Greenland 1996


Championship

Final Phase (in Nuuk)

Pulje A

[Aug 26]
ATA         2-4 Disko-76    
Nagtoralik  1-8 NK         
[Aug 27]
ATA         4-3 Nagtoralik  
Disko-76    1-3 NK         
[Aug 28]
ATA         2-4 NK         
Disko-76    4-0 Nagtoralik  

 1.NK (Nuuk)                 3  3  0  0  15- 4  9  Qualified
 2.Disko-76 (Qeqertarsuaq)    3  2  0  1   9- 5  6  Qualified
 3.ATA (Tasiilaq)             3  1  0  2   8-11  3
 4.Nagtoralik (Paamiut)       3  0  0  3   4-16  0

Pulje B
[Aug 26]
N-48        1-5 B-67        
K-33        2-3 Kugsak      
[Aug 27]
N-48        1-4 K-33        
B-67        3-0 Kugsak      
[Aug 28]
N-48        1-5 Kugsak      
B-67        5-3 K-33        

 1.B-67 (Nuuk)                3  3  0  0  13- 4  9  Qualified
 2.Kugsak-45 (Qasigiannguit)  3  2  0  1   8- 6  6  Qualified
 3.K-33 (Qaqortoq)            3  1  0  2   9- 9  3
 4.Nagdlnguaq-48 (Ilulissat) 3  0  0  3   3-14  0
 
Seventh Place Match [Aug 31]
Nagtoralik  1-5 N-48        

Fifth Place Match [Aug 31]
ATA         4-6 K-33                
 
Semifinals [Aug 30]
NK         0-2 Kugsak      
B-67        7-0 Disko-76    
 
Third Place Match [Sep 1]
NK         0-2 Disko-76    

Final [Sep 1, Nuuk Stadion, att: 1800]
B-67        6-3 Kugsak
  [Thomas Janussen 48, 88, Jan Nielsen 62, 75, Aqqa Pavia Rosing 79,
   Jakob Petersen 83; Paulus Hansen 28, Qapik Jeremiassen 70, Allan Jeremiassen 78]


GM Bygdehold

NB: championship for village teams; held in Aasiaat

Arsaq-50    3-2 KT-85       
R-77        3-2 A-51        
Arsaq-50    2-1 Kamik-79    
KT-85       1-1 R-77        
A-51        6-1 Kamik-79    
R-77        2-0 Arsaq-50    
KT-85       2-1 A-51        
R-77        4-0 Kamik-79    
A-51        4-2 Arsaq-50    
KT-85      11-2 Kamik-79    

 1.R-77 (Oqaatsut)            4  3  1  0  10- 3 10  Qualified
 2.KT-85 (Kangaamiut)         4  2  1  1  16- 7  7  Qualified
 3.A-51 (Akunnaaq)            4  2  0  2  13- 8  6  Qualified
 4.Arsaq-50 (Alluitsup Paa)   4  2  0  2   7- 9  6  Qualified
 2.Kamik-79 (Kullorsuaq)      4  0  0  4   4-23  0

Semifinals
R-77        4-6 Arsaq-50    
KT-85       5-2 A-51        

Third Place Match
A-51        3-3 R-77        [aet, 6-4 pen]

Final
KT-85       2-1 Arsaq-50    


1995

1997

list of champions

list of women champions


About this document

Source: Atuagagdliutit/Grønlandsposten

Prepared and maintained by Lorenzo Bigo and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Lorenzo Bigo and Karel Stokkermans
Last updated: 20 Nov 2022

(C) Copyright Lorenzo Bigo, Karel Stokkermans and RSSSF 2014/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.