Rwanda (Women) 2021/22

First Division

Regular Stage

Table:

 1.AS Kigali WFC                 15  12  2  1  46- 9  38  Champions
 2.APAER WFC (Mulindi)           15   8  4  3  18-16  28
 3.Inyemera WFC                  14   6  7  1  10- 6  25
 4.Kamonyi WFC                   15   7  1  7  15-14  22
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Freedom WFC                   15   4  5  6  13-16  17
 6.Fatima WFC (Ruhengeri)        15   4  4  7  13-19  16
 7.Bugesera WFC                  14   3  6  5   7-12  15
 8.Rambura WFC                   15   3  6  6  14-24  15
 9.ES Mutunda WFC (Butare)       16   1  3 12   6-26   6
 -.Scandinavia WFC               withdrew

Round 1 [Nov 1]
APAER               0-4 AS Kigali           
ES Mutunda          2-1 Rambura             
Bugesera            0-0 Inyemera            
Fatima              awd Kamonyi             [awarded 0-3, Fatima forfeited]
Freedom             bye
 
Round 2
[Nov 6]
Inyemera            1-0 ES Mutunda          
Rambura             1-1 Fatima              
Kamonyi             1-0 Freedom             
[Nov 7]
APAER               2-1 Bugesera            
AS Kigali           bye
 
Round 3
[Nov 13]
AS Kigali           3-0 Bugesera            
Fatima              1-2 Inyemera            
[Nov 14]
Freedom             1-1 Rambura             
ES Mutunda          0-0 APAER               
Kamonyi             bye

Round 4
[Nov 20]
ES Mutunda          0-4 AS Kigali           
Inyemera            0-0 Freedom             
Rambura             1-2 Kamonyi             
[Nov 21]
Fatima              0-1 APAER               
Bugesera            bye

Round 5
[Nov 27]
AS Kigali           2-1 Fatima              
Bugesera            0-0 ES Mutunda          
Kamonyi             0-1 Inyemera            
[Nov 28]
APAER               3-1 Freedom             
Rambura             bye

Round 6
[Dec 4]
Freedom             1-2 AS Kigali           
Fatima              2-1 Bugesera            
Inyemera            0-0 Rambura             
[Dec 5]
Kamonyi             1-2 APAER               
ES Mutunda          bye

Round 7
[Dec 11]
AS Kigali           3-2 Kamonyi             
Bugesera            1-0 Freedom             
ES Mutunda          0-1 Fatima              
[Dec 12]
APAER               2-1 Rambura             
Inyemera            bye   

Round 8
[Dec 18]
Rambura             0-2 AS Kigali           
Kamonyi             1-0 Bugesera            
Freedom             2-1 ES Mutunda          
[Dec 19]
Inyemera            0-0 APAER               
Fatima              bye
 
Round 9 [Dec 26]
AS Kigali           3-0 Inyemera            
Bugesera            0-0 Rambura             
ES Mutunda          0-1 Kamonyi             
Fatima              1-0 Freedom             
APAER               bye

Halfway Table:

 1.AS Kigali WFC                  8   8  0  0  23- 4  24
 2.APAER WFC (Mulindi)            8   5  2  1  10- 8  17
 3.Kamonyi WFC                    8   5  0  3  11- 7  15
 4.Inyemera WFC                   8   3  4  1   4- 4  13
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Fatima WFC (Ruhengeri)         8   3  1  4   7-10  10
 6.Bugesera WFC                   8   1  3  4   3- 8   6
 7.Freedom WFC                    8   1  2  5   5-10   5
 8.ES Mutunda WFC (Butare)        8   1  2  5   3-10   5
 9.Rambura WFC                    8   0  4  4   5-10   4
 -.Scandinavia WFC                withdrew

Round 10
[Jan 22]
Inyemera            n/p Bugesera            
Rambura             1-0 ES Mutunda          
Kamonyi             0-0 Fatima              
[Jan 23]
AS Kigali           5-2 APAER               
Freedom             bye

Round 11
[Jan 29]
ES Mutunda          1-2 Inyemera            
Fatima              2-3 Rambura             
Freedom             n/p Kamonyi             
[Jan 30]
Bugesera            0-2 APAER               
AS Kigali           bye

Round 12
[Feb 5]
Bugesera            n/p AS Kigali           
Inyemera            n/p Fatima              
Rambura             4-0 Freedom             
[Feb 6]
ES Mutunda          0-0 APAER               
Kamonyi             bye   
 
Round 13
[Feb 12]
AS Kigali           5-0 ES Mutunda          
Freedom             0-0 Inyemera            
Kamonyi             2-0 Rambura             
[Feb 13]
APAER               3-0 Fatima              
Bugesera            bye
 
Round 14
[Feb 19]
Fatima              1-1 AS Kigali           
Inyemera            2-0 Kamonyi             
ES Mutunda          0-1 Bugesera            
[Feb 20]
Freedom             3-0 APAER               
Rambura             bye

Round 15
[Feb 26]
Bugesera            0-0 Fatima              
Rambura             0-0 Inyemera            
[Feb 27]
AS Kigali           0-0 Freedom             
APAER               1-0 Kamonyi             
ES Mutunda          bye

Round 16
[Mar 5]
Kamonyi             0-2 AS Kigali           
Freedom             1-1 Bugesera            
Fatima              3-0 ES Mutunda          
[Mar 6]
Rambura             ppd APAER               
Inyemera            bye

Round 17
[Mar 12]
Bugesera            1-0 Kamonyi             
ES Mutunda          1-2 Freedom             
AS Kigali           9-0 Rambura             
[Mar 13]
APAER               0-0 Inyemera            
Fatima              bye

Round 18
[Mar 19]
Kamonyi             2-1 ES Mutunda          
Rambura             1-1 Bugesera            
Freedom             2-0 Fatima              
[Mar 20]
Inyemera            2-1 AS Kigali           
APAER               bye 

Table:

 1.AS Kigali WFC                 15  12  2  1  46- 9  38  Champions
 2.APAER WFC (Mulindi)           15   8  4  3  18-16  28
 3.Inyemera WFC                  14   6  7  1  10- 6  25
 4.Kamonyi WFC                   15   7  1  7  15-14  22
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Freedom WFC                   15   4  5  6  13-16  17
 6.Fatima WFC (Ruhengeri)        15   4  4  7  13-19  16
 7.Bugesera WFC                  14   3  6  5   7-12  15
 8.Rambura WFC                   15   3  6  6  14-24  15
 9.ES Mutunda WFC (Butare)       16   1  3 12   6-26   6
 -.Scandinavia WFC               withdrew

NB: playoff stage apparently cancelled

Second Division

Group Stage

Group A

Round 1 [Nov 6]
Youvia              1-0 Rugende             
Tiger               0-1 AS Kabuye           
Forever Girls       3-0 Nyagatare           
 
Round 2 [Nov 13]
AS Kabuye           0-0 Youvia              
Rugende             2-1 Nyagatare           
Tiger               8-0 Forever Girls       
 
Round 3 [Nov 20]
Forever Girls       0-8 Youvia              
AS Kabuye           1-0 Rugende             
Nyagatare           2-3 Tiger               
 
Round 4 [Nov 27]
Tiger               0-2 Youvia              
Forever Girls       1-4 Rugende             
AS Kabuye           1-0 Nyagatare           
 
Round 5 [Dec 4]
Youvia              4-0 Nyagatare           
Rugende             2-2 Tiger               
AS Kabuye           5-1 Forever Girls       
 
Round 6 [Dec 11]
AS Kabuye           3-0 Tiger               
Rugende             1-2 Youvia              
Nyagatare           3-0 Forever Girls       
 
Round 7
[Dec 18]
Youvia              1-0 AS Kabuye           
Nyagatare           0-3 Rugende             
[date?]
Forever Girls       0-2 Tiger               
 
Round 8 [Dec 26]
Youvia              6-2 Forever Girls       
AS Kabuye           4-0 Rugende             
Tiger               3-1 Nyagatare           

Round 9 [not played due to Covid-19 pandemic]
Youvia               -  Tiger               
Rugende              -  Forever Girls       
Nyagatare            -  AS Kabuye           
 
Round 10 [not played due to Covid-19 pandemic]
Nyagatare            -  Youvia              
Tiger                -  Rugende             
Forever Girls        -  AS Kabuye           

Final Table:

 1.Youvia WFC (Kigali)            8   7  1  0  24- 3  22  Qualified
 2.AS Kabuye                      8   6  1  1  15- 2  19  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tiger WFC                      8   4  1  3  18-11  16
 4.Rugende WFC                    8   3  1  4  12-12  10
 5.Nyagatare WFC                  8   1  0  7   7-19   3
 6.Forever Girls                  8   1  0  7   7-36   3
NB: Youvia = Young Victory Athletics

Group B

Round 1 [Nov 6]
Bridge              1-2 Nasho               
IPM                 0-0 Kayonza             
Gatsibo             2-1 Ndabuc              
 
Round 2
[Nov 13]
Bridge              0-3 Gatsibo             [possibly awarded]
Ndabuc              0-7 Kayonza             
[Nov 14]
Nasho               2-3 IPM                 

Round 3
[Nov 20]
IPM                11-0 Ndabuc              
Kayonza             3-0 Bridge              [possibly awarded]
[Nov 21]
Nasho               0-3 Gatsibo             [possibly awarded]
 
Round 4
[Nov 27]
IPM                 3-0 Gatsibo             [possibly awarded]
Kayonza             2-0 Nasho               
[Nov 28]
Ndabuc              1-2 Bridge              
 
Round 5 [Dec 4]
IPM                 6-2 Bridge              
Gatsibo             1-3 Kayonza             
Ndabuc              1-7 Nasho               
 
Round 6
[Dec 11]
Ndabuc              1-0 Gatsibo             
Kayonza             0-1 IPM                 
[Dec 12]
Nasho               0-0 Bridge              
 
Round 7
[Dec 18]
IPM                 2-0 Nasho               
Kayonza             4-0 Ndabuc              
[Dec 19]
Gatsibo             0-1 Bridge              
 
Round 8 [Dec 26]
Ndabuc              0-5 IPM                 
Bridge              0-5 Kayonza             
Gatsibo             1-1 Nasho               

Round 9 [not played due to Covid-19 pandemic]
Gatsibo              -  IPM                 
Bridge               -  Ndabuc              
Nasho                -  Kayonza             
 
Round 10 [not played due to Covid-19 pandemic]
Bridge               -  IPM                 
Kayonza              -  Gatsibo             
Nasho                -  Ndabuc              

Final Table:

 1.IPM WFC (Kigali)               8   7  1  0  31- 4  22  Qualified  [Integrated Pest Management]
 2.Kayonza WFC                    8   6  1  1  24- 2  19  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Gatsibo WFC (Kabarore)         8   3  1  4  10-10  10
 4.Nasho WFC                      8   2  2  4  12-13   8
 5.Bridge WFC                     8   2  1  5   6-20   7
 6.Ndabuc WFC                     8   1  0  7   4-38   3

Playoff Stage

Semifinals

First Legs [Feb 5]
Kayonza             4-0 Youvia              
AS Kabuye           0-1 IPM                 
 
Second Legs [Feb 12]
Youvia              4-2 Kayonza             
IPM                 2-1 AS Kabuye           
 
NB: Kayonza WFC and IPM promoted to First Division.

Final [Feb 26]
Kayonza             2-4 IPM                 


2020

2022

list of champions


About this document

Sources: http://www.ferwafa.rw/IMG/pdf/rwnl_2021-2022_fixtures_1st_leg.pdf, http://www.ferwafa.rw/IMG/pdf/rwnl2021-2022_d2_fixtures_preliminary.pdf, https://twitter.com/empereur_tonton, https://hi-in.facebook.com/pg/Kayonza-WOMEN-Football-Club-106154777439449/posts/?ref=page_internal

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 9 Jun 2022

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.