Mexico 2021/22


Liga MX
Campeón de Campeones
Supercopa LMX
Liga Expansión MX

Liga MX

Apertura 2021 | Clausura 2022

Apertura 2021

Regular Stage | Playoffs

Regular Stage

Final Table:

 1.América                             17  10  5  2  21-10  35  Qualified
 2.Atlas                               17   8  5  4  21-10  29  Qualified
 3.León                                17   8  5  4  20-14  29  Qualified
 4.Tigres                              17   7  7  3  26-14  28  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Santos Laguna                       17   5  9  3  23-16  24  Qualified
 6.Toluca                              17   6  6  5  22-22  24  Qualified
 7.Puebla                              17   6  6  5  16-16  24  Qualified
 8.Cruz Azul                           17   5  8  4  21-17  23  Qualified
 9.Monterrey                           17   5  7  5  19-16  22  Qualified
10.Guadalajara                         17   5  7  5  13-13  22  Qualified
11.Pumas                               17   5  6  6  17-23  21  Qualified
12.Atlético de San Luis                17   4  8  5  19-23  20  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Mazatlán                            17   5  5  7  18-24  20
14.Necaxa                              17   6  2  9  16-22  20
15.Pachuca                             17   4  6  7  19-21  18
16.FC Juárez                           17   4  4  9  14-25  16
17.Querétaro                           17   3  6  8  11-19  15
18.Tijuana                             17   3  6  8  16-27  15

Round 1
[Jul 22]
Querétaro            0-0 América              
[Jul 23]
Necaxa               0-3 Santos               
  [Juan Otero 22, Jesús Ocejo 41, Diego Valdés 56]
FC Juárez            1-3 Toluca               
  [Martín Galván 34; Haret Ortega 5, Rubens Sambueza 63pen, Pedro Canelo 88]
[Jul 24]
Pachuca              4-0 León                 
  [Víctor Guzmán 58, 74, Matías Catalán 60, Roberto de la Rosa 90]
Guadalajara          1-2 Atlético de San Luis 
  [Ángel Zaldívar 77pen; Jesús Piñuelas 11, Adam Bareiro 64]
[Jul 25]
Pumas                0-0 Atlas                
Monterrey            1-1 Puebla               
  [Maximiliano Meza 87; Christian Tabó 89]
Tijuana              1-2 Tigres               
  [Brayan Angulo 73; Carlos Gabriel González 8, Juan Pablo Vigón 55]
[Jul 26]
Cruz Azul            0-2 Mazatlán             
  [Nicolás Díaz 44, Bryan Colula 65]

Round 2
[Jul 30]
Mazatlán             2-1 Pachuca              
  [Camilo Sanvezzo 45, 82; Nicolás Ibáñez 20]
[Jul 31]
Puebla               0-2 Guadalajara          
  [Manuel Mayorga 54, Isaac Brizuela 90+4]
León                 2-1 Tijuana              
  [William Tesillo 25, Ángel Mena 90pen; Fidel Martínez 90+7pen]
América              2-1 Necaxa               
  [Salvador Reyes 39, Álvaro Fidalgo 75; Alejandro Zendejas 68]
Monterrey            2-0 Pumas                
  [Duván Vergara 2, 52]
Atlas                2-0 FC Juárez            
  [Julio César Furch 68, Christopher Trejo 90+2]
[Aug 1]
Toluca               3-1 Tigres               
  [Raúl López 33, Pedro Canelo 83, Braian Samudio 90+5; Guido Pizarro 27]
Santos               1-1 Cruz Azul            
  [Diego Valdés 81pen; Santiago Giménez 63]
[Aug 2]
Atlético de San Luis 1-1 Querétaro            
  [José Lozano 2; Nicolás Sosa 62]

Round 3
[Aug 5]
Querétaro            0-1 León                 
  [Elías Hernández 27]
[Aug 6]
Mazatlán             1-1 Monterrey            
  [Néstor Vidrio 45; Arturo Alfonso González 45+2]
Necaxa               1-2 Cruz Azul            
  [Alejandro Zendejas 27pen; Fabricio Formiliano 19og, Santiago Giménez 69]
Tijuana              0-2 Toluca               
  [Rubens Sambueza 10, Raúl López 79]
[Aug 7]
Guadalajara          2-2 FC Juárez            
  [Ángel Zaldívar 14, José de Jesús Godínez 88; Gabriel Fernández 9pen, 51]
América              2-0 Puebla               
  [Roger Martínez 42pen, Salvador Reyes 53]
Tigres               1-1 Santos               
  [Carlos Salcedo 88; Fernando Gorriarán 8]
[Aug 8]
Pumas                1-3 Atlético de San Luis 
  [Sebastián Saucedo 37; Unai Bilbao 5, Germán Berterame 31, Andrés Vombergar 82]
[Aug 9]
Pachuca              0-1 Atlas                
  [Julio César Furch 4]

Round 4
[Aug 12]
Atlético de San Luis 0-2 Necaxa               
  [Unai Bilbao 40og, Alejandro Zendejas 90+2]
[Aug 13]
Puebla               1-1 Tigres               
  [Fernando Aristeguieta 45+5pen; Nicolás López 56]
FC Juárez            1-1 Tijuana              
  [Gabriel Fernández 45+4pen; Lucas Rodríguez 7]
[Aug 14]
Pumas                0-0 Querétaro            
León                 3-0 Mazatlán             
  [Ángel Mena 41, Víctor Dávila 68, Emmanuel Gigliotti 79]
Cruz Azul            4-0 Toluca               
  [Bryan Angulo 3, 34, Santiago Giménez 4, Orbelín Pineda 70]
Monterrey            3-1 Pachuca              
  [Rogelio Funes Mori 35pen, 79, Maximiliano Meza 73; Yairo Moreno 51]
[Aug 15]
Atlas                0-1 América              
  [Sebastián Córdova 76]
Santos               0-0 Guadalajara          

Round 5
[Aug 17]
Toluca               2-2 Mazatlán             
  [Ian González 8, Rubens Sambueza 37pen; Camilo Sanvezzo 32, Alfonso Sánchez 43]
Tigres               3-0 Querétaro            
  [Nicolás López 21, 49, Florian Thauvin 73]
Necaxa               3-0 Pumas                
  [Jesús Alonso Escoboza 35, Alejandro Zendejas 71pen, Rodrigo Aguirre 90+2]
Tijuana              1-1 Puebla               
  [Lucas Rodríguez 3; Guillermo Martínez 70]
[Aug 18]
Cruz Azul            1-1 Monterrey            
  [Jonathan Rodríguez 66; José Alfonso Alvarado 90]
Santos               1-1 Atlas                
  [Félix Torres 68; Julián Quiñones 24]
FC Juárez            1-2 América              
  [Martín Galván 30; Roger Martínez 32, Álvaro Fidalgo 52]
Guadalajara          0-3 León                 
  [William Tesillo 34, Elías Hernández 76, Santiago Colombatto 90+7]
[Nov 3]
Pachuca              0-0 Atlético de San Luis 

Round 6
[Aug 20]
Mazatlán             0-3 Tigres               
  [Carlos Gabriel González 47, Nicolás López 53, 80pen]
[Aug 21]
Atlas                0-0 Toluca               
León                 1-1 Santos               
  [Ángel Mena 90+14pen; Fernando Gorriarán 43pen]
Atlético de San Luis 0-0 Cruz Azul            
Monterrey            0-0 Guadalajara          
[Aug 22]
Pumas                2-0 Puebla               
  [Washington Corozo 73, Juan Ignacio Dinenno 81pen]
América              2-0 Tijuana              
  [Sebastián Córdova 90+1pen, Renato Ibarra 90+4]
Necaxa               1-0 FC Juárez            
  [Luis Arcadio García 82]
Querétaro            0-2 Pachuca              
  [Gustavo Cabral 19, Luis Gerardo Chávez 75]

Round 7
[Aug 27]
Mazatlán             2-2 Atlético de San Luis 
  [Giovanni Oliveira 45pen, 88; Germán Berterame 38pen, Andrés Vombergar 90+5]
Puebla               1-0 Querétaro            
  [Daniel Álvarez 55]
Tijuana              2-2 Monterrey            
  [Vladimir Loroña 39, Mauro Manotas 81; Rogelio Funes Mori 17, Carlos Alberto Rodríguez 36]
[Aug 28]
Guadalajara          2-1 Necaxa               
  [Isaac Brizuela 42, Ángel Zaldívar 90+12pen; Luis Arcadio García 52]
Tigres               1-1 Atlas                
  [Nicolás López 31pen; Diego Barbosa 53]
León                 1-1 América              
  [Víctor Dávila 25; Emmanuel Aguilera 9pen]
[Aug 29]
Toluca               2-1 Pumas                
  [Rubens Sambueza 19, Pedro Canelo 69; Juan Ignacio Dinenno 7pen]
Santos               2-0 FC Juárez            
  [Félix Torres 55, Alessio Da Cruz 90]
Cruz Azul            1-1 Pachuca              
  [Santiago Giménez 58; Yoshimar Yotún 22og]

Round 8
[Sep 10]
Puebla               2-2 Atlético de San Luis 
  [George Corral 73pen, Amaury Escoto 81; Germán Berterame 43, Adam Bareiro 90+5pen]
FC Juárez            2-1 Cruz Azul            
  [Pol García 18, Víctor Velázquez 34; Lucas Passerini 4]
Tijuana              2-1 Santos               
  [Brayan Angulo 22, Miguel Ángel Sansores 90+6pen; Matheus Doria 87]
[Sep 11]
Atlas                2-1 Monterrey            
  [Julián Quiñones 62, Julio César Furch 79; Duván Vergara 13]
Tigres               2-2 León                 
  [Raymundo Fulgencio 42, Luis Enrique Quiñones 90+2; Elías Hernández 30, Ángel Mena 32]
América              2-0 Mazatlán             
  [Álvaro Fidalgo 28, Fernando Madrigal 71]
[Sep 12]
Pumas                0-0 Guadalajara          
Querétaro            3-0 Necaxa               
  [Pablo Barrera 16, Kevin Escamilla 42, Julio César González 90og]
[Sep 13]
Pachuca              1-2 Toluca               
  [Kevin Álvarez 13; Ian González 31, Diego Rigonato 88]

Round 9
[Sep 16]
Atlético de San Luis 4-1 Tijuana              
  [Germán Berterame 36, 40, 45pen, Facundo Waller 53; Lucas Rodríguez 45+4]
[Sep 17]
Necaxa               0-3 Atlas                
  [Julián Quiñones 22, 46, Julio César Furch 34]
[Sep 18]
León                 0-1 FC Juárez            
  [Jefferson Intriago 69]
Toluca               3-1 América              
  [Haret Ortega 2, 60, Braian Samudio 38; Henry Josué Martín 5]
Guadalajara          1-0 Pachuca              
  [Jesús Ricardo Angulo 89]
Mazatlán             2-2 Pumas                
  [Camilo Sanvezzo 21pen, Daniel Amador 89; Juan Ignacio Dinenno 55, 
   José Rogeiro de Oliveira 84]
[Sep 19]
Cruz Azul            2-0 Querétaro            
  [Bryan Angulo 41, Lucas Passerini 90+1pen]
Monterrey            2-0 Tigres               
  [Arturo Alfonso González 13, Matías Kranevitter 90]
Santos               1-1 Puebla               
  [Alessio Da Cruz 89; Emanuel Gularte 51]

Round 10
[Sep 23]
Pachuca              1-0 Necaxa               
  [Avilés Hurtado 14]
[Sep 24]
Puebla               1-1 Cruz Azul            
  [Pablo Parra 13; Bryan Angulo 37]
Tijuana              0-0 Mazatlán             
[Sep 25]
Atlas                2-0 León                 
  [Anderson Santamaría 7, Diego Barbosa 59]
Tigres               0-0 Pumas                
América              0-0 Guadalajara          
[Sep 26]
Toluca               1-2 Atlético de San Luis 
  [Ian González 44pen; Germán Berterame 23pen, 38]
Santos               1-2 Monterrey            
  [Brian Lozano 74; Arturo Alfonso González 46, Duván Vergara 90+3]
[Oct 8]
FC Juárez            0-0 Querétaro            

Round 11
[Sep 22]
Monterrey            2-0 Toluca               
  [Jesús Gallardo 40, Rogelio Funes Mori 72]
[Sep 28]
Necaxa               3-0 Tijuana              
  [Luis Arcadio García 52, Maximiliano Salas 56, Alan Medina 79]
Mazatlán             3-1 FC Juárez            
  [José Juan García 7ag, Camilo Sanvezzo 35, Bryan Colula 69; Pedro Garay 76]
Atlas                0-1 Puebla               
  [Christian Tabó 45+4]
Pachuca              1-1 América              
  [Gustavo Cabral 32; Salvador Reyes 45]
[Sep 29]
Atlético de San Luis 0-3 Tigres               
  [Luis Enrique Quiñones 31, Juan Pablo Vigón 54, Carlos Gabriel González 66]
Querétaro            1-0 Guadalajara          
  [Jonathan Dos Santos 47]
[Nov 3]
Cruz Azul            0-1 León                 
  [José Ignacio Rivero 30og]
[Nov 4]
Pumas                0-3 Santos               
  [Diego Valdés 16, 52, Omar Campos 63]

Round 12
[Oct 1]
Puebla               1-2 Pachuca              
  [Diego de Buen 22pen; Luis Gerardo Chávez 36pen, Erick Sánchez 57]
FC Juárez            3-1 Monterrey            
  [Diego Rolan 40, Jefferson Intriago 42, Maximiliano Olivera 86; Maximiliano Meza 38]
[Oct 2]
León                 0-0 Atlético de San Luis 
Santos               1-0 Mazatlán             
  [Brian Lozano 45pen]
Guadalajara          0-1 Atlas                
  [Aldo Rocha 26pen]
[Oct 3]
Toluca               1-1 Querétaro            
  [Diego Chávez 63; Jonathan Dos Santos 87]
América              2-0 Pumas                
  [Richard Sánchez 35, Mauro Lainez 90+7]
Tigres               0-0 Necaxa               
Tijuana              0-1 Cruz Azul            
  [Luis Francisco Romo 16]

Round 13
[Oct 14]
Querétaro            1-1 Tijuana              
  [Kevin Ramírez 74; Mauro Manotas 43]
[Oct 15]
Necaxa               0-1 Puebla               
  [Guillermo Martínez 86]
Mazatlán             1-0 Atlas                
  [Camilo Sanvezzo 6pen]
[Oct 16]
Monterrey            0-1 León                 
  [Elías Hernández 14]
Atlético de San Luis 0-1 América              
  [Roger Martínez 90+6]
Pachuca              1-1 Santos               
  [Nicolás Ibáñez 67; Fernando Gorriarán 88pen]
Cruz Azul            1-1 Tigres               
  [Hugo Ayala 14og; André-Pierre Gignac 16]
[Oct 17]
Pumas                1-0 FC Juárez            
  [Washington Corozo 90+4]
Guadalajara          2-0 Toluca               
  [César Huerta 45+4, Ronaldo Cisneros 90+4]

Round 14
[Sep 21]
FC Juárez            1-0 Atlético de San Luis 
  [Diego Rolán 34pen]
[Oct 19]
Querétaro            1-0 Monterrey            
  [Erik Vera 33]
Puebla               2-0 Mazatlán             
  [Christian Tabó 68pen, Dieter Villalpando 90+4]
América              2-1 Santos               
  [Álvaro Fidalgo 66, Sebastián Córdova 86; Fernando Gorriarán 72pen]
Atlas                0-0 Cruz Azul            
[Oct 20]
Toluca               1-1 Necaxa               
  [Oscar Vanegas 55; Alejandro Zendejas 52]
León                 1-2 Pumas                
  [Víctor Dávila 59; Juan Ignacio Dinenno 43 Marco Antonio García 87]
Tigres               3-0 Pachuca              
  [Luis Enrique Quiñones 8, Nicolás López 11, Juan Pablo Vigón 48]
Tijuana              0-0 Guadalajara          

Round 15
[Oct 22]
Mazatlán             2-1 Querétaro            
  [Camilo Sanvezzo 49, Iván Moreno 51; Jonathan Dos Santos 31]
[Oct 23]
Puebla               0-1 León                 
  [Juan Pablo Segovia 65og]
Monterrey            0-1 Necaxa               
  [Rodrigo Aguirre 90+9]
América              1-0 Tigres               
  [Henry Josué Martín 53]
Guadalajara          1-1 Cruz Azul            
  [Gilberto Sepúlveda 90+3; Jonathan Rodríguez 44pen]
[Oct 24]
Pumas                3-1 Tijuana              
  [Arturo Ortiz 44, Juan Ignacio Dinneno 47, Favio Álvarez 55; Vladimir Loroña 65]
Atlético de San Luis 2-6 Atlas                
  [Germán Berterame 56, Jhon Duque 79; Hugo Nervo 9, 28, Julio César Furch 31, 
   Julián Quiñones 44, Ían Torres 70, Luis Reyes 74]
Santos               2-2 Toluca               
  [Alessio Da Cruz 31, Eduardo Aguirre 90+4; Diego Chávez 55, Pedro Canelo 75]
Pachuca              1-1 FC Juárez            
  [Víctor Guzmán 73; Pedro Garay 34]

Round 16
[Oct 28]
Atlas                0-2 Tijuana              
  [Mauro Manotas 34, Eryc Castillo 76]
[Oct 29]
Necaxa               2-1 Mazatlán             
  [Alejandro Zendejas 37, Maximiliano Salas 90+3pen; Camilo Sanvezzo 70pen]
FC Juárez            0-2 Puebla               
  [Christian Tabó 66, Guillermo Martínez 69]
[Oct 30]
Querétaro            2-3 Santos               
  [Bryan Olivera 54, Jonathan dos Santos 60pen; Ayrton Preciado 4, 27, 
   Diego Valdés 87]
Pachuca              1-1 Pumas                
  [Yairo Moreno 87pen; Washington Corozo 27]
Tigres               2-1 Guadalajara          
  [André-Pierre Gignac 3, 79; Guido Pizarro 85og]
[Oct 31]
Toluca               0-0 León                 
Cruz Azul            2-1 América              
  [Roberto Alvarado 45, Jonathan Rodríguez 90+6pen; Federico Viñas 51]
Atlético de San Luis 1-1 Monterrey            
  [Esteban Andrada 46og; Erick Aguirre 31]

Round 17
[Nov 4]
Atlas                2-0 Querétaro            
  [Julio César Furch 72, Christopher Trejo 90+3]
[Nov 5]
Puebla               1-0 Toluca               
  [Christian Tabó 59pen]
Mazatlán             0-1 Guadalajara          
  [Ángel Zaldívar 86]
[Nov 6]
León                 3-0 Necaxa               
  [Víctor Dávila 21, 51, 71]
América              0-0 Monterrey            
Tigres               3-0 FC Juárez            
  [Nicolás López 5, 83, Juan Pablo Vigón 47]
Tijuana              3-2 Pachuca              
  [Oscar Murillo 44og, Mauro Manotas 56, Yairo Moreno 82og; Bryan González 23, 
   Roberto de la Rosa 53]
[Nov 7]
Pumas                4-3 Cruz Azul            
  [Arturo Ortiz 5, Favio Álvarez 45, Diogo de Oliveira 61, 83; Roberto Alvarado 11, 20, 43]
Santos               0-0 Atlético de San Luis 

Final Table:

 1.América                             17  10  5  2  21-10  35  Qualified
 2.Atlas                               17   8  5  4  21-10  29  Qualified
 3.León                                17   8  5  4  20-14  29  Qualified
 4.Tigres                              17   7  7  3  26-14  28  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Santos Laguna                       17   5  9  3  23-16  24  Qualified
 6.Toluca                              17   6  6  5  22-22  24  Qualified
 7.Puebla                              17   6  6  5  16-16  24  Qualified
 8.Cruz Azul                           17   5  8  4  21-17  23  Qualified
 9.Monterrey                           17   5  7  5  19-16  22  Qualified
10.Guadalajara                         17   5  7  5  13-13  22  Qualified
11.Pumas                               17   5  6  6  17-23  21  Qualified
12.Atlético de San Luis                17   4  8  5  19-23  20  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Mazatlán                            17   5  5  7  18-24  20
14.Necaxa                              17   6  2  9  16-22  20
15.Pachuca                             17   4  6  7  19-21  18
16.FC Juárez                           17   4  4  9  14-25  16
17.Querétaro                           17   3  6  8  11-19  15
18.Tijuana                             17   3  6  8  16-27  15

Topscorers
Player                  Team            Goals
Germán Berterame (ARG)  A. de San Luis    9
Nicolás López (URU)     Tigres            9
Camilo Sanvezzo (BRA)   Mazatlán          8
Julio César Furch (ARG) Atlas             6
Víctor Dávila (CHI)     León              6
Alejandro Zendejas      Necaxa            6

Playoffs (Liguilla)

Preliminary Round (Repechaje) (over one leg)
[Nov 20]
Santos               2-0 Atlético de San Luis 
  [Ayrton Preciado 65, Ignacio Jeraldino 85pen]
Puebla               2-2 Guadalajara          [6-5 pen]
  [Christian Tabó 20pen, Lucas Jaques 89; Isaac Brizuela 6, Manuel Mayorga 62]
[Nov 21]
Toluca               1-2 Pumas                
  [Haret Ortega 61pen; Leonel López 15, Juan Ignacio Dinenno 49]
Cruz Azul            1-4 Monterrey            [at closed doors]            
  [Yoshimar Yotun 31pen; Rogelio Funes Mori 10pen, 58, Maximiliano Meza 26, 
   Vincent Janssen 84]

Quarterfinals

First Legs
[Nov 24]
Pumas                0-0 América              
Monterrey            0-0 Atlas                
[Nov 25]
Puebla               2-1 León                 
  [Pablo Parra 29, Maximiliano Araujo 78; Jaine Barreiro 28]
Santos               2-1 Tigres               
  [Diego Valdés 4, Eduardo Aguirre 11; André-Pierre Gignac 73]

Second Legs
[Nov 27]
América              1-3 Pumas                
  [Emanuel Aguilera 10pen; Washington Corozo 28, 41, Higor Meritao 81]
Atlas                1-1 Monterrey            
  [Julio César Furch 17pen; Arturo Alfonso González 73]
[Nov 28]
Tigres               1-0 Santos               
  [Carlos Salcedo 81]
León                 2-0 Puebla               
  [Ángel Mena 25, 79pen]

NB: Atlas and Tigres qualified on better record regular season

Semifinals

First Legs
[Dec 1]
Tigres               2-1 León                 
  [Florian Thauvin 89, Carlos Gabriel González 90+4; Jean Meneses 56]
[Dec 2]
Pumas                0-1 Atlas                
  [Julio César Furch 42]

Second Legs
[Dec 4]
León                 2-1 Tigres               
  [Ángel Mena 7, 84; Diego Reyes 15]
[Dec 5]
Atlas                0-1 Pumas                
  [Juan Ignacio Dinenno 75]

NB: Atlas and León qualified on better record regular season

Final

First Leg [Dec 9]
Estadio León (Nou Camp)
León                 3-2 Atlas                
  [Víctor Dávila 36, Ángel Mena 77 85pen; Luis Reyes 10, Julio César Furch 64]

Second Leg [Dec 12]
Estadio Jalisco 
Atlas                1-0 León                 [aet, 4-3 pen]
  [Aldo Rocha 54]

Penalties:

Atlas				León
Jesús Alberto Angulo (1-1)	Elías Hernández (0-1)
Aldo Rocha (M) (1-1)		Fernando Navarro (M) (1-1)
Edgar Zaldívar (2-2)		Ángel Mena (1-2)
Christopher Trejo (3-3)		William Tesillo (2-3)
Julio César Furch (4-3)		Luis Arturo Montes (M) (3-3)

Atlas squad

Camilo Vargas				GK (Colombia)
Santiago Hernández			GK
Hugo Nervo 				DF (Argentina)
Anderson Santamaría			DF (Peru)
Luis Reyes				DF
Diego Barbosa				DF
José Javier Abella			DF
Gaddi Aguirre				DF
Brayton Vázquez				DF
Anibal Chalá				DF (Ecuador)
Jesús Gómez				DF
Jesús Alberto Angulo			DF
Ángel Márquez				MF
Ían Torres				MF
Aldo Rocha				MF
Edgar Zaldívar				MF
Pablo González				MF
Brayan Garnica				MF
Edyairth Ortega				MF
JUlio César Furch			FW (Argentina)
Julián Quiñones				FW (Colombia)
Jonathan Herrera			FW
Christopher Trejo			FW
Gonzalo Maroni				FW (Argentina)
Franco Troyansky			FW (Argentina)

Coach: Diego Cocca (ARG)




Clausura 2022

Regular Stage | Playoffs

Regular Stage

Final Table:

 1.Pachuca                             17  12  2  3  30-15  38  Qualified
 2.Tigres                              17  10  3  4  30-20  33  Qualified
 3.Atlas                               17   7  6  4  21-15  27  Qualified
 4.América                             17   7  5  5  24-17  26  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Puebla                              17   7  5  5  25-19  26  Qualified
 6.Guadalajara                         17   7  5  5  25-21  26  Qualified
 7.Monterrey                           17   7  5  5  21-17  26  Qualified
 8.Cruz Azul                           17   7  4  6  20-17  25  Qualified
 9.Necaxa                              17   7  2  8  21-21  23  Qualified
10.Atlético de San Luis                17   7  2  8  21-22  23  Qualified
11.Pumas                               17   6  4  7  24-21  22  Qualified
12.Mazatlán                            17   6  3  8  20-24  21  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.León                                17   5  6  6  17-22  21
14.Santos Laguna                       17   5  5  7  25-25  20
15.Toluca                              17   5  4  8  21-36  19
16.Querétaro                           17   3  8  6  18-21  17
17.Tijuana                             17   4  5  8  14-26  17
18.FC Juárez                           17   3  2 12  10-28  11

Round 1
[Jan 6]
Atlético de San Luis 0-2 Pachuca              
  [Nicolás Ibáñez 59, 90+4pen]
[Jan 7]
FC Juárez            2-1 Necaxa               
  [Diego Rolan 1, 56; Ventura Alvarado 46og]
Puebla               1-1 América              
  [Maximiliano Araujo 4; Salvador Reyes 1]
[Jan 8]
Monterrey            0-0 Querétaro            
Cruz Azul            2-0 Tijuana              
  [Carlos Alberto Rodríguez 42, Rafael Baca 65]
[Jan 9]
Guadalajara          3-0 Mazatlán             
  [Ángel Zaldívar 44pen, Alan Torres 45+1, Alexis Vega 45+5]
[Jan 10]
Pumas                5-0 Toluca               
  [José Rogério de Oliveira 30, 63, Diogo de Oliveira 60, 
   Jorge Ruvalcaba 69, Higor Meritao 81]
[Jan 12]
Santos               1-1 Tigres               
  [Brian Lozano 49; Carlos Salcedo 90+2]
[Jan 19]
León                 1-1 Atlas                
  [Ángel Mena 21pen; Edgar Zaldívar 50]

Round 2
[Jan 14]
Querétaro            1-3 Pumas                
  [Ángel Sepúlveda 3; Leonel López 15, Marco García 44, 
   José Rogério de Oliveira 67]
Necaxa               0-4 Monterrey            
  [Rogelio Funes Mori 3, Maximiliano Meza 22, Duván Vergara 43, 
   Jesús Gallardo 66]
[Jan 15]
Atlas                1-0 Atlético de San Luis 
  [Ramón Juárez 64og]
Tigres               0-2 Puebla               
  [Carlos Salcedo 26og, Pablo Parra 45+3pen]
Cruz Azul            1-0 FC Juárez            
  [Carlos Alberto Rodríguez 4]
Tijuana              1-1 León                 
  [Lucas Rodríguez 58; Víctor Dávila 23]
[Jan 16]
Toluca               3-1 Santos               
  [Daniel Álvarez 40, Leonardo Fernández 55, Diego Rigonato 79; 
   Ayrton Preciado 21]
Pachuca              2-1 Guadalajara          
  [Víctor Guzmán 19, Gilberto Sepúlveda 37og; Ángel Zaldívar 52pen]
[Feb 16]
Mazatlán             2-1 América              
  [Gonzalo Sosa 10, Miguel Ángel Sansores 32; Juan Otero 90+3]

Round 3
[Jan 20]
Atlético de San Luis 0-1 FC Juárez            
  [Anderson Leite 81pen]
[Jan 21]
Mazatlán             1-2 Toluca               
  [Eduard Bello 28; Pedro Canelo 67, Leonardo Fernández 79pen]
[Jan 22]
Guadalajara          1-1 Querétaro            
  [Alexis Vega 42; Leonardo Sequeira 2]
León                 2-1 Pachuca              
  [Andrés Mosquera 1, Víctor Dávila 57; William Tesillo 31og]
América              0-2 Atlas                
  [Diego Barbosa 69, Jonathan Herrera 90+4]
Monterrey            2-2 Cruz Azul            
  [Rogelio Funes Mori 90+1, César Montes 90+6; Uriel Antuna 31, 
   Bryan Angulo 53pen]
[Jan 23]
Pumas                1-2 Tigres               
  [Jerónimo Rodríguez 31; Nicolás López 78, André-Pierre Gignac 90+6pen]
Santos               1-4 Necaxa               
  [Félix Torres 35; Ángelo Araos 45+1, Milton Giménez 45, 
   Rodrigo Aguirre 75, 85]
[Jan 28]
Puebla               3-1 Tijuana              
  [George Corral 56pen, Maximiliano Araujo 79, 
   Fernando Aristeguieta 87; Lisandro López 35]

Round 4
[Feb 5]
Necaxa               1-3 Pachuca              
  [Facundo Batista 90; Romario Ibarra 3, Avilés Hurtado 9, 
   Nicolás Ibáñez 74pen]
América              2-3 Atlético de San Luis 
  [Roger Martínez 89, Henry Josué Martín 90+3; Unai Bilbao 5, 
   Abel Hernández 53, Germán Berterame 60]
Tijuana              1-0 Pumas                
  [Lisandro López 68]
[Feb 6]
Querétaro            0-2 Puebla               
  [Lucas Jaques 1, Juan Pablo Segovia 31]
Atlas                2-1 Santos               
  [Hugo Nervo 28, Ían Torres 45+1; Harold Preciado 83]
Tigres               4-3 Mazatlán             
  [Juan Pablo Vigón 10, 23, André-Pierre Gignac 75pen, 
   Carlos Gabriel González 77; Brian Rubio 46, Nicolás Benedetti 64, 
   Miguel Ángel Sansores 90+3]
[Feb 7]
León                 0-1 Cruz Azul            
  [Uriel Antuna 29]
[Feb 9]
FC Juárez            1-3 Guadalajara          
  [Fernando David Arce 6; Alejandro Arribas 43og, Alexis Vega 82, 
   Jesús Ricardo Angulo 86]
[Apr 6]
Toluca               2-2 Monterrey            
  [Leonardo Fernández 29, 90+9pen; Maximiliano Meza 12pen, 
   Joel Campbell 35]

Round 5
[Feb 11]
Mazatlán             2-0 Tijuana              
  [Nicolás Benedetti 42, Roberto Meraz 87]
Puebla               1-1 Atlas                
  [Guillermo Martínez 90+4; Julián Quiñones 84]
[Feb 12]
Atlético de San Luis 0-1 Toluca               
  [Camilo Sanvezzo 3]
Guadalajara          1-3 Tigres               
  [Roberto Alvarado 72; Guido Pizarro 5, André-Pierre Gignac 44, 
   Carlos Gabriel González 69]
Cruz Azul            1-2 Necaxa               
  [Juan Escobar 33pen; Milton Giménez 83, Rodrigo Aguirre 90+4]
Santos               2-3 América              
  [Bruno Valdez 9og, Matheus Doria 41; Diego Valdés 12, 
   Salvador Reyes 45, Bruno Valdez 56pen]
[Feb 13]
Pumas                2-1 León                 
  [José Rogério de Oliveira 23, Arturo Ortiz 45+1; Santiago Colombatto 19]
[Feb 14]
Pachuca              2-2 Querétaro            
  [Nicolás Ibáñez 14, Luis Gerardo Chávez 40; José Angulo 4, 
   Ángel Sepúlveda 62]
[Mar 15]
Monterrey            3-0 FC Juárez            
  [Rodolfo Pizarro 47, Joel Campbell 63, José Alfonso Alvarado 90+1]

Round 6
[Feb 18]
Puebla               1-0 Monterrey            
  [Diego de Buen 2]
FC Juárez            0-0 Santos               
Tijuana              1-1 Necaxa               
  [Facundo Ferreyra 56; Luis Arcadio García 68]
[Feb 19]
Querétaro            2-0 Mazatlán             
  [Kevin Escamilla 58, Ángel Sepúlveda 90+2]
Tigres               2-1 Atlético de San Luis 
  [Carlos Gabriel González 71, André-Pierre Gignac 76; 
   Igor Lichnovsky 55og]
León                 2-1 Guadalajara          
  [Víctor Dávila 17, Osvaldo Rodríguez 90+3; Cristian Calderón 80]
[Feb 20]
América              1-3 Pachuca              
  [Henry Josué Martín 55; Nicolás Ibáñez 27, Avilés Hurtado 39, 
   Víctor Guzmán 74]
Toluca               1-4 Cruz Azul            
  [Camilo Sanvezzo 19; Juan Escobar 6, Carlos Alberto Rodríguez 63, 
   Santiago Giménez 78pen, 81]
Atlas                0-0 Pumas                

Round 7
[Feb 24]
Pachuca              3-1 Mazatlán             
  [Luis Gerardo Chávez 26, Nicolás Ibáñez 44, Avilés Hurtado 70; 
   Iván Moreno 45]
Querétaro            1-1 Toluca               
  [Maximiliano Perg 9; Leonardo Fernández 90+]
[Feb 25]
Necaxa               0-1 León                 
  [Víctor Dávila 32pen]
FC Juárez            2-3 Tigres               
  [Fernando David Arce 61, Alejandro Arribas 90+2; Florian Thauvin 14, 
   André-Pierre Gignac 16, 42]
Tijuana              2-0 Atlas                
  [Marcel Ruiz 12, Christian Rivera 19]
[Feb 26]
Monterrey            0-2 Atlético de San Luis 
  [Jhon Murillo 23, Abel Hernández 81]
Guadalajara          2-3 Puebla               
  [Miguel Ángel Ponce 25, Alexis Vega 40; Fernando Aristeguieta 49, 
   Jordi Cortizo 66, Guillermo Martínez 77]
Pumas                0-0 América              
[Feb 27]
Cruz Azul            1-2 Santos               
  [José Ignacio Rivero 63; Harold Preciado 4, Diego Medina 90+3]

Round 8
[Mar 1]
Toluca               1-2 Tijuana              
  [Christian Rivera 38og; Marcel Ruiz 16, Joaquín Montecinos 84]
Puebla               1-1 FC Juárez            
  [Alberto Herrera 70; Fernando David Arce 48]
León                 0-0 Monterrey            
América              1-1 Querétaro            
  [Bruno Valdez 4; Ángel Sepúlveda 90+4pen]
Mazatlán             0-0 Necaxa               
[Mar 2]
Atlas                0-1 Pachuca              
  [Roberto de la Rosa 86]
Tigres               2-2 Cruz Azul            
  [André-Pierre Gignac 11, Juan Pablo Vigón 29; Luis Abram 45+3, 
   José Ignacio Rivero 90+1]
Atlético de San Luis 2-2 Guadalajara          
  [Germán Berterame 20, Ramón Juárez 42; Fernando Beltrán 47, 
   Jesús Ricardo Angulo 68]
Santos               3-2 Pumas                
  [Leonel López 38og, Fernando Gorriarán 72pen, Harold Preciado 78; 
   Arturo Ortiz 36, Juan Ignacio Dinenno 77]

Round 9
[Mar 4]
Necaxa               0-1 Toluca               
  [Camilo Sanvezzo 1]
FC Juárez            0-1 León                 
  [Elías Hernández 54]
[Mar 5]
Querétaro            awd Atlas                [awarded 0-3; abandoned at 0-1 in 62'
  [Julio César Furch 28]                       due to crowd trouble]
Monterrey            2-1 América    
  [Joel Campbell 37, Rogelio Funes Mori 49; Álvaro Fidalgo 33]
Cruz Azul            1-3 Puebla               
  [Juan Escobar 9; Fernando Aristeguieta 6, 42, 77]
Guadalajara          1-0 Santos               
  [José Juan Macías 60]
[Mar 26]
Pumas                1-1 Mazatlán             
  [Jorge Ruvalcaba 72; Arturo Ortiz 79og]
[Apr 6]
Tijuana              1-1 Atlético de San Luis 
  [Lisandro López 72pen; Facundo Waller 85]
[Apr 7]
Pachuca              2-1 Tigres               
  [Víctor Guzmán 54, 85; Luis Enrique Quiñones 64]

Round 10
[Mar 11]
Necaxa               1-0 Querétaro            [at closed doors]            
  [Heriberto Jurado 9]
FC Juárez            1-2 Atlas                
  [Fernando David Arce 64; Julián Quiñones 23, Julio César Furch 58]
Monterrey            2-1 Mazatlán             
  [Stefan Medina 18, Joel Campbell 40; Miguel Ángel Sansores 72]
[Mar 12]
León                 0-3 Tigres               
  [André-Pierre Gignac 21, Luis Enrique Quiñones 27, Florian Thauvin 71]
Cruz Azul            2-1 Pumas
  [Luis Abram 28, Juan Escobar 69; Favio Álvarez 29]                
Guadalajara          0-0 América              
[Mar 13]
Toluca               0-3 Pachuca              
  [Víctor Guzmán 11, Nicolás Ibáñez 68, Yairo Moreno 84]
Atlético de San Luis 2-1 Puebla               
  [Juan Manuel Sanabria 40, Efraín Orona 90+5; Martín Barragán 88]
Santos               4-0 Tijuana              
  [Fernando Gorriarán 40, Harold Preciado 69, 90+2, Leonardo Suárez 84]

Round 11
[Mar 17]
Querétaro            2-1 Atlético de San Luis [in Estadio Morelos; at closed doors]
  [Ángel Sepúlveda 60pen, Leonardo Sequeira 76; Unai Bilbao 67pen]
[Mar 18]
Puebla               2-2 Santos               
  [Israel Reyes 56, Martín Barragán 73; Eduardo Aguirre 77, 
   Leonardo Suárez 79]
[Mar 19]
Pumas                1-3 Necaxa               
  [Diogo de Oliveira 68; Alan Medina 20, Rodrigo Aguirre 27pen, 60]
Tigres               2-0 Monterrey            
  [André-Pierre Gignac 68, Florian Thauvin 75]
Pachuca              1-0 Cruz Azul            
  [Erick Sánchez 18]
[Mar 20]
América              3-0 Toluca               
  [Roger Martínez 6, Diego Valdés 14, Alejandro Zendejas 17]
Atlas                1-1 Guadalajara          
  [Julián Quiñones 90; Roberto Alvarado 65]
Mazatlán             1-2 León              
  [Roberto Meraz 57; Santiago Colombatto 40, Santiago Ormeño 44]   
Tijuana              1-0 FC Juárez            
  [Joaquín Montecinos 85]

Round 12
[Apr 1]
Atlético de San Luis 1-0 Mazatlán             
  [Jhon Murillo 70]
[Apr 2]
Cruz Azul            1-0 Atlas                
  [Santiago Giménez 34]
Necaxa               0-1 América              
  [Diego Valdés 90]
FC Juárez            0-1 Pumas                
  [Diogo de Oliveira 75]
[Apr 3]
Toluca               2-1 Puebla               
  [Kevin Castañeda 17, Valber Huerta 44; Israel Reyes 45+2]
León                 1-1 Querétaro            
  [Ángel Mena 68pen; Pablo Barrera 43]
Tigres               2-0 Tijuana              
  [Juan Pablo Vigón 58, André-Pierre Gignac 73]
Santos               3-1 Pachuca              
  [Brian Lozano 41pen, Harold Preciado 50, Jordan Carrillo 74; 
   Nicolás Ibáñez 81]
[Apr 13]
Guadalajara          1-3 Monterrey            
  [Ángel Zaldívar 38pen; Jesús Gallardo 45+2, Sebastian Vegas 58, 
   Arturo Alfonso González 68]

Round 13
[Apr 7]
Atlas                2-1 Necaxa               
  [Julio César Furch 42, Julián Quiñones 71; Rodrigo Aguirre 48]
[Apr 8]
Puebla               2-2 Pumas                
  [Pablo Parra 11pen, Maximiliano Araujo 41; José Rogério de Oliveira 45, 
   Jorge Ruvalcaba 85]
Mazatlán             1-1 Cruz Azul            
  [Roberto Meraz 38; Ángel Romero 46]
[Apr 9]
Atlético de San Luis 2-0 León                 
  [Germán Berterame 13, Jhon Murillo 72]
Toluca               1-1 Guadalajara          
  [Leonardo Fernández 90+6; José Juan Macías 68]
Monterrey            1-0 Santos              
  [Luis Francisco Romo 82] 
América              3-0 FC Juárez            
  [Alejandro Zendejas 27, Federico Viñas 30, Diego Valdés 90+1]
[Apr 10]
Querétaro            0-1 Tigres               [at closed doors] 
  [Yeferson Soteldo 74]
[Apr 11]
Pachuca              0-0 Tijuana              

Round 14
[Apr 14]
Atlas                1-2 Mazatlán             
  [Julio César Furch 51pen; Gonzalo Sosa 30, 42]
[Apr 15]
Necaxa               4-2 Atlético de San Luis 
  [Milton Giménez 19, 44, Rodrigo Aguirre 41, 51; Germán Berterame 33, 81]
FC Juárez            1-2 Pachuca              
  [Flavio Jesús Santos 44; Nicolás Ibáñez 23, Bryan González 65]
Tijuana              1-3 América              
  [Joaquín Montecinos 30; Facundo Ferreyra 7og, Alejandro Zendejas 10, 
   Álvaro Fidalgo 83pen]
[Apr 16]
León                 0-1 Puebla               
  [Fernando Aristeguieta 42]
Santos               1-1 Querétaro            
  [Jordan Carrillo 90+4; Félix Torres 67og]
Tigres               3-0 Toluca               
  [Juan Pablo Vigón 58, Sebastián Córdova 66, André-Pierre Gignac 70]
Cruz Azul            0-1 Guadalajara          
  [Cristian Calderón 58]
[Apr 17]
Pumas                2-0 Monterrey            
  [Washington Corozo 90, 90+3]

Round 15
[Apr 19]
Pachuca              1-0 Puebla               
  [Víctor Guzmán 10]
Necaxa               2-0 Tigres               
  [Rodrigo Aguirre 6, Jesús Alonso Escoboza 25]
Toluca               0-1 FC Juárez            
  [Gabriel Fernández 90]
Guadalajara          2-1 Tijuana              
  [Jesús Ricardo Angulo 37, Pavel Pérez 53; Hiram Mier 11og]
Mazatlán             1-0 Santos               
  [Gonzalo Sosa 37]
[Apr 20]
Atlético de San Luis 2-0 Pumas                
  [Germán Berterame 12, Luis León 71]
América              2-0 León                 
  [Richard Sánchez 8, Alejandro Zendejas 65]
Monterrey            0-0 Atlas                
[Apr 21]
Querétaro            0-1 Cruz Azul            [at closed doors]
  [Pablo César Aguilar 74]

Round 16
[Apr 22]
Puebla               0-1 Necaxa               
  [Milton Giménez 54]
FC Juárez            0-2 Mazatlán             
  [Brian Rubio 20, 46]
[Apr 23]
Pachuca              3-0 Monterrey            
  [Luis Gerardo Chávez 16, 74, Roberto de la Rosa 70]
Tigres               0-2 América              
  [Diego Valdés 31, Henry Josué Martín 90+2]
Guadalajara          3-1 Pumas                
  [Alexis Vega 11, Roberto Alvarado 44, Jesús Ricardo Angulo 60; 
   José Rogério de Oliveira 58]
[Apr 24]
Toluca               2-4 Atlas                
  [Valber Huerta 3, Isaías Violante 88; Aldo Rocha 7, 
   Julián Quiñones 45, 90+6, Julio César Furch 58pen]
Cruz Azul            0-1 Atlético de San Luis 
  [Ricardo Chávez 45+1]
Santos               1-1 León                 
  [Eduardo Aguirre 56; Ángel Mena 50]
Tijuana              2-2 Querétaro            
  [Mauro Manotas 5, Lisandro López 23pen; Ariel Nahuelpan 76, 
   José Angulo 90+2]

Round 17
[Apr 29]
Necaxa               0-1 Guadalajara          
  [Miguel Ángel Ponce 88]
Mazatlán             2-1 Puebla               
  [Oswaldo Alanís 46, Marco Fabián de la Mora 56pen; 
   Pablo Parra 90+3pen]
[Apr 30]
Querétaro            4-0 FC Juárez            [at closed doors]
  [José Angulo 12, Leonardo Sequeira 24, 82, Ariel Nahuelpan 79pen]
Atlas                1-1 Tigres               
  [Ían Torres 53; Nicolás López 90+1pen]
Monterrey            2-0 Tijuana              
  [Maximiliano Meza 16, Vincent Janssen 79]
América              0-0 Cruz Azul            
[May 1]
Pumas                2-0 Pachuca              
  [Juan Ignacio Dinenno 64, 68]
Atlético de San Luis 1-3 Santos               
  [Germán Berterame 48; Eduardo Aguirre 51, Brian Lozano 62, 
   José Andrés Ávila 89]
León                 4-4 Toluca               
  [Víctor Dávila 17, Ángel Mena 22, Jean Meneses 36, Jaine Barreiro 90; 
   Ian González 13, Leonardo Fernández 25, Osvaldo Rodríguez 32og, Pedro Canelo 57]

Final Table:

 1.Pachuca                             17  12  2  3  30-15  38  Qualified
 2.Tigres                              17  10  3  4  30-20  33  Qualified
 3.Atlas                               17   7  6  4  21-15  27  Qualified
 4.América                             17   7  5  5  24-17  26  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Puebla                              17   7  5  5  25-19  26  Qualified
 6.Guadalajara                         17   7  5  5  25-21  26  Qualified
 7.Monterrey                           17   7  5  5  21-17  26  Qualified
 8.Cruz Azul                           17   7  4  6  20-17  25  Qualified
 9.Necaxa                              17   7  2  8  21-21  23  Qualified
10.Atlético de San Luis                17   7  2  8  21-22  23  Qualified
11.Pumas                               17   6  4  7  24-21  22  Qualified
12.Mazatlán                            17   6  3  8  20-24  21  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.León                                17   5  6  6  17-22  21
14.Santos Laguna                       17   5  5  7  25-25  20
15.Toluca                              17   5  4  8  21-36  19
16.Querétaro                           17   3  8  6  18-21  17
17.Tijuana                             17   4  5  8  14-26  17
18.FC Juárez                           17   3  2 12  10-28  11

Topscorers
Player			 Team		Goals
André-Pierre Gignac      Tigres         11
Rodrigo Aguirre          Necaxa          9
Nicolás Ibáñez           Pachuca         9
Germán Berterame         A. de San Luis  7
Leonardo Fernández       Toluca          7
Julián Quiñones          Atlas           6
Víctor Guzmán            Pachuca         6
Fernando Aristeguieta    Puebla          6
Harold Preciado          Santos          6
Rogério de Oliveira      Pumas           6

Relegation Table

Team			Average
América                 1.9029
León                    1.7282
Cruz Azul               1.7087
Tigres                  1.6699
Santos Laguna           1.5631
Pachuca                 1.4660
Pumas                   1.4563
Guadalajara             1.4272
Monterrey               1.4175
Puebla                  1.3592
Atlas                   1.2816 
Atlético de San Luis    1.2647
Necaxa                  1.1942
Mazatlán                1.1942
Querétaro               1.1748
------------------------------
Toluca                  1.1650 (*)
Tijuana                 1.0388 (*)
FC Juárez               0.9709 (*)

(*) Due to suspension of Promotion and Relegation the last 3 teams of the relegation
    table were fined with:

FC Juárez: $4 million USD
Tijuana  : $2.5 million USD
Toluca   : $1.6 million USD

Playoffs (Liguilla)

Preliminary Round (Repechaje) (over one leg)
[May 7]
Cruz Azul            1-1 Necaxa               [3-1 pen]
  [Juan Escobar 55; Rodrigo Aguirre 88]
Monterrey            2-2 Atlético de San Luis [1-3 pen]
  [Vincent Janssen 17, Michell Rodríguez 90+5; Facundo Waller 46, 
   Jhon Murillo 52]
[May 8]
Puebla               2-2 Mazatlán             [3-1 pen]
  [Diego de Buen 7, Juan Pablo Segovia 13; Brian Rubio 36, 
   Néstor Vidrio 90]
Guadalajara          4-1 Pumas                
  [Cristian Calderón 11, Fernando Beltrán 50, José Juan Macías 86, 
   Alexis Vega 88; Diogo de Oliveira 18]

Quarterfinals

First Legs	
[May 11]
Atlético de San Luis 2-2 Pachuca              
  [Germán Berterame 25pen, Juan Manuel Sanabria 90+3; Nicolás Ibáñez 5, 77]
Puebla               1-1 América              
  [Fernando Aristeguieta 55; Sebastián Cáceres 80]
[May 12]
Cruz Azul            0-1 Tigres               
  [Jesús Alberto Dueñas 43]
Guadalajara          1-2 Atlas                
  [Cristian Calderón 54; Ángel Márquez 27, 44]

Second Legs
[May 14]
América              3-2 Puebla               
  [Henry Josué Martín 41, Diego Valdés 57, Alejandro Zendejas 72; 
   Israel Reyes 45, Fernando Aristeguieta 90+6pen]
Pachuca              3-2 Atlético de San Luis 
  [Nicolás Ibáñez 47, 90+5, Gustavo Cabral 67; Ricardo Chávez 51, 
   Abel Hernández 90+2]
[May 15]
Atlas                1-1 Guadalajara          
  [Aníbal Chalá 45+4; José Juan Macías 88]
Tigres               0-1 Cruz Azul            
  [Christian Tabó 18]

NB: Tigres qualified on better record regular season

Semifinals

First Legs
[May 18]	
Atlas                3-0 Tigres               
  [Julio César Furch 39pen, Luis Reyes 60, Julián Quiñones 89]
[May 19]
América              1-1 Pachuca              
  [Diego Valdés 53; Nicolás Ibáñez 81pen]

Second Legs
[May 21]
Tigres               awd Atlas                [awarded 0-2; originally 4-2, Tigres
  [Julián Quiñones 44, Aldo Rocha 90+8pen]     fielded 9 foreign players]
[May 22]                                       
Pachuca              3-0 América              
  [Romario Ibarra 12, 65, Erick Sánchez 44]

Final

First Leg [May 26]
Estadio Jalisco, Guadalajara
Atlas                2-0 Pachuca              
  [Luis Reyes 25, Julián Quiñones 90+2]

Second Leg [May 29]
Estadio Hidalgo, Pachuca
Pachuca              2-1 Atlas              
  [Romario Ibarra 7, Nicolás Ibáñez 45+9; Julio César Furch 44pen]

Atlas squad

Camilo Vargas				GK (Colombia)
Santiago Hernández			GK
Hugo Nervo 				DF (Argentina)
Anderson Santamaría			DF (Peru)
Gaddi Aguirre				DF
Luis Reyes				DF
Diego Barbosa				DF
José Javier Abella			DF
Anibal Chalá				DF (Ecuador)
Jesús Gómez				DF
Rodolfo Garza                           DF
Edgar Zaldívar				MF
Ángel Márquez				MF
Ían Torres				MF
Aldo Rocha				MF
Brayan Garnica				MF
Edyairth Ortega				MF
Abraham Bass                            MF
Emanuel Aguilera                        MF (Argentina)
Lucas Rodríguez                         MF (Uruguay)
Alonso Ramírez                          MF
Franco Troyansky			FW (Argentina)
Christopher Trejo			FW
Jonathan Herrera			FW
Julián Quiñones				FW (Colombia)
Gonzalo Maroni				FW (Argentina)
JUlio César Furch			FW (Argentina)

Coach: Diego Cocca (ARG)


Campeón de Campeones

NB: not held

Atlas automatically won the trophy as winners of Apertura 2021 and Clausura 2022.


Supercopa de la Liga MX (SuperCopa LMX)

Atlas, as the winner of the Apertura 2021 and Clausura 2022 tournaments, 
automatically won the title of "Campeón de Campeones", however, due to 
commercial commitments in Liga MX, an "official" match must be played 
in the United States as the kickoff of the new season 2022-23.
As the "Campeón de Campeones" was won automatically by Atlas, the 
SuperCopa LMX game between Cruz Azul (Campeón de Campeones 2020-21) 
and Atlas (Campeón de Campeones 2021-22) was introduced.

Over one single leg [Jun 26]
Dignity Health Sports Park, Carson
Cruz Azul            2-2 Atlas                [4-3 pen]
  [Emanuel Aguilera 40, Julián Quiñones 90+1; Santiago Giménez 45+3,
   Ángel Romero 63]


Liga Expansión MX

Apertura 2021 | Clausura 2022

Torneo Grita México A-21 (Apertura 2021)

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Changes before season:

One filial teams entered: Raya2 Expansión
The promotion of Irapuato (Liga Premier 2019-20 winners) was rejected 
 
Participants:

Dorados Sinaloa (Culiacán)
Atlético Morelia
Mineros de Zacatecas 
Cancún FC 
Leones Negros (Guadalajara) [1] 
Atlante (Ciudad de México) 
Alebrijes de Oaxaca 
Correcaminos UAT (Ciudad Victoria)
Venados FC (Mérida)
Tapatitlán FC 
Club Celaya
Cimarrones de Sonora (Hermosillo)
Tapatío (Zapopan)
Tlaxcala FC
Pumas Tabasco (Villahermosa)
Tampico Madero [2]
Raya2 Expansión (Guadalupe)
 
[1] Official name Universidad de Guadalajara.
[2] Official name T.M. FC. 


Final Table:

   Team                                M    W  T  L  GF-GA  PTS EP  TP
 1.Dorados Sinaloa                     16  11  4  1  34-13   37  4  41 (quarterfinals)
 2.Atlante                             16   9  4  3  22- 9   31  2  33 (quarterfinals)  
 3.Atlético Morelia                    16   8  4  4  22-18   28  4  32 (quarterfinals)
 4.Club Celaya                         16   7  4  5  20-16   25  3  28 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Pumas Tabasco                       16   5  8  3  16-15   23  5  28 (reclasificación)
 6.Leones Negros                       16   7  4  5  21-18   25  2  27 (reclasificación)
 7.Tampico Madero                      16   4 10  2  23-18   22  2  24 (reclasificación)
 8.Cimarrones                          16   6  3  7  22-22   21  3  24 (reclasificación)
 9.Venados FC                          16   6  3  7  17-19   21  2  23 (reclasificación)
10.Mineros                             16   6  1  9  24-28   19  2  21 (reclasificación)
11.Correcaminos UAT                    16   5  4  7  19-27   19  1  20 (reclasificación)
12.Tepatitlán FC                       16   4  6  6  17-20   18  1  19 (reclasificación) 
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Tlaxcala FC                         16   4  6  6  15-20   18  1  19 
14.Raya2                               16   4  5  7  16-18   17  1  18
15.Alebrijes                           16   3  7  6  14-17   16  0  16 
16.Tapatío                             16   3  5  8  11-27   14  2  16 
17.Cancún FC                           16   3  4  9  14-22   13  2  15  

NB: Teams 1st to 4th qualify to quarterfinals;
    clubs finishing 5th to 12th qualify to Reclasificación.

Round 1
[Jul 27]
Tlaxcala         1-1 Dorados
Venados          1-2 Celaya
Cimarrones       0-0 Tapatío
[Jul 28]
Tampico Madero   3-2 Leones Negros
Raya2            1-2 Cancún FC
[Jul 29]
Atlético Morelia 2-2 Mineros
[Jul 30]
Pumas Tabasco    0-0 Alebrijes
[Aug 1]
Atlante          3-0 Correcaminos UAT
Tepatitlán       bye

Round 2
[Aug 3]
Celaya           0-0 Tampico Madero
Alebrijes        0-1 Cimarrones
Dorados          3-1 Atlético Morelia
[Aug 4]
Mineros          2-1 Leones Negros
Venados          1-0 Tlaxcala
Correcaminos UAT 2-1 Tepatitlán
[Aug 5]
Tapatío          1-2 Pumas Tabasco
[Aug 8]
Atlante          2-1 Raya2
Cancún FC        bye

Round 3
[Aug 10]
Atlético Morelia 2-1 Celaya
Cancún FC        0-1 Correcaminos UAT
Tampico Madero   3-0 Venados
[Aug 11]
Tlaxcala         1-1 Alebrijes
Cimarrones       2-0 Atlante
[Aug 12]
Tepatitlán       3-2 Mineros
Leones Negros    0-0 Dorados
[Aug 13]
Raya2            2-0 Tapatío
Pumas Tabasco    bye

Round 4
[Aug 17]
Mineros          1-2 Pumas Tabasco
Venados          1-1 Raya2
Celaya           3-0 Tlaxcala
[Aug 18]
Alebrijes        2-3 Tepatitlán
Correcaminos UAT 2-2 Leones Negros
Dorados          4-1 Cimarrones
[Aug 19]
Tapatío          0-3 Atlético Morelia
Atlante          1-0 Cancún FC
Tampico Madero   bye

Round 5
[Aug 24]
Tepatitlán       2-0 Venados
Pumas Tabasco    0-2 Dorados
Tampico Madero   1-1 Tapatío
[Aug 25]
Tlaxcala         0-0 Atlante
Cancún           3-1 Mineros
Raya2            1-0 Celaya
[Aug 26]
Atlético Morelia 2-1 Correcaminos UAT
[Aug 29]
Leones Negros    1-1 Alebrijes
Cimarrones       bye

Round 6
[Aug 31]
Mineros          1-2 Tampico Madero
Venados          2-0 Cimarrones
[Sep 1]
Alebrijes        0-0 Raya2
Celaya           1-2 Pumas Tabasco
Correcaminos UAT 1-1 Tlaxcala
[Sep 2]
Tapatío          1-0 Tepatitlán
Dorados          2-0 Cancún
[Sep 5]
Atlante          2-0 Leones Negros
Atlético Morelia bye

Round 7
[Sep 7]
Mineros          3-0 Correcaminos UAT
Raya2            0-0 Tampico Madero
Cancún FC        0-1 Venados
[Sep 8]
Tlaxcala         2-0 Tapatío
Pumas Tabasco    0-2 Atlante
Dorados          2-1 Alebrijes
[Sep 9]
Tepatitlán       0-1 Celaya
[Sep 12]
Atlético Morelia 2-2 Cimarrones
Leones Negros    bye

Round 8
[Sep 14]
Alebrijes        2-1 Mineros
Tampico Madero   0-2 Tlaxcala
Correcaminos UAT 0-2 Pumas Tabasco
[Sep 15]
Leones Negros    3-0 Tapatío
Venados          0-1 Atlético Morelia
Cimarrones       1-2 Raya2
[Sep 16]
Tepatitlán       1-2 Cancún FC
[Sep 19]
Atlante          1-1 Celaya
Dorados          bye

Round 9
[Sep 21]
Raya2            0-1 Mineros
Cancún FC        0-1 Leones Negros
Dorados          3-1 Correcaminos UAT
[Sep 22]
Tlaxcala         0-0 Tepatitlán
Pumas Tabasco    1-1 Venados
Tampico Madero   1-2 Cimarrones
[Sep 23]
Atlético Morelia 1-0 Alebrijes
[Sep 26]
Tapatío          1-4 Atlante
Celaya           bye

Round 10
[Sep 28]
Tepatitlán       1-1 Raya2
Correcaminos UAT 1-0 Celaya
[Sep 29]
Alebrijes        0-1 Tapatío
Cancún FC        1-1 Tampico Madero
Mineros          1-4 Dorados
[Sep 30]
Leones Negros    2-1 Atlético Morelia
Cimarrones       2-1 Pumas Tabasco
[Oct 1]
Atlante          2-1 Venados
Tlaxcala         bye

Round 11
[Oct 5]
Venados          1-1 Alebrijes
Raya2            4-1 Tlaxcala
[Oct 6]
Celaya           1-0 Cimarrones
Pumas Tabasco    1-1 Leones Negros
Dorados          0-0 Tepatitlán
[Oct 7]
Tapatío          1-1 Cancún FC
[Oct 9]
Tampico Madero   3-3 Correcaminos UAT
[Oct 10]
Atlético Morelia 1-0 Atlante
Mineros          bye

Round 12
[Oct 12]
Correcaminos UAT 1-2 Venados
Tlaxcala         1-1 Pumas Tabasco
Alebrijes        2-2 Tampico Madero
[Oct 13]
Mineros          0-1 Tapatío
Cancún FC        0-1 Atlético Morelia
[Oct 14]
Leones Negros    1-2 Celaya
[Oct 15]
Dorados          4-1 Raya2
[Oct 17]
Tepatitlán       0-3 Cimarrones
Atlante          bye

Round 13
[Oct 19]
Raya2            0-1 Leones Negros
Venados          3-1 Mineros
Pumas Tabasco    0-0 Cancún
[Oct 20]
Celaya           1-0 Alebrijes
Tampico Madero   1-1 Atlante
Cimarrones       3-0 Tlaxcala
[Oct 21]
Tapatío          1-3 Dorados
[Oct 24]
Atlético Morelia 2-2 Tepatitlán
Correcaminos UAT bye

Round 14
[Oct 26]
Alebrijes        0-0 Atlante
Mineros          3-1 Celaya
Cancún FC        2-2 Cimarrones
[Oct 27]
Leones Negros    1-0 Tlaxcala
Correcaminos UAT 2-2 Tapatío
Dorados          3-0 Venados
[Oct 28]
Tepatitlán       1-1 Tampico Madero
Atlético Morelia 0-1 Pumas Tabasco
Raya2            bye

Round 15
[Nov 2]
Tlaxcala         3-1 Cancún FC
Celaya           2-2 Dorados
Cimarrones       1-3 Mineros
[Nov 3]
Alebrijes        2-1 Correcaminos UAT
Venados          0-1 Leones Negros
Tampico Madero   1-1 Atlético Morelia
[Nov 7]
Raya2            1-1 Pumas Tabasco
Atlante          1-0 Tepatitlán
Tapatío          bye

Round 16
[Nov 9]
Atlético Morelia 1-3 Tlaxcala
Cancún FC        1-2 Alebrijes
Dorados          0-3 Tampico Madero
[Nov 10]
Mineros          0-3 Atlante
Pumas Tabasco    1-1 Tepatitlán
Correcaminos UAT 2-1 Raya2
[Nov 11]
Tapatío          1-1 Celaya
[Nov 14]
Leones Negros    3-2 Cimarrones
Venados          bye

Round 17
[Nov 16]
Raya2            0-1 Atlético Morelia
Tlaxcala         0-2 Mineros
Tampico Madero   1-1 Pumas Tabasco
[Nov 17]
Celaya           3-1 Cancún FC
Venados          3-0 Tapatío
Cimarrones       0-1 Correcaminos UAT
[Nov 18]
Tepatitlán       2-1 Leones Negros
[Nov 21]
Atlante          0-1 Dorados
Alebrijes        bye

Final Table:

   Team                                M    W  T  L  GF-GA  PTS EP  TP
 1.Dorados Sinaloa                     16  11  4  1  34-13   37  4  41 (quarterfinals)
 2.Atlante                             16   9  4  3  22- 9   31  2  33 (quarterfinals)  
 3.Atlético Morelia                    16   8  4  4  22-18   28  4  32 (quarterfinals)
 4.Club Celaya                         16   7  4  5  20-16   25  3  28 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Pumas Tabasco                       16   5  8  3  16-15   23  5  28 (reclasificación)
 6.Leones Negros                       16   7  4  5  21-18   25  2  27 (reclasificación)
 7.Tampico Madero                      16   4 10  2  23-18   22  2  24 (reclasificación)
 8.Cimarrones                          16   6  3  7  22-22   21  3  24 (reclasificación)
 9.Venados FC                          16   6  3  7  17-19   21  2  23 (reclasificación)
10.Mineros                             16   6  1  9  24-28   19  2  21 (reclasificación)
11.Correcaminos UAT                    16   5  4  7  19-27   19  1  20 (reclasificación)
12.Tepatitlán FC                       16   4  6  6  17-20   18  1  19 (reclasificación) 
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Tlaxcala FC                         16   4  6  6  15-20   18  1  19 
14.Raya2                               16   4  5  7  16-18   17  1  18
15.Alebrijes                           16   3  7  6  14-17   16  0  16 
16.Tapatío                             16   3  5  8  11-27   14  2  16 
17.Cancún FC                           16   3  4  9  14-22   13  2  15  

NB: Teams 1st to 4th qualify to quarterfinals;
    clubs finishing 5th to 12th qualify to Reclasificación.

Topscorer:
Player			Team		Goals
Jose Zúñiga             Dorados          12

Playoff Stage

Reclasificación

Over one leg
[Nov 23]
Tampico Madero   2-1 Mineros
Pumas Tabasco    0-1 Tepatitlán
Cimarrones       1-2 Venados
[Nov 24]
Leones Negros    2-1 Correcaminos UAT

Quarterfinals

First Legs
[Nov 30]
Tampico Madero   2-2 Atlético Morelia
Leones Negros    1-0 Celaya
[Dec 1]
Tepatitlán       0-1 Dorados
Venados          0-2 Atlante

Second Legs
[Dec 4]
Atlético Morelia 0-2 Tampico Madero
Dorados          1-0 Tepatitlán
[Dec 5]
Atlante          0-0 Venados
Celaya           3-0 Leones Negros

Semifinals

First Legs
[Dec 8]
Tampico Madero   1-0 Dorados
[Dec 9]
Celaya           0-1 Atlante

Second Legs
[Dec 11]
Dorados          0-1 Tampico Madero
[Dec 12]
Atlante          2-2 Celaya

Final

First Leg [Dec 15]
Estadio Tamaulipas
Tampico Madero   0-0 Atlante

Second Leg [Dec 18]
Estadio de la Ciudad de los Deportes
Atlante          3-0 Tampico Madero


Torneo Grita México C-22 (Clausura 2022)

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Participants:

Dorados Sinaloa (Culiacán)
Atlético Morelia
Mineros de Zacatecas 
Cancún FC 
Leones Negros (Guadalajara) [1] 
Atlante (Ciudad de México) 
Alebrijes de Oaxaca 
Correcaminos UAT (Ciudad Victoria)
Venados FC (Mérida)
Tapatitlán FC 
Club Celaya
Cimarrones de Sonora (Hermosillo)
Tapatío (Zapopan)
Tlaxcala FC
Pumas Tabasco (Villahermosa)
Tampico Madero [2]
Raya2 Expansión (Guadalupe)
 
[1] Official name Universidad de Guadalajara.
[2] Official name T.M. FC. 

Final Table:

   Team                                M    W  T  L  GF-GA  PTS EP  TP
 1.Alebrijes                           16   9  4  3  21-13   31  3  34 (quarterfinals)
 2.Leones Negros                       16   8  5  3  21-16   29  4  33 (quarterfinals)
 3.Club Celaya                         16   7  6  3  23-15   27  3  30 (quarterfinals)
 4.Atlético Morelia                    16   7  4  5  24-19   25  2  27 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Mineros                             16   7  3  6  23-18   24  3  27 (reclasificación)
 6.Cancún FC                           16   7  2  7  15-17   23  3  26 (reclasificación) 
 7.Atlante                             16   6  5  5  15-15   23  2  25 (reclasificación)  
 8.Cimarrones                          16   6  5  5  20-14   23  1  24 (reclasificación)
 9.Tapatío                             16   6  4  6  14-16   22  2  24 (reclasificación)
10.Venados FC                          16   5  7  4  17-16   22  1  23 (reclasificación)
11.Tepatitlán FC                       16   6  4  6  17-17   22  1  23 (reclasificación) 
12.Tlaxcala FC                         16   6  4  6  18-19   22  1  23 (reclasificación)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Dorados Sinaloa                     16   6  1  9  16-24   19  3  22
14.Correcaminos UAT                    16   4  6  6  18-21   18  1  19
15.Raya2                               16   4  5  7  14-17   17  1  18
16.Pumas Tabasco                       16   2  6  8  13-25   12  0  12
17.Tampico Madero                      16   2  5  9  14-21   11  0  11

NB: Teams 1st to 4th qualify to quarterfinals;
    clubs finishing 5th to 12th qualify to Reclasificación.

Round 1
[Jan 5]
Alebrijes        2-0 Cancún FC
[Jan 6]
Celaya           1-1 Tepatitlán
Pumas Tabasco    0-1 Raya2
[Jan 7]
Tapatío          2-0 Mineros
[Jan 8]
Venados          1-0 Atlante
[Jan 9]
Tlaxcala         0-4 Atlético Morelia
Correcaminos UAT 1-2 Dorados
[Feb 13]
Cimarrones       2-3 Leones Negros
Tampico Madero   bye

Round 2
[Jan 11]
Raya2            1-0 Cimarrones
Cancún FC        2-0 Celaya
Tampico Madero   1-1 Alebrijes
[Jan 12]
Mineros          1-2 Atlético Morelia
Atlante          1-1 Tlaxcala
Dorados          0-2 Tapatío
[Jan 13]
Tepatitlán       1-1 Correcaminos UAT
Leones Negros    3-1 Pumas Tabasco
Venados          bye

Round 3
[Jan 18]
Cancún FC        1-2 Dorados
Tlaxcala         1-0 Cimarrones
Correcaminos UAT 0-0 Mineros
[Jan 19]
Celaya           1-1 Atlante
Pumas Tabasco    2-0 Tampico Madero
Alebrijes        1-1 Leones Negros
[Jan 20]
Tapatío          1-0 Venados
[Jan 23]
Atlético Morelia 1-0 Raya2
Tepatitlán       bye

Round 4
[Jan 25]
Tepatitlán       1-1 Tlaxcala
Venados          2-2 Pumas Tabasco
Mineros          1-0 Cancún FC
[Jan 26]
Raya2            2-0 Alebrijes
Tampico Madero   1-1 Dorados
Leones Negros    0-3 Correcaminos UAT
Cimarrones       3-0 Atlético Morelia
[Jan 27]
Atlante          0-0 Tapatío
Celaya           bye

Round 5
[Jan 28]
Tlaxcala         1-0 Venados
Mineros          1-0 Tepatitlán
[Jan 29]
Alebrijes        1-1 Atlético Morelia
Correcaminos UAT 0-2 Cimarrones
Celaya           2-1 Raya2
[Jan 30]
Tapatío          2-1 Tampico Madero
Cancún FC        1-2 Atlante
Dorados          0-1 Leones Negros
Pumas Tabasco    bye

Round 6
[Feb 1]
Tepatitlán       1-2 Alebrijes
Pumas Tabasco    0-1 Celaya
Venados          2-2 Correcaminos UAT
[Feb 2]
Raya2            0-1 Atlante
Tampico Madero   1-2 Cancún FC
Cimarrones       2-0 Dorados
[Feb 3]
Atlético Morelia 1-2 Tapatío
[Feb 4]
Leones Negros    2-3 Mineros
Tlaxcala         bye

Round 7
[Feb 8]
Cancún FC        2-1 Tepatitllán
Correcaminos UAT 1-1 Atlético Morelia
Dorados          4-1 Pumas Tabasco
[Feb 9]
Alebrijes        1-0 Venados
Celaya           0-0 Leones Negros
Mineros          1-0 Raya2
[Feb 10]
Tapatío          1-1 Tlaxcala
Atlante          1-0 Tampico Madero
Cimarrones       bye

Round 8
[Feb 15]
Tlaxcala         0-1 Celaya
Venados          2-1 Tampico Madero
Raya2            3-3 Correcaminos UAT
[Feb 16]
Tepatitlán       2-0 Dorados
Pumas Tabasco    2-1 Tapatío
Cimarrones       0-1 Alebrijes
[Feb 17]
Leones Negros    3-1 Atlante
[Feb 18]
Atlético Morelia 4-1 Cancún FC
Mineros          bye

Round 9
[Feb 22]
Mineros          4-2 Alebrijes
Celaya           1-1 Correcaminos UAT
Tampico Madero   3-1 Tepatitlán
[Feb 23]
Leones Negros    0-1 Venados
Cancún FC        0-0 Raya2
Dorados          2-0 Tlaxcala
[Feb 24]
Atlante          0-0 Pumas Tabasco
[Feb 27]
Tapatío          0-0 Cimarrones
Atlético Morelia bye

Round 10
[Mar 1]
Alebrijes        1-0 Celaya
Correcaminos UAT 0-1 Cancún FC
[Mar 2]
Tepatitlán       1-0 Tapatío
Punas Tabasco    0-5 Mineros
Raya2            3-3 Venados
[Mar 3]
Atlético Morelia 2-0 Dorados
Cimarrones       1-0 Tampico Madero
[Mar 20]
Tlaxcala         1-2 Leones Negros
Atlante          bye

Round 11
[Mar 8]
Celaya           2-2 Atlético Morelia
Tampico Madero   0-0 Raya2
Venados          1-0 Cancún FC
[Mar 9]
Leones Negros    2-1 Tepatitlán
Pumas Tabasco    0-0 Tlaxcala
Dorados          0-1 Mineros
[Mar 10]
Tapatío          1-0 Correcaminos UAT
[Mar 13]
Atlante          1-1 Cimarrones
Alebrijes        bye

Round 12
[Mar 15]
Mineros          0-0 Venados
Cancún FC        1-0 Tapatío
[Mar 16]
Alebrijes        2-1 Tlaxcala
Correcaminos UAT 2-0 Atlante
Cimarrones       3-2 Celaya
[Mar 17]
Tepatitlán       1-0 Pumas Tabasco
[Mar 20]
Atlético Morelia 2-1 Tampico Madero
[Apr 10]
Raya2            0-1 Dorados
Leones Negros    bye

Round 13
[Mar 22]
Tapatío          0-1 Alebrijes
Pumas Tabasco    2-2 Cimarrones
Dorados          0-2 Celaya
[Mar 23]
Atlante          2-0 Atlético Morelia
Leones Negros    0-0 Raya2
Venados          0-0 Tepatitlán
Tampico Madero   1-0 Mineros
[Mar 24]
Tlaxcala         4-0 Correcaminos UAT
Cancún FC        bye

Round 14
[Mar 25]
Cancún FC        2-2 Pumas Tabasco
Celaya           5-0 Tapatío
[Mar 26]
Alebrijes        5-1 Dorados
Cimarrones       1-1 Venados
Tepatitlán       2-1 Atlante
[Mar 27]
Atlético Morelia 0-1 Leones Negros
Mineros          3-4 Tlaxcala
Correcaminos UAT 2-1 Tampico Madero
Raya2            bye

Round 15
[Mar 29]
Atlante          1-0 Alebrijes
Venados          2-1 Dorados
Cimarrones       0-1 Cancún FC
[Mar 30]
Celaya           2-1 Mineros
Pumas Tabasco    1-2 Correcaminos UAT
Tlaxcala         2-1 Raya2
[Mar 31]
Tepatitlán       2-1 Atlético Morelia
[Apr 1]
Leones Negros    1-1 Tampico Madero
Tapatío          bye

Round 16
[Apr 5]
Alebrijes        0-0 Pumas Tabasco
Dorados          2-1 Atlante
[Apr 6]
Mineros          1-1 Cimarrones
Tampico Madero   2-2 Celaya
Cancún FC        1-0 Tlaxcala
[Apr 7]
Atlético Morelia 2-2 Venados
Raya2            0-2 Tepatitlán
[Apr 10]
Tapatío          1-1 Leones Negros
Correcaminos UAT bye

Round 17
[Apr 12]
Tlaxcala         1-0 Tampico Madero
Correcaminos UAT 0-1 Alebrijes
Cimarrones       2-0 Tepatitlán
[Apr 13]
Leones Negros    1-0 Cancún FC
Pumas Tabasco    0-1 Atlético Morelia
Celaya           1-0 Venados
[Apr 14]
Atlante          2-1 Mineros
[Apr 15]
Tapatío          1-2 Raya2
Dorados          bye

Final Table:

   Team                                M    W  T  L  GF-GA  PTS EP  TP
 1.Alebrijes                           16   9  4  3  21-13   31  3  34 (quarterfinals)
 2.Leones Negros                       16   8  5  3  21-16   29  4  33 (quarterfinals)
 3.Club Celaya                         16   7  6  3  23-15   27  3  30 (quarterfinals)
 4.Atlético Morelia                    16   7  4  5  24-19   25  2  27 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Mineros                             16   7  3  6  23-18   24  3  27 (reclasificación)
 6.Cancún FC                           16   7  2  7  15-17   23  3  26 (reclasificación) 
 7.Atlante                             16   6  5  5  15-15   23  2  25 (reclasificación)  
 8.Cimarrones                          16   6  5  5  20-14   23  1  24 (reclasificación)
 9.Tapatío                             16   6  4  6  14-16   22  2  24 (reclasificación)
10.Venados FC                          16   5  7  4  17-16   22  1  23 (reclasificación)
11.Tepatitlán FC                       16   6  4  6  17-17   22  1  23 (reclasificación) 
12.Tlaxcala FC                         16   6  4  6  18-19   22  1  23 (reclasificación)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Dorados Sinaloa                     16   6  1  9  16-24   19  3  22
14.Correcaminos UAT                    16   4  6  6  18-21   18  1  19
15.Raya2                               16   4  5  7  14-17   17  1  18
16.Pumas Tabasco                       16   2  6  8  13-25   12  0  12
17.Tampico Madero                      16   2  5  9  14-21   11  0  11

NB: Teams 1st to 4th qualify to quarterfinals;
    clubs finishing 5th to 12th qualify to Reclasificación.

Top scorer: 
Player                Team              Goals
Oscar Raí Villa       Cimarrones         8
Juan David Angulo     Tepatitlán         8
Juan José Machado     Raya2              8

Relegation Table

Team			Average
Atlético Morelia    	1.7284
Atlante               	1.6667
Club Celaya            	1.6543
Mineros               	1.5309
Cimarrones            	1.4938
Tepatitlán FC          	1.3710
Dorados Sinaloa       	1.3210
Leones Negros         	1.3086
Alebrijes             	1.3086
Tapatío  		1.2742
Tampico Madero        	1.2469
Tlaxcala FC            	1.2419
Cancún FC           	1.1975
Venados FC            	1.1975
------------------------------
Correcaminos UAT      	1.0988 (*)
Pumas Tabasco           1.0938 (*)
Raya2 Expansión         1.0625 (*)

(*) Due to suspension of Promotion and Relegation the last 3 teams of the relegation table were fined with:

Correcaminos UAT: $25,000 USD
Pumas Tabasco:    $50,000 USD+
Raya2 Expansión:  $75,000 USD+

+Pumas Tabasco and Raya2 Expansión exonerated of the fine due its status of "filial team".

Playoffs (Liguilla)

Preliminary Round (Repechaje) (over one leg)
[Apr 20]
Mineros          2-0 Tlaxcala
[Apr 21]
Atlante          1-0 Venados
Cancún FC        2-2 Tepatitlán       [4-1pen]
Cimarrones       2-1 Tapatío

Quarterfinals

First legs
[Apr 26]
Mineros          3-3 Atlético Morelia
Cimarrones       awd Alebrijes        [awarded 1-0; originally 1-3]
[Apr 28]
Atlante          2-0 Leones Negros
Cancún FC        0-1 Celaya

Second legs
[Apr 29]
Atlético Morelia 2-2 Mineros
[Apr 30]
Alebrijes        0-0 Cimarrones
[May 1]
Leones Negros    1-2 Atlante
Celaya           2-1 Cancún

NB: Atlético Morelia qualified on better regular seadon record

Semifinals

First legs
[May 4]
Atlante          0-0 Atlético Morelia
[May 5]
Cimarrones       1-0 Celaya

Second legs
[May 7]
Atlético Morelia 1-0 Atlante
[May 8]
Celaya           1-1 Cimarrones

Final

First leg [May 11]
Estadio Héroe de Nacozari, Hermosillo
Cimarrones       0-0 Atlético Morelia

Second leg [May 14]
Estadio Morelos, Morelia
Atlético Morelia 2-0 Cimarrones

Campeón de Campeones

First leg [May 18]
Estadio de la Ciudad de los Deportes (Azulgrana), Ciudad de México
Atlante          0-1 Atlético Morelia

Second leg [May 22]
Estadio Morelos, Morelia
Atlético Morelia 0-1 Atlante          [aet; 4-5pen]  

Changes for the next season:

TM FC (Tampico Madero) sold its licence to CA La Paz


2020/21.

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Thanks to Martin Arenlind

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx)
Last updated: 30 Jun 2022

(C) Copyright Erik Francisco Lugo and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.