Austria (Women) 2022/23


Bundesliga
Cup
2. Liga

Bundesliga

Table:

 1.SKN St. Pölten                            9   9  0  0  38- 5  27  [C]
 2.SK Sturm Graz                             9   7  1  1  39- 5  22
 3.Altach/Vorderland                         9   6  1  2  26-10  19
 4.SV Neulengbach                            9   5  1  3  17- 6  16
 5.Austria Wien                              9   4  3  2  20- 8  15
 6.First Vienna FC 1894                      9   3  2  4  12- 9  11
 7.SPG Union Kleinmünchen/FC Blau-Weiß Linz  9   2  2  5   7-16   8  [P]
 8.FC Bergheim                               9   2  0  7   5-26   6
-------------------------------------------------------------------
 9.SKV Altenmarkt                            9   1  0  8   5-43   3
10.FC Wacker Innsbruck                       9   1  0  8   4-45   3

Round 1
[Aug 27]
Neulengbach                    0-1 Austria Wien                   
Altenmarkt                     0-9 SKN St. Pölten                 
Altach/Vorderland              2-0 Bergheim                       
[Aug 28]
Union Kleinmünchen Linz        0-3 Sturm Graz                     
[Oct 9]
First Vienna                   awd Wacker Innsbruck               [awarded 3-0, Wacker dns]

Round 2
[Sep 10]
Wacker Innsbruck               0-2 Union Kleinmünchen Linz        
Bergheim                       0-3 Neulengbach                    
Altenmarkt                     0-2 First Vienna                   
SKN St. Pölten                 3-0 Austria Wien                   
[Sep 11]
Sturm Graz                     4-1 Altach/Vorderland              

Round 3
[Sep 15]
First Vienna                   0-4 SKN St. Pölten                 
[Sep 17]
Austria Wien                   7-0 Bergheim                       
Neulengbach                    1-1 Sturm Graz                     
Altach/Vorderland              9-0 Wacker Innsbruck               
[Sep 19]
Union Kleinmünchen Linz        2-1 Altenmarkt                     

Round 4
[Sep 24]
First Vienna                   0-0 Union Kleinmünchen Linz        
SKN St. Pölten                 6-0 Bergheim                       
[Sep 25]
Altenmarkt                     0-6 Altach/Vorderland              
Wacker Innsbruck               0-4 Neulengbach                    
Sturm Graz                     2-1 Austria Wien                   

Round 5
[Sep 30]
Neulengbach                    4-0 Altenmarkt                     
[Oct 1]
Austria Wien                   awd Wacker Innsbruck               [awarded 3-0, Wacker dns]
[Oct 2]
Altach/Vorderland              2-1 First Vienna                   
Union Kleinmünchen Linz        1-5 SKN St. Pölten                 
Bergheim                       0-1 Sturm Graz                     

Round 6
[Oct 15]
Altenmarkt                     0-5 Austria Wien                   
SKN St. Pölten                 2-0 Sturm Graz                     
First Vienna                   0-1 Neulengbach                    
[Oct 16]
Wacker Innsbruck               0-3 Bergheim                       
Union Kleinmünchen Linz        1-2 Altach/Vorderland              

Round 7
[Oct 22]
Bergheim                       1-2 Altenmarkt                     
Neulengbach                    3-0 Union Kleinmünchen Linz        
[Oct 23]
Altach/Vorderland              2-3 SKN St. Pölten                 
Austria Wien                   1-1 First Vienna                   
Sturm Graz                    16-0 Wacker Innsbruck               

Round 8
[Oct 29]
Altenmarkt                    0-11 Sturm Graz                     
First Vienna                   5-0 Bergheim                       
[Oct 30]
Altach/Vorderland              1-0 Neulengbach                    
Union Kleinmünchen Linz        1-1 Austria Wien                   
SKN St. Pölten                 3-1 Wacker Innsbruck               

Round 9
[Nov 5]
Sturm Graz                     1-0 First Vienna                   
Neulengbach                    1-3 SKN St. Pölten                 
[Nov 6]
Austria Wien                   1-1 Altach/Vorderland              
Wacker Innsbruck               3-2 Altenmarkt                     
Bergheim                       1-0 Union Kleinmünchen Linz        
 
Table:

 1.SKN St. Pölten                            9   9  0  0  38- 5  27  [C]
 2.SK Sturm Graz                             9   7  1  1  39- 5  22
 3.Altach/Vorderland                         9   6  1  2  26-10  19
 4.SV Neulengbach                            9   5  1  3  17- 6  16
 5.Austria Wien                              9   4  3  2  20- 8  15
 6.First Vienna FC 1894                      9   3  2  4  12- 9  11
 7.SPG Union Kleinmünchen/FC Blau-Weiß Linz  9   2  2  5   7-16   8  [P]
 8.FC Bergheim                               9   2  0  7   5-26   6
-------------------------------------------------------------------
 9.SKV Altenmarkt                            9   1  0  8   5-43   3
10.FC Wacker Innsbruck                       9   1  0  8   4-45   3


Cup

Round 1
[Aug 12]
SV Horn                        0-8 SKN St. Pölten
[Aug 19]
SV Krenglbach                  2-3 SPG SU Geretsberg/SV Bürmoos   [aet]
[Aug 20]
Wildcats Krottendorf           4-2 Carinthians Hornets       
LASK                           2-1 Kötz-Haus Ladies Preding
Wiener Sport-Club              1-2 USV Neulengbach
1. Simmeringer SC              0-9 FC Südburgenland
SK Wilten                     1-12 SK Bergheim
[Aug 21]
SPG FC Lustenau/FC Dornbirn    5-1 FC Rot-Weiß Rankweil
SG FAC/Union Landhaus          1-4 FK Austria Wien
USK Hof                       0-19 SPG FCR Altach/FFC Vorderland
SV Oberglan                    1-8 SPG Union Kleinmünchen/FC Blau-Weiß Linz
SV Paudorf                     1-0 SV Breitenau
SV Weikersdorf Frauen         0-13 First Vienna FC 1894
SV Innsbruck                   4-2 FC Wacker Innsbruck
[Oct 26]
Union LUV Graz                 0-5 SK Sturm Graz
ASV Schrems                    1-0 SKV Altenmarkt

Round 2
[Nov 12]
SV Innsbruck                   0-4 SK Bergheim
[Nov 19]
SPG FC Lustenau/FC Dornbirn    0-5 SKN St. Pölten
First Vienna FC 1894           0-3 FK Austria Wien
LASK                           1-2 SPG Union Kleinmünchen/FC Blau-Weiß Linz
SPG SU Geretsberg/SV Bürmoos   1-5 SPG FCR Altach/FFC Vorderland
[Nov 20]
FC Südburgenland               1-8 SK Sturm Graz
SV Paudorf                     2-1 ASV Schrems                    
Wildcats Krottendorf           1-4 USV Neulengbach
 

2. Liga

Table:

 1.SPG FC Lustenau/FC Dornbirn Ladies       11  10  1  0  48-10  31  [*2]
-------------------------------------------------------------------
 2.FAC/Union Landhaus                       11   8  0  3  31-21  24  [*1]
 3.Wildcats Krottendorf                     11   6  2  3  35-17  20
 4.SPG SU Geretsberg/SV Bürmoos             11   6  0  5  24-15  18  [*3]
 5.SV Horn                                  11   5  3  3  21-16  18
 6.Union LUV Graz                           11   5  2  4  17-15  17
 7.Wiener Sport-Club                        11   5  1  5  19-19  16
 8.Carinthians Hornets Spittal/Drau         11   3  4  4  22-17  13
 9.FC Südburgenland Pinkafeld               11   3  3  5  17-26  12  [R]
-------------------------------------------------------------------
10.Kötz-Haus Ladies Preding                 11   4  0  7  11-26  12  [P]
11.SV Weikersdorf Frauen                    11   2  0  9   8-36   6  [P]
12.FC Rot-Weiß Rankweil                     11   0  2  9   4-39   2

[*1] USC Landhaus formed Spielgemeinschaft with Floridsdorfer AC
[*2] FC Dornbirn formed Spielgemeinschaft with FC Lustenau
[*3] Sport-Union Geretsberg formed Spielgemeinschaft with SV Bürmoos

Round 1
[Aug 27]
Geretsberg/Bürmoos             0-1 Weikersdorf                    
Wildcats Krottendorf           5-1 Kötz-Haus Ladies               
[Aug 28]
Lustenau/Dornbirn              5-2 Union LUV Graz                 
Wiener Sport-Club              4-0 FC Rot-Weiß Rankweil           
FAC/Union Landhaus             5-2 FC Südburgenland               
[Nov 12]
SV Horn                        1-1 Carinthians Hornets            

Round 2          
[Sep 2]
Weikersdorf                    0-5 SV Horn                        
[Sep 3]
Kötz-Haus Ladies               3-1 FAC/Union Landhaus             
Union LUV Graz                 2-1 Carinthians Hornets            
[Sep 4]
Lustenau/Dornbirn              4-0 Wiener Sport-Club              
FC Rot-Weiß Rankweil           0-4 Wildcats Krottendorf           
FC Südburgenland               3-2 Geretsberg/Bürmoos             

Round 3
[Sep 10]
Wiener Sport-Club              1-0 Union LUV Graz                 
[Sep 11]
Wildcats Krottendorf           2-2 Lustenau/Dornbirn              
FAC/Union Landhaus             2-1 FC Rot-Weiß Rankweil           
Geretsberg/Bürmoos             5-0 Kötz-Haus Ladies               
Carinthians Hornets            5-0 Weikersdorf                    
SV Horn                        1-1 FC Südburgenland               

Round 4
[Sep 17]
FC Rot-Weiß Rankweil           0-4 Geretsberg/Bürmoos             
Wiener Sport-Club              3-5 Wildcats Krottendorf           
Union LUV Graz                 3-1 Weikersdorf                    
[Sep 18]
Lustenau/Dornbirn              5-3 FAC/Union Landhaus             
FC Südburgenland               3-3 Carinthians Hornets            
Kötz-Haus Ladies               0-1 SV Horn                        

Round 5
[Sep 23]
Weikersdorf                    0-2 FC Südburgenland               
[Sep 24]
Geretsberg/Bürmoos             0-5 Lustenau/Dornbirn              
Wildcats Krottendorf           0-1 Union LUV Graz                 
[Sep 25]
SV Horn                        5-0 FC Rot-Weiß Rankweil           
FAC/Union Landhaus             3-0 Wiener Sport-Club              
Carinthians Hornets            0-1 Kötz-Haus Ladies               

Round 6
[Oct 1]
Wiener Sport-Club              2-4 Geretsberg/Bürmoos             
Wildcats Krottendorf           3-1 FAC/Union Landhaus             
Kötz-Haus Ladies               1-0 Weikersdorf                    
Union LUV Graz                 4-0 FC Südburgenland               
[Oct 2]
FC Rot-Weiß Rankweil           0-6 Carinthians Hornets            
Lustenau/Dornbirn              4-0 SV Horn                        

Round 7
[Oct 8]
SV Horn                        2-1 Wiener Sport-Club              
Geretsberg/Bürmoos             2-0 Wildcats Krottendorf           
[Oct 9]
Weikersdorf                    3-0 FC Rot-Weiß Rankweil           
Carinthians Hornets            0-3 Lustenau/Dornbirn              
FC Südburgenland               3-0 Kötz-Haus Ladies               
FAC/Union Landhaus             2-0 Union LUV Graz                 

Round 8
[Oct 15]
Wiener Sport-Club              0-0 Carinthians Hornets            
Wildcats Krottendorf           0-2 SV Horn                        
Union LUV Graz                 2-1 Kötz-Haus Ladies               
[Oct 16]
FC Rot-Weiß Rankweil           1-1 FC Südburgenland               
Lustenau/Dornbirn              5-1 Weikersdorf                    
FAC/Union Landhaus             2-1 Geretsberg/Bürmoos             

Round 9
[Oct 21]
Weikersdorf                    1-2 Wiener Sport-Club              
[Oct 22]
Geretsberg/Bürmoos             2-1 Union LUV Graz                 
SV Horn                        4-5 FAC/Union Landhaus             
[Oct 23]
FC Südburgenland               1-4 Lustenau/Dornbirn              
Kötz-Haus Ladies               3-0 FC Rot-Weiß Rankweil           
Carinthians Hornets            4-4 Wildcats Krottendorf           

Round 10
[Oct 29]
Wiener Sport-Club              3-0 FC Südburgenland               
Wildcats Krottendorf           9-0 Weikersdorf                    
Geretsberg/Bürmoos             4-0 SV Horn                        
[Oct 30]
Lustenau/Dornbirn              6-1 Kötz-Haus Ladies               
Union LUV Graz                 2-2 FC Rot-Weiß Rankweil           
FAC/Union Landhaus             3-1 Carinthians Hornets            

Round 11
[Nov 5]
FC Rot-Weiß Rankweil           0-5 Lustenau/Dornbirn              
FC Südburgenland               1-3 Wildcats Krottendorf           
SV Horn                        0-0 Union LUV Graz                 
Kötz-Haus Ladies               0-3 Wiener Sport-Club              
Weikersdorf                    1-4 FAC/Union Landhaus             
[Nov 6]
Carinthians Hornets            1-0 Geretsberg/Bürmoos             

Halfway Table:

 1.SPG FC Lustenau/FC Dornbirn Ladies       11  10  1  0  48-10  31  [*2]
-------------------------------------------------------------------
 2.FAC/Union Landhaus                       11   8  0  3  31-21  24  [*1]
 3.Wildcats Krottendorf                     11   6  2  3  35-17  20
 4.SPG SU Geretsberg/SV Bürmoos             11   6  0  5  24-15  18  [*3]
 5.SV Horn                                  11   5  3  3  21-16  18
 6.Union LUV Graz                           11   5  2  4  17-15  17
 7.Wiener Sport-Club                        11   5  1  5  19-19  16
 8.Carinthians Hornets Spittal/Drau         11   3  4  4  22-17  13
 9.FC Südburgenland Pinkafeld               11   3  3  5  17-26  12  [R]
-------------------------------------------------------------------
10.Kötz-Haus Ladies Preding                 11   4  0  7  11-26  12  [P]
11.SV Weikersdorf Frauen                    11   2  0  9   8-36   6  [P]
12.FC Rot-Weiß Rankweil                     11   0  2  9   4-39   2

[*1] USC Landhaus formed Spielgemeinschaft with Floridsdorfer AC
[*2] FC Dornbirn formed Spielgemeinschaft with FC Lustenau
[*3] Sport-Union Geretsberg formed Spielgemeinschaft with SV Bürmoos

Round 12 [Mar 19]
Carinthians Hornets             -  SV Horn                        
FC Südburgenland                -  FAC/Union Landhaus                          -
Kötz-Haus Ladies                -  Wildcats Krottendorf           
FC Rot-Weiß Rankweil            -  Wiener Sport-Club              
Weikersdorf                     -  Geretsberg/Bürmoos             
Union LUV Graz                  -  Lustenau/Dornbirn              

Table:

 1.SPG FC Lustenau/FC Dornbirn Ladies       11  10  1  0  48-10  31  [*2]
-------------------------------------------------------------------
 2.FAC/Union Landhaus                       11   8  0  3  31-21  24  [*1]
 3.Wildcats Krottendorf                     11   6  2  3  35-17  20
 4.SPG SU Geretsberg/SV Bürmoos             11   6  0  5  24-15  18  [*3]
 5.SV Horn                                  11   5  3  3  21-16  18
 6.Union LUV Graz                           11   5  2  4  17-15  17
 7.Wiener Sport-Club                        11   5  1  5  19-19  16
 8.Carinthians Hornets Spittal/Drau         11   3  4  4  22-17  13
 9.FC Südburgenland Pinkafeld               11   3  3  5  17-26  12  [R]
-------------------------------------------------------------------
10.Kötz-Haus Ladies Preding                 11   4  0  7  11-26  12  [P]
11.SV Weikersdorf Frauen                    11   2  0  9   8-36   6  [P]
12.FC Rot-Weiß Rankweil                     11   0  2  9   4-39   2

[*1] USC Landhaus formed Spielgemeinschaft with Floridsdorfer AC
[*2] FC Dornbirn formed Spielgemeinschaft with FC Lustenau
[*3] Sport-Union Geretsberg formed Spielgemeinschaft with SV Bürmoos


2021/22

list of champions.

list of 2nd level champions.

list of 3rd level (Bundesländer) champions.

all-time table.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 21 Nov 2022

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.