Djibouti 2021/22


Division 1
Coupe de Djibouti (Coupe du 27 Juin)
Division 2
Division 3

Championnat national de la 1ère division

Final Table:

 1.AS Arta/Solar7                   18  14  3  1  55-12  45        [C]  Champions
 2.AS Port                          18  10  5  3  39-19  35
 3.CF Garde Républicaine/SIAF       18  10  5  3  29-14  35
 4.AS Ali Sabieh/Djibouti Télécom   18  10  4  4  34-18  34
 5.CF Gendarmerie Nationale         18   7  6  5  21-21  27
 6.Police Nationale                 18   7  5  6  24-21  26
 7.FC Dikhil/SGDT                   18   4  7  7  21-23  19
 8.ACS Hayableh/CNSS                18   4  2 12  25-33  14
-----------------------------------------------------------
 9.EAD/PK 12                        18   3  5 10  11-24  14        [P]  Relegated
10.Arhiba                           18   0  0 18  17-91   0        [P]  Relegated

Round 1
[Oct 22]
EAD                 1-2 Police Nationale    
Arhiba              1-8 Ali Sabieh          
Port                2-3 Arta                
[Oct 23]
Garde Républicaine  2-0 Gendarmerie         
Hayableh            2-2 Dikhil              

Round 2
[Oct 29]
Ali Sabieh          4-1 Hayableh            
Arta                1-0 Garde Républicaine  
Gendarmerie         2-1 EAD                 
[Oct 30]
Port                5-1 Arhiba              
Dikhil              0-0 Police Nationale    

NB: round 3 played after round 9

Round 4
[Nov 19]
Ali Sabieh          2-1 Police Nationale    
Arta                1-1 Dikhil              
Garde Républicaine  1-1 Port                
[Nov 20]
Gendarmerie         2-1 Hayableh            
EAD                 2-1 Arhiba              

Round 5
[Nov 26]
Arhiba              1-2 Gendarmerie         
Police Nationale    1-2 Port                
Dikhil              2-3 Garde Républicaine  
[Nov 27]
Hayableh            2-0 EAD                 
Arta                4-0 Ali Sabieh          

Round 6
[Dec 3]
Ali Sabieh          0-0 Port                
Garde Républicaine  2-0 Arhiba              
Gendarmerie         1-0 Dikhil              
[Dec 4]
Arta                4-1 EAD                 
Hayableh            1-2 Police Nationale    

Round 7
[Dec 10]
Hayableh            1-4 Garde Républicaine  
Police Nationale    1-4 Arta                
EAD                 0-2 Ali Sabieh          
[Dec 11]
Port                2-0 Gendarmerie         
Arhiba              1-3 Dikhil              

Round 8
[Dec 17]
Ali Sabieh          1-0 Dikhil              
Arhiba              1-4 Hayableh            
EAD                 0-1 Port                
[Dec 18]
Garde Républicaine  1-0 Police Nationale    
Gendarmerie         1-1 Arta                

Round 9
[Dec 24]
Arhiba              2-8 Arta                
Port                3-0 Hayableh            
Garde Républicaine  0-1 Ali Sabieh          
[Dec 25]
EAD                 0-0 Dikhil              
Police Nationale    4-3 Gendarmerie         

Round 3 [postponed from Nov 5,6]
[Dec 31]
Dikhil              1-3 Port                
Hayableh            0-1 Arta                
Gendarmerie         1-3 Ali Sabieh          
[Jan 1]
Arhiba              1-4 Police Nationale    
Garde Républicaine  0-0 EAD                 

Halfway Table:

 1.AS Arta/Solar7                    9   7  2  0  27- 8  23        [C]
 2.AS Ali Sabieh/Djibouti Télécom    9   7  1  1  21- 8  22
 3.AS Port                           9   6  2  1  19- 7  20
 4.CF Garde Républicaine/SIAF        9   5  2  2  13- 6  17
 5.Police Nationale                  9   4  1  4  15-15  13
 6.CF Gendarmerie Nationale          9   4  1  4  12-15  13
 7.FC Dikhil/SGDT                    9   1  4  4   9-12   7
 8.ACS Hayableh/CNSS                 9   2  1  6  12-19   7
-----------------------------------------------------------
 9.EAD/PK 12                         9   1  2  6   5-14   5        [P]
10.Arhiba                            9   0  0  9   9-38   0        [P]

Round 10
[Jan 28]
Ali Sabieh          5-2 Arhiba              
Dikhil              0-0 Hayableh            
Gendarmerie         1-0 Garde Républicaine  
[Jan 29]
Arta                4-0 Port                
Police Nationale    0-0 EAD                 

Round 11
[Feb 11]
Police Nationale    1-0 Dikhil              
Hayableh            0-2 Ali Sabieh          
Arhiba              0-8 Port                [also reported 0-9]
[Feb 12]
EAD                 0-0 Gendarmerie         
Garde Républicaine  1-0 Arta                

Round 12
[Feb 18]
Ali Sabieh          1-1 Gendarmerie         
EAD                 2-2 Garde Républicaine  
Police Nationale    5-0 Arhiba              
[Feb 19]
Arta                2-0 Hayableh            
Port                2-2 Dikhil              

Round 13
[Feb 25]
Port                1-1 Garde Républicaine  
Arhiba              2-3 EAD                 
Hayableh            0-1 Gendarmerie         
[Feb 26]
Dikhil              0-2 Arta                
Police Nationale    0-0 Ali Sabieh          

Round 14
[Mar 4]
Ali Sabieh          1-2 Arta                
Gendarmerie         3-0 Arhiba              
EAD                 0-1 Hayableh            
[Mar 5]
Garde Républicaine  4-0 Dikhil              
Port                0-0 Police Nationale    

Round 15
[Apr 1]
Police Nationale    3-2 Hayableh            
Port                1-3 Ali Sabieh          
EAD                 0-2 Arta                
[Apr 2]
Dikhil              1-1 Gendarmerie         
Arhiba              2-3 Garde Républicaine  

Round 16
[Apr 7]
Ali Sabieh          0-1 EAD                 
Dikhil              6-1 Arhiba              
[Apr 8] 
Gendarmerie         1-3 Port                
Arta                3-0 Police Nationale    
[Apr 9]
Garde Républicaine  3-1 Hayableh            

Round 17
[Apr 14]
Arta                1-1 Gendarmerie         
Dikhil              2-0 Ali Sabieh          
[Apr 15]
Police Nationale    0-1 Garde Républicaine  
Hayableh            8-0 Arhiba              
[Apr 16]	 
Port                2-0 EAD                 

Round 18
[Apr 21]
Ali Sabieh          1-1 Garde Républicaine  
Gendarmerie         0-0 Police Nationale    
[Apr 22] 
Dikhil              1-0 EAD                 
Hayableh            1-3 Port                
[Apr 23]
Arta               12-1 Arhiba              

Final Table:

 1.AS Arta/Solar7                   18  14  3  1  55-12  45        [C]  Champions
 2.AS Port                          18  10  5  3  39-19  35
 3.CF Garde Républicaine/SIAF       18  10  5  3  29-14  35
 4.AS Ali Sabieh/Djibouti Télécom   18  10  4  4  34-18  34
 5.CF Gendarmerie Nationale         18   7  6  5  21-21  27
 6.Police Nationale                 18   7  5  6  24-21  26
 7.FC Dikhil/SGDT                   18   4  7  7  21-23  19
 8.ACS Hayableh/CNSS                18   4  2 12  25-33  14
-----------------------------------------------------------
 9.EAD/PK 12                        18   3  5 10  11-24  14        [P]  Relegated
10.Arhiba                           18   0  0 18  17-91   0        [P]  Relegated


Coupe de Djibouti (Coupe du 27 Juin)

NB: results may include penalty shoot-outs

Preliminary Round (D3) [Dec 10]
Cité Stade          4-2 Lycée PK12          
Tadjourah           1-2 ETP                 

Phase Qualificative 1 (D2 and D3)
[Dec 16]
Q5/Nourie Transit   2-4 AS Kartileh         
[Dec 17]
ETS Abdi            1-2 AS Barwaqo          
Cité Gargar         3-4 SDVK 1              
[Dec 18]
Dasbiyo             1-3 Espoir              
Arta (D3)           3-2 Damerjog            
[Dec 20]
SDVK 2              2-0 Hadji Dideh         
[Dec 23]
Garde Côtes         4-0 CDC/Q6              
[Dec 24]
Kartileh/Gachamaleh 1-6 FC Obock            
CDC Einguella       2-3 Pharmacie Hikma     
[Dec 25]
SDC Group           2-4 CDC/Q7       
Djebel              3-4 AS Jeunes Jago      
[Dec 27]
ETP                 5-6 Cité Stade          

Phase Qualificative 2
[Dec 30]
AS Barwaqo          3-0 SDVK 2              
[Dec 31]
Arta (D3)           0-2 FC Obock            
Espoir              3-0 SDVK 1              
[Jan 1]
Pharmacie Hikma     1-0 CDC/Q7       
AS Kartileh         3-4 Garde Côtes         
[Jan 3]
AS Jeunes Jago      2-4 Cité Stade          

NB: D1 clubs enter at 1/8 Finals

1/8 Finals
[Jan 20]
Dikhil              3-2 EAD                 
Garde Républicaine  3-0 Arhiba              
[Jan 21]
Gendarmerie         7-1 Cité Stade          
Arta               10-1 Pharmacie Hikma     
[Jan 22]
Ali Sabieh          4-0 AS Barwaqo          
Espoir              0-4 Police Nationale    
[Jan 24]
Port                2-0 Garde Côtes         
Hayableh            1-0 FC Obock            
 
Quarterfinals
[Feb 15]
Dikhil              5-4 Port                
Garde Républicaine  1-2 Arta                
[Feb 22]
Gendarmerie         5-2 Police Nationale    
Ali Sabieh          2-1 Hayableh            
      
Semifinals [May 6]
Ali Sabieh          1-0 Dikhil              
Gendarmerie         0-5 Arta                

Final [May 28, stade El Hadji Hassan Gouled Aptidon]
Ali Sabieh          1-3 Arta                


Championnat national de la 2ième division

Final Table:

 1.Q5/Nourie Transit                18  12  3  3  38-18  39        [R]  Promoted
 2.SDC Group                        18  11  4  3  35-14  37             Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.Garde Côtes                      18   9  8  1  36-20  35        [P]
 4.CDC Hadji-Dideh                  18  10  3  5  33-22  33        [P]
 5.AS Cité Gargar/Logicom Sarl      18   6  5  7  16-24  23
 6.CDC Einguella                    18   5  6  7  31-32  21
 7.Club Damerjog                    18   5  4  9  32-36  19
 8.AS Barwaqo/CCO                   18   4  4 10  24-40  16        [R]
-----------------------------------------------------------
 9.FC Djebel                        18   2  7  9  23-47  13             Relegated
10.SDVK 2                           18   1  6 11  23-38   9             Relegated


Championnat national de la 3ième division

Groupe A

Final Table:

 1.CDC/Q7                           14   9  4  1  36-17  31             Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.Obock                            14   9  3  2  38-18  30        [P]
 3.AS Dasbiyo                       14   7  5  2  36-17  26
 4.AS Kartileh                      14   6  3  5  24-25  21
 5.Pharmacie Hikma                  14   5  4  5  37-39  19
 6.CDC/Q6                           14   3  3  8  23-39  12
 7.Kartileh/Gachamaleh              14   3  2  9  21-42  11
-----------------------------------------------------------
 8.Lycée PK12                       14   0  4 10  18-36   4             Relegated

Groupe B

Final Table:

 1.SDVK I                           14   8  3  3  35-21  27             Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.Espoir                           14   8  3  3  32-20  27        [P]
 3.Cité Stade                       14   6  5  3  33-24  23
 4.Arta                             14   5  5  4  38-27  20
 5.AS Tadjourah                     14   4  5  5  31-30  17
 6.Ets. ABDI                        14   3  3  8  20-37  12
 7.AS Jeunes Jago                   14   3  4  7  24-38   7  [-6]  [R]
-----------------------------------------------------------
 8.Institut/ETP                     14   3  4  7  25-41   7  [-6]  [R]  Relegated

NB: Jeunes Jago and ETP both 6 points deducted because of last round
    scandal Division 2 2020/21.

2020/21.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 2 Jun 2022

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.