Crimea 2024


Crimean Football Union Premier League 2024
Crimean Snowdrop Cup 2024
Commonwealth United Championship 2024

Crimean Football Union Premier League 2024

~~~ 10th Season ~~~

CFU PREMIER LEAGUE
------------------

Table:

1.Qızıl Taş (Bağçasaray)     5   5  0  0  14- 1  15  
2.Tavria (Simferopoľ)        4   3  0  1  11- 2   9  [C]
3.Ocean (Keriç)              4   3  0  1   9- 4   9  
4.Sparta KT (Molodjožnoje)   4   3  0  1  10- 6   9  
5.MFC Yalta                  4   1  0  3  12-10   3  [N] [1 0 1 9-4 3]
6.Guardia (Theodosia)        5   1  0  4   7-13   3  [P] [1 0 1 5-2 3]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
7.Incomsport (Albat)         5   1  0  4   5-13   3  [N] [1 0 1 5-7 3]
---------------------------------------------------
8.FC Aluşta-Crimea           5   1  0  4   1-20   3      [1 0 1 1-7 3]

Departed: Černomorec (Sevastopoľ, switched to Commonwealth League).
Aluston-SCC (Aluşta) was reorganized into a new club Aluşta-Crimea.
Guardia play home games in Keriç (100 km east of Theodosia).
Sparta KT play home games in the neighbouring village of Agrarnoje.
MFC Yalta play home games in Novopavlovka (100 km north of Yalta).

Round 1 [Total Att: 1,158; Average: 290]
[Apr 6]
Ocean       1-0  Incomsport
  [Boris Gogichaishvili 41 pen. Missed PK: Oleg Plitë (Oce) 82. Att: 200. +16°C]
MFC Yalta   7-0  FC Alusta 
  [Nikita Torgašov 43; Mihail Gubanov 47, 50, 51, 85 pen; 
   Iľja Raďkov 65; Denis Zolotov 77. Att: 158. +19°C]
[Apr 7]
Tavria      0-1  Qizil Tas 
  [Redvan Memeşev 73. Att: 500. +20°C]
Sparta KT   3-1  Guardia   
  [Vladimir Klepča 45; Andrej Jelizarov 56, 57 - Vladimir Volkov 40. Att: 300. +18°C]

Round 2 [Total Att: 1,250; Average: 417]
[Apr 13]
Qizil Tas   3-0  Sparta KT 
  [Redvan Memeşev 31 pen; Georgi Qärjëntë 65; Ruslan Märğitë 86 pen. Att: 200. +22°C]
Incomsport  1-5  Guardia   
  [Arsen Muratov 90+3 pen - Ernes Ocen 52, 70, 90+2 pen; 
   Vladimir Sečin 60; Vjačeslav Antonov 84. Att: 0. +21°C]
[Apr 14]
FC Alusta   0-5  Tavria    
  [Andrej Gajdaš 5; Vadim Avtayev 19, 22; Roman Vasjukov 77; 
   Artiom Zabun 90. Missed PK: Artiom Zabun (Tav) 62. Att: 500. +21°C]
Ocean       3-1  MFC Yalta 
  [Oleg Plitë 32; Vladimir Jacuk 81; Imeda Buxrikidze 86 - Mihail Gubanov 54 pen. 
   Missed PK: Boris Gogichaishvili (Oce) 41. Att: 550. +16°C]

Round 3 [Total Att: 1,780; Average: 445]
[Apr 20]
Tavria      3-1  Ocean     
  [Arsen Ablâmetov 42; Andrej Gajdaš 45+1; Artiom Zabun 62 pen - 
   Ramazan İsayev 11. Att: 1,310. +18°C]
MFC Yalta   2-4  Incomsport
  [Mihail Gubanov 60, 88 pen - Olexij Babyr 15; Abibulla İbraimov 28, 33; 
   Bogdan Šilov 67 pen. Att: 100. +20°C]
[Apr 21]
Guardia     1-4  Qizil Tas 
  [Jurij Zygaŕ 3 - Redvan Memeşev 13; David Cällagtë 36; 
   Lenur Ahunov 60; Ruslan Märğitë 73. Att: 100. +15°C, strong wind]
Sparta KT   4-0  FC Alusta 
  [Alexandr Gerasimov 21 pen, 33 pen; Beka Janelidze 53; 
   Vladimir Klepča 81. Att: 270. +12°C, fresh wind]

Round 4
[Apr 27]
FC Alusta   1-0  Guardia   
  [Gŭdisa Smyr 32. Att: 215. +20°C]
[Apr 28]
Incomsport  0-2  Qizil Tas 
  [Arsen Sozanatë 68; Redvan Memeşev 80. Att: 0. +23°C]
[May 29]
Ocean       -  Sparta KT 
[Jun 5]
MFC Yalta   -  Tavria    

Round 5 [May 4. Total Att: 1,513; Average: 378]
Qizil Tas   4-0  FC Alusta 
  [Jevgenij Harčenko 9, 51; Zawër Cak'otë 45 pen; Arsen K'abolatë 63. Att: 200. +17°C]
Tavria      3-0  Incomsport
  [Mihail Borisov 71; Jevgenij Čabanov 73; Dlâver Nuridinov 80. Att: 1,013. +16°C]
Sparta KT   3-2  MFC Yalta 
  [Beka Janelidze 22, 72; Alexandr Gerasimov 47 pen - Vitalij Kuljov (Spa) 36 og, 
   Mihail Gubanov 43. Att: 100. +12°C]
Guardia     0-4  Ocean     
  [Vladimir Jacuk 28 pen, Roman Barabašov 52; Ramazan İsayev 77, 90+4 pen. 
   Att: 200. +16°C, fresh wind]

Table:

1.Qızıl Taş (Bağçasaray)     5   5  0  0  14- 1  15  
2.Tavria (Simferopoľ)        4   3  0  1  11- 2   9  [C]
3.Ocean (Keriç)              4   3  0  1   9- 4   9  
4.Sparta KT (Molodjožnoje)   4   3  0  1  10- 6   9  
5.MFC Yalta                  4   1  0  3  12-10   3  [N] [1 0 1 9-4 3]
6.Guardia (Theodosia)        5   1  0  4   7-13   3  [P] [1 0 1 5-2 3]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
7.Incomsport (Albat)         5   1  0  4   5-13   3  [N] [1 0 1 5-7 3]
---------------------------------------------------
8.FC Aluşta-Crimea           5   1  0  4   1-20   3      [1 0 1 1-7 3]

Departed: Černomorec (Sevastopoľ, switched to Commonwealth League).
Aluston-SCC (Aluşta) was reorganized into a new club Aluşta-Crimea.
Guardia play home games in Keriç (100 km east of Theodosia).
Sparta KT play home games in the neighbouring village of Agrarnoje.
MFC Yalta play home games in Novopavlovka (100 km north of Yalta).

Top scorers:

1.Mihail Gubanov (Yalta)          8  [Russia]
2.Redvan Memeşev (Qızıl Taş)      4  [Ukraine]
3.Alexandr Gerasimov (Sparta KT)  3
  Ramazan İsayev (Ocean)          3  [Russia]
  Beka Janelidze (Sparta KT)      3  [Russia]
  Ernes Ocen (Guardia)            3
7.Vadim Avtayev (Tavria)          2
  Andrej Gajdaš (Tavria)          2
  Jevgenij Harčenko (Qızıl Taş)   2
  Abibulla İbraimov (Incomsport)  2
  Vladimir Jacuk (Ocean)          2  [Russia]
  Andrej Jelizarov (Sparta KT)    2
  Vladimir Klepča (Sparta KT)     2
  Ruslan Märğitë (Qızıl Taş)      2  [Russia]
  Artiom Zabun (Tavria)           2  [Moldova/Russia]

Round 6 [May 11]
Ocean       -  Qizil Tas 
Tavria      -  Sparta KT 
MFC Yalta   -  Guardia   
Incomsport  -  FC Alusta 

Round 7 [May 15]
Qizil Tas   -  MFC Yalta 
Guardia     -  Tavria    
Sparta KT   -  Incomsport
FC Alusta   -  Ocean     

Round 8 [May 19]
Qizil Tas   -  Tavria    
Guardia     -  Sparta KT 
Incomsport  -  Ocean     
FC Alusta   -  MFC Yalta 

Round 9
[May 25]
Guardia     -  Incomsport
Sparta KT   -  Qizil Tas 
[May 26]
Tavria      -  FC Alusta 
MFC Yalta   -  Ocean     

Round 10
[Jun 1]
Incomsport  -  MFC Yalta 
Ocean       -  Tavria    
[Jun 2]
FC Alusta   -  Sparta KT 
Qizil Tas   -  Guardia   

Round 11
[Jun 8]
Qizil Tas   -  Incomsport
Guardia     -  FC Alusta 
[Jun 9]
Sparta KT   -  Ocean     
Tavria      -  MFC Yalta 

Round 12 [Jun 15]
Incomsport  -  Tavria    
MFC Yalta   -  Sparta KT 
FC Alusta   -  Qizil Tas 
Ocean       -  Guardia   

Round 13 [Jun 22]
Qizil Tas   -  Ocean     
Sparta KT   -  Tavria    
Guardia     -  MFC Yalta 
FC Alusta   -  Incomsport

Round 14
[Jun 29]
Tavria      -  Guardia   
Incomsport  -  Sparta KT 
[Jun 30]
MFC Yalta   -  Qizil Tas 
Ocean       -  FC Alusta 



Crimean Snowdrop Cup 2024

Round 1 [Jan 27]
SS #3 U18 2-6 Zarečnoje
Guardia   3-0 Triad    

Round 2
[Feb 3]
SS #3 U18 1-4 Guardia  
[Feb 4]
Triad     2-7 Zarečnoje

Round 3 [Feb 9]
Guardia   0-1 Zarečnoje
Triad     3-2 SS #3 U18

Round 4
[Feb 17]
Zarečnoje 8-4 SS #3 U18
[Mar 9]
Triad     1-1 Guardia  

Round 5 [Feb 25]
Zarečnoje 1-1 Triad    
Guardia   0-3 SS #3 U18

Round 6 [Mar 2]
Zarečnoje 3-1 Guardia  
SS #3 U18 2-3 Triad    

Final Table:

1.FC Zarečnoje               6   5  1  0  26-10  16  Winners
2.Triad (Simferopolj)        6   2  2  2  10-16   8  
3.Guardia (Theodosia)        6   2  1  3   9- 9   7  
4.SS #3 U-18 (Sevastopolj)   6   1  0  5  14-24   3  


Commonwealth United Championship 2024

NB: inaugural edition

Participants:

Crimea:     Crimean FA, Černomorec (Sevastopoľ), FC Sevastopoľ-2  
Donetsk PR: Gvardejec (Doneck), Olimpija-Novator(Mariupoľ), Šahtjor (Doneck)
Kherson:    Frigate
Lugansk PR: Dinamo (Lugansk), Šahtjor (Sverdlovsk), Zarja (Lugansk)

Table:

 1.Černomorec (Sevastopoľ)       9   8  0  1  19- 5   24  
 2.Zarja (Lugansk)               9   6  1  2  22- 8   19  
 3.Dinamo (Lugansk)              9   5  1  3  16-12   16  
 4.Frigate (Herson District)     9   4  2  3  12-12   14  
 5.Olimpija-Novator (Mariupoľ)   9   3  3  3  12-15   12  [2-1]
 6.FC Sevastopoľ-2               9   4  0  5  15-15   12  [1-2]
 7.Gvardejec (Doneck)            9   2  4  3  14-12   10  
 8.Crimean Football Academy      9   2  3  4  13-18    9  
 9.Šahtjor (Sverdlovsk)          9   2  0  7   8-21    6  
10.Šahtjor (Doneck)              9   1  2  6  10-23    5  

Matches are played at the Crimean FA's Arena Krym in Eupatoria, Crimea, 
  except for Sevastopol clubs who play some matches in Sevastopol.

Round 1
[Mar 30]
Sevastopol-2  0-3  Zarja       
  [Igoŕ Volkov 42; Roman Mikišenko 47; Nikolaj Šuľževskij 60. In Sevastopoľ]
[Mar 31]
Gvardejec     2-2  Sahtjor Don
  [Alexej Mišin 61, 88 pen - Andrej Lagoda 3 pen, 77]
[May 10]
Cernomorec    2-0  Crimean FA  
  [Jevgenij Strelov 42; Arsen Gafarov 90]
Frigate       0-1  Olimpija-Nov
  [Dmitrij Stecjun 53]

Round 2
[Apr 3]
Gvardejec     0-1  Zarja       
  [Anton Bugorskij 32]
Sahtjor Don   1-3  Sevastopol-2
  [Andrej Lagoda 49 - Bogdan Krasilov 6, 58; Boris Belyj 65]
[May 13]
Olimpija-Nov  0-3  Crimean FA  
  [Rostislav Dančenko 57; Veli Emirveliyev 72; Roman Procenko 90]
Cernomorec    0-1  Frigate     
  [Adrian Platon 90+2]

Round 3
[Apr 6]
Sahtjor Don   2-1  Zarja       
  [Jegor Prigornev 67; Andrej Lagoda 76 - Anton Bugorskij 18]
Sevastopol-2  0-2  Gvardejec   
  [Vitalij Janko 48, 73]
[Apr 14]
Cernomorec    2-1  Olimpija-Nov
  [Vladimir Morgwatë 14, 51 - Viktor Demidov 67. In Sevastopoľ]
Sahtjor Sv    1-2  Dinamo      
  [Ivan Babenko 64 - Sergej Cindrik 30; Maxym Sljusar 90+5]
[Apr 16]
Crimean FA    2-2  Frigate     
  [Iľja Romaščuk 77 pen; Alexej Jemeľjanenko 81 - Valerij Timčenko 5; Nikita Platon 46]

Round 4
[Apr 8]
Cernomorec    2-0  Dinamo      
  [Vladimir Morgwatë 49; Arsen Gafarov 62. In Sevastopoľ]
Sahtjor Sv    1-2  Olimpija-Nov
  [Denis Generalov 86 - Konstantin Alexejev 32; Alexandr Tanacı 42]
[May 30]
Sevastopol-2  3-2  Frigate     
  [Jurij Jakunin 7 pen; Bogdan Krasilov 18; Timofej Šemenjov 73 - 
   Valerij Timčenko 15, 90+1. In Sevastopoľ]
[May 31]
Crimean FA    2-1  Sahtjor Don
  [Roman Procenko 6 pen; Iľja Romaščuk 57 - Ivan Bojko 15]

Round 5
[Apr 11]
Cernomorec    3-1  Sahtjor Sv
  [Arsen Gafarov 11, 17, 73 - Nikita Batukov 58]
Olimpija-Nov  1-3  Dinamo      
  [Artjom Cymbalenko 56 pen - Jevgenij Naumov 47 pen, 90+3; Sergej Cindrik 49]
[Jun 3]
Frigate       2-1  Sahtjor Don
  [Adrian Platon 24; Maxim Skrypnik 90+2 - Alexandr Meščerjakov 80]
Sevastopol-2  5-1  Crimean FA  
  [Denis Minčenko 3, 42; Emil Sargsyan 59, 65; Jurij Jakunin 79 - 
   Rostislav Dančenko 66. In Sevastopoľ]

Round 6
[Apr 19]
Frigate       0-4  Zarja       
  [Anton Bugorskij 15; Igoŕ Volkov 18, 84; Stanislav Kalabin 90+1]
Crimean FA    3-3  Gvardejec   
  [Rostislav Dančenko 7; Alexandr Popov 20; Veli Emirveliyev 81 - 
   Nikita Daniľčenko 11; Alexej Mišin 65; Alexej Čepinoga 75]
[Apr 28]
Dinamo        4-1  Sahtjor Don
  [Timofej Zjuganov 32, 83; Sergej Cindrik 42, 58 - Andrej Lagoda 13]
Sahtjor Sv    0-1  Sevastopol-2
  [Alexandr Zujev 1]

Round 7
[Apr 22]
Frigate       1-1  Gvardejec   
  [Nikolaj Kuznecov 84 - Sergej Saranča 2]
Crimean FA    0-2  Zarja       
  [Igoŕ Volkov 45, 51]
[May 1]
Sevastopol-2  1-2  Dinamo      
  [Alexej Sosnovskij 77 pen - Ivan Volik 10; Maxym Sljusar 43]
Sahtjor Don   0-2  Sahtjor Sv
  [Nikita Batukov 39, 78 pen]

Round 8
[Apr 25]
Zarja         1-0  Dinamo      
  [Anton Bugorskij 26]
Sahtjor Sv    1-4  Gvardejec   
  [Maxim Pavlovskij 75 pen - Alexej Mišin 38 pen, 67; Jegor Gribov 65; Alexej Koroljov 72]
[May 4]
Sevastopol-2  1-2  Cernomorec  
  [Maxim Dmitrijev (Čer) 87 og - Jevgenij Strelov 43; Vladimir Morgwatë 57. In Sevastopoľ]
Sahtjor Don   2-2  Olimpija-Nov
  [Vjačeslav Burjak 44; Andrej Lagoda 88 pen - Dmitrij Alehna 82; Konstantin Alexejev 90+1]

Round 9
[May 7]
Cernomorec    5-0  Sahtjor Don
  [Nikita Popov 10; Arsen Gafarov 24; Oleg Solovič 30; Hayk Gevorgyan 45; Daniil Naumovič 90+1]
Sevastopol-2  1-2  Olimpija-Nov
  [Dmitrij Pigulevskij 89 - Konstantin Alexejev 45; Artjom Cymbalenko 86]
[May 22]
Zarja         6-1  Sahtjor Sv
  [Jegor Bondarenko 5; Anton Bugorskij 48; Roman Romanov 69; 
   Igoŕ Volkov 73; Nikolaj Šuľževskij 76, 84 - Nikita Batukov 72]
Gvardejec     2-3  Dinamo      
  [Jevgenij Rudenko 14; Royal Ahmedov 74 - Maxym Sljusar 18, 33; Jevgenij Rudenko (Gva) 82 og]

Round 10
[May 16]
Dinamo        2-2  Crimean FA  
  [Maxym Sljusar 24; Sergej Cindrik 85 - Roman Procenko 12 pen; Rostislav Dančenko 81]
Sahtjor Sv    0-3  Frigate     
  [Mihail Hromov 19; Adrian Platon 69; Sergej Malygin (Šah) 81 og]
[May 25]
Cernomorec    2-1  Zarja       
  [Oleg Solovič 30; Arsen Gafarov 42 - Roman Mikišenko 76]
Olimpija-Nov  0-0  Gvardejec   

Round 11
[May 19]
Dinamo        0-1  Frigate     
  [Nikolaj Kuznecov 19]
Crimean FA    0-1  Sahtjor Sv
  [Denis Miščuk 29]
[May 28]
Zarja         3-3  Olimpija-Nov
  [Anton Bugorskij 29, 52; Jegor Bondarenko 63 - Dmitrij Alehna 48; Sergej Gaponenko 53, 68]
Cernomorec    1-0  Gvardejec   
  [Arsen Gafarov 19 pen. In Sevastopoľ]

Table:

 1.Černomorec (Sevastopoľ)       9   8  0  1  19- 5   24  
 2.Zarja (Lugansk)               9   6  1  2  22- 8   19  
 3.Dinamo (Lugansk)              9   5  1  3  16-12   16  
 4.Frigate (Herson District)     9   4  2  3  12-12   14  
 5.Olimpija-Novator (Mariupoľ)   9   3  3  3  12-15   12  [2-1]
 6.FC Sevastopoľ-2               9   4  0  5  15-15   12  [1-2]
 7.Gvardejec (Doneck)            9   2  4  3  14-12   10  
 8.Crimean Football Academy      9   2  3  4  13-18    9  
 9.Šahtjor (Sverdlovsk)          9   2  0  7   8-21    6  
10.Šahtjor (Doneck)              9   1  2  6  10-23    5  

Matches are played at the Crimean FA's Arena Krym in Eupatoria, Crimea, 
  except for Sevastopol clubs who play some matches in Sevastopol.

Top scorers:

1.Arsen Gafarov (Černomorec)       8
2.Anton Bugorskij (Zarja)          7
3.Andrej Lagoda (Šahtjor Don)      6
  Igoŕ Volkov (Zarja)              6
5.Sergej Cindrik (Dinamo)          5
  Alexej Mišin (Gvardejec)         5
  Maxym Sljusar (Dinamo)           5  [Ukraine]
8.Nikita Batukov (Šahtjor Sv)      4
  Rostislav Dančenko (Crimean FA)  4
  Vladimir Morgwatë (Černomorec)   4


2023

list of champions

list of cup winners


About this document

NB: the separation of Crimea from Ukraine is not recognised by UEFA or FIFA; inclusion of results here exclusively serves football statistical purposes

Source: Crimean Republican Football Federation (rffk-roo.ru)

Prepared and maintained by Theodore Dreiman for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Theodore Dreiman
Last updated: 13 Jul 2024

(C) Copyright Theodore Dreiman and RSSSF 2024
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.