Cyprus 1988/89

First Division 
Cyprus Cup 
Second Division 
Third Division 
Fourth Division 
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

1988-89 Cypriot First Division

Final Table
-----------
    Team	              Played	Won	Draw	Lost	GF	GA	GD	Points	
 1. Omonia Nicosia	        28	17	 9	 2	60	22	38	43         [Champions] [1989/90 European Cup]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 2. Apollon Limassol	        28	15	10	 3	61	26	35	40         [1989/90 UEFA Cup]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 3. APOEL Nicosia	        28	15	 4	 9	48	38	10	34
 4. Nea Salamina Famagusta	28	11	11	 6	51	35	16	33
 5. AEL Limassol	        28	10	10	 8	50	40	10	30
 6. Anorthosis Famagusta	28	10	10	 8	31	31	 0	30
 7. Pezoporikos Larnaca	        28	 7	14	 7	35	34	 1	28
 8. APOP Paphos	                28	 9	10	 9	36	40	-4	28
 9. Olympiakos Nicosia	        28	 7	13	 8	43	42	 1	27
10. Ethnikos Achna	        28	10	 7	11	34	43	-9	27
11. Enosi Neon Paralimniou	28	 7	13	 8	35	47     -12	27
12. Aris Limassol	        28	 8	10	10	42	39	 3	26
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13. EPA Larnaca	                28	 6	 9	13	32	41	-9	21         [Relegated]
14. Keravnos Strovolou	        28	 6	 9	13	27	39     -12	21         [Relegated]
15. Omonia Aradippou	        28	 1	 3	24	13	81     -68	 5         [Relegated]


Notes: 2-1-0 points system
       Rules for classification: 1) Points, 2) Goal differences, 3) Goal for


Teams home grounds
------------------
AEL Limassol	        Tsirion Stadium
Anorthosis Famagusta	Antonis Papadopoulos Stadium
APOEL Nicosia	        Makario Stadium
Apollon Limassol	Tsirion Stadium
APOP Paphos	        Pafiako Stadium
Aris Limassol	        Tsirion Stadium
Ethnikos Achna          Dasaki Stadium
Enosi Neon Paralimniou	Paralimni Stadium
EPA Larnaca             Old GSP Stadium
Keravnos Strovolou      Keravnos Strovolou Stadium
Nea Salamina Famagusta	Antonis Papadopoulos Stadium
Olympiakos Nicosia	Old GSP Stadium
Omonia Aradippou        Aradippou Municipal Stadium
Omonia Nicosia	        Makario Stadium
Pezoporikos Larnaca	New GSZ Stadium
 
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

1988/89 Cyprus Cup 

(1) = 1988/89 Cypriot First Division 
(2) = 1988/89 Cypriot Second Division
(3) = 1988/89 Cypriot Third Division
(4) = 1988/89 Cypriot Fourth Division

First preliminary round (16 November 1988)
-----------------------------
14 clubs from 1988/89 Cypriot Third Division and 24 clubs from 1988/89 Cypriot Fourth Division (6 first of league table of each group the day of draw) participated.

The winner was qualifying to the next round. If a match was drawn, extra time was following. If extra time was drawn, there was a replay at the ground of the team who were away for the first game. If the rematch was also drawn, then extra time was following and in the if the match remained drawn after extra time the winner was decided by penalty shootout.

AEK Katholiki (3)		3 - 0	Ethnikos Latsion (4)
AEM Morphou (4)		        2 - 3	APEAN Ayia Napa (3)
Anagennisi Lythrodonta (4)	1 - 2	Kentro Neotitas Maroniton (3)
ASO Ormideia (3)		0 - 3	ENAD Ayiou Dhometiou (4)
Digenis Agiou Nikolaou (4)      0 - 3	Ethnikos Assia (3)
Digenis Akritas Ipsona (3)	6 - 1	Elia Lythrodonta (4)
Doxa Polemidion (4)		1 - 2	Neos Aionas Trikomou (3)
ENAN Ayia Napa (4)		4 - 0	Doxa Devtera (4)
Iraklis Gerolakkou (3)		4 - 5	Rotsidis Mammari (4)
Kedros Kormakiti (4)		1 - 2	Fotiakos Frenarou (4)
Kimonas Xylotympou (4)		0 - 3	Achyronas Liopetriou (4)
Libanos Kormakiti (3)		0 - 3	PAEEK (3)
MEAP Pera Choriou Nisou (4)	2 - 1	AEZ Zakakiou (3)
Olimpiada Neapolis (4)		3 - 0	APEP Pelendriou (4)
Olympos Xylofagou (4)		3 - 2	AEK Kythreas (4)
Orfeas Athienou (3)		5 - 2	Th.O.I Avgorou (4)
Othellos Athienou (3)		3 - 0	OXEN Peristeronas (3)
P & S Zakakiou (4)		0 - 1	Apollon Lympion (4)
Tsaggaris Peledriou (4)		4 - 0	Olympias Lympion (4)


Second preliminary round
-----------------------------

15 clubs from 1988/89 Cypriot Second Division were added.

The winner was qualifying to the next round. If a match was drawn, extra time was following. If extra time was drawn, there was a replay at the ground of the team who were away for the first game. If the rematch was also drawn, then extra time was following and in the if the match remained drawn after extra time the winner was decided by penalty shootout.

Adonis Idaliou (2)		4 - 0	ENAD Ayiou Dhometiou (4)
Alki Larnaca (2)		3 - 1	ENAN Ayia Napa (4)
Anagennisi Deryneia (2)		2 - 0	AEK Katholiki (3)
APEAN Ayia Napa (3)		2 - 0	Doxa Katokopias (2)
APEP Lemesou (2)		2 - 0	Orfeas Athienou (3)
Chalkanoras Idaliou (2)		2 - 1	Fotiakos Frenarou (4)          [aet]
E.N. TH.O.I. Lakatamias  (2)	1 - 2	Evagoras Paphos (2)
Elpida Xylofagou (2)		1 - 5	Digenis Akritas Ipsona (3)
Ethnikos Assia (3)		2 - 1	Digenis Akritas Morphou (2)    [aet]
MEAP Pera Choriou Nisou (4)	2 - 2	Apollon Lympion (4)            [aet]
Olympos Xylofagou (4)		1 - 4	Neos Aionas Trikomou (3)
Onisilos Sotira (2)		1 - 1	Ethnikos Defteras (2)
Orfeas Nicosia (2)		3 - 2	Akritas Chlorakas (2)          [aet]
Othellos Athienou (3)		3 - 2	Olimpiada Neapolis (4)
PAEEK (3)		        1 - 0	Kentro Neotitas Maroniton (3)
Rotsidis Mammari (4)		0 - 2	Achyronas Liopetriou (4)
Tsaggaris Peledriou (4)		2 - 7	Ermis Aradippou (2)

					
Replay					
Apollon Lympion	(4)	       2 - 1	MEAP Pera Choriou Nisou	(4)    [aet]
Ethnikos Defteras (2)	       3 - 2	Onisilos Sotira	(2)	


The next four rounds were played in a two-legged format, each team playing a home and an away match against their opponent. The team which scored more goals on aggregate, was qualifying to the next round. If the two teams scored the same number of goals on aggregate, then the team which scored more goals away from home was advancing to the next round. 
 
If both teams had scored the same number of home and away goals, then extra time was following after the end of the second leg match. If during the extra thirty minutes both teams had managed to score, but they had scored the same number of goals, then the team who scored the away goals was advancing to the next round (i.e. the team which was playing away). If there werenít scored any goals during extra time, the qualifying team was determined by penalty shootout.

First round
-----------------------------
15 clubs from 1988/89 Cypriot First Division were added.

First leg
Adonis Idaliou (2)		0 - 0	Pezoporikos Larnaca (1)
AEL Limassol (1)		1 - 0	Enosi Neon Paralimniou (1)
Alki Larnaca (2)		1 - 3	Nea Salamina Famagusta (1)
APEP Lemesou (2)		6 - 0	Chalkanoras Idaliou (2)
Apollon Limassol (1)		1 - 0	APOEL Nicosia (1)
Digenis Akritas Ipsona (3)	2 - 3	Anorthosis Famagusta (1)
Ermis Aradippou (2)		3 - 1	Ethnikos Assia (3)
Ethnikos Achna (1)		1 - 1	Evagoras Paphos (2)
Ethnikos Defteras (2)		3 - 2	APEAN Ayia Napa (3)
Keravnos Strovolou (1)		1 - 3	Achyronas Liopetriou (4)
Neos Aionas Trikomou (3)	1 - 3	Anagennisi Deryneia (2)
Olympiakos Nicosia (1)		0 - 2	Aris Limassol (1)
Omonia Aradippou (1)		0 - 2	EPA Larnaca (1)
Omonia Nicosia (1)		7 - 2	Apollon Lympion (4)
Othellos Athienou (3)		1 - 2	Orfeas Nicosia (2)
PAEEK (3)		        0 - 0	APOP Paphos (1)


Second leg
Pezoporikos Larnaca (1)		7 - 2	Adonis Idaliou (2)
Enosi Neon Paralimniou (1)	0 - 0	AEL Limassol (1)
Nea Salamina Famagusta (1)	1 - 0	Alki Larnaca (2)
Chalkanoras Idaliou (2)		2 - 2	APEP Lemesou (2)
APOEL Nicosia (1)		2 - 0	Apollon Limassol (1)
Anorthosis Famagusta (1)	0 - 0	Digenis Akritas Ipsona (3)
Ethnikos Assia (3)		0 - 2	Ermis Aradippou (2)
Evagoras Paphos (2)		2 - 1	Ethnikos Achna (1)
APEAN Ayia Napa (3)		1 - 1	Ethnikos Defteras (2)
Achyronas Liopetriou (4)	2 - 1	Keravnos Strovolou (1)
Anagennisi Deryneia (2)		0 - 0	Neos Aionas Trikomou (3)
Aris Limassol (1)		0 - 1	Olympiakos Nicosia (1)
EPA Larnaca (1)		        0 - 0	Omonia Aradippou (1)
Apollon Lympion (4)		0 - 0	Omonia Nicosia (1)
Orfeas Nicosia (2)		2 - 1	Othellos Athienou (3)
APOP Paphos (1)		        2 - 1	PAEEK (3)


Second round
-----------------------------
First leg
Achyronas Liopetriou (4)	1 - 1	Omonia Nicosia (1)
AEL Limassol (1)		1 - 0	EPA Larnaca (1)
Anagennisi Deryneia (2)		2 - 2	Nea Salamina Famagusta (1)
Anorthosis Famagusta (1)	0 - 0	Pezoporikos Larnaca (1)
APOEL Nicosia (1)		2 - 0	Ethnikos Defteras (2)
APOP Paphos (1)		        2 - 1	Evagoras Paphos (2)
Aris Limassol (1)		3 - 2	Orfeas Nicosia (2)
Ermis Aradippou (2)		0 - 3	APEP Lemesou (2)


Second leg
Omonia Nicosia (1)		4 - 0	Achyronas Liopetriou (4)
EPA Larnaca (1)		        1 - 2	AEL Limassol (1)
Nea Salamina Famagusta (1)	3 - 1	Anagennisi Deryneia (2)
Pezoporikos Larnaca (1)		0 - 0	Anorthosis Famagusta (1) [4 - 3 pen]
Ethnikos Defteras (2)		2 - 1	APOEL Nicosia (1)
Evagoras Paphos (2)		1 - 0	APOP Paphos (1)          [away goals rule]
Orfeas Nicosia (2)		4 - 5	Aris Limassol (1)
APEP Lemesou (2)		7 - 1	Ermis Aradippou (2)


Quarterfinals
-----------------------------

First leg
APEP Lemesou (2)		0 - 5	AEL Limassol (1)
Aris Limassol (1)		2 - 0	Omonia Nicosia (1)
Evagoras Paphos (2)		1 - 1	Nea Salamina Famagusta (1)
Pezoporikos Larnaca (1)		2 - 1	APOEL Nicosia (1)


Second leg
AEL Limassol (1)		3 - 3	APEP Lemesou (2)
Omonia Nicosia (1)		2 - 0	Aris Limassol (1)        [8 - 9 pen]
Nea Salamina Famagusta (1)	3 - 0	Evagoras Paphos (1)
APOEL Nicosia (1)		1 - 0	Pezoporikos Larnaca (1)  [away goals rule]


Semifinals
-----------------------------

First leg
AEL Limassol (1)		2 - 1	Nea Salamina Famagusta (1)
APOEL Nicosia (1)		0 - 0	Aris Limassol (1)


Second leg
Nea Salamina Famagusta (1)	1 - 1	AEL Limassol (1)
Aris Limassol (1)		1 - 0	APOEL Nicosia (1)


Final (10 June 1989 - Tsirion Stadium)
-----------------------------

AEL Limassol	3 - 2	Aris Limassol

Cupwinner: AEL Limassol (qualified to 1989/90 European Cup Winners' Cup)

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

1988/89 Cypriot Second Division

Final Table
-----------
    Team	               
 1. Evagoras Paphos	       [Champions][Promoted]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 2. Alki Larnaca	       [Promoted]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 3. APEP Lemesou	       	
 4. Anagennisi Deryneia	        
 5. Doxa Katokopias	       
 6. Orfeas Nicosia	       
 7. Chalkanoras Idaliou	
 8. Elpida Xylofagou	       
 9. Digenis Akritas Morphou	
10. Akritas Chlorakas	       
11. Onisilos Sotira	       
12. Ethnikos Defteras	        
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13. Adonis Idaliou	       [Relegated]
14. E.N. TH.O.I. Lakatamias    [Relegated]
15. Ermis Aradippou	       [Relegated]

Notes: 2-1-0 points system
       Rules for classification: 1) Points, 2) Goal differences, 3) Goal for

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
1988/89 Cypriot Third Division

Final Table
-----------
    Team	               
 1. Digenis Akritas Ipsona	[Champions][Promoted]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 2. AEZ Zakakiou		[Promoted]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 3. AEK Katholiki		
 4. PAEEK		
 5. Othellos Athienou		
 6. OXEN Peristeronas		
 7. Ethnikos Assia	
 8. Orfeas Athienou		
 9. Kentro Neotitas Maroniton		
10. ASO Ormideia		
11. Neos Aionas Trikomou	
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12. APEAN Ayia Napa		[Relegated]
13. Iraklis Gerolakkou		[Relegated]
14. Libanos Kormakiti	        [Relegated]

Notes: 2-1-0 points system
       Rules for classification: 1) Points, 2) Goal differences, 3) Goal for

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
1988/89 Cypriot Fourth Division
 
The championship was split into four geographical groups, representing the Districts of Cyprus.

Group A
------------------------
Final Table
    Team	             	
 1. AEK Kythreas		[Champions] [Promotion Playoff]
---------------------------------------------------------------------------------------------
 2. Rotsidis Mammari	
 3. Olimpiada Neapolis
 4. Triptolemus Evrychou		
 5. ENAD Ayiou Dometiou			
 6. Kedros Kormakiti			
 7. Doxa Devtera	
 8. Doxa Paliometochou	
 9. APOP Palechoriou	
---------------------------------------------------------------------------------------------		
10. AOL Lakatamias              [Relegation Playoff]
---------------------------------------------------------------------------------------------
11. Enosis Kokkinotrimithia     [Relegated to regional leagues]
---------------------------------------------------------------------------------------------		
          
Notes: 2-1-0 points system
       Rules for classification: 1) Points, 2) Goal differences, 3) Goal for


Group B
------------------------
Final Table
    Team	              
 1. ENAN Ayia Napa	    [Champions] [Promotion Playoff]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 2. Olympos Xylofagou		
 3. Achyronas Liopetriou		
 4. Dynamo Pervolion		
 5. Olympias Frenarou			
 6. Fotiakos Frenarou		
 7. Th.O.I. Avgorou
 8. Kimonas Xylotympou
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------		
 9. Olympos Acheritou       [Relegation Playoff]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------		
10. Spartakos Kitiou	    [Relegated to regional leagues]

Notes: 2-1-0 points system
       Rules for classification: 1) Points, 2) Goal differences, 3) Goal for


Group C
------------------------
Final Table
    Team	              	      
 1. APEP Pelendriou			[Champions] [Promotion Playoff]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
 2. Tsaggaris Peledriou			 
 3. Doxa Polemidion		
 4. AEM Morphou				
 5. Digenis Agiou Nikolaou			
 6. APEA Akrotiriou			
 7. Kourio Episkopi				
 8. Adonis Geroskipou		
 9. APEY Ypsona		
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------	
10. Panikos & Sokratis Zakakiou		[Relegation Playoff]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11. AMEAN Agiou Nikolaou		[Relegated to regional leagues]
        
Notes: 2-1-0 points system
       Rules for classification: 1) Points, 2) Goal differences, 3) Goal for


Group D
------------------------
Final Table
    Team	              	      
 1. Apollon Lympion	       [Champions] [Promotion Playoff]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
 2. Elia Lythrodonta		 
 3. Anagennisi Lythrodonta	
 4. Olympias Lympion		
 5. Zenonas Larnaca		
 6. MEAP Nisou		
 7. ASIL Lysi			
 8. ATE PEK Parekklisias
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------		
 9. Ethnikos Latsion	       [Relegation Playoff]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------	
10. Parideio Drosias	       [Relegated to regional leagues]
		       
Notes: 2-1-0 points system
       Rules for classification: 1) Points, 2) Goal differences, 3) Goal for


Promotion PlayoffRelegation Playoff
Final Table
    Team	            
1. Olympos Acheritou
----------------------------------------------------------------	
2. AOL Lakatamias		[Relegated to regional leagues]
3. Ethnikos Latsion		[Relegated to regional leagues]
4. Panikos & Sokratis Zakakiou  [Relegated to regional leagues]


1987/88.

1989/90.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Xaris Xarilaou for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Xaris Xarilaou (e_xaris1@hotmail.com)
Last updated: 31 Aug 2017

(C) Copyright Xaris Xarilaou and RSSSF 2015/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.