Romania 2023/24


Liga 1
Cupa României
Liga a 2-a
Liga a 3-a

Liga 1

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.FCSB                          30  19  7  4  53-28  64                        Championship Playoff
 2.Fotbal Club Rapid             30  15 10  5  55-32  55                        Championship Playoff
 3.CFR 1907 Cluj                 30  15  8  7  54-29  53                        Championship Playoff
 4.CS Universitatea Craiova      30  13 10  7  47-38  49                        Championship Playoff
 5.Farul Constanța               30  11 10  9  37-38  43  [C]  [2 2 0 0 3-1 6]  Championship Playoff
 6.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe     30  12  7 11  43-34  43       [2 0 0 2 1-3 0]  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.AS FC Universitatea Cluj      30  10 12  8  35-38  42                        Relegation Playoff
 8.AFC UTA Arad                  30  10 10 10  36-43  40       [2 1 0 1 3-2 3]  Relegation Playoff
 9.AFC Hermannstadt (Sibiu)      30   9 13  8  36-31  40       [2 1 0 1 2-3 3]  Relegation Playoff
10.ACS Petrolul 52 Ploiești      30   7 14  9  29-32  35                        Relegation Playoff
11.ACS Suporter C. Oțelul Galați 30   6 16  8  31-36  34  [P]                   Relegation Playoff
12.ACSM Politehnica Iași         30   7 12 11  33-44  33  [P]                   Relegation Playoff
13.U Craiova 1948 SA             30   9  4 17  43-50  31                        Relegation Playoff
14.SC Dinamo 1948 SA (București) 30   8  5 17  22-41  29  [P]                   Relegation Playoff
15.SC FC Voluntari SA            30   6 10 14  31-49  28                        Relegation Playoff
16.FC Botoșani                   30   3 12 15  30-52  21                        Relegation Playoff

Round 1
[Jul 14]
Oțelul         1-1 UTA            
Rapid          0-0 Sepsi          
[Jul 15]
Hermannstadt   0-1 Farul          
CFR Cluj       2-0 Politehnica    
[Jul 16]
Petrolul       1-1 U Cluj         
U Craiova 1948 1-3 FCSB           
[Jul 17]
Voluntari      2-1 Botoșani       
Dinamo         0-2 U Craiova      

Round 2
[Jul 21]
Sepsi          1-0 U Craiova 1948 
UTA            1-3 CFR Cluj       
[Jul 22]
Farul          4-1 Voluntari      
FCSB           2-1 Dinamo         
[Jul 23]
Politehnica    1-3 Hermannstadt   
U Cluj         0-3 Rapid          
[Jul 24]
Botoșani       1-1 Petrolul       
U Craiova      0-0 Oțelul         

Round 3
[Jul 28]
U Craiova 1948 3-4 U Cluj         
Rapid          2-2 Botoșani       
[Jul 29]
Hermannstadt   2-1 UTA            
Oțelul         0-2 FCSB           
[Jul 30]
Farul          1-3 Politehnica    
CFR Cluj       1-1 U Craiova      
[Jul 31]
Petrolul       0-2 Voluntari      
Dinamo         0-3 Sepsi          

Round 4
[Aug 4]
UTA            1-0 Politehnica    
U Craiova      1-0 Hermannstadt   
[Aug 5]
Botoșani       0-1 U Craiova 1948 
U Cluj         1-1 Dinamo         
[Aug 6]
Petrolul       3-2 Farul          
FCSB           1-0 CFR Cluj       
[Aug 7]
Sepsi          1-1 Oțelul         
Voluntari      2-1 Rapid          

Round 5
[Aug 11]
U Craiova 1948 3-1 Voluntari      
[Aug 12]
Oțelul         1-1 U Cluj         
Politehnica    1-4 U Craiova      
[Aug 13]
Rapid          0-2 Petrolul       
[Aug 14]
Dinamo         1-0 Botoșani       
[Sep 21]
Hermannstadt   2-2 FCSB           
[Oct 5]
CFR Cluj       3-0 Sepsi          
[Oct 26]
Farul          2-2 UTA            

Round 6
[Aug 18]
Petrolul       4-3 U Craiova 1948 
U Craiova      3-0 UTA            
[Aug 19]
Botoșani       0-0 Oțelul         
Voluntari      2-3 Dinamo         
[Aug 20]
Rapid          3-1 Farul          
FCSB           2-1 Politehnica    
[Aug 21]
Sepsi          1-1 Hermannstadt   
U Cluj         3-4 CFR Cluj       

Round 7
[Aug 25]
Oțelul         2-2 Voluntari      
U Craiova 1948 3-5 Rapid          
[Aug 26]
CFR Cluj       3-1 Botoșani       
Dinamo         1-1 Petrolul       
[Aug 27]
Farul          2-0 U Craiova      
[Aug 28]
Hermannstadt   2-2 U Cluj         
UTA            2-1 FCSB           
[Oct 19]
Politehnica    1-0 Sepsi          

Round 8
[Sep 1]
Petrolul       2-2 Oțelul         
Rapid          4-0 Dinamo         
[Sep 2]
Voluntari      1-4 CFR Cluj       
FCSB           3-0 U Craiova      
[Sep 3]
U Craiova 1948 4-0 Farul          
[Sep 4]
U Cluj         0-2 Politehnica    
Botoșani       2-2 Hermannstadt   
Sepsi          1-0 UTA            

Round 9
[Sep 15]
UTA            0-1 U Cluj         
Dinamo         0-1 U Craiova 1948 
[Sep 16]
U Craiova      2-1 Sepsi          
[Sep 17]
Hermannstadt   3-1 Voluntari      
Oțelul         0-0 Rapid          
Farul          0-1 FCSB           
[Sep 18]
Politehnica    1-1 Botoșani       
CFR Cluj       1-0 Petrolul       

Round 10
[Sep 22]
U Craiova 1948 0-2 Oțelul         
Dinamo         0-2 Farul          
[Sep 23]
Voluntari      1-2 Politehnica    
Botoșani       2-2 UTA            
U Cluj         1-1 U Craiova      
[Sep 24]
Petrolul       0-0 Hermannstadt   
Sepsi          2-5 FCSB           
[Sep 25]
Rapid          3-1 CFR Cluj       

Round 11
[Sep 29]
Oțelul         1-0 Dinamo         
[Sep 30]
UTA            0-0 Voluntari      
Farul          2-1 Sepsi          
[Oct 1]
U Craiova      5-1 Botoșani       
Hermannstadt   1-1 Rapid          
CFR Cluj       2-0 U Craiova 1948 
[Oct 2]
Politehnica    0-0 Petrolul       
FCSB           2-2 U Cluj         

Round 12
[Oct 6]
U Craiova 1948 1-1 Hermannstadt   
Rapid          3-2 Politehnica    
[Oct 7]
Petrolul       0-0 UTA            
Voluntari      0-0 U Craiova      
Botoșani       0-1 FCSB           
[Oct 8]
Oțelul         0-1 Farul          
Dinamo         1-1 CFR Cluj       
U Cluj         1-0 Sepsi          

Round 13
[Oct 20]
UTA            2-2 Rapid          
[Oct 21]
Hermannstadt   4-0 Dinamo         
Farul          1-1 U Cluj         
[Oct 22]
Politehnica    1-1 U Craiova 1948 
U Craiova      1-3 Petrolul       
FCSB           0-0 Voluntari      
[Oct 23]
Sepsi          5-2 Botoșani       
CFR Cluj       0-0 Oțelul         

Round 14
[Oct 27]
Voluntari      0-2 Sepsi          
Dinamo         0-0 Politehnica    
[Oct 28]
Oțelul         1-1 Hermannstadt   
Petrolul       2-2 FCSB           
[Oct 29]
U Craiova 1948 2-3 UTA            
Rapid          2-0 U Craiova      
[Oct 30]
Botoșani       0-3 U Cluj          
CFR Cluj       3-1 Farul          

Round 15
[Nov 3]
Politehnica    1-1 Oțelul         
[Nov 4]
Sepsi          0-0 Petrolul       
U Craiova      1-1 U Craiova 1948 
[Nov 5]
U Cluj         1-2 Voluntari      
Farul          1-1 Botoșani       
FCSB           1-2 Rapid          
[Nov 6]
UTA            2-1 Dinamo         
Hermannstadt   1-0 CFR Cluj       

Round 16
[Nov 10]
Sepsi          0-0 Rapid          
[Nov 11]
U Cluj         0-0 Petrolul       
Politehnica    3-3 CFR Cluj       
Farul          1-1 Hermannstadt   
[Nov 12]
Botoșani       3-3 Voluntari      
U Craiova      1-0 Dinamo         
FCSB           2-1 U Craiova 1948 
[Nov 13]
UTA            2-4 Oțelul         

Round 17
[Nov 24]
Hermannstadt   0-0 Politehnica    
Petrolul       2-1 Botoșani       
[Nov 25]
Voluntari      4-2 Farul          
CFR Cluj       0-0 UTA            
[Nov 26]
Oțelul         1-3 U Craiova      
Dinamo         0-1 FCSB           
[Nov 27]
U Craiova 1948 2-1 Sepsi          
Rapid          2-3 U Cluj         

Round 18
[Dec 1]
Voluntari      0-0 Petrolul       
Politehnica    2-3 Farul          
[Dec 2]
UTA            2-0 Hermannstadt   
Botoșani       0-0 Rapid          
U Craiova      1-0 CFR Cluj       
[Dec 3]
U Cluj         2-1 U Craiova 1948 
FCSB           0-2 Oțelul         
[Dec 4]
Sepsi          2-1 Dinamo         

Round 19
[Dec 8]
Politehnica    1-0 UTA            
[Dec 9]
Rapid          1-2 Voluntari      
[Dec 10]
Hermannstadt   2-1 U Craiova      
Farul          3-1 Petrolul       
CFR Cluj       1-1 FCSB           
[Dec 11]
U Craiova 1948 2-0 Botoșani       
Dinamo         0-1 U Cluj         
[Dec 12]
Oțelul         2-3 Sepsi          

Round 20
[Dec 15]
Voluntari      0-1 U Craiova 1948 
Petrolul       0-0 Rapid          
[Dec 16]
UTA            0-0 Farul          
U Craiova      2-2 Politehnica    
FCSB           3-0 Hermannstadt   
[Dec 17]
U Cluj         0-1 Oțelul         
Sepsi          2-1 CFR Cluj       
[Dec 18]
Botoșani       0-2 Dinamo         

Round 21
[Dec 19]
U Craiova 1948 2-0 Petrolul       
Politehnica    1-3 FCSB           
[Dec 20]
UTA            2-2 U Craiova      
Farul          0-0 Rapid          
[Dec 21]
Hermannstadt   1-1 Sepsi          
CFR Cluj       4-0 U Cluj         
[Dec 22]
Oțelul         0-2 Botoșani       
Dinamo         1-0 Voluntari      

Round 22
[Jan 19]
Sepsi          6-0 Politehnica    
Rapid          4-3 U Craiova 1948 
[Jan 20]
U Cluj         2-1 Hermannstadt   
Petrolul       1-0 Dinamo         
[Jan 21]
Botoșani       1-0 CFR Cluj       
U Craiova      1-2 Farul          
[Jan 22]
Voluntari      1-1 Oțelul         
FCSB           4-0 UTA            

Round 23
[Jan 26]
Farul          1-0 U Craiova 1948 
[Jan 27]
UTA            2-1 Sepsi          
Oțelul         0-0 Petrolul       
Dinamo         1-2 Rapid          
[Jan 28]
Hermannstadt   2-0 Botoșani       
Politehnica    1-0 U Cluj         
U Craiova      0-3 FCSB           
[Jan 29]
CFR Cluj       4-1 Voluntari      

Round 24
[Feb 2]
Botoșani       2-1 Politehnica    
U Craiova 1948 2-1 Dinamo         
[Feb 3]
Petrolul       1-2 CFR Cluj       
Rapid          2-1 Oțelul         
[Feb 4]
U Cluj         1-3 UTA            
Sepsi          1-3 U Craiova      
[Feb 5]
Voluntari      1-1 Hermannstadt   
FCSB           1-1 Farul          

Round 25
[Feb 9]
Oțelul         1-0 U Craiova 1948 
U Craiova      2-2 U Cluj         
[Feb 10]
Politehnica    0-0 Voluntari      
CFR Cluj       0-1 Rapid          
[Feb 11]
Hermannstadt   0-0 Petrolul       
FCSB           1-0 Sepsi          
[Feb 12]
UTA            2-2 Botoșani       
Farul          0-2 Dinamo         

Round 26
[Feb 16]
Petrolul       2-1 Politehnica    
Rapid          2-0 Hermannstadt   
[Feb 17]
Voluntari      0-1 UTA            
U Craiova 1948 1-3 CFR Cluj       
[Feb 18]
Botoșani       2-2 U Craiova      
Dinamo         3-1 Oțelul         
[Feb 19]
Sepsi          0-1 Farul          
U Cluj         0-0 FCSB           

Round 27
[Feb 23]
Hermannstadt   1-0 U Craiova 1948 
CFR Cluj       4-0 Dinamo         
[Feb 24]
UTA            1-0 Petrolul       
Farul          1-1 Oțelul         
Politehnica    3-1 Rapid          
[Feb 25]
Sepsi          0-0 U Cluj         
FCSB           3-2 Botoșani       
[Feb 26]
U Craiova      2-1 Voluntari      

Round 28
[Feb 27]
U Craiova 1948 1-1 Politehnica    
Dinamo         1-0 Hermannstadt   
Oțelul         2-2 CFR Cluj       
[Feb 28]
U Cluj         1-0 Farul          
Rapid          4-1 UTA            
[Feb 29]
Botoșani       1-2 Sepsi          
Petrolul       2-3 U Craiova      
Voluntari      1-2 FCSB           

Round 29
[Mar 1]
Politehnica    0-0 Dinamo         
[Mar 2]
UTA            3-2 U Craiova 1948 
Hermannstadt   4-1 Oțelul         
Farul          1-1 CFR Cluj       
[Mar 3]
U Cluj         1-0 Botoșani       
FCSB           1-0 Petrolul       
[Mar 4]
Sepsi          4-0 Voluntari      
U Craiova      1-1 Rapid          

Round 30
[Mar 8]
CFR Cluj       1-0 Hermannstadt   
Dinamo         1-0 UTA            
Botoșani       0-0 Farul          
Petrolul       1-2 Sepsi          
Voluntari      0-0 U Cluj         
[Mar 9]
Rapid          4-0 FCSB           
[Mar 10]
U Craiova 1948 1-2 U Craiova      
[Mar 11]
Oțelul         1-1 Politehnica    

Final Table:

 1.FCSB                          30  19  7  4  53-28  64                        Championship Playoff
 2.Fotbal Club Rapid             30  15 10  5  55-32  55                        Championship Playoff
 3.CFR 1907 Cluj                 30  15  8  7  54-29  53                        Championship Playoff
 4.CS Universitatea Craiova      30  13 10  7  47-38  49                        Championship Playoff
 5.Farul Constanța               30  11 10  9  37-38  43  [C]  [2 2 0 0 3-1 6]  Championship Playoff
 6.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe     30  12  7 11  43-34  43       [2 0 0 2 1-3 0]  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.AS FC Universitatea Cluj      30  10 12  8  35-38  42                        Relegation Playoff
 8.AFC UTA Arad                  30  10 10 10  36-43  40       [2 1 0 1 3-2 3]  Relegation Playoff
 9.AFC Hermannstadt (Sibiu)      30   9 13  8  36-31  40       [2 1 0 1 2-3 3]  Relegation Playoff
10.ACS Petrolul 52 Ploiești      30   7 14  9  29-32  35                        Relegation Playoff
11.ACS Suporter C. Oțelul Galați 30   6 16  8  31-36  34  [P]                   Relegation Playoff
12.ACSM Politehnica Iași         30   7 12 11  33-44  33  [P]                   Relegation Playoff
13.U Craiova 1948 SA             30   9  4 17  43-50  31                        Relegation Playoff
14.SC Dinamo 1948 SA (București) 30   8  5 17  22-41  29  [P]                   Relegation Playoff
15.SC FC Voluntari SA            30   6 10 14  31-49  28                        Relegation Playoff
16.FC Botoșani                   30   3 12 15  30-52  21                        Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.FCSB                          10   5  2  3  12-11  49  [32]       Champions
 2.CFR 1907 Cluj                 10   6  1  3  19-14  46  [27*]
 3.CS Universitatea Craiova      10   6  1  3  18-14  44  [25*]      Conference League Playoff
 4.Farul Constanța               10   4  2  4  19-20  36  [22*] [C]
 5.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe     10   3  3  4  17-17  34  [22*]
 6.Fotbal Club Rapid             10   1  1  8  13-22  32  [28*]

NB: bonus points regular stage (halved points rounded upwards) between square brackets;
    first tie-breaker whether or not a club profited by half a point from the rounding
    (indicated by * if yes); second tie-breaker head-to-head results

Round 1
[Mar 15]
Rapid          1-2 Farul          
[Mar 16]
CFR Cluj       1-2 U Craiova      
[Mar 17]
FCSB           2-1 Sepsi          

Round 2
[Mar 29]
Sepsi          1-1 CFR Cluj       
[Mar 30]
U Craiova      2-1 Rapid          
[Mar 31]
Farul          0-1 FCSB           

Round 3
[Apr 5]
Sepsi          1-1 Farul          
[Apr 6]
Rapid          1-4 CFR Cluj       
[Apr 7]
FCSB           2-0 U Craiova      

Round 4
[Apr 12]
U Craiova      1-2 Farul          
[Apr 14]
CFR Cluj       0-1 FCSB           
[Apr 15]
Rapid          0-1 Sepsi          

Round 5
[Apr 19]
Farul          5-1 CFR Cluj       
[Apr 20]
FCSB           2-2 Rapid          
[Apr 21]
Sepsi          1-3 U Craiova      

Round 6
[Apr 24]
Farul          3-1 Rapid          
Sepsi          2-2 FCSB           
[Apr 25]
U Craiova      0-1 CFR Cluj       

Round 7
[Apr 27]
FCSB           2-1 Farul          
[Apr 28]
CFR Cluj       2-1 Sepsi          
[Apr 29]
Rapid          1-2 U Craiova      

Round 8
[May 3]
Farul          1-4 Sepsi          
[May 5]
CFR Cluj       3-2 Rapid          
[May 6]
U Craiova      2-0 FCSB           

Round 9
[May 10]
Sepsi          3-2 Rapid          
[May 11]
FCSB           0-1 CFR Cluj       
[May 13]
Farul          3-3 U Craiova      

Round 10
[May 18]
CFR Cluj       5-1 Farul          
U Craiova      3-2 Sepsi          
[May 19]
Rapid          2-0 FCSB           

Final Table:

 1.FCSB                          10   5  2  3  12-11  49  [32]       Champions
 2.CFR 1907 Cluj                 10   6  1  3  19-14  46  [27*]
 3.CS Universitatea Craiova      10   6  1  3  18-14  44  [25*]      Conference League Playoff
 4.Farul Constanța               10   4  2  4  19-20  36  [22*] [C]
 5.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe     10   3  3  4  17-17  34  [22*]
 6.Fotbal Club Rapid             10   1  1  8  13-22  32  [28*]

NB: bonus points regular stage (halved points rounded upwards) between square brackets;
    first tie-breaker whether or not a club profited by half a point from the rounding
    (indicated by * if yes); second tie-breaker head-to-head results

Conference League Playoff

NB: Universitatea Cluj qualified as UTA and Hermannstadt failed to obtain a UEFA license

Semifinal [May 19]
Oțelul         0-2 U Cluj         

Final [May 26]
U Craiova      1-1 U Cluj         [aet, 5-4 pen]

Playout (Relegation Playoff)

Final Table:

 7.AFC UTA Arad                   9   5  2  2  15-11  37  [20]
 8.ACS Suporter C. Oțelul Galați  9   6  1  2  11- 7  36  [17]  [P]  Conference League Playoff
 9.AFC Hermannstadt (Sibiu)       9   4  2  3  13- 7  34  [20]
10.AS FC Universitatea Cluj       9   3  3  3  12-10  33  [21]       Conference League Playoff
11.ACS Petrolul 52 Ploiești       9   3  2  4   8-14  29  [18*]
14.ACSM Politehnica Iași          9   3  1  5   7- 8  27  [17*] [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.SC Dinamo 1948 SA (București)  9   2  4  3  10-12  25  [15*] [P]  Relegation Playoff
12.FC Botoșani                    9   4  2  3  11-11  25  [11*]      Relegation Playoff
--------------------------------------------------------
13.SC FC Voluntari SA             9   2  4  3  11-10  24  [14]       Relegated
16.U Craiova 1948 SA              9   1  3  5   8-16  22  [16*]      Relegated

NB: bonus points regular stage (halved points rounded upwards) between square brackets;
    first tie-breaker whether or not a club profited by half a point from the rounding
    (indicated by * if yes);
    second tie-breaker points in regular stage;
    third tie-breaker head-to-head results

Round 1
[Mar 15]
U Cluj         3-0 Botoșani       
[Mar 16]
Oțelul         1-0 Politehnica    
[Mar 17]
Hermannstadt   3-0 Dinamo         
[Mar 18]
UTA            4-3 Voluntari      
Petrolul       1-0 U Craiova 1948 

Round 2
[Mar 29]
Voluntari      1-0 Hermannstadt   
[Mar 30]
Botoșani       2-1 Politehnica    
U Cluj         0-0 UTA            
[Mar 31]
U Craiova 1948 1-2 Oțelul         
[Apr 1]
Dinamo         1-1 Petrolul       

Round 3
[Apr 5]
UTA            1-0 Botoșani       
[Apr 6]
Petrolul       0-4 Voluntari      
[Apr 7]
Hermannstadt   1-1 U Cluj         
[Apr 8]
Politehnica    0-0 U Craiova 1948 
Oțelul         1-0 Dinamo         

Round 4
[Apr 12]
UTA            1-3 Hermannstadt   
[Apr 13]
Voluntari      1-1 Oțelul         
U Cluj         1-2 Petrolul       
[Apr 14]
Botoșani       4-1 U Craiova 1948 
Dinamo         1-0 Politehnica    

Round 5
[Apr 19]
Hermannstadt   1-1 Botoșani       
[Apr 20]
Politehnica    3-1 Voluntari      
U Craiova 1948 1-1 Dinamo         
[Apr 21]
Oțelul         1-0 U Cluj         
[Apr 22]
Petrolul       1-1 UTA            

Round 6
[Apr 23]
Voluntari      0-0 U Craiova 1948 
Botoșani       2-1 Dinamo         
[Apr 24]		
U Cluj         1-0 Politehnica    
[Apr 25]
UTA            3-1 Oțelul         
Hermannstadt   2-0 Petrolul       

Round 7
[Apr 26]
Dinamo         1-1 Voluntari      
[Apr 27]
U Craiova 1948 3-2 U Cluj         
[Apr 28]
Oțelul         1-0 Hermannstadt   
Politehnica    0-2 UTA            
[Apr 29]
Petrolul       1-2 Botoșani       

Round 8
[May 4]
Botoșani       0-0 Voluntari      
U Cluj         3-3 Dinamo         
[May 5]
Petrolul       2-1 Oțelul         
[May 6]
Hermannstadt   0-1 Politehnica    
UTA            3-1 U Craiova 1948 

Round 9 [May 12]
Dinamo         2-0 UTA            
U Craiova 1948 1-3 Hermannstadt   
Voluntari      0-1 U Cluj         
Oțelul         2-0 Botoșani       
Politehnica    2-0 Petrolul       

Final Table:

 7.AFC UTA Arad                   9   5  2  2  15-11  37  [20]
 8.ACS Suporter C. Oțelul Galați  9   6  1  2  11- 7  36  [17]  [P]  Conference League Playoff
 9.AFC Hermannstadt (Sibiu)       9   4  2  3  13- 7  34  [20]
10.AS FC Universitatea Cluj       9   3  3  3  12-10  33  [21]       Conference League Playoff
11.ACS Petrolul 52 Ploiești       9   3  2  4   8-14  29  [18*]
14.ACSM Politehnica Iași          9   3  1  5   7- 8  27  [17*] [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
15.SC Dinamo 1948 SA (București)  9   2  4  3  10-12  25  [15*] [P]  Relegation Playoff
12.FC Botoșani                    9   4  2  3  11-11  25  [11*]      Relegation Playoff
--------------------------------------------------------
13.SC FC Voluntari SA             9   2  4  3  11-10  24  [14]       Relegated
16.U Craiova 1948 SA              9   1  3  5   8-16  22  [16*]      Relegated

NB: bonus points regular stage (halved points rounded upwards) between square brackets;
    first tie-breaker whether or not a club profited by half a point from the rounding
    (indicated by * if yes);
    second tie-breaker points in regular stage;
    third tie-breaker head-to-head results

Promotion/Relegation Playoff

First Legs
[May 17]
Botoșani       1-0 Mioveni        
[May 20]
Dinamo         2-0 Csikszereda    

Second Legs
[May 24]
Mioveni        0-1 Botoșani       
[May 27]
Csikszereda    0-0 Dinamo         

NB: all clubs remain at former level

Cupa României

Group Stage

Final Tables:

Grupa A
 1.CS Corvinul 1921 Hunedoara     3   3  0  0   9- 0   9  Quarterfinals
 2.AFC Hermannstadt (Sibiu)       3   2  1  0   8- 1   7  Quarterfinals
 3.ACS Petrolul 52 Ploiești       3   2  1  0   6- 3   7
 4.Sepsi OSK Sfântu Gheorghe      3   0  2  1   3- 4   2
 5.AFC Chindia Târgoviște         3   0  0  3   0- 5   0
 6.ACS Progresul Pecica           3   0  0  3   1-14   0

Grupa B
 1.AS FC Universitatea Cluj       3   2  1  0   8- 2   7  Quarterfinals
 2.CFR 1907 Cluj                  3   1  2  0   4- 2   5  Quarterfinals
 3.Fotbal Club Rapid              3   1  2  0   3- 1   5
 4.CSA Steaua București           3   1  1  1   4- 5   4
 5.CSM Alexandria                 3   1  0  2   5- 7   3
 6.FC Botoșani                    3   0  0  3   2- 9   0

Grupa C
 1.U Craiova 1948 SA              3   2  1  0   4- 1   7  Quarterfinals
 2.ACS Suporter C. Oțelul Galați  3   1  2  0   8- 5   5  Quarterfinals
 3.FCSB                           3   1  1  1   3- 3   4
 4.SC Dinamo 1948 SA (București)  3   0  3  0   5- 5   3
 5.SCM Zalău                      3   1  0  2   3- 6   3
 6.FC Bihor Oradea                3   0  1  2   2- 5   1

Grupa D
 1.CS Universitatea Craiova       3   2  1  0   6- 1   7  Quarterfinals
 2.SC FC Voluntari SA             3   1  2  0   3- 1   5  Quarterfinals
 3.AFC UTA Arad                   3   1  1  1   2- 2   4
 4.Gloria Buzău                   3   1  1  1   3- 3   4
 5.CS Tunari                      3   0  3  0   3- 3   3
 6.Farul Constanța                3   0  0  3   0- 7   0

Quarterfinals
[Apr 2]
Corvinul       4-0 CFR Cluj       
[Apr 3]
U Craiova 1948 0-0 Voluntari      [aet, 2-4 pen]
U Cluj         1-0 Hermannstadt   
[Apr 4]
U Craiova      0-1 Oțelul         [aet]

Semifinals 
[Apr 17]
Corvinul       3-1 Voluntari      
[Apr 18]
Oțelul         2-1 U Cluj         

Final [May 15, Sibiu]
Corvinul       2-2 Oțelul         [aet, 3-2 pen]


Liga a 2-a

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.CS Comunal 1599 Șelimbăr      19  12  6  1  23- 9  42       Promotion Playoff
 2.AFC Unirea 04 Slobozia        19  12  4  3  22- 8  40       Promotion Playoff
 3.CS Corvinul 1921 Hunedoara    19  11  4  4  30-16  37  [P]  Promotion Playoff
 4.Gloria Buzău                  19  10  4  5  31-21  34       Promotion Playoff
 5.CS Mioveni                    19   9  6  4  20- 9  33  [R]  Promotion Playoff
 6.AFK Csikszereda (Mierc. Ciuc) 19   9  5  5  19-14  32       Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.ACSM Ceahlăul Piatra Neamț    19   9  4  6  30-17  31  [P]  Playout
 8.CSA Steaua București          19   7  7  5  37-24  28       Playout
 9.AFC Chindia Târgoviște        19   7  7  5  27-14  28  [R]  Playout
10.CS Muncitoresc Reșița         19   7  6  6  28-25  27  [P]  Playout
11.FC Metaloglobus București     19   6  8  5  20-22  26       Playout
12.CS Concordia Chiajna          19   6  7  6  24-18  25       Playout
13.CSM Slatina                   19   6  7  6  16-18  25       Playout
14.ACS Campionii FC Argeș        19   6  6  7  17-16  24  [R]  Playout
15.CSC Dumbrăvița                19   6  5  8  19-22  23       Playout
16.ACS Viit. Pandurii Târgu Jiu  19   5  8  6  16-28  23       Playout
17.CS Tunari                     19   3  7  9  16-32  16  [P]  Playout
18.FC Unirea Dej                 19   4  1 14  13-35  13       Playout
19.CSM Alexandria                19   2  3 14  10-29   9  [P]  Playout
20.AFC Progresul 1944 Spartac    19   0  1 18   9-50   1       Playout

Playoff Stage

Promotion Playoff | Playout | Relegation Playoff

Promotion Playoff

Final Table:

 1.AFC Unirea 04 Slobozia        10   6  2  2   9- 6  60  [40]       Promoted
 2.CS Corvinul 1921 Hunedoara    10   4  3  3  14-11  52  [37]  [P]  [*]
--------------------------------------------------------
 3.CS Comunal 1599 Șelimbăr      10   1  6  3   8-12  51  [42]       [*]
 4.Gloria Buzău                  10   4  5  1  12- 7  51  [34]       Promoted
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CS Mioveni                    10   2  4  4  10-11  43  [33]  [R]  Promotion Playoff
 6.AFK Csikszereda (Mierc. Ciuc) 10   2  2  6   9-15  40  [32]       Promotion Playoff

[*] Corvinul and Șelimbăr ineligible for promotion as they are not privately owned

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Tables:

Grupa A
 1.CS Muncitoresc Reșița          6   4  1  1  11- 7  40  [27]  [P]
 2.ACSM Ceahlăul Piatra Neamț     6   1  2  3  10-11  36  [31]  [P]
 3.FC Metaloglobus București      6   2  2  2   6- 5  34  [26]
 4.ACS Campionii FC Argeș         6   3  1  2   8- 4  34  [24]  [R]
 5.CSC Dumbrăvița                 6   1  1  4   3- 9  27  [23]
--------------------------------------------------------
 6.FC Unirea Dej                  6   4  2  0   7- 2  27  [13]       Relegated
 7.CSM Alexandria                 6   1  1  4   5-12  13  [ 9]  [P]  Relegated

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Grupa B
 1.CSA Steaua București           6   5  1  0  12- 2  44  [28]
 2.AFC Chindia Târgoviște         6   3  1  2   8- 4  38  [28]  [R]
 3.CS Concordia Chiajna           6   4  1  1   8- 6  38  [25]
 4.CSM Slatina                    6   2  1  3   9- 9  32  [25]
 5.ACS Viit. Pandurii Târgu Jiu   6   2  1  3   6- 8  30  [23]
--------------------------------------------------------
 6.CS Tunari                      6   1  1  4   8-12  20  [16]  [P]  Relegated
 7.AFC Progresul 1944 Spartac     6   1  0  5   5-15   4  [ 1]       Relegated

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)


Liga a 3-a

NB: AFC Unirea Constanța, who were relegated from the second level at the end of the
      2022/23 season, were dissolved;
    SC FC Ripensia Timișoara, who were relegated from the second level at the end of
      the 2022/23 season, withdrew to the fourth level;
    FC Brașov, who were denied a second level license for the 2023/24 season, were
      dissolved

Seria I

Regular Season

Final Table:

 1.CSM Bucovina Rădăuți          16   9  5  2  26-12  32
 2.CSM Bacău                     16  10  1  5  25-14  31
 3.CS Știința Miroslava          16   9  1  6  27-20  28
 4.ACS FC Bacău                  16   7  3  6  25-19  24  [*]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CSM Vaslui                    16   5  6  5  23-21  21  [P]
 6.ACS Șomuz Fălticeni           16   5  5  6  23-26  20
 7.CS Aerostar Bacău             16   4  3  9  15-22  15
 8.AS FC Rapid Brodoc            16   4  2 10  16-32  14
 9.ACS Foresta Suceava           16   5  2  9  18-32  -1  [-18]
 -.CSO Viitorul Darabani         excluded

[*] AFC Dinamo Bacău and Academia FC Bacău merged into ACS FC Bacău

Playoff

Final Table:

 1.CSM Bucovina Rădăuți           9   2  5  2  10-11  43  [32]       Baraj
 2.ACS FC Bacău                   9   5  3  1  10- 3  42  [24]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CSM Bacău                      9   1  5  3   5- 9  39  [31]
 4.CS Știința Miroslava           9   1  5  3   9-11  36  [28]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.ACS Șomuz Fălticeni            6   5  1  0  17- 3  36  [20]
 6.CSM Vaslui                     6   4  1  1  16- 3  34  [21]  [P]
 7.CS Aerostar Bacău              6   2  0  4   9- 8  21  [15]
 8.AS FC Rapid Brodoc             6   0  0  6   1-29  14  [14]
 -.ACS Foresta Suceava           withdrew

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a II-a

Regular Season

Final Table:

 1.AFC Metalul Buzău             18  16  1  1  66- 6  49
 2.CSM Focșani 2007              18  14  0  4  58-16  42
 3.CS Sporting Liești            18  11  2  5  39-28  35
 4.ACS Unirea Braniștea          18   9  3  6  41-27  30
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CSM Râmnicu Sărat             18   9  2  7  47-34  29
 6.AFC 1919 Dacia Unirea Brăila  18   7  1 10  26-36  22
 7.ACS Hamangia Baia             18   6  1 11  23-72  19  [P]
 8.ACS Voința Limpeziș           18   4  3 11  24-47  15
 9.CS Viitorul Ianca             18   4  2 12  23-37  14
10.ACS Viitorul Șuțești          18   2  1 15  14-58   7  [P]

Playoff

Final Table:

 1.AFC Metalul Buzău              9   8  1  0  27- 5  74  [49]       Baraj
 2.CSM Focșani 2007               9   3  2  4  16-11  53  [42]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.ACS Unirea Braniștea           9   2  4  3  10-16  40  [30]
 4.CS Sporting Liești             9   0  3  6   6-27  38  [35]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.CSM Râmnicu Sărat             10   7  2  1  27-11  52  [29]
 6.AFC 1919 Dacia Unirea Brăila  10   6  3  1  22- 9  43  [22]
 7.CS Viitorul Ianca             10   5  2  3  19-11  31  [14]
 8.ACS Hamangia Baia             10   3  1  6  14-28  29  [19]  [P]
 9.ACS Viitorul Șuțești          10   3  2  5  15-21  18  [ 7]  [P]
10.ACS Voința Limpeziș           10   0  2  8  12-29  17  [15]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a III-a

Regular Season

Final Table:

 1.CS Afumați                    18  14  3  1  51-16  45
 2.AFC Dunărea 2005 Călărași     18  13  2  3  43-22  41
 3.AS FC Agricola Borcea         18  10  4  4  37-24  34
 4.ACS LPS HD Clinceni           18  10  2  6  41-33  32  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.ACS Recolta Gheorghe Doja     18   7  3  8  38-42  24
 6.CS Gloria Băneasa             18   6  2 10  29-37  20
 7.CS Axiopolis Cernavodă        18   5  1 12  33-39  16  [P]
 8.ACS Înainte Modelu            18   5  1 12  24-37  16
 9.ACS Progresul Fundulea        18   4  3 11  11-37  15  [P]
10.SC FC Voluntari SA 2          18   3  5 10  22-42  14

Playoff

Final Table:

 1.CS Afumați                     9   7  2  0  26- 5  68  [45]       Baraj
 2.AFC Dunărea 2005 Călărași      9   3  2  4  10-12  52  [41]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.AS FC Agricola Borcea          9   3  2  4   9-16  45  [34]
 4.ACS LPS HD Clinceni            9   1  2  6  12-24  37  [32]  [P]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.ACS Recolta Gheorghe Doja     10   5  1  4  17-13  40  [24]
 6.CS Gloria Băneasa             10   6  1  3  12-10  39  [20]
 7.CS Axiopolis Cernavodă        10   5  3  2  19-15  34  [16]  [P]
 8.ACS Înainte Modelu            10   3  3  4  12-15  28  [16]
 9.ACS Progresul Fundulea        10   2  3  5  10-14  24  [15]  [P]
10.SC FC Voluntari SA 2          10   2  3  5  16-19  23  [14]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a IV-a

Regular Season

Final Table:

 1.CS Dinamo București           18  13  2  3  41-14  41
 2.SC Popești-Leordeni           18  10  7  1  29-16  37
 3.CS Blejoi                     18  10  3  5  35-25  33
 4.SCM Dunărea 2020 Giurgiu      18   9  2  7  30-29  29  [P]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AS FC Pucioasa                18   7  4  7  24-27  25
 6.CSO Plopeni                   18   5  6  7  21-21  21
 7.CSM Flacăra Moreni            18   6  3  9  26-32  21
 8.ACS Muscelul Câmpulung Muscel 18   3  7  8  15-20  16
 9.CSO Tricolorul Breaza         18   4  4 10  27-40  16  [P]
10.CS Păulești                   18   2  4 12  21-45  10

Playoff

Final Table:

 1.CS Dinamo București            9   6  0  3  20-13  59  [41]       Baraj
 2.SC Popești-Leordeni            9   3  2  4  12-11  48  [37]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CS Blejoi                      9   4  2  3  18-18  47  [33]
 4.SCM Dunărea 2020 Giurgiu       9   2  2  5  15-23  37  [29]  [P]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.AS FC Pucioasa                10   4  3  3  14-12  40  [25]
 6.CSM Flacăra Moreni            10   6  0  4  11- 9  39  [21]
 7.CSO Plopeni                   10   5  2  3  18-12  38  [21]
 8.ACS Muscelul Câmpulung Muscel 10   6  1  3  16-10  35  [16]
 9.CSO Tricolorul Breaza         10   5  2  3  15-13  33  [16]  [P]
10.CS Păulești                   10   0  0 10   7-25  10  [10]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a V-a

Regular Season

Final Table:

 1.AFC Câmpulung-Muscel 2022     18  13  3  2  41-12  42  [*]
 2.ASC Olimpic Zărnești          18  12  4  2  55-23  40
 3.ACS Olimpic Cetate Râșnov     18  11  4  3  38-19  37
 4.ACS Kids Tâmpa Brașov         18   9  6  3  27-15  33
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.AFC Odorheiu Secuiesc         18   8  5  5  28-14  29
 6.ACS KSE Târgu Secuiesc        18   5  4  9  16-29  19
 7.ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2  18   5  1 12  25-33  16
 8.AF CS Viitorul Curița         18   4  4 10  26-36  16  [P]
 9.ASC Ciucaș Tărlungeni         18   3  4 11  17-46  13  [P]
10.ACS SR Municipal Brașov       18   2  1 15  11-57   7

[*] ACS Muscelul Câmpulung Elite were renamed AFC Câmpulung-Muscel 2022

Playoff

Final Table:

 1.AFC Câmpulung-Muscel 2022      9   7  0  2  17-10  63  [42]       Baraj
 2.ASC Olimpic Zărnești           9   4  0  5  17-20  52  [40]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.ACS Olimpic Cetate Râșnov      9   4  0  5  16-13  49  [37]
 4.ACS Kids Tâmpa Brașov          9   3  0  6  12-19  42  [33]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.AFC Odorheiu Secuiesc         10   6  0  4  24-17  47  [29]
 6.AF CS Viitorul Curița         10   4  3  3  14-12  31  [16]  [P]
 7.ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2  10   5  0  5  15-15  31  [16]
 8.ACS KSE Târgu Secuiesc        10   3  2  5  12-13  30  [19]
 9.ACS SR Municipal Brașov       10   5  3  2  20-14  25  [ 7]
10.ASC Ciucaș Tărlungeni         10   2  2  6  13-27  21  [13]  [P]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a VI-a

Regular Season

Final Table:

 1.CSM Cetatea Turnu Măgurele    18  11  4  3  39-13  37
 2.SCM Râmnicu Vâlcea            18  11  2  5  26-16  35  [P]
 3.ACS Vedița Colonești          18  10  3  5  31-18  33
 4.ACS Viitorul Dăești           18   9  5  4  34-28  32
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.ACS Flacăra Horezu            18   8  2  8  29-27  26
 6.CS Sporting Roșiori 2008      18   8  2  8  32-27  24  [-2]
 7.ACS Unirea Bascov             18   5  5  8  15-20  20
 8.ACS Oltul Curtișoara          18   5  4  9  17-34  19  [P]
 9.CSO Petrolul Potcoava         18   4  4 10  17-28  16
10.ACS Cozia Călimănești         18   2  3 13  12-41   9

Playoff

Final Table:

 1.SCM Râmnicu Vâlcea             9   5  3  1  17-10  53  [35]  [P]  Baraj
 2.ACS Vedița Colonești           9   4  3  2  16-11  48  [33]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CSM Cetatea Turnu Măgurele     9   2  3  4   9-13  46  [37]
 4.ACS Viitorul Dăești            9   2  1  6   9-17  39  [32]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.ACS Unirea Bascov             10   7  1  2  20- 6  42  [20]
 6.CS Sporting Roșiori 2008      10   5  1  4  18-14  40  [24]
 7.ACS Flacăra Horezu            10   4  1  5  15-16  39  [26]
 8.ACS Oltul Curtișoara          10   6  0  4  23-16  37  [19]  [P]
 9.CSO Petrolul Potcoava         10   5  1  4  15-18  32  [16]
10.ACS Cozia Călimănești         10   1  0  9   5-26  12  [ 9]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a VII-a

Regular Season

Final Table:

 1.CSC Ghiroda și Giarmata Vii   18  12  4  2  53-21  40
 2.ACSO Filiași                  18  12  2  4  50-20  38
 3.CSM Deva                      18   9  7  2  44-19  34
 4.ACS Viitorul Șimian           18  10  4  4  48-29  34
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Universitatea Craiova 2       18   9  1  8  46-40  28  [P]
 6.CS Gilortul Târgu Cărbunești  18   8  1  9  34-43  25
 7.AFC Voința Lupac              18   6  3  9  30-37  21
 8.CSM Jiul Petroșani            18   6  2 10  29-35  20
 9.FCU 1948 Craiova FC SA 2      18   3  2 13  22-59  11  [P]
10.CSO Turceni                   18   1  2 15  16-69   5  [P]

Playoff

Final Table:

 1.CSC Ghiroda și Giarmata Vii    9   5  3  1  25-16  58  [40]       Baraj
 2.ACSO Filiași                   9   3  1  5  13-21  48  [38]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CSM Deva                       9   3  4  2  19-17  47  [34]
 4.ACS Viitorul Șimian            9   2  2  5  17-20  42  [34]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.Universitatea Craiova 2       10   8  0  2  40-15  52  [28]  [P]
 6.CS Gilortul Târgu Cărbunești  10   5  1  4  25-18  41  [25]
 7.AFC Voința Lupac              10   3  3  4  17-28  33  [21]
 8.CSM Jiul Petroșani            10   3  0  7  19-35  29  [20]
 9.CSO Turceni                   10   5  2  3  16-19  22  [ 5]  [P]
10.FCU 1948 Craiova FC SA 2      10   2  2  6  25-27  19  [11]  [P]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a VIII-a

Regular Season

Final Table:

 1.FC Bihor Oradea               18  14  4  0  52-12  46
 2.SSU Politehnica Timișoara     18  12  3  3  40-14  39  [R]
 3.CSC Peciu Nou                 18  11  3  4  37-20  36  [P]
 4.CS Phoenix Buziaș             18   9  5  4  35-26  32
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.ACS Progresul Pecica          18   9  4  5  36-24  31
 6.CS Șoimii Lipova              18   7  2  9  30-40  23
 7.CS Avântul Periam             18   6  1 11  24-38  19
 8.CS Gloria Lunca-Teuz Cermei   18   3  3 12  15-33  12
 9.CS Socodor                    18   3  2 13  16-45  11  [P]
10.ACS ACB                       18   1  3 14  13-46   6  [P]

Playoff

Final Table:

 1.FC Bihor Oradea                9   7  2  0  18- 3  69  [46]       Baraj
 2.SSU Politehnica Timișoara      9   4  3  2  14-10  54  [39]  [R]  Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CSC Peciu Nou                  9   2  1  6   7-14  43  [36]  [P]
 4.CS Phoenix Buziaș              9   1  2  6   9-21  37  [32]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.ACS Progresul Pecica          10   8  0  2  30-10  55  [31]
 6.CS Șoimii Lipova              10   4  3  3  12-14  38  [23]
 7.CS Avântul Periam             10   5  3  2  18-12  37  [19]
 8.CS Gloria Lunca-Teuz Cermei   10   2  4  4  14-16  22  [12]
 9.CS Socodor                    10   2  3  5  11-23  20  [11]  [P]
10.ACS ACB                       10   1  3  6  12-22  12  [ 6]  [P]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a IX-a

Regular Season

Final Table:

 1.CS Gloria 2018 Bistrița-Nd.   18  12  4  2  36-14  40
 2.ACS Mediaș 2022               18  10  4  4  22-12  34  [P]
 3.CS Unirea Ungheni 2018        18  10  3  5  32-17  33
 4.CS Universitar din Alba Iulia 18   9  4  5  31-15  31
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CSM Unirea Alba Iulia         18   8  5  5  28-25  29
 6.ACS Tg. Mureș 1898-MSE 1898   18   7  4  7  30-26  25
 7.CS Metalurgistul Cugir        18   7  3  8  25-33  24
 8.CSM Avântul Reghin            18   3  6  9  20-27  15
 9.ACS Industria Galda           18   1  7 10  20-45  10  [P]
10.ACS Acad. de F. Viitorul Cluj 18   1  4 13   9-39   7

Playoff

Final Table:

 1.CS Gloria 2018 Bistrița-Nd.    9   5  3  1  19- 7  58  [40]       Baraj
 2.CS Unirea Ungheni 2018         9   5  2  2  15-10  50  [33]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.ACS Mediaș 2022                9   2  1  6   9-15  41  [34]  [P]
 4.CS Universitar din Alba Iulia  9   3  0  6  11-22  40  [31]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.CSM Unirea Alba Iulia         10   8  1  1  24-10  54  [29]
 6.ACS Tg. Mureș 1898-MSE 1898   10   6  1  3  23-11  44  [25]
 7.CS Metalurgistul Cugir        10   4  3  3  19-21  39  [24]
 8.CSM Avântul Reghin            10   3  3  4  19-18  27  [15]
 9.ACS Acad. de F. Viitorul Cluj 10   3  0  7  11-22  16  [ 7]
10.ACS Industria Galda           10   1  2  7   9-23  15  [10]  [P]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Seria a X-a

Regular Season

Final Table:

 1.SCM Zalău                     18  12  5  1  33-14  41
 2.CSM Olimpia Satu Mare         18   9  6  3  31-19  33  [*]
 3.ACSC Crișul Sântandrei        18   8  4  6  29-17  28  [P]
 4.CSM Sighetu Marmației         18   8  3  7  29-26  27
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CS Lotus Băile Felix          18   7  6  5  19-17  27
 6.CSM Victoria Carei            18   7  3  8  23-30  24
 7.CS Sănătatea Servicii Publice 18   5  3 10  21-28  18  [P]
 8.CS Minerul 1947 Ocna Dej      18   3  8  7  20-24  17
 9.SC Olimpia MCMXXI Satu Mare   18   4  5  9  22-39  17  [P]
10.CS Minaur Baia Mare           18   3  5 10  18-31  14  [R]

[*] CSM Satu Mare were renamed CSM Olimpia Satu Mare

Playoff

Final Table:

 1.SCM Zalău                      9   4  3  2  19-11  56  [41]       Baraj
 2.CSM Sighetu Marmației          9   5  2  2  14-14  44  [27]       Baraj
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.CSM Olimpia Satu Mare          9   2  3  4  12-14  42  [33]
 4.ACSC Crișul Sântandrei         9   3  0  6   8-14  37  [28]  [P]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Playout

Final Table:

 5.CSM Victoria Carei            10   4  4  2  20-17  40  [24]
 6.CS Lotus Băile Felix          10   3  4  3  15-14  40  [27]
 7.CS Minaur Baia Mare           10   7  3  0  24- 9  38  [14]  [R]
 8.SC Olimpia MCMXXI Satu Mare   10   4  3  3  19-12  32  [17]  [P]
 9.CS Sănătatea Servicii Publice 10   4  2  4  20-16  32  [18]  [P]
10.CS Minerul 1947 Ocna Dej      10   0  0 10   0-30  17  [17]

NB: points regular season between square brackets (also first tie-breaker)

Baraj 

Semifinals 

First Legs [May 22]
Focșani 2007   2-0 Bucov. Rădăuți 
FC Bacău       1-0 Metalul Buzău  
Popești-L.     0-1 Afumați        
Dun. Călărași  1-3 CS Dinamo Buc. 
Ved. Colonești 0-0 C'lung-Muscel  
Ol. Zărnești   0-1 Râmnicu Vâlcea 
Poli Timișoara 0-2 Ghiroda și GV  
Filiași        1-1 Bihor Oradea   
Sigh.Marmației 0-0 Gloria Bistr.  
Unirea Ungheni 3-0 SCM Zalău      

Second Legs [May 25]
Bucov. Rădăuți 1-1 Focșani 2007   
Metalul Buzău  6-4 FC Bacău       
Afumați        3-1 Popești-L.     
CS Dinamo Buc. 1-0 Dun. Călărași  
C'lung-Muscel  2-1 Ved. Colonești 
Râmnicu Vâlcea 6-0 Ol. Zărnești   
Ghiroda și GV  0-1 Poli Timișoara 
Bihor Oradea   1-0 Filiași        
Gloria Bistr.  6-4 Sigh.Marmației 
SCM Zalău      1-1 Unirea Ungheni 

Finals

First Legs [Jun 1]
Focșani 2007   2-1 Metalul Buzău  
Afumați        1-0 CS Dinamo Buc. 
C'lung-Muscel  2-1 Râmnicu Vâlcea 
Ghiroda și GV  2-2 Bihor Oradea   
Gloria Bistr.  2-2 Unirea Ungheni 

Second Legs [Jun 5]
Metalul Buzău  2-0 Focșani 2007   
CS Dinamo Buc. 0-2 Afumați        
Râmnicu Vâlcea 0-0 C'lung-Muscel  
Bihor Oradea   3-0 Ghiroda și GV  
Unirea Ungheni 2-1 Gloria Bistr.  

NB: Metalul Buzău, CS Afumați, AFC Câmpulung-Muscel 2022, FC Bihor Oradea 
    and CS Unirea Ungheni 2018 promoted

2022/23.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of league cup finals.

all-time table.


About this document

Thanks to Martin Arenlind

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 7 Jul 2024

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.