Romania 2021/22


Liga 1
Liga a 2-a
Liga a 3-a

Liga 1

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.CFR 1907 Cluj                 30  24  4  2  48-16  76  [C]                         Championship Playoff
 2.FCSB                          30  18  8  4  54-28  62                              Championship Playoff
 3.CS Universitatea Craiova      30  16  6  8  55-29  54                              Championship Playoff
 4.ACS Campionii FC Argeș        30  14  6 10  28-22  48       [2 2 0 0 3-1 6]        Championship Playoff
 5.Farul Constanța               30  14  6 10  42-21  48  [*]  [2 0 0 2 1-3 0]        Championship Playoff
 6.SC FC Voluntari SA            30  13  8  9  31-27  47                              Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FC Botoșani                   30  11 13  6  33-28  46                              Relegation Playoff
 8.Fotbal Club Rapid             30   9 13  8  34-31  40  [P]  [2 0 2 0 3-3 2; 2 ag]  Relegation Playoff
 9.AFC UTA Arad                  30   9 13  8  24-20  40       [2 0 2 0 3-3 2; 1 ag]  Relegation Playoff
10.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe     30   9 12  9  33-29  39                              Relegation Playoff
11.AFC Chindia Târgoviște        30   8 11 11  23-23  35                              Relegation Playoff
12.U Craiova 1948 SA             30   8  9 13  31-35  33  [P]                         Relegation Playoff
13.CS Mioveni                    30   6 11 13  19-36  29  [P]                         Relegation Playoff
14.FC Dinamo București           30   4  5 21  24-66  17                              Relegation Playoff
15.ACS FC Academica Clinceni     30   3  5 22  21-64  14                              Relegation Playoff
16.CS Gaz Metan Mediaș           30   6  6 18  21-46   2  [-22]                       Relegation Playoff

[*] FC Viitorul Constanța and AFC Farul Constanța merged into Farul Constanța

NB: Gaz Metan had 22 points deducted for financial reasons

Round 1
[Jul 15]
Botoșani       0-0 FCSB           
[Jul 16]
Sepsi          2-0 Academica      
CFR Cluj       3-2 U Craiova 1948 
[Jul 17]
Gaz Metan      1-0 Mioveni        
U Craiova      1-0 Argeș          
[Jul 18]
UTA            0-0 Farul          
Rapid          1-0 Chindia        
[Jul 19]
Dinamo         3-2 Voluntari      

Round 2
[Jul 23]
Argeș          0-1 UTA            
Mioveni        0-2 Rapid          
[Jul 24]
Voluntari      0-1 Botoșani       
Academica      1-2 CFR Cluj       
[Jul 25]
Farul          2-0 Gaz Metan      
FCSB           4-1 U Craiova      
[Jul 26]
Chindia        1-1 Sepsi          
U Craiova 1948 1-0 Dinamo         

Round 3
[Jul 30]
Gaz Metan      2-2 Argeș          
Rapid          0-0 Farul          
[Jul 31]
Voluntari      2-1 U Craiova 1948 
CFR Cluj       1-0 Chindia        
[Aug 1]
U Craiova      1-2 Botoșani       
UTA            1-1 FCSB           
[Aug 2]
Sepsi          1-2 Mioveni        
Dinamo         3-1 Academica      

Round 4
[Aug 6]
Botoșani       2-1 UTA            
Mioveni        0-1 CFR Cluj       
[Aug 7]
Academica      1-2 U Craiova 1948 
Argeș          0-1 Rapid          
[Aug 8]
Chindia        1-0 Dinamo         
FCSB           2-1 Gaz Metan      
[Aug 9]
Farul          1-0 Sepsi          
U Craiova      3-0 Voluntari      

Round 5
[Aug 13]
Voluntari      1-0 Academica      
CFR Cluj       1-0 Farul          
[Aug 14]
U Craiova 1948 0-0 Chindia        
UTA            1-0 U Craiova      
[Aug 15]
Sepsi          0-2 Argeș          
Rapid          1-0 FCSB           
[Aug 16]
Gaz Metan      0-1 Botoșani       
Dinamo         0-1 Mioveni        

Round 6
[Aug 20]
Chindia        2-2 Academica      
Farul          3-0 Dinamo         
[Aug 21]
U Craiova      1-0 Gaz Metan      
Argeș          0-1 CFR Cluj       
[Aug 22]
UTA            2-0 Voluntari      
Botoșani       0-2 Rapid          
[Aug 23]
Mioveni        1-0 U Craiova 1948 
FCSB           1-1 Sepsi          

Round 7
[Aug 27]
Voluntari      2-1 Chindia        
U Craiova 1948 1-1 Farul          
[Aug 28]
Dinamo         0-2 Argeș          
Rapid          1-2 U Craiova      
[Aug 29]
Sepsi          1-1 Botoșani       
CFR Cluj       4-1 FCSB           
[Aug 30]
Academica      1-1 Mioveni        
Gaz Metan      0-1 UTA            

Round 8
[Sep 10]
Mioveni        0-1 Chindia        
UTA            2-2 Rapid          
[Sep 11]
Argeș          1-0 U Craiova 1948 
Botoșani       1-0 CFR Cluj       
[Sep 12]
Gaz Metan      1-2 Voluntari      
FCSB           6-0 Dinamo         
[Sep 13]
Farul          5-0 Academica      
U Craiova      1-1 Sepsi          

Round 9
[Sep 17]
Voluntari      4-0 Mioveni        
Rapid          1-2 Gaz Metan      
[Sep 18]
Chindia        2-0 Farul          
U Craiova 1948 0-1 FCSB           
[Sep 19]
Academica      0-1 Argeș          
Sepsi          0-0 UTA            
Dinamo         1-2 Botoșani       
[Sep 20]
CFR Cluj       1-0 U Craiova      

Round 10
[Sep 24]
Rapid          0-1 Voluntari      
[Sep 25]
Argeș          0-0 Chindia        
FCSB           3-2 Academica      
[Sep 26]
Farul          2-1 Mioveni        
Botoșani       1-1 U Craiova 1948 
UTA            0-1 CFR Cluj       
[Sep 27]
Gaz Metan      0-0 Sepsi          
U Craiova      5-0 Dinamo         

Round 11
[Oct 1]
Mioveni        0-0 Argeș          
Chindia        0-1 FCSB           
[Oct 2]
Dinamo         2-2 UTA            
Sepsi          2-2 Rapid          
[Oct 3]
Voluntari      1-0 Farul          
CFR Cluj       2-1 Gaz Metan      
U Craiova 1948 0-2 U Craiova      
[Oct 4]
Academica      1-1 Botoșani       

Round 12
[Oct 15]
Gaz Metan      2-1 Dinamo         
[Oct 16]
Sepsi          1-2 Voluntari      
FCSB           3-0 Mioveni        
[Oct 17]
Argeș          2-1 Farul          
UTA            1-0 U Craiova 1948 
Rapid          2-0 CFR Cluj       
[Oct 18]
Botoșani       0-0 Chindia        
U Craiova      5-0 Academica      

Round 13
[Oct 22]
U Craiova 1948 2-0 Gaz Metan      
Chindia        0-1 U Craiova      
[Oct 23]
Voluntari      0-2 Argeș          
Mioveni        1-1 Botoșani       
Dinamo         1-1 Rapid          
[Oct 25]
Academica      0-3 UTA            
CFR Cluj       2-0 Sepsi          
[Nov 4]
Farul          0-1 FCSB           

Round 14
[Oct 29]
Botoșani       0-2 Farul          
[Oct 30]
U Craiova      5-2 Mioveni        
CFR Cluj       1-0 Voluntari      
[Oct 31]
Gaz Metan      1-1 Academica      
Sepsi          4-1 Dinamo         
FCSB           2-1 Argeș          
[Nov 1]
UTA            0-2 Chindia        
Rapid          0-0 U Craiova 1948 

Round 15
[Nov 5]
Chindia        0-1 Gaz Metan      
Argeș          0-1 Botoșani       
[Nov 6]
Mioveni        0-0 UTA            
U Craiova 1948 1-1 Sepsi          
[Nov 7]
Farul          1-0 U Craiova      
Dinamo         0-3 CFR Cluj       
Voluntari      0-0 FCSB           
[Nov 8]
Academica      2-3 Rapid          

Halfway Table:

 1.CFR 1907 Cluj                 15  13  0  2  23- 8  39  [C]
 2.FCSB                          15   9  4  2  26-12  31
 3.CS Universitatea Craiova      15   9  1  5  28-13  28
 4.FC Botoșani                   15   7  6  2  14-11  27
 5.Fotbal Club Rapid             15   7  5  3  19-12  26  [P]
 6.SC FC Voluntari SA            15   8  1  6  17-16  25
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Farul Constanța               15   7  3  5  18- 9  24  [*]
 8.AFC UTA Arad                  15   6  6  3  15-10  24
 9.ACS Campionii FC Argeș        15   6  3  6  13-10  21
10.AFC Chindia Târgoviște        15   4  5  6  10-10  17
11.CS Gaz Metan Mediaș           15   4  3  8  12-18  15
12.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe     15   2  8  5  15-17  14
13.U Craiova 1948 SA             15   3  5  7  11-15  14  [P]
14.CS Mioveni                    15   3  4  8   9-22  13  [P]
15.FC Dinamo București           15   2  2 11  12-36   8
16.ACS FC Academica Clinceni     15   0  4 11  12-35   4

[*] FC Viitorul Constanța and AFC Farul Constanța merged into Farul Constanța

Round 16
[Nov 19]
Academica      0-2 Sepsi          
Chindia        2-2 Rapid          
[Nov 20]
Farul          0-0 UTA            
U Craiova 1948 0-2 CFR Cluj       
[Nov 21]
Argeș          3-2 U Craiova      
FCSB           3-1 Botoșani       
[Nov 22]
Mioveni        1-0 Gaz Metan      
Voluntari      2-1 Dinamo         

Round 17
[Nov 26]
Dinamo         0-0 U Craiova 1948 
[Nov 27]
Sepsi          0-0 Chindia        
UTA            0-1 Argeș          
Rapid          1-1 Mioveni        
[Nov 28]
Botoșani       1-1 Voluntari      
U Craiova      2-3 FCSB           
[Nov 29]
Gaz Metan      1-1 Farul          
CFR Cluj       2-0 Academica      

Round 18
[Dec 3]
Academica      1-0 Dinamo         
[Dec 4]
Chindia        0-1 CFR Cluj       
Farul          2-0 Rapid          
[Dec 5]
Mioveni        0-2 Sepsi          
U Craiova 1948 0-2 Voluntari      
FCSB           2-1 UTA            
[Dec 6]
Argeș          1-2 Gaz Metan      
Botoșani       2-2 U Craiova      

Round 19
[Dec 10]
U Craiova 1948 1-2 Academica      
Rapid          2-0 Argeș          
[Dec 11]
UTA            0-0 Botoșani       
Voluntari      1-1 U Craiova      
Gaz Metan      0-1 FCSB           
[Dec 12]
Sepsi          1-0 Farul          
CFR Cluj       1-0 Mioveni        
[Dec 13]
Dinamo         1-0 Chindia        

Round 20
[Dec 14]
Academica      0-0 Voluntari      
U Craiova      0-0 UTA            
[Dec 15]
Botoșani       2-1 Gaz Metan      
Argeș          1-1 Sepsi          
FCSB           3-1 Rapid          
[Dec 16]
Chindia        0-3 U Craiova 1948 
Mioveni        2-1 Dinamo         
Farul          0-2 CFR Cluj       

Round 21
[Dec 17]
Voluntari      2-1 UTA            
[Dec 18]
Gaz Metan      1-1 U Craiova      
Rapid          1-1 Botoșani       
[Dec 19]
Academica      0-1 Chindia        
CFR Cluj       1-0 Argeș          
Sepsi          0-0 FCSB           
[Dec 20]
U Craiova 1948 0-0 Mioveni        
Dinamo         0-2 Farul          

Round 22
[Jan 21]
Argeș          2-1 Dinamo         
[Jan 22]
Chindia        0-0 Voluntari      
U Craiova      1-0 Rapid          
[Jan 23]
Mioveni        3-1 Academica      
UTA            0-1 Gaz Metan      
FCSB           3-3 CFR Cluj       
[Jan 24]
Botoșani       1-0 Sepsi          
Farul          3-2 U Craiova 1948 

Round 23
[Jan 28]
Sepsi          3-1 U Craiova      
[Jan 29]
Voluntari      3-1 Gaz Metan      
Rapid          1-1 UTA            
[Jan 30]
Chindia        0-0 Mioveni        
U Craiova 1948 1-0 Argeș          
Dinamo         0-3 FCSB           
[Jan 31]
CFR Cluj       1-1 Botoșani       
[Feb 17]
Academica      2-8 Farul          

Round 24
[Feb 4]
Mioveni        0-0 Voluntari      
Gaz Metan      1-1 Rapid          
[Feb 5]
UTA            1-0 Sepsi          
Farul          0-1 Chindia        
U Craiova      1-1 CFR Cluj       
[Feb 6]
Argeș          1-0 Academica      
FCSB           2-2 U Craiova 1948 
[Feb 7]
Botoșani       4-0 Dinamo         

Round 25
[Feb 8]
Sepsi          2-0 Gaz Metan      
CFR Cluj       0-0 UTA            
Voluntari      0-0 Rapid          
[Feb 9]
Chindia        1-1 Argeș          
Mioveni        1-1 Farul          
Academica      0-3 FCSB           
[Feb 10]
U Craiova 1948 3-2 Botoșani       
Dinamo         1-6 U Craiova      

Round 26
[Feb 11]
Rapid          1-1 Sepsi          
[Feb 12]
Farul          3-0 Voluntari      
Gaz Metan      1-2 CFR Cluj       
[Feb 13]
Argeș          1-0 Mioveni        
UTA            0-0 Dinamo         
FCSB           3-2 Chindia        
[Feb 14]
Botoșani       2-0 Academica      
U Craiova      2-0 U Craiova 1948 

Round 27
[Feb 18]
U Craiova 1948 1-1 UTA            
Dinamo         4-0 Gaz Metan      
[Feb 19]
Voluntari      3-1 Sepsi          
Mioveni        1-1 FCSB           
[Feb 29]
Chindia        1-1 Botoșani       
CFR Cluj       2-1 Rapid          
[Feb 21]
Farul          0-1 Argeș          
Academica      1-3 U Craiova      

Round 28
[Feb 25]
UTA            2-0 Academica      
U Craiova      1-0 Chindia        
[Feb 26]
Gaz Metan      0-3 U Craiova 1948 
Sepsi          0-2 CFR Cluj       
Rapid          1-1 Dinamo         
[Feb 27]
Argeș          0-0 Voluntari      
Botoșani       0-0 Mioveni        
FCSB           0-2 Farul          

Round 29
[Mar 1]
Chindia        1-0 UTA            
Dinamo         1-3 Sepsi          
U Craiova 1948 3-2 Rapid          
[Mar 2]
Academica      2-0 Gaz Metan      
Mioveni        0-3 U Craiova      
Voluntari      0-1 CFR Cluj       
[Mar 3]
Farul          2-0 Botoșani       
Argeș          1-0 FCSB           

Round 30
[Mar 4]
Sepsi          2-1 U Craiova 1948 
[Mar 5]
UTA            2-1 Mioveni        
Rapid          1-0 Academica      
[Mar 6]
Gaz Metan      0-4 Chindia        
CFR Cluj       4-1 Dinamo         
FCSB           1-0 Voluntari      
[Mar 7]
Botoșani       1-2 Argeș          
U Craiova      1-0 Farul          

Final Table:

 1.CFR 1907 Cluj                 30  24  4  2  48-16  76  [C]                         Championship Playoff
 2.FCSB                          30  18  8  4  54-28  62                              Championship Playoff
 3.CS Universitatea Craiova      30  16  6  8  55-29  54                              Championship Playoff
 4.ACS Campionii FC Argeș        30  14  6 10  28-22  48       [2 2 0 0 3-1 6]        Championship Playoff
 5.Farul Constanța               30  14  6 10  42-21  48  [*]  [2 0 0 2 1-3 0]        Championship Playoff
 6.SC FC Voluntari SA            30  13  8  9  31-27  47                              Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FC Botoșani                   30  11 13  6  33-28  46                              Relegation Playoff
 8.Fotbal Club Rapid             30   9 13  8  34-31  40  [P]  [2 0 2 0 3-3 2; 2 ag]  Relegation Playoff
 9.AFC UTA Arad                  30   9 13  8  24-20  40       [2 0 2 0 3-3 2; 1 ag]  Relegation Playoff
10.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe     30   9 12  9  33-29  39                              Relegation Playoff
11.AFC Chindia Târgoviște        30   8 11 11  23-23  35                              Relegation Playoff
12.U Craiova 1948 SA             30   8  9 13  31-35  33  [P]                         Relegation Playoff
13.CS Mioveni                    30   6 11 13  19-36  29  [P]                         Relegation Playoff
14.FC Dinamo București           30   4  5 21  24-66  17                              Relegation Playoff
15.ACS FC Academica Clinceni     30   3  5 22  21-64  14                              Relegation Playoff
16.CS Gaz Metan Mediaș           30   6  6 18  21-46   2  [-22]                       Relegation Playoff

[*] FC Viitorul Constanța and AFC Farul Constanța merged into Farul Constanța

NB: Gaz Metan had 22 points deducted for financial reasons

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.CFR 1907 Cluj                 10   6  1  3  18- 9  57  [38]  [C]  Champions
 2.FCSB                          10   8  1  1  24- 7  56  [31]
 3.CS Universitatea Craiova      10   7  0  3  22- 9  48  [27]
 4.SC FC Voluntari SA            10   3  2  5   9-14  35  [24*]
 5.Farul Constanța               10   2  2  6   5-16  32  [24]
 6.ACS Campionii FC Argeș        10   1  0  9   3-26  27  [24]

NB: bonus points regular stage (halved points rounded upwards) between square brackets;
    first tie-breaker whether or not a club profited by half a point from the rounding
    (indicated by * if yes); second tie-breaker head-to-head results

Round 1
[Mar 11]
U Craiova      3-0 Argeș          
[Mar 12]
CFR Cluj       3-1 Voluntari      
[Mar 14]
FCSB           2-0 Farul          

Round 2
[Mar 18]
Voluntari      3-1 U Craiova      
[Mar 19]
Farul          0-0 CFR Cluj       
[Mar 20]
Argeș          2-3 FCSB           

Round 3
[Apr 2]
Voluntari      1-0 Farul          
[Apr 3]
FCSB           0-2 U Craiova      
[Apr 4]
CFR Cluj       2-0 Argeș          

Round 4
[Apr 9]
Argeș          0-2 Farul          
[Apr 10]
U Craiova      3-2 CFR Cluj       
[Apr 11]
FCSB           4-0 Voluntari      

Round 5
[Apr 16]
Voluntari      0-1 Argeș          
Farul          0-3 U Craiova      
[Apr 17]
CFR Cluj       0-1 FCSB           

Round 6
[Apr 24]
Voluntari      0-1 CFR Cluj       
[Apr 25]
Argeș          0-4 U Craiova      
Farul          0-4 FCSB           

Round 7
[Apr 30]
U Craiova      1-0 Voluntari      
[May 1]
CFR Cluj       1-0 Farul          
[May 2]
FCSB           4-0 Argeș          

Round 8
[May 7]
Farul          1-1 Voluntari      
Argeș          0-6 CFR Cluj       
[May 8]
U Craiova      0-1 FCSB           

Round 9
[May 14]
Farul          1-0 Argeș          
Voluntari      2-2 FCSB           
[May 15]
CFR Cluj       2-1 U Craiova      

Round 10
[May 20]
U Craiova      4-1 Farul          
[May 22]
FCSB           3-1 CFR Cluj       
[May 23]
Argeș          0-1 Voluntari      

Final Table:

 1.CFR 1907 Cluj                 10   6  1  3  18- 9  57  [38]  [C]  Champions
 2.FCSB                          10   8  1  1  24- 7  56  [31]
 3.CS Universitatea Craiova      10   7  0  3  22- 9  48  [27]
 4.SC FC Voluntari SA            10   3  2  5   9-14  35  [24*]
 5.Farul Constanța               10   2  2  6   5-16  32  [24]
 6.ACS Campionii FC Argeș        10   1  0  9   3-26  27  [24]

NB: bonus points regular stage (halved points rounded upwards) between square brackets;
    first tie-breaker whether or not a club profited by half a point from the rounding
    (indicated by * if yes); second tie-breaker head-to-head results

Playout (Relegation Playoff)

Final Table:

 7.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe      9   7  1  1  21- 4  42  [20*]
 8.FC Botoșani                    9   6  0  3  18- 9  41  [23]
 9.Fotbal Club Rapid              9   6  1  2  22- 7  39  [20]
10.U Craiova 1948 SA              9   5  2  2  14-11  34  [17*] [P]
11.AFC UTA Arad                   9   4  1  4  10- 6  33  [20]
12.CS Mioveni                     9   5  1  3  12-10  31  [15*] [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.AFC Chindia Târgoviște         9   2  2  5   8- 8  26  [18*]        Relegation Playoff
14.FC Dinamo București            9   4  2  3  14-11  23  [ 9*]        Relegation Playoff
--------------------------------------------------------
15.ACS FC Academica Clinceni      9   0  0  9   4-32 -19  [ 7]  [-26]  Relegated
16.CS Gaz Metan Mediaș            9   1  0  8   6-31 -38  [ 1]  [-42]  Relegated

NB: bonus points regular stage (halved points rounded upwards) between square brackets;
    first tie-breaker whether or not a club profited by half a point from the rounding
    (indicated by * if yes); second tie-breaker head-to-head results

NB: Gaz Metan had 42 points deducted; Academica Clinceni had 26 points deducted

Round 1
[Mar 11]
UTA            3-0 Academica      
[Mar 12]
Chindia        0-0 U Craiova 1948 
[Mar 13]
Sepsi          3-1 Mioveni        
Rapid          3-1 Dinamo         
[Mar 14]
Botoșani       5-0 Gaz Metan      

Round 2
[Mar 18]	
Botoșani       1-0 UTA            
[Mar 19]
Gaz Metan      0-2 U Craiova 1948 
Academica      0-1 Rapid          
[Mar 20]
Dinamo         0-0 Sepsi          
[Mar 21]
Mioveni        1-0 Chindia        

Round 3
[Apr 1]
U Craiova 1948 1-1 Mioveni        
Chindia        0-2 Dinamo         
[Apr 2]
UTA            4-0 Gaz Metan      
Rapid          3-0 Botoșani       
[Apr 4]
Sepsi          6-0 Academica      

Round 4
[Apr 8]
Academica      0-3 Chindia        
Dinamo         1-2 U Craiova 1948 
[Apr 9]
UTA            0-2 Rapid          
[Apr 10]
Botoșani       0-1 Sepsi          
[Apr 11]
Gaz Metan      1-2 Mioveni        

Round 5
[Apr 15]
Chindia        1-2 Botoșani       
Mioveni        2-0 Dinamo         
[Apr 16]
Sepsi          1-0 UTA            
[Apr 17]
U Craiova 1948 4-0 Academica      
[Apr 18]
Rapid          8-0 Gaz Metan      

Round 6
[Apr 22]
Academica      0-2 Mioveni        
Gaz Metan      0-1 Dinamo         
[Apr 23]
UTA            1-0 Chindia        
Rapid          1-0 Sepsi          
[Apr 25]
Botoșani       2-1 U Craiova 1948 

Round 7
[Apr 29]
Sepsi          3-1 Gaz Metan      
Chindia        0-0 Rapid          
[Apr 30
Dinamo         5-1 Academica      
[May 1]
U Craiova 1948 1-0 UTA            
[May 2]
Mioveni        0-2 Botoșani       

Round 8
[May 6]
Gaz Metan      4-3 Academica      
Botoșani       2-3 Dinamo         
[May 7]
UTA            1-0 Mioveni        
[May 8]
Sepsi          2-1 Chindia        
[May 9]
Rapid          2-3 U Craiova 1948 

Round 9
[May 13]
Chindia        3-0 Gaz Metan      
Dinamo         1-1 UTA            
[May 16]
Academica      0-4 Botoșani       
Mioveni        3-2 Rapid          
U Craiova 1948 0-5 Sepsi          

Final Table:

 7.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe      9   7  1  1  21- 4  42  [20*]
 8.FC Botoșani                    9   6  0  3  18- 9  41  [23]
 9.Fotbal Club Rapid              9   6  1  2  22- 7  39  [20]
10.U Craiova 1948 SA              9   5  2  2  14-11  34  [17*] [P]
11.AFC UTA Arad                   9   4  1  4  10- 6  33  [20]
12.CS Mioveni                     9   5  1  3  12-10  31  [15*] [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.AFC Chindia Târgoviște         9   2  2  5   8- 8  26  [18*]        Relegation Playoff
14.FC Dinamo București            9   4  2  3  14-11  23  [ 9*]        Relegation Playoff
--------------------------------------------------------
15.ACS FC Academica Clinceni      9   0  0  9   4-32 -19  [ 7]  [-26]  Relegated
16.CS Gaz Metan Mediaș            9   1  0  8   6-31 -38  [ 1]  [-42]  Relegated

NB: bonus points regular stage (halved points rounded upwards) between square brackets;
    first tie-breaker whether or not a club profited by half a point from the rounding
    (indicated by * if yes); second tie-breaker head-to-head results

NB: Gaz Metan had 42 points deducted; Academica Clinceni had 26 points deducted

Promotion/Relegation Playoff

First Legs [May 21]
Concordia      2-1 Chindia        
U Cluj         2-0 Dinamo         

Second Legs [May 29]
Chindia        1-0 Concordia      [aet, 4-1 pen]
Dinamo         1-1 U Cluj         

NB: Dinamo București relegated, Universitatea Cluj promoted

Liga a 2-a

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.ACS Petrolul 52 Ploiești      19  16  1  2  41- 7  49       [*1]  Promotion Playoff
 2.AS FC Universitatea Cluj      19  14  0  5  34-14  42             Promotion Playoff
 3.AFC Hermannstadt (Sibiu)      19  12  5  2  41-15  41  [R]        Promotion Playoff
 4.CSA Steaua București          19  11  4  4  31-13  37  [P]        Promotion Playoff
 5.CS Concordia Chiajna          19  10  6  3  18-10  36             Promotion Playoff
 6.AFC Unirea 04 Slobozia        19   9  6  4  33-13  33             Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.AFK Csikszereda (Mierc. Ciuc) 19  10  3  6  32-23  33             Playout
 8.AS FC Buzău                   19   9  5  5  43-14  32       [*3]  Playout
 9.FC Unirea Dej                 19   8  4  7  17-16  28  [P]        Playout
10.FC Metaloglobus București     19   8  4  7  22-23  28             Playout
11.ACSM Politehnica Iași         19   7  4  8  25-21  25  [R]        Playout
12.SC FC Ripensia Timișoara      19   6  7  6  18-19  25       [*4]  Playout
13.ACS Viit. Pandurii Târgu Jiu  19   6  6  7  16-20  24             Playout
14.CS Comunal 1599 Șelimbăr      19   6  5  8  18-26  23  [P]  [*5]  Playout
15.Politehnica Timișoara         19   6  3 10  19-27  21             Playout
16.FC Brașov                     19   3  5 11  16-32  14  [P]  [*6]  Playout
17.AFC Unirea Constanța          19   3  2 14  18-54  11       [*2]  Playout
18.AFC Dunărea 2005 Călărași     19   1  4 14  12-50   7             Playout
19.AFC 1919 Dacia Unirea Brăila  19   0  2 17   7-53   2  [P]  [*7]  Playout
20.FC Astra Giurgiu              19   5  4 10  21-32  -1  [R] [-20]  Playout

[*1] FC Petrolul Ploiești were renamed ACS Petrolul 52
[*2] following the merger of FC Viitorul Constanța and AFC Farul Constanța into
     Farul Constanța, the second level place was taken by AFC Unirea Constanța
[*3] SCM Gloria Buzău were renamed AS Fotbal Club Buzău
[*4] AFC Ripensia Timișoara were renamed SC Fotbal Club Ripensia Timișoara
[*5] ACS Viitorul Șelimbăr were renamed Clubul Sportiv Comunal 1599 Șelimbăr
[*6] CSM Corona Brașov were renamed Fotbal Club Brașov           
[*7] ACS Dacia Unirea Brăila were renamed AFC 1919 Dacia Unirea Brăila

Playoff Stage

Promotion Playoff | Playout | Relegation Playoff

Promotion Playoff

Final Table:

 1.ACS Petrolul 52 Ploiești      10   3  5  2   9- 7  63  [49]       Promoted
 2.AFC Hermannstadt (Sibiu)      10   5  5  0  14- 5  61  [41]  [R]  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.AS FC Universitatea Cluj      10   4  3  3  13- 9  57  [42]       Promotion Playoff
 4.CSA Steaua București          10   3  4  3  10-10  50  [37]  [P]  [*]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CS Concordia Chiajna          10   2  2  6   8-17  44  [36]       Promotion Playoff
 6.AFC Unirea 04 Slobozia        10   1  5  4   6-12  41  [33]

[*] CSA Steaua are ineligible for promotion; therefore CS Concordia Chiajna took
    their place in the promotion playoff

Playout

Final Tables:

Grupa A
 1.AFK Csikszereda (Mierc. Ciuc)  6   5  0  1  22- 6  48  [33]
 2.CS Comunal 1599 Șelimbăr       6   4  2  0  17- 4  37  [23]  [P]
 3.FC Metaloglobus București      6   2  3  1  11- 7  37  [28]
 4.ACSM Politehnica Iași          6   3  2  1   7- 5  36  [25]  [R]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Politehnica Timișoara          6   2  1  3  10-11  28  [21]             Relegation Playoff
--------------------------------------------------------
 6.AFC Dunărea 2005 Călărași      6   0  0  6   2-20   7  [ 7]             Relegated
 7.AFC 1919 Dacia Unirea Brăila   6   1  0  5   4-20   5  [ 2]  [P]        Relegated

Grupa B
 1.AS FC Buzău                    6   4  0  2  14-10  44  [32]
 2.FC Unirea Dej                  6   5  0  1  13- 4  43  [28]  [P]
 3.ACS Viit. Pandurii Târgu Jiu   6   3  1  2  15 -8  34  [24]
 4.SC FC Ripensia Timișoara       6   2  0  4   7-11  31  [25]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.FC Brașov                      6   4  0  2  17- 8  24  [14]  [P]  [-2]  Relegation Playoff
--------------------------------------------------------
 6.AFC Unirea Constanța           6   2  1  3   9-14  18  [11]             Relegated
 7.FC Astra Giurgiu               6   0  0  6   3-23  -1  [-1]  [R]        Relegated

Relegation Playoff

First Leg [May 14]
Poli Timișoara 1-2 Brașov         

Second Leg [May 21]
Brașov         1-0 Poli Timișoara 

NB: Politehnica Timișoara relegated


Liga a 3-a

Seria I

Regular Season

Final Table:

 1.CS Dante Botoșani             18  12  4  2  25-10  40
 2.ACS Foresta Suceava           18  11  2  5  28-19  35
 3.CSM Bucovina Rădăuți          18   8  4  6  23-26  28
 4.ACS Hușana Huși               18   8  4  6  21-18  28
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.ACSM Ceahlăul Piatra Neamț    18   7  6  5  21-12  27
 6.CS Sporting Juniorul Vaslui   18   6  6  6  22-16  24
 7.ACS Șomuz Fălticeni           18   6  6  6  16-20  24
 8.CS Știința Miroslava          18   5  5  8  18-21  20
 9.CSM Bacău                     18   4  5  9  17-28  17
10.CSM Pașcani                   18   0  4 14  17-38   4

Playoff

Final Table:

 1.CS Dante Botoșani              9   5  2  2  13- 5  57  [40]       Baraj
 2.ACS Foresta Suceava            9   5  3  1  18- 5  53  [35]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.ACS Hușana Huși                9   2  4  3   7-13  38  [28]
 4.CSM Bucovina Rădăuți           9   0  3  6   5-20  31  [28]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.ACSM Ceahlăul Piatra Neamț    10   7  3  0  17- 3  51  [27]
 6.ACS Șomuz Fălticeni           10   4  5  1  15- 8  41  [24]
 7.CS Sporting Juniorul Vaslui   10   3  4  3  11-10  37  [24]
 8.CS Știința Miroslava          10   3  2  5  10-14  31  [20]
 9.CSM Bacău                     10   2  5  3   5- 9  28  [17]
10.CSM Pașcani                   10   1  1  8   4-18   8  [ 4]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a II-a

Regular Season

Final Table:

 1.ACS Suporter C. Oțelul Galați 18  15  1  2  54-10  46
 2.CSM Focșani 2007              18  14  2  2  42-13  44
 3.AFC Metalul Buzău             18  10  3  5  43-19  33
 4.CS Aerostar Bacău             18   9  4  5  32-19  31  [R]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CS Viitorul Ianca             18   8  4  6  32-34  28
 6.CS Sporting Liești            18   9  1  8  31-25  28
 7.CSM Râmnicu Sărat             18   8  3  7  40-24  27
 8.AFC Dinamo Bacău              18   4  2 12  20-43  14  [P]
 9.CS Făurei                     18   2  2 14  23-57   8
10.ACS Sportul Chiscani          18   0  0 18  12-85   0

Playoff

Final Table:

 1.ACS Suporter C. Oțelul Galați  9   8  0  1  20- 4  70  [46]       Baraj
 2.CSM Focșani 2007               9   5  2  2  10- 8  61  [44]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CS Aerostar Bacău              9   2  2  5  11-13  39  [31]  [R]
 4.AFC Metalul Buzău              9   1  0  8   8-24  36  [33]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.CS Sporting Liești            10   7  2  1  28- 9  51  [28]
 6.CS Viitorul Ianca             10   5  2  3  20-19  45  [28]
 7.CSM Râmnicu Sărat             10   3  1  6  14-14  37  [27]
 8.AFC Dinamo Bacău              10   7  1  2  25-13  36  [14]  [P]
 9.CS Făurei                     10   2  0  8   7-27  14  [ 8]
10.ACS Sportul Chiscani          10   3  0  7  14-26   9  [ 0]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a III-a

Regular Season

Final Table:

 1.CS Afumați                    18  14  3  1  59-18  45
 2.SC Popești-Leordeni           18  12  2  4  48-15  38
 3.Farul Constanța 2             18  10  3  5  47-17  33  [*]
 4.AS FC Agricola Borcea         18  10  3  5  29-30  33
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CS Gloria Albești             18   9  1  8  19-26  28
 6.SC FC Voluntari SA 2          18   7  2  9  35-24  23
 7.ACS Înainte Modelu            18   6  3  9  26-30  21
 8.ACS Recolta Gheorghe Doja     18   6  2 10  23-42  20
 9.CS Municipal Fetești          18   4  2 12  14-40  14  [P]
10.ACSM Oltenița                 18   1  1 16  12-70   4

[*] FC Viitorul Constanța and AFC Farul Constanța merged into Farul Constanța

Playoff

Final Table:

 1.CS Afumați                     9   8  0  1  40- 9  69  [45]       Baraj
 2.SC Popești-Leordeni            9   4  1  4  23-19  51  [38]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Farul Constanța 2              9   4  2  3  13- 9  47  [33]
 4.AS FC Agricola Borcea          9   0  1  8   3-42  34  [33]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.CS Gloria Albești             10   6  1  3  26-16  47  [28]
 6.SC FC Voluntari SA 2          10   6  1  3  26-13  42  [23]
 7.ACS Recolta Gheorghe Doja     10   6  2  2  23-11  40  [20]
 8.ACS Înainte Modelu            10   5  1  4  18-24  37  [21]
 9.CS Municipal Fetești          10   1  5  4   8-16  22  [14]  [P]
10.ACSM Oltenița                 10   0  2  8   8-29   6  [ 4]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a IV-a

Regular Season

Final Table:

 1.AFC Progresul 1944 Spartac    18  16  2  0  48- 6  50
 2.CS Tunari                     18  12  3  3  36-16  39
 3.Fotbal Club Rapid 1923 SA 2   18   9  4  5  30-23  31
 4.ACS Unirea Bascov             18   7  5  6  21-22  26
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SC Fotbal Club FCSB SA 2      18   6  6  6  32-27  24
 6.CSM Flacăra Moreni            18   6  5  7  23-34  23
 7.CS Real Bradu                 18   5  3 10  19-33  18  [P]
 8.SC Dinamo 1948 SA 2           18   5  3 10  26-36  18
 9.ACS FC Academica Clinceni 2   18   3  5 10  17-30  14
10.ACS Campionii FC Argeș 2      18   1  4 13  12-37   7  [N]

Playoff

Final Table:

 1.AFC Progresul 1944 Spartac     9   3  4  2  16-11  63  [50]       Baraj
 2.CS Tunari                      9   5  3  1  21-15  57  [39]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Fotbal Club Rapid 1923 SA 2    9   3  1  5  18-19  41  [31]
 4.ACS Unirea Bascov              9   2  2  5  14-24  34  [26]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.SC Fotbal Club FCSB SA 2      10   7  0  3  27-12  45  [24]
 6.CSM Flacăra Moreni            10   7  0  3  21-12  44  [23]
 7.CS Real Bradu                 10   6  1  3  20-17  37  [18]  [P]
 8.ACS FC Academica Clinceni 2   10   5  1  4  12-12  30  [14]
 9.SC Dinamo 1948 SA 2           10   1  1  8  13-34  22  [18]
10.ACS Campionii FC Argeș 2      10   2  1  7  14-20  14  [ 7]  [N]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a V-a

Regular Season

Final Table:

 1.AFC Odorheiu Secuiesc         18  13  2  3  39-14  41
 2.AS FC Pucioasa                18  10  7  1  48-19  37
 3.ACS Olimpic Cetate Râșnov     18   8  5  5  26-21  29
 4.ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2  18   9  2  7  25-27  29
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CS Blejoi                     18   7  4  7  31-23  25
 6.ACS KSE Târgu Secuiesc        18   5  7  6  18-20  22
 7.AFC Hermannstadt 2            18   6  4  8  24-38  22
 8.CSO Plopeni                   18   4  5  9  24-35  17
 9.ACS Kids Tâmpa Brașov         18   3  4 11  15-36  13
10.ACS SR Municipal Brașov       18   3  4 11  21-38  13

Playoff

Final Table:

 1.AFC Odorheiu Secuiesc          9   7  0  2  24- 9  62  [41]       Baraj
 2.AS FC Pucioasa                 9   5  1  3  13-16  53  [37]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.ACS Olimpic Cetate Râșnov      9   2  3  4   7-12  38  [29]
 4.ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2   9   1  2  6   9-16  34  [29]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.CS Blejoi                     10   4  1  5  18-15  38  [25]
 6.ACS KSE Târgu Secuiesc        10   5  1  4  12-11  38  [22]
 7.CSO Plopeni                   10   5  2  3  13- 9  34  [17]
 8.ACS SR Municipal Brașov       10   6  1  3  13-10  32  [13]
 9.AFC Hermannstadt 2            10   2  2  6   8-17  30  [22]
10.ACS Kids Tâmpa Brașov         10   4  1  5  14-16  26  [13]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a VI-a

Regular Season

Final Table:

 1.CSM Slatina                   18  12  5  1  40- 9  41  [R]
 2.CS Viitorul Dăești            18  12  3  3  30-14  39
 3.CSM Alexandria                18  10  3  5  27-17  33
 4.ACS Vedița Colonești M.S.     18   8  4  6  23-23  28
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.ACSO Filiași                  18   7  4  7  27-27  25
 6.CS Sporting Roșiori 2008      18   6  7  5  27-25  25
 7.CSO Petrolul Potcoava         18   6  3  9  22-28  21
 8.Universitatea Craiova 2       18   4  4 10  23-23  16
 9.ACS Flacăra Horezu            18   4  4 10  16-33  16
10.ACS Minerul Costești          18   1  3 14  13-49   6

Playoff

Final Table:

 1.CSM Slatina                    9   5  2  2  12- 8  58  [41]  [R]  Baraj
 2.CS Viitorul Dăești             9   4  1  4  10-12  52  [39]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CSM Alexandria                 9   6  1  2  17- 7  52  [33]
 4.ACS Vedița Colonești M.S.      9   1  0  8   4-16  31  [28]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.ACSO Filiași                  10   4  5  1  19-13  42  [25]
 6.CS Sporting Roșiori 2008      10   4  2  4  20-22  39  [25]
 7.Universitatea Craiova 2       10   6  1  3  26-15  35  [16]
 8.CSO Petrolul Potcoava         10   3  3  4  12-17  33  [21]
 9.ACS Flacăra Horezu            10   2  3  5   9-14  25  [16]
10.ACS Minerul Costești          10   3  2  5  16-21  17  [ 6]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a VII-a

Regular Season

Final Table:

 1.CS Muncitoresc Reșița         18  16  2  0  61- 8  50  [R]
 2.CSM Deva                      18  13  1  4  37-15  40
 3.AFC Voința Lupac              18   9  5  4  35-24  32  [P]
 4.CS Pandurii Lign. Târgu Jiu   18   7  9  2  31-14  30  [R]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.ACS Viitorul Șimian           18   6  6  6  32-33  24  [P]
 6.CSM Jiul Petroșani            18   6  5  7  19-19  23
 7.ACS Progresul Ezeriș          18   4  4 10  15-45  16
 8.CS Gilortul Târgu Cărbunești  18   4  3 11  22-41  15
 9.ACS Viit. Pand. Târgu Jiu 2   18   3  4 11  13-41  13  [N]
10.CS Armata Aurul Brad          18   1  3 14  13-38   6  [P]

Playoff

Final Table:

 1.CS Muncitoresc Reșița          9   7  2  0  26- 4  73  [50]  [R]  Baraj
 2.CSM Deva                       9   4  1  4   9-11  53  [40]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.AFC Voința Lupac               9   3  0  6   6-19  41  [32]  [P]
 4.CS Pandurii Lign. Târgu Jiu    9   2  1  6  10-17  37  [30]  [R]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.ACS Viitorul Șimian           10   7  2  1  25- 7  47  [24]  [P]
 6.CS Gilortul Târgu Cărbunești  10   5  1  4  12-13  31  [15]
 7.CSM Jiul Petroșani            10   2  1  7  10-20  30  [23]
 8.CS Armata Aurul Brad          10   7  1  2  16- 8  28  [ 6]  [P]
 9.ACS Progresul Ezeriș          10   3  1  6  12-15  26  [16]
10.ACS Viit. Pand. Târgu Jiu 2   10   2  2  6   6-18  21  [13]  [N]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a VIII-a

Regular Season

Final Table:

 1.CSC Ghiroda și Giarmata Vii   16  12  2  2  36-12  38
 2.CSC Dumbrăvița                16   9  4  3  34-14  31
 3.CS Crișul Chișineu Criș       16   9  2  5  22-12  29
 4.CS Șoimii Lipova              16   7  6  3  25-18  27
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.ACS Progresul Pecica          16   4  7  5  17-22  19
 6.CS Gloria Lunca-Teuz Cermei   16   5  4  7  18-26  19
 7.ACS Pobeda Stár Bišnov        16   4  4  8  14-22  16  [P]
 8.CS Frontiera 2004 Curtici     16   3  5  8  15-28  14  [P]
 9.CS Avântul Periam             16   1  2 13  12-39   5
 -.ACS Poli Timișoara            withdrew after two matches (both annulled)

Playoff

Final Table:

 1.CSC Dumbrăvița                 9   4  4  1  11- 6  47  [31]       Baraj
 2.CSC Ghiroda și Giarmata Vii    9   1  5  3   8-11  46  [38]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CS Șoimii Lipova               9   3  4  2  11- 9  40  [27]
 4.CS Crișul Chișineu Criș        9   1  5  3   5- 9  37  [29]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.CS Gloria Lunca-Teuz Cermei    8   2  3  3  14-13  28  [19]
 6.ACS Progresul Pecica           8   2  2  4  14-22  27  [19]
 7.ACS Pobeda Stár Bišnov         8   2  3  3  10-10  25  [16]  [P]
 8.CS Avântul Periam              8   6  1  1  18-11  24  [ 5]
 9.CS Frontiera 2004 Curtici      8   1  5  2  16-16  22  [14]  [P]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a IX-a

Regular Season

Final Table:

 1.CS Hunedoara                  18  17  1  0  61-15  52
 2.CS Metalurgistul Cugir        18  11  4  3  41-24  37  [*]
 3.CS Unirea Ungheni 2018        18  10  2  6  38-23  32
 4.ACS Acad. de F. Viitorul Cluj 18   9  3  6  24-26  30  [N]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CS Gloria 2018 Bistrița-Nd.   18   7  3  8  29-36  24  [*]
 6.CS Ocna Mureș                 18   5  5  8  24-35  20
 7.CS Sănătatea S.P. Cluj-Napoca 18   5  3 10  27-45  18
 8.ACS Sticla Arieșul Turda      18   4  3 11  23-30  15
 9.CSM Avântul Reghin            18   3  6  9  17-28  15
10.AFC Unirea 1924               18   3  2 13  11-33  11
[*] CSO Cugir were renamed CS Metalurgistul Cugir;
    ACS Unu Fotbal Club Gloria were renamed CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud

Playoff

Final Table:

 1.CS Hunedoara                   9   6  3  0  26-10  73  [52]       Baraj
 2.CS Metalurgistul Cugir         9   4  2  3  18-13  51  [37]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CS Unirea Ungheni 2018         9   2  4  3  15-18  42  [32]
 4.ACS Acad. de F. Viitorul Cluj  9   1  1  7   7-25  34  [30]  [N]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.CS Gloria 2018 Bistrița-Nd.   10   6  1  3  33-19  43  [24]
 6.CS Sănătatea S.P. Cluj-Napoca 10   5  1  4  31-26  34  [18]
 7.CS Ocna Mureș                 10   3  1  6  14-26  30  [20]
 8.CSM Avântul Reghin            10   4  3  3  18-15  30  [15]
 9.AFC Unirea 1924               10   4  4  2  20-22  27  [11]
10.ACS Sticla Arieșul Turda      10   3  0  7  28-36  24  [15]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a X-a

Regular Season

Final Table:

 1.CS Minaur Baia Mare           18  13  3  2  57-20  42
 2.ACS CAO 1910 Oradea           18  12  3  3  43-21  39
 3.ACS FC Someșul Dej            18  11  2  5  41-20  35
 4.CS Lotus Băile Felix          18   8  5  5  38-23  29  [*]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SCM Zalău                     18   9  1  8  44-35  28
 6.CS Sp. 2007 Șimleu Silvaniei  18   6  5  7  21-31  23
 7.FC CFR 1907 Cluj SA 2         18   6  3  9  22-26  21  [N]
 8.CSM Satu Mare                 18   4  6  8  24-33  18
 9.CS Progresul Șomcuta Mare     18   4  5  9  26-40  17
10.CS Luceafărul Oradea          18   0  1 17   6-73  -3  [-4]
[*] CSC Sânmartin were renamed CS Lotus Băile Felix

Playoff

Final Table:

 1.CS Minaur Baia Mare            9   5  1  3  15- 8  58  [42]       Baraj
 2.ACS CAO 1910 Oradea            9   5  0  4   9- 7  54  [39]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CS Lotus Băile Felix           9   5  1  3   9-11  45  [29]
 4.ACS FC Someșul Dej             9   1  2  6   4-11  40  [35]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.SCM Zalău                     10   6  1  3  38-15  47  [28]
 6.CS Sp. 2007 Șimleu Silvaniei  10   5  2  3  21-19  40  [23]
 7.FC CFR 1907 Cluj SA 2         10   5  4  1  27-15  40  [21]  [N]
 8.CSM Satu Mare                 10   7  1  2  32-14  40  [18]
 9.CS Progresul Șomcuta Mare     10   2  0  8  14-22  23  [17]
10.CS Luceafărul Oradea          10   0  2  8   7-54  -9  [-3]  [-8]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Baraj 

Semifinals 

First Legs [May 25]
Focșani        0-0 Dante Botoșani 
Foresta        0-1 Oțelul         
Tunari         3-2 Afumați        
Popești-L.     0-1 Progresul Sp.  
Viitorul D.    0-1 Odorheiu Sec.  
Pucioasa       0-2 Slatina        
Ghiroda și GV  0-1 CSM Reșița     
Deva           1-5 Dumbrăvița     
CAO Oradea     2-4 CS Hunedoara   
Metalurgistul  0-4 Minaur BM      

Second Legs [May 28]
Dante Botoșani 2-1 Focșani        [aet]
Oțelul         2-0 Foresta        
Afumați        0-2 Tunari         
Progresul Sp.  1-1 Popești-L.     
Odorheiu Sec.  1-0 Viitorul D.    
Slatina        2-0 Pucioasa       
CSM Reșița     1-1 Ghiroda și GV  
Dumbrăvița     1-3 Deva           
CS Hunedoara   0-0 CAO Oradea     
Minaur BM      3-2 Metalurgistul  

Finals

First Legs [Jun 4]
Dante Botoșani 1-1 Oțelul         
Tunari         0-4 Progresul Sp.  
Slatina        0-0 Odorheiu Sec.  
Dumbrăvița     0-0 CSM Reșița     
CS Hunedoara   2-1 Minaur BM      

Second Legs [Jun 8]
Oțelul         3-0 Dante Botoșani 
Progresul Sp.  3-1 Tunari         
Odorheiu Sec.  1-1 Slatina        [aet, 4-5 pen]
CSM Reșița     1-1 Dumbrăvița     [aet, 3-5 pen]
Minaur BM      4-1 CS Hunedoara   

NB: ACS Suporter Club Oțelul Galați, AFC Progresul 1944 Spartac, CSM Slatina,
    CSC Dumbrăvița and CS Minaur Baia Mare promoted


2020/21.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of league cup finals.

all-time table.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 11 Jul 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.