Russia 2024 Women


Super League
Cup

Super League

Table:

 1.CSKA (Moskva)             7   7  0  0  21- 3  21  
 2.Dinamo (Moskva)           6   5  1  0  11- 2  16      [1 0 0 3-0 3]
 3.Zenit (Sankt-Peterburg)   6   5  1  0  15- 1  16  [C] [0 1 0 1-1 1]
 4.Lokomotiv (Moskva)        7   5  1  1  16- 4  16      [0 1 1 1-4 1]
 5.Zvezda-2005 (Perḿ)        7   4  1  2  10- 6  13  
 6.Spartak (Moskva)          6   3  1  2  10- 4  10  [N]
 7.WFC Krasnodar             7   3  0  4   6-11   9  
 8.WFC Rjazań-VDV            6   2  1  3   8- 8   7  
 9.WFC Rostov                6   2  0  4   6-10   6  
10.Jenisej (Krasnojarsk)     7   1  1  5   3-12   4  
11.Čertanovo (Moskva)        7   0  3  4   6-13   3  
12.Rubin (Kazań)             6   0  0  6   3-21   0  
13.Kryľja Sovetov (Samara)   6   0  0  6   2-22   0  

Round 1
[Mar 9]
Zenit      1-0 Spartak   
  [Gabriela Grzywińska 4]
CSKA       5-0 Krylja Sov
  [Margarita Černomyrdina 26, 90+2, Francisca Ordega 48, Nadežda Smirnova 66, 90+3]
Lokomotiv  3-0 Rubin     
  [Polina Dolmatova (Rub) 18 og, Liu Yueyun 36, Hanna Kaziupa 62]
Certanovo  1-1 Rjazan-VDV
  [Olesja Berezanskaja 53 - Ilona Vlasenko 78]
[Mar 10]
Jenisej    0-0 Zvezda    
Krasnodar  0-2 Dinamo    
  [Elina Samojlova 25 pen, Kristina Komissarova 70]

Round 2
[Mar 15]
CSKA       3-0 Rjazan-VDV
  [Margarita Černomyrdina 49, Nevena Damjanović 53, Francisca Ordega 62]
[Mar 16]
Dinamo     3-0 Lokomotiv 
  [Fauzia Najjemba 32, Kaylan Williams 54, Kristina Komissarova 61]
Rostov     0-2 Zenit     
  [Gabriela Grzywińska 79, Veronica Kuropatkina 84]
Certanovo  0-0 Spartak   
Jenisej    3-1 Rubin     
  [Elena Brusova 55, Ljubovj Ovsjannikova 75, 84 - Glafira Žukova 77]
Krylja Sov 0-2 Krasnodar 
  [Valentina Smirnova 58, Karina Samojlenko 82]

Round 3
[Mar 23]
Zvezda     1-2 CSKA      
  [Anastasija Šlapakova 62 - Gabrielle Onguéné 17, Francisca Ordega 57]
[ppd]
Krasnodar  - Jenisej   
Certanovo  - Rubin     
Krylja Sov - Rostov    
Spartak    - Rjazan-VDV
Dinamo     - Zenit     

Round 4
[Mar 30]
Jenisej     0-5  CSKA      
  [Francisca Ordega 2, 21, Nevena Damjanović 12 pen, Gabrielle Onguéné 22, Julia Pleškova 32]
Lokomotiv   2-0  Krasnodar 
  [Layssa dos Santos 58, 61]
Zvezda      1-0  Certanovo 
  [Anastasia Šlapakova 68]
[Mar 31]
Rostov      0-1  Dinamo    
  [Elina Samojlova 81]
Zenit       6-0  Rubin     
  [Gabriela Grzywińska 32, Jekaterina Pantjuhina 43 pen, Darina İşmöxämätova 72, 
   Nelly Korovkina 79 pen, 87, Priscila Chinchilla 90+1]
Krylja Sov  1-6  Spartak   
  [Margarita Medveď 45 - Natalja Morozova 17, Kristina Čerkasova 21, 
   Natalja Mašina 24, 70, Tatjana Morina 75, Tatjana Čeredina 82]

Round 5
[Apr 14]
CSKA        4-2  Certanovo 
  [Nadežda Smirnova 3, Gabrielle Onguéné 24, Francisca Ordega 48, 
   Kseniä Kovalenko 88 - Olesja Berezanskaja 56, Jana Svistunova 63]
Zenit       3-0  Krasnodar 
  [Gabriela Grzywińska 7, Jekaterina Pantjuhina 38, Valeria Hohlova 90+1]
Rostov      0-4  Lokomotiv 
  [Näsibä Häsänova 2, Layssa dos Santos 39, Anna Belomytceva 61, 63 pen]
Spartak     2-0  Jenisej   
  [Natalja Mašina 3, 67]
Rjazan-VDV  0-1  Zvezda    
  [Xenia Šahova 45+2]
[ppd]
Rubin       -  Kryljja So

Round 6
[Apr 20]
Dinamo      3-1  Krylja Sov
  [Kaylan Williams 7; Julia Bessolova 57, 82 - Jana Hotyreva 90+3]
Jenisej     0-1  Rostov    
  [Kaciaryna Dudko 39]
Rjazan-VDV  4-0  Rubin     
  [Jelena Zubkova 3, 80; Natalja Perepečina 76; Viktoria Iljina 78]
[Apr 21]
Zvezda      1-2  Spartak   
  [Tetjana Kozyrenko 54 pen - Karina Baklanova 19; Veronika Anisina 45+1]
Krasnodar   2-1  Certanovo 
  [Valentina Smirnova 18; Polina Organova 76 pen - Polina Sorokina 25]
[Apr 22]
Lokomotiv   1-1  Zenit     
  [Jana Šeina 74 - Gabriela Grzywińska 81]

Round 7 [Apr 27]
CSKA        1-0  Spartak   
  [Gabrielle Onguéné 43]
Jenisej     0-1  Dinamo    
  [Jelena Šesternjova 62]
Krylja Sov  0-4  Lokomotiv 
  [Layssa dos Santos 17; Chinonyerem Macleans 44; Polina Jukljajeva 55; Anna Belomytceva 68 pen]
Rubin       2-4  Zvezda    
  [Polina Dolmatova 62; Glafira Žukova 83 - Lizavieta Siarhiejčyk 12; Liana Koteľnikova 17; 
   Oksanna Pizlova (Rub) 24 og; Svetlana Gharagyozyan (Rub) 29 og]
Krasnodar   2-1  Rjazan-VDV
  [Alina Lihota 5; Medeja Žarkova 36 - Jelena Zubkova 49]
Certanovo   1-4  Rostov    
  [Olesja Berezanskaja 57 - Tacciana Krasnova 23; Anna Dallakyan 45; 
   Viktoria Dergousova 83; Anastasia Šalimova 90+1]

Round 8
[May 1]
Rostov      1-2  Rjazan-VDV
  [Nadežda Koltakova 45+2 - Jelena Zubkova 16; Viktorija Solina 27]
[May 4]
Dinamo      1-1  Certanovo 
  [Kaylan Williams 48 - Jana Svistunova 31]
Zenit       2-0  Krylja Sov
  [Joseph "Kiki" Schwendesky 52; Nigär Mirzäliyeva 69 pen]
Lokomotiv   2-0  Jenisej   
  [Chinonyerem Macleans 41, 67]
Zvezda      2-0  Krasnodar 
  [Liana Koteľnikova 30; Olesja Kuročkina 51]
[May 5]
Rubin       0-1  CSKA      
  [Gabrielle Onguéné 15]

Table:

 1.CSKA (Moskva)             7   7  0  0  21- 3  21  
 2.Dinamo (Moskva)           6   5  1  0  11- 2  16      [1 0 0 3-0 3]
 3.Zenit (Sankt-Peterburg)   6   5  1  0  15- 1  16  [C] [0 1 0 1-1 1]
 4.Lokomotiv (Moskva)        7   5  1  1  16- 4  16      [0 1 1 1-4 1]
 5.Zvezda-2005 (Perḿ)        7   4  1  2  10- 6  13  
 6.Spartak (Moskva)          6   3  1  2  10- 4  10  [N]
 7.WFC Krasnodar             7   3  0  4   6-11   9  
 8.WFC Rjazań-VDV            6   2  1  3   8- 8   7  
 9.WFC Rostov                6   2  0  4   6-10   6  
10.Jenisej (Krasnojarsk)     7   1  1  5   3-12   4  
11.Čertanovo (Moskva)        7   0  3  4   6-13   3  
12.Rubin (Kazań)             6   0  0  6   3-21   0  
13.Kryľja Sovetov (Samara)   6   0  0  6   2-22   0  

Top scorers:

1.Francisca Mlumun ORDEGA (CSKA)          6  [Nigeria]
2.Gabriela GRZYWIŃSKA (Zenit)             5  [Poland]
  Gabrielle Aboudi ONGUÉNÉ (CSKA)         5  [Cameroon]
4.LAYSSA Oliveira dos Santos (Lokomotiv)  4  [Brazil]
  Natalja MAŠINA (Spartak)                4
  Jelena ZUBKOVA (Rjazań-VDV)             4
7.Anna BELOMYTCEVA (Lokomotiv)            3
  Olesja BEREZANSKAJA (Čertanovo)         3
  Margarita ČERNOMYRDINA (CSKA)           3
  Chinonyerem MACLEANS (Lokomotiv)        3  [Nigeria]
  Nadežda SMIRNOVA (CSKA)                 3
  Kaylan Rose WILLIAMS (Dinamo)           3  [USA]

Round 9 [May 11]
Rjazan-VDV - Dinamo    
Zvezda     - Rostov    
Certanovo  - Lokomotiv 
Krasnodar  - CSKA      
Jenisej    - Zenit     
Rubin      - Spartak   

Round 10 [May 18]
Dinamo     - Zvezda    
Lokomotiv  - Rjazan-VDV
CSKA       - Rostov    
Zenit      - Certanovo 
Spartak    - Krasnodar 
Krylja Sov - Jenisej   

Round 11 [May 25]
Zvezda     - Lokomotiv 
Dinamo     - CSKA      
Rjazan-VDV - Zenit     
Rostov     - Spartak   
Certanovo  - Krylja Sov
Krasnodar  - Rubin     

Round 12 [Jun 15]
Lokomotiv  - CSKA      
Zenit      - Zvezda    
Spartak    - Dinamo    
Krylja Sov - Rjazan-VDV
Rubin      - Rostov    
Jenisej    - Certanovo 

Round 13
[Jun 22]
CSKA       - Zenit     
Zvezda     - Krylja Sov
Dinamo     - Rubin     
Rjazan-VDV - Jenisej   
Rostov     - Krasnodar 
[Jun 23]
Spartak    - Lokomotiv 

Round 14 [Jul 21]
Spartak    - Zenit     
Krylja Sov - CSKA      
Rubin      - Lokomotiv 
Zvezda     - Jenisej   
Dinamo     - Krasnodar 
Rjazan-VDV - Certanovo 

Round 15
[Jul 27]
Rubin      - Zenit     
CSKA       - Jenisej   
Krasnodar  - Lokomotiv 
Certanovo  - Zvezda    
Dinamo     - Rostov    
[Jul 28]
Spartak    - Krylja Sov

Round 16 [Aug 10]
Jenisej    - Krasnodar 
Rubin      - Certanovo 
Rostov     - Krylja Sov
Rjazan-VDV - Spartak   
Zenit      - Dinamo    
CSKA       - Zvezda    

Round 17 [Aug 17]
Rubin      - Jenisej   
Krasnodar  - Krylja Sov
Spartak    - Certanovo 
Zenit      - Rostov    
Rjazan-VDV - CSKA      
Lokomotiv  - Dinamo    

Round 18 [Aug 31]
Krylja Sov - Rubin     
Jenisej    - Spartak   
Krasnodar  - Zenit     
Certanovo  - CSKA      
Lokomotiv  - Rostov    
Zvezda     - Rjazan-VDV

Round 19 [Sep 14]
Certanovo  - Krasnodar 
Rostov     - Jenisej   
Rubin      - Rjazan-VDV
Krylja Sov - Dinamo    
Spartak    - Zvezda    
Zenit      - Lokomotiv 

Round 20 [Sep 21]
Rostov     - Certanovo 
Rjazan-VDV - Krasnodar 
Dinamo     - Jenisej   
Zvezda     - Rubin     
Lokomotiv  - Krylja Sov
Spartak    - CSKA      

Round 21 [Sep 28]
Rjazan-VDV - Rostov    
Certanovo  - Dinamo    
Krasnodar  - Zvezda    
Jenisej    - Lokomotiv 
CSKA       - Rubin     
Krylja Sov - Zenit     

Round 22 [Oct 12]
Dinamo     - Rjazan-VDV
Rostov     - Zvezda    
Lokomotiv  - Certanovo 
CSKA       - Krasnodar 
Zenit      - Jenisej   
Spartak    - Rubin     

Round 23 [Oct 19]
Zvezda     - Dinamo    
Rjazan-VDV - Lokomotiv 
Rostov     - CSKA      
Certanovo  - Zenit     
Krasnodar  - Spartak   
Jenisej    - Krylja Sov

Round 24 [Nov 3]
Lokomotiv  - Zvezda    
CSKA       - Dinamo    
Zenit      - Rjazan-VDV
Spartak    - Rostov    
Krylja Sov - Certanovo 
Rubin      - Krasnodar 

Round 25 [Nov 9]
CSKA       - Lokomotiv 
Zvezda     - Zenit     
Dinamo     - Spartak   
Rjazan-VDV - Krylja Sov
Rostov     - Rubin     
Certanovo  - Jenisej   

Round 26 [Nov 16]
Zenit      - CSKA      
Lokomotiv  - Spartak   
Krylja Sov - Zvezda    
Rubin      - Dinamo    
Jenisej    - Rjazan-VDV
Krasnodar  - Rostov    


Cup 2024

First Round [Jun 8]

Pari NN (Nižnij Novgorod)     -  Spartak (Moskva)
Zvezda (Sankt-Peterburg)      -  Kryľja Sovetov (Samara)
Burjatija (Ulan-Ude)          -  Bajkal (Irkutsk)
Volgaŕ (Astrahań)             -  WFC Krasnodar
Football Academy (Tambov)     -  Rotor (Volgograd)
WFC Ufa                       -  RSS Čeljabinsk
Master-Saturn (Jegoŕjevsk)    -  Rubin (Kazań)
Ural Academy (Jekaterinburg)  -  Jenisej (Krasnojarsk)

Second Round

Pari NN/Spartak               -  CSKA (Moskva)
Zvezda SP/Kryľja Sovetov      -  WFC Rostov
Burjatija/Bajkal              -  Zvezda-2005 (Perḿ)
Volgaŕ/WFC Krasnodar          -  WFC Rjazań-VDV
FA Tambov/Rotor               -  Dinamo (Moskva)
WFC Ufa/RSS Čeljabinsk        -  Lokomotiv (Moskva)
Master-Saturn/Rubin           -  Čertanovo (Moskva)
Ural Academy/Jenisej          -  Zenit (Sankt-Peterburg)


2023

list of champions

list of cup finals


About this document

Prepared and maintained by Theodore Dreiman for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Theodore Dreiman
Last updated: 11 May 2024

(C) Copyright Theodore Dreiman and RSSSF 2024
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.