Greenland 1998


Championship

Intermediate Round (Mellemrunde)

Nordgr°nland [in Uumannaq]

Ukaleq      1-3 Malamuk     
UB-68       5-2 Kingmeq     
UB-68       2-2 Ukaleq      
Malamuk     5-1 Kingmeq     
Ukaleq      5-2 Kingmeq     
UB-68       2-1 Malamuk      

 1.UB-68 (Uummannaq)          3  2  1  0   9- 5  6  Qualified
 2.FC Malamuk (Uummannaq)     3  2  0  1   9- 4  6
 3.Ukaleq (Qaarsut)           3  1  1  1   8- 7  4
 4.Kingmeq (Upernavik)        3  0  0  3   5-15  0    

Midtgr°nland

Aqigssiaq   1-6 SAK         
KÔgssagssuk 1-2 B-67        
KÔgssagssuk 5-1 Aqigssiaq   
SAK         4-6 N█K         
B-67        2-6 ATA         
KÔgssagssuk 3-4 ATA         
Aqigssiaq   1-9 N█K         
B-67        4-0 SAK         
KÔgssagssuk 2-2 SAK         
ATA        10-2 Aqigssiaq   
B-67        1-2 N█K         
ATA         6-1 SAK         
N█K         5-1 KÔgssagssuk 
B-67       15-3 Aqigssiaq   
N█K         1-3 ATA         

 1.ATA (Tasiilaq)             5  5  0  0  29- 9 15  Qualified
 2.N█K (Nuuk)                 5  4  0  1  23-10 12  Qualified
 3.B-67 (Nuuk)                5  3  0  2  24-12  9  Qualified
 4.KÔgssagssuk (Maniitsoq)    5  1  1  3  12-14  4
 5.SAK (Sisimiut)             5  1  1  3  13-19  4  
 6.Aqigssiaq (Maniitsoq)      5  0  0  5   8-45  0  


Final Phase (in Qaqortoq)

Pulje 1
[Aug 20]
K-33        4-2 N█K         
B-67        7-2 ATA         
[Aug 21]
K-33        4-2 ATA         
N█K         3-2 B-67        
[Aug 22]
N█K         3-2 ATA         
K-33        3-1 B-67        

 1.K-33 (Qaqortoq)            3  3  0  0  11- 5  9  Qualified   
 2.N█K (Nuuk)                 3  2  0  1   8- 8  6  Qualified
 3.B-67 (Nuuk)                3  1  0  2  10- 8  3
 4.ATA (Tasiilaq)             3  0  0  3   6-14  0

Pulje 2
[Aug 20]
N-85        2-2 N-48        
Kugsak      5-0 UB-68       
[Aug 21]
N-85        6-0 UB-68       
Kugsak      2-0 N-48        
[Aug 22]
N-85        3-2 Kugsak      
N-48        8-0 UB-68       
  
 1.N-85 (Narsaq)              3  2  1  0  11- 4  7  Qualified
 2.Kugsak-45 (Qasigiannguit)  3  2  0  1   9- 3  6  Qualified
 3.Nagdl˙nguaq-48 (Ilulissat) 3  1  1  1  10- 4  4
 4.UB-68 (Uummannaq)          3  0  0  3   0-19  0
 
Seventh Place Match [Aug 24]
ATA         2-5 UB-68       

Fifth Place Match[Aug 24]
B-67        4-1 N-48        
 
Semifinals [Aug 23]
K-33        4-3 Kugsak    
N-85        1-2 N█K           
 
Third Place Match [Aug 25]
N-85        5-3 Kugsak      [aet]

Final [Aug 25]
K-33        1-0 N█K         
  [Tom Nielsen 31]


GM Bygdehold

NB: championship for village teams; held in Nanortalik

TM-62       2-1 Qavaq-59    
Eqaluk-54   1-3 Arsaq-50    
TM-62       2-1 Arsaq-50    
Qavaq-59    3-3 Eqaluk-54   
TM-62       3-2 Eqaluk-54   
Arsaq-50    1-3 Qavaq-59    

 1.TM-62 (Kulusuk)            3  3  0  0   7- 4  9  Qualified
 2.Qavaq-59 (Aappilattoq)     3  1  1  1   7- 6  4  Qualified
 3.Arsaq-50 (Alluitsup Paa)   3  1  0  2   5- 6  3
 4.Eqaluk-54 (Tasiusaq)       3  0  1  2   6- 9  1

Third Place Match
Arsaq-50    3-1 Eqaluk-54   

Final
TM-62       0-2 Qavaq-59    


1997

1999

list of champions

list of women champions


About this document

Source: http://timarit.is/

Prepared and maintained by Lorenzo Bigo and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Lorenzo Bigo and Karel Stokkermans
Last updated: 20 Nov 2022

(C) Copyright Lorenzo Bigo, Karel Stokkermans and RSSSF 2014/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.