Zambia (Women) 2021/22


FAZ Women Super Division 2022
FAZ Women's Provincial Leagues

FAZ Women Super Division 2022

NB: second edition

Group Stage | Championship Playoff

Group Stage

Final Tables:

Zone A
 1.Green Buffaloes (Lusaka)             16  15  1  0  47- 3  46  [C]  Qualified
 2.Indeni Roses (Ndola)                 16  11  2  3  32- 9  35       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Zesco Ndola Girls (Ndola)            16   9  4  3  43-12  31
 4.Police Dove Queens (Solwezi)         16   7  6  3  22-18  27
 5.Nkwazi Queens (Lusaka)               16   7  2  7  17-19  23
 6.National Assembly (Lusaka)           16   3  7  6  11-17  16
 7.Mufulira Wanderers (Mufulira)        16   3  2 11  15-42  11
---------------------------------------------------------------
 8.Nkana Queens (Kitwe)                 16   1  4 11  16-44   7       Relegated
 9.Solwezi Academy Queens (Solwezi)     16   1  2 13   3-42   5  [P]  Relegated

Zone B
 1.YASA Queens (Lusaka)                 16  11  3  2  28-11  36  [*]  Qualified
 2.Red Arrows (Lusaka)                  16   9  4  3  33-15  31       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.ZISD Queens (Lusaka)                 16   8  6  2  28-15  30  [*]
 4.Lusaka Dynamos (Lusaka)              16   7  6  3  29-17  27
 5.Bauleni United SA Queens (Lusaka)    16   6  6  4  22-19  24
 6.Queens Academy (Kabwe)               16   6  3  7  19-21  20
 7.Green Eagles (Choma)                 16   3  5  8  18-28  14  [P]
---------------------------------------------------------------
 8.Prison Leopards Queens (Kabwe)       16   3  3 10   9-17  10  [P]  Relegated
 9.Chipata Girls                        16   0  2 14   7-50   2  [P]  Relegated
[*] YASA = Youth Armoury Soccer Academy
    ZISD = Zambian Institute for Sustainable Development

Round 1
Zone A [Jan 29]
Indeni Roses                  awd Green Buffaloes               [awarded 0-3; Indeni dns]
Mufulira Wanderers            2-0 Solwezi Academy Queens        
Police Dove Queens            1-1 National Assembly             
Nkana Queens                  0-1 Nkwazi Queens                 
ZESCO Ndola Girls             bye
Zone B
[Jan 29]
ZISD Women                    5-0 Chipata Girls                 
Lusaka Dynamos                1-1 Prison Leopards               
Queens Academy                0-3 YASA Queens                   
[Mar 10]
Green Eagles                  2-4 Red Arrows                    
BUSA Queens                   bye

Round 2
Zone A
[Feb 5]
National Assembly             0-0 ZESCO Ndola Girls             
Solwezi Academy Queens        2-0 Nkana Queens                  
[Feb 6]
Green Buffaloes               5-0 Mufulira Wanderers            
Nkwazi Queens                 1-1 Police Dove Queens            
Indeni Roses                  bye
Zone B
[Feb 5]
Prison Leopards               0-0 Queens Academy                
Chipata Girls                 0-0 BUSA Queens                   
YASA Queens                   3-0 ZISD Women                    
[Feb 6]
Red Arrows                    5-1 Lusaka Dynamos                
Green Eagles                  bye

Round 3
Zone A
[Feb 10]
Indeni Roses                  6-0 Mufulira Wanderers            
ZESCO Ndola Girls             0-1 Nkwazi Queens                 
Police Dove Queens            1-0 Solwezi Academy Queens        
[Mar 3]
Nkana Queens                  1-3 Green Buffaloes               
National Assembly             bye
Zone B
[Feb 9]
Chipata Girls                 0-3 YASA Queens                   
BUSA Queens                   2-0 Green Eagles                  
ZISD Women                    1-0 Prison Leopards               
[May 11]
Queens Academy                2-1 Red Arrows                    
Lusaka Dynamos                bye
 
Round 4
Zone A
[Feb 13]
Solwezi Academy Queens        0-4 ZESCO Ndola Girls             
National Assembly             0-1 Indeni Roses                  
Mufulira Wanderers            2-2 Nkana Queens                  
[Mar 31]
Green Buffaloes               1-0 Police Dove Queens            
Nkwazi Queens                 bye
Zone B
[Feb 13]
Prison Leopards               2-1 Chipata Girls                 
Green Eagles                  1-2 Lusaka Dynamos                
YASA Queens                   2-0 BUSA Queens                   
[May 18]
Red Arrows                    1-1 ZISD Women                    
Queens Academy                bye

Round 5
Zone A
[Feb 26]
National Assembly             0-1 Nkwazi Queens                 
ZESCO Ndola Girls             1-3 Green Buffaloes               
Indeni Roses                  1-0 Nkana Queens                  
Police Dove Queens            2-1 Mufulira Wanderers            
Solwezi Academy Queens        bye
Zone B
[Feb 26]
Queens Academy                2-1 Green Eagles                  
Chipata Girls                 0-5 Red Arrows                    
BUSA Queens                   1-1 Lusaka Dynamos                
[Feb 27]
YASA Queens                   2-1 Prison Leopards               
ZISD Women                    bye

Round 6
Zone A
[Mar 5]
Nkwazi Queens                 0-2 Indeni Roses                  
Solwezi Academy Queens        0-0 National Assembly             
Mufulira Wanderers            1-7 ZESCO Ndola Girls             
[Mar 9]
Nkana Queens                  3-4 Police Dove Queens            
Green Buffaloes               bye
Zone B
[Mar 5]
Lusaka Dynamos                2-0 Queens Academy                
Green Eagles                  0-0 ZISD Women                    
[Mar 6]
Red Arrows                    3-0 YASA Queens                   [also reported 6-0]
[Mar 9]
Prison Leopards               awd BUSA Queens                   [awarded 3-0; abandoned at 1-1
Chipata Girls                 bye                                in 78'; BUSA walked off]

Round 7
Zone A
[Mar 9]
National Assembly             0-2 Green Buffaloes               
[Mar 12]
Indeni Roses                  2-0 Police Dove Queens            
ZESCO Ndola Girls             5-0 Nkana Queens                  
[Mar 13]
Nkwazi Queens                 4-0 Solwezi Academy Queens        
Mufulira Wanderers            bye
Zone B
[Mar 12]
BUSA Queens                   2-1 Queens Academy                
Prison Leopards               0-1 Red Arrows                    
[Mar 13]
ZISD Women                    1-1 Lusaka Dynamos                
Chipata Girls                 1-2 Green Eagles                  
YASA Queens                   bye

Round 8
Zone A
[Mar 12]
Mufulira Wanderers            0-1 National Assembly             
[Mar 16]
Green Buffaloes               1-0 Nkwazi Queens                 
Police Dove Queens            1-4 ZESCO Ndola Girls             
[Mar 17]
Solwezi Academy Queens        awd Indeni Roses                  [awarded 0-3; Solwezi dns]
Nkana Queens                  bye
Zone B
[Mar 16]
Red Arrows                    0-0 BUSA Queens                   
Green Eagles                  1-2 YASA Queens                   
[Mar 17]
Queens Academy                0-2 ZISD Women                    
Lusaka Dynamos                8-1 Chipata Girls                 
Prison Leopards               bye

Round 9
Zone A
[Mar 19]
Nkwazi Queens                 2-1 Mufulira Wanderers            
National Assembly             1-1 Nkana Queens                  
[Mar 20]
Indeni Roses                  0-1 ZESCO Ndola Girls             
[Mar 21]
Solwezi Academy Queens        0-9 Green Buffaloes               [also reported 0-8]
Police Dove Queens            bye
Zone B 
[Mar 19]
Prison Leopards               0-1 Green Eagles                  
[Mar 20]
BUSA Queens                   3-3 ZISD Women                    
YASA Queens                   2-0 Lusaka Dynamos                
Chipata Girls                 1-5 Queens Academy                
Red Arrows                    bye

Round 10
Zone A
[Apr 2]
Solwezi Academy Queens        0-2 Mufulira Wanderers            
[Apr 3]
Green Buffaloes               2-0 Indeni Roses                  
Nkwazi Queens                 3-1 Nkana Queens                  
National Assembly             1-1 Police Dove Queens            
ZESCO Ndola Girls             bye
Zone B
[Apr 2]
Red Arrows                    3-2 Green Eagles                  
Prison Leopards               0-1 Lusaka Dynamos                
Chipata Girls                 1-1 ZISD Women                    
[Apr 3]
YASA Queens                   1-0 Queens Academy                [or 2-1?]
BUSA Queens                   bye

Round 11
Zone A
[Apr 6]
ZESCO Ndola Girls             3-0 National Assembly             
[Apr 7]
Nkana Queens                  3-1 Solwezi Academy Queens        
Mufulira Wanderers            0-4 Green Buffaloes               
[May 11]
Police Dove Queens            2-1 Nkwazi Queens                 
Indeni Roses                  bye
Zone B [Apr 6]
Lusaka Dynamos                1-1 Red Arrows                    
Queens Academy                1-0 Prison Leopards               
ZISD Women                    2-1 YASA Queens                   
[Apr 7]
BUSA Queens                   4-1 Chipata Girls                 
Green Eagles                  bye

Round 12
Zone A
[Apr 9]
Mufulira Wanderers            0-3 Indeni Roses                  
Nkwazi Queens                 1-1 ZESCO Ndola Girls             
[Apr 10]
Green Buffaloes               5-0 Nkana Queens                  
Solwezi Academy Queens        0-4 Police Dove Queens            
National Assembly             bye
Zone B
[Apr 9]
Prison Leopards               0-1 ZISD Women                    
YASA Queens                   3-0 Chipata Girls                 
[Apr 10]
Red Arrows                    1-0 Queens Academy                
Green Eagles                  1-1 BUSA Queens                   
Lusaka Dynamos                bye

Round 13
Zone A
[Apr 19]
Nkana Queens                  3-3 Mufulira Wanderers            
[Apr 20]
Police Dove Queens            0-0 Green Buffaloes               
Indeni Roses                  4-1 National Assembly             
ZESCO Ndola Girls             awd Solwezi Academy Queens        [awarded 3-0, Solwezi forfeited]
Nkwazi Queens                 bye
Zone B [Apr 20]
Lusaka Dynamos                2-0 Green Eagles                  
ZISD Women                    2-0 Red Arrows                    
BUSA Queens                   1-2 YASA Queens                   
Chipata Girls                 0-1 Prison Leopards               
Queens Academy                bye

Round 14
Zone A
[Apr 23]
Green Buffaloes               2-0 ZESCO Ndola Girls             
Nkwazi Queens                 1-2 National Assembly             
Nkana Queens                  1-3 Indeni Roses                  
[Apr 24]
Mufulira Wanderers            0-1 Police Dove Queens            
Solwezi Academy Queens        bye
Zone B
[Apr 23]
Lusaka Dynamos                1-2 BUSA Queens                   
Green Eagles                  3-3 Queens Academy                
[Apr 24]
Red Arrows                    4-0 Chipata Girls                 
Prison Leopards               0-1 YASA Queens                   [or 1-2?]
ZISD Women                    bye

Round 15
Zone A
[May 5]
Police Dove Queens            1-0 Nkana Queens                  
[dates?]
National Assembly             0-0 Solwezi Academy Queens        [inferred]
Indeni Roses                  3-0 Nkwazi Queens                 [inferred]
ZESCO Ndola Girls             3-0 Mufulira Wanderers            [inferred]
Green Buffaloes               bye
Zone B [May 5]
Queens Academy                0-0 Lusaka Dynamos                
ZISD Women                    3-0 Green Eagles                  
BUSA Queens                   2-0 Prison Leopards               
YASA Queens                   1-1 Red Arrows                    
Chipata Girls                 bye

Round 16
Zone A
[May 8]
Green Buffaloes               2-1 National Assembly             
Nkana Queens                  1-9 ZESCO Ndola Girls             
Police Dove Queens            1-1 Indeni Roses                  
Solwezi Academy Queens        0-1 Nkwazi Queens                 
Mufulira Wanderers            bye
Zone B
[Apr 26]
Green Eagles                  1-0 Chipata Girls                 
[May 8]
Red Arrows                    3-0 Prison Leopards               
Lusaka Dynamos                4-2 ZISD Women                    
Queens Academy                awd BUSA Queens                   [awarded 3-0; BUSA dns]
YASA Queens                   bye

Round 17 [May 15]
Zone A
National Assembly             3-0 Mufulira Wanderers            
Nkwazi Queens                 0-2 Green Buffaloes               
ZESCO Ndola Girls             2-2 Police Dove Queens            
Indeni Roses                  awd Solwezi Academy Queens        [awarded 3-0; Solwezi dns]
Nkana Queens                  bye
Zone B
BUSA Queens                   3-0 Red Arrows                    
YASA Queens                   2-2 Green Eagles                  
ZISD Women                    3-0 Queens Academy                
Chipata Girls                 0-4 Lusaka Dynamos                
Prison Leopards               bye

Round 18
Zone A [May 21]
Mufulira Wanderers            awd Nkwazi Queens                 [awarded 3-0, Nkwazi dns]
Nkana Queens                  0-0 National Assembly             
ZESCO Ndola Girls             0-0 Indeni Roses                  
Green Buffaloes               awd Solwezi Academy Queens        [awarded 3-0, Solwezi dns]
Police Dove Queens            bye
Zone B
[May 21]
Green Eagles                  1-1 Prison Leopards               
ZISD Women                    1-1 BUSA Queens                   
Lusaka Dynamos                0-0 YASA Queens                   
[May 22]
Queens Academy                2-1 Chipata Girls                 [inferred]
Red Arrows                    bye

Final Tables:

Zone A
 1.Green Buffaloes (Lusaka)             16  15  1  0  47- 3  46  [C]  Qualified
 2.Indeni Roses (Ndola)                 16  11  2  3  32- 9  35       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Zesco Ndola Girls (Ndola)            16   9  4  3  43-12  31
 4.Police Dove Queens (Solwezi)         16   7  6  3  22-18  27
 5.Nkwazi Queens (Lusaka)               16   7  2  7  17-19  23
 6.National Assembly (Lusaka)           16   3  7  6  11-17  16
 7.Mufulira Wanderers (Mufulira)        16   3  2 11  15-42  11
---------------------------------------------------------------
 8.Nkana Queens (Kitwe)                 16   1  4 11  16-44   7       Relegated
 9.Solwezi Academy Queens (Solwezi)     16   1  2 13   3-42   5  [P]  Relegated

Zone B
 1.YASA Queens (Lusaka)                 16  11  3  2  28-11  36  [*]  Qualified
 2.Red Arrows (Lusaka)                  16   9  4  3  33-15  31       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.ZISD Queens (Lusaka)                 16   8  6  2  28-15  30  [*]
 4.Lusaka Dynamos (Lusaka)              16   7  6  3  29-17  27
 5.Bauleni United SA Queens (Lusaka)    16   6  6  4  22-19  24
 6.Queens Academy (Kabwe)               16   6  3  7  19-21  20
 7.Green Eagles (Choma)                 16   3  5  8  18-28  14  [P]
---------------------------------------------------------------
 8.Prison Leopards Queens (Kabwe)       16   3  3 10   9-17  10  [P]  Relegated
 9.Chipata Girls                        16   0  2 14   7-50   2  [P]  Relegated
[*] YASA = Youth Armoury Soccer Academy
    ZISD = Zambian Institute for Sustainable Development

Championship Playoff

Semifinals [May 25]
Green Buffaloes               n/p Red Arrows                    
YASA Queens                   n/p Indeni Roses                  

NB: the semifinals were cancelled; both group winners qualified directly for the final

Final [May 28]
Green Buffaloes               0-0 YASA Queens                   [3-2 pen]  


Topscorer:
17 Xiomara Mapepa (Lusaka Dynamos Ladies)  

FAZ Women's Provincial Leagues

Provincial Stage

Provincial Stage

Central Province | Copperbelt | Eastern Province | Luapula | Lusaka | 
Muchinga | Northern Province | North-West Province | Southern Province | Western Province

Central Province 2021/22

Zone A, Kabwe

Week 1 [date ?]
Raiders Girls                 0-1 Ngalande Queens
Makululu Queens               0-3 Sable Nua Girls
Unstoppable Queens            3-0 Katondo Academy Queens
Kamisa Girls                  2-6 CHESIZ Queens
Chindwin Aca Queens           1-1 Kabwe Celtic Queens
Bwacha Pirates Girls          1-3 Driven Queens  

Week 2
[Feb 16 (ppd from Dec 11)]
CHESIZ Queens                 3-1 Driven Queens  
 
Week 4 (3?) [Jan 8]
Sable Nua Girls               bt  Raiders Girls
Kabwe Celtic Queens           bt  Bwacha Pirates Girls
Driven Queens                 lt  Kamisa Girls
Katondo Academy Queens        ppd Chindwin Aca Queens
CHESIZ Queens                 bt  Makalulu Queens
Ngalande Queens               lt  Unstoppable Queens

Week 6 [Jan 22]
Katondo Academy                -  Bwacha Pirates
Kamisa Girls                  bt  Makululu Girls
Ngalande Queens                -  Kabwe Celtic Queens
Driven Queens                  -  Raiders Girls
Sable Nua Girls                -  Chindwin Queens
CHESIZ Queens                  -  Unstoppable Queens

Week 8 [Feb 5]
CHESIZ Queens                 1-1 Kabwe Celtic Queens       

Week 9 [Feb 12?]
Katondo Queens                1-1 CHESIZ Queens 
 
Week 10 [Feb 19]
Ngalande Queens               bt  CHESIZ Queens
 
Week 11 [Feb 25?]
Sables Nua Girls              9-4 CHESIZ Queens 
 
Reported Table:

 1.Kabwe Celtic Queens                  11   8  3  0  34- 5  27
 2.Sable Nua Girls                      10   7  1  2  29-15  22
 3.Kamisa Girls                         10   6  3  1  25- 8  21
 4.CHESIZ Queens                        11   6  2  3  26-19  20  [*]
 5.Driven Queens                        11   5  3  3  23-14  18
 6.Unstoppable Queens                   11   5  2  4  20-15  17
 7.Chindwin Academy Queens              10   4  4  2  13- 7  16
 8.Ngalande Queens                      11   4  2  5   6-11  14
 9.Bwacha Pirates                       10   2  3  5   8-16   9
10.Katondo Academy Queens               10   1  4  5   5-14   7
11.Raiders Girls                        10   1  1  8   2-35   4
12.Makululu Girls                       11   0  0 11   0-33   0        
NB: total goal difference -1
[*] CHESIZ = Community Health Education Sports Initiative Zambia

Week 13 [Mar 12]
Bwacha Pirates                 -  Chindwin Queens
Driven Queens                 2-2 CHESIZ Queens
Unstoppable Stars              -  Kabwe Celtic Queens
Kamisa Girls                   -  Sable Nua Girls
Raiders Girls                  -  Katondo Academy
Makululu Girls                lt  Ngalande Queens

Week 14 [Mar 19]
Driven Queens                  -  Bwacha Pirates
Kabwe Celtic Queens            -  Chindwin Queens
CHESIZ Queens                  -  Kamisa Girls
Katondo Academy                -  Unstoppabe Queens
Sable Nua Girls                -  Makululu Girls
Ngalande Queens                -  Raiders Girls   

Week 20
[May 14?]
Driven Queens                 0-3 Kabwe Celtic Queens      
Sable Nua Girls               5-1 Ngalande Queens

Reported Final Table:

 1.Kabwe Celtic Queens                  21  16  4  1  60- 7  52  Championship Playoff
 2.Kamisa Girls                         21  14  6  1  62-12  48  Third Place Match
 3.Sables Nua Girls                     21  15  2  4  65-22  47
 4.Driven Queens                        21  10  6  5  37-25  36
 5.Unstoppable Queens                   21   9  5  7  30-21  32
 6.CHESIZ Queens                        21   8  3 10  32-42  27
 7.Chindwin Academy Queens              21   6  8  7  20-16  26
 8.Katondo Academy Queens               21   6  6  9  23-32  24        
 9.Bwacha Pirates                       21   5  6 10  11-24  21
10.Ngalande Queens                      21   6  3 12  12-28  21
---------------------------------------------------------------
11.Raiders Girls                        21   1  1 19   3-83   4
12.Makululu Girls                       11   0  0 11   0-33   0   Relegated
NB: total goal difference +10

NB: apparently Ngalande Queens withdrew for 2022/23 and Raiders Girls escaped relegation

Zone B

Week 4 [Jan 8]
Mukonchi Swallows              -  Kapiri United Queens
Mountain Rangers Queens        -  Green Leaf Queens
Lenchester Women Youth         -  Mpula Queens
Kapiri Glass Factory Queens    -  Ndeke Warriors Queens
Power Farmers Queens           -  Turn Off Queens

Table:

 1.Kapiri United Girls                   4   3  1  0  14- 1  10
 2.Mukonchi Swallows Queens              4   1  3  0  11- 3   6
 3.Lenchester Women Youth                3   2  0  1   6- 3   6
 4.Green Leaf                            4   2  0  2   6- 5   6
 5.Ndeke Queens                          3   1  2  0   4- 1   5
 6.Turn Off Queens                       4   1  2  1   3- 3   5
 7.Kapiri Glass Factory                  4   1  2  1   2- 3   5
 8.Mountain Queens                       4   1  1  2   4- 7   4
---------------------------------------------------------------
 9.Mpula Queens                          4   1  0  3   3-14   3
10.Power Farmers Queens                  4   0  1  3   2-15   1

Week 6 [Jan 22]
Mukonchi Swallows              -  Green Leaf
Mpula Queens                   -  Ndeke Queens
Power Farmers Queens           -  Mountain Queens
Lenchester Women Youth         -  Turn Off Queens
Kapiri Glass Factory           -  Kapiri United Girls

Week 14 [Mar 19]
Mpula Queens                   -  Green Leaf
Mukonchi Swallows              -  Mountain Queens
Lenchester Women               -  Ndeke Queens
Power Farmers Queens           -  Kapiri United Girls
Kapiri Glass Factory           -  Turn Off Queens

Top Final Table:

 1.Kapiri United Girls                  18  17  1  0   ?- 2  52  Championship Playoff
 2.Mukonchi Swallows Queens                                      Third Place Match

Third Place Match [Jun 12]
Kamisa Girls                  1-0 Mukonchi Swallows Queens

Championship Playoff [Jun 12]
Kabwe Celtic Queens           2-1 Kapiri United Girls  

NB: Kabwe Celtic Queens qualified for national playoffs
 
Copperbelt Province 2021/22

Copperbelt Off-season Mini-tournament 2021/22 

NB: first ever edition

Zone A [Dec 31]
Kalewa Girls                  0-2 Nursing Stars
Chiwala Queens                1-2 Candice Academy Girls
Nursing Stars                 5-1 Chiwala Queens
Candice Academy Girls         1-1 Kalewa Girls
Kalewa Girls                  3-0 Chiwala Queens
Nursing Stars                 0-0 Candice Academy Girls
 
Table:

 1.Nursing Stars                    3   2  1  0   7- 1   7  Semifinals
 2.Candice Academy Girls            3   1  2  0   3- 2   5  Semifinals
 3.Kalewa Girls                     3   1  1  1   4- 3   4
 4.Chiwala Queens                   3   0  0  3   2-10   0 
 
Zone B [Dec 31]
Nchanga Queens                4-0 Chalube Angels
Kitwa Girls                   1-0 Nchanga Queens
Chalube Angels                0-0 Kitwe Girls
 
Table:

 1.Kitwe Girls                      2   1  1  0   1- 0   4  Semifinals
 2.Nchanga Queens                   2   1  0  1   4- 1   3  Semifinals
 3.Chalube Angels                   2   0  1  1   0- 4   1
 
Semifinals [Jan 2]
Nursing Stars                 4-2 Nchanga Queens
KItwe Girls                   1-0 Candice Academy Girls

Third Place Match [Jan 2]
Nursing Stars                 3-0 Candice Academy Girls    
 
Final [Jan 2]
Nchanga Queens                0-0 Kitwe Girls                   [3-0 pen]

Copperbelt Province Women's League 2022 
              
Start: Jan 8

Zone A

Week 1 [Jan 8]
Nchanga Queens                0-1 Konkola Blades Queens
Golden Lay                   0-15 Ministry of Health Nursing Stars       
Kamfinsa                     12-0 Ingwe Girls
Candice Academy Girls         abd Chalube Angels                [abandoned at 1-1 in 52' due to heavy downpour]
Destiny                       awd Rainbow                       [awarded 3-0; Rainbow dns]

Week 2 [Jan 15?]
Chiwala Queens                0-0 Candice Girls
Chalube Angels                3-1 Destiny Queens
Rainbow Queens                0-3 Golden Lay
Nursing Stars                 0-3 Kamfinsa Blue Eagles

Week 3 [Jan 22]
Candice Academy Girls         1-1 Destiny
Golden Lay                     -  Chalube Angels
Chiwala Queens                 -  Ella Bondwell
Turg Argan                     -  Ingwe
Miracle Angels                 -  Nursing Stars  
Kamfinsa Blue Eagles           -  Rainbow

Week 4 [Jan 29]
Ella Bondwell Queens          n/p Candice Academy Girls
Destiny Girls                 4-1 Golden Lay Girls
Ingwe Girls                  11-0 Chiwala Queens
Chaloube Angels               0-0 Kamfinsa Blue Eagles
MoH Nursing Stars            10-1 Turg Argan Snipers 
Rainbow Queens               0-14 Miracle Angels 

Table (Apr 27):

 1.Kamfinsa Blue Eagles            13  12  1  0 107- 2  37
 2.Chalube Angels                  13   9  3  1  30- 6  30
 3.Ministry of Health Stars        12   8  1  3  50-12  25
 4.Ingwe Girls                     11   8  0  3  46-19  24
 5.Candice Academy Girls           11   7  3  1  32- 9  24
 6.Miracle Rangers                 11   6  2  3  42- 8  20
 7.Chiwala Queens                  11   3  1  7  12-41  10
 8.Turg Argan Snipers Girls        11   3  0  8  15-48   9
 9.Golden Lay Girls                12   3  0  9  15-54   9
10.Destiny Girls                    9   2  1  6   9-26   7
11.Ella Bondwell Queens             9   0  0  9   3-61   0
12.Rainbow Rangers                 11   0  0 11   1-76   0

Week ?
[Jun ?]
Kamfinsa Blue Eagles         13-1 Chiwala Queens  

Top Final Table:

 1.Kamfinsa Blue Eagles                                          Championship Playoff
 2.Chalube Angels                                                Third Place Match

NB: Kamfinsa Blue Eagles were undefeated

Zone B

Week 1
[Jan 9]
Lufmanyama Timber Queens       -  Moba Queens

Week 2 [Jan 15?]
Kalulushi                     2-1 Beanal
Chikotwala                    1-1 Kitwe Girls
Konkola Blades Queens         2-1 White Angels
Super                         2-1 Lufwanyama Timber Queens
Moba Queens                   awd Nchanga Queens                [awarded 0-3; Moba forfeited] 

Week 3 [Jan 22]
Nchanga Queens                 -  Super Stars Queens
Beanal Women                   -  Kitwe Girls
Kalulushi Blue Angels          -  Konkola Blades Queens
Lufmanyama Timber Queens       -  Chikotwala Express
White Angels Queens            -  Moba Queens   

Table (Apr 27):

 1.Konkola Blades Queens           13  12  0  1  46- 5  36
 2.Kitwe Girls Academy             13  11  2  0  64- 6  35
 3.Nchanga Queens                  13  10  1  2  89- 8  31
 4.Kalulushi Angels                13   7  0  6  19-27  21
 5.White Angels Queens             13   7  0  6  20-31  21
 6.Chikotwala Express              12   5  1  6  16-50  16
 7.Lufmanyama Timber Queens        13   5  0  8  18-31  15
 8.Beanal Women                    12   3  0  9  12-43   9
 9.Super Stars Queens              13   2  0 11   6-50   6
10.Moba Queens                     13   0  0 13   0-39   0  [all 0-3 forfeits]

Week 16
[Apr 24?]
Nchanga Queens                8-0 Beanal Women
Super Stars Queens            3-0 Moba Queens
Lufwanyama Timber Queens      3-0 White Angels Queens           
Chitokwala Express            0-5 Konkola Blades Queens
Kitwe Girls Academy           6-1 Kalulushi Angels 

Top Final Table:

 1.Konkola Blades Queens                                         Championship Playoff
 2.Nchanga Queens                                                Third Place Match

Third Place Match [Jul 2]
Chalube Angels                4-4 Nchanga Queens                [6-5 pen]
 
Final [Jul 2]
Konkola Blades Queens         1-3 Kamfinsa Blue Eagles Girls               

NB: winners final qualify for national playoffs

Eastern Province

Eastern Province League 2021/22 

Week 4
[Jan 8]
Ethembeni Girls               3-0 Kanjala United Queens
Mchenga Queens                0-1 Eastern Queens
Chadiza Police Queens         3-0 Panza Queens
[Jan 9]
Smiling Kids Queens           0-0 Valley Queens  

Week 6 [Jan 23]
Mchenga Cheens                3-1 Chadiza Council          
Kanjala United                0-9 Panza Queens
Ethembeni Girls               1-3 Valley Queens
Smiling Kids Queens           ppd Genesis United Queens
Chadiza Police Queens         ppd Eastern Queens  

Table:

 1.Mchenga Queens                   6   5  0  1  18- 3  15
 2.Panza Queens                     7   4  1  2  26- 8  13
 3.Valley Queens                    7   4  1  2  13- 5  13
 4.Eastern Queens                   6   4  1  1  11- 5  13
 5.Smiling Kids Queens              6   2  3  1   8- 3   9
 6.Genesis United Queens            6   2  3  1  10- 6   9
 7.Chadiza Council Queens           6   2  2  2   8- 6   8
 8.Ethembeni Girls                  7   1  1  5   5-27   4
 9.Chadiza Police Queens            5   1  0  4   4-14   3   
10.Kanjala United Queens            6   0  0  6   0-26   0  

Week 14
[Mar 19]
Mchenga Queens                2-1 Genesis United Queens
Ethembeni Girls               0-8 Panza Queens
Chadiza Police Queens         0-3 Valley Queens
Smiling Kids Queens           0-2 Eastern Queens
[Mar 20]
Kanjala United Queens          -  Chidaza Council Queens
 
Week 15
[Mar 28]
Chadiza Council Queens        0-2 Mchenga Queens
Panza Queens                  w/o Kanjala United Queens        [awarded 3-0]
Genesis United Queens         1-1 Smiling Kids Queens
Valley Queens                 4-1 Ethembeni Girls
Eastern Queens                w/o Chadiza Police Queens        [awarded 3-0]
 
Week 16 [Apr 2]
Panza Queens                   -  Chadidza Council Queens
Kanjala United Queens          -  Valley Queens
Genesis United Queens          -  Chadidza Police Queens
Ethembeni Girls                -  Eastern Queens
Smiling Kids Queens            -  Mchenga Queens

Week 3 [May 15]  (rescheduled)   
Panza Queens                  3-1 Smiling Kids Queens
Valley Queens                 1-4 Mchenga Queens
Eastern Queens                2-1 Genesis United Queens
Kanjala United Qzueens        w/o Chadiza Police Queens
Chadiza Council Queens        4-1 Ethembeni Girls

Table:

 1.Panza Queens                    17  13  2  2  61-11  41
 2.Mchenga Queens                  17  12  3  2  47- 9  39
 3.Eastern Queens                  16  12  2  2  30-12  38
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Chidiza Council Queens          17  10  3  4  30-13  33
 5.Valley Queens                   16   8  3  5  27-13  27
 6.Smiling Kids Queens             17   5  5  7  18-16  20
 7.Genesis United Queens           15   4  4  7  25-28  16
----------------------------------------------------------
 8.Chadiza Police Queens           17   4  1 12  18-42  13
 9.Ethembeni Girls                 17   1  3 13  12-62   6
10.Kanjala United Queens           17   1  0 16   4-66   3  

Week 11 [May 28] (rescheduled)
Mchenga Queens                5-1 Panza Queens  
 
Week 5 [Jan 15?]
Eastern Queens                1-1 Smiling Kids Queens   
 
Top Final Table:

 1.Mchenga Queens                  18  13  3  2  52-10  42  Champions
 2.Panza Queens                    18  13  2  3  62-16  41

Luapula Province

Luapula Province League 2022 

NB: first ever edition; start Jan 8

Week 2? (Jan 15]
Chimbala Queens               0-3 Panadol Queens
MUSANGU Queens                 -  Chilengwe Queens
Mulonga Ladies                 -  Mwense Bullets
Mwense Real Star               -  Kapakala Queens

Week 8 [date ?]
Kapakala Queens               0-1 Panadol Queens
Musangu Queens                3-0 Mwense Bullets
Chimbala Women                1-1 Chilengwe Queens
Mulonga Ladies                ppd Mwense Real Stars
 
Table:

 1.Musangu Queens                   6   5  0  1  15- 2  15
 2.Panadol Queens                   5   5  0  0  13- 2  15
 3.Chilengwe Queens                 5   4  1  0  10- 1  13
 4.Kapakala Queens                  6   2  1  3   7- 6   7
 5.Mwense Bullets                   6   1  2  3   6- 9   5
 6.Mulonga Ladies                   5   1  1  3   2- 5   4
 7.Chimbala Women                   6   1  1  4   4-16   4
 8.Mwense Real Stars Women          5   0  0  5   0-16   0

Source:  https://ne-np.facebook.com/101698441941881/posts/faz-luapula-women-football-mwense-zone-with-snatrah_14/302104301901293/          

Lusaka Province

Lusaka Province League 2021/22 

Week 2
[Dec 18]
Lusaka Red Lions              0-6 Victorious United Queens
Garden Youth Academy          1-1 Chibolya Queens
King Soccer Academy Girls     0-1 ZANACO Ladies
Twikatane Queens              1-2 Luyando Foundation Girls               
Mapani Queens                 0-0 Terence Soccer Academy Girls        
Young YASA Queens             awd Lusaka Queens                 [awarded 3-0]
[Dec 19]
One Boss Lady                 1-2 Pataaki Girls
Progress SC                   0-0 Misisi Queens   
[Jun 22]
Football Chance Foundation G. awd Kafue Celtic Queens           [awarded 3-0; Kafue dns]
 
Week 1 [Dec 22]
Victorious United Queens      3-3 King Soccer Academy Girls
Terence Soccer Academy Girls  2-5 Lusaka Red Lions
Misisi Queens                 2-0 One Boss Lady
Lusaka Queens                 awd Twikatane Queens              [awarded 0-3]
ZANACO Ladies                10-0 Garden Youth Academy
Pataaki Girls                 1-0 Mapani Queens
Chibolya Queens               0-1 Football Chance Foundation Girls  
Luyando Foundation Girls      0-0 Progress SC
Kafue Celtic Queens           1-1 Young YASA Queens

Week 3
[Jan 8]
Pataaki Girls                 2-1 Progress SC
Victorious United Queens      3-0 Mapani Queens
Luyando Foundation Girls      1-0 Young YASA Queens
Terence Soccer Academy Girls  1-1 One Boss Lady
Garden Youth                  0-1 King Soccer Academy Girls
Chibolya Queens               1-1 Kafue Celtic Queens
Misisi Queens United          0-0 Twikatane Queens
[Jan 9]
Chainda Bombers Ladies        0-5 Football Chance Foundation Girls
[Jan 26]
ZANACO Ladies                18-0 Lusaka Red Lions Women 

Week 4
[Jan 15]
Young YASA Queens             0-1 Misisi Queens United
Mapani Queens                 0-1 ZANACO Ladies
Football Chance F. G.         0-2 Luyando Foundation Girls
Kafue Celtic Queens           6-0 Chainda Bombers Ladies  
Lusaka Red Lions              1-0 Garden Youth
[Jan 16]
Twikatane Queens              0-2 Pataaki Girls
One Boss Lady                 3-3 Victorious United Queens
Progress SC                   3-0 Terence Soccer Academy Girls
[date ?]
King Soccer Academy Girls     1-1 Chibolya Girls

Week 5
[Jan 22]
Luyando Foundation Girls      1-1 Kafue Celtic Queens  
Pataaki Girls                 4-1 Young YASA Queens
Chibolya Queens               3-1 Chainda Bombers Ladies
ZANACO Ladies                 3-0 One Boss Lady  
Garden Youth                  1-1 Mapani Queens
Terence Soccer Academy        1-3 Twikatane Queens
Victorious United Queens      1-1 Progress SC
[Jan 23]
King Soccer Academy Girls      -  Lusaka Red Lions   
Misisi Queens United          1-2 Football Chance Foundation Girls

Week 6
[Jan 29]
Football Chance F.G.          1-0 Pataaki Girls
Mapani Queens                 0-1 King Soccer Academy Girls
Kafue Celtic Queens           1-4 Misisi Queens United
Lusaka Red Lions              1-6 Chibolya Queens
[Jan 30]
Chainda Bombers Ladies        0-3 Luyando Foundation Girls
One Boss Lady                 0-0 Garden Youth
Twikatane Queens              1-1 Victorious United Queens
Young YASA                    3-0 Terence Soccer Academy Girls
[Feb 9]
Progress SC                   0-2 ZANACO Ladies

Week 7
[Feb 5]
Terence Soccer Academy        1-2 Football Chance Foundation Girls
Chibolya Queens               2-0 Luyando Foundation Girls
Red Lions                     1-5 Mapani Queens
Pataaki Girls                 awd Kafue Celtic Queens           [awarded 3-0, Kafue forfeited]
ZANACO Ladies                 1-0 Twikatane Queens
Victorious United Queens      2-3 Young YASA
Garden Youth                  0-2 Progress SC  
[Feb 6]
King Soccer Academy           3-0 One Boss Lady
Misisi Queens United          1-0 Chainda Bombers  

Week 8
[Feb 12]
Football Chance F.G.          2-1 Victorious United Queens
Young YASA                    0-0 ZANACO Ladies
Kafue Celtic Queens           3-1 Terence Soccer Academy Girls     
Mapani Queens                 0-1 Chibolya Sports Academy Queens
[Feb 13]
Chainda Bombers Ladies        2-3 Pataaki Girls
One Boss Lady                 awd Red Lions                     [awarded 3-0; Red Lions dns]
Twikatane Queens              1-1 Garden Youth
Luyando Foundation Girls      0-0 Misisi Queens United
Progress SC                   1-0 King Soccer Academy Girls

Week 9
[Feb 19]
ZANACO Ladies                 1-1 Football Chance Foundation Girls
Pataaki Girls                 1-1 Luyando Foundation Girls
Mapani Queens                 0-1 One Boss Lady
Lusaka Red Lions              2-3 Progress SC
Terence Soccer Academy        1-1 Chainda Bombers Ladies
Chibolya Queens               1-1 Misisi Queens United
Garden Youth                  0-1 Young YASA Queens
Victorious United Queens      3-0 Kafue Celtic Queens  
[Feb 20]
King Soccer Academy           0-1 Twikatane Queens

Week 10
[Feb 26]
Kafue Celtic Queens           0-4 ZANACO Ladies
Young YASA Queens             2-1 King Soccer Academy    
Football Chance F.G.          1-1 Garden Youth
[Feb 27]
Twikatane Queens              5-0 Lusaka Red Lions
Luyando Foundation            8-0 Terence Soccer Academy Girls
One Boss Lady                 0-3 Chibolya Queens
Misisi Queens United          0-4 Pataaki Girls
Chainda Bombers               0-3 Victorious United Queens 
Progress SC                   1-0 Mapani Queens

Week 11
[Mar 5]
Victorious United Queens      1-3 Luyando Foundation
ZANACO Ladies                10-0 Chainda Bombers Ladies
Chibolya Queens               2-3 Pataaki Girls
Mapani Queens                 0-3 Twikatane Queens
Lusaka Red Lions              3-0 Young YASA Queens             [YASA forfeited]
Garden Youth                  0-0 Kafue Celtic Queens
[Mar 6]
King Soccer Academy Girls     1-1 Football Chance Foundation Girls
One Boss Lady                 0-0 Progress SC
Terence Soccer Academy        2-1 Misisi Queens United

Week 12
[Mar 8]
Pataaki Girls                 3-0 Terence Soccer Academy
Young YASA Queens             3-2 Mapani Queens
Kafue Celtic Queens            -  King Soccer Academy Girls
Progress SC                   0-1 Chibolya Queens
[Mar 9]
Misisi Queens United          0-1 Victorious United Queens      
Chainda Bombers Ladies        0-0 Garden Youth Academy          
Luyando Foundation Girls      1-0 ZANACO Ladies
Twikatane Queens              1-1 One Boss Lady
[Mar 10]
Football Chance F.G.           -  Lusaka Red Lions        

Week 13
[Mar 12]
Victorious United Queens      0-2 Pataaki Girls                 
ZANACO Ladies                 7-0 Misisi Queens United          
Chibolya Queens               4-0 Terence Soccer Academy
Lusaka Red Lions              0-2 Kafue Celtic Queens           
Garden Youth Academy          0-7 Luyando Foundation Girls      
Mapani Queens                 1-2 Football Chance F.G.          
[Mar 13]
King Soccer Academy Girls      -  Chainda Bombers Ladies        
One Boss Lady                  -  Young YASA Queens             
Progress SC                    -  Twikatane Queens              

Week 14
[Mar 19]
Football Chance F.G.          1-0 One Boss Lady
Young YASA                    1-0 Progress SC
Pataaki Girls                 2-1 ZANACO Ladies
Terence Academy Girls         1-3 Victorious United Queens
Twikatane Queens              1-1 Chibolya Queens
[Mar 20]
Luyando Foundation Girls       -  King Soccer Academy
Chainda Bombers                -  Lusaka Red Lions
Misisi Queens United           -  Garden Youth
[date?]
Kafue Celtic Queens            -  Mapani Queens

Week 15 [Mar 23]
Progress SC                   2-3 Football Chance Foundation Girls
Chibolya Queens               1-1 Victorious United Queens
Garden Youth                  0-3 Pataaki Girls
One Boss Lady                 1-0 Kafue Celtic Queens
Lusaka Red Lions              awd Luyando Foundation Girls      [awarded 0-3; Red Lions dns]
Twikatane Queens              1-1 Young YASA
ZANACO Ladies                 awd Terence Academy Girls         [awarded 3-0; Terence dns]
Mapani Queens                 2-1 Chainda Bombers Ladies
King Soccer Academy           0-1 Misisi Queens
 
Week 16
[Mar 26]
Terence Academy Girls         2-2 Garden Youth
Pataaki Girls                 3-0 King Soccer Academy
Victorious United Queens      1-1 ZANACO Ladies
Football Chance F.G.          3-0 Twikatane Queens
Misisi Queens United          5-1 Lusaka Red Lions
[Mar 27]
Luyando Foundation Girls      abd Mapani Queens                 [abandoned at 0-0 in 16' due to heavy rain]
Chainda Bombers                -  One Boss Lady
Young YASA                     -  Chibolya Queens
[May 25]
Kafue Celtic Queens           0-0 Progress SC

Week 17
[Apr 2]
Chibolya Queens               2-1 ZANACO Ladies
Mapani Queens                 0-2 Misisi Queens United
Lusaka Red Lions              1-1 Pataaki Girls
Twikatane Queens              1-1 Kafue Celtic Girls
Garden Youth                  0-1 Victoria United Queens
Young YASA                    1-1 Football Chance Foundation Girls
One Boss Lady                 0-3 Luyando Foundation Girls                
[Apr 3]
King Soccer Academy Girls     2-0 Terence Academy Girls
Progress SC                   0-0 Chainda Bombers Ladies 

Week 18 [Apr 6-10]
Garden Youth                  1-3 ZANACO Ladies
Mapani Queens                 0-0 Pataaki Girls
Football Chance F. G.         0-0 Chibolya Queens
Young YASA                    1-2 Kafue Celtic Queens
Lusaka Red Lions              1-2 Terence Academy Girls
Twikatane Queens              1-0 Chainda Bombers Ladies
King Soccer Academy           0-2 Victoria United Queens
One Bos Lady                  1-3 Misisi Queens United
Progress SC                   1-2 Luyando Foundation

Week 19 [Apr 15]
ZANACO Ladies                 4-0 King Soccer Academy Girls
Terence Soccer Academy Girls  2-2 Mapani Queens 
Pataaki Girls                 1-0 One Boss Lady 
Luyando Foundation Girl       2-0 Twikatane Queens
Kafue Celtic Queens           1-3 Football Chance Foundation Girls 
Chibolya Queens               3-1 Garden Youth 
Misisi Queens United          2-0 Progress Sports Club 
Victorious United Queens      3-0 Lusaka Red Lions 
Chainda Bombers Ladies        0-1 Young YASA

Week 20 [Apr 18]
Progress Sports Club          4-1 Pataaki Girls 
Young YASA Queens             1-0 Luyando Foundation Girls 
Football Chance Foundation G. 1-0 Chainda Bombers 
Lusaka Red Lions              1-4 ZANACO Ladies 
Kafue Celtic                  1-1 Chibolya Queens 
Twikatane Queens              2-2 Misisi Queens United 
King Soccer Academy Girl      0-0 Garden Youth
Mapani Queens                 awd Victorious United Queens      [awarded 3-0, Victorious forfeited]
One Boss Lady                 n/p Terence Academy Girls 

Week 21
[Apr 23]
Luyando Foundation Girls      1-0 Football Chance Foundation Girls 
ZANACO Ladies                 4-0 Mapani Queens
Pataaki Girls                 2-1 Twikatane Queens
Terence Soccer Academy Girls  1-1 Progress Sports Club 
Chibolya Queens               1-0 King Soccer Academy Girls 
Garden Youth Academy          3-0 Lusaka Red Lions 
Victorious United Queens      1-1 One Boss Lady 
[Apr 24]
Chainda Bombers Ladies        0-2 Kafue Celtic Queens 
[May 12]
Misisi Queens United          3-1 Young YASA Queens

Week 22
[Apr 27]
Twikatane Queens              2-2 Terence Academy Girls 
Lusaka Red Lions              1-2 King Soccer Academy Girls 
Mapani Queens                 0-2 Garden Youth Academy 
Young YASA Queens             1-0 Pataaki Girls 
One Boss Lady                 0-2 ZANACO Ladies 
Progress Sports Club          0-1 Victorious United Queens 
Kafue Celtic Queens           1-1 Luyando Foundation Girls 
Chainda Bombers Ladies        1-3 Chibolya Queens 
[Apr 28]
Football Chance Foundation G.  -  Misisi Queens United

Week 23
[Jun 1]
Pataaki Girls                 2-2 Football Chance Foundation Girls

Week 24
[May 4]
Twikatane Queens              0-1 ZANACO Ladies
Young YASA Queens              -  Victorious United Queens
Chainda Bombers Ladies         -  Misisi Queens United
Progress SC                    -  Garden Youth Academy
One Boss Lady                  -  King Soccer Academy Girls
Mapani Queens                  -  Lusaka Red Lions                        
[May 11]
Kafue Celtic Queens           0-3 Pataaki Girls  
[May 12]      
Luyando Foundation Girls      0-0 Chibolya Queens
Football Chance Foundation    2-1 Terence Academy Girls
 
Week 26
[May 14]
Football Chance Foundation    0-1 ZANACO Ladies
Young YASA Queens              -  Garden Youth Academy
Kafue Celtic Queens            -  Victorious United Queens
[May 16]
Chainda Bombers Ladies         -  Terence Academy Girls
One Boss Lady                  -  Mapani Queens
Misisi Queens United           -  Chibolya Queens
Luyando Foundation Girls       -  Pataaki Girls
Twikatane Queens               -  King Soccer Academy Girls
Progress SC                    -  Lusaka Red Lions      
  
Week 27
[May 18]
Victorious Uited Queens       2-0 Chainda Bombers
Chibolya Queens               1-1 One Boss Lady
Pataaki Girls                 4-1 Misisi Queens United
Terence Academy Girls         1-2 Luyando Foundation Girls
ZANACO Ladies                 4-1 Kafue Celtic Queens
Garden Youth                  0-1 Football Chance Foundation Girls
KIng Soccer Academy           1-1 Young YASA Queens
Lusaka Red Lions              0-8 Twikatane Queens
[May 19]
Mapani Queens                 0-3 Progress SC      

Week 28
[May 21]
Football Chance                -  King Soccer Academy Girls
Kafue Celtic Queens            -  Garden Youth
Young YASA Queens              -  Lusaka Red Lions
[May 22]
Progress SC                   2-1 One Boss Lady  
Luyando Foundation Girls       -  Victorious United Queens
Misisi Queens United           -  Terence Academy Girls
Pataaki Girls                  -  Chibolya Queens
Twikatane Queens               -  Mapani Queens
Chainda Bombers               0-3 ZANACO Ladies   

[May 25]
Misisi Queens United          0-1 Twikatane Queens    
Luyando Foundation Girls      5-0 Chainda Bombers Ladies

Week 29
[May 28]
ZANACO Ladies                 3-1 Luyando Foundation Girls
Chibolya Queens               1-3 Progress SC
Garden Youth Academy          0-1 Chainda Bombers Ladies
Lusaka Red Lions              0-7 Football Chance Foundation Girls
Terence Soccer Academy        2-5 Pataaki Girls
[May 29]
One Boss Lady                 1-0 Twikatane Queens
Victorious United Queens      3-1 Misisi Queens United
Kings Soccer Academy G.       1-1 Kafue Celtic Queens
[tba]
Mapani Queens                  -  Young YASA 

Week 30
[Jun 4]
Football Chance F. G.         3-0 Mapani Queens
Pataaki Girls                 3-0 Victorious United Queens
Chainda Bombers               3-1 King Soccer Academy Girls  
Kafue Celtic Queens           3-0 Lusaka Red Lions              [Lions forfeited]
Terence Academy Girls         1-0 Chibolya Queens
[Jun 5]
Twikatene Queens              2-0 Progress SC
Luyando Foundation Girls      5-0 Garden Youth
Misisi Queens                 1-1 ZANACO Ladies
Young YASA Queens             1-0 One Boss Lady  

Table (Jun 8):

 1.ZANACO Ladies                   30  23  4  3 105-14  73
 2.Pataaki Girls                   30  22  4  4  65-23  70
 3.Luyando Foundation Girls        29  20  6  3  61-14  66
 4.Football Chance Foundation G.   26  17  6  3  44-18  57
 5.Chibolya Queens                 29  12 12  5  43-24  48
 6.Victorious United Queens        29  13  8  8  49-36  47
 7.Misisi Queens United            29  13  6 10  36-35  45
 8.Young YASA Queens               28  12  8  8  32-33  44
 9.Twikatane Queens                30  11  8 11  44-31  41
10.Progress SC                     30  11  7 12  33-28  40
11.Kafue Celtic Queens             28   9 10  9  36-37  37
12.Kings Soccer Academy Girls      29   8  9 12  23-30  37
13.One Boss Lady                   29   6  9 14  23-40  27
14.Garden Youth Academy            30   3 12 15  18-51  21
15.Terence Soccer Academy          29   4  8 17  28-66  20
16.Chainda Bombers                 30   5  5 20  20-68  20  [*] 
17.Mapani Queens                   28   3  6 19  17-46  15
18.Lusaka Red Lions                27   3  2 22  21-104 11 

[*] Lusaka Queens withdrew after round 2 following two forfeit losses and were
    replaced by Chainda Bombers Ladies, who kept their record

Week 31
[Jun 11]
ZANACO Ladies                 8-0 Pataaki Girls
Lusaka Red Lions              n/p Chainda Bombers
Garden Youth                  2-1 Misisi Queens United          
Mapani Queen                  0-6 Kafue Celtic Queens
Chibolya Queens               1-0 Twikatane Queens
[Jun 12]
One Boss Lady                 1-0 Football Chance Foundation Girls
Victorious United Queens      2-0 Terence Academy Girls
Progress SC                   1-0 Young YASA Queens
[Jun 23]
King Soccer Academy           0-0 Luyando Foundation Girls

Week 32
[Jun 18]
Pataaki Girls                 2-0 Garden Youth
Football Chance F.G.          0-0 Progress SC
Chainda Bombers               2-0 Mapani Queens
Kafue Celtic Queens           2-1 One Boss Lady
Terence Academy Girls         0-5 ZANACO Ladies
Luyando Foundation Girls      7-0 Lusaka Red Lions
[Jun 19]
Misisi Queens United          1-3 King Soccer Academy
Victorious United Queens      0-3 Chibolya Queens
Young YASA Queens             n/p Twikatane Queens

Top Table (Jun 24):

 1.ZANACO Ladies                   32  25  4  3 118-14  79  Champions
 2.Pataaki Girls                   32  23  4  5  67-31  73
 3.Luyando Foundation Girls        32  22  7  3  69-14  73
 4.Football Chance Foundation G.   29  18  7  4  47-19  61
 5.Chibolya Queens                 31  14 12  5  47-24  54
 6.Victorious United Queens        31  14  8  9  51-39  50
 7.Misisi Queens United            31  13  6 12  38-40  45
 8.Progress SC                     32  12  8 12  34-28  44
 9.Young YASA Queens               29  12  8  9  32-34  44
10.Kafue Celtic Queens             31  11 10 10  44-41  43
11.Twikatane Queens                31  11  8 12  44-32  41
12.Kings Soccer Academy Girls      31   9 10 12  26-31  41
13.One Boss Lady                   31   7  9 15  25-42  30
14.Garden Youth Academy            32   4 12 16  20-54  24
15.Chainda Bombers                 31   6  5 20  22-68  23  [*] 

[*] Lusaka Queens withdrew after round 2 following two forfeit losses and were
    replaced by Chainda Bombers Ladies, who kept their record

Week 33
[Jun 25]
Chibolya Queens                -  Young YASA Queens
ZANACO Ladies                 4-0 Victoria United Queens
Garden Youth                  1-1 Terence Academy Girls
Mapani Queens                  -  Luyando Foundation Girls
[Jun 26]
Progress SC                   4-0 Kafue Celtic Queens
Twikatane Queens               -  Football Chance Foundation Girls
One Boss Lady                 1-0 Chainda Bombers Ladies
King Soccer Academy Girls     lt  Pataaki Girls
[Jun 30]
Red Lions Women                -  Misisi Queens United 
 
Round 34
[Jul 1]
Pataaki Girls                 bt  Lusaka Red Lions
[Jul 2]
ZANACO Ladies                 2-0 Chibolya Queens
Terence Soccer Academy G.     1-0 Kings Soccer Academy Girls
[Jul 2?]
Chainda Bombers Ladies         -  Progress SC
Misisi Queens United           -  Mapani Queens
Kafue Celtic Girls             -  Twikatane Queens               
Victoria United Queens         -  Garden Youth
Football Chance F. G.          -  Young YASA Queens
Luyando Foundation Girls       -  One Boss Lady

Top Final Table:

 1.ZANACO Ladies                   34  27  4  3 124-14  85  Champions
 2.Pataaki Girls                   34  25  4  5         79
 3.Luyando Foundation Girls        34  23  8  3         77

Topscorer:
29 Sarah Jere (ZANACO Ladies) (in 33 matches)

Lusaka Provincal Cup

Semifinals [Jun 18,19]
Played out by ZANACO Ladies, Pataaki Girls, Luyando Foundation Girls and 
Football Chance Foundation Girls (also top-4 of provincial league).
 
Final [Jul 2]

Muchinga Province

Muchinga Province Women's League 2022 

Zone A, Nakonde District

Participating teams (12):
  Ntindi Shining Stars
  YOLO Girls
  July Girls
  Mwenzo Queens Academy
  Nakonde Tigers
  Kalungu Girls Stars
  Nakonde ZESCO Market
  Brahimu Girls
  JJ Queens
  Isuku Girls
  Real Nakonde Girls
 
Week 1
[Jan 8]
Mwenzo Queens Academy         2-1 JJ Queens
Real Nakonde Girls            0-0 Ntindi Shining Stars 
July Queens                   bt  [?] 

Week 6 [Jan 15,16]
Kalungu Girls Stars           0-6 Mwenzo Queens Academy    
Ntindi Shining Stars          3-0 Isuku Girls     

Week ?
July Queens                   0-8 Ntindi Shining Stars
Isuku Girls                   3-0 YOLO Girls
Mwenzo Queens                 3-0 [?]  

Week 7
[Jan 28]
JJ Queens                     3-1 Isuku Girls
[Jan 29]
Mwenzo Queens                 2-1 ZESCO Market
Ntindi Shining Stars          4-0 Kapilipili
[Jan 30]
Kalungu Girls                 0-4 Real Nakonde
YOLO Girls                    0-1 July Queens
Brahimu Girls                 1-2 Nakonde Tigers

Week 8
[Feb 5]
ZESCO Market                  awd Brahimu Girls                 [awarded 3-0]
Real Nakonde Girls            0-0 Mwenzo Queens Academy
Kapilipili Queens             0-0 YOLO Girls
[Feb 6]
Nakonde Tigers                0-5 Ntindi Shining Stars
Isuku Girls                   awd Kalungu Girls Stars           [awarded 3-0]
July Queens                   0-2 JJ Queens

Week 10
[Feb 19]
Real Nakonde Girls            3-0 Brahimu Girls
Ntindi Shining Stars          4-0 YOLO Girls
[Feb 20]
Isuku Girls                   1-2 ZESCO Market
Nakonde Tigers                0-3 JJ Queens  
July Queens                   0-4 Mwenzo Queens
Kapilipili                     -  Kalungu Girls Stars 

Week 11
[Feb 26]
Real Nakonde Girls             -  Isuku Girls
Nakonde ZESCO Girls            -  July Girls
Mwenzo Queens Academy         bt  Kapilipili
[Feb 27]
Kalungu Girls                  -  Nakonde Tigers
JJ Queens                     lt  Ntindi Shining Stars
Brahimu Girls                  -  Yolo Girls

Week 12 [Mar 5?]
JJ Queens                     5-0 Yolo Queens
Real Nakonde Girls            5-0 July Girls
Kalungu Girls Stars           0-4 Ntindi Shining Stars
Nakonde ZESCO Market          0-1 Kapilipili  
Mwenzo Queens Academy         1-0 Nakonde Tigers
Isuku Girls                   3-0 Brahimu Girls                 [Brahimu forfeited]

Week 13
[Mar 12]
Ntindi Shining Stars          1-0 Mwenzo Queens Academy
[Mar 13]
Brahimu Girls                 0-3 JJ Queens                     [Brahimu forfeited]
July Queens                   0-0 Isuku Girls
YOLO Girls                    0-0 Kalungu Girls Stars
Kapilipili Queens             0-2 Real Nakonde Girls
Nakonde Tigers                2-2 Nakonde ZESCO Market          

Week 14
[Mar 19]
Mwenzo Queens Academy         0-0 Yolo Girls
Real Nakonde Girls            3-1 Nakonde Tigers     
Nakonde ZESCO Market          0-4 Ntindi Shining Stars
[Mar 20]
July Girls                    3-0 Brahimu Girls                 [Brahimu forfeited]
Kalungu Girls Stars           0-2 JJ Queens 
Isuku Girls                   1-0 Kapilipili Queens
 
Week 15 [Mar 26,27]
Ntinde Shining Stars          2-0 Real Nakonde Girls
JJ Queens                     2-0 Mwenzo Queens Academy               
Kapilipili Queens             0-0 July Girls
Brahimu Girls                 0-3 Kalungu Girls Stars
Nakonde Tigers                2-0 Isuku Girls
Yolo Girls                    0-0 Nakonde ZESCO Market

Week 16
[Apr 2]
Kapilipili Queens             w/o Brahimu Girls                 [awarded 3-0]
Mwenzo Queens Academy         w/o Kalungu Girls                 [awarded 3-0]
Nakonde Zesco Market          0-2 JJ Queens
[Apr 3]
July Queens                   w/o Nakonde Tigers                [awarded 3-0]
Isuku Queens                  0-5 Ntindi Shining Stars
Real Nakonde Girls            0-0 Yolo Girls

Week 17
[Apr 9]
Ntindi Shining Stars          3-0 July Girls                   
[Apr 10]
Brahimu Girls                 o/w Mwenzo Queens Academy         [awarded 0-3]
Nakonde Tigers                2-0 Kapilipili Queens
Kalungu Girls Stars            -  Nakonde ZESCO Market
JJ Queens                     1-0 Real Nakonde Girls
Yolo Girls                    2-0 Isuku Girls

Week 18
[Apr 16]
Nakonde Zesco Market          0-4 Mwenzo Queens
[Apr 17]
Kapilipili Queens             0-2 Shining Stars
Nakonde Tigers                w/o Brahimu Girls                 [awarded 3-0]
Isuku Girls                   0-6 JJ Queens
July Girls                    0-1 Yolo Girls  
[Apr 18]
Real Nakonde                   -  Kalungu Girls
 
Week 19
[Apr 23]
Ntindi Shining Stars          1-0 Nakonde Tigers
Mwenzo Queens                 1-1 Real Nakonde
Yolo Girls                    1-0 Kapilipili Queens
[Apr 24]
Brahimu Girls                 o/w Nakonde Zesco Market          [awarded 0-3]
JJ Queens                     w/o July Girls                    [awarded 3-0]
Kalungu Girls                 w/o Isuku Girls                   [awarded 3-0] 
 
Week 20
[Apr 30]
Kapilipili Queens             0-3 JJ Queens     
Real Nakonde                  7-0 Nakonde Zesco Market
Isuku Girls                   0-3 Mwenzo Queens
[May 1]
Ntindi Shining Stars          w/o Brahimu Girls                 [awarded 3-0]
Nakonde Tigers                2-0 Yolo Girls
July Girls                    w/o Kalungu Girls                 [awarded 3-0]
 
Week 22
[May 14]
Yolo Girls                    w/o Brahimu Girls                 [awarded 3-0]
Isuku Girls                   0-3 Real Nakonde Girls
Ntindi Shining Stars          1-0 JJ Queens
[May 15]
July Girls                    0-4 Nakonde Zesco Market
Nakonde Tigers                w/o Kalungu Girls                 [awarded 3-0]
Kapilipili Queens             2-0 Mwenzo Queens 

Week 2 [May 25] (rescheduled)
JJ Queens                     2-0 Brahimu Girls                 [Brahimu forfeited]
Isuku Girls                   0-0 July Girls                
Kalungu Girls Stars           1-1 Yolo Girls
Real Nakondo Girls            3-0 Kapilipili Queens
Mwenzo Queens Academy         0-2 Ntindi Shining Stars            
Nakonde ZESCO Market           0-0 Nakonde Tigers
 
Final Table:
 
 1.Ntindi Shining Stars            22  21  1  0  69- 0  64  Champions
 2.JJ Queens                       22  17  0  5  47- 8  51
 3.Real Nakonde Girls              22  15  4  3  57-10  49
 4.Mwenzo Queens Academy           22  14  3  5  44-13  45
 5.Nakonde ZESCO Market            22   9  4  9  25-32  31
 6.Yolo Girls                      22   7  7  8  16-24  28
 7.Nakonde Tigers                  22   7  3 12  22-38  24
 8.July Girls                      22   7  3 12  19-41  24
 9.Insuku Girls                    22   6  3 13  20-42  21
10.Kapilipili Queens               22   5  5 12  13-29  20    
11.Kalungu Girls Stars             22   6  2 14  20-47  20
12.Brahimu Girls                   22   0  1 21   2-70   1  

Promoted to Zone A: Blue Stars

Zone B, Mapika & Lavushi Manda District

Week ? [Mar 6]
Chitikula Queens              1-2 Boma Queens
 
Week 14
[Mar 19]
Hero Stars                    0-6 Boma Queens
Tazara Rangers Queens         0-1 Chipwenga Queens
[Mar 20]
Malamwa Queens                3-0 Green United Queens           [Green United forfeited]
Chitulika Queens              3-0 Mwateshi Queens               [Mwateshi forfeited]
[tba]
Chipita Queens                 -  ZCA Lioness
 
Week 15 [Mar 26]
Boma Queens                  26-0 Malambwa Queens
Mwateshi Queens                -  Hero Stars
Green United Queens            -  Tazara Rangers Queens
ZCA Lioness                    -  Chitulika Queens
Chipwenga Queens               -  Chipita Queens  

Week 16 [Apr 2,3]
Mwateshi Queens               0-6 Boma Queens
Tazara Rangers Queens         3-0 Malambwa Queens
Hero Stars                    0-3 ZCA Lions
Chipata Queens                3-0 Green United Queens
Chkitulika Queens             0-0 Chipweng Queens    

Week 1 (rescheduled)
[Apr 23]
Boma Queens                   1-0 Chipita Queens
Hero Stars                    w/o Malambwa Queens               [awarded 3-0]
Mwateshi Queens               w/o Green United Queens           [awarded 3-0]
[Apr 24]
Chitulika Queens              3-0 Tazara Rangers
[tba]
ZCA Lioness                    -  Chipwenga
 
Week 2 (rescheduled)
[Apr 30]
Chipwenga                     0-1 Boma Queens
Green United                  0-3 ZCA Lioness
Tazara Rangers                w/o Hero Stars                    [awarded 3-0]
[May 1]
Chipita Queens                w/o Chitulika Queens              [awarded 3-0]
Malambwa Queens               w/o Mwateshi Queens               [awarded 3-0]   
 
Week 17
[Apr 9]
ZCA Lioness                   2-1 Mwateshi Queens
Boma Queens                   2-2 Tazara Rangers
[Apr 10]
Malambwa Queens               o/w Chipita Queens                [awarded 0-3]
Chipwenga                     0-0 Heroes Stars
Green United                 0-12 Chitulika Queens 
 
Week 18
[Apr 16]
ZCA Lioness                   2-1 Boma Queens
Heroes Stars                  0-0 Green United
[Apr 17]
Chipita Queens                2-0 Tazara Rangers
Chitulika Queens              3-0 Malambwa Queens     
Mwateshi Queens               0-2 Chipwenga
 
Final Table:
 
 1.Boma Queens                     18  16  1  1  86- 6  49  Champions
 2.Chipita Queens                  18  13  1  4  41-12  40
 3.ZCA Lioness                     18  12  3  3  42-17  39  [*]
 4.Chitulika Queens                18  12  2  4  58-14  38
 5.Chipwenga Queens                18  10  3  5  38-16  33
 6.Tazara Rangers Queens           18   7  3  8  23-25  24
 7.Hero Stars                      18   3  3 12  15-60  12
 8.Mwateshi Queens                 18   3  1 14  13-52  10
 9.Malambwa Queens                 18   3  0 15  10-71   9
10.Green United Queens             18   2  1 15   8-61   7            
[*] ZCA = Zambia College of Agriculture

Promoted to Zone B: Chilonge Stars, All Blacks Doves, Kamwanya Queens

Muchinga Province Playoff [Jun 4]
Ntindi Shining Stars          0-2 Boma Queens

NB: Boma qualified for national playoffs

Source: https://www.facebook.com/Muchinga-Football-Updates-106808251173287/

Northern Province

Northern Province Women Football League 2021/22 

Week 8 [Jan 15,16?]
Munthali Queens               1-1 Merced United
Mungwi Hotspurs Girls         1-3 Pride Stars Girls Academy    
Young Musport Academy         1-0 Kasama United Ladies
Kasama Golden Stars           1-2 Hope Queens
Malole Systemisers            1-0 ZNS Chishimba Green Eagles Ladies
Spear Girls                   awd Mpaji Queens                  [awarded 3-0; Mpaji Queens forfeited]

Week 9
Munthali Queens               1-1 Spear Girls           

Table:

 1.Pride Stars Girls Academy       11  10  0  1  34- 5  30
 2.Hope Queens                     11   7  1  3  18- 8  22
 3.Merced United Queens            11   6  3  2  21- 8  21
 4.Mungwi Hotspurs Girls           11   5  4  2  14-10  19
 5.Malole Systemizers Queens       11   6  1  4  15-16  19
 6.Mpaji Queens                    11   5  3  3  15-11  18
 7.ZNS Green Eagles Queens         10   4  2  4  15-12  14
 8.Kasama United Ladies            11   3  1  7   6-17  10
 9.Spear Girls Academy             11   3  1  7   9-28  10
10.Munthali Queens                 11   2  2  7   8-20   8
11.Young Musport Academy Queens    11   1  4  6   6-20   7
12.Kasama Golden Stars Academy     10   1  2  7   8-14   5

Week 15
[Mar 19]
Merced United Queens          awd Kasama United Ladies          [awarded 3-0; Kasama dns]
Hope Queens                   0-0 Mpaji Queens
ZNS Green Eagles              awd Munthali Queens               [awarded 3-0; Munthali dns]
Mungwi Hotspurs               4-0 Young Musport Academy
Pride Stars Girls Academy     7-0 Spear Girls Academy   
[tba]
Malole Systemizers Queens      -  Kasama Golden Stars Academy 

Week 17
[Apr 11?]
Pride Stars Girls             4-0 Kasama Golden Queens
 
Week 18
[Apr 16?]
Malole Systemizers Queens     0-3 Pride Stars Girls

Reported Table (round 22 missing):

 1.Pride Stars Girls Academy       21  19  1  1  65- 9  58    Champions
 2.Mungwi Hotspurs Girls           21  12  6  3  38-16  42
 3.Merced United Queens            21  12  4  5  44-18  40
 4.Hope Queens                     21  10  6  5  33-19  36 
 5.Mpaji Queens                    21  10  6  5  30-19  36
 6.ZNS Green Eagles Queens         21  10  2  9  33-23  32
 7.Malole Systemizers Queens       21   9  1 11  23-35  28
 8.Kasama United Ladies            21   5  6 10  15-28  21
 9.Spear Girls Academy             21   5  3 13  17-52  18
10.Young Musport Academy Queens    21   4  4 13  16-42  16
11.Kasama Golden Stars Academy     21   3  6 12  19-38  15
12.Munthali Queens                 21   3  3 15  12-47  12
NB: total goal difference -1

North-West Province

Solwezi and Kasempa District League 2021/22 

Week 1-2 ppd
 
Week 3 [Dec 24]
Solwezi Airport Queens       15-0 Solwezi Phoenix Academy 
Kansanshi Queens              awd Mumena Queens FC              [awarded 3-0; Mumena dns] 
Trident Queens                awd Kasempa Queens                [awarded 3-0]
Muza Queens                   2-1 Kandemba Queens
Solwezi Young Snipers          -  Kyalalankuba Queens
 
Week 4 [Jan 4]
Kyalankankuba Queens         0-11 Kansanshi Queens
Mumena Queens FC              awd Trident Queens                [awarded 0-3; Mumena dns] 
Kandemba Queens               0-2 Solwezi Airport Queens
Kasempa Queens                 -  Muza Queens
Solwezi Phoenix Queens         -  Solwezi Young Snipers     
 
Week 5
[Jan 8]
Trident Queens                awd Muza Queens                   [awarded 3-0; Muza dns] 
[Jan 26]
Kansanshi Queens              awd Solwezi Phoenix Academy       [awarded 3-0; Phoenix ns] 

Week 6 [Jan 15]
Kandemba Queens               0-2 Kansanshi Queens
Kyalalankuba Queens          0-10 Trident Queens
 
Week 7
[Jan 22]
Kansanshi Queens              awd Kasempa Queens                [awarded 3-0; Kasempa dns]
[Mar 2]
Trident Queens                bt  Solwezi Airport Queens

Week 8 [Jan 29]
Solwezi Phoenix Queens        0-2 Trident Queens                [or 0-0?]
MUZA Queens                   0-4 Kansanshi Queens              [MUZA Queens aka Muzabula Queens]   
 
Week 9 [Feb 5]
Trident Queens                6-2 Solwezi Young Snipers
Kansanshi Queens              1-1 Solwezi Airport Queens
 
Week 10
[Feb 12]
Kandemba Queens               awd Trident Queens                [awarded 0-3; Kandemba dns]  
[Feb 13]
Solwezi Young Snipers          -  Kansanshi Queens 

Week 11 [Feb 19]
Trident Queens                awd Kansanshi Queens              [awarded 3-0; Kansanshi dns]

Week 12 [Feb 26]
Kasempa Queens                1-4 Trident Queens
Mumena Queens                  -  Kansanshi Queens
 
Week 13 [Mar 5]
Kansanshi Queens             17-0 Kyalalankuba Queens

Week 14 [Mar 14]
Kansanshi Queens              3-0 Solwezi Phoenix Queens 

Table:

 1.Trident Queens                  12  11  1  0  43- 4  34
 2.Solwezi Young Snipers           10  10  0  2  35-10  30
 3.Kansanshi Queens                12   9  1  2  58- 7  28
 4.Solwezi Airport Queens          12   8  2  2  37- 7  26
 5.Muzabula Queens                 11   5  0  6  13-22  15  [MUZA]
 6.Kasempa Queens                  12   4  0  8  14-24  12 
 7.Solwezi Phoenix Queens          12   4  0  8  10-33  12
 8.Kyalalankuba Queens             12   3  0  9   9-59   9
 9.Mumena Queens                   11   2  0  9   6-34   6  
10.Kandemba Queens                 12   1  0 11   4-29   3 

Week 15 [Mar 19]
Trident Queens                awd Kyalalankuba Queens           [awarded 3-0; Kyalalankuba dns]
Kansanshi Queens              awd Kandemba Queens               [awarded 3-0; Kandemba dns]

Top Table:

 1.Trident Queens                  15  13  2  0         41
 2.Kansanshi Queens                15  12  1  2         37
 3.Solwezi Young Snipers           15                   34
 4.Solwezi Airport Queens          15  10  3  2         33 

Week 16 [Mar 26]
Solwezi Airport Queens        0-0 Trident Queens
Kasempa Queens                0-7 Kansanshi Queens  
 
Week 1 (rescheduled)
[Mar 30] 
Trident Queens                3-0 Kamdemba Queens                
Solwezi Young Snipers         0-1 Kansanshi Queens         
 
Week 17 [Apr 2]
Trident Queens                 -  Phoenix Queens
Muzabula Queens               0-5 Kansanshi Queens  

Week 2 (rescheduled)
[Apr 6]
Kansanshi Queens              0-3 Trident Queens 

Week 18
[Apr 9]
Airport Queens                1-1 Kansanshi Queens 

Top Final Table:

 1.Trident Queens                  17  14  3  0         45  
 2.Kansanshi Queens                18  13  2  3  65-11  41

Solwezi and Kasempa District League 2021/22 

Winners: Manyama Queens

 North-West Province Playoffs 

First Leg [Apr 23]
Manyama Queens FC             drw Trident Queens FC             [Trident on pen]
 
Second Leg  [May 4]
Trident Queens FC             3-0 Manyama Queens FC    

NB: Trident Queens qualified for national playoffs

Southern Province

Choma District League 2021/22 

Week 2 [Dec 18]
Choma Cabinet Stars           0-0 Super Rangers
Red Jetters                   0-6 Choma Warrriors Academy
Black Swans                   2-1 Armours Sports
Musports Academy              3-2 Pemba Queens
Bart's Queens                 bye  

Week 1 [date ?; after week 2]  
Armours Sports                bye

Week 3 [Jan 8]
Black Swans                   awd Choma Cabinet Stars           [awarded 3-0, Cabinet dns]
Choma Warriors Academy        5-0 Bart's Queens
Super Rangers                 0-4 Musports Academy Girls
Pemba Queens                  awd Red Jetters                   [awarded 3-0, Jetters dns]
Armours Sports                bye

Week 4
[Jan 15]
Bart's Queens                 1-2 Pemba Queens
Choma Cabinet Stars           0-4 Armours Sports
Red Jetters                   1-0 Super Rangers 
[Feb 26]
Musports Academy Queens        -  Black Swans
Choma Warriors Academy        bye
 
Week 5 [Jan 22]
Choma Cabinet Stars           0-4 Musports Academy Girls
Super Rangers                 0-1 Bart's Queens
Armours Sports                0-7 Choma Warriors 
Black Swans                   1-1 Red Jetters
Pemba Queens                  bye

NB: Week 6 postponed to Mar 12

Week 7 [Feb 5]
Musports Academy              1-0 Red Jetters
Super Rangers                 1-8 Choma Warriors
Choma Cabinet Stars           0-2 Bart's Queens
Armours Sports                0-1 Pemba Queens
Black Swans                   bye

Week 8 [Feb 12]
Bart's Queens                 0-3 Musports Academy Queens
Choma Warriors Academy       15-0 Black Swans

Week 9 [Feb 19]
Choma Cabinet Stars           0-9 Choma Warriors Academy
Black Swans                    -  Pemba Queens      

[Mar 8?]
Choma Warriors Academy        2-1 Musports Academy Queens    
 
Week 6 [Mar 12]
Musports Academy Queens        -  Armours Sports
Red Jetters                    -  Cabinet Stars
Bart's Queens                  -  Black Swans
Choma Warriors                3-1 Pemba Queens
Super Rangers                 bye  

Week 10 [Mar 26]
Bart's Queens                 1-1 Armours Sports
Black Swans                   1-1 Super Rangers
Musports Queens               0-1 Choma Warriors 
Choma Cabinet Stars           0-3 Pemba Queens
Red Jetters                   bye

Week 14
Barts Queens                  4-0 Super Rangers
Choma Warriors                3-0 Armours sports
Musports Queens              11-0 Cabinet stars
Red Jetters                   3-0 Black swans
Pemba Queens                  bye

Table (Apr 27):

 1.Choma Warriors Academy          11  11  0  0  93- 2  33
 2.Musports Academy Queens         12  11  0  1  44- 4  33
 3.Pemba Queens                    12   8  1  3  28-10  25
 4.Bart's Queens                   12   4  3  5  15-23  15
 5.Red Jetters                     12   4  2  6  13-26  14
 6.Armours Sports                  12   3  4  5  17-23  13
 7.Black Swans                     13   2  4  7   9-61  10
 8.Choma Cabinet Stars             13   2  2  9   5-45   8
 9.Super Rangers                   13   1  2 10   6-36   5

Week ? [Apr 30]
Pemba Queens                         1-2 Choma Warriors Academy
 
Week 13? [May 7?]
Choma Warriors Academy        7-0 Super Rangers
 
Week 14 [Apr 23]

Table (May 9):

 1.Choma Warriors Academy          13  13  0  0 102- 3  39
 2.Musport Queens                  12  11  0  1  44- 4  33
 3.Pemba Queens                    14   9  1  4  32-13  28
 4.Bart's Queens                   14   6  3  5  18-23  21
 5.Red Jetters                     13   4  3  6  15-28  15
 6.Armour's Sports                 13   3  4  6  18-26  13
 7.Black Swans                     13   2  4  7   9-61  10
 8.Chinma Cabinet Stars
 9.Super Rangers      

Champions: Choma Warriors Academy

Source: https://www.facebook.com/groups/1059625347399273/user/100010130084722/ 

Livingstone District League 2021/22 
  
Known results:

[Jan 12]
PFFC Queens                  10-0 Randers 
 
[Feb 5]
Libuyu United                 0-1 PFFC Queens
 
[Feb 27]
PFFC Queens                  14-0 Divine Mercy
 
[Apr 10]
PFFC Queens                   3-0 Ngwenya
 
Champions: Play It Forward FC [PFFC] Queen

Mazabuka District League 2021/22 
  
Week 1 [Dec 24]
Don Bosco                     0-2 MUZA Queens
Kaleya Queens                 awd Rosangela Queens              [Rosangela dns; awarded 3-0]
 
Week 3 [Jan 8]
Don Bosco                     4-0 Kaleya Queens
Greenland Queens               -  Magobbo Queens
Highlanders                    -  FC MUZA Queens  
Rosangela Queens              4-0 Naluwama Queens

Week 4
[Jan 22]
Red Lions                    0-10 FC MUZA Queens
 
Week 5 [Jan 22]
Don Bosco Queens               -  Highlanders
Magobbo Queens                 -  Ndeke Lions
Greenland Queens              2-1 Rosangela Queens 

Week 7
[Feb 5]
Don Bosco                     0-0 Red Lions Mazabuka
Greenlanders Queens           3-0 Kaleya Queens
Nadeke Lions                   -  Rosangela Queens
[Feb 6]
Magobo Queens                 0-1 MUZA Queens
[tba]
ZIAH                           -  Highlanders 

Table:

 1.FC MUZA Queens                   7   7  0  0  36- 0  21   
 2.Rosangela Queens                 7   5  1  1  23- 3  16
 3.Don Bosco                        7   4  1  2  17- 4  13
 4.Penny Evans                      6   4  0  2  11- 5  12
 5.Greenland Queens                 5   3  0  2   6- 3   9
 6.Red Lions Mazabuka               6   2  1  3   8- 8   7
 7.Magobo Queens                    4   1  0  3   3- 7   3
 8.Naluwama Queens                  6   1  0  5   2-16   3
 9.Kaleya Queens                    6   0  1  5   0-17   1
10.Ndeke Lions                      4   0  0  4   0-43   0   
 
Champions: MUZA Queens FC

Southern Province Playoffs 2021 

[Jun 18]
Choma Warriors Academy        0-1 MUZA Queens FC
MUZA Queens FC                1-0 Play It Forward FC
Play It Forward FC            2-0 Choma Warriors Academy
 
Final Table:
 
 1.FC MUZA Queens                   2   2  0  0   2- 0   6  [Mazabuka District]  
 2.Play It Forward FC               2   1  0  1   2- 1   3  [Livingstone District]
 3.Choma Warriors Academy Girls     2   0  0  2   0- 3   0  [Choma District]  

NB: afterwards the results of FC MUZA Queens were nullified for using 
    ineligible players and Play It Forward FC declared champions

Western Province

Western Province Women's League 2021/22 

Zone A

Week 2 
[Dec 18]
Brave Lioness (?)             1-1 Athletico Mongu Roses
[Dec 19]
Mbunga Giants Queens          0-3 Namushakende Flying Rangers
Mulauli Academy               6-0 Motoka Queens
 
Week 1 [Dec 29]
Athletico Mongu Roses         2-1 Blades Queens
Sunset Queens                 0-3 Brave Shining Queens
Imwoko Heroes                 3-0 Staff Area Queens
Namushakende Flying Rangers   awd Katongo Queens                [awarded 3-0, Katongo forfeited]
Malengwa Tigers Queens        0-7 Mulauli Academy
Motoka Queens                 0-2 Mbunga Giants Queens 

Week 3
[Jan 8]
Athletico Mongu Roses         1-1 Heroes United Queens
Brave Shining Queens           -  Katongo Queens
Malengwa Tigers Queens         -  Blades Queens
Sunset Queens                  -  Mbunga Giants Queens
Motoka Queens                  -  Staff Area Queens
[Jan 9]
Namushakende Flying Rangers   1-2 Mulauli Academy     

Week 4
[Jan 15]
Imwiko Heroes                 9-0 Malengwa Tigers Queeens
Mbunga Giants Queens         0-17 Brave Shining Queens
[Jan 16]
Katongo Queens                awd Athletico Mongu Roses         [awarded 3-0, Athletico forfeited]
Blades Queens                 awd Motoka Queens                 [awarded 3-0, Motoka forfeited]
Mulauli Academy               5-0 Sunset Queens 
Staff Area Queens             0-6 Namushakende Flying Rangers

Week 5
Mulauli Academy lost 2-3

Week 6
[Jan 29]
Mbunga Giants                1-12 Athletico Mongu Roses
Mulauli Academy               5-0 Katongo Queens
Staff Area Queens             0-4 Brave Shining Stars
[Jan 30]
Blades Queens                 awd Sunset Queens                 [awarded 3-0; Sunset dns] 
Malengwa Tigers Queens        2-1 Motoka Queens
Imwiko Heroes                 1-0 Namushakende Flying Rangers 

Week 7 [Feb 5]
Athletico Mongu Roses          -  Motoka Queens
Mbunga Giants                 0-3 Mulauli Academy
Namushakende Flying R.         -  Malengwa Tigers
Kazongo Queens                 -  Staff Area Queens
Sunset Queens                  -  Imwiko Heroes
Brave Shining Queens           -  Blades Queens               

Week 8? m[Feb 12]
Mulauli Acaemy               2-0 Athletico Mongu Roses

Week 10 [Feb 26; presumably most matches awarded]
Staff Area Queens             0-3 Athletico Mongu Roses
Namushakende Flying Rangers   3-0 Sunset Queens
Blades Queens                 0-3 Mulauli Academy
Motoka Queens                 0-3 Brave Shining Stars
Imwiko Heroes                 8-0 Mbunga Giants
Malengwa Tigers               0-3 Katongo Queens                [Malengwa forfeited]
 
Week 11 [Mar 6]
Athletico Mongu Roses         3-0 Sunset Queens
Brave Shining Stars           1-1 Namushakende Flying Rangers
Mulauli Academy               4-1 Imwiko Heroes
Katongo Queens                abd Motoka Queens                 [abandoned at 0-0 in 58']
Mbunga Giants                 3-0 Malengwa Tigers Queens        [Malengwa forfeited]
Staff Area Queens             0-3 Blades Queens                 [Staff Area forfeited]

Reported Table:

 1.Mulauli Academy                 11  10  0  1  42- 5  30
 2.Brave Shining Stars             11   8  3  0  42- 4  27
 3.Athletico Mongu Roses           11   7  2  2  34-10  23 
 4.Namushakende Flying Rangers     11   7  1  3  27- 7  22
 5.Imwiko Heroes                   11   6  3  2  33- 8  21
 6.Katongo Queens                  10   6  2  2  18-10  20
 7.Blades Queens                   11   4  2  5  16-15  14 
 8.Sunset Queens                   11   4  0  7  16-24  12
 9.Mbunga Giants                   11   3  1  7  10-20  10
10.Malengwe Tigers Queens          11   2  0  9   6-42   6
11.Motoka Queens                   10   1  0  9   5-37   3
12.Staff Area Queens               11   0  0  11  0-37   0  
NB: total goal difference +30

Week 12 [Mar 12]
Motoka Queens                 1-6 Mulauli Academy

Week 14
[Apr 2]
Blades Queens                  -  Malengwa Tigers Queens
[Apr 3]
Mulauli Academy               6-2 Namushakende Flying Rangers  
Imwiku Heroes                  -  Athletico Mongu Roses
Katongo Queens                 -  Brave Shining Stars
Mbunga Giants                  -  Sunset Queens   

Week 15 [Apr 15]
Sunset Queens                 0-6 Mulauli Academy
 
Week 16 [Apr 18?]
Mulauli Academy lost 1-2
 
Week 17 [Apr 29]
Mulauli Academy              28-0 Mbunga Giants

Week ? [May 18] (rescheduled)
Athletico Mongu Roses         2-1 Mulauli Academy
 

2020/21.

2022/23.

list of champions.


About this document

Main source: https://www.facebook.com/groups/1059625347399273

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 27 Sep 2022

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.