Russia 2021 - Sixth Level Moscow Region

Overview

Districts
 Chekhov District
 Dmitrov District
 Domodedovo District
 Istra District
 Kashira District
 Klin District
 Losino-Petrovskiy District
 Lotoshino District
 Lukhovitsy District
 Mozhaisk District
 Mytishchi District
 Naro-Fominsk District
 Noginsk (Bogorodskiy) District
 Odintsovo District
 Orekhovo-Zuyevo District
 Pavlovskiy Posad District
 Podolsk District
 Pushkino District
 Ramenskoe District
 Ruza District
 Serebryanye Prudy District
 Sergiyev Posad District
 Serpukhov District
 Shakhovskaya District
 Shatura District
 Shcholkovo District
 Solnechnogorsk District
 Stupino District
 Taldom District
 Vidnoe (Leninskiy) District
 Volokolamsk District
 Voskresensk District
 Yegoryevsk District
 Zaraisk District

Cities
 Balashikha
 Elektrostal
 Kolomna
 Krasnogorsk
 Lytkarino
 Lyubertsy
 Ozyory
 Zvenigorod

Available Info (alphabetic order)
Chekhov District

CHEKHOV DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
----------------------------------

Season: May 21 - Sep 30

Final Table:

1.FC Venyukovo          12  11  0  1  83-18  33  Champions [+]
2.VDV Chekhov           12   7  2  3  51-34  23  
3.Vympel Vaulovo        12   6  3  3  58-27  21  
4.Pegasus Chekhov       12   5  2  5  28-44  17  [+]
5.Spartak Troitskoe     12   4  3  5  23-27  15  
6.FC Lyubuchany         12   3  0  9  15-57   9  
7.Arsenal Chernetskoe   12   0  2 10  15-66   2  

Top scorers:

1.Ivan Kuznetsov (Venyukovo)     29
2.Artyom Dolgobryukhov (Vympel)  14
3.Dmitriy Ananyev (Venyukovo)    10
  Zaur Kubanov (Vympel)          10
5.Maxim Logunov (Venyukovo)       9
  Maxim Sinitsyn (VDV)            9
  Nikita Zakharov (Vympel)        9


CHEKHOV DISTRICT SEASON OPENING CUP 2021
----------------------------------------

Quarterfinals [May 2]
VYMPEL Vaulovo   5-0  Kommunalshchik Chekhov
Pegasus Chekhov  1-1  FC LYUBUCHANY           [pen 4-5]
FC VENYUKOVO     2-0  Arsenal Chernetskoe
VDV Chekhov      bye

Semifinals [May 2]
Vympel Vaulovo   1-5  FC VENYUKOVO
FC Lyubuchany    1-3  VDV Chekhov

FINAL [May 3, Chekhov, Chemists Stadium]

FC VENYUKOVO  8-4  VDV Chekhov


Source: Chekhov District Football Federation (chff.ffmo.ru)



Dmitrov District

DMITROV DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
----------------------------------

First Stage [May 11 - Jul 22]

Final Table:

 1.BRCCP Dmitrov         11  10  1  0  68-12  31  
 2.Urozhai Ostankino     11   9  0  2  58-30  27  
 3.FC Sinkovo            11   8  1  2  68-18  25  [C]
 4.Zavodchanin Dmitrov   11   6  3  2  43-27  21  
 5.FC Rogachovo          11   6  1  4  45-31  19  
 6.FC Pavlovichi         11   5  2  4  43-28  17  
------------------------------------------------
 7.JINR Dubna            11   5  1  5  28-25  15  [-1 pt]
 8.Makhalina Dmitrov     11   4  1  6  42-57  12  [-1 pt]
 9.FC Dedenevo           11   2  2  7  26-40   8  
10.Plamya Verbilki       11   1  3  7  21-56   5  [-1 pt]
11.FC Yakhroma           11   1  0 10  15-88   3  [+]
12.Salute Dolgoprudny    11   0  3  8  25-70   2  [+] [-1 pt]

Second Stage [Jul 27 - Aug 24]

Final Table:

 1.BRCCP Dmitrov         10   9  1  0  46-11  28  Champions
 2.Urozhai Ostankino     10   6  0  4  37-29  18  
 3.Zavodchanin Dmitrov   10   4  2  4  24-30  14  
 4.FC Sinkovo            10   4  1  5  31-20  13  [C]
 5.FC Pavlovichi         10   3  0  7  19-41   9  
 6.FC Rogachovo          10   2  0  8  11-37   6  


Source: My Championship (mychamp.ru)



Domodedovo District

DOMODEDOVO DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
-------------------------------------

SUPREME DIVISION  [Jun 1 - Aug 27]

Final Table:

1.Combine Domodedovo            16  14  0  2  87-35  42  Champions (6th consecutive title)
2.Polyot Aviatsionny            16  12  2  2  65-21  38  
3.Yunost-Avantgarde Domodedovo  16  10  2  4  88-49  32  
4.Storm Yam                     16   8  2  6  44-46  26  
5.Vist Gorki                    16   7  0  9  64-53  21  
6.Pakhra Churilkovo             16   6  3  7  62-46  21  [+]
7.Tornado-Peresvet Domodedovo   16   6  2  8  61-63  20  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
8.North Konstantinovo           16   2  0 14  29-89   6  Relegation Playoff [+]
-------------------------------------------------------
9.Rus Zhitnevo                  16   1  1 14  24-122  1  Relegated [+] [-3 pts]

Top scorers:

1.Ivan Novichkov (Pakhra)         25
2.Mikhail Pogonin (Yunost-Avant)  21
3.Yaroslav Chukharev (Tornado-P)  18
4.Denis Lebedev (Pakhra)          15
  Kirill Pavlov (Yunost-Avantga)  15
  Alexei Pivtorak (Combine)       15


PROMOTION/RELEGATION PLAYOFF  [Aug 14, 16]

NB: First Division runners-up VCC Zarya refused to enter, replaced with Impulse-MetaCo.

IMPULSE-METACO Ilyinskoe  4-3 5-1  North Konstantinovo


FIRST DIVISION  [Jun 1 - Aug 27]

Final Table:

1.Vika-NFF Belie Stolby      16  12  2  2  82-27  38  Champions, Promoted [-]
----------------------------------------------------
2.VCC Zarya Rastunovo        16  11  2  3  65-25  35  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
3.Polyot-2 Aviatsionny       16  10  1  5  79-36  31  [-]
4.Impulse-MetaCo Ilyinskoe   16   9  1  6  54-30  28  
5.FC Galchino                16   8  0  8  57-56  24  
6.Union ND Yuzhny            16   7  3  6  76-28  24  
7.Shagord Domodedovo         16   7  1  8  53-64  22  [+]
8.Legion Domodedovo          16   1  0 15  21-151  3  
9.Proud Irishmen Domodedovo  16   2  0 14  15-85  -3  [+] [-9 pts]

NB: Vika and NFF (both of Belie Stolby) have merged into Vika-NFF.
    Athletic Aviatsionny became the second team of Polyot.
    Peresvet-MetaCo Domodedovo changed name to Impulse-MetaCo Ilyinskoe.

Top scorers:

1.Nurlan Gasanov (Vika-NFF)     21
2.Gennadiy Sychov (Polyot-2)    17
3.Nikita Sukhonosov (Galchino)  16
4.Artyom Smirnov (Impulse-Met)  15


Source: Domodedovo District Football Federation (ffdmd.ru)



Istra District

ISTRA DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
--------------------------------

SUPREME LEAGUE  [May 8 - Sep 5]

Final Table:

1.FC Dedovsk                 12  10  0  2  73-20  30  Champions
2.Plamya Pervomaiskiy        12   8  0  4  41-40  24  
3.Vigor Plus Kursakovo       12   7  2  3  47-36  23  
4.Automobilist Istra         12   6  3  3  40-30  21  [C]
5.MQD Kostrovo               12   2  4  6  27-39  10  
6.Major Istra                12   2  2  8  34-57   8  [+]
7.Olymp Pavlovskaya Sloboda  12   1  1 10  23-63   4  

Top scorers:

1.Pavel Sokolov (Dedovsk)            21
2.Alexei Kunitskiy (Vigor Plus)      14
3.Ilkhom Gulmakhmadov (Plamya)       12
4.Yevgeniy Krotov (Olymp)            11
5.Foma Melanyin (Major)              10


FIRST LEAGUE  [May 8 - Sep 5]

Final Table:

1.Glebovets Glebovskiy  12  10  1  1  41-14  31  
2.FC Agrogorodok        12  10  0  2  49-18  30  
3.FC Buzharovo          12   6  3  3  34-32  20  [-1 pt]
4.FC Voskhod            12   5  2  5  37-37  17  
5.FC Snegiri            12   3  0  9  30-45   9  
6.Luch Luchinskoe       12   2  2  8  23-40   8  [-1 pt]
7.Avantgarde Istra      12   2  0 10  14-42   5  

Top scorers:

1.Roman Reznichenko (Agrogorodok)  15
2.Mikhail Semikhov (Glebovets)     12
3.Vitaliy Doronin (Agrogorodok)     8
  Alexei Tyumakov (Buzharovo)       8
  Sergei Yakovlev (Buzharovo)       8


ISTRA DISTRICT SUPER CUP 2021
-----------------------------

[May 1, Istra, SC Istra Field]

AUTOMOBILIST Istra  4-3  FC Dedovsk
  [R.Diouane 54 pen, 84 pen, V.Gulaliyev 73, A.Tislenko 90 - M.Perekopskiy (Aut) 24 og,
   P.Romanov 30, Ye.Kokurin (Aut) 69 og. Att: 100]


ISTRA DISTRICT CUP 2021
-----------------------

First Round

[May 5]
Glebovets Glebovskiy  2-7  VIGOR PLUS Kursakovo
[May 7]
Avantgarde Istra      3-3  LUCH Luchinskoe            [pen 2-3]
FC Snegiri            0-7  OLYMP Pavlovskaya Sloboda
[May 9]
MQD Kostrovo          5-2  FC Agrogorodok
[May 10]
FC Voskhod            2-5  MAJOR Istra
[May 11]
PLAMYA Pervomaiskiy  11-1  FC Buzharovo
FC DEDOVSK            bye
AUTOMOBILIST Istra    bye

Quarterfinals

[May 12]
VIGOR PLUS Kursakovo  5-1  MQD Kostrovo
[May 16]
OLYMP Pavlov.Sloboda  4-3  Luch Luchinskoe
[May 17]
FC DEDOVSK           10-2  Plamya Pervomaiskiy
[May 18]
Major Istra           0-3  AUTOMOBILIST Istra

Semifinals

[May 21]
FC Dedovsk            1-3  VIGOR PLUS Kursakovo
[May 22]
Olymp Pavlov.Sloboda  0-2  AUTOMOBILIST Istra

FINAL [Jul 18, Istra, City Ground]

VIGOR PLUS Kursakovo  2-2  Automobilist Istra  [pen 4-3]
  [N.Sladkov 38, S.Mavrin 84 - A.Gusev 11, R.Idrisov (Vig) 73 og. Att: 250]


Source: Istra City District Football Federation (ffir.ffmo.ru)



Klin District

KLIN DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
-------------------------------

CLASS A

First Stage [May 27 - Oct 6]

Final Table:

1.Zubovo Sharks           10   8  0  2  27-13  24  Champions
2.YSS Klin                10   7  1  2  29-12  22  
3.Sokol Klin              10   5  1  4  30-20  16  
4.Alfyorovo Reshetnikovo  10   4  2  4  24-21  14  
5.FC Shevlyakovo          10   2  2  6  15-35   8  [+]
6.YSS U-18 Klin           10   1  0  9  13-37   3  [+]

Top scorers:

1.Alexander Gontar (Sokol)           7
2.Sergei Dunayev (Sokol)             6
  Alexander Malinovskiy (Alfyorovo)  6
  German Marzeyev (Sokol)            6
  Denis Smirnov (Zubovo Sharks)      6


CLASS B [May 26 - Oct 6]

Final Table:

1.Trud Vysokovsk        12  10  0  2  49-10  30  Champions [+]
2.FC Markov Les         12   8  2  2  34-12  26  [+]
3.Khimik-2 Klin         12   7  0  5  31-32  21  
4.Derby Reshetnikovo    12   4  2  6  27-36  14  
5.Yunost Klin           12   4  1  7  19-28  13  [-]
6.FC Vozdvizhenskoe     12   3  2  7  28-43  11  
7.Icebeerg Klin         12   2  1  9  13-40   7  

Top scorers:

1.Pyotr Yakovlev (Trud)               17
2.Pavel Cherevko (Khimik-2)           10
  Artyom Kornilov (Markov Les)        10
4.Dmitriy Prokhorov (Vozdvizhenskoe)   7


KLIN DISTRICT CUP 2021
----------------------

First Round

[May 19]
TRUD Vysokovsk     2-0  YSS U-18 Klin
[May 20]
FC Vozdvizhenskoe  0-0  ICEBEERG Klin           [pen 3-4]
SOKOL Klin         5-2  Yunost Klin
[May 21]
FC SHEVLYAKOVO     3-3  Derby Reshetnikovo      [pen 5-4]
KHIMIK-2 Klin      +/-  YSS Klin
[Jun 18]
FC MARKOV LES      6-5  Alfyorovo Reshetnikovo
KHIMIK Klin        bye
ZUBOVO SHARKS      bye

Quarterfinals

[Jun 16]
Icebeerg Klin      0-1  KHIMIK-2 Klin
TRUD Vysokovsk     6-1  FC Shevlyakovo
[Jun 17]
Khimik Klin        3-5  SOKOL Klin
[Aug 6]
ZUBOVO SHARKS      8-1  FC Markov Les

Semifinals

[Aug 3]
Khimik-2 Klin      3-4  SOKOL Klin
[Aug 9]
ZUBOVO SHARKS      7-0  Trud Vysokovsk

FINAL [Aug 14, Klin, Builders Stadium]

Zubovo Sharks  1-1  SOKOL Klin  [Sokol won on penalties]


Source: Klin District Football Federation (vk.com/npffkr);
        Sport Tables (oball.ru).



Kolomna City

KOLOMNA CITY CHAMPIONSHIP 2021
------------------------------

SUPREME LEAGUE  [May 12 - Jul 14]

Final Table:

1.Ballast Quarry        12  11  0  1  41-12  33  Champions
2.FC Kolomna-2          12   8  0  4  33-15  24  
3.Shchurovo Cement      12   5  1  6  26-26  16  
4.KBM                   12   4  1  7  18-32  13  
5.Legion Khoroshovo     12   1  0 11  11-44   3  

Top scorers:

1.Vadim Gubin (Ballast Quarry)         10
2.Mikhail Shvetsov (Legion/Shchurovo)   9
3.Artyom Ulyanov (Shchurovo Cement)     7
4.Dmitriy Bor (Ballast Quarry)          5
  Kirill Veselov (Ballast Quarry)       5


FIRST LEAGUE  [May 17 - Jul 29]

Final Table:

1.Planet                14  11  2  1  78-27  35  Champions
2.Ozyory City           14  11  1  2  74-18  34  
3.Magnit                14   9  1  4  57-31  28  
4.Oka                   14   7  4  3  66-31  25  
5.CBA                   14   5  1  8  54-55  16  
6.KolomZavod            14   5  1  8  51-46  15  [-1 pt]
7.Peter's Castle        14   2  0 12  21-157  6  
8.FC Sergiyevskiy       14   0  0 14   0-42   0  

NB: In Sergiyevskiy - KolomZavod match, both clubs were awarded 0-3 technical loss.

Top scorers:

1.Denis Vinogradov (Ozyory City)      20
2.Ruslan Zhigalov (Planet)            17
3.Alexander Besschotnov (KolomZavod)  14
4.Vyacheslav Kondakov (Planet)        12


KOLOMNA CITY CUP 2021
---------------------

Quarterfinals

[Aug 5, 9]
KBM          3-0 10-1 CBA
[Aug 5, 13]
OZYORY CITY  3-2 7-3  Magnit
[Aug 6, 15]
KolomZavod  3-13 0-3  BALLAST QUARRY
[Aug 9, 17]
Oka          1-8 3-5  PLANET

Semifinals

[Aug 19, 26]
OZYORY CITY  2-3 3-0  KBM
[Aug 24, 29]
PLANET       5-3 4-3  Ballast Quarry

FINAL [Sep 2, Labour Stadium]

Ozyory City  3-3  PLANET  [pen 5-6]
  [A.Belyankin 17, 75, D.Vinogradov 63 - V.Sachkov 6, A.Konkin 13, R.Zhigalov 28]


KOLOMNA CITY SUPER CUP 2021
---------------------------

[Oct 5, Labour Stadium]

BALLAST QUARRY  5-2  Planet
  [S.Glushchenko 15, D.Bor 17, V.Gubin 38, S.Smirnov 65, 
   K.Veselov 80 - A.Konkin 9, V.Kondakov 89]


Source: Kolomna City Football Federation (kff.ffmo.ru)



Krasnogorsk City

KRASNOGORSK URBAN DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
--------------------------------------------

SUPREME LEAGUE  [May 17 - Sep 15]

Final Table:

1.SmiT Krasnogorsk              10   9  1  0  66-17  28  Champions
2.Crystal Krasnogorsk           10   7  1  2  51-23  22  
3.Brothers In Arms Krasnogorsk  10   7  0  3  43-24  21  [C]
4.Seliger Krasnogorsk           10   3  0  7  22-57   9  
5.Elephant Krasnogorsk          10   2  0  8  16-51   6  
6.FC Nakhabino                  10   1  0  9  14-40   3  [+]

[C] Defending Champions

Top scorers:

1.Filipp Demidov (SmiT)               22
2.Kirill Yermishin (Crystal)          20
3.Ashot Ovakimyan (Brothers In Arms)   9
4.Roman Smirnov (SmiT)                 6


FIRST LEAGUE  [May 11 - Oct 5]

Final Table:

1.FC Arkhangelskoe           14  10  3  1  59-22  33  Champions [-]
2.Bruski Krasnogorsk         14   8  3  3  58-41  27  
3.Legion Krasnogorsk         14   8  0  6  48-51  24  [-]
4.Parkers Nakhabino          14   7  1  6  42-40  22  [+]
5.Constellation Krasnogorsk  14   6  3  5  60-46  21  
6.National Krasnogorsk       14   6  0  8  54-52  18  [2 0 0 14- 1 6]
7.Olymp Krasnogorsk          14   6  0  8  41-52  18  [0 0 2  1-14 0] [+]
8.Becema Krasnogorsk         14   0  0 14  34-92   0  

Top scorers:

1.Artyom Chernenko (Bruski)          20
  Dmitriy Kashirin (National)        20
3.Vladimir Kachurin (Arkhangelskoe)  16
  Stanislav Kaplan (Legion)          16
  Daniil Tarankov (Olymp)            16


SECOND LEAGUE

First Stage [May 12 - Aug 13]

Final Table:

 1.Thunder Petrovo-Dalnee    9   8  0  1  49-16  24  
 2.Dinamo Krasnogorsk        9   6  1  2  42-14  19  
 3.SCIPE Nakhabino           9   6  1  2  40-15  19  [-]
 4.Emerald Hills Opalikha    9   6  1  2  32-19  19  
 5.Oden's Krasnogorsk        9   6  0  3  32-17  18  [+]
---------------------------------------------------
 6.FC Zhukovka               9   4  1  4  37-31  13  
 7.Zorkiy U-17 Krasnogorsk   9   2  1  6  32-37   7  
 8.Fortuna Nakhabino         9   2  1  6  19-36   7  
 9.Phoenix Nakhabino         9   2  0  7  18-31   6  
10.Estakada Krasnogorsk      9   0  0  9  13-98   0  [+]

Second Stage [Jul 29 - Sep 30]

Final Table:

 1.Thunder Petrovo-Dalnee   13  10  1  2  69-28  31  Champions
 2.Dinamo Krasnogorsk       13   9  2  2  63-24  29  
 3.Oden's Krasnogorsk       13   8  1  4  48-29  25  [+]
 4.SCIPE Nakhabino          13   7  2  4  53-34  23  [-]
 5.Emerald Hills Opalikha   13   6  1  6  40-44  19  

Top scorers:

1.Araik Shakhbazyan (Thunder)   41
2.Yevgeniy Krotov (SCIPE)       16
3.Georgiy Viktorov (Oden's)     13
4.S.Kolobenko (Dinamo)          11
  Yuriy Yuskov (Zhukovka)       11


Source: Krasnogorsk Football (krasnogorskfootball.ru)



Lukhovitsy District

LUKHOVITSY DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
-------------------------------------

GROUP A (First Level)  [May 22 - Sep 19]

Final Table:

1.FC Fruktovaya         12   9  1  2  32- 9  28  Champions (second consecutive title)
2.AE Lukhovitsy         12   7  1  4  35-21  22  
3.FC Astapovo           12   6  4  2  31-24  22  
4.FC Aksyonovo          12   5  1  6  24-25  16  
5.FC Krasnaya Poima     12   4  3  5  24-17  15  
6.FC Beloomut           12   2  3  7  10-32   9  
7.FC Oreshkovo          12   1  3  8  19-47   6  


GROUP B (Second Level)  [May 22 - Sep 26]

Final Table:

1.Aviator Lukhovitsy    14  12  1  1  71-18  37  Champions
2.Dinamo Lukhovitsy     14   9  3  2  78-20  30  [+]
3.FC Gazoprovodsk       14   9  0  5  59-32  27  [+]
4.FC Nizhne-Maslovo     14   8  3  3  41-28  27  
5.FC Lovtsy             14   6  2  6  47-48  20  
6.FC Astapovo-2         14   3  1 10  36-55  10  
7.FC Pavlovskoe         14   2  0 12  34-95   6  [1 0 1 19- 6 3]
8.FC Matyra             14   2  0 12  26-96   6  [1 0 1  6-19 3] [+]


Source: Goal Stream (goalstream.org)



Lytkarino City

LYTKARINO CITY CHAMPIONSHIP 2021
--------------------------------

Season: Jun 21 - Oct 2

Final Table:

1.Crystal               10  10  0  0  87- 6  30  Champions (4th consecutive title)
2.Sambo Wrestlers       10   6  1  3  42-13  19  
3.Areon                 10   6  0  4  35-22  18  [+]
4.Athletic              10   4  1  5  20-38  13  
5.Sport School          10   2  0  8  20-69   6  
6.Sparta/Riverside      10   1  0  9   9-65   3  

Top scorers:

1.Alexei Burykin (Crystal)      33
2.Ilya Syutkin (Crystal)        17
3.Vladislav Yeremeyev (Areon)   10
  Maxim Zaitsev (Sport School)  10


Source: Lytkarino City Football (vk.com/lytfootball)



Lyubertsy City

LYUBERTSY URBAN DISTRICT OPEN CHAMPIONSHIP 2021
-----------------------------------------------

Season: Jun 8 - Sep 7

Final Table:

1.FC Kraskovo-Tenzo-M   12   9  1  2  51-15  28  Champions
2.Urozhai Tomilino      12   7  2  3  32-23  23  
3.FC Balyatino          12   6  3  3  36-30  21  
4.FC Malakhovka         12   5  1  6  30-47  16  [C]
5.FC Korenyovo          12   4  1  7  29-34  13  
6.FC Kotelniki          12   3  3  6  38-44  12  [+]
7.FC Lyubertsy-2        12   2  1  9  28-51   7  [+]

NB: Blue Arrows Kraskovo changed name to FC Kraskovo-Tenzo-M.


LYUBERTSY URBAN DISTRICT OPEN CUP 2021
--------------------------------------

Quarterfinals [Sep 26]

FC LYUBERTSY-2    5-2  FC Kraskovo-Tenzo-M
FC BALYATINO      2-2  Alliance Tomilino    [pen 5-4]
FC Kotelniki      2-6  FC MALAKHOVKA
UROZHAI Tomilino  9-2  FC Korenyovo

Semifinals [Oct 3, 10]

FC MALAKHOVKA     0-0 2-1  FC Lyubertsy-2
Urozhai Tomilino  1-1 1-3  FC BALYATINO

FINAL [Oct 17, Kraskovo, Electron Stadium]

FC Malakhovka  1-2  FC BALYATINO


Sources: Lyubertsy District Football Federation (ffgol.nagradion.ru)



Mozhaisk District

MOZHAISK DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
-----------------------------------

Season: May 31 - Sep 16

Final Table:

1.KTM Kolychevo          14  14  0  0  77-16  42  Champions (third consecutive title)
2.StroiGorodok Mozhaisk  14   9  1  4  70-35  28  [1 1 0 8-7 4]
3.Dorozhnik Mozhaisk     14   9  1  4  74-32  28  [0 1 1 7-8 1]
4.MWRC Mozhaisk          14   9  0  5  55-30  27  
5.Turbine Mozhaisk       14   6  1  7  45-48  19  
6.FC Klementyevo         14   4  0 10  41-75  12  
7.Zvezda Mozhaisk        14   2  1 11  30-72   7  
8.Onyx Mozhaisk          14   1  0 13  13-97   3  [+]

Top scorers:

1.Andrei Arlashin (StroiGorodok)  32
2.Maxim Novozhilov (Dorozhnik)    17
3.Artyom Sivayev (KTM)            16
4.Vadim Filonov (Dorozhnik)       14
5.Dmitriy Kuzmin (Turbine)        13


MOZHAISK DISTRICT CUP 2021
--------------------------

Quarterfinals

[Jul 20]
TURBINE Mozhaisk       5-1  StroiGorodok Mozhaisk
[Jul 21]
Dorozhnik Mozhaisk     0-3  KTM Kolychevo
[Jul 22]
FC KLEMENTYEVO         6-0  Onyx Mozhaisk
[Jul 23]
Zvezda Mozhaisk        1-2  MWRC Mozhaisk

Semifinals [Jul 27]

KTM Kolychevo          6-3  Turbine Mozhaisk
MWRC Mozhaisk          3-2  FC Klementyevo

FINAL [Aug 14, Kolychevo]

KTM Kolychevo  5-0  MWRC Mozhaisk
  [Boyarov 37, Grigoryev 49 pen, Kostenkov 58, Rakhmatov 79, Pivtorak 90]


V.SPIRIDONOV MEMORIAL CUP 2021
------------------------------

Quarterfinals

[May 24]
Onyx Mozhaisk          0-1  MWRC Mozhaisk
StroiGorodok Mozhaisk  2-2  FC KLEMENTYEVO      [pen 5-6]
[May 25]
KTM Kolychevo          1-3  DOROZHNIK Mozhaisk
Zvezda Mozhaisk        0-0  TURBINE Mozhaisk    [pen 8-9]

Semifinals

[May 26]
MWRC Mozhaisk          0-0  Dorozhnik Mozhaisk  [pen 12-11]
[May 27]
Turbine Mozhaisk       1-1  FC KLEMENTYEVO      [pen 2-3]

FINAL [Jun 26, Mozhaisk, Gidrouzel Stadium]

MWRC Mozhaisk  4-1  FC Klementyevo
  [Gavrilov 31, 55 pen, 75, Alexeyev 72 - Pristalov 3]


Sources: Goal Stream (goalstream.org);
         Football Mozhaisk (vk.com/public197289678).



Naro-Fominsk District

NARO-FOMINSK DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
---------------------------------------

Season: May 15 - Oct 17

Final Table:

1.Tornado Naro-Fominsk    14  11  1  2  58-19  34  Champions
2.HBF Naro-Fominsk        14   8  3  3  46-18  27  
3.SCB Aprelevka           14   7  3  4  47-28  24  
4.Lucky Strike Selyatino  14   6  1  7  46-57  19  
5.Desna Pervomaiskoe      14   5  2  7  37-45  17  
6.Elinar Ateptsevo        14   5  0  9  25-63  15  
7.Mayak Kryokshino        14   2  2 10  33-55   8  [+]
8.Typhoon Bashkino        14   6  0  8  31-38   0  [+] [-18 pts]

Top scorers:

1.Roman Ledenyov (SCB)          23
2.Rinat Bakhteyev (HBF)         14
3.Sergei Shubin (Lucky Strike)  13
4.Viktor Kuprikov (Tornado)     11
5.Nikita Kilyanov (Elinar)       9


Noginsk (Bogorodskiy) District

NOGINSK DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
----------------------------------

Season: Apr 17 - Sep 26

Final Table:

 1.FC Chernogolovka          24  20  2  2  116- 48  62  Champions
 2.FC Elektrougli            24  18  0  6   90- 39  54  
 3.Torpedo-NFIEP Noginsk     24  16  3  5   77- 22  51  
 4.FC Obukhovo               24  16  2  6   69- 43  50  [C]
 5.Legion Noginsk            23  15  1  7   92- 60  46  
 6.Trud Staraya Kupavna      24  10  2 12   70- 74  32  
 7.Sparta Noginsk            24   9  4 11   66- 52  30  [-1 pt]
 8.SC Obukhovo               24   8  3 13   60- 84  27  [2 0 0 8-3 6]
 9.Start IRGP Noginsk        22   9  1 12   59- 63  27  [0 0 2 3-8 0] [-1 pt]
10.Spasatel EMERCOM Noginsk  24   7  3 14   58-113  23  [-1 pt]
11.FC Karavayevo             22   6  2 14   41- 62  20  [+]
12.Energy Noginsk            23   3  4 16   39- 83  13  
13.FSC Kupavna               24   1  3 20   27-121   6  [+]

[C] Defending Champions

Top scorers:

1.Alexander Alyoshin (Chernogolovka)  32
2.Andrei Ivanov (Spasatel/Trud)       31
3.Andrei Kolosov (Legion)             30
4.Ilya Glotov (Chernogolovka)         29
  Alexei Stulov (Torpedo-NFIEP)       29


NOGINSK DISTRICT SUPER CUP 2021
-------------------------------

[May 1, Noginsk, Znamya Stadium]

TRUD Staraya Kupavna  5-3  FC Obukhovo
  [G.Korobov 6, 80, A.Ivanov 26, 90, D.Kuliyev 68 - 
   S.Vasilkov 21, Ye.Vasilkov 32, A.Laptev 64. Att: 300]


G.FEDOTOV CUP 2021
------------------

First Round [Jun 28, Jul 5]

Energy Noginsk      1-4 4-3  FC KARAVAYEVO
Spasatel Noginsk    0-3 0-3  LEGION Noginsk
FC CHERNOGOLOVKA    2-0 3-5  SC Obukhovo
Start IRGP Noginsk  0-4 4-5  SPARTA Noginsk

Quarterfinals [Jul 12, 19]

FC Karavayevo       1-3 0-7  TRUD Staraya Kupavna
FC Chernogolovka    3-2 0-4  FC ELEKTROUGLI
LEGION Noginsk      5-3 3-1  Sparta Noginsk
FC OBUKHOVO         2-0 0-1  Torpedo-NFIEP Noginsk

Semifinals [Jul 26, Aug 2]

LEGION Noginsk      5-0 6-2  Trud Staraya Kupavna
FC Obukhovo         1-4 4-4  FC ELEKTROUGLI

FINAL [Aug 14, Noginsk, Znamya Stadium]

LEGION Noginsk  5-2  FC Elektrougli
  [M.Yeleskin 6, 48, I.Pudeyev 51 pen, 55, S.Kazakov 81 pen - 
   N.Perminov 52, E.Yershov 81. Att: 500]


Source: Noginsk District Football Federation (ffnr.ffmo.ru)



Odintsovo District

ODINTSOVO DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
------------------------------------

First Stage [May 10 - Sep 2]

Final Table:

 1.FC Likino              16  15  1  0  118-24  46  [C]
 2.FC Gorki-2             16  12  2  2   58-25  38  
 3.Olymp Odintsovo        16  13  1  2  113-29  37  [-3 pts]
 4.FC Golitsyno           16  11  1  4   66-29  34  
 5.Mebelshchik Odintsovo  16  11  0  5   76-40  33  
 6.Arbat Odintsovo        16  11  1  4   37-23  31  [-3 pts]
 7.FC Lesnoi              16  11  0  5   72-63  30  [-3 pts]
 8.MBIC Yershovo          16   9  0  7   72-75  24  [-3 pts]
--------------------------------------------------
 9.Lichnost Odintsovo     16   7  2  7   35-36  23  
10.FC Odintsovo           16   6  1  9   53-56  19  
11.CC Gorki-10            16   5  2  9   27-75  17  
12.Zarya Krasnoznamensk   16   4  2 10   43-74  14  
13.FC Barvikha            16   4  1 11   31-93  13  
14.AFC Kubinka            16   3  2 11   31-65  11  
15.Lebed Zvenigorod       16   2  4 10   28-70  10  
16.FC Nikolskoe           16   1  0 15    7-48   3  
17.Vibranium Odintsovo    16   0  0 16    0-48   0  Withdrew

NB: In Nikolskoe - Barvikha match, both clubs were awarded 0-3 technical defeat.


Second Stage [Sep 6 - Oct 21]

Championship Group

Final Table:

 1.Olymp Odintsovo        23  19  1  3  135-37  52  [1 0 1 7-5 3] Champions [-6 pts]
 2.FC Likino              23  19  1  3  141-37  52  [1 0 1 5-7 3] [-6 pts] [C]
 3.Mebelshchik Odintsovo  23  17  0  6  105-50  51  
 4.FC Gorki-2             23  16  2  5   76-49  47  [-3 pts]
 5.FC Golitsyno           23  14  1  8   88-48  43  
 6.Arbat Odintsovo        23  14  1  8   53-43  40  [-3 pts]
 7.FC Lesnoi              23  13  0 10   82-88  36  [-3 pts]
 8.MBIC Yershovo          23   9  0 14   72-96  24  [-3 pts]

Bottom Group

Final Table:

 9.FC Odintsovo           23  13  1  9   83- 67  40  
10.Lichnost Odintsovo     23  11  3  9   56- 50  36  
11.FC Barvikha            23  10  1 12   84-114  31  
12.CC Gorki-10            23   9  3 11   52- 97  30  
13.Zarya Krasnoznamensk   23   5  2 16   49-102  17  
14.AFC Kubinka            23   4  2 17   40- 87  14  
15.Lebed Zvenigorod       23   3  4 16   40- 95  13  
16.FC Nikolskoe           23   4  0 19   24- 78  12  


Top scorers:

1.Alexei Doronin (MBIC)           39
  Nikita Ignatyev (Likino)        39
3.Vladislav Stetsyura (Barvikha)  27
4.Artyom Cherkashin (Olymp)       21
5.Ilya Grebennikov (Likino)       19


ODINTSOVO DISTRICT CUP 2021
---------------------------

First Round [Jul 1]

Lebed Zvenigorod       4-4  LICHNOST Odintsovo  [pen 2-4]
FC GOLITSYNO           3-3  FC Lesnoi           [pen 5-3]
AFC Kubinka            0-3  FC ODINTSOVO
Zarya Krasnoznamensk   2-4  FC GORKI-2
FC LIKINO              bye
OLYMP Odintsovo        bye
MEBELSHCHIK Odintsovo  bye
ARBAT Odintsovo        bye

Quarterfinals [Jul 15]

Lichnost Odintsovo     3-3  MEBELSHCHIK Odintsovo  [pen 4-5]
FC Golitsyno           2-7  FC LIKINO
OLYMP Odintsovo        5-2  FC Gorki-2
FC Odintsovo           1-8  ARBAT Odintsovo

Semifinals

[Jul 29, Aug 12]
Mebelshchik Odintsovo  1-5 0-3  OLYMP Odintsovo
[Jul 29, Aug 19]
FC Likino              1-1 0-1  ARBAT Odintsovo

FINAL [Sep 4, Odintsovo, Central Stadium]

OLYMP Odintsovo  1-0  Arbat Odintsovo
  [A.Cherkashin]


Source: Odintsovo District Football Federation (odinfutbol.nagradion.ru)



Orekhovo-Zuyevo District

OREKHOVO-ZUYEVO DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
------------------------------------------

Season: Jun 13 - Oct 10

Final Table:

1.Comprag Avsyunino       14  11  1  2  44-23  34  [1 1 0 4-2 4] Champions
2.Rusich Likino-Dulyovo   14  11  1  2  67-18  34  [0 1 1 2-4 1] [C]
3.NSCP Novoe              14   9  0  5  40-33  27  
4.Torpedo Likino-Dulyovo  14   8  0  6  49-39  24  
5.Tonar Gubino            14   6  1  7  29-51  19  
6.Progress Gzhel          14   5  0  9  43-44  15  
7.FC Davydovo             14   3  1 10  38-55  10  
8.Rhythm Likino-Dulyovo   14   1  0 13  11-58   3  

Top scorers:

1.Yevgeniy Subbotin (Torpedo)  15
2.Alexander Stepanov (Rusich)  11
3.Dmitriy Kudrenko (Davydovo)   8
  Dmitriy Savalin (Comprag)     8


OREKHOVO-ZUYEVO DISTRICT CUP 2021
---------------------------------

Quarterfinals [Jul 18]

Comprag Avsyunino      1-4  NSCP Novoe
PROGRESS Gzhel         1-0  Tonar Gubino
RUSICH Likino-Dulyovo 13-1  Rhythm Likino-Dulyovo
FC Davydovo            3-4  TORPEDO Likino-Dulyovo

Semifinals [Aug 8]

NSCP Novoe             1-1  Rusich Likino-Dulyovo   [pen 5-4]
PROGRESS Gzhel         5-3  Torpedo Likino-Dulyovo

FINAL [Aug 14, Orekhovo-Zuyevo, Znamya Truda Stadium]

NSCP Novoe  0-0  Progress Gzhel  [pen 4-3]


Source: Orekhovo-Zuyevo Urban District Football Federation (ffoz.ru)



Ozyory District

OZYORY CITY CHAMPIONSHIP 2021
-----------------------------

Season: May 22 - Aug 28

Final Table:

1.Urozhai Ozyory        14  12  1  1  49-12  37  Champions
2.Dinamo Ozyory         14  10  1  3  83-32  31  
3.CFA Ozyory            14   9  0  5  50-41  27  [C]
4.Spartak Ozyory        14   8  1  5  67-40  25  
5.OEW Gory              14   7  3  4  68-40  24  
6.FC Boyarkino          14   4  1  9  56-53  13  
7.LDPR Ozyory           14   2  1 11  34-77   7  
8.Alliance Ozyory       14   0  0 14  12-124  0  


Source: Goal Stream (goalstream.org)



Pavlovskiy Posad District

PAVLOVSKIY POSAD DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
-------------------------------------------

First Stage [May 15 - Aug 22]

Final Table:

 1.Filimonovo Pavlovskiy Posad    15  14  1  0   80- 14  43  [C]
 2.NeoFarm Pavlovskiy Posad       15  13  1  1  114- 20  40  
 3.Locomotive Bolshiye Dvory      15  11  3  1   78- 15  36  
 4.Arsenal Pavlovskiy Posad       15  11  1  3   43- 18  34  
 5.Inter Pavlovskiy Posad         15   9  3  3   43- 21  30  
 6.Plant 502 Noginsk              15   8  1  6   57- 49  25  [2 0 0 7-3 6] [+]
 7.Dinamo Pavlovskiy Posad        15   8  1  6   58- 27  25  [1 0 1 3-5 3]
 8.Stolichki Pavlovskiy Posad     15   8  1  6   56- 41  25  [0 0 2 5-7 0]
-----------------------------------------------------------
 9.Brothers In Arms Elektrogorsk  15   8  0  7   54- 43  23  [-1 pt]
10.EcoLab Elektrogorsk            15   7  1  7   65- 41  22  
11.Paris Pavlovskiy Posad         15   5  1  9   50- 45  16  
12.Olymp Pavlovskiy Posad         15   3  1 11   37- 54  10  [+]
13.Paris-2 Pavlovskiy Posad       15   3  0 12   23- 82   9  [+]
14.Vympel Elektrogorsk            15   2  1 12   17-117   7  
15.Filimonovo-2 Pavlovskiy Posad  15   1  2 12   14- 49   5  
16.Gridi Bolshiye Dvory           15   0  0 15   11-164   0


Second Stage [Sep 11 - Oct 31]

Championship Group

Final Table:

 1.Filimonovo Pavlovskiy Posad    22  18  3  1   98- 22  57  Champions (second consecutive title)
 2.NeoFarm Pavlovskiy Posad       22  18  2  2  152- 28  56  
 3.Locomotive Bolshiye Dvory      22  15  3  4   95- 30  48  
 4.Arsenal Pavlovskiy Posad       22  14  2  6   58- 32  44  
 5.Inter Pavlovskiy Posad         22  11  4  7   57- 33  37  
 6.Dinamo Pavlovskiy Posad        22  10  3  9   70- 50  33  
 7.Plant 502 Noginsk              22  10  1 11   66- 73  31  [+]
 8.Stolichki Pavlovskiy Posad     22   8  2 12   60- 76  26  

NB: In Inter - Locomotive and Dinamo - Locomotive matches, both clubs were awarded 0-3 technical loss.

Bottom Group

Final Table:

 9.EcoLab Elektrogorsk            22  13  2  7  100- 53  41  
10.Brothers In Arms Elektrogorsk  22  11  1 10   76- 58  31  [-3 pt]
11.Paris Pavlovskiy Posad         22   9  4  9   88- 55  31  
12.Olymp Pavlovskiy Posad         22   8  1 13   53- 73  25  [+]
13.Filimonovo-2 Pavlovskiy Posad  22   5  3 14   29- 58  18  
14.Paris-2 Pavlovskiy Posad       22   5  0 17   45-104  15  [+]
15.Vympel Elektrogorsk            22   3  1 18   25-143  10  
16.Gridi Bolshiye Dvory           22   0  0 22   19-215   0  


Top scorers:

1.Yevgeniy Ashikhmin (NeoFarm)         38
2.Yegor Pechonkin (Locomotive)         28
3.Georgiy Shirokov (NeoFarm)           27
4.Dmitriy Gorshkov (Brothers In Arms)  26
5.Oleg Timoshkin (EcoLab)              25


Source: Pavlovskiy Posad District Football Federation (ffpp.nagradion.ru)



Podolsk City District

PODOLSK URBAN DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
----------------------------------------

Season: May 26 - Sep 24

Final Table:

1.Water Services Podolsk    16  15  0  1  77-29  45  Champions
2.Desna Fabriki 1 Maya      16  14  1  1  88-23  43  [C]
3.Parkovy District Podolsk  16   8  4  4  49-29  28  
4.PHI-Ritual Podolsk        16   6  3  7  39-30  21  [1 1 0 2-1 4]
5.Fakel Podolsk             16   6  3  7  37-46  21  [0 1 1 1-2 1]
6.Irida Podolskoi MIS       16   5  4  7  49-36  19  
7.Sokol Kurilovo            16   5  3  8  42-49  17  [-1 pt]
8.Vityaz-Torpedo Podolsk    16   3  2 11  26-56  11  [+]
9.Podolye Yerino            16   0  0 16  18-127  0  [+]

Top scorers:

1.Ruslan Shonia (Desna)               28
2.Vladislav Hugayev (Irida)           21
3.Denis Imedadze (Desna)              19
4.Yevgeniy Isayenko (Sokol)           16
5.Anatoliy Simashchenko (PHI-Ritual)  15


PODOLSK CITY SUPER CUP 2021
---------------------------

[May 19, Labour Stadium]

DESNA Fabriki 1 Maya  4-2  Water Services Podolsk
  [N.Savukov 42, D.Imedadze 49, 82, T.Latypov 90 - A.Buinovskiy 68, A.Masleniy 86. Att: 50]

NB: Fourth consecutive Super Cup title for Desna.


PODOLSK CITY CUP 2021
---------------------

Quarterfinals

[Sep 30]
WATER SERVICES Podolsk  9-4  Irida Podolskoi MIS
[Oct 1]
DESNA Fabriki 1 Maya    5-2  Sokol Kurilovo
Vityaz-Torpedo Podolsk  0-9  PARKOVY DISTRICT Podolsk
[Oct 4]
Fakel Podolsk           0-7  PHI-RITUAL Podolsk

Semifinals

[Oct 8]
PHI-Ritual Podolsk      2-2  WATER SERVICES Podolsk    [pen 3-4]
[Oct 12]
DESNA Fabriki 1 Maya    2-2  Parkovy District Podolsk  [pen 5-3]

FINAL [Oct 15, Yerino, Podolye Stadium]

Water Services Podolsk  2-3  DESNA Fabriki 1 Maya
  [N.Kosyrev 40, N.Zadorogin 74 - D.Imedadze 3, 47, G.Khmelevskiy 22]


Source: Podolsk Football Federation (stat.pff-info.ru)



Pushkino District

PUSHKINO URBAN DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
-----------------------------------------

First Stage [May 23 - Aug 22]

Final Table:

 1.Communicators Pushkino    11  10  0  1  77-10  30  [C]
 2.New Village Pushkino      11   9  0  2  51-19  27  
 3.Communicators-2 Pushkino  11   7  1  3  58-16  22  [3-0]
 4.Malachite Pushkino        11   7  1  3  39-10  22  [0-3]
 5.Design Window Pushkino    11   6  3  2  50-18  21  
 6.Sporting-IIIMEL Pushkino  11   5  1  5  29-30  16  
----------------------------------------------------
 7.FC Mamontovka             11   4  2  5  25-33  14  [2-1]
 8.FC Zvyagino               11   4  2  5  38-25  14  [1-2]
 9.Pravda Pravdinskiy        11   3  3  5  29-48  12  
10.FC Lesnoi                 11   2  2  7  23-67   8  
11.Alliance Krasnoarmeisk    11   1  0 10  23-73   3  
12.Dominant Pushkino         11   0  1 10  11-104  1  


Second Stage [Aug 29 - Sep 26]

Final Tables:

Championship Group

 1.Communicators Pushkino    16  15  0  1  99-13  45  Champions (7th consecutive title)
 2.New Village Pushkino      16  10  2  4  61-29  32  
 3.Communicators-2 Pushkino  16   9  2  5  68-28  29  [2-0]
 4.Malachite Pushkino        16   9  2  5  50-20  29  [0-2]
 5.Design Window Pushkino    16   8  5  3  60-24  29  
 6.Sporting-IIIMEL Pushkino  16   5  1 10  33-56  16  

Bottom Group

 7.FC Mamontovka             16   8  2  6  38-39  26  
 8.Pravda Pravdinskiy        16   4  5  7  42-62  17  
 9.FC Lesnoi                 16   4  3  9  38-82  15  
10.FC Zvyagino               16   4  2 10  38-40  14  
11.Alliance Krasnoarmeisk    16   4  1 11  40-82  13  
12.Dominant Pushkino         16   3  1 12  21-113 10  


Top scorers:

1.Andrei Razin (Communicators)    46
2.Boris Gorshkov (Communicators)  15
3.Roman Drozdov (Design Window)   14
  Georgiy Potekhin (New Village)  14
5.Emil Petrosyan (Malachite)      12


Source: Goal Stream (goalstream.org)



Ramenskoe District

RAMENSKOE DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
------------------------------------

Season: Jun 6 - Aug 22

Final Table:

1.Remontnik Ramenskoe   10   9  1  0  49-16  28  Champions (third consecutive title)
2.RCP Ramenskoe         10   6  1  3  41-20  19  
3.Fortuna Safonovskoe   10   6  1  3  42-31  19  
4.Fakel Gzhel           10   4  0  6  18-37  12  
5.Global Flora Kratovo  10   2  1  7  26-43   7  
6.FC Novoe Selo         10   1  0  9  16-45   3  

Top scorers:

1.Alexei Ulitin (Fortuna)         17
2.Sergei Kapanci (RCP)            16
3.Konstantin Abramov (Remontnik)  14


G.SHUKHOV MEMORIAL CUP 2021
---------------------------

Quarterfinals [May 30]

RCP Ramenskoe         0-6  REMONTNIK Ramenskoe
Sturm Ramenskoe       0-9  FORTUNA Safonovskoe
GLOBAL FLORA Kratovo  5-1  FC Novoe Selo
Fakel Gzhel           0-1  VOSKHOD Dubovaya Roshcha

Semifinals [Jun 6]

FORTUNA Safonovskoe   9-4  Voskhod Dubovaya Roshcha
Remontnik Ramenskoe   3-3  GLOBAL FLORA Kratovo      [pen 1-4]

FINAL [Jul 25, Ramenskoe, Saturn Stadium]

FORTUNA Safonovskoe  4-0  Global Flora Kratovo
  [Vetrov-2, Lyanov, Kharitonov]


M.ZAKHAROV MEMORIAL CUP 2021
----------------------------

Group Stage [Aug 29 - Sep 12]

Group 1

1.FC Novoe Selo        1 0 1  8-7  3
2.Remontnik Ramenskoe  1 0 1  7-8  3
------------------------------------
-.Fakel Gzhel             withdrew

Group 2

1.Fortuna Safonovskoe   2 0 0 13- 3  6
2.RCP Ramenskoe         1 0 1  4-11  3
--------------------------------------
3.Global Flora Kratovo  0 0 2  4- 7  0


Semifinals

[Sep 19]
Fortuna Ramenskoe  4-4  REMONTNIK Ramenskoe  [pen 4-5]
[Sep 26]
FC NOVOE SELO      5-2  RCP Ramenskoe

FINAL [Oct 9]

REMONTNIK Ramenskoe  5-0  FC Novoe Selo
  [Saraikin-2, Abramov, Nikolayev, own goal]


Source: Ramenskoe District Football Championship (vk.com/club150793483)



Ruza District

RUZA DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
-------------------------------

Season: May 23 - Sep 26

Final Table:

1.RCCP Tuchkovo         15  14  1  0   96- 33  42  Champions [-1 pt]
2.MWRC Mozhaisk         15  12  1  2   76- 31  36  [-1 pt] [+]
3.FC Nesterovo          15  10  0  5  104- 56  30  
4.FC Ruza               15   9  0  6   55- 43  27  [+]
5.Sparta Ruza           15   8  0  7   55- 53  24  
6.Zarya Kolyubakino     15   4  0 11   41- 58  12  
7.Timson Tuchkovo       15   3  1 11   44- 94  10  [C]
8.Avantgarde Tuchkovo   15   1  1 13   26-109   4  
9.Atlas Ruza             8   1  0  7   13- 33   3  Withdrew after first half [+]

[C] Defending Champions

Top scorers:

1.Dmitriy Induktorov (Nesterovo)  34
2.Fegan Letifov (Sparta)          32
3.Alexander Podboronov (RCCP)     22
4.Yuriy Solovyov (Nesterovo)      19
5.Andrei Arlashin (RCCP)          17
  Oleg Mayorkin (MWRC)            17


Source: Goal Stream (goalstream.org)



Sergiyev Posad District

SERGIYEV POSAD DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
-----------------------------------------

Season: May 5 - Oct 4

Final Table:

 1.Techno Sergiyev Posad       18  18  0  0  81- 7  54  Champions
 2.Meteor Peresvet             18  12  2  4  70-25  38  [1 0 1 5-3 3]
 3.FC Khotkovo                 18  12  2  4  49-28  38  [1 0 1 3-5 3]
 4.RIAC System Sergiyev Posad  18  10  1  7  54-41  31  [+]
 5.Luch Sergiyev Posad         18   8  3  7  47-41  27  [C]
 6.Start Krasnozavodsk         18   7  3  8  30-46  24  
 7.Khimik Skoropuskovskiy      18   5  3 10  38-45  18  
 8.OK Loza                     18   4  4 10  19-41  16  
 9.SS Sergiyev Posad           18   4  1 13  30-75  13  
10.Viocom Orbit Remmash        18   0  1 17  14-83   1  

[C] Defending Champions

Top scorers:

1.Arseniy Kapitanov (Khotkovo)    25
2.Nikita Lebedev (Techno)         17
3.Yuriy Duganov (Meteor)          16
4.Yevgeniy Grigoryev (Luch)       15
5.Yevgeniy Balabanov (Techno)     12
  Nikita Klemeshov (RIAC System)  12


SERGIYEV POSAD DISTRICT CUP 2021
--------------------------------

Preliminary Round

[Jun 9]
FC KHOTKOVO             3-3  SS Sergiyev Posad       [pen 5-4]
[Jun 10]
OK Loza                 1-4  KHIMIK Skoropuskovskiy

Quarterfinals

[Jul 8]
Khimik Skoropuskovskiy  0-2  TECHNO Sergiyev Posad
METEOR Peresvet         4-2  RIAC System Sergiyev Posad
[Jul 12]
LUCH Sergiyev Posad     3-1  FC Khotkovo
[Jul 29]
Viocom Orbit Remmash    1-1  START Krasnozavodsk         [pen 3-5]

Semifinals

[Aug 2]
Techno Sergiyev Posad   2-2  METEOR Peresvet      [pen 2-4]
[Aug 12]
Start Krasnozavodsk     1-4  LUCH Sergiyev Posad

FINAL [Aug 15, Sergiyev Posad, Luch Stadium]

Meteor Peresvet  1-1  LUCH Sergiyev Posad  [pen 5-6]
  [V.Smenchugov 79 - D.Gorshkov 1. Att: 500]


Source: Sergiyev Posad District Football Federation (ffsp.ffmo.ru)



Serpukhov District

SERPUKHOV URBAN DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
------------------------------------------

Season: Jun 4 - Oct 17

Final Table:

1.MAB Serpukhov               14  13  0  1  59-13  39  Champions
2.Gladius-Zvezda Serpukhov    14  10  2  2  70-34  32  
3.Techno Line Protvino        14   8  3  3  61-35  27  
4.Athletic-Nadezhda Protvino  14   6  5  3  36-31  23  
5.FS Talent Serpukhov         14   3  3  8  27-42  12  [1 0 1 5-3 3] [+]
6.FC Proletarskiy             14   3  3  8  26-49  12  [1 0 1 3-5 3]
7.SS Zvezda Serpukhov         14   3  2  9  32-63  11  [C]
8.Legion Serpukhov            14   0  2 12  15-59   2  [+]

NB: MAB stands for Military Academy Branch

Top scorers:

1.Myakinkov (MAB)             20
  Nechayev (Gladius-Zvezda)   20
3.Sazonov (Techno Line)       18
4.R.Grachov (Gladius-Zvezda)  16
  Velichko (MAB)              16


SERPUKHOV URBAN DISTRICT CUP 2021
---------------------------------

Quarterfinals

[May 29]
Legion Serpukhov      0-10 GLADIUS-ZVEZDA Serpukhov
[May 30]
MAB Serpukhov         2-6  TECHNO LINE Protvino
[Jun 14]
FS Talent Serpukhov   1-5  ATHLETIC-NADEZHDA Protvino
[Jun 17]
FC Proletarskiy       2-2  SS ZVEZDA Serpukhov         [pen 0-3]

Semifinals

[Jun 20]
TECHNO LINE Protvino  4-1  Athletic-Nadezhda Protvino
[Aug 8]
SS Zvezda Serpukhov   4-13 GLADIUS-ZVEZDA Serpukhov

FINAL [Aug 14, Serpukhov, Labour Stadium]

GLADIUS-ZVEZDA Serpukhov  5-4  Techno Line Protvino


Source: Serpukhov District Football Federation (serpff.ru)



Shatura District

SHATURA URBAN DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
----------------------------------------

Season: May 15 - Oct 2

Final Table:

 1.Energy Shatura         20  17  1  2  110- 30  52  Champions [+]
 2.Moliren Roshal         20  15  3  2  106- 41  48  
 3.Svarog Shatura         20  14  0  6   64- 40  42  
 4.Start Tugolesskiy Bor  20  12  2  6   75- 41  38  
 5.Saturn Radovitskiy     20  10  2  8   45- 49  31  [C] [-1 pt]
 6.Fakel Pyshlitsy        20   9  1 10   73- 75  27  [-1 pt]
 7.FC Misheron            20   9  0 11   69- 81  27  
 8.Celtic Shatura         20   7  2 11   46- 68  23  
 9.Khimik Roshal          20   6  2 12   66- 72  20  
10.Everest Krivandino     20   4  1 15   22- 89  13  
11.Rapid Osanovo-Dubovoe  20   0  0 20   18-108  -2  [-2 pts]

[C] Defending Champions

Top scorers:

1.Grigoriy Vragov (Moliren)     24
2.Vasiliy Borisov (Energy)      22
  Alexander Sudarin (Misheron)  22
4.Alexander Pushkin (Energy)    21
  Nikita Tkachenko (Moliren)    21


SHATURA URBAN DISTRICT CUP 2021
-------------------------------

Preliminary Round [Oct 9]

Saturn Radovitskiy  0-3  EVEREST Krivandino
FAKEL Pyshlitsy     3-1  Celtic Shatura

Quarterfinals [Oct 16]

Everest Krivandino  1-1  FAKEL Pyshlitsy  [pen 4-5]
Start Tugoles. Bor  0-1  ENERGY Shatura
FC Misheron         0-7  MOLIREN Roshal
SVAROG Shatura      3-2  Khimik Roshal

Semifinals [Oct 23]

MOLIREN Roshal      9-0  Fakel Pyshlitsy
ENERGY Shatura      5-2  Svarog Shatura

FINAL [Oct 24, Roshal]

MOLIREN Roshal  2-0  Energy Shatura
  [N.Svechkaryov 47, G.Vragov 88. Att: 20]


A.SAVUSHKIN CUP 2021
--------------------

Group Stage [May 4-5]

Group Shatura-1

1.Energy Shatura      1 1 0  4-2  4
-----------------------------------
2.Svarog Shatura      0 2 0  2-2  2
3.Saturn Radovitskiy  0 1 1  0-2  1

Group Shatura-2

1.Celtic Shatura         1 1 0  2-1  4
--------------------------------------
2.Everest Krivandino     1 0 1  3-1  3
3.Rapid Osanovo-Dubovoe  0 1 1  1-4  1

Group Roshal-1

1.Fakel Pyshlitsy  2 0 0  7-1  6
--------------------------------
2.REMBP Roshal     1 0 1  4-3  3
3.FC Misheron      0 0 2  0-7  0

Group Roshal-2

1.Khimik Roshal          1 1 0  5-1  4
--------------------------------------
2.Start Tugolesskiy Bor  0 2 0  2-2  2
3.Moliren Roshal         0 1 1  1-5  1


Semifinals [May 8]

ENERGY Shatura  1-0  Fakel Pyshlitsy
KHIMIK Roshal   1-0  Celtic Shatura

FINAL [May 8, Shatura, Energy Stadium]

ENERGY Shatura  3-0  Khimik Roshal


Source: Shatura District Football Federation (ffshr.ffmo.ru)



Shcholkovo District

SHCHOLKOVO DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
-------------------------------------

Season: Jun 8 - Aug 19

Final Table:

1.School #1 Fryanovo           8   7  0  1  41-16  21  Champions (third consecutive title)
2.CTC Zvyozdny Gorodok         8   6  1  1  25-16  19  
3.Olymp Fryazino               8   5  1  2  29-17  16  
4.HFC #2 Ogudnevo              8   4  1  3  28-24  13  
5.FC Grebnevo                  8   4  0  4  19-15  12  
6.Biologist Yunost             8   3  0  5  21-24   9  
7.AtwitchRu Medvezhyi Ozyora   8   2  2  4  24-24   8  
8.Maltsevo Krasnoznamenskiy    8   1  1  6   9-31   4  
9.Fakel Fryanovo               8   1  0  7  17-46   3  

Top scorers:

1.Denis Alyokhin (School #1)   11
  Sergei Teryoshin (HFC #2)    11
3.Rodion Mutin (CTC)            8
4.Georgiy Khatuntsev (Olymp)    6
  Daniil Pundik (Grebnevo)      6
  Dmitriy Tsyganov (School #1)  6


SHCHOLKOVO DISTRICT CUP 2021
----------------------------

Preliminary Round [Aug 31]

MALTSEVO Krasnoznamenskiy  4-0  Fakel Fryanovo

Quarterfinals

[Aug 31]
BIOLOGIST Yunost           3-3  Olymp Fryazino
[Sep 1]
HFC #2 Ogudnevo            5-0  FC Grebnevo
[Sep 2]
CTC Zvyozdny Gorodok       3-2  AtwitchRu Medvezhyi Ozyora
[Sep 3]
SCHOOL #1 Fryanovo         8-1  Maltsevo Krasnoznamenskiy

Semifinals

[Sep 8]
CTC Zvyozdny Gorodok      10-3  HFC #2 Ogudnevo
[Sep 10]
SCHOOL #1 Fryanovo         7-0  Biologist Yunost

FINAL [Sep 26]

CTC Zvyozdny Gorodok  2-2  SCHOOL #1 Fryanovo  [pen 2-4]


Source: Shcholkovo District Football Federation (ffgosch.ru)



Stupino District

STUPINO DISTRICT OPEN CHAMPIONSHIP 2021
---------------------------------------

Season: May 31 - Aug 29

Final Table:

 1.FC Stupino                  11  11  0  0  70-14  33  Champions
 2.Oka Stupino                 11   9  0  2  58-21  27  
 3.Locomotive Kashira          11   8  0  3  42-27  24  
 4.Plast Stupino               11   7  2  2  57-26  23  
 5.FC Bolshoe Alexeyevskoe     11   7  1  3  36-17  22  
 6.MKS Telecom Mikhnevo        11   5  2  4  30-20  17  
 7.Khimik Stupino              11   5  0  6  36-34  15  
 8.Barsada Domodedovo          11   4  1  6  36-41  13  
 9.Youth Center Stupino        11   4  0  7  27-53  12  
10.Oka-2 Stupino               11   2  0  9  23-72   6  
11.FC Sitne-Shchelkanovo       11   1  0 10  16-76   3  
12.Spartak Kashira             11   0  0 11   8-38   0  


STUPINO DISTRICT OPEN CUP 2021
------------------------------

Quarterfinal [Sep 19]

KHIMIK Stupino  6-3  FC Sitne-Shchelkanovo

Semifinals

[Sep 21]
Oka Stupino     3-3  PLAST Stupino  [pen 1-3]
[Sep 22]
FC STUPINO      7-3  Khimik Stupino

FINAL [Sep 29, Stupino, Metallurg Stadium]

FC STUPINO  2-0  Plast Stupino


Source: Goal Stream (goalstream.org)



Voskresensk District

VOSKRESENSK DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
--------------------------------------

Season: May 31 - Sep 10

Final Table:

 1.Sparta Beloozyorskiy      22  20  1  1  110- 24  61  Champions
 2.FC Khorlovo               22  16  4  2   97- 29  52  
 3.Gornyak Voskresensk       22  16  1  5   76- 35  49  [C]
 4.FC Fosforitny             22  14  3  5   83- 66  45  
 5.Giant Voskresensk         22  12  2  8   88- 45  38  
 6.FC Tsyurupa               21  10  1 10   53- 80  31  
 7.FC Fedino                 22   9  1 12   64- 62  28  
 8.Khimik Voskresensk        22   8  4 10   56- 54  28  
 9.FC Baranovskoe            21   5  1 15   29- 66  16  [1 0 1 5-3 3]
10.FC Konobeyevo             22   5  1 16   44- 90  16  [1 0 1 3-5 3]
11.FC Lesnoi                 22   4  3 15   33- 78  15  
12.MO Selection Voskresensk  22   1  0 21    9-113   3  [+]

Top scorers:

1.Alexander Kamenskiy (Khorlovo)     34
2.Vadim Gubin (Giant)                31
3.Sergei Ilyin (Sparta)              22
4.Anton Starostin (Khimik)           20
5.Alexander Burmistrov (Fosforitny)  19
  Dmitriy Kortashov (Konobeyevo)     19


VOSKRESENSK DISTRICT SUPER CUP 2021
-----------------------------------

[Jun 26, Voskresensk, Chemists Stadium]

GORNYAK Voskresensk  2-1  Giant Voskresensk
  [Yu.Busheyev 21 pen, 22 - P.Borisov (Gor) 13 og]


VOSKRESENSK DISTRICT CUP 2021
-----------------------------

First Round [Sep 12]

FC FEDINO            5-1  Sparta Beloozyorskiy
Khimik Voskresensk   2-3  FC KONOBEYEVO
FC KHORLOVO          9-3  FC Tsyurupa

Quarterfinals [Sep 19]

GORNYAK Voskresensk  3-0  FC Konobeyevo
FC Lesnoi            1-5  FC BARANOVSKOE
FC FOSFORITNY        5-2  FC Fedino
GIANT Voskresensk    5-0  FC Khorlovo

Semifinals [Sep 26]

FC Baranovskoe       1-6  GORNYAK Voskresensk
FC Fosforitny        0-5  GIANT Voskresensk

FINAL [Oct 3, Khorlovo]

Gornyak Voskresensk  0-1  GIANT Voskresensk
  [A.Kolosov 12]


Source: Goal Stream (goalstream.org)



Yegoryevsk District

YEGORYEVSK DISTRICT CHAMPIONSHIP 2021
-------------------------------------

Season: Jun 12 - Sep 12

Final Table:

1.FC Polbino              14  14  0  0  77-19  42  Champions
2.Fakel Yegoryevsk        14  10  0  4  64-39  30  [1 0 1 11- 9 3]
3.Young Guard Yegoryevsk  14  10  0  4  47-35  30  [1 0 1  9-11 3] [+]
4.FC Selivanikha          14   8  1  5  62-34  25  [+]
5.FC Pochinki             14   6  1  7  46-44  19  
6.FC Mikhali              14   4  2  8  29-54  14  
7.IP Home Yegoryevsk      14   2  0 12  32-90   6  
8.Red Army Yegoryevsk     14   0  0 14   0-42   0  

Top scorers:

1.Alexei Smirnov (Polbino)       29
2.Georgiy Fedotov (Selivanikha)  23
3.Roman Klimov (Fakel)           19
4.Maxim Politov (Polbino)        14


Source: Football Federation of Yegoryevsk Urban District (ffeggo.nagradion.ru)


2020 (6th level Moscow Region).

2020/21 (1st to 3rd level).

2021 (4th and 5th level).

2021/22 (1st to 3rd level).

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (lemicco@mail.ru)
Last updated: 10 Mar 2022

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.