Scotland - Amateur Cup


 
Season  Winners                                     Runners-Up (where known)
1909/10 John Neilson Former Pupils              6-1 Paisley Academical
1910/11 Edinburgh Civil Service                 1-0 Queen's Park Strollers
1911/12 Queen's Park Strollers                  2-0 Leith Amateurs
1912/13 Leith Amateurs                          1-0 Adrossan Academy Former Pupils 
1913/14 Cameronians                             2-0 Albert Road School 
1914-19   no competition  
1919/20 Queen's Park Victoria XI                3-1 Civil Service Strollers
1920/21 Edinburgh Civil Service                 2-0 Moorpark Amateurs 
1921/22 Greenock High School Former Pupils  1-1 3-1 Coldstream 
1922/23 Falkirk Amateur                         2-0 Moorpark Amateurs 
1923/24 Moorpark Amateurs                       1-0 Greenock High School Former Pupils
1924/25 Coldstream                              2-0 Larbert Amateurs
1925/26 Murrayfield Amateurs                    7-0 Leith Amateurs
1926/27 Glasgow University                      2-1 Gourock High School Former Pupils
1927/28 Queen's Park Victoria XI                6-1 Anchor Line  
1928/29 Murrayfield Amateurs                    2-1 Queen's Park Victoria XI    
1929/30 Murrayfield Amateurs                2-2 2-0 Gourock High School Former Pupils 
1930/31 Murrayfield Amateurs                    6-1 Clydebank Former Pupils 
1931/32 Glasgow Corporation Transport           2-1 Queen's Park Victoria XI    
1932/33 Queen's Park Victoria XI                3-2 Mavor's XI    
1933/34 Queen's Park Victoria XI                4-1 East Kilbride  
1934/35 Camphill Secondary School Former Pupils 4-2 Howwood 
1935/36 Queen's Park Victoria XI                2-0 Greenock High School Former Pupils  
1936/37 Gogaburn Amateurs                       3-0 Edinburgh Uiversity
1937/38 Coats Amateurs                          2-1 Gogarburn Amateurs
1938/39 Murrayfield Amateurs                    2-0 Newfield Rovers
1939-45   no competition
1945/46 Craigton Athletic                   1-1 2-0 Newton Swifts   
1946/47 Queen's Park Hampden XI                 4-1 Morriston YMCA 
1947/48 Mearns Amateurs                         2-1 Babcock & Wilcox 
1948/49 Greenock High School Former Pupils      3-2 Castlepark Thistle                      [aet]
1949/50 Queen's Park Hampden XI                 1-0 Cupar Hearts 
1950/51 Queen's Park Hampden XI                 5-2 Mearns Amateurs 
1951/52 Port Glasgow Hibernian                  1-0 Giffnock North
1952/53 Mearns Amateurs                         5-3 Babcock & Wilcox
1953/54 Royal Technical College                 1-0 Cove Rangers 
1954/55 Eglington Amateurs                      2-1 Eaglesham
1955/56 Milanda Amateurs                    1-1 3-1 Vale of Leven Academy Former Pupils 
1956/57 Giffnock North                          4-2 Cupar Hearts
1957/58 Weir Recreation                         2-1 Jordenhill Teacher Training College 
1958/59 Crosshill Thistle                       4-2 Eaglesham 
1959/60 Minishant Amateurs                  2-2 2-0 Ramblos   
1960/61 Glenavon Amateurs                       2-1 Grangemouth Refinery
1961/62 Bearsden Amateurs                       1-0 Pencaitland
1962/63 Queen's Park Hampden XI                 6-0 Pencaitland 
1963/64 Queen's Park Hampden XI             4-4 3-0 Fenwick Thistle  
1964/65 National Cash Registers Dundee          6-2 Jordenhill Teacher Training College  
1965/66 Jordanhill Teacher Training College     7-0 Edinburgh Albion 
1966/67 Rhu Amateurs                            3-1 Penilee United  
1967/68 Cambusbarron Rovers                     2-1 Queen's Park Hampden XI  
1968/69 Cambusbarron Rovers                     3-2 Viewfield Rovers                        [aet] 
1969/70 Douglas Amateurs                        3-1 Doune Castle Rovers                     [aet]  
1970/71 Dumbarton Academy Former Pupils         1-0 Mearns Amateurs 
1971/72 Douglas Amateurs                        2-0 Bannockburn
1972/73 Knockentiber                            1-0 Star Hearts
1973/74 Douglas Amateurs                        3-1 Cambusbarron Rovers  
1974/75 Star Hearts                             2-1 Morriston YMCA
1975/76 Colville Park                           w/o Cambusnethan Talbot
1976/77 Morriston YMCA                          4-3 Links United                            [aet]
1977/78 Cambusbarron Rovers                     2-0 Crosshouse Waverley                     [aet] 
1978/79 Cambusbarron Rovers                     4-3 Chapelhall 
1979/80 Newarthill Hearts                       4-2 Ballingry Rovers   
1980/81 Knockentiber                            3-1 Bannockburn  
1981/82 Avon Villa                              1-0 Knockentiber
1982/83 Strathclyde Police R/U                  2-0 Coatbridge Community Centre
1983/84 Pencaitland                             2-1 Clelland Miners Welfare 
1984/85 Drongan United                          2-1 Motherwell Miners
1985/86 Coatbridge Community Centre             2-1 Barr & Stroud 
1986/87 Bannockburn                             2-0 Motherwell Miners 
1987/88 Coatbridge Community Centre             3-1 Victoria 
1988/89 Norton House                            2-2 Lawside Academy Former Pupils           [Norton House on pen?]
1989/90 St Patrick's Former Pupils              1-0 Stanley
1990/91 Bannockburn                             3-1 Blantyre Thistle
1991/92 Heathside                               2-0 Viewfield Rovers
1992/93 Bankhall Villa                          2-0 Cardross Rock
1993/94 Bannockburn                             3-1 Galston United
1994/95 Heathside                               1-1 Norton House                            [aet, 5-4 pen]
1995/96 Bellshill YMCA                          1-0 Riverside Athletic                      [aet]
1996/97 Knockentiber                            2-1 Milton   
1997/98 Dalziel High School Former Pupils       2-1 West Kilbride
1998/99 St Patrick's Former Pupils              2-0 Bearsden                                [aet]  
1999/00 Liberton Royal Mail WBM                 1-0 Norton House
2000/01 Dalziel High School Former Pupils       2-1 St Patrick's Former Pupils
2001/02 Harestanes                              4-2 Dumbarton Academy Former Pupils
2002/03 Harestanes                              1-0 Newmilns Vesuvius
2003/04 Viewfield Rovers                        2-0 Norton House
2004/05 Drumchapel Amateur                      1-0 Gartcosh United
2005/06 St Patrick's Former Pupils              3-2 Falkirk Amateurs
2006/07 Drumchapel United                       1-0 Cupar Hearts
2007/08 Eddlewood                               1-0 Queen's Park Hampden XI
2008/09 Queen's Park Hampden XI                 3-1 Hurlford Thistle
2009/10 Eddlewood                               1-0 Drumchapel United
2010/11 Wishaw High School Former Pupils        1-1 Drumchapel United                       [aet, 3-1 pen]
2011/12 Hurlford Thistle                        2-0 Colville Park     
2012/13 Wellhouse                               1-1 Colville Park                           [aet, 4-3 pen]    
2013/14 Hurlford Thistle                        3-3 Colville Park                           [aet, 4-3 pen] 
2014/15 Harestanes                              3-1 Craigshill Thistle   
2015/16 Colville Park                           2-1 Leven United
2016/17 Colville Park                           1-0 Southside AFC
2017/18 Shortlees                               2-1 Goldenhill
2018/19 Colville Park                           2-0 Eastfield

Note: since 2015, the winners of the Amateur Cup are invited to compete in the
      following season's senior Scottish Cup.

About this document

Source: https://en.wikipedia.org/wiki/Scottish_Amateur_Cup

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 23 Feb 2022

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2020&22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.