Malta 2023/24


Premier League
Challenge League
National Amateur League

Premier League

Final Table:

 1.Ħamrun Spartans          26  19  5  2  61-16  62  [C]  Champions
 2.Floriana                 26  18  3  5  53-19  57
 3.Sliema Wanderers         26  14  8  4  34-12  50  [P]
 4.Marsaxlokk               26  12  7  7  40-23  43
 5.Birkirkara               26   9  9  8  28-27  36
 6.Hibernians               26   9  8  9  29-28  35
 7.Naxxar Lions             26   9  8  9  32-35  35  [P]
 8.Balzan                   26   8 10  8  26-28  34
 9.Gżira United             26   9  6 11  38-33  33
10.Mosta                    26   7 10  9  19-32  31
---------------------------------------------------
11.Santa Lucia              26   8  6 12  25-41  30       Relegated
12.Valletta                 26   6  9 11  26-31  27       Relegated
13.Sirens                   26   3  7 16  17-50  16       Relegated
14.Gudja United             26   0  6 20  14-67   6       Relegated

Round 1
[Sep 15]
Marsaxlokk    5-1 Naxxar L.     
[Sep 16]
Ħamrun S.     1-0 Balzan        
Gżira U.      0-4 Hibernians    
[Sep 17]
Birkirkara    1-0 Sliema W.     
Santa Lucia   0-4 Floriana      
Valletta      2-0 Sirens        
Mosta         0-0 Gudja U.      

Round 2
[Sep 22]
Sirens        1-1 Mosta         
[Sep 23]
Floriana      2-0 Birkirkara    
Hibernians    3-2 Santa Lucia   
Balzan        1-0 Gżira U.      
Naxxar L.     0-4 Ħamrun S.     
[Sep 24]
Sliema W.     1-0 Valletta      
Gudja U.      1-1 Marsaxlokk    

Round 3
[Sep 26]
Santa Lucia   0-1 Balzan        
Floriana      2-0 Hibernians    
Gżira U.      1-1 Naxxar L.     
[Sep 27]
Ħamrun S.     3-0 Gudja U.      
Marsaxlokk    3-1 Sirens        
Birkirkara    1-1 Valletta      
Mosta         0-3 Sliema W.     

Round 4
[Sep 30]
Hibernians    0-1 Birkirkara    
Valletta      1-1 Mosta         
[Oct 1]
Balzan        0-3 Floriana      
Naxxar L.     4-0 Santa Lucia   
Sirens        0-4 Ħamrun S.     
Sliema W.     0-1 Marsaxlokk    
Gudja U.      1-6 Gżira U.      

Round 5
[Oct 21]
Birkirkara    0-2 Mosta         
Floriana      1-1 Naxxar L.     
Santa Lucia   0-0 Gudja U.      
Ħamrun S.     1-1 Sliema W.     
[Oct 22]
Marsaxlokk    0-1 Valletta      
Hibernians    0-2 Balzan        
Gżira U.      1-0 Sirens        

Round 6
[Oct 28]
Valletta      1-2 Ħamrun S.     
Naxxar L.     0-0 Hibernians    
Mosta         3-2 Marsaxlokk    
[Oct 29]
Sirens        0-0 Santa Lucia   
Balzan        0-3 Birkirkara    
Gudja U.      1-1 Floriana      
Sliema W.     1-0 Gżira U.      

Round 7
[Nov 4]
Birkirkara    0-2 Marsaxlokk    
Gżira U.      1-1 Valletta      
[Nov 5]
Ħamrun S.     1-1 Mosta         
Hibernians    1-0 Gudja U.      
Santa Lucia   0-1 Sliema W.     
Balzan        1-2 Naxxar L.     
Floriana      3-0 Sirens        

Round 8
[Nov 25]
Sirens        1-2 Hibernians    
Sliema W.     0-2 Floriana      
Gudja U.      2-2 Balzan        
Marsaxlokk    0-1 Ħamrun S.     
[Nov 26]
Mosta         0-3 Gżira U.      
Naxxar L.     2-0 Birkirkara    
Valletta      1-1 Santa Lucia   

Round 9
[Dec 2]
Birkirkara    3-0 Ħamrun S.     
Santa Lucia   1-0 Mosta         
Balzan        3-0 Sirens        
[Dec 3]
Naxxar L.     2-1 Gudja U.      
Floriana      1-0 Valletta      
Gżira U.      2-4 Marsaxlokk    
Hibernians    0-1 Sliema W.     

Round 10
[Dec 9]
Sliema W.     1-0 Balzan        
Valletta      0-2 Hibernians    
Mosta         0-3 Floriana      
[Dec 10]
Marsaxlokk    3-0 Santa Lucia   
Sirens        1-1 Naxxar L.     
[Dec 13]
Gudja U.      1-1 Birkirkara    
Ħamrun S.     2-1 Gżira U.      

Round 11
[Dec 16]
Birkirkara    3-2 Gżira U.      
Gudja U.      1-2 Sirens        
Balzan        0-0 Valletta      
[Dec 17]
Naxxar L.     1-4 Sliema W.     
Hibernians    0-0 Mosta         
Santa Lucia   1-3 Ħamrun S.     
Floriana      3-2 Marsaxlokk    

Round 12
[Jan 6]
Ħamrun S.     1-0 Floriana      
Gżira U.      1-2 Santa Lucia   
[Jan 7]
Sliema W.     2-0 Gudja U.      
Marsaxlokk    1-1 Hibernians    
Sirens        1-2 Birkirkara    
Mosta         0-2 Balzan        
Valletta      1-2 Naxxar L.     

Round 13
[Jan 20]
Hibernians    1-2 Ħamrun S.     
Sirens        0-1 Sliema W.     
Gudja U.      0-3 Valletta      
Naxxar L.     0-0 Mosta         
[Jan 21]
Birkirkara    1-2 Santa Lucia   
Floriana      0-1 Gżira U.      
Balzan        0-0 Marsaxlokk    

Halfway Table:

 1.Ħamrun Spartans          13  10  2  1  25- 9  32  [C]
 2.Floriana                 13   9  2  2  25- 6  29
 3.Sliema Wanderers         13   9  1  3  16- 6  28  [P]
 4.Marsaxlokk               13   6  3  4  24-14  21
 5.Birkirkara               13   6  2  5  16-15  20
 6.Naxxar Lions             13   5  5  3  17-19  20  [P]
 7.Hibernians               13   5  3  5  14-12  18
 8.Balzan                   13   5  3  5  12-12  18
 9.Valletta                 13   3  5  5  12-12  14
10.Gżira United             13   4  2  7  19-20  14
---------------------------------------------------
11.Mosta                    13   2  6  5   8-17  12
12.Santa Lucia              13   3  3  7   9-22  12
13.Gudja United             13   0  6  7   8-24   6
14.Sirens                   13   1  3  9   7-24   6

Round 14
[Jan 27]
Floriana      2-0 Santa Lucia   
Balzan        1-7 Ħamrun S.     
[Jan 28]
Sirens        0-3 Valletta      
Hibernians    3-2 Gżira U.      
Naxxar L.     0-0 Marsaxlokk    
Gudja U.      0-1 Mosta         
Sliema W.     0-0 Birkirkara    

Round 15
[Feb 3]
Birkirkara    1-2 Floriana      
Valletta      1-1 Sliema W.     
Marsaxlokk    2-1 Gudja U.      
Mosta         0-0 Sirens        
[Feb 4]
Santa Lucia   0-2 Hibernians    
Ħamrun S.     4-1 Naxxar L.     
Gżira U.      1-1 Balzan        

Round 16
[Feb 9]
Valletta      0-1 Birkirkara    
[Feb 10]
Balzan        0-1 Santa Lucia   
Hibernians    0-2 Floriana      
Naxxar L.     0-1 Gżira U.      
Sliema W.     0-0 Mosta         
[Feb 11]
Gudja U.      0-4 Ħamrun S.     
Sirens        1-1 Marsaxlokk    

Round 17
[Feb 17]
Birkirkara    1-1 Hibernians    
Mosta         1-0 Valletta      
Marsaxlokk    1-2 Sliema W.     
Santa Lucia   1-0 Naxxar L.     
[Feb 18]
Ħamrun S.     2-0 Sirens        
Floriana      2-2 Balzan        
Gżira U.      3-0 Gudja U.      

Round 18
[Feb 24]
Balzan        0-0 Hibernians    
Mosta         0-2 Birkirkara    
[Feb 25]
Sirens        0-4 Gżira U.      
Gudja U.      0-4 Santa Lucia   
Valletta      0-2 Marsaxlokk    
Sliema W.     0-0 Ħamrun S.     
Naxxar L.     0-3 Floriana      

Round 19
[Mar 2]
Ħamrun S.     1-1 Valletta      
Hibernians    0-2 Naxxar L.     
Birkirkara    1-1 Balzan        
Santa Lucia   1-1 Sirens        
[Mar 3]
Marsaxlokk    1-2 Mosta         
Gżira U.      0-2 Sliema W.     
Floriana      5-1 Gudja U.      

Round 20
[Mar 8]
Naxxar L.     1-1 Balzan        
[Mar 9]
Marsaxlokk    0-0 Birkirkara    
Sirens        0-3 Floriana      
[Mar 10]
Gudja U.      0-3 Hibernians    
Mosta         0-4 Ħamrun S.     
Valletta      1-1 Gżira U.      
Sliema W.     3-1 Santa Lucia   

Round 21
[Mar 14]
Birkirkara    0-2 Naxxar L.     
[Mar 16]
Floriana      2-0 Sliema W.     
Hibernians    2-1 Sirens        
Ħamrun S.     1-2 Marsaxlokk    
Santa Lucia   2-0 Valletta      
[Mar 17]
Balzan        2-0 Gudja U.      
Gżira U.      2-1 Mosta         

Round 22
[Apr 6]
Sirens        1-4 Balzan        
Valletta      0-2 Floriana      
Gudja U.      2-4 Naxxar L.     
Marsaxlokk    1-1 Gżira U.      
[Apr 7]
Ħamrun S.     2-0 Birkirkara    
Mosta         1-1 Santa Lucia   
Sliema W.     0-0 Hibernians    

Round 23
[Apr 12]
Santa Lucia   0-3 Marsaxlokk    
[Apr 13]
Floriana      4-0 Mosta         
Gżira U.      0-1 Ħamrun S.     
[Apr 14]
Balzan        1-1 Sliema W.     
Birkirkara    2-0 Gudja U.      
Hibernians    2-2 Valletta      
Naxxar L.     1-2 Sirens        

Round 24
[Apr 20]
Gżira U.      0-0 Birkirkara    
Ħamrun S.     4-1 Santa Lucia   
Marsaxlokk    1-0 Floriana      
Sliema W.     0-0 Naxxar L.     
[Apr 21]
Sirens        2-0 Gudja U.      
Mosta         3-1 Hibernians    
Valletta      1-0 Balzan        

Round 25
[Apr 27]
Gudja U.      0-6 Sliema W.     
Floriana      0-5 Ħamrun S.     
Hibernians    0-2 Marsaxlokk    
[Apr 28]
Balzan        0-0 Mosta         
Naxxar L.     4-0 Valletta      
Birkirkara    2-2 Sirens        
Santa Lucia   2-1 Gżira U.      

Round 26
[May 2]
Sliema W.     3-0 Sirens        
Valletta      5-2 Gudja U.      
[May 3]
Gżira U.      3-1 Floriana      
Marsaxlokk    0-1 Balzan        
Mosta         2-0 Naxxar L.     
Santa Lucia   2-2 Birkirkara    
[May 4]
Ħamrun S.     1-1 Hibernians    

Final Table:

 1.Ħamrun Spartans          26  19  5  2  61-16  62  [C]  Champions
 2.Floriana                 26  18  3  5  53-19  57
 3.Sliema Wanderers         26  14  8  4  34-12  50  [P]
 4.Marsaxlokk               26  12  7  7  40-23  43
 5.Birkirkara               26   9  9  8  28-27  36
 6.Hibernians               26   9  8  9  29-28  35
 7.Naxxar Lions             26   9  8  9  32-35  35  [P]
 8.Balzan                   26   8 10  8  26-28  34
 9.Gżira United             26   9  6 11  38-33  33
10.Mosta                    26   7 10  9  19-32  31
---------------------------------------------------
11.Santa Lucia              26   8  6 12  25-41  30       Relegated
12.Valletta                 26   6  9 11  26-31  27       Relegated
13.Sirens                   26   3  7 16  17-50  16       Relegated
14.Gudja United             26   0  6 20  14-67   6       Relegated


Challenge League

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Żabbar St. Patrick       15  10  3  2  21- 9  33  [P]  Promotion Playoff
 2.Melita                   15   9  4  2  32-21  31       Promotion Playoff
 3.Senglea Athletic         15   8  5  2  20- 9  29  [P]  Promotion Playoff
 4.Marsa                    15   8  4  3  32-17  28       Promotion Playoff
 5.Pietà Hotspurs           15   8  3  4  23-13  27  [R]  Promotion Playoff
 6.Żurrieq                  15   8  3  4  18-17  27       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Fgura United             15   8  2  5  32-25  26       Relegation Playoff
 8.Lija Athletic            15   6  4  5  26-24  22       Relegation Playoff
 9.Swieqi United            15   5  6  4  18-16  21       Relegation Playoff
10.Tarxien Rainbows         15   3  8  4  16-14  17       Relegation Playoff
11.Żejtun Corinthians       15   4  5  6  17-18  17       Relegation Playoff
12.Luqa St. Andrews         15   4  4  7  21-24  16  [P]  Relegation Playoff
13.St. Andrews              15   3  2 10  14-28  11       Relegation Playoff
14.Żebbuġ Rangers           15   2  4  9  11-27  10  [R]  Relegation Playoff
15.Attard                   15   1  5  9  14-33   8       Relegation Playoff
16.Msida St. Joseph         15   2  0 13   9-29   6  [P]  Relegation Playoff

Playoff Stage

Promotion Playoff | Relegation Playoff

Promotion Playoff

Final Table:

 1.Melita                   25  18  5  2  56-24  59       Promoted
 2.Żabbar St. Patrick       25  15  6  4  38-20  51  [P]  Promoted
---------------------------------------------------
 3.Marsa                    25  11  7  7  44-30  40
 4.Pietà Hotspurs           25  11  5  9  35-31  38  [R]
 5.Senglea Athletic         25   9  8  8  28-27  35  [P]
 6.Żurrieq                  25  10  5 10  27-36  35

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Swieqi United            24  10  8  6  34-23  38
 8.Fgura United             24  10  7  7  39-32  37
 9.Lija Athletic            24   9  5 10  31-44  32
10.Tarxien Rainbows         24   7 10  7  30-22  31
11.Żebbuġ Rangers           24   8  5 11  36-34  29  [R]
12.St. Andrews              24   7  7 10  29-34  28       Relegation Decider
---------------------------------------------------
13.Luqa St. Andrews         24   7  7 10  32-40  28  [P]  Relegation Decider
14.Żejtun Corinthians       24   6  9  9  23-24  27       Relegated
15.Attard                   24   4  6 14  22-46  18       Relegated
16.Msida St. Joseph         24   2  2 20  16-53   8  [P]  Relegated

Relegation Decider [May 5]
St. Andrews   1-0 Luqa SA       

NB: Luqa St. Andrews relegated


National Amateur League

Group Stage | Championship Playoff | Relegation Playoff

Group Stage

Group A | Group B

Group A

Final Table:

 1.Mtarfa                   22  17  4  1  71-13  55  [R]  Promoted
---------------------------------------------------
 2.Birżebbuġa St. Peter's   22  15  4  3  67-26  49
 3.Qrendi                   22  13  2  7  55-28  41  [R]
 9.Mellieħa                 22  11  4  7  50-29  37
 5.Xgħajra Tornadoes        22  11  4  7  33-30  37
 6.Rabat Ajax               22  10  4  8  31-29  34       Sixth Place Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Mqabba                   22  11  1 10  33-32  34  [R]  Sixth Place Playoff
 8.Pembroke Athleta         22   9  3 10  50-51  30       Relegation Playoff
---------------------------------------------------
 9.Santa Venera Lightnings  22   7  4 11  32-47  25       Relegated
10.Siġġiewi                 22   5  3 14  22-47  18       Relegated
11.Kalkara United           22   4  4 14  30-73  16       Relegated
12.Mdina Knights            22   0  1 21   6-75   1       Relegated

Sixth Place Playoff [Apr 18]
Rabat A.      2-1 Mqabba        

NB: Mqabba to relegation playoff

Group B

Final Table:

 1.Mġarr United             20  14  4  2  68-18  46       Promoted
---------------------------------------------------
 2.Qormi                    20  11  4  5  47-31  37
 3.Marsaskala               20  12  1  7  39-29  37  [R]
 4.San Ġwann                20  10  5  5  52-29  35  [R]
 5.Għargħur                 20  10  4  6  34-25  34
 6.Kirkop United            20  10  2  8  52-27  32
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.St. George's             20   9  4  7  47-35  31       Relegation Playoff
 8.Vittoriosa Stars         20   9  5  6  50-27  29  [R]  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
 9.Għaxaq                   20   4  2 14  35-63  14       Relegated
10.Dingli Swallows          20   3  1 16  18-67  10       Relegated
11.Ta' Xbiex                20   2  0 18  23-114  6       Relegated

Championship Playoff

[Apr 20]
Mtarfa        0-2 Mġarr U.      

Relegation Playoff

[Apr 23]
St. George's  0-0 Pembroke A.   [4-5 pen]
Mqabba        1-2 Vittoriosa S. 

2022/23.

list of final tables.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of top scorers.

foundation dates clubs.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 8 Jul 2024

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.