Spain - Copa RFEF - Fase Autonómica (Murcia)


The Copa Real Federación Española de Fútbol, popularly known as the Copa Federación (Federation Cup) or Copa RFEF, is a Spanish football competition for teams from the Segunda División B,
the Tercera División and sometimes from the Preferente Regional who have failed to qualify or have been eliminated in the first round of the Copa del Rey.

The champions clubs of the regional or regional phase, go on to dispute the national phase of the RFEF Cup.

The current Copa Federación, created in 1994, is not considered by the RFEF the same as the original one.


Palmares
 Copa RFEF (Fase Autonómica de Murcia)
 1993-94     **not played

 1994-95     **not played
 1995-96 Real Murcia             x-x  x-x Lorca CF
 1996-97 Cartagonova FC
 1997-98 Cartagonova FC
 1998-99 Real Murcia             1-0  1-2  Lorca CF
 1999-00 Águilas CF              1-0  1-1  Yeclano Deportivo
 2000-01 Cartagonova FC          3-1  1-1  Mazarrón CF
 2001-02 Lorca CF                0-1  3-0  AD Mar Menor-San Javier
 2002-03 Lorca Deportiva CF           3-1  Frutas de Abarán CF
 2003-04 Pinatar CF              1-2  4-2  Águilas CF
 2004-05      **not played
 2005-06 AD Mar Menor-San Javier        *league
 2006-07 Mazarrón CF                  2-0  AD Mar Menor-San Javier
 2007-08 Pinatar CF                   3-1  Ciudad de Lorquí
 2008-09 Lorca Deportiva CF B         1-0  Jumilla CF
 2009-10 Jumilla CF                   2-1  Atlético Pulpileño
 2010-11 Caravaca CF                  2-0  Cartagena FC
 2011-12 Atlético Pulpileño           2-1  CF La Unión
 2012-13 La Hoya Lorca CF             2-1  CD Plus Ultra (Llano de Brujas)
 2013-14 Yeclano Deportivo            3-1  El Palmar CF
 2014-15 Cartagena FC                 4-1  El Palmar CF
 2015-16 CF Lorca Deportiva           2-1  EF Alhama
 2016-17 UCAM Murcia B Sangonera      3-0  Nueva Vanguardia Estudiantes Murcia CF
 2017-18 FC Cartagena B               3-2  Real Murcia Imperial
 2018-19 FC Cartagena B               3-1  Nueva Vanguardia Estudiantes Murcia CF
 2019-20 Muleño CF                    2-0  Mar Menor CF
 2020-21      **not played
 2021-22 Yeclano Deportivo            1-0  Huércal Overa CF
 2022-23 CF Lorca Deportiva           2-0  Unión Molinense CF


Number of Wins:


 4 Cartagonova FC (Included Cartagena FC)
 
 2 Real Murcia
   Pinatar CF
   FC Cartagena B
   Yeclano Deportivo
   CF Lorca Deportiva
  
 1 Águilas CF
   Lorca CF
   Lorca Deportiva CF
   Lorca FC
   Mar Menor-San Javier
   Mazarrón CF
   Lorca Deportiva CF B
   Jumilla CF
   Caravaca CF
   Atlético Pulpileño (Pulpi, Almería)
   Yeclano Deportivo
   Cartagena FC
   UCAM Murcia B
   Muleño CF (Mula)
   Yeclano Deportivo (Yecla)


1994

-

1995

-

1996

Real Murcia

1997

Cartagonova FC

1998

Real Murcia CF - Lorca CF		x-x ?
Cartagonova FC

1999

Quarter Finals (07-10-1998,  14-10-1998)
Lorca CF - CD Bullense			0-0  2-0
Semifinals (11-11-1998,  18-11-1998)
Yeclano Deportivo - Lorca CF		1-0  0-2
Final (09-12-1998,  16-12-1998)
Real Murcia - Lorca CF			1-0  1-2

2000

9 clubs participate:
CD Molinense, CD Bala Azul, Águilas CF, Yeclano Deportivo,
AD Mar Menor, CD Olímpico Totana, Muleño CF, CD Bullense, CD Cierza
Preview (30-09-1999, 06-10-1999)
CD Molinense - CD Bala Azul		1-1  x-x
Quarter Finals (24,27,28-10-1999,  07-11-1999)
Águilas CF - CD Bala Azul		x-x  x-x
Yeclano Deportivo - AD Mar Menor 	1-1  x-x
CD Olímpico Totana - Muleño CF		1-0  x-x (11-11-1999)
CD Bullense - CD Cieza			x-x  2-1 (11-11-1999)
Semifinals (24,25-11-1999, 02-12-1999)
Yeclano Deportivo - Muleño CF 		0-0  2-0 (08-12-1999)
CD Bullense - Águilas CF		0-0  x-x


Finals (15-12-1999,  21-12-1999)
Águilas CF - Yeclano Deportivo		1-0  1-1
Final 1 (15-12-1999, Águilas (El Rubila))
Águilas CF - Yeclano Deportivo		1-0
  [1-0 Orife 75´]
Final 2 (21-12-1999, Almansa (Municipal))*
Yeclano Deportivo - Águilas CF		1-1
  [1-0 Salcedo 10´, 1-1 Lalo 48´]

*No se juega en yecla (La Constitución), por sanción y se traslada a Almansa.
*It is not played in Yecla (Estadio la Constitución), due to sanction and is moved to Almansa. 
 

2001

7 clubs participate:
(Pinatar CF, Cartagonova FC, Real Murcia B, Águilas CF, CD Molinnese, Lorca CF, Mzarrón CF)

First Round (19-10-2000, 09-11-2000)
Pinatar CF - Cartagonova FC		2-8  0-0
Real Murcia B- Águilas CF		0-0  3-0
CD Molinense - Lorca CF			2-3  0-3
Mazarrón CF				exempt
Semifinals (23-11-2000, 14-12-2000)
Cartagonova FC - Real Murcia B		2-0  2-2 (04-01-2001, Mula)
Mazarrón CF - Lorca CF			1-1  3-1
Finals (25-01-2001,  15-02-2001)
Mazarrón CF - Cartagonova FC		1-3  1-1
Final 1 (25-01-2001, Mazarrón (Municipal)))
Mazarrón CF - Cartagonova FC		1-3
Final 2 (15-02-2001, Cartagena (Cartagonova))
Cartagonova FC - Mazarrón CF		1-1
  [1-0 Marcos 21´, 1-1 Chus 74´]

*El partido del 18-01-2001, se suspende por falta de luz y se traslada al 25-01-2001.
*The match of 01-18-2001 is suspended due to lack of light and is moved to 01-25-2001. 

2002

10 clubs participate:
(Real Murcia B, Cartagonova FC, Lorca CF, Calasparra FC, Abarán CF, 
CD Balsicas, AD Mar Menor, CD Molinense, Alqueríes CF)
Previous Round (03-10-2001,  10-10-2001)
Lorca CF - Cartagonova FC		2-2  3-3    [Lorca CF on pen.]
Calasparra FC - AD Mar Menor		0-2  2-5
Quarter Finals (17-10-2001,  24,25-10-2001)
CD Balsicas - Lorca CF			0-3  0-3
CD Molinense - Real Murcia B		0-1  x-x
AD Mar Menor - Orihuela CF 		2-0  x-x
Alqueríes CF - Abarán CF		1-3  0-3
Semifinals (15,21-11-2001,  22-11-2001) 
AD Mar Menor - Abarán CF		4-2  1-0 (21-11-2001,  28-11-2001)
Real Murcia CF B - Lorca CF		1-5  0-4
Finals (12-12-2001,  19-12 2001)
AD Mar Menor - Lorca CF			1-0  0-3
Final 1 (12-12-2001, San Javier (Pitín)))
AD Mar Menor - Lorca CF			1-0
  [1-0 Emilio 42´]
Final 2 (19-12-2001, Lorca (Francisco Artés Carrasco))
Lorca CF - AD Mar Menor			3-0
  [1-0 Maulichi 56´, 2-0 Jito 79´,
   3-0 Jito 85´]

2003

2 clubs participate:
Lorca Deportiva CF, Frutas de Abarán CF

Final (13-11-2002, Lorca (San José))
Lorca Deportiva CF - Frutas de Abarán CF x-x
  [1-0 Íñigo 5´, 2-0 Eli 36´, 
   2-1 Puche 51´, 3-1 Rafa Rodríguez (p) 62´]
Lorca Deportiva: Caballero, Robles, Rubén Pastor, nés (Requena 57´), Pepito (Quintana 57´), Antonio Puche, Pedro Cordero, Parra

2004

4 clubs participate:
Pinatar CF, Caravaca CF, Águilas CF, Mazarrón CF
Semifinals
Pinatar CF – Caravaca CF		2-1  1-0
Águilas CF – Mazarrón CF                1-1  3-0

Final (22-10-2003, 29-10-2003)
Águilas CF - Pinatar CF                 2-1  2-4
Final 1 (22-10-2003, Águilas (El Rubial))
Águilas CF - Pinatar CF			2-1
Final 2 (29-10-2003, San Pedro del Pinatar (José Antonio Pérez))
Pinatar CF - Águilas CF			4-2

2005

Not played*
*In Murcia there wasn’t any team inscribed in this phase.

2006

3 clubs participate:
CF Ciudad de Murcia B, AD Mar Menor-San Javier, EMD Lorquí
31-08-2005  CF Ciudad de Murcia B - AD Mar Menor-San Javier  0-1
31-08-2005  EMD Lorquí  - CF Ciudad de Murcia B              0-0
31-08-2005  AD Mar Menor-San Javier - EMD Lorquí             1-1

Final Table:
                             Ptos  J G E P GF GC
 1. AD Mar Menor-San Javier     4  2 1 1 0  2  1 winner
 2. EMD Lorquí                  2  2 0 2 0  1  1    
 3. CF Ciudad de Murcia B       1  2 0 1 1  0  1    

2007

6 clubs participate:
Mazarrón CF, Moratalla CF, Club Olímpico Totana, CD Beniel, 
Ciudad de Murcia B, AD Mar Menor-San Javier
Group A
20-09-2006	Mazarrón CF  – Moratalla CF                   2-0
20-09-2006	Club Olímpico de Totana – Moratalla CF        1-0
20-09-2006	Club Olímpico de Totana – Mazarrón CF         0-3
 
                          Ptos  J G E P GF GC
 1. Mazarrón CF              6  2 2 0 0  5  0 finalist
 2. Club Olímpico de Totana  3  2 1 0 1  1  3    
 3. Moratalla CF             0  2 0 0 2  0  3   

* The competition was played in Totana with 45 minutes matches.

Group B
27-09-2006	CD Beniel – Ciudad de Murcia B                0-1
27-09-2006	AD Mar Menor-San Javier – CD Beniel           0-1
27-09-2006	Ciudad de Murcia B – AD Mar Menor-San Javier  0-2

                           Ptos  J G E P GF GC
 1. AD Mar Menor-San Javier   3  2 1 0 1  2  1 finalist
 2. CD Beniel                 3  2 1 0 1  1  1   
 3. CF Ciudad de Murcia B     3  2 1 0 1  1  2    

* The competition was played in Totana with 45 minutes matches.

Final (04-10-2006, Totana (Juan Cayuela))
Mazarrón CF – AD Mar Menor-San Javier        2-0

2008

5 clubs participate:
Pinatar CF, CD Bala Azul, Caravaca CF, 
Club Imperial Promesas, CA Ciudad de Lorquí
Group A
(03-10-2007)
                          Ptos  J G E P GF GC
 1. Pinatar CF               4  2 1 1 0  1  0 finalist
 2. CD Bala Azul             3  2 1 0 1  2  1    
 3. Caravaca CF              1  2 0 1 1  0  2
Group B
(10-10-2007)
Club Imperial Promesas - CA Ciudad de Lorquí	0-3  0-2 (CF Ciudad de Lorqui finalist)
Final (24-10-2007, Abarán (Las Colonias))
Pinatar CF - CA Ciudad de Lorquí		3-1

2009

8 clubs participate:
JUmilla CF, CD Cieza, Ciudad de Lorca CF, Lorca Deportiva CF B,
CD Bala Azul, Pinatar CF, CD Pozo Estrecho, CD Plus Ultra
Quarter Final (23-09-2008,  01,02-10-2008)
Jumilla CF - CD Cieza				2-0  1-3
Ciudad de Lorca CF - Lorca Deportiva CF B	4-4  1-3
CD Bala Azul - Pinatar CF			1-2  1-2
CD Pozo Estrecho - CD Plus Ultra		0-1  0-1
Semifinals (08-10-2008,  16-10-2008)
Pinatar CF - Jumilla CF				0-0  1-2
CD Plus Ultra - Lorca Deportiva CF B		3-2  1-3				 
Final (23-10-2008, Murcia (La Flota))
Jumilla CF - Lorca Deportiva CF B		0-1

2010

8 clubs participate:
Cartagena FC, Mazarrón CF, Jumilla CF, CD Cieza,
Edeco Fortuna, CD Plus Ultra, At. Pulpileño, CD Lumbreras
Quarter Finals (14,15-10-2009)
Cartagena FC - Mazarrón CF			1-1  [Cartagena 6-5 pen]
Jumilla CF - CD Cieza				1-0
Edeco Fortuna - CD Plus Ultra			2-0
Atlético Pulpileño - CD Lumbreras		3-0
Semifinals (21-10-2009)
Edeco Fortuna - Jumilla CF			1-2
Atlético Pulpileño - Cartagena FC		3-0
Final (28-10-2009, Murcia (Campus de Espinardo))
Jumilla CF - Atlético Pulpileño			2-1

2011

10 clubs participate:
CD Plus Ultra, CD Beniel, Edeco Fortuna, CF Molina,
At. Pulpileño, Caravaca CF, La Hota Deportiva CF, 
CD Olímpico, CD Bala Azul, Cartagena FC
First Round )15-09-2010)
CD Plus Ultra - CD Beniel			1-0
Edeco Fortuna - CF Molina			1-1  [Molina on pen]
Quarter-Finals (29-09-2010)
CF Molina - CD Plus Ultra			4-1
Atlético Pulpileño - Caravaca CF		0-2
La Hoya Deportiva CF - CD Olímpico		1-0
CD Bala Azul - Cartagena FC			3-3  [Cartagena 3-4 pen]
Semifinals (06-10-2010)
Caravaca CF - La Hoya Deportiva CF		3-0
CF Molina - Cartagena FC			1-3
Final (13-10-2010, Totana (Juan Cayuela))
Cartagena FC - Caravaca CF			0-2 
  [1-0 Georgi 60´, 2-0 Atila 92´]

2012

10 clubs participate:
Águilas CF, Lorca Atlético CF, At. Pulpileño, 
CD Bala Azul, CF La Unión, Cartagena FC,
Club Fortuna, CD Plus Ultra, CF Molina, CD Cieza
Group A (Triangular 45 min) (05-10-2011)

Águilas CF - Lorca Atlético CF			1-1
Atlético Pulpileño - Águilas CF			1-0
Lorca Atlétíco CF - Atlético Pulpileño		0-0
                     Ptos J G E P GF GC
1. Atlético Pulpileño   4 2 1 1 0  1  0 finalist
2. Lorca Atlético CF    2 2 0 2 0  1  1
3. Águilas CF           1 2 0 1 1  1  2
Group B (Triangular 45 min) (05-10-2011)

CD Bala Azul - CF La Unión			0-0
Cartagena FC - CD Bala Azul			1-1
CF La Unión - Cartagena FC			1-0
                     Ptos J G E P GF GC
1. CF La Unión		4 2 1 1 0  1  0 finalist
2. CD Bala Azul         2 2 0 2 0  1  1
3. Cartagena FC         1 2 0 1 1  1  2
Group C (05-10-2011)

Club Fortuna - CD Plus Ultra			1-2
Group D (05-10-2011)
CF Molina - CD Cieza				1-0

Semifinals (12-10-2011)
CF la Unión - CF Molina				2-1
Atlético Pulpileño - CD plus Ultra		3-2
Final (26-10-2011, Águilas (El Rubial))
Atlético Pulpileño - CF La Unión		2-1 
  [1-0 Mario Martínez 54´, 2-0 Mario Fernández 59´,
   2-1 Cristian del Moral 85´] 
At. Pulpileño: Alex Sarriá; Carrillo (Fernando 61'), Peñas, Peque, Ramón; Mario Fernández (Cristian Bravo 75'), Mario Martínez (Terrones 54'), Cissé, Cholas; Meca. Salas.
Águilas CF: 
Referee:

2013

4 clubs participate:
CF Molina, La Hoya Lorca, CD Bala Azul, CD Plus Ultra
Semifinals (17-10-2012)
CF Molina - La Hoya Lorca			0-3
CD Bala Azul - CD Plus Ultra			0-1

Final (31-10-2012, Alcantarilla (Ángel Sornichero))
La Hoya Lorca - CD Plus Ultra			2-1 
  [1-0 Cissé 25´, 1-1 Carrasco 71´, 
   2-1 Carrasco 92´] 
La Hoya Lorca: David; Cuenca, Álex, Prior, Juan Daniel (Josán); Lorca, 
               Ochoa, Nico (Armando), Carrasco; Eddy, Iván Pérez (Cristián).
CD Plus Ultra: Vivancos; Baffoe, Adrián, Quintero, Carlos; Mario, Pitu, 
               Cissé, Antonio (Juanfra); Álex (Abel), Maxim.
Referee:  Robles Martínez

2014

8 clubs participate:
Deportiva Minera, Cartagena FC, El Palmar CF, AD Mar Menor CF,
CD Plus Ultra, CF Molina, Club Fortuna, Yeclano Deportivo
Quarter Finals (18-09-2013,  25,26-09-2013)
Deportiva Minera - Cartagena FC			2-2  0-0
El Palmar CF - Mar Menor CF			1-0  4-2
CD Plus Ultra - CF Molina			1-0  1-2
Club Fortuna - Yeclano  Deportivo		0-3  1-4
Semifinals (02-10-2013,  09-10-2013)
Cartagena FC - El Palmar CF			0-1  0-2
CD Plus Ultra - Yeclano  Deportivo		0-4  1-2

Final (13-10-2013, Cieza (La Arboleja))
Yeclano Deportivo - El Palmar CF		3-1
  [1-0 Agus 5´, 2-0 Moi 29´, 2-1 Ginés 45´, 
   3-1 Agus 70´] 
Yeclano Dep.: Lalo; Claudio, Dela, Javi Bernal, Keko; Manrique, Moi (Tonete, 81), 
              Eu, Pascui (Crivi, 41); Béjar y Agus (Ángel, 90).
El Palmar CF: David; Álvaro, Andrés, Sergio, Fran Cánovas; Dani (Héctor, 38), Palma (Perkins, 63), 
              Toto, Manolo Mas; Patri (Mendy, 72), Ginés.
Referee: Campos Salinas

2015

8 clubs participate:
Yeclano Deportivo, Jumilla CF, Pinatar CF, Cartagena FC, 
CD Plus Ultra, Club Fortuna, CF Molina, El Palmar CF
Quarter Finals (24-09-2004, 01-10-2014)
Yeclano Deportivo - Jumilla CF			1-2  4-0
Pinatar CF - Cartagena FC			1-1  2-2
CD Plus Ultra - Club Fortuna			0-0  1-2
CF Molina - El Palmar CF			1-4  0-1
Semifinals (08-10-2014, 15-10-2014)
Yeclano Deportivo - Cartagena FC		0-1  1-2
Club Fortuna - El Palmar CF			0-1  1-2

Final (23-10-2014, San Javier (Pitín))
Cartagena FC - El Palmar CF			4-1 
  [1-0 Álex 21´, 1-1 Carlos 52´, 2-1 Ketchu (p) 62´,
   3-1 Seve 83´, 4-1 Seve 86´]
Cartagena FC: Ginés; Julio, Pepelu (64' Valero), Juan Carlos, Sito; Kike, 
          Loren, Marín, Álex (74' Seve); Elías, Ketchu (71' Mosin).
El Palmar CF: Guille; Pipa, Megías (45' Luisito), Mon, David (40' Carlos, 74' Carrión)); 
          Menchón, Palma, Patri; Salinas, Costa, Juanjo.
Referee: Gea Penalva

2016

8 clubs participate:
EDMF Churra, AD Mar Menor CF, CD Plus Ultra, EF Alhama,
CF Lorca Deportiva, Estudiantes de Murcia Nueva Vanguardia, CAP Ciudad de Murcia, El Palmar CF
Quarter Finals (16-09-2015, 30-09-2015)
EDMF Churra - Mar Menor CF			1-0  1-3
CD Plus Ultra - EF Alhama 			1-2  0-1
CF Lorca Deportiva - E. Nueva Vanguardia	5-1  1-0
CAP Ciudad de Murcia - El Palmar CF		1-4  2-3
Semifinals (07-10-2015, 14-10-2105)
EF Alhama - Mar Menor CF			2-1  2-2
CF Lorca Deportiva - El Palmar CF		2-1  0-0

Final (21-10-2015, Totana (Juan Cayuela))
EF Alhama - CF Lorca Deportiva			1-2  
  [1-0 Julen 6´, 1-1 Asensio (p) 31´, 
   1-2 Carrasco (p)] 
EF Alhama: Luis; Adrián Rojo, Julen, Chino, Randri; Juando, Blas, 
           Dani, Nico; Kike Lajarín (Adrián 60'), Diego.
CF Lorca:  Juanma; Lisi, Pelé, Robles, Dani Ruiz; Paco Lora, Raú (Piojo), 
           Asensio, Campana (Carrasco); Heredia, Fran Minaya (Castro).
Referee:  López Fernández

2017

8 clubs participate:
CD Olímpico de Totana, Águilas CF, UCAM Murcia B, CAP Ciuad de Murcia,
EDMF Churra, AD Mar Menor CF, Estudiantes Nueva Vanguardia, Real Murcia B
Quarter-Finals (07-09-2016)
Olímpico Totana - Águilas FC			1-0
UCAM Murcia B - CAP Ciudad de Murcia		1-0
EDMF Churra - Mar Menor CF			3-0
E. Nueva Vanguardia - Real Murcia B		2-0
Semifinals (14,15-09-2016)
Olímpico Totana - UCAM Murcia B			1-4
EDMF Churra - E. Nueva Vanguardia		1-2	

Final (28-09-2016, Murcia (Campus de Espinardo))
UCAM Murcia B - N. Vanguardia Estudiantes	3-0 
  [1-0 Pipo 2´, 2-0 Salinas 20´, 
   3-0 Isi 77´]

2018

8 clubs participate:
EDMF Churra, Real Murcia Imperial, CD Bala Azul, Águilas CF,
Huércal Overa CF, Lorca CF B, SFC Minera, Cartagena FC B
Quarter-Finals (13,14-09-2017, 20-09-2107)
EDMF Churra - Real Murcia Imperial		2-4  1-3
CD Bala Azul - Águilas CF			1-0  0-4
Huércal-Overa CF - Lorca FC B			3-0  1-3
SFC Minerva - Cartagena FC B			1-0  1-4
Semifinals (27-09-2017)
Real Murcia Imperial - Águilas CF		1-1  4-0
Huércal-Overa CF - Cartagena FC B		2-3  1-1

Final (18-10-2017, San Javier (Pitín))
Real Murcia Imperial - Cartagena FC B		2-3 
  [0-1 Mario 8´, 0-2 Mario 13´, 1-2 Gabri 54´, 
   2-2 Gabri (p) 87´, 2-3 Javi Inglés 90´] 
Murcia Imperial: Iván; Etxebe, Lalo, Fran Navarro, Ángel Pérez; Escribano, 
                 Iván Pérez (Gabri 53’), Youness (Álex Perez  )Pibe (Gatito 61’); Linares, Renato.
Cartagena FC B:  José López; Julio, Valero, Javi inglés, Jairo; Mariano, Teddy (Óscar 58'), 
                 Pitu (Parra 70’); Mario, Tuti, Kuki (Alonso 90').
Referee:  Navarro Quiñonero

2019

8 clubs participate:
SFC Minera, FC Cartagena B, CF Lorca Deportiva, At. Pulpileño,
EDMF Churra, UD Los Garres, Nueva Vanguardia Estudiantes de Murcia, UCAM Murcia
Quarter-Finals (29-08-2018, 05-09-2018)
SFC Minerva - FC Cartagena B			2-2  1-3
CF Lorca Deportiva - Atlético Pulpileño		0-2  2-2
EDMF Churra - UD Los Garres			2-1  0-1
NV Estudiantes Murcia - UCAM Murcia			1-1  2-2  [Estudiantes CF on pen.]
Semifinals (12-09-2018, 19-09-2018)
FC Cartagena B - Atlético Pulpileño		0-0  1-1  [FC Cartagena B on pen.]
Estudiantes CF - UD Los Garres			6-0  1-1

Final (03-10-2018, Cartagena (Cartagonova))
Cartagena FC B	- NV Estudiantes Murcia CF	3-1 
  [0-1 Belando 21´, 1-1 Mario 45´, 2-1 Hamid 56´, 3-1 Ismael 82´] 
Cartagena FC B: Sandoval; Javi Inglés, Palazón, Booker, Mauro; Mariano (Simpara 77'), 
                Damián, David Vera; Mario, Hamid (Ismael 77'), Kuki (Fran Carrillo 89').
Estudiantes CF: Iván; Jaime, Bili, Uri, Álex Trujillo (Bernard 76’); Canda, 
                David, Javi Vera, Belando; Godoy (Luis 38’), Ismael.
Referee:  Clemente Ortuño

2020
6 clubs participate:
Cartagena FC, Lorca FC, AD Mar Menor CF,
MUleño CF, UD Los Garres, CD Plus Ultra
Semifinals (17-08-2019 (single match 45´time)
Group A
Cartagena FC - Lorca FC			1-0
Mar Menor CF - Cartagena FC		2-1
Lorca CF - Mar Menor CF			1-0

                     Ptos J G E P  GF GC 1. Mar Menor CF  3 2 1 0 1   2 2 clasif.
2. Cartagena FC   3 2 1 0 1   2 2 3. Lorca CF          3 2 1 0 1   1 1

Group B
Muleño CF - UD Los Garres		3-1
CD Plus Ultra - Muleño CF		0-0
UD Los Garres - CD Plus Ultra		0-1
                     Ptos J G E P  GF GC
1. Muleño CF    	4 2 1 1 0   3  1 clasif.
2. CD Plus Ultra 4 2 1 1 0   1 0
3. UD Los Garres        0 2 0 0 2   1 4
Final (28-08-2019, Alhama de Murcia (Municipal))
Muleño CF - Mar Menor CF 		2-0
  [1-0 Pedro Ángel, 2-0 Pedro Ángel 80´]
Muleño CF:    Sergio Noguera; Gimeno, Camacho, Jesús Alacid, Pedro Ángel; Fernando, 
              Nono, R. Andreu; Belando, Juan Topo, Feli
Mar Menor CF: Facu; Nacho Lorenzo, Adrián Montesinos, Juande, Carmona; Borja Hernández, 
              Loren Burón, Riquelme; Ballesta, Parada, Kuki.
Referee:

2021
 
Not played
 

2022
4 clubs participate:
Yeclano Deportivo, CD Bullense, Huércal Overa CF, UD Los Garres
Semifinals
Yeclano Deportivo - CD Bullense		1-1  2-2  (3-0 pen. Yeclano)
Huércal Overa CF - UD Los Garres	0-1  2-1  (3-1 pen. Huercal)
Final (23-09-2021, Bullas (Nicolás de las Peñas))
Yeclano Deportivo - Huércal Overa CF	1-0
  [1-0 Álex Melgar 87´]
Yeclano: David; Gabri, Diego, De Dios, Juanmi; Mario Tomé, Sergio Bañon (Riquelme); Feli, Luispa, Álvaro Mora (Salinas), Tonete (Álex Melgar).
Huercal:
Referee:

2023
4 clubs participate:
Unión Molinense CF, CAP Ciudad de Murcia, CF Lorca Deportiva, CD Cieza
Semifinals
Unión Molinense CF - CAP Ciudad de Murcia  1-1    (4-2 pen. Molinense)
CF Lorca Deportiva - CD Cieza	           3-1  
Final (04-09-2022, Molina (Sánchez Cánovas))
Unión Molinense - CF Lorca Deportiva       0-2  [aet]
  [0-1 Dani Bermejo, 0-2 Cellou]  
U. Molinense:
Lorca Deportiva:

List of Copa RFEF Finals

About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 20 Sep 2022

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2018/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.