Spain - Copa RFEF - Fase Autonómica (Cantabria)


The Copa Real Federación Española de Fútbol, popularly known as the Copa Federación (Federation Cup) or Copa RFEF, is a Spanish football competition for teams from the Segunda División B,
the Tercera División and sometimes from the Preferente Regional who have failed to qualify or have been eliminated in the first round of the Copa del Rey.

The champions clubs of the regional or regional phase, go on to dispute the national phase of the RFEF Cup.

The current Copa Federación, created in 1994, is not considered by the RFEF the same as the original one.
Since 2014, the tournament is played by the eight best teams that did not qualify to Copa del Rey. It is played by a knockout system with single-game series, and the final is played at Campos de Sport de El Sardinero, in Santander.


Palmares
Copa RFEF (Fase Autonómica de Cantabria) 
 1993-94 ***not played

 1994-95 Racing de Santander B
 1995-96 CD Tropezón
 1996-97 CD Tropezón                  0-0  1-1 Racing de Santander B
 1997-98 Racing de Santander B        4-1      CD Tropezón
 1998-99 Racing de Santander B        0-0  0-0 CD Cayón                      [Racing Santander B on pen.]
 1999-00 SD Noja                      2-1  2-1 RS Gimnástica de Torrelavega 
 2000-01 CD Tropezón                  4-1  1-1 Velarde CF
 2001-02 CD Tropezón                  0-0  1-1 RS Gimnástica de Torrelavega  [Tropezón on pen.]                   
 2002-03 RS Gimnástica de Torrelavega 1-0  0-0 CF Ribanmontán al Mar            
 2003-04 Racing de Santander B        0-2  4-2 SD Noja
 2004-05 Velarde CF                   0-2  3-1 SD Reocín
 2005-06 Racing de Santander B        0-1  3-1 RS Gimnástica de Torrelavega
 2006-07 Racing de Santander B        2-1  2-0 CD Tropezón
 2007-08 Racing de Santander B        2-0  2-0 CD Tropezón
 2008-09 Racing de Santander B        0-0  3-2 SD Noja 
 2009-10 SD Noja                      2-1  4-4 Castro FC
 2020-11 Racing de Santander B        0-0  2-1 CD Cayón
 2011-12 Racing de Santander B        3-0  1-1 AD Sietes Villas
 2012-13 Racing de Santander B        3-1  2-0 Deportivo Rayo Cantabria
 2013-14 CD Laredo                    1-2  1-0 RS Gimnástica de Torrelavega
 2014-15 CD Tropezón                       3-2 CD Laredo
 2015-16 RS Gimnástica Torrelavega         1-0 CD Cayón
 2016-17 Racing de Santander B             1-0 Deportivo Rayo Cantabria
 2017-18 Unión Montañesa Escobedo          3-0 CD Cayón
 2018-19 CD Tropezón                       3-2 Unión Montañesa Escobedo
 2019-20 CD Tropezón                       3-1 RS Gimnástica de Torrelavega
 2020-21 ***not played
 2021-22 RS Gimnástica Torrelavega         4-0 UM Escobedo
 2022-23 CD Naval                          0-0 CD Tropezón                  [CD Naval 4-2 on pen.]


Number of Wins:

12 Real Racing club de Santander B

 7 CD Tropezón (Tanos, Torrelavega)

 3 RS Gimnástica de Torrelavega

 2 SD Noja
    
 1 Velarde CF (Muriedas, Camargo)
   CD Laredo
   Unión Montañesa Escobedo
   CD Naval (Reinosa)


1994

 

1995

Racing de Santander B

1996

CD Tropezón

1997

Final (xx-xx-1996, xx-xx-1996)
CD Tropezón - Racing de Santander B	0-0  1-1

1998

Final (06-01-1998, Torrelavega (El Malecón)
Racing Santander B - CD Tropezón	4-1

1999

First Round (
Racing de Santander B - Ribamontán 		x-x  x-x
Semifinals
Racing de Santander B - UM Escobedo 		x-x  x-x
CD Cayón -					x-x  x-x
Final (xx-xx-1998, 06-01-1999)
Racing Santander B - CD Cayón			0-0  0-0  [Racing B on pen.]
Final 1 (xx-12-1998, Santander (  ))
Racing Santander B - CD Cayón			0-0
  [-]
R. Santander B:
CD Cayón:
Final 2 (06-01-1999, Sarón (Fernando Astobiza))
CD Cayón - Racing Santander B			0-0  [Racing B on pen.]
  [-]
CD Cayón: Genio, David, Manu (Francis), Marcos, Peli, Juanra, Lolo (Chema), Arturo
Racing B: Borja; Chus, José Luis ... Porras, Chispas, Leal, Sierra, David Mata, Limones.

2000

(31-08-1999)  (08-09-1999)
??    - UM Escobedo				x-x  x-x
(31-08-1999) (30-09-1999)
CD Tropezón - Gimnástica Torrelavega 		x-x  1-1
Semifinals (01,03-11-1999) (01-12-1999)
SD Noja - CD Comillas				2-0  x-x
UM Escobedo - Gimnástica Torrelavega		1-5  x-x
Final (08-12-1999, 22-12-1999)
SD Noja - Gimnástica Torrelavega		2-1  2-1
Final 1 (08-12-1999, Noja (La Caseta))
SD Noja - Gimnástica Torrelavega		2-1
Final 2 (22-12-1999, Torrelavega (El Malecón))
Gimnástica Torrelavega - SD Noja		1-2   

2001

First Round (29-08-2000, xx-09-2000)
Velarde CF - Racing de Santander B		2-0  x-x
Semifinals
Velarde CF -					x-x  x-x
CD Tropezón -					x-x  x-x
Final  (28-09-2000, 25-10-2000)
Velarde CF - CD Tropezón			1-4  1-1
Final 1 (28-09-2000, Muriedas (la Maruca))
Velarde CF - CD Tropezón			1-4
  [0-1 Herminio, 1-1 Gotero, 1-2 ?, 
  1-3 Vicen, 1-4 ?]
Velarde CF: Andrés; Munocaí (Dani), Monje, José Lilis, Bini; Gotero, 
            Villi, David; Rubén, (Roberto), Pedro..

Final 2 (25-10-2000, Tanos (Santa Ana))
CD Tropezón - Velarde CF			1-1
  [0-1 Villi 5´, 1-1 Chalana 58´]
Velarde CF:  Iván, José Luis, Monge, Gundi, Dani; Pedro (Gotero m. 63), Villi, 
             Julio, César (Rubén, m, 63); Roberto, David (Raúl, m. 63).
CD Tropezón: Raúl; Juan Carlos, Higuera, Luis Alfonso, David; Chalana (Herminio min. 60 ),
             Berlín, Igor (Dani, m, 46), Alfonso; Iván Husillos, Vicen (Justo, m, 59).
Referee:  Mazorra

2002

Semifinals (12-10-2001,  25-10-2001)
Gimnástica Torrelavega - Racing Santander B	x-x  x-x
CF Ribamontán al Mar - CD Tropezón		x-x  0-1
Final (06-12-2001, 12-12-2001)
CD Tropezón - Gimnástica Torrelavega		0-0  1-1
Final 1 (06-12-2001, Tanos (Santa Ana)
CD Tropezón - Gimnástica Torrelavega		0-0
  [-]
Final 2 (12-12-2001, Torrelavega (El Malecón))
Gimnástica Torrelavega - CD Tropezón		1-1

  

2003

First Round (21-08-2002,  28-08-2002)
Gimnástica Torrelavega - Racing Santander B	0-0  1-0
Semifinals (11-09-2002,  25-09-2002)
Gimnástica Torrelavega - Velarde CF		2-0  x-x
CF Ribamontán al Mar - SD Reocín		2-1  x-x
Final (09-10-2002, 24-20-2002)
CF Ribamontán al Mar - Gimnástica Torrelavega	0-1  x-x
Final 1 (09-10-2002, Galizano (Beceñuela)
CF Ribamontán al Mar - Gimnástica Torrelavega   0-1
  [0-1 Geli 40´]
Ribamontán:  Tato; Barquín, Lolo, Leo, José Luis, Gotero, Riqui,  Marino, 
             Adrián; Hamerei (Rabio Baños), Agustín (Zorrilla).
Referee:  García García
Final 2 (24-10-2002, Torrelavega (El Malecón))
Gimnástica Torrelavega - CF Ribamontán al Mar	0-0 ?
  [-]

2004

Semifinals (10-09-2003,  24-09-2003)
Racing Santander B - SD Reocín			x-x  3-1
CD Tropezón - SD Noja				x-x  0-1
Final (08-10-2003, 22-10-2003)
Racing de Santander B - SD Noja 		0-2  4-2
Final 1 (08-10-2003, Santander (Albericia))
Racing de Santander - SD Noja			0-2
  [0-1 Kike Alonso 25´, 0-2 Sergio 39´]
Racing B: Manu; Álex, Cristian (Ortega), Claude, Mariano; Rubén García (Arturo), 
          Saúl (Collantes), Rubén Sánchez, Raúl; Juanfer, Antoñán.
SD Noja:  Alberto; Nano (Pablo), Gómez (Jacobo), Andrés Mantilla, Mario; Kike Alonso, 
          Edu, Diego Manrique; Sergio (Álex), Luis.
Referee:  Cuesta Marín
Final 2 (22-10-2003, Noja (La Caseta))
SD Noja - Racing de Santander B			2-4
 [0-1 Oliva 1´, 1-1 Pablo 9´, 1-2 Lombardo 18´, 
  1-3 Alex 84´, 1-4 Lombardo (p) 89´, 2-4 Alex 92´]
SD Noja:  Alberto; Nano, Gómez, Andrés Mantilla, Mario; Kike Alonso, Uribe (Alex), 
          Roberto (Edu), Ricki; Pablo, Jacobo.
Racing B: Manu; Alex, Cristian, Claude (Fernando), Fran; Antonio, Collantes, 
          Sánchez, Lombardo; Oliva (Saúl), Antoñán (Arturo).
Referee:  Fernández Fernández

2005

Quarter Finals (24-08-2004,  31-08-2004)
Gimnástica Torrelavega - SD Reocín		0-1  x-x
Cultural Guarnizo - Racing Santander B		1-2  x-x
CD Tropezón - Velarde CF			x-x  x-x
?

Semifinals (15-09-2004,  29-09-2004)
SD Reocín
Velarde CF - Racing de Santander B		2-1
Final (12-10-2004,  27-10-2004)
Velarde CF - SD Reocín 				0-2  3-1
Final 1 (12-10-2004, Muriedas (la Maruca)
Velarde CF - SD Reocín				0-2
  [0-1 Raúl, 0-2 Nene 55´]
Final 2 (27-10-2004, Puente de San Miguel (Pepín Cadelo))
SD Reocín - Velarde CF				1-3
 [0-1 Adrián 8´, 0-2 Aurelio 30´, 
  1-2 ?, 1-3]
SD Reocín:  Peláez, Luisra, Terán, Samuel (Julián), Nene, Javi Alonso (Miguelo), 
            Diego Cuesta (Igor); Raúl, Alberto. 
Velarde CF: Andrés; Sergio (Bustillo), Laza, Víctor, Seo; Jaime, Salas, 
            Vellido (Felipe), Primo (Camino); Adrián, Aurelio.
Referee:  Gregorio Lorenzo

2006

Quarter Finals (24-08-2005,  30-08-2005)
SD Reocín - Racing de Santander B		x-x  x-x
Gimnástica - Trasmiera				2-0  x-x
SD Noja
CD Tropezón
Semifinals (14-09-2005,  21-09-2005)
CD Tropezón - Racing Santander b		2-2  0-5
SD Noja - Gimnástica Torrelavega		0-2  0-4
Final (05-10-2005, 12-10-2005)
Gimnástica Torrelavega - Racing Santander B	0-1  1-3
Final 1 (05-10-2005, Torrelavega (El Malecón))
Gimnástica Torrelavega - Racing Santander B	1-0
  [1-0 Siro 2´]
Gimnástica: Chila; Nano, Gómez, Loza, Ateca (Toño 40´); Husillos, David, 
            Lavín (Juanjo 79´), Fayzulin; Siro (Acebo 72´), Mara.
Racing B:   Trevi; Saúl, Marcano, Fernando de Abreu, Bustillo; Alberto (Antonio 46´), 
            Chema, Cristian Portilla (Álex 46´), Platero; Pastor (Camino 46´), Mato.
Referee:  González Crespo

Final 2 (12-10-2005, Santander (Campos de Sport))
Racing Santander B- Gimnástica Torrelavega	3-1
  [1-0 Alex 35´, 1-1 Toño (p) 60´, 
   2-1 Pastor 74´, 3-1 Platero 88´]
Racing B:
Torrelavega:
Referee:  Ruiz Amado

2007

Semifinals (13-09-2006,  20-09-2006)
Racing Santander B - SD Noja			0-0  1-0
SD Reocín - CD Tropezón				0-0  0-3
Final (12-10-2006, 26-10-2006)
Racing Santander B - CD Tropezón		2-1  2-0
Final 1 (12-10-2006, Santander (La Albericia))
Racing Santander B - CD Tropezón		2-1
  [1-0 Platero 32´, 1-1 Rafa (p) 70´, 
   2-1 Garrido 90´]
Racing B:    Rivas; José Picón, Marcano, Garrido, Javi; Alberto (Chema Mato), 
             Pastor, Juan Luis, Platero (Jaime); Camino (Dani), Rubén.
CD Tropezón: Chemi; Mora, Óscar Diestro, Jairo, Miguelo; Moreno (Javi), 
             Edu, Rafa; Vicen (Óscar), Nando.
Referee:  González Pelayo

Final 2 (26-10-2006, Tanos (Santa Ana))
CD Tropezón - Racing Santander B		0-2
  [0-1 Platero 40´, 0-2 Rubén 77´]
CD Tropezón: Chemi; Mora, Óscar (Óscar Fernández), Jairo, Nando Ceballos (Saúl Solar); Vicen, 
             Herrero, Moreno (Javi Alonso), Rafa; Chicho Rasilla, Justo.
Racing B:    Xavi Pascual; Nando, Juan Luis, Javi (Mario), Marcano; Chema Mato, 
             Didi (David Zurita), Omar, Platero; Dani (Adrián), Rubén.
Referee:  Arias de Juana

2008

Preliminary Round (xx-xx-2007, xx-xx-2007)
AD Sietes Villas - Gimnástica Torrelavega	0-5  2-2
CD Tropezón - SD Reocín				1-2  3-1
Semifinals (12-09-2007, 26-09-2007)
Racing de Santander B - Gimnástica Torrelavega	2-2  2-1
CD Tropezón - CD Laredo				1-0  1-0
Final (17-10-2007, 24-10-2007)
CD Tropezón - Racing de Santander B		0-2  0-2
Final 1 (17-10-2007, Tanos (Santa Ana))
CD Tropezón - Racing Santander B		0-2
  [0-1 Rubén 3´, 0-2 Álex Diaz (og) 82´]
CD Tropezón: Víctor; Mora, Oscar, Jairo, Alex Díaz, Guillermo (Vicen); Moreno (Rodri), 
             Edu, Solar; Jacob (Alex Ceballos), Jorge.
Racing B:    Trevi; José Picón, Juan Luis, Borja (Gonzalo), Dado; Del Prado, 
             Luisma (Jesús Espino), Pastor, Reyes; Adrián (Edu), Rubén.
Referee:  Arias de Juana
Final 2 (24-10-2007, Santander (La Albericia))
Racing Santander B - CD Tropezón		2-0
  [1-0 Reyes 43´, 2-0 Platero 67´]
Racing B:    Trevi; Álvaro, Juan Luis, José Picón, Nando; Edu, 
             Medina, Pastor, Reyes; Platero, Juan.
CD Tropezón:
Referee:  Ruiz Amado

2009


Semifinals (20-08-2008, 26-08-2008)
SD Noja - CD Laredo				4-0  0-1
Racing de Santander B - CF Ribamontán al Mar	3-0  3-0
Final (10-09-2008, 08-10-2008)
SD Noja - Racing de Santander B			0-0  2-3
Final 1 (10-09-2008, Noja (la Caseta))
SD Noja - Racing Santander B			0-0
  [-]
SD Noja:  Marcano; Dani Calvo, Carlos Estrada, Toño (Cholo, 35), Moreiras; Sergio (Pitu 64), 
          Camino, Manu, Piquero (Agote 71); Ander, Chema.
Racing B: Pablo Gutiérrez; Fernando Fernández, Álvaro, Neira, Borja García; Mario Ortiz, Obregón (Uri 46), Chel-Ho, 
          Chema Gutiérrez; Adrián Torre (Luis 69), Juan García (Álvaro González, 81).
Final 2 (08-10-2008, Santander, La Albericia))
Racing Santander B - SD Noja			3-2
  [1-0 Neira 7´, 2-0 Adrián 39´,
   2-1 Pitu 63´, 2-2 Pege Agote 75´, 3-2 ?]
Racing B:  Pablo; José Picón, Álvaro, Neira, Borja (Álvaro González); 
           Mario Ortíz, Adrián...
Sd Noja:   

2010

Quarter Final (xx-xx--2009, xx-xx-2009)
CD Cayón - Castro FC				0-0  0-1
CF Ribamontán al Mar - SD Noja			3-1  0-5
CA Deva - CD Laredo				1-0  1-2
AD Siete Villas - Racing de Santander B		0-2  0-1
Semifinals (02-09-2009, 30-09-2009)
Castro FC - CA Deva				1-1  2-0
SD Noja - Racing de Santander B			1-0  1-0
Final (07-10-2009, 21-10-2009)
SD Noja - Castro FC				2-1  4-4
Final 1 (07-10-2009, Noja (La Caseta))
SD Noja - Castro FC				2-1
  [1-0 Manu 29´, 2-0 Agote 54´, 
   2-1 Korta 93´]
SD Noja:   Álvaro; Iñaki, Higuera, Juan, Moreira; Arroyo (Robles), Yosu, Manu, 
           Camino (Chupe); Agote, Rubén Obregón.
Castro FC: Xabi, Aitor (Marcos), Korta, .....
Referee:  Gándara Gutiérrez

Final 2 (21-10-2009, Castro Urdiales (Mioño-Estación))
Castro FC - SD Noja				4-4
  [  ]
Castro FC: Xabi; Alfredo, Arroyo, Barru, Pedro Valle; Adrián, Alijo, 
           Rubén, Igor; Álvaro, Charru.
SD Noja:   Marcano; Iñaki, Higuera, Toño, Dani; Yósu, Manu, Ríos, 
           Camino (Chupe); Pepe Agote (Pitu), Obregón (Robles).
Referee:  Cerezo

2011

Quarter Final (xx-09-2010, xx-09-2010)
CD Cayón - AD Sietes Villas			1-0  2-0
Gimnástica Torrelavega - SD Solares		7-0  5-1
Racing de Santander B - SD Rayo Cantabria	2-1  2-1
Semifinals (21-09-2010, 28-09-2010)
CD Cayón - SD Buelna				1-0  2-3
Gimnástica Torrelavega - Racing de Santander B	2-0  0-4
Final (12-10-2010, 22-10-2010)
CD Cayón - Racing de Santander B		0-0  1-2
Final 1 (12-10-2010, Cayón (Fernando Astobiza))
CD Cayón - Racing Santander B			0-0
  [-]
CD Cayón:  Modino; Borja, Conde, Rubí, Fran; Melgosa, Óscar (Calderón, m.78), Tomás (Edgar, m.58), 
           Jimeno (Brit, m.68); Marcos y Torre. 
Racing B:  Óscar Santiago; Gonzalo, Pinillos, Jonathan, Albertí; César, Tato, Fernando Fernández (Álvaro González, m.85), 
           Javi Rodríguez (Javi Martínez, m.64); Maxi (Roberto Cano, m.64), Docal. 
Referee:  Ortega Romano
Final 2 (22-10-2010, Santander (la Albericia))
Racing Santander B - CD Cayón			2-1
  [1-0 Roberto Cano 9´, 1-1 Marcos 56´,
   2-0 Javi Martínez 79´]
Racing B:  Oscar Santiago; Gonzalo (Maxi Sepúlveda 78), De Amo, Martínez Barrio, Álvaro Gonzalez; Tatto, Ramón Arcas, 
           Fernando Fernández, Javi Rodríguez; Roberto Cano (Javi Martínez m. 62), Adrián León (Borja Docal 62).
CD Cayón:  Jandro; Francis (Edu 81), Conde, Azpiazu, Fran (Rubi 72); Melgosa, Zurita, 
           Tomás, Gimeno (Edu 69); Marcos, Britz.
Referee:  González Crespo

2012

Quarter Final (xx-08-2011, xx-08-2011)
AD Siete Villas - SD Buelna			1-1  3-1
CD Cayón - SD Rayo Cantabria			1-0  0-4
CD Arenas de Frajanas - Gimnástica Torrelavega	0-4  0-5
Semifinals (01-09-2011, 08-09-2011)
CD Siete Villas - SD Rayo Cantabria		2-2  3-0 * Rayo Cantabria, sanctioned
Racing de Santander B - Gimnástica Torrelavega	1-0  1-0
Final (28-09-2011, 20-10-2011)
Racing de Santander B - AD Sietes Villas	3-0  1-1
Final 1 (28-09-2011, Santander (Campo 2, El Sardinero))
Racing de Santander B - AD Siete Villas		3-0
  [1-0 Maxi 13´, 2-0 Jaime Isuardi 36´, 
   3-0 Ariz (pp) 65´]
Racing B:     Pablo Herrero; Martínez Barrio (Resines 68), Pau Albertí, Estrada (César de la Hoz 46), Guitián; 
              Sepúlveda, Borja Docal, Javi Rodríguez (Roberto Cano 62); Jaime Isuardi, Javi Martínez.
Siete Villas: Jesus; Ariz, Toño, Alex, Cagigas; Del Olmo (Rubén Obregón 67), Vichu, Oscar, 
              Chema; Jaime (Luis Ángel 46), Jose (Espino 46).
Referee:  González Crespo
Final 2 (20-10-2011, Castillo (San Pedro))
AD Siete Villas - Racing Santander B		1-1
  [1-0 Esteban 79´, 1-1 Jaime Isuardi 86´]
Siete Villas: Luci; Aritz, Cagigas, Cedaya, Viti; Jairo, Jaime (Espino 60), Pablo (Chema 60), 
              Platero (Rubén 79); Esteban, José.
Racing B:     Oscar Santiago; Resines, Pau Albertí, Jonathan de Amo, Estrada; Inoussa, Guitián (César de la Hoz 55), 
              Roberto Cano, Borja Docal (Javi Martínez 70); Jaime Isuardi, Javi Rodríguez (Cote 60).
Referee:  Gándara Gutiérrez

2013

Semifinals (15-08-2012,  05-09-2012)
CD Cayón - SD Rayo Cantabria			2-0  2-5 (22-08-2013)
Cultural Guanizo - Racing Santander B		1-1  0-2 (06-09-2013, 19-09-2013)
Final (10-10-2012,  31-10-2012)
Racing de Santander B - Rayo Cantabria		3-1  2-0
Final 1 (10-10-2012, Santander (la Albericia))
Racing Santander B - Rayo Cantabria		3-1
  [1-0 Tato (p) 24´, 1-1 Lavín 81´,
   2-1 Guillermo Méndez 83´, 3-1 Tato 91´]
Racing B:     Pablo Herrero; Guillermo Pedrajo (César, min. 50), Saúl, Javi Barrio, Estrada (Quique Rivero, min. 67); 
              Butra, Sañudo, Maxi Seúlveda, Pereda (Bruno, min. 73) ; Tato, Guillermo Méndez.
R. Cantabria: Toño; Felipe, Nano, Gonzalo, Pabluco; Luis (Gat, min. 73), Lipe, Lavín, 
              Pablo Rodríguez; Aaron (Saúl, min. 65), Besoy (Rocha, min. 55).
Referee:  Toca Alonso
Final 2 (31-10-2012, Santander (San Román))
Rayo Cantabria - Racing Santander B:		0-2
  [0-1 Maxi Sepúlveda 36´, 0-2 Guillermo Méndez 84´]
R. Cantabria: Faizu; Felipe, Nano, Nené, Gonzalo; Chema (Aarón, m.69), Besoy (Luis, m.75), 
              Lavín, Pablo (Rocha, m.58); Saúl, Lipe.
Racing B:     Pablo Herrero; Javi Barrio, Saúl, Estrada, Borja García; Butra, Sañudo (Montiel, m.55), 
              Guillermo Méndez, Javi Pereda (Bruno Pascua, 790); Tato, Maxi Sepúlveda (Isuardi, m.79)
Referee:  Fernández Salas

2014

Quarter Final (14-08-2013, 20-08-2012)
AD Siete Villas - Gimnástica Torrelavega	2-3  1-1
CD Cayón - Santoña CF				0-0  2-3
SD Noja - CD Laredo				2-2  0-1
Racing de Santander B - SD Rayo Cantabria	1-1  3-5			
Semifinals (04-09-2013,  18-09-2013)
Santoña CF - Gimnástica Torrelavega		1-2  1-2
SD Rayo Cantabria - CD Laredo			0-0  0-2
		
Final (02-10-2013,  09-10-2013)
Gimnástica Torrelavega - CD Laredo		2-1  0-1
Final 1 (02-10-2013, Torrelavega (El Malecón))
Gimnástica Torrelavega - CD Laredo		2-1
Final 2 (09-10-2013, Laredo (San Lorenzo))
CD Laredo - Gimnástica Torrelavega		1-0
  [1-0 Del Olmo 64´]
CD Laredo:   Chus; Cano, Juanlu, Moreira, Borja; Asier (Óscar, 90’), Dani (Tocornal, 65), 
             Del Olmo, Nacho; Fran, Toño.
Gimnástica:  Manu; Salcines (José Luis, 76’), Zalo, Igor Engonga, Mario; Siro, Lipe, 
             Jorge Gómez, Bruno Pascua; Miguelín (Vinatea, 68’). Yayo (Vitienes, 58’).

2015

Quarter Final (16-08-2014)
Rayo Cantabria - CD Cayón			0-1
CD Laredo - SD Gama				2-0
CD Tropezón - Racing de Santander B		3-0
U. Montañesa Escobedo - Sietes Villas   	1-1 (3-1 pen)
Semifinals (17-08-2014)
CD Laredo - CD Cayón				2-1
CD Tropezón - Unión Montañesa Escobedo  	3-1
Final (09-09-2014, Santander, Estadio Campos Sport Sardinero)
CD Tropezón - CD Laredo				3-2
  [1-0 L. González 25´, 1-1 Bubu (p) 36´, 
   2-1 Estrada 41´, 2-2 Vinatea, 3-2 Rafa 59´]
CD Tropezón:  Andoni; Iñaki (m. 65 Juan Carlos ), Cote, Nacho (m. 74 Dani), Conde; Igor, 
              Óscar (m. 12 Rafa), Luis González; Perujo, Sota, Estrada.
CD Laredo:    Pablo; Tono, Trobo, Juan, Santi Vélez (m. 84 Cano); Óscar, Asier (m. 64 Igor), 
              Bubu, Vitanea, Del Olmo, Dani (m. 67 Camino).

2016

Quarter Final (13-08-2015)
Rayo Cantabria - CD Cayón			0-3
SD Textil Escudo - Racing de Santander B 	0-0 (10-11 pen)
SD Revilla - Gimnástica Torrelavega		0-2
Atlético Albericia - CD Tropezón		1-1 (4-2 pen)
Semifinals (16-08-2015)
Racing de Santander B - Gimnástica Torrelavega	1-1 (3-4 pen)
Atlético Albericia - CD Cayón			0-3
Final (01-09-2015, Santander, Estadio Campos Sport Sardinero)
Gimnástica Torrelavega - CD Cayón		1-0
  [1-0 Marco 19´]
RS Gimnástica:  Pablo; Camus, Bustillo, Víctor, Mario; Fonso, Marco (m. 62 Siro), Roberto, 
                Dorronsoro (m. 70 Melli); Maxi (m. 45 Primo), Jony
CD Cayón:       Rubén; Iván Salcines, Guille, Mier, Rubi; Lila, Cagigas (m. 75 Esteban), 
                Lavín, Briz (m. 60 Álvaro); Marcos (m. 63 Luis), Diego.

2017

Quarter Final (11-08-2016)
Gimnástica Torrelavega - CD Tropezón		3-1
SD Rayo Cantabria - Castro FC			2-1
Racing de Santander B - Unión Montañesa		2-2 (3-2 pen)
CD Cayón - CF Vimenor				0-2
Semifinals (15-08-2016)
Gimnástica Torrelavega - SD Rayo Cantabria	2-2 (1-3 pen)	
Racing de Santander B - CF Vimenor		1-0
Final (14-09-2016, Santander, Estadio Campos Sport Sardinero)
Racing de Santander B - SD Rayo Cantabria	1-0
  [1-0 Goñi 92´]
R. Santander B: Viorel; Adrián, Puras, Javi Gómez, Borja; Alex, Prada (m. 70 Richi), 
                Josemi, Pablo Goñi; Pau Miguélez (m.93 Cárcoba), Unai.
Rayo Cantabria: Rafa; Raúl Marín, Sofi (m. 75 Pérez), Ibon, Vilarchao; Essomba, 
                Domi (m. 42 Denny), Jerín, Nata, Sosa (m. 50 Barletta), Perry.

2018

Quarter Final (12,13-08-2017)
Racing de Santander B - AD Sietes Villas	7-0
CD Tropezón - Unión Montañesa Escobedo		0-1
CD Laredo - SD Barreda Balompié			1-0
CD Cayón - Cultural Deportiva Guranizo		3-0
Semifinals (15-08-2017)
Racing de Santander B - Unión Montañesa 	1-3
CD Laredo - CD Cayón				1-1 (3-4 pen)
Final (14-09-2017, Santander, Estadio Campos Sport Sardinero)
Unión Montañesa Escobedo - CD Cayón 		3-0
  [1-0 Héctor Tirado 46´, 2-0 Vitali 58´, 3-0 Richi 70´]
UM Esobedo: Rafa; Adrián, Richi, Nando, Berto; Quinta, Dani (m.80 Rojas), Pepín, 
            Vitali (m.75 Héctor Marcos); Bubu (m. 72 Marco), Héctor Tirado.
CD Cayón:   Manu; Iván (m. 35 Íñigo), Quinta (m. 65 Besoy), Bolado, Estrada; Pablo, 
            Michel, Lavín, Chema; Marcos, Miguel (m.65 Torre)

2019

Quarter Final (09-08-2018)
CD Tropezón - UD Samano				2-1
CD Laredo - SD Textil Escudo			1-0
Racing Santander B - CD Cayón			1-1 (1-4 pen)
Unión Montañesa - SD Barreda Balompié		0-0 (4-3 pen)
Semifinals (15-08-2018)
CD Tropezón - CD Laredo				2-0
CD Cayón - Unión Montañesa			0-1
Final (12-09-2018, Santander, Estadio Campos Sport Sardinero)
Unión Montañesa Escobedo - CD Tropezón		2-3
  [1-0 Vitali 93´, 1-1 Miki 95´, 1-2 Izán 104´, 
   2-2 Pepín 119´, 2-3 Miki 120´]
UM Escobedo:  Rafael; Adrián, Germán, Fernando (m.78 Víctor), Izan; Alberto (m.90 Somavilla), 
              Laro, Pepín, Bubu (m.52 Vitali); Carlos, Daniel.
CD Tropezón:  Rubén; Zorrilla, Rafa (m.108 Bustillo), Chamorro, Álex; Luis Gómez, Víctor (m.59 Jorge), 
               Luis González (m.59 Riki); Zarandona, Fresno, Miki.

2020

Quarter Final (11-08-2019)
CD Bezana - UD Sámano				3-1
RS Gimnástica Torrelavega - SD Textil Escudo	3-1
CD Cayón - CF Vimenor				1-1 (5-3 pen)
CD Tropezón - SD Torina				3-0
Semifinals (15-08-2019)
CD Tropezón - CD Cayón				2-1
RS Gimnástica Torrelavega - CD Bezana		1-1 (4-3 pen)
Final (27-08-2019, Torrelavega, Estadio El Malecón) 27-08-2020
RS Gimnástica Torrelavega - CD Tropezón		1-3
  [0-1 Fresno 17´, 1-1 Vitienes 81´, 
   1-2 Jorge 96´, 1-3 Fresno (p) 114´]
TS Gimnástica: Peón; Fer( m.106 Emilio), Fermín, Camus, Chamorro( m.46 Luis Alberto); Cusi, 
               Vitienes, Roberto, Salas; Prada( m.68 Palazuelos), Saúl(m.52 Ito).
CD Tropezón:   Iván; Zorrilla, Pala, Abad, Mier; Álex Díaz( m.70 Manu Gómez), Marcos Fernández( m.66 Iago, m.91 Jorge)), 
               Luis Gómez; Perujo, Fresno, Mario( m.75 Marcos Caballero).

2021

**Not played
 


2022

Quarter Final (21,22-08-2021)
CD Tropezón - UC Cartes				1-1 (4-5 pen)
RS Gimnástica Torrelavega - SD Textil Escudo	3-0
CD Laredo - Selaya FC				1-1 (1-3 pen)
UM Escobedo - CF Vimenor			3-1
Semifinals (29-08-2021)
UM Escobedo - Selaya FC				1-1 (4-2 pen.)
RS Gimnástica Torrelavega - UC Cartes		2-0 
Final (15-08-2021, Torrelavega (El Malecón))	
RS Gimnástica Torrelavega - UM Escobedo		4-0
  [1-0 Carlos Tobar 34´, 2-0 Dani Álvarez 58´, 
   3-0 Basurto 60´, 4-0 Altadill 89´]
RS Gimnástica:   Rafa Pedrero; Fer, Chamorro (Montiel, 61’), Marotías, Delgado; Alberto Gómez, Unai, Héctor Tirado (Vitienes, 61’); 
                 Dani Álvarez (Altadill, 72’), Somavilla (Basurto, 56’), Tobar (Héctor Marcos, 72’).
UM Escobedo:     Juan Martín; Ríos (Iñaki, 60’), Mario (Brayan, 70’), Samuel, Valentín; Izam, Manu (Juancar, 60’), 
                 Neco Rubayo; Laro (Nando, 73’), Gonzalo Peña y Nacho (Poo, 60’).
Referee:  Bárcena Ruiz

2023

Quarter Final (20,21-08-2022)
CD Cayón - CD Guarnizo				2-1 
CD Tropezón - Atlético Albericia		1-1 (4-3 pen)
UM Escobedo - UD Sámano				0-0 (4-3 pen)
CD Naval - SD Torina				0-0 (5-3 pen)
Semifinals (27-08-2022)
CD Cayón - CD Naval				0-1
CD Tropezón - UM Escobedo			0-0
Final (15-09-2022, Reinosa (Municipal))	
CD Naval - CD Tropezón				0-0     [CD Naval 4-2 on pen.] 
  [-]
CD Naval:     Lavin; Pacheco, Víctor Ruiz, Cagigas  (Sepúlveda 67´), Daniel Martínez; Daniel González (Castelnoble 45´), Garrido (Merino 77´), 
              De María, Sergio García; Carlos Álvarez, Morales (Álvaro Fernández 45´).
CD Tropezón:  Mario Fernández; Rubio, Marcos Fernández (Bouboulis 73´), Vitienes (Sazatornil 61´), Daniel Gómez (Tresgallo 61´); 
              Ignacio Lorenzo (Valentín Sánchez 45´), Lavin, Ademán, Bastante (Pechero 81´); Kevin García, Villar.
Referee:  Cobo Torres
 

List of Copa RFEF Finals

About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 20 Sep 2022

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2018/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.