Guatemala 2021/22


Liga Nacional

Liga Nacional

Campeonato Apertura 2021/22 | Campeonato Clausura 2022

Campeonato Apertura 2021/22

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Antigua GFC                22  14  4  4  36-13  46  Qualified
 2.Comunicaciones             22  13  5  4  37-19  44  Qualified
 3.Municipal                  22  11  6  5  30-15  39  Qualified
 4.Malacateco                 22  10  6  6  36-23  36  Qualified
 5.Santa Lucía Cotzumalguapa  22   8 12  2  28-25  36  Qualified
 6.Xelajú MC                  22   8  6  8  18-23  30  Qualified
 7.Iztapa                     22   8  4 10  30-36  28  Qualified
 8.Sololá                     22   6  7  9  21-32  25  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Guastatoya                 22   5  8  9  18-23  23
10.Cobán Imperial             22   5  5 12  22-31  20
11.Achuapa                    22   3  7 12  12-24  16
12.Nueva Concepción           22   4  4 14  12-36  16

Round 1
[Jul 30]
Malacateco            1-2 Santa Lucía           
[Jul 31]
Iztapa                1-0 Antigua               
Municipal             1-0 Guastatoya            
[Aug 1]
Xelajú                3-0 Cobán Imperial        
Sololá                0-4 Comunicaciones        
Nueva Concepción      0-0 Achuapa               

Round 2
[Aug 7]
Santa Lucía           1-1 Municipal             
Achuapa               0-0 Malacateco            
Cobán Imperial        0-0 Sololá                
Antigua               4-0 Xelajú                
[Aug 8]
Guastatoya            1-0 Iztapa                
Comunicaciones        2-0 Nueva Concepción      

Round 3
[Aug 11]
Achuapa               1-3 Comunicaciones        
Sololá                1-2 Antigua               
Municipal             4-0 Malacateco            
Iztapa                0-1 Santa Lucía           
Xelajú                1-0 Guastatoya            
[Aug 18]
Nueva Concepción      2-1 Cobán Imperial        

Round 4
[Aug 14]
Cobán Imperial        2-0 Achuapa               
Santa Lucía           1-1 Xelajú                
Municipal             2-2 Iztapa                
Antigua               4-0 Nueva Concepción      
[Aug 15]
Malacateco            2-3 Comunicaciones        
Guastatoya            0-0 Sololá                

Round 5
[Aug 21]
Achuapa               0-1 Antigua               
Iztapa                4-2 Malacateco            
Xelajú                0-0 Municipal             
[Aug 22]
Sololá                1-1 Santa Lucía           
Comunicaciones        2-2 Cobán Imperial        
Nueva Concepción      1-0 Guastatoya            

Round 6 [Aug 25]
Malacateco            1-0 Cobán Imperial        
Iztapa                0-1 Xelajú                
Municipal             2-3 Sololá                
Santa Lucía           2-1 Nueva Concepción      
Guastatoya            2-2 Achuapa               
Antigua               1-0 Comunicaciones        

Round 7
[Aug 28]
Xelajú                1-0 Malacateco            
[Aug 29]
Achuapa               0-2 Santa Lucía           
Comunicaciones        3-1 Guastatoya            
Nueva Concepción      0-2 Municipal             
Sololá                1-0 Iztapa                
Cobán Imperial        0-2 Antigua               

Round 8
[Sep 4]
Iztapa                2-0 Nueva Concepción      
Xelajú                2-0 Sololá                
[Sep 5]
Malacateco            1-1 Antigua               
[Sep 15]
Santa Lucía           2-0 Comunicaciones        
[Sep 29]
Municipal             1-0 Achuapa               
[Oct 13]
Guastatoya            0-1 Cobán Imperial        

Round 9
[Sep 11]
Cobán Imperial        0-1 Santa Lucía           
Achuapa               2-0 Iztapa                
Comunicaciones        2-1 Municipal             
[Sep 12]
Sololá                0-2 Malacateco            
Nueva Concepción      2-0 Xelajú                
Antigua               2-1 Guastatoya            

Round 10
[Sep 15]
Xelajú                1-1 Achuapa               
[Sep 17]
Malacateco            2-1 Guastatoya            
[Sep 18]
Santa Lucía           1-0 Antigua               
Iztapa                1-0 Comunicaciones        
Municipal             2-1 Cobán Imperial        
[Sep 19]
Sololá                3-0 Nueva Concepción      

Round 11
[Sep 25]
Achuapa               0-2 Sololá                
Cobán Imperial        2-1 Iztapa                
[Sep 26]
Nueva Concepción      0-0 Malacateco            
[Oct 6]
Comunicaciones        2-1 Xelajú                
[Oct 13]
Antigua               1-1 Municipal             
[Nov 10]
Guastatoya            2-2 Santa Lucía           

Round 12
[Oct 2]
Cobán Imperial        1-1 Xelajú                
Antigua               4-2 Iztapa                
[Oct 3]
Achuapa               1-0 Nueva Concepción      
Comunicaciones        1-1 Sololá                
Guastatoya            1-0 Municipal             
[Oct 4]
Santa Lucía           0-3 Malacateco            

Round 13
[Oct 9]
Iztapa                1-0 Guastatoya            
Municipal             1-1 Santa Lucía           
Xelajú                0-1 Antigua               
[Oct 10]
Sololá                1-2 Cobán Imperial        
Malacateco            1-0 Achuapa               
Nueva Concepción      1-2 Comunicaciones        

Round 14
[Oct 16]
Santa Lucía           3-3 Iztapa                
Antigua               4-0 Sololá                
[Oct 17]
Cobán Imperial        2-0 Nueva Concepción      
Malacateco            1-0 Municipal             
Comunicaciones        0-0 Achuapa               
Guastatoya            3-0 Xelajú                

Round 15
[Oct 23]
Achuapa               1-0 Cobán Imperial        
Iztapa                1-0 Municipal             
Sololá                0-0 Guastatoya            
Xelajú                0-0 Santa Lucía           
[Oct 24]
Comunicaciones        2-1 Malacateco            
Nueva Concepción      1-0 Antigua               

Round 16 [Oct 27]
Santa Lucía           3-1 Sololá                
Cobán Imperial        1-2 Comunicaciones        
Malacateco            7-1 Iztapa                
Municipal             3-0 Xelajú                
Guastatoya            2-1 Nueva Concepción      
Antigua               2-1 Achuapa               

Round 17
[Oct 30]
Xelajú                2-1 Iztapa                
[Oct 31]
Nueva Concepción      1-1 Santa Lucía           
Cobán Imperial        1-1 Malacateco            
Comunicaciones        0-1 Antigua               
Achuapa               0-0 Guastatoya            
[Nov 1]
Sololá                1-4 Municipal             

Round 18
[Nov 6]
Santa Lucía           0-0 Achuapa               
Iztapa                1-1 Sololá                
Municipal             2-0 Nueva Concepción      
Antigua               2-1 Cobán Imperial        
[Nov 7]
Malacateco            2-0 Xelajú                
Guastatoya            1-1 Comunicaciones        

Round 19
[Nov 13]
Cobán Imperial        0-1 Guastatoya            
Antigua               1-1 Malacateco            
[Nov 14]
Achuapa               0-1 Municipal             
Sololá                1-1 Xelajú                
Nueva Concepción      1-1 Iztapa                
Comunicaciones        6-1 Santa Lucía           

Round 20
[Nov 19]
Guastatoya            0-3 Antigua               
[Nov 20]
Santa Lucía           2-2 Cobán Imperial        
Iztapa                3-2 Achuapa               
Municipal             0-0 Comunicaciones        
Xelajú                2-0 Nueva Concepción      
[Nov 21]
Malacateco            2-0 Sololá                

Round 21
[Nov 26]
Guastatoya            1-1 Malacateco            
Comunicaciones        1-0 Iztapa                
[Nov 27]
Antigua               0-0 Santa Lucía           
[Nov 28]
Cobán Imperial        0-1 Municipal             
Nueva Concepción      0-2 Sololá                
Achuapa               0-1 Xelajú                

Round 22
[Dec 3]
Xelajú                0-1 Comunicaciones        
[Dec 5]
Iztapa                5-3 Cobán Imperial        
Malacateco            5-1 Nueva Concepción      
Municipal             1-0 Antigua               
Santa Lucía           1-1 Guastatoya            
Sololá                2-1 Achuapa               

Final Table:

 1.Antigua GFC                22  14  4  4  36-13  46  Qualified
 2.Comunicaciones             22  13  5  4  37-19  44  Qualified
 3.Municipal                  22  11  6  5  30-15  39  Qualified
 4.Malacateco                 22  10  6  6  36-23  36  Qualified
 5.Santa Lucía Cotzumalguapa  22   8 12  2  28-25  36  Qualified
 6.Xelajú MC                  22   8  6  8  18-23  30  Qualified
 7.Iztapa                     22   8  4 10  30-36  28  Qualified
 8.Sololá                     22   6  7  9  21-32  25  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Guastatoya                 22   5  8  9  18-23  23
10.Cobán Imperial             22   5  5 12  22-31  20
11.Achuapa                    22   3  7 12  12-24  16
12.Nueva Concepción           22   4  4 14  12-36  16

Playoff Stage

Quarterfinals

First Legs
[Dec 11]
Iztapa                0-0 Comunicaciones        
Sololá                0-1 Antigua               
[Dec 12]
Santa Lucía           1-0 Malacateco            
Xelajú                0-1 Municipal             

Second Legs
[Dec 18]
Antigua               5-1 Sololá                
Comunicaciones        1-0 Iztapa                
[Dec 19]
Municipal             0-1 Xelajú                
Malacateco            1-0 Santa Lucía           

NB: Malacateco and Municipal qualified on better record regular stage

Semifinals

First Legs
[Dec 22]
Malacateco            2-0 Antigua               
[Dec 23]
Municipal             0-0 Comunicaciones        

Second Legs
[Dec 25]
Antigua               1-1 Malacateco            
[Dec 26]
Comunicaciones        0-0 Municipal             

NB: Comunicaciones qualified on better record regular stage

Final

First Leg [Dec 29]
Malacateco            2-0 Comunicaciones        

Second Leg [Jan 2]
Comunicaciones        0-0 Malacateco            


Campeonato Clausura 2022

Regular Stage | Playoff Stage 

Regular Stage

Final Table:

 1.Comunicaciones             22  12  5  5  39-24  41  Qualified
 2.Municipal                  22  12  4  6  34-18  40  Qualified
 3.Guastatoya                 22  10  7  5  32-18  37  Qualified
 4.Malacateco                 22   9  8  5  29-22  35  Qualified
 5.Cobán Imperial             22   9  7  6  29-25  34  Qualified
 6.Antigua GFC                22   9  6  7  33-22  33  Qualified
 7.Achuapa                    22   9  6  7  21-19  33  Qualified
 8.Santa Lucía Cotzumalguapa  22   8  4 10  36-27  28  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Iztapa                     22   7  7  8  30-31  28
10.Xelajú MC                  22   6  5 11  17-31  23
11.Sololá                     22   4  6 12  21-44  18
12.Nueva Concepción           22   3  3 16  19-59  12

Round 1
[Jan 15]
Antigua               1-0 Achuapa               
[Jan 16]
Malacateco            2-0 Xelajú                
Sololá                0-0 Cobán Imperial        
Santa Lucía           0-2 Municipal             
Guastatoya            3-0 Iztapa                
Comunicaciones        7-0 Nueva Concepción      

Round 2
[Jan 22]
Municipal             0-0 Guastatoya            
Cobán Imperial        2-0 Comunicaciones        
Xelajú                0-0 Antigua               
[Jan 23]
Iztapa                2-2 Sololá                
Achuapa               0-3 Santa Lucía           
Nueva Concepción      3-3 Malacateco            

Round 3
[Jan 29]
Santa Lucía           0-1 Antigua               
Comunicaciones        3-3 Iztapa                
Xelajú                2-1 Nueva Concepción      
[Jan 30]
Sololá                0-3 Municipal             
Malacateco            0-0 Cobán Imperial        
Guastatoya            2-0 Achuapa               

Round 4 [Feb 2]
Achuapa               1-0 Sololá                
Municipal             2-0 Comunicaciones        
Iztapa                0-1 Malacateco            
Cobán Imperial        3-1 Xelajú                
Santa Lucía           1-3 Guastatoya            
Antigua               4-0 Nueva Concepción      

Round 5
[Feb 5]
Nueva Concepción      1-2 Cobán Imperial        
Comunicaciones        2-1 Achuapa               
Xelajú                1-0 Iztapa                
[Feb 6]
Sololá                0-2 Santa Lucía           
Malacateco            2-1 Municipal             
Guastatoya            1-1 Antigua               

Round 6 [Feb 9]
Achuapa               2-1 Malacateco            
Santa Lucía           1-4 Comunicaciones        
Municipal             2-2 Xelajú                
Iztapa                2-1 Nueva Concepción      
Guastatoya            2-0 Sololá                
Antigua               0-1 Cobán Imperial        

Round 7
[Feb 12]
Cobán Imperial        2-0 Iztapa                
Comunicaciones        2-2 Guastatoya            
Xelajú                1-0 Achuapa               
[Feb 13]
Sololá                1-2 Antigua               
Malacateco            2-1 Santa Lucía           
Nueva Concepción      1-0 Municipal             

Round 8
[Feb 19]
Guastatoya            1-0 Malacateco            
Municipal             3-2 Cobán Imperial        
Sololá                0-0 Comunicaciones        
Antigua               2-1 Iztapa                
[Feb 20]
Achuapa               1-1 Nueva Concepción      
Santa Lucía           1-1 Xelajú                

Round 9
[Feb 26]
Cobán Imperial        0-1 Achuapa               
Xelajú                1-0 Guastatoya            
[Feb 27]
Iztapa                2-1 Municipal             
Malacateco            2-0 Sololá                
Nueva Concepción      1-3 Santa Lucía           
Comunicaciones        3-2 Antigua               

Round 10 [Mar 2]
Guastatoya            4-1 Nueva Concepción      
Santa Lucía           2-1 Cobán Imperial        
Sololá                1-0 Xelajú                
Achuapa               0-0 Iztapa                
Antigua               1-3 Municipal             
Comunicaciones        2-0 Malacateco            

Round 11
[Mar 5]
Iztapa                1-1 Santa Lucía           
Municipal             0-1 Achuapa               
Cobán Imperial        0-0 Guastatoya            
[Mar 6]
Malacateco            2-1 Antigua               
Nueva Concepción      1-0 Sololá                
[Apr 6]
Xelajú                0-2 Comunicaciones        

Round 12
[Mar 12]
Municipal             2-1 Santa Lucía           
Nueva Concepción      0-1 Comunicaciones        
Cobán Imperial        2-1 Sololá                
Xelajú                1-2 Malacateco            
[Mar 13]
Achuapa               awd Antigua               [awarded 3-0, originally 1-1]
Iztapa                4-0 Guastatoya            

Round 13
[Mar 19]
Antigua               6-0 Xelajú                
Malacateco            1-0 Nueva Concepción      
[Mar 20]
Santa Lucía           2-0 Achuapa               
Sololá                4-1 Iztapa                
Guastatoya            1-2 Municipal             
Comunicaciones        1-4 Cobán Imperial        

Round 14
[Mar 26]
Cobán Imperial        1-1 Malacateco            
[Mar 27]
Achuapa               1-0 Guastatoya            
Nueva Concepción      1-0 Xelajú                
Municipal             4-0 Sololá                
Antigua               1-3 Santa Lucía           
[Apr 13]
Iztapa                2-0 Comunicaciones        

Round 15
[Apr 2]
Nueva Concepción      0-3 Antigua               
Malacateco            4-0 Iztapa                
Xelajú                2-2 Cobán Imperial        
[Apr 3]
Sololá                1-1 Achuapa               
Guastatoya            2-0 Santa Lucía           
Comunicaciones        2-0 Municipal             

Round 16
[Apr 9]
Cobán Imperial        5-1 Nueva Concepción      
Municipal             2-0 Malacateco            
Antigua               0-0 Guastatoya            
[Apr 10]
Santa Lucía           6-0 Sololá                
Achuapa               1-0 Comunicaciones        
Iztapa                0-0 Xelajú                

Round 17
[Apr 16]
Cobán Imperial        0-0 Antigua               
Malacateco            0-0 Achuapa               
Xelajú                0-1 Municipal             
[Apr 17]
Sololá                2-2 Guastatoya            
Nueva Concepción      1-5 Iztapa                
Comunicaciones        1-0 Santa Lucía           

Round 18 [Apr 20]
Iztapa                3-0 Cobán Imperial        
Santa Lucía           1-1 Malacateco            
Municipal             2-0 Nueva Concepción      
Achuapa               2-1 Xelajú                
Guastatoya            0-1 Comunicaciones        
Antigua               5-0 Sololá                

Round 19
[Apr 13]
Cobán Imperial        1-1 Municipal             
[Apr 23]
Malacateco            0-0 Guastatoya            
Xelajú                2-0 Santa Lucía           
[Apr 24]
Iztapa                0-0 Antigua               
Nueva Concepción      1-1 Achuapa               
[Apr 25]
Comunicaciones        2-2 Sololá                

Round 20
[Apr 30]
Santa Lucía           8-1 Nueva Concepción      
Guastatoya            2-0 Xelajú                
Municipal             3-1 Iztapa                
Antigua               1-3 Comunicaciones        
[May 1]
Sololá                4-3 Malacateco            
Achuapa               3-0 Cobán Imperial        

Round 21 [May 4]
Nueva Concepción      2-3 Guastatoya            
Iztapa                3-2 Achuapa               
Malacateco            1-1 Comunicaciones        
Municipal             0-1 Antigua               
Cobán Imperial        1-0 Santa Lucía           
Xelajú                2-1 Sololá                

Round 22 [May 8]
Achuapa               0-0 Municipal             
Antigua               1-1 Malacateco            
Comunicaciones        2-0 Xelajú                
Guastatoya            4-0 Cobán Imperial        
Santa Lucía           0-0 Iztapa                
Sololá                2-1 Nueva Concepción      

Final Table:

 1.Comunicaciones             22  12  5  5  39-24  41  Qualified
 2.Municipal                  22  12  4  6  34-18  40  Qualified
 3.Guastatoya                 22  10  7  5  32-18  37  Qualified
 4.Malacateco                 22   9  8  5  29-22  35  Qualified
 5.Cobán Imperial             22   9  7  6  29-25  34  Qualified
 6.Antigua GFC                22   9  6  7  33-22  33  Qualified
 7.Achuapa                    22   9  6  7  21-19  33  Qualified
 8.Santa Lucía Cotzumalguapa  22   8  4 10  36-27  28  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Iztapa                     22   7  7  8  30-31  28
10.Xelajú MC                  22   6  5 11  17-31  23
11.Sololá                     22   4  6 12  21-44  18
12.Nueva Concepción           22   3  3 16  19-59  12

Playoff Stage

Quarterfinals

First Legs
[May 11]
Santa Lucía           0-3 Comunicaciones        
Achuapa               0-1 Municipal             
[May 12]
Cobán Imperial        0-0 Malacateco            
Antigua               1-0 Guastatoya            

Second Legs
[May 14]
Municipal             2-0 Achuapa               
Comunicaciones        0-0 Santa Lucía           
[May 15]
Guastatoya            2-0 Antigua               
Malacateco            0-0 Cobán Imperial        

NB: Malacateco qualified on better record regular stage

Semifinals

First Legs
[May 18]
Malacateco            1-1 Comunicaciones        
[May 19]
Guastatoya            1-1 Municipal             

Second Legs
[May 21]
Comunicaciones        0-0 Malacateco            
[May 22]
Municipal             1-1 Guastatoya            

NB: Municipal qualified on better record regular stage

Final

First Leg [May 26]
Municipal             0-1 Comunicaciones        

Second Leg [May 29]
Comunicaciones        1-0 Municipal             


2020/21.

list of champions.

all-time table.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 2 Jun 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.