Solomon Islands 2024


Telekom S-League 2024

Telekom S-League

NB: all matches in Honiara

Table:

 1.Solomon Warriors FC                7   6  1  0  30- 8  19  [C]
 2.Real Kakamora FC                  10   6  1  3  23-11  19
 3.Laugu United FC                    9   6  1  2  19-10  19
 4.Central Coast FC                   7   5  2  0  28- 8  17
 5.Marist FC                         10   5  2  3  16-12  17
 6.Waneagu United                    10   4  5  1  13-10  17
 7.Henderson Eels FC                  9   4  1  4  20-19  13
 8.Honiara City FC                    9   3  1  5  18-20  10
 9.Southern United                    9   2  2  5  11-17   8
10.SOSA FC                           10   2  2  6  15-23   8
11.KOSSA FC                          10   2  1  7  14-35   7
12.FC Juniper Tree                   10   0  1  9   8-42   1

Round 1
[Apr 27]
SOSA                  1-6 Central Coast         
Southern United       3-2 Honiara City          
Juniper Tree          0-5 Laugu United          
[Apr 28]
Marist                5-1 KOSSA                 
Solomon Warriors      3-2 Real Kakamora         
Waneagu United        1-1 Henderson Eels        

Round 2 [May 1]
Henderson Eels        1-3 Solomon Warriors      
Laugu United          1-0 Waneagu United        
Real Kakamora         4-0 Marist                
Central Coast         5-0 Juniper Tree          
KOSSA                 0-5 Southern United       
Honiara City          2-0 SOSA                  

Round 3
[May 4]
Juniper Tree          1-5 Honiara City          
Southern United       1-1 SOSA                  
Solomon Warriors      4-1 Laugu United          
[May 5]
Marist                3-2 Henderson Eels        
KOSSA                 0-2 Real Kakamora         
Waneagu United        2-2 Central Coast         

Round 4
[May 11]
Honiara City          1-1 Waneagu United        
SOSA                  5-1 Juniper Tree          
[May 12]
Real Kakamora         2-0 Southern United       
Laugu United          1-0 Marist                
Henderson Eels        4-2 KOSSA                 
[tba]
Central Coast          -  Solomon Warriors      

Round 5
[May 18]
Southern United       1-1 Juniper Tree          
Waneagu United        3-2 SOSA                  
[May 19]
KOSSA                 3-3 Laugu United          
Marist                1-1 Central Coast         
[May 20]
Real Kakamora         6-0 Henderson Eels        
[tba]
Solomon Warriors       -  Honiara City          

Round 6
[May 25]
Henderson Eels        5-0 Southern United       
Laugu United          0-1 Real Kakamora         
Central Coast         4-0 KOSSA                 
[May 26]
Waneagu United        1-0 Juniper Tree          
Honiara City          0-1 Marist                
[May 29]
SOSA                  1-3 Solomon Warriors      

Round 7
[Jun 1]
Solomon Warriors      9-1 Juniper Tree          
Marist                1-1 SOSA                  
Southern United       1-2 Waneagu United        
[Jun 2]
KOSSA                 1-2 Honiara City          
Real Kakamora         1-5 Central Coast         
Henderson Eels        1-2 Laugu United          

Round 8
[Jun 9]
Juniper Tree          1-3 Marist                
Waneagu United        2-2 Solomon Warriors      
SOSA                  1-2 KOSSA                 
[Jun 10]
Honiara City          1-5 Real Kakamora         
Laugu United          2-0 Southern United       
[tba]
Central Coast          -  Henderson Eels        

Round 9
[Jun 15]
KOSSA                 5-3 Juniper Tree          
Marist                0-1 Waneagu United        
[Jun 16]
Henderson Eels        3-2 Honiara City          
Real Kakamora         0-2 SOSA                  
[tba]
Southern United        -  Solomon Warriors      
Laugu United           -  Central Coast         

Round 10
[Jul 20]
SOSA                  1-4 Laugu United          
Southern United       0-2 Marist                
Honiara City          3-5 Central Coast         
[Jul 21]
Solomon Warriors      6-0 KOSSA                 
Juniper Tree          0-3 Henderson Eels        
Waneagu United        0-0 Real Kakamora         

Table:

 1.Solomon Warriors FC                7   6  1  0  30- 8  19  [C]
 2.Real Kakamora FC                  10   6  1  3  23-11  19
 3.Laugu United FC                    9   6  1  2  19-10  19
 4.Central Coast FC                   7   5  2  0  28- 8  17
 5.Marist FC                         10   5  2  3  16-12  17
 6.Waneagu United                    10   4  5  1  13-10  17
 7.Henderson Eels FC                  9   4  1  4  20-19  13
 8.Honiara City FC                    9   3  1  5  18-20  10
 9.Southern United                    9   2  2  5  11-17   8
10.SOSA FC                           10   2  2  6  15-23   8
11.KOSSA FC                          10   2  1  7  14-35   7
12.FC Juniper Tree                   10   0  1  9   8-42   1


2023.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 23 Jul 2024

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2024
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.