Hawaii 2021/22


Oahu 2021/22

Oahu 2021/22

Division One | Robledo Cup 2021/22 | Division Two

Division One

Regular Season | Championship Playoff

Regular Season

Final Table:

 1.Paradise SC            21  18  1  2  74- 9  55       Championship Playoff
 2.Dawgs FC               21  17  3  1  81-14  54  [P]  Championship Playoff
 3.Lanikai Tuesday        21  14  1  6  70-21  43       Championship Playoff
 4.Rush Latin HFC         21  11  3  7  43-39  36       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.HSC Bulls              21   8  0 13  45-79  24
 6.Hawaii Rush            21   5  1 15  31-60  16
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Armed Forces HFC       21   3  2 16  30-73  11       Relegation Playoff
 8.International          21   2  1 18  14-93   7       Relegation Playoff

Round 1
[Sep 12]
International       0-5 Lanikai Tuesday     
Paradise SC         1-0 Hawaii Rush         
Dawgs FC            5-0 Rush Latin HFC      
[date?]
Armed Forces HFC    awd HSC Bulls           [awarded 0-3]

Round 2 [Sep 19]
Hawaii Rush         1-3 Rush Latin HFC      
Armed Forces HFC    awd International       [awarded 0-3; abandoned at 0-1 in 66']
Paradise SC         1-3 Dawgs FC            
HSC Bulls           1-3 Lanikai Tuesday     

Round 3 [Sep 26]
International       0-5 HSC Bulls           
Dawgs FC            1-0 Hawaii Rush         
Lanikai Tuesday     3-1 Armed Forces HFC    
Rush Latin HFC      0-2 Paradise SC         

Round 4
[Oct 3]
Rush Latin HFC      3-1 Lanikai Tuesday     
Hawaii Rush         1-2 HSC Bulls           
Paradise SC         4-1 Armed Forces HFC    
[Oct 8]
Dawgs FC            4-0 International       

Round 5 [Oct 10]
Armed Forces HFC    1-2 Hawaii Rush         
International       0-3 Rush Latin HFC      
HSC Bulls           1-5 Paradise SC         
Lanikai Tuesday     1-2 Dawgs FC            

Round 6 [Oct 17]
Paradise SC         6-0 International       
Dawgs FC            awd Armed Forces HFC    [awarded 3-0, Armed Forces forfeited]
Hawaii Rush         0-4 Lanikai Tuesday     
Rush Latin HFC      6-0 HSC Bulls           

Round 7 [Oct 24]
Armed Forces HFC    2-3 Rush Latin HFC      
International       3-1 Hawaii Rush         
Lanikai Tuesday     0-1 Paradise SC         
HSC Bulls           1-2 Dawgs FC            

Round 8 [Oct 31]
HSC Bulls           7-1 Armed Forces HFC    
Lanikai Tuesday     6-0 International       
Hawaii Rush         awd Paradise SC         [awarded 0-3, Hawaii Rush forfeited]
Rush Latin HFC      0-0 Dawgs FC            

Round 9
[Nov 7]
Rush Latin HFC      2-0 Hawaii Rush         
Lanikai Tuesday     4-2 HSC Bulls           
International       1-3 Armed Forces HFC    
[Nov 19]
Dawgs FC            0-1 Paradise SC         

Round 10
[Sep 24]
Hawaii Rush         2-5 Dawgs FC            
[Nov 21]
Paradise SC         1-2 Rush Latin HFC      
HSC Bulls           1-0 International       
Armed Forces HFC    1-5 Lanikai Tuesday     

Round 11
[Oct 1]
HSC Bulls           0-3 Hawaii Rush         
[Dec 5]
International       0-6 Dawgs FC            
Lanikai Tuesday     5-0 Rush Latin HFC      
Armed Forces HFC   0-10 Paradise SC         

Round 12
[Oct 15]
Hawaii Rush         3-2 Armed Forces HFC    
[Dec 19]
Rush Latin HFC      1-0 International       
Paradise SC         6-1 HSC Bulls           
Dawgs FC            2-1 Lanikai Tuesday     

Round 13
International       0-8 Paradise SC         
Armed Forces HFC    awd Dawgs FC            [awarded 0-3]
Lanikai Tuesday     awd Hawaii Rush         [awarded 3-0]
HSC Bulls           awd Rush Latin HFC      [awarded 0-3]

Round 14
Rush Latin HFC      awd Armed Forces HFC    [awarded 3-0]
Hawaii Rush         6-0 International       
Paradise SC         2-0 Lanikai Tuesday     
Dawgs FC            8-2 HSC Bulls           

Round 15
International       0-6 Lanikai Tuesday     
Dawgs FC            awd Rush Latin HFC      [awarded 3-0]
Armed Forces HFC   10-1 HSC Bulls           
Paradise SC         awd Hawaii Rush         [awarded 3-0]

Round 16
HSC Bulls           1-9 Lanikai Tuesday     
Paradise SC         0-0 Dawgs FC            
Armed Forces HFC    4-4 International       
Hawaii Rush         5-5 Rush Latin HFC      

Round 17
International       0-7 HSC Bulls           
Dawgs FC           11-0 Hawaii Rush         
Lanikai Tuesday     awd Armed Forces HFC    [awarded 3-0]
Rush Latin HFC      awd Paradise SC         [awarded 0-3]

Round 18
Dawgs FC            7-2 International       
Hawaii Rush         2-4 HSC Bulls           
Paradise SC         awd Armed Forces HFC    [awarded 3-0]
Rush Latin HFC      0-5 Lanikai Tuesday     

Round 19
HSC Bulls           0-7 Paradise SC         
Lanikai Tuesday     2-2 Dawgs FC            
International       0-5 Rush Latin HFC      
Armed Forces HFC    awd Hawaii Rush         [awarded 3-0]

Round 20
Rush Latin HFC      3-5 HSC Bulls           
Dawgs FC            8-0 Armed Forces HFC    
Paradise SC         6-1 International       
Hawaii Rush         2-4 Lanikai Tuesday     

Round 21
Lanikai Tuesday     0-1 Paradise SC         
HSC Bulls           1-6 Dawgs FC            
International       0-3 Hawaii Rush         
Armed Forces HFC    1-1 Rush Latin HFC      

Final Table:

 1.Paradise SC            21  18  1  2  74- 9  55       Championship Playoff
 2.Dawgs FC               21  17  3  1  81-14  54  [P]  Championship Playoff
 3.Lanikai Tuesday        21  14  1  6  70-21  43       Championship Playoff
 4.Rush Latin HFC         21  11  3  7  43-39  36       Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.HSC Bulls              21   8  0 13  45-79  24
 6.Hawaii Rush            21   5  1 15  31-60  16
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Armed Forces HFC       21   3  2 16  30-73  11       Relegation Playoff
 8.International          21   2  1 18  14-93   7       Relegation Playoff

Championship Playoff

Semifinals [May 15]
Paradise SC         2-1 Rush Latin HFC      
Dawgs FC            1-0 Lanikai Tuesday     

Final [May 22]
Paradise SC         1-2 Dawgs FC            

Topscorer: 
16 Alex Juarez (Paradise SC)

Promotion/Relegation Playoff

Semifinals
Lanikai Thursday    2-0 International       
Stoked FC           awd Armed Forces HFC    [awarded 0-3]

NB: International relegated

Final [May 29]
Lanikai Thursday    2-0 Armed Forces HFC    

NB: Lanikai Thursday promoted, Armed Forces HFC relegated

Robledo Cup 2021/22

NB: all top level clubs exempt to knock-out stage

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Murcielagos FT          3   2  0  1   5- 3   6  Qualified
 2.Latin Hawaii Kai        3   1  2  0   7- 4   5  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Athleta FC              3   0  0  3   3-11   0

Group B
 1.Mililani Fusion         3   2  1  0   7- 4   7  Qualified
 2.Stoked FC               3   1  1  1   7- 5   4  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Pearl Harbor FC         3   1  0  2   4- 6   3

Group C
 1.El1te                   3   3  0  0  16- 3   9  Qualified
 2.Lanikai Thursday        3   2  0  1  18- 3   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.AFC Honolulu            3   1  0  2   2-12   3
 4.Boca West               3   0  0  3   2-20   0

Group D
 1.Vaiete SC               3   2  1  0  11- 0   7  Qualified
 2.Soccer Team FC          3   2  1  0   9- 2   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Fayso                   3   1  0  2   3-10   3
 4.Bulls Juniors           3   0  0  3   2-13   0

Round 1 [Sep 26]
Group A/B
Murcielagos FT      3-0 Stoked FC           
Latin Hawaii Kai    3-3 Mililani Fusion     
Athleta FC          1-3 Pearl Harbor FC     
Group C
Lanikai Thursday    8-0 AFC Honolulu        
Boca West           2-9 El1te               
Group D
Bulls Juniors       0-5 Vaiete SC           
Fayso               0-4 Soccer Team FC      

Round 2
Group A/B [Oct 20?]
Mililani Fusion     2-0 Murcielagos FT      
Stoked FC           6-1 Athleta FC          
Pearl Harbor FC     awd Latin Hawaii Kai    [awarded 0-3, Pearl Harbor forfeited]
Group C [Oct 17]
AFC Honolulu        0-4 El1te               
Lanikai Thursday    9-0 Boca West           
Group D [Oct 17]
Vaiete SC           0-0 Soccer Team FC      
Bulls Juniors       awd Fayso               [awarded 0-3, Bulls Juniors forfeited]

Round 3 [Oct 31]
Group A/B
Latin Hawaii Kai    1-1 Stoked FC           
Athleta FC          1-2 Mililani Fusion     
Murcielagos FT      2-1 Pearl Harbor FC     
Group C
El1te               3-1 Lanikai Thursday    
Boca West           0-2 AFC Honolulu        
Group D
Soccer Team FC      5-2 Bulls Juniors       
Fayso               0-6 Vaiete SC           

Final Tables:

Group A
 1.Murcielagos FT          3   2  0  1   5- 3   6  Qualified
 2.Latin Hawaii Kai        3   1  2  0   7- 4   5  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Athleta FC              3   0  0  3   3-11   0

Group B
 1.Mililani Fusion         3   2  1  0   7- 4   7  Qualified
 2.Stoked FC               3   1  1  1   7- 5   4  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Pearl Harbor FC         3   1  0  2   4- 6   3

Group C
 1.El1te                   3   3  0  0  16- 3   9  Qualified
 2.Lanikai Thursday        3   2  0  1  18- 3   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.AFC Honolulu            3   1  0  2   2-12   3
 4.Boca West               3   0  0  3   2-20   0

Group D
 1.Vaiete SC               3   2  1  0  11- 0   7  Qualified
 2.Soccer Team FC          3   2  1  0   9- 2   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Fayso                   3   1  0  2   3-10   3
 4.Bulls Juniors           3   0  0  3   2-13   0

Knock-Out Stage

1/8 Finals [Nov 14]
Paradise SC         7-1 Latin Hawaii Kai    
Armed Forces HFC    3-3 Murcielagos FT      [6-5 pen]
Rush Latin HFC      4-0 Vaiete SC           
Hawaii Rush         2-1 Soccer Team FC      [possibly played later]
HSC Bulls           2-2 Stoked FC           [3-1 pen]
International       0-2 Mililani Fusion     
Dawgs FC            1-2 El1te               
Lanikai Tuesday     1-2 Lanikai Thursday     

Quarterfinals

First Legs [Dec 12]
Paradise SC         3-0 Armed Forces HFC    
Rush Latin HFC      1-2 Hawaii Rush         
HSC Bulls           1-1 Mililani Fusion     
El1te               1-0 Lanikai Thursday    

Second Legs
Armed Forces HFC    0-8 Paradise SC         
Mililani Fusion     2-1 HSC Bulls           
Hawaii Rush         awd Rush Latin HFC      [awarded 0-3, Hawaii Rush forfeited]
Lanikai Thursday    0-2 El1te               

Semifinals

First Legs
Mililani Fusion     0-4 El1te               
Paradise SC         7-1 Rush Latin HFC      

Second Legs [May 1]
El1te               1-0 Mililani Fusion     
Rush Latin HFC      0-4 Paradise SC         

Final [May 29, Waipio Soccer Stadium]
Paradise SC         bt  El1te               

Division Two

Regular Season | Division 2 Championship Playoff

Regular Season

Final Tables:

Group A
 1.Soccer Team FC         19  15  2  2  75-23  47       Division 2 Championship Playoff
 2.Vaiete SC              19   9  3  7  52-35  30       Division 2 Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Athleta FC             19   7  5  7  48-49  26
 4.Murcielagos FT         19   8  1 10  37-59  25
 5.Bulls Juniors          19   7  1 11  33-56  22
 6.Latin Hawaii Kai       19   4  4 11  45-70  16
 7.Fayso                  19   3  0 16  14-63   9

Group B
 1.Lanikai Thursday       19  14  2  3  64-11  44       Division 2 Championship Playoff
 2.Stoked FC              19  14  2  3  58-19  44       Division 2 Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.El1te                  19  13  3  3  62-24  42
 4.Pearl Harbor FC        19  10  2  7  39-30  32
 5.Mililani Fusion        19   5  5  9  30-36  20
 6.AFC Honolulu           19   5  2 12  28-49  17
 7.Boca West              19   2  2 15  17-78   8

Round 1 [Sep 12]
Group A
Bulls Juniors       3-1 Fayso               
Latin Hawaii Kai    5-6 Athleta FC          
Murcielagos FT      1-5 Soccer Team FC      
Group B
Stoked FC           2-2 Mililani Fusion     
Pearl Harbor FC     1-4 El1te               
AFC Honolulu        6-2 Boca West           
Inter-Group Match
Vaiete SC           1-4 Lanikai Thursday    

Round 2 [Sep 19]
Group A
Athleta FC          0-7 Soccer Team FC      
Latin Hawaii Kai    2-2 Murcielagos FT      
Bulls Juniors       0-4 Vaiete SC           
Group B
Boca West           2-9 Mililani Fusion     
AFC Honolulu        0-1 Stoked FC           
Pearl Harbor FC     0-1 Lanikai Thursday    
Inter-Group Match
Fayso               1-7 El1te               

Round 3 [Oct 3]
Group A
Soccer Team FC      5-3 Latin Hawaii Kai    
Vaiete SC           7-0 Fayso               
Murcielagos FT      2-0 Athleta FC          
Group B
Stoked FC           6-0 Boca West           
Mililani Fusion     2-1 AFC Honolulu        
Lanikai Thursday    0-2 El1te               
Inter-Group Match
Bulls Juniors       0-2 Pearl Harbor FC     

Round 4 [Oct 10]
Group A
Murcielagos FT      3-2 Vaiete SC           
Latin Hawaii Kai    5-2 Bulls Juniors       
Athleta FC          3-2 Fayso               
Group B
Stoked FC           2-1 Lanikai Thursday    
AFC Honolulu        1-2 Pearl Harbor FC     
Boca West           awd El1te               [awarded 3-0, Elite forfeited]
Inter-Group Match
Soccer Team FC      1-1 Mililani Fusion     

Round 5 [Oct 24]
Group A
Vaiete SC           2-8 Soccer Team FC      
Fayso               1-2 Latin Hawaii Kai    
Bulls Juniors       1-1 Athleta FC          
Group B
El1te               3-2 AFC Honolulu        
Pearl Harbor FC     2-0 Boca West           
Lanikai Thursday    0-1 Mililani Fusion     
Inter-Group Match
Murcielagos FT      1-8 Stoked FC           

Round 6 [Nov 7]
Group A
Latin Hawaii Kai    2-3 Vaiete SC           
Soccer Team FC      6-0 Fayso               
Murcielagos FT      3-0 Bulls Juniors       
Group B
Mililani Fusion     1-1 El1te               
Stoked FC           4-2 Pearl Harbor FC     
AFC Honolulu        0-6 Lanikai Thursday    
Inter-Group Match
Athleta FC          awd Boca West           [awarded 3-0, Boca West forfeited]

Round 7
Group A
[Sep 24]
Bulls Juniors       2-3 Soccer Team FC      
[Nov 21]
Vaiete SC           1-1 Athleta FC          
Fayso               1-4 Murcielagos FT      
Group B [Nov 21]
El1te               1-2 Stoked FC           
Pearl Harbor FC     0-1 Mililani Fusion     
Lanikai Thursday    6-0 Boca West           
Inter-Group Match [Nov 21]
Latin Hawaii Kai    2-2 AFC Honolulu        

Round 8 [inter-group]
[Oct 1]
Bulls Juniors       1-6 El1te               
[Dec 5]
Murcielagos FT      2-1 Mililani Fusion     
Latin Hawaii Kai    4-2 Boca West           
Athleta FC          awd Stoked FC           [awarded 0-3, Athleta forfeited]
Soccer Team FC      3-2 Pearl Harbor FC     
Vaiete SC           3-1 AFC Honolulu        
Fayso               0-5 Lanikai Thursday    

Round 9 [inter-group]
[Oct 15]
Lanikai Thursday    8-1 Bulls Juniors       
[Dec 19]
Boca West           0-6 Vaiete SC           
Stoked FC           3-1 Latin Hawaii Kai    
Pearl Harbor FC     1-2 Murcielagos FT      
El1te               3-2 Soccer Team FC      
Mililani Fusion     1-1 Athleta FC          
AFC Honolulu        2-0 Fayso               

Round 10 [inter-group]
Latin Hawaii Kai    2-2 Pearl Harbor FC     
Soccer Team FC      3-0 AFC Honolulu        
Fayso               0-5 Stoked FC           
Murcielagos FT      0-3 Lanikai Thursday    
Athleta FC          1-1 El1te               
Vaiete SC           3-1 Mililani Fusion     
Bulls Juniors       1-2 Boca West           

Round 11 [inter-group]
El1te               4-1 Murcielagos FT      
Boca West           0-1 Fayso               
Lanikai Thursday    1-0 Soccer Team FC      
Pearl Harbor FC     4-2 Athleta FC          
Stoked FC           2-1 Vaiete SC           
Mililani Fusion     4-2 Latin Hawaii Kai    
AFC Honolulu        1-2 Bulls Juniors       

Round 12 [inter-group]
Lanikai Thursday    9-0 Athleta FC          
Pearl Harbor FC     3-1 Vaiete SC           
Mililani Fusion     1-2 Fayso               
AFC Honolulu        5-4 Murcielagos FT      
El1te               5-2 Latin Hawaii Kai    
Boca West           2-8 Soccer Team FC      
Stoked FC           3-1 Bulls Juniors       

Round 13 [inter-group]
Athleta FC          0-1 AFC Honolulu        
Soccer Team FC      1-0 Stoked FC           
Vaiete SC           0-3 El1te               
Latin Hawaii Kai    0-0 Lanikai Thursday    
Murcielagos FT      1-0 Boca West           
Fayso               0-3 Pearl Harbor FC     
Bulls Juniors       3-1 Mililani Fusion     

Round 14
Group A
Fayso               0-1 Bulls Juniors       
Athleta FC         12-1 Latin Hawaii Kai    
Soccer Team FC      5-2 Murcielagos FT      
Group B
Mililani Fusion     0-3 Stoked FC           
El1te               0-2 Pearl Harbor FC     
Boca West           1-1 AFC Honolulu        
Lanikai Thursday    bye Vaiete SC           

Round 15
Group A
Soccer Team FC      4-1 Athleta FC          
Murcielagos FT      0-4 Latin Hawaii Kai    
Vaiete SC           1-2 Bulls Juniors       
Group B
Mililani Fusion     1-1 Boca West           
Stoked FC           2-1 AFC Honolulu        
Lanikai Thursday    4-0 Pearl Harbor FC     
El1te               bye Fayso               

Round 16
Group A
Latin Hawaii Kai    2-4 Soccer Team FC      
Fayso               1-2 Vaiete SC           
Athleta FC          7-4 Murcielagos FT      
Group B
Boca West           0-8 Stoked FC           
AFC Honolulu        1-0 Mililani Fusion     
El1te               1-1 Lanikai Thursday    
Bulls Juniors       bye Pearl Harbor FC     

Round 17
Group A
Vaiete SC           4-1 Murcielagos FT      
Bulls Juniors       4-3 Latin Hawaii Kai    
Fayso               0-5 Athleta FC          
Group B
Lanikai Thursday    2-1 Stoked FC           
Pearl Harbor FC     6-2 AFC Honolulu        
El1te               9-2 Boca West           
Soccer Team FC      bye Mililani Fusion     

Round 18
Group A
Soccer Team FC      0-0 Vaiete SC           
Latin Hawaii Kai    2-4 Fayso               
Athleta FC          3-1 Bulls Juniors       
Group B
AFC Honolulu        1-6 El1te               
Boca West           0-3 Pearl Harbor FC     
Mililani Fusion     2-6 Lanikai Thursday    
Murcielagos FT      bye Stoked FC           

Round 19
Group A
Vaiete SC           9-1 Latin Hawaii Kai    
Fayso               0-3 Soccer Team FC      
Bulls Juniors       7-2 Murcielagos FT      
Group B
El1te               awd Mililani Fusion     [awarded 3-0]
Pearl Harbor FC     2-2 Stoked FC           
Lanikai Thursday    4-0 AFC Honolulu        
Athleta FC          bye Boca West           

Round 20
Group A
Soccer Team FC      7-1 Bulls Juniors       
Athleta FC          2-2 Vaiete SC           
Murcielagos FT      2-0 Fayso               
Group B
Stoked FC           1-3 El1te               
Mililani Fusion     1-2 Pearl Harbor FC     
Boca West           0-3 Lanikai Thursday    
Latin Hawaii Kai    bye AFC Honolulu  

Final Tables:

Group A
 1.Soccer Team FC         19  15  2  2  75-23  47       Division 2 Championship Playoff
 2.Vaiete SC              19   9  3  7  52-35  30       Division 2 Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Athleta FC             19   7  5  7  48-49  26
 4.Murcielagos FT         19   8  1 10  37-59  25
 5.Bulls Juniors          19   7  1 11  33-56  22
 6.Latin Hawaii Kai       19   4  4 11  45-70  16
 7.Fayso                  19   3  0 16  14-63   9

Group B
 1.Lanikai Thursday       19  14  2  3  64-11  44       Division 2 Championship Playoff
 2.Stoked FC              19  14  2  3  58-19  44       Division 2 Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.El1te                  19  13  3  3  62-24  42
 4.Pearl Harbor FC        19  10  2  7  39-30  32
 5.Mililani Fusion        19   5  5  9  30-36  20
 6.AFC Honolulu           19   5  2 12  28-49  17
 7.Boca West              19   2  2 15  17-78   8

NB: Soccer Team promoted (best record regular season);
    Lanikai Thursday and Stoked to promotion/relegation playoff
    (second and third best records regular season)

Division 2 Championship Playoff

Semifinals [May 15]
Soccer Team FC      2-0 Stoked FC           
Lanikai Thursday    0-3 Vaiete SC           

Final [May 22]
Soccer Team FC      4-1 Vaiete SC           


2019/20

list of champions


About this document

Source: Major Island Soccer Organization

Prepared and maintained by Carlos Santos for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Carlos Santos
Last updated: 8 Jul 2022

(C) Copyright Carlos Santos and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.