Spain - Copa RFEF - Fase Autonómica (Levante - Comunidad Valenciana)


The Copa Real Federación Española de Fútbol, popularly known as the Copa Federación (Federation Cup) or Copa RFEF, is a Spanish football competition for teams from the Segunda División B,
the Tercera División and sometimes from the Preferente Regional who have failed to qualify or have been eliminated in the first round of the Copa del Rey.

The champions clubs of the regional or regional phase, go on to dispute the national phase of the RFEF Cup.

The current Copa Federación, created in 1994, is not considered by the RFEF the same as the original one


Palmares
 Copa RFEF (Fase Autonómica de Comunidad Valenciana)
 1993-94 -

 1994-95 CD Onda
 1995-96 Benidorm CF
 1996-97 Valencia CF B
 1997-98 Hércules CF -Ontiyent CF-Levante UD
 1998-99 Elche CF B
 1999-00 CD Onda                    4-0  1-1    Olimpic de Xátiva
 2000-01 Burjassot CF
 2001-02 UD Alzira                  2-2  2-1    Elche CF Ilicitano
 2002-03 Levante UD B
 2003-04 Levante UD B               1-1  2-0    CD Denia
 2004-05 CD Benicassim              2-0  2-3    Elche CF B
 2005-06 Elche CF B                 1-0  1-1    CD Burriana
 2006-07 Ontiyent CF                1-1  1-0    Crevillente Deportivo
 2007-08 CF La Nucía                3-0  2-0    Elche CF B           
 2008-09 Villarreal CF B            1-1  2-1    Villajoyosa CF
 2009-10 Torrellano CF              3-4  2-1    Benidorm CF
 2010-11 Crevillente Deportivo      1-1  2-0    FC Torrevieja
 2011-12 Ontiyent CF                2-0  1-0    Catarroja CF
 2012-13 Atlético Saguntino                *Only At. Saguntino joins the tournament.
 2013-14 UD Alzira                  1-1  2-1    CD Castellón
 2014-15 CD Castellón               3-1  2-4    Elche Ilicitano
 2015-16 Elche CF Ilicitano         1-0  1-1    UD Alzira
 2016-17 Orihuela CF                       *league
 2017-18 Ontiyent CF                2-0  0-1    CF Torre levante
 2018-19 CD Roda                    2-0  1-1    CF La Nucia
 2019-20 FC Jove Español S. Vicente      3-1    CD Roda
 2020-21 CF Intercity (Alicante)           * league (3 teams)
 2021-22 Atzeneta UE (Castellón)         0-0    CD Roda          [Atzeneta 6-5 on pen.]
 2022-23 UD Alzira                       2-1    CD Alcoyano


Number of Wins:

 
 3 Elche Ilicitano (Elche CF B) (Alicante)
   Ontiyent CF (Valencia)
   UD Alzira (Valencia)

 2 CD Onda (Castellón)
   Levante UD B (Valencia)
 
 1 Benidorm CD (Alicante)
   Valencia CF B
   CD Alcoyano (Alicante)
   Burjassot CF (Valencia)
   CD Benicassim (Castellón)
   CF La Nucía (Alicante)
   Villarreal CF B (Castellón)
   Torellano CF (Elche, Alicante)
   Crevillente Deportivo (Valencia)
   Atlético Saguntino (Valencia)
   CD Castellón
   Orihuela CF (Alicante)
   CD La Roda A (Villarreal,Castellón)
  
FC Jove Español S. Vicente (Alicante)
   CF Intercity (Alicante)
   Atzeneta UE (Castellón)


1994

-

1995

CD Onda

1996

Benidorm CF

1997

Valencia CF B

1998

 
Preview
CD Benidorm - Español		2-0
Santa Pola - CD Benidorm	1-1
Español - Santa Pola		x-x
First Round [Aug 2] ronda única
San Marcelino - CD Alcoyano	0-1	
CD Benidorm - CD Eldense	7-0
Second Round  [Aug 5] ronda única
CD Alcoyano - CD Benidorm	4-1  [aet]
  [1-0 Alberto 36´, 1-1 Israel )(p) 66´,
   2-1 Llario 98´, 3-1 Sempere 99´,
   4-1 Llario 11´]
Ontiyent - Novelda		x-x
Quarter Finals [Aug 8]
CD Alcoyano - CD Onda		2-0
  [1-0 Izquierdo 31´, 2-0 Montava (p) 42´]
Ontiyent CF - CD Castellón	x-x
Semifinals [Aug 12] Played as Gandía (Guillermo Olagué)
Hércules  CF - CD Alcoyano	1-0
  [1-0 Stankovic 10´]
Ontiyent - Levante UD		x-x
Final ?

1999

Elche CF B

2000

Quarter Finals (16-11-1999, 24-11-1999)
CD Onda - Levante UD B	 	2-1 2-1
Elche CF B - CD Eldense	 	1-0 x-x
Olimpic de Xátiva - CF Ontiyent	3-1 x-x 
La Robla LLarga
Semifinals (15-12-1999, 22-12-1999)
CD Onda - Robla Llarga		6-0 3-0
Olimpic de Xátiva - Elche CF B	x-x 1-1
Final [12-01-2000, 20-01-2000]
CD Onda - Olimpic de Xátiva	4-0 1-1

2001

 Quarter Finals  (23-09-2000)
Santa Rosa - Ribarroja		x-x
 
(09-11-2000) (16-11-2000)
AC Torrellano - Novelda CF 	2-2  2-1   (win Torrellano)
 
(29-11-2000)
CD Burriana - Burjassot CF	x-x
Semifinals (12-12-2000)
Burjassot CF - CD Onda 		x-x (win CD Onda)
 

2002

7 clubs are inscribeb
Quarter final (10-10-2001) (24-10-2001)
CF Gandía - UD Alzira				1-2  1-1
CD Alcoyano - Ontiyent CF			3-1  2-3
Semifinals (07-11-2001) (21-11-2001)
UD Alzira - CD Alcoyano				2-1  3-0
Final 1 (28-11-2001, Elche (Martínez Valero))
Elche CF Ilicitano - UD Alzira			2-2
  [0-1 Romero 1´, 1-1 ?, 2-1 ?, 2-2 Navarro (p)]
Final 2 (27-12-2001, Alzira (luiz Suñer))
UD Alzira - Elche CF Ilicitano			2-1
  [1-0 Romero 84´, 1-1 Keko 92´, 
   2-1 Roberto Navarro 93´]
UD Alzira:   Aliaga; Campos, Peláez, Olmos, Juanjo; Álex, Tonet, Romero (Roberto Navarro 35'), 
             Mollà (Rifaterra 65'); Lafora, Porta (Rodolfo 33').
Elche Ilic.:
Referee:  Andújar 

2003

Burriana exeempt

(xx-10-2002)
Levante UD B

2004

Preliminary Round (11-09-2003, 18-09-2003)
Elche CF B – Levante UD B              0-0  0-1

Quarter Finals (25-09-2003, 02-10-2003)
UD Oliva – Villarreal CF B             0-1  1-5
CD Denia – CF Gandía                   1-2  3-1
Levante UD B – CD Alcoyano             3-0  1-1
Ontinyent CF – Burjassot CF            0-2  0-0

Semifinals (09-10-2003, 16-10-2003)
Levante UD B – Burjassot CF            2-0  x-x
Villarreal CF B – CD Denia             x-x  x-x

Final  (29-10-2003, 05-11-2003)
CD Denia – Levante UD B                1-1  0-2
Final 1 (29-10-2003, Denia (Diego Mena Cuesta))
CD Denia - Levante UD B			1-1
  [?]
Final 2 (05-11-2003; Valencia (Ciudad Deportivo Buñol))
Levante UD B - CD Denia			2-0
  [1-0 Jacinto, 2-0 Juli]

2005

Preliminary Round (09-09-2004, 06-10-2004)
Villarreal CF B - CD Benicasim          1-2  x-x

Final (20-10-2004, 27-10-2004)
CD Benicasim - Elche CF B               2-0  2-3
Final 1 (20-10-2004, Benicassim (  ))
CD Benicassim - Elche CF B		2-0
  [1-0 Raúl Escoín 12´, 2-0 Álex 90´]
Final 2 (27-10-2004, Elche (Torrelano))
Elche CF B - CD Benicassim		3-2
  [1-0 ?, 1-1 Roberto, 1-2 Álex,
   2-2 ?, 3-2 ?] 

2006

Final (06-10-2005, 19-10-2005)
Elche Ilicitano CF - CD Burriana        1-0  1-1

2007

Preliminary Round (13-09-2006, 20-09-2006)
Ontinyent CF - UD Horadada		4-1  1-1

Semifinals (27-09-2006, 04-10-2006)
Ontinyent CF – Elche Ilicitano CF       3-0  4-0
Crevillente Deportivo - UD Alzira       2-0  3-0

Final (18-10-2006, 25-10-2006)
Ontinyent CF - Crevillente Deportivo    1-1  1-0

2008

Final
CF La Nucía - Elche Ilicitano		1-0  2-0

2009


Semifinals (11-09-2008, 
Villarreal CF B - CF Gandía		2-0  1-0
Final (18-09-2008)
Villajoyosa CF - Villarreal CF B	1-1  1-2

2010


Semifinals (09-09-2009, 16-09-2009)
Benidorm CF - Crevillente Deportivo	1-1  3-1
FC Torrevieja - Torrellano CF		1-3  1-2
Final (07-10-2009, 14-10-2009)
Benidorm CF - Torrellano CF		4-3  1-2
Final 1 (07-10-2009, Benidorm (Foietes))
Benidorm CF - Torrellano CF		4-3
Final 2 (14-10-2009, Torrellano (Isabel Fernández))
Torrellano CF - Benidorm CF		2-1
  [0-1 Sabino 28´, 1-1 Jacquet 35´, 
   2-1 Jacquet (p)]
Torrellano:  Pepitiu; Zeus, Edu, Kiko, Pablo; Lima, Carlitos (Chiqui min. 68), Tiago (Juanfran min. 61), 
             Jacquet; Sergi, Alberto (Tomás min. 91).
Benidorm CF: Reguero; Eloy (Popi, min. 43), López, Baixauli, Óscar; Cristián (Mariano, min. 68), Samuel, 
             Víctor (Javi Moreno, min. 77), Sabino; Ocaña, Pinto.
Referee:  Jorge Valls

2011


Semifinals (16-09-2010, 30-09-2010)
Torellano Illice CF - FC Torrevieja	1-2  1-0
Crevillente Deportivo			*exempt
Final (07-10-2010, 14-10-2010)
Torrevieja FC - Crevillente Deportivo	1-1  0-2
Final 1 [07-10-2010, Torrevieja (Vicente García))
Torrevieja CF - Crevillente Deportivo	1-1
  [0-1 Cristian Sánchez 9´, 1-1 Rulo 84´]
Torrevieja CF: Carlos; Vicente Boix, Keko, Jorge, Rojo; Raúl Agulló, Burguillos (Ángel Ibán, 45), 
               Manu; Saúl (Abraham, 63), Kike Granados, Rulo.
Crevillente:   Cristián; Fran Ortiz, Javel (Ángel, 58), Dani Meseguer, Amorós; Alonso (Colín, 70), 
               Antonio Navarro, Pacho; Gemelo, Rubí, Cristián Sánchez (Corella, 71).

Final 2 (14-10-2010, Crevillente (Enrique Miralles Miralles))
Crevillente Deportivo - Torrevieja CF	2-0
  [1-0 Ángel 41´, 2-0 Mark 46´]
Crevillente:  Navarro; Fran, Amorós, Dani Meseguer, Ángel (David Sánchez, min. 81); 
              Pachu (Jabel, min. 5), Mark (Alonso, min. 58), Colin, Joe; Gasch, Luigi. 
Torrevieja:   Carlos; Vicente Boix, Keko, Jorge, Pablo; Agulló (Abel, min. 45), 
              Abraham (Burguillos, min. 77), Saúl; Rojo (Javi Orta, min. 45), Manu, Rulo.
Referee:  De Pinto Francés

2012

First Round
Atlético Saguntino - CD Acero		1-1  0-2
Ontiyent CF - CD Llosa			3-0  2-0
FC Jove Español - Catarroja CF		3-3  1-2
Semifinals
Ontiyent CF - UD Altea			3-0  3-1
Catarroja CF - CD Acero			1-1  3-1
Final (04-10-2011) (02-11-2011)
Ontiyent CF - Catarroja CF		2-0  1-0
Final 1 [04-10-2011, Ontiyent (El Clariano))
Ontiyent CF - Catarroja CF		2-0
  [1-0 Tito Malagón, 2-0 Juana]
Final 2 (02-11-2011, Catarroja (Mundial 82))
Catarroja CF - Ontiyent CF		0-1

2013

Only At. Saguntino joins the tournament.

2014

First Round  (05-09-2013, 11-09-2013)
CD Castellón - CF Torre Levante		1-0  1-1
CF Cullera - Atlético Saguntino		2-3  2-1
Semifinals (19-09-2013, 26-09-2013)
UD Alzira - Ontiyent CF			4-1  0-0
CD Castellón - Atlético Saguntino	0-0  1-0
Final (17-10-2013, 24-10-2013)
CD Castellón - UD Alzira		1-1  1-2
Final 1 (17-10-2013, Castellón (Castalia))
CD Castellón - UD Alzira		1-1
  [1-0 Adolfo Sanz 51´, 1-1 David López 70´]
CD Castellón: Salva; Abraham, Trilles, Postin, Rafa Gimeno; Guille Vázquez, Aarón (Cristian, 56′), Lois; 
              Adolfo (Carlos Martín, 65′) Charly (Julián, 80′), Cosme.
UD Alzira:    Joan; Mallol, Ballester, Onrubia, Prats; Palomares, Valiente; Nico (Santi, 56′), 
              David López (Victoria, 86′), Gisbert; Bleda (Lucas, 63′).
Final 2 (24-10-2013, Alzira (Luis Suñer))
UD Alzira - CD Castellón		2-1
  [1-0 Fabassou 2, 2-0 David López (p) 5´,
   2-1 Adolfo 93´]
UD Alzira:    Joan; Óscar Prats, Édgar, Ballester, Miguel Ángel; Valiente, Palomares (Lluís, 82´), 
              Santi, David López (Lucas, 75´), Nico (Gisbert, 70´), Fabassou.
CD Castellón: Salva; Abraham, Postin, Marc Trilles, Rafa Gimeno; Guille Vázquez, Cristian (Ximo Forner, 60´), 
              Carlos Martín (Charly, 46´); Nestor, Julián (Lois, 46´), Adolfo

2015

First Round (10-09-2014, 17-09-2014)
CF Torre Levante - CD Castellón		0-2  1-2
Novelda CF - CF Cullera			7-0  2-1
Semifinals (25-09-2014, 01-10-2014)
Ontiyent CF - Elche Ilicitano		2-3  1-1
Novelda CF - CD Castellón		2-0  0-3
Final (08-10-2014, 15-10-2014)
CD Castellón - Elche Ilicitano		3-1  2-4
Final 1 (08-10-2014, Castellón (Castalia))
CD Castellón - Elche Ilicitano		3-1
  [0-1 Patxi 75´, 1-1 Adriá 83´, 2-1 Borja Gracia 88´,
   3-1 Rubén Suárez (p) 90´]
CD Castellón:    Alex; Juanra (Adriá), Omar, Selvas, Ximo Ballesteros; Quirant (Chucky), 
                 Carrillo, Meseguer; Pino (Borja Gracia), Rubén Suárez, Gaby.
Elche Ilicitano: José Carlos; Pepe Romero, Nacho Porcar, Luca, Patxi; Christiensen, Anaba, Nico (Sergi, min. 46), 
                 Joaquín (Samu, min. 58), Iván Agudo, Moha (Jesús Tamayo, min. 84).
Final 2 (15-10-2014, Elche (José Díez Iborra)
Elche Ilicitano - CD Castellón		4-2
  [0-1 Simo Ballesteros 10´, 1-1 Iván Agudo 15´, 2-1 Joaquín 23´, 
   3-1 Mario (p) 53´, 3-2 Borja Gracia 62´, 4-2 Pepe Romero 75´]
Elche Ilicitano: José Carlos; Pepe Romero, Fran (Primi, min. 60), Nacho, Patxi; Joaqui, Anaba, 
                 Mari Arques (Nico, min. 55), Christensen; Iván Agudo, Tamayo (Ismael, min. 65).
CD Castellón:    Álvaro; Gallego, Josema, Ximo, Ramos; Carrillo (Chucky, min. 67), Borja Gracia, 
                 Charly Meseguer, Omar (Carrascosa, min. 46); Cana (Dani Pujol, min. 46), Víctor Pino.

2016

First Round (26-08-2015, 02-09-2015)
CD Acero - UD Alzira			1-2  0-4
Semifinals (30-09-2015, 07-10-2015)
CF Torre levante - UD Alzira		0-2  1-1
Ontiyent CF - Elche Ilicitano		1-3  2-0
Final (21-10-2015, 28-10-2015)
UD Alzira - Elche Ilicitano		0-1  1-1
Final 1 (21-10-2015, Alzira (Luis Suñer))
UD Alzira - Elche Ilicitano		0-1
  [0-1 Molina 5´]
UD Alzira:   Castanyer; Quique, Mallol (Chuso, m. 60), Ducó (Palomares, m. 45), Fran Giménez; 
             Camarasa, Luis García, Borja, Brian; Gisbert, Mauro (David Grande, m. 70).
Elche Ilic.: José Carlos; Palao, Xavi Olmos, Fran; Rubén, Jorge (Paul, m. 80’), Juanra, 
             Rodenas (Primi, m. 68’), Rubio (Nuha, m. 60); Molina, Kilian.
Reeferee:  Rubén García
Final 2 (28-10-2015, Elche (José Diez Iborra)
Elche Ilicitano - UD Alzira		1-1
  [0-1 David Grande 77´, 1-1 Primi 92´]
Elche Ilic.: José Carlos; Dani Palao, Fran Martínez, Primi, Xavi Olmos; Jorge, Juanra; Liberto (Nuha, min. 51), 
             Adrián Molina (Paul Quaye, min. 68), Kilian (Óscar Gil, min. 80); Rubio.
UD Alzira:   Joan; Uru, Gabri, Duco, Chuso; Palomares (Mallol, min. 75), David López, Camarasa, Gisbert (Ubach, min. 75); 
             Grande, Luis García (Bryan, min. 70). 

2017

CD Castellón, Orihuela CF and Torre Levante played the tournament, consisting in 3 matches of 60 minutes.
Each (2 halves of 30 minutes) in a neutral venue.

Single Round (05-10-2016, Alzira (Luis Suñer))
CD Castellón - Orihuela CF		0-2
CF Torre Levante - CD Castellón		1-0
Orihuela CF - CF Torre Levante		1-0
                  Ptos  J G E P GF GC
1. Orihuela CF       6  2 2 0 0  3  0 winner
2. CF Torre Levante  3  2 1 0 1  1  1
3. CD Castellón      0  2 0 0 2  0  3

2018

Quarter Final (19,20-08-2017) single match)
Novelda CF - Orihuela CF		0-2
CD Roda - CF Torre Levante		0-1
Paiporta CF - CD Buñol			2-0
Silla CF - Ontiyent CF			0-2
Semifinals (30-08-2017, 06-09-2017)
Orihuela CF - Ontiyent CF		1-0  0-3
CF Torre Levante - Paiporta CF		0-1  2-1
Final (04-10-2017, 18-10-2017)
Ontiyent CF - CF Torre Levante		2-0  0-1
Final 1 (04-10-2017, Ontiyent (El Clariano))
Ontiyent CF - CF Torre levante		2-0
  [1-0 Juanan 41´, 2-0 Tito Malagón 28´]
Ontiyent CF:   Satoca; Soler, Albiol, Carrasco, Julen; Rober, Leomar, Juanan (Anaba 46), 
               Bandera (Verdú 72); Fran Machado (Tito Malagón 59), Rubio.
Torre Levante: Paredes; Bisbal, Sergi (Álex 61), Cuxart, Cuille; Benji (Morón 74), 
               Adrián Pérez, Tárrega; Yagüe (Raúl 60), Iker, Jony.
Final 2 (18-10-2017, Valencia (Orriols))
CF Torre Levante -  Ontiyent CF		1-0
  [1-0 Yagüe 67´]

2019

Quarter Final (12,08-2018, 15-08-2018)
CD Roda A - CD Acero			1-0  0-1  [CD Acero on pen.]
Silla CF - Paiporta CF			1-2  2-1  [Silla CF on pen.]
CF La Nucia - Crevillente Deportivo	1-1  2-0
CD Alcoyano - UD Alzira			1-4  0-0
Semifinals (19-08-2018  22-08-2018)
UD Alzira - CF La Nucia			2-2  2-3
CD Roda A - Silla CF			3-0  1-1
Final (29-08-2018,  05-09-2018)
CD Roda A - CF La Nucia			2-0  1-1
Final 1 (29-08-201, Villarreal,(Ciutat Esportiva Pamesa Cerámica))
CD Roda - CF La Nucia			2-0
  [1-0 Jairo 68´, 2-0 Martí Prera 89´]
CD Roda:     Jorge Rives; Juanpe, Jairo, Ángel Ortega, Ivi; David Karg, Javi Rubio, 
             Narro, Martí Prera; Jesús López, Esaú Rojo.
CF La Nucia: Tonet; Mikel (Goku min. 60), Neftalí, Guille, Maldonado; Salva, 
            Ito (Iván Forte min. 56), Fran Moreno, Víctor Giner, Salero, Maxi (Juan López min. 50)

Final 2 (05-09-2018, La Nucia (Ciudad Deportiva Camilo Cano))
CF La Nucia - CD Roda			1-1
  [0-1 Colomer 23´, 1-1 Fran Moreno 72´]
CF La Nucia: Tonet; Guille, Axo, Neftalí, Fran; Víctor (Forte 46’), 
             Fofo (Juan 59’), Salero (Jandro 46’); Ito, Salva, Maldo.
CD Roda:     Rives; Juanpe, Ivi, Jairo, Ortega; Karg, Borja, Rubio (Narro 64’), 
             Martí; Meseguer (Jesús 77’), Colomer (Castillejo 68’). 

2020
Quarter Final (14,18,21-08-2019 (single match)
Group A
Atlético Saguntino - UD Alzira		1-0
CD Roda - Atlético Saguntino		1-1
UD Alzira - CD Roda			3-4

                     Ptos J G E P  GF GC
1. CD Roda    4 2 1 1 0   5 4 clasif.
2. At. Saguntino   4 2 1 1 0   2 1 clasif. 3. UD Alzira          0 2 0 0 2   3 5

Group B
CD Olímpic - FC Jove Español S. Vicente 0-3
Novelda CF - CD Olímpic			3-0
FC Jove Español S. Vicente - Novelda CF 2-1
                     Ptos J G E P  GF GC
1. Jove Español    6 2 2 0 0   5 1 clasif.
2. Novelda CF 3 2 1 1 0   4 2 clasif.
3. CD Olímpic         0 2 0 0 2   0 6
Semifinals  (28-08-2019)
CD Roda	- Novelda CF			3-0
Jove Español S. Vicente - At. Saguntino 1-0
Final (18-09-2019, Ontiyent (El Clariano))
CD Roda - FC Jove Español S. Vicente 	1-3
  [0-1 Fede 2´, 0-2 Jorge 6´, 
   1-2 Piera 65´, 1-3 Cobo 82´]
CD Roda:      Richi Paz; Ramos, Eixe, Angel Ortega, Lado; Meseguer, Rubio (José Luis m.54), 
              Gonzaga, Pallares (Piera m.63); Iker Duran (Charly Gracia m.58), Jordi Ortega.
Jove Español: Alberto; Fuentes (Cobo m.78), Pagan, Fede, Calderón; Luis Ortiz, Ibra, 
              Vendrell (Monty m.52), Ortola; Carlos Israel (Samy), Jorge.

2021
Triangular (29-09-2020 (single match)
CF Intercity - UD Alzira		1-1 (3-4 on pen.)
UD Alzira - Villajoyosa	CF		0-1
Villajoyosa CF - CF Intercity		0-0
                    Ptos J G E P  GF GC
1. CF Intercity   4 2 1 1 0   3 0 winner
2. Villajoyosa CF  4 2 1 1 0   1 0 3. UD Alzira          0 2 0 0 2   0 4 CF Intercity winner

2022
Quarter Final (08-09-2021)
Silla CF - CD Roda			1-2
CD Olimpic Xátiva - Torrent CF		0-0 (0-3 pen.)
UD Benigànim - CF Intercity		2-0
Callosa Deportiva - Atnezeta UE		1-1 (3-5 pen.)
Semifinals (15-09-2021)
UD Benigànim - Atzeneta UE		2-3
CD Roda - Torrent CF			1-0
Final (22-09-2021, L´Eliana (Poliesportiu Municipal))
Atzeneta UE - CD Roda			0-0 (6-5 on pen.)
  [-]
Atzeneta UE: Company; Perujo, Ballester (Peleteiro, m. 78), Oca (Ayo, m. 67), Gonzalo Serreno (Piquero, m. 67); Carles Rosell, 
             Pribeanu, Winstanley, Nacho Porcar, Jorge Moltó (Santiago, m. 67), Nemesio (Ramí, m. 72).
CD Roda:     Zagalá; Loza (Cosme, m. 59), Inglada, Ortega, Ramos (Charly, m. 79); Toni (Guinot, m. 70), Aarón, 
             Meseguer, Íñigo, Cruz (Farisato, m. 70), Molés (Chavero, m. 59).

2023
Group A (CD Alcoyano finalist)

CD Alcoyano - Atzeneta UE		1-1 06-08-2022
Orihuela CF - CD Alcoyano		1-2 14-08-2022
Atzeneta - Orihuela CF			0-0 20-08-2022
                     Ptos J G E P  GF GC
1. CD Alcoyano   	4 2 1 1 0   3  1 winner
2. Atzeneta UE 2 2 0 2 0   1 1 3. Orihuela CF         1 2 0 1 1   1 2
Group B (UD Alzira finalist)

UD Alzira - UD SIA Benigànim		1-0 05-08-2022
Silla CF - UD Alzira			1-0 17-08-2022
UD SIA Benigànim  - Silla CF		1-0 20-08-2022
                     Ptos J G E P  GF GC
1. UD Alzira	 	2 2 1 0 1   1  1 winner
2. Villajoyosa CF  2 2 1 0 1 1 1 3. UD Alzira          2 2 1 0 1   1 1

Final (24-08-2022, Algemesí (Estadi Municipal)) 
CD Alcoyano		1-2  UD Alzira 
  [0-1 Cortijo 17´, 1-1 Rubio 49´,
   1-2 Álvaro Gómez 51´]
CD Alcoyano: Stopjanik; Primi, Álvaro G. (Raúl, m. 45), Fran Miranda (Imanol, m. 56); J.A. Soler, Armental, 
             Pablo Carbonell (Varela, m. 45), Jorge Pastor (Agüero, m. 68), Montava; Rubio,  Víctor (Raúl G.R., m. 68). 
UD Alzira:   A. Fernández; Cortijo, J. Soler, Marcos (Carles Marenyà, m. 45), Lado (Marza, m. 86); Álvaro Gómez, 
             Carlos M, Carlos Selfa (Peleteiro, m. 45), Pitu (Sergio González, m. 77), Íker B., J. Serra (Zarzo, m. 89). 

List of Copa RFEF Finals

About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 20 Sep 2022

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2018/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.