Cape Verde Islands (Women) 2021/22

Campeonato Nacional
===================

NB: 9th edition. [Aug 23-Sep 3]

NB: Islands of Santo Antão Norte, Santo Antão Sul, São Nicolau, 
    Boa Vista, Maio and Brava don´t take part.

First stage

NB: played at Estádio da Várzea, Cidade da Praia.

Participants:
Grupo A
Santiago Sul		Seven Stars Futebol Feminino (Cidade da Praia) [holders]
Fogo			Águias Vermelhas (São Filipe)			
São Vicente		Clube Sportivo Mindelense (Mindelo)		
Grupo B
runners-up Santiago Sul Jovens Unidos FC (Calabaceira)
Sal		        Llana Futebol Clube (Espargos)
Santiago Norte		Academia do Desporto, Educação e Cultura [aka ADEC] (Calheta-São Miguel)

Final tables:

Grupo A
 1.Seven Stars		 2   1  1  0   7- 0   4 qualified [C]
 2.CS Mindelense	 2   0  2  0   1- 1   2 qualified
-----------------------------------------------
 3.Águias Vermelhas	 2   0  1  1   1- 8   1

Grupo B
 1.ADEC			 2   1  1  0   1- 0   4 qualified
 2.Llana FC		 2   0  2  0   0- 0   2 qualified
-----------------------------------------------
 3.Jovens Unidos FC	 2   0  1  1   0- 1   1
Round 1
[Aug 24]
Seven Stars 		7-0 Águias Vermelhas
[Aug 25]
Jovens Unidos		0-0 Llana
 
Round 2 [Aug 27]
ADEC 			1-0 Jovens Unidos		
Mindelense		0-0 Seven Stars

Round 3 [Aug 29]
Águias Vermelhas	1-1 Mindelense
Llana			0-0 ADEC 			
 
Final tables:

Grupo A
 1.Seven Stars		 2   1  1  0   7- 0   4 qualified [C]
 2.CS Mindelense	 2   0  2  0   1- 1   2 qualified
-----------------------------------------------
 3.Águias Vermelhas	 2   0  1  1   1- 8   1

Grupo B
 1.ADEC			 2   1  1  0   1- 0   4 qualified
 2.Llana FC		 2   0  2  0   0- 0   2 qualified
-----------------------------------------------
 3.Jovens Unidos FC	 2   0  1  1   0- 1   1

Final stage

NB: played at Estádio Municipal 25 de Julho, Santa Cruz.

Semifinals [Sep 1]
ADEC 			1-0 Mindelense
Seven Stars		0-1 Llana			

Final [Sep 3]
Llana			2-0 ADEC
 [Kelisa 35, Geisy 40]


Island competitions
===================

Fogo
----

Campeonato Regional
- - - - - - - - - -

Champions: Águias Vermelhas
Runners-up: Atlântico (same points; worst ga)


Sal
---

Campeonato Regional
- - - - - - - - - -

Participants:
Llana Futebol Club
Dorense FF
Grémio Desportivo Fãs dos Locutores
Grupo Desportivo Florença (Santa Maria)
Sport Clube Verdun (Pedra de Lume)

Table (based on known results):

 1.Llana FC		5   5  0  0  30- 1  15 champions
 2.Dorense FF		5   3  0  2  32- 4   9
 3.GD Fãs Locutores	6   1  2  3   2-34   5
 4.GD Florença		4   0  1  3   1-10   1
 5.SC Verdun		2   0  1  1   1-17   1

Round 1 [Apr 24]
Fãs dos Locutores  1-1 SC Verdun
Dorense FF	   0-1 Llana FC
GD Florença	   bye

Round 2 [May 1]
SC Verdun	   0-16 Dorense FF	   
Fãs dos Locutores  0-0  GD Florença	   
Llana FC	   bye

Round 3 [May 8]
Llana FC	    -  SC Verdun	   
Dorense FF	    -  GD Florença	   
Fãs dos Locutores  bye

Round 4 [May 15]
GD Florença	   0-7  Llana FC	   
Fãs dos Locutores  0-13 Dorense FF	   
SC Verdun	   bye

Round 5 [May 22]
Llana FC	  11-0 Fãs dos Locutores  
SC Verdun	    -  GD Florença	   
Dorense FF	   bye

Round 6 [May 29]
SC Verdun	    -  Fãs dos Locutores
Llana FC	   2-1 Dorense FF
GD Florença	   bye

Round 7
[date?]
Dorense FF	    -  SC Verdun
[Jun 19]
GD Florença	   0-1 Fãs dos Locutores
Llana FC	   bye

Round 8
[date?]
SC Verdun	    -  Llana FC
[Jun 26]
GD Florença	   1-2 Dorense FF
Fãs dos Locutores  bye

Round 9 [Jun 11]
Llana FC	    -  GD Florença		[not played]
Dorense FF	    -  Fãs dos Locutores
SC Verdun	   bye

Round 10
[Jun 26]
Fãs dos Locutores  0-9 Llana FC
[date?]
GD Florença	    -  SC Verdun
Dorense FF	   bye

Table (based on known results):

 1.Llana FC		5   5  0  0  30- 1  15 champions
 2.Dorense FF		5   3  0  2  32- 4   9
 3.GD Fãs Locutores	6   1  2  3   2-34   5
 4.GD Florença		4   0  1  3   1-10   1
 5.SC Verdun		2   0  1  1   1-17   1


Taça Dja d'Sal
- - - - - - - 

Semifinals
[Jun 5]
Dorense FF	   0-2 Llana FC
[tba]
Fãs dos Locutores   -  GD Florença

Final [Jul 23]
Llana FC	   3-0 GD Florença


Santiago
--------

Zona Norte

Campeonato Regional
- - - - - - - - - -

Participants:
Associação Desportiva RCS Portas Abertas (Achada Fátima-Santa Cruz)
Academia do Desporto, Educação e Cultura [aka ADEC] (Calheta-São Miguel)
Delta Cultura Cabo Verde FC (Vila do Tarrafal)
Grupo Desportivo Varandinha (Vila do Tarrafal)

Table:

 1.ADEC		    4   4  0  0  13- 1  12 champions
 2.Delta	    4   2  0  2   7- 3   6
 3.Portas Abertas   4   1  0  3   2-10   3
 4.Varandinha	    4   1  0  3   2-10   3

Round 1 [Jul 17]
Portas Abertas	0-2 Delta
ADEC		4-0 Varandinha

Round 2 [Jul 20]
ADEC		6-0 Portas Abertas	
Delta		4-0 Varandinha

Round 3 [Jul 24]
Varandinha	0-1 Portas Abertas	
Delta		1-2 ADEC		

Round 4 [Jul 31]
ADEC		1-0 Delta
Portas Abertas	1-2 Varandinha

Round 5 [Aug 3]
Portas Abertas	 -  ADEC
Varandinha	 -  Delta

Round 6 [Aug 7]
Delta		 -  Portas Abertas
Varandinha	 -  ADEC

Table:

 1.ADEC		    4   4  0  0  13- 1  12 champions
 2.Delta	    4   2  0  2   7- 3   6
 3.Portas Abertas   4   1  0  3   2-10   3
 4.Varandinha	    4   1  0  3   2-10   3


Zona Sul

Campeonato Regional
- - - - - - - - - -

Participants:
Escola Futebol e Futsal Orlando Duarte [aka EFSOD]
Seven Stars Futebol Feminino
Jovens Unidos FC (Calabaceira)
AC Tiger Foot
Associação Cultural e Desportiva Maracanã
Associação Veteranos Achadinha Riba [aka AVA]
Vila Nova FC
Delta Cultura (Tarrafal)
Bayer
Associação Escola de Futebol de Achada Grande Trás [aka EFAT]

Table:

 1.Seven Stars 	 17  16  1  0 115- 3  49 champions
 2.Jovens Unidos 18  15  2  3  76- 9  47
 3.Vila Nova	 18   8  5  5  28-32  29 [2 0 0 5-1 6]
 4.Tiger Foot    18   9  2  7  29-42  29 [0 0 2 1-5 0]
 5.AVA		 18   8  2  8  23-38  26
 6.EFAT		 18   7  2  9  25-52  23
 7.EFSOD	 18   4  4 10  14-39  16
 8.Delta	 18   3  5 10  15-33  14
 9.Bayer	 17   3  4 10  15-43  13
10.Maracanã	 18   1  3 14  14-63   6

Round 1
[Feb 19]
Jovens Unidos 	  2-2 Seven Stars
[Feb 20]
Maracanã	  2-3 Tiger Foot
Delta		  2-0 AVA
Bayer		  1-1 Vila Nova	  
EFAT		  1-1 EFSOD

Round 2
[Feb 26]
Seven Stars	  3-0 Delta		  
Vila Nova	  0-3 Jovens Unidos 	  
[Feb 27]
Tiger Foot	  2-3 EFAT		  
AVA		  3-2 Maracanã	  
EFSOD		  1-2 Bayer		  

Round 3
[Mar 5]
Maracanã	  0-10 Seven Stars	  
Vila Nova	  1-2  EFSOD		  
[Mar 6]
EFAT		  2-0  AVA		  
Bayer		  1-1  Tiger Foot	  
Jovens Unidos 	  3-0  Delta		  

Round 4
[Mar 12]
Tiger Foot	  1-3 Vila Nova	  
EFSOD		  0-6 Jovens Unidos 	  
[Mar 13]
Seven Stars	  8-0 EFAT		  
Delta		  3-0 Maracanã	  
AVA		  2-0 Bayer		  

Round 5
[Mar 19]
Vila Nova	  3-3 AVA		  
Bayer		  0-7 Seven Stars	  
[Mar 20]
Jovens Unidos 	 10-0 Maracanã	  
EFAT		  2-0 Delta		  
EFSOD		  1-2 Tiger Foot	  

Round 6
[Apr 2]
Tiger Foot	  2-5 Jovens Unidos 	 
Seven Stars	  7-0 Vila Nova	  
[Apr 3]
AVA		  2-1 EFSOD		  
Delta		  1-1 Bayer		  
Maracanã	  1-1 EFAT		  

Round 7
[Apr 9]
EFSOD		  0-10 Seven Stars	  
Jovens Unidos 	  7-0  EFAT		  
[Apr 10]
Bayer		  1-2  Maracanã	  
Vila Nova	  2-1  Delta		  
Tiger Foot	  1-1  AVA		  

Round 8 [Apr 16]
Maracanã	  0-3 Vila Nova	  
Jovens Unidos 	  2-0 AVA		  
EFAT		  1-2 Bayer		  
Seven Stars	 10-0 Tiger Foot	  
Delta		  1-1 EFSOD		  

Round 9
[Apr 23]
Vila Nova	  2-3 EFAT		  
Tiger Foot	  2-1 Delta		  
[Apr 24]
Bayer		  0-8 Jovens Unidos 	  
EFSOD		  1-0 Maracanã	  
AVA		  0-6 Seven Stars	  

Round 10
[May 19]
EFSOD		  1-0 EFAT
[May 22]
Vila Nova	  2-1 Bayer
AVA		  2-1 Delta
Tiger Foot	  2-1 Maracanã
Seven Stars	  4-1 Jovens Unidos

Round 11
[May 28]
Jovens Unidos 	  0-0 Vila Nova
Maracanã	  1-3 AVA
[May 29]
Bayer		  2-2 EFSOD
Delta		  0-5 Seven Stars
EFAT		  1-4 Tiger Foot

Round 12
[Jun 1]
EFSOD		  0-1 Vila Nova
[Jun 5]
Seven Stars	  8-0 Maracanã
Delta		  0-5 Jovens Unidos
AVA		  3-0 EFAT
Tiger Foot	  4-0 Bayer

Round 13
[Jun 11]
Bayer		  0-1  AVA
Vila Nova	  2-0  Tiger Foot
[Jun 12]
EFAT		  0-10 Seven Stars
Jovens Unidos 	  4-0  EFSOD
Maracanã	  1-1  Delta

Round 14
[Jun 18]
AVA		  0-2 Vila Nova
[Jun 19]
Delta		  0-3 EFAT
Tiger Foot	  1-0 EFSOD
Maracanã	  awd Jovens Unidos	[0-3 awarded; Maracanã dns]
[tba]
Seven Stars	   -  Bayer

Round 15
[Jun 25]
EFSOD		  0-1 AVA
Vila Nova	  0-7 Seven Stars
[Jun 26]
EFAT		  4-0 Maracanã
Bayer		  0-2 Delta
Jovens Unidos 	  3-0 Tiger Foot

Round 16
[Jul 2]
Seven Stars	  4-0 EFSOD
EFAT		  0-6 Jovens Unidos
[Jul 3]
Maracanã	  2-3 Bayer
AVA		  1-2 Tiger Foot
Delta		  0-0 Vila Nova

Round 17
[Jul 9]
Vila Nova	  2-2 Maracanã
Tiger Foot	  0-6 Seven Stars
[Jul 10]
Bayer		  1-3 EFAT
EFSOD		  1-1 Delta
AVA		  1-5 Jovens Unidos

Round 18
[Jul 16]
EFAT		  1-4 Vila Nova
Maracanã	  0-2 EFSOD
[Jul 17]
Jovens Unidos 	  3-0 Bayer
Delta		  1-2 Tiger Foot
Seven Stars	  8-0 AVA

Table:

 1.Seven Stars 	 17  16  1  0 115- 3  49 champions
 2.Jovens Unidos 18  15  2  3  76- 9  47
 3.Vila Nova	 18   8  5  5  28-32  29 [2 0 0 5-1 6]
 4.Tiger Foot    18   9  2  7  29-42  29 [0 0 2 1-5 0]
 5.AVA		 18   8  2  8  23-38  26
 6.EFAT		 18   7  2  9  25-52  23
 7.EFSOD	 18   4  4 10  14-39  16
 8.Delta	 18   3  5 10  15-33  14
 9.Bayer	 17   3  4 10  15-43  13
10.Maracanã	 18   1  3 14  14-63   6


Taça Município da Praia
- - - - - - - - - - - -

Round 1
[Apr 30]
Delta		  0-5 Seven Stars	  
Jovens Unidos 	  3-0 Bayer		  
[May 1]
Maracanã	  0-1 AVA		  
Vila Nova	  3-1 EFSOD		  
Tiger Foot	  2-1 EFAT		  

Round 2 [May 7]
Seven Stars	  5-0 AVA		  
Jovens Unidos 	  8-0 Tiger Foot	  
Vila Nova	  bye

Semifinals [May 11]
Seven Stars	  5-0 Vila Nova	  
Jovens Unidos 	  bye

Final [May 14, Estádio da Várzea, Cidade da Praia]
Seven Stars	  2-0 Jovens Unidos 	  


2020/21.

list of champions.


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 19 Sep 2022

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.