Swaziland (Eswatini) 2021/22


MTN Premier League
First Division
Provincial Super Leagues

MTN Premier League

Final Table:

 1.Royal Leopards                   30  21  6  3  72-19  69  [C]                    Champions
 2.Mbabane Highlanders              30  20  7  3  64-25  67
 3.Mbabane Swallows                 30  20  5  5  51-22  65
 4.Young Buffaloes                  30  19  7  4  71-21  64
 5.Tambankulu Callies               30  12  8 10  37-37  44
 6.Manzini Wanderers                30  10 10 10  44-41  40
 7.Vovovo FC (Motshane)             30   9 11 10  41-42  38  [P]  [2 1 1 0 4-3 4]
 8.Manzini Sea Birds                30  11  5 14  45-44  38       [2 0 1 1 3-4 1]
 9.Green Mamba FC                   30   9 10 11  38-46  37
10.Moneni Pirates                   30   9  8 13  31-46  35
11.Denver Sundowns                  30  10  4 16  28-38  34
12.Tambuti                          30   8  6 16  32-62  30
-----------------------------------------------------------
13.Milling Hotspurs                 30   6 11 13  25-43  29                         Relegated(?)
14.Rangers FC (Shiselweni)          30   7  6 17  24-54  27  [P]                    Relegated(?)
15.Tinyosi                          30   5  8 17  21-48  23                         Relegated
16.Malanti Chiefs                   30   5  6 19  29-65  21                         Relegated

NB: according to the regulations for the 2021/22 season, four clubs are to
    be relegated while two are promoted from the second level to reduce the
    number of clubs to 14 (with the same procedure to be applied in the
    2022/23 season to obtain a 12-team top level) but the league has now
    requested the FA to have only two clubs relegated

Round 1
[Nov 6]
Royal Leopards         1-0 Mbabane Swallows       
Green Mamba            0-0 Milling Hotspurs       
Young Buffaloes        1-2 Mbabane Highlanders    
Malanti Chiefs         0-1 Vovovo                 
[Nov 7]
Moneni Pirates         0-1 Rangers                
Tambuti                1-1 Tambankulu Callies     
Manzini Wanderers      1-3 Manzini Sea Birds      
Tinyosi                0-1 Denver Sundowns        

Round 2
[Nov 13]
Rangers                2-1 Tambuti                
Manzini Sea Birds      2-0 Young Buffaloes        
Milling Hotspurs       0-3 Royal Leopards         
Denver Sundowns        0-0 Malanti Chiefs         
Tambankulu Callies     1-0 Moneni Pirates         
Vovovo                 3-3 Tinyosi                
Green Mamba            1-0 Mbabane Swallows       
[Nov 14]
Mbabane Highlanders    1-1 Manzini Wanderers      

Round 3
[Nov 20]
Manzini Sea Birds      1-3 Tambankulu Callies     
Mbabane Swallows       2-2 Vovovo                 
Mbabane Highlanders    5-0 Rangers                
Milling Hotspurs       0-1 Denver Sundowns        
Manzini Wanderers      3-1 Tambuti                
Young Buffaloes        0-2 Moneni Pirates         
[Nov 21]
Tinyosi                1-3 Green Mamba            
Royal Leopards         5-2 Malanti Chiefs         

Round 4
[Nov 24]
Royal Leopards         2-0 Rangers                
[Nov 27]
Tambankulu Callies     0-1 Green Mamba            
Moneni Pirates         1-0 Milling Hotspurs       
Denver Sundowns        1-3 Mbabane Highlanders    
Mbabane Swallows       2-0 Tambuti                
Manzini Wanderers      1-0 Malanti Chiefs         
[Nov 28]
Vovovo                 3-3 Manzini Sea Birds      
Tinyosi                0-0 Young Buffaloes        

Round 5
[Dec 3]
Rangers                0-4 Denver Sundowns        
[Dec 4]
Manzini Sea Birds      1-2 Mbabane Swallows       
Malanti Chiefs         0-2 Tambankulu Callies     
Vovovo                 2-1 Tambuti                
Green Mamba            2-4 Mbabane Highlanders    
[Dec 5]
Milling Hotspurs       0-3 Young Buffaloes        
Moneni Pirates         0-0 Tinyosi                
[Dec 7]
Manzini Wanderers      0-0 Royal Leopards         

Round 6 [Dec 11]
Denver Sundowns        0-2 Vovovo                 
Tinyosi                2-1 Malanti Chiefs         
Mbabane Swallows       1-0 Milling Hotspurs       
Tambuti                1-1 Moneni Pirates         
Tambankulu Callies     1-0 Rangers                
Manzini Sea Birds      1-1 Mbabane Highlanders    
Green Mamba            1-3 Royal Leopards         
Young Buffaloes        1-0 Manzini Wanderers      

Round 7
[Dec 18]
Manzini Wanderers      1-0 Rangers                
Milling Hotspurs       1-1 Tinyosi                
Mbabane Highlanders    1-1 Moneni Pirates         
Young Buffaloes        0-0 Tambankulu Callies     
[Dec 19]
Manzini Sea Birds      1-0 Tambuti                
Mbabane Swallows       2-0 Malanti Chiefs         
[Dec 21]
Royal Leopards         2-0 Denver Sundowns        
[Jan 5]
Green Mamba            1-3 Vovovo                 

Round 8
[Dec 28]
Vovovo                 2-3 Manzini Wanderers      
Rangers                0-1 Milling Hotspurs       
Malanti Chiefs         0-2 Mbabane Highlanders    
Tambuti                0-5 Royal Leopards         
[Dec 29]
Tinyosi                1-3 Manzini Sea Birds      
Tambankulu Callies     4-2 Mbabane Swallows       
Moneni Pirates         2-1 Green Mamba            
Denver Sundowns        1-4 Young Buffaloes        

Round 9
[Jan 1]
Moneni Pirates         3-2 Royal Leopards         
Milling Hotspurs       3-0 Tambankulu Callies     
Denver Sundowns        0-2 Manzini Wanderers      
Mbabane Highlanders    4-0 Tinyosi                
Malanti Chiefs         1-5 Manzini Sea Birds      
Rangers                2-1 Mbabane Swallows       
Tambuti                0-1 Green Mamba            
[Jan 2]
Young Buffaloes        1-0 Vovovo                 

Round 10
[Jan 8]
Manzini Sea Birds      1-0 Rangers                
Manzini Wanderers      2-2 Moneni Pirates         
Tambuti                0-2 Young Buffaloes        
Mbabane Swallows       3-1 Denver Sundowns        
[Jan 9]
Green Mamba            2-2 Malanti Chiefs         
Royal Leopards         3-0 Tinyosi                
Mbabane Highlanders    4-0 Tambankulu Callies     
Vovovo                 0-0 Milling Hotspurs       

Round 11
[Jan 15]
Denver Sundowns        1-2 Manzini Sea Birds      
Moneni Pirates         0-3 Mbabane Swallows       
[Jan 16]
Young Buffaloes        5-1 Malanti Chiefs         
Vovovo                 1-0 Mbabane Highlanders    
Rangers                1-1 Green Mamba            
Tinyosi                1-0 Manzini Wanderers      
Tambankulu Callies     2-1 Royal Leopards         
Tambuti                1-1 Milling Hotspurs       

Round 12
[Jan 22]
Tinyosi                awd Tambuti                [awarded 3-0; not played due to colour
Rangers                0-0 Vovovo                  clash shirts]
Milling Hotspurs       1-0 Manzini Sea Birds      
[Jan 23]
Manzini Wanderers      1-1 Green Mamba            
Tambankulu Callies     0-1 Denver Sundowns        
Mbabane Highlanders    1-0 Mbabane Swallows       
Malanti Chiefs         1-1 Moneni Pirates         
[Feb 10]
Royal Leopards         3-1 Young Buffaloes        

Round 13
[Jan 29]
Mbabane Swallows       2-1 Tinyosi                
Young Buffaloes        4-0 Rangers                
Moneni Pirates         0-1 Manzini Sea Birds      
Tambankulu Callies     2-2 Manzini Wanderers      
[Jan 30]
Mbabane Highlanders    3-1 Tambuti                
Green Mamba            1-0 Denver Sundowns        
Malanti Chiefs         2-0 Milling Hotspurs       
[Jan 31]
Royal Leopards         2-2 Vovovo                 

Round 14
[Feb 5]
Rangers                2-0 Tinyosi                
[Feb 6]
Milling Hotspurs       0-2 Mbabane Highlanders    
Green Mamba            1-4 Young Buffaloes        
Mbabane Swallows       1-0 Manzini Wanderers      
Vovovo                 2-2 Tambankulu Callies     
Moneni Pirates         1-3 Denver Sundowns        
Tambuti                1-0 Malanti Chiefs         
[Feb 13]
Manzini Sea Birds      0-2 Royal Leopards         

Round 15
[Feb 12]
Denver Sundowns        2-3 Tambuti                
Vovovo                 3-1 Moneni Pirates         
Milling Hotspurs       2-1 Manzini Wanderers      
Tambankulu Callies     1-1 Tinyosi                
Malanti Chiefs         2-1 Rangers                
[Feb 13]
Young Buffaloes        1-1 Mbabane Swallows       
[Feb 16]
Manzini Sea Birds      1-2 Green Mamba            
[Mar 2]
Royal Leopards         2-0 Mbabane Highlanders    

Halfway Table:

 1.Royal Leopards                   15  11  2  2  36-11  35  [C]
 2.Mbabane Highlanders              15  10  3  2  33-11  33
 3.Young Buffaloes                  15   8  3  4  27-13  27
 4.Manzini Sea Birds                15   8  2  5  25-18  26
 5.Mbabane Swallows                 15   8  2  5  22-15  26
 6.Vovovo FC (Motshane)             15   6  7  2  26-19  25  [P]
 7.Tambankulu Callies               15   6  5  4  19-19  23
 8.Green Mamba FC                   15   6  4  5  19-22  22
 9.Manzini Wanderers                15   5  5  5  18-17  20
10.Moneni Pirates                   15   4  5  6  15-20  17
11.Denver Sundowns                  15   5  1  9  16-23  16
12.Milling Hotspurs                 15   4  4  7   9-16  16
-----------------------------------------------------------
13.Tinyosi                          15   3  5  7  14-24  14
14.Rangers FC (Shiselweni)          15   4  2  9   9-24  14  [P]
15.Malanti Chiefs                   15   2  3 10  12-30   9
16.Tambuti                          15   2  3 10  11-29   9

Round 16
[Mar 5]
Moneni Pirates         1-2 Tambankulu Callies     
Tinyosi                0-3 Vovovo                 
Tambuti                2-1 Rangers                
Mbabane Swallows       2-1 Green Mamba            
Young Buffaloes        4-0 Manzini Sea Birds      
Manzini Wanderers      2-4 Mbabane Highlanders    
[Mar 6]
Malanti Chiefs         2-0 Denver Sundowns        
[Mar 9]
Royal Leopards         5-0 Milling Hotspurs       

Round 17
[Mar 12]
Manzini Wanderers      1-1 Tambankulu Callies     
Tambuti                0-3 Mbabane Highlanders    
Milling Hotspurs       2-2 Malanti Chiefs         
Tinyosi                0-1 Mbabane Swallows       
[Mar 13]
Rangers                0-4 Young Buffaloes        
Manzini Sea Birds      1-1 Moneni Pirates         
[Mar 16]
Denver Sundowns        2-0 Green Mamba            
[Apr 6]
Vovovo                 2-6 Royal Leopards         

Round 18 [Mar 30]
Milling Hotspurs       1-1 Mbabane Swallows       
Rangers                2-0 Tambankulu Callies     
Moneni Pirates         3-1 Tambuti                
Vovovo                 0-0 Denver Sundowns        
Malanti Chiefs         1-0 Tinyosi                
Manzini Wanderers      2-5 Young Buffaloes        
Royal Leopards         2-2 Green Mamba            
Mbabane Highlanders    3-2 Manzini Sea Birds      

Round 19
[Apr 2]
Tinyosi                0-0 Mbabane Highlanders    
Manzini Wanderers      0-1 Denver Sundowns        
[Apr 3]
Manzini Sea Birds      5-1 Malanti Chiefs         
Green Mamba            2-2 Tambuti                
Mbabane Swallows       4-0 Rangers                
Tambankulu Callies     1-0 Milling Hotspurs       
Vovovo                 0-1 Young Buffaloes        
[Apr 13]
Royal Leopards         3-0 Moneni Pirates         

Round 20
[Apr 9]
Green Mamba            1-3 Tambankulu Callies     
[Apr 10]
Milling Hotspurs       1-0 Moneni Pirates         
Manzini Sea Birds      0-1 Vovovo                 
Tambuti                0-3 Mbabane Swallows       
Mbabane Highlanders    2-0 Denver Sundowns        
Young Buffaloes        4-1 Tinyosi                
Malanti Chiefs         1-2 Manzini Wanderers      
Rangers                0-3 Royal Leopards         

Round 21
[Apr 15]
Vovovo                 0-1 Malanti Chiefs         
Denver Sundowns        2-0 Tinyosi                
Manzini Sea Birds      2-3 Manzini Wanderers      
Tambankulu Callies     0-1 Tambuti                
Milling Hotspurs       1-2 Green Mamba            
[Apr 16]
Rangers                2-0 Moneni Pirates         
Mbabane Highlanders    1-3 Young Buffaloes        
Mbabane Swallows       3-2 Royal Leopards         

Round 22 [Apr 19]
Denver Sundowns        0-0 Royal Leopards         
Tambuti                3-1 Manzini Sea Birds      
Vovovo                 1-2 Green Mamba            
Tinyosi                1-2 Milling Hotspurs       
Rangers                2-3 Manzini Wanderers      
Malanti Chiefs         0-4 Mbabane Swallows       
Moneni Pirates         0-2 Mbabane Highlanders    
Tambankulu Callies     2-2 Young Buffaloes        

Round 23 [Apr 23]
Denver Sundowns        1-1 Milling Hotspurs       
Green Mamba            0-1 Tinyosi                
Vovovo                 1-2 Mbabane Swallows       
Tambuti                0-5 Manzini Wanderers      
Rangers                1-3 Mbabane Highlanders    
Malanti Chiefs         0-3 Royal Leopards         
Moneni Pirates         0-5 Young Buffaloes        
Tambankulu Callies     3-0 Manzini Sea Birds      

Round 24 [Apr 30]
Moneni Pirates         2-2 Manzini Wanderers      
Rangers                1-5 Manzini Sea Birds      
Milling Hotspurs       2-4 Vovovo                 
Malanti Chiefs         1-2 Green Mamba            
Tambankulu Callies     0-1 Mbabane Highlanders    
Denver Sundowns        0-1 Mbabane Swallows       
Young Buffaloes        5-1 Tambuti                
Tinyosi                0-3 Royal Leopards         

Round 25 [May 4]
Tinyosi                1-1 Rangers                
Denver Sundowns        1-2 Moneni Pirates         
Royal Leopards         1-0 Manzini Sea Birds      
Mbabane Highlanders    3-1 Milling Hotspurs       
Malanti Chiefs         2-2 Tambuti                
Young Buffaloes        1-1 Green Mamba            
Tambankulu Callies     0-0 Vovovo                 
Manzini Wanderers      0-1 Mbabane Swallows       

Round 26
[May 8]
Milling Hotspurs       2-2 Rangers                
Manzini Sea Birds      0-1 Tinyosi                
Mbabane Highlanders    abd Malanti Chiefs         [abandoned at 1-1 in 81' due to bad weather]
Mbabane Swallows       abd Tambankulu Callies     [abandoned at 2-0 in 48' due to bad weather]
Royal Leopards         3-0 Tambuti                
Manzini Wanderers      0-0 Vovovo                 
Green Mamba            abd Moneni Pirates         [abandoned at 2-0 in 65' due to bad weather]
Young Buffaloes        3-0 Denver Sundowns        
[May 11]
Green Mamba            1-2 Moneni Pirates         [replay]
Mbabane Highlanders    3-3 Malanti Chiefs         [replay]
Mbabane Swallows       1-0 Tambankulu Callies     [replay]

Round 27 [May 15]
Rangers                2-1 Malanti Chiefs         
Tambuti                2-1 Denver Sundowns        
Tinyosi                1-2 Tambankulu Callies     
Moneni Pirates         2-1 Vovovo                 
Mbabane Swallows       0-0 Young Buffaloes        
Green Mamba            1-1 Manzini Sea Birds      
Manzini Wanderers      1-1 Milling Hotspurs       
Mbabane Highlanders    1-1 Royal Leopards         

Round 28 [May 19]
Milling Hotspurs       1-1 Tambuti                
Manzini Sea Birds      1-0 Denver Sundowns        
Manzini Wanderers      3-0 Tinyosi                
Green Mamba            1-1 Rangers                
Malanti Chiefs         0-5 Young Buffaloes        
Mbabane Highlanders    3-0 Vovovo                 
Royal Leopards         2-0 Tambankulu Callies     
Mbabane Swallows       4-1 Moneni Pirates         

Round 29 [May 29]
Tambankulu Callies     3-2 Malanti Chiefs         
Denver Sundowns        1-0 Rangers                
Tinyosi                0-0 Moneni Pirates         
Tambuti                4-2 Vovovo                 
Royal Leopards         2-0 Manzini Wanderers      
Mbabane Highlanders    2-1 Green Mamba            
Mbabane Swallows       2-1 Manzini Sea Birds      
Young Buffaloes        2-0 Milling Hotspurs       

Round 30
[Jun 5]
Moneni Pirates         2-0 Malanti Chiefs         
Green Mamba            2-2 Manzini Wanderers      
Manzini Sea Birds      1-1 Milling Hotspurs       
Tambuti                2-1 Tinyosi                
Denver Sundowns        3-1 Tambankulu Callies     
Vovovo                 0-0 Rangers                
[Jun 12]
Young Buffaloes        0-0 Royal Leopards         
Mbabane Swallows       0-0 Mbabane Highlanders    

Final Table:

 1.Royal Leopards                   30  21  6  3  72-19  69  [C]                    Champions
 2.Mbabane Highlanders              30  20  7  3  64-25  67
 3.Mbabane Swallows                 30  20  5  5  51-22  65
 4.Young Buffaloes                  30  19  7  4  71-21  64
 5.Tambankulu Callies               30  12  8 10  37-37  44
 6.Manzini Wanderers                30  10 10 10  44-41  40
 7.Vovovo FC (Motshane)             30   9 11 10  41-42  38  [P]  [2 1 1 0 4-3 4]
 8.Manzini Sea Birds                30  11  5 14  45-44  38       [2 0 1 1 3-4 1]
 9.Green Mamba FC                   30   9 10 11  38-46  37
10.Moneni Pirates                   30   9  8 13  31-46  35
11.Denver Sundowns                  30  10  4 16  28-38  34
12.Tambuti                          30   8  6 16  32-62  30
-----------------------------------------------------------
13.Milling Hotspurs                 30   6 11 13  25-43  29                         Relegated(?)
14.Rangers FC (Shiselweni)          30   7  6 17  24-54  27  [P]                    Relegated(?)
15.Tinyosi                          30   5  8 17  21-48  23                         Relegated
16.Malanti Chiefs                   30   5  6 19  29-65  21                         Relegated

NB: according to the regulations for the 2021/22 season, four clubs are to
    be relegated while two are promoted from the second level to reduce the
    number of clubs to 14 (with the same procedure to be applied in the
    2022/23 season to obtain a 12-team top level) but the league has now
    requested the FA to have only two clubs relegated


First Division

Final Table:

 1.Seven Dreams                     26  16  3  7  43-20  51                         Promoted
 2.Madlenya                         26  14  7  5  35-22  49                         Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.Black Swallows                   26  13  5  8  33-24  44  [R]  [2 1 0 1 3-3 3; 3 ag]
 4.Nsingizini Hotspurs              26  13  5  8  51-28  44       [2 1 0 1 3-3 3; 1 ag]
 5.Hlathikhulu Tycoons              26  12  7  7  30-23  43
 6.Illovo                           26  11  9  6  35-19  42
 7.Sisonke                          26  10  8  8  27-26  38
 8.Ludzeludze Killers               26   8 12  6  32-22  36  [2 0 2 0 1-1 2; 1 ag]
-----------------------------------------------------------
 9.Mbabane Citizens                 26   9  9  8  26-21  36  [2 0 2 0 1-1 2; 0 ag]  Relegated(?)
10.Msumpe Manchester United         26  10  5 11  34-36  35                         Relegated(?)
11.Mhlume Peacemakers               26   8  5 13  28-48  29  [R]                    Relegated
12.Umbelebele                       26   7  4 15  25-46  25                         Relegated
13.Rail United                      26   3  6 17  15-39  15                         Relegated
14.Young Movers                     26   2  7 17  19-59  13                         Relegated

NB: according to the regulations for the 2021/22 season, six clubs are to
    be relegated while four are promoted from the third level but the league
    has now requested the FA to have only four clubs relegated 

Round 1
[Nov 13]
Mhlume Peacemakers     1-1 Ludzeludze Killers     
Illovo                 0-1 Mbabane Citizens       
[Nov 14]
Black Swallows         2-0 Umbelebele             
Rail United            1-2 Sisonke                
Seven Dreams           2-0 Msumpe Manchester      
Nsingizini Hotspurs    0-1 Madlenya               
Hlathikhulu Tycoons    2-0 Young Movers           

Round 2
[Nov 20]
Madlenya               3-1 Young Movers           
[Nov 21]
Ludzeludze Killers     0-0 Black Swallows         
Sisonke                1-0 Umbelebele             
Hlathikhulu Tycoons    0-2 Seven Dreams           
Mhlume Peacemakers     1-5 Nsingizini Hotspurs    
Rail United            1-1 Illovo                 
Msumpe Manchester      2-0 Mbabane Citizens       

Round 3
[Nov 26]
Seven Dreams           4-0 Umbelebele             
[Nov 27]
Mhlume Peacemakers     1-0 Madlenya               
Mbabane Citizens       3-0 Rail United            
Msumpe Manchester      0-1 Sisonke                
Black Swallows         1-0 Hlathikhulu Tycoons    
Young Movers           0-4 Ludzeludze Killers     
[Nov 28]          
Nsingizini Hotspurs    0-3 Illovo                 

Round 4
[Dec 4]
Sisonke                0-4 Nsingizini Hotspurs    
Young Movers           0-2 Black Swallows         
Madlenya               0-3 Mbabane Citizens       
[Dec 5]
Ludzeludze Killers     awd Rail United            [awarded 3-0; match not played
Seven Dreams           0-1 Mhlume Peacemakers      due to colour clash kits]
Hlathikhulu Tycoons    0-1 Msumpe Manchester      
[Dec 21]
Umbelebele             2-1 Illovo                 

Round 5
[Dec 11]
Black Swallows         1-1 Mhlume Peacemakers     
[Dec 12]
Hlathikhulu Tycoons    2-1 Rail United            
Illovo                 3-1 Young Movers           
Umbelebele             1-2 Msumpe Manchester      
Mbabane Citizens       1-1 Ludzeludze Killers     
Nsingizini Hotspurs    1-0 Seven Dreams           
Madlenya               3-0 Sisonke                

Round 6
[Dec 18]
Hlathikhulu Tycoons    0-1 Nsingizini Hotspurs    
Msumpe Manchester      4-1 Young Movers           
Mhlume Peacemakers     1-2 Umbelebele             
Illovo                 0-0 Sisonke                
[Dec 19]
Mbabane Citizens       0-0 Seven Dreams           
Rail United            1-2 Black Swallows         
Ludzeludze Killers     1-1 Madlenya               

Round 7 [Dec 29]
Umbelebele             1-0 Rail United            
Black Swallows         0-1 Nsingizini Hotspurs    
Young Movers           1-1 Mhlume Peacemakers     
Madlenya               1-0 Seven Dreams           
Mbabane Citizens       2-2 Hlathikhulu Tycoons    
Msumpe Manchester      1-1 Illovo                 
Sisonke                1-0 Ludzeludze Killers     

Round 8
[Jan 1]
Young Movers           0-0 Mbabane Citizens       
Sisonke                0-0 Black Swallows         
Mhlume Peacemakers     1-1 Rail United            
[Jan 2]
Nsingizini Hotspurs    3-0 Msumpe Manchester      
Hlathikhulu Tycoons    1-1 Ludzeludze Killers     
Madlenya               5-0 Umbelebele             
Seven Dreams           0-1 Illovo                 

Round 9
[Jan 8]
Ludzeludze Killers     3-1 Seven Dreams           
Umbelebele             1-3 Mbabane Citizens       
Black Swallows         0-0 Madlenya               
Rail United            0-2 Msumpe Manchester      
Sisonke                1-0 Hlathikhulu Tycoons    
[Jan 9]
Illovo                 3-0 Mhlume Peacemakers     
Nsingizini Hotspurs    4-1 Young Movers           

Round 10
[Jan 15]
Illovo                 0-0 Ludzeludze Killers     
Mbabane Citizens       0-1 Black Swallows         
Msumpe Manchester      1-1 Mhlume Peacemakers     
Hlathikhulu Tycoons    0-0 Madlenya               
Seven Dreams           3-0 Sisonke                
Umbelebele             0-3 Nsingizini Hotspurs    
[Jan 16]
Young Movers           2-1 Rail United            

Round 11 [Jan 22]
Seven Dreams           2-1 Black Swallows         
Mbabane Citizens       0-3 Mhlume Peacemakers     
Rail United            0-0 Nsingizini Hotspurs    
Madlenya               0-1 Msumpe Manchester      
Illovo                 0-0 Hlathikhulu Tycoons    
Sisonke                0-0 Young Movers           
Ludzeludze Killers     1-2 Umbelebele             

Round 12
[Jan 29]
Black Swallows         2-1 Msumpe Manchester      
Rail United            0-1 Seven Dreams           
Madlenya               2-2 Illovo                 
Young Movers           1-1 Umbelebele             
[Jan 30]
Sisonke                1-1 Mbabane Citizens       
Ludzeludze Killers     2-3 Nsingizini Hotspurs    
Mhlume Peacemakers     awd Hlathikhulu Tycoons    [awarded 0-3; unmarked field]

Round 13
[Feb 5]
Illovo                 2-0 Black Swallows         
Nsingizini Hotspurs    1-0 Mbabane Citizens       
Umbelebele             1-3 Hlathikhulu Tycoons    
Msumpe Manchester      1-3 Ludzeludze Killers     
Rail United            0-0 Madlenya               
Young Movers           4-3 Seven Dreams           
[Feb 6]
Mhlume Peacemakers     2-1 Sisonke                

Round 14
[Mar 5]
Sisonke                1-1 Madlenya               
Msumpe Manchester      1-1 Umbelebele             
Rail United            0-1 Hlathikhulu Tycoons    
Mhlume Peacemakers     3-1 Black Swallows         
Young Movers           1-1 Illovo                 
[Mar 6]
Ludzeludze Killers     0-0 Mbabane Citizens       
Seven Dreams           2-1 Nsingizini Hotspurs    

Round 15
[Mar 12]
Hlathikhulu Tycoons    2-0 Illovo                 
Msumpe Manchester      1-2 Madlenya               
Mhlume Peacemakers     1-0 Mbabane Citizens       
Nsingizini Hotspurs    1-1 Rail United            
Black Swallows         0-1 Seven Dreams           
[Mar 13]
Umbelebele             1-1 Ludzeludze Killers     
Young Movers           1-3 Sisonke                

Round 16 [Mar 20]
Ludzeludze Killers     0-0 Young Movers           
Umbelebele             1-1 Seven Dreams           
Madlenya               2-1 Mhlume Peacemakers     
Rail United            1-0 Mbabane Citizens       
Hlathikhulu Tycoons    3-0 Black Swallows         
Illovo                 1-1 Nsingizini Hotspurs    
Sisonke                1-0 Msumpe Manchester      

Round 17
[Mar 26]
Nsingizini Hotspurs    3-0 Umbelebele             
Madlenya               1-3 Hlathikhulu Tycoons    
Black Swallows         1-0 Mbabane Citizens       
Mhlume Peacemakers     0-4 Msumpe Manchester      
[Mar 27]
Ludzeludze Killers     0-0 Illovo                 
Rail United            3-1 Young Movers           
Sisonke                1-1 Seven Dreams           

Round 18
[Apr 1]
Illovo                 0-1 Madlenya               
[Apr 2]
Nsingizini Hotspurs    1-2 Ludzeludze Killers     
Seven Dreams           3-0 Rail United            
Umbelebele             5-0 Young Movers           
Mbabane Citizens       3-2 Sisonke                
Msumpe Manchester      3-2 Black Swallows         
[Apr 19]
Hlathikhulu Tycoons    2-0 Mhlume Peacemakers     

Round 19 [Apr 9]
Seven Dreams           1-0 Ludzeludze Killers     
Madlenya               1-0 Black Swallows         
Mbabane Citizens       3-1 Umbelebele             
Msumpe Manchester      2-1 Rail United            
Hlathikhulu Tycoons    0-5 Sisonke                
Mhlume Peacemakers     1-4 Illovo                 
Young Movers           2-2 Nsingizini Hotspurs    

Round 20
[Apr 16]
Nsingizini Hotspurs    2-2 Sisonke                
Mbabane Citizens       1-1 Madlenya               
Mhlume Peacemakers     1-3 Seven Dreams           
Msumpe Manchester      0-0 Hlathikhulu Tycoons    
Illovo                 2-1 Umbelebele             
Black Swallows         abd Young Movers           [abandoned in 75' due to waterlogged pitch]
Rail United            0-1 Ludzeludze Killers     
[May 10]
Black Swallows         4-0 Young Movers           

Round 21 [Apr 24]
Hlathikhulu Tycoons    0-0 Mbabane Citizens       
Mhlume Peacemakers     4-1 Young Movers           
Ludzeludze Killers     0-2 Sisonke                
Rail United            1-0 Umbelebele             
Nsingizini Hotspurs    2-3 Black Swallows         
Seven Dreams           3-0 Madlenya               
Illovo                 3-1 Msumpe Manchester      

Round 22 [May 2]
Black Swallows         2-0 Illovo                 
Sisonke                1-0 Mhlume Peacemakers     
Madlenya               1-0 Rail United            
Hlathikhulu Tycoons    1-0 Umbelebele             
Ludzeludze Killers     4-2 Msumpe Manchester      
Mbabane Citizens       1-0 Nsingizini Hotspurs    
Seven Dreams           1-0 Young Movers           

Round 23 [May 7]
Young Movers           0-1 Msumpe Manchester      
Umbelebele             1-0 Mhlume Peacemakers     
Nsingizini Hotspurs    1-2 Hlathikhulu Tycoons    
Black Swallows         3-0 Rail United            
Madlenya               1-0 Ludzeludze Killers     
Seven Dreams           1-0 Mbabane Citizens       
Sisonke                0-1 Illovo                 

Round 24
[May 14]
Umbelebele             1-2 Black Swallows         
Ludzeludze Killers     2-0 Mhlume Peacemakers     
Madlenya               2-1 Nsingizini Hotspurs    
Msumpe Manchester      1-3 Seven Dreams           
Mbabane Citizens       1-0 Illovo                 
Sisonke                1-1 Rail United            
[May 15]
Young Movers           awd Hlathikhulu Tycoons    [awarded 0-3; Young Movers failed
                                                   to pay stadium fee]
Round 25
[May 21]
Rail United            1-2 Mhlume Peacemakers     
Ludzeludze Killers     0-0 Hlathikhulu Tycoons    
Illovo                 3-0 Seven Dreams           
[May 26]
Msumpe Manchester      1-3 Nsingizini Hotspurs    
Umbelebele             1-4 Madlenya               
Mbabane Citizens       2-0 Young Movers           
Black Swallows         1-0 Sisonke                

Round 26 
[May 28]
Illovo                 3-0 Rail United            
Nsingizini Hotspurs    7-1 Mhlume Peacemakers     
[May 29]
Black Swallows         2-2 Ludzeludze Killers     
Young Movers           1-2 Madlenya               
Seven Dreams           5-0 Hlathikhulu Tycoons    
Mbabane Citizens       1-1 Msumpe Manchester      
Umbelebele             1-0 Sisonke                

Final Table:

 1.Seven Dreams                     26  16  3  7  43-20  51                         Promoted
 2.Madlenya                         26  14  7  5  35-22  49                         Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.Black Swallows                   26  13  5  8  33-24  44  [R]  [2 1 0 1 3-3 3; 3 ag]
 4.Nsingizini Hotspurs              26  13  5  8  51-28  44       [2 1 0 1 3-3 3; 1 ag]
 5.Hlathikhulu Tycoons              26  12  7  7  30-23  43
 6.Illovo                           26  11  9  6  35-19  42
 7.Sisonke                          26  10  8  8  27-26  38
 8.Ludzeludze Killers               26   8 12  6  32-22  36  [2 0 2 0 1-1 2; 1 ag]
-----------------------------------------------------------
 9.Mbabane Citizens                 26   9  9  8  26-21  36  [2 0 2 0 1-1 2; 0 ag]  Relegated(?)
10.Msumpe Manchester United         26  10  5 11  34-36  35                         Relegated(?)
11.Mhlume Peacemakers               26   8  5 13  28-48  29  [R]                    Relegated
12.Umbelebele                       26   7  4 15  25-46  25                         Relegated
13.Rail United                      26   3  6 17  15-39  15                         Relegated
14.Young Movers                     26   2  7 17  19-59  13                         Relegated

NB: according to the regulations for the 2021/22 season, six clubs are to
    be relegated while four are promoted from the third level but the league
    has now requested the FA to have only four clubs relegated 


Provincial Super Leagues

Hhohho Super League | Lubombo Super League | Manzini Super League | Shiswelweni Super League

Hhohho Super League

Hhohho Super League Northern Zone | Hhohho Super League Southern Zone | Hhohho Promotion Playoff

Hhohho Super League Northern Zone

Table:

 1.Kappa Kappa                      22  13  6  3  39-19  45  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Mvuma Hotspurs                   22  12  5  5  39-23  41
 3.Pigg's Peak Rangers              22  13  2  7  46-34  41
 4.Mhlangatane Manchester United    22   9  7  6  29-24  34
 5.Zibonele Vultures                22   9  6  7  32-28  33
 6.Khanjana Rovers                  22   9  6  7  25-30  33
 7.Nkomazi United                   22   9  5  8  37-32  32
 8.Machibini Rovers                 22   9  3 10  26-23  30
 9.Matsamo Swallows                 22   8  6  8  23-20  30
10.Stone Breakers                   21   5  4 12  27-46  19
11.Seven Stars                      22   3  7 12  17-28  16
12.Msahweni                         21   2  3 16  13-46   9

Round 1
[Jan 30]
Pigg's Peak Rangers    1-2 Seven Stars            
Zibonele Vultures      1-0 Machibini Rovers       
Mvuma Hotspurs         awd Khanjana Rovers        [awarded 3-0, Khanjana forfeited]
[Feb 27]
Msahweni               0-1 Mhlangatane Manchester 
Kappa Kappa            0-2 Nkomazi United         
Stone Breakers         2-2 Matsamo Swallows       

Round 2
[Feb 5]
Kappa Kappa            1-1 Mvuma Hotspurs         
Matsamo Swallows       3-0 Zibonele Vultures      
Nkomazi United         5-1 Stone Breakers         
Machibini Rovers       1-2 Pigg's Peak Rangers    
[Feb 6]
Seven Stars            0-1 Msahweni               
Mhlangatane Manchester 1-1 Khanjana Rovers        

Round 3
[Feb 12]
Khanjana Rovers        1-1 Kappa Kappa            
Mvuma Hotspurs         3-1 Stone Breakers         
[Feb 13]
Pigg's Peak Rangers    1-1 Matsamo Swallows       
Zibonele Vultures      2-2 Nkomazi United         
Seven Stars            2-2 Mhlangatane Manchester 
Msahweni               1-3 Machibini Rovers       

Round 4
[Feb 19]
Machibini Rovers       1-1 Seven Stars            
Zibonele Vultures      1-1 Mvuma Hotspurs         
[Feb 20]
Nkomazi United         2-3 Pigg's Peak Rangers    
Stone Breakers         1-2 Khanjana Rovers        
Matsamo Swallows       1-1 Msahweni               
Mhlangatane Manchester 1-0 Kappa Kappa            

Round 5
[Mar 5]
Machibini Rovers       2-1 Mhlangatane Manchester 
Khanjana Rovers        0-1 Zibonele Vultures      
Kappa Kappa            2-0 Stone Breakers         
Msahweni               2-4 Nkomazi United         
[Mar 6]
Mvuma Hotspurs         1-4 Pigg's Peak Rangers    
Seven Stars            0-1 Matsamo Swallows       

Round 6
[Mar 12]
Zibonele Vultures      3-3 Kappa Kappa            
[Mar 13]
Pigg's Peak Rangers    3-0 Khanjana Rovers        
Nkomazi United         3-1 Seven Stars            
Mhlangatane Manchester 7-1 Stone Breakers         
Matsamo Swallows       0-0 Machibini Rovers       
Msahweni               2-4 Mvuma Hotspurs         

Round 7 [Mar 19,20]
Khanjana Rovers        2-3 Msahweni               
Mvuma Hotspurs         2-1 Seven Stars            
Pigg's Peak Rangers    4-2 Kappa Kappa            
Machibini Rovers       3-1 Nkomazi United         
Zibonele Vultures      3-1 Stone Breakers         
Matsamo Swallows       0-2 Mhlangatane Manchester 

Round 8
[Mar 26]
Machibini Rovers       1-3 Mvuma Hotspurs         
Pigg's Peak Rangers    4-2 Stone Breakers         
[Mar 27]
Nkomazi United         1-0 Matsamo Swallows       
[Apr 23]
Seven Stars            1-1 Khanjana Rovers        
[Apr 25]
Mhlangatane Manchester 0-0 Zibonele Vultures      
Msahweni               0-2 Kappa Kappa            

Round 9
[Apr 2]
Nkomazi United         1-1 Mhlangatane Manchester 
Mvuma Hotspurs         1-1 Matsamo Swallows       
Stone Breakers         4-0 Msahweni               
Kappa Kappa            0-0 Seven Stars            
[Apr 19]
Khanjana Rovers        1-0 Machibini Rovers       
Zibonele Vultures      1-3 Pigg's Peak Rangers    

Round 10
[Apr 10]
Seven Stars            2-0 Stone Breakers         
Mhlangatane Manchester 1-1 Pigg's Peak Rangers    
[Apr 17]
Nkomazi United         awd Mvuma Hotspurs         [awarded 0-3]
[Apr 23]
Machibini Rovers       0-1 Kappa Kappa            
Msahweni               2-4 Zibonele Vultures      
[Apr 25]
Matsamo Swallows       0-1 Khanjana Rovers        

Round 11
[Apr 15]
Khanjana Rovers        0-3 Nkomazi United         
Zibonele Vultures      2-1 Seven Stars            
Pigg's Peak Rangers    1-0 Msahweni               
Kappa Kappa            2-0 Matsamo Swallows       
Stone Breakers         0-1 Machibini Rovers       
[Apr 23]
Mvuma Hotspurs         1-2 Mhlangatane Manchester 

Round 12
[Apr 30]
Pigg's Peak Rangers    1-3 Machibini Rovers       
Mvuma Hotspurs         0-0 Kappa Kappa            
[May 1]
Zibonele Vultures      2-1 Matsamo Swallows       
Msahweni               0-3 Seven Stars            
Khanjana Rovers        3-1 Mhlangatane Manchester 
Stone Breakers         1-1 Nkomazi United         

Round 13
[May 7]
Nkomazi United         2-3 Khanjana Rovers        
Machibini Rovers       2-3 Stone Breakers         
Mhlangatane Manchester 1-0 Mvuma Hotspurs         
Matsamo Swallows       1-4 Kappa Kappa            
[May 8]
Seven Stars            0-3 Zibonele Vultures      
Msahweni               0-1 Pigg's Peak Rangers    

Round 14
[May 14]
Pigg's Peak Rangers    1-2 Mvuma Hotspurs         
Stone Breakers         2-5 Kappa Kappa            
[May 15]
Nkomazi United         1-1 Msahweni               
Matsamo Swallows       1-0 Seven Stars            
Zibonele Vultures      3-0 Khanjana Rovers        
Mhlangatane Manchester 1-0 Machibini Rovers       

Round 15
[May 22]
Mvuma Hotspurs         5-0 Msahweni               
Khanjana Rovers        3-1 Pigg's Peak Rangers    
[May 26]
Stone Breakers         2-1 Mhlangatane Manchester 
Machibini Rovers       1-0 Matsamo Swallows       
Kappa Kappa            0-0 Zibonele Vultures      
Seven Stars            0-1 Nkomazi United         

Round 16 [May 28,29]
Msahweni               0-1 Khanjana Rovers        
Stone Breakers         1-0 Zibonele Vultures      
Nkomazi United         1-0 Machibini Rovers       
Mhlangatane Manchester 0-2 Matsamo Swallows       
Seven Stars            0-1 Mvuma Hotspurs         
Kappa Kappa            3-1 Pigg's Peak Rangers    

Round 17
[Jun 4]
Mvuma Hotspurs         0-2 Machibini Rovers       
Khanjana Rovers        2-2 Seven Stars            
[Jun 5]
Matsamo Swallows       3-0 Nkomazi United         [probably awarded; originally
Kappa Kappa            3-0 Msahweni                reported 3-1]
Stone Breakers         1-0 Pigg's Peak Rangers    
Zibonele Vultures      0-1 Mhlangatane Manchester [possibly abandoned]

Round 18
[Jun 11]
Stone Breakers         2-3 Mvuma Hotspurs         
Kappa Kappa            3-1 Khanjana Rovers        
Machibini Rovers       3-0 Msahweni               
Nkomazi United         awd Zibonele Vultures      [awarded 3-0; abandoned in 75']
[Jun 12]
Mhlangatane Manchester 0-0 Seven Stars            
Matsamo Swallows       2-0 Pigg's Peak Rangers    

Round 19 [Jun 18]
Pigg's Peak Rangers    6-3 Mhlangatane Manchester [also reported 6-2]
Zibonele Vultures      0-0 Msahweni               
Kappa Kappa            2-1 Machibini Rovers       
Stone Breakers         1-1 Seven Stars            
Mvuma Hotspurs         3-1 Nkomazi United         
Khanjana Rovers        1-0 Matsamo Swallows       [also reported 2-1]

Round 20
[Jun 25]
Khanjana Rovers        1-0 Stone Breakers         
Pigg's Peak Rangers    2-1 Nkomazi United         
Seven Stars            0-1 Machibini Rovers       
Kappa Kappa            1-0 Mhlangatane Manchester 
Mvuma Hotspurs         2-1 Zibonele Vultures      
[Jun 26]
Msahweni               0-2 Matsamo Swallows       

Round 21
[Jul 2]
Mhlangatane Manchester 1-0 Msahweni               
[Jul 3]
Machibini Rovers       0-2 Zibonele Vultures      
Nkomazi United         1-2 Kappa Kappa            
Matsamo Swallows       1-1 Stone Breakers         
Seven Stars            0-2 Pigg's Peak Rangers    
Khanjana Rovers        0-0 Mvuma Hotspurs         

Round 22 [Jul 10]
Msahweni               n/p Stone Breakers         
Mhlangatane Manchester 1-1 Nkomazi United         
Machibini Rovers       1-1 Khanjana Rovers        
Pigg's Peak Rangers    4-3 Zibonele Vultures      
Matsamo Swallows       1-0 Mvuma Hotspurs         
Seven Stars            0-2 Kappa Kappa            

Table:

 1.Kappa Kappa                      22  13  6  3  39-19  45  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Mvuma Hotspurs                   22  12  5  5  39-23  41
 3.Pigg's Peak Rangers              22  13  2  7  46-34  41
 4.Mhlangatane Manchester United    22   9  7  6  29-24  34
 5.Zibonele Vultures                22   9  6  7  32-28  33
 6.Khanjana Rovers                  22   9  6  7  25-30  33
 7.Nkomazi United                   22   9  5  8  37-32  32
 8.Machibini Rovers                 22   9  3 10  26-23  30
 9.Matsamo Swallows                 22   8  6  8  23-20  30
10.Stone Breakers                   21   5  4 12  27-46  19
11.Seven Stars                      22   3  7 12  17-28  16
12.Msahweni                         21   2  3 16  13-46   9

Hhohho Super League Southern Zone

Table:

 1.Billy Ocean                      22  14  5  3  42-20  47  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Sidvwashini United               22  13  4  5  49-23  43
 3.Young Lovers                     22  13  2  7  30-21  41
 4.Hawane Shooting Stars            22  10  5  7  43-33  35
 5.Bhunya Black Aces                22   9  5  8  34-29  32
 6.Lobamba Sunrise                  22   9  4  9  34-36  31
 7.Emaselesele                      22   8  6  8  28-31  30
 8.Mhlambanyatsi Community          21   9  3  9  26-29  30
 9.Junior Stars                     22   5  8  9  33-38  23
10.Imbumbe                          22   6  4 12  29-44  22
11.Mbabane City                     21   4  6 11  22-34  18
12.Burning Spear                    22   3  4 15  31-63  13

Round 1
[Jan 29]
Lobamba Sunrise        1-1 Mbabane City           
[Jan 30]
Billy Ocean            2-0 Imbumbe                
Mhlambanyatsi Comm.    1-0 Hawane Shooting Stars  
[Feb 27]
Sidvwashini United     0-1 Emaselesele            
Junior Stars           2-1 Young Lovers           
Burning Spear          0-5 Bhunya Black Aces      

Round 2 [Feb 6]
Bhunya Black Aces      0-2 Hawane Shooting Stars  
Emaselesele            3-2 Junior Stars           
Young Lovers           1-2 Lobamba Sunrise        
Mbabane City           awd Billy Ocean            [awarded 0-3; originally 2-1,
Sidvwashini United     3-1 Mhlambanyatsi Comm.     Mbabane City used ineligible player]
Imbumbe                5-2 Burning Spear          [also reported 6-2]

Round 3 [Feb 13]
Hawane Shooting Stars  1-3 Sidvwashini United     
Lobamba Sunrise        2-0 Emaselesele            
Billy Ocean            0-2 Young Lovers           
Imbumbe                1-6 Bhunya Black Aces      
Burning Spear          2-3 Mbabane City           
Mhlambanyatsi Comm.    2-1 Junior Stars           

Round 4
[Feb 19]
Bhunya Black Aces      0-0 Sidvwashini United     
Burning Spear          1-2 Young Lovers           
[Feb 20]
Emaselesele            1-1 Billy Ocean            
Lobamba Sunrise        1-2 Mhlambanyatsi Comm.    
Mbabane City           1-0 Imbumbe                
Junior Stars           4-4 Hawane Shooting Stars  

Round 5 [Mar 6]
Mhlambanyatsi Comm.    1-4 Billy Ocean            
Burning Spear          0-5 Emaselesele            
Hawane Shooting Stars  2-2 Lobamba Sunrise        
Imbumbe                0-1 Young Lovers           
Mbabane City           2-3 Bhunya Black Aces      
Sidvwashini United     2-1 Junior Stars           

Round 6
[Mar 12]
Lobamba Sunrise        2-4 Sidvwashini United     
[Mar 13]
Burning Spear          2-2 Mhlambanyatsi Comm.    
Emaselesele            2-2 Imbumbe                
Bhunya Black Aces      3-2 Junior Stars           
Billy Ocean            1-1 Hawane Shooting Stars  
Young Lovers           2-1 Mbabane City           

Round 7 [Mar 19,20]
Junior Stars           2-0 Lobamba Sunrise        
Sidvwashini United     1-1 Billy Ocean            
Mbabane City           1-1 Emaselesele            
Hawane Shooting Stars  5-3 Burning Spear          
Mhlambanyatsi Comm.    0-0 Imbumbe                
Young Lovers           0-1 Bhunya Black Aces      

Round 8
[Mar 26]
Emaselesele            1-1 Young Lovers           
Billy Ocean            1-1 Junior Stars           
[Mar 27]
Imbumbe                3-5 Hawane Shooting Stars  
Bhunya Black Aces      0-2 Lobamba Sunrise        
Burning Spear          0-4 Sidvwashini United     
[Apr 15]
Mbabane City           1-2 Mhlambanyatsi Comm.    

Round 9
[Apr 2]
Mbabane City           1-0 Hawane Shooting Stars  
[Apr 3]
Bhunya Black Aces      2-2 Emaselesele            
Billy Ocean            2-2 Lobamba Sunrise        
Burning Spear          3-2 Junior Stars           
Young Lovers           awd Mhlambanyatsi Comm.    [awarded 0-3; originally 3-0]
Imbumbe                0-4 Sidvwashini United     

Round 10
[Apr 10]
Bhunya Black Aces      1-2 Billy Ocean            
Imbumbe                1-2 Junior Stars           
Burning Spear          2-3 Lobamba Sunrise        
Emaselesele            2-4 Mhlambanyatsi Comm.    
Young Lovers           1-3 Hawane Shooting Stars  
[Apr 19]
Mbabane City           1-1 Sidvwashini United     

Round 11
[Apr 19]
Mhlambanyatsi Comm.    1-3 Bhunya Black Aces      
[Apr 24]
Billy Ocean            5-3 Burning Spear          
Junior Stars           0-0 Mbabane City           
Sidvwashini United     0-1 Young Lovers           
Lobamba Sunrise        2-4 Imbumbe                
Hawane Shooting Stars  4-0 Emaselesele            

Round 12
[Apr 30]
Imbumbe                3-2 Burning Spear          
Lobamba Sunrise        2-0 Young Lovers           
[May 1]
Mhlambanyatsi Comm.    0-1 Sidvwashini United     
Junior Stars           0-1 Emaselesele            
Hawane Shooting Stars  1-0 Bhunya Black Aces      
Billy Ocean            1-0 Mbabane City           

Round 13
[May 7]
Young Lovers           1-0 Sidvwashini United     
[May 8]
Imbumbe                2-0 Lobamba Sunrise        
Bhunya Black Aces      2-1 Mhlambanyatsi Comm.    
Burning Spear          0-1 Billy Ocean            
Mbabane City           0-3 Junior Stars           
Emaselesele            1-0 Hawane Shooting Stars  

Round 14
[May 14]
Hawane Shooting Stars  0-2 Billy Ocean            
Junior Stars           0-0 Bhunya Black Aces      
[May 15]
Mbabane City           1-3 Young Lovers           
Mhlambanyatsi Comm.    1-1 Burning Spear          
Sidvwashini United     6-2 Lobamba Sunrise        
Imbumbe                2-1 Emaselesele            

Round 15
[May 22]
Young Lovers           3-0 Imbumbe                
Bhunya Black Aces      1-3 Mbabane City           
[May 26]
Billy Ocean            0-1 Mhlambanyatsi Comm.    
Junior Stars           1-6 Sidvwashini United     
Lobamba Sunrise        3-1 Hawane Shooting Stars  
Emaselesele            0-1 Burning Spear          

Round 16 [May 28,29]
Hawane Shooting Stars  1-4 Young Lovers           
Mhlambanyatsi Comm.    1-0 Emaselesele            
Sidvwashini United     2-1 Mbabane City           
Billy Ocean            3-0 Bhunya Black Aces      
Junior Stars           2-2 Imbumbe                
Lobamba Sunrise        3-0 Burning Spear          

Round 17
[Jun 4]
Imbumbe                0-1 Mhlambanyatsi Comm.    
Billy Ocean            3-2 Sidvwashini United     
Lobamba Sunrise        1-0 Junior Stars           
Emaselesele            2-1 Mbabane City           
[Jun 5]
Bhunya Black Aces      0-1 Young Lovers           
Burning Spear          0-4 Hawane Shooting Stars  

Round 18
[Jun 11]
Sidvwashini United     2-1 Burning Spear          
Young Lovers           2-0 Emaselesele            
Lobamba Sunrise        0-2 Bhunya Black Aces      
[Jun 12]
Hawane Shooting Stars  2-0 Imbumbe                
Junior Stars           0-2 Billy Ocean            
[Jul 3]
Mhlambanyatsi Comm.    n/p Mbabane City           

Round 19 [Jun 19]
Hawane Shooting Stars  2-0 Mbabane City           
Lobamba Sunrise        1-3 Billy Ocean            
Mhlambanyatsi Comm.    0-1 Young Lovers           
Emaselesele            1-1 Bhunya Black Aces      
Junior Stars           2-2 Burning Spear          
Sidvwashini United     3-1 Imbumbe                

Round 20 [Jun 26]
Burning Spear          1-2 Young Lovers           
Hawane Shooting Stars  2-2 Junior Stars           
Billy Ocean            3-1 Emaselesele            
Imbumbe                0-0 Mbabane City           
Sidvwashini United     3-1 Bhunya Black Aces      
Mhlambanyatsi Comm.    0-2 Lobamba Sunrise        

Round 21
[Jul 3]
Young Lovers           0-1 Billy Ocean            
Sidvwashini United     1-1 Hawane Shooting Stars  
[Jul 16,17]
Emaselesele            1-0 Lobamba Sunrise        
Bhunya Black Aces      2-1 Imbumbe                
Mbabane City           3-4 Burning Spear          
Junior Stars           3-1 Mhlambanyatsi Comm.    

Round 22 [Jul 10]
Mbabane City           1-1 Lobamba Sunrise        
Hawane Shooting Stars  2-1 Mhlambanyatsi Comm.    
Young Lovers           1-1 Junior Stars           
Emaselesele            2-1 Sidvwashini United     
Imbumbe                2-1 Billy Ocean            
Bhunya Black Aces      1-1 Burning Spear          

Table:

 1.Billy Ocean                      22  14  5  3  42-20  47  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Sidvwashini United               22  13  4  5  49-23  43
 3.Young Lovers                     22  13  2  7  30-21  41
 4.Hawane Shooting Stars            22  10  5  7  43-33  35
 5.Bhunya Black Aces                22   9  5  8  34-29  32
 6.Lobamba Sunrise                  22   9  4  9  34-36  31
 7.Emaselesele                      22   8  6  8  28-31  30
 8.Mhlambanyatsi Community          21   9  3  9  26-29  30
 9.Junior Stars                     22   5  8  9  33-38  23
10.Imbumbe                          22   6  4 12  29-44  22
11.Mbabane City                     21   4  6 11  22-34  18
12.Burning Spear                    22   3  4 15  31-63  13

Hhohho Promotion Playoff

[tba]
Kappa Kappa             -  Billy Ocean            
Billy Ocean             -  Kappa Kappa            

Lubombo Super League

Table:

 1.Ubombo Flyers                    33  22  6  5  86-33  72       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.CK Survivors                     33  20  8  5  69-27  68  [*]
 3.Tambankulu Celtics               33  19  7  7  64-29  64
 4.CPL                              33  18  8  7  60-35  62
 5.Samampela                        33  18  6  9  70-40  60
 6.Juventus                         33  19  2 12  61-48  59
 7.Magwanyane                       33  14  9 10  48-31  51
 8.Sikhalo Se-Africa                33  15  6 12  51-47  51
 9.USA Distillers                   33  14  8 11  43-35  50
10.Gucuka Cosmos                    33  12 13  8  41-33  49
11.Ngcina                           33  14  4 15  67-61  46
12.Malahleni United                 33  11  8 14  34-42  41
13.City Warriors                    33   8  8 17  31-49  32
14.Home Sparrows                    33   9  4 20  37-60  31
15.Bhelebane                        32   8  7 17  38-78  31
16.Hungry Vultures                  32   7  9 16  37-56  30
17.Young Aces                       33   5  5 23  34-85  20
18.Shewula Professionals            33   2  4 27  29-111 10
[*] formerly Eleven Men in Flight

Round 1
[Jan 21]
Magwanyane             0-2 CPL                    
Ubombo Flyers          2-1 Bhelebane              
[Jan 22]
Juventus               1-0 Gucuka Cosmos          
Ngcina                 0-1 USA Distillers         
Tambankulu Celtics     2-2 Home Sparrows          
[Jan 23]
Sikhalo Se-Africa      0-2 City Warriors          
Samampela              3-2 Hungry Vultures        
Young Aces             1-3 CK Survivors           
Malahleni United       4-1 Shewula Professionals  

Round 2
[Jan 28]
CPL                    2-2 Ubombo Flyers          
[Jan 29]
Gucuka Cosmos          0-0 Magwanyane             
Hungry Vultures        1-1 Young Aces             
Juventus               3-2 Sikhalo Se-Africa      
[Jan 30]
Shewula Professionals  1-5 City Warriors          
Bhelebane              2-4 Ngcina                 
USA Distillers         1-3 Tambankulu Celtics     
CK Survivors           0-0 Malahleni United       
[Feb 3]
Home Sparrows          0-3 Samampela              

Round 3 
[Feb 3]
Ubombo Flyers          5-2 Gucuka Cosmos          
[Feb 5]
Sikhalo Se-Africa      1-1 Magwanyane             
Malahleni United       1-1 Hungry Vultures        
[Feb 6]
City Warriors          awd Juventus               [awarded 0-3; originally 1-1]
Ngcina                 3-4 CPL                    
Samampela              1-1 USA Distillers         
Young Aces             3-2 Home Sparrows          
Tambankulu Celtics     0-0 Bhelebane              
CK Survivors           6-0 Shewula Professionals  

Round 4 [Feb 11-13]
Ubombo Flyers          2-2 Sikhalo Se-Africa      
Magwanyane             4-0 City Warriors          
Shewula Professionals  1-0 Juventus               
Gucuka Cosmos          2-1 Ngcina                 
CPL                    5-1 Tambankulu Celtics     
Samampela              6-2 Bhelebane              
USA Distillers         3-1 Young Aces             
Home Sparrows          2-1 Malahleni United       
Hungry Vultures        0-0 CK Survivors           

Round 5
[Feb 18]
City Warriors          0-2 Ubombo Flyers          
Juventus               1-0 Magwanyane             
[Feb 19]
Shewula Professionals  2-2 Hungry Vultures        
Tambankulu Celtics     0-0 Gucuka Cosmos          
CK Survivors           3-0 Home Sparrows          
Sikhalo Se-Africa      4-2 Ngcina                 
[Feb 20]
Samampela              1-3 CPL                    
Malahleni United       2-1 USA Distillers         
[Apr 23]
Young Aces             2-3 Bhelebane              

Round 6
[Feb 25]
Ubombo Flyers          3-1 Juventus               
Gucuka Cosmos          2-1 Samampela              
[Feb 26]
USA Distillers         0-3 CK Survivors           
CPL                    2-1 Young Aces             
Tambankulu Celtics     4-1 Sikhalo Se-Africa      
Shewula Professionals  1-1 Magwanyane             
Home Sparrows          0-1 Hungry Vultures        
[Feb 27]
Ngcina                 3-2 City Warriors          
Bhelebane              0-4 Malahleni United       

Round 7
[Mar 4]
City Warriors          1-2 Tambankulu Celtics     
Hungry Vultures        0-1 USA Distillers         
[Mar 6]
Sikhalo Se-Africa      1-0 Samampela              
Juventus               3-2 Ngcina                 
Magwanyane             0-1 Ubombo Flyers          
Young Aces             0-0 Gucuka Cosmos          
Malahleni United       0-3 CPL                    
CK Survivors           awd Bhelebane              [awarded 3-0, Bhelebane forfeited]
Home Sparrows          2-1 Shewula Professionals  

Round 8
[Mar 11]
Samampela              1-0 City Warriors          
USA Distillers         0-1 Home Sparrows          
[Mar 12]
Shewula Professionals  1-2 Ubombo Flyers          
Tambankulu Celtics     1-0 Juventus               
[Mar 13]
Gucuka Cosmos          1-0 Malahleni United       
CPL                    1-1 CK Survivors           
Young Aces             0-1 Sikhalo Se-Africa      
Bhelebane              1-1 Hungry Vultures        
Ngcina                 2-1 Magwanyana             

Round 9
[Mar 17]
Magwanyana             1-0 Tambankulu Celtics     
Juventus               0-1 Samampela              
[Mar 18]
Ubombo Flyers          6-1 Ngcina                 
[Mar 19]
USA Distillers         4-0 Shewula Professionals  
CK Survivors           2-1 Gucuka Cosmos          
City Warriors          0-1 Young Aces             
Sikhalo Se-Africa      1-1 Malahleni United       
Home Sparrows          awd Bhelebane              [awarded 0-3, Home Sparrows forfeited]
[Apr 25]
Hungry Vultures        2-2 CPL                    

Round 10
[Mar 25]
CPL                    2-0 Home Sparrows          
Bhelebane              2-2 USA Distillers         
Gucuka Cosmos          2-0 Hungry Vultures        
[Mar 26]
CK Survivors           4-0 Sikhalo Se-Africa      
Malahleni United       3-0 City Warriors          
Young Aces             3-2 Juventus               
Samampela              0-0 Magwanyana             
Tambankulu Celtics     1-1 Ubombo Flyers          
Shewula Professionals  1-7 Ngcina                 

Round 11 [Mar 27]
Home Sparrows          1-2 Gucuka Cosmos          
Ubombo Flyers          2-2 Samampela              
USA Distillers         1-2 CPL                    
Ngcina                 0-0 Tambankulu Celtics     
Sikhalo Se-Africa      1-1 Hungry Vultures        
Juventus               4-1 Malahleni United       
City Warriors          1-1 CK Survivors           
Bhelebane              4-2 Shewula Professionals  
Magwanyana             6-0 Young Aces             

Round 12
[Apr 1]
Gucuka Cosmos          1-0 USA Distillers         
Samampela              0-2 Ngcina                 
[Apr 2]
Home Sparrows          2-3 Sikhalo Se-Africa      
Hungry Vultures        2-1 City Warriors          
CK Survivors           4-2 Juventus               
Malahleni United       0-1 Magwanyana             
Young Aces             2-3 Ubombo Flyers          
Shewula Professionals  0-2 Tambankulu Celtics     
CPL                    0-2 Bhelebane              

Round 13
[Apr 8]
CPL                    7-0 Shewula Professionals  
Magwanyana             1-0 CK Survivors           
[Apr 9]
Tambankulu Celtics     3-4 Samampela              
Juventus               3-1 Hungry Vultures        
Ngcina                 3-0 Young Aces             
[Apr 10]
Sikhalo Se-Africa      1-4 USA Distillers         
[Apr 24]
Home Sparrows          3-0 City Warriors          
[Apr 25]
Gucuka Cosmos          4-0 Bhelebane              
Ubombo Flyers          0-2 Malahleni United       

Round 14
[Apr 16]
Malahleni United       awd Ngcina                 [awarded 0-3, Malahleni forfeited]
CK Survivors           3-2 Ubombo Flyers          
Young Aces             2-3 Tambankulu Celtics     
Magwanyana             3-2 Hungry Vultures        
[Apr 17]
City Warriors          2-2 USA Distillers         
Home Sparrows          2-0 Juventus               
Bhelebane              0-5 Sikhalo Se-Africa      
[Apr 23]
Shewula Professionals  0-6 Samampela              
Gucuka Cosmos          2-2 CPL                    

Round 15
[Apr 18]
Magwanyana             4-2 Home Sparrows          
Ubombo Flyers          4-0 Hungry Vultures        
[Apr 19]
Ngcina                 3-3 CK Survivors           
Samampela              2-2 Young Aces             
Sikhalo Se-Africa      1-2 CPL                    
Bhelebane              3-0 City Warriors          
[Apr 23]
Tambankulu Celtics     3-0 Malahleni United       
Juventus               0-2 USA Distillers         
[May 29]
Gucuka Cosmos          2-1 Shewula Professionals  

Round 16 [Apr 30]
Hungry Vultures        2-3 Ngcina                 
Gucuka Cosmos          2-2 Sikhalo Se-Africa      
Home Sparrows          1-2 Ubombo Flyers          
CK Survivors           0-2 Tambankulu Celtics     
Shewula Professionals  3-4 Young Aces             
Bhelebane              0-3 Juventus               
Malahleni United       0-6 Samampela              
USA Distillers         0-1 Magwanyana             
CPL                    0-0 City Warriors          

Round 17 [May 2]
City Warriors          0-0 Gucuka Cosmos          
Juventus               2-1 CPL                    
Magwanyana             3-0 Bhelebane              
Samampela              0-2 CK Survivors           
Ubombo Flyers          0-1 USA Distillers         
Sikhalo Se-Africa      4-1 Shewula Professionals  
Young Aces             0-1 Malahleni United       
Tambankulu Celtics     1-0 Hungry Vultures        
Ngcina                 4-1 Home Sparrows          

Round 18
[May 6]
CPL                    2-1 Magwanyana             
USA Distillers         2-0 Ngcina                 
[May 7]
Hungry Vultures        1-2 Samampela              
Gucuka Cosmos          2-2 Juventus               
CK Survivors           1-0 Young Aces             
Shewula Professionals  1-2 Malahleni United       
Home Sparrows          1-2 Tambankulu Celtics     
[May 8]
Bhelebane              1-7 Ubombo Flyers          
[May 29]
City Warriors          2-1 Sikhalo Se-Africa      

Round 19
[May 13]
Ubombo Flyers          4-1 CPL                    
Samampela              0-1 Home Sparrows          
[May 14]
Ngcina                 2-0 Bhelebane              
Magwanyana             0-0 Gucuka Cosmos          
City Warriors          1-0 Shewula Professionals  
Sikhalo Se-Africa      1-2 Juventus               
Young Aces             0-2 Hungry Vultures        
Malahleni United       0-2 CK Survivors           
[Jun 5]
Tambankulu Celtics     2-1 USA Distillers         

Round 20
[May 15]
Gucuka Cosmos          0-2 Ubombo Flyers          
Juventus               1-0 City Warriors          
Hungry Vultures        2-1 Malahleni United       
Shewula Professionals  2-5 CK Survivors           
Home Sparrows          1-2 Young Aces             
[May 20]
Magwanyana             1-1 Sikhalo Se-Africa      
USA Distillers         2-2 Samampela              
[May 22]
Bhelebane              2-1 Tambankulu Celtics     
[Jun 26]
CPL                    3-1 Ngcina                 

Round 21
[May 21]
CK Survivors           4-2 Hungry Vultures        
Malahleni United       1-0 Home Sparrows          
Ngcina                 2-2 Gucuka Cosmos          
[May 22]
Young Aces             1-2 USA Distillers         
Sikhalo Se-Africa      0-1 Ubombo Flyers          
[May 26]
Bhelebane              1-1 Samampela              
Tambankulu Celtics     1-2 CPL                    
[Jun 4]
Juventus               3-0 Shewula Professionals  
[Jun 5]
City Warriors          2-2 Magwanyana             

Round 22
[May 26]
Ubombo Flyers          1-0 City Warriors          
Magwanyane             2-3 Juventus               [also reported 1-3]
Home Sparrows          0-2 CK Survivors           
Ngcina                 0-2 Sikhalo Se-Africa      
USA Distillers         0-0 Malahleni United       
[May 28]
Hungry Vultures        awd Shewula Professionals  [awarded 3-0, Shewula forfeited]
Gucuka Cosmos          awd Tambankulu Celtics     [apparently awarded 0-3]
CPL                    1-0 Samampela              
Bhelebane              4-2 Young Aces             

Round 23
[Jun 2]
Samampela              1-0 Gucuka Cosmos          
[Jun 4]
Malahleni United       1-1 Bhelebane              
CK Survivors           0-2 USA Distillers         
Hungry Vultures        1-0 Home Sparrows          
Sikhalo Se-Africa      0-4 Tambankulu Celtics     
Young Aces             0-1 CPL                    
[Jun 5]
Juventus               1-1 Ubombo Flyers          
[Jun 10]
Magwanyane             1-1 Shewula Professionals  
[Jul 17]
City Warriors          0-1 Ngcina                 

Round 24
[Jun 2]
CPL                    2-1 Malahleni United       
[Jun 4]
Ubombo Flyers          2-1 Magwanyane             
[Jun 5]
Gucuka Cosmos          1-0 Young Aces             
Shewula Professionals  1-2 Home Sparrows          
Samampela              1-0 Sikhalo Se-Africa      
Bhelebane              0-7 CK Survivors           
[Jun 10]
USA Distillers         1-1 Hungry Vultures        
[Jun 12]
Tambankulu Celtics     0-0 City Warriors          
[Jul 8]
Ngcina                 2-1 Juventus               

Round 25
[Jun 11]
Juventus               1-5 Tambankulu Celtics     
City Warriors          1-3 Samampela              
Sikhalo Se-Africa      3-1 Young Aces             
Malahleni United       0-0 Gucuka Cosmos          
[Jun 12]
CK Survivors           1-1 CPL                    
Ubombo Flyers          9-1 Shewula Professionals  
Magwanyana             1-3 Ngcina                 
Home Sparrows          1-1 USA Distillers         
[tba]
Hungry Vultures         -  Bhelebane              

Round 26
[Jun 17]
Ubombo Flyers          1-0 Tambankulu Celtics     
Magwanyana             0-1 Samampela              
[Jun 18]
Juventus               2-0 Young Aces             
City Warriors          1-1 Malahleni United       
Hungry Vultures        1-2 Gucuka Cosmos          
USA Distillers         2-0 Bhelebane              
Ngcina                 1-2 Shewula Professionals  
Home Sparrows          2-1 CPL                    
Sikhalo Se-Africa      1-0 CK Survivors           

Round 27 [Jun 19]
Tambankulu Celtics     0-1 Magwanyana             
Ngcina                 2-3 Ubombo Flyers          
Samampela              1-2 Juventus               
Young Aces             2-2 City Warriors          
Malahleni United       0-1 Sikhalo Se-Africa      
Gucuka Cosmos          1-1 CK Survivors           
CPL                    2-0 Hungry Vultures        
Shewula Professionals  1-2 USA Distillers         
Bhelebane              0-0 Home Sparrows          

Round 28
[Jun 23]
Tambankulu Celtics     3-0 Ngcina                 
[Jun 24]
CPL                    0-1 USA Distillers         
Samampela              2-1 Ubombo Flyers          
[Jun 25]
Gucuka Cosmos          2-2 Home Sparrows          
Hungry Vultures        0-3 Sikhalo Se-Africa      
Shewula Professionals  0-2 Bhelebane              
CK Survivors           2-1 City Warriors          
Malahleni United       2-0 Juventus               
[Jun 26]
Young Aces             0-2 Magwanyana             

Round 29
[Jul 2]
Magwanyana             1-0 Malahleni United       
USA Distillers         1-0 Gucuka Cosmos          
Sikhalo Se-Africa      1-2 Home Sparrows          
Tambankulu Celtics     3-0 Shewula Professionals  
Ngcina                 1-3 Samampela              
Bhelebane              1-1 CPL                    
[Jul 3]
Ubombo Flyers          7-0 Young Aces             
City Warriors          1-3 Hungry Vultures        
Juventus               0-2 CK Survivors           

Round 30
[Jul 3]
USA Distillers         1-2 Sikhalo Se-Africa      
Samampela              2-3 Tambankulu Celtics     
Bhelebane              0-2 Gucuka Cosmos          
[Jul 8]
City Warriors          1-0 Home Sparrows          
[Jul 10]
Young Aces             1-5 Ngcina                 
Malahleni United       1-0 Ubombo Flyers          
Shewula Professionals  0-2 CPL                    
Hungry Vultures        1-2 Juventus               
CK Survivors           2-0 Magwanyana             

Round 31
[Jul 3]
Ngcina                 2-3 Malahleni United       
[Jul 9]
Samampela              6-2 Shewula Professionals  
Sikhalo Se-Africa      2-0 Bhelebane              
Tambankulu Celtics     7-0 Young Aces             
[Jul 10]
USA Distillers         0-1 City Warriors          
[Jul 17]
CPL                    0-0 Gucuka Cosmos          
Ubombo Flyers          0-0 CK Survivors           
Juventus               3-2 Home Sparrows          
Hungry Vultures        0-4 Magwanyana             

Round 32
[Jul 22]
Young Aces             1-6 Samampela              
Malahleni United       0-0 Tambankulu Celtics     
USA Distillers         1-4 Juventus               
Shewula Professionals  1-6 Gucuka Cosmos          
Hungry Vultures        1-4 Ubombo Flyers          
CK Survivors           2-1 Ngcina                 
CPL                    1-2 Sikhalo Se-Africa      
City Warriors          3-1 Bhelebane              
[Jul 23]
Home Sparrows          2-4 Magwanyana             

Round 33 [Jul 24]
Samampela              2-1 Malahleni United       
Young Aces             1-1 Shewula Professionals  
Juventus               6-2 Bhelebane              
Magwanyana             0-0 USA Distillers         
Sikhalo Se-Africa      1-0 Gucuka Cosmos          
Ubombo Flyers          4-0 Home Sparrows          
Tambankulu Celtics     2-0 CK Survivors           
City Warriors          1-0 CPL                    
Ngcina                 1-1 Hungry Vultures        

Table:

 1.Ubombo Flyers                    33  22  6  5  86-33  72       Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.CK Survivors                     33  20  8  5  69-27  68  [*]
 3.Tambankulu Celtics               33  19  7  7  64-29  64
 4.CPL                              33  18  8  7  60-35  62
 5.Samampela                        33  18  6  9  70-40  60
 6.Juventus                         33  19  2 12  61-48  59
 7.Magwanyane                       33  14  9 10  48-31  51
 8.Sikhalo Se-Africa                33  15  6 12  51-47  51
 9.USA Distillers                   33  14  8 11  43-35  50
10.Gucuka Cosmos                    33  12 13  8  41-33  49
11.Ngcina                           33  14  4 15  67-61  46
12.Malahleni United                 33  11  8 14  34-42  41
13.City Warriors                    33   8  8 17  31-49  32
14.Home Sparrows                    33   9  4 20  37-60  31
15.Bhelebane                        32   8  7 17  38-78  31
16.Hungry Vultures                  32   7  9 16  37-56  30
17.Young Aces                       33   5  5 23  34-85  20
18.Shewula Professionals            33   2  4 27  29-111 10
[*] formerly Eleven Men in Flight

Manzini Super League

Table:

 1.Louis XIV                        31  21  4  6  58-32  67
-----------------------------------------------------------
 2.Masundvwini Royal Swallows       31  19  5  7  64-31  62
 3.Swazican United                  31  19  3  9  52-33  60
 4.Wonderful Touch                  30  16  7  7  43-25  55
 5.Mankayane United                 31  15  7  9  54-34  52
 6.Lozitha Spurs                    30  14  9  7  39-24  51
 7.Stumbo's XI                      30  14  9  7  35-25  51
 8.Timbutini                        31  14  8  9  54-39  50
 9.Nsuka United                     31  14  8  9  40-30  50
10.Moyeni United                    31  14  8  9  35-25  47  [-3]
11.Colani United                    31  12  9 10  48-56  45
12.Fairview Chiefs                  31  12  8 11  42-34  44
13.Hub Sundowns                     31  12  7 12  45-43  43
14.Taliban                          31  10  6 15  41-48  36
15.Ludzeludze Young Brothers        31   9  6 16  45-58  33
16.Luve Cosmos                      29   6 10 13  30-35  28
17.Bhudla Celtics                   31   6 10 15  40-62  28
18.Fashion International            30   2  9 19  28-65  15
19.City Eagles                      31   2  9 20  22-64  15
20.Javas                            31   3  4 24  23-75  13

Round 1
[Feb 26]
Taliban                awd Louis XIV              [awarded 0-3]
Colani United          0-4 Fairview Chiefs        
Hub Sundowns           2-1 Bhudla Celtics         
Masundvwini R.Swallows 1-1 Wonderful Touch        
Moyeni United          1-0 Swazican United        
Timbutini              0-0 Fashion International  
[Feb 27]
Luve Cosmos            awd Mankayane United       [awarded 0-3]
Nsuka United           2-1 Lozitha Spurs          
Ludzeludze Yg.Brothers 0-1 Stumbo's XI            
[Jun 4]
Javas                  2-0 City Eagles            

Round 2
[Mar 5]
Wonderful Touch        0-0 Lozitha Spurs          
Stumbo's XI            1-1 Nsuka United           
Taliban                2-4 Timbutini              
Louis XIV              4-2 Colani United          
Javas                  0-0 Luve Cosmos            
Fairview Chiefs        2-0 Bhudla Celtics         
[Mar 6]
Swazican United        2-1 City Eagles            
Hub Sundowns           1-1 Ludzeludze Yg.Brothers 
[Apr 3]
Fashion International  2-3 Moyeni United          
Mankayane United       1-1 Masundvwini R.Swallows 

Round 3 [Mar 12]
Luve Cosmos            0-1 Swazican United        
Nsuka United           2-1 Hub Sundowns           
Mankayane United       1-0 Lozitha Spurs          
Stumbo's XI            0-1 Wonderful Touch        
Moyeni United          1-1 Taliban                
Fairview Chiefs        0-0 Louis XIV              
Fashion International  1-1 City Eagles            
Timbutini              1-1 Colani United          
Bhudla Celtics         3-7 Ludzeludze Yg.Brothers 
Masundvwini R.Swallows 5-1 Javas                  

Round 4 [Mar 13]
Louis XIV              6-1 Bhudla Celtics         
Colani United          0-2 Moyeni United          
Stumbo's XI            awd Mankayane United       [awarded 3-0]
Swazican United        0-1 Masundvwini R.Swallows 
Timbutini              1-0 Fairview Chiefs        
City Eagles            0-2 Taliban                
Javas                  1-3 Lozitha Spurs          
Hub Sundowns           0-2 Wonderful Touch        
Fashion International  1-1 Luve Cosmos            
Ludzeludze Yg.Brothers 1-3 Nsuka United           

Round 5
[Mar 19]
Luve Cosmos            3-2 Taliban                
Louis XIV              1-0 Timbutini              
Stumbo's XI            1-0 Javas                  
Bhudla Celtics         1-2 Nsuka United           
Moyeni United          2-0 Fairview Chiefs        
City Eagles            2-3 Colani United          
[Mar 20]
Masundvwini R.Swallows 4-1 Fashion International  
Wonderful Touch        2-1 Ludzeludze Yg.Brothers 
Hub Sundowns           0-0 Mankayane United       
Lozitha Spurs          0-2 Swazican United        

Round 6 [Mar 26]
Luve Cosmos            1-2 Colani United          
Louis XIV              2-1 Moyeni United          
Wonderful Touch        1-0 Nsuka United           
Fashion International  1-2 Lozitha Spurs          
Javas                  0-1 Hub Sundowns           
Swazican United        1-2 Stumbo's XI            
City Eagles            0-1 Fairview Chiefs        
Ludzeludze Yg.Brothers 1-2 Mankayane United       
Timbutini              1-2 Bhudla Celtics         
Masundvwini R.Swallows 1-0 Taliban                

Round 7
[Mar 27]
Taliban                0-1 Lozitha Spurs          
Colani United          1-4 Masundvwini R.Swallows 
Stumbo's XI            2-1 Fashion International  
Hub Sundowns           1-0 Swazican United        
City Eagles            0-0 Louis XIV              
Fairview Chiefs        1-4 Luve Cosmos            
Moyeni United          0-1 Timbutini              
Mankayane United       0-0 Nsuka United           
Bhudla Celtics         0-1 Wonderful Touch        
[Jun 5]
Ludzeludze Yg.Brothers 5-3 Javas                  

Round 8
[Apr 2]
Timbutini              5-0 City Eagles            
Mankayane United       3-0 Wonderful Touch        
Ludzeludze Yg.Brothers 3-4 Swazican United        
Bhudla Celtics         awd Moyeni United          [awarded 0-3; originally 0-2]
Lozitha Spurs          0-2 Colani United          
Fairview Chiefs        1-3 Masundvwini R.Swallows 
Fashion International  1-2 Hub Sundowns           
[Apr 3]
Louis XIV              3-0 Luve Cosmos            
Nsuka United           1-0 Javas                  
Taliban                1-1 Stumbo's XI            

Round 9
[Apr 9]
Stumbo's XI            2-1 Colani United          
Bhudla Celtics         awd Mankayane United       [awarded 0-3]
Ludzeludze Yg.Brothers awd Fashion International  [awarded 0-3]
[Apr 10]
City Eagles            1-3 Moyeni United          
[May 15]
Wonderful Touch        1-0 Javas                  
Hub Sundowns           6-1 Taliban                
Masundvwini R.Swallows 4-0 Louis XIV              
Lozitha Spurs          1-0 Fairview Chiefs        
Swazican United        0-2 Nsuka United           
Luve Cosmos            0-1 Timbutini              

Round 10 [Apr 15]
Mankayane United       2-0 Javas                  
Lozitha Spurs          awd Louis XIV              [awarded 0-3]
Ludzeludze Yg.Brothers 2-6 Taliban                
Bhudla Celtics         2-2 City Eagles            
Timbutini              0-0 Masundvwini R.Swallows 
Moyeni United          1-0 Luve Cosmos            
Nsuka United           2-1 Fashion International  
Colani United          4-1 Hub Sundowns           
Stumbo's XI            2-0 Fairview Chiefs        
Swazican United        1-0 Wonderful Touch        

NB: round 11 played after round 17

Round 12 [Apr 19]
City Eagles            1-0 Masundvwini R.Swallows 
Hub Sundowns           1-2 Louis XIV              
Bhudla Celtics         awd Luve Cosmos            [awarded 3-0; abandoned due to violence]
Fashion International  1-2 Mankayane United       
Nsuka United           3-3 Colani United          
Taliban                4-3 Wonderful Touch        
Swazican United        2-2 Javas                  
Stumbo's XI            1-1 Timbutini              
Ludzeludze Yg.Brothers 1-1 Fairview Chiefs        
Lozitha Spurs          1-0 Moyeni United          

Round 13
[Apr 23]
Wonderful Touch        6-1 Colani United          
Mankayane United       1-3 Taliban                
Bhudla Celtics         0-1 Swazican United        
City Eagles            1-1 Lozitha Spurs          
Fairview Chiefs        1-1 Nsuka United           
Louis XIV              3-1 Ludzeludze Yg.Brothers 
Luve Cosmos            1-2 Masundvwini R.Swallows 
Fashion International  3-2 Javas                  
[Jun 4]
Moyeni United          2-1 Stumbo's XI            
Timbutini              2-1 Hub Sundowns           

Round 14 [Apr 25]
Ludzeludze Yg.Brothers 1-3 Timbutini              
Lozitha Spurs          2-0 Luve Cosmos            
Colani United          2-2 Mankayane United       
Taliban                3-2 Javas                  
Nsuka United           0-1 Louis XIV              
Hub Sundowns           0-0 Moyeni United          
Fairview Chiefs        0-3 Wonderful Touch        
Swazican United        1-1 Fashion International  
Stumbo's XI            1-0 City Eagles            
Masundvwini R.Swallows 3-1 Bhudla Celtics         

Round 15 [Apr 30]
Javas                  0-1 Colani United          
Louis XIV              1-0 Wonderful Touch        
Timbutini              1-1 Nsuka United           
Moyeni United          1-0 Ludzeludze Yg.Brothers 
City Eagles            1-1 Hub Sundowns           
Masundvwini R.Swallows 1-2 Lozitha Spurs          
Stumbo's XI            0-0 Luve Cosmos            
Swazican United        2-0 Taliban                
Mankayane United       2-2 Fairview Chiefs        
Bhudla Celtics         0-0 Fashion International  

Round 16 [May 1]
Fairview Chiefs        3-2 Javas                  
Wonderful Touch        3-2 Timbutini              
Nsuka United           0-0 Moyeni United          
Colani United          3-1 Swazican United        
Luve Cosmos            0-0 Hub Sundowns           
Stumbo's XI            1-0 Masundvwini R.Swallows 
Fashion International  0-0 Taliban                
Ludzeludze Yg.Brothers 3-1 City Eagles            
Mankayane United       5-1 Louis XIV              
Lozitha Spurs          0-1 Bhudla Celtics         

Round 17
[May 8]
Fashion International  0-2 Colani United          
Moyeni United          1-0 Wonderful Touch        
Swazican United        2-1 Fairview Chiefs        
[May 22]
Hub Sundowns           2-1 Masundvwini R.Swallows 
City Eagles            2-2 Nsuka United           
Lozitha Spurs          1-1 Stumbo's XI            
Timbutini              0-0 Mankayane United       
Luve Cosmos            awd Ludzeludze Yg.Brothers [awarded 3-0]
[Jun 4]
Bhudla Celtics         2-1 Taliban                
[Jul; after exclusion Javas]
Louis XIV              awd Javas                  [awarded 3-0; Javas excluded]

Round 11
[May 14; moved from Apr 18]
Fairview Chiefs        4-1 Hub Sundowns           
Fashion International  1-1 Wonderful Touch        
City Eagles            0-4 Luve Cosmos            
Timbutini              1-3 Lozitha Spurs          
Louis XIV              2-1 Stumbo's XI            
Taliban                0-1 Nsuka United           
Colani United          0-0 Ludzeludze Yg.Brothers 
Mankayane United       1-2 Swazican United        
Masundvwini R.Swallows 3-1 Moyeni United          
[May 24?]
Javas                  1-1 Bhudla Celtics         

Round 18 [May 26]
Hub Sundowns           1-3 Lozitha Spurs          
Wonderful Touch        1-0 City Eagles            
Fashion International  0-5 Fairview Chiefs        
Javas                  2-1 Timbutini              
Swazican United        3-2 Louis XIV              
Stumbo's XI            1-1 Bhudla Celtics         
Colani United          0-2 Taliban                
Luve Cosmos            1-2 Nsuka United           
Masundvwini R.Swallows 1-2 Ludzeludze Yg.Brothers 
Mankayane United       0-1 Moyeni United          

Round 19 [May 28]
Wonderful Touch        0-1 Luve Cosmos            
Louis XIV              3-0 Fashion International  
Moyeni United          0-0 Javas                  
Bhudla Celtics         1-1 Colani United          
Stumbo's XI            1-1 Hub Sundowns           
Swazican United        2-1 Timbutini              
Nsuka United           0-2 Masundvwini R.Swallows 
Taliban                0-1 Fairview Chiefs        
Mankayane United       7-1 City Eagles            
Lozitha Spurs          2-1 Ludzeludze Yg.Brothers 

Round 20 [Jun 11]
Fairview Chiefs        2-1 Javas                  
Louis XIV              1-2 Masundvwini R.Swallows 
Moyeni United          0-1 Hub Sundowns           
City Eagles            0-3 Swazican United        
Fashion International  0-1 Nsuka United           
Stumbo's XI            1-0 Ludzeludze Yg.Brothers 
Mankayane United       6-5 Bhudla Celtics         
Lozitha Spurs          2-0 Taliban                
Colani United          2-2 Timbutini              
Luve Cosmos            n/p Wonderful Touch        

Round 21 [Jun 12]
Javas                  0-6 Masundvwini R.Swallows 
Hub Sundowns           4-1 Colani United          
Nsuka United           1-2 Ludzeludze Yg.Brothers 
Luve Cosmos            0-0 Lozitha Spurs          
City Eagles            0-0 Stumbo's XI            
Wonderful Touch        1-1 Bhudla Celtics         
Louis XIV              1-2 Swazican United        
Mankanyane United      2-0 Fashion International  
Fairview Chiefs        0-2 Timbutini              
Taliban                0-2 Moyeni United          

Round 22 [Jun 19]
Wonderful Touch        2-0 Fashion International  
Javas                  3-2 Timbutini              
Hub Sundowns           2-1 Fairview Chiefs        
Stumbo's XI            0-1 Louis XIV              
Nsuka United           3-1 City Eagles            
Colani United          1-1 Taliban                
Luve Cosmos            1-1 Moyeni United          
Masundvwini R.Swallows 2-5 Swazican United        
Mankanyane United      2-0 Ludzeludze Yg.Brothers 
Lozitha Spurs          0-0 Bhudla Celtics         

Round 23 [Jun 25]
Javas                  0-5 Swazican United        
Hub Sundowns           2-3 Timbutini              
Lozitha Spurs          6-2 Fashion International  
Ludzeludze Yg.Brothers 1-1 Wonderful Touch        
Moyeni United          1-1 Bhudla Celtics         
Louis XIV              1-0 Nsuka United           
Colani United          1-0 Luve Cosmos            
Fairview Chiefs        4-1 Taliban                
Masundvwini R.Swallows 3-0 Stumbo's XI            
City Eagles            0-1 Mankanyane United      

Round 24 [Jun 26]
Hub Sundowns           3-1 Javas                  
Wonderful Touch        3-0 City Eagles            
Masundvwini R.Swallows 2-1 Nsuka United           
Lozitha Spurs          1-1 Ludzeludze Yg.Brothers 
Luve Cosmos            1-1 Fairview Chiefs        
Louis XIV              3-1 Mankanyane United      
Moyeni United          3-0 Fashion International  
Timbutini              1-0 Taliban                
Stumbo's XI            2-1 Swazican United        
Colani United          3-1 Bhudla Celtics         

NB: Javas withdrew or were excluded and have all remaining matches
    awarded 0-3 losses against them

Round 25 [Jul 2]
Fairview Chiefs        3-0 Fashion International  
Javas                  awd Taliban                [awarded 0-3; Javas excluded]
Hub Sundowns           1-1 Luve Cosmos            
Bhudla Celtics         2-3 Timbutini              
Louis XIV              1-1 Lozitha Spurs          
Moyeni United          1-1 City Eagles            
Swazican United        2-1 Mankanyane United      
Masundvwini R.Swallows 2-2 Wonderful Touch        
Ludzeludze Yg.Brothers 3-0 Colani United          
Nsuka United           0-1 Stumbo's XI            

Round 26 [Jul 3]
Javas                  awd Stumbo's XI            [awarded 0-3; Javas excluded]
Wonderful Touch        1-0 Louis XIV              
Timbutini              2-1 Luve Cosmos            
Bhudla Celtics         0-0 Fairview Chiefs        
Ludzeludze Yg.Brothers 1-1 Moyeni United          
Lozitha Spurs          2-0 City Eagles            
Masundvwini R.Swallows 2-1 Mankanyane United      
Colani United          5-1 Fashion International  
Nsuka United           2-1 Swazican United        
Taliban                1-0 Hub Sundowns           

Round 27 [Jul 9]
Wonderful Touch        0-1 Swazican United        
Fairview Chiefs        1-0 Ludzeludze Yg.Brothers 
Timbutini              3-3 Fashion International  
Lozitha Spurs          4-0 Masundvwini R.Swallows 
Mankayane United       2-1 Stumbo's XI            
Taliban                1-1 Luve Cosmos            
Colani United          2-1 City Eagles            
Moyeni United          0-1 Louis XIV              
Bhudla Celtics         1-3 Hub Sundowns           
Javas                  awd Nsuka United           [awarded 0-3; Javas excluded]

Round 28 [Jul 10]
Hub Sundowns           1-0 Fashion International  
Wonderful Touch        2-2 Stumbo's XI            
Timbutini              4-0 Ludzeludze Yg.Brothers 
Fairview Chiefs        1-1 City Eagles            
Moyeni United          0-2 Masundvwini R.Swallows 
Swazican United        1-0 Lozitha Spurs          
Taliban                4-0 Bhudla Celtics         
Nsuka United           2-0 Mankayane United       
Colani United          1-1 Louis XIV              
Luve Cosmos            awd Javas                  [awarded 3-0; Javas excluded]

Round 29 [Jul 17]
Louis XIV              2-1 Fairview Chiefs        
Masundvwini R.Swallows 4-0 Colani United          
Ludzeludze Yg.Brothers 2-1 Hub Sundowns           
City Eagles            1-4 Timbutini              
Swazican United        2-0 Moyeni United          
Stumbo's XI            n/p Lozitha Spurs          
Nsuka United           1-2 Wonderful Touch        
Luve Cosmos            1-1 Bhudla Celtics         
Taliban                1-1 Fashion International  
Javas                  awd Mankayane United       [awarded 0-3; Javas excluded]

Round 30 [Jul 23]
Hub Sundowns           2-3 City Eagles            
Timbutini              2-3 Louis XIV              
Wonderful Touch        1-0 Mankayane United       
Taliban                0-2 Ludzeludze Yg.Brothers 
Luve Cosmos            n/p Fashion International  
Lozitha Spurs          0-0 Nsuka United           
Masundvwini R.Swallows 0-0 Fairview Chiefs        
Stumbo's XI            2-1 Moyeni United          
Swazican United        2-2 Colani United          
Bhudla Celtics         awd Javas                  [awarded 3-0; Javas excluded]

Round 31 [Jul 24]
Louis XIV              3-2 Hub Sundowns           
Masundvwini R.Swallows 2-0 Timbutini              
Fairview Chiefs        1-0 Swazican United        
Moyeni United          2-1 Nsuka United           
Fashion International  3-5 Bhudla Celtics         
Colani United          1-0 Stumbo's XI            
Taliban                1-0 City Eagles            
Ludzeludze Yg.Brothers 3-2 Luve Cosmos            
Lozitha Spurs          0-0 Mankayane United       
Javas                  awd Wonderful Touch        [awarded 0-3; Javas excluded]

Table:

 1.Louis XIV                        31  21  4  6  58-32  67
-----------------------------------------------------------
 2.Masundvwini Royal Swallows       31  19  5  7  64-31  62
 3.Swazican United                  31  19  3  9  52-33  60
 4.Wonderful Touch                  30  16  7  7  43-25  55
 5.Mankayane United                 31  15  7  9  54-34  52
 6.Lozitha Spurs                    30  14  9  7  39-24  51
 7.Stumbo's XI                      30  14  9  7  35-25  51
 8.Timbutini                        31  14  8  9  54-39  50
 9.Nsuka United                     31  14  8  9  40-30  50
10.Moyeni United                    31  14  8  9  35-25  47  [-3]
11.Colani United                    31  12  9 10  48-56  45
12.Fairview Chiefs                  31  12  8 11  42-34  44
13.Hub Sundowns                     31  12  7 12  45-43  43
14.Taliban                          31  10  6 15  41-48  36
15.Ludzeludze Young Brothers        31   9  6 16  45-58  33
16.Luve Cosmos                      29   6 10 13  30-35  28
17.Bhudla Celtics                   31   6 10 15  40-62  28
18.Fashion International            30   2  9 19  28-65  15
19.City Eagles                      31   2  9 20  22-64  15
20.Javas                            31   3  4 24  23-75  13

Shiswelweni Super League

Shiswelweni Super League Northern Zone | Shiswelweni Super League Southern Zone | Shiswelweni Promotion Playoff

Shiswelweni Super League Northern Zone

Reported Final Table:

 1.Nkomonye Cosmos                  24  15  5  4  44-22  50  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Peacemakers                      24  15  5  4  35-13  50
 3.Nkwene Sundowns                  24  13  6  5  45-28  45
 4.TP Mazembe                       24  11  7  6  35-29  40
 5.Amalanda                         24   9  8  7  40-31  35
 6.Mpini Cosmos                     24  10  4 10  35-34  34
 7.Assegai Killers                  24   8  8  8  30-28  32
 8.Thuluzobona                      24   9  4 11  33-32  31
 9.Hlatikhulu United                24   8  7  9  34-34  31
10.Black Aces                       24   9  4 11  42-44  31
11.XI Stars                         24   7  9  8  35-30  30
12.Red Swallows                     24   6  4 14  29-47  22
13.King Power Stars                 24   1  1 22  13-76   4
NB: two more wins than losses; total goal difference +2

Round 3 [Feb 12,13]
TP Mazembe             2-2 Hlatikhulu United      
Nkomonye Cosmos        2-0 King Power Stars       
Nkwene Sundowns        5-1 Black Aces             
Amalanda               1-0 Assegai Killers        
Red Swallows           2-1 Mpini Cosmos           
Peacemakers            3-0 XI Stars               
Thuluzobona            bye

Round 4
[Feb 19]
Thuluzobona            2-1 XI Stars               [also reported 2-2]
Nkomonye Cosmos        2-2 Mpini Cosmos           
King Power Stars       1-4 Nkwene Sundowns        
[Feb 20]
Amalanda               3-1 Black Aces             
TP Mazembe             2-1 Red Swallows           
Peacemakers            2-1 Assegai Killers        
Hlatikhulu United      bye

Round 6
[Mar 5]
Mpini Cosmos           n/p Amalanda               
Black Aces             2-1 Thuluzobona            
[Mar 6]
King Power Stars       0-3 Peacemakers            
Hlatikhulu United      3-2 Nkomonye Cosmos        
Nkwene Sundowns        2-1 TP Mazembe             
Assegai Killers        2-2 XI Stars               
Red Swallows           bye

Round 8 [Mar 19,20]
King Power Stars       0-2 XI Stars               
Hlatikhulu United      1-1 Amalanda               
Peacemakers            1-1 TP Mazembe             
Red Swallows           1-2 Nkwene Sundowns        
Black Aces             2-0 Assegai Killers        
Thuluzobona            1-2 Mpini Cosmos           [also reported 1-1]
Nkomonye Cosmos        bye

Round 9 [Mar 26,27]
Nkomonye Cosmos        2-2 Nkwene Sundowns        
TP Mazembe             0-1 Thuluzobona 
Peacemakers            1-0 Hlatikhulu United      
Assegai Killers        3-0 King Power Stars       
Amalanda               0-1 Red Swallows           

Round 10 [Apr 2,3]
XI Stars               1-2 TP Mazembe             
Peacemakers            1-0 Red Swallows           
Hlatikhulu United      3-2 Thuluzobona            
King Power Stars       2-3 Black Aces             
Mpini Cosmos           0-1 Assegai Killers        

Moved Matches
[Apr 30]
Nkomonye Cosmos         -  XI Stars               
Thuluzobona             -  Nkwene Sundowns        
[May 3]
Black Aces              -  Mpini Cosmos           
Nkomonye Cosmos         -  Amalanda               

Round 16? [May 26]
Nkomonye Cosmos        0-1 Assegai Killers        
Thuluzobona            1-3 Amalanda               
Hlatikhulu United      5-1 King Power Stars       
Red Swallows           1-3 Black Aces             
XI Stars               1-2 Nkwene Sundowns        
TP Mazembe              -  Mpini Cosmos           
Peacemakers            bye

Round 17? [May 28,29]
Black Aces             1-5 Nkomonye Cosmos        
Mpini Cosmos           0-2 Hlatikhulu United      
Red Swallows           1-0 King Power Stars       
Nkwene Sundowns        2-0 Assegai Killers        
Peacemakers            n/p Thuluzobona            
XI Stars               2-2 Amalanda               
TP Mazembe             bye

Round 19? [Jun 11,12]
Hlatikhulu United      1-1 XI Stars               
Amalanda               4-1 Nkwene Sundowns        
Peacemakers            0-0 Nkomonye Cosmos        
Assegai Killers        1-2 TP Mazembe             
Mpini Cosmos           0-1 Black Aces             

Round 20? [Jun 18,19]
XI Stars               0-1 Nkomonye Cosmos        
Peacemakers            0-0 Amalanda               [also reported 1-1] 
Red Swallows           2-2 Assegai Killers        
TP Mazembe             2-1 King Power Stars       
Black Aces             1-0 Hlatikhulu United      
Nkwene Sundowns        0-1 Thuluzobona            
Mpini Cosmos           bye

Round 21? [Jun 25,26]
Nkwene Sundowns        1-1 Nkomonye Cosmos        
Red Swallows           2-1 Amalanda               
King Power Stars       1-0 Assegai Killers        
Hlatikhulu United      1-0 Peacemakers            
Thuluzobona            0-1 TP Mazembe             
XI Stars               1-0 Mpini Cosmos           
Black Aces             bye

Round 22? [Jul 2,3]
Hlatikhulu United      2-1 Red Swallows           
Nkwene Sundowns        4-1 Mpini Cosmos           
Peacemakers            2-0 Black Aces             
Thuluzobona            1-1 Assegai Killers        
TP Mazembe             0-1 Nkomonye Cosmos        

[Jul 8-10]
TP Mazembe             1-0 XI Stars               
Peacemakers            1-0 Red Swallows           
Mpini Cosmos           1-0 Assegai Killers        
Amalanda               2-1 Nkomonye Cosmos        
Amalanda               5-1 Black Aces             
Mpini Cosmos           1-4 Nkomonye Cosmos        
XI Stars               2-1 Thuluzobona            
Thuluzobona            1-0 Hlatikhulu United      
Black Aces            11-2 King Power Stars       

[Jul 15-17]
Nkomonye Cosmos        4-2 Red Swallows           
Mpini Cosmos           0-1 Peacemakers            
Amalanda               3-3 TP Mazembe             
Hlatikhulu United      0-1 Nkwene Sundowns        
XI Stars               1-1 Black Aces             

NB: King Power Stars had the following four matches awarded 0-3 against them:
Nkwene Sundowns        awd King Power Stars       [awarded 3-0]
Amalanda               awd King Power Stars       [awarded 3-0]
Thuluzobona            awd King Power Stars       [awarded 3-0]
Mpini Cosmos           awd King Power Stars       [awarded 3-0]

Round 25 [Jul 22-24]
Amalanda               2-3 Mpini Cosmos           
Thuluzobona            3-2 Black Aces             
Peacemakers            awd King Power Stars       [awarded 3-0]
Nkomonye Cosmos        4-1 Hlatikhulu United      
TP Mazembe             2-2 Nkwene Sundowns        
XI Stars               2-2 Assegai Killers        
Red Swallows           bye

Round 26 [Jul 22-24]
XI Stars               awd King Power Stars       [awarded 3-0]
TP Mazembe             1-2 Peacemakers            
Amalanda               0-0 Hlatikhulu United      
Mpini Cosmos           1-1 Thuluzobona            
Assegai Killers        1-2 Black Aces             
Nkwene Sundowns        3-0 Red Swallows           [probably awarded]
Nkomonye Cosmos        bye

Reported Final Table:

 1.Nkomonye Cosmos                  24  15  5  4  44-22  50  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Peacemakers                      24  15  5  4  35-13  50
 3.Nkwene Sundowns                  24  13  6  5  45-28  45
 4.TP Mazembe                       24  11  7  6  35-29  40
 5.Amalanda                         24   9  8  7  40-31  35
 6.Mpini Cosmos                     24  10  4 10  35-34  34
 7.Assegai Killers                  24   8  8  8  30-28  32
 8.Thuluzobona                      24   9  4 11  33-32  31
 9.Hlatikhulu United                24   8  7  9  34-34  31
10.Black Aces                       24   9  4 11  42-44  31
11.XI Stars                         24   7  9  8  35-30  30
12.Red Swallows                     24   6  4 14  29-47  22
13.King Power Stars                 24   1  1 22  13-76   4
NB: two more wins than losses; total goal difference +2

Shiswelweni Super League Southern Zone

Final Table:

 1.All Nations                      22  16  4  2  56-15  52  [3-0, 4-0]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Shooting Stars                   22  16  2  4  47-22  50  [2-1]
 3.Mazomba                          22  14  2  6  41-25  44  [0-1]
 4.Manchester                       22  12  5  5  35-19  41  [awd, awd]
 5.Hluthi Terrors                   22  10  5  7  40-39  35  [2-2]
 6.Vusweni Young Killers            22   9  5  8  41-29  32  [awd, awd]
 7.Mpakeni Piano                    22   8  4 10  31-35  28  [0-2]
 8.Ngwane College                   22   8  4 10  31-36  28  [3-0, 2-1]
 9.Home Affairs                     22   4  6 12  24-43  18  [4-5, 1-0]
10.Mvela                            22   4  5 13  27-49  17  [0-1, awd]
11.Sibovu                           22   2  8 12  20-42  14  [2-1, 2-2]
12.Mashekesheni                     22   2  4 16  30-69  13  [awd, awd]
 -.Black Mashuba                    excluded; all results annulled;
   record at exclusion              20   4  2 14  16-46  14

NB: annulled results against Black Mashuba (awd denoting 3-0 awarded win)
    between square brackets

Round 1
[Jan 29]
Ngwane College         0-1 Hluthi Terrors         
Shooting Stars         2-0 Mvela                  
Black Mashuba          awd Vusweni Young Killers  [annulled; not played;
[Jan 30]                                           originally awarded 0-3]
Sibovu                 0-1 Mpakeni Piano          
Mazomba                3-2 Manchester             
All Nations            6-1 Mashekesheni           
Home Affairs           bye

Round 2
[Feb 5]
Mpakeni Piano          4-1 Ngwane College         
Home Affairs           1-1 Sibovu                 
[Feb 6]
Manchester             1-0 Shooting Stars         
Vusweni Young Killers  0-1 All Nations            
[Apr 30]
Hluthi Terrors         2-2 Black Mashuba          [annulled]
Mashekesheni           2-0 Mazomba                
Mvela                  bye

Round 3 
[Feb 12]
Shooting Stars         1-0 Mashekesheni           
Mazomba                1-0 Vusweni Young Killers  
[Feb 13]
Mvela                  0-2 Manchester             
Ngwane College         3-1 Home Affairs           
Hluthi Terrors         1-5 All Nations            
Black Mashuba          2-0 Mpakeni Piano          [annulled]
Sibovu                 bye

Round 4 
[Feb 19]
Home Affairs           4-5 Black Mashuba          [annulled]
Vusweni Young Killers  1-2 Shooting Stars         
[Feb 20]
Sibovu                 0-1 Ngwane College         
Mashekesheni           4-4 Mvela                  
Mazomba                1-2 Hluthi Terrors         
[Apr 25]
All Nations            4-1 Mpakeni Piano          
Manchester             bye

Round 5
[Feb 26]
Hluthi Terrors         0-2 Shooting Stars         
Mpakeni Piano          0-1 Mazomba                
Manchester             5-0 Mashekesheni           
[Feb 27]
Home Affairs           1-1 All Nations            
Mvela                  1-1 Vusweni Young Killers  
[Jun ?]
Sibovu                 2-1 Black Mashuba          [annulled]
Ngwane College         bye

Round 6
[Mar 5]
Mazomba                4-0 Home Affairs           
Shooting Stars         0-1 Mpakeni Piano          
All Nations            5-0 Sibovu                 
Vusweni Young Killers  1-0 Manchester             
[Mar 6?]
Hluthi Terrors         2-2 Mvela                  
Black Mashuba          0-3 Ngwane College         [annulled]
Mashekesheni           bye

Round 7
[Mar 12,13]
Ngwane College         0-1 All Nations            
Sibovu                 0-4 Mazomba                
Manchester             2-0 Hluthi Terrors         
Vusweni Young Killers  5-0 Mashekesheni           
[Mar 13]
Mpakeni Piano          4-2 Mvela                  
[Apr 30]
Home Affairs           2-4 Shooting Stars         
Black Mashuba          bye

Round 8
[Mar 19]
Shooting Stars         5-2 Sibovu                 
Home Affairs           2-1 Mvela                  
[Mar 20]
Mpakeni Piano          1-2 Manchester             
Hluthi Terrors         2-1 Mashekesheni           
Black Mashuba          0-3 All Nations            [annulled]
Mazomba                3-0 Ngwane College         
Vusweni Young Killers  bye

Round 9
[Mar 26]
Mvela                  0-3 Sibovu                 
Mashekesheni           2-2 Mpakeni Piano          
Manchester             1-0 Home Affairs           
[Mar 27]
Hluthi Terrors         4-2 Vusweni Young Killers  
Mazomba                0-1 Black Mashuba          [annulled]
Ngwane College         2-1 Shooting Stars         
All Nations            bye

Round 10
[Apr 3]
Home Affairs           2-2 Mashekesheni           
Vusweni Young Killers  2-2 Mpakeni Piano          
Mazomba                1-3 All Nations            
[Apr 25]
Mvela                  0-3 Ngwane College         
Shooting Stars         2-1 Black Mashuba          [annulled]
[Apr 30]
Manchester             2-1 Sibovu                 
Hluthi Terrors         bye

Round 11
[Apr 9]
Hluthi Terrors         4-1 Mpakeni Piano          
[Apr 23]
Vusweni Young Killers  2-0 Home Affairs           
All Nations            0-1 Shooting Stars         
Black Mashuba          1-0 Mvela                  [annulled]
Ngwane College         2-1 Manchester             
Sibovu                 1-1 Mashekesheni           
Mazomba                bye

Round 12
[Apr 25]
Home Affairs           3-3 Hluthi Terrors         
[Apr 30]              
Mvela                  0-5 All Nations            
[May 1]
Mashekesheni           2-6 Ngwane College         
[May 2]
Manchester             awd Black Mashuba          [annulled; not played;
Shooting Stars         2-3 Mazomba                 originally awarded 3-0]
[May 7]
Vusweni Young Killers  3-1 Sibovu                
Mpakeni Piano          bye

Round 13
[May 2]
Ngwane College         0-2 Vusweni Young Killers  
[May 7]
Mashekesheni           awd Black Mashuba          [annulled; not played;
Mvela                  0-1 Mazomba                 originally awarded 3-0]
All Nations            2-1 Manchester             
[May 8]
Mpakeni Piano          1-0 Home Affairs           
[date?]
Hluthi Terrors         1-0 Sibovu                
Shooting Stars         bye

Round 14 [May 21,22]
Black Mashuba          0-1 Home Affairs           [annulled]
Shooting Stars         0-0 Vusweni Young Killers  
Ngwane College         1-1 Sibovu                 
Mvela                  awd Mashekesheni           [not played; awarded 3-0]
Hluthi Terrors         1-2 Mazomba                
Mpakeni Piano          0-1 All Nations            
Manchester             bye

Round 15 [May 26]
Sibovu                 1-1 Shooting Stars         
Mvela                  2-1 Home Affairs           
Manchester             1-1 Mpakeni Piano          
Mashekesheni           2-3 Hluthi Terrors         
All Nations            4-0 Black Mashuba          [annulled]
Ngwane College         0-1 Mazomba                
Vusweni Young Killers  bye

Round 16
[May 28]
Sibovu                 0-2 All Nations            
Manchester             1-1 Vusweni Young Killers  
Ngwane College         2-1 Black Mashuba          [annulled]
[May 29]
Mpakeni Piano          1-3 Shooting Stars         
Mvela                  1-2 Hluthi Terrors         
Home Affairs           2-1 Mazomba                
Mashekesheni           bye

Round 17 [Jun 4,5]
Shooting Stars         3-1 Hluthi Terrors         
Mazomba                2-1 Mpakeni Piano          
Mashekesheni           1-4 Manchester             
All Nations            3-0 Home Affairs           
Vusweni Young Killers  2-0 Mvela                  
Black Mashuba          2-2 Sibovu                 [annulled]
Ngwane College         bye

Round 18 [Jun 11,12]
Mashekesheni           2-3 Vusweni Young Killers  
All Nations            2-2 Ngwane College         
Mvela                  2-1 Mpakeni Piano          
Hluthi Terrors         1-3 Manchester             
Shooting Stars         2-0 Home Affairs           
Mazomba                4-0 Sibovu                 
Black Mashuba          bye

Round 19 [Jun 18,19; results inferred]
Vusweni Young Killers  4-0 Ngwane College         
Black Mashuba          awd Mashekesheni           [annulled; not played;
Mazomba                2-2 Mvela                   originally awarded 0-3]
Manchester             0-0 All Nations            
Home Affairs           0-0 Mpakeni Piano          
Sibovu                 1-1 Hluthi Terrors         
Shooting Stars         bye

Round 20
[Jun 25]
Hluthi Terrors         2-2 Ngwane College         
[Jun 25?; results inferred]
Mvela                  3-4 Shooting Stars         
Vusweni Young Killers  awd Black Mashuba          [annulled; not played;
Mpakeni Piano          2-0 Sibovu                  originally awarded 3-0]
Manchester             1-1 Mazomba                
Mashekesheni           2-7 All Nations            
Home Affairs           bye

Round 21
[Jun 26]
Ngwane College         1-0 Mashekesheni           
[Jun 26?; results inferred]
Hluthi Terrors         6-2 Home Affairs           
All Nations            3-0 Mvela                  
Black Mashuba          awd Manchester             [annulled; not played;
Mazomba                1-2 Shooting Stars          originally awarded 0-3]
Sibovu                 2-2 Vusweni Young Killers  
Mpakeni Piano          bye

Round 22
[Jul 2]
Manchester             1-1 Ngwane College         
[Jul 2,3]
Mpakeni Piano          0-1 Hluthi Terrors         
Home Affairs           3-2 Vusweni Young Killers  
Shooting Stars         3-1 All Nations            
Mvela                  awd Black Mashuba          [annulled; not played;
Mashekesheni           2-4 Sibovu                  originally awarded 3-0]
Mazomba                bye

Round 23
[Jul 9,10]
Mashekesheni           1-0 Home Affairs           
Mpakeni Piano          3-2 Vusweni Young Killers  
All Nations            2-0 Mazomba                
Black Mashuba          n/p Shooting Stars         
Sibovu                 0-1 Manchester             
[Jul 10]
Ngwane College         1-3 Mvela                  
Hluthi Terrors         bye

Round 24
[Jul 16,17]
Sibovu                 1-1 Mvela                  
Mpakeni Piano          3-1 Mashekesheni           
Home Affairs           0-1 Manchester             
Vusweni Young Killers  4-2 Hluthi Terrors         
Black Mashuba          n/p Mazomba                
[Jul 17]
Shooting Stars         2-0 Ngwane College         
All Nations            bye

Round 25 [Jul 22]
Ngwane College         4-1 Mpakeni Piano          
Sibovu                 1-1 Home Affairs           
Shooting Stars         3-0 Manchester             
All Nations            2-1 Vusweni Young Killers  
Black Mashuba          n/p Hluthi Terrors         
Mazomba                3-2 Mashekesheni           
Mvela                  bye

Round 26 [Jul 24]
Mashekesheni           2-4 Shooting Stars         
Vusweni Young Killers  1-2 Mazomba                
Manchester             3-0 Mvela                  [possibly awarded]
Home Affairs           3-1 Ngwane College         
All Nations            0-0 Hluthi Terrors         
Mpakeni Piano          n/p Black Mashuba          
Sibovu                 bye

Final Table:

 1.All Nations                      22  16  4  2  56-15  52  [3-0, 4-0]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Shooting Stars                   22  16  2  4  47-22  50  [2-1]
 3.Mazomba                          22  14  2  6  41-25  44  [0-1]
 4.Manchester                       22  12  5  5  35-19  41  [awd, awd]
 5.Hluthi Terrors                   22  10  5  7  40-39  35  [2-2]
 6.Vusweni Young Killers            22   9  5  8  41-29  32  [awd, awd]
 7.Mpakeni Piano                    22   8  4 10  31-35  28  [0-2]
 8.Ngwane College                   22   8  4 10  31-36  28  [3-0, 2-1]
 9.Home Affairs                     22   4  6 12  24-43  18  [4-5, 1-0]
10.Mvela                            22   4  5 13  27-49  17  [0-1, awd]
11.Sibovu                           22   2  8 12  20-42  14  [2-1, 2-2]
12.Mashekesheni                     22   2  4 16  30-69  13  [awd, awd]
 -.Black Mashuba                    excluded; all results annulled;
   record at exclusion              20   4  2 14  16-46  14

NB: annulled results against Black Mashuba (awd denoting 3-0 awarded win)
    between square brackets

Shiswelweni Promotion Playoff

[tba]
Nkomonye Cosmos         -  All Nations            
All Nations             -  Nkomonye Cosmos        


2020/21.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Main sources third level: Eswatini regional football column, Soccer Channel Eswatini, Lubombo Sports Magazine, Manzini Regional Football Association, Shiselweni Southern Superleague, Hluti Terrors FC, Mpakeni Piano FC, Ngwane College FC

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 25 Jul 2022

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.