                    15   5  6  4  10- 9  21
 7.Sp. F. des Cascades (Niangoloko)     15   5  5  5   9-12  20  [P]
 8.Vitesse FC (Bobo-Dioulasso)          15   4  7  4  14-13  19
 9.Etoile Filante (Ouagadougou)         15   5  4  6  10-15  19
10.AS Faso/Yennenga (Ouagadougou)       15   3  9  3  15-12  18
11.Rahimo FC (Bobo-Dioulasso)           15   5  2  8  12-18  17
12.US Forces Armées (Ouagadougou)       15   3  7  5   9-14  16
13.Royal FC (Bobo-Dioulasso)            15   3  6  6  13-15  15
14.AS Fonctionnaires (Bobo-Dioulasso)   15   3  6  6   9-11  15
---------------------------------------------------------------
15.Racing Club Bobo (Bobo-Dioulasso)    15   3  5  7  11-17  14
16.KOZAF (Ouagadougou)                  15   3  3  9   9-22  12  [P]

Round 16
[Feb 8]
Sonabel         1-0 Sp. Cascades    
ASFB            1-0 Majestic        
Douanes         4-0 RC Kadiogo      
[Feb 9]
ASECK           1-0 ASFA/Y          
Rahimo          1-1 USFA            
KOZAF           2-3 Etoile Filante  
Salitas         2-0 Vitesse         
[Feb 10]
Royal           0-0 RC Bobo         

Round 17
[Feb 16]
Etoile Filante  0-0 ASECK           
Vitesse         2-1 RC Bobo         
RC Kadiogo      1-0 KOZAF           
[Feb 17]
ASFB            0-0 Royal           
Sp. Cascades    3-1 Salitas         
USFA            1-0 Douanes         
Majestic        0-0 Rahimo          
ASFA/Y          2-1 Sonabel         

Round 18
[Feb 20]
Douanes         2-2 Majestic        
Rahimo          1-0 ASFB            
Salitas         1-0 ASFA/Y          
[Feb 21]
ASECK           1-0 RC Kadiogo      
Royal           0-2 Vitesse         
KOZAF           0-1 USFA            
Sonabel         1-0 Etoile Filante  
[Feb 22]
RC Bobo         1-1 Sp. Cascades    

Round 19
[Feb 26]
ASFB            2-2 Douanes         
ASFA/Y          0-0 RC Bobo         
Etoile Filante  2-2 Salitas         
[Feb 27]
Majestic        3-0 KOZAF           
Rahimo          1-1 Royal           
Sp. Cascades    2-0 Vitesse         
USFA            0-0 ASECK           
RC Kadiogo      0-1 Sonabel         

Round 20
[Apr 17]
Sonabel         1-1 USFA            
KOZAF           0-0 ASFB            
Royal           2-2 Sp. Cascades    
ASECK           0-1 Majestic        
[Apr 18]
RC Bobo         0-0 Etoile Filante  
Salitas         2-1 RC Kadiogo      
Douanes         2-0 Rahimo          
[Apr 19]
Vitesse         0-2 ASFA/Y          

Round 21
[Apr 22]
KOZAF           1-0 Royal           
RC Kadiogo      0-1 Sp. Cascades    
Douanes         3-1 ASECK           
ASFB            0-2 Salitas         
[Apr 23]
USFA            0-1 Vitesse         
Etoile Filante  1-0 ASFA/Y          
Rahimo          01  Sonabel         
Majestic        1-0 RC Bobo         

Round 22
[Apr 27]
RC Kadiogo      2-0 Rahimo          
Etoile Filante  1-2 Douanes         
RC Bobo         2-1 Salitas         
Sp. Cascades    0-0 ASECK           
[Apr 28]
Royal           0-1 Majestic        
USFA            0-0 ASFB            
ASFA/Y          2-1 KOZAF           
[Apr 29]
Vitesse         0-0 Sonabel         

Round 23
[May 4]
Sonabel         0-0 RC Bobo         
Douanes         1-0 ASFA/Y          
Rahimo          2-2 Etoile Filante  
[May 5]
ASECK           0-1 Vitesse         
ASFB            1-0 RC Kadiogo      
Salitas         0-0 Royal           
KOZAF           2-2 Sp. Cascades    
Majestic        1-0 USFA            

Round 24
[May 11]
RC Bobo         1-1 ASFB            
Salitas         1-2 Rahimo          
[May 12]
Vitesse         1-2 Majestic        
Sonabel         1-0 Douanes         
Sp. Cascades    2-1 USFA            
ASECK           1-1 KOZAF           
ASFA/Y          0-0 RC Kadiogo      
[May 13]
Royal           0-1 Etoile Filante  

Round 25
[May 17]
Douanes         0-1 Salitas         
KOZAF           0-1 Sonabel         
Rahimo          2-2 RC Bobo         
[May 18]
ASFB            0-0 Vitesse         
Majestic        1-2 Sp. Cascades    
ASECK           1-1 Royal           
RC Kadiogo      0-3 Etoile Filante  
[May 19]
USFA            0-1 ASFA/Y          

Table:

 1.AS Douanes (Ouagadougou)             25  14  7  4  36-12  49  [C]
 2.AS Sonabel (Ouagadougou)             25  12 10  3  21-10  46
 3.Majestic SC (Saponé)                 25  12  8  5  30-17  44
 4.Salitas FC (Ouagadougou)             25  10  9  6  31-25  39
 5.Sp. F. des Cascades (Niangoloko)     25  10  9  6  24-21  39  [P]
 6.Etoile Filante (Ouagadougou)         25   9  8  8  23-24  35
 7.Vitesse FC (Bobo-Dioulasso)          25   8  9  8  21-22  33
 8.AS Faso/Yennenga (Ouagadougou)       25   7 11  7  22-18  32
 9.ASECK (Koudougou)                    25   7 11  7  15-16  32
10.Rail Club du Kadiogo (Ouagadougou)   25   7 10  8  12-17  31
11.Rahimo FC (Bobo-Dioulasso)           25   7  7 11  21-30  28
12.AS Fonctionnaires (Bobo-Dioulasso)   25   5 12  8  14-17  27
13.US Forces Armées (Ouagadougou)       25   5 11  9  14-21  26
14.Racing Club Bobo (Bobo-Dioulasso)    25   4 12  9  18-25  24
---------------------------------------------------------------
15.Royal FC (Bobo-Dioulasso)            25   3 12 10  17-24  21
16.KOZAF (Ouagadougou)                  25   4  6 15  16-36  18  [P]


Coupe du Faso 2024

Round 1
[Feb 20]
JC Bobo-Dioulasso               awd Faso Entraide FC                [awarded 3-0]
US Yatenga                      awd JEK FC                          [awarded 0-3]
AS Léopards de Saint-Camille    1-1 Santos                          [4-2 pen]
AS Police                       1-0 Canon du Sud
ASCO d'Orodara                  awd Club Bobo Sports                [awarded 0-3]
Kioghin FC                      0-0 Zourma FC                       [2-4 pen]
Sigri FC                        0-0 Faso Athletic Club              [3-4 pen]
Réal du Faso                    3-0 Doudoulma FC
Standard AC                     1-1 Université Club Ouagadougou     [4-2 pen]
AS Beo-Nere                     awd JC Kaya                         [awarded 3-0]
AS Hakili                       3-0 RC Houndé
PERI Foot                       0-3 Lowgoin FC
Universal Gaston FC             0-4 Oméga FC
AS Triomphe                     2-2 Sanor FC                        [5-4 pen]
AFC Banzon                      awd Kiko FC                         [awarded 0-3]
JC 23                           0-3 AS de Tèma
FC Kapalin                      0-4 AS GFESSO
[Feb 21]
AS Ouagadougou                  0-0 AS Kuritenga                    [5-3 pen]
9 Athletic Club                 0-2 New Star
BPS Koudougou                   awd AS Renaissance Tuy              [awarded 3-0]
US Comoé                        3-1 Colma AC
Bafuji FC                       awd IFFA Matourkou                  [awarded 0-3]
AJEB de Bobo-Dioulasso          1-1 AS Maya                         [4-2 pen]
CFFEB                           3-1 AYASA
AS Espérance Club de Ouahigouya awd AS Saint-Etienne                [awarded 3-0]
AS ECOL                         0-2 CO Sanguié
Impact Denro de Koudougou       2-0 Kôé Sport
Sporting FC                     1-0 Onze d'Afrique
Sahel FC                        0-1 US Ouagadougou
FC Badeya                       3-2 Vasco
STAB FC de Koudougou            0-0 FUSTAC                          [3-4 pen]
Awoa FC                         0-2 AFP

Round 2
[Apr 17]
AS Ouagadougou                  2-1 Standard AC
US Comoé                        0-0 FC Badeya                       [3-5 pen]
AJEB de Bobo-Dioulasso          awd AS de Tèma                      [awarded 0-3]
AS Police                       0-1 Faso Athletic Club
Impact Denro de Koudougou       0-0 IFFA Matourkou                  [5-3 pen]
AS Beo-Nere                     0-2 New Star
Oméga FC                        1-3 US Ouagadougou
FUSTAC                          0-0 AS FESSO                        [3-5 pen]
[Apr 18]
Club Bobo Sports                0-1 JC Bobo-Dioulasso
BPS Koudougou                   0-0 Lowgoin FC                      [1-4 pen]
AS Léopards de Saint-Camille    2-0 AS Triomphe
Kiko FC                         1-2 AS Hakili
AFP                             0-3 CFFEB
JEK FC                          awd AS Espérance Club de Ouahigouya [awarded 0-3]
Réal du Faso                    3-0 CO Sanguié
Sporting FC                     3-0 Zourma FC

Round 3
[May 8]
Salitas FC                      1-1 AS Douanes                      [4-5 pen]
AS de Tèma                      1-1 ASFA/Yennenga                   [5-6 pen]
New Star                        0-1 Rail Club de Kadiogo            
Faso Athletic Club              1-3 CF Rahimo FC                    
CFFEB                           1-0 AS Hakili                       
Lowgoin FC                      0-0 JC Bobo-Dioulasso               [3-2 pen]
FC Badeya                       1-0 ASF Bobo-Dioulasso              
KOZAF                           0-3 AS Léopards de Saint-Camille    
Impact Denro de Koudougou       0-1 US Ouagadougou                  
Racing Club Bobo-Dioulasso      0-0 Sporting Football des Cascades  [4-2 pen]
[May 9]
AS Ouagadougou                  3-0 Royal FC                        
AS FESSO                        0-4 Vitesse FC                      
Réal du Faso                    3-0 Sporting FC                     
SC Majestic                     2-0 AS Espérance Club de Ouahigouya 
ASEC Koudougou                  1-1 Etoile Filante Ouagadougou      [3-4 pen]
US des Forces Armées            0-0 AS SONABEL                      [2-4 pen]

Round 4 [May 26]
SC Majestic                      -  Etoile Filante Ouagadougou      
ASFA/Yennenga                    -  Réal du Faso                    
Racing Club Bobo-Dioulasso       -  AS Douanes                      
US Ouagadougou                   -  CF Rahimo FC                    
Rail Club de Kadiogo             -  Lowgoin FC                      
AS Léopards de Saint-Camille     -  FC Badeya                       
CFFEB                            -  AS Ouagadougou                  
Vitesse FC                       -  AS SONABEL                      


2022/23.

list of champions.

list of cup winners.

list of winners coupe des leaders.

list of super cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 19 May 2024

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.