Tuvalu 2021


Division A 2021 - Tuvalu National Provident Fund 

Round 1 [Mar 6]
Niutao          -  Tamanuku       
Nauti          0-1 Tofaga         
Lakena United   -  Vaoloa         
Ha'apai         -  Manu Laeva     

Round 2 [Mar 13]
Ha'apai         -  Tamanuku       
Manu Laeva      -  Vaoloa         
Nauti           -  Niutao         
Lakena United  1-4 Tofaga         

Round 3 [Mar 20]
Nauti           -  Lakena United  
Ha'apai         -  Niutao         
Manu Laeva     1-2 Tofaga         
Vaoloa          -  Tamanuku       

Round 4 [Mar 27]
Vaoloa          -  Niutao         
Tamanuku       0-3 Tofaga         
Nauti           -  Ha'apai        
Manu Laeva      -  Lakena United  

Round 5 [Apr 3]
Nauti           -  Manu Laeva     
Vaoloa          -  Ha'apai        
Tamanuku        -  Lakena United  
Tofaga        16-0 Niutao         
  [James 5 (11', 11', 18, 26, 55), Katepu 23' pen, Alopua 5 (29', 50', 66', 70', 73'),
   Sala 33', Eric 39', Kula 59', Alapeti 68', Falefou 76']

Round 6 [Apr 10]
Tofaga         4-2 Ha'apai        
Niutao          -  Lakena United  
Tamanuku        -  Manu Laeva     
Nauti           -  Vaoloa         

Table (Apr 11):

 1.Tofaga              6   6  0  0  30- 4  18       Champions  [Vaitupu] 
 2.Nauti               6   4  1  1  13- 4  13  [C]             [Funafuti]
 3.Manu Laeva          6   4  1  1  24-16  13  [N]             [Nukulaelae]
 4.Ha'apai             6   3  0  3  18-17   9                  [Nanumaga]
 5.Niutao              6   2  1  3  11-29   7                  [Niutao]
 6.Lakena United       6   2  0  4  17-23   6                  [Nanumea]
 7.Tamanuku            6   1  0  5  12-19   3                  [Nukufetau]
 8.Vaoloa              6   0  1  5  11-24   1                  [Nui]

Round 7 [Apr 17]
Nauti           -  Tamanuku       
Tofaga         6-0 Vaoloa         
Lakena United   -  Ha'apai        
Niutao          -  Manu Laeva     

Division B

Champions: Tofaga B


NBT Cup 2021

Division A

Pool A

Round 1
Nauti          0-0 Tofaga         
Niutao         0-5 Ha'apai        

Round 2
Nauti          6-0 Niutao         
Ha'apai        0-4 Tofaga         

Round 3
Nauti          3-0 Ha'apai        
Tofaga         7-2 Niutao         

Final Table:

 1.Tofaga              3   2  1  0  11- 2   7  Semifinals  [Vaitupu] 
 2.Nauti               3   2  1  0   9- 0   7  Semifinals  [Funafuti]
 3.Ha'apai             3   1  0  2   5- 7   3              [Nanumaga]
 4.Niutao              3   0  0  3   2-18   0              [Niutao]

Pool B

Round 1
Vaoloa         0-1 Lakena United  
Manu Laeva     1-1 Tamanuku       

Round 2
Vaoloa         1-4 Manu Laeva     
Tamanuku       1-1 Lakena United  

Round 3
Vaoloa         1-7 Tamanuku       
Lakena United  1-0 Manu Laeva     

Final Table:

 1.Lakena United       3   2  1  0   3- 1   7  Semifinals  [Nanumea]
 2.Tamanuku            3   1  2  0   9- 3   5  Semifinals  [Nukufetau]
 3.Manu Laeva          3   1  1  1   5- 3   4              [Nukulaelae]
 4.Vaoloa              3   0  0  3   2-12   0              [Nui]

Semifinals [Jun 5]
Tofaga         1-0 Tamanuku       
Lakena United  2-1 Nauti          

Final [Jun 12]
Tofaga         4-3 Lakena United  
  [James 13, 34, 68, Matini 20; Kee 60, Kaumoana 70, 74]

Division B

Round 1
Tamanuku B     2-2 Tofaga B       
Nauti B        1-2 Pukapili       

Round 2
Tamanuku B     1-2 Nauti B        
Pukapili       2-3 Tofaga B       

Round 3
Tofaga B       1-2 Nauti B        
Tamanuku B     3-4 Pukapili       

Final Table:

 1.Pukapili            3   2  0  1   8- 7   6  Semifinals
 2.Nauti B             3   2  0  1   5- 4   6  Semifinals  [Funafuti]
 3.Tofaga B            3   1  1  1   6- 6   4  Semifinals  [Vaitupu] 
 4.Tamanuku B          3   0  1  2   6- 8   1  Semifinals  [Nukufetau]

Semifinals [Jun 5]
Pukapili       1-0 Tamanuku B     
Nauti B        0-2 Tofaga B       

Final [Jun 12]
Tofaga B       3-0 Pukapili       
  [Lutelu 19, Joe 24, 28]


Queen's Birthday Tournament 2021

[date?]
Tofaga A       3-5 Tofaga B       


Independence Cup 2021 (Tutokotasi Tournament)

NB: clubs represent their islands and thus compete under the island names

Division A

Pool A

Round 1 [Sep 4]
Vaitupu        1-1 Nukulaelae     
Nanumaga       3-3 Nukufetau      

Round 2 [Sep 11]
Nukufetau      0-3 Nukulaelae     
Vaitupu        2-2 Nanumaga       

Round 3 [Sep 18]
Vaitupu        5-0 Nukufetau      
Nukulaelae     2-1 Nanumaga       

Final Table:

 1.Nukulaelae          3   2  1  0   6- 2   7  Semifinals  [Manu Laeva]
 2.Vaitupu             3   1  2  0   8- 3   5  Semifinals  [Tofaga] 
 3.Nanumaga            3   0  2  1   6- 7   2              [Ha'apai United]
 4.Nukufetau           3   0  1  2   3-11   1              [Tamanuku]

Pool B

Round 1 [Sep 4]
Nui            0-2 Nanumea        
Funafuti       bye

Round 2 [Sep 11]
Funafuti       5-2 Nui            
Nanumea        bye

Round 3 [Sep 18]
Nanumea        n/p Funafuti       
Nui            bye

Table:

 1.Funafuti            1   1  0  0   5- 2   3  Semifinals  [Nauti]
 2.Nanumea             1   1  0  0   2- 0   3  Semifinals  [Lakena United]
 3.Nui                 2   0  0  2   2- 7   0              [Vaoloa]

Semifinals [Sep 25]
Nukulaelae     2-4 Nanumea        
Funafuti       3-2 Vaitupu        

Final [Oct 1]
Funafuti       2-2 Nanumea        [3-4 pen]


Division B

Round 1 [Sep 4]
Vaitupu B      5-0 Funafuti C     
Nanumea B      2-1 Funafuti B     
Nanumaga B     bye

Round 2 [Sep 11]
Funafuti C     2-4 Funafuti B     
Vaitupu B      5-0 Nanumaga B     
Nanumea B      bye

Round 3 [Sep 18]
Nanumea B      0-3 Vaitupu B      
Nanumaga B     0-0 Funafuti C     
Funafuti B     bye

Round 4 [Sep 25]
Nanumaga B      -  Nanumea B      
Funafuti B     1-2 Vaitupu B      
Funafuti C     bye

Round 5 [Oct 1]
Funafuti B      -  Nanumaga B     
Funafuti C      -  Nanumea B      
Vaitupu B      bye

Table:

 1.Vaitupu B           4   4  0  0  15- 1  12              [Tofaga B] 
 2.Funafuti B          3   1  0  2   6- 6   3              [Nauti B]
 3.Nanumea B           2   1  0  1   2- 4   3              [Lakena United B]
 4.Nanumaga B          2   0  1  1   0- 5   1              [Ha'apai United B]
 5.Funafuti C          3   0  1  2   2- 9   1              [Pukapili]


MEYS Cup 2021

NB: organised by Ministry of Education, Youth and Sports; first ever edition

Division A

Pool A

[dates?]
Manu Laeva     awd Ha'apai        [awarded 3-0]
Lakena United  3-1 Nauti        
Manu Laeva     2-1 Lakena United  
Ha'apai        awd Nauti          [awarded 0-3 against both]

Round 3 [Oct 23]
Lakena United  awd Ha'apai        [awarded 3-0]
Nauti          2-3 Manu Laeva

Final Table:

 1.Manu Laeva          3   3  0  0   8- 3   9  Final
 2.Lakena United       3   2  0  1   7- 3   6
 3.Nauti               3   0  0  3   3- 9   0
 4.Ha'apai             3   0  0  3   0- 9   0

Pool B

[dates?]
Tofaga         5-1 Vaoloa         
Vaoloa         3-3 Tamanuku       

Round 3 [Oct 23]
Tamanuku       0-3 Tofaga 

Final Table:

 1.Tofaga              2   2  0  0   8- 1   6  Final
 2.Tamanuku            2   0  1  1   3- 6   1
 3.Vaoloa              2   0  1  1   4- 8   1

Final [Nov 13]
Tofaga         3-2 Manu Laeva     [aet]

Division B

Round 3 [Oct 23]
Nauti B         -  Pukapili
Tofaga B        -  Ha'apai B

Final Table:

 1.Nauti B            3   2  1  0   9- 1   7  Final
 2.Tofaga B            3   2  1  0   5- 2   7  Final
 3.Pukapili            3   1  0  2   3- 7   3
 4.Ha'apai B           3   0  0  3   1- 8   0

Final [Nov 13]
Nauti B        2-0 Tofaga B       

Division C

[dates?]
Lakena Oldies  3-0 Niutao         [presumably awarded] 
Nauti C        3-0 Niutao         [presumably awarded] 

Round 3 [Oct 23]
Lakena Oldies  4-1 Nauti C        
Niutao         n/p Ha'apai 

Final Table:

 1.Lakena Oldies       2   2  0  0   7- 1   6  Final
 2.Nauti C             2   1  0  1   4- 4   3  Final
 3.Niutao              2   0  0  2   0- 6   0
 -.Ha'apai C           apparently withdrew

NB: possibly the match on Oct 23 doubled as final


Christmas Cup 2021

NB: at Kavatoetoe grounds (Funafuti)

Division A

NB: matches 2x40 minutes in group stage, 2x45 minutes in knockout stage

Pool A

Round 1 [Nov 20]
Lakena Knights 1-2 Tofaga         
Niutao          -  Vaoloa         

Round 2 [Nov 27]
Lakena Knights  -  Niutao         
Vaoloa         0-2 Tofaga         

Round 3 [Dec 4]
Tofaga         2-4 Niutao         
Lakena Knights 2-1 Vaoloa         

Pool B

Round 1 [Nov 20]
Nauti           -  Ha'apai United 
Tamanuku        -  Manu Laeva     

Round 2 [Nov 27]
Nauti           -  Tamanuku       
Manu Laeva      -  Ha'apai United 

Round 3 [Dec 4]
Tamanuku       o/w Ha'apai United [Tamanuku forfeited]
Nauti          4-2 Manu Laeva     

Semifinals [Dec 11]
Tofaga         1-4 Manu Laeva     
Niutao         lt  Nauti          

Final [Dec 18]
Nauti          bt Manu Laeva     

Division B

NB: matches 2x30 minutes

Round 1 [Nov 20]
Tofaga         2-0 Nauti          
Lakena Knights  -  Pukapili       

Round 2 [Nov 27]
Tofaga         3-0 Lakena Knights 
Pukapili        -  Nauti          

Round 3 [Dec 4]
Tofaga         2-0 Pukapili       
Lakena Knights o/w Nauti          [Lakena Knights forfeited]

Semifinals [Dec 11]
Tofaga         3-0 Pukapili       
Nauti          bt  Lakena Knights 

Final [Dec 18]
Nauti          bt  Tofaga         


2020

2022

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources: Tuvalu Islands Football Association and Vaitupu Online

Thanks to Mr. Isala Tito Isala and Soseala Tinilau

Prepared and maintained by Carlos Santos for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Carlos Santos
Last updated: 9 Jun 2022

(C) Copyright Carlos Santos and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.