Spain - Copa RFEF - Fase Autonómica (Andalucía Oriental-Melilla)


The Copa Real Federación Española de Fútbol, popularly known as the Copa Federación (Federation Cup) or Copa RFEF, is a Spanish football competition for teams from the Segunda División B,
the Tercera División and sometimes from the Preferente Regional who have failed to qualify or have been eliminated in the first round of the Copa del Rey.

The champions clubs of the regional or regional phase, go on to dispute the national phase of the RFEF Cup.
The Royal Spanish Football Federation Cup (regional phase of Eastern Andalusia and Melilla), also known simply as the RFEF Cup of Eastern Andalusia and Melilla.
(Eastern Andalusia is a historical Spanish region that encompasses the provinces of Almería, Granada, Jaén and Málaga).
is an official football competition held and organized by the Andalusian Football Federation. The teams from Eastern Andalusia and Melilla participate in it.

The current Copa Federación, created in 1994, is not considered by the RFEF the same as the original one


Palmares
 Copa RFEF (Fase Autonómica de Andalucía Oriental y Melilla)
 1993-94 Atarfe Industrial CF   x-x  x-x AD San Juan

 1994-95 UD Maracena            0-0  2-1 CD Fuengirola
 1995-96 CP Almería             4-0  3-1 Antequera CF
 1996-97 UD Maracena
 1997-98 Guadix CF              2-2  4-3 Málaga CF
 1998-99 CD Villanueva Córdoba
 1999-00 RB Linense
 2000-01 -
 2001-02 Torredonjimeno CF
 2002-03 UD Marbella
 2003-04 Granada CF             1-0  2-1  UD Marbella
 2004-05 UD Marbella            3-0  1-1  UD Carolinense
 2005-06 Real Jaén CF           1-0  0-1  CD Linares
 2006-07 UD Marbella            3-2  2-2  Atlético Malagueño
 2007-08 UD Marbella            1-0  0-0  CD Roquetas
 2008-09 Real Jaén CF           2-0  4-1  UD Marbella
 2009-10 CD Roquetas                      * only club registered      
 2010-11 CD Ronda               0-1  2-1  CD Roquetas
 2011-12 UD Almería B           2-1  2-0  Loja CD
 2012-13 UD Almería B                     * only club registered
 2013-14 UD Almería B           2-0  2-1  Granada CF B
 2014-15 Linares Deportivo      0-2  3-0  Granada CF B
 2015-16 Loja CD                1-1  2-1  Granada CF B
 2016-17 Linares Deportivo      1-0  4-2  Loja CD
 2017-18 CD Huétor Tajar                  * only club registered by RFAF
 2018-19 CD Huétor Tajar                  * only club registered by RFAF
 2019-20 Vélez CF                         * only club registered by RFAF

Copa Real Federación Andaluza de Fútbol (Fase Autonómica de Andalucía Oriental y Melilla)
 2020-21 CD Utrera                   4-0 UDC Torredonjimeno
 2021-22 Juventud Torremolinos       3-2  Xerez CD
 2022-23 Marbella FC                 4-0 SC Puente Genil


Number of Wins:

 4 UD Marbella (Málaga)

 3 UD Almería B

 2 UD Maracena (Granada)
   Real Jaén CF
   Linares Deportivo (Jaén)
   CD Huétor Tájar (Almería)
  
 1 Atarfe Industrial (Granada)
   CP Almería
   Guadix CF (Granada)
   Torredonjimeno CF (Jaén)
   Granada CF
   CD Roquetas (Almería)
   CD Ronda (Málaga)
   Vélez CF (Málaga)
   CD Utrera (Sevilla)
   Juventud Torremolinos (Málaga)
   Marbella FC


1994

Semifinals (10-02-1994)
San Juan - Coria CF			0-2  1-1
Final 
Atarfe Industrial - San Juan		x-x  x-x

1995

 
UD Maracena

1996

First Round (09-11-1995,  16-11-1995)
CP Almería - CD Macael			x-x  x-x
Final (05-12-1995, 23-12-1995)
Antequera CF- CP Almería		0-4  1-3
CP Almería

1997

UD Maracena

1998

Guadix CF

1999

Villanuena de Córdoba

2000

(10-11-1999, 15-12-1999)
Algeciras CF - Atlético Lucentino Industrial	0-3  1-0 
Semifinals
Atlético Lucentino Industrial
Final
Real Balompédica Linense

2001

-

2002

Torredonjimeno CF

2003

UD Marbella

2004

Final (23-10-2003, 30-10-2003)
Granada CF - UD Marbella		1-0  2-1

2005

First Round (09-09-2004, 06-10-2004)
Carolinense - Real Jaén CF		0-0  2-3
Final (21-10-2004, 27-10-2004)
UD Marbella - Carolinense CD		3-0  1-1
Final 1 (21-10-2004, Marbella (Antonio Lorenzo Cuevas))
UD Marbella - Carolinense CD		3-0
  [1-0 Cristian Lerpy 29´, 2-0 Cipri (p) 31´, 
   3-0 Cristian Leroy 43´]
UD Marbella:  Ávila; Salido, Ríos, Juan Ríos, Apoño (Nano 57'); Fran Rivera (Carlos Rivera 45'), 
              Cristian Leroy, Juanjo (Dani 45'), Edu Espadas, Francis García, Cipri,
Carolinense:  Sola; Cristóbal, Iván Castillo, Gámiz (Marchal 51´), Pascual, Espínola, Patri (Bermejo, minuto 51), 
              Lima, Fernando Román (Carlos 55´); Germán, Dani Martínez.
Referee:  González
Final 2 (02-11-2004, La Carolina (Tolo Plaza))
Carolinense CD - UD Marbella		1-1
  [0-1 Edu Espadas 50´, 1-1 Fernando Román]
Carolinense: Sola; Bermejo, Zeki (Fran 68´), Gámiz, Cristóbal, Espínola, Dani Martínez (Pedrito 76´), 
             Lima, Femando Román (David 84´); Iván Castillo, Carlos.
UD Marbella: Ávila (Reina 71'); Juan Ríos, Ríos, Francis García, Fran Rivera; José Ignacio (Dani 64'), 
             Cristian Leroy (Andrés Ramos 59'), Juanjo; Edu Espadas, Nano, Cipri.
Referee:  Martínez

2006

Finals
Real Jaén CF - CD Linares		1-0  0-1  [Real Jaén CF on pen.]			
Real Jaén CF, qualified for National Phase 

2007

Finals
UD Marbella - Atlético Malagueño	3-2  2-2
UD Marbella, qualified for National Phase b

2008

Two teams registered to play the tournament. 
Final (27-09-2007) (04-10-2007)
UD Marbella - CD Roquetas            	1-0  0-0  
Final 1 (27-09-2007, Marbella (Antonio Lorenzo Cuevas)
UD Marbella - CD Roquetas		1-0
  [1-0 Javi Sánchez]
Final 2 (04-10-2007, Roquetas de Mar (Antonio Peroles))
CD Roquetas - UD Marbella		0-0
  [-]
CD Roquetas:  Ortiz; Iñaki, Abel Moreno (Raúl Guillén 63'), Ricardo, Ortega; José Ignacio, Javicho (Mendy 50'), 
              Esteban Navarro (José Manuel 54'), Fran; Corti,  Alberto Ballester
UD Marbella:  Ávila; Ibón Díez, Nando, Mata, Fernando Loriente; Lolo, Dani, Ricardo (Fran 86'), Sosa (Vergara 45'), 
              Alberto Heredia (Cristian Leroy 63'), Javi Sánchez.
Referee:  Lorenzo Vílchez

2009

Two teams registered to play the tournament. 
Final (16-10-2008) (29-10-2008)
Real Jaén CF - UD Marbella	         2-0  4-1  
Final 1 (16-10-2008, Marbella (Antonio Lorenzo Cuevas))
UD Marbella - Real Jaén CF		0-2
  [0-1 Andoitz Galdós 74', 0-2 Calderón 85']
UD Marbella:  Ariza; Dani (Francis 56'), Juan Ríos, Freijo, Rives; José Trujillo, David Pino (Pau 51'), 
              Jose Mari (Álvaro 68'), Tommy Mooney, Santi Moreno, Chus López.
Real Jaén CF: Dani Hernández; Galera, Navarro, Castellanos, Espín; Andoitz Galdós, Javi Moyano (Íñigo Ros 63'), 
              Alberto (Solabarrieta 45'); Geni (Arriaga 45'), Calderón, Carlos Ortega.
Referee: Lorenzo Vílchez
Final 2 (29-10-2008, jaén (Nuevo La Victoria))
Real Jaén CF - UD Marbella		4-1
  [1-0 Carlos Ortega 16´, 1-1 Góngora 32´, 2-1 Geni 42´,
   3-1 Carlos Ortega 48´, 4-1 Arriaga 84´]
Real Jaén CF: Grego; Galera, Calderón, Espín, Fabios; Andoitz Galdós, Solabarrieta (Javi Moyano 56'), 
              Alberto, Álex García (Arriaga 45'), Geni (Navarro 45'), Carlos Ortega.
UD Marbella:  Ariza; Dani (Edu 60'), Juan Ríos, Francis, Rives; José Trujillo, David Pino, 
              Jose Mari, Santi Moreno (Adam 66'), Pau (Romero 45'), Góngora.
Referee:  González Cantador

2010

CD Roquetas            * only club registered 

2011

Two teams registered to play the tournament. 
Final (08-09-2010, 21-10-2010)
CD Ronda - CD Roquetas			0-1  2-1
Final 1 (08-09-2010, Ronda (Nueva Ciudad Deportiva))
CD Ronda - CD Roquetas			0-1 
  [0-1 Kike Lorenzo 33´]
CD Ronda:    Lolo Soler; Damián, Álex, Salas, Sergio Castillo; Cuesta, Dopico (Calderón, min. 46), 
             Danny, Kelvin (Comitre, min. 65); Raúl Segura (Murci, min. 46), David Narváez.
CD Roquetas: Flavio; Pablo García (Javicho, min. 46), Álvaro Vizcaíno, Callejón (Bili, min. 81), Miro; 
             Robles, Beltrán, Israel Jerez, Kike Lorenzo (Víctor, min. 79); Xavi Molas, Manolo.
Referee:  García Moreno
Final 2 (21-10-2010, Roquetas (Antonio Peroles))
CD Roquetas - CD Ronda			1-2
  [0-1 Julio Cobos 12´, 0-2 Calderón 80´,
   1-2 Raúl Guillén (p) 92´]

2012

Two teams registered to play the tournament. 
Final (19-10-2011, 26-10-2011)
UD Almería B - Loja CD			2-1  2-2
Final 1 (19-10-2011, Almería (Anexo Juegos Mediterráneos))
UD Almería B - Loja CD			2-1
  [0-1 David Gámiz, 1-1 ?, 2-1 ?]
Final 2 (26-10-2011, Loja (Medina Lauxa))
Loja CD - UD Almería B			2-2
  [0-1 Cristian 14´, 1-1 David Ruiz (p) 45´, 
   1-2 Okoro 84´, 2-2 Pedro Corral 87´]
Loja CD:   Avilés; Toni, Fernando, Álex Bautista (Migue España, 80'), Rubén Peces; Darío Ruiz, 
           Gato (Benji, 45'), Rafilla (Keko, 74'), Pedro Corral; Ramiro, Álvaro Santos.
Almería B: Gazzaniga; Rubén, Richi, Cristóbal (George, 80'), Azeez; Cristian (Abel, 63'), 
           Manzano, Pallarés (José Ramón, 76'), Okoro; Cabeza, Lillo.
Referee:  Moreno Muñoz

2013

Only UD Almería B joins the tournament.

2014


4 teams registered to play the tournament. 
Semifinals (11-09-2013, 25-09-2013)
Villacarrillo CF - UD Almería B		1-2  1-2
Granada CF B - Loja CD			6-0  0-2
Final (09-10-2013, 16-10-2013)
UD Almería B - Granada CF B		2-0  2-1
Final 1 (09-10-2013, Almería (Juegos Mediterráneos))
UD Almería B - Granada CF B		2-0
  [1-0 Ivi (p) 48´, 2-0 Sekou 69´]
UD Almería B: Gianfranco; Sergio Iglesias (Nico Varela, min. 70), Bonaque, Michel (Fran Vélez, min. 74), 
              Javi Pérez, Adri (Seba, min. 70), Ivi, Samuel; Higgins, Kiu, Sekou.
Granada CF B: Edgar Badía; Álex Carmona, Sellés, Marcelo, Nando; Boateng, Machís, Migue Cobo (Moro 65'), 
              Puertas; Sergio Martín (Luis Vázquez 77'), Kevin (Luis Lozano 65').
Referre:  Bustos Hidalgo
Final 2 (16-10-2013, Granada (Nuevo Los Cármenes))
Granada CF B - UD Almería B		1-2
  [Machís; Sebas, Iriarte]
Granada CF B: Edgar Badía; Vázquez, Marcelo, Moro (Boateng, min. 46), Pepe; Nando, Sergio Martín, 
              Bravo; Clifford (Kevin, min. 76), Puertas (Titi, min. 61), Machís.
UD Almería B: Gianfranco; Sergio Iglesias, Bonaque, Fran Vélez (Míchel, min. 46), Javi Pérez; Joaquín, George, 
             Samuel, Nico Varela (Nono, min. 75), Kiu (Seba, min. 61), Dani Romera.
Referee:  Juan Miguel Guarnido

2015

Two teams registered to play the tournament. 
The Andalusia Football Federation determined the order of the games
Semifinals (24-09-2014, 01-10-2014)
Linares Deportivo - Loja CD		3-0  1-2
UD Almería B - Granada CF B		1-3  1-0
Final (08-10-2014, 15-10-2014)
Granada CF B - Linares Deportivo	2-0  0-3
Final 1 (08-10-2014, Granada (Núñez Blanca))
Granada CF B - Linares Deportivo	2-0
  [1-0 Luizinho 10´, 2-0 Luizinho 58´]  
Granada CF B:      Cristian Arco; Migue García, Álex Carmona (Boateng, min. 75), Huerta, Luis Lozano; Adolfo, 
                   Sergio Peña, Javi (Ramírez, min. 57), Luizinho, Clifford (Corozo, min. 70); Canillas.
Linares Deportivo: Josán; Rubio, Edu, Rosales, Marcos (Silva, min. 65); Lara (Ángel, min. 60), 
                  Jorge (Higinio, min. 49), Garrido, Javi Quesada; Rodri, Manu Castillo.
Referee:  Crispín Mayoral
Final 2 (15-10-2014, Linares (Linarejos))
Linares Deportivo - Granada CF B	3-0
  [1-0 Manu Castillo 5´, 2-0 Javi Quesada 30´, 
   3-0 Fran Carles (p) 75´]
Linares Deportivo:  Lopito; Bauti, Marcos Drommel (Fran Carles, min. 60), Edu Osorio, Jorge Sanabria; Lara, 
                    Garrido (Corpas, min. 53), Javi Quesada, Manu Castillo (Ángel, min. 70); Rodri, Rubio.
Granada CF B:       Cristian Arco; Corozo, Migue García, Huerta, Luis Lozano; Uche, Sergio Peña, Bravo (Nico, min. 65), 
                    Luizinho (Matías, min. 72); Mercado (Jafar, min. 80), Canillas.
Referee:  Castro Soriano

2016

Final (09-09-2015, 23-09-2015)
Loja CD - Granada CF B			1-1  1-2
Final 1 (09-09-2015, Loja (Medina Lauxa))
Loja CD - Granada CF B			1-1
  [1-0 Cazorla 58´, 1-1 Jaadi 94´]
Loja CD:      Darío; Choco, Seco, Rafilla (Cazorla 45'), Javi Pérez; Álex Moreno, Óscar Lozano, Nino, 
              Chechu (Garrido 50'), Álvaro Santos (Luis Enrique 85'), Ramiro.
Granada CF B: Robador; Álex Carmona (Sergio Martín 65'), Toni Medina, Fran Morante, Huerta; Fran Cervera, 
              Luizinho, Jaadi, Matheus (Galeano 45'); Clifford, Denilson.
Referee:  Moreno Muñoz
Final 2 (23-09-2015, Granada (Nuevo Los Cármenes))
Granada CF B - Loja CD			2-1
  [1-0 Denilson 5´, 2-0 Carmona 23´, 2-1 Javi del Moral 75´]
Granada CF B:  Robador; Álex Carmona, Toni Medina, Fran Morante, Huerta; Sergio Martín, Luizinho, 
               Karisic (Jaadi 64'), Canillas (Jafar 29'); Clifford, Denilson (Matheus 46').
Loja CD:       Óscar; Choco, Seco, Rafilla (Álvaro Santos, min. 73), Javi Pérez; Javi del Moral, Óscar, 
               Nino, Cazorla (Michel, min. 67); Ramiro, Chechu (Garrido, min. 46).
Referee:  Gil Sergio

2017

Final (07-09-2016, 14-09-2016)
Loja CD - Linares Deportivo		0-1  2-4
Final 1 (07-09-2016, Loja (Medina Lauxa)
Loja CD - Linares Deportivo		0-1
  [0-1 Fran Lara 28´]
Loja CD: Darío; Choco, Álex Romero, Javi Gallo (Garrido 46'), Javi Pérez; Álex Moreno, Michel (Jorge Pina 46'), 
         Nino (Manu 82'), Plata; Del Moral, Diego Gámiz.
Linares: Arco; Mario Sánchez, Fermín, Jonathan Rosales, Gonzalo; Sergio García, José Corpas, Fran Lara, 
         Canillas (Ismael Gallar 52'); Víctor Curto (Pekes 60'), David Gámiz (Chomfli 89').
Final 2 (14-09-2016, Linares (Linarejos))
Linares Deportivo - Loja CD		4-2
  [1-0 Víctor Curto 5', 1-1 Plata 20', 2-1 Víctor Curto 46', 
   2-2 Del Moral 65', 3-2 Víctor Curto 67', 4-2 Mario Sánchez 87']
Linares: Arco; Mario Sánchez, Fermín, Ismael Gallar, Jonathan Rosales; Sergio García (Chomfli 84'), 
         Luis Lara, Fran Lara, Canillas (Higinio 70'); Víctor Curto (Pekes 74'), David Gámiz.
Loja CD: Darío; Manu, Álex Romero, Rafilla (Jorge Pina 46'), Javi Pérez (Sera 71'); Javi Gallo, 
         Michel, Nino (Garrido 60'), Plata; Del Moral, Diego Gámiz.

2018

CD Huétor Tájar        
* only club registered

2019

CD Huétor Tájar        
* only club registered

2020

Vélez CF      
* only club registered 

2021

Quarter Finals (29-09-2020)
Antequera CF			2-1 2-2 CF Motril
UDC Torredonjimeno		1-0 1-1 Real Jaén CF
Puente Genil FC			2-2 2-1 Xerez DFC
Atlético Antoniano		0-2 1-0 CD Utrera
Semifinals (Marbella, (Football Center))
CD Utrera			0-0 Xerez DFC           (CD Utrera on pen.)
Antequera CF			0-0 UDC Torredonjimeno  (UDC Torredonjimeno on pen.)
Final (03-10-2020 Marbella (Football Cener)), 
CD Utrera		4-0 UDC Torredonjimeno
  [1-0 Álex del Río 3´, 2-0 Plusco 22´, 3-0 Trabazo 51´,
   4-0 Plusco 67´]
CD Utrera:          Ayala; Fernando, Cachana (Maristany m. 73), Alex del Rio, Chema; Alex Ortiz (Maqueda m. 77), 
                    Titi, Trabazo (Lua m. 83), Kiki Padilla (Sosa m. 73); Jairo, Plusco ( Nelson m. 83).
UDC Torredonjimeno: Emilio; Joselillo (Vicente m. 46), Horno, Javi Bueno (Hornero m. 70), Rus; Vela (Manuel m. 80), 
                    Francis (Sergio m. 75), Lara; Adri, Chico, Mario Martos.
Referee:  Camacho Garrote

2022

Quarter Finals (22-08-2021) (30-08-2021)
CD Torreperogil			0-0 1-2 UDC Torredonjimeno
Juventud Torremolinos		1-0 2-1 CD El Palo
CD Utrera			0-1 1-1 CD Ciudad de Lucena
Semifinals (04-09-2021, Marbella (Marbella Center))
Juventud Torremolinos		3-1 UDC Torredonjimeno
CD Ciudad de Lucena		0-2 Xerez CD
Final (05-09-2021, San Pedro de Alcántara, (Estadio Municipal))
Juventud Torremolinos		3-2 Xerez CD
  [0-1 Juanito (p) 24´, 1-1 Dani 48´, 
   2-1 Javi López 62´, 1-3 Ito 67´, 2-3 Rubén Jurado 94´]
Juv. Torremolinos: Amador; David (Urbina 71'), Lasly, Oñate (Fran Castillo 60'), Amaya (Gerrit 71'), 
                   Nacho Lapeira, Javi López, Caturla, Alexis (Ito 45'); Dani, Manu González (Gato 60').
Xerez CD:          Marc Vito; Álex Pavón, Caballero (Iván Gutiérrez 83'), Lucas Correa, David León; Rodri, Álex Colorado, 
                   Iván Navarro (Rubén Jurado 69'), Juanito, Lamela (Joselillo 56'), Óscar (Borja 69').
Referee:  Viñolo Payán

2023

Quarter Finals (22-08-2022) (28-08-2022)
UD Torre del Mar	   1-2  2-1 Marbella FC         [Marbella FC on pen.]
UD Ciudad  Torredonjimeno  3-0  1-2 CF Motril
Conil CF		   1-0  0-1 CD Ciudad de Lucena
SC Puente Genil		   3-0*
*Suspendido por incomparecencia del C. D. Gerena. Se le da la victoria por 3 a 0 al S. C. Puente Genil F. C. 
*Suspended due to non-appearance of C. D. Gerena. Victory is given by 3 to 0 to S. C. Puente Genil F. C. 
Semifinals (02-09-2022, San Roque de Torrox (EStadio Municipal))
Marbella FC			1-0 UD Ciudad de Torredonjimeno
CD Ciudad de Lucena		1-1 SC Puente Genil             [SC Puentegenil 2-4 on pen.]
Final (04-09-2022, San Roque de Torrox, (Estadio Municipal))
Marbella FC			4-0 SC Puente Genil 
  [1-0 Iker Muñoz 21´, 2-0 Agus 26´, 
   3-0 Jorge Álvarez 90´, 4-0 Cedrick 93´]
Marbella FC:   Lejárraga; Jorge Álvarez, Ortuño, Aitor Puñal, Peris (Cedrick 68´); Essomba (Hinojosa 49´), 
               De Lerma, Fran Moreno, Marcos Corral (Gato 58´); Iker Muñoz,  Agus (Dago 68´). 
Puente Genil:  Javi Moreno; Mario Sánchez, Edu Chía (Pedro 46´), Cubero, Franco (Giráldez 46´); 
               Jonathan, Cerpa (Fernando 46´), Joaquín (Salva Vegas 68´); Amin (Adonay 5´), Mario Ruiz, Alan Araiza.

List of Copa RFEF Finals

About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 20 Sep 2022

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2018/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.