Dutch Antilles 2009


Curaçao
Bonaire
Kopa Antiano

Curaçao 2009

Sekshon Pagá | Sekshon Amatùr

Sekshon Pagá

NB: all matches at Stadion Ergilio Hato, Brievengat.

Regular Season

Final Table:

 1.RKSV Centro Dominguito              22 14  6  2 48-20 48  Qualified
 2.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)     22 12  8  2 43-16 44  Qualified
 3.Undeba (Banda'bou)                  22 11  8  3 37-22 41  Qualified
 4.CRKSV Jong Holland (Willemstad)     22 11  6  5 40-22 39  Qualified
 5.VESTA (Willemstad)                  22  8 10  4 28-25 34  Qualified
 6.SV Centro Social Deportivo Barber   21 10  6  5 41-22 33  [-3]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.RKVFC Sithoc (Mahuma)               22  9  6  7 30-26 33
 8.SUBT (Willemstad)                   22  6  1 15 12-40 19
 9.SV Victory Boys (Santa Rosa)        22  3  9 10 21-31 18
10.CRKSV Jong Colombia (Boca Samí)     22  3  9 10 20-34 18
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.SC Real Buena Vista                 22  3  6 13 14-40 15  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
12.Centro Hubenil Mahuma               21  1  5 15 17-53  8  Relegated

NB: match Mahuma-Barber from May 7 annulled and not replayed;
    Barber 3 points deducted for using ineligible players

Round 1
[Jan 7]
Undeba              3-1 CH Mahuma 
  [Rodien Fundador 10, Ray Winklaar 2-1, Norvianel Naar 3-1;
   Edermar la Cruz (pen) 1-1]
[Jan 8]
Jong Holland        1-2 Hubentut Fortuna
  [Quinten Amerlaan 12; Eugene Martha 8, Lisandro Trinidad 1-2]
[Jan 10]
SUBT                0-2 Centro Dominguito
  [Heinrich Gerard 0-1, Kenneth Kunst 90]
[Jan 11]
Centro Barber       5-0 Buena Vista
  [Edgard Cassiani (3), Eugeron Rafaela, Shayron Bernardus]
VESTA               2-1 Sithoc
  [Tyronne Maria 78, Joel Victoria 83; Jurely Kroonstadt 55]
[Jan 12]
Victory Boys        1-1 Jong Colombia
  [Demei Rosario 1-0; Kelvin Jansen 1-1]

Round 2
[Jan 13]
Hubentut Fortuna    1-0 Undeba
  [Franklin Olaria]
[Jan 14]
Centro Dominguito   1-1 Jong Holland  
  [Kenneth Kunst 42; Jurick Martina 50] 
[Jan 15]
Buena Vista         0-1 SUBT
  [Gedion LacCruz 80]
[Jan 16]
Sithoc              0-3 Centro Barber
  [Tyronne Maria (3)]
[Jan 17]
JOng Colombia       2-3 VESTA
[Jan 18]
Victory Boys        4-1 CH Mahuma

Round 3
[Jan 18]
Undeba              1-1 Centro Dominguito  
[Jan 19]
Jong Holland        4-2 Buena Vista
  [Charles Martina (2), Shairon Anastatia, Yuyu Brunkard;
   Ruel Coffie, Denerick Pizas]
[Jan 20]
SUBT                1-1 Sithoc
  [Roderick Rosaria 90; Renier Litecia 8]
[Jan 21]
Centro Barber       1-1 Jong Colombia
  [Djarston Torbed 2; Roshenne Virginie 6og]
[Jan 22]
VESTA               0-1 Victory Boys
  [Jairon Brunken 82]
[Jan 24]
CH Mahuma           2-3 Hubentut Fortuna
  [Gaylord Helmijr 1-2, 2-2; Suehandy Benito 0-1, Soransly Tomsjansen 0-2,
   Everon Espasia 2-3]

Round 4
[Jan 25]
Buena Vista         1-2 Undeba
  [?; Dexter Cicilia, Dayron Lodovica]
Sithoc              0-2 Jong Holland
  [Quinten Ammerlaan, Charles Martina]
[Jan 26]
Jong Colombia       0-1 SUBT
  [Rishendel Steenbaar]
[Jan 27]
Victory Boys        0-1 Centro Barber 
  [Edgard Cassiani 55pen]
[Jan 28]
Hubentut Fortuna    1-0 VESTA
  [Eugene Martha 67]
[Jan 29]
Centro Dominguito   4-0 CH Mahuma 
  [Kenneth Kunst 7, Heinrich Gerard 2-0, Rutmar van Eiter 71,
   Ashar Bernardus 75pen]   

Round 5
[Jan 30]
Undeba              1-1 Sithoc
  [Higobert Delando 1-1; Oscar Molina 0-1]
[Feb 1]
SUBT                0-1 Victory Boys
  [Andres Manuela 81]
Centro Barber       1-2 Centro Dominguito  
  [Richinel Doran 69; Kenneth Kunst 45, Ashar Bernardus 62]
[Feb 5]
Jong Holland        4-1 Jong Colombia
  [Airic Damoen 3, Charles Martina 9, Ransley Torbed 42,
   Shairon Anastatia 48; Yuyu Brunkard (og) 2-1]
[Feb 7]
VESTA               1-1 CH Mahuma
  [Mirco Colina Jr. 32; Gaylord Helmeijer 49]
[Feb 8]
Buena Vista         1-3 Hubentut Fortuna
  [Curly Marceli (pen) 1-2; Dario Causil Arias 0-1,
   Gilbert Emperador 0-2, Surhandy Benito 90]

Round 6
[Feb 8]
Jong Colombia       1-3 Undeba
  [Rashid Conquet 1-2; Norvianel Naar 0-1, 1-3,
   Dayron Lodovica 0-2]
[Feb 9]
Victory Boys        1-2 Jong Holland
[Feb 10]
VESTA               4-1 SUBT
  [Orville Barnett 1-0, Tyronne Maria 70, 74,
   Clifton Felis 4-0; Cijntje 4-1]
[Feb 11]
Hubentut Fortuna    1-0 Centro Barber
  [Dario Arias 49pen]
[Feb 12]
Centro Dominguito   2-1 Sithoc
  [Ivaneck Martis 16, Heinrich Gerard 68; Oscar Molina 74]
[Feb 14]
CH Mahuma           2-0 Buena Vista
  [Xavier Navarro, Edermar la Cruz]

Round 7
[Feb 18]
Jong Holland        3-0 VESTA
  [Charles Martina 21, 64, Diego Taborda 75]
[Feb 19]
SUBT                1-3 Centro Barber
  [Rodienne Seinchi 55; Jerachmiel Cleofa 52, 85, Vilyson Lake 81]
[Feb 25]
Undeba              2-1 Victory Boys
  [Dayron Lodowika 4, Norvianel Naar 35; Fanso Harris 88]
[Feb 26]
Jong Colombia       1-1 CH Mahuma
  [Edsel Constancia 18; Quentin Phelipa 72]
[Feb 27]
Sithoc              0-3 Hubentut Fortuna
  [Eugene Martha 2, Soranley Tomsjansen 30, Everon Espacia ~90]
[Feb 28]
Buena Vista         0-4 Centro Dominguito
  [Ivaneck Martis, Heinrich Gerard (2), Kenneth Kunst]

Round 8
[Mar 1]
VESTA               1-0 Undeba
  [Dengelo America 10]
Centro Barber       0-1 Jong Holland
  [Diego Zuluaga Taborda 85]
[Mar 2]
CH Mahuma           0-2 SUBT
  [Franco St. Jacoba (2)]
[Mar 3]
Sithoc              1-0 Victory Boys
  [Rylison Albertus 52]
[Mar 4]
Buena Vista         2-0 Jong Colombia
  [Destry Juliana 13, Rodrick Concincion 46]
[Mar 5]
Hubentut Fortuna    0-3 Centro Dominguito
  [Ashar Bernardus 30pen, Kenneth Kunst 66, 87]

Round 9
[Mar 6]
Undeba              0-2 Centro Barber
  [Djarston Torbed, Edgard Cassiani]
[Mar 7]
Jong Holland        0-1 SUBT
  [Franco Sint Jacob]
[Mar 8]
Victory Boys        1-1 Hubentut Fortuna
  [Shulton Felicia; Dario Causil Aria]
VESTA               1-0 Buena Vista
  [Mauricio Moreno Moscoso]
[Mar 9]
Sithoc              2-1 CH Mahuma
  [Wilson Vasquez-Rangel 16, Shurwendel Roosje 36;
   Rylison Albertus ~90og]
[Mar 10]
Jong Colombia       0-2 Centro Dominguito
  [Ashar Bernardus, Kenneth Kunst]

Round 10
[Mar 11]
Undeba              2-1 Jong Holland
  [Norvianel Naar 36, 72; Airic Damoen 45]
[Mar 12]
SUBT                0-8 Hubentut Fortuna
  [Lisandro Trinidad (4), Franklin Olaria, Everon Espacia, 
   Suhandy Benito, Shurandly Tomsjansen]
[Mar 14]
Centro Barber       4-1 CH Mahuma
  [Rochene Granviel (og) 1-0, Edgar Cassiani 2-0,
   Ruwensley Girigorie 3-1, 4-1; Quintin Phelipa 2-1]
[Mar 15]
Centro Dominguito   2-2 VESTA  
  [Ashar Berbardus 19, Euston Ralf 78pen; Margwingelo Florentina 6, 
   Tyron Maria ~45]  
Buena Vista         0-0 Victory Boys  
[Mar 16]
Jong Colombia       2-4 Sithoc
  [Frenly Servania 1-2, Kendrick Soliana 2-2; Ginovierre Sambo 0-1,
   Juan Alvis Renles 0-2, Wilson Vazquez Rangel 2-3, Oscar Molina 2-4]

Round 11
[Mar 17]
SUBT                0-4 Undeba
  [Norvianel Naar 1, 69, Raychenald Raap 8, Higobert Delando 90]
[Mar 19]
Jong Holland        4-0 CH Mahuma
  [Diego Zuluaga Taborda, Charles Martina, Kemoy Reid,
   Quinten Ammerlaan]
[Mar 20]
Jong Colombia       0-0 Hubentut Fortuna
[Mar 21]
Victory Boys        1-2 Centro Dominguito
  [David Bradley 33; Skippy Martis 10, Giandro Steba 66]
[Mar 22]
Sithoc              2-0 Buena Vista
  [Wilson Vasquez Rangel, Juan Alvis]
[Mar 29]
VESTA               2-2 Centro Barber

Round 12
[Mar 30]
Centro Dominguito   1-0 Buena Vista
  [Rolando Martina]
[Mar 31]
Hubentud Fortuna    0-1 Jong Colombia
  [Frenly Servania]
[Apr 1]
CH Mahuma           0-3 Jong Holland
[Apr 2]
Centro Barber       4-2 Victory Boys
  [Shayron Bernardus 14, Edgard Cassiani 2-2, 4-2, Vylison Lake 67;
   Demi Rosario 10, Germain Permit 26pen]
[Apr 3]
Undeba              2-0 SUBT
  [Norvianel Naar 41, 77]
[Apr 4]
Sithoc              1-2 VESTA
  [Oscar Molina 1-0;  Garson Sambo 1-1, Tyronne Maria 1-2]

Round 13
[Apr 5]
Centro Dominguito   3-0 Jong Colombia
  [Ashar Bernardus 45, Ziandro Steba 2-0, Clifford Pauletta 3-0]
Hubentut Fortuna    6-1 CH Mahuma
  [Lisandro Trinidat (3), Soranley Tomsjansen, Eugene Martha,
   Jimmy Honorat; Shurandell William]
[Apr 6]
Jong Holland        2-0 Victory Boys 
  [Jerome Jemilson 20, Diego Zuluaga Taborda 23] 
[Apr 7]
Centro Barber       3-0 SUBT    
  [Edgard Cassiani 29, Shayron Bernardus 45, Stalone Isenia 3-0]      
[Apr 8]
Sithoc              1-1 Undeba
  [Juan Alvis Reales 7; Norvianel Naar 1]
[Apr 9]
Buena Vista         1-1 VESTA

Round 14
[Apr 14]
Centro Barber       2-2 Sithoc
  [Edgard Cassiani 2, Ruwensley Girigori 77; Jursley Kroonstadt 59,
   Luis Jimenez Anaya 90+]
[Apr 15]
Hubentut Fortuna    3-0 Victory Boys 
  [Gilbert Emperador, Eugene Martha (2)]
[Apr 16]
SUBT                0-3 Jong Holland    
  [Carlington Lamont 1, 63, Charles Martina 0-3]
[Apr 18]
CH Mahuma           3-4 Centro Dominguito  
  [Quenton Phelipa, Gershwin Martina, Edemar La Cores;
   Ashar Bernardus, Kenneth Kunst (2), Ivaneck Martis 3-4]
[Apr 19]
VESTA               3-1 Jong Colombia 
  [Mauricio Moreno, Tyronne Maria (2); Frensley Servania]
Undeba              3-1 Buena Vista
  [Norvaniel Naar 25pen, Ray Winklaar i Lendell Johannes;
   Suehendley Barzey]

Round 15
[Apr 20]
Jong Holland        3-1 Sithoc  
  [Airic Damoen ~25, Yuyu Brunkart 43, Carlington Lamont 70;
   Juan Alves Reales 12]   
[Apr 24]
Centro Dominguito   2-0 Victory Boys 
  [Ashar Bernardus 53, 71]
[Apr 25]
SUBT                0-1 Hubentut Fortuna
  [Pitu Pieternella 26]
[Apr 26]
CH Mahuma           1-1 VESTA
  [ Gaylor Helmyer 76; Tyronne Maria 19]
Jong Colombia       1-1 Undeba
  [Rashid Conquet 43pen; Ray Winklaar 1-1]
[Apr 27]
Buena Vista         1-0 Centro Barber
  [Adalberto Selín Viloria 61og]

Round 16
[Apr 28]
Centro Dominguito   1-0 SUBT
  [Ivendell Meulens]
[Apr 29]
Victory Boys        0-0 VESTA
[May 2]
Hubentut Fortuna    0-0 Sithoc
[May 3]
Buena Vista         0-0 Jong Holland    
Jong Colombia       1-1 Centro Barber       
  [Brayner Hous 90; Edgar Cassiani 63]
[May 4]
CH Mahuma           0-1 Undeba   
  [Dexter Cicilia]            

Round 17
[May 5]
Sithoc              2-1 Centro Dominguito    
  [Wilson Vasquez Rangel 3, Juan Alves Reales 22; Skippy Martis 66]
[May 6]
SUBT                0-1 VESTA
  [Mauricio Moreno]
[May 7]
CH Mahuma           ann Centro Barber       [annulled; originally 1-2; Barber  
  [Edemar La Cruz 1-2; Richinel Doran 65,    fielded ineligible players Doran 
   Shairon Bernardus 66]                     and Isenia; match not replayed]
[May 8]
Hubentut Fortuna    4-0 Buena Vista          
  [Riangelo Rodriguez, Everon Espasia (2), Edward Trinidad]
[May 9]
Jong Colombia       1-1 Jong Holland
  [Rashid Conquet (pen) 1-0; Yuyu Brunkart 1-1]
[May 11]
Victory Boys        3-3 Undeba

Round 18
[May 12]
Sithoc              1-0 SUBT                
  [Reniel Leticia 88]
[May 13]
VESTA               1-1 Centro Dominguito 
  [Tyronne Maria 1-1; Ziandro Steba 17]
[May 14]
Jong Holland        0-3 Centro Barber   
  [Curly Hooi 8, Jerachmiel Cleofa 19, Ruwensley Girigorie 90] 
[May 16]
Undeba              2-2 Hubentut Fortuna
  [Lendel Johannes 21, Ray Winklaar 79; Hendriks Jansen 57,
   Everon Espacia (pen) 1-2]
[May 17]
CH Mahuma           1-2 Jong Colombia
  [Gerswin Martina 61; Rachmid Juliana 1, Elroy Gray 90+]
Victory Boys        3-3 Buena Vista
  [Raylison Lindo 1-0, Andres Manuela 86, David Bradley 87;
   Zuhandley Barzy 1-1, 1-2, 1-3]

Round 19
[May 18]
VESTA               1-1 Jong Holland
  [Darnout Kwasi 52; Charles Martina 73]
[May 20]
Centro Barber       0-0 Hubentut Fortuna   
[May 23]
SUBT                0-3 Jong Colombia    
[May 24]
Victory Boys        0-0 Sithoc                  
[Jun 8]
Buena Vista         0-0 CH Mahuma
[Jun 10]
Centro Dominguito   0-1 Undeba
  [Shurvey Delando 7]

Round 20
[May 25]
Hubentut Fortuna    1-1 Jong Holland 
  [Harriks Janse 90+pen; Carlington Lamont 39]
[May 26]
Centro Dominguito   5-1 Centro Barber
  [Rolando Martina 1-1, Skippy Martis 47, Kenneth Kunst 77,
   Ashar Bernardus 83, Ivendell Meulens 90+; Shairon Bernardus 0-1]
[May 27]
VESTA               1-1 Undeba
  [Denshelo America 81; Raychenald Raap 89]
[May 28]
Buena Vista         0-3 Sithoc              
  [Juan Alvez Reales (2). Jursly Kroonstadt]
[May 29]
Jong Colombia       1-1 Victory Boys
  [Kendrith Soliana; David Bradley]
[May 30]
SUBT                2-0 CH Mahuma           
  [Jamian De Kaster, Janou Troeman]

Round 21
[May 31]
Jong Holland        3-3 Centro Dominguito  
  [Jerome Jemelson 1-0, Carlington Lamont 2-0,
   Charles Martina 90+pen; Ivaneck Martis 2-1, 2-3,
   Ivandell Meulens 2-2]
Centro Barber       2-2 Undeba 
  [Edgar Cassiani 1-0, 2-0; Norvianel Naar 2-1, (pen) 2-2]
[Jun 1]
Sithoc              1-0 Jong Colombia
  [Vazquez Rangel 43]
[Jun 2]
SUBT                1-2 Buena Vista
  [Franco St. Jacoba 1-1; Destry Juliana 12, Dannerich Pizas 65pen]
[Jun 3]
Hubentud Fortuna    1-1 VESTA 
[Jun 4]
CH Mahuma           1-1 Victory Boys
  [Ruensley Leuteria 1-0; Selmar Clarissa 1-1]

Round 22    
[Jun 9]
Centro Barber       3-0 VESTA 
  [Edgar Cassiani (2), Vily Lake]
[Jun 11]
Jong Colombia       0-0 Buena Vista
[Jun 13]
Victory Boys        0-1 SUBT
  [Brushel Boutisma 90]
[Jun 14]
Jong Holland        0-2 Undeba
  [Lendel Johannes 5pen, Dayron Ludovica 90+]
Centro Dominguito   2-2 Hubentud Fortuna      
  [Rolando Martina 1-0, Ashar Bernardus 2-0; Hairicks Jansen 2-1,
   Lisandro Trinidat 2-2]
[Jun 15]
CH Mahuma           0-5 Sithoc

Final Table:

 1.RKSV Centro Dominguito              22 14  6  2 48-20 48  Qualified
 2.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)     22 12  8  2 43-16 44  Qualified
 3.Undeba (Banda'bou)                  22 11  8  3 37-22 41  Qualified
 4.CRKSV Jong Holland (Willemstad)     22 11  6  5 40-22 39  Qualified
 5.VESTA (Willemstad)                  22  8 10  4 28-25 34  Qualified
 6.SV Centro Social Deportivo Barber   21 10  6  5 41-22 33  [-3]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.RKVFC Sithoc (Mahuma)               22  9  6  7 30-26 33
 8.SUBT (Willemstad)                   22  6  1 15 12-40 19
 9.SV Victory Boys (Santa Rosa)        22  3  9 10 21-31 18
10.CRKSV Jong Colombia (Boca Samí)     22  3  9 10 20-34 18
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.SC Real Buena Vista                 22  3  6 13 14-40 15  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
12.Centro Hubenil Mahuma               21  1  5 15 17-53  8  Relegated

NB: match Mahuma-Barber from May 7 annulled and not replayed;
    Barber 3 points deducted for using ineligible players

NB: tournament to be played in regular phase, Playoff Kaya 6,
    Playoff Kaya 4 and final; number of clubs to be reduced 
    to 11 for 2009/10 and to 10 for 2010/11

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Aug 31]
Buena Vista         1-1 Santa Cruz
  [Roderick Concincion 1-1; Churandy Floranus 0-1]

Second Leg [Sep 4]
Santa Cruz          0-2 Buena Vista

NB: Buena Vista remain at first level


Playoff Kaya 6

Final Table:

 1.Undeba (Banda'bou)                   5  3  1  1  9- 3 10  Qualified
 2.SV Centro Social Deportivo Barber    5  2  3  0  7- 3  9  Qualified
 3.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)      5  2  2  1  7- 6  8  Qualified
 4.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      5  1  3  1  6- 5  6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.RKSV Centro Dominguito               5  1  1  3  6-11  4
 6.VESTA (Willemstad)                   5  0  2  3  6-13  2

Round 1 
[Jul 13]
Centro Dominguito   0-1 Centro Barber
  [Vilyson Lake 6]
[Jul 14]
Undeba              0-0 Jong Holland
[Jul 15]
Hubentut Fortuna    3-2 VESTA
  [Everon Espacia 73, 90, Franklin Olario 75; Tyronne Maria 19,
   Joel Victoria 68]

Round 2 
[Jul 18]
VESTA               1-3 Centro Dominguito
  [Mauricio Moreno 1-0; Ashar Bernardus 53, Rolando Martina 76,
   Ivendell Meulens 90]
[Jul 19]
Centro Barber       3-0 Undeba
  [Joshua Bicentini, Djarston Torbed, Jacir Jimenez Vergana]
Jong Holland        0-1 Hubentut Fortuna 
  [Everon Espacia 85pen]

Round 3
[Jul 22]
Centro Dominguito   1-3 Jong Holland
  [Clifford Braafhart 90; Criston Brunkaard 51, Eder Constancia 67,
   Carlington Lamont 80]
[Jul 23]
Hubentut Fortuna    0-1 Undeba
[Jul 24]
VESTA               1-1 Centro Barber

Round 4 
[Jul 27]
Undeba              4-0 Centro Dominguito
  [Norvianel Naar (2), Huyobert Delando, Dayron Lodovica]
[Jul 28]
Jong Holland        2-2 VESTA
  [Charles Martina 11, Carlington Lamont 2-0; Mauricio Moreno 2-1,
   Tyronne Maria 2-2]
[Jul 29]
Centro Barber       1-1 Hubentut Fortuna 
  [Edgar Cassiani 52; Franklin Ilario 24]

Round 5 
[Aug 4]
VESTA               0-4 Undeba
  [Dymond Lodowika 45, Dyron Lodowika 47, Dexter Cicilia 55, 62]
[Aug 5]
Centro Dominguito   2-2 Hubentut Fortuna 
  [Chiandro Steba 50, Ashar Bernardus 89; Heinrich Jansen 24,
   Everon Espacia 87pen]
[Aug 6]
Jong Holland        1-1 Centro Barber
  [Quinton Ammerlaan; Jerry Cleofa]

Final Table:

 1.Undeba (Banda'bou)                   5  3  1  1  9- 3 10  Qualified
 2.SV Centro Social Deportivo Barber    5  2  3  0  7- 3  9  Qualified
 3.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)      5  2  2  1  7- 6  8  Qualified
 4.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      5  1  3  1  6- 5  6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.RKSV Centro Dominguito               5  1  1  3  6-11  4
 6.VESTA (Willemstad)                   5  0  2  3  6-13  2


Playoff Kaya 4

Final Table:

 1.SV Centro Social Deportivo Barber    3  2  1  0  9- 3  7  Qualified
 2.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)      3  2  1  0  7- 3  7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      3  1  0  2  1- 8  3
 4.Undeba (Banda'bou)                   3  0  0  3  2- 5  0

Round 1
[Aug 9]
Undeba              0-1 Jong Holland
  [Jeromme Jimilson]
[Aug 11]
Centro Barber       2-2 Hubentut Fortuna 
  [Edgard Cassiani 22, Shairon Bernardus 23; Everon Espacia 53,
   Eugène Martha 87]

Round 2
[Aug 14]
Hubentut Fortuna    2-1 Undeba
  [Riangelo Rodriguez 63, Heinrich Jansen 90+; Ray Winklaar 51]
[Aug 15]
Jong Holland        0-5 Centro Barber
  [Edgard Cassiani 10, 51, 67, 85, Jasir Jimenez ~90]

Round 3
[Aug 18]
Undeba              1-2 Centro Barber
  [Rodiene Fundador 1-2; Fidel Sepúlveda 0-1, Gersley Gijsbertha 0-2]
[Aug 19]
Hubentut Fortuna    3-0 Jong Holland
  [Dario Arias 32, 51, Lisandro Trinidad 59]

Final Table:

 1.SV Centro Social Deportivo Barber    3  2  1  0  9- 3  7  Qualified
 2.Hubentut Fortuna (Seru Fortuna)      3  2  1  0  7- 3  7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CRKSV Jong Holland (Willemstad)      3  1  0  2  1- 8  3
 4.Undeba (Banda'bou)                   3  0  0  3  2- 5  0


Championship Final

Final [Aug 23]
Centro Barber       0-1 Hubentut Fortuna 
  [Lisandro Trenidad 38]

NB: both finalists qualified for the Kopa Antiano


Second Level (Sekshon Amatùr)

NB: 16 participants, divided into 2 groups; group phase followed
    by Playoff Kaya 6, Playoff Kaya 4 and final

Regular Stage

Round 1
[Nov 30]
CIU                 ppd CD Willibrordus

[Feb 5]
CD Willibrordus      -  UD Tera Kòrá

NB: CIU = Caribbean International University 

Grupo A 
  Scherpenheuvel
  UD Tera Kòrá
  New Song
  Didi
  Indekor
  Sithoc II
  CD Willibrordus
  Caribbean International University (CIU) 

Qualified for Playoff Kaya 6: Scherpenheuvel, UD Tera Kòrá, New Song

Grupo B 
  Santa Cruz
  Inter Willemstad
  Marquita
  Atomic
  Astros de Colombia
  De Koning
  Bonam
  Juventud Westpunt

Qualified for Playoff Kaya 6: Santa Cruz, Inter Willemstad, Marquita

Playoff Kaya 6

Round 1
[Jun 25]
Inter Willemstad    2-1 UD Tera Kòrá
[Jun 27]
Scherpenheuvel      2-0 Marquita
Santa Cruz          4-1 New Song

Round 2 [Jun 28-Jul 7]
UD Tera Kòrá        0-1 Santa Cruz
New Song            0-1 Scherpenheuvel  
Marquita            2-1 Inter Willemstad   

Round 3
[Jul 8]
Inter Willemstad    1-0 New Song
[Jul 9]
Scherpenheuvel      1-2 Santa Cruz
Marquita            2-1 UD Tera Kòrá        [annulled]
[Aug 11, replay]
Marquita             -  UD Tera Kòrá

Round 4 [Jul 10-17]
Santa Cruz          1-1 Inter Willemstad   
Marquita            2-1 New Song
UD Tera Kòrá        1-0 Scherpenheuvel  

Round 5
[Jul 18]
Santa Cruz          5-0 Marquita
[Jul 20]
Inter Willemstad     -  Scherpenheuvel
[Jul 21]
New Song             -  UD Tera Kòrá

Table:

 1.Santa Cruz                           5  4  1  0 13- 3 13
 2.Inter Willemstad (Kintjan)           4  2  1  1  5- 4  7
 3.Scherpenheuvel                       4  2  0  2  4- 3  6
 4.Marquita                             4  2  0  2  4- 9  6
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Union Deportivo Tera Kòrá            3  1  0  2  2- 3  3
 6.New Song                             4  0  0  4  2- 8  0

Playoff Kaya 4

Start Aug 13

Final [Aug 26]

Champions: Santa Cruz


Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Aug 31]
Buena Vista         1-1 Santa Cruz
  [Roderick Concincion 1-1; Churandy Floranus 0-1]

Second Leg [Sep 4]
Santa Cruz          0-2 Buena Vista

NB: Santa Cruz remain at second level


Bonaire 2009


Regular Season

NB: top-4 to qualify for playoff;
    first half playoff Oct 14-25; second half playoff Oct 28-Nov 8;
    championship final (over two legs) on Nov 13 and 20.

Final Table:

 1.SV Juventus (Antriòl)               16 12  3  1 56-15 39  Qualified
 2.Real (Rincon)                       16 11  4  1 33- 9 37  Qualified
 3.SV Vespo (Rincon)                   16  8  5  3 26-19 29  Qualified
 4.Atlétiko Flamingo (Nikiboko)        16  8  4  4 31-21 25  [-3]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Estrellas (Nort Saliña Kunuku Bieu) 16  7  1  8 44-32 22
 6.Arriba Perú                         16  3  4  9 22-42 13
 7.Atlétiko (Tera Kòrá)                16  2  7  7 13-39 13  [aka ATC]
 8.SV Vitesse (Antriòl)                16  2  4 10 15-43 10
 9.SV Uruguay (Antriòl Pariba)         16  1  4 11 14-34  7

NB: Atlétiko Flamingo 3 points deducted for no show in round 1

Round 1
[Jun 7]
Arriba Perú         awd Atlétiko Flamingo   [awarded 3-0; Flamingo showed with
[Jun 10]                                     insufficiently many players}
ATC                 0-0 Real Rincon  
[Jun 12]
Juventus            2-1 Uruguay
  [Geno Cicilia 62, Rilove Janga 69; Gerbert Louisa 78pen]
[Jun 14]
Estrellas           4-0 Vitesse
Vespo               bye

Round 2
[Jun 15]
Vespo               0-0 ATC   
[Jun 17]     
Atlétiko Flamingo   1-1 Juventus
  [Kerrel Alberto 60; Suendly Barzey 81]
[Jun 19]
Arriba Perú         0-2 Real Rincon         
  [Ilfred Piar 42, 56]
[Jun 21]
Uruguay             1-2 Estrellas  
  [Alexson Craane (pen) 1-1; Adri Serberie, Shurendy Alberto]
Vitesse             bye

Round 3
[Jun 22]
Vitesse             0-2 Vespo          
  [Bèrtje Winklaar 45, Adel Beaumont 71]
[Jun 24]
ATC                 3-3 Arriba Perú  
  [Julius Christiaan 2, Obi Winklaar 45, 72; Jean-Carlo Cueva 41,
   Miguel Sosa 71, José Luis Rodríguez 90]
[Jun 26]
Juventus            3-3 Estrellas
  [Shuendley Barzey 8, Rilove Janga 42, Leonard Coffie 78;
   Gabriël Alberto 62, 85, Wilson Alvorado 72]
[Jun 28]
Real Rincon         1-1 Atlétiko Flamingo 
  [Ilfred Piar 47; Silvio Villela 57]
Uruguay             bye

Round 4
[Jun 29]
Uruguay             2-1 Vitesse
  [Alexson Craane 29, 40; Edgar Perez 52]
[Jul 1]
Atlétiko Flamingo   3-1 ATC                 
[Jul 3]
Arriba Perú         2-3 Vespo  
[Jul 5]  
Juventus            3-2 Real Rincon
Estrellas           bye

Round 5
[Jul 6]
Estrellas           1-2 Vespo               
  [Jovani Melaan 1-1; Jason Pourier 0-1, 49]
[Jul 8]
Vitesse             2-2 Arriba Perú
  [Francis Statia 1-0, Bas Timmers 2-2; Luis Torres 1-1,
   Sandro Osorio 1-2]
[Jul 10]
Atlétiko Flamingo   2-1 Uruguay
[Jul 12]
ATC                 0-1 Juventus
Real Rincon         bye

Round 6 
[Jul 13]
Real Rincon         1-1 Vespo
  [Lacey Pauletta 1-1; Adel Beaumont 23]
[Jul 15]
Arriba Perú         1-1 Uruguay
[Jul 17]
ATC                 2-0 Estrellas
  [Robert Winklaar 58, Kumar Piar 84]
[Jul 19]
Juventus            4-0 Vitesse
  [Sigmar Celestin (3), Leonard Coffie]
Atlétiko Flamingo   bye

Round 7
[Jul 20]
Uruguay             0-0 ATC
[Jul 22]
Real Rincon         5-1 Estrellas
  [Robert Frans 9, Verney Agostein 20, Ilfred Piar 26,
   Lacey Pauletta 43, Decho Piar 81; Gabriël Alberto 17]
[Jul 24]
Atlétiko Flamingo   4-1 Vitesse
  [Steven Mercera 23pen, 50, Rulianne Martijn 60,
   Leonard Janga 4-1; Francis Statia 0-1]
[Jul 26]
Juventus            1-1 Vespo
  [Rilove Janga 1-1; Gachi Beaumont 40]
Arriba Perú         bye

Round 8
[Jul 27]
Atlétiko Flamingo   2-1 Estrellas
  [Steven Mercera 12, Chofi Janga 81pen; Gabriël Alberto 76]
[Jul 29]
Vespo               3-1 Uruguay
  [Juelsten Koeks, Jimmy Pourier (2); Alexson Craane (pen)]
[Jul 31]
Real Rincon         2-0 Vitesse
  [Verney Agostien, Terrence Frans]
[Aug 2]
Arriba Perú         0-4 Juventus
  [Debro Trinidad (2), Sigmar Celestin, Rilove Janga]
ATC                 bye

Round 9
[Aug 3]
Vitesse             0-2 ATC
  [Kumar Piar 4, Shairo Emerenciana 84]
[Aug 5]
Real Rincon         4-0 Uruguay
  [Ilfred Piar, Verney Agostien (2), own goal]
[Aug 7]
Vespo               2-2 Atlétiko Flamingo 
  [Adel Beaumont 70, Steven Piard 77; Steven Mercera 26,
   Rulianne Martijn 55]
[Aug 9]
Arriba Perú         3-5 Estrellas
Juventus            bye

Round 10
[Aug 10]
Real Rincon         3-1 Juventus      
  [Andre Piar 25, Verney Agostien 42, Ilfred Piar 90;
   Ricky Janzen 68pen]
[Aug 12]
Vespo               1-2 Arriba Perú         
[Aug 14]
ATC                 0-0 Atlétiko Flamingo   
[Aug 16]
Vitesse             2-2 Uruguay             
Estrellas           bye

Round 11
[Aug 17]
Atlétiko Flamingo   0-1 Real Rincon   
  [Lacey Pauletta 53]      
[Aug 19]
Estrellas           0-5 Juventus  
  [Rilove Janga (2), Ricky Janzen, Leo Coffie, Sigmar Celestin]          
[Aug 21]
Arriba Perú         1-1 ATC                 
[Aug 23]
Vespo               3-3 Vitesse    
  [Leroy Anthony 11, Steven Piard 71, Gachi Beaumont 74;
   Francis Statie 15, 64, Bienvenido Coffie 89]    
Uruguay             bye

Round 12
[Aug 24]
Estrellas           3-1 Uruguay  
  [Gabriel Alberto (2, 1 pen), Wilson Alvarado; Gerbert Louisa (pen)]    
[Aug 26]
Real Rincon         2-0 Arriba Perú   
  [Ilfred Piar 60, Verney Agostien 84]      
[Aug 28]
Juventus            4-2 Atlétiko Flamingo   
  [Leonard Coffie 48, Sigmar Celestin 59, Suendly Barzey 60,
   own goal 74; Narciso Da Silva 65, Roger Watson 85]
[Aug 30]
ATC                 1-2 Vespo 
  [? 1-0; Gachi Beaumont 1-1, 1-2]              
Vitesse             bye

Round 13
[Aug 31]
Vitesse             1-3 Estrellas  
  [Dederick Coffie 86; Bryan Virginie 50, Giovani Melaan 58, 75]
[Sep 2]
Uruguay             1-3 Juventus   
  [Edsel Martha; Rilove Janga, Suendly Barzey, Sigmar Celestin]         
[Sep 4]
Real Rincon         4-0 ATC                 
[Sep 12]
Atlétiko Flamingo   2-1 Arriba Perú   
  [Kerrel Alberto 1-0, Leonard Janga 2-1; ? 1-1]      
Vespo               bye

Round 14
[Sep 7]
Vespo               0-3 Juventus     
  [Shuendly Barzey, Jurgen Rojer, Rilove Janga]       
[Sep 9]
Vitesse             0-5 Atlétiko Flamingo   
  [Kerrel Alberto, Steven Mercera (3, 1 pen), Lendy Leito]
[Sep 11]
Estrellas           0-1 Real Rincon   
  [Philberon Albertus 6]      
[Sep 13]
ATC                 1-1 Uruguay             
Arriba Perú         bye

Round 15
[Sep 14]
Estrellas           3-1 Arriba Perú  
  [Gabriël Alberto 40, 44, Adimir Pelipa 80; Elias Galves 29pen]       
[Sep 16]
Atlétiko Flamingo   1-2 Vespo    
  [Steven Mercera 69; Adel Beaumont 42, Javier Ortega 54]     
[Sep 18]
Uruguay             1-3 Real Rincon  
  [Edsel Martha (pen); Dechy Piar, Lacey Pauletta, Ilfred Piar]       
[Sep 20]
ATC                 1-2 Vitesse   
  [?; Ryan Martha (2)]          
Juventus            bye

Round 16
[Sep 21]
Juventus           10-0 Arriba Perú   
  [Rilove Janga (4), Shuendley Barzey (2), Jurgen Rojer (2),
   Leonard Coffie, Ròi Burleson]      
[Sep 23]
Vitesse             1-1 Real Rincon     
  [Dederick Koffie 16; Ilfred Piar 1-1]
[Sep 25]
Uruguay             0-2 Vespo  
  [Adel Beaumont, Lalo Frans]             
[Sep 27]
Estrellas           2-3 Atlétiko Flamingo   
ATC                 bye

Round 17
[Sep 28]
Vitesse             0-5 Juventus
  [Rilove Janga (3), Shuendley Barzey, Leonard Coffie]          
[Sep 30]
Estrellas          16-0 ATC                 [ATC showed with 8 players]
  [Gabriël Alberto (8), Wilson Alvarado (3), Giovani Melaan (2),
   Nòki Melaan, Jurendy Alberto, Paolo Semeleer]               
[Oct 3]
Uruguay             1-2 Arriba Perú         
[Oct 4]
Vespo               0-1 Real Rincon         
Atlétiko Flamingo   bye

Round 18
[Oct 5]
Arriba Perú         1-2 Vitesse             
[Oct 7]
Juventus            6-1 ATC                 
[Oct 9]
Vespo               2-0 Estrellas           
[Oct 11]
Uruguay             0-3 Atlétiko Flamingo   
  [Steven Mercera, Roger Watson, Jarzihno Trinidad]
Real Rincon         bye

Final Table:

 1.SV Juventus (Antriòl)               16 12  3  1 56-15 39  Qualified
 2.Real (Rincon)                       16 11  4  1 33- 9 37  Qualified
 3.SV Vespo (Rincon)                   16  8  5  3 26-19 29  Qualified
 4.Atlétiko Flamingo (Nikiboko)        16  8  4  4 31-21 25  [-3]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Estrellas (Nort Saliña Kunuku Bieu) 16  7  1  8 44-32 22
 6.Arriba Perú                         16  3  4  9 22-42 13
 7.Atlétiko (Tera Kòrá)                16  2  7  7 13-39 13  [aka ATC]
 8.SV Vitesse (Antriòl)                16  2  4 10 15-43 10
 9.SV Uruguay (Antriòl Pariba)         16  1  4 11 14-34  7

NB: Atlétiko Flamingo 3 points deducted for no show in round 1

Playoff

Final Table:

 1.Real (Rincon)                        6  3  1  2 10- 7 10  Qualified
 2.SV Juventus (Antriòl)                6  3  1  2 14-13 10  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SV Vespo (Rincon)                    6  3  0  3 11- 9  9
 4.Atlétiko Flamingo (Nikiboko)         6  2  0  4  8-14  6

Round 1
[Oct 16]
Real Rincon         0-1 Atlétiko Flamingo 
  [Rutsel Sint Jago 50pen]
[Oct 18]
Juventus            3-1 Vespo    
  [Leonard Coffie 7, Rilove Janga 9, Suendley Barzey 18;  
   Jason Pourier 3-1]       

Round 2
[Oct 21]
Juventus            3-1 Real Rincon        
  [Rilove Janga 12, Ricky Janzen (pen) 2-0, Suendley Barzey 3-1;
   Ilfred Piar 2-1]
[Oct 23]
Vespo               2-0 Atlétiko Flamingo 
  [Yeyo Trinidad 56, 89]

Round 3
[Oct 25]
Real Rincon         1-0 Vespo    
  [Verney Agostien 90]           
[Oct 28]
Juventus            3-1 Atlétiko Flamingo 
  [Ricky Janzen 1-0, Rilove Janga 2-1, Leonard Coffie 3-1;
   Rulianne Martijn 1-1]

Round 4
[Oct 30]
Vespo               0-3 Real Rincon 
  [Philberon Albertus 7, Lacey Pauletta 0-2, Decho Piar 0-3]  
[Nov 1]
Atlétiko Flamingo   4-2 Juventus   
  [Steven Mercera 66, 80, Gunther Seraus 70, Jarzihno Trinidad 4-2;
   Earon Rosario (og) 0-1, Hensley de Windt (og) 0-2]     

Round 5
[Nov 4]
Atlétiko Flamingo   1-4 Vespo   
  [Chofi Janga 12; Jason Pourier 3, Gachi Beaumont 23, 46,
   Pedro-Luis Janzen 32]          
            
[Nov 6]
Real Rincon         2-2 Juventus   
  [Raymiro Coffie 14, Verney Agostien ~90; Ricky Janzen 30pen,
   Rilove Janga 77]

Round 6
[Nov 8]
Atlétiko Flamingo   1-3 Real Rincon         
  [Rulianne Martijn 44; Decho Piar 53, 64, Ilfred Piar 60]
[Nov 11]
Vespo               4-1 Juventus  
  [Jason Pourier 12, 35, 90, own goal 3-0; ? 89]          

Final Table:

 1.Real (Rincon)                        6  3  1  2 10- 7 10  Qualified
 2.SV Juventus (Antriòl)                6  3  1  2 14-13 10  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SV Vespo (Rincon)                    6  3  0  3 11- 9  9
 4.Atlétiko Flamingo (Nikiboko)         6  2  0  4  8-14  6

Championship Final

First Leg [Nov 15]
Real Rincon         1-2 Juventus           
  [Jurick Cicilia (pen) 1-2; Rilove Janga 0-1, Shuendly Barzey 0-2]

Second Leg [Nov 20]
Juventus            2-1 Real Rincon         
  [Leonard Coffie 1-0, Ricky Janzen 2-0; Jurick Cicilia 82]

NB: as the Bonaire league finished late, the clubs could not enter
     the Kopa Antiano

Torneo ACM NV 2009

NB: ACM = Avia Course and Maintenance (aviation school);
    apart from Juventus, all clubs affiliated to the FFB
    entered

Group Stage

[Apr 13]
Atlétiko Flamingo   2-3 Real Rincon         
ATC                 0-1 Vitesse

[Apr 15]
Arriba Perú         2-2 Uruguay        
Vespo               1-0 Estrellas

[Mar 18]
Atlétiko Flamingo   0-0 Arriba Perú   
Vitesse             0-1 Vespo    

[Mar 20]
ATC                 2-1 Estrellas
Real Rincon         1-0 Arriba Perú
Atlétiko Flamingo   2-1 Uruguay

[Mar 22]
Real Rincon         1-0 Uruguay
ATC                 1-0 Vespo
Estrellas           3-2 Vitesse

Final Tables:

Pul A
 1.Real Rincon                          3  3  0  0  5- 2  9
 2.Atlétiko Flamingo                    3  1  1  1  4- 4  4
 3.Arriba Perú                          3  0  2  1  2- 3  2
 4.Uruguay                              3  0  1  2  3- 5  1

Pul B
 1.ATC                                  3  2  0  1  3- 2  6
 2.Vespo                                3  2  0  1  2- 1  6
 3.Estrellas                            3  1  0  2  4- 5  3
 4.Vitesse                              3  1  0  2  3- 4  3

Semifinals [Mar 27]
Real Rincon         bt  Vespo
ATC                 lt  Atlétiko Flamingo   

Final [Mar 29, stadion di Playa]
Real Rincon         1-0 Atlétiko Flamingo
  [Verney Agostien 65]


Friendly Matches with two Curacao clubs; all at stadion di Playa

[May 29]
Real Rincon         3-2 Hubentut Fortuna
Estrellas           7-1 Indekor
[May 30]
Juventus            0-2 Hubentut Fortuna
ATC                 4-3 Indekor



Kopa Antiano 2009


NB: as the Bonaire league finished too late, the Kopa Antiano
    was decided in a single match between both Curacao finalists.

Final [Aug 30]
Hubentut Fortuna    4-2 Centro Barber  
  [Franklin Olaria 3, Lisandro Trenidad 30, 35, 4-2;
   Jair Cantiño 23, Shayron Bernardus 3-2]

NB: Hubentut Fortuna champions of Dutch Antilles 2009.



2007/08

2009/10

list of champions

list of champions Bonaire

list of champions Curaçao


About this document

Many thanks to Jan G. Oldenziel

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 11 Dec 2009

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.