Senegal (Women) 2023/24

Championnat National de Football Féminin de D1

Final Table:

 1.Aigles Médina              20  17  2  1  40- 6  53       Champions
 2.AS Bambey                  20  13  2  5  33- 9  41  [P]
 3.USPA                       20  13  1  6  30-16  40  [!]
 4.Dakar Sacré-Cœur           20  12  3  5  51-22  39  [C]
 5.Jappo Olympique            20  12  3  5  35-13  39  [*]
 6.Casa Sports                20   9  3  8  36-25  30
 7.Amazones de Grand-Yoff     20   8  4  8  17-23  28
 8.Kaolack FC                 20   6  2 12  15-33  20
 9.AFA Grand-Yoff             20   2  5 13  15-39  11
-----------------------------------------------------
10.Gazelles de Bignona        20   1  4 15   7-48   7       Relegated
11.Olympique Ziguinchor       20   1  3 16  10-55   6  [P]  Relegated

[!] USPA = Union Sportive des Parcelles Assainies
[*] Sirènes de Grand-Yoff were renamed Jappo Olympique de Guédiawaye

Round 1
[Nov 18]
Jappo Olympique          2-0 Gazelles                 
[Nov 19]
AFA Grand Yoff           0-2 AS Bambey                
Amazones                 0-0 Dakar Sacré-Cœur         
Olympique Ziguinchor     0-8 Aigles                   
Casa Sports              0-4 USPA                     
Kaolack                  bye

Round 2
[Nov 25]
Aigles                   2-0 Casa Sports              
Dakar Sacré-Cœur         0-1 Jappo Olympique          
[Nov 26]
Gazelles                 0-1 Olympique Ziguinchor     
AS Bambey                0-0 Amazones                 
USPA                     1-0 Kaolack                  
AFA Grand Yoff           bye

Round 3
[Dec 9]
Casa Sports              5-0 Gazelles                 
Olympique Ziguinchor     0-2 Jappo Olympique          
AS Bambey                3-0 Dakar Sacré-Cœur         
Kaolack                  0-1 Aigles                   
[date ?]
AFA Grand Yoff           1-2 USPA                     
Amazones                 bye

Round 4 [Dec 16]
Aigles                   0-0 AFA Grand Yoff           
Dakar Sacré-Cœur         5-2 Olympique Ziguinchor     
USPA                     1-0 Amazones                 
Jappo Olympique          0-0 Casa Sports              
Gazelles                 0-2 Kaolack                  
AS Bambey                bye

Round 6 [Dec 30]
Aigles                   1-0 AS Bambey                
Jappo Olympique          3-0 AFA Grand Yoff           
Dakar Sacré-Cœur         2-2 Casa Sports              
Olympique Ziguinchor     0-1 Kaolack                  
Gazelles                 0-1 Amazones                 
USPA                     bye

Round 7
[Jan 6]
Amazones                 1-3 Jappo Olympique          
AS Bambey                6-0 Gazelles                 
USPA                     0-1 Dakar Sacré-Cœur         
AFA Grand Yoff           1-1 Olympique Ziguinchor     
[Jan 7]
Kaolack                  1-1 Casa Sports              
Aigles                   bye

Round 5 [Dec 23]
AFA Grand Yoff           1-2 Gazelles                 
Casa Sports              4-0 Olympique Ziguinchor     
Kaolack                  1-0 Jappo Olympique          
AS Bambey                1-0 USPA                     
Amazones                 0-1 Aigles                   
Dakar Sacré-Cœur         bye 

Round 8
[Jan 13]
Dakar Sacré-Cœur         2-0 Kaolack                  
Jappo Olympique          0-1 AS Bambey                
Aigles                   1-0 USPA                     
[Jan 14]
Olympique Ziguinchor     0-2 Amazones                 
Casa Sports              5-2 AFA Grand Yoff           
Gazelles                 bye 

Round 9 [Jan 20]
USPA                     3-1 Gazelles                 
AFA Grand Yoff           0-1 Kaolack                  
Aigles                   0-1 Dakar Sacré-Cœur         
AS Bambey                2-1 Olympique Ziguinchor     
Amazones                 2-1 Casa Sports              
Jappo Olympique          bye

Round 10 [Jan 27]
AFA Grand Yoff           0-7 Dakar Sacré-Cœur         
Gazelles                 0-4 Aigles                   
Kaolack                  0-1 Amazones                 
Jappo Olympique          1-2 USPA                     
Casa Sports              0-1 AS Bambey                
Olympique Ziguinchor     bye

Round 11 
[Feb 1]
AS Bambey                2-0 Kaolack                  
[Feb 2]
Amazones                 1-0 AFA Grand Yoff           
[Feb 3]
Dakar Sacré-Cœur         6-0 Gazelles                 
Aigles                   3-1 Jappo Olympique          
USPA                     4-0 Olympique Ziguinchor     
Casa Sports              bye

Round 12 [Feb 25]
Aigles                   3-0 Olympique Ziguinchor     
AS Bambey                2-1 AFA Grand Yoff           
USPA                     2-1 Casa Sports              
Gazelles                 0-4 Jappo Olympique          
Dakar Sacré-Cœur         1-1 Amazones                 
Kaolack                  bye

Round 13
[Mar 2]
Kaolack                  0-2 USPA                     [later awarded to Kaolack?]
Amazones                 0-3 AS Bambey                
Jappo Olympique          3-1 Dakar Sacré-Cœur         
Casa Sports              1-2 Aigles                   
[Mar 3]
Olympique Ziguinchor     1-1 Gazelles                 
AFA Grand Yoff           bye 

Round 14 [Mar 9]
Jappo Olympique          4-0 Olympique Ziguinchor     
Aigles                   2-1 Kaolack                  
Dakar Sacré-Cœur         1-0 AS Bambey                
USPA                     2-0 AFA Grand Yoff           
Gazelles                 0-1 Casa Sports              
Amazones                 bye

Round 15 [Mar 17]
AFA Grand Yoff           0-1 Aigles                   
Olympique Ziguinchor     1-3 Dakar Sacré-Cœur         
Amazones                 1-3 USPA                     
Casa Sports              1-0 Jappo Olympique          
Kaolack                  1-1 Gazelles                 
AS Bambey                bye

Round 16 [Apr 20,21?]
USPA                     1-0 AS Bambey                
Gazelles                 0-0 AFA Grand Yoff           
Aigles                   1-0 Amazones                 
Olympique Ziguinchor     0-2 Casa Sports              
Jappo Olympique          5-0 Kaolack                  
Dakar Sacré-Cœur         bye

Round 17 [Apr 27,28?]
Kaolack                  3-0 Olympique Ziguinchor     
AS Bambey                0-1 Aigles                   
AFA Grand Yoff           0-0 Jappo Olympique          
Casa Sports              3-2 Dakar Sacré-Cœur         
Amazones                 2-1 Gazelles                 
USPA                     bye

Round 18 [May 4,5?]
Dakar Sacré-Cœur         6-1 USPA                     
Gazelles                 0-2 AS Bambey                
Casa Sports              1-2 Kaolack                  
Olympique Ziguinchor     1-5 AFA Grand Yoff           
Jappo Olympique          1-0 Amazones                 
Aigles                   bye

Round 19 [May 11,12?]
AS Bambey                1-2 Jappo Olympique          
AFA Grand Yoff           1-3 Casa Sports              
Kaolack                  1-5 Dakar Sacré-Cœur         
Amazones                 2-1 Olympique Ziguinchor     
USPA                     0-1 Aigles                   
Gazelles                 bye 
 
Round 20 
[May 18]
Dakar Sacré-Cœur         0-2 Aigles                   
Kaolack                  0-2 AFA Grand Yoff           
[May 19]
Gazelles                 0-0 USPA                     
Casa Sports              5-1 Amazones                 
[date ?]
Olympique Ziguinchor     1-1 AS Bambey                
Jappo Olympique          bye 

Round 21 [May 28]
Aigles                   4-0 Gazelles                 
Dakar Sacré-Cœur         6-1 AFA Grand Yoff           
Amazones                 2-1 Kaolack                  
USPA                     0-1 Jappo Olympique          
AS Bambey                1-0 Casa Sports              
Olympique Ziguinchor     bye 

Round 22
[Jun 8]
Kaolack                  0-5 AS Bambey                
AFA Grand Yoff           0-0 Amazones                 
Jappo Olympique          2-2 Aigles                   
[Jun 9]
Gazelles                 1-2 Dakar Sacré-Cœur         
Olympique Ziguinchor     0-2 USPA                     
Casa Sports              bye

Final Table:

 1.Aigles Médina              20  17  2  1  40- 6  53       Champions
 2.AS Bambey                  20  13  2  5  33- 9  41  [P]
 3.USPA                       20  13  1  6  30-16  40  [!]
 4.Dakar Sacré-Cœur           20  12  3  5  51-22  39  [C]
 5.Jappo Olympique            20  12  3  5  35-13  39  [*]
 6.Casa Sports                20   9  3  8  36-25  30
 7.Amazones de Grand-Yoff     20   8  4  8  17-23  28
 8.Kaolack FC                 20   6  2 12  15-33  20
 9.AFA Grand-Yoff             20   2  5 13  15-39  11
-----------------------------------------------------
10.Gazelles de Bignona        20   1  4 15   7-48   7       Relegated
11.Olympique Ziguinchor       20   1  3 16  10-55   6  [P]  Relegated

[!] USPA = Union Sportive des Parcelles Assainies
[*] Sirènes de Grand-Yoff were renamed Jappo Olympique de Guédiawaye

Coupe du Sénégal des Dames 2024

1/8 Finals
[May 25]
AS Kolda                 0-4 USPA                     
Aigles de la Médina      6-0 Gazelles de Bignona      
Kaolack FC               1-0 Lycée Ahmet Fall         
[May 26]
AS Kaffrine              0-1 Amazones de Grand-Yoff   
Casa Sports              1-1 Dakar Sacré-Cœur         [5-3 pen]
Baobab Tambacounda       awd AS Bambey                [Bambey forfeited]
Dorades de Mbour         0-4 Jappo Olympique          
Tigresses de Thiès       0-1 AFA Grand-Yoff           

Quarterfinals
[Jun 12]
Aigles de la Médina      6-0 Amazones de Grand-Yoff   
[dates?]
Casa Sports               -  AFA Grand-Yoff           
USPA                      -  Kaolack FC               
Jappo Olympique           -  Baobab Tambacounda       

Semifinals
Jappo/Baobab              -  Casa/AFA                 
USPA/Kaolack              -  Aigles de la Médina      


Championnat National de Football Féminin de D2

NB: 15 participating teams in 2 groups; both group winners promoted

Groupe A [Casamance and Sénégal Oriental]

Reported Final(?) Table:

 1.Kumaré FC Sédhiou          11   7  2  1  20- 5  23  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.AS Kolda                   11   6  2  2  33- 8  20
 3.Baobab Tambacounda         11   4  4  2  25-10  18 
 4.ASACO Oussouye             11   5  1  4  18-16  16
 5.Etincelle Kédougou         11   3  2  5  27-20  10  [P]
 -.Réal Tessito               withdrew?
 -.Diato FC de Marsassoum     withdrew?
NB: records of Baobab and Etincelle arithmetically problematic

Groupe B [Sénégal Ouest and SénégaL Nord]

Final Table: 

 1.Dorades Mbour              14  11  1  2  37- 7  34  [R]  Promoted
 2.AS Kaffrine                14   9  2  3  40-10  29       Promoted
------------------------------------------------------               
 3.Lycée Ameth Fall           14   8  4  2  22- 8  28   [R]
 4.Tigresses de Thiès         14   7  3  4  19- 6  24      
 5.JA Fass                    14   7  2  5  18-14  23     
 6.Sporting Diofior           14   5  2  7  11-36  17            
 7.Amazones Louga             14   0  2 12   1-32   2   [P] 
 8.Férous du Foot Louga       14   0  2 12   4-39   2

Final [date ?]
Kumaré FC de Sédhiou      -  Dorades de Mbour
   

2022/23

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources: https://stades.sn/category/stades-du-senegal/d1-feminine/?v=92666505ce75, https://www.facebook.com/groups/2398813967024811, https://www.facebook.com/p/Asc-Aigles-de-la-M%C3%A9dina-100063801532495/

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 14 Jun 2024

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2024
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.