Spain - Copa RFEF - Fase Autonómica (Extremadura)


The Copa Real Federación Española de Fútbol, popularly known as the Copa Federación (Federation Cup) or Copa RFEF, is a Spanish football competition for teams from the Segunda División B,
the Tercera División and sometimes from the Preferente Regional who have failed to qualify or have been eliminated in the first round of the Copa del Rey.

The champions clubs of the regional or regional phase, go on to dispute the national phase of the RFEF Cup.

The current Copa Federación, created in 1994, is not considered by the RFEF the same as the original one.


Palmares
 Copa RFEF (Fase Autonómica de Extremadura)
 1993-94 UP Plasencia

 1994-95 Jerez CF
 1995-96 CP Cacereño
 1996-97 CD Don Benito
 1997-98 CP Cacereño
 1998-99 Sporting Villanueva      3-3  1-0  UP Plasencia
 1999-00 Jerez CF                 4-2  3-0  CP Cacereño
 2000-01 Jerez CF                 3-0  5-0  CP Sanvicenteño
 2001-02 Jerez CF                 4-0  1-2  UP Plasencia
 2002-03 CD Don Benito            6-1  3-3  CD Díter zafra
 2003-04 CD Don Benito            0-1  1-0  Jerez CF              [CD Don Benito 3-2 pen]
 2004-05 UD Mérida                1-1  2-0  Jérez CF
 2005-06 CD Don Benito            3-1  2-2  CF Extremadura
 2006-07 CD Don Benito            3-1  0-1  CD Díter Zafra
 2007-08 CD Don Benito            1-0  2-0  CD Díter Zafra
 2008-09 UD Badajoz                    1-0  CF Villanovense
 2009-10 Jerez CF                      0-0  CP Cacereño           [Jerez CF 4-3 pen]
 2010-11 Jerez CF                      1-0  CD Don Benito
 2011-12 Jerez CF                      3-0  SP Herrera
 2012-13 EF Emérita Augusta            2-1  UD Fuente Cantos
 2013-14 Atlético San José             2-1  Jerez CF
 2014-15 Arroyo CP                     3-1  UP Plasencia
 2015-16 CD Badajoz                    2-1  CD Don Benito
 2016-17 CD Badajoz                    5-0  CP Cacereño
 2017-18 UP Plasencia                  4-1  Olivenza FC
 2018-19 CP Cacereño                   0-0  Mérida AD            [CP Cacereño on pen.]
 2019-20 Arroyo CP                     2-1  CF Trujillo
 2020-21 Moralo CP                     3-2  UD Fuente de Cantos
 2021-22 Moralo CP                     2-0  SP Villafranca
 2022-23 CF Trujillo                   2-1  UD Fuente de Cantois


Number of Wins:

 7 Jerez CF (Jerez de los Caballeros, Badajoz)

 6 CD Don Benito (Badajoz)

 3 CP Cacereño (Cáceres)

 2 UP Plasencia (Cáceres)
   CD Badajoz
   Moralo CP (Navalmoral de la Mata, Cáceres)
   Arroyo CP  (Arroyo de la Luz, Cáceres)

 1 Sporting Villanueva (Villanueva del Fresno, Badajoz)
   UD Mérida (Badajoz)
   UD Badajoz
   EF Emérita Augusta (Mérida, Badajoz)
   Atlético San José (Almendralejo, Badajoz)
   CF Trujillo (Trujillo, Cáceres)
  


1994

UP Plasencia


1995

Jerez CF


1996

CP Cacereño

1997

CD Don Benito

1998

CP Cacereño

1999

Final
Sporting Villanueva - UP Plasencia	3-3  1-0

2000

*Only 4 teams

Semifinals (08-12-1999) (16-12-1999)
CD Coria - CP Cacereño			x-x  x-x
Jerez CF - 
Final (25-01-2000)  (09-02-2000)
Jerez CF - CP Cacereño                  4-2  3-0
Final 1 (25-01-2000, Jerez de los Caballeros (Manuel Calzado))
Jerez CF - CP Cacereño			4-2
  [
Jerez CF:  José Luis; Pinto, Ceballos, Julio Puig, Mario; Quique, Migue, Zornoza, Kiko; 
           Capi (Bebeto 80´), Chico (Alfonso 65´).
Cacereño:  Juanjo (Nono); Ilde, Rubén, Ferrona, Tejeda (Angelito), Juan Diego, Julio, 
           Abel Camacho (José Vicente 46´), Fali, Paniagua, Raúl Polo (Luismi 62´).
Final 2 (09-02-2000, Cáceres (Príncipe Felipe))
CP Cacereño - Jerez CF			0-3
  [0-1 Iván 4´, 0-2 Kiko 16´, 
   0-3 Kiko 37´]
Cacereño:  Romero; Raúl Polo, Jaime, Benito, Gordi, Abel Camacho, Manolete (Jordi 46´), 
           Santi Polo (Edu Sánchez 46´), José Vicente; Luismi, Encinar.
Jerez CF:  José Luis; Tián (Julio Puig 54´), Pinto, Pipe Ceballos, Cidoncha;
           Zornoza, Alfonso (Quique 46´), Capi, Etxaburu; Iván (Chico 46´), Kiko.

2001

*Only 2 teams
Final (16-11-2000)  (15-02-2001) 
CP Sanvicenteño - Jerez CF		0-3  0-5
Final 1 (16-11-2000, San Vicente de Alcántara (Municipal))
CP Sanvicenteño - Jerez CF		0-3
  [0-1 Lelo 11´, 0-2 Álex 38´, 
   0-3 Sergio 45´]
Sanvicenteño: Óscar; Mini, (Israel 46´), Agüi, Morato, Ale; Jaime, Tarento (Carlos 59´), 
              José Luis (Sergio 46´), Reino; Galé, Pedro.
Jerez CF:     Josean; Ico, César, Kiko (Bebeto 60´), Dávila, Alfonso (Navarro 46´), 
              Lelo (Tián 46´), Íñigo, Alex; Rogelio, Sergio.
Referee:  Rangel Merchán
Final 2 (15-02-2001, Jerez de los Caballeros (Manuel Calzado))
Jerez CF - CP Sanvicenteño		5-0
  [1-0 Jorge 35´, 2-0 Lelo 40´, 
   3-0 Rubio 53´, 4-0 Rubén 58´, 5-0 Carlos Abela 61´]
Jerez CF:
Sanvicenteño:
Referee:

2002

*Only 4 teams

Semifinals (04-10-2001)  (12-10-2001) (25-10-2001)
Jerez CF - CD Don Benito  		2-2  1-0
CP Cacereño - UP Plasencia		1-2  x-x
Final (15-11-2001) (06-12-2001)
Jerez CF - UP Plasencia			4-0  1-2
Final 1 (15-11-2001, Jerez de los Caballeros (Manuel Calzado))
Jerez CF - UP Plasencia			4-0
  [1-0 Sergio 47´, 2-0 Sergio 82´, 
   3-0 Barrero 87´, 4-0 Sergio 89´]
Jerez CF:  Pisón; Paco Ortega, Marco, Mario, Óscar Castillo; Alfonso, Tete, 
           Álex (Etxaburu 61´), Sergio; Barrero, Ávalo.
Plasencia: Edu; Cobos, Carlete, Arsé, Boceta; Carlos (David 61´), Rai, Luismi, 
           Carretero (Sergio 88´); Crece, Escalante (Alberto 85´).
Referee:  
Final 2 (06-12-2001, Plasencia (Ciudad Deportiva))
UP Plasencia - Jerez CF			2-1 
  [0-1 Sergio 45´, 0-2 Óscar 57´, 
   1-2 Luismi 66´]
Plasencia: Edu; Pedro (David 56´), César Sánchez, Carlete; Asar, Santos (De Pablo 57´); 
           Crece, Diego, Luismi, Escalante (Carretero 74´); César Reyes.
Jerez CF:  Pisón; Mario, Paco Ortega, Barrero, Óscar Castillo, Alfonso, Lelo, Ávalo (Marco 46´), 
           Sergio (David Copito 59´); Etxaburu, Alex (César Monge 59´).
Referee:

2003

*Only 2 teams
Final (26-09-2002)  (10-10-2002)
CD Diter Zafra - CD Don Benito		1-6  3-3

2004

Semifinals (18-09-2003, 02-10-2003)
UD Mérida – Jerez CF                     0-0  1-2
CP Arroyo - CD Don Benito                1-0  0-3


Final (23-10-2003, 29-10-2003)
CD Don Benito - Jerez CF                 0-1  1-0  [CD Don Benito 3-2 pen] 
Final 1 (23-10-2003, Don Benito (Vicente Sanz))
CD Don Benito - Jerez CF		0-1
  [0-1 Toro Delgado 75´]
Don Benito:
Jerez CF:   Manu; Toro Delgado, Chema.....
Referee:
Final 2 (29-10-2003, Jerez de los Caballeros (Manuel Calzado)) 
Jerez CF - CD Don Benito		 0-1  [Don Benito 2-3 on pen]
  [0-1 Víctor]
Jerez CF:   Manu; Tián, Rubio (Raúl Torres 46´), Zamorano, Marcos Suárez; Olivar, Joaquín (Chema (aet)), 
            Marcos, Toro Delgado; Sergio Beato, Ramón (Iván 46´).
Don Benito: Luisma; Chencho, Guirado (Jorge 61´), Vicente, Cobos; Agustín Izquierdo, Teo, 
            Berto, Víctor (Iván Moreno 46´), Serrano (Juan Diego 61´). 
Referee:  Santos Lozano

2005

Preliminary Round (08-09-2004, 16-09-2004)
CF Extremadura B  – CD Díter Zafra       2-4  1-2
CF Villanovense – UD Mérida              1-2  2-2
Sporting Villanueva Promesas – Jerez CF  1-1  0-1


Semifinal  (29-09-2004, 06-10-2004)
CD Díter Zafra – Jerez CF                0-1  0-0

Final (14-10-2004, 27-10-2004)
UD Mérida – Jerez CF                     1-1  2-0
Final 1 (14-10-2004, Mérida (Romano))
UD Mérida - Jerez CF			 1-1
  [1-0 Edu 14´, 1-1 Nico 87´]
UD Mérida:  Manu; Manuel Ángel, Muiño, Sergio, Sotero (Martínez 46´); Diego, Raúl (Benítez 70´), 
            Nacho, Troiteiro (Javi Vicente 46´); Amaro, Edu.
Jerez CF:   Miguel Ángel; Ramón, Morales, Green (Juan 57´), Juanma; De la Cruz (Galo 46´), 
            Manolo; Luis Ligero, David Hernández (Nico 63´); Alfonso, Chema.
Referee:  Quintero Siles
Final 2 (27-10-2004, Jerez de los Caballeros (Manuel Calzado))
Jerez CF - UD Mérida			 0-2
  [0-1 Javi 63´, 0-2 Troiteiro (p) 95´]
Jerez CF:  Miguel Ángel; Tián, Cisco, Ramón, Juanma; Hernández, Manolo (Galo 60´), 
           De la Cruz (Puntas 79´); Enrique, Ligero, David Hernández (Muñoz 68´).
UD Mérida: Manu; Manuel Ángel, Sotero, Muiño (Troiteiro 4´2), Pedro José; 
           Raúl (Sergio 84´), Copito, Amaro, Edu (Belencoso 57´); Javi, Pepe.
Referee:  Pardo Martínez

2006

Preliminary Round (15-09-2005, 22-09-2005)
CD Santa Marta  - CD Díter Zafra        0-1  1-3
CP Valdivia - CD Don Benito             0-1  2-2

Semifinals (29-09-2005, 06-10-2005)
CF Extremadura B - CD Díter Zafra       3-3  2-0
CD Don Benito - CF Villanovense         1-0  1-2

Final (20-10-2005, 17-10-2005)
CF Extremadura B  - CD Don Benito       1-3  2-2
Final 1 (20-10-2005, Almendralejo (Francisco de la Hera))
CF Extremadura B - CD Don Benito	1-3
  [0-1 Izquierdo 18´, 1-1 Luis Valladar 58´, 
   1-2 Jorge 69´, 1-3 Sergio 82´]
Extremadura B: Álex; Trinidad, Kiko (Rodrigo 75´), Pablo, Ito; Fernando Carmona, Luis Valladar, 
               Ortiz, Ordóñez; Antonio Rubio (Mario 58´), Bermúdez (David Carmona 46´).
CD Don Benito: Iñaki; Juanma, Chechu, Merino, Álex; Izquierdo, Marcos, Toboso, 
               Sergio (Cristian 84´); Roberto (Alfonso 70´), Jorge.
Referee:  Olivera Vázquez
Final 2 (27-10-2005, Don Benito (Vicente Sanz))
CD Don Benito - CF Extremadura B	 2-2
  [1-0 Serrano 2´, 1-1 Fernando Carmona 40´,
   1-2 Uceda (p) 68´, 2-2 Sergio 72´]
CD Don Benito: Pachi; Juanma, Johny, Toboso, Álex; Izquierdo, Jorge, Alfonso, 
               Sergio (Christian 90´); Gervasio (José Manuel 83´), Serrano (Rafa 46´).
Extremadura B: Álex (Nico 57´); Trinidad, Nando, Durán, Chico (Kiko 50´), Rodrigo, 
               Luis Valladar (Ordóñez 46´), Ito, Fernando Carmona; Uceda, David Carmona.
Referee:  López Acera

2007

Semifinals (21-09-2006, 05-10-2006)
CD Díter Zafra - CF Extremadura B       4-3  3-2
CP Valdivia - CD Don Benito             1-1  0-2

Final (19-10-2006, 26-10-2006)
CD Díter Zafra - CD Don Benito          1-3  1-0
Final 1 (19-10-2006, Zafra (Nuevo Estadio))
CD Díter Zafra - CD Don Benito		1-3
  [0-1 Valencia 4´, 0-2 Valencia 18´, 
   1-2 Gori 35´, 1-3 Garrido 80´]
Díter Zafra: Frutos; Gori, Redondo (Anthony 60´), Nieto, Javi Gómez; Rubio, Ángel, 
             Manuel, Toboso; Laur (Copife 46´), Rodri (Donoso 46´).
Don Benito:  Pablo; Mora, Yeyo, Cobos, Checho; Dani, Kiko, Gugu (Teo 75´), 
             Valencia (Garrido 65´), Alberto, Felipe (Gónalo 78´)
Referee:  Moruno Gala
Final2 (26-10-2006, Don Benito (Vicente Sanz))
CD Don Benito - CD Díter Zafra		0-1
  [0-1 Rubio 85´]
Don Benito:  Pablo; Checho, Yeyo, Cobos, Gurtu; Dani, Kiko (Gonzalo 60´), Alberto, 
             Pablo Valencia (Garrido 67´); Gugu, Felipe (Ángel 62´), 
Díter Zafra: Frutos; Gori, Alfonso, Nieto, Javi Gómez; Redondo, Donoso, Manuel, 
             Toboso (Rubio 80´); Laur (De la Cruz 46´), Rodri.

2008

*Only 2 teams
Final (17-10-2007) (24-10-2007)
CD Díter Zafra - Don Benito 		0–1 0–2
Final 1 (17-10-2007, Zafra (Nuevo Estadio))
CD Díter Zafra - CD Don Benito		0-1
  [0-1 Ordóñez 65´]
Final 2 (24-10-2007, Don Benito (Vicente Sanz))
CD Don Benito - CD Diter Zafra		2-0
  [1-0 Germán 27´, 2-0 Germán 47´]
Don Benito:  Delgado; Checho, Vilarchao, Dani (Julio Cobos), Germán (Iván Fernández), 
             Teo (Serrano); Otero, Ferreirinha, Víctor Moriano; Domínguez, Alberto,
Díter Zafra: Carlos; Gori, Alfonso (Carrasco), Chico, Rodolfo; Cano, Copito, De la Cruz, 
             Iván (Gonzalo); Toboso (Alberto), Valladar.
Referee:  Moruno Gala

2009

Qualifying round (20, 24-08-2008)
UD Talavera la Real - UD Badajoz        0-2 (14-08-2008)
CD Santa Marta - Jerez CF               1-1                 [Jerez CF pen]
Extremadura CF - CD Díter Zafra         0-3 (20-08-2008)
Ciudad de Trujillo - CD Badajoz         1-2 (20-08-2008)
Ciudad de Plasencia CF - CP Cacereño    3-1 (24-08-2008)
Gimnástico Don Benito - CF Villanovense 0-1 (24-08-2008)

Quarterfinals (10-09-2008)
CF Villanovense - Ciudad de Plasencia   5-0**
Jerez CF - CD Badajoz                   1-1  [Badajoz 3-4 pen]
UD Badajoz - CD Díter Zafra             1-0

** El vencedor de esta eliminatorio, pasa directamente a la final.
** The winner of this round goes directly to the final.

Semifinal (02-10-2008)
CD Badajoz - UD Badajoz                 1-3
CF Villanovense                         *exempt

Final (28-10-2008, Villafranca de los Barros (Municipal))
CF Villanovense - UD Badajoz            0-1
  [0-1 David Agudo 16´]
Villanovense: Damián II; Jaraíz, Zamora, Dani Fernández, Chamorro; Valverde, David Ruiz,
              Edu Jurado, Juan Diego, Bedate.
UD Badajoz:   Poli; Jesús Caballero (André), Perico, Pérez, Luci; Luis Carlos, Chispa,
              Mañas, Emilio, David Agudo...


2010

First round
CF Navalmoral - CF Villanovense		2-1 (12-08-2009)
UD Fuente de Cantos - Jerez CF		1-3 (12-08-2009)
CD Coria - CP Cacereño			2-4 (12-08-2009)
CD La Albuera - Imperio de Mérida CP	0-4 (12-08-2009)
CD Torviscal - CD Don Benito		4-1

Second round (20-08-2009)
CD Torviscal - Jerez CF			0-4
CD Montehermoso - CP Cacereño		1-3
CF Navalmoral - Imperio de Mérida CP    0-4

Semifinal (26-08-2009)
CP Cacereño - Imperio de Mérida CP	3-3  [CP Cacereño 6-5 pen]

Final (28-10-2009, Mérida (Romano))
CP Cacereño - Jerez CF			0-0  [Jerez CF 3-4 pen]
  [-]
CP Cacereño: Manu Polo; Palero, Gonzalo, Cazorla (Antonio 54´), Borja; Estévez, Carlitos, 
             Manuel Maestre (Manuel Sánchez 56´), Sergio (Luis 62´); Mohammed, Valtierra.
Jerez CF:    Álex; Félix, Maiquez, Ferreirinha, Vilarchao; Dani, Guille, José Carlos (Yeyo 75'), 
             Quintana (Pablo Valencia 66'); Jacobo (Juanma Ortiz 59'), Dudi.
Referee:  Hernández Maeso

2011

First round (08-08-2010)
CD Díter Zafra - CF Villanovense	2-2  [Díter Zafra 4-3 pen]
UP Plasencia - Ciudad Plasencia CF	3-2
AD Zurbarán - CD Don Benito		2-3
CD Burguillos - Jerez CF		2-4
CD Coria - Arroyo CP			3-6
Racing Valverdeño - AD Cerro Reyes	4-1

Second round (15-08-2010)
UP Plasencia - Arroyo CP		0-4
Racing Valverdeño - Jerez CF		0-2


Semifinals (22-08-2010)
CD Díter Zafra - CD Don Benito		1-1  [Don Benito 3-4 pen]
Jerez CF - Arroyo CP			0-0  [Jerez CF 7-6 pen]

Final (12-10-2010, Villafranca de los Barros (Muicipal))
CD Don Benito - Jerez CF		0-1
  [0-1 David Gascón 1´]
CD Don Benito:
Jerez CF:      Álex; Maiquez, Julio (Mauri 60'), Ferreirinha, Jesús Cruz; Berto, Guille, Parra (Chico Díaz 75'), 
               Copito (Iván Fernández 60'), Gonzalo (Jacobo 75'), Juanito de la Cruz.

2012

First round (07-08-2011)
CP Alburquerque - CA Pueblonuevo	0-3
SP Herrera - CD Don Benito		2-1
AD Llerenense - Jerez CF	        0-4


Semifinal (13-08-2011) (28-08-2011)
SP Herrera - CA Pueblonuevo		1-1  [SP Herrera 5-4 pen]
* Jerez CF accede a la final por sorteo.
* Jerez CF accesses the final by draw.

Final (08-09-2011, Romero Cuerda, Villanueva de la Serena, )
SP Herrera - Jerez CF			0-3
  [0-1 Del Puerto 5´, 0-2 Calderón, 
   0-3 Barrero (p) 73´]
SD Herrera: Juan; Ismael, Francis (pacheco 86´), Pirro, Ricardo; Miguel, Risquillo, Rubencito (Jesús 65´), 
            Isidro (Javi Roncero 70´); Raúl (Efrén 73´), Javi Agudelo.
Jerez CF:   Álex; Regino, De las Heras (Mauri 45'), Diego Romero, Chamorro; Jesús Rubio, Guille, 
            Diego Barrero, Mario Mora (Fran Piku 70'), Migui (Chicho 70'), Chema (Calderón 45').

2013

First round (12-08-2012)
CP Montehermoso - UP Plasencia		1-3
CP Olivenza - Racing Valverdeño		1-0
EF Emérita Augusta - CD Díter Zafra	1-1  [Emérita 5-4 pen]
Jerez CF - UD Fuente Cantos		1-1  [Fuente Cantos 4-5 pen]

Second round (26-08-2012)
EF Emérita Augusta - UP Plasencia	1-0
CP Olivenza - CD Talarrubias		3-0

Third round (05-09-2012)
CD Olivenza - UD Fuente Cantos		2-2  [Fuente Cantos pen]
EF Emérita Augusta			* (Accede por sorteo-Access the final by lottery)

Final (25-10-2012, Villafranca de los Barros (Municipal))
EF Emérita Augusta - UD Fuente Cantos	2-1
  [0-1 Javi Polo, 1-1 Écija 50´, 
  2-1 José Antonio Rubia]

2014

First Round (04-09-2013)
Jerez CF - CD Díter Zafra		5-1
Semifinal (11-09-2013)
Jerez CF - CP Cacereño			1-0
Atlético San José - CF Villanovense	1-0
Final (16-10-2013, Badajoz, El Vivero))
Atlético San José - Jerez CF		2-1
  [1-0 Ordóñez 7´, 2-0 Lauri 37´, 
   2-1 Ramiro 85´]
At. San José: Sebas Gil; Dieguito, Ricardo Durán, Fernando Carmona, Francis; Juanan (Pildo 77´), Javi Asensio, 
              José Antonio (Cristian 65´), Ordóñez (Jorge González 81´); Mendo, Lauri.
Jerez CF:     Alex; Aguza, Javi Vila, Israel Centeno; Barrero, Jorge Zafra, 
              Domingo (Manu 60´), Oli, Ramiro; Mario Tomé (Chema 77´), Jesús.

2015

First Round (27-08-2014)
Moralo CP - UP Plasencia		0-1
CP Valdivia - CP Cacereño		0-1
Jerez CF - CD Díter Zafra		3-3  [Jerez CF pen]
CP Sanvicenteño - Arroyo CP		1-2 
At. San José				*exempt
Second Round (03-09-2014)
Atlético San José - Jerez CF		1-1  [At. San José 4-2 pen] 
UD Plasencia - CP Cacereño		1-1  [UD Plasencia 5-3 pen.]
Arroyo CP				* exempt
Semifinals (10-09-2014)
Atlético San José Promesas - Arroyo CP	0-7 
UD Plasencia					*exempt
Final (08-10-2014, Calamonte (Estadio Municipal))
UP Plasencia - Arroyo CP		1-3
  [1-0 Alan Pedraza 16´, 1-1 Mauro 45´, 
   1-2 Rojas 48´, 1-3 Carlos Carrasco 75´] 
UP Plasencia: Riolobos; Juan F. Hernández, David Albarrán, Valenzuela (Sergio Campano 46´), Gilarte; Jairo Cruz, 
              Luis M. Álvarez (Barbero 80´), Alan Perlaza (Luis Vaquero 75´), Cristian Pérez; Óscar Mateos, Jaime Vecino,
Arroyo CP:    Lupardo; Hormigo, Francisco Fernández, Alberto Cayón, Carlos Javier Fernández; Lobato (David Alcalá 76´), Barrancos (Armero 46´), 
              Mauro Cabello, Rojas; Carlso Carrasco, Domingo Pérez (Pedro Capó 72´).
Referee:  Santos Caballero

2016

First Round (01,02-08-2015)
Deportivo Pacense - CD Badajoz		0-3
Atlético San José - CF Extremadura	1-2
CD Valdelacalzada - At. Pueblonuevo	0-1
CP Amanecer - CP Cacereño		0-3
CP Valdivia - CD Don Benito		2-3
CD Calamonte - Arroyo CP		1-1  [Arroyo on pen]
UD Fuente de Cantos - Jerez CF		2-3
CD Santa Amalia - Moralo CP		1-1  [Moralo on pen]
Second Round (08,09-08-2015)
Jerez CF - CF Extremadura		1-1  [Jerez On pen]
Atlético Pueblonuevo - CD Badajoz	2-2  [Badajoz on pen]
Arroyo CP - CP Cacereño			2-0
CD Don Benito - Moralo CP		3-2
Semifinals (16,19-08-2015)
CD Badajoz - Jerez CF			4-0
CD Don Benito - Arroyo CP		3-2
Final (19-09-2015, Badajoz (Nuevo Vivero))
CD Badajoz - CD Don Benito		2-1
  [1-0 Nando Copete 1´, 1-1 Cristo 3´, 
   2-1 Chechu Moreno ] 
CD Badajoz:    Sergio Arenas; González, Jesús Muñoz, Carreño (David Gascón 83´), Torres: Roberto Gandara (Adrián González 78´), 
               Nando Copete, Chechu Moreno, Parada; Javier Álvarez, Abraham Pozo (Monroy 65´).
CD Don Benito: Víctor García; Calderón, Durán, Óscar Hernández (Ángel Gutiérrez 78´), Javier Ramiro; Barroso, Cristo, Martín Romo, 
               Patricio Moreno; Moruno (Abubakar 46´), Jaraiz (Carlos Manuel Rodríguez 53´),
Referee:  Morillo Cotano

2017

First Round (30,31-07-2016)
UD Fuente de Cantos - CD Díter Zafra	0-0 [Fuente de Cantos 5-3 pen]
UC La Estrella - Jerez CF		0-4
CD Santa Amalia - CP Valdivia		3-2
CP Amanecer - Arroyo CP			1-0
Olivenza FC - CD Badajoz		0-1
UD Montijo - Atlético Pueblonuevo	2-0
UP Plasencia - CD Coria			2-2 [Plasencia 4-2 pen]
Extremadura UD B - CD Calamonte		1-0
Moralo CP - CP Cacereño			0-2
Second Round (06,07-08-2016)
UD Montijo - CD Badajoz			1-3
CP Amanecer - Extremadura UD B		2-2 [Amanecer 10-9 pen]
CD Santa Amalia - CD Don Benito		0-1
UD Fuente de Cantos - Jerez CF		1-2
UP Plasencia - CP Cacereño		0-1
Third Round (14-08-2016)
CP Amanecer - CP Cacereño		1-1 [Cacereño 3-5 pen]
CD Don Benito - CD Badajoz		2-2 [Badajoz 4-5 pen]
Semifinal (21-08-2016)
Jerez CF - CD Badajoz			1-3
CP Cacereño - CP Amanecer		1-1 83-5 on pen.)
Final (08-09-2016, Don Benito, (Estadio Vicente Sanz))
CD Badajoz - CP Cacereño		5-0
  [1-0 Joselu 49´, 2-0 Gabri 53´, 3-0 José Ángel 60´, 
   4-0 Ruano 68´, 5-0 Paco Borrego 86´]
CD Badajoz:  Isi Jareño; Javichu, Paco Borrego, Pozo, David Gallego; Julio Rodao, Parada (José Ángel 52´), 
             Ruano, Marco Rosa (Gabri 34´); Adri (Joaqui 67´), Joselu.
CP Cacereño: Camacho; Carlos, Pablo, Asiel, Elías Molina; Juanqui, Nando, Xabi (Aarón 46´), 
             Copete; Pino (Kevin 53´) Martins (Cristian 72´).
Referee:  Moruno Gala

2018

First Round (30-07-2017)
EMD Acauchal - Extremadura UD B		0-1
Second Round (05,06-08-2017)
Atlético Pueblonuevo - UD Montijo	2-1
CD Diocesano - Arroyo CP		0-2
Olivenza CF - Jerez CF			2-0
CF Trujillo - Moralo CP			2-1
UP Plasencia - CD Coria			1-1 [Plasencia 4-3 pen]
CD Santa Amalia - CP Valdivia		1-2
Extremadura UD B - CP Amanecer		2-1
Quarter Final (11,13-08-2017)
CD Azuaga - Arroyo CP			4-1
CF Trujillo - UP Plasencia		1-2
CP Valdivia - Atlético Pueblonuevo	1-1 [Pueblonuevo on pen]
Olivenza FC - Extremadura UD B		2-1
Semifinals (20-08-2017)
CD Azuaga - Olivenza CF			1-2
Atlético Pueblonuevo - UP Plasencia	0-1
Final (07-09-2017, Miajadas, (Municipal))
UP Plasencia - Olivenza CF		4-1
  [1-0 Manu Moreira 34´, 1-1 Chicote 48´, 2-1 Aaron 50´, 
   3-1 Luismi (p) 70´, 4-1 Luismi 72´]
UP Plasencia: Álex Hernández; Dani Mateos, Pascu, Álex Jiménez, Juanals; Aarón (Borrallo 78´), 
              Cifu, Nuñez, Manu Moreira; Karim (Adri 83´), Luismi (Sergio Sánchez 72´).
Olivenza CF:  Ciga; Carlos Arias, Capa, Pekas (Folleco 87´), Hormigo; Juanjo, 
              Cabanillas (Atón 56´), Chicote, Álex (Sergio 15´); Casero, Jony.
Referee:  Pavón Guillén

2019

First Round (29-07-2018)
Arroyo CP - CD Diocesano		2-0
Second Round (01-08-2018)
Racing Valverdeño - Olivenza FC		0-1
UD Montijo - Mérida AD			0-2
CP Valdivia - CD Castuera		0-1
AD Llenerense - Jerez CF		0-3
Uxtremadura UD B - EMD Aceuchal		3-0
Arroyo CP - CP Cacereño			0-3
CD Valdelacalzada - At. Pueblonuevo	3-2
Moralo CP - UP Plasencia		3-0
Quarter Final (12-08-2018)
CP Cacereño - Olivenza FC		6-1
CD Castuera -  Mérida AD		1-4
CD Valdelacalzada - Extremadura UD B	0-1
Jerez CF - Moralo CP			0-3
Semifinals (16,19-08-2018)
Moralo CP - CP Cacereño			0-0 [CP Cacereño 1-3 on pen]
Mérida AD - Extremadura UD B		2-0
Final (11-10-2018, Mérida (Estadio Romano))
Mérida AD - CP Cacereño			0-0 [CP Cacereño on pen.]
  [-]
Mérida AD:   Alberto Díaz; Chavalés, Jiménez, Puertas, Calatrava (Javi Chino 90´); Curro, 
             Muneta (Montesinos 62´), Puyi (Heo 85´); Cristo (Flores 55´), Sanabria (Paco Tomás 110´), Villa.
CP Cacereño: Bernabé (Jordi López 46´); Neto, Rubén Sánchez, Alberto Delgado (Álvaro 98´), Keko (Carlao 87´); 
             Juan Carlos, Rodri (Berraco 61´); David López, Luismi (Marcos Torres 53´), Collantes (Chechu 74´); 
             Eloy Jiménez (Álex Rubio 46´).
Referee:  Delfa Ramos

2020

First Round (27-07-2019)
Olivenza CF - Jerez CF			1-1 [Olivenza CF on pen.]
Second Round (04-08-2019)
Arroyo CP - CP Cacereño			1-0
RCP Valverdeño - Olivenza FC		2-2 [RCP valverdeño on pen.]
CF Trujillo - CD Diocesano		2-2 [CF Trujillo on pen.]
UD Fuente de Cantos - AD Llenerense	1-3
EMD Aceuchal - Extremadura UD B		2-0
CD Miajadas - CP Valdivia		1-1
UD MOntijo - CD Calamonte		0-2
Quarter Final (11-08-2019)
CF Trujillo - EMD Aceuchal		0-0 [CF Trujillo on pen.]
Arroyo CP - CD Calamonte		1-1 [Arroyo CP on pen]
RCP Valverdeño - AD Llenerenze		3-0
CD Miajadas - Moralo CP			0-0 [CD Miajadas on pen.]
Semifinals (18-08-2019)
RCP Valverdeño - Arroyo CP		0-1
CD Miajadas - CF Trujillo		0-2
Final (04-09-2019, Villafranca de los Barros (Estadio Municipal))
CF Trujillo - Arroyo CP				1-2
  [0-1 Javi Bella 25´, 0-2 Javi Martín 44´, 1-2 Nombela 56´]
CF Trujillo: Jorge; Bussy, Nando, Nombela, Daniel Herrero; Iván (Edu González, 46’), Kevin Cortés, 
             Carlos Salas (Mario, 66’), Beato; Vadillo (Olmos, 46’), Ensa.
Arroyo CP:   Pedraza; Ricardo Durán, Daniel, Colo, Encabo (Álex Melli, 59’); Javi González, Asier, 
             Turra (Coke 85’), Javi López; Bella (Jorge Caballero, 74’), Javi Martín.
Referee:  Olivera Vázquez

2021

First Round (19-09-2020)
UD Montijo - CD Calamonte		3-0
EMD Aceuchal - Extremadura UD B		3-0
Second Round (20-09-2020)
CP Chinato - UP Plasencia		1-2
CD Miajadas - CF Trujillo		0-1
AD Llenerenze - CD Azuaga		1-1 (5-4 on pen.)
Arroyo CP - Moralo CP			1-1 82-4 on pen.)
UD Fuente de Cantos - Jerez CF		2-0
Racing Valverdeño - Olivenza FC		2-2 (5-4 on pen.)
CF Campanario - CP valdivia		1-0
UD Montijo - EMD Aceuchal		1-0
Quarter Final (27-09-2020)
UD Montijo - UP Plasencia		0-0 (4-3 on pen.)
CF Campanario - AD Llenerense		1-1 (2-4 on pen.)
CF Trujillo - UD Fuente de Cantos	0-1
Moralo CP - Racing Valverdeño		3-0
Semifinals (29-09-2020)
Moralo CP - UD Montijo			1-0
AD Llenerense - UD Fuente de Cantos		+Suspend covid-19
Final (04-10-2020, Solana de los Barros (Alfredo Arnés Luna)) 
Moralo CP - UD Fuente de Cantos		3-2
  [1-0 José Écija 7´, 1-1 Joaquín 50´, 1-2 Marín 57´,
   2-2 Sergio Gómez 59´, 3-2 Rober 93´]
Moralo CP:        Adrián Real; Yony, Suso, Colo (Encabo, min. 72), Víctor Arribas; Écija (Pablo Margallo, min. 85), Sergio Gómez, 
                  Rubén Rivera, Falé (Clifford, min. 60); Borja Cabanillas (Rober, min. 85), Barbero.
Fuente de Cantos: Marcos (Sergio Pinto, min. 46); Nico, Edu, Mario Román, Basi (Alvaro, min. 82); Sergio Rivera, 
                  Jesús Maya, Motos (Arturo, min.46), Joaquín, Angelo (Marín, min. 45), Lyvann.
Referee:  Pavón Guillén

2022

Second Round (08-08-2021) (Jerez CF, AD Llenerenze exempt)
CF Trujillo - CD Miajadas		1-1 (4-3 on pen.)
CD Don Álvaro - Arroyo CP		1-1 (8-9 on pen.)
SP Villafranca - EMD Aceuchal		1-0
CD Bajajoz B - Olivenza FC		1-1 (3-1 on pen.)
UP Plasencia - CD Coria			0-0 (5-4 on pen.)
Quarter Final (15-08-2021)
CF Trujillo - Arroyo CP			0-0 (4-1 on pen)
CD Badajoz B - Jerez CF			0-0 (5-4 on pen.)
SP Villafranca - AD Llenerense		3-0
UP Plasencia - Moralo CP		0-3
Semifinals (21-08-2021)
SP Villafranca - CF Trujillo		0-0 (4-3 on pen.)
Moralo CP - CD Badajoz B		4-0
Final (22-08-2021, Cáceres, Prícipe Felipe))
SP Villafranca - Moralo CP		0-2
  [0-1 Cristián Beltrán 33´, 0-2 Juanpe 62´]
SP Villafranca:  Burgui; Joselu Roncero, Marcos (Sergio Jaén 75’), Santi Villa (David Carrasco 75’), Javi Pérez; 
                 Cristo (Facu 59’), Ruby (Joselu García 75’), Gabri (Bruno 65’); Ricard, Edu Reyes y Gallardo.
Moralo CP:       Kike Reguero; Genis, Juanan, Kupen, David López (Jaime 66’); Rubén Carrasco, 
                 Clifford (Sandro 77’), Christian Beltrán (Buben 77’); Suso, Roberto, Juampe (Álvaro 82’). 
Referee:  Muñoz Blázquez

2023

Quarter Final (06,07-08-2022) (13,14-08-2022)
CP Montehermoso - UP Plasencia		0-0 2-0
UD Fuente de Cantos - CD Azuaga		1-1 0-0  [UD Fuente de Cantos 3-4 on pen.]
CD Don Álvaro - SP Villafranca		1-0 0-3
CF Trujillo			          * exempt		
Semifinals (21, 20-08-2022) (28-08-2022)
UD Fuente de Cantos - SP Villafranca	2-1 0-1  [UD Fuente de cantos 4-5 on pen.]
CF Trujillo - CP Montehermoso		1-0 0-0
Final (04-09-2022, Almedralejo (Francisco de la Hera))
UD Fuente de Cantos - CF Trujillo	1-2 
  [0-1 Joselu 14´, 0-2 Ñete 46´,
   1-2 Araujo 81´]
Fuente de Cantos: Juan; Mario, Rony, Asensio, Corao; Óscar, Diego, Benjumea, Arturo; 
                  Jean, Juanqui. (+ Macías, Araujo, Esaul). 
CF Trujillo:      Hiury; David, Aparicio, Ñete, Joselu; Manzano, Vaquero, Gabri, 
                  Juanqui; Ayuso, Carlos. (+ Jordi, Moha). 
Referee:  Fuentes Pérez

List of Copa RFEF Finals

About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 20 Sep 2022

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2018/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.