Solomon Islands 2021


Telekom S-League 2021
OFC Champions League 2022 Playoff

Telekom S-League

NB: all matches at Lawson Tama Stadium, Honiara

Final Table:

 1.Central Coast FC                  22  15  4  3  47-19  49       Champions
 2.Solomon Warriors FC               22  14  5  3  57-19  47
 3.Waneagu United                    22  12  8  2  33-10  44  [N]
 4.Henderson Eels FC                 22  12  4  6  45-19  40  [C]
 5.Real Kakamora FC                  22  10  4  8  41-32  34
 6.FC Isabel United                  22  10  4  8  29-31  34
 7.KOSSA FC                          22   9  3 10  43-44  30
 8.Laugu United FC                   22   7  5 10  33-31  26
 9.Marist FC                         22   6  8  8  24-35  26
10.Southern United                   22   4  4 14  27-55  16
11.Honiara City FC                   22   3  6 13  19-43  15
12.Kula FC                           22   1  3 18  10-70   6  [N]

Round 1
[Jun 5]
Solomon Warriors      2-3 Isabel United         
Marist                0-4 Waneagu United        
KOSSA                 1-3 Central Coast         
[Jun 6]  
Real Kakamora         2-1 Southern United       
Henderson Eels        8-0 Kula                  
Laugu United          4-1 Honiara City          

Round 2
[Jun 12]
Isabel United         2-2 Honiara City          
Kula                  1-4 Laugu United          
Southern United       1-8 Henderson Eels        
[Jun 13]
Central Coast         3-2 Real Kakamora         
Waneagu United        1-0 KOSSA                 
Solomon Warriors      4-0 Marist                

Round 3
[Jun 19]
KOSSA                 1-5 Solomon Warriors      
Marist                2-0 Isabel United         
Real Kakamora         1-1 Waneagu United        
[Jun 20]
Honiara City          0-0 Kula                  
Henderson Eels        2-2 Central Coast         
Laugu United          6-0 Southern United       

Round 4
[Jun 26]
Central Coast         3-1 Laugu United          
Southern United       5-2 Honiara City          
Isabel United         2-1 Kula                  
[Jun 27]
Marist                3-2 KOSSA                 
Solomon Warriors      4-0 Real Kakamora         
Waneagu United        2-1 Henderson Eels        

Round 5
[Jul 3]
Real Kakamora         0-1 Marist                
KOSSA                 1-2 Isabel United         
Henderson Eels        0-1 Solomon Warriors      
[Jul 4]
Kula                  2-3 Southern United       
Honiara City          0-4 Central Coast         
Laugu United          1-1 Waneagu United        

Round 6
[Jul 10]
Central Coast         1-0 Kula                  
Isabel United         2-0 Southern United       
Solomon Warriors      0-0 Laugu United          
[Jul 11]
Marist                1-4 Henderson Eels        
Waneagu United        0-1 Honiara City          
KOSSA                 3-6 Real Kakamora         

Round 7
[Jul 17]
Henderson Eels        2-0 KOSSA                 
Laugu United          0-0 Marist                
Southern United       1-2 Central Coast         
[Jul 18]
Honiara City          1-4 Solomon Warriors      
Kula                  0-3 Waneagu United        
Real Kakamora         0-0 Isabel United         

Round 8
[Jul 24]
Isabel United         0-4 Central Coast         
Waneagu United        1-1 Southern United       
Solomon Warriors      6-1 Kula                  
[Jul 25]
Real Kakamora         2-1 Henderson Eels        
Marist                3-1 Honiara City          
KOSSA                 6-2 Laugu United          

Round 9
[Jul 31]
Honiara City          0-2 KOSSA                 
Laugu United          1-2 Real Kakamora         
Henderson Eels        2-1 Isabel United         
[Aug 1]
Kula                  1-1 Marist                
Southern United       1-4 Solomon Warriors      
Central Coast         0-1 Waneagu United        

Round 10
[Aug 7]
Real Kakamora         2-0 Honiara City          
Marist                0-0 Southern United       
Isabel United         0-3 Waneagu United        
[Aug 8]
KOSSA                 4-0 Kula                  
Solomon Warriors      0-1 Central Coast         
Henderson Eels        1-0 Laugu United          

Round 11
[Aug 14]
Laugu United          1-2 Isabel United         
Honiara City          0-0 Henderson Eels        
Kula                  1-0 Real Kakamora         
[Aug 15]
Southern United       2-4 KOSSA                 
Central Coast         2-1 Marist                
[Aug 17]
Waneagu United        0-0 Solomon Warriors      

Halfway Table:

 1.Central Coast FC                  11   9  1  1  25- 9  28
 2.Solomon Warriors FC               11   7  2  2  30- 8  23
 3.Waneagu United                    11   6  4  1  17- 5  22  [N]
 4.Henderson Eels FC                 11   6  2  3  29-10  20  [C]
 5.Real Kakamora FC                  11   5  2  4  17-16  17
 6.FC Isabel United                  11   5  2  4  14-18  17
 7.Marist FC                         11   4  3  4  12-18  15
 8.Laugu United FC                   11   3  3  5  20-17  12
 9.KOSSA FC                          11   4  0  7  24-26  12
10.Southern United                   11   2  2  7  15-33   8
11.Honiara City FC                   11   1  3  7   8-26   6
12.Kula FC                           11   1  2  8   7-32   5  [N]

Round 12
[Sep 11]
Kula                  0-2 Henderson Eels        
Isabel United         1-2 Solomon Warriors      
Central Coast         3-1 KOSSA                 
[Sep 12]
Honiara City          0-1 Laugu United          
Waneagu United        3-0 Marist                
Southern United       2-4 Real Kakamora         

Round 13
[Sep 18]
KOSSA                 0-2 Waneagu United        
Laugu United          3-0 Kula                  
Real Kakamora         2-0 Central Coast         
[Sep 19]
Marist                2-3 Solomon Warriors      
Henderson Eels        0-2 Southern United       
Honiara City          1-3 Isabel United         

Round 14
[Sep 25]
Southern United       0-1 Laugu United          
Waneagu United        2-1 Real Kakamora         
Central Coast         2-1 Henderson Eels        
[Sep 26]
Kula                  1-2 Honiara City          
Solomon Warriors      1-1 KOSSA                 
Isabel United         1-1 Marist                

Round 15
[Oct 2]
Real Kakamora         2-4 Solomon Warriors      
KOSSA                 2-1 Marist                
Henderson Eels        0-0 Waneagu United        
[Oct 3]
Kula                  0-1 Isabel United         
Laugu United          0-1 Central Coast         
Honiara City          0-0 Southern United       

Round 16
[Oct 9]
Central Coast         1-1 Honiara City          
Waneagu United        1-1 Laugu United          
Southern United       3-0 Kula                  
[Oct 10]
Isabel United         1-3 KOSSA                 
Marist                0-0 Real Kakamora         
Solomon Warriors      0-1 Henderson Eels        

Round 17
[Oct 16]
Henderson Eels        2-0 Marist                
Honiara City          2-0 Waneagu United        
Real Kakamora         2-3 KOSSA                 
[Oct 17]
Laugu United          1-3 Solomon Warriors      
Kula                  0-5 Central Coast         
Southern United       1-3 Isabel United         

Round 18
[Oct 23]
Waneagu United        3-0 Kula                  
Isabel United         0-1 Real Kakamora         
Solomon Warriors      3-1 Honiara City          
[Oct 24]
Central Coast         6-1 Southern United       
KOSSA                 0-4 Henderson Eels        
Marist                2-1 Laugu United          

Round 19
[Oct 30]
Henderson Eels        2-2 Real Kakamora         
Central Coast         3-1 Isabel United         
Laugu United          2-2 KOSSA                 
[Oct 31]
Southern United       0-2 Waneagu United        
Kula                  0-7 Solomon Warriors      
Honiara City          1-2 Marist                

Round 20
[Nov 6]
Kula                  2-2 Marist                
Solomon Warriors      3-1 Southern United       
Waneagu United        2-0 Central Coast         
[Nov 7]
Isabel United         2-0 Henderson Eels        
Real Kakamora         0-1 Laugu United          
KOSSA                 1-1 Honiara City          

Round 21
[Nov 13]
Southern United       1-1 Marist                
Laugu United          1-3 Henderson Eels        
Central Coast         0-0 Solomon Warriors      
[Nov 14]
Honiara City          2-4 Real Kakamora         
Kula                  0-4 KOSSA                 
Waneagu United        0-0 Isabel United         

Round 22
[Nov 20]
Real Kakamora         6-0 Kula                  
KOSSA                 2-1 Southern United       
Henderson Eels        1-0 Honiara City          
[Nov 21]
Isabel United         2-1 Laugu United          
Solomon Warriors      1-1 Waneagu United        
Marist                1-1 Central Coast         

Final Table:

 1.Central Coast FC                  22  15  4  3  47-19  49       Champions
 2.Solomon Warriors FC               22  14  5  3  57-19  47
 3.Waneagu United                    22  12  8  2  33-10  44  [N]
 4.Henderson Eels FC                 22  12  4  6  45-19  40  [C]
 5.Real Kakamora FC                  22  10  4  8  41-32  34
 6.FC Isabel United                  22  10  4  8  29-31  34
 7.KOSSA FC                          22   9  3 10  43-44  30
 8.Laugu United FC                   22   7  5 10  33-31  26
 9.Marist FC                         22   6  8  8  24-35  26
10.Southern United                   22   4  4 14  27-55  16
11.Honiara City FC                   22   3  6 13  19-43  15
12.Kula FC                           22   1  3 18  10-70   6  [N]

OFC Champions League 2022 Playoff

First Leg [Jun 17, 2022]
Solomon Warriors      1-1 Central Coast         
 
Second Leg [Jun 25, 2022]
Central Coast         2-2 Solomon Warriors      [aet, 4-2 pen]
 

2020/21.

2022/23.

list of champions.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 13 Aug 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.