Egypt 2023/24


First Level
Egypt Cup
League Cup

First Level

Table:

 1.Pyramids FC                  22  16  5  1  34-14  53
 2.Al-Masry (Port Said)         24  11  6  7  32-31  39
 3.ZED FC                       23   9 10  4  30-20  37  [P]
 4.ENPPI (Cairo)                24  10  6  8  29-22  36
 5.Al-Ittihad (Alexandria)      25   9  9  7  28-32  36
 6.Semouha (Alexandria)         23   9  8  6  24-20  35
 7.Ceramica Cleopatra (Cairo)   23   9  7  7  37-27  34
 8.Al-Ahly (Cairo)              15  10  3  2  35-16  33  [C]
 9.Al-Jaish (Cairo)             23   8  9  6  19-17  33
10.Future SC (Cairo)            23   7 11  5  22-18  32
11.Al-Gouna                     24   7  9  8  25-32  30  [P]
12.Zamalek (Cairo)              17   8  4  5  26-16  28
13.Ismaily (Ismailiya)          25   6  9 10  25-29  27
14.National Bank                25   6  5 14  34-40  23
15.Baladeyet Al-Mahalla         24   6  4 14  24-46  22  [P]
-------------------------------------------------------
16.Pharco FC (Alexandria)       23   4  9 10  22-32  21
17.Mokawloon al-Arab (Cairo)    23   3  7 13  19-36  16
18.Al-Dakhleya                  24   2  9 13  10-27  15

Round 1
[Sep 18]
Jaish         2-0 National Bank 
[Sep 19]
ZED           1-0 Ismaily       
Ahly          4-0 Masry         
[Sep 20]
Dakhleya      1-0 ENPPI         
Mokawloon     0-2 Bal. Mahalla  
Semouha       1-1 Gouna         
[Sep 21]
Pharco        0-2 Future        
Ittihad       1-0 Ceramica Cl   
Pyramids      2-2 Zamalek       

Round 2
[Sep 25]
National Bank 0-1 Pyramids      
Zamalek       1-1 Mokawloon     
[Sep 26]
Bal. Mahalla  0-2 Semouha       
Future        2-1 Dakhleya      
[Sep 27]
ENPPI         0-0 Jaish         
Gouna         0-1 ZED           
[Sep 28]
Masry         1-0 Pharco        
Ismaily       3-1 Ittihad       
[Nov 8]
Ceramica Cl   1-2 Ahly          

Round 3
[Oct 5]
ZED           3-3 Bal. Mahalla  
Semouha       2-1 Mokawloon     
[Oct 6]
Ittihad       2-2 Gouna         
Pharco        2-2 Ceramica Cl   
[Oct 7]
Dakhleya      1-3 Masry         
National Bank 1-2 Zamalek       
Jaish         0-2 Future        
[Oct 8]
Ahly          3-1 Ismaily       
Pyramids      1-0 ENPPI         

Round 4
[Oct 20]
Masry         1-0 Jaish         
Ceramica Cl   4-0 Dakhleya      
[Oct 21]
Bal. Mahalla  2-2 Ittihad       
ENPPI         3-1 National Bank 
Zamalek       5-1 Semouha       
[Oct 22]
Mokawloon     3-3 ZED           
Future        0-1 Pyramids      
Ismaily       0-1 Pharco        
[Nov 11]
Gouna         1-1 Ahly          

Round 5
[Oct 27]
Pyramids      3-2 Masry         
ENPPI         2-1 Zamalek       
[Oct 28]
Pharco        0-1 Gouna         
Ittihad       3-2 Mokawloon     
ZED           1-1 Semouha       
[Oct 29]
Jaish         1-0 Ceramica Cl   
[Oct 30]
Dakhleya      0-0 Ismaily       
National Bank 1-2 Future        
[Feb 27]
Ahly          5-1 Bal. Mahalla  

Round 6
[Nov 3]
Semouha       0-1 Ittihad       
Ceramica Cl   2-0 Pyramids      
Zamalek       1-2 ZED           
[Nov 4]
Gouna         2-0 Dakhleya      
Mokawloon     1-2 Ahly          
Bal. Mahalla  3-2 Pharco        
[Nov 5]
Ismaily       2-3 Jaish         
Future        0-1 ENPPI         
Masry         0-4 National Bank 

Round 7
[Nov 28]
Pyramids      2-1 Ismaily       
Ahly          0-0 Semouha       
[Nov 29]
Future        0-2 Zamalek       
[Nov 30]
Ittihad       0-0 ZED           
Pharco        1-1 Mokawloon     
Jaish         1-1 Gouna         
[Dec 1]
Dakhleya      0-0 Bal. Mahalla  
ENPPI         1-2 Masry         
National Bank 0-1 Ceramica Cl   

Round 8
[Dec 4]
Semouha       2-1 Pharco        
[Dec 5]
Bal. Mahalla  0-2 Jaish         
Ceramica Cl   4-2 ENPPI         
Ismaily       2-1 National Bank 
[Dec 6]
Mokawloon     0-0 Dakhleya      
[Apr 9]
Gouna         0-4 Pyramids      
[Apr 11]
Masry         1-2 Future        
Zamalek       3-0 Ittihad       
ZED           0-1 Ahly          

Round 9
[Dec 14]
Future        1-1 Ceramica Cl   
National Bank 2-3 Gouna         
Masry         1-0 Zamalek       
Pyramids      2-2 Bal. Mahalla  
[Dec 15]
Dakhleya      0-0 Semouha       
Pharco        1-2 ZED           
Jaish         1-2 Mokawloon     
[Dec 16]
ENPPI         1-0 Ismaily       
[May 7]
Ahly          4-1 Ittihad       

Round 10
[Dec 25]
Gouna         1-2 ENPPI         
Bal. Mahalla  0-2 National Bank 
[Dec 26]
Ittihad       3-1 Pharco        
[Dec 27]
ZED           3-1 Dakhleya      
Semouha       1-0 Jaish         
[Apr 14]
Ceramica Cl   1-1 Masry         
Ismaily       1-1 Future        
[Apr 15]
Mokawloon     0-2 Pyramids      
Zamalek       2-1 Ahly          

Round 11
[Dec 30]
National Bank 3-1 Mokawloon     
ENPPI         3-0 Bal. Mahalla  
Jaish         1-0 ZED           
[Jan 1]
Dakhleya      0-1 Ittihad       
Masry         1-1 Ismaily       
[tba]
Pharco         -  Ahly          
Pyramids       -  Semouha       
Ceramica Cl    -  Zamalek       
Future         -  Gouna         

Round 12
[Feb 13]
Gouna         2-2 Masry         
Semouha       1-1 National Bank 
[Feb 14]
Mokawloon     0-1 ENPPI         
Ittihad       2-2 Jaish         
ZED           0-0 Pyramids      
[Feb 15]
Ismaily       2-1 Ceramica Cl   
Bal. Mahalla  1-0 Future        
[tba]
Ahly           -  Dakhleya      
Zamalek        -  Pharco        

Round 13
[Feb 18]
ENPPI         0-0 Semouha       
National Bank 1-1 ZED           
Pyramids      1-0 Ittihad       
[Feb 19]
Future        2-2 Mokawloon     
Ismaily       0-0 Zamalek       
[Feb 20]
Ceramica Cl   1-1 Gouna         
Masry         3-0 Bal. Mahalla  
Dakhleya      1-1 Pharco        
[tba]
Jaish          -  Ahly          

Round 14
[Feb 23]
Bal. Mahalla  3-5 Ceramica Cl   
[Feb 25]
Pharco        1-1 Jaish         
Ittihad       0-0 National Bank 
[Feb 26]
Gouna         0-0 Ismaily       
ZED           0-1 ENPPI         
Mokawloon     0-1 Masry         
[Feb 29]
Semouha       1-1 Future        
Zamalek       1-0 Dakhleya      
[tba]
Ahly           -  Pyramids      

Round 15
[Mar 1]
Ceramica Cl   2-0 Mokawloon     
[Mar 2]
Ismaily       0-1 Bal. Mahalla  
[Mar 3]
ENPPI         1-2 Ittihad       
[Mar 5]
Jaish         0-0 Dakhleya      
Masry         2-0 Semouha       
[Mar 6]
Pyramids      1-1 Pharco        
[Mar 7]
Future        0-0 ZED           
[Mar 12]
Gouna         3-2 Zamalek       
National Bank 4-3 Ahly          

Round 16
[Mar 1]
Pharco        2-1 National Bank 
[Mar 8]
Bal. Mahalla  1-2 Gouna         
[Mar 9]
Mokawloon     1-1 Ismaily       
[Mar 10]
Dakhleya      0-2 Pyramids      
Semouha       1-0 Ceramica Cl   
[Mar 11]
Ittihad       0-0 Future        
[Mar 12]
ZED           2-2 Masry         
[Apr 8]
Ahly          2-2 ENPPI         
[tba]
Jaish          -  Zamalek       

Round 17
[Apr 3]
Ceramica Cl   1-1 ZED           
Gouna         1-2 Mokawloon     
Ismaily       2-1 Semouha       
[Apr 4]
Masry         2-3 Ittihad       
ENPPI         1-1 Pharco        
National Bank 1-0 Dakhleya      
[Apr 5]
Pyramids      0-0 Jaish         
[tba]
Zamalek        -  Bal. Mahalla  
Future         -  Ahly          

Round 18
[Apr 17]
Gouna         1-0 Semouha       
ENPPI         0-0 Dakhleya      
National Bank 0-1 Jaish         
[Apr 18]
Ceramica Cl   1-1 Ittihad       
Ismaily       1-2 ZED           
Future        2-0 Pharco        
[Apr 19]
Bal. Mahalla  2-0 Mokawloon     
[tba]
Masry          -  Ahly          
Zamalek        -  Pyramids      

Round 19
[Apr 22]
ZED           3-0 Gouna         
Ittihad       1-1 Ismaily       
Dakhleya      1-1 Future        
[Apr 23]
Semouha       4-0 Bal. Mahalla  
Pharco        1-2 Masry         
[Apr 24]
Jaish         1-0 ENPPI         
Pyramids      3-2 National Bank 
[tba]
Ahly           -  Ceramica Cl   
Mokawloon      -  Zamalek       

Round 20
[Apr 27]
Bal. Mahalla  0-3 ZED           
Gouna         2-1 Ittihad       
[Apr 28]
Masry         1-0 Dakhleya      
Mokawloon     0-1 Semouha       
[Apr 29]
Ceramica Cl   1-1 Pharco        
[May 1]
ENPPI         0-1 Pyramids      
Ismaily       1-2 Ahly          
[May 2]
Future        0-0 Jaish         
Zamalek       1-0 National Bank 

Round 21
[May 3]
Ittihad       2-1 Bal. Mahalla  
ZED           0-1 Mokawloon     
[May 4]
Pharco        0-2 Ismaily       
Ahly          3-0 Gouna         
Dakhleya      1-3 Ceramica Cl   
[May 5]
National Bank 1-5 ENPPI         
Semouha       1-0 Zamalek       
[May 6]
Pyramids      2-1 Future        
Jaish         0-2 Masry         

Round 22
[May 9]
Ismaily       1-0 Dakhleya      
Semouha       1-2 ZED           
[May 10]
Ceramica Cl   2-1 Jaish         
Gouna         1-2 Pharco        
Future        1-1 National Bank 
[May 11]
Mokawloon     0-1 Ittihad       
Masry         0-1 Pyramids      
Bal. Mahalla  1-2 Ahly          
[tba]
Zamalek        -  ENPPI         

Round 23
[May 11]
Ittihad       0-2 Semouha       
Jaish         1-1 Ismaily       
[May 15]
Dakhleya      0-0 Gouna         
Pharco        1-0 Bal. Mahalla  
Pyramids      2-1 Ceramica Cl   
[May 16]
ENPPI         0-1 Future        
National Bank 5-2 Masry         
[tba]
ZED            -  Zamalek       
Ahly           -  Mokawloon     

Round 24
[May 19]
Ismaily       0-2 Pyramids      
[May 20]
Masry         0-0 ENPPI         
Mokawloon     1-1 Pharco        
ZED           0-0 Ittihad       
[May 21]
Bal. Mahalla  1-0 Dakhleya      
Ceramica Cl   1-0 National Bank 
Gouna         0-0 Jaish         
[May 23]
Zamalek       1-1 Future        
[tba]
Semouha        -  Ahly          

Round 25
[May 24]
ENPPI         3-2 Ceramica Cl   
Pharco        1-1 Semouha       
[May 25]
Dakhleya      3-0 Mokawloon     
[May 26]
National Bank 2-2 Ismaily       
Future        0-0 Masry         
Jaish         1-0 Bal. Mahalla  
[May 27]
Pyramids      1-0 Gouna         
Ittihad       0-2 Zamalek       
[tba]
Ahly           -  ZED           

Table:

 1.Pyramids FC                  22  16  5  1  34-14  53
 2.Al-Masry (Port Said)         24  11  6  7  32-31  39
 3.ZED FC                       23   9 10  4  30-20  37  [P]
 4.ENPPI (Cairo)                24  10  6  8  29-22  36
 5.Al-Ittihad (Alexandria)      25   9  9  7  28-32  36
 6.Semouha (Alexandria)         23   9  8  6  24-20  35
 7.Ceramica Cleopatra (Cairo)   23   9  7  7  37-27  34
 8.Al-Ahly (Cairo)              15  10  3  2  35-16  33  [C]
 9.Al-Jaish (Cairo)             23   8  9  6  19-17  33
10.Future SC (Cairo)            23   7 11  5  22-18  32
11.Al-Gouna                     24   7  9  8  25-32  30  [P]
12.Zamalek (Cairo)              17   8  4  5  26-16  28
13.Ismaily (Ismailiya)          25   6  9 10  25-29  27
14.National Bank                25   6  5 14  34-40  23
15.Baladeyet Al-Mahalla         24   6  4 14  24-46  22  [P]
-------------------------------------------------------
16.Pharco FC (Alexandria)       23   4  9 10  22-32  21
17.Mokawloon al-Arab (Cairo)    23   3  7 13  19-36  16
18.Al-Dakhleya                  24   2  9 13  10-27  15


Egypt Cup 2023/24

1/16 Finals
[May 28]
Ceramica Cl   1-0 Makadi        
Semouha       1-0 La Viena      
ZED           2-1 Dakhleya      [aet]
[May 29]
Mokawloon     0-1 Tersana       
Jaish         1-0 Bourfoad      
[May 30]
Masry         1-0 Gomh. Shbeen  
Ismaily       2-1 Qana          [aet]
[May 31]
National Bank 4-1 Petrojet      
Bal. Mahalla  1-1 Gouna         [aet, 4-5 pen]
[Jun 1]
Pharco        3-0 Wasta         
ENNPI         1-0 N Mostaqbal   
Future        3-0 Petrol Assiut 
[Jun 2]
Ittihad       0-0 A. Kir Sernad [aet, 3-4 pen]
[tba]
Ahly           -  Aluminium     
Zamalek        -  Proxy         
Pyramids       -  Nasr          


League Cup

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Al-Ittihad (Alexandria)       3   2  0  1   2- 2   6  Quarterfinals
 2.Semouha (Alexandria)          3   1  1  1   2- 1   4  Quarterfinals
 3.Future SC (Cairo)             3   1  1  1   1- 1   4
 4.Baladeyet Al-Mahalla          3   1  0  2   1- 2   3

Group B
 1.Al-Jaish (Cairo)              3   2  1  0   4- 2   7  Quarterfinals
 2.Pyramids FC                   3   1  2  0   7- 5   5  Quarterfinals
 3.ZED FC                        3   1  0  2   3- 4   3
 4.Pharco FC (Alexandria)        3   0  1  2   2- 5   1

Group C
 1.Ceramica Cleopatra (Cairo)    3   2  1  0   6- 2   7  Quarterfinals
 2.ENPPI (Cairo)                 3   2  0  1   3- 3   6  Quarterfinals
 3.Al-Dakhleya                   3   1  1  1   3- 3   4
 4.Ismaily (Ismailiya)           3   0  0  3   1- 5   0

Group D
 1.Al-Masry (Port Said)          3   2  1  0   5- 3   7  Quarterfinals
 2.Al-Gouna                      3   1  1  1   5- 4   4  Quarterfinals
 3.National Bank                 3   1  1  1   4- 5   4
 4.Mokawloon al-Arab (Cairo)     3   0  1  2   1- 3   1

Quarterfinals
[Jan 31]
Jaish         1-1 Gouna         [6-5 pen]
Ittihad       2-0 ENPPI         
[Feb 1]
Ceramica Cl   2-0 Semouha       
Masry         3-1 Pyramids      

Semifinals [Feb 6]
Jaish         1-1 Masry         [3-1 pen]
Ittihad       0-1 Ceramica Cl   

Final [tba]
Jaish          -  Ceramica Cl   


2022/23

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 3 Jun 2024

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.