Japan 2024


J1 League
Emperor's Cup
J.League YBC Levain Cup
J2 League
J3 League
JFL

J1 League

Table:

 1.Machida Zelvia             17  11  2  4  28-15  35  [+] 
 2.Kashima Antlers            17  11  2  4  30-19  35
 3.Gamba Osaka                17   9  4  4  17-12  31
 4.Vissel Kobe                17   9  3  5  25-13  30 
 5.Sanfrecce Hiroshima        16   6  8  2  28-15  26
 6.FC Tokyo                   17   7  5  5  27-25  26
 7.Nagoya Grampus             17   8  2  7  20-19  26
 8.Urawa Red Diamonds         17   7  4  6  27-23  25
 9.Cerezo Osaka               17   6  7  4  23-19  25
10.Avispa Fukuoka             17   6  7  4  17-17  25  
11.Tokyo Verdy                17   5  9  3  26-26  24  [+] 
12.Kashiwa Reysol             17   5  7  5  17-23  22
13.Yokohama F. Marinos        15   5  5  5  24-21  20 
14.Kawasaki Frontale          17   5  5  7  25-25  20 
15.Albirex Niigata            17   5  4  8  22-26  19    
16.Júbilo Iwata               17   5  3  9  22-26  18  [+] 
17.Sagan Tosu                 16   4  2 10  21-28  14
-----------------------------------------------------
18.Shonan Bellmare            17   3  5  9  23-32  14
19.Kyoto Sanga                17   2  5 10  13-31  11 
20.Consadole Sapporo          17   2  5 10  16-36  11


Round 1 
[Feb 23] 
Sanfrecce Hiroshima     2-0  Urawa Red Diamonds            27,545 
  [Yuki Ohashi 45, 55] 
Nagoya Grampus          0-3  Kashima Antlers               36,933 
  [Hayato Nakama 19, 62, Aleksandar Čavrić 47] 
[Feb 24] 
Júbilo Iwata            0-2  Vissel Kobe                   14,778 
  [Koya Yuruki 5, Daiju Sasaki 49] 
Avispa Fukuoka          0-0  Consadole Sapporo              9,445 
Sagan Tosu              1-2  Albirex Niigata                9,610 
  [Akito Fukuta 5 – Kaito Taniguchi 45, Naoto Arai 54] 
Machida Zelvia          1-1  Gamba Osaka                   13,506 
  [Junya Suzuki 17 pen – Takashi Usami 84] 
Shonan Bellmare         1-2  Kawasaki Frontale             12,987 
  [Masaki Ikeda 7 – Yasuto Wakizaka 24, Erison 56] 
Cerezo Osaka            2-2  FC Tokyo                      20,705 
  [Capixaba 27, Shunta Tanaka 51 – Ryotaro Araki 34, 75] 
[Feb 25] 
Kashiwa Reysol          1-1  Kyoto Sanga                   10,478 
  [Matheus Sávio 77 – Yuto Anzai 90+] 
Tokyo Verdy             1-2  Yokohama F. Marinos           53,026 
  [Fuki Yamada 7 – Anderson Lopes 89 pen, Ken Matsubara 90+] 

Round 2 
[Mar 1] 
Kawasaki Frontale       4-5  Júbilo Iwata                  20,316 
  [Erison 36, 55, Marcinho 59, Shin Yamada 85 pen – 
   Hiroto Uemura 6, Ryo Germain 18, 29, 80 pen, 90+ pen] 
Yokohama F. Marinos     0-1  Avispa Fukuoka                19,487 
  [Kazuya Konno 51] 
[Mar 2] 
Vissel Kobe             0-1  Kashiwa Reysol                23,107 
  [Kosuke Kinoshita 83] 
Nagoya Grampus          0-1  Machida Zelvia                30,415 
  [Shota Fujio 21] 
Kyoto Sanga             1-2  Shonan Bellmare               11,885 
  [Yuta Toyokawa 19 – Satoshi Tanaka 15, Akito Suzuki 82] 
Sagan Tosu              4-0  Consadole Sapporo              7,346 
  [Marcelo Ryan 14, Vinícius Araújo 64 pen, 
   Daihachi Okamura (C) 83 og, Wataru Harada 90+] 
Kashima Antlers         1-1  Cerezo Osaka                  24,664 
  [Naomichi Ueda 85 - Léo Ceará 58] 
FC Tokyo                1-1  Sanfrecce Hiroshima           32,274 
  [Ryotaro Araki 71 – Yuki Ohashi 69 pen] 
Gamba Osaka             1-0  Albirex Niigata               28,669 
  [Takashi Usami 75 pen] 
[Mar 3] 
Urawa Red Diamonds      1-1  Tokyo Verdy                   50,863 
  [Alexander Scholz 89 pen – Yudai Kimura 42] 

Round 3 
[Mar 9] 
Machida Zelvia          1-0  Kashima Antlers               11,901 
  [Yu Hirakawa 13] 
Albirex Niigata         1-0  Nagoya Grampus                22,942 
  [Motoki Hasegawa 88] 
Júbilo Iwata            0-1  Kashiwa Reysol                12,720 
  [Taiyo Koga 35] 
Sanfrecce Hiroshima     4-0  Sagan Tosu                    25,503 
  [Tsukasa Shiotani 18, Takumu Kawamura 31, 
   Pieros Sotiriou 51 pen, Shuto Nakano 90+] 
Avispa Fukuoka          1-1  Shonan Bellmare                6,596 
  [Wellington 6 – Masaki Ikeda 13] 
FC Tokyo                1-2  Vissel Kobe                   24,974 
  [Kei Koizumi 50 – Taisei Miyashiro 57, Yuya Osako 74] 
Kawasaki Frontale       0-1  Kyoto Sanga                   20,757 
  [Sota Kawasaki 65] 
Cerezo Osaka            2-1  Tokyo Verdy                   16,365 
  [Shinji Kagawa 42, Léo Ceará 90+ pen - Yudai Kimura 54] 
[Mar 10] 
Consadole Sapporo       0-1  Urawa Red Diamonds            18,942 
  [Hiroki Sakai 31] 
[Apr 10] 
Yokohama F. Marinos     2-0  Gamba Osaka                   15,528 
  [Anderson Lopes 53, Asahi Uenaka 90+] 

Round 4 
[Mar 16] 
Avispa Fukuoka          1-3  FC Tokyo                       8,043 
  [Daiki Matsuoka 82 – Yuto Nagatomo 28, Ryotaro Araki 32, 
   Kashif Bangnagande 57] 
Consadole Sapporo       1-2  Machida Zelvia                14,607 
  [Kosuke Hara 84 – Shota Fujio 53, Ibrahim Drešević 66] 
Vissel Kobe             0-0  Sanfrecce Hiroshima           21,669 
Kashiwa Reysol          0-2  Nagoya Grampus                12,897 
  [Kensuke Nagai 18, Ha Chang-Rae 62] 
Gamba Osaka             2-1  Júbilo Iwata                  24,341 
  [Takashi Usami 4, Dawhan 57 – Ryo Germain 60] 
Sagan Tosu              0-2  Cerezo Osaka                   9,345 
  [Vitor Bueno 48, Masaya Shibayama 64] 
Tokyo Verdy             2-2  Albirex Niigata               17,055 
  [Fuki Yamada 8, Hijiri Onaga 90 – Kaito Taniguchi 32, 
   Motoki Nagakura 69] 
[Mar 17] 
Kyoto Sanga             2-3  Yokohama F. Marinos           12,937 
  [Kyo Sato 45, Sota Kawasaki 45+ - Kota Mizunuma 5, 
   Anderson Lopes 33, 52] 
Kashima Antlers         2-1  Kawasaki Frontale             24,947 
  [Aleksandar Čavrić 47, Yuma Suzuki 50 – Marcinho 36] 
Shonan Bellmare         4-4  Urawa Red Diamonds            12,628 
  [Lukian 23, 74, Akito Suzuki 32, 46 – Shinzo Koroki 11, 
   Yusuke Matsuo 55, Naoki Maeda 64, Samuel Gustafson 81] 

Round 5 
[Mar 29] 
Tokyo Verdy             2-2  Kyoto Sanga                   10,060 
  [Itsuki Someno 80 pen, 90+ - Yuta Toyokawa 22, Taichi Hara 26] 
[Mar 30] 
Sanfrecce Hiroshima     1-1  Gamba Osaka                   25,683 
  [Naoto Arai 78 – Welton Felipe 76] 
Albirex Niigata         1-1  Kashiwa Reysol                20,359 
  [Kazuhiko Chiba 57 – Kosuke Kinoshita 15] 
Vissel Kobe             6-1  Consadole Sapporo             17,374 
  [Yuya Osako 8, Taisei Miyashiro 24, 49, Yoshinori Muto 43, 90+, 
   Tetsushi Yamakawa 72 – Yosuke Ideguchi (V) 73 og] 
Kashima Antlers         1-0  Júbilo Iwata                  21,069 
  [Yuma Suzuki 33 pen] 
Urawa Red Diamonds      2-1  Avispa Fukuoka                37,826 
  [Ryoma Watanabe 65, Thiago Santana 73 pen – Shahab Zahedi 28] 
Machida Zelvia          3-1  Sagan Tosu                     7,062 
  [Kazuki Fujimoto 5, Oh Se-Hun 54, 57 – Marcelo Ryan 34] 
Kawasaki Frontale       3-0  FC Tokyo                      22,543 
  [Yasuto Wakizaka 34, Shin Yamada 83, Kento Tachibanada 90+] 
Nagoya Grampus          2-1  Yokohama F. Marinos           31,844 
  [Tsukasa Morishima 77, Ryosuke Yamanaka 90+ - Katsuya Nagato 54] 
Cerezo Osaka            2-0  Shonan Bellmare               16,415 
  [Kakeru Funaki 60, Sota Kitano 82] 

Round 6 [Apr 3] 
Kashiwa Reysol          1-1  Cerezo Osaka                   8,081 
  [Matheus Sávio 20 - Léo Ceará 19 pen] 
Machida Zelvia          1-2  Sanfrecce Hiroshima            5,240 
  [Yuki Ohashi (S) 82 og – Yuki Ohashi 31, Makoto Mitsuta 55 pen] 
Yokohama F. Marinos     0-0  Kawasaki Frontale             26,031 
Shonan Bellmare         1-2  Tokyo Verdy                    6,803 
  [Lukian 15 – Hiroto Taniguchi 75, Hiroto Yamami 86] 
Júbilo Iwata            2-0  Albirex Niigata                8,355 
  [Ryo Germain 75 pen, 79] 
Gamba Osaka             0-0  Kyoto Sanga                   16,763 
Avispa Fukuoka          1-0  Kashima Antlers                5,472 
  [Shahab Zahedi 52] 
Sagan Tosu              0-0  Vissel Kobe                    6,734 
Consadole Sapporo       1-2  Nagoya Grampus                 9,564 
  [Seiya Baba 30 – Tsukasa Morishima 55, Kensuke Nagai 90] 
FC Tokyo                2-1  Urawa Red Diamonds            49,005 
  [Ryotaro Araki 50, Kuryu Matsuki 58 – Thiago Santana 24] 

Round 7 
[Apr 6] 
Consadole Sapporo       1-0  Gamba Osaka                   10,827 
  [Hiroki Miyazawa 73] 
[Apr 7] 
Tokyo Verdy             1-1  Kashiwa Reysol                13,606 
  [Fuki Yamada 10 – Kosuke Kinoshita 73] 
Albirex Niigata         0-1  Cerezo Osaka                  19,833 
  [Léo Ceará 69] 
Kyoto Sanga             0-3  Júbilo Iwata                  10,972 
  [Shunsuke Nishikubo 51, Matheus Peixoto 65, 71] 
Vissel Kobe             1-2  Yokohama F. Marinos           23,456 
  [Taisei Miyashiro 66 – Anderson Lopes 47, Yan Matheus 83] 
Sanfrecce Hiroshima     2-0  Shonan Bellmare               25,515 
  [Yuki Ohashi 52 pen, 90+] 
Urawa Red Diamonds      3-0  Sagan Tosu                    28,576 
  [Thiago Santana 5, Yusuke Matsuo 53, Tomoaki Okubo 83] 
Kawasaki Frontale       0-1  Machida Zelvia                22,008 
  [Shota Fujio 32] 
Nagoya Grampus          0-0  Avispa Fukuoka                23,134 
FC Tokyo                2-0  Kashima Antlers               52,772 
  [Teruhito Nakagawa 55, Riki Harakawa 90+] 

Round 8 
[Apr 12] 
Kashiwa Reysol          1-0  Urawa Red Diamonds            14,201 
  [Kosuke Kinoshita 72] 
[Apr 13] 
Albirex Niigata         1-1  Consadole Sapporo             17,936 
  [Hiroki Akiyama 80 – Yuya Asano 20] 
Júbilo Iwata            0-1  Nagoya Grampus                13,135 
  [Ken Masui 8] 
Avispa Fukuoka          1-1  Sanfrecce Hiroshima            8,533 
  [Shahab Zahedi 22 – Sho Sasaki 25] 
Yokohama F. Marinos     2-2  Shonan Bellmare               23,437 
  [Kento Shiogai 21, Nam Tae-Hee 48 – Taiyo Hiraoka 41, 
   Sho Fukuda 80] 
Kashima Antlers         1-0  Kyoto Sanga                   13,781 
  [Kimito Nono 85] 
Machida Zelvia          1-2  Vissel Kobe                   39,080 
  [Ibrahim Drešević 90+ - Kakeru Yamauchi 45, Yoshinori Muto 89] 
Cerezo Osaka            1-0  Kawasaki Frontale             18,786 
  [Léo Ceará 70] 
Tokyo Verdy             2-2  FC Tokyo                      31,746 
  [Tomoya Miki 28 pen, Itsuki Someno 33 – Keita Endo 68, 90+] 
[Apr 14] 
Gamba Osaka             2-1  Sagan Tosu                    21,072 
  [Isa Sakamoto 45, Genta Miura 90+ - Yoichi Naganuma 41] 

Round 9 
[Apr 20] 
Consadole Sapporo       1-1  Sanfrecce Hiroshima           11,512 
  [Supachok Sarachat 10 – Shuto Nakano 50] 
Kyoto Sanga             0-1  Albirex Niigata                9,022 
  [Kaito Taniguchi 59] 
Sagan Tosu              4-2  Kashima Antlers                8,357 
  [So Kawahara 30, Marcelo Ryan 45, 80, Akito Fukuta 88 – 
   Kimito Nono 11, Yuma Suzuki 86 pen] 
Shonan Bellmare         0-1  Vissel Kobe                   10,618 
  [Yoshinori Muto 90+] 
Avispa Fukuoka          2-2  Júbilo Iwata                   6,254 
  [Shahab Zahedi 60, 78 – Ryo Germain 30, 47] 
Urawa Red Diamonds      0-1  Gamba Osaka                   41,377 
  [Isa Sakamoto 78] 
Kawasaki Frontale       0-0  Tokyo Verdy                   21,732 
[Apr 21] 
FC Tokyo                1-2  Machida Zelvia                30,811 
  [Tsuyoshi Ogashiwa 21 pen – Na Sang-Ho 14, Oh Se-Hun 25] 
Nagoya Grampus          2-1  Cerezo Osaka                  25,341 
  [Kennedy Egbus Mikuni 65, Kensuke Nagai 82 - Léo Ceará 67] 
[May 29] 
Yokohama F. Marinos     4-0  Kashiwa Reysol                14,732 
  [Anderson Lopes 11 pen, 65, 90+, Katsuya Nagato 43] 

Round 10 
[Apr 27] 
Consadole Sapporo       3-3  Shonan Bellmare               16,260 
  [Ryota Aoki 23, 54, Tomoki Kondo 42 – Taiga Hata 67, 
   Sho Fukuda 85, Yuto Suzuki 90+] 
Albirex Niigata         1-3  FC Tokyo                      24,438 
  [Fumiya Hayakawa 90 – Teruhito Nakagawa 39, Kosuke Shirai 49, 
   Diego Oliveira 62] 
Júbilo Iwata            2-0  Machida Zelvia                12,982 
  [Ko Matsubara 46, Ryo Germain 70 pen] 
Vissel Kobe             0-1  Kyoto Sanga                   22,582 
  [Taichi Hara 55] 
Cerezo Osaka            2-2  Yokohama F. Marinos           18,147 
  [Léo Ceará 45, 68 – Kota Mizunuma 17, Keigo Sakakibara 59] 
[Apr 28] 
Tokyo Verdy             0-0  Avispa Fukuoka                15,459 
Sanfrecce Hiroshima     2-2  Kawasaki Frontale             26,051 
  [Yuki Ohashi 38, Mutsuki Kato 75 – Yu Kobayashi 65, 
   Shin Yamada 74] 
Urawa Red Diamonds      2-1  Nagoya Grampus                42,265 
  [Kaito Yasui 24, Thiago Santana 70 pen – Ryuji Izumi 90+] 
Kashiwa Reysol          1-1  Sagan Tosu                    11,648 
  [Takuya Shimamura 40 – Marcelo Ryan 14] 
Gamba Osaka             1-2  Kashima Antlers               28,616 
  [Isa Sakamoto 39 – Hayato Nakama 27, Kimito Nono 54] 

Round 11 [May 3] 
Yokohama F. Marinos     1-1  Júbilo Iwata                  38,945 
  [Anderson Lopes 64 – Matheus Peixoto 84] 
Albirex Niigata         1-1  Sanfrecce Hiroshima           25,854 
  [Yoshiaki Takagi 90+ - Hayato Araki 70] 
Kashima Antlers         3-1  Shonan Bellmare               26,924 
  [Yuma Suzuki 50, 62, Aleksandar Čavrić 67 – Sho Fukuda 85] 
FC Tokyo                2-1  Kyoto Sanga                   26,770 
  [Kashif Bangnagande 4, Diego Oliveira 21 – Sora Hiraga 79] 
Machida Zelvia          2-0  Kashiwa Reysol                12,064 
  [Oh Se-Hun 9, Shunta Araki 69] 
Cerezo Osaka            1-1  Consadole Sapporo             19,276 
  [Léo Ceará 71 pen – Yuya Asano 27] 
Sagan Tosu              0-2  Tokyo Verdy                   13,076 
  [Yudai Kimura 20 pen, Yuan Matsuhashi 90+] 
Kawasaki Frontale       3-1  Urawa Red Diamonds            23,457 
  [Yasuto Wakizaka 18, Asahi Sasaki 49, Akihiro Ienaga 90+ - 
   Tomoaki Okubo 35] 
Avispa Fukuoka          1-0  Gamba Osaka                   10,791 
  [Shahab Zahedi 22] 
Nagoya Grampus          0-2  Vissel Kobe                   38,955 
  [Hotaru Yamaguchi 40, Yuya Osako 81] 

Round 12 [May 6] 
Tokyo Verdy             3-2  Júbilo Iwata                  18,959 
  [Itsuki Someno 35 pen, Yudai Kimura 41, 90+ - 
   Matheus Peixoto 55, Ryo Germain 66] 
Vissel Kobe             3-2  Albirex Niigata               21,073 
  [Daiju Sasaki 15, Taisei Miyashiro 25, Ryo Endo (A) 55 og – 
   Soya Fujiwara 51, Ryo Endo 76] 
Gamba Osaka             1-0  Cerezo Osaka                  34,485 
  [Takashi Usami 28] 
Consadole Sapporo       1-2  FC Tokyo                      17,187 
  [Seiya Baba 5 – Kota Tawaratsumida 27, Diego Oliveira 65] 
Kyoto Sanga             0-3  Machida Zelvia                11,191 
  [Oh Se-Hun 22, Na Sang-Ho 64, Mitchell Duke 75] 
Avispa Fukuoka          1-1  Kawasaki Frontale              9,174 
  [Kazuya Konno 85 – Shin Yamada 75] 
Sanfrecce Hiroshima     2-3  Nagoya Grampus                25,193 
  [Sota Koshimichi 23, Shuto Nakano 48 – Patric 2, 
   Sho Inagaki 18, Sho Sasaki (S) 84 og] 
Kashiwa Reysol          1-2  Kashima Antlers               13,384 
  [Takuya Shimamura 65 – Shintaro Nago 4, Aleksandar Čavrić 90+] 
Shonan Bellmare         2-1  Sagan Tosu                    10,282 
  [Sho Fukuda 25, Hiroyuki Abe 46 – Cayman Togashi 13] 
Urawa Red Diamonds      2-1  Yokohama F. Marinos           40,579 
  [Atsuki Ito 42, 66 – Hijiri Kato 86] 

Round 13 
[May 11] 
Albirex Niigata         2-4  Urawa Red Diamonds            24,652 
  [Shusuke Ota 75, Motoki Nagakura 87 – Thiago Santana 4, 90+ pen, 
   Samuel Gustafson 65, Naoki Maeda 69] 
Júbilo Iwata            0-3  Sagan Tosu                     9,162 
  [Naoki Kanuma (J) 45 og, Marcelo Ryan 58, Yoichi Naganuma 77] 
Kyoto Sanga             2-3  Avispa Fukuoka                 9,498 
  [Takumi Miyayoshi 21, Masaaki Murakami (A) 53 og – 
   Ryoga Sato 19, Masaya Tashiro 49, Kazuya Konno 52] 
Kawasaki Frontale       3-0  Consadole Sapporo             20,611 
  [Bafétimbi Gomis 30, 43, 45 pen] 
Shonan Bellmare         0-0  Machida Zelvia                11,519 
Nagoya Grampus          0-1  Gamba Osaka                   30,613 
  [Takeru Kishimoto 67] 
Cerezo Osaka            1-4  Vissel Kobe                   21,148 
  [Léo Ceará 57 – Hotaru Yamaguchi 38, Yuki Honda 44, 
   Yuya Osako 49, Taisei Miyashiro 90+] 
FC Tokyo                3-3  Kashiwa Reysol                22,325 
  [Teruhito Nakagawa 6, Diego Oliveira 32 pen, Kuryu Matsuki 37 – 
   Matheus Sávio 2, Tomoya Inukai 46, Takuya Shimamura 58] 
[May 12] 
Kashima Antlers         3-3  Tokyo Verdy                   18,803 
  [Yuma Suzuki 5 pen, Shintaro Nago 8, Naomichi Ueda 50 – 
   Kosuke Saito 69, Yudai Kimura 81, Tomoya Miki 90+] 
[Jun 19] 
Yokohama F. Marinos     -  Sanfrecce Hiroshima 

Round 14 [May 15] 
Consadole Sapporo       1-0  Júbilo Iwata                   7,702 
  [Yuya Asano 25] 
Kashiwa Reysol          2-1  Shonan Bellmare                7,530 
  [Kosuke Kinoshita 77, Mao Hosoya 90+ - Sho Fukuda 73] 
Tokyo Verdy             0-0  Gamba Osaka                   13,445 
Machida Zelvia          2-1  Cerezo Osaka                   6,546 
  [Oh Se-Hun 70, Mitchell Duke 90+ - Léo Ceará 84 pen] 
Albirex Niigata         3-1  Yokohama F. Marinos           15,065 
  [Koji Suzuki 51, Kaito Taniguchi 53, Jin Okumura 82 – 
   Kota Watanabe 25] 
Nagoya Grampus          3-1  FC Tokyo                      14,553 
  [Kasper Junker 33 pen, 66, 71 – Ryotaro Araki 78] 
Vissel Kobe             1-0  Avispa Fukuoka                10,961 
  [Taisei Miyashiro 72] 
Sanfrecce Hiroshima     1-3  Kashima Antlers               25,302 
  [Marcos Júnior 65 – Naomichi Ueda 5, Yuma Suzuki 15 pen, 
   Aleksandar Čavrić 84] 
Sagan Tosu              5-2  Kawasaki Frontale              6,222 
  [Ayumu Yokoyama 26, 37, Marcelo Ryan 44, Wataru Harada 47, 
   Atsushi Kawata 75 – Kota Takai 13, Akihiro Ienaga 45] 
Urawa Red Diamonds      3-0  Kyoto Sanga                   20,737 
  [Kaito Yasui 42, Ryoma Watanabe 55, Thiago Santana 77] 

Round 15 
[May 18] 
Avispa Fukuoka          0-3  Cerezo Osaka                   9,327 
  [Léo Ceará 9, Shunta Tanaka 29, Hirotaka Tameda 90+] 
Sagan Tosu              0-2  Nagoya Grampus                 8,325 
  [Sho Inagaki 6, Ken Masui 50] 
[May 19] 
Machida Zelvia          5-0  Tokyo Verdy                   12,027 
  [Kazuya Miyahara (T) 11 og, Shota Fujio 29, 60 pen, 
   Kai Shibato 80, Erik 90+] 
Júbilo Iwata            1-1  Urawa Red Diamonds            20,681 
  [Shota Kaneko 71 - Marius Høibråten 68] 
Kyoto Sanga             0-5  Sanfrecce Hiroshima           12,753 
  [Takumu Kawamura 9, Naoto Arai 12, 25, 69, Taishi Matsumoto 55] 
Kashima Antlers         1-0  Vissel Kobe                   20,390 
  [Kimito Nono 81] 
FC Tokyo                1-1  Yokohama F. Marinos           30,411 
  [Yuto Nagatomo 55 – Nam Tae-Hee 25] 
Gamba Osaka             3-1  Kawasaki Frontale             24,754 
  [Shinnosuke Nakatani 28, Shota Fukuoka 70, Shu Kurata 81 – 
   Yusuke Segawa 26] 
Kashiwa Reysol          2-1  Consadole Sapporo             11,170 
  [Sachiro Toshima 20, Diego 90+ - Yoshiaki Komai 47] 
Shonan Bellmare         2-1  Albirex Niigata               11,427 
  [Lukian 35, 60 – Motoki Nagakura 30] 

Round 16 
[May 25] 
Consadole Sapporo       0-3  Kashima Antlers               12,651 
  [Shintaro Nago 40, 55, Aleksandar Čavrić 87] 
Júbilo Iwata            3-2  Shonan Bellmare               13,491 
  [Hiroki Yamada 45, Matheus Peixoto 82, Léo Gomes 86 – 
   Lukian 1, Sho Fukuda 29 pen] 
Kawasaki Frontale       1-1  Kashiwa Reysol                21,598 
  [Yasuto Wakizaka 30 – Kosuke Kinoshita 59] 
Albirex Niigata         1-2  Avispa Fukuoka                20,197 
  [Fumiya Hayakawa 90+ - Hiroyuki Mae 37, Kazuya Konno 85] 
[May 26] 
Vissel Kobe             0-1  Tokyo Verdy                   22,104 
  [Hotaru Yamaguchi (V) 65 og] 
FC Tokyo                0-1  Gamba Osaka                   27,972 
  [Kota Yamada 85] 
Nagoya Grampus          1-1  Kyoto Sanga                   23,405 
  [Keiya Shiihashi 75 – Yuta Toyokawa 35] 
Cerezo Osaka            1-1  Sanfrecce Hiroshima           19,670 
  [Ryuya Nishio 66 – Hayato Araki 53] 
Urawa Red Diamonds      1-2  Machida Zelvia                39,460 
  [Atsuki Ito 54 – Yu Hirakawa 52, Hokuto Shimoda 90+ pen] 
[Jul 3] 
Yokohama F. Marinos     -  Sagan Tosu 

Round 17 
[May 31] 
Sagan Tosu              0-1  FC Tokyo                       7,528 
  [Yasuki Kimoto 11] 
[Jun 1] 
Sanfrecce Hiroshima     2-0  Júbilo Iwata                  25,517 
  [Pieros Sotiriou 38, 60] 
Kashima Antlers         3-2  Yokohama F. Marinos           52,860 
  [Yuma Suzuki 57, Kimito Nono 74, Ikuma Sekigawa 84 – 
   Anderson Lopes 10, Asahi Uenaka 90+] 
Machida Zelvia          1-3  Albirex Niigata               10,411 
  [Shota Fujio 27 – Yota Komi 24, Soya Fujiwara 45, 
   Jang Min-Gyu (M) 52 og] 
Shonan Bellmare         1-2  Gamba Osaka                   11,006 
  [Lukian 78 – Takashi Usami 29, 65 pen] 
Urawa Red Diamonds      1-1  Vissel Kobe                   45,976 
  [Shoya Nakajima 61 – Haruya Ide 15] 
Kyoto Sanga             1-1  Cerezo Osaka                  14,160 
  [Temma Matsuda 55 - Léo Ceará 33] 
[Jun 2] 
Tokyo Verdy             5-3  Consadole Sapporo             16,301 
  [Yudai Kimura 10 pen, 59, Itsuki Someno 32, 78, Tomoya Miki 43 – 
   Takuma Arano 20, Tomoki Kondo 46, Kosuke Hara 90+] 
Kawasaki Frontale       2-1  Nagoya Grampus                19,463 
  [Akihiro Ienaga 6, 18 – Ha Chang-Rae 89] 
Kashiwa Reysol          0-2  Avispa Fukuoka                 8,198 
  [Hiroki Sekine (K) 26 og, Itsuki Oda 39] 

Table:

 1.Machida Zelvia             17  11  2  4  28-15  35  [+] 
 2.Kashima Antlers            17  11  2  4  30-19  35
 3.Gamba Osaka                17   9  4  4  17-12  31
 4.Vissel Kobe                17   9  3  5  25-13  30 
 5.Sanfrecce Hiroshima        16   6  8  2  28-15  26
 6.FC Tokyo                   17   7  5  5  27-25  26
 7.Nagoya Grampus             17   8  2  7  20-19  26
 8.Urawa Red Diamonds         17   7  4  6  27-23  25
 9.Cerezo Osaka               17   6  7  4  23-19  25
10.Avispa Fukuoka             17   6  7  4  17-17  25  
11.Tokyo Verdy                17   5  9  3  26-26  24  [+] 
12.Kashiwa Reysol             17   5  7  5  17-23  22
13.Yokohama F. Marinos        15   5  5  5  24-21  20 
14.Kawasaki Frontale          17   5  5  7  25-25  20 
15.Albirex Niigata            17   5  4  8  22-26  19    
16.Júbilo Iwata               17   5  3  9  22-26  18  [+] 
17.Sagan Tosu                 16   4  2 10  21-28  14
-----------------------------------------------------
18.Shonan Bellmare            17   3  5  9  23-32  14
19.Kyoto Sanga                17   2  5 10  13-31  11 
20.Consadole Sapporo          17   2  5 10  16-36  11

Top scorers: 

 1.Leonardo de Sousa Pereira ‘LÉO CEARÁ’ (Cerezo Osaka)  13  [Brazil]    
 2.GERMAIN Ryo (Júbilo Iwata)                            11 
 3.ANDERSON José LOPES de Souza (Yokohama F. Marinos)    10  [Brazil] 
 4.KIMURA Yudai (Tokyo Verdy)                             8 
   SUZUKI Yuma (Kashima Antlers)                          8 
 6.LUKIAN Araújo de Almeida (Shonan Bellmare)             7  [Brazil] 
   MARCELO RYAN Silvestre dos Santos (Sagan Tosu)         7  [Brazil] 
   MIYASHIRO Taisei (Vissel Kobe)                         7 
   OHASHI Yuki (Sanfrecce Hiroshima)                      7 
   THIAGO Santos SANTANA (Urawa Reed Diamonds)            7  [Brazil] 
11.ARAKI Ryotaro (FC Tokyo)                               6 
   Aleksandar ČAVRIĆ (Kashima Antlers)                    6  [Serbia/Slovakia]  
   FUJIO Shota (Machida Zelvia)                           6 
   FUKUDA Sho (Shonan Bellmare)                           6 
   KINOSHITA Kosuke (Kashiwa Reysol)                      6 
   OH Se-Hun (Machida Zelvia)                             6  [South Korea] 
   SOMENO Itsuki (Tokyo Verdy)                            6 
   USAMI Takashi (Gamba Osaka)                            6 
   Shahab ZAHEDI (Avispa Fukuoka)                         6  [Iran] 

Round 18 
[Jun 15] 
Yokohama F. Marinos     -  Machida Zelvia 
Sanfrecce Hiroshima     -  Tokyo Verdy 
Kyoto Sanga             -  Consadole Sapporo 
Cerezo Osaka            -  Urawa Red Diamonds 
[Jun 16] 
Vissel Kobe             -  Kawasaki Frontale 
Avispa Fukuoka          -  Sagan Tosu 
Kashima Antlers         -  Albirex Niigata 
FC Tokyo                -  Júbilo Iwata 
Nagoya Grampus          -  Shonan Bellmare 
Gamba Osaka             -  Kashiwa Reysol 

Round 19 
[Jun 22] 
Machida Zelvia          -  Avispa Fukuoka 
Tokyo Verdy             -  Nagoya Grampus 
Albirex Niigata         -  Kawasaki Frontale 
Júbilo Iwata            -  Cerezo Osaka 
Gamba Osaka             -  Vissel Kobe 
Urawa Red Diamonds      -  Kashima Antlers 
Kashiwa Reysol          -  Sanfrecce Hiroshima 
Shonan Bellmare         -  FC Tokyo 
Sagan Tosu              -  Kyoto Sanga 
[Jun 23] 
Consadole Sapporo       -  Yokohama F. Marinos 

Round 20 [Jun 26] 
Kashima Antlers         -  Gamba Osaka 
FC Tokyo                -  Consadole Sapporo 
Kawasaki Frontale       -  Shonan Bellmare 
Júbilo Iwata            -  Tokyo Verdy 
Nagoya Grampus          -  Urawa Red Diamonds 
Kyoto Sanga             -  Kashiwa Reysol 
Cerezo Osaka            -  Sagan Tosu 
Vissel Kobe             -  Machida Zelvia 
Sanfrecec Hiroshima     -  Albirex Niigata 
Avispa Fukuoka          -  Yokohama F. Marinos 

Round 21 
[Jun 29] 
Consadole Sapporo       -  Albirex Niigata 
Kawasaki Frontale       -  Sanfrecce Hiroshima 
Yokohama F. Marinos     -  Tokyo Verdy 
[Jun 30] 
Gamba Osaka             -  Machida Zelvia 
Cerezo Osaka            -  Nagoya Grampus 
Urawa Red Diamonds      -  Júbilo Iwata 
FC Tokyo                -  Avispa Fukuoka 
Shonan Bellmare         -  Kyoto Sanga 
Vissel Kobe             -  Kashima Antlers 
Sagan Tosu              -  Kashiwa Reysol 

Round 22 
[Jul 5] 
Sanfrecec Hiroshima     -  Vissel Kobe 
[Jul 6] 
Kashima Antlers         -  Consadole Sapporo 
Tokyo Verdy             -  Cerezo Osaka 
Machida Zelvia          -  Nagoya Grampus 
Urawa Red Diamonds      -  Shonan Bellmare 
Albirex Niigata         -  Sagan Tosu 
Júbilo Iwata            -  Kawasaki Frontale 
Kashiwa Reysol          -  FC Tokyo 
Gamba Osaka             -  Yokohama F. Marinos 
[Jul 7] 
Avispa Fukuoka          -  Kyoto Sanga 

Round 23 
[Jul 13] 
Consadole Sapporo       -  Vissel Kobe 
FC Tokyo                -  Albirex Niigata 
[Jul 14] 
Tokyo Verdy             -  Machida Zelvia 
Nagoya Grampus          -  Kashiwa Reysol 
Kyoto Sanga             -  Urawa Red Diamonds 
Sanfrecce Hiroshima     -  Avispa Fukuoka 
Kawasaki Frontale       -  Cerezo Osaka 
Shonan Bellmare         -  Júbilo Iwata 
Sagan Tosu              -  Gamba Osaka 
Yokohama F. Marinos     -  Kashima Antlers 

Round 24 
[Jul 20] 
Kashima Antlers         -  FC Tokyo 
Machida Zelvia          -  Yokohama F. Marinos 
Urawa Red Diamonds      -  Consadole Sapporo 
Kashiwa Reysol          -  Kawasaki Frontale 
Júbilo Iwata            -  Kyoto Sanga 
Gamba Osaka             -  Shonan Bellmare 
Cerezo Osaka            -  Albirex Niigata 
Vissel Kobe             -  Nagoya Grampus 
Avispa Fukuoka          -  Tokyo Verdy 
[Jul 21] 
Sagan Tosu              -  Sanfrecce Hiroshima 

Round 25 [Aug 7] 
Kashima Antlers         -  Sagan Tosu 
Tokyo Verdy             -  Sanfrecce Hiroshima 
Kawasaki Frontale       -  Vissel Kobe 
Shonan Bellmare         -  Avispa Fukuoka 
Albirex Niigata         -  Júbilo Iwata 
Kyoto Sanga             -  Nagoya Grampus 
Gamba Osaka             -  FC Tokyo 
Cerezo Osaka            -  Machida Zelvia 
Urawa Red Diamonds      -  Kashiwa Reysol 
Yokohama F. Marinos     -  Consadole Sapporo 

Round 26 
[Aug 10] 
Consadole Sapporo       -  Avispa Fukuoka 
[Aug 11] 
Machida Zelvia          -  Shonan Bellmare 
Sanfrecce Hiroshima     -  Cerezo Osaka 
Kashiwa Reysol          -  Gamba Osaka 
FC Tokyo                -  Kawasaki Frontale 
Júbilo Iwata            -  Kashima Antlers 
Nagoya Grampus          -  Tokyo Verdy 
Sagan Tosu              -  Urawa Red Diamonds 
Yokohama F. Marinos     -  Vissel Kobe 
[Aug 12] 
Albirex Niigata         -  Kyoto Sanga 

Round 27 
[Aug 16] 
Consadole Sapporo       -  Sagan Tosu 
[Aug 17] 
Kashima Antlers         -  Urawa Red Diamonds 
Machida Zelvia          -  Júbilo Iwata 
FC Tokyo                -  Tokyo Verdy 
Kawasaki Frontale       -  Yokohama F. Marinos 
Shonan Bellmare         -  Kashiwa Reysol 
Nagoya Grampus          -  Sanfrecce Hiroshima 
Cerezo Osaka            -  Kyoto Sanga 
Vissel Kobe             -  Gamba Osaka 
Avispa Fukuoka          -  Albirex Niigata 

Round 28 
[Aug 24] 
Gamba Osaka             -  Avispa Fukuoka 
Urawa Red Diamonds      -  Kawasaki Frontale 
Yokohama F. Marinos     -  Cerezo Osaka 
Shonan Bellmare         -  Nagoya Grampus 
Kyoto Sanga             -  FC Tokyo 
[Aug 25] 
Tokyo Verdy             -  Kashima Antlers 
Sanfrecce Hiroshima     -  Kashiwa Reysol 
Albirex Niigata         -  Machida Zelvia 
Júbilo Iwata            -  Consadole Sapporo 
Vissel Kobe             -  Sagan Tosu 

Round 29 
[Aug 31] 
Machida Zelvia          -  Urawa Red Diamonds 
Sanfrecce Hiroshima     -  FC Tokyo 
Kashiwa Reysol          -  Tokyo Verdy 
Júbilo Iwata            -  Yokohama F. Marinos 
Nagoya Grampus          -  Albirex Niigata 
Kyoto Sanga             -  Kashima Antlers 
Cerezo Osaka            -  Gamba Osaka 
Sagan Tosu              -  Shonan Bellmare 
[Sep 1] 
Consadole Sapporo       -  Kawasaki Frontale 
Avispa Fukuoka          -  Vissel Kobe 

Round 30 [Sep 14] 
Consadole Sapporo       -  Tokyo Verdy 
Kashima Antlers         -  Sanfrecce Hiroshima 
Kashiwa Reysol          -  Júbilo Iwata 
FC Tokyo                -  Nagoya Grampus 
Kawasaki Frontale       -  Sagan Tosu 
Yokohama F. Marinos     -  Kyoto Sanga 
Albirex Niigata         -  Shonan Bellmare 
Gamba Osaka             -  Urawa Red Diamonds 
Vissel Kobe             -  Cerezo Osaka 
Avispa Fukuoka          -  Machida Zelvia 

Round 31 [Sep 21] 
Kashima Antlers         -  Kashiwa Reysol 
Urawa Red Diamonds      -  FC Tokyo 
Tokyo Verdy             -  Sagan Tosu 
Machida Zelvia          -  Consadole Sapporo 
Shonan Bellmare         -  Cerezo Osaka 
Albirex Niigata         -  Vissel Kobe 
Júbilo Iwata            -  Avispa Fukuoka 
Nagoya Grampus          -  Kawasaki Frontale 
Kyoto Sanga             -  Gamba Osaka 
Sanfrecce Hiroshima     -  Yokohama F. Marinos 

Round 32 [Sep 28] 
Consadole Sapporo       -  Kyoto Sanga 
Kawasaki Frontale       -  Albirex Niigata 
Yokohama F. Marinos     -  FC Tokyo 
Shonan Bellmare         -  Kashima Antlers 
Nagoya Grampus          -  Júbilo Iwata 
Gamba Osaka             -  Tokyo Verdy 
Cerezo Osaka            -  Kashiwa Reysol 
Vissel Kobe             -  Urawa Red Diamonds 
Sanfrecce Hiroshima     -  Machida Zelvia 
Sagan Tosu              -  Avispa Fukuoka 

Round 33 
[Oct 4] 
Avispa Fukuoka          -  Nagoya Grampus 
[Oct 5] 
Urawa Red Diamonds      -  Cerezo Osaka 
Kashiwa Reysol          -  Yokohama F. Marinos 
FC Tokyo                -  Sagan Tosu 
Tokyo Verdy             -  Shonan Bellmare 
Machida Zelvia          -  Kawasaki Frontale 
Albirex Niigata         -  Kashima Antlers 
Júbilo Iwata            -  Sanfrecce Hiroshima 
Kyoto Sanga             -  Vissel Kobe 
Gamba Osaka             -  Consadole Sapporo 

Round 34 [Oct 19] 
Kashima Antlers         -  Avispa Fukuoka 
Kashiwa Reysol          -  Machida Zelvia 
Tokyo Verdy             -  Urawa Red Diamonds 
Kawasaki Frontale       -  Gamba Osaka 
Yokohama F. Marinos     -  Albirex Niigata 
Shonan Bellmare         -  Sanfrecce Hiroshima 
Nagoya Grampus          -  Consadole Sapporo 
Kyoto Sanga             -  Sagan Tosu 
Cerezo Osaka            -  Júbilo Iwata 
Vissel Kobe             -  FC Tokyo 

Round 35 [Nov 3] 
Consadole Sapporo       -  Cerezo Osaka 
FC Tokyo                -  Shonan Bellmare 
Kawasaki Frontale       -  Kashima Antlers 
Yokohama F. Marinos     -  Urawa Red Diamonds 
Albirex Niigata         -  Tokyo Verdy 
Gamba Osaka             -  Nagoya Grampus 
Vissel Kobe             -  Júbilo Iwata 
Sanfrecce Hiroshima     -  Kyoto Sanga 
Avispa Fukuoka          -  Kashiwa Reysol 
Sagan Tosu              -  Machida Zelvia 

Round 36 [Nov 9] 
Kashima Antlers         -  Nagoya Grampus 
Urawa Red Diamonds      -  Sanfrecce Hiroshima 
Kashiwa Reysol          -  Albirex Niigata 
Tokyo Verdy             -  Vissel Kobe 
Machida Zelvia          -  FC Tokyo 
Shonan Bellmare         -  Consadole Sapporo 
Júbilo Iwata            -  Gamba Osaka 
Kyoto Sanga             -  Kawasaki Frontale 
Cerezo Osaka            -  Avispa Fukuoka 
Sagan Tosu              -  Yokohama F. Marinos 

Round 37 [Nov 30] 
Kashiwa Reysol          -  Vissel Kobe 
Tokyo Verdy             -  Kawasaki Frontale 
Machida Zelvia          -  Kyoto Sanga 
Shonan Bellmare         -  Yokohama F. Marinos 
Albirex Niigata         -  Gamba Osaka 
Júbilo Iwata            -  FC Tokyo 
Nagoya Grampus          -  Sagan Tosu 
Cerezo Osaka            -  Kashima Antlers 
Sanfrecce Hiroshima     -  Consadole Sapporo 
Avispa Fukuoka          -  Urawa Red Diamonds 

Round 38 [Dec 8] 
Consadole Sapporo       -  Kashiwa Reysol 
Kashima Antlers         -  Machida Zelvia 
Urawa Red Diamonds      -  Albirex Niigata 
FC Tokyo                -  Cerezo Osaka 
Kawasaki Frontale       -  Avispa Fukuoka 
Yokohama F. Marinos     -  Nagoya Grampus 
Kyoto Sanga             -  Tokyo Verdy 
Gamba Osaka             -  Sanfrecce Hiroshima 
Vissel Kobe             -  Shonan Bellmare 
Sagan Tosu              -  Júbilo Iwata


Emperor's Cup

First Round 

[May 25] 
Nara Club               3-2  Kyoto Sangyo Univ.               473 
  [Megumu Nishida 34, ? (K) 52 og, Daisei Suzuki 90+ - 
   Seigo Suetani 3, Shoto Sugano 33] 
Tokai Univ. Kumamoto    0-4  Mitsubishi HI Nagasaki           178 
  [Takuya Hamamoto 20, Shigeki Kurihara 43, Kyosuke Ihara 56, 
   Tsukuba Hirano 64] 
FC Gifu                 1-0  Azul Claro Numazu              1,129 
  [Kosuke Fujioka 64] 
Tegevajaro Miyazaki     4-0  Kawasoe Club                     347 
  [? (K) 14 og, Keigo Hashimoto 28, Mahiro Ano 68, 
   Shu Yoshizawa 90+] 
Sony Sendai             3-1  Tonan Maebashi                   218 
  [Ryota Ito 83, Tom Nunokata 90, Masato Nakayama 90+ - 
   Kim Tae-Hwi 42] 
Zweigen Kanazawa        1-1  Konan Univ.        [pen 3-4]   1,271 
  [Honoya Shoji 9 – Kensho Shimizu 62] 
Tochigi City            1-0  Yokogawa Musashino               357 
  [Kunitomo Suzuki 48] 
SC Sagamihara           3-0  Yamanashi Gakuin Univ.           860 
  [Takumu Fujinuma 14, Kosei Makiyama 45, Akito Takagi 90+] 
[May 26]
Kataller Toyama         3-0  Kansai Univ.                   1,575 
  [Shimpei Nishiya 23, Yoji Sasaki 27, Yoshiki Takahashi 87] 
Grulla Morioka          3-1  Tokachi Sky Earth                644 
  [Ryo Niizato 10, Daisuke Fukagawa 23, Ken Tokura 52 – 
   Tetsuto Yoshida 47] 
Tsukuba Univ.           1-0  Meiji Univ.                      743 
  [Ginjiro Ikegaya 75] 
FC Tokushima            0-1  J-Lease FC             [aet]     365 
  [Kohei Hattanda 102] 
NIFS Kanoya             0-3  Giravanz Kitakyushu              414 
  [Shun Hirayama 16, Taku Ushinohama 27, 37] 
Mitsubishi Mizushima    3-4  Kamatamare Sanuki      [aet]     547 
  [Ryuji Miyazawa 42, Kenshiro Tsunashima 48, 120+ - 
   Kaima Akahoshi 60, 83, Jimpei Yoshida 97, Shota Kawanishi 107] 
Kochi United            1-0  Belugarosso Iwami                462 
  [Toshiki Toya 36] 
Vanraure Hachinohe      2-0  Briobecca Urayasu                693 
  [Shoma Otoizumi 30, Naoya Senoo 85] 
Arterivo Wakayama       1-2  Japan Soccer College             472 
  [Yuya Kokubo 58 – Shuto Ono 33, Shuya Honda 42] 
Fukui United            0-3  Omiya Ardija                     943 
  [Masato Kojima 31, Jin Izumisawa 60, Tomoya Osawa 88] 
Fukushima United        9-0  Oyama SC                         280 
  [Kazumasa Shimizu 11, 34, 83, Takuto Kato 26, Yosuke Akiyama 39, 
   Kiichi Yajima 42, Kento Awano 72, Ryo Shiohama 84, 90+] 
Veertien Mie            1-0  FC Imabari                       642 
  [Shota Tamura 34 pen] 
Biwako Seikei SC        0-1  Chukyo Univ.                     522 
  [Shuto Udo 16] 
Gainare Tottori         1-1  Baleine Shimonoseki [pen 3-4]    660 
  [Shunnosuke Matsuki 80 – Gakuto Nomiyama 65] 
Nagano Parceiro         7-0  Saruta Kogyo                     809 
  [Yuki Morikawa 29, Naoki Sanda 38, 47, Kohei Shin 42, 
   Ryoji Fujimori 81, Rei Kihara 90, 90+] 
Fukuyama City           3-0  Okinawa SV                     1,232 
  [Ryuichi Okubo 2, Rikito Sugiura 10, Tomoya Nohaam 76] 

Second Round [Jun 12] 

Vissel Kobe             -  Kataller Toyama 
Tokushima Vortis        -  Vegalta Sendai 
Kashiwa Reysol          -  Grulla Morioka 
Machida Zelvia          -  Tsukuba Univ. 
Cerezo Osaka            -  J-Lease FC 
Ventforet Kofu          -  Honda FC 
Albirex Niigata         -  Giravanz Kitakyushu 
V-Varen Nagasaki        -  Kamatamare Sanuki 
Kashima Antlers         -  Nara Club 
Fujieda MYFC            -  Tochigi SC 
Sagan Tosu              -  Kochi United 
Yokohama FC             -  Vanraure Hachinohe 
Nagoya Grampus          -  Japan Soccer College 
Thespa Gunma            -  Renofa Yamaguchi 
Kyoto Sanga             -  Omiya Ardija 
Shimizu S-Pulse         -  Mitsubishi Nagasaki 
FC Gifu                 -  Yokohama F. Marinos 
Roasso Kumamoto         -  Mito Hollyhock 
Gamba Osaka             -  Fukushima United 
Júbilo Iwata            -  Tegevajaro Miyazaki 
Kawasaki Frontale       -  Sony Sendai 
Oita Trinita            -  Kagoshima United 
FC Tokyo                -  Veertien Mie 
JEF United Chiba        -  Chukyo Univ. 
Sanfrecce Hiroshima     -  Baleine Shimonoseki 
Blaublitz Akita         -  Iwaki FC 
Shonan Bellmare         -  Konan Univ. 
Tokyo Verdy             -  Nagano Parceiro 
Avispa Fukuoka          -  Fukuyama City 
Fagiano Okayama         -  Ehime FC 
Consadole Sapporo       -  Tochigi City 
Montedio Yamagata       -  SC Sagamihara 

Third Round [Jul 10] 

Fourth Round [Aug 21] 

Quarterfinals [Sep 18] 

Semifinals [tba] 

Final [tba] 


J.League YBC Levain Cup

FIRST ROUND 

GROUP 1 

Preliminary [Mar 13] 
Kataller Toyama         2-1  Montedio Yamagata      [aet]   1,827 
  [Shosei Usui 111, Takumi Ito 114 – Chihiro Kato 92] 

Semifinals 
[Apr 17] 
FC Imabari              1-2  Vissel Kobe            [aet]   5,097 
  [Ryota Ichihara 5 – Jean Patric 41, Daiju Sasaki 96 pen] 
[Apr 24] 
Kataller Toyama         0-0  Shimizu S-Pulse    [pen 6-5]   3,257 

Final [May 22] 
Kataller Toyama         1-1  Vissel Kobe        [pen 5-4]   8,223 
  [Rikuto Hirose (V) 70 og – Haruya Ide 19] 

GROUP 2 

Preliminary [Mar 6] 
Kagoshima United        1-0  JEF United Chiba               3,570 
  [Shota Suzuki 72 pen] 

Semifinals 
[Apr 17] 
Kagoshima United        0-1  Tokyo Verdy                    4,347 
  [Joi Yamamoto 45] 
[Apr 24] 
Nara Club               0-6  Sanfrecce Hiroshima            2,818 
  [Yoshifumi Kashiwa 43, Yuki Ohashi 48, Makoto Mitsuta 52 pen, 
   Shunki Higashi 89, Pieros Sotiriou 90, Marcos Júnior 90+ pen] 

Final [May 22] 
Tokyo Verdy             2-3  Sanfrecce Hiroshima            6,150 
  [Tomoya Miki 74, 83 – Yuki Ohashi 6, 14, Takumu Kawamura 78] 

GROUP 3 

Preliminary [Mar 6] 
Ehime FC                3-4  V-Varen Nagasaki       [aet]   3,411 
  [Ben Duncan 23 pen, Kyota Funahashi 77, Ryo Sato 82 – 
   Edigar Junio 2, Matheus Jesus 32, 118, Juanma Delgado 90+ pen] 

Semifinals 
[Apr 17] 
V-Varen Nagasaki        1-0  Júbilo Iwata                   2,560 
  [Kazuki Kushibiki 53] 
[Apr 24] 
Gainare Tottori         2-5  Urawa Red Diamonds             7,677 
  [Keita Tanaka 35, Shunnosuke Matsuki 64 – Hidetoshi Takeda 12, 
   Thiago Santana 17 pen, Atsuki Ito 52, Shoya Nakajima 55, 90+] 

Final [May 22] 
V-Varen Nagasaki        1-0  Urawa Red Diamonds             7,872 
  [Juanma Delgado 78] 

GROUP 4 

Preliminaries 
[Mar 6] 
Giravanz Kitakyushu     1-0  Oita Trinita           [aet]   4,413 
  [Sota Watanabe 113] 
[Mar 13] 
Vanraure Hachinohe      0-0  Zweigen Kanazawa   [pen 5-3]     719 

Semifinals [Apr 17] 
Vanraure Hachinohe      1-2  Kashima Antlers        [aet]   4,844 
  [Sosuke Shibata 25 – Koki Anzai 82, Kei Chinen 108] 
Giravanz Kitakyushu     1-2  Machida Zelvia                 4,221 
  [Takumi Wakaya 54 - Byron Vásquez 49, Takuya Yasui 80] 

Final [May 22] 
Machida Zelvia          2-0  Kashima Antlers                4,537 
  [Mitchell Duke 20, 36] 

GROUP 5 

Preliminaries 
[Mar 6] 
Tegevajaro Miyazaki     1-4  Fagiano Okayama                  708 
  [Yosuke Ueno 50 – Lucão 4, Taishi Semba 66, Koju Yoshio 70, 
   Ryosuke Kawano 90] 
[Mar 13] 
FC Gifu                 1-2  Omiya Ardija                   2,006 
  [Shohei Aihara 66 – Niki Urakami 51, Haruhi Taneda 84] 

Semifinals 
[Apr 17] 
Omiya Ardija            0-2  Nagoya Grampus                 5,467 
  [Patric 45, 54 pen] 
[Apr 24] 
Fagiano Okayama         3-3  Yokohama FC        [pen 3-5]   2,827 
  [Yudai Tanaka 15, 93, Takaya Kimura 60 – Hinata Ogura 42, 
   Solomon Sakuragawa 55, Caprini 107] 

Final [May 22] 
Yokohama FC             1-3  Nagoya Grampus                 3,423 
  [Hinata Ogura 44 – Kensuke Nagai 5, Yuki Nogami 7, 
   Haruki Yoshida 63] 

GROUP 6 

Preliminaries 
[Mar 6] 
Thespa Gunma            4-1  SC Sagamihara          [aet]   4,710 
  [Shuto Kitagawa 13, Masashi Wada 96, 111, Kosuke Sagawa 120+ - 
   Bruno Santos 32 pen] 
[Mar 13] 
Matsumoto Yamaga        3-3  Renofa Yamaguchi   [pen 4-3]   2,919 
  [Sho Sumida 23, Takato Nonomura 94, 102 – Shunsuke Yamamoto 69, 
   Toa Suenaga 104, Sílvio Júnior 120] 

Semifinals 
[Apr 17] 
Matsumoto Yamaga        1-1  Avispa Fukuoka     [pen 2-4]   3,281 
  [Seiya Inoue (A) 42 og – Seiya Inoue 73] 
[Apr 24] 
Thespa Gunma            1-3  Kashiwa Reysol                 1,950 
  [Ryo Sato 90+ - Yuki Muto 33, Yugo Tatsuta 40, 
   Sachiro Toshima 45] 

Final [May 22] 
Kashiwa Reysol          2-1  Avispa Fukuoka                 3,848 
  [Fumiya Unoki 10, Hiroki Noda 90+ - Seiya Inoue 47] 

GROUP 7 

Preliminaries 
[Mar 6] 
FC Ryukyu               2-1  Fujieda MYFC                     881 
  [Yuta Sato 52, 80 – Taika Nakashima 49] 
[Mar 13] 
Grulla Morioka          1-0  Tochigi SC                       757 
  [Kenneth Otabor 70] 

Semifinals 
[Apr 17] 
Grulla Morioka          0-1  Cerezo Osaka                   2,362 
  [Vitor Bueno 67] 
[Apr 24] 
FC Ryukyu               2-1  Gamba Osaka                    5,406 
  [Yu Tomidokoro 43, Haruto Shirai 76 – Tokuma Suzuki 49] 

Final [May 22] 
FC Ryukyu               0-1  Cerezo Osaka                   7,034 
  [Yuichi Hirano 6] 

GROUP 8 

Preliminaries 
[Mar 6] 
Kamatamare Sanuki       0-2  Blaublitz Akita                  689 
  [Daiki Sato 35, Shion Niwa 90+] 
[Mar 13] 
FC Osaka                0-2  Iwaki FC                       1,980 
  [Daiki Yamaguchi 71, Yoshihito Kondo 87] 

Semifinals 
[Apr 17] 
Iwaki FC                0-2  Albirex Niigata                3,618 
  [Takumi Hasegawa 6, Kaito Taniguchi 90+] 
[Apr 24] 
Blaublitz Akita         2-1  Shonan Bellmare        [aet]   1,335 
  [Shota Aoki 74, Ren Komatsu 97 – Sho Fukuda 54] 

Final [May 22] 
Blaublitz Akita         0-2  Albirex Niigata        [aet]   2,810 
  [Aozora Ishiyama 99, Jin Okumura 111] 

GROUP 9 

Preliminaries 
[Mar 6] 
YSCC Yokohama           1-0  Mito Hollyhock                 1,192 
  [Koki Matsumura 67] 
[Mar 13] 
Fukushima United        1-2  Roasso Kumamoto                  690 
  [Kiichi Yajima 90+ - Itto Fujita 4, Shun Osaki 35] 

Semifinals 
[Apr 17] 
YSCC Yokohama           0-4  FC Tokyo                       4,083 
  [Tsuyoshi Ogashiwa 13, Riki Harakawa 39, Keita Endo 61, 
   Jája Silva 90+] 
[Apr 24] 
Roasso Kumamoto         0-1  Sagan Tosu                     4,120 
  [Ayumu Yokoyama 26] 

Final [May 22] 
Sagan Tosu              1-1  FC Tokyo           [pen 4-5]   2,862 
  [Marcelo Ryan 90+ - Masato Morishige 56] 

GROUP 10 

Preliminaries 
[Mar 6] 
Azul Claro Numazu       3-2  Vegalta Sendai                 1,600 
  [Kotaro Tokunaga 79, Kosei Numata 87, Takumi Hama 90+ - 
   Ryunosuke Sugawara 54, Yuta Goke 83] 
[Mar 13] 
Nagano Parceiro         5-1  Tokushima Vortis               2,248 
  [Lee Seung-Won 18, Takashi Kondo 31, 40, Koken Kato 66, 
   Rei Kihara 88 – Kaique Mafaldo 55] 

Semifinals 
[Apr 17] 
Azul Claro Numazu       1-3  Consadole Sapporo              3,455 
  [Mikhael Akatsuka 54 – Hiromu Tanaka 10, Yuki Kobayashi 55, 60] 
[Apr 24] 
Nagano Parceiro         3-2  Kyoto Sanga            [aet]   3,700 
  [Naoki Sanda 39, Takaya Kuroishi 84, Hayate Sugii 109 – 
   Rikuto Iida 14, Sora Hiraga 28] 

Final [May 22] 
Nagano Parceiro         1-1  Consadole Sapporo  [pen 3-5]   4,800 
  [Hinata Konishi 18 – Rei Ieizumi 90+] 

PLAY-OFF ROUND [Jun 5, 9] 

Kashiwa Reysol          -  -  Nagoya Grampus 
FC Tokyo                -  -  Sanfrecce Hiroshima 
Albirex Niigata         -  -  V-Varen Nagasaki 
Cerezo Osaka            -  -  Machida Zelvia 
Consadole Sapporo       -  -  Kataller Toyama 

PRIME ROUND 

Quarterfinals [Sep 4, 8] 

Semifinals [Oct 9, 13] 

FINAL [tba] 


J2 League

Table:

 1.Shimizu S-Pulse            18  13  1  4  33-19  40  
 2.V-Varen Nagasaki           18  11  6  1  34-15  39
-----------------------------------------------------
 3.Yokohama FC                18  10  4  4  26-11  34  [-] 
 4.Vegalta Sendai             18   9  5  4  22-19  32 
 5.Renofa Yamaguchi           18   9  4  5  24-13  31 
 6.Fagiano Okayama            18   8  6  4  24-15  30 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.JEF United Chiba           18   8  3  7  37-21  27  
 8.Iwaki FC                   18   7  6  5  26-15  27    
 9.Blaublitz Akita            18   6  6  6  19-17  24 
10.Fujieda MYFC               18   7  3  8  15-24  24   
11.Oita Trinita               18   5  8  5  18-18  23 
12.Ventforet Kofu             18   6  4  8  28-27  22 
13.Ehime FC                   18   5  7  6  22-27  22  [+] 
14.Tokushima Vortis           18   6  4  8  18-27  22
15.Montedio Yamagata          18   6  3  9  16-21  21  
16.Roasso Kumamoto            18   5  5  8  23-32  20 
17.Mito Hollyhock             18   4  6  8  17-21  18
-----------------------------------------------------
18.Kagoshima United           18   3  6  9  15-32  15  [+]  
19.Tochigi SC                 18   3  4 11  13-36  13
20.Thespa Gunma               18   1  5 12  10-30   8


Round 1 
[Feb 24] 
Mito Hollyhock          1-0  Iwaki FC                       5,577 
  [Mizuki Ando 25 pen] 
Yokohama FC             1-1  Renofa Yamaguchi               7,176 
  [Yoshihiro Nakano 59 – Yamato Wakatsuki 52] 
Fujieda MYFC            0-0  V-Varen Nagasaki               7,243 
[Feb 25] 
Ehime FC                1-0  Blaublitz Akita                5,193 
  [Ryo Kubota 29] 
Fagiano Okayama         3-0  Tochigi SC                    11,431 
  [Takaya Kimura 36, Gleyson 54, Yasutaka Yanagi 90+] 
Roasso Kumamoto         1-2  Shimizu S-Pulse                8,059 
  [Ayumu Toyoda 39 – Reon Yamahara 60, Wataru Iwashita (R) 88 og] 
JEF United Chiba        2-3  Montedio Yamagata             11,544 
  [Daisuke Suzuki 11, Akiyuki Yokoyama 90+ - 
   Junya Takahashi 54, 60, Koki Sakamoto 90] 
Thespa Gunma            1-1  Kagoshima United               4,056 
  [Yuya Takazawa 66 – Noriaki Fujimoto 81] 
Tokushima Vortis        1-5  Ventforet Kofu                 8,009 
  [Taro Sugimoto 57 – Kazushi Mitsuhira 8, Jumma Miyazaki 19, 62, 
   Eduardo Mancha 78, Peter Utaka 86] 
Oita Trinita            1-1  Vegalta Sendai                16,075 
  [Shun Nagasawa 83 – Ryunosuke Sagara 40] 

Round 2 
[Mar 2] 
V-Varen Nagasaki        1-2  Vegalta Sendai                10,472 
  [Edigar Junio 86 – Masahiro Sugata 45, Masato Nakayama 78] 
Mito Hollyhock          1-2  Ventforet Kofu                 3,328 
  [Seiichiro Kubo 83 – Eduardo Mancha 61, Takuto Kimura 69] 
JEF United Chiba        4-0  Fujieda MYFC                   8,847 
  [Kazuki Tanaka 14, 65, Akiyuki Yokoyama 31, Hiiro Komori 52] 
Shimizu S-Pulse         2-0  Ehime FC                      15,758 
  [Koya Kitagawa 58, 89] 
Oita Trinita            0-0  Yokohama FC                    7,413 
Kagoshima United        2-1  Tokushima Vortis               7,034 
  [Shota Suzuki 76, Seiya Take 90+ - Akito Tanahashi 54 pen] 
[Mar 3] 
Iwaki FC                1-1  Fagiano Okayama                4,241 
  [Kaina Tanimura 90+ - Daichi Tagami 45] 
Renofa Yamaguchi        2-0  Blaublitz Akita                8,906 
  [Tsubasa Umeki 7, Seigo Kobayashi 89] 
Roasso Kumamoto         1-1  Thespa Gunma                   4,633 
  [Daichi Ichikawa 36 – Kosuke Sagawa 90+] 
Tochigi SC              1-3  Montedio Yamagata              8,592 
  [Koya Okuda 6 – Sho Omori (T) 21 og, Zain Issaka 31, 
   Junya Takahashi 36] 

Round 3 
[Mar 9] 
Iwaki FC                3-1  Kagoshima United               3,599 
  [Kaina Tanimura 33, 61, Yuto Yamashita 77 – Rei Yonezawa 46] 
Yokohama FC             2-0  Montedio Yamagata              7,143 
  [Caprini 25, Yoshihiro Nakano 90+] 
Ventforet Kofu          1-2  Tochigi SC                     9,476 
  [Adaílton 40 pen – Koki Oshima 11, Ko Miyazaki 76] 
Tokushima Vortis        1-2  Blaublitz Akita                4,044 
  [Ren Komatsu (B) 6 og – Daiki Sato 68, Kazuya Onohara 84] 
[Mar 10] 
Vegalta Sendai          1-0  Mito Hollyhock                13,179 
  [Ryunosuke Sagara 76] 
Fujieda MYFC            0-1  Oita Trinita                   2,615 
  [Kenshin Yasuda 47] 
Fagiano Okayama         1-0  Renofa Yamaguchi               9,006 
  [Yudai Tanaka 84] 
V-Varen Nagasaki        4-1  Shimizu S-Pulse                6,924 
  [Asahi Masuyama 25, Edigar Junio 30, 66, Marcos Guilherme 85 – 
   Takashi Inui 55] 
Ehime FC                2-3  Roasso Kumamoto                3,214 
  [Shunsuke Tanimoto 38, Shunsuke Kikuchi 87 – 
   Chihiro Konagaya 12, 73, Ryotaro Onishi 90+] 
Thespa Gunma            1-3  JEF United Chiba               3,929 
  [Yuya Takazawa 47 – Shogo Sasaki 29, Naoki Tsubaki 38, 
   Hiiro Komori 84] 

Round 4 
[Mar 16] 
Blaublitz Akita         0-0  Vegalta Sendai                 6,256 
Montedio Yamagata       0-1  Ventforet Kofu                11,932 
  [Peter Utaka 60] 
Mito Hollyhock          1-2  Tokushima Vortis               2,721 
  [Hidemasa Koda 54 – Daiki Watari 9, Shuhei Matsubara (M) 90+ og] 
Tochigi SC              1-0  Yokohama FC                    4,475 
  [Sora Kobori 35] 
Thespa Gunma            0-1  Ehime FC                       2,434 
  [Yuta Fukazawa 17] 
Shimizu S-Pulse         2-0  Oita Trinita                  13,609 
  [Kota Miyamoto 26, Reon Yamahara 73] 
Fujieda MYFC            0-1  Fagiano Okayama                2,394 
  [Yudai Tanaka 90+] 
Kagoshima United        4-2  JEF United Chiba               6,084 
  [Noriaki Fujimoto 21, 25 pen, Rei Yonezawa 29, 
   Hisatoshi Nishido 79 – Hiiro Komori 10, Hiroto Goya 76] 
[Mar 17] 
Roasso Kumamoto         0-6  Iwaki FC                       3,412 
  [Hayato Teruyama 9, 70, Yoshihito Kondo 28, Kaina Tanimura 50, 
   Daiki Yamaguchi 75, Kotaro Arima 80] 
Renofa Yamaguchi        0-1  V-Varen Nagasaki               4,175 
  [Matheus Jesus 32] 

Round 5 [Mar 20] 
Vegalta Sendai          0-0  Roasso Kumamoto                8,470 
Blaublitz Akita         3-0  Tochigi SC                     3,002 
  [Daiki Sato 49, Takashi Kawano 62, Keita Yoshioka 71] 
Montedio Yamagata       0-1  Fujieda MYFC                   5,616 
  [Keigo Enomoto 67] 
JEF United Chiba        1-3  Shimizu S-Pulse               14,923 
  [Hiiro Komori 45 - Carlinhos Júnior 44, Takashi Inui 80, 
   Kai Matsuzaki 90+] 
Yokohama FC             1-0  Thespa Gunma                   5,061 
  [Sho Ito 11] 
Ventforet Kofu          1-1  Iwaki FC                       7,790 
  [Yoshiki Torikai 13 – Yoshihito Kondo 25] 
Fagiano Okayama         1-0  Mito Hollyhock                 7,524 
  [Gleyson 40 pen] 
Oita Trinita            3-0  Kagoshima United              11,245 
  [Shun Nagasawa 7, 35, Arata Watanabe 10] 
Ehime FC                1-2  V-Varen Nagasaki               3,214 
  [Ben Duncan 75 – Matheus Jesus 27, Juanma Delgado 71] 
Tokushima Vortis        1-2  Renofa Yamaguchi               3,934 
  [Dai Hirase (R) 81 og – Kazuya Noyori 51, Renan 56] 

Round 6 [Mar 24] 
Vegalta Sendai          0-0  Tokushima Vortis              10,539 
Iwaki FC                0-0  Montedio Yamagata              4,853 
Mito Hollyhock          0-0  JEF United Chiba               4,585 
Tochigi SC              2-1  Oita Trinita                   3,944 
  [Ryotaro Ishida 55, Koya Okuda 90 – Shun Nagasawa 90+ pen] 
Shimizu S-Pulse         1-0  Blaublitz Akita               12,646 
  [Koya Kitagawa 26] 
Fujieda MYFC            2-1  Roasso Kumamoto                1,997 
  [Kazaki Nakagawa 10, Kota Osone 74 – Ryotaro Onishi 63] 
Renofa Yamaguchi        1-1  Ehime FC                       3,244 
  [Dai Hirase 90 – Bak Keon-Woo 39] 
V-Varen Nagasaki        1-1  Ventforet Kofu                 4,708 
  [Juanma Delgado 71 – Adaílton 24] 
Kagoshima United        0-4  Yokohama FC                    3,933 
  [Sho Ito 3, 33 pen, Caprini 42, Solomon Sakuragawa 76 pen] 
Thespa Gunma            1-2  Fagiano Okayama                2,635 
  [Takahiro Yanagi (F) 48 og – Taishi Semba 53, 
   Gabriel Xavier 90+] 

Round 7 [Mar 30] 
Ventforet Kofu          0-2  Renofa Yamaguchi               7,420 
  [Dai Hirase 50, Shunsuke Yamamoto 79] 
Blaublitz Akita         1-0  Iwaki FC                       2,509 
  [Takashi Kawano 16] 
Montedio Yamagata       2-0  Shimizu S-Pulse                8,433 
  [Ryoma Kida 34, Junya Takahashi 88] 
Mito Hollyhock          0-0  Kagoshima United               2,575 
Yokohama FC             1-2  Vegalta Sendai                 6,344 
  [Yoshihiro Nakano 39 – Masato Nakayama 57, Ryunosuke Sagara 62] 
Tokushima Vortis        0-1  Thespa Gunma                   4,478 
  [Chie Edoojon Kawakami 76] 
Oita Trinita            0-0  Fagiano Okayama                7,176 
Roasso Kumamoto         1-0  JEF United Chiba               3,626 
  [Keito Kumashiro 86 pen] 
Ehime FC                3-0  Fujieda MYFC                   2,853 
  [Shunsuke Motegi 47, Riki Matsuda 72, Shunsuke Kikuchi 88] 
Tochigi SC              1-1  V-Varen Nagasaki               3,904 
  [Harumi Minamino 90 – Matheus Jesus 43] 

Round 8 [Apr 3] 
Vegalta Sendai          1-2  Ehime FC                       7,841 
  [Motohiko Nakajima 40 – Shunsuke Tanimoto 67, Taiga Ishiura 79] 
Blaublitz Akita         1-1  Mito Hollyhock                 2,220 
  [Daiki Sato 69 – Kazuma Nagai 19] 
Iwaki FC                3-0  Fujieda MYFC                   2,293 
  [Daiki Yamaguchi 29, 66, Jun Nishikawa 78 pen] 
Thespa Gunma            0-2  Oita Trinita                   1,255 
  [Ryuya Ohata (T) 34 og, Arata Watanabe 90+] 
JEF United Chiba        8-0  Tochigi SC                     5,603 
  [Hiiro Komori 3, Daisuke Suzuki 35, 56, Naoki Tsubaki 43, 
   Issei Takahashi 50, Dudu 59, 75, Shuto Okaniwa 76] 
Shimizu S-Pulse         1-1  Tokushima Vortis               9,520 
  [Lucas Braga 5 – Akito Tanahashi 90+ pen] 
Fagiano Okayama         1-3  Yokohama FC                    5,901 
  [Lucão 72 pen – Toshiki Takahashi 10, Katsuya Iwatake 31, 
   Yuri Lara 43] 
Renofa Yamaguchi        1-2  Roasso Kumamoto                2,158 
  [Dai Hirase 53 – Keito Kumashiro 82 pen, 89 pen] 
V-Varen Nagasaki        2-0  Montedio Yamagata              4,008 
  [Matheus Jesus 27, Juanma Delgado 70] 
Kagoshima United        0-1  Ventforet Kofu                 3,208 
  [Jumma Miyazaki 48] 

Round 9 [Apr 7] 
Roasso Kumamoto         3-4  V-Varen Nagasaki               6,379 
  [Bae Jeong-Min 49, Shunya Yoneda (V) 51 og, Keito Kumashiro 90+ - 
   Asahi Masuyama 13, 32, Masaru Kato 40, Matheus Jesus 71] 
Montedio Yamagata       2-0  Kagoshima United               6,448 
  [Zain Issaka 11, Leo Takae 90] 
Tochigi SC              0-0  Renofa Yamaguchi               3,452 
Thespa Gunma            0-0  Mito Hollyhock                 3,510 
Yokohama FC             2-2  Iwaki FC                       5,409 
  [Sho Ito 17, Hirotaka Mita 49 – Rui Osako 16, 
   Hayato Teruyama 53 pen] 
Ventforet Kofu          0-1  Shimizu S-Pulse               14,268 
  [Jelani Reshaun Sumiyoshi 90] 
Fujieda MYFC            1-1  Vegalta Sendai                 2,463 
  [Kanta Nagata 26 – Masato Nakayama 51] 
Tokushima Vortis        0-1  JEF United Chiba               4,214 
  [Naoki Tsubaki 10] 
Oita Trinita            1-3  Blaublitz Akita                7,347 
  [Arata Watanabe 40 – Daiki Sato 4, Yukihito Kajiya 13 pen, 
   Shota Aoki 90+] 
Ehime FC                2-2  Fagiano Okayama                5,313 
  [Riki Matsuda 12, Sora Ogawa 70 – Yuta Fukazawa (E) 68 og, 
   Keita Saito 90+] 

Round 10 
[Apr 13] 
Vegalta Sendai          2-0  Montedio Yamagata             17,938 
  [Ryunosuke Sagara 10, Masahiro Sugata 38] 
Mito Hollyhock          2-2  Tochigi SC                     4,244 
  [Atsushi Kurokawa 33, Riku Ochiai 77 – Harumi Minamino 42, 73] 
JEF United Chiba        1-1  Oita Trinita                   9,149 
  [Hiiro Komori 5 – Arata Watanabe 51] 
V-Varen Nagasaki        6-1  Tokushima Vortis               5,648 
  [Edigar Junio 4, 12, 47, Tsubasa Kasayanagi 55, 
   Juanma Delgado 65, 87 – Daiki Watari 90] 
Iwaki FC                2-3  Shimizu S-Pulse                5,038 
  [Jun Nishikawa 22, Kaina Tanimura 80 – Lucas Braga 7, 
   Takashi Inui 9, Koya Kitagawa 68] 
Ehime FC                2-2  Kagoshima United               3,216 
  [Taiga Ishiura 25, Riki Matsuda 49 – Masayoshi Endo 60, 
   Hiroya Nodake 90+] 
[Apr 14] 
Blaublitz Akita         0-0  Fagiano Okayama                3,332 
Yokohama FC             2-0  Fuieda MYFC                    4,777 
  [Boniface Nduka 10, Caprini 85 pen] 
Renofa Yamaguchi        4-0  Thespa Gunma                   4,000 
  [Kota Kawano 4, 55, Tsubasa Umeki 66, Taiyo Igarashi 90+] 
Roasso Kumamoto         3-3  Ventforet Kofu                 4,145 
  [Yuhi Takemoto 11, Wataru Iwashita 42, Yutaka Michiwaki 79 – 
   Adaílton 5, Takuto Kimura 12, Kazushi Mitsuhira 45] 

Round 11 
[Apr 20] 
Montedio Yamagata       2-1  Ehime FC                       6,286 
  [Zain Issaka 23, Naohiro Sugiyama 68 – Ben Duncan 90+] 
Ventforet Kofu          4-1  Thespa Gunma                   7,300 
  [Peter Utaka 6, 62, Adaílton 10, Kazushi Mitsuhira 19 – 
   Shuto Kitagawa 90+] 
Shimizu S-Pulse         3-2  Vegalta Sendai                13,760 
  [Lucas Braga 16, Koya Kitagawa 54, Motoki Nishihara 83 – 
   Motohiko Nakajima 65, George Onaiwu 90+] 
Fujieda MYFC            0-1  Tokushima Vortis               2,300 
  [Noah Kenshin Browne 38 pen] 
Fagiano Okayama         2-0  Roasso Kumamoto                7,045 
  [Yuji Wakasa 30, Hiroto Iwabuchi 45] 
[Apr 21] 
JEF United Chiba        1-2  Blaublitz Akita                8,920 
  [Taishi Taguchi 66 – Koya Handa 90, Ryuji Saito 90+] 
Renofa Yamaguchi        1-2  Mito Hollyhock                 3,318 
  [Kazuya Noyori 11 – Kazuma Nagai 14, Shimon Teranuma 30] 
V-Varen Nagasaki        1-0  Yokohama FC                    5,379 
  [Edigar Junio 37] 
Oita Trinita            0-2  Iwaki FC                       8,748 
  [Yoshihito Kondo 59, Hayato Teruyama 74] 
Kagoshima United        2-1  Tochigi SC                     4,545 
  [Akira Ibayashi 27, Mikuto Fukuda 50 – Origbaajo Ismaila 83] 

Round 12 
[Apr 27] 
Vegalta Sendai          0-2  JEF United Chiba              13,882 
  [Taishi Taguchi 35, Dudu 79] 
Mito Hollyhock          2-3  Fujieda MYFC                   2,932 
  [Koshi Osaki 14, Riku Ochiai 83 – Kota Osone 52, 
   Anderson Chaves 63, 87] 
Thespa Gunma            1-2  V-Varen Nagasaki               3,372 
  [Shuto Kitagawa 28 – Matheus Jesus 6, 9] 
Ehime FC                2-1  Ventforet Kofu                 3,776 
  [Sora Ogawa 45, Taiga Ishiura 47 – Masahiro Sekiguchi 13] 
[Apr 28] 
Fagiano Okayama         0-1  Shimizu S-Pulse               14,193 
  [Koya Kitagawa 35] 
Roasso Kumamoto         1-2  Oita Trinita                   8,656 
  [Koya Fujii 31 – Naoki Nomura 24, Tsukasa Umesaki 90+ pen] 
Blaublitz Akita         0-2  Yokohama FC                    4,238 
  [Kazuya Onohara (B) 22 og, Towa Yamane 76] 
Tochigi SC              0-1  Iwaki FC                       6,434 
  [Kaina Tanimura 28] 
Tokushima Vortis        2-1  Montedio Yamagata              4,626 
  [Kento Hashimoto 74, Daiki Watari 90+ - Shintaro Kokubu 45] 
Kagoshima United        0-1  Renofa Yamaguchi               7,827 
  [Tsubasa Umeki 37] 

Round 13 [May 3] 
Tokushima Vortis        0-0  Ehime FC                      12,227 
Vegalta Sendai          2-1  Renofa Yamaguchi              15,623 
  [Motohiko Nakajima 45, Masato Nakayama 90+ pen – 
   Joji Ikegami 20] 
Montedio Yamagata       2-2  Fagiano Okayama               10,684 
  [Daichi Tagami (F) 58 og, Ryo Arita 90+ - Gleyson 51, 
   Yudai Tanaka 73] 
Yokohama FC             2-0  Mito Hollyhock                 6,656 
  [Caprini 52, Katsuya Iwatake 67] 
Ventforet Kofu          1-2  Oita Trinita                  11,366 
  [Adaílton 74 – Shun Nagasawa 58, Kenshin Yasuda 81] 
Shimizu S-Pulse         4-1  Tochigi SC                    17,400 
  [Shinya Yajima 5, Lucas Braga 8, Reon Yamahara 79, 
   Kai Matsuzaki 87 – Harumi Minamino 24] 
Fujieda MYFC            2-1  Thespa Gunma                   3,058 
  [Ken Yamura 58, 90+ - Ryo Sato 52] 
V-Varen Nagasaki        2-2  Blaublitz Akita               13,537 
  [Marcos Guilherme 73, Edigar Junio 76 – 
   Kazuki Kushibiki (V) 25 og, Ryuhei Oishi 81] 
Roasso Kumamoto         2-2  Kagoshima United              11,532 
  [Kohei Kuroki 2, Koya Fujii 59 – Charles Nduka 79, 
   Kota Hoshi 90+] 
Iwaki FC                1-0  JEF United Chiba               5,025 
  [Kotaro Arima 70] 

Round 14 [May 6] 
Blaublitz Akita         2-3  Ventforet Kofu                 4,021 
  [Koya Handa 18, Ryuji Saito 78 - Fabián González 28, 54, 
   Peter Utaka 77 pen] 
Mito Hollyhock          2-0  Roasso Kumamoto                2,788 
  [Atsushi Kurokawa 51, Riku Ochiai 81] 
Tochigi SC              0-1  Fujieda MYFC                   5,166 
  [Kento Nishiya 76] 
Thespa Gunma            0-3  Shimizu S-Pulse                7,085 
  [Kenta Nishizawa 11, Douglas Tanque 56, Koya Kitagawa 90] 
Fagiano Okayama         1-2  Tokushima Vortis               8,233 
  [Haruka Motoyama 45 – Daiki Watari 42, 49] 
Renofa Yamaguchi        2-0  Montedio Yamagata              7,694 
  [Kaili Shimbo 33, Yamato Wakatsuki 39] 
Oita Trinita            0-0  V-Varen Nagasaki              11,508 
Kagoshima United        0-1  Vegalta Sendai                 4,892 
  [Ryota Takada 15] 
Ehime FC                0-0  Iwaki FC                       2,929 
JEF United Chiba        1-0  Yokohama FC                    8,482 
  [Hiroto Goya 29] 

Round 15 
[May 11] 
Vegalta Sendai          2-1  Thespa Gunma                  11,956 
  [Renji Matsui 8, Ryunosuke Sagara 29 – Yuriya Takahashi 62] 
Shimizu S-Pulse         4-0  Kagoshima United              13,863 
  [Ryotaro Nakamura 1, Koya Kitagawa 43, 
   Jelani Reshaun Sumiyoshi 68, Motoki Nishihara 82] 
[May 12] 
Iwaki FC                1-2  Renofa Yamaguchi               3,457 
  [Kaina Tanimura 23 – Kota Kawano 7, Shunsuke Yamamoto 65] 
Roasso Kumamoto         0-0  Yokohama FC                    2,998 
Montedio Yamagata       0-1  Mito Hollyhock                 8,829 
  [Mizuki Ando 42] 
Fujieda MYFC            1-0  Blaublitz Akita                3,249 
  [Kazaki Nakagawa 90+] 
Tokushima Vortis        1-0  Tochigi SC                     3,880 
  [Taro Sugimoto 41] 
V-Varen Nagasaki        0-0  Fagiano Okayama                4,905 
Oita Trinita            2-2  Ehime FC                       8,790 
  [Shun Nagasawa 12, Naoki Nomura 54 – Ben Duncan 80 pen, 
   Reiya Morishita 83] 
Ventforet Kofu          2-2  JEF United Chiba               9,245 
  [Kaito Kamiya 35, Peter Utaka 90+ - Dudu 58, Hiiro Komori 66] 

Round 16 
[May 18] 
Montedio Yamagata       0-2  Blaublitz Akita                8,229 
  [Ren Komatsu 16, Shota Aoki 30] 
Mito Hollyhock          1-1  Oita Trinita                   4,220 
  [Shimon Teranuma 54 pen – Yudai Fujiwara 13] 
Thespa Gunma            0-1  Iwaki FC                       3,690 
  [Daiki Yamaguchi 61] 
JEF United Chiba        7-1  Ehime FC                       9,538 
  [Taishi Taguchi 1, 45, Shuto Okaniwa 15, Dudu 23, 42, 
   Hiiro Komori 72, Naoki Tsubaki 80 – Kazuki Fujita (J) 82 og] 
Yokohama FC             2-0  Shimizu S-Pulse               12,735 
  [Gabriel 17, Sho Ito 90+] 
Tokushima Vortis        1-2  Roasso Kumamoto                4,302 
  [Tiago Alves 48 pen – Shuhei Kamimura 26, Shun Osaki 74] 
Kagoshima United        0-3  V-Varen Nagasaki               6,471 
  [Marcos Guilherme 10, Matheus Jesus 58, Kaito Matsuzawa 85] 
[May 19] 
Fagiano Okayama         2-0  Ventforet Kofu                 8,798 
  [Hiroto Iwabuchi 11, Lucão 82] 
Renofa Yamaguchi        2-1  Fujieda MYFC                   4,368 
  [Yamato Wakatsuki 23, Toa Suenaga 90+ - Kotaro Yamahara 63] 
Tochigi SC              1-2  Vegalta Sendai                 7,034 
  [Harumi Minamino 9 – Motohiko Nakajima 16, 59] 

Round 17 
[May 25] 
Ehime FC                0-0  Tochigi SC                     3,253 
Fujieda MYFC            1-1  Kagoshima United               2,465 
  [Ken Yamura 83 – Hiroya Nodake 90+] 
V-Varen Nagasaki        1-0  JEF United Chiba               6,228 
  [Edigar Junio 45] 
Ventforet Kofu          1-2  Yokohama FC                    7,738 
  [Adaílton 10 – Caprini 13, Yoshihiro Nakano 58] 
[May 26] 
Vegalta Sendai          1-4  Fagiano Okayama               11,807 
  [Motohiko Nakajima 10 pen – Jumpei Hayakawa 21, 
   Hiroto Iwabuchi 46, Takaya Kimura 69, Takahiro Yanagi 76] 
Blaublitz Akita         1-1  Thespa Gunma                   3,948 
  [Tomofumi Fujiyama 20 – Ryota Tagashira 73] 
Iwaki FC                1-1  Tokushima Vortis               3,707 
  [Kaina Tanimura 22 – Kodai Mori 45] 
Shimizu S-Pulse         2-1  Mito Hollyhock                17,584 
  [Shinya Yajima 24, Ryohei Shirasaki 53 – Kazuma Nagai 27] 
Roasso Kumamoto         0-1  Montedio Yamagata              4,586 
  [Junya Takahashi 90+ pen] 
Oita Trinita            0-0  Renofa Yamaguchi               8,421 

Round 18 
[Jun 1] 
Fujieda MYFC            2-1  Ventforet Kofu                 4,413 
  [Ken Yamura 4, 71 pen – Adaílton 34] 
Oita Trinita            1-2  Tokushima Vortis               7,038 
  [Arata Watanabe 58 – Elsinho 22, Shunto Kodama 54] 
JEF United Chiba        2-1  Fagiano Okayama               10,276 
  [Taishi Taguchi 18, Hiiro Komori 67 – Hiroto Iwabuchi 56] 
Yokohama FC             2-1  Ehime FC                       5,414 
  [Towa Yamane 56, Solomon Sakuragawa 90+ - Ryo Kubota 36] 
[Jun 2] 
Iwaki FC                1-2  Vegalta Sendai                 4,849 
  [Kaina Tanimura 46 – Ryota Takada 6, George Onaiwu 52] 
Mito Hollyhock          2-3  V-Varen Nagasaki               3,262 
  [Riku Ochiai 47, 61 – Edigar Junio 3, 63, 
   Juanma Delgado 90+ pen] 
Thespa Gunma            0-0  Montedio Yamagata              2,995 
Renofa Yamaguchi        2-0  Shimizu S-Pulse                7,269 
  [Masakazu Yoshioka 14, Kensuke Sato 27] 
Kagoshima United        0-0  Blaublitz Akita                6,526 
Tochigi SC              1-3  Roasso Kumamoto                3,417 
  [Ko Miyazaki 36 – Shohei Mishima 47, Yuki Omoto 55, 
   Kaito Abe 77] 

Table:

 1.Shimizu S-Pulse            18  13  1  4  33-19  40  
 2.V-Varen Nagasaki           18  11  6  1  34-15  39
-----------------------------------------------------
 3.Yokohama FC                18  10  4  4  26-11  34  [-] 
 4.Vegalta Sendai             18   9  5  4  22-19  32 
 5.Renofa Yamaguchi           18   9  4  5  24-13  31 
 6.Fagiano Okayama            18   8  6  4  24-15  30 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.JEF United Chiba           18   8  3  7  37-21  27  
 8.Iwaki FC                   18   7  6  5  26-15  27    
 9.Blaublitz Akita            18   6  6  6  19-17  24 
10.Fujieda MYFC               18   7  3  8  15-24  24   
11.Oita Trinita               18   5  8  5  18-18  23 
12.Ventforet Kofu             18   6  4  8  28-27  22 
13.Ehime FC                   18   5  7  6  22-27  22  [+] 
14.Tokushima Vortis           18   6  4  8  18-27  22
15.Montedio Yamagata          18   6  3  9  16-21  21  
16.Roasso Kumamoto            18   5  5  8  23-32  20 
17.Mito Hollyhock             18   4  6  8  17-21  18
-----------------------------------------------------
18.Kagoshima United           18   3  6  9  15-32  15  [+]  
19.Tochigi SC                 18   3  4 11  13-36  13
20.Thespa Gunma               18   1  5 12  10-30   8

Top scorers: 

1.EDIGAR JUNIO Teixeira Lima (V-Varen Nagasaki)           11  [Brazil] 
2.KOMORI Hiiro (JEF United Chiba)                          9 
  TANIMURA Kaina (Iwaki FC)                                9 
4.KITAGAWA Koya (Shimizu S-Pulse)                          8 
  MATHEUS Sousa de JESUS (V-Varen Nagasaki)                8  [Brazil] 
6.ADAÍLTON dos Santos da Silva (Ventforet Kofu)            7  [Brazil] 
7.Luiz Eduardo Fleuri Pacheco ‘DUDU’ (JEF United Chiba)    6  [Brazil] 
  Juan Manuel Delgado Lloria ‘JUANMA’ (V-Varen Nagasaki)   6  [Spain]
  NAGASAWA Shun (Oita Trinita)                             6 
  NAKAJIMA Motohiko (Vegalta Sendai)                       6 
  Peter UTAKA (Ventforet Kofu)                             6  [Belgium] 

Round 19 
[Jun 8] 
Blaublitz Akita         -  Roasso Kumamoto 
Ventforet Kofu          -  Vegalta Sendai 
Shimizu S-Pulse         -  Fujieda MYFC 
Tokushima Vortis        -  Yokohama FC 
Ehime FC                -  Mito Hollyhock 
Tochigi SC              -  Thespa Gunma 
Renofa Yamaguchi        -  JEF United Chiba 
[Jun 9] 
Montedio Yamagata       -  Oita Trinita 
V-Varen Nagasaki        -  Iwaki FC 
Fagiano Okayama         -  Kagoshima United 

Round 20 
[Jun 15] 
Fujieda MYFC            -  Yokohama FC 
Kagoshima United        -  Montedio Yamagata 
[Jun 16] 
Iwaki FC                -  Ventforet Kofu 
Mito Hoollyhock         -  Blaublitz Akita 
Vegalta Sendai          -  V-Varen Nagasaki 
Ehime FC                -  Shimizu S-Pulse 
Roasso Kumamoto         -  Fagiano Okayama 
Oita Trinita            -  Tochigi SC 
Thespa Gunma            -  Renofa Yamaguchi 
JEF United Chiba        -  Tokushima Vortis 

Round 21 
[Jun 22] 
Montedio Yamagata       -  Vegalta Sendai 
Yokohama FC             -  Roasso Kumamoto 
Ventforet Kofu          -  Ehime FC 
Tochigi SC              -  JEF United Chiba 
Fagiano Okayama         -  Thespa Gunma 
Renofa Yamaguchi        -  Iwaki FC 
V-Varen Nagasaki        -  Fujieda MYFC 
Kagoshima United        -  Oita Trinita 
[Jun 23] 
Blaublitz Akita         -  Shimizu S-Pulse 
Tokushima Vortis        -  Mito Hollyhock 

Round 22 
[Jun 29] 
Iwaki FC                -  Yokohama FC 
Mito Hollyhock          -  Renofa Yamaguchi 
Roasso Kumamoto         -  Ehime FC 
Vegalta Sendai          -  Tochigi SC 
Thespa Gunma            -  Fujieda MYFC 
Tokushima Vortis        -  V-Varen Nagasaki 
Oita Trinita            -  Ventforet Kofu 
[Jun 30] 
Blaublitz Akita         -  Montedio Yamagata 
Shimizu S-Pulse         -  Fagiano Okayama 
JEF United Chiba        -  Kagoshima United 

Round 23 
[Jul 6] 
Iwaki FC                -  Oita Trinita 
Yokohama FC             -  Blaublitz Akita 
Ventforet Kofu          -  Tokushima Vortis 
Fujieda MYFC            -  Mito Hollyhock 
Shimizu S-Pulse         -  JEF United Chiba 
Montedio Yamagata       -  Tochigi SC 
Fagiano Okayama         -  Vegalta Sendai 
Renofa Yamaguchi        -  Kagoshima United 
V-Varen Nagasaki        -  Roasso Kumamoto 
[Jul 7] 
Ehime FC                -  Thespa Gunma 

Round 24 
[Jul 13] 
Fujieda MYFC            -  Ehime FC 
Kagoshima United        -  Thespa Gunma 
[Jul 14] 
Blaublitz Akita         -  Renofa Yamaguchi 
Mito Hollyhock          -  Yokohama FC 
Ventforet Kofu          -  V-Varen Nagasaki 
Montedio Yamagata       -  Iwaki FC 
Tochigi SC              -  Fagiano Okayama 
JEF United Chiba        -  Roasso Kumamoto 
Tokushima Vortis        -  Vegalta Sendai 
Oita Trinita            -  Shimizu S-Pulse 

Round 25 
[Aug 3] 
Yokohama FC             -  JEF United Chiba 
Vegalta Sendai          -  Shimizu S-Pulse 
Thespa Gunma            -  Ventforet Kofu 
Fagiano Okayama         -  Montedio Yamagata 
Renofa Yamaguchi        -  Oita Trinita 
Ehime FC                -  Tokushima Vortis 
V-Varen Nagasaki        -  Mito Hollyhock 
Roasso Kumamoto         -  Tochigi SC 
Kagoshima United        -  Fujieda MYFC 
[Aug 4] 
Iwaki FC                -  Blaublitz Akita 

Round 26 
[Aug 10] 
Iwaki FC                -  Ehime FC 
Mito Hollyhock          -  Vegalta Sendai 
Yokohama FC             -  V-Varen Nagasaki 
Ventforet Kofu          -  Fujieda MYFC 
Shimizu S-Pulse         -  Thespa Gunma 
Fagiano Okayama         -  JEF United Chiba 
Renofa Yamaguchi        -  Tochigi SC 
[Aug 11] 
Blaublitz Akita         -  Kagoshima United 
Montedio Yamagata       -  Tokushima Vortis 
Oita Trinita            -  Roasso Kumamoto 

Round 27 
[Aug 17] 
Shimizu S-Pulse        -  Ventforet Kofu 
Vegalta Sendai         -  Kagoshima United 
Montedio Yamagata      -  V-Varen Nagasaki 
Tochigi SC             -  Blaublitz Akita 
Thespa Gunma           -  Yokohama FC 
JEF United Chiba       -  Iwaki FC 
Fujieda MYFC           -  Renofa Yamaguchi 
Tokushima Vortis       -  Fagiano Okayama 
Roasso Kumamoto        -  Mito Hollyhock 
[Aug 18] 
Ehime FC               -  Oita Trinita 

Round 28 
[Aug 24] 
Yokohama FC            -  Tokushima Vortis 
Fujieda MYFC           -  Montedio Yamagata 
Fagiano Okayama        -  Oita Trinita 
V-Varen Nagasaki       -  Renofa Yamaguchi 
Kagoshima United       -  Shimizu S-Pulse 
[Aug 25] 
Blaublitz Akita        -  Ehime FC 
Iwaki FC               -  Roasso Kumamoto 
Mito Hollyhock         -  Thespa Gunma 
Tochigi SC             -  Ventforet Kofu 
JEF United Chiba       -  Vegalta Sendai 

Round 29 
[Aug 31] 
Mito Hollyhock          -  Ehime FC 
Ventforet Kofu          -  Kagoshima United 
Vegalta Sendai          -  Iwaki FC 
Montedio Yamagata       -  Yokohama FC 
Renofa Yamaguchi        -  Fagiano Okayama 
Tokushima Vortis        -  Shimizu S-Pulse 
V-Varen Nagasaki        -  Tochigi SC 
[Sep 1] 
Thespa Gunma            -  Blaublitz Akita 
Roasso Kumamoto         -  Fujieda MYFC 
Oita Trinita            -  JEF United Chiba 

Round 30 
[Sep 7] 
Thespa Gunma            -  Vegalta Sendai 
JEF United Chiba        -  Mito Hollyhock 
Shimizu S-Pulse         -  V-Varen Nagasaki 
Fujieda MYFC            -  Tochigi SC 
Renofa Yamaguchi        -  Tokushima Vortis 
Ehime FC                -  Yokohama FC 
Oita Trinita            -  Montedio Yamagata 
Kagoshima United        -  Iwaki FC 
[Sep 8] 
Fagiano Okayama         -  Blaublitz Akita 
[tba] 
Ventforet Kofu          -  Roasso Kumamoto 

Round 31 
[Sep 14] 
Vegalta Sendai          -  Fujieda MYFC 
Blaublitz Akita         -  JEF United Chiba 
Montedio Yamagata       -  Thespa Gunma 
Yokohama FC             -  Ventforet Kofu 
Shimizu S-Pulse         -  Renofa Yamaguchi 
Fagiano Okayama         -  Ehime FC 
Tokushima Vortis        -  Oita Trinita 
[Sep 15] 
Iwaki FC                -  V-Varen Nagasaki 
Tochigi SC              -  Mito Hollyhock 
Kagoshima United        -  Roasso Kumamoto 

Round 32 
[Sep 21] 
Vegalta Sendai          -  Ventforet Kofu 
JEF United Chiba        -  Renofa Yamaguchi 
Yokohama FC             -  Oita Trinita 
Ehime FC                -  Montedio Yamagata 
Roasso Kumamoto         -  Blaublitz Akita 
[Sep 22] 
Mito Hollyhock          -  Fagiano Okayama 
Tochigi SC              -  Kagoshima United 
Fujieda MYFC            -  Shimizu S-Pulse 
Tokushima Vortis        -  Iwaki FC 
V-Varen Nagasaki        -  Thespa Gunma 

Round 33 
[Sep 28] 
Ventforet Kofu          -  Montedio Yamagata 
Shimizu S-Pulse         -  Yokohama FC 
Oita Trinita            -  Fujieda MYFC 
Kagoshima United        -  Mito Hollyhock 
[Sep 29] 
Blaublitz Akita         -  Tokushima Vortis 
Iwaki FC                -  Tochigi SC 
Thespa Gunma            -  Roasso Kumamoto 
Fagiano Okayama         -  V-Varen Nagasaki 
Renofa Yamaguchi        -  Vegalta Sendai 
Ehime FC                -  JEF United Chiba 

Round 34 
[Oct 5] 
Vegalta Sendai          -  Blaublitz Akita 
JEF United Chiba        -  Thespa Gunma 
Ventforet Kofu          -  Fagiano Okayama 
Fujieda MYFC            -  Iwaki FC 
[Oct 6] 
Montedio Yamagata       -  Renofa Yamaguchi 
Mito Hollyhock          -  Shimizu S-Pulse 
Tochigi SC              -  Ehime FC 
Yokohama FC             -  Kagoshima United 
V-Varen Nagasaki        -  Oita Trinita 
Roasso Kumamoto         -  Tokushima Vortis 

Round 35 
[Oct 19] 
Vegalta Sendai          -  Yokohama FC 
JEF United Chiba        -  Ventforet Kofu 
Kagoshima United        -  Ehime FC 
[Oct 20] 
Blaublitz Akita         -  V-Varen Nagasaki 
Thespa Gunma            -  Tochigi SC 
Shimizu S-Pulse         -  Montedio Yamagata 
Fagiano Okayama         -  Iwaki FC 
Tokushima Vortis        -  Fujieda MYFC 
Roasso Kumamoto         -  Renofa Yamaguchi 
Oita Trinita            -  Mito Hollyhock 

Round 36 
[Oct 26] 
Iwaki FC                -  Mito Hollyhock 
Fujieda MYFC            -  JEF United Chiba 
[Oct 27] 
Blaublitz Akita         -  Oita Trinita 
Montedio Yamagata       -  Roasso Kumamoto 
Tochigi SC              -  Shimizu S-Pulse 
Thespa Gunma            -  Tokushima Vortis 
Yokohama FC             -  Fagiano Okayama 
Renofa Yamaguchi        -  Ventforet Kofu 
Ehime FC                -  Vegalta Sendai 
V-Varen Nagasaki        -  Kagoshima United 

Round 37 
[Nov 3] 
Mito Hollyhock          -  Montedio Yamagata 
JEF United Chiba        -  V-Varen Nagasaki 
Yokohama FC             -  Tochigi SC 
Ventforet Kofu          -  Blaublitz Akita 
Shimizu S-Pulse         -  Iwaki FC 
Fagiano Okayama         -  Fujieda MYFC 
Tokushima Vortis        -  Kagoshima United 
Ehime FC                -  Renofa Yamaguchi 
Oita Trinita            -  Thespa Gunma 
[Nov 4] 
Roassso Kumamoto        -  Vegalta Sendai 

Round 38 [Nov 10] 
Vegalta Sendai          -  Oita Trinita 
Blaublitz Akita         -  Fujieda MYFC 
Montedio Yamagata       -  JEF United Chiba 
Iwaki FC                -  Thespa Gunma 
Tochigi SC              -  Tokushima Vortis 
Ventforet Kofu          -  Mito Hollyhock 
Shimizu S-Pulse         -  Roasso Kumamoto 
Renofa Yamaguchi        -  Yokohama FC 
V-Varen Nagasaki        -  Ehime FC 
Kagoshima United        -  Fagiano Okayama 


J3 League

Table: 

 1.Omiya Ardija               15  11  3  1  30-10  36  [-] 
 2.Azul Claro Numazu          15   7  4  4  22-13  25
-----------------------------------------------------
 3.SC Sagamihara              15   6  7  2  15- 9  25 
 4.FC Ryukyu                  15   6  6  3  22-19  24   
 5.Zweigen Kanazawa           15   6  5  4  29-26  23  [-] 
 6.FC Imabari                 15   7  2  6  18-19  23  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FC Osaka                   15   5  7  3  15- 9  22   
 8.Kataller Toyama            15   5  6  4  14-13  21
 9.Fukushima United           15   6  2  7  22-17  20
10.FC Gifu                    15   5  5  5  22-18  20  
11.Nagano Parceiro            15   5  5  5  24-26  20
12.Matsumoto Yamaga           15   5  5  5  20-22  20  
13.Giravanz Kitakyushu        15   4  6  5  11-11  18
14.YSCC Yokohama              15   4  5  6  11-16  17
15.Gainare Tottori            15   4  5  6  14-22  17
16.Vanraure Hachinohe         15   3  7  5  14-16  16
17.Nara Club                  15   3  7  5  18-21  16   
18.Kamatamare Sanuki          15   2  8  5  13-18  14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
19.Tegevajaro Miyazaki        15   3  4  8  15-21  13 
-----------------------------------------------------
20.Grulla Morioka             15   2  3 10  11-34   9   


Round 1 
[Feb 24] 
Omiya Ardija            4-1  Vanraure Hachinohe             7,183 
  [Toya Izumi 11, 64, Rikiya Motegi 57, Seiya Nakano 76 – 
   Oriola Sunday 63] 
Nara Club               1-2  FC Ryukyu                      2,007 
  [Manato Hyakuda 83 – Yushin Koki 15, Haruto Shirai 34] 
Giravanz Kitakyushu     0-1  SC Sagamihara                  4,253 
  [Ko Watahiki 79] 
FC Gifu                 4-1  Fukushima United               7,814 
  [Kosuke Fujioka 21, 78, Daigo Araki 62, Yuya Taguchi 71 – 
   Kazuki Dohana 14] 
[Feb 25] 
FC Imabari              1-0  Gainare Tottori                4,005 
  [Marcus Índio 42] 
YSCC Yokohama           1-1  Kataller Toyama                1,177 
  [Yusei Kayanuma 29 – Shosei Usui 16] 
Azul Claro Numazu       3-0  Zweigen Kanazawa               2,206 
  [Yuma Mori 55, Tatsuya Anzai 74, 90+] 
Kamatamare Sanuki       1-1  Grulla Morioka                 2,220 
  [Gentaro Yoshida 59 – Daigo Nishi 8] 
Tegevajaro Miyazaki     1-2  Matsumoto Yamaga               1,576 
  [Shu Yoshizawa 58 – Daiki Higuchi 15, Hikaru Manabe (T) 37 og] 
FC Osaka                2-1  Nagano Parceiro                1,822 
  [Ryusei Saito 67, Hayate Take 83 – Kyoji Kutsuna 85] 

Round 2 
[Mar 2] 
Omiya Ardija            1-0  FC Gifu                        6,014 
  [Wakaba Shimoguchi 45] 
SC Sagamihara           1-0  Vanraure Hachinohe             4,216 
  [Yuzo Iwakami 30] 
Azul Claro Numazu       4-0  Gainare Tottori                1,315 
  [Hagumi Wada 16, 74, Yuma Mori 52, Kyota Mochii 61] 
Kamatamare Sanuki       0-0  Kataller Toyama                1,621 
Giravanz Kitakyushu     1-1  Grulla Morioka                 2,564 
  [Koh Seung-Jin 15 – Kenneth Otabor 34] 
Tegevajaro Miyazaki     1-2  Fukushima United                 797 
  [Shu Yoshizawa 42 – Kiichi Yajima 14, Yuto Ozeki 38] 
FC Ryukyu               2-2  Matsumoto Yamaga               4,957 
  [Haruto Shirai 61 pen, 86 – Kaiga Murakoshi 50, 
   Takato Nonomura 90+] 
[Mar 3] 
YSCC Yokohama           0-2  FC Osaka                       1,151 
  [Takuya Akiyama 39, Yuta Shimozawa 53] 
Zweigen Kanazawa        1-3  FC Imabari                     3,352 
  [Kyohei Sugiura 74 - Marcus Índio 5, 
   Norimichi Yamamoto (Z) 22 og, Toyofumi Sakano 45] 
Nara Club               1-1  Nagano Parceiro                1,711 
  [Shota Yomesaka 53 – Kensei Ukita 90+] 

Round 3 
[Mar 9] 
Matsumoto Yamaga        1-1  YSCC Yokohama                  8,882 
  [Hayato Asakawa 79 pen – Ryotaro Yamamoto 49] 
Nagano Parceiro         1-1  SC Sagamihara                  3,182 
  [Kyoji Kutsuna 27 – Bruno Santos 87] 
Kataller Toyama         1-1  Nara Club                      2,132 
  [Tsubasa Yoshihira 60 – Manato Hyakuda 41] 
Zweigen Kanazawa        2-6  FC Osaka                       2,434 
  [Kyohei Sugiura 51, Masaya Kojima 63 – Takuya Akiyama 6, 
   Naoki Tanaka 28, Ryusei Saito 57, Takumi Shimada 70, 
   Hiroto Hatao (Z) 73 og, 81 og] 
[Mar 10] 
Gainare Tottori         1-1  Tegevajaro Miyazaki            3,023 
  [Shota Tanaka 72 – Shu Yoshizawa 77] 
FC Imabari              1-0  Azul Claro Numazu              3,168 
  [Takatora Kondo 22] 
FC Gifu                 4-3  Kamatamare Sanuki              4,109 
  [Kosuke Fujioka 1, Ryo Nishitani 4, Kentaro Kai 51, 
   Shohei Aihara 82 – Yohei Ono 20, 30 pen, Niina Tominaga 71] 
[Apr 20] 
Grulla Morioka          1-1  FC Ryukyu                        812 
  [Ken Tokura 34 – Yushin Koki 9] 
[Apr 21] 
Vanraure Hachinohe      0-0  Giravanz Kitakyushu              816 
Fukushima United        1-2  Omiya Ardija                   1,959 
  [Kazuki Dohana 84 – Rion Ichihara 76, Jin Izumisawa 80] 

Round 4 
[Mar 16] 
FC Osaka                0-0  FC Gifu                        2,251 
Omiya Ardija            2-0  Nara Club                      6,219 
  [Rion Ichihara 20, Mizuki Hamada 79] 
YSCC Yokohama           0-2  FC Imabari                     1,417 
  [Yumeki Yokoyama 15, Marcus Índio 90+ pen] 
Azul Claro Numazu       1-0  Giravanz Kitakyushu            1,702 
  [Takumi Tsukui 87] 
Kamatamare Sanuki       1-1  Nagano Parceiro                1,306 
  [Shota Kawanishi 90+ - Naoki Sanda 9] 
Tegevajaro Miyazaki     0-2  Zweigen Kanazawa                 942 
  [Shintaro Shimada 15, Taiki Kato 52] 
[Mar 17] 
Vanraure Hachinohe      2-0  Kataller Toyama                1,950 
  [Oriola Sunday 11, Kazuma Nagata 45 pen] 
Grulla Morioka          1-3  Gainare Tottori                2,575 
  [Ryo Niizato 63 – Hiroto Sese 28, Hideatsu Ozawa 62, 
   Shota Tanaka 88] 
Fukushima United        1-0  Matsumoto Yamaga               2,327 
  [Kota Mori 13] 
SC Sagamihara           0-0  FC Ryukyu                      2,341 

Round 5 [Mar 20] 
Gainare Tottori         1-1  Kamatamare Sanuki                934 
  [Yuta Togashi 88 – Niina Tominaga 11] 
FC Imabari              0-2  FC Gifu                        2,664 
  [Yuya Taguchi 7, 12] 
Matsumoto Yamaga        1-0  Grulla Morioka                 5,905 
  [Tsubasa Ando 55] 
Nagano Parceiro         2-1  Fukushima United               2,250 
  [Kensei Ukita 76, Kyoji Kutsuna 89 – Ryo Shiohama 60] 
Kataller Toyama         1-0  Zweigen Kanazawa               3,047 
  [Shosei Usui 71] 
Nara Club               1-0  Vanraure Hachinohe               734 
  [Patrik Gustavsson 82] 
Giravanz Kitakyushu     0-0  FC Osaka                       3,127 
Tegevajaro Miyazaki     1-1  Azul Claro Numazu                715 
  [Keigo Hashimoto 24 – Kengo Kawamata 89] 
FC Ryukyu               2-1  YSCC Yokohama                  2,615 
  [Yu Tomidokoro 16, Haruto Shirai 65 – Koji Okumura 82 pen] 
SC Sagamihara           1-1  Omiya Ardija                   2,294 
  [Justin Toshiki Kinjo 59 – Kazushi Fujii 38] 

Round 6 
[Mar 23] 
FC Osaka                0-0  Matsumoto Yamaga               2,031 
Omiya Ardija            3-1  Tegevajaro Miyazaki            4,445 
  [Rikiya Motegi 4, Kenyu Sugimoto 25, 39 pen – 
   Keigo Hashimoto 76] 
[Mar 24] 
Vanraure Hachinohe      1-1  Nagano Parceiro                1,282 
  [Daiki Yagishita 8 – Kensei Ukita 30] 
FC Imabari              0-1  Giravanz Kitakyushu            2,249 
  [Rimpei Okano 48] 
Fukushima United        0-0  Kataller Toyama                1,055 
YSCC Yokohama           1-1  Gainare Tottori                1,407 
  [Onye Ogochukwu 20 – Kei Oshiro 90+] 
Zweigen Kanazawa        1-0  SC Sagamihara                  3,584 
  [Yuki Kajiura 30] 
Azul Claro Numazu       2-1  FC Ryukyu                      1,472 
  [Kenshiro Suzuki 31, Takuya Sugai 89 – Sho Iwamoto 26] 
Kamatamare Sanuki       1-1  Nara Club                      1,056 
  [Yohei Ono 90+ pen - Kei Ikoma 21] 
FC Gifu                 3-1  Grulla Morioka                 3,541 
  [Kosuke Fujioka 6, 58 pen, 69 – Yoshihiro Shoji (FCG) 81 og] 

Round 7 
[Mar 30] 
SC Sagamihara           2-1  Kamatamare Sanuki              1,424 
  [Yudai Tokunaga 43, Yuji Senuma 90+ - ? (S) 76 og] 
FC Osaka                0-0  FC Imabari                     1,863 
Nagano Parceiro         3-1  Azul Claro Numazu              2,853 
  [Kensei Ukita 10, 61, 69 – Hagumi Wada 48] 
FC Ryukyu               3-1  Kataller Toyama                2,070 
  [Yu Tomidokoro 51, Takayuki Takayasu 63, Haruto Shirai 72 pen – 
   Tsubasa Yoshihira 24] 
[Mar 31] 
Gainare Tottori         0-0  Vanraure Hachinohe             2,805 
Grulla Morioka          1-0  Tegevajaro Miyazaki            1,029 
  [Tsubasa Yuge 67] 
Fukushima United        0-1  YSCC Yokohama                  1,366 
  [Shawn Van Eerden 54] 
Matsumoto Yamaga        1-2  FC Gifu                        8,910 
  [Kazuma Yamaguchi 12 – Daigo Aeaki 3, Shohei Aihara 90+] 
Nara Club               3-3  Zweigen Kanazawa               1,753 
  [Shota Yomesaka 39, 58, Manato Hyakuda 65 – Hayato Otani 18, 
   Yusei Toshida 54, Yuki Kajiura 90+] 
Giravanz Kitakyushu     1-1  Omiya Ardija                   3,840 
  [Kohei Kiyama 67 – Kenyu Sugimoto 28] 

Round 8 
[Apr 6] 
Gainare Tottori         1-0  Fukushima United               2,518 
  [Shunnosuke Matsuki 88] 
FC Imabari              3-3  Nagano Parceiro                3,112 
  [Tetsuya Kato 66, Tomoki Hino 73, Genta Ito 90+ - 
   Takaya Kuroishi 41, Hayato Ikegaya 57, Kensei Ukita 69] 
Omiya Ardija            1-0  FC Osaka                       6,570 
  [Takumi Shimada (FCO) 74 og] 
SC Sagamihara           1-1  FC Gifu                        1,630 
  [Kazuki Fukui 67 – Kosuke Fujioka 53] 
Kataller Toyama         1-0  Giravanz Kitakyushu            2,858 
  [Shosaku Yasumitsu 48] 
Zweigen Kanazawa        6-1  Matsumoto Yamaga               5,622 
  [Marlyson 26, Hayato Otani 30, 33, Ryota Inoue 38, 
   Keisuke Oyama 57, Fuga Sakurai 87 – Kazuma Yamaguchi 5] 
Azul Claro Numazu       4-1  Grulla Morioka                 1,547 
  [Hagumi Wada 14, 31, Takumi Tsukui 55, 77 – Toi Kagami 66] 
Tegevajaro Miyazaki     2-1  Nara Club                        724 
  [Shogo Rikiyasu 67, Shu Yoshizawa 87 – Yuki Okada 5] 
[Apr 7] 
Vanraure Hachinohe      1-1  FC Ryukyu                      1,001 
  [Koki Maezawa 16 – Haruto Shirai 49 pen] 
Kamatamare Sanuki       0-2  YSCC Yokohama                  1,301 
  [Onye Ogochukwu 11, Koji Okumura 53] 

Round 9 
[Apr 10] 
Grulla Morioka          2-1  Nara Club                        515 
  [Kota Fukatsu 56, Sota Kiri 80 – Manato Hyakuda 70] 
Fukushima United        2-2  Zweigen Kanazawa                 555 
  [Kazumasa Shimizu 61, Kota Mori 86 – Masaya Kojima 7, 21] 
YSCC Yokohama           0-1  Omiya Ardija                   1,558 
  [Kenyu Sugimoto 22] 
Nagano Parceiro         0-2  Gainare Tottori                1,957 
  [Hiroto Sese 29, Shota Tanaka 45] 
Azul Claro Numazu       2-1  SC Sagamihara                  1,365 
  [Hagumi Wada 87, 90+ - Taira Maeda 5] 
FC Gifu                 1-1  Kataller Toyama                3,278 
  [Yuya Taguchi 90+ pen - Kohei Matsumoto 90] 
FC Osaka                2-0  Vanraure Hachinohe             1,058 
  [Naoki Tanaka 36, Shunsuke Tachino 47] 
Giravanz Kitakyushu     2-0  FC Ryukyu                      2,290 
  [Koki Hasegawa 30, Park Seong-Su (R) 84 og] 
Tegevajaro Miyazaki     1-2  FC Imabari                       599 
  [Keigo Hashimoto 11 - Marcus Índio 5, Tomoki Hino 26] 
[Apr 20] 
Matsumoto Yamaga        2-1  Kamatamare Sanuki              6,165 
  [Yusuke Kikui 53, Kei Munechika (K) 81 og – Taiga Maekawa 69] 

Round 10 
[Apr 13] 
SC Sagamihara           1-0  Fukushima United               1,747 
  [Riku Tanaka 24] 
Nara Club               2-2  Matsumoto Yamaga               2,337 
  [Megumu Nishida 4, Yuki Okada 46 – Kosuke Yamamoto 75, 
   Takato Nonomura 79] 
[Apr 14] 
Vanraure Hachinohe      0-1  FC Imabari                     1,071 
  [Marcus Índio 53] 
Grulla Morioka          0-1  FC Osaka                         862 
  [Rui Tone 75] 
Omiya Ardija            1-1  Azul Claro Numazu              7,094 
  [Kenyu Sugimoto 39 – Mizuki Hamada (O) 54 og] 
Kataller Toyama         2-0  Gainare Tottori                2,684 
  [Tsubasa Yoshihira 11, Shosaku Yasumitsu 69] 
Zweigen Kanazawa        3-1  YSCC Yokohama                  3,055 
  [Koki Matsumura (Y) 17 og, Marlyson 57, Taiki Kato 79 – 
   Jorn Pedersen 82 pen] 
Giravanz Kitakyushu     1-1  Kamatamare Sanuki              3,484 
  [Ryo Nagai 29 pen – Nao Eguchi 68] 
FC Gifu                 1-2  Tegevajaro Miyazaki            4,891 
  [Yuya Taguchi 56 pen – Keigo Hashimoto 17, Shogo Rikiyasu 43] 
FC Ryukyu               4-3  Nagano Parceiro                2,590 
  [Ryota Iwabuchi 17, Haruto Shirai 33, 73, Yu Tomidokoro 45 – 
   Reo Yamanaka 52, 80, Hayate Sugii 60] 

Round 11 
[Apr 27] 
Nagano Parceiro         3-2  Giravanz Kitakyushu            3,020 
  [Takaya Kuroishi 16, Kensei Ukita 28, Kosuke Tanaka 33 – 
   Taku Ushinohama 5, Takumi Wakaya 60] 
FC Imabari              1-4  Omiya Ardija                   3,522 
  [Takatora Kondo 48 – Arthur Silva 25, Jakub Świerczok 29, 79, 
   Kazushi Fujii 88] 
YSCC Yokohama           1-1  Nara Club                      1,027 
  [Jorn Pedersen 85 – Manato Hyakuda 72] 
Tegevajaro Miyazaki     1-1  SC Sagamihara                  1,111 
  [Tomoyasu Yoshida 67 – Daisuke Kato 31] 
[Apr 28] 
Gainare Tottori         2-1  FC Ryukyu                      1,711 
  [Hayato Nukui 38, Keita Tanaka 43 – Yu Tomidokoro 1] 
Fukushima United        9-0  Grulla Morioka                 1,175 
  [Ryo Shiohama 16, 21, 37, Yuto Matsunagane 20, Hiroki Hoguchi 
   28, 45, Kota Mori 64, Yuto Ozeki 70, Kanta Jojo 87] 
Matsumoto Yamaga        3-1  Kataller Toyama               10,832 
  [Hayato Asakawa 8, 52, Kazuaki Saso 72 – Yoji Sasaki 30] 
Zweigen Kanazawa        0-0  FC Gifu                        6,232 
Kamatamare Sanuki       1-1  Vanraure Hachinohe             1,692 
  [Soshi Iwagishi 78 – Koki Maezawa 63] 
FC Osaka                2-2  Azul Claro Numazu              2,907 
  [Daigo Furukawa 10, Takumi Shimada 76 – Hagumi Wada 31 pen, 
   Shigeo Miyawaki 90+] 

Round 12 [May 3] 
Gainare Tottori         0-3  Omiya Ardija                   4,272 
  [Kazushi Fujii 17, 64, Kenyu Sugimoto 69] 
Grulla Morioka          0-2  Zweigen Kanazawa               1,397 
  [Yusei Toshida 68, Yuki Kajiura 70] 
SC Sagamihara           0-0  FC Osaka                       3,903 
Matsumoto Yamaga        1-2  Vanraure Hachinohe             8,900 
  [Hayato Asakawa 62 – Kazuma Nagata 54, 68] 
Kataller Toyama         1-1  Tegevajaro Miyazaki            3,049 
  [Shosei Usui 37 – Keigo Hashimoto 11] 
Azul Claro Numazu       0-1  Fukushima United               3,087 
  [Hiroki Higuchi 79] 
Nara Club               2-1  FC Imabari                     1,876 
  [Shota Yomesaka 23, 49 – Toyofumi Sakano 37] 
Giravanz Kitakyushu     0-1  YSCC Yokohama                  3,882 
  [Koji Okumura 69 pen] 
FC Ryukyu               0-0  Kamatamare Sanuki              3,287 
Nagano Parceiro         2-1  FC Gifu                        4,423 
  [Takaya Kuroishi 83, Koken Kato 88 – Yuya Taguchi 22] 

Round 13 [May 6] 
Vanraure Hachinohe      4-1  Grulla Morioka                 2,217 
  [Daiki Yagishita 33, Sosuke Shibata 52, Kazuma Nagata 63, 
   Kai Sasaki 88 – Shunki Takahashi 16] 
FC Osaka                0-1  FC Ryukyu                      1,741 
  [Haruto Shirai 36] 
FC Imabari              0-2  Kataller Toyama                4,451 
  [Shosaku Yasumitsu 49, Shosei Usui 68] 
Fukushima United        2-1  Nara Club                      1,168 
  [Shota Yomesaka (N) 34 og, Yuto Ozeki 64 – Yuto Kunitake 69] 
Omiya Ardija            0-2  Matsumoto Yamaga              10,928 
  [Hayato Asakawa 79, So Fujitani 80] 
YSCC Yokohama           0-0  SC Sagamihara                  1,717 
Zweigen Kanazawa        3-3  Gainare Tottori                8,142 
  [Honoya Shoji 3, Ryota Inoue 5, Yuki Kajiura 29 – 
   Shunnosuke Matsuki 21, Shota Tanaka 45, 52] 
Kamatamare Sanuki       1-0  Azul Claro Numazu              1,472 
  [Shota Kawanishi 28] 
Tegevajaro Miyazaki     0-1  Nagano Parceiro                  819 
  [Naoki Sanda 44] 
FC Gifu                 0-1  Giravanz Kitakyushu            2,795 
  [Ryo Nagai 45 pen] 

Round 14 
[May 18] 
FC Imabari              1-2  Fukushima United               3,300 
  [Hikaru Arai 8 – Ryo Shiohama 56, Uheiji Uehata 82] 
Grulla Morioka          0-1  YSCC Yokohama                    975 
  [Onye Ogochukwu 65] 
Matsumoto Yamaga        1-1  Giravanz Kitakyushu            6,941 
  [Hayato Asakawa 8 – Ryo Nagai 90+] 
Nagano Parceiro         1-2  Zweigen Kanazawa               3,937 
  [Takaya Kuroishi 4 – Marlyson 44, Hayato Otani 52] 
Kataller Toyama         2-0  FC Osaka                       2,656 
  [Matheus Leiria 14, Yoshiki Takahashi 77] 
Nara Club               2-1  FC Gifu                        1,808 
  [Ryosuke Tamura 64, Yuki Okada 79 – Yuya Taguchi 45] 
Kamatamare Sanuki       0-2  Omiya Ardija                   1,859 
  [Arthur Silva 38, Niki Urakami 51] 
FC Ryukyu               2-1  Tegevajaro Miyazaki            2,508 
  [Takayuki Takayasu 76, Yu Tomidokoro 85 – Keigo Hashimoto 37] 
[May 19] 
Gainare Tottori         0-3  SC Sagamihara                  1,589 
  [Daisuke Kato 35, Kosei Makiyama 57, Keisuke Ito 66] 
Azul Claro Numazu       0-0  Vanraure Hachinohe             2,139 

Round 15 
[Jun 1] 
Omiya Ardija            4-1  Nagano Parceiro                6,800 
  [Masato Kojima 15, Toshiki Ishikawa 50, Arthur Silva 58, 69 – 
   Kensei Ukita 22] 
Matsumoto Yamaga        1-2  FC Imabari                     6,518 
  [Kaiga Murakoshi 9 - Marcus Índio 31, Tomoki Hino 70] 
[Jun 2] 
Vanraure Hachinohe      2-2  Zweigen Kanazawa               1,645 
  [Naoya Senoo 62 pen, Kai Sasaki 90+ - Marlyson 25, 
   Hiroto Hatao 37] 
Fukushima United        0-1  Kamatamare Sanuki                776 
  [Kei Munechika 75] 
YSCC Yokohama           0-2  Tegevajaro Miyazaki              923 
  [Ren Inoue 10 pen, Keigo Hashimoto 24] 
SC Sagamihara           2-1  Grulla Morioka                 1,580 
  [Taira Maeda 82, Takumu Fujinuma 84 – Kenneth Otabor 12] 
Azul Claro Numazu       1-0  Kataller Toyama                1,520 
  [Kenshiro Suzuki 57] 
Giravanz Kitakyushu     1-0  Gainare Tottori                3,642 
  [Ryo Nagai 20] 
FC Osaka                0-0  Nara Club                      6,459 
FC Gifu                 2-2  FC Ryukyu                      3,926 
  [Kosuke Fujioka 72, Ayumu Matsumoto 81 – Haruto Shirai 6, 
   Makito Uehara 11] 

Table: 

 1.Omiya Ardija               15  11  3  1  30-10  36  [-] 
 2.Azul Claro Numazu          15   7  4  4  22-13  25
-----------------------------------------------------
 3.SC Sagamihara              15   6  7  2  15- 9  25 
 4.FC Ryukyu                  15   6  6  3  22-19  24   
 5.Zweigen Kanazawa           15   6  5  4  29-26  23  [-] 
 6.FC Imabari                 15   7  2  6  18-19  23  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FC Osaka                   15   5  7  3  15- 9  22   
 8.Kataller Toyama            15   5  6  4  14-13  21
 9.Fukushima United           15   6  2  7  22-17  20
10.FC Gifu                    15   5  5  5  22-18  20  
11.Nagano Parceiro            15   5  5  5  24-26  20
12.Matsumoto Yamaga           15   5  5  5  20-22  20  
13.Giravanz Kitakyushu        15   4  6  5  11-11  18
14.YSCC Yokohama              15   4  5  6  11-16  17
15.Gainare Tottori            15   4  5  6  14-22  17
16.Vanraure Hachinohe         15   3  7  5  14-16  16
17.Nara Club                  15   3  7  5  18-21  16   
18.Kamatamare Sanuki          15   2  8  5  13-18  14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
19.Tegevajaro Miyazaki        15   3  4  8  15-21  13 
-----------------------------------------------------
20.Grulla Morioka             15   2  3 10  11-34   9   

Top scorers: 

1.SHIRAI Haruto (FC Ryukyu)                               10 
2.UKITA Kensei (Nagano Parceiro)                           9 
3.FUJIOKA Kosuke (FC Gifu)                                 8 
  WADA Hagumi (Azul Claro Numazu)                          8 
5.HASHIMOTO Keigo (Tegevajaro Miyazaki)                    7 
  TAGUCHI Yuya (FC Gifu)                                   7 
7.ASAKAWA Hayato (Matsumoto Yamaga)                        6 
  MARCUS Vinicius Ferreira Teixeira ‘ÍNDIO’ (FC Imabari)   6  [Brazil] 
  SUGIMOTO Kenyu (Omiya Ardija)                            6 

Round 16 
[Jun 8] 
Nagano Parceiro         -  YSCC Yokohama 
Nara Club               -  SC Sagamihara 
FC Ryukyu               -  FC Imabari 
FC Gifu                 -  Azul Claro Numazu 
Gainare Tottori         -  Matsumoto Yamaga 
[Jun 9] 
Fukushima United        -  Vanraure Hachinohe 
Kataller Toyama         -  Grulla Morioka 
Zweigen Kanazawa        -  Omiya Ardija 
Kamatamare Sanuki       -  FC Osaka 
Tegevajaro Miyazaki     -  Giravanz Kitakyushu 

Round 17 
[Jun 15] 
YSCC Yokohama           -  FC Gifu 
[Jun 16] 
Vanraure Hachinohe      -  Tegevajaro Miyazaki 
Matsumoto Yamaga        -  Azul Claro Numazu 
Kamatamare Sanuki       -  Zweigen Kanazawa 
Giravanz Kitakyushu     -  Nara Club 
Kataller Toyama         -  Omiya Ardija 
Grulla Morioka          -  Nagano Parceiro 
FC Imabari              -  SC Sagamihara 
FC Ryukyu               -  Fukushima United 
[tba] 
FC Osaka                -  Gainare Tottori 

Round 18 
[Jun 22] 
Grulla Morioka          -  FC Imabari 
SC Sagamihara           -  Matsumoto Yamaga 
Nagano Parceiro         -  Kataller Toyama 
Omiya Ardija            -  FC Ryukyu 
Gainare Tottori         -  FC Gifu 
Tegevajaro Miyazaki     -  Kamatamare Sanuki 
[Jun 23] 
Vanraure Hachinohe      -  YSCC Yokohama 
Fukushima United        -  FC Osaka 
Zweigen Kanazawa        -  Giravanz Kitakyushu 
Azul Claro Numazu       -  Nara Club 

Round 19 
[Jun 29] 
Matsumoto Yamaga        -  Nagano Parceiro 
FC Osaka                -  Tegevajaro Miyazaki 
YSCC Yokohama           -  Azul Claro Numazu 
Kataller Toyama         -  SC Sagamihara 
Nara Club               -  Gainare Tottori 
Giravanz Kitakyushu     -  Fukushima United 
Omiya Ardija            -  Grulla Morioka 
FC Gifu                 -  Vanraure Hachinohe 
[Jun 30] 
FC Imabari              -  Kamatamare Sanuki 
FC Ryukyu               -  Zweigen Kanazawa 

Round 20 
[Jul 6] 
Vanraure Hachinohe      -  Matsumoto Yamaga 
Grulla Morioka          -  SC Sagamihara 
Zweigen Kanazawa        -  Nagano Parceiro 
Azul Claro Numazu       -  Omiya Ardija 
FC Osaka                -  Kataller Toyama 
Gainare Tottori         -  Giravanz Kitakyushu 
Tegevajaro Miyazaki     -  FC Gifu 
[Jul 7] 
Fukushima United        -  FC Imabari 
Nara Club               -  YSCC Yokohama 
Kamatamare Sanuki       -  FC Ryukyu 

Round 21 
[Jul 13] 
Vanraure Hachinohe      -  Gainare Tottori 
YSCC Yokohama           -  Fukushima United 
SC Sagamihara           -  Azul Claro Numazu 
Nagano Parceiro         -  Grulla Morioka 
Kataller Toyama         -  FC Ryukyu 
Omiya Ardija            -  Kamatamare Sanuki 
FC Gifu                 -  Nara Club 
[Jul 14] 
Matsumoto Yamaga        -  FC Osaka 
Giravanz Kitakyushu     -  Tegevajaro Miyazaki 
FC Imabari              -  Zweigen Kanazawa 

Round 22 
[Jul 20] 
Fukushima United        -  Tegevajaro Miyazaki 
Nagano Parceiro         -  FC Imabari 
Zweigen Kanazawa        -  Vanraure Hachinohe 
Azul Claro Numazu       -  FC Gifu 
FC Osaka                -  Omiya Ardija 
Giravanz Kitakyushu     -  Matsumoto Yamaga 
Gainare Tottori         -  YSCC Yokohama 
[Jul 21] 
Grulla Morioka          -  Kataller Toyama 
Kamatamare Sanuki       -  SC Sagamihara 
FC Ryukyu               -  Nara Club 

Round 23 
[Jul 27] 
YSCC Yokohama           -  Vanraure Hachinohe 
SC Sagamihara           -  Zweigen Kanazawa 
Kataller Toyama         -  Nagano Parceiro 
FC Osaka                -  Kamatamare Sanuki 
Nara Club               -  Azul Claro Numazu 
Matsumoto Yamaga        -  Fukushima United 
FC Imabari              -  Grulla Morioka 
Tegevajaro Miyazaki     -  Omiya Ardija 
FC Ryukyu               -  Giravanz Kitakyushu 
[Jul 28] 
FC Gifu                 -  Gainare Tottori 

Round 24 [Aug 17] 
Vanraure Hachinohe      -  FC Gifu 
Grulla Morioka          -  Azul Claro Numazu 
Fukushima United        -  FC Ryukyu 
YSCC Yokohama           -  Kamatamare Sanuki 
Nagano Parceiro         -  Tegevajaro Miyazaki 
Giravanz Kitakyushu     -  Kataller Toyama 
Omiya Ardija            -  Zweigen Kanazawa 
Matsumoto Yamaga        -  SC Sagamihara 
Gainare Tottori         -  Nara Club 
FC Imabari              -  FC Osaka 

Round 25 
[Aug 24] 
Vanraure Hachinohe      -  SC Sagamihara 
Nagano Parceiro         -  Omiya Ardija 
Kataller Toyama         -  Matsumoto Yamaga 
Zweigen Kanazawa        -  FC Ryukyu 
Azul Claro Numazu       -  FC Imabari 
Nara Club               -  Giravanz Kitakyushu 
Gainare Tottori         -  FC Osaka 
Tegevajaro Miyazaki     -  Grulla Morioka 
[Aug 25] 
FC Gifu                 -  YSCC Yokohama 
Kamatamare Sanuki       -  Fukushima United 

Round 26 
[Aug 31] 
Fukushima United        -  Giravanz Kitakyushu 
SC Sagamihara           -  Nagano Parceiro 
FC Ryukyu               -  Gainare Tottori 
Kataller Toyama         -  Azul Claro Numazu 
Omiya Ardija            -  YSCC Yokohama 
FC Gifu                 -  Matsumoto Yamaga 
FC Imabari              -  Nara Club 
Tegevajaro Miyazaki     -  Vanraure Hachinohe 
[Sep 1] 
Grulla Morioka          -  Kamatamare Sanuki 
[tba] 
FC Osaka                -  Zweigen Kanazawa 

Round 27 
[Sep 6] 
Vanraure Hachinohe      -  Fukushima United 
[Sep 7] 
YSCC Yokohama           -  Zweigen Kanazawa 
SC Sagamihara           -  Tegevajaro Miyazaki 
Matsumoto Yamaga        -  Omiya Ardija 
Nagano Parceiro         -  FC Osaka 
Gainare Tottori         -  Azul Claro Numazu 
Giravanz Kitakyushu     -  FC Imabari 
FC Ryukyu               -  Grulla Morioka 
[Sep 8] 
Nara Club               -  Kataller Toyama 
Kamatamare Sanuki       -  FC Gifu 

Round 28 
[Sep 14] 
Grulla Morioka          -  Vanraure Hachinohe 
Omiya Ardija            -  Giravanz Kitakyushu 
Nagano Parceiro         -  Nara Club 
Kataller Toyama         -  YSCC Yokohama 
Zweigen Kanazawa        -  Kamatamare Sanuki 
FC Gifu                 -  SC Sagamihara 
FC Imabari              -  Matsumoto Yamaga 
[Sep 15] 
Fukushima United        -  Gainare Tottori 
Azul Claro Numazu       -  FC Osaka 
Tegevajaro Miyazaki     -  FC Ryukyu 

Round 29 
[Sep 21] 
Vanraure Hachinohe      -  Omiya Ardija 
SC Sagamihara           -  FC Imabari 
Gainare Tottori         -  Nagano Parceiro 
Giravanz Kitakyushu     -  FC Gifu 
FC Ryukyu               -  Azul Claro Numazu 
[Sep 22] 
YSCC Yokohama           -  Grulla Morioka 
Zweigen Kanazawa        -  Kataller Toyama 
Nara Club               -  Tegevajaro Miyazaki 
Kamatamare Sanuki       -  Matsumoto Yamaga 
FC Osaka                -  Fukushima United 

Round 30 
[Sep 28] 
Omiya Ardija            -  SC Sagamihara 
FC Gifu                 -  Zweigen Kanazawa 
FC Imabari              -  Vanraure Hachinohe 
FC Ryukyu               -  FC Osaka 
[Sep 29] 
Grulla Morioka          -  Giravanz Kitakyushu 
Fukushima United        -  Nagano Parceiro 
Matsumoto Yamaga        -  Nara Club 
Kataller Toyama         -  Kamatamare Sanuki 
Azul Claro Numazu       -  YSCC Yokohama 
Tegevajaro Miyazaki     -  Gainare Tottori 

Round 31 
[Oct 5] 
Fukushima United        -  FC Gifu 
YSCC Yokohama           -  FC Ryukyu 
Nagano Parceiro         -  Matsumoto Yamaga 
Nara Club               -  Omiya Ardija 
[Oct 6] 
Vanraure Hachinohe      -  Azul Claro Numazu 
SC Sagamihara           -  Giravanz Kitakyushu 
Kataller Toyama         -  FC Imabari 
Zweigen Kanazawa        -  Tegevajaro Miyazaki 
Kamatamare Sanuki       -  Gainare Tottori 
[tba] 
FC Osaka                -  Grulla Morioka 

Round 32 
[Oct 11] 
FC Gifu                 -  Nagano Parceiro 
[Oct 12] 
FC Imabari              -  YSCC Yokohama 
Giravanz Kitakyushu     -  Vanraure Hachinohe 
Tegevajaro Miyazaki     -  Kataller Toyama 
FC Ryukyu               -  SC Sagamihara 
[Oct 13] 
Omiya Ardija            -  Fukushima United 
Matsumoto Yamaga        -  Zweigen Kanazawa 
Azul Claro Numazu       -  Kamatamare Sanuki 
Nara Club               -  FC Osaka 
Gainare Tottori         -  Grulla Morioka 

Round 33 
[Oct 19] 
Omiya Ardija            -  FC Imabari 
Nagano Parceiro         -  FC Ryukyu 
FC Osaka                -  Giravanz Kitakyushu 
[Oct 20] 
Vanraure Hachinohe      -  Nara Club 
Grulla Morioka          -  FC Gifu 
SC Sagamihara           -  YSCC Yokohama 
Matsumoto Yamaga        -  Gainare Tottori 
Kataller Toyama         -  Fukushima United 
Zweigen Kanazawa        -  Azul Claro Numazu 
Kamatamare Sanuki       -  Tegevajaro Miyazaki 

Round 34 
[Oct 26] 
YSCC Yokohama           -  Matsumoto Yamaga 
FC Gifu                 -  FC Imabari 
Nara Club               -  Kamatamare Sanuki 
Giravanz Kitakyushu     -  Zweigen Kanazawa 
FC Ryukyu               -  Vanraure Hachinohe 
[Oct 27] 
Fukushima United        -  SC Sagamihara 
Azul Claro Numazu       -  Nagano Parceiro 
Gainare Tottori         -  Kataller Toyama 
Tegevajaro Miyazaki     -  FC Osaka 
[tba] 
Grulla Morioka          -  Omiya Ardija 

Round 35 
[Nov 2] 
Omiya Ardija            -  Gainare Tottori 
YSCC Yokohama           -  Nagano Parceiro 
SC Sagamihara           -  Kataller Toyama 
Matsumoto Yamaga        -  Tegevajaro Miyazaki 
FC Gifu                 -  FC Osaka 
Nara Club               -  Fukushima United 
Giravanz Kitakyushu     -  Azul Claro Numazu 
[Nov 3] 
Vanraure Hachinohe      -  Kamatamare Sanuki 
Zweigen Kanazawa        -  Grulla Morioka 
FC Imabari              -  FC Ryukyu 

Round 36 
[Nov 9] 
Grulla Morioka          -  Matsumoto Yamaga 
Nagano Parceiro         -  Vanraure Hachinohe 
FC Osaka                -  YSCC Yokohama 
[Nov 10] 
SC Sagamihara           -  Nara Club 
Kataller Toyama         -  FC Gifu 
Zweigen Kanazawa        -  Fukushima United 
Azul Claro Numazu       -  Tegevajaro Miyazaki 
Gainare Tottori         -  FC Imabari 
Kamatamare Sanuki       -  Giravanz Kitakyushu 
FC Ryukyu               -  Omiya Ardija 

Round 37 
[Nov 15] 
FC Osaka                -  SC Sagamihara 
[Nov 16] 
Matsumoto Yamaga        -  FC Ryukyu 
FC Gifu                 -  Omiya Ardija 
Kamatamare Sanuki       -  FC Imabari 
Giravanz Kitakyushu     -  Nagano Parceiro 
[Nov 17] 
Fukushima United        -  Azul Claro Numazu 
Kataller Toyama         -  Vanraure Hachinohe 
Nara Club               -  Grulla Morioka 
Gainare Tottori         -  Zweigen Kanazawa 
Tegevajaro Miyazaki     -  YSCC Yokohama 

Round 38 [Nov 24] 
Vanraure Hachinohe      -  FC Osaka 
Grulla Morioka          -  Fukushima United 
Omiya Ardija            -  Kataller Toyama 
YSCC Yokohama           -  Giravanz Kitakyushu 
SC Sagamihara           -  Gainare Tottori 
Nagano Parceiro         -  Kamatamare Sanuki 
Zweigen Kanazawa        -  Nara Club 
Azul Claro Numazu       -  Matsumoto Yamaga 
FC Imabari              -  Tegevajaro Miyazaki 
FC Ryukyu               -  FC Gifu 


JFL

Promotion to J3 League: 

To qualify for promotion, a club must have a J.League Associate Membership [#]. 

Table:

 1.Kochi United               10   8  0  2  17- 5  24  
-----------------------------------------------------
 2.Tiamo Hirakata             10   6  1  3  15-12  19  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Honda FC                   10   5  3  2  12- 5  18
 4.Okinawa SV                 10   5  3  2  20-15  18 
 5.Tochigi City               10   5  2  3  18-13  17  [+] 
 6.Reilac Shiga               10   5  1  4  14- 8  16  [#] 
 7.Veertien Mie               10   4  4  2  14-12  16  [#]
 8.Maruyasu Okazaki           10   3  4  3  15-14  13
 9.Verspah Oita               10   3  4  3  13-13  13  [#]
10.Atletico Suzuka            10   4  1  5  13-14  13  
11.ReinMeer Aomori            10   2  6  2   9- 9  12  [#] 
12.Sony Sendai                10   3  3  4  11-13  12
13.Yokogawa Musashino         10   2  3  5   9-16   9
14.Criacao Shinjuku           10   2  3  5   6-15   9  [#] 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Briobecca Urayasu          10   1  2  7   7-14   5 
-----------------------------------------------------
16.Minebea Mitsumi            10   1  2  7   6-21   5 

NB: Suzuka PointGetters changed name to Atletico Suzuka Club. 
    Tokyo Musashino United FC changed name to Yokogawa Musashino FC.


Round 1 [Mar 10] 
Honda FC                1-0  Sony Sendai                      964 
  [Toshiki Sasaki 40] 
Briobecca Urayasu       0-1  Maruyasu Okazaki                 425 
  [Yuhi Hayashi 58 pen] 
Reilac Shiga            3-1  Tochigi City                   4,152 
  [Kenya Onodera 45, Taku Kikushima 56, Daiki Enomoto 79 – 
   Kunitomo Suzuki 73] 
Verspah Oita            1-2  Atletico Suzuka                2,432 
  [Takaki Fukumitsu 3 – Takuya Hitomi 5, Ryo Hiraide 57] 
Kochi United            3-0  Veertien Mie                     957 
  [Kakeru Higuchi 33, Eiichi Nakata 39, Kokoro Kobayashi 90+ pen] 
Criacao Shinjuku        0-4  Okinawa SV                     3,585 
  [Shuga Arai 33, Nobuki Iketaka 36, 72, Rai Ijuin 82] 
Tiamo Hirakata          1-1  Yokogawa Musashino             1,067 
  [Fofana Malick 77 – Shunsuke Yamazaki 83] 
Minebea Mitsumi         1-1  ReinMeer Aomori                  430 
  [Tatsuya Sugita 18 – Riku Hirosue 90+ pen] 

Round 2 
[Mar 16] 
Maruyasu Okazaki        1-1  Honda FC                       1,020 
  [Kotaro Hara 52 - ? (M) 36 og] 
Tochigi City            2-1  Tiamo Hirakata                 1,171 
  [Atsushi Yoshida 52, Kazuya Niwa 72 – Shuto Kawai 49] 
[Mar 17] 
Sony Sendai             2-0  Verspah Oita                     386 
  [Kyohei Yoshimori 49, Eishun Shida 90+] 
Kochi United            1-0  ReinMeer Aomori                  387 
  [Tomoki Yoshida 80] 
Atletico Suzuka         3-1  Reilac Shiga                     802 
  [Shota Suzuki 9, Takuya Hitomi 27, Taiga Hagiwara 45 – 
   Takuto Minami 54] 
Veertien Mie            4-0  Criacao Shinjuku               1,327 
  [Shintaro Kodama 21, Kensuke Terao 41, Ryang Hyon-Ju 59, 
   Hiroumi Kakura 72] 
Yokogawa Musashino      3-1  Minebea Mitsumi                  563 
  [Koji Ishihara 23, Kyosuke Goto 73, 82 – Yamato Tanaka 54] 
Okinawa SV              1-0  Briobecca Urayasu                424 
  [Shuri Arita 90] 

Round 3 
[Mar 23] 
Maruyasu Okazaki        2-2  Okinawa SV                       213 
  [Komei Kikuchi 41, Jin Shioya 75 – Shuga Arai 27, 
   Daisuke Matsushita 58] 
Criacao Shinjuku        0-0  ReinMeer Aomori                  402 
[Mar 24] 
Briobecca Urayasu       0-1  Veertien Mie                     435 
  [Taku Inafuku 24] 
Reilac Shiga            2-1  Sony Sendai                    1,027 
  [Daiki Enomoto 76 pen, Frank Romero 79 – Tom Nunokata 90] 
Verspah Oita            0-0  Honda FC                         379 
Kochi United            3-0  Yokogawa Musashino               365 
  [Kakeru Higuchi 45, Masaki Shintani 52, Kokoro Kobayashi 84] 
Tiamo Hirakata          3-2  Atletico Suzuka                  376 
  [Fofana Malick 11, Emeka Basil 33, Shuto Kawai 75 – 
   Kazuki Arima 13, Takuya Hitomi 67] 
Minebea Mitsumi         0-2  Tochigi City                     143 
  [Atsushi Yoshida 20, 40] 

Round 4 
[Mar 30] 
Honda FC                0-0  Reilac Shiga                     789 
Briobecca Urayasu       0-1  ReinMeer Aomori                  238 
  [Bessa 14] 
Sony Sendai             3-2  Tiamo Hirakata                   256 
  [Shimpei Yamada 2, 55, 66 – Emeka Basil 41, Riku Koyanagi 75] 
Yokogawa Musashino      2-0  Criacao Shinjuku                 406 
  [Koji Ishihara 16, Yuya Suzuki 34] 
Tochigi City            2-3  Kochi United                     915 
  [Yuki Yamamura 90, Paulo Junichi Tanaka 90+ - 
   Toshiki Toya 48, 49, Tomoki Yoshida 70] 
[Mar 31] 
Verspah Oita            2-2  Maruyasu Okazaki               1,016 
  [Sho Sasaki 18, 30 – Hiroki Maeda 43, Komei Kikuchi 76] 
Atletico Suzuka         0-1  Minebea Mitsumi                  421 
  [Yamato Tanaka 18] 
Veertien Mie            3-3  Okinawa SV                     1,169 
  [Ryang Hyon-Ju 1, Shota Tamura 10, 82 – Kakeru Aoto 23, 
   Shuri Arita 58, Yukihide Gibo 85] 

Round 5 
[Apr 6] 
Briobecca Urayasu       2-1  Yokogawa Musashino               404 
  [Takuya Iwade 45, Kodai Yamazaki 47 – Kyosuke Goto 56] 
Maruyasu Okazaki        1-2  Veertien Mie                     562 
  [Hiroki Maeda 28 – Taku Inafuku 50, Hiroumi Kakura 74] 
[Apr 7] 
Reilac Shiga            0-1  Verspah Oita                   2,583 
  [Makoto Nakamura 11 pen] 
Kochi United            2-0  Atletico Suzuka                  943 
  [Koshiro Uda 17, Toshiki Toya 65] 
Criacao Shinjuku        2-0  Tochigi City                     680 
  [Keita Ishii 59, Yuto Nakayama 86] 
Tiamo Hirakata          1-0  Honda FC                         414 
  [Ryuki Yamaguchi 63] 
Minebea Mitsumi         0-0  Sony Sendai                      168 
Okinawa SV              2-1  ReinMeer Aomori                  265 
  [Shuga Arai 21, 26 – Masaya Yoshida 45] 

Round 6 
[Apr 13] 
Honda FC                3-0  Minebea Mitsumi                  740 
  [Riku Suzuki 22, Hayato Kawabata 50, Reon Kodama 90+ pen] 
Sony Sendai             0-2  Kochi United                     176 
  [Kokoro Kobayashi 51 pen, 83] 
Tochigi City            3-1  Briobecca Urayasu              1,197 
  [Taiga Nishiyama 34, Masahide Hiraoka 67, Kunitomo Suzuki 89 – 
   Futoshi Arai 80] 
[Apr 14] 
Reilac Shiga            2-0  Maruyasu Okazaki                 917 
  [Kazune Kubota 2, So Hirao 57 pen] 
ReinMeer Aomori         1-1  Veertien Mie                   1,709 
  [Han Yong-Gi 29 – Shota Tamura 24 pen] 
Verspah Oita            2-3  Tiamo Hirakata                 1,051 
  [Takumi Nakano 24, Ryuya Ikeuchi 45 – Emeka Basil 26 pen, 
   Takuma Goto 44, ? (V) 87 og] 
Atletico Suzuka         0-0  Criacao Shinjuku                 351 
Yokogawa Musashino      1-1  Okinawa SV                       916 
  [Ryuichi Tanimoto 78 – Kakeru Aoto 40] 

Round 7 
[Apr 27] 
Briobecca Urayasu       1-2  Atletico Suzuka                  469 
  [Hayato Mine 40 – Takuya Hitomi 8, 58] 
Maruyasu Okazaki        1-1  ReinMeer Aomori                  210 
  [Takumi Okabe 90+ - Bessa 52] 
[Apr 28] 
Kochi United            2-1  Honda FC                       1,782 
  [Masaki Shintani 29, Kakeru Higuchi 36 – Kenshin Iwakiri 5] 
Veertien Mie            1-0  Yokogawa Musashino             1,643 
  [Shota Tamura 89] 
Criacao Shinjuku        1-2  Sony Sendai                    1,015 
  [Seiji Imai 84 – Ryota Ito 50, Yuya Kato 62] 
Minebea Mitsumi         1-3  Verspah Oita                     294 
  [Shoya Fujii 17 – Kenta Hori 23 pen, Ryuya Ikeuchi 26, 
   Keitaro Suzuki 74] 
[Apr 29] 
Tiamo Hirakata          1-0  Reilac Shiga                   1,110 
  [Himan Morimoto 60] 
Okinawa SV              1-3  Tochigi City                     505 
  [Kazuki Akimoto 90 – Ryohei Yamazaki 53, 55, 
   Paulo Junichi Tanaka 72 pen] 

Round 8 
[May 4] 
Honda FC                2-1  Criacao Shinjuku                 889 
  [Yuki Okazaki 6, Yumenosuke Shoji 80 – Seiji Imai 17] 
Verspah Oita            1-0  Kochi United                   1,067 
  [? (K) 80 og] 
Yokogawa Musashino      1-1  ReinMeer Aomori                  865 
  [Koji Ishihara 46 – Hayate Nagakura 33] 
Tochigi City            0-0  Veertien Mie                   2,091 
[May 5] 
Reilac Shiga            5-0  Minebea Mitsumi                3,455 
  [Taku Kikushima 22, Daiki Enomoto 72, Yuki Ogaki 74, 
   Shinta Hojo 88 pen, Takuto Minami 90+] 
Sony Sendai             1-1  Briobecca Urayasu                325 
  [Eishun Shida 90+ pen – Hayato Mine 18] 
Tiamo Hirakata          2-1  Maruyasu Okazaki                 260 
  [Takuma Goto 24, Emeka Basil 71 – Hiroki Maeda 55] 
[May 6] 
Okinawa SV              3-1  Atletico Suzuka                  442 
  [Shuri Arita 1, Shota Fujisaki 13, Meguru Odagaki 45 – 
   Takuya Hitomi 14] 

Round 9 
[May 18] 
Briobecca Urayasu       0-1  Honda FC                         482 
  [Yuki Okazaki 62] 
Minebea Mitsumi         0-1  Tiamo Hirakata                   164 
  [Yuto Tsumura 81] 
Kochi United            0-1  Reilac Shiga                   1,205 
  [Kenya Onodera 90+] 
[May 19] 
ReinMeer Aomori         2-2  Tochigi City                     764 
  [Bessa 2, 26 pen – Atsushi Yoshida 56, 78] 
Maruyasu Okazaki        3-0  Yokogawa Musashino               155 
  [Yuhi Hayashi 10, 82, Kotaro Hara 12] 
Veertien Mie            1-3  Atletico Suzuka                2,818 
  [Shogo Otake 35 – Takuya Hitomi 15, 24, Tomoya Fukumoto 49] 
Criacao Shinjuku        1-1  Verspah Oita                     709 
  [Junki Koike 12 – Tsubasa Ito 90+] 
Okinawa SV              3-1  Sony Sendai                      373 
  [Kakeru Aoto 19, 53, Kazuma Tomikuda 67 – Shimpei Yamada 2] 

Round 10 
[Jun 1] 
Honda FC                3-0  Okinawa SV                     1,353 
  [Yusuke Kishida 53, Yuki Okazaki 81, Kazuki Matsumoto 90+] 
Sony Sendai             1-1  Veertien Mie                     282 
  [Motoki Fujiwara 90+ - Shogo Otake 68] 
Tochigi City            3-0  Yokogawa Musashino             1,528 
  [Takumi Fujiwara 3, Atsushi Yoshida 27 pen, 40] 
[Jun 2] 
Reilac Shiga            0-1  Criacao Shinjuku               1,026 
  [Tsubasa Sano 59] 
Verspah Oita            2-2  Briobecca Urayasu                710 
  [Makoto Nakamura 40, Ryuya Ikeuchi 75 – Hayato Mine 12, 
   Kohei Kikuchi 85] 
Atletico Suzuka         0-1  ReinMeer Aomori                  335 
  [Bessa 55] 
Tiamo Hirakata          0-1  Kochi United                   1,795 
  [Masaki Shintani 39] 
Minebea Mitsumi         2-3  Maruyasu Okazaki                 269 
  [Hikaru Imada 15, Tomoki Kihashi 67 – Kotaro Hara 29, 
   Jin Wakatsuki 90, 90+] 

Table:

 1.Kochi United               10   8  0  2  17- 5  24  
-----------------------------------------------------
 2.Tiamo Hirakata             10   6  1  3  15-12  19  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Honda FC                   10   5  3  2  12- 5  18
 4.Okinawa SV                 10   5  3  2  20-15  18 
 5.Tochigi City               10   5  2  3  18-13  17  [+] 
 6.Reilac Shiga               10   5  1  4  14- 8  16  [#] 
 7.Veertien Mie               10   4  4  2  14-12  16  [#]
 8.Maruyasu Okazaki           10   3  4  3  15-14  13
 9.Verspah Oita               10   3  4  3  13-13  13  [#]
10.Atletico Suzuka            10   4  1  5  13-14  13  
11.ReinMeer Aomori            10   2  6  2   9- 9  12  [#] 
12.Sony Sendai                10   3  3  4  11-13  12
13.Yokogawa Musashino         10   2  3  5   9-16   9
14.Criacao Shinjuku           10   2  3  5   6-15   9  [#] 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.Briobecca Urayasu          10   1  2  7   7-14   5 
-----------------------------------------------------
16.Minebea Mitsumi            10   1  2  7   6-21   5 

Top scorers: 

1.HITOMI Takuya (Atletico Suzuka)             8 
2.YOSHIDA Atsushi (Tochigi City)              7 
3.Arthur BESSA dos Santos (ReinMeer Aomori)   5  [Brazil] 
4.AOTO Kakeru (Okinawa SV)                    4 
  ARAI Shuga (Okinawa SV)                     4 
  Emeka BASIL (Tiamo Hirakata)                4  [Nigeria] 
  KOBAYASHI Kokoro (Kochi United)             4 
  TAMURA Shota (Veertien Mie)                 4 
  YAMADA Shimpei (Sony Sendai)                4 

Round 11 
[Jun 7] 
Criacao Shinjuku        -  Tiamo Hirakata 
[Jun 8] 
Yokogawa Musashino      -  Atletico Suzuka 
[Jun 9] 
Briobecca Urayasu       -  Reilac Shiga 
ReinMeer Aomori         -  Sony Sendai 
Kochi United            -  Minebea Mitsumi 
Maruyasu Okazaki        -  Tochigi City 
Veertien Mie            -  Honda FC 
Okinawa SV              -  Verspah Oita 

Round 12 
[Jun 15] 
Atletico Suzuka         -  Tochigi City 
Tiamo Hirakata          -  Briobecca Urayasu 
[Jun 16] 
Honda FC                -  ReinMeer Aomori 
Reilac Shiga            -  Okinawa SV 
Sony Sendai             -  Yokogawa Musashino 
Verspah Oita            -  Veertien Mie 
Kochi United            -  Maruyasu Okazaki 
Minebea Mitsumi         -  Criacao Shinjuku 

Round 13 
[Jun 22] 
ReinMeer Aomori         -  Verspah Oita 
Criacao Shinjuku        -  Kochi United 
Yokogawa Musashino      -  Honda FC 
Tochigi City            -  Sony Sendai 
[Jun 23] 
Briobecca Urayasu       -  Minebea Mitsumi 
Maruyasu Okazaki        -  Atletico Suzuka 
Veertien Mie            -  Reilac Shiga 
Okinawa SV              -  Tiamo Hirakata 

Round 14 
[Jun 29] 
Criacao Shinjuku        -  Maruyasu Okazaki 
Minebea Mitsumi         -  Okinawa SV 
Honda FC                -  Tochigi City 
[Jun 30] 
Reilac Shiga            -  ReinMeer Aomori 
Tiamo Hirakata          -  Veertien Mie 
Verspah Oita            -  Yokogawa Musashino 
Kochi United            -  Briobecca Urayasu 
Sony Sendai             -  Atletico Suzuka 

Round 15 
[Jul 6] 
Yokogawa Musashino      -  Reilac Shiga 
Okinawa SV              -  Kochi United 
Briobecca Urayasu       -  Criacao Shinjuku 
Veertien Mie            -  Minebea Mitsumi 
Tochigi City            -  Verspah Oita 
[Jul 7] 
ReinMeer Aomori         -  Tiamo Hirakata 
Maruyasu Okazaki        -  Sony Sendai 
Atletico Suzuka         -  Honda FC 

Round 16 
[Jul 13] 
Okinawa SV              -  Criacao Shinjuku 
Veertien Mie            -  Kochi United 
Tochigi City            -  Reilac Shiga 
[Jul 14] 
Sony Sendai             -  Honda FC 
ReinMeer Aomori         -  Minebea Mitsumi 
Atletico Suzuka         -  Verspah Oita 
Yokogawa Musashino      -  Tiamo Hirakata 
[tba] 
Maruyasu Okazaki        -  Briobecca Urayasu 

Round 17 
[Jul 20] 
Minebea Mitsumi         -  Yokogawa Musashino 
Honda FC                -  Maruyasu Okazaki 
Verspah Oita            -  Sony Sendai 
Criacao Shinjuku        -  Veertien Mie 
[Jul 21] 
Tiamo Hirakata          -  Tochigi City 
Reilac Shiga            -  Atletico Suzuka 
[tba] 
Briobecca Urayasu       -  Okinawa SV 
ReinMeer Aomori         -  Kochi United 

Round 18 
[Aug 31] 
Maruyasu Okazaki        -  Tiamo Hirakata 
Minebea Mitsumi         -  Reilac Shiga 
Kochi United            -  Verspah Oita 
Veertien Mie            -  Tochigi City 
Criacao Shinjuku        -  Honda FC 
[Sep 1] 
Atletico Suzuka         -  Okinawa SV 
[tba] 
Briobecca Urayasu       -  Sony Sendai 
ReinMeer Aomori         -  Yokogawa Musashino 

Round 19 
[Sep 7] 
Sony Sendai             -  Okinawa SV 
Verspah Oita            -  Criacao Shinjuku 
Honda FC                -  Briobecca Urayasu 
Tochigi City            -  ReinMeer Aomori 
[Sep 8] 
Tiamo Hirakata          -  Minebea Mitsumi 
Reilac Shiga            -  Kochi United 
Atletico Suzuka         -  Veertien Mie 
Yokogawa Musashino      -  Maruyasu Okazaki 

Round 20 
[Sep 14] 
Maruyasu Okazaki        -  Minebea Mitsumi 
Veertien Mie            -  Sony Sendai 
[Sep 15] 
ReinMeer Aomori         -  Atletico Suzuka 
Kochi United            -  Tiamo Hirakata 
Yokogawa Musashino      -  Tochigi City 
Okinawa SV              -  Honda FC 
[Sep 16] 
Briobecca Urayasu       -  Verspah Oita 
Criacao Shinjuku        -  Reilac Shiga 

Round 21 
[Sep 21] 
Tiamo Hirakata          -  Criacao Shinjuku 
Atletico Suzuka         -  Yokogawa Musashino 
Minebea Mitsumi         -  Kochi United 
Honda FC                -  Veertien Mie 
Tochigi City            -  Maruyasu Okazaki 
[Sep 22] 
Sony Sendai             -  ReinMeer Aomori 
Verspah Oita            -  Okinawa SV 
[Sep 23] 
Reilac Shiga            -  Briobecca Urayasu 

Round 22 
[Sep 28] 
Honda FC                -  Tiamo Hirakata 
Sony Sendai             -  Minebea Mitsumi 
Veertien Mie            -  Maruyasu Okazaki 
Tochigi City            -  Criacao Shinjuku 
[Sep 29] 
ReinMeer Aomori         -  Okinawa SV 
Yokogawa Musashino      -  Briobecca Urayasu 
Verspah Oita            -  Reilac Shiga 
Atletico Suzuka         -  Kochi United 

Round 23 
[Oct 5] 
Maruyasu Okazaki        -  Verspah Oita 
Criacao Shinjuku        -  Yokogawa Musashino 
[Oct 6] 
ReinMeer Aomori         -  Briobecca Urayasu 
Tiamo Hirakata          -  Sony Sendai 
Minebea Mitsumi         -  Atletico Suzuka 
Okinawa SV              -  Veertien Mie 
[tba] 
Reilac Shiga            -  Honda FC 
Kochi United            -  Tochigi City 

Round 24 
[Oct 12] 
Honda FC                -  Verspah Oita 
Sony Sendai             -  Reilac Shiga 
Yokogawa Musashino      -  Kochi United 
Tochigi City            -  Minebea Mitsumi 
[Oct 13] 
ReinMeer Aomori         -  Criacao Shinjuku 
Atletico Suzuka         -  Tiamo Hirakata 
Veertien Mie            -  Briobecca Urayasu 
[tba] 
Okinawa SV              -  Maruyasu Okazaki 

Round 25 
[Oct 19] 
Criacao Shunjuku        -  Briobecca Urayasu 
Tiamo Hirakata          -  ReinMeer Aomori 
Minebea Mitsumi         -  Veertien Mie 
[Oct 20] 
Sony Sendai             -  Maruyasu Okazaki 
Verspah Oita            -  Tochigi City 
[tba] 
Honda FC                -  Atletico Suzuka 
Reilac Shiga            -  Yokogawa Musashino 
Kochi United            -  Okinawa SV 

Round 26 
[Oct 26] 
Atletico Suzuka         -  Sony Sendai 
Tochigi City            -  Honda FC 
[Oct 27] 
Maruyasu Okazaki        -  Criacao Shinjuku 
Veertien Mie            -  Tiamo Hirakata 
Yokogawa Musashino      -  Verspah Oita 
Okinawa SV              -  Minebea Mitsumi 
[tba] 
Briobecca Urayasu       -  Kochi United 
ReinMeer Aomori         -  Reilac Shiga 

Round 27 
[Nov 2] 
Honda FC                -  Kochi United 
Sony Sendai             -  Criacao Shinjuku 
Tochigi City            -  Okinawa SV 
[Nov 3] 
Reilac Shiga            -  Tiamo Hirakata 
ReinMeer Aomori         -  Maruyasu Okazaki 
Verspah Oita            -  Minebea Mitsumi 
Atletico Suzuka         -  Briobecca Urayasu 
Yokogawa Musashino      -  Veertien Mie 

Round 28 
[Nov 10] 
Briobecca Urayasu       -  Tochigi City 
Maruyasu Okazaki        -  Reilac Shiga 
Veertien Mie            -  ReinMeer Aomori 
Criacao Shinjuku        -  Atletico Suzuka 
Minebea Mitsumi         -  Honda FC 
[tba] 
Kochi United            -  Sony Sendai 
Tiamo Hirakata          -  Verspah Oita 
Okinawa SV              -  Yokogawa Musashino 

Round 29 
[Nov 16] 
Criacao Shinjuku        -  Minebea Mitsumi 
Yokogawa Musashino      -  Sony Sendai 
Tochigi City            -  Atletico Suzuka 
[Nov 17] 
Briobecca Urayasu       -  Tiamo Hirakata 
Maruyasu Okazaki        -  Kochi United 
Veertien Mie            -  Verspah Oita 
Okinawa SV              -  Reilac Shiga 
[tba] 
ReinMeer Aomori         -  Honda FC 

Round 30 [Nov 24] 
Honda FC                -  Yokogawa Musashino 
Reilac Shiga            -  Veertien Mie 
Sony Sendai             -  Tochigi City 
Verspah Oita            -  ReinMeer Aomori 
Kochi United            -  Criacao Shinjuku 
Atletico Suzuka         -  Maruyasu Okazaki 
Tiamo Hirakata          -  Okinawa SV 
Minebea Mitsumi         -  Briobecca Urayasu 



2023.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Andrei Balitskiy for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Andrei Balitskiy (andrei-balitsky@yandex.ru)
Last updated: 12 Jun 2024

(C) Copyright Andrei Balitskiy and RSSSF 2024
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.