Spain - Copa RFEF - Fase Autonómica (Canarias)


The Copa Real Federación Española de Fútbol, popularly known as the Copa Federación (Federation Cup) or Copa RFEF, is a Spanish football competition for teams from the Segunda División B,
the Tercera División and sometimes from the Preferente Regional who have failed to qualify or have been eliminated in the first round of the Copa del Rey.

The champions clubs of the regional or regional phase, go on to dispute the national phase of the RFEF Cup.

The current Copa Federación, created in 1994, is not considered by the RFEF the same as the original one


Palmares
 Copa RFEF (Fase Autonómica de Canarias)
 1993-94 CD Laguna

 1994-95 UD Las Palmas Atlético
 1995-96 CD Corralejo
 1996-97 -
 1997-98 CD Corralejo
 1998-99 UD Las Palmas Atlético
 1999-00 UD Las Palmas Atlético           2-1  3-1  UD Orotava
 2000-01 CD Raqui San Isidro              1-1  2-0  UD Las Palmas B
 2001-02 SD Tenisca                       2-1  2-0  UD Gáldar
 2002-03 CD Raqui San Isidro              2-1  2-1  UD Villa de Santa Brígida
 2003-04 CD Tenerife B                    5-1  3-0  CD Valeriana
 2004-05 CD Laguna                        1-0  2-0  SD Tenisca
 2005-06 CD Laguna                        1-1  0-0  UD Las Zocas                 [CD Laguna on pen.]
 2006-07 CD Tenerife B                         1-1  CD Raqui San Isidro          [CD Tenerife B 5-3 pen]
 2007-08 UD Las Zocas                     1-0  1-2  UD Tijarafe
 2008-09 CD Laguna                        2-1  2-0  CD Tenerife B
 2009-10 CD Tenerife B                    3-3  3-0  UD Fuerteventura
 2010-11 CD Marino                        1-1  1-1  CD Mensajero                 [CD Marino 4-1 pen]
 2011-12 CD Tenerife B                    2-1  1-0  CD Atlético Granadilla
 2012-13 CD Tenerife B                           * Only 1 club sign up
 2013-14 CD Tenerife B                    0-0  2-1  CF Unión Viera
 2014-15 CF Unión Viera                   2-2  2-1  CD Tenerife B
 2015-16 UD Villa de Santa Brígida        1-2  2-1  CD Tenerife B                [UD Villa de Santa Brígida on pen.]
 2016-17 SD Tenisca                       2-0  3-2  UD Las Zocas
 2017-18 CD Tenerife B                    1-0  2-2  UD Villa de Santa Brígida
 2018-19 CD Tenerife B                           * Only 1 club sign up
 2019-20 UD Villa de Santa Brígida               * Only 1 club sign up
 2020-21 ***Not played. Pandemia Covid-19
 2021-22 SD Tenisca                       3-0  1-2  CF Unión Viera
 2022-23 CF Panadeías Pulido San Mateo         3-2  CD Mensajero


Number of Wins:

 8  CD Tenerife B

 4  CD Laguna (S. Cristóbal de la Laguna, Tenerife)

 3  UD Las Palmas Atlético
    SD Tenisca (Santa Cruz de la Palma, La Palma)

 2  CD Corralejo (Corralejo, Fuerteventura) (In 2004 is UD Fuerteventura)
    CD Raqui San Isidro (Granadilla de Abona, Tenerife)
    UD Villa Santa Brígida (Santa Brígida, Las Palmas)

 1  UD Las Zocas (San Miguel de Abona, Tenerife)
    CD Marino (Arona, Tenerife)
    CF Unión Viera (Las Palmas)
    CF Panaderias Pulido San Mateo


1994

CD Laguna


1995

UD Las Palmas B


1996

CD Corralejo


1997

-

1998

CD Corralejo

1999

UD Las Palmas Atlético

2000

First Round (05-12-1999, 22-12-1999)
UD Telde - UD Las Palmas Atlético 	3-5  2-1
Finals (16-12-1999, 29-12-1999)
UD Orotava - UD Las Palmas Atlético	1-2  1-3
Final 1 (16-12-1999, Villa de la Orotava (Los Cuartos)) 
UD Orotava - UD Las Palmas Atlético	1-2
  [0-1 Aythami 47´, 0-2 Moisés (og) 59´,
   1-2 Marcos 75´]
UD Orotava:     Juanma; Paulo, Moisés, Javi, Salva; Maxi, Marcos, Rubén (Giovanni 46´), Toño; 
                Adrián (Roberto Carlos 50´), Richard (Rubén Hernández 76´).
Las Palmas At.: Oliver; José Antonio, David, Gustavo, Yerout; Ángel, Fali, Aythami (Nüñez 72´); 
                Rubén (Raúl 85´), Yeray, Cristian (Guari 67´).
Referee:  Del Castillo Torres 
Final 2 (29-12-1999, Vecindario (Municipal))
UD Las Palmas At. - UD Orotava		3-1
  [1-0 Robaina 5´, 2-0 Núñez 52´,
   2-1 Oliver 64´, 3-1 Rubén 90´]

2001

Preliminary Round (08-11-2000, 15-11-2000)
UD Lanzarote - Castillo CF		2-2  2-1
Semifinals (22-11-2000, 29-11-2000)
UD Lanzarote - UD Las Palmas  B		1-0  0-2
CD Raqui San Isidro			*exempt

Final (18-01-2001, 24-01-2001)
UD Las Palmas B	- CD Raqui San Isidro	1-1  0-2
Final 1 (18-01-2001, Las Palmas (Barranco Seco))
UD Las Palmas At. - CD Raqui San Isidro 1-1
Final 2 (24-01-2001, Granadilla (La Palmera))
CD Raqui San Isidro - UD Las Palmas At. 2-0
  [1-0 Toñeca, 2-0 Toñeca]

2002

Preliminary Round (30-11-2001)
SD Tenisca - CD Raqui San Isidro	3-1  x-x
Finals (12-12-2001, 19-12-2001) 
UD Galdar - SD Tenisca			0-2  1-2
CD Raqui de San Isidro			* exempt
Final 1 (12-12-2001, Galdar (Barrial))
UD Gáldar - SD Tenisca			0-2
  [0-1 Jonhy 28´, 0-2 Jonhy 90´]
Final 2 (19-12-2001, Santa Cruz de la Palma (Virgen de las Nieves))
SD Tenisca - UD Gáldar			2-1

2003

Preliminary Round (02-10-2002,  09-10-2002)
SD Tenisca - CD Tenerife B		2-3  1-2

Semifinals (16-10-2002,  23-10-2002)
CD Tenerife B - CD Raqui San Isidro	2-1  1-4
UD Villa de Santa Brígida		exempt
Finals (30-10-2002, 06-11-2002)
CD Raqui San Isidro - UD Santa Brígida	2-1  2-2

Final 1 (30-10-2002, San Isidro (La Palmera))
CD Raqui San Isidro - UD Santa Brígida	2-1
  [1-0 Carlos Padilla 14´, 2-0 Goyo 22´,
   2-1 Rosmen 60´]
Final 2 (06-11-2002, Santa Brígida (Los Olivos))
UD Villa de Santa Brígida - CD Raqui San Isidro 2-2
  [?; 1-2 Padilla  59´,
   2-2 Félix Oshó 63´]

2004

Finals (22-10-2003, 29-10-2003)
CD Tenerife B  - CD Valeriana           5-1  3-0
Final 1 (22-10-2003, Tenerife (Ciudad Deportiva))
CD Tenerife B - CD Valeriana		5-1
Final 2 (29-10-2003,
CD Valeriana - CD Tenerife B		0-3

2005

Semifinals (08-09-2204, 15-09-2004)
CD Raqui San Isidro - SD Tenisca        2-2  0-3
CD Unión Tejina - CD Laguna             2-3  2-2


Finals (29-09-2004, 12-10-2004)
SD Tenisca - CD Laguna                  0-1  0-2
Final 1 (29-09-2004, Santa Cruz de la Palma (Virgen de las Nieves))
SD Tenisca - CD Laguna			0-1
Final 2 (12-10-2004, San Cristóbal de la Laguna (Antonio Peraza))
CD Laguna - SD Tenisca			2-0 

2006

Finals (19-10-2005, 01-11-2005)
UD Las Zocas - CD Laguna                1-1  0-0
Final 1 (19-10-2005, San Miguel de Abona (Juanito Marrero))
UD Las Zocas - CD La Laguna		1-1
Final 2 (01-11-2005, San Cristóbal de la Laguna (Antonio Peraza))
CD Laguna - UD Las Zocas		0-0  (CD Laguna on pen.)

2007

Preliminary Round
UD Las Zocas - Atlético Granadilla      2-1  1-3
Semifinals (04-10-2006, 18-10-2006)
CD Tenerife B - CD Laguna               1-0  0-0
CD Raqui San Isidro - At. Granadilla    2-2  x-x (CD San Isidro 4-3 pen.) (08-11-2006)
     

Final (15-11-2006, Güimar (Tasagaya))
CD Tenerife B – CD Raqui San Isidro     1-1 [CD Tenerife B 5-3 on pen.]

2008

Semifinals (xx-09-2007, 09-10-2007)
Las Zocas - CD Laguna 			3–2  1–1 (09-10-2007)
UD Mensajero - UD Tijarafe 		1–0  0–1 (16-20-3007)   (UD Tijarafe on pen.]

Finals (24-10-2007,  31-10-2007)
UD Las Zocas - UD Tijarafe 		1–0  1–2
Final 1 (24-10-2007, San Miguel de Abona (Juanito Marrero))
UD Las Zocas - UD Tijarafe		1-0
Final 2 (31-10-2007, Sta. Cruz Tenerife (Municipal))
UD Tijarafe - UD Las Zocas		2-1

2009

Semifinals (17-09-2008, 24-09-2008)
CD Tenerife B - SD Tenisca 		3–0  0–2
CD Laguna - UD Las Zocas 		1–0  2–1

Final (15-10-2008, 22-10-2008)
CD Laguna - CD Tenerife B 		2–1 2–0
Final 1 (15-10-2008, La Laguna, Francisco peraza))
CD Laguna - CD Tenerife B		2-1
  [0-1 (og) ?, 1-1 Eduardo (p),
   1-2 Michel]
CD Laguna:
CD Tenerife B: Alberto; Julio, Jorge, Rubén Hernández, Achi; Juan Luis, Alexis, 
               Omar Ramos (Yeray), Néstor (Josué); Balduino (Moisés), José Carlos (juanma).
Referee:  Pérez Peraza
Final 2 (22-10-2008, Teneife (Ciudad Deportiva))
CD Tenerife B - CD Laguna		0-2
  [0-1 Iván Arzola, 0-2 Michel]

2010

First Round
UD Los Llanos - CD Mensajero		 1-1  1-2
CD Laguna - CD Tenerife B		 1-3  0-1
Semifinal (27-10-2009,  20-10-2009)
CD Mensajero - CD Tenerife B		 1-1  1-2	
Final (27-10-2009,  04-11-2009, 
UD Fuerteventura - CD Tenerife B	 3-3  0-3
Final 1 (27-10-2009, Fuerteventura (Los Pozos))
UD Fuerteventura - CD Tenerife B	 3-3
  [José Alberto 2, Joropo; 
   Rubén Rosquete, Sandro, Natael]
Fuerteventura:
CD Tenerife B: Luis Arellano; Julio, Uri, Natael, Rubén Hernández; Rayco, Sandro, Juan Ramón, 
               Rubén Rosquete, Germán, Guayo. /+ Alexis de Paz; Óscar, Achi).
Final 2 (04-11-2009, Tenerife (Ciudad deportiva Geneto-Los Baldios))
CD Tenerife B - UD Fuerteventura	  3-0
  [
CD Tenerife B:
Fuerteventura:
Referee:  Gordillo Arteaga

2011

First Round (15-09-2010, 21-09-2010)
Atlético Granadilla - CD Marino		0-3  1-3
UD Orotava - CD Tenerife B		2-1  0-4
Semifinal (29-09-2010, 06-10-2010)
CD Marino - CD Tenerife B		2-0  1-2
Finals (20-10-2010,   27-10-2010)
CD Mensajero - CD Marino		1-1  1-1 [CD Marino 1-4 pen]
Final 1 (20-10-2010, Santa Cruz de la Palma (Silvestre Carrillo))
CD Mensajero - CD Marino		1-1
Final 2 (01-11-2010, Las Palmas Los Cristianos (Antonio Domínguez Alfonso))
CD Marino - CD Mensajero		1-1    [CD Marino on pen.]

2012

Final (20-10-2011, 27-10-2011)
Atlético Granadilla - CD Tenerife B	1-2  0-1
Final 1 (05-10-2011, Granadilla (Francisco Suárez))
Atlético Granadilla - CD Tenerife B	1-2
  [0-1 Saúl 55´, 0-2 Saúl 76´,
   1-2 Manzi 92´
At. Granadilla:
CD Tenerife B:  Roberto; Josito, Franco, Joshua, Jony; Jorge, Omar, Chirri, 
                Saúl; Alexander, Jairo. (+ Joshua, Lamine, Cristian, Nano, Ayoze).
Referee:  Cardador Vargas
Final 2 (26-10-2011, Tenerife (Ciudad Deportiva de Geneto))
CD Tenerife B - Atlético Granadilla	1-0
  [1-0 Muda]

2013

Only CD Tenerife B joins the tournament.

2014

Finals  (25-09-2013,  02-10-2013)
CD Tenerife B - CF Unión Viera		0-0  2-1
Final 1 (25-09-2013, (Ciudad Deportiva Javier Pérez))
CD Tenerife B - CF Unión Viera		0-0
 [-]
Final 2 (02-10-2013, Las Palmas de Gran Canaria (Alfonso Silva))
CF Unión Viera - CD Tenerife B		2-1

2015

Semifinals (24-09-2014, 01-10-2014)
CD Mensajero - CF Unión Viera		x-x  x-x
Atlético Victoria - CD Tenerife B	4-2  0-3
Final (15-10-2014, 22-10-2014)
CF Unión Viera - CD Tenerife B		2-2  2-1
Final 1 (15-10-2014, Las Palmas de Gran Canaria (Alfonso Silva))
Union Viera - CD Tenerife B		2-2 
 [0-1 Nadjib 22´, 1-1 Cesáreo 49´, 
  2-1 Dailos (p) 53´, 2-2 Federico 72´]
Unión Viera:   Josu; Jorge, Ramón, Josué, Osiris; Joel, Cesáreo, Yared, Claudio; Quique, 
               Dailos. (+ Sandro, Kilian, Ale Peraza). 
CD Tenerife B: Dani; Josito, Federic, Jorge, Andrés; Jordan, Cristo Díaz, Nadjib, Sergio Simón, 
                Víctor García, Denzell. (+ Joshua, Santi, Ibrahim).
Referee:  Sosa Gómez
Final 2 (22-10-2014, Tenerife (Ciudad Deportiva Javier Pérez))
CD Tenerife B - CF Unión Viera		1-2  
  [1-0 Federico 7´, 1-1 Peraza 56´, 1-2 Peraza 57´] 
CD Tenerife B:  Daniel Hernández; Josito, Federico, Jorge, Airam; Jordan, Cristo Díaz; 
                Andrés, Sergio Simón, Nadjib;  Ibrahim. (+ Santi, Denzell).
Unión Viera:    Li; Jorge, Ramón, Martín, Lenin, Joel, Cesáreo, Kilian, Yared, 
                Peraza, Quique. (+ Iván Martín, Dailos, Juanyi).
Referee: Diaz García

2016

Semifinal (23-09-2015, 30-09-2015)
UD Villa Santa Brígida - CF Unión Viera	2-2  3-1
Final (14-10-2015, 21-10-2015)
CD Tenerife B - UD Villa Santa Brígida	2-1  1-2  [Santa Brígida pen.]
Final 1 (14-10-2015, Tenerife (Ciudad Deportiva Geneto-Los Baldíos))
CD Tenerife B - UD Villa Santa Brígida   2-1
  [0-1 Younousse 28´, 0-2 Héctor 34´,
   1-2 ?]
CD Tenerife B: Dani; Óscar, Federico, Josua, Nahuel; Armando, Bolaños, Younousse, 
               Sergio Simón; Héctor, Denzell.
Santa Brígida: Chipi; Diego Parras, Figueroa, Ale, Brandon Torres, Juanma Pérez, 
               Dani Tejera, Héctor Marrero, Fernando Naranjo; Álvarez, Julio.

Final 2 (21-10-2015, Villa de Santa Brígida (Municipal Los Olivos))
UD Villa Santa Brígida - CD Tenerife B	 2-1       [Santa Brígida on pen.]
  [0-1 Bolaños 57´, 1-1 Santi 81´, 
   2-1 Carreño 93´]
Santa Brígida: Chipi; Diego Parras, Figueroa (Marrero, 70') Alex, Carreño; Juanma Pérez, Calum, 
               Dani Tejera (Brandon Torres, 70'), Arocha (Julio 56'); Santi, Pablo Álvarez (Naranjo, 64').
CD Tenerife B: Dani; Víctor (Denzell, 90'), Fede, Armando, Joshua, Rafael, Miguel, Adrián García (Óscar, 73'), 
               Sergio Simón (Alex, 53'); Bolaños, Héctor (Brian, 56').
Referee: Moreno Mayoral

2017

*Only 2 clubs sign up
Final (05-10-2016, 19-10-2016)
SD Tenisca - UD Las Zocas		2-0  3-2
Final 1 (05-10-2016, Santa Cruz de la Palma (Virgen de las Nieves))
SD Tenisca - UD Las Zocas		2-0 
  [1-0 Dani López 20´, 2-0 Dani López 54´]
SD Tenisca:    
UD Las Zocas: 
Referee: 
Final 2 (19-10-2016, San Miguel de Abona (Juanito Marrero))
UD Las Zocas - SD Tenisca		2-3 
  [0-1 Piti 12´, 1-1 Héctor 34´, 1-2 Mahy 39´,
   2-2 Josito 55´, 2-3 Cabezola (p) 94´] 
UD Las Zocas: Tana; Benito Cano, Ibrahim, Nauzet, Noda; Iván Reveron, Cristian Morales, 
              Cherre, Esau; Benito Dominguez, Héctor.
SD Tenisca:   Aaron; Camacho, Cristofer, Jordan, Josua; David Díaz, Chema, 
              Piti, Mahy; Marcos, Cristian.
Referee: Veloso Blanco

2018

Final (20-09-2017, 27-09-2017)
CD Tenerife B - UD Villa Santa Brígida	1-0  2-2
Final 1 (20-09-2017, Tenerife (Ciudad Deportiva Javier Pérez))
CD Tenerife B - UD Villa  Santa Brígida	1-0
  [1-0 Giovanni (p) 60´] 
CD Tenerife B: Philip; Christian, Portilla, Adrián, Nahuel; Javi Alonso, Real, Roberto Bolaños, Borja; 
               Giovanni, Marwan. Banquillo. Gabri (p), Davor, Roman, Santi Ramírez, Denzell. 
Santa Brígida: Ione Puga; Angelo, Óscar González, Cone, Anthony; Godot, Juanma Pérez, Derek, Pablo Alvarez; 
               Derek, Chus Quintana, Derek. Banquillo: Kevin (p), Almeida, Nico González, Edu Bolaños.
Referee:  Franco Galván
Final 2 (27-09-2017, Villa de Santa Brígida (Municipal Los Olivos))
UD Villa Santa Brígida - CD Tenerife B	2-2 
  [0-1 Bolaños (p), 1-1 Pablo Álvarez, 
   2-1 Héctor Marrero, 2-2 Giovanni] 
Santa Brígida: Ione Puga; Óscar, Cone, Aythami, Anthony; Héctor Marrero, Juanma Pérez, Derek, 
               Pablo Álvarez; Brian, Almeida. Banquillo. Joaquín (p), Godoy, Angelo, Edu Bolaños, Santi.
CD Tenerife B: Ángel; Fede, Portilla, Torres, Nahuel; Samu, Bolaños, Marwan, Faridi; 
               Javi Alonso, Josué. Banquillo. Philip (p), Giova, Adrián, Yuya, Borja.   
Referee:

2019

Final 
*Only 1 club sign up: CD Tenerife B 

2020

Final 
*Only 1 club sign up: UD Santa Brígida

2021

***Not played. Pandemia Covid-19

2022

*Only 2 clubs sign up
Final (15-09-2021) (02-10-2021)
SD Unión Tenisca - CF Unión Viera	3-0  1-2
Final 1 (15-09-2021, Santa Cruz de la Palma (Virgen de las Nieves))
SD Unión Tenisca - CF Unión Viera	3-0
  [1-0 Dani López (p) 15´, 2-0 Chema 80´, 3-0 Dumpiérrez 90´]
Unión Tenisca: Gárate; Omar Martín, Bruno, Orlando, Adrián Llamos; Martel, Antonio Díaz, Aaron, 
               Guayre, Isaac, Dani López. (+ Tomás (p), Alex, Chema, Miguel, Matías Dumpiérrez, Adán, Dioni).
Unión Viera:   Carlos; Adrián, Ale Suárez, Aimar, Chino; Himar, Brian Fajardo, 
               Kevin Mendoza, Owen; David, Heriberto.
Final 2 (02-10-2021, Las Palmas de Gran Canaria (Alfonso Silva))
CF Unión Viera - SD Unión Tenisca	2-1
  [1-0 Manu Dimas 5´, 2-0 Onán 55´, 2-1 Adán (p) 69´]
Unión Viera:   Carlos Daniel; Adrián Arrocha (Fajardo, min. 78), Onán, Ascanio, Elvis Suárez; Joel Zamora, Borja Sebe (Heriberto, min. 78), 
               Vallejo (Fajardo, min. 78), Manu Dimas, Kevin Mendoza, Michael (David, min. 75).
Unión Tenisca: Gárate; Miguel, Orlando (Leo, min. 75), Dani López, Aarón (Bryan, min. 75); Adrián (Adán, min, 64), 
               Alexander (Bruno, min. 64); Isaac, Guayre (Soto, min. 59), Antonio. (´+ Nauzet, Onán, Nacho, Borja Sebe, Gabriel).
Referee:  Hernández Sosa

2023

*Only 5 clubs sign up 

First Round (02-09-2022)
CF Unión Viera - CF Panaderías Pulido	0-1
CD Herbania - UD Gran Tarajal		0-2
CD Mensajero				  *exempt
Second Round (07-09-2022)
CF Panaderías Pulido - UD Gran Tarajal	2-1
CD Mensajero				  *exempt
Final (14-09-202, Santa Cruz de la palma (Silvestre Carrillo))
CD Mensajero - CF Panaderías Pulido	2-3  
  [0-1 Ale González 14´, 1-1 Vianney (p) 40´,
   2-1 Malick 40´, 2-2 Ribalta 75´, 
   2-3 Ale González 96´]
CD Mensajero: Padilla; Ale Martínez, Fran Acosta, Brian Torres, Ale Benítez; Maxi, Vianney, Toni Robaina (Pollo, 78’); 
              Dani López (Jesús Cruz, 68’), Malick Diallo y Pirri. Entrenador: Josu Uribe.
Pan. Pulido:  Álex Ravelo; Javi Mayor, Ale González, Ismael Pérez (Uday, 74’, (Godoy, 85)), Ramírez; Pedro Viera (Raúl Sosa, 74’), 
              Cristian, Ayoze (Gabri Martín, 60’), Ribalta, Javi Martínez (Juanma Arocha, 60’), Nicolás Cutuli. 
Referee:  Martín Hernández

List of Copa RFEF Finals

About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 20 Sep 2022

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2018/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.