Guyana 2022


Elite League 2022
Regional Competitions 2022
Inter-association Competitions 2021/22

Elite League 2022

NB: not contested; all 10 Elite League teams returned to the
                   senior leagues of their regional FAs:

Georgetown:          Fruta Conquerors, GDF, Police FC, Santos FC, Western Tigers
East Coast Demerara: Ann's Grove United, Buxton United, Victoria Kings 
Upper Demerara:      Milerock 
West Coast Demerara: Den Amstel

Regional Competitions 2022

Bartica | Berbice | East Bank Demerara | East Coast Demerara | Essequibo Coast/Pomeroon | Georgetown | Rupununi | Upper Demerara | West Coast Demerara

NB: all nine regional leagues started on May 15.

Bartica

BFA Senior League 2022

Final Table:

 1.Rivers' View FC             8   6  2  0  47- 8  20  Champions
 2.Potaro Strikers FC          8   6  2  0  23- 5  20
 3.Beacons FC                  8   6  1  1  12- 5  19
 4.Rising Stars FC             8   4  2  2  11- 6  14
 5.Wolves United FC            8   3  1  4  13-21  10
 6.Mil Ballers FC              8   1  4  3  10-16   7
 7.Agatash United FC           8   1  2  5   6-23   5
 8.Lazio FC                    8   1  1  6   6-22   4
 9.AK Galaxy FC                8   0  1  7   6-28   1

[May 15 (opening day)]
Lazio                 1-4 Potaro Strikers       
  [Brian Brown; Daniel Gardener (2), Don Lam, Troy Parri]
Rivers' View         10-1 AK Galaxy             
  [Andrew Simmons (3), Kellon Richardson (2), Godfrey Norton (2),
   Antonio Jones (2), Omareo Lake; Valsenor Defonsica]
[May 20]
Beacons               1-0 Agatash United        
  [Linden Wallerson 9]
Rising Stars          0-0 Mil Ballers           
[May 21]
Wolves United         2-0 Lazio                 
  [Darren Troyer (2)]
Potaro Strikers       1-1 Rivers' View          
  [Daniel Gardener 53; Andrew Simmons 69]
[Jun 5]
AK Galaxy             1-2 Beacons               
  [Brandon Mettilholzer 62; Oswin Joseph 41, Dwayne Blake 89]
Agatash United        0-1 Rising Stars          
  [Jermaine Christian 37]
[Jul 1]
Wolves United        2-11 Rivers' View          
Beacons               1-2 Potaro Strikers       
[Jul 2]
Rising Stars          2-0 AK Galaxy             
[Jul 5]
Mil Ballers           1-1 Agatash United        
[Jul 8]
Wolves United         0-1 Beacons               
Lazio                 1-7 Rivers' View          
[Jul 9]
Mil Ballers           2-2 AK Galaxy             
Potaro Strikers       0-0 Rising Stars          
[Jul 11]
Rising Stars          3-0 Wolves United         
Lazio                 0-1 Beacons               
[Jul 15]
Mil Ballers           1-4 Potaro Strikers       
Agatash United        3-1 AK Galaxy             
[Jul 27]
Wolves United         1-1 Mil Ballers           
Lazio                 1-4 Rising Stars          
[Jul 29]
Mil Ballers           3-0 Lazio                 
Agatash United        0-3 Potaro Strikers       
[Jul 30]
Rivers' View          1-1 Beacons               
[Aug 3]
AK Galaxy             1-5 Potaro Strikers         
[Aug 5]
Rivers' View          5-1 Mil Ballers           
Beacons               2-0 Rising Stars          
[Aug 6]
AK Galaxy             0-2 Wolves United         
Lazio                 1-1 Agatash United        
[Aug 8]
Agatash United        1-6 Wolves United         
[Aug 10?]
Rivers' View          9-0 Agatash United        
[Aug 12]
Potaro Strikers       4-0 Wolves United         
AK Galaxy             0-2 Lazio                 
[Aug 13]
Beacons               3-1 Mil Ballers           [also reported 4-1]
Rivers' View          3-1 Rising Stars          

Final Table:

 1.Rivers' View FC             8   6  2  0  47- 8  20  Champions
 2.Potaro Strikers FC          8   6  2  0  23- 5  20
 3.Beacons FC                  8   6  1  1  12- 5  19
 4.Rising Stars FC             8   4  2  2  11- 6  14
 5.Wolves United FC            8   3  1  4  13-21  10
 6.Mil Ballers FC              8   1  4  3  10-16   7
 7.Agatash United FC           8   1  2  5   6-23   5
 8.Lazio FC                    8   1  1  6   6-22   4
 9.AK Galaxy FC                8   0  1  7   6-28   1

Bartica Mash Football Cup 2022

Third Place Match
Lazio                 1-0 AK Galaxy

Final [Feb 26]
Potaro Strikers       2-2 Rivers' View          [aet, 5-4 pen]

Bartica Easter Regatta football knockout tournament

Third Place Match [Apr 16]
Potaro Strikers       9-2 AX Galaxy

Final [Apr 16]
Rivers' View          2-0 Lazio

Berbice

Senior Mens League 2022

Available Results
[May 15 (opening day)]
Monedderlust          1-1 Rosignol United       
Paradise Invaders     5-1 Corriverton Links     
[May 26]
Rosignol United       2-1 Hearts of Oaks        
[Jul 27]
Hopetown Rangers      1-3 Rosignol United       
Paradise Invaders     3-0 Monedderlust          
[Jul 30]
Paradise Invaders     bt  Hearts of Oaks        
[Aug 4]
Hopetown Rangers      1-1 Paradise Invaders     
[Aug 7]
Cougars               0-2 Rosignol United       
Paradise Invaders     2-0 New Amsterdam United  
[Aug 14]
Rosignol United       6-0 New Amsterdam United  
[Aug 27]
Cougars                -  Hearts of Oaks        
Rosignol United       0-2 Paradise Invaders     
[Sep 11]
Paradise Invaders     0-0 Cougars               

Top Final Table:

 1.Paradise Invaders           7   5  2  0         17  Champions

East Bank Demerara

EBFA Senior League 2022

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Agricola Red Triangle       5   4  1  0  21- 1  13
 2.Grove Hi Tech               5   4  0  1  27- 7  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Herstelling Raiders         5   2  1  2  13- 8   7
 4.Diamond United              5   2  0  3  15-20   6
 5.Samatta Point Kaneville     5   1  1  3   3-29   4
 6.Mocha Champs                5   0  1  4   1-15   1

Group B
 1.Soesdyke Falcons            5   5  0  0  34- 2  15
 2.Timehri Panthers            5   4  0  1  29- 5  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Swan FC                     5   3  0  2  14-20   9
 4.Kuru Kururu Warriors        5   1  1  3   7-15   4
 5.Friendship All Stars        5   1  1  3   9-31   4
 6.Saint Cuthbert's Jaguars    5   0  0  5   8-28   0

[May 15 (opening day)]
Herstelling Raiders   4-2 Diamond United        
[May 21
Agricola Red Triangle 7-0 Samatta Point         
Timehri Panthers     12-0 Friendship All Stars  
[May 22]
Grove Hi-Tech         awd Mocha Champs          [awarded 3-0, Mocha Champs forfeited]
Soesdyke Falcons      5-0 St Cuthbert's Jaguars 
  [Terrence Glasgow 17, 39, 71, Marvin Joseph 50, Kelsey Bernassoon 82]
[May 26]
Swan                  3-2 Kuru Kururu Warriors  
Herstelling Raiders   1-2 Samatta Point         
[May 29?]
Agricola Red Triangle 2-0 Grove Hi-Tech         
Friendship All Stars  5-4 St Cuthbert's Jaguars 
[date?]
Diamond United        3-0 Mocha Champs          
[Jun 5]
Soesdyke Falcons      8-0 Kuru Kururu Warriors  
[Jun 12]
Mocha Champs          1-6 Herstelling Raiders   
Kuru Kururu Warriors  5-1 St Cuthbert's Jaguars 
[Jun 18?]
Timehri Panthers      4-0 Swan                  
[Jun 19]
Grove Hi-Tech        14-1 Samatta Point         
[date?]
Agricola Red Triangle 8-0 Diamond United        
[Jun 26]
Grove Hi-Tech         2-1 Herstelling Raiders   
Timehri Panthers      2-3 Soesdyke Falcons      
[Jul 3]
Friendship All Stars  4-6 Swan                  
Timehri Panthers      8-2 St Cuthbert's Jaguars 
[Jul 10]
Diamond United        7-0 Samatta Point         
Soesdyke Falcons      9-0 Swan                  
[Jul 17]
Agricola Red Triangle 3-0 Mocha Champs          
Kuru Kururu Warriors  0-0 Friendship All Stars  
[date?]
Agricola Red Triangle 1-1 Herstelling Raiders   
[Oct 9]
St Cuthbert's Jaguars 1-5 Swan                  
Friendship All Stars  0-9 Soesdyke Falcons      
[Oct 16]
Mocha Champs          0-0 Samatta Point         
Diamond United        3-8 Grove Hi-Tech         
Timehri Panthers      awd Kuru Kururu Warriors  [awarded 3-0, Kuru Kururu forfeited]

Final Tables:

Group A
 1.Agricola Red Triangle       5   4  1  0  21- 1  13
 2.Grove Hi Tech               5   4  0  1  27- 7  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Herstelling Raiders         5   2  1  2  13- 8   7
 4.Diamond United              5   2  0  3  15-20   6
 5.Samatta Point Kaneville     5   1  1  3   3-29   4
 6.Mocha Champs                5   0  1  4   1-15   1

Group B
 1.Soesdyke Falcons            5   5  0  0  34- 2  15
 2.Timehri Panthers            5   4  0  1  29- 5  12
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Swan FC                     5   3  0  2  14-20   9
 4.Kuru Kururu Warriors        5   1  1  3   7-15   4
 5.Friendship All Stars        5   1  1  3   9-31   4
 6.Saint Cuthbert's Jaguars    5   0  0  5   8-28   0

Semifinals [Oct 23]
Soesdyke Falcons      1-1 Grove Hi-Tech         [4-5 pen]
Agricola Red Triangle 1-1 Timehri Panthers      [3-5 pen]

Third Place Match [Oct 30]
Soesdyke Falcons      0-0 Agricola Red Triangle [5-3 pen]

Final [Oct 30]
Grove Hi-Tech         3-1 Timehri Panthers      

East Coast Demerara

EDFA Stag Soccer League 2022

Available Results
[May 15 (opening day)]
Melanie               3-2 Mahaica Determinators 
Dynamic               7-0 Haslington All Stars  
[May 21]
Airy Hall Stars       2-1 Ann's Grove United    
Buxton Stars          1-1 Buxton United         
[May 28]
Melanie FC            5-0 Haslington All Stars  
[May 29]
Buxton United         1-1 Ann's Grove United    
Dynamic               2-0 Victoria Kings        
[Jun 4]
Victoria Scorpions    1-3 Mahaica Determinators 
Buxton Stars          3-2 Melanie               
  [Stephon Thomas 11, Neil Hutson 28, 68; Seon Heywood 64, Nail Hernandez 74pen]
[Jun 5]
Airy Hall Stars       3-0 Haslington All Stars  
  [Dellon Desa 16, Elton Amsterdam 47, Omar Williams 63]  
Victoria Kings        0-1 Ann's Grove United    
  [Clive Andries 8]
[Jun 12]
Melanie               0-1 Ann's Grove United   
Mahaica Determinators 0-0 Victoria Kings        
[date?]
Melanie               1-3 Mahaica Determinators 
[Jul 10]
Buxton United         0-3 Dynamic               
Mahaica Determinators 5-4 Airy Hall Stars       
[Jul 11]
Buxton Stars          2-0 Victoria Scorpions    
[Jul 22]
Melanie                -  Victoria Kings        
Buxton United          -  Victoria Scorpions    
[Jul 31]
Airy Hall Stars       2-1 Dynamic               
[Aug 6]
Airy Hall Stars       0-1 Buxton Stars          
Ann's Grove United    7-0 Haslington All Stars  
[Aug 7]
Buxton United         5-1 Mahaica Determinators 
Victoria Kings        2-0 Victoria Scorpions    
[Aug 10]
Dynamic               2-0 Ann's Grove United    
Haslington All Stars  awd Victoria Scorpions    [awarded 3-0, Scorpions forfeited]
[Aug 12]
Buxton United         1-0 Airy Hall Stars       
[Aug 15]
Ann's Grove United    awd Mahaica Determinators [awarded 0-3, Ann's Grove forfeited]
Buxton Stars          0-3 Dynamic               
[Aug 22]
Melanie               2-1 Buxton United         
[Aug 26]
Melanie                -  Dynamic               
Buxton Stars           -  Victoria Kings        
[Sep 3]
Mahaica Determinators  -  Haslington All Stars  
Victoria Scorpions     -  Dynamic               
[Sep 11]
Dynamic               6-1 Mahaica Determinators 

Reported Final Table:

 1.Golden Grove Dynamic FC     9   7  1  1  26- 3  22
 2.Melanie FC                  9   6  1  2  20- 8  19
 3.Buxton Stars FC             9   5  2  2  11- 7  17
 4.Buxton United FC            9   4  3  2  14- 8  15
 5.Ann's Grove United FC       9   4  2  3  15- 7  14
 6.Mahaica Determinators FC    9   4  1  4  16-20  13
 7.Victoria Kings FC           9   3  3  3  11- 7  12
 8.Airy Hall Stars FC          9   3  2  4  16-17  11  [Mahaicony]
 9.Haslington All Stars FC     9   1  0  8   4-27   3
10.Victoria Scorpions FC       9   0  1  8   1-19   1
NB: total goal difference +11

Essequibo Coast/Pomeroon

ECPFA Senior League 2022

Participants (7):
  Queenstown United FC
  Mainstay Gold Star FC
  Good Hope FC
  Henrietta United FC
  Dartmouth Determinators
  Wakapoa United FC
  Tapakuma United FC

Available Results
[May 15 (opening day)]
Mainstay Gold Star    1-1 Dartmouth             
Henrietta             5-3 Good Hope             
[May 21]
Wakapoa               2-3 Queenstown            
[May 26]
Henrietta             4-2 Wakapoa               
[Jun 4]
Mainstay Gold Star    8-0 Wakapoa               
[Jun 5]
Henrietta              -  Queenstown            
[Jun 10]
Mainstay Gold Star    1-1 Henrietta             
[Jun 11]
Dartmouth             3-2 Wakapoa               
[Jun 12]
Mainstay Gold Star    5-2 Tapakuma              
[Jun 18]
Wakapoa               7-4 Good Hope             

Georgetown

GFA Men's Senior League 2022

Group Stage

Available Results
[May 15 (opening day)]
Order and Discipline  1-7 Black Pearl           
Guyana Police Force   1-2 Fruta Conquerors      
[May 18]
Riddim Squad          1-2 GT Panthers           
Western Tigers        4-2 Northern Rangers      
[May 20]
Pele                  4-3 Vengy                 
Santos                1-0 GFC                   
[May 26]
Black Pearl           0-3 Riddim Squad          
Guyana Police Force   4-1 GT Panthers           
DSK                  0-10 East Veldt            
GDF                   2-1 Camptown              
[May 27]
Vengy                 8-0 Northern Rangers      
Western Tigers        2-2 Pele                  
[May 29]
GFC                   2-1 Fruta Conquerors      
[Jun 1]
Northern Rangers     14-0 DSK                   
East Veldt            1-0 Camptown              
[Jun 3]
GFC                   4-1 Pele                  
Guyana Police Force   1-0 Riddim Squad          
[Jun 5]
DSK                   0-9 Vengy                 
Santos                4-2 Order and Discipline  
NB: DSK withdrew after their third heavy loss and had their remaining matches
    (against Camptown, GDF, Pele and Western Tigers) awarded 0-3 losses
[Jul 23]
Vengy                 awd Western Tigers        [awarded 3-0, Tigers forfeited]
Fruta Conquerors      5-1 Order and Discipline  
Guyana Police Force   4-0 Black Pearl           
[Aug 7]
Pele                  1-0 Camptown              
Fruta Conquerors      0-1 Black Pearl           
Northern Rangers      1-1 East Veldt            
[Aug 28]
East Veldt            0-4 Vengy                 
GDF                   7-0 Northern Rangers      
Riddim Squad          0-3 Fruta Conquerors      
[Sep 4]
Pele                  bt  Northern Rangers      
GFC                   bt  Riddim Squad          
Santos                bt  Black Pearl           
[Sep 11]
Camptown              awd Northern Rangers      [awarded 3-0, Rangers forfeited]
GT Panthers           3-1 Order and Discipline  
  [Quince Aulder 44, Dequan Sealey 68, 86; David Weeks 17]
[Sep 16]
Fruta Conquerors      1-1 GT Panthers           
GFC                   0-1 Guyana Police Force   [inferred]
[Sep 17]
Order and Discipline  0-3 Riddim Squad          [inferred; possibly awarded]
Western Tigers        6-0 East Veldt            
GDF                   9-0 Vengy                 
[Oct 9]
GT Panthers           bt  Black Pearl           
Order and Discipline  0-3 Guyana Police Force   [inferred; possibly awarded]
Santos                1-0 Fruta Conquerors      [inferred]
[Oct 10]
Pele                  3-0 East Veldt            
Camptown              0-1 Vengy                 
GDF                   2-0 Western Tigers        
[Oct 12]
Black Pearl           0-4 GFC                   
Santos                1-2 GT Panthers           

Reported Final Tables:

Group A
 1.Guyana Police Force FC      7   6  0  1  16- 3  18
 2.Georgetown FC               7   5  0  2  26- 4  15
 3.Santos FC                   7   5  0  2  18- 8  15
 4.GT Panthers FC              7   4  1  2  10-15  13
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Fruta Conquerors            7   3  1  3  12- 7  10
 6.Riddim Squad FC             7   2  0  5   9-13   6  [based in Mocha, East Bank Demerara]
 7.Black Pearl FC              7   2  0  5  10-21   6
 8.Order and Discipline FC     7   0  0  7   3-39   0
NB: overall goal difference -6

Group B
 1.Guyana Defence Force FC     7   7  0  0  32- 2  21
 2.Pele FC                     7   5  1  1  17- 9  16
 3.Vengy FC                    7   5  0  2  27-11  15  [all-Venezuelan side]
 4.Western Tigers FC           7   4  1  2  18- 8  13
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.East Veldt FC               7   2  1  4  12-20   7
 6.Camptown FC                 7   2  0  5   6- 8   6
 7.Northern Rangers            7   1  1  5  17-25   4
 8.Deaf Super Kings            7   0  0  7   0-45   0
NB: overall goal difference +1

Quarterfinals 
[Oct 30]
GFC                   3-0 Vengy                 [aet]
Santos                4-3 Pele                  [aet]
[Nov 2]
GT Panthers           o/w GDF                   [Panthers forfeited]
Guyana Police Force   1-3 Western Tigers        [aet]

Semifinals [Nov 6]
GFC                   1-0 GDF                   
Santos                0-3 Western Tigers        [aet]

Third Place Match [Nov 13]
Santos                1-4 GDF                   

Final [Nov 13]
GFC                   1-2 Western Tigers        
  [Daniel Ross; Hubert Pedro (2)]

Rupununi

Rupununi Senior League 2022

Participants:
North:            Surama, Challengers, Paiwomak Warriors, Basin, Falcons, Spartans,
                  Strikers.
East Central:     Flash, Galaxy Warriors, Kanuku Harpies, Kanuku Warriors,
                  Hiawa Undertakers, Moco Moco, Terminators.
Central:          Far East United, Gladiators, Tabatinga, Snatchers, Guyana Rush Saints,
                  Rising Stars.
Deep South:       Titans United, Snipers.
South Central:    Potarinau Sky Kings, Shirriri.
South Pakaraimas: Seven K. United.

Available Results and Fixtures
[May 15 (opening day)]
Tabatinga             1-1 Guyana Rush Saints    
[Jun 4]
Basin                  -  Strikers              
[Jun 5]
Rising Stars           -  Guyana Rush Saints    
Kanuku Warriors        -  Moco Moco             

Tables (Jun 28):

East Central 

Group A
 1.Moco Moco                   4   4  0  0         12  Quarterfinals

Group B
 1.Jaguars                     3   2  0  1          6  Quarterfinals

Central Rupununi

 1.Guyana Rush Saints          7   6  1  0         19  Quarterfinals
 2.Tabatinga                   6   4  1  1         13  Quarterfinals
 3.Gladiators                                       9
 4.Snatchers                                        9

North Rupununi

Group A
 1.Paiwomak Warriors           3   3  0  0          9  Quarterfinals

Group B
 1.FC Basin                    3   3  0  0          9  Quarterfinals

[Jul 2]
Gladiators            2-0 Snatchers
Tabatinga             5-0 Far East United
Titans United         3-1 Potarinau Sky Kings
Paiwomak Warriors     0-0 Challengers
[Jul 9]
Jaguars               3-1 Kanuku Harpies
Guyana Rush Saints    4-1 Far East United
Tabatinga             2-1 Gladiators
Surama                1-3 Challengers    
[Jul 10]
Falcon                3-3 FC Basin

Quarterfinals

First Legs
[Aug 1]
Paiwomak Warriors     4-2 Jaguars FC
[Aug 2]
Tabatinga             0-1 Seven K United
[Aug 4]
FC Basin              2-1 Moco Moco

Second Legs
[date?]
Moco Moco FC          bt  FC Basin              [Moco Moco won pen]
[Aug 7]
Seven K United        bt  Tabatinga
Jaguars FC            bt  Paiwomak Warriors

Semifinals
[Aug 14]
Guyana Rush Saints    5-1 Jaguars FC
Seven K United FC     bt  Moco Moco FC

Third Place Match
Moco Moco FC          bt  Jaguars FC

Final [Aug 27, Basin Sports Ground]
Guyana Rush Saints    4-0 Seven K United
[Stephen McDonald 27, 46, Trevor Joe 49, Eric Atkinson 71]

Upper Demerara

UDFA Senior League 2022

Table:

 1.Netrockers FC               5   4  1  0  13- 4  13
 2.Botafogo FC                 5   4  1  0  10- 1  13
 3.Topp XX FC                  6   4  0  2  14- 8  12
 4.Eagles United               6   3  1  2  11- 7  10
 5.Winners Connection          5   3  1  1   7- 3  10
 6.Silver Shattas              6   2  3  1   9- 9   9
 7.Capital FC                  6   2  2  2   9- 6   8
 8.Hi Stars FC                 7   2  2  3  13-16   8
 9.Coomacka United FC          4   2  0  2  11- 7   6
10.Amelia's Ward Panthers      6   1  3  2   8-11   6
11.Milerock FC                 6   1  2  3   5- 8   5
12.Kwakwani Strikers           4   0  0  4   0-12   0
13.Blueberry Hill United       6   0  0  6   3-21   0

[May 15 (opening day)]
Coomacka              4-0 Kwakwani Strikers     
Eagles United         4-2 Hi Stars              
[May 20]
Winners Connection    2-0 Capital               
Topp XX               2-1 Milerock              
[May 22]
Silver Shattas        2-2 Amelia's Ward         
  [Quincy Oudkirk 31, Damian Williams 44; Curlon Hinds 11, Grevon Hinds 90+2]    
Blueberry Hill        0-3 Botafogo              [also reported 0-4]
[Jun 3]
Netrockers            5-1 Hi Stars              
Capital               5-1 Amelia's Ward         
[Aug 27]
Blueberry Hill        0-1 Silver Shattas        
Eagles United         2-0 Topp XX               
[Aug 28]
Botafogo              1-0 Milerock              
Netrockers            2-1 Winners Connection    
[Sep 3]
Amelia's Ward         2-0 Blueberry Hill        
[Sep 4]
Hi Stars              3-1 Coomacka              
Silver Shattas        1-1 Milerock              
[Sep 10]
Botafogo              2-0 Eagles United         
Amelia's Ward         1-2 Winners Connection    
[Sep 11]
Netrockers            3-0 Kwakwani Strikers     
Topp XX               1-0 Capital               
[Sep 17]
Silver Shattas        2-1 Coomacka              
Hi Stars              3-1 Blueberry Hill        
[Sep 18]
Winners Connection    0-0 Milerock              
Botafogo              1-1 Capital               
[date?]
Winners Connection    2-0 Kwakwani Strikers     
[Oct 2]
Eagles United         awd Kwakwani Strikers     [awarded 3-0, Kwakwani forfeited]
Amelia's Ward         1-1 Netrockers            
[Oct 3]
Topp XX               7-0 Blueberry Hill        
Hi Stars              1-1 Silver Shattas        
[Oct 9]
Capital               2-0 Milerock              
[Oct 10]
Botafogo              3-0 Topp XX               
Netrockers            2-1 Eagles United         
[Oct 13]
Coomacka              5-2 Blueberry Hill        
Amelia's Ward         1-1 Hi Stars              
[Oct 15]
Topp XX               4-2 Silver Shattas        
Eagles United         1-1 Capital               
[Oct 16]
Milerock              3-2 Hi Stars              

Table:

 1.Netrockers FC               5   4  1  0  13- 4  13
 2.Botafogo FC                 5   4  1  0  10- 1  13
 3.Topp XX FC                  6   4  0  2  14- 8  12
 4.Eagles United               6   3  1  2  11- 7  10
 5.Winners Connection          5   3  1  1   7- 3  10
 6.Silver Shattas              6   2  3  1   9- 9   9
 7.Capital FC                  6   2  2  2   9- 6   8
 8.Hi Stars FC                 7   2  2  3  13-16   8
 9.Coomacka United FC          4   2  0  2  11- 7   6
10.Amelia's Ward Panthers      6   1  3  2   8-11   6
11.Milerock FC                 6   1  2  3   5- 8   5
12.Kwakwani Strikers           4   0  0  4   0-12   0
13.Blueberry Hill United       6   0  0  6   3-21   0

[Oct 23]
Topp XX                -  Kwakwani Strikers     
Silver Shattas        1-0 Winners Connection    
[Oct 24]
Eagles United         1-0 Coomacka              
Botafogo              0-0 Netrockers            
[Oct 26]
Milerock              3-3 Amelia's Ward         
Capital               3-0 Blueberry Hill        
[Nov 2]
Winners Connection    2-0 Hi Stars              
Coomacka              0-2 Botafogo              
[tba]
Kwakwani Strikers      -  Blueberry Hill        
Netrockers             -  Topp XX               

West Coast Demerara

WDFA League 2022

Available Results
[May 15 (opening day)]
Pouderoyen            6-0 Belle West            
Den Amstel            3-1 Number One All-Stars  
[May 22]
Eagles                4-1 Wales                 
Pouderoyen            6-0 Crane Rovers          
[May 26]
Number One All-Stars  2-1 Belle West            
Uitvlugt Warriors     4-0 Crane Rovers          
[Jun 15]
Pouderoyen            4-1 Wales                 
Slingerz              3-0 Uitvlugt Warriors     
  [Deon Alfred (2), Matrim Martin]
[Jun 19]
Uitvlugt Warriors    10-1 Wales                 
Pouderoyen            2-1 Eagles                
Slingerz             12-0 Number One All-Stars  
Den Amstel           10-1 Belle West            
[Jul 1]
Eagles                2-1 Crane Rovers          
Slingerz              3-1 Den Amstel            
[Jul 4]
Number One All-Stars  3-2 Wales                 
Den Amstel            4-2 Crane Rovers          
[Jul 15]
Uitvlugt Warriors     0-0 Den Amstel            
Slingerz              6-3 Pouderoyen            
[Jul 17]
Wales                  -  Belle West            
Crane Rovers          2-1 Number One All-Stars  
[Jul 24]
Uitvlugt Warriors      -  Eagles                
[Aug 3]
Pouderoyen             -  Number One All-Stars  
Slingerz              5-0 Crane Rovers          

Reported Table (Aug 16):

 1.Slingerz FC                 6   6  0  0  32- 4  18
 2.Pouderoyen FC               7   5  1  1  26-10  16
 3.Den Amstel FC               7   4  2  1  28- 9  14
 4.Uitvlugt Warriors FC        6   3  2  1  17- 5  11
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Eagles FC                   6   3  1  2  12- 9  10
 6.Crane Rovers                8   2  1  5   7-24   7
 7.Number One All-Stars        7   2  0  5   8-25   6
 8.Wales United                7   1  1  5  10-31   4
 9.Belle West FC               6   0  0  6   3-31   0
NB: total goal difference -5

[Aug 17]
Slingerz              5-0 Wales                 
Den Amstel            2-1 Eagles                
[Aug 20]
Belle West          0-13 Slingerz              
Pouderoyen            2-1 Uitvlugt Warriors     
[Aug 22]
Uitvlugt Warriors    14-0 Belle West            
Eagles                2-2 Number One All-Stars  

Final Table (progressed from Aug 16):

 1.Slingerz FC                 8   8  0  0  50- 4  24
 2.Pouderoyen FC               8   6  1  1  28-11  19
 3.Den Amstel FC               8   5  2  1  30-10  17
 4.Uitvlugt Warriors FC        8   4  2  2  32- 7  14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Eagles FC                   8   3  2  3  15-13  11
 6.Crane Rovers                8   2  1  5   7-24   7
 7.Number One All-Stars        8   2  1  5  10-27   7
 8.Wales United                8   1  1  6  10-36   4
 9.Belle West FC               8   0  0  8   3-58   0
NB: total goal difference -5

Semifinals [Aug 26]
Pouderoyen            0-1 Den Amstel            
Slingerz              2-0 Uitvlugt Warriors     

Third Place Match [Sep 3]
Pouderoyen            1-3 Uitvlugt Warriors     

Final [Sep 3]
Slingerz              1-0 Den Amstel            [aet]
  [Ricardo Halley 107]      


Inter-association Competitions 2021/22

GFF/Kashif & Shanghai Year-End Tournament 2021/22

NB: organised jointly by GFF and Kashif & Shanghai Organisation.

Qualifying Round 1 [Dec 10, 2021]
Georgetown All Stars  4-0 West Demerara All Stars

Qualifying Round 2 [Dec 13, 2021]
Georgetown All Stars  3-1 East Coast All Stars  
Linden Allstars       9-0 Victoria Kings        

Round 1
[Dec 12, 2021]
Fruta Conquerors      2-0 Berbice All-Stars     
Western Tigers        2-1 Rupununi All-Stars    
[Dec 16, 2021]
Georgetown All Stars  0-0 Guyana Police Force   [aet, 0-3 pen]
Buxton United         0-3 Ann's Grove United    
[Dec 19, 2021]
Bartica All Stars     5-0 Essequibo/Pomeroon All Stars
Den Amstel            1-0 Santos
[Dec 22, 2021]
Linden Allstars       0-3 GDF                   [aet]
Milerock              2-0 East Bank All Stars   

Quaterfinals
[Dec 25, 2021]
Guyana Police Force   3-0 Ann's Grove United    
Bartica All Stars     0-4 Western Tigers        
[Dec 26, 2021]
Fruta Conquerors      1-3 Den Amstel            
Milerock              1-3 GDF                   

Semifinals [Dec 29, 2021]
Western Tigers        2-1 Guyana Police Force   
Den Amstel            2-2 GDF                   [aet, 1-3 pen]

Third Place Match [Jan 1, 2022]
Den Amstel            2-0 Guyana Police Force   

Final [Jan 1, 2022]
GDF                   1-1 Western Tigers        [aet, 5-4 pen]


2019/20

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Karel Stokkermans
Last updated: 24 Jan 2023

(C) Copyright Ian King, Karel Stokkermans and RSSSF 2022/23
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.