Ukraine 2022/23


Ukrainian Premier League
Ukrainian First League (Persha Liha)
Ukrainian Second League (Druha Liha)

Ukrainian Premier League 2022/23

VBET PREMIER LEAGUE 2022/23
---------------------------

Table:

 1.Shakhtar Donetsk        5   4  1  0  10- 2  13  
 2.SC Dnipro-1             4   4  0  0  11- 0  12  
 3.Zorya Luhansk           5   3  1  1  12-10  10  
 4.Kolos Kovalivka         5   3  1  1   5- 3  10  
 5.FC Olexandria           5   3  1  1   7- 6  10  
 6.Veres Rivne             5   3  1  1   6- 5  10  
 7.Metalist 1925 Kharkiv   5   2  2  1   5- 5   8  
 8.Metalist Kharkiv        5   2  1  2   7-10   7  [+]
 9.Dynamo Kyiv             4   2  0  2   4- 6   6  [C]
10.Rukh Lviv               5   1  1  3   6- 8   4  
11.FC Mynai                5   1  1  3   4- 6   4  
12.Vorskla Poltava         5   1  1  3   5- 8   4  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.FC Lviv                 5   1  1  3   3- 7   4  
14.Inhulets Petrove        5   0  2  3   4- 7   2  
-------------------------------------------------
15.Chornomorets Odesa      5   0  2  3   3- 6   2  
16.Kryvbas Kryvyi Rih      5   0  2  3   2- 5   2  [+]

NB: All matches are played without audience. Venues include: Kovalivka, 
      Kyiv, Lviv, Mynai, Odesa, Petrove, Rivne, and Uzhhorod.
    Desna Chernihiv and FC Mariupol have suspended their participation 
      due to the destruction of their sports infrastructure.
[C] Defending Champions

Round 1
[Aug 23]
Shakhtar      0-0 Metalist 1925
Zorya         3-1 Vorskla      
  [Yehor Nazaryna 7 pen, Denys Bezborodko 30, 53 - Denys Oliynyk 74 pen]
Kolos         1-0 Kryvbas      
  [Roman Honcharenko 36]
Chornomorets  0-1 Veres        
  [Dmytro Klyots 22. Missed PK: Vitaliy Dakhnovskyi (Ver) 48]
[Aug 24]
Rukh          1-2 Metalist     
  [Yuriy Klymchuk 41 - Yevhen Pidlepenets 37, Maxym Priadun 66]
[Sep 25]
Mynai         0-1 Lviv         
  [Olexandr Vasylyev 90+1]
[Nov 16]
Inhulets      - Dynamo       
Dnipro-1      - Olexandria   

Round 2
[Aug 27]
Lviv          2-3 Zorya        
  [Vitaliy Boiko 12, Nazariy Nych 49 - Roman Vantukh 8, Dmytro Myshnyov 57, Danyil Alefirenko 90]
Vorskla       1-2 Veres        
  [Olexandr Sklyar 21 - Valeriy Kucherov 81, Mykhailo Shestakov 90+6]
Metalist 1925 0-0 Chornomorets 
  [Missed PK: Artem Habelok (Met) 54]
[Aug 28]
Kolos         2-0 Rukh         
  [Vadym Milko 5, Denys Bezborodko 83]
Shakhtar      1-0 Kryvbas      
  [Artem Bondarenko 77]
Dynamo        0-3 Dnipro-1     
  [Eduard Sarapiy 43, Olexandr Pikhalyonok 56, Valentyn Rubchynskyi 90+1]
[Aug 29]
Olexandria    2-1 Mynai        
  [Maxym Tretyakov 23, Andriy Tsurikov 90+2 - Danylo Holub 90]
Metalist      1-1 Inhulets     
  [Dmytro Korkishko 6 pen - Vladyslav Klymenko 61]

Round 3
[Sep 2]
Rukh          0-1 Shakhtar     
  [Yukhym Konoplya 79]
[Sep 3]
Zorya         3-2 Dynamo       
  [Nazariy Rusyn 7, Dmytro Myshnyov 35, Volodymyr Brazhko 70 - 
   Vladyslav Vanat 50, Vitaliy Buyalskyi 83]
Dnipro-1      2-0 Veres        
  [Yanis Hamache 45+2, Volodymyr Adamyuk 47]
Metalist 1925 3-2 Vorskla      
  [Andriy Boryachuk 54, 90+2, Vladyslav Dmytrenko 79 - Marlyson Oliveira 44 pen, 
   Ruslan Stepanyuk 83. Missed PK: Denys Oliynyk (Vor) 16]
[Sep 4]
Chornomorets  1-1 Inhulets     
  [Manjrekar James 66 - Yevhen Zaporozhets 33]
Kryvbas       0-0 Lviv         
[Sep 5]
Mynai         1-1 Kolos        
  [Eldar Quliyev 4 - Pavlo Orikhovskyi 32 pen. Missed PK: Oleh Vyshnevskyi (Myn) 36]
Olexandria    1-3 Metalist     
  [Vladyslav Kalitvintsev 11 - Serhiy Panasenko 22, Maxym Pryadun 64, Olexandr Myzyuk 72]

Round 4
[Sep 9]
Rukh          3-1 Zorya        
  [Talles de Paula 41, 49 pen, 62 - Nazariy Rusyn 55]
[Sep 10]
Shakhtar      2-1 Chornomorets 
  [Maryan Shved 74, Lassina Traoré 90+6 - Maxym Brăgaru 10]
Kryvbas       0-1 Veres        
  [Vitaliy Dakhnovskyi 28]
[Sep 11]
Kolos         1-0 Metalist     
  [Serhiy Myakushko 72]
Dnipro-1      3-0 Metalist 1925
  [Volodymyr Adamyuk 62, Artem Dovbyk 66, Artem Hromov 88]
Dynamo        1-0 Lviv         
  [Vitaliy Buyalskyi 32]
[Sep 12]
Vorskla       0-0 Olexandria   
Inhulets      1-2 Mynai        
  [Olexandr Kozak 90+1 - Yehor Tverdokhlib 19, Olexiy Khakhlyov 60]

Round 5
[Sep 30]
Metalist 1925 2-0 Kolos        
  [Yaroslav Martyniuk 10 pen, Rostyslav Rusyn 30]
Veres         2-2 Rukh         
  [Vitaliy Dakhnovskyi 9, Dmytro Kliots 31 - Talles de Paula 26, Roman Didyk 53]
[Oct 1]
Metalist      1-6 Shakhtar     
  [Alex Chidomere 88 - Danylo Sikan 18, 30, 38, Olexandr Zubkov 35, Lassina Traoré 72, 
   Neven Đurasek 90+1. Missed PK: Mykhailo Mudryk (Sha) 81]
Lviv          0-3 Dnipro-1     
  [Artem Dovbyk 39, Olexiy Hutsuliak 45, 79]
Inhulets      0-1 Vorskla      
  [Denys Oliynyk 34]
[Oct 2]
Zorya         2-2 Kryvbas      
  [Ihor Kyriukhantsev 17, 28 - Olexiy Khoblenko 10 pen, Nazar Voloshyn 66]
Chornomorets  1-2 Olexandria   
  [Maxym Brăgaru 78 - Denys Miroshnichenko 71, Kyrylo Kovalets 83]
Mynai         0-1 Dynamo       
  [Viktor Tsyhankov 51]

Moved Match Round 7
[Aug 25]
Inhulets      1-2 Olexandria   
  [Olexandr Kucherenko 62 - Serhiy Rybalka 22 pen, Andriy Tsurikov 48]

Table:

 1.Shakhtar Donetsk        5   4  1  0  10- 2  13  
 2.SC Dnipro-1             4   4  0  0  11- 0  12  
 3.Zorya Luhansk           5   3  1  1  12-10  10  
 4.Kolos Kovalivka         5   3  1  1   5- 3  10  
 5.FC Olexandria           5   3  1  1   7- 6  10  
 6.Veres Rivne             5   3  1  1   6- 5  10  
 7.Metalist 1925 Kharkiv   5   2  2  1   5- 5   8  
 8.Metalist Kharkiv        5   2  1  2   7-10   7  [+]
 9.Dynamo Kyiv             4   2  0  2   4- 6   6  [C]
10.Rukh Lviv               5   1  1  3   6- 8   4  
11.FC Mynai                5   1  1  3   4- 6   4  
12.Vorskla Poltava         5   1  1  3   5- 8   4  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.FC Lviv                 5   1  1  3   3- 7   4  
14.Inhulets Petrove        5   0  2  3   4- 7   2  
-------------------------------------------------
15.Chornomorets Odesa      5   0  2  3   3- 6   2  
16.Kryvbas Kryvyi Rih      5   0  2  3   2- 5   2  [+]

NB: All matches are played without audience. Venues include: Kovalivka, 
      Kyiv, Lviv, Mynai, Odesa, Petrove, Rivne, and Uzhhorod.
    Desna Chernihiv and FC Mariupol have suspended their participation 
      due to the destruction of their sports infrastructure.
[C] Defending Champions

Top scorers:

1.TALLES Brener de Paula (Rukh)   4  [Brazil]
2.Denys BEZBORODKO (Zorya/Kolos)  3
  Danylo SIKAN (Shakhtar)         3

Round 6 [Oct 8]
Dnipro-1      - Zorya        
Kolos         - Inhulets     
Veres         - Metalist     
Lviv          - Shakhtar     
Olexandria    - Metalist 1925
Vorskla       - Chornomorets 
Kryvbas       - Mynai        
Dynamo        - Rukh         

Round 7
[Oct 15]
Zorya         - Kolos        
Mynai         - Veres        
Shakhtar      - Dynamo       
Rukh          - Dnipro-1     
Metalist      - Vorskla      
Metalist 1925 - Lviv         
Chornomorets  - Kryvbas      

Round 8 [Oct 19]
Chornomorets  - Zorya        
Shakhtar      - Kolos        
Lviv          - Veres        
Dnipro-1      - Inhulets     
Olexandria    - Kryvbas      
Dynamo        - Metalist     
Metalist 1925 - Mynai        
Vorskla       - Rukh         

Round 9 [Oct 22]
Veres         - Zorya        
Kolos         - Chornomorets 
Mynai         - Shakhtar     
Metalist      - Dnipro-1     
Olexandria    - Lviv         
Rukh          - Metalist 1925
Kryvbas       - Inhulets     
Dynamo        - Vorskla      

Round 10 [Oct 29]
Metalist 1925 - Zorya        
Kolos         - Veres        
Shakhtar      - Olexandria   
Dnipro-1      - Chornomorets 
Lviv          - Metalist     
Vorskla       - Mynai        
Inhulets      - Rukh         
Dynamo        - Kryvbas      

Round 11 [Nov 5]
Zorya         - Metalist     
Olexandria    - Kolos        
Metalist 1925 - Veres        
Shakhtar      - Inhulets     
Dnipro-1      - Mynai        
Chornomorets  - Dynamo       
Vorskla       - Lviv         
Rukh          - Kryvbas      

Round 12 [Nov 9]
Inhulets      - Zorya        
Kolos         - Dnipro-1     
Veres         - Shakhtar     
Dynamo        - Olexandria   
Metalist      - Metalist 1925
Mynai         - Chornomorets 
Lviv          - Rukh         
Kryvbas       - Vorskla      

Round 13 [Nov 13]
Shakhtar      - Zorya        
Dynamo        - Kolos        
Olexandria    - Veres        
Vorskla       - Dnipro-1     
Metalist      - Kryvbas      
Metalist 1925 - Inhulets     
Chornomorets  - Lviv         
Rukh          - Mynai        

Round 14 [Nov 19]
Zorya         - Olexandria   
Kolos         - Vorskla      
Veres         - Dynamo       
Dnipro-1      - Shakhtar     
Mynai         - Metalist     
Kryvbas       - Metalist 1925
Rukh          - Chornomorets 
Inhulets      - Lviv         

Round 15 [Nov 26]
Zorya         - Mynai        
Lviv          - Kolos        
Inhulets      - Veres        
Shakhtar      - Vorskla      
Kryvbas       - Dnipro-1     
Olexandria    - Rukh         
Chornomorets  - Metalist     
Dynamo        - Metalist 1925

Round 16 [Mar 4]
Vorskla       - Zorya        
Kryvbas       - Kolos        
Veres         - Chornomorets 
Metalist 1925 - Shakhtar     
Olexandria    - Dnipro-1     
Metalist      - Rukh         
Lviv          - Mynai        
Dynamo        - Inhulets     

Round 17 [Mar 11]
Zorya         - Lviv         
Rukh          - Kolos        
Veres         - Vorskla      
Kryvbas       - Shakhtar     
Dnipro-1      - Dynamo       
Mynai         - Olexandria   
Inhulets      - Metalist     
Chornomorets  - Metalist 1925

Round 18 [Mar 18]
Dynamo        - Zorya        
Kolos         - Mynai        
Veres         - Dnipro-1     
Shakhtar      - Rukh         
Metalist      - Olexandria   
Vorskla       - Metalist 1925
Inhulets      - Chornomorets 
Lviv          - Kryvbas      

Round 19 [Apr 1]
Zorya         - Rukh         
Metalist      - Kolos        
Veres         - Kryvbas      
Chornomorets  - Shakhtar     
Metalist 1925 - Dnipro-1     
Olexandria    - Vorskla      
Mynai         - Inhulets     
Lviv          - Dynamo       

Round 20 [Apr 8]
Kryvbas       - Zorya        
Kolos         - Metalist 1925
Rukh          - Veres        
Shakhtar      - Metalist     
Dnipro-1      - Lviv         
Olexandria    - Chornomorets 
Dynamo        - Mynai        
Vorskla       - Inhulets     

Round 21 [Apr 15]
Zorya         - Dnipro-1     
Inhulets      - Kolos        
Metalist      - Veres        
Shakhtar      - Lviv         
Metalist 1925 - Olexandria   
Chornomorets  - Vorskla      
Mynai         - Kryvbas      
Rukh          - Dynamo       

Round 22 [Apr 22]
Kolos         - Zorya        
Veres         - Mynai        
Dynamo        - Shakhtar     
Dnipro-1      - Rukh         
Olexandria    - Inhulets     
Vorskla       - Metalist     
Lviv          - Metalist 1925
Kryvbas       - Chornomorets 

Round 23 [Apr 29]
Zorya         - Chornomorets 
Kolos         - Shakhtar     
Veres         - Lviv         
Inhulets      - Dnipro-1     
Kryvbas       - Olexandria   
Metalist      - Dynamo       
Mynai         - Metalist 1925
Rukh          - Vorskla      

Round 24 [May 3]
Zorya         - Veres        
Chornomorets  - Kolos        
Shakhtar      - Mynai        
Dnipro-1      - Metalist     
Lviv          - Olexandria   
Metalist 1925 - Rukh         
Inhulets      - Kryvbas      
Vorskla       - Dynamo       

Round 25 [May 6]
Zorya         - Metalist 1925
Veres         - Kolos        
Olexandria    - Shakhtar     
Chornomorets  - Dnipro-1     
Metalist      - Lviv         
Mynai         - Vorskla      
Rukh          - Inhulets     
Kryvbas       - Dynamo       

Round 26 [May 13]
Metalist      - Zorya        
Kolos         - Olexandria   
Veres         - Metalist 1925
Inhulets      - Shakhtar     
Mynai         - Dnipro-1     
Dynamo        - Chornomorets 
Lviv          - Vorskla      
Kryvbas       - Rukh         

Round 27 [May 20]
Zorya         - Inhulets     
Dnipro-1      - Kolos        
Shakhtar      - Veres        
Olexandria    - Dynamo       
Metalist 1925 - Metalist     
Chornomorets  - Mynai        
Rukh          - Lviv         
Vorskla       - Kryvbas      

Round 28 [May 24]
Zorya         - Shakhtar     
Kolos         - Dynamo       
Veres         - Olexandria   
Dnipro-1      - Vorskla      
Kryvbas       - Metalist     
Inhulets      - Metalist 1925
Lviv          - Chornomorets 
Mynai         - Rukh         

Round 29 [May 27]
Olexandria    - Zorya        
Vorskla       - Kolos        
Dynamo        - Veres        
Shakhtar      - Dnipro-1     
Metalist      - Mynai        
Lviv          - Inhulets     
Metalist 1925 - Kryvbas      
Chornomorets  - Rukh         

Round 30 [Jun 3]
Mynai         - Zorya        
Vorskla       - Shakhtar     
Rukh          - Olexandria   
Metalist      - Chornomorets 
Kolos         - Lviv         
Veres         - Inhulets     
Dnipro-1      - Kryvbas      
Metalist 1925 - Dynamo       


Ukrainian First League (Persha Liha) 2022/23

PERSHA LIHA 2022/23
-------------------

FIRST STAGE

Group A | Group B

Group A

Table:

1.Polissia Zhytomyr              6   5  1  0  16- 3  16  
2.Karpaty Lviv                   6   5  0  1  12- 4  15  
3.Epicenter Dunayivtsi           6   4  1  1  10- 5  13  
4.Prykarpattia Ivano-Frankivsk   6   2  1  3   4- 7   7  
-------------------------------------------------------
5.Nyva Ternopil                  6   1  3  2   4- 4   6  
6.Dinaz Vyshhorod                6   1  2  3   4-11   5  
7.Bukovyna Chernivtsi            6   1  1  4   4-10   4  
8.FSC Mariupol                   6   0  1  5   4-14   1  

Round 1 [Aug 27]
Dinaz         1-1 Nyva Ternopil
  [Vladyslav M. Klymenko 57 - Ruslan Dedukh 41 pen]
Prykarpattya  0-3 Polissya     
  [Pylyp Budkivskyi 9, 23, Artem Kozak 39]
Karpaty       3-0 FSC Mariupol 
  [Rostyslav Taranukha 11, Ambrosiy Chachua 19, Oleh Len 72]
Bukovyna      1-2 Epicenter    
  [Illya Skrypnyk 90+3 - Vladyslav Krystin 79, Olexandr Chepelyuk 84]

Round 2
[Sep 2]
FSC Mariupol  1-1 Prykarpattia 
  [Mykyta Mykhailenko 29 - Bohdan Orynchak 61]
[Sep 3]
Epicenter     1-2 Polissia     
  [Taras Puchkovskyi 56 - Vasyl Hrytsuk 47 pen, Bohdan Kushnirenko 77]
[Sep 4]
Nyva Ternopil 0-1 Karpaty      
  [Ambrosiy Chachua 82]
Bukovyna      0-0 Dinaz        

Round 3
[Sep 10]
Polissia      4-2 FSC Mariupol 
  [Vasyl Hrytsuk 7 pen, Pylyp Budkivskyi 21, 88, Bohdan Kushnirenko 69 - Ihor Bykovskyi 38, 50]
Dinaz         1-3 Epicenter    
  [Oleh Vakulenko 3 - Maxym Hirnyi 6, 59 pen, Taras Puchkovskyi 86]
[Sep 11]
Karpaty       4-0 Bukovyna     
  [Rostyslav Taranukha 4, Ambrosiy Chachua 29, Denys Kozhanov 55, 
   Vasyl Hakman (Buk) 90+1 og. Missed PK: Denys Kozhanov (Kar) 28]
Prykarpattia  1-0 Nyva Ternopil
  [Ivan Sondei 54]

Round 4
[Sep 16]
Epicenter     1-0 FSC Mariupol 
  [Claudinei Barbosa 90]
[Sep 17]
Nyva Ternopil 0-0 Polissia     
[Sep 18]
Dinaz         1-2 Karpaty      
  [Oleh Kos 34 - Vladyslav Pryimak 64, Ihor Duts 72]
Bukovyna      0-1 Prykarpattia 
  [Maxym Stadnik 89]

Round 5
[Sep 23]
FSC Mariupol  0-2 Nyva Ternopil
  [Andriy Zin 25, Oleh Khrustavka 48]
[Sep 24]
Karpaty       0-2 Epicenter    
  [Maxym Hirnyi 14, 38 pen]
Prykarpattia  0-1 Dinaz        
  [Serhiy Starenkyi 51]
[Sep 25]
Polissia      2-0 Bukovyna     
  [Bohdan Kushnirenko 29 pen, Denys Yanakov 65 pen]

Round 6
[Oct 1]
Dinaz         0-5 Polissia     
  [Pylyp Budkivskyi 11, 29, Bohdan Kushnirenko 36, Vasyl Hrytsuk 86 pen, Dmytro Shastal 90]
Karpaty       2-1 Prykarpattia 
  [Artur Riabov 33, Rostyslav Taranukha 62 - Vasyl Tsiutsiura 19 pen]
[Oct 2]
Epicenter     1-1 Nyva Ternopil
  [Yuriy Hlushchuk 83 - Roman Volokhatyi 70]
Bukovyna      3-1 FSC Mariupol 
  [Vasyl Palahniuk 15 pen, 77, Volodymyr Stoliar 29 - Ihor Bykovskyi 6]

Table:

1.Polissia Zhytomyr              6   5  1  0  16- 3  16  
2.Karpaty Lviv                   6   5  0  1  12- 4  15  
3.Epicenter Dunayivtsi           6   4  1  1  10- 5  13  
4.Prykarpattia Ivano-Frankivsk   6   2  1  3   4- 7   7  
-------------------------------------------------------
5.Nyva Ternopil                  6   1  3  2   4- 4   6  
6.Dinaz Vyshhorod                6   1  2  3   4-11   5  
7.Bukovyna Chernivtsi            6   1  1  4   4-10   4  
8.FSC Mariupol                   6   0  1  5   4-14   1  

Round 7 [Oct 8]
Polissya      - Karpaty      
Prykarpattya  - Epicenter    
Nyva Ternopil - Bukovyna     
FSC Mariupol  - Dinaz        

Round 8 [Oct 16]
Polissya      - Prykarpattya 
FSC Mariupol  - Karpaty      
Epicenter     - Bukovyna     
Nyva Ternopil - Dinaz        

Round 9 [Oct 22]
Polissya      - Epicenter    
Karpaty       - Nyva Ternopil
Dinaz         - Bukovyna     
Prykarpattya  - FSC Mariupol 

Round 10 [Oct 30]
FSC Mariupol  - Polissya     
Bukovyna      - Karpaty      
Epicenter     - Dinaz        
Nyva Ternopil - Prykarpattya 

Round 11 [Nov 5]
Polissya      - Nyva Ternopil
Karpaty       - Dinaz        
FSC Mariupol  - Epicenter    
Prykarpattya  - Bukovyna     

Round 12 [Nov 12]
Bukovyna      - Polissya     
Epicenter     - Karpaty      
Nyva Ternopil - FSC Mariupol 
Dinaz         - Prykarpattya 

Round 13 [Nov 20]
Polissya      - Dinaz        
Prykarpattya  - Karpaty      
Nyva Ternopil - Epicenter    
FSC Mariupol  - Bukovyna     

Round 14 [Nov 26]
Karpaty       - Polissya     
Epicenter     - Prykarpattya 
Bukovyna      - Nyva Ternopil
Dinaz         - FSC Mariupol 

Group B

Table:

1.LNZ Cherkasy                   6   4  1  1   9- 2  13  
2.Obolon Kyiv                    6   4  1  1   9- 4  13  
3.Metalurh Zaporizhzhia          5   3  1  1   8- 7  10  
4.Kremin Kremenchuk              6   2  1  3  13-11   7  
--------------------------------------------------------
5.FC Chernihiv                   5   1  2  2   4- 5   5  
6.SC Poltava                     5   1  1  3   5- 6   4  
7.Hirnyk-Sport Horishni Plavni   4   1  1  2   3- 9   4  
8.Skoruk Tomakivka               5   0  2  3   4-11   2  

Round 1
[Aug 27]
LNZ Cherkasy 0-0 Obolon      
Metalurh     3-3 Kremin      
  [Olexiy Sydorov 12 pen, 37, Volodymyr Bilotserkovets 28 - Denys Galata 17, 73, 
   Nazar Baida (Met) 66 og. Missed PK: Olexiy Sidorov (Met) 28]
FC Chernihiv 1-1 Skoruk      
  [Denys Soroka (Sko) 90 og - Denys Soroka 50]
[ppd]
SC Poltava   - Hirnyk-Sport

Round 2
[Sep 2]
Kremin       3-1 Skoruk      
  [Olexandr Vivdych 45+1, 48, Ivan Kuts 71 - Anton Sharko 90+1 pen]
[Sep 3]
Metalurh     2-1 LNZ Cherkasy
  [Olexiy Sydorov 65, 70 - Ivan Tyshchenko 23]
Obolon       2-1 SC Poltava  
  [Olexandr Batalskyi 23, Ihor Krasnopir 90 - Olexandr Tomenko 11]
[ppd]
Hirnyk-Sport - FC Chernihiv

Round 3
[Sep 9]
LNZ Cherkasy 2-0 Kremin      
  [Ivan Tyshchenko 8, Vladyslav Nekhtiy 25]
SC Poltava   1-2 Metalurh    
  [Vadym Taranushych 85 - Valeriy Sad 68 pen, 81 pen. Missed PK: Olexiy Sydorov (Met) 23]
[Sep 10]
FC Chernihiv 0-1 Obolon      
  [Olexandr Batalskyi 89 pen]
Skoruk       1-1 Hirnyk-Sport
  [Olexandr Mishurenko 6 - Suleyman Seytkhalilov 37]

Round 4
[Sep 16]
LNZ Cherkasy 1-0 SC Poltava  
  [Mykyta Poliuliakh 19. Missed PK: Ivan Tyshchenko (LNZ) 25]
[Sep 17]
Metalurh     0-2 FC Chernihiv
  [Dmytro Myronenko 12, Viacheslav Koidan 84]
Obolon       3-1 Skoruk      
  [Ihor Krasnopir 3, Oleh Slobodian 11 pen, Maxym Pokotyliuk 88 - Stanislav-Nuri Malysh 22]
[Sep 18]
Kremin       7-0 Hirnyk-Sport
  [Danylo Falkovskyi 35, Davronbek Azizov 41, Andriy Hloba 45+1, 50, 
   Simon Galoyan 57, Denys Halata 74 pen, Artem Tovkach 84]

Round 5
[Sep 23]
SC Poltava   2-0 Kremin      
  [Dmytro Shcherbak 45, Yevhen Streltsov 82]
[Sep 24]
Hirnyk-Sport 2-0 Obolon      
  [Artem Syomka 26 pen, Vladyslav Shynkarenko 73]
[Sep 25]
FC Chernihiv 0-2 LNZ Cherkasy
  [Anton Savin 31, Pavlo Zamurenko 87]
[ppd]
Skoruk       - Metalurh    

Round 6
[Sep 30]
Kremin       0-3 Obolon      
  [Vitaliy Hrusha 4, 11, Olexandr Batalskyi 43]
[Oct 1]
Hirnyk-Sport 0-1 Metalurh    
  [Valeriy Sad 14]
SC Poltava   1-1 FC Chernihiv
  [Yevhen Streltsov 8 - Roman Vovk 24]
[Oct 2]
LNZ Cherkasy 3-0 Skoruk      
  [Andriy Storchous 9, Ivan Tyshchenko 59, Anton Yevdokymov 85]

Table:

1.LNZ Cherkasy                   6   4  1  1   9- 2  13  
2.Obolon Kyiv                    6   4  1  1   9- 4  13  
3.Metalurh Zaporizhzhia          5   3  1  1   8- 7  10  
4.Kremin Kremenchuk              6   2  1  3  13-11   7  
--------------------------------------------------------
5.FC Chernihiv                   5   1  2  2   4- 5   5  
6.SC Poltava                     5   1  1  3   5- 6   4  
7.Hirnyk-Sport Horishni Plavni   4   1  1  2   3- 9   4  
8.Skoruk Tomakivka               5   0  2  3   4-11   2  

Round 7 [Oct 8]
FC Chernihiv - Kremin      
Obolon       - Metalurh    
Skoruk       - SC Poltava  
Hirnyk-Sport - LNZ Cherkasy

Round 8 [Oct 16]
Kremin       - Metalurh    
Skoruk       - FC Chernihiv
Obolon       - LNZ Cherkasy
Hirnyk-Sport - SC Poltava  

Round 9 [Oct 22]
Skoruk       - Kremin      
LNZ Cherkasy - Metalurh    
FC Chernihiv - Hirnyk-Sport
SC Poltava   - Obolon      

Round 10 [Oct 30]
Kremin       - LNZ Cherkasy
Metalurh     - SC Poltava  
Hirnyk-Sport - Skoruk      
Obolon       - FC Chernihiv

Round 11 [Nov 5]
Hirnyk-Sport - Kremin      
FC Chernihiv - Metalurh    
Skoruk       - Obolon      
SC Poltava   - LNZ Cherkasy

Round 12 [Nov 12]
Kremin       - SC Poltava  
Metalurh     - Skoruk      
LNZ Cherkasy - FC Chernihiv
Obolon       - Hirnyk-Sport

Round 13 [Nov 20]
Obolon       - Kremin      
Hirnyk-Sport - Metalurh    
Skoruk       - LNZ Cherkasy
FC Chernihiv - SC Poltava  

Round 14 [Nov 26]
Kremin       - FC Chernihiv
Metalurh     - Obolon      
SC Poltava   - Skoruk      
LNZ Cherkasy - Hirnyk-Sport

Top scorers Persha Liha:

1.Pylyp BUDKIVSKYI (Polissya)    6
2.Maxym HIRNYI (Epicenter)       4
  Bohdan KUSHNIRENKO (Polissia)  4
  Olexiy SYDOROV (Metalurh)      4
5.Olexandr BATALSKYI (Obolon)    3
  Ihor BYKOVSKYI (Mariupol)      3
  Ambrosiy CHACHUA (Karpaty)     3  [Ukraine/Georgia]
  Denys HALATA (Kremin)          3
  Vasyl HRYTSUK (Polissia)       3
  Valeriy SAD (Metalurh)         3
  Rostyslav TARANUKHA (Karpaty)  3
  Ivan TYSHCHENKO (LNZ)          2


Ukrainian Second League (Druha Liha) 2022/23

DRUHA LIHA 2022/23
------------------

Table:

 1.Nyva Buzova                  5   5  0  0  12- 2  15  
------------------------------------------------------
 2.Chaika Petr.Borshchahivka    5   3  1  1   8- 4  10  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --  
 3.FC Khust                     5   2  2  1   7- 4   8  
 4.Nyva Vinnytsia               5   2  2  1   7- 6   8  
 5.Real Pharma Odesa            4   2  1  1   9- 3   7  
 6.Zviahel Novohrad-Volynskyi   4   1  1  2   6- 4   4  
 7.VAST Mykolayiv               4   1  1  2   7- 6   4  
 8.Rubikon Kyiv                 5   1  1  3   5-16   4  
 9.Kremin-2 Kremenchuk          5   1  0  4   3-13   3  
10.Metalurh-2 Zaporizhzhia      4   0  1  3   4-10   1  

Round 1
[Sep 3]
Nyva Vinnyt 1-1 FC Khust   
  [Mykyta Zhukov 44 - Petro Lutsiv 66]
Nyva Buzova 3-0 Chaika     
  [Ivan Somov 15, 75 pen, Volodymyr Tymenko 65. Missed PK: Olexiy Lytovchenko (Cha) 90+2]
[Sep 4]
Metalurh-2  2-2 Rubikon    
  [Mykyta Lapko 16, Zlat Zlatyev 58 - Anton Kalaitan 25, Dmytro Borodenko 39]
[Sep 5]
VAST        5-0 Kremin-2   
  [Yevhen Vitenko 18, Oleh Kramarenko 49, Dmytro Yarchuk 58, Dmytro Humenyak 80, 87]
[ppd]
Zvyahel     - Real Pharma

Round 2
[Sep 10]
Nyva Buzova 2-0 Real Pharma
  [Denys Skepskyi 6, Ivan Somov 65]
Kremin-2    3-0 Rubikon    
  [Vladyslav Molko 56, Artem Pyatybrat 69, Maxym Kucherenko 71]
FC Khust    4-0 Metalurh-2 
  [Nazar Prykhodko 12, Petro Lutsiv 33, 51, Vasyl Lutsiv 38]
Chaika      3-0 Nyva Vinnyt
  [Denys Ndukwe 5, Olexandr Huskov 9, Vadym Khokhlov 49]
[Sep 12]
VAST        0-0 Zvyahel    

Round 3
[Sep 17]
Nyva Buzova 3-2 VAST       
  [Ivan Somov 4, Andriy Holovatenko 42, Anatoliy Taran 63 - Yan Karanha 19, Vladyslav Shkinder 33]
Zviahel     4-0 Kremin-2   
  [Nazar Havryliuk 45, Valeriy Nikitchuk 57, 83, Artur Vashchyshyn 87]
Nyva Vinnyt 0-0 Real Pharma
[Sep 18]
Metalurh-2  1-2 Chaika     
  [Zlat Zlatyev 32 - Olexiy Lytovchenko 11, 45]
[Sep 19]
Rubikon     3-1 FC Khust   
  [Anton Kalaitan 27, 45, Maxym Tyshchenko 74 pen - Ivan Stankovych 72]

Round 4
[Sep 22]
Kremin-2    0-1 FC Khust   
  [Mykhailo Fliashko 64]
[Sep 24]
Zviahel     0-1 Nyva Buzova
  [Ivan Somov 48]
Chaika      3-0 Rubikon    
  [Olexiy Lytovchenko 7, 25, Stepan Klymenko 84]
Real Pharma 2-1 Metalurh-2 
  [Vadym Hranchar 42, Vladyslav Tymoshevskyi 62 - Stanislav Rokotianskyi 68]
[Sep 25]
VAST        0-3 Nyva Vinnyt
  [Mykyta Zhukov 62, Olexiy Shvets 72, Artur Zahorulko 80]

Round 5
[Sep 30]
Rubikon     0-7 Real Pharma
  [Olexandr Faber 9, 38, Serhiy Barsukov 16, Nikita Ladyka 60, 
   Serhiy Platunov 66, 72, Vitaliy Miachyn 86]
[Oct 1]
Nyva Vinnyt 3-2 Zviahel    
  [Artur Zahorulko 11, Vitaliy Koltsov 54 pen, Yevhen Kostiuk 67 - 
   Artur Vashchyshyn 25, Valeriy Nikitchuk 49]
FC Khust    0-0 Chaika     
Nyva Buzova 3-0 Kremin-2   
  [Ivan Somov 27 pen, 47, Volodymyr Tymenko 29]
[ppd]
Metalurh-2  - VAST       

Table:

 1.Nyva Buzova                  5   5  0  0  12- 2  15  
------------------------------------------------------
 2.Chaika Petr.Borshchahivka    5   3  1  1   8- 4  10  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --  
 3.FC Khust                     5   2  2  1   7- 4   8  
 4.Nyva Vinnytsia               5   2  2  1   7- 6   8  
 5.Real Pharma Odesa            4   2  1  1   9- 3   7  
 6.Zviahel Novohrad-Volynskyi   4   1  1  2   6- 4   4  
 7.VAST Mykolayiv               4   1  1  2   7- 6   4  
 8.Rubikon Kyiv                 5   1  1  3   5-16   4  
 9.Kremin-2 Kremenchuk          5   1  0  4   3-13   3  
10.Metalurh-2 Zaporizhzhia      4   0  1  3   4-10   1  

Top scorers:

1.Ivan Somov (Nyva Buzova)       7
2.Olexiy Lytovchenko (Chaika)    4
3.Anton Kalaitan (Rubikon)       3
  Petro Lutsiv (Khust)           3
  Valeriy Nikitchuk (Zviahel)    3
6.Olexandr Faber (Real Pharma)   2
  Dmytro Humeniak (VAST)         2
  Serhiy Platunov (Real Pharma)  2  [Ukraine/Russia]
  Volodymyr Tymenko (Nyva Buz)   2
  Artur Vashchyshyn (Zviahel)    2
  Artur Zahorulko (Nyva Vinn)    2
  Mykyta Zhukov (Nyva Vinytsia)  2
  Zlat Zlatyev (Metalurh-2)      2

Round 6 [Oct 8]
Nyva Buzova - Nyva Vinnyt
Kremin-2    - Chaika     
VAST        - Rubikon    
Real Pharma - FC Khust   
Zvyahel     - Metalurh-2 

Round 7 [Oct 16]
Nyva Vinnyt - Kremin-2   
Chaika      - Real Pharma
Rubikon     - Zvyahel    
Metalurh-2  - Nyva Buzova
FC Khust    - VAST       

Round 8 [Oct 22]
Nyva Vinnyt - Metalurh-2 
VAST        - Chaika     
Nyva Buzova - Rubikon    
Kremin-2    - Real Pharma
Zvyahel     - FC Khust   

Round 9 [Oct 30]
Rubikon     - Nyva Vinnyt
Chaika      - Zvyahel    
Real Pharma - VAST       
FC Khust    - Nyva Buzova
Metalurh-2  - Kremin-2   

Round 10 [Nov 5]
FC Khust    - Nyva Vinnyt
Chaika      - Nyva Buzova
Rubikon     - Metalurh-2 
Real Pharma - Zvyahel    
Kremin-2    - VAST       

Round 11 [Apr 8]
Nyva Vinnyt - Chaika     
Rubikon     - Kremin-2   
Nyva Buzova - Real Pharma
Metalurh-2  - FC Khust   
Zvyahel     - VAST       

Round 12 [Apr 15]
Real Pharma - Nyva Vinnyt
Chaika      - Metalurh-2 
FC Khust    - Rubikon    
VAST        - Nyva Buzova
Kremin-2    - Zvyahel    

Round 13 [Apr 22]
Nyva Vinnyt - VAST       
Rubikon     - Chaika     
Metalurh-2  - Real Pharma
Nyva Buzova - Zvyahel    
FC Khust    - Kremin-2   

Round 14 [Apr 30]
Zvyahel     - Nyva Vinnyt
Chaika      - FC Khust   
Real Pharma - Rubikon    
Kremin-2    - Nyva Buzova
VAST        - Metalurh-2 

Round 15 [May 6]
Nyva Vinnyt - Nyva Buzova
Chaika      - Kremin-2   
Rubikon     - VAST       
FC Khust    - Real Pharma
Metalurh-2  - Zvyahel    

Round 16 [May 14]
Kremin-2    - Nyva Vinnyt
Real Pharma - Chaika     
Zvyahel     - Rubikon    
Nyva Buzova - Metalurh-2 
VAST        - FC Khust   

Round 17 [May 21]
Metalurh-2  - Nyva Vinnyt
Chaika      - VAST       
Rubikon     - Nyva Buzova
Real Pharma - Kremin-2   
FC Khust    - Zvyahel    

Round 18 [May 27]
Nyva Vinnyt - Rubikon    
Zvyahel     - Chaika     
VAST        - Real Pharma
Nyva Buzova - FC Khust   
Kremin-2    - Metalurh-2 


2021/22.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (lemicco@mail.ru)
Last updated: 4 Oct 2022

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.