Spain - Copa RFEF - Fase Autonómica (Aragón)


The Copa Real Federación Española de Fútbol, popularly known as the Copa Federación (Federation Cup) or Copa RFEF, is a Spanish football competition for teams from the Segunda División B,
the Tercera División and sometimes from the Preferente Regional who have failed to qualify or have been eliminated in the first round of the Copa del Rey.

The champions clubs of the regional or regional phase, go on to dispute the national phase of the RFEF Cup.

The current Copa Federación, created in 1994, is not considered by the RFEF the same as the original one.


Palmares
 Copa RFEF (Fase Autonómica de Aragón)
 1993-94 SD Huesca                       2-0  4-2  CD Teruel

 1994-95 SD Huesca                       0-1  3-0  UD Casetas
 1995-96 CD Teruel                       x-x  x-x  UD Casetas
 1996-97 Club Endesa Andorra             3-2  3-0  SD Huesca
 1997-98 CD Binéfar                      0-0  1-1  Real Zaragoza B
 1998-99 Real Zaragoza B                 x-x  x-x  CF Figueruelas
 1999-00 CD Binéfar                      4-2  1-1  SD Huesca
 2000-01 Real Zaragoza B                 1-1  2-1  SD Huesca
 2001-02 SD Huesca                       2-0  2-0  CD Binéfar
 2002-03 CD Binéfar                      2-3  4-3  UD Barbastro     [aet]
 2003-04 Real Zaragoza B                 1-0  0-0  Utebo FC
 2004-05 SD Huesca                       2-0  0-0  Real Zaragoza B
 2005-06 SD Huesca                       1-0  3-0  Real Zaragoza B
 2006-07 Real Zaragoza B                 0-0  2-1  SD Huesca
 2007-08 Real Zaragoza B                 0-0  0-0  SD Ejea          [Real Zaragoza B on pen]
 2008-09 Real Zaragoza B                 2-1  0-1  Atlético Monzón
 2019-10 SD Ejea                         1-1  1-0  CD Teruel
 2010-11 Real Zaragoza B                 3-0  1-3  CD La Muela
 2011-12 CD Teruel                       4-0  2-0  UD Barbastro
 2012-13 Real Zaragoza B                 3-1  3-1  CD Sariñena
 2013-14 Real Zaragoza B                      6-1  Atlético Monzón
 2014-15 AD Almudévar                         2-1  Real Zaragoza B
 2015-16 CD Sariñena                          0-0  CD Teruel
 2016-17 CD Teruel                            2-0  SD Ejea
 2017-18 Utebo FC                             1-1  CD Robres         [Utebo FC 5-3 on pen.]
 2018-19 SD Ejea                              2-2  Deportivo Aragón
 2019-20 CD Teruel                            3-1  CF Atlético Monzón
 2020-21 SD Ejea                              1-1  CD Brea           [SD Ejea 5-3 on pen.]
 2021-22 SD Ejea                              2-1  UD Barbastro
 2022-23 AF Atlético Monzón                   1-1  CD Btrea


Number of Wins:

 9 Real Zaragoza B (Deportivo Aragón)

 5 SD Huesca

 4 CD Teruel

 3 CD Binéfar (Huesca)
   SD Ejea (Ejea de los Caballeros, Zaragoza)

 1 Club Endesa Andorra (Teruel)
   AD Almudévar (Huesca)
   CD Sariñena (Huesca)
   Utebo FC (Zaragoza)
   CF Atlético Monzón (Huesca)


1994

Quarter Finals (22-09-1993) (06-10-1993) 
CF Hernán Cortés Junquera - SD Huesca	0-1  2-4
UD Barbastro
Utebo FC
CD Teruel
Semifinals (20,21-10-1993) (29-10-1993) 
UD Barbastro - SD Huesca		1-0  x-x (29-09-1993) (25-11-1993)
Utebo FC - CD Teruel			x-x  x-x
Final 1 (20-01-1994, Huesca (Alcoraz))
SD Huesca - CD Teruel			2-0
  [1-0 Estallo (p) 48´, 2-0 Gomáriz 57´]
SD Huesca: Lacasa; Ortíz, Pastor, Estallo, Abián; Nogués (Gías, min. 38), 
           Gomóriz (Aguila, min. 69), Toa; Artza, Chente yArned
CD Teruel: Museros; Iranzo, Redolar, Embela, Torres; Hugo, M.Pérez, Leandro, 
           Carlos Martínez; Simón, Evaristo (Chos, min. 75).
Referee: López Ortega
Final 2 (10-02-1994, Teruel (La Pinilla))
CD Teruel - SD Huesca			2-4
  [0-1 Arnedillo 20´, 0-2 Estallo 37´, 0-3 Artza 41´,
   1-3 Simón 70´, 1-4 Castillo 75´, 2-4 David 90´]
CD Teruel:   Museros; Paco Torres, Hugo, Iranzo, Gustavo; 
             Lahoz, Miguel Pérez, Evaristo, Car los Martínez (David); Simón, Chos.
SD Huesca:   Lacasa; Ortíz, Pastor, Estallo, Abián (Calvo); Nogués, Oías (Castillo), 
             Corvinos; Artza, Chente, Arnedillo.
Referee:  Martínez Terrén

1995

Quarter Finals (13-10-1994) (01-11-1994)
SD Huesca - UD Barbastro		5-1  3-2
UD Fraga - CD Binéfar			6-2  2-4
UD Casetas - Real Zaragoza B		x-x  x-x
CD Teruel				* exempt
Semifinals (14-12-1994) (06-01-1995)
SD Huesca - UD Fraga			4-0 3-0
UD Casetas - CD Teruel			x-x x-x
Final (08-03-1995) (22-03-1995)
UD Casetas - SD Huesca			1-0  0-3
Final 1 (08-03-1995, Zaragoza (San Miguel))
UD Casetas - SD Huesca			1-0
  [1-0 Florentín 22´]
UD Casetas: Marco; Baya, Gomáriz, Javi Pérez, Florentín; Bueno (Benavente, min. 31), 
            Javi Blasco, Lalo, Tomás (Canos Vicente, min.90), Gumiel, Olloqui.
SD Huesca:  Lacasa; Ortiz (Montero, min. 81), Pastor, Estallo, Alfonso; 
            Chente, Banzo, Toa, lñaki; Albóniga, Arnedillo.
Referee:  Granel Martínez
Final 2 (22-03-1995, Huesca (Alcoraz))
SD Huesca - UD Casetas			3-0
  [1-0 Toa 35´, 2-0 Toa 58´, 3-0 Javi Gracia 90´]
SD Huesca:  Lacasa; Ortiz, Pastor, Estallo, Abián; Chente (Banzo, min. 88), 
            Albóniga, Toa (Javi Gracia, min. 76), Iñaqui; Corvinos, Arnedillo.
UD Casetas: Marco; Baya, Ismael (Rodri, min. 71), Javi Pérez, Florentin; Gomáriz, 
            Carlos Vicente (Gumiel, min. 67), Lalo; Tomás, Lerga, Olloqui.
Referee:  García Carreras

1996

Quarter Finals (06,07-09-1995) (21-09-1995)
UD Barbastro - UD Fraga			2-0  1-1
CD Sariñena - CD Binéfar		0-2  1-2
Real Zaragoza B - CD Teruel		x-x  x-x
UD Casetas - Utebo FC			x-x  x-x

Semifinal (05-10-1995) (26-10-1995)
UD Casetas - CD Binéfar			2-1  3-3
CD Teruel - UD Barbastro		0-0  2-0 (*suspended 45´time)
Final 
CD Teruel - UD Casetas			x-x  x-x

1997

Quarter Finals (12-09-1996) (26-09-1996)
SD Huesca - UD Casetas			2-0  0-1
Real Zaragoza B - UD Barbastro		0-1  3-2
Utebo FC - UD Fraga			0-3  1-3
Club Endesa Andorra			*Exempt ?
Seminals (01-11-1996) (18-12-1996)
SD Huesca - Real Zaragoza B		3-2  1-2
UD Fraga - Endesa Andorra		0-2  0-4
Final (13-02-1997) (20-02-1997)
Club Endesa Andorra - SD Huesca		3-2 3-0
Final 1 (13-02-1997, Andorra (Juan Antonio Endeiza))
Club Endesa Andorra - SD Huesca		3-2
  [1-0 Almazán 1´, 2-0 Antonio Gómez (p) 17´, 2-1 Nogueras 59´,
   3-1 Marzo 75´, 3-2 Fuentes 78´]
Endesa Andorra: Tajada; Diego Aguas, Charneca, Ortiz, Abián (Planas 67´); Almazán,
                A. Gómez (Marzo 59´), Javi Blasco, Magdalena (Oliveros 73´); Ayneto, Ochoa.
SD Huesca:      Palacios; Labrador, Chente, Flamarique, Rafa Monroy (Juan Carlos 70´); Félix Cuesta (Burdalo 63´),
                Raúl (Pisa 89´), Sorribas; Fuentes, Josán, Nogueras.
Referee:  Granell Martínez
Final 2 (20-02-1997, Huesca (Alcoraz))
SD Huesca - Club Andorra Endesa		0-3
  [0-1 Chente (og) 1´, 0-2 Marzo (p) 13´, 0-3 Carlos Vicente 63´]
SD Huesca:      Pablo; Labrador, Chente, Flamarique, Reyero; Sorribas, César (Raúl, min. 58), Juan Carlos, 
                Fuente; Nogueras (Félix Cuesta, min. 63), Cañizares.
Endesa Andorra: Tajada; C.Vicente (Gómez, min. 63), Blasco, Charneca, Marzo; Ortiz (Almazán, min.7 9),
                Ochoa, Aguas; Magdalena, Oliveros, Planas.
Referee:  García Carreras

1998

Quarter Finals  (17-08-1997) (24,28-08-1997)
UD Barbastro- CD Binéfar		0-2  2-1
SD Huesca - UD Casetas			1-1  1-1 (Casetas on pen.)
Real Zaragoza B - CD Sariñena		3-0  1-0
Atlético Monzón - UD Fraga		1-1  1-0
Semifinals (04-09-1997)  (18-09-1997)
CD Binéfar - Atlético Monzón		6-1  1-3
UD Casetas - Real Zaragoza B		x-x  x-x
Final (23-10-1997) (06-11-1997)
CD Binéfar - Real Zaragoza B		0-0  1-1
Final 1 (23-10-1997, Binéfar (El Segalar))
CD Binefar - Real Zaragoza B		0-0
  [-]
CD Binéfar:    Mora; Buil, Gerardo, Merino, Miky; Celso, Chelu (Padilla, min. 68), 
               Abadía, Aria; Nacho Llaquet (Anguiano, min. 74), Salva.
R. Zaragoza B: Lainez; Bosca (Iñigo, min. 46), José Ángel, Suárez, Ortuño; Linares, 
               Seba (Roberto, min. 68), Helguera, Lalo; Rodri (Rafita, min. 78), Soriano.
Referee: De Diego
Final 2 (06-11-1997, Zaragoza (Ciudad Deportiva))
Real Zaragoza B - CD Binéfar		1-1
  [0-1 Rolando (p) 51´, 1-1 Suárez]
R. Zaragoza B: Moso; Mosca, José Ángel, Suárez, Linares (Seba, min. 49); Soriano, Torres, 
               Lalo, Javi Peña; Rafita (Sola, min. 77), Rodri (Íñigo, min. 77)
CD Binéfar:    Mora; Buil, Merino, Rolando, Gerardo; Celso, Chelu, Abadía, 
               Arza (Víctor, min. 89); Miky, Ignacio (Padilla, min. 68)
Referee:  Muñoz Juste

1999

Quarter Finals (16-08-1998) (23-08-1998)
Club Endesa Andorra - UD Casetas	x-x  x-x
Real Zaragoza B - CD Teruel		x-x  x-x
UD Fraga - CF Illueca			1-1  0-3
UD Barbastro - CF Figueruelas		1-2  1-1
Semifinals (10-09-1998) (17-09-1998)
Real Zaragoza B				x-x  x-x
CF Illueca - CF Figueruelas		0-3  x-x
Final 
Real Zaragoza B - CD Figueruelas	x-x  x-x


2000

Quarter Finals (15-08-1999) (21,22-08-1999)
CD Teruel - UD Barbastro		1-1  2-2
SD Huesca - UD Casetas			1-0  4-5
CD Endesa Andorra - CD Binéfar		1-1  1-4
Real Zaragoza B - UD Fraga		1-0  3-0
Semifinals (08,09-09-1999) (15-08-1999)
Real Zaragoza B - CD Binéfar		1-1  0-3
SD Huesca - CD Teruel			3-2  4-1

Final (21-10-1999) (11-11-1999)
CD Binéfar - SD Huesca			4-2  1-1
Final 1 (03-11-1999, Binéfar (El Segalar))
CD Binéfar - SD Huesca			4-2
  [1-0 Peña 26´, 2-0 Peña 47´, 3-0 Peña 52´,
   4-0 Peña 62´, 4-1 Diego Gómez 66´, 4-2 Nacho 74´]
CD Binéfar: Ballesteros; Chelu, Bou, Agné, Fontova (Suárez, min. 54); Salas, Charles, 
            Miki (Alex, min. 54), Falcón (Aria, min. 57); Juanjo, Peña.
SD Huesca:  Cnistian; Gea, Mingarro (Diego Gómez, min. 62), Olivares, Iván Navarro; Royo, 
            Ochoa (Esquej, min. 62), Nacho, Nogueras, Torres, Carlos Vicente.
Referee:  García Carreras
Final 2 (11-11-1999, Huesca (Alcoraz))
SD Huesca - CD Binéfar			1-1
  [0-1 Juanjo 44´, 1-1 Diego Gómez 71´] 
SD Huesca:   Cristian; Olivares, Mingarro, Torres, Iván Navarro; Royo, Nacho, Nogueras, 
             Diego Gómez; Ochoa, Carlos Vicente.
CD Binéfar:  Ballesteros; Reyero (Chelu, min. 46), Boli, Fontova, Suárez; Salas, Peña, 
             Celso, Falcón (Añón, min. 51); Mariani, Juanjo (Arza, min. 57).
Referee:  Alonso de Torres

2001

Quarter Finals (19,20-08-2000) (26,27-08-2000)
Real Zaragoza B - UD Barbastro		2-0  1-0
CD Binéfar - UD Casetas			3-0  0-1
SD Huesca - CD Figueruelas		0-0  2-1
CD Endesa Andorra - CD Teruel		6-0  6-0
Semifinals (14-09-2000) (28-09-2000)
CD Binéfar - SD Huesca			4-0  0-5
CD Endesa Andorra - Real Zaragoza B 	2-1  2-4 
Final (16-11-2000) (22-11-2000)
SD Huesca - Real Zaragoza B		1-1  1-2
Final 1 (16-11-2000, Huesca (Alcoraz))
SD Huesca - Real Zaragoza B		1-1
  [0-1 Redondo 40´, 1-1 Nacho 57´]
SD Huesca:     Rubén; Molinero, Roldán, Aso, Virgilio; Royo, Nacho, Roncal (Carlos Vicente 46´); 
               Franco, Torres, Chus.
R. Zaragoza B: Moso; Velasco, Lombraña (Granerc 66´), Salas (Tino 61), Olivares, Sorribas; 
               Chechu, Alvaro, Redondo, Eu (Soriano 77´), Raúl.
Referee:  Martínez Terrén
Final 2 (22-11-2000, Zaragoza (Ciudad Deportiva))
Real Zaragoza B	- SD Huesca		2-1
  [0-1 Nacho 12´, 1-1 Raúl 77´, 2-1 Raúl 120´]
R. Zaragoza B: Rubén; Velasco (Sorribas, min. 90), Granero, César, Dorado; Álvaro, Tino, 
               Mora (Chechu, min. 46), Redondo; Soriano, Olivares (Raúl, min. 63).
SD Huesca:     Rubén; Molinero, Virgilio, Dani Aso, Ballestero; Royo, Nacho, 
               Torres (Molero, min. 97) Franco; Chus, Carlos Vicente (Roncal, min. 87).
Referee:  Clos Gómez

2002

Quarter Finals (18,19-08-2001) (26-08-2001)
SD Huesca - CD Zuera			2-1  2-0
CD Binéfar - UD Fraga			1-0  2-2
CD Endesa Andorra - Real Zaragoza B 	0-6  0-4
CD Figueruelas - Utebo FC 		1-4  0-5 
Semifinals  (13-09-2001) (20, 26-09-2001)
SD Huesca - Utebo FC			3-0  1-4 
CD Binéfar - Real Zaragoza B		2-1  1-1
Final (01-11-2001) (06-12-2001)
SD Huesca - CD Binéfar			2-0  2-0
Final 1 (01-11-2001, Huesca (Alcoraz))
SD Huesca - CD Binéfar			2-0
  [1-0 Nel 29´, 2-0 Nel 80´]
SD Huesca:  Asín; Moya, Almazán, Dani Aso, Buil; Ekain (Nogueras 77´), David García (Escar 77´),
            Gorka, Nel (Roberto López 83´); Chus, Íñigo.
CD Binéfar: Cabrero; Gotor, Omard, Aiert, Aguilera; Marco, Ripol (Bernier 67´),
            Fontela (Iñigo 59´), Arenere; Arcega, Falcón (Manolo 46´).
Referee:  Herrero
Final 2 (06-12-2001, Binéfar (El Segalar))
CD Binéfar - SD Huesca			0-2
  [0-1 Nogueras 55´, 0-2 David García 58´]
CD Binéfar: Cabrero; Gotor, Aguilera, Íñigo (Arcega 60´), Omad; Bernier (Rico 46´), Fontena, 
            Marco, Raúl Martínez, Arenere, Falcón (Monforte 46´). 
SD Huesca:  Asín; Moya, Almazán, Dani Aso, Buil; Nogueras, David García, Gorka (Barrachina 60´), 
            Roberto Ramos (Roberto López 65´), Chus (Íñigo 75´), Ekain. 
Referee:  Luis Ortín

2003

Quarter Finals (14-08-2002)  (18-08-2002)
CD Binéfar - CD Ebro			2-0  2-0
UD Barbastro - CD Zuera			6-1  0-0
SD Huesca - UD Casetas			4-1  2-1
CD Teruel - Real Zaragoza B 		0-1  1-4		    
Semifinals (22-08-2002) (25-08-2002)
CD Binéfar - SD Huesca			1-1  3-2
Real Zaragoza B - UD Barbastro		2-2  1-1
Final (12-09-2002) (25-09-2002)
CD Binéfar - UD Barbastro		2-3  4-3
Final 1 (12-09-2002, Binéfar (El Segalar))
CD Binéfar - UD Barbastro		2-3
  [0-1 Andoni 17´, 0-2 Xavi Blas 21´, 0-3 You 37´,
   1-3 Hervias 49´, 2-3 Migue (p) 61´]
CD Binéfar:   Jorge; Miralles, Hervias, Crespo (Arenere, min. 46), Almazán; Salas, Lalo, 
              Franco, Garriga (Arcega, min. 46); Migue, Alcaine.
UD Barbastro: Nino; Pedraz, Jovellar, Sergio, Banzo; Ezquerra, Chelu (Buil, min. 72), 
              Charles (Barcos, min. 72), Andoni; You, Xavi Blas (Rafita, min. 80).
Referee:  Rodríguez Escudero

Final 2 (25-09-2002, Barbastro (Municipal))
UD Barbastro - CD Binéfar		 3-4
  [0-1 Lalo (p) 3´, 1-1 Chelu 7´, 2-1 Carlos Pérez 32´, 
   2-2 Arcaga 72´, 2-3 Oncins 89´, 2-4 Almazán 102´, 3-4 Carlos Pérez 116´]
UD Barbastro: Nino; Pedraz, Sergio, Banzo, Buil; Ezquerra (Cristian, min. 75), Chelu, Charles, 
              Blas (Torres, min. 83); Carlos Pérez, You (Andoni, min. 77)
CD Binéfar;   Arce; Miralles, Hervias (Oncins, min. 83), Ormad, Almazán; Crespo (Mur, min. 68), 
              Lalo, Ripoll; Flamarique (Rubén Soler, min. 58), Alcaine.
Referee:  Luis Vallejo

2004

Quarter Finals (14,15-08-2003, 17-08-2003)
Atlético Monzón – Real Zaragoza B        1-2  0-3
CD Teruel – CD Binéfar                   2-0  1-0
UD Barbastro – UD Casetas                1-0  1-3
Utebo FC – SD Huesca                     1-0  1-0

Semifinals (21-08-2003, 24-08-2003)
CD Teruel – Utebo FC                     1-1  0-1
UD Casetas – Real Zaragoza B             2-5  1-0

Final  (18-09-2003, 01-10-2003)
Utebo FC – Real Zaragoza B               0-1  0-0
Final 1 (18-09-2003, Utebo (Santa Ana))
Utebo FC - Real Zaragoza B		 0-1
  [0-1]
Utebo FC:   Parrilla; González....; Blasco, Dani Moreno.
Zaragoza B: Rubén; Juanjo, Ripa, Dorado, Martínez, Monforte, Lafita ...
Final 2 (01-10-2003, Zaragoza (Ciudad Deportiva))
Real Zaragoza B - Utebo FC		 0-0
  [-]

2005

Quarter Finals (12-08-2004, 15-08-2004)
UD Fraga - SD Huesca                     1-0  0-2
UD Casetas – Universidad de Zaragoza     3-1  3-2
Andorra CF - Real Zaragoza B             1-4  0-5
UD Barbastro - CD Binefar                1-1  0-1

Semifinals (19-08-2004, 22-08-2004)
SD Huesca - UD Casetas                   0-0  3-1
Real Zaragoza B - CD Binefar             2-0  0-0


Final (15-09-2004, 22-09-2004)
SD Huesca - Real Zaragoza B              2-0  0-0
Final 1 (15-09-2004, Huesca (Alcoraz))
SD Huesca - Real Zaragoza B		 2-0
  [1-0 Tejero 45´, 2-0 Curto 82´]
SD Huesca:     Pociello; Moya, Soria, Tejero, Gerardo; Arcadio, Valdés (Lobera, min. 78), Bona, 
               Rodri (Espinosa, min. 64); Curto, Barbarin (Víctor Bravo, min. 57).
R. Zaragoza B: Miguel; Delgado, Fonsi, Bobed, Chus; Carmelo, Aranguren (Montejo, min. 73), 
               Aibar, Toledo; José, Lafita (Bruna, min. 59).
Referee: César Bosqued
Referee:
Final 2 (22-09-2004, Zaragoza (Ciudad Deportiva))
Real Zaragoza B - SD Huesca		 0-0
  [-]
R. Zaragoza B: Miguel; Delgado, Fonsi (Linares, min. 81), Chus, Bobed; Carmelo, Lafita, 
               José (Longás, min. 67), Toledo; Bruna, Aibar (Piti, min. 76).
SD Huesca:     Pociello; Valdés, Gerardo, Aguilar, Marcos; Arcadio, Víctor Bravo (Lobera, min. 61), 
               Bona, Roberto (Curto, min. 53); Vicente Pascual (Moya, min. 77), Espinosa.
Referee:  Sergio del Río

2006

Quarter Finals (06,07-08-2005, 13,14-08-2005)
Villanueva CF - CD Sariñena             2-0  2-3
Universidad de Zaragoza – SD Huesca     2-2  0-0
Real Zaragoza B - Utebo FC              0-0  4-0
AD Sabiñánigo - UD Casetas              0-0  3-0

Semifinals (17-08-2005, 21-08-2005)
Villanueva CF - SD Huesca               0-2  0-1
Real Zaragoza B - AD Sabiñánigo         1-0  1-1


Final (14-09-2005, 28-09-2005)
SD Huesca - Real Zaragoza B             1-0  3-0
Final 1 (14-09-2005, Huesca (Alcoraz))
SD Huesca - Real Zaragoza B		1-0
  [1-0 Lombán 21´]
SD Huesca:     Pociello; Castán, Negredo, Azpilikueta, Leo Bermejo; Rodríguez, Guerrero (Álvarez de Eulate, min. 62), 
               Edu Roldán (Sestelo, min. 55), Larios (Moya, min. 62); Castro, Lombán.
R. Zaragoza B: Aznar (Fernando, min. 46); Canterla, Gil, Gotor, Jerson; Bobed, Gallego, 
               Charly (Vicente Pascual, min. 63), Cueto (Bugui, min. 55); Jaime, Bruna.
Referee:  Carretero
Final 2 (28-09-2005, Zaragoza (Ciudad Deportiva))
Real Zaragoza B	- SD Huesca		0-3
  [0-1 Linares 42´, 0-2 Eizaguirre 55´, 0-3 Sestelo 83´]
R. Zaragoza B: Fernando (Murillo, min. 54); Canterla (Villacián, min. 59), Bobed, Gotor, Gil; 
               Jerson, Charly; Jaime, Gallego, Bruna; Cueto (Bugui, min. 59).
SD Huesca:     Vera; Moya (Larráinzar, min. 69), Bermejo, Azpilikueta, Rodríguez, Linares, 
               Eizaguirre (Sestelo, min. 69), Piedrafita (Guerrero, min. 46); Castán, Lombán, Velasco.
Referee:  Roche

2007

Quarter Finals (05,06-08-2006, 13-08-2006)
Real Zaragoza B - AD Sabiñánigo          2-0  4-1
Utebo FC - Club Atlético Monzón          1-1  0-1
Andorra CF - Jacetano CF                 8-1  3-1
SD Huesca - CD Sariñena                  2-0  5-0

Semifinal (15-08-2006, 20-08-2006)
Real Zaragoza B - Club Atlético Monzón   1-0  4-2
Andorra CF - SD Huesca                   0-1  0-2

Final (13-09-2006, 25-10-2006)
Real Zaragoza B - SD Huesca              0-0  2-1
Final 1 (13-09-2006, Zaragoza (Ciudad Deportiva))
Real Zaragoza B - SD Huesca		 0-0
  [-]
R. Zaragoza B: Dorronsoro; Gil, Machote, Jerson, Veral; Carmelo, Charly, Romero (Guerra, min. 75), 
               Esaú (Abadías, min. 58); Ripa, Prieto (Eneko, min. 58).
SD Huesca:     Larrosa; Castán, Cubi, Rigo, Borja; Rangel (Suárez, min. 67), Valdés (Camacho, min. 67), 
               Edu Roldán, Blázquez (Koke, min. 75); Nacho Jara, Rudy.
Referee:  Emiliano Berenguer
Final 2 (25-10-2006, Huesca (Alcoraz))
SD Huesca - Real Zaragoza B		1-2
  [0-1 Essau 11´, 1-1 Rudy (p) 15´, 1-2 Romero 92´]
SD Huesca:     Larrosa; Ponsa, Cubi, Rigo, Borja; Castán (Rangel, min. 63), Seral, Valdés, 
               José Blázquez (Roberto, min. 77); Rudy, Koke (Rodri, min. 73)
R. Zaragzoa B: Dorronsoro; Valero, Ripa, Jerson, Gotor; Carmelo, Abadías, Romero, Esau (Imanol, min. 75); 
               Prieto (Grande, min. 62), Charly (Machote, min. 82).
Referee:  Sánchez López

2008

Quarter Finals (05,06-08-2007)  (12-08-2007)
AD Sabiñánigo - Atlético Monzón			 1-2  1-0
SD Ejea - UD Barbastro				 3-2  1-0
CD Endesa Andorra - CD Teruel			 2-1  0-2
CD Figueruelas - Real Zaragoza B		 0-1  0-6
Semifinals (13-08-2007) (20-08-2007)
Atlético Monzón - SD Ejea 			 3–1 1–6
CD Teruel - Real Zaragoza B 			 0–1 0–0

Final (12-09-2007) (19-09-2007)
SD Ejea - Real Zaragoza B 			 0–0 0–0  [Real Zaragoza B 5-4 on pen]
Final 1 (12-09-2007, Ejea (Luchán))
SD Ejea - Real Zaragoza B			 0-0
  [-]
SD Ejea:       Siro; Algás (Laso 79´), Chocarro II, Chocarro II, Bujeda; Diego Gómez, Bruna, 
               Flamarique (Manolo Franco 46´), Rafa Franco; Bernier, Diego Pérez (Mesías 46´).
R. Zaragoza B: Aznar; Valero, Victor Fernández, Goñi, Veral; Xavi Marqués, Sola (Esaú 46´), 
               Abadías, Vicente (Miky 46´); Romero, Alonso (Bringola 79´).
Referee:  Gracia Villacampa
Final 2 (19-09-2007, Zaragoza (Ciudad Deportiva))
Real Zaragoza B - SD Ejea			 0-0  [R. Zaragoza B on pen.]
  [-]
R. Zaragoza B:
SD Ejea:       Durán; Rafa Franco, Bernier, Chocarro I, Chocarro II; Charly Martínez, 
               Algás, Álvaro, Manolo Franco; Bruna, Diego Gómez. (+ Terrón, Bujeda, Laso).

2009

Quarter-finals (02-08-2007) (09-08-2008)
CD Sariñena - Real Zaragoza B 			  0–4  0–3
Andorra CF - CD Teruel 				  2–3  0–1
Atlético Monzón - Atlético Calatayud 		  4–2  2–1
Villanueva CF - UB Barbastro 			  1–0  1–0

Semifinals (17-08-2008) (24-08-2008)
Villanueva CF - Atlético Monzón 		  1–2  0–1
Real Zaragoza B - CD Teruel 			  1–0  1–2

Final (18-09-2008) ((25-09-2008)
Atlético Monzón - Real Zaragoza B 		  1–2  1–0
Final 1 (18-09-2008, Monzón (Isidro Calderón))
Atlético Monzón - Real Zaragoza B		  1-2
  [1-0 Barba (p) 5´, 1-1 Barba 53´, 1-2 Ander 87´]
At. Monzón:    Callizo; Barcos, Pueyo, Albert, Pau; Abadías, Prats, Marcio (Eloy, min. 74), 
               Adrián; Rafita (Fran, min. 59), Barba (Torres, min. 59).
R. Zaragoza B: Dorronsoro; Valero, Gómez (Miramón, min. 83), Xavi, Laguardia; Seoane, Barba, 
               Marqués (Colo, min. 65), Raphael; Djaid (Matas, min. 74), Ander
Referee: Muñoz Caravaca

Final 2 (25-09-2008, Zaragoza (Ciudad Deportiva))
Real Zaragoza B - Atlético Monzón		  0-1
  [0-1 Adrián 8´]
R. Zaragoza B: Zaparain; Valero, Gómez (Víctor Fernández, 58), Goni, Laguardia; Colo, Lafita, 
               Marqués, Raphael (Alex, 67); Barba, Seoane (Ander, 56).
At. Monzón:    Callizo; Barcos, Rafita, Albert (Josan, 22), Pau; Abadías, Prats (Del Moral, 71), 
               Marcio, Adrián, Fran (Eloy, 86), Barba. 
Referee:   Pascual Ferreruela

2010

Quarter-finals
CD Sariñena - CD Teruel 			  0–1  0–4
SD Ejea - CD La Muela 				  1–0  1–0
Utebo FC - UB Barbastro 			  0–2  2–2
Atlético Calatayud - Andorra CF			  2–1  0–4

Semifinals
SD Ejea - Andorra CF				  1–0  3–0
UB Barbastro - CD Teruel 			  0–0  0–1

Final (30-09-2009) (07-10-2009)
CD Teruel - SD Ejea 				  1–1  0–1
Final 1 (30-09-2009, Teruel (Pinilla))
CD Teruel - SD Ejea				  1-1
Final 2 (07-10-2009, Ejea, (Luchán))
SD Ejea - CD Teruel				  1-0
  [1-0 Diego Gómez 85´]
SD Ejea:   Monsalvo; Jael (Bel 86), Suárez, Bernier, Machote; Josepe, González, Chaure (Mainz 66), 
           Villarroya (Charly Martínez 73), Bruna, Diego Gómez.
CD Teruel: Roberto; Recio, Raúl Muñoz (Victor López 76), Kiko, Aimar; Edo (Ador 59), 
           Remo (Héctor Bosque 63), Lolo, Joselu, Monforte y Enric Pi.
Referee:  Carretero Chamarro

2011

Quarter-finals (08-08-2010, 15-08-2010)
AD Sabiñánigo - CD Villanueva 			  2–0  1–1
CD Valdefierro - Real Zaragoza B 		  0–2  0–1
CD La Muela - Atlético Monzón 			  1–0  1–1
SD Ejea - Andorra CF				  1-2  1-0

Semifinals (19-08-2010, 22-08-2010)
Andorra CF - Real  Zaragoza B 			  2–3  2–1
CD La Muela - AD Sabiñánigo 			  2–1  0–0

Final (16-09-2010, 07-10-2010)
Real Zaragoza B - CD La Muela 			  3–0  1–3
Final 1 (16-09-2010, Zaragoza (Ciudad Deportiva))
Real Zaragoza B - CD La Muela			  3-0
  [1-0 Kevin 35´, 2-0 Ortí, 3-0 Creus]
R. Zaragoza B: Alcolea; José, Héctor, Ramiro, Prada; Úbeda, Sergi, Kevin Lacruz, 
               Álex Sánchez (Creus, min. 54); Ortí (Ismael, min. 68), Barba (Terré, min. 74).
CD La Muela:   Pato Guillén; Bruna, Pla (Josete, min. 75), Javi Suárez, Hervías; Galdós, 
               Charly Martínez, Royo (Fausto, min. 68), Pablo, Iván Martínez (Montejo, min. 75), Fran Suárez.
Reaferee:  Martín Pérez
Final 2 (07-10-2010, La Muela (Clemente Padilla))
CD La Muela - Real Zaragoza B			  3-1
  [1-0 Iván (p) 10´, 1-1 Ismael, 
   2-1 Moisés, 3-1 Galdós]
CD La Muela:   Zaparaín; Moya, Bruna, Suárez, Camus; Iván, Montejo (Fran), 
               Galdós (Royo), Moisés, Charly, Tonet (Josete).
R. Zaragoza B: Unai; Songo'o, Héctor, Ramiro, Prada; Úbeda, Sergio, 
               Barba (Matas), Álex (Brian); Ortí, Ismael (Terré).
Referee:  Gracia Villacampa

2012

First Round (07-08-2011, 14-08-2011)
CD Villanueva - Real Zaragoza B 		  0–0  1–1
CD Binéfar - UD Barbastro 			  0-3  ***
Atlético Calatayud - Utebo FC 			  0–0  1–2
CD Teruel					  *exempt
***CD Binefar eliminado por el Comité Competición.
El Comité de Competición ha decidido dar por ganada la eliminatoria de Copa Federación, al UD Barbastro. 
En el partido de ida, el CD Binéfar saltó al campo con solo siete jugadores, y a los siete min.s 
se suspendió porque uno de los siete se lesionó y el equipo no cumplía el número de jugadores mínimo necesario.
***CD Binefar eliminated by the Competition Committee.
The Competition Committee has decided to consider the Federation Cup qualifying round won for UD Barbastro. 
In the first leg, CD Binéfar took the field with only seven players, and after seven minutes it was suspended, 
because one of the seven was injured and the team did not meet the minimum number of players required.

Semifinals (17-08-2011, 21-08-2011)
CD Villanueva - UD Barbastro 			  1–2  0–0
Atlético Calatayud - CD Teruel 			  0–0  3–4

Final (14-09-2011, 05-10-2011)
UD Barbastro - CD Teruel 			  0–4  0–2
Final 1 (14-09-2011, Barbastro (Municipal))
UD Barbastro - CD Teruel			  0-4
  [0-1 Chirri, 0-2 Gerardo 55´, 
   0-3 Álex Sánchez 62´, 0-4 Víctor Salas]
UD Barbastro: Hugo Gistau; Lalueza, Flamarique, Fondevila, Ardanuy; Josemi, Adrián, Torres, 
              Rausell (Castillo, 77); Javi López (Samba, 56), Cabrero.
CD Teruel:    Pablo Catalán; Pablo García (Héctor, 73), Chirri, Carlos David (Aimar, 62), Raúl Muñoz; Ismael, 
              Víctor Salas, Alex Sánchez, Bruno, César, Gerardo (Souto, 70).
Referee:   Buesa Abadias
Final 2 (05-10-2011, Teruel (Pinilla))
CD Teruel - UD Barbastro			2-0
  [1-0 Arcega, 1-0 Chirri]
CD Teruel:    Pablo; Raúl Muñoz, Ismael, Cristian, César; Álex Sánchez, Víctor Salas (Monforte, 58), 
              Bruno, Chirri (Souto, 78); Feito, Negral (Carlos David, 46).
UD Barbastro: Hugo; Cristian Lalueza, Fondevilla (Samba, 58), Sergio Pérez, Capablo; Josemi, 
              Javi López (Rausell, 46), Adrián (Luis Pera, 67), Bermúdez, Errea, Romero.
Referee:  Ndyaye

2013

Quarter Finals (05-08-2012, 12-08-2012)
UD Barbastro - Andorra CF 			  2–1  1–3
Cuarte Industrial - CD Sariñena 		  1–2  1–4
Atlético Calatayud - CD Teruel 			  1–1  0–1
CD Valdefierro - Real Zaragoza B 		  0–3  1–6

Semifinals (15-08-2012, 19-08-2012)
CD Sariñena - Andorra CF 			  0–0  1–1
CD Teruel - Real Zaragoza B 			  1–6  0–0

Final (12-09-2012, 26-09-2012)
CD Sariñena - Real Zaragoza B 			  1–3  1-3
Final 1 (12-09-2012, Sariñena (El Carmen))
CD Sariñena - Real Zaragoza B			  1-3
  [0-1 Gassama 44´, 1-1 Samba 49´, 1-2 Suárez 89´, 
    1-3 Lario (pp) 93´]
CD Sariñena:   Moso; Bruna, Villacián, Lario, Úbeda; Jorge Sánchez, Yuste (Tierno, min. 45), Diego Serrano, Samba; 
               Pablo Moreno (Iván Martínez, min. 79), Gascón (Vicente Pascual, min. 62).
R. Zaragoza B: Kilian; Bonilla, Rico, Fran, Forniés; Antón (Carlos Hernández, min. 73), 
               Brian (Suárez, min. 62), Tharsi, Gassama; Joel (Moha, min. 79), Jorge.
Referee:  Miguel Blanco
Final 2 (26-09-2012, Zaragoza (Ciudad Deportiva))
Real Zaragoza B - CD Sariñena			  3-1
  [1-0 Joel 15´, 2-0 Gassama 19´, 2-1 Samba 27´, 
   3-1 Juanillo 37´]
R. Zaragoza B: Kilian; Escuder, Rico, Bonilla, Forniés; Tarsi, Brian, Marc Mateu, 
               Gassama (Suárez, min. 58), Joel (Hugo Díaz, min. 63), Juanillo (Moha, min. 55).
CD Sariñena:   Albero; Bruna, Estopiñán, Lario, Jorge Sánchez; Úbeda, Tierno (Diego Serrano, min. 45), 
               Roche (Yuste, min. 45), Samba, Pablo Moreno, Gascón (Peiró, min. 45).
Referee:  López Muñoz

2014

Quarter-finals (11-08-2013)
CD Ebro - Atlético Monzón			  0-1
CD Teruel - SD Ejea				  2-0
Andorra CF - SD Tarazona			  2-0
Real Zaragoza B - SD Borja			  2-1

Semifinals (15-08-2013)
Real Zaragoza B - Andorra CF			  8-0
Atlético Monzón - CD Teruel			  1-0

Final (18-08-2013, Zaragoza (Ciudad Deportiva))
Real Zaragoza B - Atlético Monzón		  6-1
  [1-0 Pablo Moreno 3´, 2-0 Adan Pérez 14´, 3-0 Esnáider 18´, 
   3-1 Del Moral 31´,  4-1 Robert 41´, 5-1 Tierno 59´, 6-1 Samba 67´]
R. Zaragoza B: Whalley; Roy, Rico, Meseguer, Santigosa; Carlos Javier, Robert (Escuder, min. 70), Tierno, 
               Esnáider (Samba, min. 62); Adan Pérez, Pablo Moreno (Josete, min. 76).
At. Monzón:    Palau; Barcos, Lahilla, Campoy (Pifa, min. 70), Josan; Xavi, Pujol, Marcio, 
               Del Moral, Torres (De Mesa, min. 60) y Fran (Ventura, min. 86).
Referee: Miguel Blanco

2015

Quarter-finals (09,10-08-2014)
AD Almudévar - CD Sariñena			  1–1 [AD Almudévar 4–3 pen]
UD Barbastro - Atlético Monzón		          1-1 [UD Barbastro 4-1 pen]
SD Borja - SD Tarazona				  0-0 [SD Tarazona 3-4 pen]
SD Ejea - Real Zaragoza B			  0-2
Semifinals (17-08-2014)
Real Zaragoza B - SD Tarazona			  3-1
AD Almudévar - UD Barbastro			  3-1
Final (24-09-2014, Zaragoza (Ciudad Deportiva)
Real Zaragoza B - AD Almudévar			  1-2
  [0-1 Meseguer (pp) 64´, 0-2 Nacho 79´, 1-2 Pombo 77´]
R. Zaragoza B:  Aroca: Meseguer, Motero, Guti (Bonilla, min 45), Vales (Carlos Javier, min. 70); Tarsi, 
                Lafita (Diego Suárez, min. 45), Rami, Gabarre; Muñoz (Pombi, min. 45), Pablo Moreno.
AD Almudévar:   Larrosa; Karol, Casero, Anto, Dani Gracia; Lucas, Guille (Álvaro Sanz, min 54), 
                Maldonado (Arnedillo, min 70), Nacho (Carlos Calvo, min. 83); Rausel, Mallada (Álex, min. 79).
Referee:   Ramo Andrés

2016

Quarter Finals (08,09-08-2015)
CD Cuarte - Real Zaragoza B			  0-2
CD Sariñena - AD Almudévar			  2-0
SD Borja - SD Tarazona				  2-2 [SD Borja on pen]
Andorra CF - CD Teruel				  2-2 [CDTeruel on pen]
Semifinals (16-08-2015)
CD Sariñena - SD Borja				  1-1 [CD Sariñena on pen]
Real Zaragoza B - CD Teruel			  1-2
Final (22-08-2015, Estadio Pinilla (Teruel))
CD Teruel - CD Sariñena				  0-0 [CD Sariñena on pen]
  [-]
CD Teruel:   Bodo; Jael, Laguarta, Goni, Perez Rubio; Monforte, 
             Arcega, Ramón; Edu Silva, Barba. 
CD Sariñena: Ribas; Pujol, Crespo, Larios, Rosa; Asin, Cano, Matute, 
             Rafita, Charl; Martinez, Daylos.
Referee:  Ramo Andrés

2017

Quarter Finlas (06 to 10-08-2016)
CD Binéfar - CD Sariñena			  0-0  [CD Sariñena 3-4 pen]
Deportivo Aragón - CD Teruel			  0-3
Utebo FC - AD Almudévar				  0-0  [Almudévar 4-5 pen]
SD Ejea - SD Tarazona				  2-2  [SD Ejea 4-3 pen]
Semifinals (13,14-08-2016)
CD Sariñena - CD Teruel				  0-2
AD Almudévar - SD Ejea				  0-1
Final (21-08-2016)
CD Teruel - SD Ejea				  2-0
  [1-0 Juanma 27´, 2-0 Diego Gómez 64´]
CD Teruel:   Albero (Mario 57´); Lou, Cabetas, Durán, Emilio; Acerete (Néstor 58´), Juanma, 
             Arcega (Pérez Rubio 60´), Suárez; Gauna (Kamate 63´), Diego Gómez.
SD Ejea:     Rafa Santos; Nacho Gómez (Mainz 56´), Motero, Osanz, Rubén Pérez; César (Pascual 46´), 
             Guerra (Gimeno 46´), Silva (Gracia Peña 49´); Ramón, Ros, Rodríguez.

2018

Group 1
12-08-2017	Utebo FC - CD Teruel		1-0
12-08-2017	SD Ejea - SD Borja		2-1
15-08-2017	CD Teruel - SD Ejea		2-0
15-08-2017	Utebo FC - SD Borja		2-1
19-08-2017	SD Ejea - Utebo FC		1-3
19-08-2017	SD Borja - CD Teruel		1-2

                 Ptos J G E P GF GC
1. Utebo FC	    9 3 3 0 0  6  2 finalist
2. CD Teruel        6 3 2 0 1  4  3
3. SD Ejea          3 3 1 0 2  2  3
4. SD Borja         0 3 0 0 3  3  6	
Group 2
13-08-2017	CD Robres - CDJ Tamarite	4-1
13-08-2017	AD Almudévar - AD Sabiñánigo    1-2
15-08-2017	CD Robres - AD Sabiñánigo	1-0
15-08-2017	CDJ Tamarite - AD Almudévar	3-4
19-08-2017	AD Sabiñánigo - CDJ Tamarite	2-3
19-08-2017	AD Almudévar - CD Robres	2-2
                 Ptos J G E P GF GC
1. CD Robres        7 3 2 1 0  7  3 finalist
2. AD Almudévar     4 3 1 1 1  7  7
3. AD Sabiñánigo    3 3 1 0 2  4  5
4. Tamarite Juvenil 3 3 1 0 2  7 10
Final (30-08-2017, Utebo (Santa Ana))
30-08-2017	Utebo FC - CD Robres		1-1  [Utebo FC 4-2 pen]
  [1-0 Rupérez 10´, 1-1 Larios 60´]
Utebo FC:  Loscos; Berdejo, Rubio, Bernad, Pablo Rupérez (Daniel Felez 68´); Juan A. González, Diego Berdún (Íñigo Pérez 56´), 
           Miguel Manau; Rodrigo Tapia (Pablo Moreno 56´), Íñigo Jiménez, Adrián Terre (Raúl Villar 68´).
CD Robres: Ribas; Ballarín, Valderrama (Iván Garrido 64'), Raúl Marín, Merino; Octavio (Penón 60'), Larios, 
                  Ayneto, Claraco (Vicioso 60'), Bilal (Mahdi 67'), Ligorred (Zumeta 60').
Referee: Aranda Anquela

2019

Group 1
08-08-2018	RZ CD Aragón - CD Robres 	1-1
08-08-2018	CDJ Tamarite - CD Almudévar	3-2
12-08-2018	RZ CD Aragón - CD Almudévar	2-0
12-08-2018	CD Robres - CDJ Tamarite	1-0
19-08-2018	CDJ Tamarite - RZ CD Aragón     0-3
19-08-2018	CD Almudévar - CD Robres	2-1

                 Ptos J G E P GF GC
1. RZ CD Aragón	    7 3 2 1 0  6  1 finalist
2. CD Robres        4 3 1 1 1  3  3
3. CD Almudévar     3 3 1 0 2  4  6
4. CDJ Tamarite     3 3 1 0 2  3  6	
Group 2
08-08-2018	SD Borja - SD Ejea		0-1
08-08-2018	Utebo FC - CF Illueca		0-3
12-08-2018	Utebo FC - SD Ejea		2-2
12-08-2018	CD Illueca - SD Borja		3-0
19-08-2018	SD Ejea - CF Illueca		1-0
19-08-2018	SD Borja - Utebo FC		0-0
                 Ptos J G E P GF GC
1. SD Ejea          7 3 2 1 0  4  2 finalist
2. CF Illueca       6 3 2 0 1  6  1
3. Utebo FC         2 3 0 2 1  2  5
4. SD Borja         1 3 0 1 2  0  4
Final (05-09-2018 (Municipa, Ejea))	
SD Ejea - RZ CD Aragón		2-2  [SD Ejea 4-3 pen]
  [0-1 Carlos Vicente 1´, 0-2 Junior 26´, 
   1-2 Héctor Otín 46´, 2-2 Adriá de Mesa 52´] 
SD Ejea:    Rafa Santos; Maxi Rosales, Garde, Mingotes, Osanz; Moustapha (Matheus, m.60), Héctor Otín, 
            Rami, De Mesa (Raúl Rubio, m.60); Diego Suárez, Lucho (Pascu, m.60).
CD Aragón:  Uros Matic; David Vicente (Marcén, m.70), Javi Pérez, Fouseni (Marc Aguado, m.75), Subías; 
            Quique, Junior (Villalba, m.75), Jesús Álvarez, Carlos Vicente; Carrasco, Forcén (Baselga, m.70).
Referee:  Cristian Lixandru

2020

Semifinals
Group 1
07-08-2019	CD Sariñena - AD San Juan	0-1
07-08-2019	Atlético Monzón - CD Almudévar	4-3
11-08-2019	Atlético Monzón - AD San Juan	2-2
11-08-2019	AD Almudévar - CD Sariñena	1-3
18-08-2019	AD San Juan - AD Almudévar      1-1
18-08-2019	CD Sariñena - Atlético Monzón	1-1

                 Ptos J G E P GF GC
1. At. Monzón       5 3 1 2 0  7  6 finalist
2. AD San Juan      5 3 1 2 0  4  3
3. CD Sariñena      4 3 1 1 1  4  3
4. AD Almudévar     1 3 0 1 2  5  8	
Group 2
07-08-2019	CD Teruel - CD Brea		2-1
07-08-2019	Utebo FC - SD Borja		0-1
11-08-2019	CD Brea - Utebo FC		3-0
11-08-2019	CD Teruel - SD Borja		0-0
18-08-2019	SD Borja - CD Brea		0-2
18-08-2019	Utebo FC - CD Teruel		0-2
                 Ptos J G E P GF GC
1. CD Teruel        7 3 2 1 0  4  1 finalist
2. CD Brea          6 3 2 0 1  6  2
3. SD Borja         4 3 1 1 1  1  2
4. Utebo FC         0 3 0 0 3  0  6
Final (28-08-2019, Teruel (Pinilla))	
CD Teruel - CF Atlético Monzón			3-1
  [1-0 Fran Pérez 7´, 2-0 Mendinueta 38´, 2-1 Zamora 47´, 3-1 Puig 89´]
CD Teruel:   Abad; Crespo, Hualde, Romero, Durán; Cámara, Cota, Peña (Redolar 60´); Hernáiz, 
             Pérez Hernández (Adrián Hernández 83´), Bravo (Puig 74´).
At. Monzón:  Saúl Gracia; García Farre, Mendinueta, Domingo, Viera; Puyer (Orus 71´), Zamora, Claver;
             Fernando Hernández (Campo 59´), Espinar, Sales (Costa 64´).
Referee: Muñiz Muñoz

2021

Semifinals
Final (26-09-2020, Ejea (Municipal P. Sancho))
SD Ejea - CD Brea				1-1  [SD Ejea 5-3 on pen.]
  [0-1 Miki Guillén 57´, 1-1 David Moreno 76´]
SD Ejea:  Miguel Martínez; Mirambel (Álamo 46´), Verdú, Guerrero, Dorado (piro 53´); Benítez, 
          Areso (Juan Pérez 71´), Tena, Baldrés (Iosfidis 58´), Corchado (Linares 58´), Moreno.
CD Brea:  Jonathan; Sola, Adán, Marco (Guillén 53´), Subias; Rotellar (Oliver 7´), Puig (Hernández Castellón 67´), 
          Jorge Pérez, Raúl Parada (Navarro 61´); Raúl Rubio (Veintemilla 53´), Dieste.
Referee:  Muñiz Muñoz

2022

The competition will be disputed by 8 teams (selected based on the classification of the previous season) divided into two groups of 4.

It will be played by the one-round league system so that two of the teams will play 2 games at home and 1 away,
and the other two on the contrary will play 1 game at home and 2 away.

The league matches will be played on August 15, 18 and 22

The final will be played by the two teams that at the end of this 3-game league have been proclaimed champions
of each of the groups and it is scheduled to be played on August 2

Semifinals
Group 1 (SD Borja, CF Calamocha, CF Utebo, SD Ejea)
15-08-2021 SD Borja - CF Calamocha		2-1
15-08-2021 SD Ejea - CF Utebo			2-0
18-08-2021 SD Ejea - CF Calamocha		1-2
18-08-2021 CF Utebo - SD Borga			1-0
22-08-2021 CF Calamocha - CF Utebo		0-1
22-08-2021 SD Borja - SD Ejea			1-2
                 Ptos J G E P GF GC
1. SD Ejea          6 3 2 1 0  5  3 finalist
2. CF Calamocha     3 3 1 2 0  3  4
3. CF Utebo         6 3 2 0 0  2  1
4. SD Borja         0 3 0 0 0  1  2

Group 2 (CD Cuarte, CD Belchite 97, UD Barbastro, CD Binéfar)
15-08-2021 CD Cuarte - CD Belchite 97		1-1
15-08-2021 UD Barbastro - CD Binéfar		1-2
18-08-2021 UD Barbastro - CD Belchite 97        1-0
18-08-2021 CD Binéfar - CD Cuarte               2-1
22-08-2021 CD Belchite 97 - CD Binéfar          1-1
22-08-2021 CD Cuarte - UD Barbastro             2-4
                 Ptos J G E P GF GC
1. UD Barbastro     7 3 2 0 1  6  4 finalist
2. CF Binéfar       5 3 2 0 1  5  3
3. CD Belchite 97   2 3 2 0 1  2  3
4. CD Cuarte        1 3 0 0 3  4  7
Final (30-08-2021,Barbastro (Municipal (Barbastro))
UD Barbastro - SD Ejea				1-2
  [0-1 Álex Sánchez (p) 40´, 1-1 Marc Guilas 87´, 1-2 Mata 94´]
UD Barbastro: Gistau; Perso, Franki, El Baile, Arnedillo; Conte, Peralta, Salcedo, 
              Albert Farre (Jorge Ruiz, min. 67); Marc Guilas, Ramos (Blasco, min. 74).
SD Ejea:      Dennis; De la Mata, Ginovés, Chechu Dorado, Lucho; Moustapha, Almerge, Javi Álamo, Mata; 
              Jesús Jiménez (Alberto de Sus, min. 65), Álex Sánchez (De Mesa, min. 77).
Referee:  Ramírez Marco

2023

The competition will be disputed by 8 teams (selected based on the classification of the previous season) divided into two groups of 4.

It will be played by the one-round league system so that two of the teams will play 2 games at home and 1 away,
and the other two on the contrary will play 1 game at home and 2 away.

The league matches will be played on August 15, 18 and 22

The final will be played by the two teams that at the end of this 3-game league have been proclaimed champions
of each of the groups and it is scheduled to be played on August 2

Semifinals
Group 1 (Atlético Monzón, UD Barbastro, CD Caspe, CD Binéfar)
13-08-2022 At. Monzón - UD Barbastro		1-0
13-08-2022 CD Caspe - CD Binéfar		1-0
17-08-2022 CD Binéfar - UD Barbastro		2-1
17-08-2022 At. Monzón - CD Caspe		1-1
21-08-2022 UD Barbastro - CD Caspe		1-0
21-08-2022 CD Binéfar - At. Monzón		0-2
                 Ptos J G E P GF GC
1. At. Monzón       7 3 2 1 0  4  2 finalist
2. CD Caspe         4 3 1 1 1  2  1
3. UD Barbastro     3 3 1 0 2  2  3
4. CD Binéfar       3 3 1 0 2  1  4

Group 2 (CD Cuarte, CD Brea, Calamocha CF, SD Ejea)
13-08-2022 CD Brea - CD Cuarte			2-0
14-08-2022 Calamocha CF - SD Ejea		0-0
17-08-2022 Calamocha CF - CD Cuarte             0-0
17-08-2022 SD Ejea - CD Brea             	0-1
20-08-2022 CD Cuarte - SD Ejea         		1-0
21-08-2022 CD Brea - Calamocha CF               1-0
                 Ptos J G E P GF GC
1. CD Brea          9 3 3 0 0  4  0 finalist
2. CD Cuarte        4 3 1 1 1  1  2
3. Calamocha CF     2 3 0 2 0  0  1
4. SD Ejea          1 3 0 1 0  0  2
Final (27-08-2022, Brea de Aragón (Municipal Piedrabuena))
CD Brea - At. Monzón				1-1       [At. Monzón 2-3 on prn-]
  [1-1 Tapia 5´, 1-1 Luna 13´]
CD Brea:    Biarge; Sola (Solbes 70′), Félez, Uche, Chus Herrero; Jorge Pérez, Jaime Ara, 
            Pepo (Borja Peña 46′), Vela (AJ 70′); Rodrigo Tapia (Susarte 70′), Diego Canty (Rami 61′).
At. Monzón: Nelson; Óscar, Gerard, Eric Josep, Marcio (Hugo Roc 85′); Christian, Puyer (Samitier 56′), 
            Joel, Luna (Escolano 85′); Izan (Kirian 75′), Jorge (Ortigosa 56′).
Referee:  Hernández Andrés

List of Copa RFEF Finals

About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 20 Sep 2022

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2019/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.