Manchester United Premier Cup U-15 2015

Qualified for the "Manchester United Premier Cup" (World final)

Africa
Ghana - Right to Dream Academy
South Africa - Mamelodi Sundowns

Americas
Argentina - CA Lorenzo de Almagro
Brazil - CA Paranaense
Mexico - TCD Guadalajara

Asia
China - SHenan Jianye FC
Japan - Kyoto Sanga FC
South Korea - Suwon Samsung Bluewings
Thailand - Chonburi FC

Australasia
Australia - New South Wales Institute

Europe
Austria - Rapid Wien
Croatia - HNK Rijeka
Denmark - Esbjerg BK
Germany - RB Leipzig
Italy - Genoa CF
Russia - Chertanovo Football Academy
Spain - Real Madrid
Switzerland - FC Basel
UK - Reading FC

Host - Manchester United



Jul 20-23, 2015 in Manchester, England.

Group A
[Jul 20 Mo]
San Lorenzo           0-0     RB Leipzig          (Manchester University Campus 1)
HNK Rijeka            0-1     Reading FC          (Manchester University Campus 2)
Chonburi FC           0-2     San Lorenzo         (Manchester University Campus 3)
RB Leipzig            1-1     HNK Rijeka          (Manchester University Campus 3)
Reading FC            1-0     Chonburi FC         (Manchester University Campus 1)
[Jul 21 Tu]
San Lorenzo           1-0     HNK Rijeka          (Manchester University Campus 2)
RB Leipzig            0-2     Reading FC          (Manchester University Campus 3)
HNK Rijeka            0-0     Chonburi FC         (Manchester University Campus 1)
Reading FC            1-1     San Lorenzo         (Manchester University Campus 1)
Chonburi FC           0-1     RB Leipzig          (Manchester University Campus 2)          

   Team Name                          P  W D L Gf-Gc Pts
 1.Reading FC                         4  3 1 0  5- 1  10 (Quarter finals)
 2.San Lorenzo                        4  2 2 0  4- 1   8 (Quarter finals)
 3.RB Leipzig                         4  1 2 1  2- 3   5 (9-12)
 4.HNK Rijeka                         4  0 2 2  1- 3   2 (13-16)
 5.Chonburi FC                        4  0 1 3  0- 4   1 (17-20)

Group B
[Jul 20 Mo]
Paranaense            0-1     Genoa CFC           (Manchester University Campus 2)
Esbjerg FB            1-2     Right to Dream      (Manchester University Campus 3)
Kyoto Sanga FC        1-0     Paranaense          (Manchester University Campus 1)
Genoa CFC             3-0     Esbjerg FB          (Manchester University Campus 1)
Right to Dream        2-1     Kyoto Sanga FC      (Manchester University Campus 2)
[Jul 21 Tu]
Paranaense            3-0     Esbjerg FB          (Manchester University Campus 3)
Genoa CFC             0-0     Right to Dream      (Manchester University Campus 1)
Esbjerg FB            1-1     Kyoto Sanga FC      (Manchester University Campus 2)
Right to Dream        1-1     Paranaense          (Manchester University Campus 2)
Kyoto Sanga FC        0-1     Genoa CFC           (Manchester University Campus 3)

   Team Name                          P  W D L Gf-Gc Pts
 1.Genoa CFC                          4  3 1 0  5- 0  10 (Quarter finals)
 2.Right to Dream                     4  2 2 0  5- 3   8 (Quarter finals)
 3.Paranaense                         4  1 1 2  4- 3   4 (9-12)
 4.Kyoto Sanga FC                     4  1 1 2  3- 4   4 (13-16)
 5.Esbjerg FB                         4  0 1 3  2- 9   1 (17-20)

Group C
[Jul 20 Mo]
Chivas                0-0     Real Madrid CF      (Manchester University Campus 3)
Manchester United     2-1     Mamelodi Sundowns   (Manchester University Campus 1)
FNSW Institute        0-1     Chivas              (Manchester University Campus 2)
Real Madrid CF        0-0     Manchester United   (Manchester University Campus 2)
Mamelodi Sundowns     0-0     FNSW Institute      (Manchester University Campus 3)
[Jul 21 Tu]
Chivas                0-0     Manchester United   (Manchester University Campus 1)
Real Madrid CF        2-0     Mamelodi Sundowns   (Manchester University Campus 2)
Manchester United     0-0     FNSW Institute      (Manchester University Campus 3)
Mamelodi Sundowns     0-3     Chivas              (Manchester University Campus 3)
FNSW Institute        0-0     Real Madrid CF      (Manchester University Campus 1)

   Team Name                          P  W D L Gf-Gc Pts
 1.Chivas                             4  2 2 0  4- 0   8 (Quarter finals)
 2.Real Madrid CF                     4  1 3 0  2- 0   6 (Quarter finals)
 3.Manchester United                  4  1 3 0  2- 1   6 (9-12)
 4.FNSW Institute                     4  0 3 1  0- 1   3 (13-16)
 5.Mamelodi Sundowns                  4  0 1 3  1- 7   1 (17-20)

Group D
[Jul 20 Mo]
FC Basel 1893         2-0     Chertanovo FA       (Manchester University Campus 1)
SK Rapid Wien         2-0     Henan Jianye FC     (Manchester University Campus 2)
SS Bluewings          1-2     FC Basel 1893       (Manchester University Campus 3)
Chertanovo FA         3-0     SK Rapid Wien       (Manchester University Campus 3)
Henan Jianye FC       0-3     SS Bluewings        (Manchester University Campus 1)
[Jul 21 Tu]
FC Basel 1893         0-1     SK Rapid Wien       (Manchester University Campus 2)
Chertanovo FA         5-0     Henan Jianye FC     (Manchester University Campus 3)
SK Rapid Wien         0-6     SS Bluewings        (Manchester University Campus 1)
Henan Jianye FC       0-5     FC Basel 1893       (Manchester University Campus 1)
SS Bluewings          1-0     Chertanovo FA       (Manchester University Campus 2)

   Team Name                          P  W D L Gf-Gc Pts
 1.SS Bluewings                       4  3 0 1 11- 2   9 (Quarter finals)
 2.FC Basel 1893                      4  3 0 1  9- 2   9 (Quarter finals)
 3.Chertanovo FA                      4  2 0 2  8- 3   6 (9-12)
 4.SK Rapid Wien                      4  2 0 2  3- 9   6 (13-16)
 5.Henan Jianye FC                    4  0 0 4  0-15   0 (17-20)

[Jul 22 We]
Quarter Finals
Chivas                2-0     FC Basel 1893       (Manchester University Campus 2)
Genoa CFC         [4] 0-0 [2] San Lorenzo         (Manchester University Campus 1)
Reading FC            0-2     Right to Dream      (Manchester University Campus 1)
SS Bluewings          0-1     Real Madrid CF      (Manchester University Campus 2)
17-20
Chonburi FC           1-2     Esbjerg FB          (Manchester University Campus 3)
Mamelodi Sundowns     4-0     Henan Jianye FC     (Manchester University Campus 3)
13-16
FNSW Institute        1-2     SK Rapid Wien       (Manchester University Campus 3)
HNK Rijeka            1-0     Kyoto Sanga FC      (Manchester University Campus 1)
9-12
Manchester United [4] 1-1 [5] Chertanovo FA       (Manchester University Campus 2)
RB Leipzig            0-2     Paranaense          (Manchester University Campus 3)
5-8
Reading FC            0-3     FC Basel 1893       (Manchester University Campus 1)
San Lorenzo           0-2     SS Bluewings        (Manchester University Campus 2)
Semi finals
Genoa CFC         [5] 0-0 [4] Real Madrid CF      (Manchester University Campus 1)
Right to Dream        2-1     Chivas              (Manchester University Campus 1)

[Jul 23 Th]
19-20
Chonburi FC           5-0     Henan Jianye FC     (Manchester University Campus 3)
17-18
Esbjerg FB            3-2     Mamelodi Sundowns   (Manchester University Campus 2)
15-16
Kyoto Sanga FC        2-1     FNSW Institute      (Manchester University Campus 1)
13-14
HNK Rijeka        [3] 0-0 [5] SK Rapid Wien       (Manchester University Campus 3)
11-12
RB Leipzig            2-1     Manchester United   (Manchester University Campus 2)
9-10
Paranaense            2-0     Chertanovo FA       (Manchester University Campus 1)
7-8
Reading FC            0-3     San Lorenzo         (Manchester University Campus 3)
5-6
FC Basel 1893         0-2     SS Bluewings        (Manchester University Campus 2)
3-4
Chivas            [5] 0-0 [4] Real Madrid CF      (Manchester University Campus 1)
Final
Right to Dream    [4] 0-0 [3] Genoa CFC           (AJ Bell, Barton-upon-Irwell)

Final Standing

 1.Right to Dream Academy                7  4 3 0  9- 4 15 (Ghana)
 2.Genoa Cricket and Football Club SpA   7  3 4 0  5- 0 13 (Italy)
 3.Club Deportivo Guadalajara            7  3 3 1  7- 2 12 (Mexico)
 4.Real Madrid Club de F˙tbol            7  2 5 0  3- 0 11 (Spain)
 5.Suwon Samsung Bluewings Football Club 7  5 0 2 15- 3 15 (Korea Republic)
 6.Football Club Basel 1893              7  4 0 3 12- 6 12 (Switzerland)
 7.Club AtlÚtico San Lorenzo de Almagro  7  3 3 1  7- 3 12 (Argentina)
 8.Reading Football Club                 7  3 1 3  5- 9 10 (England)
 9.Clube AtlÚtico Paranaense             6  3 1 2  8- 3 10 (Brazil)
10.Chertanovo Sport and Education Center 6  2 1 3  9- 6  7 (Russia)
11.RasenBallsport Leipzig e.V.           6  2 2 2  4- 6  8 (Germany)
12.Manchester United Football Club       6  1 4 1  4- 4  7 (England)
13.Sportklub Rapid Wien                  6  3 1 2  5-10 10 (Austria)
14.Hrvatski Nogometni Klub Rijeka        6  1 3 2  2- 3  6 (Croatia)
15.Kyoto Sanga F.C.                      6  2 1 3  5- 6  7 (Japan)
16.Football New South Wales Institute    6  0 3 3  2- 5  3 (Australia)
17.Esbjerg forenede Boldklubber          6  2 1 3  7-12  7 (Denmark)
18.Mamelodi Sundowns Football Club       6  1 1 4  7-10  4 (South Africa)
19.Chonburi Football Club                6  1 1 4  6- 6  4 (Thailand)
20.Henan Jianye Football Club            6  0 0 6  0-24  0 (China PR)




European qualifications :

May 7-11, 2015 in Kobenhavn (Denmark)

Group A
Chertanovo Academy	0-1 Brommapojkarna
Chertanovo Academy	1-0 Dynamo Moskva
Chertanovo Academy	1-0 Br°ndy IF
Chertanovo Academy	1-0 MFK Frydek-Mistek
Brommapojkarna		1-1 Dynamo Moskva
Brommapojkarna		0-1 Br°ndy IF
Brommapojkarna		4-1 MFK Frydek-Mistek
Dynamo Moskva		1-0 Br°ndy IF
Dynamo Moskva		2-0 MFK Frydek-Mistek
Br°ndy IF		2-1 MFK Frydek-Mistek

Group B
Honved Budapest		1-0 HNK Rijeka
Honved Budapest		1-0 Maccabi Haifa
Honved Budapest		1-1 Legia Warszawa
Honved Budapest		3-0 Stabaek Football
HNK Rijeka		2-0 Maccabi Haifa
HNK Rijeka		1-0 Legia Warszawa
HNK Rijeka		0-0 Stabaek Football
Maccabi Haifa		1-0 Legia Warszawa
Maccabi Haifa		1-0 Stabaek Football
Legia Warszawa		2-0 Stabaek Football

Group C
Esbjerg BK		1-0 Galatasaray
Esbjerg BK		1-0 Feyenoord
Esbjerg BK		1-1 HJK Academy
Esbjerg BK		1-0 NK Aluminij
Galatasaray		3-1 Feyenoord
Galatasaray		4-1 HJK Academy
Galatasaray		3-0 NK Aluminij
Feyenoord		2-0 HJK Academy
Feyenoord		2-0 NK Aluminij
HJK Academy		1-0 NK Aluminij

Group D
Rapid Wien		1-1 FC Basel
Rapid Wien		2-0 KRC Genk
Rapid Wien		1-1 Malmoe FF
Rapid Wien		1-0 Atromitos FC
FC Basel		1-0 KRC Genk
FC Basel		0-3 Malmoe FF
FC Basel		1-0 Atromitos FC
KRC Genk		2-0 Malmoe FF
KRC Genk		2-0 Atromitos FC
Malmoe FF		1-2 Atromitos FC

1/4 finals
Chertanovo Academy	1-1 Galatasaray			[4-2 pen]
Esbjerg BK		1-1 Brommapojkarna		[5-4 pen]
FC Basel		2-0 Honved Budapest
Rapid Wien		1-1 HNK Rijeka			[4-2 pen]

1/2 finals places 1-4
Chertanovo Academy	1-1 FC Basel			[4-2 pen]
Esbjerg BK		2-1 Rapid Wien

1/2 finals places 5-8
Galatasaray		2-0 Honved Budapest
HNK Rijeka		1-1 Brommapojkarna		[5-4 pen]

1/2 finals places 9-12
Dynamo Moskva		2-0 Feyenoord
KRC Genk		2-1 Maccabi Haifa

1/2 finals places 13-16
Br°ndy IF		2-1 HJK Academy
Legia Warszawa		1-0 Malmoe FF

1/2 finals places 17-20
MFK Frydek-Mistek	1-0 NK Aluminij
Atromitos FC		1-0 Stabaek Football


19th place match
NK Aluminij		2-0 Stabaek Football

17th place match
MFK Frydek-Mistek	2-1 Atromitos FC

15th place match
Malmoe FF		3-1 HJK Academy

13th place match
Br°ndy IF		2-1 Legia Warszawa

11th place match
Maccabi Haifa		2-0 Feyenoord	

9th place match
KRC Genk		1-0 Dynamo Moskva

7th place match
Brommapojkarna		0-0 Honved Budapest		[5-4 pen]

5th place match
HNK Rijeka		0-0 Galatasaray			[9-8 pen]

Third place match
FC Basel		3-0 Rapid Wien

Final
Chertanovo Academy	4-0 Esbjerg BK


overview file

2014

2016


About this document

Prepared and maintained by Erik Garin and Osvaldo JosÚ Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Garin and Osvaldo JosÚ Gorgazzi (osvaldogorgazzi at yahoo.com.ar)
Last updated: 23 Aug 2018

(C) Copyright Erik Garin, Osvaldo JosÚ Gorgazzi and RSSSF 2015/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.