France - D.O.M./T.O.M. Clubs in the Coupe de France


List of Cup Finals.
Full Results French Cup (from 1/8 finals on).

Pacific Qualifying Tournament 1974-1990


All Results

1961-1962 

Fifth round
  FC Dieppe - CS Moulien (Guadeloupe) : 3-2 
 
1962-1963 

Sixth round 
  Stade Briochin - Stade Spiritain (Martinique) : 7-1 
 
1963-1964 

Sixth round 
  Club Colonial (Fort-de-France, Martinique) - CA Montreuil : 0-3 
 
1964-1965 

Sixth round 
  Hyères FC - Juventus (Sainte-Anne, Guadeloupe) : 5-0 
  Saint-Maurice-Miramas - Jeunesse Saint-Pierroise (La Réunion) : 9-1 
 
1965-1966 

Sixth round 
  Aiglon du Lamentin (Martinique) - US Quevilly : 0-3 
  US Bénédictine (Saint-Benoît, La Réunion) - Gazélec FC Ajaccio : 1-6 
 
1966-1967 

Sixth round 
  Olympique Saint-Germain - US Bénédictine (La Réunion) : 14-0 
  Red Star (Paris, 2) - AS Saint-Georges (Cayenne, Guyane) : 10-1 
  in Nouméa : JS Vallée du Tir (Nouvelle-Calédonie) - SC Toulon (2) : result unknown. Toulon progressed. 
 
1967-1968 

  Overseas teams did not participate.
 
1968-1969  

Sixth round 
  US Bénédictine (La Réunion) - SM Caen : 1-10 
  CS Vauclin (Martinique) - AC Cambrai : 1-2 
 
1969-1970 

Sixth round 
  Arles (2) - US Bénédictine (La Réunion) : 4-0 
  La Ciotat (2) - CS Vauclin (Martinique) : 4-0 
 
1970-1971 
 
  Overseas teams did not participate.
 
1971-1972 
 
Sixth round 
  Equinoxe (Guadeloupe) - Olympique d'Alès : 0-2 
  Saint-Pierroise (La Réunion) - RC Epernay : 1-2 
 
1972-1973 
 
Seventh round
  AS Aix - Cygne Noir (Basse-Terre, Guadeloupe) : 2-1 
  US Montélienne - US Bénédictine (La Réunion) : 2-1 
 
1973-1974 

Seventh round
  Patriote Saint-Denis (La Réunion) - Evreux AC : 1-2 
  FC Garges - Olympique Marin (Martinique) : 2-1 
  AS Yerres - Sports Guyanais (Cayenne, Guyane) : 3-0 
  Juventus (Guadeloupe) - AS Aulnoye : 1-3 
 
1974-1975 
 
Seventh round
  USM Malakoff (3) - Centre Sports (Papeete, Polynésie) : 2-1 
  Arago Sports Orléans (3) - Red Star (Pointe-à-Pitre, Guadeloupe) : 3-2 
  AS Creil (3) - Excelsior de Saint-Joseph (La Réunion) : 2-1. 
  Olympique de Cayenne (Guyane) - JGA Nevers (3) : 1-4 
  Golden Star (Fort-de-France, Martinique) - US Melun (3) : 1-1, 
replay: Golden Star - US Melun : 2-1 

Eighth round (Division 1 teams entering) 
  OGC Nice (1) - Golden Star (Martinique) : 8-0 
 
1975-1976 

Seventh round
  CS Saint-Denis (La Réunion) - AS Libourne : 2-1 
  in Saint-Ouen : AS Corbeil - Nickel Nouméa (Nouvelle-Calédonie) : 3-0 
  in Saint-Denis : ES Juvisy - Golden Star (Martinique) : 2-1 
  in Nogent-sur-Marne : CS Meaux - Saint-Georges (Guyane) : 5-0 

Eighth round
  in Saint-Ouen : EA Guingamp (3) - CS Saint-Denis (La Réunion) : 4-0 
 
1976-1977 
 
  Teams from Ligue de Guadeloupe did not participate. 

Seventh round
  Villemomble Sports (4) - Central Sports (Polynésie) : 2-0 
  AS Mantes (3) - Saint-Pierroise (La Réunion) : 1-0. 
  Olympique de Cayenne (Guyane) - US Saint-Omer (3) : 0-1 
  Samaritaine (Sainte-Marie, Martinique) - ES La Rochelle (3) : 1-3 aet 
 
1977-1978 
 
Seventh round
  Red Star FC (Paris, 2) - Rivière Pilote (Martinique) : 4-1 
  CA Mantes (3) - Club Colonial (Cayenne, Guyane) : 0-1 aet 
  Saint-Pierroise (La Réunion) - FC Yonnais (4) : 3-1 
  Central Sports (Polynésie) - ES Viry-Châtillon (3) : 1-2 
  Etoile de  Morne-à-l'Eau (Guadeloupe) - SO Pont-de-Cheruy (3) : 0-2 

Eighth round
  in Cayenne : Club Colonial (Cayenne, Guyane) - Lille OSC (2) : 0-4 
  in Saint-Ouen : AS Angoulême (2) - Saint-Pierroise (La Réunion) : 3-1 
 
1978-1979 
 
Seventh round
  Club Colonial (Cayenne, Guyane) - FCBN Fontainebleau (3) : 0-1 
  Good Luck (Fort-de-France, Martinique) - UES Montmorillon (3) : 3-1 
  Central Sports (Polynésie) - Arago Orléans (2) : 3-0 
  in Saint-Ouen : AS Poissy (3) - La Gauloise (Basse-Terre, Guadeloupe) : 0-1 
  in Gagny : AS Beauvais (4) - Saint-Joseph (La Réunion) : 6-0 

Eighth round
  in Gagny : US Valenciennes (1) - Central Sports (Polynésie) : 12-0 
  in Saint-Ouen : FC Gueugnon (2) - Good Luck (Martinique) : 2-0 
  in Pointe à Pitre : La Gauloise - FC Martigues. 
Match stopped during extra-time period (105‘), Martigues leading 3-2 (invaded field - incidents). Match awarded for Martigues. 
 
1979-1980 
 
Seventh round
  in Saint-Ouen : AJ Auxerre (2) - Club Colonial (Fort-de-France, Martinique) : 3-0 
  in Gagny : Stade de Reims (2) - Central Sports (Polynésie) : 4-2 
  in Paris (Porte de Montreuil) : Racing CF (3) - Club Colonial (Cayenne, Guyane) : 3-2 
  AS Red Star (Baie Mahault, Guadeloupe) - Gazélec FC Ajaccio (2) : 2-3 
  USSA Léopards (Sainte-Anne, La Réunion) - SC Abbeville (3) : 1-3
 
1980-1981 
 
Seventh round
  AS Poissy (3) - JS Arue (Polynésie) : 2-0 
  in Nogent-sur-Marne : SC Amiens (3) - CS Saint-Denis (La Réunion) : 3-1 aet 
  in Saint-Ouen : AAJ Blois (2) - CS Moulien (Guadeloupe) : 1-2 
  AJ Saint-Georges (Guyane) -  Véloce Vannes US (3) : 0-0 aet,  7-6 p
  Club Peléen (Morne Rouge, Martinique) - Stade Français (2) : 1-0

Eighth round
  in Saint-Ouen : AS Nancy Lorraine (1) - Club Peléen (Martinique) : 5-0 
  in Paris (Porte de Montreuil) : AJ Saint-Georges (Guyane) - AEP Bourg La Roche (3) : 1-2 
  CS Moulien (Guadeloupe) - CS Thonon (2) : 0-2 
 
1981-1982 
 
Seventh round
  in Orléans : Le Havre AC (2) - RC Rivière Pilote (Martinique) : 2-0 
  in Bourges : AS Red Star (3) - US Montjoly (Guyane) : 3-2 
  Cygne Noir (Guadeloupe) - FCAS Grenoble (2) : 1-1 aet, 3-4 p
  Central Sports (Polynésie) - AS Béziers (2) : 4-2 aet 
  US Bénédictine (La Réunion) - USM Malakoff (3) : 0-1 

Eighth round
  in Paris (Porte de Montreuil) : Central Sports (Polynésie) - CS Thonon (2) : 1-2 
 
1982-1983 
 
Seventh round
  Racing Paris 1 (2) - Etoile de Morne-à-l'Eau (Guadeloupe) : 4-1 
  EA Guingamp (2) - CS Papeete (Polynésie) : 4-0 
  US Melun (3) - CS Saint-Denis (La Réunion) : 3-0 
  Sport Guyanais (Guyane) - SCO Angers (2) : 0-1 
  Club Franciscain (Martinique) - Montpellier PSC (2) : 2-1 
  Gelima Canala (Nouvelle-Calédonie) - AS Red Star (2) : 0-1 

Eighth round
  in Saint-Ouen : Club Franciscain (Martinique) - Gazélec FC Ajaccio (3) : 1-5 
 
1983-1984 
 
Seventh round
  in Colombes : Stade de Reims (2) - Club Colonial (Martinique) : 2-0 
  in Gagny : UCK Vannes (3) - Geldar Kourou (Guyane) : 2-0 
  in Chantilly : SC Abbeville (2) - CS Saint-Louis (Nouvelle-Calédonie) : 3-2 
  Cygne Noir (Guadeloupe) - US Maubeuge (3) : 0-4 
  CS Saint-Denis (La Réunion) - CO Saint-Dizier (3) : 1-4 aet
 
1984-1985 
 
Eighth round (Division 1 teams now enter during the ninth round)
  in Saint-Ouen : Etoile de Morne-à-l'Eau (Guadeloupe) - AS Saint-Etienne (2) : 0-1 
  AS Red Star (2) - AS Postes (Polynésie) : 1-0 
  ES Viry-Châtillon (3) - FC Ouest Savanna (La Réunion) : 4-3 aet 
  USL Montjoly (Guyane) - Chamois Niortais (3) : 0-1 
  Excelsior Fort-de France (Martinique) - AS Beauvais (3) : 1-2 
 
1985-1986  

Eighth round 
  in Saint-Ouen : Assaut Saint-Pierre (Martinique) - FC Tours (2) : 0-6 
  in Mantes-la-Ville : Sports Guyanais (Guyane) - SM Caen (2) : 0-2 
  CS Saint-François (Guadeloupe) - FC Chalon-sur-Saône (CF.3) : 0-1 
  Central Sports (Polynésie) - FC Rouen (2) : 1-2 
  CS Saint-Denis (La Réunion) - CO Le Puy (2) : 0-1 
 
1986-1987 
 
Eighth round 
  in Saint-Ouen : Solidarité Scolaire (Pointe-à-Pitre, Guadeloupe) - SEC Bastia (2) : 0-2 
  in Saint-Denis : SS Saint-Pauloise (La Réunion) - AS Beauvais (2) : 1-4 
  AS Jahouvey Mana (Guyane) - FC Lorient (3) : 1-2 
  JA Trénelle (Fort-de-France, Martinique) - EA Guingamp (2) : 2-1 
  CA Saint-Louis (Nouvelle-Calédonie) - AS Cannes (2) : 1-2

Ninth round
  in Saint-Ouen : JA Trénelle (Martinique) - RC Strasbourg (2) : 1-3
 
1987-1988 
 
Eighth round 
  in Saint-Ouen : RC Gros Morne (Martinique) - AS Nancy-Lorraine (2) : 1-2 
  in Saint-Leu-la-Forêt : AS Jeunes Tahitiens (Papeete, Polynésie) - FC Montceau (2) : 0-4 
  in Saint-Denis : AS Cayenne (Guyane) - US Créteil (3) : 0-2 
  CS Moulien (Guadeloupe) - AEPB La Roche-sur-Yon (2) : 0-2 
  CS Saint-Denis (La Réunion) - US Valenciennes-Anzin (2) : 1-6
 
1988-1989 
 
Eighth round
  in Saint-Ouen : Etoile de Morne-à-l'eau (Guadeloupe) - Stade Quimper (2) : 0-1 
  in Gagny : FCO Savanna Saint-Paul (La Réunion) - FCD Grenoble (2) : 2-3 
  JA Trénelle (Martinique) - US Orléans (2) : 1-6 
  Geldar Kourou (Guyane) - EAC Chaumont (3) : 1-1 aet, 5-4 p
  Central Sports (Polynésie) - US Concarneau (3) : 0-4

Ninth round
  in Fontainebleau : Geldar Kourou (Guyane) - FC Sens (5) : 2-1

Tenth round 
  1st leg : Geldar Kourou (Guyane) - FC Nantes (1) : 0-3
  2nd leg : FC Nantes - Geldar Kourou: 8-0
 
1989-1990 
 
Eighth round
  Nîmes Olympique (2) - AS Pirae (Polynésie) : 3-0 
  in Saint-Ouen : RC Lens (2) - Real Tartane (Martinique) : 1-0 
  in Sarcelles : AS Red Star (2) - Sport Guyanais (Guyane) : 2-0 
  in Saint-Denis (La Réunion) : Saint-Pierroise (La Réunion) - Le Mans UC 72 (3) : 1-1,aet (Saint-Pierroise progressed). 
 
Ninth round
  in Saint-Denis : Clermont-Ferrand FC (2) - Saint-Pierroise (La Réunion) : 2-1
 
1990-1991 

Eighth round
  in Saint-Ouen : Solidarité Scolaire (Guadeloupe) - FC Tours (2) : 1-2 
  in Mantes-la-Ville : CS Saint-Denis (Réunion) - FC Rouen (2) : 0-5 
  SC Kourou (Guyane) - US Avranches (3) : 0-3 
  in Le Lamentin (Martinique) : Excelsior Fort-de-France (Martinique) - AS Saint-Seurin (2) : 0-2 
  AS Pirae (Polynésie) - Olympique d'Avignon (2) : 0-4
 
1991-1992 

Eighth round
  Istres Sports (2) - AS Vénus (Polynésie) : 4-0 
  in Saint-Ouen : Aiglons du Lamentin (Martinique) - Gazélec FC Ajaccio (2) : 0-4 
  in Garges-lès-Gonesses : Club Colonial (Guyane) - FC Bourges (2) : 1-2 
  Red Star (Guadeloupe) - FC Perpignan (2) : 0-1 
  SS Gauloise (La Réunion) - Troyes AAC (3) : 0-3
 
1992-1993 
 
Eighth round 
  in Saint-Ouen : Stade Rennes (2) - Etoile de Morne-à-l'Eau (Guadeloupe) : 4-0 
  in Melun : AS Cannes (2) - US Le Tampon (La Réunion) : 6-0 
  in Cayenne (Guyane) : AS Jahouvey Mana (Guyane) - USL Dunkerque (2) : 0-5 
  Club Franciscain (Martinique) - FC Bourges (2) : 2-1 
  AS Piraé (Polynésie) - AS Nancy-Lorraine (2) : 0-1

Ninth round 
  in Tours : Club Franciscain (Martinique) - Chamois Niortais (2) : 1-3
 
1993-1994 
 
Seventh round
  in Saint-Paul (La Réunion) : US Possession (La Réunion) - SCO Roubaix (3) : 2-1 aet 
  in Baie Mahault (Guadeloupe) : Red Star (Guadeloupe) - La Roche-sur-Yon VF (3) : 1-0 
  in Saint-Ouen : Sport Guyanais (Guyane) - ESA Brive (3) : 0-9 
  in Evry-Bondoufle : La Gauloise Trinité (Martinique) - FC Lorient 56 (3) : 0-3 
  in Saint-Leu-la-Forêt : AS Piraé (Polynésie) - SA Epinal (3) : 0-2

Eighth round
  in Saint-Ouen : CS Sedan (2) - US Possession (La Réunion) : 1-0 aet 
  in Evry-Bondouble : Nîmes Olympique (2) - Red Star (Guadeloupe) : 1-0
 
1994-1995 
 
Seventh round
  in Cayenne (Guyane) : US Sinnamary (Guyane) - FC Lorient 56 (3) : 3-4 
  Club Franciscain (Martinique) - ESA Brive (3) : 2-1 
  US Magenta (Nouvelle-Calédonie) - Stade Vallauris (3) : 0-1 aet 
  in Paéa (Polynésie) : AS Piraé (Polynésie) - Stade Poitiers (3) : 2-6 
  in Evry-Bondoufle : La Roche-sur-Yon VF (3) - Etoile de Morne-à-l'Eau (Guadeloupe) : 2-0 
  in Melun : SA Epinal (3) - SS Saint-Louisienne (La Réunion) : 1-3

Eighth round 
  in Evry-Bondoufle : AS Red Star (2) - Club Franciscain (Martinique) : 5-0 
  in Saint-Paul : SS Saint-Louisienne (La Réunion) - Chamois Niortais (2) : 1-1 aet, 4-2p

Ninth round
  in Saint-Paul : SS Saint-Louisienne (La Réunion) - AS Cannes (1) : 0-2 
 
1995-1996 
 
Seventh round
  in Melun : Stade Brest 29 (3) - US Macouria (Guyane) : 3-1 
  in Evry-Bondoufle : FC Sète 34 (3) - US Le Robert (Martinique) : 2-0 aet 
  in Viry-Châtillon : SC Toulon (3) - CS Saint-Louis (Nouvelle-Calédonie) : 7-0 
  Arsenal Club ( Guadeloupe) - US Avranches (3) : 0-1 
  AS Vénus (Polynésie) - Olympique Noisy-le-Sec (3) : 1-4 aet 
  in Saint-Paul (La Réunion) : SS Saint-Louisienne (la Réunion) - La Roche-sur-Yon VF (3) : 1-0 

Eighth round
  in Evry-Bondoufle : AS Nancy-Lorraine (2) - SS Saint-Louisienne (La Réunion) : 3-1
 
1996-1997 
 
Seventh round
  in Viry-Chatillon : ES Wasquehal (3) - Etoile de Morne-à-l'Eau (Guadeloupe) : 3-0 
  in Saint-Denis : ES Vitrolles (3) - Saint-Louisienne (La Réunion) : 2-1 
  in Bonneuil-sur-Marne : AS Saint-Priest (3) - AS Piraé (Polynésie) : 3-2 aet 
  Saint-Georges (Guyane) - US Avranches (3) : 1-2 
  in Fort-de-France (Martinique) : Club Franciscain (La Martinique) - FC Trélissac (3) : 2-2 aet, 4-3p 
  CA Saint-Louis (Nouvelle-Calédonie) - Nîmes Olympique (3) : 1-3 

Eighth round
  in Colombes : USOA Valence (2) - Club Franciscain (La Martinique) : 2-0
 
1997-1998 
 
Seventh round
  ASAC Angoulême (3) - AJ Saint-Georges (Guyane) : 4-0 
  in Viry-Châtillon : SCO Angers (3) - Golden Star (Martinique) 1-1 aet, 6-5p 
  in Levallois-Perret : FC Istres VN (3) - JS Traput de Lifou (Nouvelle-Calédonie) : 4-0 
  Phare Petit-Canal (Guadeloupe) - FC Saint-Lô (4) : 1-3 
  SS Saint-Louisienne (La Réunion) - La Roche-sur-Yon VF (4) : 2-1 
  AS Dragon (Polynésie) - ES Segré (4) : 0-3

Eighth round 
  in Evry-Bondoufle : FC Bourg-Péronnas (4) - SS Saint-Louisienne (La Réunion) : 3-0
 
1998-1999 
 
Seventh round 
  in Paris (Stade Charlety) : FCO Dijon (4) - US Baie Mahaut (Guadeloupe) : 12-1 
  in Colombes : GS Pontivy (4) - USS Tamponnaise (La Réunion) : 2-1 
  in Saint-Denis : GFCO Ajaccio (3) - AS Piraé (Polynésie) : 3-0 
  US Matoury (Guyane) - US Saint-Malo (4) : 1-1 aet, 4-5p 
  in Fort-de-France: Eclair Rivière Salée (Martinique) - ESVE Pacy-sur-Eure (3) : 0-0 aet, 1-3p 
  JA Traput de Lifou (Nouvelle-Calédonie) - JA Armentières (4) : 0-4 
 
1999-2000 
 
Seventh round
  in Bonneuil-sur-Marne : Grenoble Foot 38 (3) - AS Saint-Georges (Guyane) : 7-2 
  in Colombes : FC Bourg-Péronnas (4) - Club Franciscain (Martinique) : 1-0 
  in Paris (Stade Dejerine) : La Roche-sur-Yon VF (3) - Traput de Lifou (Nouvelle- Calédonie) : 4-0 
  in Baie Mahault (Guadeloupe) : Solidarité Scolaire (Guadeloupe) - FC Mulhouse (4) : 0-5 
  AS Piraé (Polynésie) - Vannes OC (4) : 0-2 
  JA Jeanne d'Arc (Le Port, La Réunion) - SCO Angers (3) : 0-1
 
2000-2001 

Seventh round
  in Evry-Bondoufle : AS Muret (4) - Etoile de Morne-à-l'Eau (Guadeloupe) : 0-2 
  in Saint-Denis : FC Dieppe (4) - AS Marsouins (Saint-Leu, La Réunion) : 5-2 
  in Ozoir-la-Ferrière : FC Sète 34 (4) - AS Piraé (Polynésie) : 5-3 
  Club Colonial (Guyane) - FC Mulhouse (4) :1-3 
  Club Franciscain (Martinique) - Vannes OC (4) : 0-3 
  AS Magenta (Nouvelle-Calédonie) - Levallois SC (4) : 1-2

Eighth round
  Etoile de Morne-à-l'Eau (Guadeloupe) - Stade de Reims (3) : 0-1
 
2001-2002 

Seventh round
  AS Dragon (Gosier, Guadeloupe) - Vannes OC (4) : 0-2
  Excelsior Saint-Joseph (La Réunion) - Stade Brestois 29 (3) : 3-3 aet, 3-4p
  AS Dragon (Papeete, Polynésie) - FC Rouen (4) : 2-1 
  in Colombes : RCO Agde (4) - US Matoury (Guyane) : 5-1 
  in Versailles: AS Saint-Priest (4) - CS Case Pilote (Martinique) : 2-1 aet 
  USFC Vesoul (4) - FC M'tsapéré (Mayotte) : 1-0 
  FC Tours (4) - AS Magenta (Nouvelle-Calédonie) : 5-2

Eighth round
  Trélissac (4) - AS Dragon (Papeete, Polynésie) : 4-0 
 
2002-2003 

Seventh round
  Geldar Kourou (Guyane) - La Flèche (4) : 1-3 aet 
  Club Franciscain (Martinique) - Olympique Noisy-le-Sec (4) : 2-1 
  Pamandzi SC (Mayotte) - CS Avion (4) : 0-2 
  FC Martigues (3) - AS Dragon (Gosier, Guadeloupe) : 4-0 
  FC Tours (4) - SS Saint-Louisienne (La Réunion) : 3-3 aet, 4-3p 
  US Forbach (4) - AS Magenta (Nouvelle-Calédonie) : 3-2 
  FCO Agde (4) - AS Piraé (Polynésie) : 3-1 aet

Eighth round
  in La Courneuve : Stade de Reims (2) - Club Franciscain (Martinique) : 3-1

2003-2004 

Seventh round
  Manu Ura (Polynésie) - FC Mulhouse (4) : 0-3
  US Magenta (Nouvelle-Calédonie) - Fontenay-le-Comte (4) : 2-3
  Etoile de Morne-à-l'Eau (Guadeloupe) - US Romorantin (3) : 2-2 aet, 4-2p
  USS Tamponnaise (La Réunion) - Ajaccio GFCO (3) : 0-4
  in Colombes : FCO Dijon (3) - Club Franciscain (Martinique) : 2-0
  Foot Croix-Savoie 74 (4) - Pamandzi SC (Mayotte) : 5-0 aet
  AS Cannes (3) - US Matoury (Guyane) : 5-0

Eighth round
  USCO Boulogne (4) - Etoile de Morne-à-l'Eau (Guadeloupe) : 4-1

2004-2005

Seventh round
  Aiglon du Lamentin (Martinique) - USL Dunkerque (4) : 0-4   
  M'tsapéré FC (Mayotte) - AFC Epinal (4) : 1-2 
  AS Magenta (Nouvelle Calédonie) - Pontivy GS (4) : 3-4 
  Macouria (Guyane) - US Orléans 45 (4) : 0-5 
  Besançon RC (3) - Saint-Denis FC (La Réunion) : 6-2 
  Pau FC (3) - AS Dragon (Polynésie) : 4-0 
  in Bondoufle : ES Viry-Châtillon (4) - Evolucas (Guadeloupe) : 3-2

2005-2006

Seventh round
  AS Manu Ura (Polynésie) - Sainte-Geneviève Sports (4) : 1-2
  GSI Pontivy (4) - US Magenta (Nouvelle-Calédonie) : 4-0
  CS Moulien (Guadeloupe) - Lesquin (4) : 0-3
  AS Chaudron (La Réunion) - Vauban Strabourg (4) : 2-1 aet
  in Colombes : SCO Angers (3) - Club Franciscain (Martinique) : 0-2
  Hyères (5) - AS Kani-Keli (Mayotte) : 4-0
  Olympique Noisy-le-Sec (4) - US Matoury (Guyane) : 3-2
 
Eighth round
  Club Franciscain (Martinique) - CS Louhans-Cuiseaux (3) : 2-5
  Wasquehal (4) - AS Chaudron (La Réunion) : 2-1 aet

2006-2007
  
Seventh round
  FCO de Tsingoni (Mayotte) - US Concarnoise (4) : 5-0
  Brive (4) - AS Tefana (Polynésie) : 3-1
  JS Baco (Nouvelle-Calédonie) - Carquefou (5) : 1-4
  Clermont Foot (3) - CS Moulien (Guadeloupe) : 2-1 aet
  Aiglon du Lamentin (Martinique) - Armentières (5) : 0-2
  CSCC (Guyane) - Villemomble (4) : 1-4
  Schiltigheim (4) - USS Tamponnaise (La Réunion) : 0-7

Eighth round
  USS Tamponnaise (La Réunion) - Boisguillaume (4) : 2-2 aet, 3-4 p

2007-2008

Seventh round
  AS Tefana (Polynésie) - Lesquin (4) : 1-3 aet
  Dieppe (5) - AS Lössi (Nouvelle-Calédonie) : 3-0
  Bastia CA (4) - CSCC (Guyane) : 1-1 aet, 2-4 p
  CS Moulien (Guadeloupe) - Pacy-sur-Eure (4) : 0-0 aet, 4-2 p
  Les Sables d'Olonne (4) - Samaritaine (Martinique) : 0-1
  Tours (3) - Foudre 2000 (Mayotte) : 7-1
  US Sainte-Marienne (La Réunion) - Mulhouse (3) : 0-1

Eighth round
  Angers (2) - CS Moulien (Guadeloupe) : 6-0
  Samaritaine (Martinique) - Arles (3) : 1-2 aet
  CSCC (Guyane) - Epinal (4) : 1-3

2008-2009

Seventh round
  Colmar (4) - AS Tefana (Polynésie) : 1-1 aet, 2-4 p
  AS Mont-Dore (Nouvelle-Calédonie) - Dunkerque (4) : 2-4
  CSCC (Guyane) - Martigues (4) : 0-1 
  Feignies (5)- Evolucas (Guadeloupe) : 3-2
  RC Rivière-Pilote (Martinique) - Vendée Fontenay (4) : 0-4
  Foudre 2000 (Mayotte) - AS Cannes (3) : 1-3
  Saint-Louis Neuweg (5) - Jeanne d'Arc (La Réunion) : 0-1
 
Eighth round
  AS Tefana (Polynésie) - Arras (5) : 0-2 aet
  Jeanne d'Arc (La Réunion) - Feignies (5) : 3-2
  
Round of 64
  Jeanne d'Arc (La Réunion) - Tours FC (2) : 1-7

2009-2010

Seventh round
  Pontivy GSI (4) - CSCC (Guyane) : 5-0
  Amical (Guadeloupe) - Le Poiré-sur-Vie (5) : 2-3
  Luçon (4) - Club Franciscain (Martinique) : 2-1
  US Quevilly (4) - ASC Kawéni (Mayotte) : 6-0
  US Avranches (4) - AS Mont-Dore (Nouvelle-Calédonie) : 5-3 aet
  SS Excelsior (La Réunion) - Quimper (4) : 1-0
  AS Manu Ura (Polynésie) - Raon-l'Etape (4) : 0-3

Eighth round
  Angers (2) - SS Excelsior (La Réunion) : 5-0

2010-2011

Seventh round
  Geldar Kourou (Guyane) - FC Martigues (4) : 0-2
  CSO Amnéville (4) - CS Moulien (Guadeloupe) : 2-0
  CS Case Pilote (Martinique) - Poissy (4) : 0-2
  US Avranches (4) - FC Koropa (Mayotte) : 5-1
  AS Magenta (Nouvelle-Calédonie) - USL Dunkerque (5) : 1-1 aet, 5-4 p
  Lannion FC (5) - Saint-Pauloise FC (La Réunion) : 1-0
  Poitiers FC (5) - AS Dragons (Polynésie) : 4-0

Eighth round
  Paris FC (3) - AS Magenta (Nouvelle-Calédonie) : 4-0

2011-2012

Seventh round
  La Vitréenne FC (4) - US Matoury (Guyane) : 4-0
  Evolucas (Guadeloupe) - US Avranches (4) : 0-5
  US Ivry (4) - CS Bélimois (Martinique) : 4-2
  Raon-l'Etape (4) - ASC Abeilles (Mayotte) : 6-0
  AFC Compiègne (4) - FC Gaïtcha (Nouvelle-Calédonie) : 9-0
  US Stade Tamponnaise (La Réunion) - CS Amnéville (4) : 3-3 aet, 2-4 p
  AS Tefana (Polynésie) - Red Star (3) : 1-2

NB: this was the third successive season in which Avranches were drawn against
    an overseas club in the seventh round

2012-2013

Seventh round
  Geldar Kourou (Guyane) - FC Dieppe (5) : 1-4
  SR Colmar (3) - Etoile de Morne-à-l'eau (Guadeloupe) : 5-0
  Club Colonial (Martinique) - USSA Vertou (5) : 0-1
  AFC Compiègne (4) - FC M'tsapéré (Mayotte) : 2-1
  AS Lössi (Nouvelle-Calédonie) - FC Mulhouse (4) : 0-3
  USL Dunkerque (4) - Saint-Pauloise FC (La Réunion) : 3-2 aet
  GSI Pontivy (4) - AS Tefana (Polynésie) : 5-1

2013-2014

Seventh round
  US Avranches (4) - US Matoury (Guyane) : 3-1
  CS Moulien (Guadeloupe) - FC Chambly (4) : 0-1
  US Concarneau (4) - Club Franciscain (Martinique) : 4-1
  La Roche-sur-Yon (5) - AJ Kani-Kéli (Mayotte) : 8-3
  AS Poissy (5) - Hienghène Sport (Nouvelle-Calédonie) : 2-1
  US Sainte-Marienne (La Réunion) - Paris FC (3) : 2-0
  AS Dragon (Polynésie) - AS Belfort (4) : 0-1

Eighth round
  Raon-l'Etape (4) - US Sainte-Marienne (La Réunion) : 2-0

2014-2015

NB: Guyane, Guadeloupe, Martinique and La Réunion obtained two entries to the seventh round

Seventh round
  US Macouria (Guyane) - Martigues FC (4) : 0-3
  CMS Oissel (5) - US Matoury (Guyane) : 1-1 aet, 2-4 p
  CS Moulien (Guadeloupe) - Sarreguemines FC (5) : 1-1 aet, 3-4 p
  US Quevilly (4) - Siroco (Guadeloupe) : 2-0
  Club Franciscain (Martinique) - Sainte-Geneviève Sports (5) : 2-0
  SO Cholet (5) - Aiglon du Lamentin (Martinique) : 2-0
  US Avranches (3) - Jumeaux de Mzouasia (Mayotte) : 6-1
  AS Magenta (Nouvelle-Calédonie) - Trélissac FC (4) : 0-3
  AS Excelsior (La Réunion) - US Concarneau (4) : 0-2
  GSI Pontivy (4) - SS Saint-Louisienne (La Réunion) : 2-2 aet, 4-5 p
  Olympique Noisy-le-Sec (5) - AS Tefana (Polynésie) : 2-1

Eighth round
  US Matoury (Guyane) - US Avranches (3) : 0-1
  US Lormont (6) - Club Franciscain (Martinique) : 0-2
  SS Saint-Louisienne (La Réunion) - US Quevilly (4) : 0-1

NB: both Avranches and Quevilly eliminated two overseas clubs in this season;
    Avranches played six overseas clubs in the six seasons between 2009/2010
    and 2014/2015

Round of 64
  FC Nantes (1) - Club Franciscain (Martinique) : 4-0

2015-2016

NB: Guyane, Guadeloupe, Martinique and La Réunion obtained two entries to the seventh round

Seventh round
  FC Mantois 78 (4) - EF Iracoubo (Guyane) : 4-0
  ASC Agouado (Guyane) - US Lège Cap-Ferret (5) : 0-4
  Etoile de Morne-à-l'eau (Guadeloupe) - UJA Maccabi Paris (4) : 1-2
  FC Mulhouse (4) - CS Moulien (Guadeloupe) : 2-1
  FC Chambly (3)- Golden Star (Martinique) : 1-0
  Golden Lion (Martinique) - Olympique Noisy-le-Sec (5) : 1-1 aet, 12-11 p
  Voltigeurs Châteaubriant (4) - Jumeaux de Mzouasia (Mayotte) : 3-0
  RC Epernay (5) - Hienghène Sport (Nouvelle-Calédonie) : 3-2
  AS Excelsior (La Réunion) - AS Poissy (4) : 1-0 aet
  FC Saint-Lô Manche (5) - US Sainte-Marienne (La Réunion) : 0-2
  AS Pirae (Polynésie) - GSI Pontivy (5) : 5-6 aet

Eighth round
  Racing Besançon (5) - Golden Lion (Martinique) : 2-1 aet
  AC Ajaccio (2) - AS Excelsior (La Réunion) : 0-0 aet, 3-2 p
  US Sainte-Marienne (La Réunion) - USSA Vertou (5): 2-2 aet, 3-0 p

Round of 64
  GFC Ajaccio (1)- US Sainte-Marienne (La Réunion) : 2-0

2016-2017

NB: Guyane, Guadeloupe, Martinique and La Réunion obtained two entries to the seventh round

Seventh round
  FC Mulhouse (4) - US Matoury (Guyane) : 3-0
  Le Geldar (Guyane) - SC Selongey (5) : 1-3
  ASM Belfort (3) - Phare Petit-Canal (Guadeloupe) : 4-0
  CS Moulien (Guadeloupe) - FC Fleury 91 (4) : 0-3
  Tarbes Pyrenées Foot (4) - Golden Lion (Martinique) : 1-0
  Club Franciscain (Martinique) - FC Luneville (5) : 0-0 aet, 3-4 p
  US Avranches (3) - AS Dragon (Polynésie) : 9-0
  AS Magenta (Nouvelle-Calédonie) - Pau FC (3) : 1-7
  Rodez Aveyron (4) - FC M'tsapéré (Mayotte) : 3-2 aet
  Avoine O. Chinon C. (5) - AS Excelsior (La Réunion) : 1-1 aet, 2-4 p
  JS Saint-Pierroise (La Réunion) - Sainte-Geneviève Sports (5) : 0-0 aet, 3-4 p

Eighth round
  AS Excelsior (La Réunion) - FC Mulhouse (4) : 1-1 aet, 3-0 p

Round of 64
  Lille OSC (1) - AS Excelsior (La Réunion) : 4-1

2017-2018

NB: Guyane, Guadeloupe, Martinique and La Réunion obtained two entries to the seventh round

Seventh round
  Etoile de Matoury (Guyane) - US Avranches (3) : 0-0 aet, 3-2 p
  Stade Briochin (4) - Geldar de Kourou (Guyane) : 9-1
  SAS Epinal (4) - CS Moulien (Guadeloupe) : 6-2
  L'Etoile de Morne-à-l'Eau (Guadeloupe) - FC Saint-Lô Manche (5) : 1-4
  US Concarneau (3) - Golden Lion (Martinique) : 7-0
  Club Colonial (Martinique)  - ASM Belfort (4) : 2-3
  AS Tefana (Polynésie) - Rodez AF (3) : 0-3
  Entente Sannois Saint-Gratien (3) - Lossi (Nouvelle Calédonie) : 7-1
  SO Romorantin (4) - Diables Noirs (Mayotte) : 10-1
  Feignies Aulnoye FC (5) - Excelsior (La Réunion) : 1-3
  AJ Petite-Ile (La Réunion) - AS Beauvais Oise (4) : 0-1

Eighth round
  AC Houilles (8) - Etoile de Matoury (Guyane) : 2-1
  AS Excelsior (La Réunion) - Le Mans FC (4) : 2-3

2018-2019

NB: Guyane, Guadeloupe, Martinique and La Réunion obtained two entries to the seventh round;
    Saint-Pierre et Miquelon entered a club for the first time ever, in the third round

Third round
  ALC Longvic (7) - AS Saint-Pierraise (Saint-Pierre et Miquelon) : 2-1

Seventh round
  Etoile de Matoury (Guyane) - US Concarneau (3) : 2-3
  Saint-Pryvé Saint-Hilaire (4) - US Matoury (Guyane) : 1-0
  US Sainte-Rosienne (Guadeloupe) - FC Côte Bleue (5) : 1-3
  ES Thaonnaise (5) - JS Vieux-Habitants (Guadeloupe) : 3-0
  Golden Lion (Martinique) - SAS Epinal Football (4) : 2-4 aet
  Stade Poitevin (5) - Aiglon du Lamentin (Martinique) : 0-0 aet, 1-4 p
  Entente Sannois Saint-Gratien (3) - FC M'tsapéré (Mayotte) : 4-0
  AS Magenta (Nouvelle Calédonie) - AF Bobigny (4) : 0-1
  SS Jeanne d'Arc (La Réunion) - Besançon Football (5) : 0-1 aet
  Sainte-Geneviève Sport (4) - AS Sainte-Suzanne (La Réunion) : 4-0
  FC Versailles 78 (5) - AS Dragon (Polynésie) : 2-0

Eighth round
  Aiglon du Lamentin (Martinique) - Sainte-Geneviève Sport (4) : 3-2

Round of 64
  US Orléans Loiret Football (2) - Aiglon du Lamentin (Martinique) : 3-2

2019-2020

NB: Guyane, Guadeloupe, Martinique and La Réunion obtained two entries to the seventh round,
    where the Caribbean qualifiers played each other (implying Guyane, Guadeloupe
    and Martinique were all guaranteed one team in the eighth round);
    Saint-Pierre et Miquelon entered a club for the second time, in the third round

Third round
  FC Lyon (7) - AS Ilienne Amateurs (Saint-Pierre et Miquelon) : 5-1

Seventh round
  AJ Saint-Georges (Guyane) - CSCC (Guyane) : 2-1
  CS Moulien (Guadeloupe) - Jeunesse Evolution (Guadeloupe) : 0-2
  Golden Star (Martinique) - Club Franciscain (Martinique) : 0-1
  Evreux FC 27 (5) - FC M'tsapéré (Mayotte) : 4-0
  AS Pierrots Vauban Strasbourg (5) - Hienghène Sport (Nouvelle Calédonie) : 3-1
  Jura Sud Foot (4) - JS Saint-Pierroise (La Réunion) : 0-1
  US Sainte-Marienne (La Réunion) - Versailles 78 FC (5) : 2-3
  AS Vénus (Polynésie) - Racing Besançon (5) : 1-4

Eighth round
  Saint-Pryvé Saint-Hilaire FC (4) - AJ Saint-Georges (Guyane) : 6-0
  Jeunesse Evolution (Guadeloupe) - Belfort ASM FC (4) : 0-2
  Tours FC (5) - Club Franciscain (Martinique) : 2-1 aet
  JS Saint-Pierroise (La Réunion) - Thaon ES (5) : 1-1 aet, 5-3 p
 
Round of 64
  Chamois Niortais 1-2 JS Saint-Pierroise (La Réunion) : 1-2

Round of 32
  SAS Epinal Football (4) - JS Saint-Pierroise (La Réunion) : 1-0 aet

2020-2021

NB: Guyane, Guadeloupe, Martinique, Mayotte and La Réunion all obtained two entries to 
    the seventh round, where they played each other (implying all five territories were
    guaranteed one team in the eighth round); in the eight round, the two Indian Ocean
    side played each other while the three Caribbean sides played out one entrant to
    the round of 32 in the eight and ninth rounds;
    Nouvelle-Calédonie and Polynésie did not enter due to travel restrictions related
    to the Covid-19 pandemic, and for the same reason Saint-Pierre et Miquelon were
    not represented in the third round

Third round
  La Roche Vendée Football (5) - AS Saint-Pierraise (Saint-Pierre et Miquelon) : walkover

Seventh round
  ASU Grand Santi (Guyane) - US Sinnamary (Guyane) : 0-2
  Phare du Canal (Guadeloupe) - USR (Guadeloupe) : 1-0
  Club Franciscain (Martinique) - Samaritaine (Martinique) : 2-0
  JS Saint-Pierroise (La Réunion) - US Sainte-Marienne (La Réunion) : 2-2 aet, 3-2 p
  Pamandzi SC (Mayotte) - FC Mtsapéré (Mayotte) : 0-2

Eighth round
  JS Saint-Pierroise (La Réunion) - FC Mtsapéré (Mayotte) : 1-1 aet, 4-5 p
  US Sinnamary (Guyane) - Phare du Canal (Guadeloupe) : 2-0
  Club Franciscain (Martinique) bye

Round of 64
  US Sinnamary (Guyane) - Club Franciscain (Martinique) : 1-1 aet, 1-3 p
  SO Romorantin (4) - FC Mtsapéré (Mayotte) : 2-0

Round of 32
  Angers SCO (1) - Club Franciscain (Martinique) : 5-0

2021-2022

NB: Guyane, Guadeloupe, Martinique and La Réunion obtained two entries to the seventh round,
    where they played each other (implying all four territories were guaranteed one team in
    the eighth round);
    Saint-Pierre et Miquelon entered a club for the third time, in the third round;
    Nouvelle-Calédonie did not enter due to travel restrictions related to the Covid-19
    pandemic

Third round
  USSA Vertou (5) - AS Saint-Pierraise (Saint-Pierre et Miquelon) : 8-0

Seventh round
  ASC Ouest (Guyane) - CSC Cayenne (Guyane) : 0-2
  Solidarité Scolaire (Guadeloupe) - AS Gosier (Guadeloupe) : 2-1
  Club Colonial (Martinique) - Club Franciscain (Martinique) : 0-1
  ASC Makes (La Réunion) - Saint-Denis FC (La Réunion) : 1-9
  Trélissac FC (4) - AS Vénus (Polynésie) : 2-0
  CS Plédran (8) - Jumeaux de Mzouasia (Mayotte) : 1-5

Eighth round
  US Sarre-Union (5) - Solidarité Scolaire (Guadeloupe) : 2-0
  SO Cholet (3) - Club Franciscain (Martinique) : 2-1
  Paris FC (2) - CSC Cayenne (Guyane) : 14-0
  Canet Roussillon FC (4) - Saint-Denis FC (La Réunion) : 1-1 aet, 6-7 p
  Plancoët-Arguenon FC (7) - Jumeaux de Mzouasia (Mayotte) : 1-3

Round of 64
  FC Girondins Bordeaux (1) - Jumeaux de Mzouasia (Mayotte) : 10-0
  Jura Sud Foot (4) - Saint-Denis FC (La Réunion) : 5-2

Overview (up to and including 2021/22)

NB: does not include seventh round head-to-head results within one territory
    (for Guyane, Guadeloupe and Martinique: in all three seasons 2019/20-2021/22;
    for La Réunion in 2020/21 and 2021/22; for Mayotte in 2020/21 only)

Ligue        Qualif.    G.      W.      D.      L.      G.F.    G.A.
 
La Réunion     25       88     17      15      56       99      225
Martinique     17       77     13       8      56       62      190  [*2]
Guyane          8       65      3       7      55       41      209  [*1]
Guadeloupe      6       61      4       4      53       38      161
Polynésie       4       48      3       1      44       37      152
Mayotte         3       24      2       1      21       21      101  [*3]
Nlle.-Calédonie 1       31      0       1      30       27      112
St.-Pierre/Miq. 0        3      0       0       3        2       15

Total          64      397     42      37     318      327     1165

[*1] includes one qualification against a team from Guadeloupe (2020/21)
[*2] includes one qualification against a team from Guyane (2020/21)
[*3] includes one qualification against a team from La Réunion (2020/21)


List of Cup Finals.
Full Results French Cup (from 1/8 finals on).

About this document

Prepared and maintained by Vincent Leon and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Vincent Leon and Karel Stokkermans
Last updated: 20 Jan 2022

(C) Copyright Vincent Leon, Karel Stokkermans and RSSSF 2003/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.