Ivory Coast (Women) 2023/24

Championnat National Féminin

Final Table:

 1.FC Inter d'Abidjan                    22  20  2  0  85-18  62       Champions
 2.ASEC Mimosas d'Abidjan                22  17  2  3 103-10  53  [P]
 3.Atlético d'Abidjan                    22  16  4  2  59- 9  52  [C]
 4.Stella Club d'Adjamé                  22  13  5  4  57-34  44
 5.Sekala Sport de Guiglo                22   9  5  8  39-30  32  [P]
 6.Académie Alex Nzi d'Abengourou        22   7  4 11  32-44  25
 7.Juventus FC de Yopougon               22   7  2 13  19-43  23
 8.TECO FC de Marcory                    22   7  1 14  37-76  22  [P]
 9.Ange FC                               22   5  5 12  37-57  20
10.Africa Sports d'Abidjan               22   5  3 14  21-82  18
----------------------------------------------------------------
11.Révélation Foot de Cocody             22   4  4 14  27-59  16       Relegated
12.Bandama FC de Tiassalé                22   2  3 17  18-72   9  [P]  Relegated

Round 1
[Nov 15]
ASEC                   7-1 Africa Sports          
[Nov 18]
Alex Nzi               0-6 Inter                  
Ange                   2-2 Révélation Foot        
Juventus Yopougon      0-5 Sekala Sport           
Bandama                1-4 TECO                   
[Feb 23]
Atlético               0-0 Stella                 

Round 2
[Nov 22]
Inter                  5-0 TECO                   
Stella                 3-1 Africa Sports          
Juventus Yopougon      0-7 ASEC                   
Sekala Sport           2-2 Ange                   
[Nov 25]
Révélation Foot        1-1 Bandama                
Alex Nzi               0-1 Atlético               

Round 3
[Nov 26]
Ange                   2-1 Juventus Yopougon      
ASEC                   3-1 Stella                 
[Nov 29]
Africa Sports          1-5 Alex Nzi               
Atlético               0-1 Inter                  
Bandama                1-3 Sekala Sport           
[Feb 23]
TECO                   3-2 Révélation Foot        

Round 4 
[Dec 2]
Atlético               8-0 Africa Sports          
Alex Nzi               0-8 ASEC                   
Sekala Sport           3-1 TECO                   
[Dec 3]
Inter                  8-4 Révélation Foot        
Stella                 2-2 Ange                   
Juventus Yopougon      2-0 Bandama                

Round 5  
[Dec 6]
Africa Sports         1-11 Inter                  
Révélation Foot        0-1 Sekala Sport           
Bandama                1-4 Stella                 
TECO                   2-1 Juventus Yopougon      
[Dec 9]
ASEC                   1-1 Atlético               
Ange                   1-4 Alex Nzi               

Round 6
[Dec 10]
Inter                  3-2 Sekala Sport           
Africa Sports          1-2 Juventus Yopougon      
Stella                 3-1 TECO                   
[Dec 13]
Atlético               3-2 Ange                   
Alex Nzi               4-1 Bandama                
ASEC                   8-0 Révélation Foot        

Round 7
[Dec 16]
TECO                   3-2 Alex Nzi               
Juventus Yopougon      0-1 Atlético               
Ange                   4-1 Bandama                
[Dec 17]
ASEC                   2-3 Inter                  
Révélation Foot        1-3 Stella                 
Sekala Sport           2-0 Africa Sports          

Round 8
[Dec 20]
Atlético               1-0 Sekala Sport           
Inter                  5-1 Ange                   
[Dec 21]
Stella                 3-0 Juventus Yopougon      
ASEC                  11-0 TECO                   
Alex Nzi               0-2 Révélation Foot        
[Feb 23]
Africa Sports          1-0 Bandama                

Round 9 [Dec 24]
Ange                   0-3 ASEC                   
Révélation Foot        0-2 Atlético               
Juventus Yopougon      1-0 Alex Nzi               
Bandama                0-2 Inter                  
Sekala Sport           0-2 Stella                 
TECO                   0-0 Africa Sports          

Round 10 [Dec 27]
Africa Sports          1-2 Révélation Foot        
Inter                  3-0 Juventus Yopougon      
Atlético               8-0 Bandama                
Alex Nzi               2-3 Stella                 
Ange                   4-2 TECO                   
ASEC                   6-0 Sekala Sport           

Round 11 [Dec 30]
Africa Sports          1-5 Ange                   
Stella                 0-3 Inter                  
Révélation Foot        0-1 Juventus Yopougon      
Bandama                0-5 ASEC                   
Sekala Sport           1-1 Alex Nzi               
TECO                   0-8 Atlético               

Halfway Table:

 1.FC Inter d'Abidjan                    11  11  0  0  50-10  33
 2.ASEC Mimosas d'Abidjan                11   9  1  1  61- 6  28  [P]
 3.Atlético d'Abidjan                    11   8  2  1  33- 4  26  [C]
 4.Stella Club d'Adjamé                  11   7  2  2  24-14  23
 5.Sekala Sport de Guiglo                11   5  2  4  19-17  17  [P]
 6.Ange FC                               11   4  3  4  25-26  15
 7.TECO FC de Marcory                    11   4  1  6  16-40  13  [P]
 8.Juventus FC de Yopougon               11   4  0  7   8-24  12
 9.Académie Alex Nzi d'Abengourou        11   3  1  7  18-28  10
10.Révélation Foot de Cocody             11   2  2  7  14-30   8
----------------------------------------------------------------
11.Africa Sports d'Abidjan               11   1  1  9   8-45   4
12.Bandama FC de Tiassalé                11   0  1 10   6-38   1  [P]

Round 12 
[Mar 2]
Révélation Foot        0-1 Ange                   
Inter                  4-0 Alex Nzi               
Sekala Sport           2-1 Juventus Yopougon      
[Mar 3]
Stella                 0-0 Atlético               
TECO                   2-1 Bandama                
Africa Sports          awd ASEC                   [awarded 0-0 win to Africa;
                                                   originally 0-3]
Round 13 
[Mar 9]
Africa Sports         0-11 Stella                 
ASEC                   3-0 Juventus Yopougon      
TECO                   2-3 Inter                  
[Mar 10]
Ange                   2-2 Sekala Sport           
Bandama                1-1 Révélation Foot        
Atlético               1-0 Alex Nzi               

Round 14
[Mar 16]
Juventus Yopougon      1-0 Ange                   
Sekala Sport           0-1 Bandama                
Inter                  2-1 Atlético               
Alex Nzi               0-0 Africa Sports          
[Mar 17]
Stella                 1-3 ASEC                   
Révélation Foot        6-2 TECO                   

Round 15 
[Mar 23]
TECO                   0-2 Sekala Sport           
Bandama                1-2 Juventus Yopougon      
Ange                   1-2 Stella                 
[Mar 24]
Africa Sports          0-6 Atlético               
ASEC                   3-0 Alex Nzi               
Révélation Foot        0-3 Inter                  

Round 16
[Mar 29]
Inter                  5-0 Africa Sports          
Juventus Yopougon      2-1 TECO                   
Sekala Sport           4-0 Révélation Foot        
[Mar 30]
Atlético               0-0 ASEC                   
Alex Nzi               2-1 Ange                   
[Apr 2]
Stella                 5-2 Bandama                

Round 17 
[Apr 6]
Sekala Sport           1-1 Inter                  
Juventus Yopougon      1-2 Africa Sports          
Bandama                2-1 Alex Nzi               
Révélation Foot        1-5 ASEC                   
TECO                   3-4 Stella                 
[Apr 24]
Ange                   1-3 Atlético               

Round 18 
[Apr 13]
Bandama                2-2 Ange                   
Alex Nzi               2-1 TECO                   
Africa Sports          1-5 Sekala Sport           
Stella                 2-0 Révélation Foot        
Inter                  1-0 ASEC                   
[Apr 27]
Atlético               2-0 Juventus Yopougon      

Round 19 [Apr 20]
Ange                   1-3 Inter                  
Révélation Foot        0-4 Alex Nzi               
Bandama                2-3 Africa Sports          
Sekala Sport           1-2 Atlético               
Juventus Yopougon      1-2 Stella                 
TECO                  1-10 ASEC                   

Round 20 [May 4]
Alex Nzi               0-0 Juventus Yopougon      
ASEC                   9-0 Ange                   
Stella                 2-2 Sekala Sport           
Inter                  6-0 Bandama                
Atlético               5-0 Révélation Foot        
Africa Sports          3-4 TECO                   

Round 21
[May 9]
Stella                 3-3 Alex Nzi               
TECO                   4-1 Ange                   
Révélation Foot        1-1 Africa Sports          
Bandama                0-4 Atlético               
[May 11]
Juventus Yopougon      2-2 Inter                  
Sekala Sport           0-1 ASEC                   

Round 22
[May 18]
Atlético               2-1 TECO                   
Alex Nzi               2-1 Sekala Sport           
[May 19]
Ange                   2-3 Africa Sports          
Juventus Yopougon      1-4 Révélation Foot        
ASEC                   8-0 Bandama                
Inter                  5-1 Stella                 

Final Table:

 1.FC Inter d'Abidjan                    22  20  2  0  85-18  62       Champions
 2.ASEC Mimosas d'Abidjan                22  17  2  3 103-10  53  [P]
 3.Atlético d'Abidjan                    22  16  4  2  59- 9  52  [C]
 4.Stella Club d'Adjamé                  22  13  5  4  57-34  44
 5.Sekala Sport de Guiglo                22   9  5  8  39-30  32  [P]
 6.Académie Alex Nzi d'Abengourou        22   7  4 11  32-44  25
 7.Juventus FC de Yopougon               22   7  2 13  19-43  23
 8.TECO FC de Marcory                    22   7  1 14  37-76  22  [P]
 9.Ange FC                               22   5  5 12  37-57  20
10.Africa Sports d'Abidjan               22   5  3 14  21-82  18
----------------------------------------------------------------
11.Révélation Foot de Cocody             22   4  4 14  27-59  16       Relegated
12.Bandama FC de Tiassalé                22   2  3 17  18-72   9  [P]  Relegated

Division 2

Poule A, Abidjan

Round 1 [Mar 16,17]
FC Mouna               1-4 JFC Marcory            
Saba FC                2-2 CO Korhogo             
CS d'Assouba           7-4 OS Plateau             
AS Young Boys          awd Vernat FC              [awarded 0-0 win to Young Boys;
US Aéroport            0-5 Stade d'Abidjan         originally 1-3]

Round 2
[Mar 23]
Stade d'Abidjan        9-1 Saba FC                
CO Korhogo             6-1 AS Young Boys          
[Mar 24]
Vernat FC             0-11 CS d'Assouba           
FC Mouna               3-1 OS Plateau             
JFC Marcory           15-0 US Aéroport            

Round 3
[Mar 29]
CS d'Assouba          10-2 CO Korhogo             
OS Plateau             5-2 Vernat FC              
Stade d'Abidjan        4-0 AS Young Boys          
Saba FC               0-18 JFC Marcory            
[Mar 30]
US Aéroport            0-4 FC Mouna               

Round 4 [Apr 6,7]
Stade d'Abidjan        1-3 CS d'Assouba           
US Aéroport            3-2 Saba FC                
CO Korhogo             0-5 OS Plateau             
JFC Marcory           13-0 AS Young Boys          
FC Mouna               9-0 Vernat FC              
 
Round 5
[Apr 13]
CS d'Assouba           1-4 JFC Marcory            
OS Plateau             3-2 Stade d'Abidjan        
US Aéroport            3-2 AS Young Boys          
Saba FC               0-22 FC Mouna               
[Apr 14]
Vernat FC              2-3 CO Korhogo             

Round 6  
[Apr 20]
Stade d'Abidjan        5-0 Vernat FC              
JFC Marcory            2-1 OS Plateau             
FC Mouna               4-2 CO Korhogo             
Saba FC                2-1 AS Young Boys          
[Apr 21]
US Aéroport            0-5 CS d'Assouba           

Round 7
[Apr 27]
AS Young Boys          1-6 FC Mouna               
OS Plateau             3-1 US Aéroport            
CO Korhogo             3-1 Stade d'Abidjan        
[Apr 28]
CS d'Assouba          23-0 Saba FC                
Vernat FC             0-16 JFC Marcory            

Round 8 
[May 4]
JFC Marcory           11-0 CO Korhogo             
FC Mouna               2-2 Stade d'Abidjan        
AS Young Boys          1-8 CS d'Assouba           
[May 5]
US Aéroport            3-2 Vernat FC              
Saba FC               1-11 OS Plateau             

Round 9 [May 11,12]
Stade d'Abidjan        1-7 JFC Marcory            
CO Korhogo             1-4 US Aéroport            
OS Plateau             4-1 AS Young Boys          
Vernat FC              7-1 Saba FC                
CS d'Assouba           4-0 FC Mouna               

Final Table:

 1.JFC Marcory                            9   9  0  0  90- 4  27  Promoted
 2.CS Assouba                             9   8  0  1  72-12  24
 3.FC Mouna                               9   6  1  2  51-14  19
 4.OS Plateau                             9   6  0  3  37-19  18
 5.Stade d'Abidjan                        9   4  1  4  30-19  13
 6.US Aéroport                            9   4  0  5  14-39  12
 7.CO Korhogo                             9   3  1  5  19-40  10
 8.Saba FC                                9   1  1  7   9-96   4
 9.AS Young Boys                          9   1  0  8   7-46   3
10.Vernat FC                              9   1  0  8  13-53   3

Poule B, Abidjan

Round 1 [Mar 16,17]
Sion FC                n/p JFC Sud Comoé          [possibly awarded 0-0 loss to both]
International Sion FC  0-1 Allianz FC             
Glory FC               8-2 CF Akwe Djemin         
OMS Fresco             2-2 Académie Meité FC      
AFAS                   1-3 JFC Grand-Bassam       

Round 2
[Mar 23]
Académie Meité FC      0-3 AFAS                   
[Mar 24]
JFC Sud Comoé          awd Glory FC               [awarded 0-0 win to Glory; not played]
Allianz FC             awd OMS Fresco             [awarded 0-0 win to Allianz; not played]
Sion FC                awd JFC Grand-Bassam       [awarded 0-0 win to Grand-Bassam; not played]
CF Akwe Djemin         3-1 International Sion FC  
 
Round 3
[Mar 30]
International Sion FC 10-1 JFC Sud Comoé          
AFAS                   1-2 Allianz FC             
JFC Grand-Bassam       6-0 Académie Meité FC      
Glory FC              17-0 Sion FC                
[date?]
OMS Fresco             lt  CF Akwe Djemin         [by 2 goals]

Round 4 [Apr 6,7]
Glory FC               2-1 International Sion FC  
JFC Sud Comoé          4-5 OMS Fresco             
Sion FC               0-18 Académie Meité FC      
CF Akwe Djemin         1-1 AFAS                   
Allianz FC             1-0 JFC Grand-Bassam       

Round 5 
[Apr 13]
International Sion FC 10-0 Sion FC                
[Apr 14]
JFC Grand-Bassam       5-2 CF Akwe Djemin         
OMS Fresco             0-5 Glory FC               
AFAS                   2-0 JFC Sud Comoé          
Académie Meité FC      0-9 Allianz FC             

Round 6
[Apr 20]
International Sion FC  3-0 OMS Fresco             
[Apr 21]
JFC Sud Comoé          3-2 JFC Grand-Bassam       
CF Akwe Djemin         5-1 Académie Meité FC      
Sion FC               0-16 Allianz FC             
Glory FC               6-1 AFAS                   

Round 7 [Apr 28]
Académie Meité FC      3-2 JFC Sud Comoé          
Allianz FC             3-1 CF Akwe Djemin         
JFC Grand-Bassam       2-8 Glory FC               
International Sion FC  7-2 AFAS                   
OMS Fresco            10-1 Sion FC                

Round 8 [May 5]
Glory FC              10-0 Académie Meité FC      
JFC Sud Comoé          2-7 Allianz FC             
Sion FC               0-15 CF Akwe Djemin         
International Sion FC  1-3 JFC Grand-Bassam       
OMS Fresco             4-3 AFAS                   

Round 9
JFC Grand-Bassam       ppd OMS Fresco             
CF Akwe Djemin         5-2 JFC Sud Comoé          
AFAS                  12-1 Sion FC                
Allianz FC             3-3 Glory FC              
International Sion FC  4-2 Académie Meité FC      

Table:

 1.Glory FC                               9   8  1  0  59- 9  25
 2.Allianz FC                             9   8  1  0  42- 7  25
 3.CF Akwe Djemin                         9   5  1  3  34-21  16  [!]
 4.Inter Sion FC                          9   5  0  4  37-14  15
 5.JFC Grand-Bassam                       8   5  0  3  21-16  15
 6.OMS Fresco                             8   3  1  4  21-18  10  [!]
 7.AFAS                                   9   3  1  5  26-24  10  [*]
 8.Académie Meité FC                      9   2  1  6  26-41   7
 9.JFC Sud Comoé                          8   1  0  7  14-34   3
10.Sion FC                                8   0  0  8   2-98   0
[!] missing goals match round 3
[*] Hiré FC were renamed AFAS 

Poule C, Interieur

Round 1 [Mar 16,17]
Naal FC                6-1 Massa Sport Kolia      
FCJF Koria             9-1 Golden FC              
ASEC de Niakara        2-1 Bélier FC              
Assam FC               bye

Round 2 
[Mar 23]
Golden FC              bt  Naal FC                [by 7 goals; incorrectly reported 0-0]
Massa Sport Kolia      0-6 ASEC de Niakara        
[Mar 24]
Bélier FC              lt  Assam FC               [possibly awarded to Assam; reported 7-2]
FCJF Koria             bye

Round 3 [Mar 29]
ASEC de Niakara        4-0 Golden FC              
Assam FC               1-4 Massa Sport Kolia      
Naal FC               0-18 FCJF Koria             
Bélier FC              bye

Round 4
[Apr 6,7]
Naal FC                1-8 ASEC de Niakara        
Golden FC              2-1 Assam FC               
[Apr 20]
FCJF Koria             4-1 Bélier FC              
Massa Sport Kolia      bye

Round 5 
[Apr 13]
Assam FC               3-4 Naal FC                
[Apr 14]
ASEC de Niakara        0-4 FCJF Koria             
[Apr 28]
Bélier FC              5-0 Massa Sport Kolia      
Golden FC              bye

Round 6
[Apr 21]
ASEC de Niakara        4-0 Assam FC               
[May 5]
FCJF Koria             6-0 Massa Sport Kolia      
Golden FC              1-2 Bélier FC              
Naal FC                bye

Round 7 [May 11,12]
Massa Sport Kolia      4-1 Golden FC              
Bélier FC              9-0 Naal FC                
Assam FC              1-13 FCJF Koria             
ASEC de Niakara        bye

Table:
 
 1.FCJF Koria                             6   6  0  0  54- 3  18
 2.ASEC de Niakara                        6   5  0  1  24- 6  15
 3.Bélier FC                              6   3  0  3  18- 7   9  [!]
 4.Golden FC                              6   2  0  4   5-20   6  [!]
 5.Massa Sport Kolia                      6   2  0  4   9-25   6
 6.Naal FC                                6   2  0  4  11-39   6  [!]
 7.Assam FC                               6   1  0  5   6-27   3  [!]
[!] missing goals match round 2

Poule D, Interieur

Round 1 [Mar 16,17]
CO Boni Achy           0-1 Chandelier FC          
Maxi Foot              1-5 Sporting Club          
SO Grand Béréby        3-0 Lagoué FC              
Agir de Guiberoua      bye

Round 2 [Mar 23]
Lagoué FC              2-1 CO Boni Achy           
Sporting Club          1-1 SO Grand Béréby        
Chandelier FC          2-4 Agir de Guiberoua      
Maxi Foot              bye

Round 3 [Mar 30]
SO Grand Béréby        4-0 Maxi Foot              
Agir de Guiberoua      4-1 Lagoué FC              
CO Boni Achy           2-2 Sporting Club          
Chandelier FC          bye

Round 4
[Apr 6,7]
SO Grand Béréby        4-1 CO Boni Achy           
Sporting Club          1-1 Agir de Guiberoua      
[Apr 20]
Maxi Foot              3-5 Chandelier FC          
Lagoué FC              bye

Round 5
[Apr 14]
SO Grand Béréby        1-1 Agir de Guiberoua      
CO Boni Achy           1-1 Maxi Foot              
[Apr 28]
Chandelier FC          4-1 Lagoué FC              
Sporting Club          bye

Round 6 
[Apr 21]
CO Boni Achy           0-7 Agir de Guiberoua      
[May 4]
Sporting Club          4-1 Chandelier FC          
Maxi Foot              2-1 Lagoué FC              
SO Grand Béréby        bye

Round 7 [May 11,12]
Lagoué FC              1-2 Sporting Club          
Agir de Guiberoua      7-0 Maxi Foot              
Chandelier FC          2-1 SO Grand Béréby        
CO Boni Achy           bye

Table:

 1.Agir FC de Guiberoua                   6   4  2  0  24- 5  14
 2.Sporting Club de Gagnoa                6   3  3  0  15- 7  12
 3.Chandelier FC                          6   4  0  2  15-13  12
 4.SO Grand Béréby                        6   3  2  1  14- 5  11
 5.Maxi Foot                              6   1  1  4   7-23   4
 6.Lagoué FC                              6   1  0  5   6-16   3
 7.CO Bony Achy                           6   0  2  4   5-17   2

Championnat du District de la Ligue Régionale du Man 2024

Round 1 [Apr 7]
Olympic                2-2 Cocody
Gao Bordeaux de Tai    1-2 Sekala Sport
Toulepleu FC           4-0 US Lumière
Nicla Sport            0-3 Relax de Blolequin
Power                  bye

Table: 

 1.Toulepleu FC                           1   1  0  0   4- 0   3
 2.Relax de Blolequin                     1   1  0  0   3- 0   3
 3.Sekala Sport                           1   1  0  0   2- 1   3
 4.Olympic                                1   0  1  0   2- 2   1
 5.Cocody                                 1   0  1  0   2- 2   1
 6.Power                                  0   0  0  0   0- 0   0
 7.Gao Bordeaux de Tai                    1   0  0  1   1- 2   0
 8.Nicla Sport                            1   0  0  1   0- 3   0
 9.US Lumière                             1   0  0  1   0- 4   0

Round 4 [Apr 28?]
US Lumière             2-1 Cocody
Nicla Sports           1-0 Olympic
Gao Bordeaux de Tai    0-0 Toulepleu FC           
Power Stars            0-1 Sekala Sport
Relax de Blolequin     bye

Reported Table: 

 1.Relax de Blolequin                     3   3  0  0   + 9    9
 2.Sekala Sport                                         + 2    7
 3.Power Stars                            3   2  0  1   + 3    6 
 4.Toulepleu FC                                         + 6    5
 5.Cocody                                               - 4    4 
 6.Gao Bordeaux de Tai                                    0    4
 7.Olympic                                              - 4    1 
 8.Nicla Sport                                          - 5    3
 9.US Lumière                                           - 9    3
NB: total goal difference -2


2022/23

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources included: https://www.facebook.com/groups/2398813967024811, https://www.facebook.com/federationivoiriennedefootball/?locale=pt_BR

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 14 Jun 2024

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.