Montenegro 2021/22


Prva Crnogorska Fudbal Liga
Druga Liga
Treća Liga

Prva Crnogorska Fudbal Liga

Final Table:

 1.Sutjeska (Nikšić)        36  22  9  5  64-29  75                   Champions
 2.Budućnost (Podgorica)    36  20  7  9  78-45  67  [C]
 3.Dečić (Tuzi)             36  15 11 10  54-44  56
 4.Iskra (Danilovgrad)      36  15  6 15  48-45  51
 5.Mornar (Bar)             36  13 11 12  35-39  50  [P]
 6.Jezero (Plav)            36  14  6 16  42-46  48
 7.Petrovac (Petrovac)      36  10 13 13  47-60  43
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Rudar (Pljevlja)         36   9  9 18  35-56  36                   Relegation Playoff
 9.Podgorica (Podgorica)    36   8 10 18  38-61  34  [4 2 1 1 3-2 7]  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
10.Zeta (Golubovci)         36   8 10 18  36-52  34  [4 1 1 2 2-3 4]  Relegated

Round 1
[Jul 24]
Dečić           2-0 Zeta            
Petrovac        0-1 Mornar          
Iskra           2-0 Jezero          
[Jul 25]
Sutjeska        1-0 Podgorica       
[Aug 25]
Rudar           1-1 Budućnost       

Round 2
[Jul 31]
Rudar           0-0 Iskra           
Jezero          0-0 Dečić           
Budućnost       1-1 Mornar          
Podgorica       1-3 Petrovac        
[Aug 2]
Zeta            0-4 Sutjeska        

Round 3
[Aug 7]
Iskra           2-1 Budućnost       
Petrovac        2-2 Zeta            
Dečić           3-0 Rudar           
Mornar          3-1 Podgorica       
[Aug 8]
Sutjeska        2-0 Jezero          

Round 4
[Aug 14]
Jezero          1-2 Petrovac        
Zeta            0-1 Mornar          
Budućnost       2-1 Podgorica       
Iskra           0-1 Dečić           
[Aug 15]
Rudar           0-1 Sutjeska        

Round 5 [Aug 21]
Sutjeska        3-1 Iskra           
Podgorica       0-0 Zeta            
Petrovac        4-3 Rudar           
Mornar          1-0 Jezero          
Dečić           2-2 Budućnost       

Round 6
[Aug 28]
Jezero          1-2 Podgorica       
Iskra           4-1 Petrovac        
[Aug 29]
Rudar           2-1 Mornar          
Budućnost       5-1 Zeta            
Dečić           1-1 Sutjeska        

Round 7 [Sep 11]
Sutjeska        1-0 Budućnost       
Zeta            1-2 Jezero          
Petrovac        3-2 Dečić           
Podgorica       0-1 Rudar           
Mornar          0-1 Iskra           

Round 8
[Sep 17]
Budućnost       0-1 Jezero          
[Sep 18]
Rudar           2-0 Zeta            
Iskra           4-2 Podgorica       
[Sep 19]
Sutjeska        0-0 Petrovac        
Dečić           0-1 Mornar          

Round 9
[Sep 24]
Zeta            1-1 Iskra           
[Sep 25]
Jezero          2-4 Rudar           
Podgorica       1-1 Dečić           
[Sep 26]
Mornar          0-2 Sutjeska        
Petrovac        2-3 Budućnost       

Round 10
[Oct 1]
Jezero          1-0 Iskra           
[Oct 2]
Podgorica       1-2 Sutjeska        
Mornar          0-0 Petrovac        
[Oct 3]
Zeta            1-1 Dečić           
Budućnost       3-0 Rudar           

Round 11
[Oct 15]
Petrovac        2-1 Podgorica       
[Oct 16]
Sutjeska        2-0 Zeta            
Dečić           2-0 Jezero          
[Oct 17]
Iskra           1-0 Rudar           
Mornar          0-3 Budućnost       

Round 12 [Oct 23]
Jezero          0-2 Sutjeska        
Rudar           1-1 Dečić           
Podgorica       1-1 Mornar          
Zeta            1-1 Petrovac        
Budućnost       4-1 Iskra           

Round 13 [Oct 31]
Dečić           1-1 Iskra           
Sutjeska        2-1 Rudar           
Podgorica       1-2 Budućnost       
Mornar          2-2 Zeta            
Petrovac        2-0 Jezero          

Round 14
[Nov 5]
Zeta            1-2 Podgorica       
[Nov 6]
Budućnost       1-2 Dečić           
Iskra           0-0 Sutjeska        
[Nov 7]
Jezero          0-0 Mornar          
Rudar           2-2 Petrovac        

Round 15 [Nov 20]
Podgorica       1-0 Jezero          
Mornar          0-1 Rudar           
Petrovac        0-1 Iskra           
Zeta            0-0 Budućnost       
Sutjeska        0-2 Dečić           

Round 16
[Nov 28]
Rudar           0-1 Podgorica       
Dečić           4-4 Petrovac        
Budućnost       3-3 Sutjeska        
[Dec 13]
Iskra           0-1 Mornar          
Jezero          2-1 Zeta            

Round 17 [Dec 1]
Jezero          1-2 Budućnost       
Zeta            2-0 Rudar           
Podgorica       0-0 Iskra           
Mornar          1-2 Dečić           
Petrovac        3-0 Sutjeska        

Round 18
[Dec 5]
Rudar           2-2 Jezero          
Sutjeska        1-1 Mornar          
Budućnost       2-1 Petrovac        
Dečić           2-2 Podgorica       
[Dec 17]
Iskra           3-1 Zeta            

Round 19 [Dec 8]
Rudar           3-1 Budućnost       
Sutjeska        3-0 Podgorica       
Iskra           0-1 Jezero          
Dečić           1-0 Zeta            
Petrovac        2-0 Mornar          

Round 20 [Feb 18]
Jezero          4-2 Dečić           
Rudar           0-3 Iskra           
Podgorica       2-2 Petrovac        
Zeta            0-1 Sutjeska        
Budućnost       2-1 Mornar          

Round 21 [Feb 24]
Dečić           1-2 Rudar           
Sutjeska        3-1 Jezero          
Mornar          2-2 Podgorica       
Petrovac        2-4 Zeta            
Iskra           3-2 Budućnost       

Round 22 [Mar 1]
Jezero          0-1 Petrovac        
Rudar           1-1 Sutjeska        
Budućnost       2-1 Podgorica       
Zeta            0-1 Mornar          
Iskra           0-1 Dečić           

Round 23
[Mar 5]
Sutjeska        2-0 Iskra           
Petrovac        1-1 Rudar           
Podgorica       1-0 Zeta            
Mornar          1-1 Jezero          
[Mar 16]
Dečić           0-2 Budućnost       

Round 24 [Mar 9]
Jezero          4-0 Podgorica       
Rudar           0-0 Mornar          
Budućnost       2-1 Zeta            
Dečić           0-2 Sutjeska        
Iskra           2-0 Petrovac        

Round 25 [Mar 13]
Sutjeska        2-2 Budućnost       
Podgorica       2-1 Rudar           
Zeta            0-0 Jezero          
Petrovac        0-0 Dečić           
Mornar          1-1 Iskra           

Round 26 [Mar 20]
Rudar           0-3 Zeta            
Sutjeska        1-1 Petrovac        
Budućnost       1-2 Jezero          
Dečić           4-0 Mornar          
Iskra           2-0 Podgorica       

Round 27 [Apr 2]
Petrovac        0-2 Budućnost       
Jezero          3-2 Rudar           
Podgorica       3-3 Dečić           
Zeta            3-1 Iskra           
Mornar          0-2 Sutjeska        

Round 28 [Apr 6]
Podgorica       0-1 Sutjeska        
Budućnost       2-0 Rudar           
Jezero          3-1 Iskra           
Zeta            1-2 Dečić           
Mornar          1-1 Petrovac        

Round 29 [Apr 10]
Dečić           1-2 Jezero          
Sutjeska        6-1 Zeta            
Iskra           3-1 Rudar           
Petrovac        1-1 Podgorica       
Mornar          0-2 Budućnost       

Round 30 [Apr 16]
Jezero          0-2 Sutjeska        
Rudar           1-0 Dečić           
Budućnost       4-2 Iskra           
Podgorica       1-3 Mornar          
Zeta            3-0 Petrovac        

Round 31 [Apr 24]
Petrovac        2-1 Jezero          
Sutjeska        3-0 Rudar           
Dečić           2-1 Iskra           
Podgorica       1-5 Budućnost       
Mornar          1-0 Zeta            

Round 32 [Apr 30]
Jezero          1-2 Mornar          
Rudar           1-0 Petrovac        
Zeta            1-0 Podgorica       
Iskra           0-3 Sutjeska        
Budućnost       1-2 Dečić           

Round 33 [May 8]
Petrovac        0-4 Iskra           
Sutjeska        1-2 Dečić           
Podgorica       0-1 Jezero          
Mornar          2-0 Rudar           
Zeta            2-2 Budućnost       

Round 34 [May 14]
Budućnost       4-2 Sutjeska        
Dečić           2-1 Petrovac        
Iskra           1-0 Mornar          
Jezero          0-0 Zeta            
Rudar           1-1 Podgorica       

Round 35 [May 20]
Podgorica       3-2 Iskra           
Jezero          2-1 Budućnost       
Mornar          2-1 Dečić           
Petrovac        1-1 Sutjeska        
Zeta            1-0 Rudar           

Round 36 [May 24]
Budućnost       6-0 Petrovac        
Dečić           1-2 Podgorica       
Iskra           0-2 Zeta            
Rudar           1-3 Jezero          
Sutjeska        1-3 Mornar          

Final Table:

 1.Sutjeska (Nikšić)        36  22  9  5  64-29  75                   Champions
 2.Budućnost (Podgorica)    36  20  7  9  78-45  67  [C]
 3.Dečić (Tuzi)             36  15 11 10  54-44  56
 4.Iskra (Danilovgrad)      36  15  6 15  48-45  51
 5.Mornar (Bar)             36  13 11 12  35-39  50  [P]
 6.Jezero (Plav)            36  14  6 16  42-46  48
 7.Petrovac (Petrovac)      36  10 13 13  47-60  43
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Rudar (Pljevlja)         36   9  9 18  35-56  36                   Relegation Playoff
 9.Podgorica (Podgorica)    36   8 10 18  38-61  34  [4 2 1 1 3-2 7]  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
10.Zeta (Golubovci)         36   8 10 18  36-52  34  [4 1 1 2 2-3 4]  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Legs [May 30]
Arsenal         4-0 Podgorica       
Mladost DG      1-4 Rudar           

Second Legs [Jun 3]
Rudar           1-2 Mladost DG      
Podgorica       1-1 Arsenal         

NB: Arsenal (Tivat) promoted, Podgorica relegated


Druga Liga

Final Table:

 1.Jedinstvo (Bijelo Polje) 36  23  9  4  62-15  78       Promoted
---------------------------------------------------
 2.Arsenal (Tivat)          36  21 10  5  60-32  73       Promotion Playoff
 3.Mladost (Donja Gorica)   36  17 11  8  51-36  62  [P]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Bokelj (Kotor)           36  16 13  7  45-21  61
 5.Kom (Podgorica)          36  18  7 11  54-42  61
 6.Igalo (Igalo)            36  13  8 15  49-39  47
 7.Berane (Berane)          36  12  6 18  35-55  42
 8.Grbalj (Radanovići)      36   6 12 18  33-56  30
---------------------------------------------------
 9.OFK Titograd (Podgorica) 36   6  5 25  26-62  23  [R]  Relegated
10.Cetinje (Cetinje)        36   6  3 27  26-83  21  [P]  Relegated


Treća Liga

Baraža za Drugu Ligu

NB: promotion playoff between three regional league winners for two places at the
    second level 2022/23; played as a single round robin

[May 19]
Otrant          2-0 Ibar            
[May 23]
Ibar            awd OFK Nikšić      [awarded 0-3; abandoned in 64' at 0-1 due to crowd trouble]
[May 28]
OFK Nikšić      3-1 Otrant          

Final Table:

 1.OFK Nikšić (Nikšić)       2   2  0  0   6- 1   6       Promoted
 2.Otrant-Olympic (Ulcinj)   2   1  0  1   3- 3   3       Promoted
---------------------------------------------------
 3.Ibar (Rožaje)             2   0  0  2   0- 5   0  [R]


2020/21

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 9 Jun 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.