Cameroon Women 2022


Guinness Super League 2022
Coupe Féminine 2022
Championnat de Division 2

Guinness Super League 2022

Final Table:

 1.AS Awa Filles de Yaoundé               22  19  1  2  66-12  58  [C]  Champions
 2.Amazones FAP de Yaoundé                22  13  5  4  35-14  44  [!]
 3.Eclair de Sa'a                         22  13  3  6  45-27  42
 4.Louves Minproff de Yaoundé             22  12  5  5  52-24  41
 5.Eding Sport Filles de Garoua           22   9  5  8  29-22  32
 6.Caïman FF de Douala                    22   8  7  7  16-14  31       [*]
 7.Ebolowa FC                             22   8  7  7  22-23  31
 8.Lekié Filles d'Obala                   22   8  5  9  20-33  29  [P]  [*]
 9.Authentic FC Ladies de Douala          22   9  1 12  25-37  28  [P]
10.Canon Filles de Yaoundé                22   8  3 11  26-32  27
-----------------------------------------------------------------
11.Vision Sports FC de Bamenda            22   2  1 19  15-61   7       Relegated
12.Renaissance Athletic de Figuil         22   1  1 20   5-57   4       Relegated
[!] FAP = Forces Armées et Police
[*] missing goals rd 22

Round 1
[Apr 16]
Awa                 3-2 Louves Minproff     
Renaissance Figuil  0-1 Authentic Ladies    
Ebolowa             1-0 Eding               
Caïman              1-0 Canon               
[Apr 20]
Eclair              6-1 Vision Sports       
Amazones            2-1 Lekié               

Round 2
[Apr 23]
Awa                 5-0 Ebolowa             
[Apr 24]
Renaissance Figuil  0-2 Eclair              
Amazones            0-0 Canon               
Louves Minproff     0-1 Eding               
Authentic Ladies    1-2 Caïman              
Lekié               2-1 Vision Sports       

Round 3
[Apr 27]
Lekié               0-0 Ebolowa             
[Apr 28]
Canon               2-0 Authentic Ladies    
Eding               1-0 Caïman              
Vision Sports       0-1 Amazones            
[Apr 29]
Louves Minproff    12-0 Renaissance Figuil  
[May 2]
Eclair              1-3 Awa                 
 
Round 4
[May 2]
Eding               5-0 Renaissance Figuil  
[May 4]
Authentic Ladies    0-1 Lekié               
Ebolowa             2-2 Louves Minproff     
Caïman              0-2 Amazones            
[May 5]
Vision Sports       0-6 Awa                 
Eclair              0-2 Canon               
 
Round 5
[May 8]
Canon               0-2 Louves Minproff     
Caïman              2-0 Vision Sports       
Amazones            1-1 Eclair              
[May 9]
Lekié               2-1 Eding               
Renaissance Figuil  1-2 Ebolowa             
Awa                 5-0 Authentic Ladies    

Round 6
[May 14]
Eding               0-2 Amazones            
Lekié               0-4 Awa                 
Renaissance Figuil  0-1 Caïman              
Authentic Ladies    0-1 Eclair              
Louves Minproff     6-3 Vision Sports       
[May 15]
Ebolowa             2-0 Canon               

Round 7
[May 18]
Eclair              4-2 Lekié               
[May 21]
Louves Minproff     0-1 Amazones            
Canon               0-1 Eding               
Ebolowa             0-1 Authentic Ladies    
Caïman              0-2 Awa                 
[May 22]
Vision Sports       1-0 Renaissance Figuil  

Round 8 [May 25]
Vision Sports       2-0 Canon               
Authentic Ladies    4-3 Louves Minproff     
Lekié               1-0 Renaissance Figuil  
Awa                 2-0 Eding               
Eclair              1-0 Caïman              
Amazones            1-2 Ebolowa             

Round 9
[May 28]
Eding               2-1 Vision Sports       
Canon               3-1 Lekié               
Amazones            2-0 Authentic Ladies    
Ebolowa             1-2 Eclair              
Caïman              1-1 Louves Minproff     
[May 29]
Renaissance Figuil  0-2 Awa                 

Round 10
[Jun 4]
Canon               3-0 Renaissance Figuil  
Caïman              0-0 Ebolowa             
Authentic Ladies    4-0 Vision Sports       
Awa                 0-1 Amazones            
[Jun 8]
Louves Minproff     2-2 Lekié               
Eding               0-1 Eclair              

Round 11
[Jun 11]
Canon               0-6 Awa                 
Lekié               1-0 Caïman              
Vision Sports       0-0 Ebolowa             
[Jun 12]
Renaissance Figuil  0-3 Amazones            
Eclair              0-2 Louves Minproff     
Authentic Ladies    2-0 Eding               

Halfway Table:

 1.AS Awa Filles de Yaoundé               11  10  0  1  38- 4  30  [C]
 2.Amazones FAP de Yaoundé                11   8  2  1  16- 4  26  [!]
 3.Eclair de Sa'a                         11   7  1  3  19-12  22
 4.Lekié Filles d'Obala                   11   5  2  4  13-17  17  [P]
 5.Ebolowa FC                             11   4  4  3  10-12  16
 6.Louves Minproff de Yaoundé             11   4  3  4  32-17  15
 7.Eding Sport Filles de Garoua           11   5  0  6  11-11  15
 8.Authentic FC Ladies de Douala          11   5  0  6  13-16  15  [P]
 9.Caïman FF de Douala                    11   4  2  5   7- 9  14
10.Canon Filles de Yaoundé                11   4  1  6  10-15  13
-----------------------------------------------------------------
11.Vision Sports FC de Bamenda            11   2  1  8   9-29   7
12.Renaissance Athletic de Figuil         11   0  0 11   1-33   0
[!] FAP = Forces Armées et Police

Round 12
[Jun 30]
Lekié               0-3 Amazones            
Canon               2-1 Caïman              
[Jul 1]
Louves Minproff     0-1 Awa                 
Eding               2-2 Ebolowa             
Authentic Ladies    2-1 Renaissance Figuil  
Vision Sports       1-4 Eclair              

Round 13
[Jul 4]
Canon               1-2 Amazones            
Eclair              5-0 Renaissance Figuil  
[Jul 6]
Eding               1-1 Louves Minproff     
Ebolowa             0-1 Awa                 
Caïman              2-0 Authentic Ladies    
Vision Sports       0-1 Lekié               

Round 14
[Jul 8]
Amazones            6-1 Vision Sports       
[Jul 9]
Authentic Ladies    3-2 Canon               
Caïman              0-0 Eding               
[Jul 10]
Ebolowa             0-0 Lekié               
Awa                 3-2 Eclair              
[Jul 11]
Renaissance Figuil  0-1 Louves Minproff     

Round 15
[Jul 12]
Awa                 2-0 Vision Sports       
[Jul 13]
Lekié               1-1 Authentic Ladies    
Canon               1-3 Eclair              
[Jul 15]
Louves Minproff     3-1 Ebolowa             
[Jul 17]
Renaissance Figuil  0-0 Eding               
[Aug 6]
Amazones            0-0 Caïman              

Round 16
[Jul 6]
Eclair              0-0 Amazones            
[Jul 20]
Vision Sports       0-1 Caïman              
Authentic Ladies    0-3 Awa                 
Louves Minproff     0-0 Canon               
[Jul 21]
Eding               3-0 Lekié               
Ebolowa             2-0 Renaissance Figuil  

Round 17
[Jul 23]
Vision Sports       0-3 Louves Minproff     
[Jul 24]
Caïman              2-0 Renaissance Figuil  
Canon               0-2 Ebolowa             
Amazones            0-2 Eding               
Awa                 4-1 Lekié               
[Jul 25]
Eclair              2-0 Authentic Ladies    

Round 18
[Jul 27]
Eding               1-1 Canon               
[Jul 28]
Amazones            0-1 Louves Minproff     
Lekié               1-3 Eclair              
Awa                 0-0 Caïman              
Authentic Ladies    1-0 Ebolowa             
[Aug 11]
Renaissance Figuil  2-0 Vision Sports       

Round 19
[Jul 30]
Canon               4-3 Vision Sports       
[Jul 31]
Louves Minproff     4-1 Authentic Ladies    
Caïman              2-2 Eclair              
Ebolowa             1-1 Amazones            
Eding               0-4 Awa                 
[Aug 1]
Renaissance Figuil  0-1 Lekié               

Round 20
[Aug 3]
Eclair              1-2 Ebolowa             
Louves Minproff     1-0 Caïman              
[Aug 4]
Authentic Ladies    0-2 Amazones            
Vision Sports       0-4 Eding               
[Aug 5]
Lekié               1-0 Canon               
Awa                 6-0 Renaissance Figuil  

Round 21
[Aug 7]
Vision Sports       0-3 Authentic Ladies    
Eclair              2-1 Eding               
[Aug 10]
Ebolowa             0-1 Caïman              
Lekié               1-2 Louves Minproff     
[Aug 14]
Renaissance Figuil  0-2 Canon               
Amazones            2-3 Awa                 
 
Round 22
[Aug 8]
Amazones            3-1 Renaissance Figuil  
[Aug 9]
Awa                 1-3 Canon               
[Aug 13]
Ebolowa             2-1 Vision Sports       
Eding               4-1 Authentic Ladies    
Caïman              drw Lekié               
[Aug 14]
Louves Minproff     4-2 Eclair              

Final Table:

 1.AS Awa Filles de Yaoundé               22  19  1  2  66-12  58  [C]  Champions
 2.Amazones FAP de Yaoundé                22  13  5  4  35-14  44  [!]
 3.Eclair de Sa'a                         22  13  3  6  45-27  42
 4.Louves Minproff de Yaoundé             22  12  5  5  52-24  41
 5.Eding Sport Filles de Garoua           22   9  5  8  29-22  32
 6.Caïman FF de Douala                    22   8  7  7  16-14  31       [*]
 7.Ebolowa FC                             22   8  7  7  22-23  31
 8.Lekié Filles d'Obala                   22   8  5  9  20-33  29  [P]  [*]
 9.Authentic FC Ladies de Douala          22   9  1 12  25-37  28  [P]
10.Canon Filles de Yaoundé                22   8  3 11  26-32  27
-----------------------------------------------------------------
11.Vision Sports FC de Bamenda            22   2  1 19  15-61   7       Relegated
12.Renaissance Athletic de Figuil         22   1  1 20   5-57   4       Relegated
[!] FAP = Forces Armées et Police
[*] missing goals rd 22


Coupe Féminine 2021

Phase Preliminaire
Region             Qualified Teams
Sud:               A Tout Puissant d'Obang II           
Extrême-Nord:      AS Diamaré
Est:               Messamena FC
Sud-Ouest:           winners of Legends FA vs Manyu FC  
Adamaoua:            winners of tournament with Dynamo FC, Ngadeu FC, Union FC and United Girls 
Ouest:             Elat Football Filles and
                     winners of Bansoa Sport Academy vs SIM's Ladies de Bafoussam
Centre:            AS LIFA, Kalara Girls, AS Patriote and Soial Filles de Mbam
                     as well as the two best of a tournament with
                     Exponential Football Filles, AFCASE, Lange Football Filles,
                     Reine Football Filles and ADEF
Littoral:         AJSAC, Cyclone FC, Maranatha FC and UMS Filles
                     as well as the two best of a tournament with
                     Phoenix FC d'Edea, USD Filles, AS Estuaire and Galactique
 
Phase Finale

1/16 Finals

Participating: 12 Guinness Super League teams and 20 preliminary round qualifiers.


Championnat de Division 2

Regional Stage

Poule Extrême-Nord

Round 1 [Jul 17]
ASFF Diamaré       12-0 Kaele Junior Filles
Teuleuk FC de Pouss 1-6 Madjema Filles de Maroua     
Beembal FF          0-2 CEFOM FC de Maroua

Poule Nord-Ouest

Round 9 (or 11?) [Aug 12]
Ita Mbong            -  Vision Athletics
Bafut Queens         -  Red Stars   
Abakwa Girls        bye  

Reported Table:

 1.Ita Mbong FC (Nkambe)                   8   8  0  0  43- 0  24    
 2.Abakwa Girls                            8   5  0  3  29- 9  15
 3.Bafut Queens                            8   4  0  4   8-19  12
 4.Visions Athletics                       8   3  0  5  13-35   9
 5.Red Stars (Bui)                         8   0  0  8   3-37   0
NB: total goal difference -4 
 
Poule du Sud

Round 3 [Jul 19]
Emérgence           0-6 Otongo Ada FF
AS Soleil           awd TP Obang FF         [Soleil dns; awarded to TP Obang]
AS Vent             bye
Sud FC              bye
 
Round 4 [Jul 26]
Sud FC              0-3 Tout Puissant Obang FF          
Emérgence           0-6 AS Vent du Ntem
 
Round 6
[Aug 2]
TP Obang FF         9-0 AS Soleil         
[Aug 9]
Otongo Ada FF       2-0 Emergence FF
 
Final [Aug 12]
Otongo Ada FF       0-2 Tout Puissant Obang FF       
 


2020/21

list of champions

list of (various) cup winners


About this document

Sources: https://fecafoot-officiel.com/guinness-super-league/, https://betsapi.com/ls/14862/Cameroon-League-Women, https://www.facebook.com/Gsuperleague/, https://www.facebook.com/federationcamerounaisedefootball, https://fecafoot-officiel.com/wp-content/uploads/2022/08/CPE-CMR-FEMININE.pdf

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 21 Sep 2022

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.