Zambia (Women) 2023/24


FAZ Super Division Women 2023/24
FAZ Women National League 2023/24
FAZ Women's Provincial Leagues

FAZ Super Division Women 2023/24

Final Table:

 1.Green Buffaloes (Lusaka)                 34  28  6  0 102-11  90  [C]  Champions
 2.ZESCO Ndola Girls (Ndola)                34  27  6  1 103-19  87       [Zambia Electricity Supply Corporation]
 3.Indeni Roses (Ndola)                     34  21 10  3  72-22  73
 4.Green Eagles (Choma)                     34  16  9  9  49-28  57
 5.The Elite Ladies (Lusaka)                34  17  6 11  47-28  57
 6.ZaNaCo Ladies (Lusaka)                   34  18  3 13  59-41  57       [Zambia National Commercial Bank]
 7.Red Arrows (Lusaka)                      34  16  6 12  45-35  54
 8.ZISD Women (Lusaka)                      34  13  7 14  58-54  46       [Zambian Institute for Sustainable Development]
 9.Trident Queens (Kalumbila)               34  12  9 13  39-38  45
10.Police Dove Queens (Solwezi)             34  12  7 15  31-41  43
11.YASA Queens (Lusaka)                     34  12  6 16  39-48  42       [Youth Armoury Soccer Academy]
12.Nkwazi Queens (Lusaka)                   34  11  8 15  34-41  41
13.Luyando Foundation Girls SA (Lusaka)     34  11  8 15  45-54  41  [P]
14.Kamfinsa Blue Eagles (Kitwe)             34  11  6 17  29-43  39  [P]
-------------------------------------------------------------------
15.National Assembly (Lusaka)               34  10  8 16  39-49  38       Relegated
16.Queen's Sports Academy (Kabwe)           34   5 12 17  23-55  27       Relegated
17.Chipata Girls (Chipata)                  34   5  3 26  20-80  18  [P]  Relegated
18.Kabwe Celtic Queens (Kabwe)              34   0  2 32   8-155  2  [P]  Relegated

Round 1
[Sep 15]
National Assembly             1-2 Red Arrows                    
[Sep 16]
ZESCO Ndola Girls             3-2 Kamfinsa Police Blues         
Police Dove Queens            1-0 Elite Ladies                  
Indeni Roses                  2-0 Green Eagles                  
Nkwazi Queens                 0-2 YASA Queens                   
[Sep 17]
Luyando Foundation Girls      2-1 Queen's Sports Academy        
[Sep 23]
Chipata Girls                 0-3 ZISD Women                    
[Nov 1]
Kabwe Celtic Queens           0-2 ZANACO Ladies                 
[Jan 18]
Trident Queens                1-2 Green Buffaloes               

Round 2
[Sep 23]
YASA Queens                   0-2 Indeni Roses                  
Kamfinsa Police Blues         4-1 Kabwe Celtic Queens           
Red Arrows                    3-1 Trident Queens                
[Sep 24]
ZANACO Ladies                 1-2 Police Dove Queens            
Green Eagles                  1-1 ZESCO Ndola Girls             
[Sep 27]
Queen's Sports Academy        2-0 Nkwazi Queens                 
[Nov 1]
Green Buffaloes               3-0 Chipata Girls                 
[Nov 8]
Elite Ladies                  1-0 National Assembly             
ZISD Women                    2-2 Luyando Foundation Girls      

Round 3
[Sep 30]
Kabwe Celtic Queens           0-3 Green Eagles                  
Chipata Girls                 0-1 Trident Queens                
Indeni Roses                  1-0 Queen's Sports Academy        
Red Arrows                    2-1 Elite Ladies                  
Police Dove Queens            1-0 Kamfinsa Police Blues         
Nkwazi Queens                 1-1 ZISD Women                    
[Oct 1]
Luyando Foundation Girls      0-2 Green Buffaloes               
National Assembly             1-2 ZANACO Ladies                 
[Dec 30]
ZESCO Ndola Girls             3-1 YASA Queens                   

Round 4 
[Oct 7]
Chipata Girls                 1-0 Luyando Foundation Girls      
Queen's Sports Academy        0-0 ZESCO Ndola Girls      
Kamfinsa Police Blues         0-0 National Assembly 
[Oct 31]
Trident Queens                0-2 Elite Ladies
[Nov 1]
Green Eagles                  1-1 Police Dove Queens 
[Nov 8]
Green Buffaloes               3-0 Nkwazi Queens
ZANACO Ladies                 3-0 Red Arrows
[Nov 15]
YASA Queens                   8-1 Kabwe Celtic Queens
[Dec 30]
ZISD Women                    3-1 Indeni Roses                  

Round 5
[Oct 14]
Red Arrows                    3-1 Kamfinsa Police Blues 
National Assembly             1-0 Green Eagles
Kabwe Celtic Queens           0-0 Queen's Sports Academy
[Oct 15]
Nkwazi Queens                 1-0 Chipata Girls
Luyando Foundation            2-1 Trident Girls  
[Nov 8]
Police Dove Queens            0-1 YASA Queens
[Nov 15]
Elite Ladies                  1-0 ZANACO Ladies
Indeni Roses                  0-0 Green Buffaloes
ZESCO Ndola Girls             4-1 ZISD Women

Round 6
[Oct 28]
Trident Queens                0-0 ZANACO Ladies   
Green Eagles                  0-1 Red Arrows
Green Buffaloes               1-0 ZESCO Ndola Girls
Queen's Sports Academy        2-0 Police Dove Queens
Kamfinsa Blue Eagles          1-2 Elite Ladies
[Oct 29]
Chipata Girls                 0-3 Indeni Roses
YASA Queens                   1-3 National Assembly
Luyando Foundation Girls      1-1 Nkwazi Queens
ZISD Women                    5-0 Kabwe Celtic Queens  

Round 7
[Nov 4]
ZANACO Ladies                 0-1 Kamfinsa Blue Eagles          
Police Dove Queens            1-2 ZISD Women                    
Nkwazi Queens                 2-4 Trident Queens                
National Assembly             1-1 Queen's Sports Academy        
Indeni Roses                  1-1 Luyando Foundation Girls      
Elite Ladies                  2-0 Green Eagles                  
[Nov 5]
Kabwe Celtic Queens          0-10 Green Buffaloes               
Red Arrows                    0-1 YASA Queens                   
[Nov 23]
ZESCO Ndola Girls             6-0 Chipata Girls                  

Round 8
[Nov 11]
Queen's Sports Academy        1-0 Red Arrows                    
Nkwazi Queens                 0-2 Indeni Roses                  
Green Eagles                  2-0 ZANACO Ladies                 
YASA Queens                   2-1 Elite Ladies                  
Trident Queens                1-0 Kamfinsa Blue Eagles          
[Nov 12]
Luyando Foundation Girls      1-4 ZESCO Ndola Girls             
ZISD Women                    4-1 National Assembly             
[Dec 31]
Green Buffaloes               2-1 Police Dove Queens            
[Feb 25]
Chipata Girls                 2-0 Kabwe Celtic Queens           

Round 9 
[Nov 18]
Elite Ladies                  4-0 Queen's Sports Academy        
Kabwe Celtic Queens           1-2 Luyando Foundation Girls      
Kamfinsa Blue Eagles          0-1 Green Eagles                  
National Assembly             0-2 Green Buffaloes               
Red Arrows                    1-3 ZISD Women                    [also reported 1-2]
ZANACO Ladies                 4-0 YASA Queens                   
[Nov 19]
Police Dove Queens            2-0 Chipata Girls                 
Indeni Roses                  3-1 Trident Queens                
ZESCO Ndola Girls             3-0 Nkwazi Queens                 

Round 10
[Dec 2]
Chipata Girls                 1-5 National Assembly             
Luyando Foundation Girls      1-0 Police Dove Queens            
Nkwazi Queens                 4-1 Kabwe Celtic Queens           
Trident Queens                1-1 Green Eagles                  
[Dec 3]
Queen's Sports Academy        0-1 ZANACO Ladies                 
YASA Queens                   2-1 Kamfinsa Blue Eagles          
ZISD Women                    1-2 Elite Ladies                  
[Dec 20]
Green Buffaloes               3-1 Red Arrows                    
Indeni Roses                  0-2 ZESCO Ndola Girls             

Round 11
[Dec 9]
ZANACO Ladies                 4-0 ZISD Women                    
Red Arrows                    awd Chipata Girls                 [awarded 3-0, originally 0-2]
Kamfinsa Blue Eagles          1-0 Queen's Sports Academy        
Kabwe Celtic Queens           0-5 Indeni Roses                  
Green Eagles                  3-1 YASA Queens                   
Elite Ladies                  0-4 Green Buffaloes               
[Dec 10]
Police Dove Queens            1-2 Nkwazi Queens                 
National Assembly             2-2 Luyando Foundation Girls      
ZESCO Ndola Girls             3-2 Trident Queens                

Round 12
[Dec 16]
Chipata Girls                 0-3 Elite Ladies                  
Indeni Roses                  4-0 Police Dove Queens            
Queen's Sports Academy        0-2 Green Eagles                  
Trident Queens                1-0 YASA Queens                   
ZESCO Ndola Girls            14-0 Kabwe Celtic Queens           
[Dec 17]
Luyando Foundation Girls      1-2 Red Arrows                    
Nkwazi Queens                 1-0 National Assembly             
ZISD Women                    5-0 Kamfinsa Blue Eagles          
Green Buffaloes               5-0 ZANACO Ladies                 

Round 13
[Dec 23]
National Assembly             0-4 Indeni Roses                  
YASA Queens                   1-1 Queen's Sports Academy        
Red Arrows                    2-1 Nkwazi Queens                 
Police Dove Queens            0-2 ZESCO Ndola Girls             
Kamfinsa Blue Eagles          0-0 Green Buffaloes               
Kabwe Celtic Queens           1-1 Trident Queens                
Green Eagles                  3-2 ZISD Women                    
[Dec 24]
Elite Ladies                  3-0 Luyando Foundation Girls      
ZANACO Ladies                 4-1 Chipata Girls                 

Round 14
[Jan 6]
Green Buffaloes               2-1 Green Eagles                  
Kabwe Celtic Queens           1-4 Police Dove Queens            
ZESCO Ndola Girls             3-0 National Assembly             
Nkwazi Queens                 0-1 Elite Ladies                  
[Jan 7]
Trident Queens                1-1 Queen's Sports Academy        
Indeni Roses                  2-0 Red Arrows                    
Luyando Foundation Girls      1-1 ZANACO Ladies                 
[Feb 14]
Chipata Girls                 1-1 Kamfinsa Blue Eagles          
[Feb 25]
ZISD Women                    1-0 YASA Queens                   

Round 15
[Jan 13]
Green Eagles                  5-0 Chipata Girls                 
Kamfinsa Blue Eagles          1-0 Luyando Foundation Girls      
Police Dove Queens            2-1 Trident Queens                
Queen's Sports Academy        0-2 ZISD Women                    
Red Arrows                    1-2 ZESCO Ndola Girls             
Elite Ladies                  1-2 Indeni Roses                  
ZANACO Ladies                 2-3 Nkwazi Queens                 
[Jan 14]
National Assembly             6-0 Kabwe Celtic Queens           
YASA Queens                   0-0 Green Buffaloes               

Round 16
[Jan 20]
Kabwe Celtic Queens           0-2 Red Arrows                    
Luyando Foundation Girls      0-2 Green Eagles                  
Nkwazi Queens                 3-0 Kamfinsa Blue Eagles          
Police Dove Queens            0-0 National Assembly             
[Jan 21]
Trident Queens                1-0 ZISD Women                    
ZESCO Ndola Girls             1-1 Elite Ladies                  
Indeni Roses                  2-2 ZANACO Ladies                 
Green Buffaloes               4-0 Queen's Sports Academy        
[Mar 30]
Chipata Girls                 1-1 YASA Queens                   

Round 17
[Jan 27]
Elite Ladies                  7-0 Kabwe Celtic Queens           
ZANACO Ladies                 0-5 ZESCO Ndola Girls             
Red Arrows                    0-1 Police Dove Queens            
Kamfinsa Blue Eagles          0-2 Indeni Roses                  
Green Eagles                  0-0 Nkwazi Queens                 
National Assembly             0-1 Trident Queens                
[Jan 28]
YASA Queens                   1-0 Luyando Foundation Girls      
ZISD Women                    1-3 Green Buffaloes               
[date?]
Queen's Sports Academy        3-0 Chipata Girls                 [possibly awarded]

Round 18
[Jan 31]
Elite Ladies                  0-1 Police Dove Queens            
[Feb 3]
Kamfinsa Blue Eagles          0-3 ZESCO Ndola Girls             
[Feb 5]
Green Buffaloes               0-0 Trident Queens                
Green Eagles                  1-2 Indeni Roses                  
ZISD Women                    1-0 Chipata Girls                 
[Feb 7]
Red Arrows                    3-0 National Assembly             
YASA Queens                   2-1 Nkwazi Queens                 
Queen's Sports Academy        0-0 Luyando Foundation Girls      
ZANACO Ladies                 7-0 Kabwe Celtic Queens           

Round 19
[Feb 10]
ZESCO Ndola Girls             3-2 Green Eagles                  
Chipata Girls                 0-5 Green Buffaloes               
[Feb 11]
Trident Queens                1-2 Red Arrows                    
Police Dove Queens            1-2 ZANACO Ladies                 
National Assembly             0-0 Elite Ladies                  
Luyando Foundation Girls      2-4 ZISD Women                    
Kabwe Celtic Queens           1-2 Kamfinsa Blue Eagles          
Indeni Roses                  1-1 YASA Queens                   
[Feb 22]
Nkwazi Queens                 1-0 Queen's Sports Academy        

Round 20
[Feb 14] 
ZISD Women                    0-0 Nkwazi Queens                 
YASA Queens                   0-3 ZESCO Ndola Girls             
Elite Ladies                  2-1 Red Arrows                    
Green Eagles                  7-0 Kabwe Celtic Queens           
[Feb 15]
Green Buffaloes               2-0 Luyando Foundation Girls      
ZANACO Ladies                 1-0 National Assembly             
Queen's Sports Academy        0-4 Indeni Roses                  
[Feb 29]
Kamfinsa Blue Eagles          0-0 Police Dove Queens            
[May 16]
Trident Queens                3-0 Chipata Girls                 

Round 21
[Feb 17]
Kabwe Celtic Queens           0-3 YASA Queens                   
Elite Ladies                  2-3 Trident Queens                
[Feb 18]
National Assembly             1-0 Kamfinsa Blue Eagles          
Red Arrows                    4-0 ZANACO Ladies                 
ZESCO Ndola Girls             7-2 Queen's Sports Academy        
Police Dove Queens            1-1 Green Eagles                  
[Mar 6]
Nkwazi Queens                 0-1 Green Buffaloes               
[Mar 20]
Indeni Roses                  5-0 ZISD Women                    
[Apr 17]
Luyando Foundation Girls      3-1 Chipata Girls                 

Round 22
[Mar 2]
ZANACO Ladies                 1-0 Elite Ladies                  
Trident Queens                0-1 Luyando Foundation Girls      
Green Eagles                  1-0 National Assembly             
Chipata Girls                 0-4 Nkwazi Queens                 
[Mar 3]
Queen's Sports Academy        1-0 Kabwe Celtic Queens           
Kamfinsa Blue Eagles          0-0 Red Arrows                    
YASA Queens                   0-1 Police Dove Queens            
ZISD Women                    0-2 ZESCO Ndola Girls             
[May 8]
Green Buffaloes               3-3 Indeni Roses                  

Round 23
[Mar 6]
National Assembly             1-1 YASA Queens                   
ZANACO Ladies                 3-1 Trident Queens                
Elite Ladies                  1-3 Kamfinsa Blue Eagles          
Red Arrows                    0-1 Green Eagles                  
Kabwe Celtic Queens           1-4 ZISD Women                    
[Mar 20]
Nkwazi Queens                 2-1 Luyando Foundation Girls      
[Apr 3]
Police Dove Queens            1-1 Queen's Sports Academy        
[Apr 14]
Green Buffaloes               1-1 ZESCO Ndola Girls             
[Apr 24]
Indeni Roses                  2-0 Chipata Girls                 

Round 24
[Mar 9]
Chipata Girls                 1-4 ZESCO Ndola Girls             
Green Eagles                  0-0 Elite Ladies                  
Kamfinsa Blue Eagles          0-3 ZANACO Ladies                 
Queen's Sports Academy        0-0 National Assembly             
Trident Queens                0-0 Nkwazi Queens                 
[Mar 10]
Green Buffaloes              14-0 Kabwe Celtic Queens           
Luyando Foundation Girls      1-2 Indeni Roses                  
YASA Queens                   0-2 Red Arrows                    
ZISD Women                    1-1 Police Dove Queens            

Round 25 
[Mar 13]
Elite Ladies                  3-0 YASA Queens                   
ZANACO Ladies                 0-1 Green Eagles                  
Red Arrows                    0-0 Queen's Sports Academy        
National Assembly             3-1 ZISD Women                    
Kamfinsa Blue Eagles          0-1 Trident Queens                
[Apr 3]
Kabwe Celtic Queens           0-2 Chipata Girls                 
[Apr 17]
Indeni Roses                  1-1 Nkwazi Queens                 
[Apr 24]
ZESCO Ndola Girls             4-0 Luyando Foundation Girls      
[Apr 25]
Police Dove Queens            0-5 Green Buffaloes               

Round 26
[Mar 13]
Chipata Girls                 2-3 Police Dove Queens            
[Mar 16]
Nkwazi Queens                 0-1 ZESCO Ndola Girls             
Green Buffaloes               5-1 National Assembly             
Green Eagles                  2-1 Kamfinsa Blue Eagles          
Queen's Sports Academy        0-0 Elite Ladies                  
Trident Queens                0-1 Indeni Roses                  
[Mar 17]
ZISD Women                    1-1 Red Arrows                    
YASA Queens                   0-2 ZANACO Ladies                 
Luyando Foundation Girls      7-0 Kabwe Celtic Queens           

Round 27
[Mar 23]
Green Eagles                  2-1 Trident Queens                
Kabwe Celtic Queens           0-2 Nkwazi Queens                 
Police Dove Queens            1-1 Luyando Foundation Girls      
Red Arrows                    0-2 Green Buffaloes               
Elite Ladies                  2-1 ZISD Women                    
ZANACO Ladies                 3-1 Queen's Sports Academy        
[Mar 24]
Kamfinsa Blue Eagles          1-0 YASA Queens                   
ZESCO Ndola Girls             1-1 Indeni Roses                  
National Assembly             3-2 Chipata Girls                 

Round 28 
[Apr 13]
Queen's Sports Academy        1-2 Kamfinsa Blue Eagles          
Luyando Foundation Girls      3-2 National Assembly             
Indeni Roses                  9-0 Kabwe Celtic Queens           
Chipata Girls                 0-0 Red Arrows                    
[Apr 14]
ZISD Women                    2-3 ZANACO Ladies                 
YASA Queens                   1-1 Green Eagles                  
[Apr 17]
Green Buffaloes               2-0 Elite Ladies                  
[May 8]
Trident Queens                1-1 ZESCO Ndola Girls             
[May 14]
Nkwazi Queens                 2-0 Police Dove Queens            

Round 29  
[Apr 20]
Kabwe Celtic Queens           0-4 ZESCO Ndola Girls             
Elite Ladies                  1-0 Chipata Girls                 
Police Dove Queens            0-1 Indeni Roses                  
Green Eagles                  1-1 Queen's Sports Academy        
National Assembly             3-1 Nkwazi Queens                 
Kamfinsa Blue Eagles          1-0 ZISD Women                    
[Apr 21]
ZANACO Ladies                 0-2 Green Buffaloes               
YASA Queens                   1-2 Trident Queens                
Red Arrows                    3-1 Luyando Foundation Girls      

Round 30
[Apr 27]
Queen's Sports Academy        0-2 YASA Queens                   
Nkwazi Queens                 1-1 Red Arrows                    
ZISD Women                    1-1 Green Eagles                  
[Apr 28]
Indeni Roses                  1-1 National Assembly             
ZESCO Ndola Girls             3-0 Police Dove Queens            
Trident Queens                4-0 Kabwe Celtic Queens           
Luyando Foundation Girls      1-1 Elite Ladies                  
[May 1]
Chipata Girls                 1-0 ZANACO Ladies                 
[May 15]
Green Buffaloes               1-0 Kamfinsa Blue Eagles          

Round 31
[Apr 27]
Kamfinsa Blue Eagles          3-1 Chipata Girls                 
[May 1]
Queen's Sports Academy        1-1 Trident Queens                
Red Arrows                    1-1 Indeni Roses                  
YASA Queens                   2-1 ZISD Women                    
[May 2]
Green Eagles                  1-2 Green Buffaloes               
Police Dove Queens            3-0 Kabwe Celtic Queens           
National Assembly             0-4 ZESCO Ndola Girls             
Elite Ladies                  1-0 Nkwazi Queens                 
[May 16]
ZANACO Ladies                 3-0 Luyando Foundation Girls      

Round 32
[May 5]
Luyando Foundation Girls      3-2 Kamfinsa Blue Eagles          
Trident Queens                1-0 Police Dove Queens            
Green Buffaloes               3-0 YASA Queens                   
Indeni Roses                  0-0 Elite Ladies                  
Kabwe Celtic Queens           0-2 National Assembly             
ZISD Women                    4-3 Queen's Sports Academy        
ZESCO Ndola Girls             3-0 Red Arrows                    
Nkwazi Queens                 0-4 ZANACO Ladies                 
[May 8]
Chipata Girls                 0-1 Green Eagles                  

Round 33
[May 11]
Elite Ladies                  0-1 ZESCO Ndola Girls             
ZANACO Ladies                 1-2 Indeni Roses                  
Kamfinsa Blue Eagles          0-0 Nkwazi Queens                 
National Assembly             0-1 Police Dove Queens            
Red Arrows                    3-0 Kabwe Celtic Queens           
[May 12]
YASA Queens                   3-0 Chipata Girls                 
Queen's Sports Academy        0-6 Green Buffaloes               
[May 13]
Green Eagles                  0-1 Luyando Foundation Girls      
ZISD Women                    1-1 Trident Queens                

Round 34 [May 19]
Chipata Girls                 3-0 Queen's Sports Academy        
Kabwe Celtic Queens           0-2 Elite Ladies                  
ZESCO Ndola Girls             2-0 ZANACO Ladies                 
Police Dove Queens            0-1 Red Arrows                    
Indeni Roses                  0-1 Kamfinsa Blue Eagles          
Nkwazi Queens                 0-1 Green Eagles                  
Trident Queens                0-1 National Assembly             
Luyando Foundation Girls      4-1 YASA Queens                   
Green Buffaloes               2-0 ZISD Women                    

Final Table:

 1.Green Buffaloes (Lusaka)                 34  28  6  0 102-11  90  [C]  Champions
 2.ZESCO Ndola Girls (Ndola)                34  27  6  1 103-19  87       [Zambia Electricity Supply Corporation]
 3.Indeni Roses (Ndola)                     34  21 10  3  72-22  73
 4.Green Eagles (Choma)                     34  16  9  9  49-28  57
 5.The Elite Ladies (Lusaka)                34  17  6 11  47-28  57
 6.ZaNaCo Ladies (Lusaka)                   34  18  3 13  59-41  57       [Zambia National Commercial Bank]
 7.Red Arrows (Lusaka)                      34  16  6 12  45-35  54
 8.ZISD Women (Lusaka)                      34  13  7 14  58-54  46       [Zambian Institute for Sustainable Development]
 9.Trident Queens (Kalumbila)               34  12  9 13  39-38  45
10.Police Dove Queens (Solwezi)             34  12  7 15  31-41  43
11.YASA Queens (Lusaka)                     34  12  6 16  39-48  42       [Youth Armoury Soccer Academy]
12.Nkwazi Queens (Lusaka)                   34  11  8 15  34-41  41
13.Luyando Foundation Girls SA (Lusaka)     34  11  8 15  45-54  41  [P]
14.Kamfinsa Blue Eagles (Kitwe)             34  11  6 17  29-43  39  [P]
-------------------------------------------------------------------
15.National Assembly (Lusaka)               34  10  8 16  39-49  38       Relegated
16.Queen's Sports Academy (Kabwe)           34   5 12 17  23-55  27       Relegated
17.Chipata Girls (Chipata)                  34   5  3 26  20-80  18  [P]  Relegated
18.Kabwe Celtic Queens (Kabwe)              34   0  2 32   8-155  2  [P]  Relegated


FAZ Women National League 2023/24

NB: second level; 26 participating teams; top 2 teams from each zone promoted

Northern Group | Southern Group 

Northern Group

Final Table:

 1.Nchanga Rangers Queens                   24  19  2  3  65-21  59       Promoted
 2.Nkana Queens (Kitwe)                     24  14  2  8  49-30  44       Promoted
-------------------------------------------------------------------
 3.Sporting Doves (Mpika)                   24  12  4  8  30-22  40
 4.Amazing Grace Girls                      24  11  5  8  35-39  38
 5.Chalube Angels (Kitwe)                   24   9  9  6  31-24  36
 6.Prison Leopards Queens (Kabwe)           24  10  6  8  30-30  36
 7.Konkola Blades Queens                    24  10  5  9  39-29  35
 8.Mufulira Wanderers                       24   9  7  8  26-34  34  [R]
 9.Kansanshi Dynamo Ladies                  24   8  8  8  27-25  32
10.Ntindi Shining Stars                     24   7  5 12  25-36  26
11.Manyama Queens (Solwezi)                 24   5  5 14  31-51  20
-------------------------------------------------------------------
12.Pride Stars Girls Academy (Kasama)       24   6  2 16  14-42  20       Relegated
13.Chitulika Queens                         24   4  4 16  16-35  16       Relegated

Round 1
[Oct 14]
Chitulika Queens              1-3 Nchanga Rangers Queens
Manyama Queens                2-2 Sporting Doves
[Oct 15]
Konkola Blades                3-3 Chaluba Angels
Prison Leopards               2-1 Nkana Queens
[Dec 20]
Kansanshi Dynamos Ladies      3-0 Pride Stars
[Dec 24]
Ntindi Shining Sars           3-0 Mufulira Wanderers
Amazing Grace                 bye

Round 2
[Oct 21]
Sporting Doves                1-0 Konkola Blades
Amazing Grace                 1-0 Chitulika Queens
[Oct 22]
Chalube Angels                1-0 Ntindi Shining Stars
Nchanga Rangers Queens        4-1 Manyama Queens
Nkana Queens                  1-0 Kansanshi Dynamos Ladies
[Oct 25]
Mufulira Wanderers            1-2 Prison Leopards  
Pride Stars                   bye

Round 3
[Oct 28]
Ntindi Shining Stars          0-1 Sporting Doves
Chitulika Queens              0-1 Pride Stars
Amazing Grace Girls           1-6 Nchanga Rangers Queens  
Prison Leopards Queens        0-2 Chalube Angels
[Oct 299
Kansanshi Queens              0-0 Mufulira Queens
Konkola Blades Queens         2-3 Manyama Queens
Nkana Queens                  bye

Round 4
[Nov 4] 
Chalube Angels                0-0 Kansanshi Dynamos Queens
Nchanga Rangers Queens        3-1 Konkola Blades Queens
Nkana Queens                  2-1 Chitulika Queens
Pride Stars                   1-1 Amazing Grace
Sporting Doves                0-0 Prison Leopards Queens
[Dec 30]
Manyama Queens                2-2 Ntindi Shining Stars
Mufulira Wanderers            bye

Round 5
[Nov 11]
Prison Leopards               3-1 Manyama Queens
Amazing Grace                 0-2 Nkana Ladies
Ntindi Shining Stars          3-0 Konkola Blades
Chitulika Queens              3-0 Mufulira Wanderers
Pride Stars                   1-2 Nchanga Rangers Queens
[Dec 23]
Kansanshi Dynamos Ladies      1-0 Sporting Doves
Chalube Angels                bye 

Round 6
[Nov 18]
Chalube Angels                1-0 Chitulika Queens
Manyama Queerns               2-4 Kansanshi Dynamo Ladies
Mufulira Wanderers            2-1 Amazing Grace Girls
Nchanga Rangers Queens        3-0 Ntindi Shning Stars
Nkana Queens                  3-0 Pride Stars 
[Nov 22]
Konkola Blades                4-0 Prison Leopards Queens
Sporting Doves                bye

Round 7
[Nov 25]
Nkana Queens                  1-4 Nchanga Rangers
Amazing Grace                 1-1 Chalube Angels
Chikulita Queens              0-1 Sporting Doves
[Nov 26]
Kansanshi Dynamos             1-1 Konkola Blades
Pride Stars                   3-0 Mufulira Wanderers
Prison Leopards               1-0 Ntindi Shining Stars
Manyama Queens                bye 

Round 8
[Dec 2]
Sporting Doves                3-2 Amazing Grace
Nchanga Rangers               4-2 Prison Leopards
Mufulira Wanderers            0-4 Nkana Queens                  
Manyama Queens                1-2 Chitulika Queens
[Dec 3]
Ntindi Shining Stars          1-1 Kansanshi Dynamos
[Feb 14]
Chalube Angels                3-0 Pride Stars
Konkola Blades                bye

Round 9
[Dec 9]
Nkana Queens                  3-1 Chalube Angels                
Amazing Grace                 2-1 Manyama Queens                
Pride Stars                   1-0 Sporting Doves                
[Dec 10]
Mufulira Wanderers            3-2 Nchanga Rangers Queens        
[Dec 12]
Chitulika Queens              0-2 Konkola Blades                
[Dec 13]
Kansanshi Dynamos             1-0 Prison Leopards               
Ntindi Shining Stars          bye

Round 10   
[Dec 16]
Nchanga Rangers Queens        2-0 Kansanshi Dynamos             
Manyama Queens                3-0 Pride Stars                   
Konkola Blades                6-0 Amazing Grace                 
Chalube Angels                1-2 Mufulira Wanderers            
Ntindi Shining Stars          3-0 Chitulika Queens              
[Dec 27]
Sporting Doves                3-0 Nkana Queens                  
Prison Leopards               bye

Round 11
[Jan 6]
Chalube Angels                0-1 Nchanga Rangers Queens        
Amazing Grace                 2-0 Ntindi Shining Stars          
[Jan 7]
Nkana Queens                  7-0 Manyama Queens                
Mufulira Wanderers            0-1 Sporting Doves                
Chitulika Queens              0-2 Prison Leopards               
[Jan 8]
Pride Stars                   0-1 Konkola Blades                
Kansanshi Dynamos             bye

Round 12 [Jan 13]
Kansanshi Dynamos             1-1 Chitulika Queens
Manyama Queens                0-1 Mufulira Wancerers
Ntindi Shining Stars          2-0 Pride Stars
Prison Leopards Queens        4-2 Amazing Grace                 
Sporting Doves                2-1 Chalube Angels                
Konkola Blades                0-2 Nkana Queens
Nchanga Rangers Queens        bye 

Round 13
[Jan 20]
Amazing Grace Girls           1-1 Kansanshi Dynamos Ladies
Mufulira Wanderers            2-1 Konkola Blades Queens
Nchanga Rangers Queens        3-0 Sporting Doves
Nkana Queens                  3-0 Ntindi Shining Stars
Pride Stars                   0-1 Prison Leopards Queens
[Feb 21]
Chalube Angels                2-1 Manyama Queens
Chitulika Queens              bye

Round 14
[Jan 27]
Sporting Doves                4-0 Manyama Queens
Pride Stars                   1-0 Kansanshi Dynamos Ladies
Nchanga Rangers Queens        5-0 Chitulika Queens
Mufulira Wandererds           2-2 Ntindi Shining Stars
Chalube Angels                2-1 Konkola Blades Queens
[Jan 31]
Nkana Queens                  4-1 Prison Leopards Queens
Amazing Grace Girls           bye

Round 15
[Feb 3]
Ntindi Shining Stars          2-2 Chalube Angels
Manyama Queens                2-4 Nchanga Rangers Queens
Konkola Blades Queens         3-0 Sporting Doves
Kansanshi Dynamos Ladies      2-0 Nkana Queens
Chitulika Queens              1-1 Amazing Grace
[Feb 6]
Prison Leopards Queens        1-1 Mufulira Wanderers
Pride Stars Girls Academy     bye 

Round 16 [Feb 10]
Sporting Doves                2-0 Ntindi Shining Stars 
Pride Stars                   0-0 Chitulika Queens
Nchanga Rangers               4-0 Amazing Grace
Mufulira Wanderers            2-0 Kansanshi Dynamos Ladies
Manyama Queens                1-1 Konkola Blades
Chalube Angels                0-0 Prison Leopards Queens
Nkana Queens                  bye

Round 17
[Feb 17]
Prison Leopards Queens        0-3 Sporting Doves
Ntindi Shning Stars           2-1 Manyama Queens
Konkola Blades                1-0 Nchanga Rangers Queens
Kansanshi Dynamos Ladies      0-2 Chalube Angels
Amazing Grace                 3-0 Pride Stars
[Feb 20]
Chitulika Queens              3-0 Nkana Queens
Mufulira Wanderers            bye

Round 18 
[Feb 24]
Manyama Queens                1-3 Prison Leopards Queens
Mufulira Wanderers            1-0 Chitulika Queens
Konkola Blades                3-0 Ntindi Shinng Stars
Nchanga Rangers Queens        3-0 Pride Stars
Nkana Queens                  2-1 Amazing Grace
Sporting Doves                1-1 Kansanshi Dynamos Ladies
Chalube Angels                bye

Round 19 [Mar 2]
Prison Leopards Queens        0-0 Konkola Blades
Ntindi Shning Stars           1-3 Nchanga Rangers Queens
Kansanshi Dynamos Ladies      2-1 Manyama Queens
Chitulika Queens              0-0 Chalube Angels
Amazing Grace                 4-1 Mufulira Wanderers
Pride Stars                   3-0 Nkana Queens
Sporting Doves                bye

Round 20
[Mar 9]
Chalube Angels                1-2 Amazing Grace
Konkola Blades Queens         3-2 Kansanshi Dynamos Ladies
Mufulira Wanderers            3-0 Pride Stars
Nchanga Rangers Queens        2-1 Nkana Queens
[Mar 11]
Sporting Doves                0-1 Chitulika Queens
[Mar 30]
Ntindi Shining Stars          0-0 Prison Leopards
Manyama Queens                bye

Round 21
[Mar 16]
Prison Leopards Queens        0-1 Nchanga Rangers Queens
Pride Stars                   1-3 Chalube Angels
Nkana Queens                  1-1 Mufulira Wanderers
Amazing Grace                 2-1 Sporting Doves
[Mar 20]
Kansanshi Dynamos Ladies      3-0 Ntindi Shining Stars
[Apr 2]
Chitulika Queens              1-2 Manyama Queens
Konkola Blades                bye

Round 22? [Mar 30]
Chalube Angels                1-0 Sporting Doves

Round 24? [Apr 6]
Konkola Blades Queens         3-0 Pride Stars
Manyama Queens                3-0 Nkana Queens 
Nchanga Rangers Queens        1-1 Chalube Angels
Ntindi Shining Stars          0-1 Amazing Grace
Prison Leopards Queens        3-1 Chitulika Queens
Sporting Doves                1-0 Mufulira Wanderers
Kansanshi Dynamo Ladies       bye

Round 25? [Apr 13]
Nkana Queens                  3-1 Konkola Blades
Pride Stars                   0-1 Ntindi Shining Stars
Amazing Grace                 2-0 Prison Leopards Queens

Round 26 [Apr 20]
Kansanshi Dynamos Ladies      1-2 Amazing Grace
Sporting Doves                1-1 Nchanga Rangers Queens
Prison Leopards Queens        3-0 Pride Stars
Ntindi Shining Stars          1-5 Nkana Queens
Manyama Queens                1-0 Chalube Angels
Konkola Blades Queens         0-0 Mufulira Wanderers
Chitulika Queens              bye

Final Table:

 1.Nchanga Rangers Queens                   24  19  2  3  65-21  59       Promoted
 2.Nkana Queens (Kitwe)                     24  14  2  8  49-30  44       Promoted
-------------------------------------------------------------------
 3.Sporting Doves (Mpika)                   24  12  4  8  30-22  40
 4.Amazing Grace Girls                      24  11  5  8  35-39  38
 5.Chalube Angels (Kitwe)                   24   9  9  6  31-24  36
 6.Prison Leopards Queens (Kabwe)           24  10  6  8  30-30  36
 7.Konkola Blades Queens                    24  10  5  9  39-29  35
 8.Mufulira Wanderers                       24   9  7  8  26-34  34  [R]
 9.Kansanshi Dynamo Ladies                  24   8  8  8  27-25  32
10.Ntindi Shining Stars                     24   7  5 12  25-36  26
11.Manyama Queens (Solwezi)                 24   5  5 14  31-51  20
-------------------------------------------------------------------
12.Pride Stars Girls Academy (Kasama)       24   6  2 16  14-42  20       Relegated
13.Chitulika Queens                         24   4  4 16  16-35  16       Relegated

Southern Group

Table:

 1.Play It Forward Queens (Livingstone)     25  18  4  3  62-18  58  [R]  Promoted
 2.Choma Warriors Academy                   26  17  6  3  54-16  57  [P]  Promoted
-------------------------------------------------------------------
 3.AmeZam FC Queens (Lusaka)                26  17  0  9  47-31  51
 4.ZedPro (Lusaka)                          26  13  6  7  34-27  45
 5.Panzer Queens (Chipata)                  26  13  3 10  39-34  42
 6.Chainda Bombers Queens                   26  10 11  5  39-33  41
 7.Pataaki Girls (Lusaka)                   25  11  7  7  34-31  40
 8.New Star Queens Academy (Lusaka)         25   8  8  9  29-32  32
 9.KAMISA Girls (Kabwe)                     26   9  5 12  34-51  32  [P]
10.Progress SC (Lusaka)                     25   8  5 12  37-32  29  [R]
11.BUSA Queens (Lusaka)                     26   7  6 13  29-41  27  [R]
12.Kafue Celtic Queens                      26   4 10 12  29-47  22
-------------------------------------------------------------------
13.Shining Liso Star Girls FC (Lusaka)      26   3  6 17  20-59  15       Relegated 
14.Football Chance (Lusaka)                 26   2  3 21  15-50   9       Relegated

Round 1
[Oct 14]
AmeZam                        2-1 Chainda Bombers Queens
[Oct 15]
BUSA                          2-1 Football Chance
KAMISA                        2-2 Play It Forward
Pataaki Girls                 3-0 ZedPro
Progress Girls                2-0 Kafue Celtic Queens 
Shining Liso                  0-1 Panzer Queens
[Dec 14]
Choma Warriors Academy        0-0 New Star Queens

Round 2
[Oct 21]
Play It Forward Queens        0-0 Choma Warriors
ZedPro                        2-2 KAMISA Girls
New Star Queens Academy       1-1 Progress SC
Kafue Celtic Queens           2-0 Shinung Liso
Football Chance               0-1 AmeZam
[Oct 22]
Chainda Bombers               0-0 Pataaki Girls
[Feb 3]
BUSA                          1-2 Panzer Queens                 

Round 3
[Oct 28]
Choma Warriors Academy        2-0 ZedPro
Shining Liso                  1-4 New Star Queens Academy
KAMISA Girls                  1-0 Pataaki Girls
Progress SC                   1-2 Play It Forward 
BUSA Queens                   1-1 Kafue Celtic Queens
[Oct 29] 
Football Chance               1-2 Chainda Bombers Queens
AmeZam                        0-1 Panzer Queens   

Round 4
[Nov 4]
ZedPro                        0-0 Progress SC
Chainda Bombers Queens        2-2 KAMISA Girls
Kafue Celtic Queens           0-4 AmeZam
Panzer Queens                 3-0 Football Chance
Pataaki Girls                 1-3 Choma Warriors Academy
Play It Forward               5-1 Shining Liso
[Nov 5]
New Star Queens Academy       1-3 BUSA Queens

Round 5 
[Nov 11]
Panzer Queens                 3-3 Chainda Bombers Queens
Football Chance               1-1 Kafue Celtic Queens
BUSA Quens                    2-4 Play It Forward
AmeZam                        3-1 New Star Queens Academy
Progress SC                   1-2 Pataaki Girls
[Dec 23]
Shining Liso                  1-1 ZedPro
[Dec 30]
Choma Warriors                3-0 KAMISA Girls

Round 6 
[Nov 17]
Chainda Bombers Queens        2-2 Choma Warriors Academy
[Nov 18]
Play It Forward Queens        2-1 AmeZam
Kafue Celtic Queens           1-1 Panzer Queens
KAMISA Girls                  2-0 Progress SC
ZedPro                        1-1 BUSA Queens 
New Stars Queens              2-2 Football Chance 
[Nov 19]
Pataaki Girls                 5-1 Shining Liso Girls 

Round 7
[Nov 25]
BUSA Queens                   2-2 Pataaki Girls
Kafue Celtic Queens           3-0 Chainda Bombers Queens
Panzer Queens                 2-0 New Star Queens
Progress SC                   1-3 Choma Warriors
Shining Liso                  2-3 KAMISA Girls   
[Nov 26]
AmeZam                        1-2 ZedPro
Football Chance               1-3 Play It Forward

Round 8
[Dec 2]
ZedPro                        2-1 Football Chance
Play It Forward               1-3 Panzer Queens
Pataaki Girls                 1-0 AmeZam
New Star Queens               2-2 Kafue Celtic Queens
KAMISA Girls                  2-1 BUSA Queens
Chainda Bombes Queens         2-1 Progress SC
[Feb 21]
Choma Warriors                6-0 Shining Liso

Round 9
[Dec 9]
AmeZam                        3-1 KAMISA Girls
BUSA Queens                   0-1 Choma Warriors
Kafue Celtic Queens           0-5 Play It Forward
New Star Queens               1-1 Chainda Bombers Queens
Shining Liso                  0-5 Progress SC
[Dec 14]
Football Chance               0-1 Pataaki Girls
[Feb 22]
Panzer Queens                 1-2 ZedPro

Round 10 
[Dec 16]
ZedPro                        4-1 Kafue Celtic Queens           
Progress SC                   2-0 BUSA Queens                   
Play It Forward               5-0 New Star Queens               
KAMISA Girls                  2-0 Football Chance               
Chainda Bombers Queens        3-2 Shining Liso                  
[Dec 17]
Choma Warriors                2-0 AmeZam                        
[date?]
Pataaki Girls                 0-0 Panzer Queens                 

Round 11
[Jan 6]
New Star Queens               1-0 ZedPro                        
Kafue Celtic Queens           2-3 Pataaki Girls                 
Football Chance               0-3 Choma Warriors                
BUSA Queens                   1-0 Shining Liso                  
[Jan 7]
AmeZam                        2-1 Progress SC                   
Play It Forward               2-1 Chainda Bombers Queens        
[Apr 6]
KAMISA Girls                  3-0 Panzer Queens

Round 12 [Jan 13]
Chainda Bombers Queens        1-1 BUSA Queens
KAMISA Girls                  0-0 Kafue Celtic Queens
Shining Liso                  2-3 AmeZam
ZedPro                        1-3 Play It Forward
Progress SC                   2-1 Football Chance
[Feb 28]
Choma Warriors Academy        0-1 Panzer Queens
[Apr 3]
Pataaki Girls                 n/p New Star Queens Academy

Round 13
[Jan 20]
Panzer Queens                 3-1 Progress SC
New Star Queens               0-2 KAMISA Girls
Kafue Celtic Queens           1-3 Choma Warriors Academy
Chainda Bombers Queens        2-2 ZedPro
AmeZam                        2-1 BUSA Queens
Play It Forward               awd Pataaki Girls                 [Pataaki dns; awarded 3-0]
[Apr 1]
Football Chance               1-1 Shining Liso

Round 14
[Jan 27]
Play It Forward               3-0 KAMISA Girls
New Star Queens               1-3 Choma Warriors Academy
Kafue Celtic Queens           3-3 Progress SC
Chainda Bombers Queens        3-0 AmeZam
ZedPro                        3-0 Pataaki Girls
[Jan 28]
Panzer Queens                 3-0 Shining Liso
[Mar 14]
Football Chance               1-0 BUSA Queens

Round 15
[Feb 21]
AmeZam                        1-0 Football Chance 
[Mar 6]
Pataaki Girls                 2-2 Chainda Bombers Queens
[Mar 13]
Shining Liso                  0-0  Kafue Celtic Queens 
[Mar ?]
Progress SC                   0-2 New Star Queens
[Apr 4]
Choma Warriors                1-1 Play It Forward Queens
[Apr 15]
Panzer Queens                 3-0 BUSA Queens
[Mar 20]
KAMISA Girls                  1-2 ZedPro

Round 16
[Feb 10]
ZedPro                        1-0 Choma Warriors
Pataaki Girls                 2-1 KAMISA Girls
Panzer Queens                 0-3 AmeZam
New Star Queens               0-1 Shining Liso
Kafue Celtic Queens           1-1 BUSA Queens
Chainda Bombers Queens        2-0 Football Chance
[Apr 27]
Progress SC                   n/p Play It Forward 

Round 17
[Feb 17]
Shining Liso                  0-4 Play It Forward
Progress SC                   0-1 ZedPro
Football Chance               1-2 Panzer Queens
Choma Warriors                2-1 Pataaki Girls
BUSA Queens                   1-2 New Star Queens
AmeZam                        2-1 Kafue Celtic Queens
[Feb 18]
KAMISA Girls                  2-2 Chainda Bombers Queens

Round 18 [Feb 24]
ZedPro                        0-0 Shining Liso
Play It Forward               3-0 BUSA Queens
Pataaki Girls                 1-1 Progress SC
New Star Queens               2-1 Amezam
KAMISA Girls                  1-6 Choma Warriors Academy
Kafue Celtic Queens           4-0 Football Chance
Chainda Bombers Queens        2-1 Panzer Queens

Round 19 [Mar 2]
Shining Liso                  0-2 Pataaki Girls
Progress SC                   4-1 KAMISA Girls
Panzer Queens                 3-0 Kafue Celtic Queens
Football Chance               1-2 New Star Queens
Choma Warriors Academy        0-1 Chainda Bombers Queens
BUSA Queens                   2-1 ZedPro
AmeZam                        2-1 Play It Forward

Round 20 [Mar 9]
ZedPro                        0-1 AmeZam
Play It Forward Queens        1-0 Super Chance
Pataaki Girls                 1-0 BUSA Queens
Choma Warriors Academy        1-0 Progress SC
Chainda Bombers Queens        3-1 Kafue Celtic Queens
New Star Queens               3-0 Panzer Queens
KAMISA Girls                  0-3 Shining Liso  

Round 21 [Mar 16]
Shining Liso                  2-2 Choma Warriors Academy
Progress SC                   0-2 Chainda Bombers Queens
Panzer Queens                 0-3 Play It Forward Queens
Kafue Celtic Queens           2-1 New Star Queens
Football Chance               1-2 ZedPro
BUSA Queens                   4-2 KAMISA Girls
AmeZam                        4-3 Pataaki Girls

[Mar 23]
Choma Warriors                3-0 BUSA Queens

Round 24?
[Mar 23]
Panzer Queens                 3-0 KAMISA Girls 
[Apr 6]
Pataaki Girls                 1-1  Kafue Celtic Queens
Chainda Bombers Queens        0-2 Play It Forward
Choma Warriors Academy        3-0 Football Chance
Progress SC                   1-2 AmeZam
Shining Liso                  0-2 BUSA Queens
ZedPro                        2-1 New Star Queens Academy

Round 25?
[Apr 10]
BUSA Queens                   1-1 Chainda Bombers Queens
[Apr 13]
AmeZam                        5-0 Shining Liso
Football Chance               0-5 Progress SC
New Star Queens               0-0 Pataaki SC
Panzer Queens                 1-2 Choma Warriors Academy
Play It Forward               3-0 ZedPro
Kafue Celtic Queens           1-2 KAMISA Girls

Round 26 [Apr 20]
BUSA Queens                   1-0 AmeZam 
Choma Warriors Academy        0-0 Kafue Celtic Queens
KAMISA Girls                  0-2 New Star Queens Academy 
Pataaki Girls                 2-1 Play It Forward
Shining Liso                  3-0 Football Chance
ZedPro                        2-0 Chainda Bombers Queens
Progress SC                   3-0 Panzer Queens

Table:

 1.Play It Forward Queens (Livingstone)     25  18  4  3  62-18  58  [R]  Promoted
 2.Choma Warriors Academy                   26  17  6  3  54-16  57  [P]  Promoted
-------------------------------------------------------------------
 3.AmeZam FC Queens (Lusaka)                26  17  0  9  47-31  51
 4.ZedPro (Lusaka)                          26  13  6  7  34-27  45
 5.Panzer Queens (Chipata)                  26  13  3 10  39-34  42
 6.Chainda Bombers Queens                   26  10 11  5  39-33  41
 7.Pataaki Girls (Lusaka)                   25  11  7  7  34-31  40
 8.New Star Queens Academy (Lusaka)         25   8  8  9  29-32  32
 9.KAMISA Girls (Kabwe)                     26   9  5 12  34-51  32  [P]
10.Progress SC (Lusaka)                     25   8  5 12  37-32  29  [R]
11.BUSA Queens (Lusaka)                     26   7  6 13  29-41  27  [R]
12.Kafue Celtic Queens                      26   4 10 12  29-47  22
-------------------------------------------------------------------
13.Shining Liso Star Girls FC (Lusaka)      26   3  6 17  20-59  15       Relegated 
14.Football Chance (Lusaka)                 26   2  3 21  15-50   9       Relegated


FAZ Women's Provincial Leagues

Provincial Stage

Provincial Stage

Central Province | Copperbelt | Eastern Province | Luapula | Lusaka |
Muchinga | Northern Province | Southern Province | Western Province

Central Province 2023/24

Table (Mar 22):
 
 1.Driven Queens                            20  18  0  2  77- 8  54
-------------------------------------------------------------------
 2.Kohima Crested Queens                    20  14  4  2  51-11  46
 3.Kapiri United Girls                      21  14  4  3  36-13  46
 4.Blue Young Stars                         21  13  2  6  43-23  41
 5.Bwacha Pirates Girls                     20  11  3  6  27-22  36
 6.Young Royal Girls                        20  10  2  8  42-33  32
 7.Lunchu All Stars Queens                  20  10  1  9  23-25  31
 8.Chibombo Hotspurs Queens                 17   8  6  3  27-11  30
 9.Kabwe Queens                             21   7  6  8  30-23  27
10.Mukonchi Swallows Queens                 20   7  4  9  17-21  25
11.Zayellow Queens                          19   5  6  8  16-20  23
12.Dew Queens                               21   5  6 10  13-31  21
13.Katondo Queens                           21   3  7 11  18-30  16 
14.Bwacha Lioness                           19   5  1 13  22-44  16
--------------------------------------------------------------------
15.Kasosolo Girls                           19   5  0 14  26-82  15
16.Kapiri Turn Off Queens                   21   4  2 15  13-55  14
17.Young Raiders Girls                      20   2  3 15  11-40   9

Source: https://www.facebook.com/fazcentralprovince/

Copperbelt 2023/24

Zone A 

Round 1 ppd

Round 2
[Nov 11]
Ingwe Girls                   w/o Golden Lay Girls              [awarded 3-0]
Tug Argan Snipers Girls       o/w Candice Girls Academy         [awarded 0-3]
Miracle Rangers               2-0 Kalulushi Modern Stars Queens
Ministry of Health N.         o/w Luanshya Arts & Sports        [awarded 0-3]
[tba]
Fibunde Queens                 -  Kwacha Queens

Round 3 [Nov 19]
Kwacha Queens                 2-0 Golden Lay Girls
Fibunde Queens                w/o Tug Argan Snipers Girls       [awarded 3-0]
Kalulushi Modern Stars        1-2 Ingwe Girls 
Candy Girls Academy          14-0 Ministry of Health Nursing
Luanshya Arts & Sports        0-1 Miracle Rangers

Table:

 1.Candice Girls Academy                     2   2  0  0  17- 0   6
-------------------------------------------------------------------
 2.Ingwe Girls                               2   2  0  0   5- 1   6
 3.Miracle Rangers                           2   2  0  0   3- 0   6
 4.Fibunde Queens                            1   1  0  0   3- 0   3 
-------------------------------------------------------------------
 5.Luanshya Arts & Sports                    2   1  0  1   3- 1   3 
 6.Kwacha Queens                             1   1  0  0   2- 0   3
 7.Kalulushi Modern Stars Queens             2   0  0  2   1- 4   0
 8.Golden Lay Girls                          2   0  0  2   0- 5   0
 9.Tug Argan Snipers Girls                   2   0  0  2   0- 6   0
10.Ministry of Health Nursing                2   0  0  2   0-17   0

Round 4 [Nov 26]
Miracle Rangers               3-0 Candice Girls Academy

Round 7 [Dec 19]
Candice Girls Academy         4-1 Kalulushi Modern Stars
Kwacha Queens                 3-1 Luanshya Arts & Sports 

Round 8  [Dec 23]
Luanshya Arts & Sports        3-1 Candice Girls Academy

Round 9 [Dec 30]
Kwacha Queens                 1-2 Candice Girls Academy

Round 10
Fibunde Queens                1-4 Candice Girls   

Round 11
Candice Girls                 w/o Tug Argan Snipers

Round 12 [Feb 17]
Min. of Health Nursing Stars  0-5 Candice Girls

Round 13 [Feb 24]
Candice Girls                 1-0 Miracle Queens

Round 14 [Mar 2]
Ingwe Girls                    -  Candice Girls

Round 15 [Mar 9] 
Candice Girls                 2-1 Golden Lay

Round 16 [Mar 18]
Kalulushi Modern Queens       1-5 Candice Girls

Round 17 [Mar 23]
Candice Girls                 3-1 LASA

Round 18 [Mar 30]
Candice Girls                 0-3 Kwacha Queens

Source: https://www.facebook.com/cdysa/ 

Eastern Province

Round 1 [Nov 11]
Katete Queens                 2-0 Fort Jamesons Fighters
Mchenga Queens                4-3 Rusal Sports Foundation
Sinda Queens                  1-3 Mambwe Town Council
Valley Queens                 1-1 Eastern Queens
Euni Queens Nyimba            1-2 Smiling Kids Queens
Ethembeni Girls               3-6 TFLSA Petauke Queens
Chadiza Council Queens        0-3 Chadiza Police Queens

Round 2 [Nov 18]
Mambwe Town Council           0-2 Katete Queens
Rural Sports Foundation       0-2 Sinda Queens
Fort Jamesons Fighters        0-0 Valley Queens
Smiling Kids Queens           1-1 Mchenga Queens
TFLSA Petauke Queens          2-2 Euni Queens Nyimba  
Chadiza Police Queens         w/o Ethembeni Girls               [awarded 3-0]
Easern Queens                 6-0 Chadiza Council Queens 

Round 3 [Nov 25]
Eastern Queens                1-0 Fort Jamesons Fighters
Valley Queens                 5-1 Mambwe Town Council
Sinda Queens                  1-1 Smiling Kids
Katete Queens                 3-0 Rural Sports Foundation   
Chadiza Council Queens         -  Ethembeni Girls
Euni Queens Nyimba            3-0 Chadiza Police Queens
Mchenga Queens                0-1 TFLSA Petauke Queens

Round 14 [Mar 9]
Chadiza Police Queens         2-1 Chadiza Council
Eastern Queens                0-0 Valley Queens
Fort Jameson Fighters         n/p Katete Queens
Mambwe Council                awd Sinda Queens                  [awarded 3-0]
Smiling Kids Queens           awd Nyimba Euni Queens            [awarded 3-0]
Rural Sports Foundation       1-0 Mchenga Women
TFLSA Petauke Queens          bye

Table:
 
 1.Eastern Queens                           18  10  6  2  33-14  36
 2.Mchenga Queens                           17  11  2  4  33-14  35
 3.Katete Queens                            18  10  5  3  23- 7  35
 4.Mambwe Town Council                      16  11  2  3  27-14  35
 5.Valley Queens                            17   9  6  2  29-10  33
 6.TFLSA Petauke Queens                     16   7  4  5  27-20  25
 7.Rural Sport Academy                      17   7  2  8  20-24  23
 8.Euni Queens Nyimba                       14   5  5  5  18-18  20
 9.Chadiza Council Queens                   14   5  4  5  16-24  19
10.Smiling Kids Queens                      18   5  3 10  18-25  18
11.Fort Jameson's Ladies                    16   4  5  7  16-18  17
12.Chadiza Police Queens                    17   4  1 12  13-27  13
13.Sinda Queens                             18   3  3 12  12-31  12
14.Ethembeni Girls                          13   0  0 13   3-42   0 

Sources: https://www.facebook.com/groups/1059625347399273
         https://www.facebook.com/groups/2089037961305423/

Luapula Province

Samfya Zone

Round 1 [Jan 18]
Chipembele Police Queens       -  Mansa Prisons Queens
Samfya Rockets Women          bt  Bangweulu Queens 
Musaila Queens of All Stars    -  Chalwe Queens
Jet Kabanga                    -  Milemu Tigers Queens 
Bible School Ladies            -  Pumaca Queens
Chinweshiba Queens             -  Musumba Women 
 
Round 2
[Jan 21]
Mansa Prisons Queens          4-0 Musaila Queens of All Stars  
Bangweulu Queens              0-6 Chipembele Police Queens
Chalwe Queens                 1-2 Bible School Ladies  
Musumba Women                 3-0 Jet Kabanga
Pumaca Queens                 w/o Chinweshiba Queens            [awarded 3-0]
[Jan 24]
Milemu Tigers Queens          1-2 Samfya Rockets Women

Round 3 [Jan 28]
Chipembele Police Queens      2-0 Musaila Queens of All Stars 
Bangweulu Queens               -  Milemu Tigers Queens
Bible School Ladies            -  Mansa Prisons Queens
Samfya Rockets Women          7-0 Musumba Queens
Chinweshiba Queens             -  Chalwe Queens
Jet Kabanga                   6-0 Pumaca Queens

Round 4 [Feb 4]
Musaila Queens                0-0 Bible School Queens
Musumba Queens                6-0 Bangweulu Queens
Milemu Tigers Queens          0-1 Chipembele Police Queens
Pumaca Queens                 o/w Samfya Rockets Women          [awarded 0-3]
Chalwe Queens                 0-1 Jet Kabanga
Mansa Prisons Queens          w/o Chinweshiba Queens            [awarded 3-0]

Round 5 [Feb 11]
Samfya Rockets Women          bt  Chalwe Queens    
Chipembele Police Queens       -  Bible School Queens 
Milemu Tigers Queens           -  Musumba Women
Chinweshiba Queens             -  Musaila Queens of All Stars 
Bangweulu Queens               -  Pumaca Queens
Jet Kabanga                    -  Mansa Prisons Queens

Round 6 [Feb 18]
Mansa Prisons Leopards        0-2 Samfya Rockets Women
Bible School Ladies           1-0 Chinweshiba Queens
Pumaca Queens                 o/w Milemu Tigers Queens          [awarded 0-3]
Musaila Queens                0-3 Jet Kibanga
Chalwe Queens                 0-1 Bangweulu Queens
Musumba Queens                ppd Chipembele Police Queens 

Round 7 [Feb 25]
Chipembele Police Queens      w/o Chinweshiba Queens            [awarded 3-0]
Musumba Women                 w/o Pumaca Queens                 [awarded 3-0]
Jet Kabanga                   1-1 Bible School Ladies
Milemu Tigers Queens          2-0 Chalwe Queens
Samfya Rockets Queens         4-1 Musaila Queens of All Stars
Bangweulu Queens              1-0 Mansa Prisons Queens 
 
Round 8 [Mar 3]
Pumaca Queens                 0-3 Chipembele Police Queens
Chinweshiba Queens            0-1 Jet Kabanga
Chalwe Queens                 abd Musumba Women
Bible School Ladies           1-2 Samfya Rockets Women
Mansa Prisons Queens          0-0 Milemu Tigers Women
Musaila Queens                0-2 Bangweulu Queens

Round 9 [Mar 10]
Chipembele Police Queens      4-0 Jet Kabanga
Pumaca Queens                 n/p Chalwe Queens
Samfya Rockets Women          2-0 Chinweshiba Queens
Musumba Women                 1-0 Mansa Prisons Queens
Bangweulu Queens              0-1 Bible School Ladies
Milemu Tigers Queens          4-0 Musaila Queens of All Stars 

Table:

 1.Samfya Rockets Women                      9   9  0  0  27- 3  27
-------------------------------------------------------------------
 2.Chipembele Police Queens                  9   7  1  1  23- 3  22
 3.Milemu Tigers Queens FC                   9   6  1  2  21- 3  19
 4.Musumba Wimen                             8   6  0  2  17-11  18
 5.Bible School Ladies                       9   4  4  1   9- 6  16
 6.Jet Kabanga                               9   4  2  3  13-13  14
 7.Bangweulu Queens                          9   4  0  5   7-17  12 
 8.Mansa Prisona Queens FC                   9   2  3  4  10- 8   9
 9.Chatwe Queens FC                          6   1  0  5   4- 9   3
10.Pumaca Queens FC                          7   1  0  6   3-21   3
-------------------------------------------------------------------
11.Musaila Queens of All Stars               9   0  2  7   1-23   2
12.Chinweshiba Queens FC                     9   0  1  8   0-18   1

Round 10 [Mar 17]
Chalwe Queens                 2-8 Chipembele Police Queens
Jet Kabanga                   lt  Samfya Rockets Women   
Mansa Prisons Queens          5-1 Pumaca Queens 
Chinweshiba Queens            lt  Bangweulu Queens  
Musaila Queens                 -  Musumba Women 
Bible School Ladies           lt  Milemu Tigers Queens

Round 11
[Mar 24]
Chipembele Police Queens      1-2 Samfya Rockets Women    

Round 12 
[Mar 31]
Chipembele Police Queens      1-0 Mansa Prisons Queens
[Apr 1]
Bangweulu Queens              0-2 Samfya Rockets Queens 

Round 13 [Apr 7]
Chipembele Police Queens      4-1 Bangweulu Queens  
Samfya Rockets Queens          -  Milemu Tigers Queens
Musaila All Stars Queens       -  Mansa Prisons Queens
Bible School Ladies            -  Chalwe Queens
Jet Kabanga                    -  Musumba Women
Chinweshiba Queens             -  Pumaca Queens

Round 15 [Apr 21]
Chipembele Police Queens       -  Milemu Tigers
Samfya Rockets                 -  Pumaca Queens
Bible School Ladies            -  Musaila All Stars Queens
Bangweulu Queens               -  Musumba Women
Chinweshiba Queens             -  Mansa Prisobns Queens
Jet Kasbanga                   -  Chalwe Queens

Round 16 [Apr 28]
Bible School Ladies           0-4 Chipembele Police
Musumba Women                 n/p Milemu Tigers Queens
Musaila Queens of All Stars   o/w Chinweshiba Queens            [awarded 0-3]
Pumaca Queens                 o/w Bangweulu Queens              [awarded 0-3]
Mansa Prisons Queens          0-1 Jet Kabanga
Chalwe Queens                 0-6 Samfya Rockets Women

Round 18?
[May 12]
Bangweulu Women               2-0 Mansa Prison Queens 
Mansa Prison Queens           0-4 Chipembele Police Queens      [abandoned in 35', completed May 15] 

Round 19 [May ?]
Samfya Rockets Women          8-1 Bible School Ladies 
Mansa Prison Queens            -  Milemu Tiger Queens
 
Round 20 [May 26]
Jet Kabanga                   0-0 Chipembele Police Queens
Chinweshiba Queens            0-9 Samfya Rockets Women
Bible School Ladies           1-0 Bangweulu Queens
Mansa Prisons Queens          w/o Musumba Women                 [awarded 3-0]
Musaila All-Stars Queens      0-3 Milemu Tigers Queens
Chalwe Queens                 w/o Pumaca Queens                 [awarded 3-0]

Champions: Samfya Rockets Women 

Source: https://www.facebook.com/groups/665498680197837/

Lusaka Province

Lusaka Province League 2023/24 

Division 1

NB: round 1 played after round 6

Round 2
[Sep 16]
Chibolya Queens               2-0 ZEDPRO Sports Academy
Young Green Buffaloes Girls   2-0 Misisi Queens United
Garden Youth Academy          0-0 Terence Soccer Academy
Victorious United K-Town      0-2 Chikonaty Academy 
Chirundu United Queens        5-0 Mopeace FC
Radar Queens                  3-0 Mungu United Gazelles         [possibly awarded]
Marvellous Girls              2-0 Chilenje Shinning Stars
[Sep 17]
Twikatane Queens              1-0 Lusaka Red Lions Queens
Young YASA Academy            1-1 New Star Queens

Round 3
[Sep 23]
Lusaka Red Lions Queens       1-1 Victorious United K-Town
Terence Soccer Academy        1-4 Radar Queens
Chikonaty Academy             1-1 Garden Youth Academy
ZEDPRO Sports Academy         1-1 Mopeace FC
[Sep 24]
Chilenje Shinning Stars       0-4 Young Green Buffaloes Girls
Misisi Queens United          2-1 Chirundu United Queens
New Stars Queens              0-0 Twikatane Queens 
Chibolya Queens               0-0 Young YASA Academy
Mungu United                  1-3 Marvellous Girls

Round 4
[Sep 30]
Victorious United K-Town      0-2 New Stars Queens
Garden Youth Academy          3-1 Lusaka Red Lions Queens
Twikatane Queens              1-0 Chibolya Queens
Marvellous Girls              4-1 Terence Soccer Academy
Mopeace FC                    1-1 Misisi Queens United
Radar Queens                  1-4 Chikonaty Academy
Chirundu United Queens        w/o Chilenje Shinning Stars       [awarded 3-0] 
[Oct 1]
Young YASA Academy            1-0 ZEDPRO Sports Academy
Young Green Buffaloes Girls   1-1 Mungu United 

Round 5
[Oct 7]
Chibolya Queens               3-1 Victorious United
Terence Soccer Academy        1-1 Young Green Buffaloes Girls
Lusaka Red Lions              0-2 Radar Queens
ZedPro Sports                 2-0 Misisi Queens
Chikonaty Academy             5-0 Marvellous Girls 
[Oct 8]
Chilenje Shinning Stars       0-2 Mopeace FC
Young YASA Queens             0-1 Twikatane Queens
Mungu United                  0-2 Chirundu United Queens
New Stars Queens              3-0 Garden Youth Academy

Round 6 
[Oct 14]
Mopeace FC                    6-0 Mungu United
Garden Youth Academy          0-1 Chibolya Queens
Young Green Buffaloes         0-2 Chikonaty Academy
Victorious United             0-2 Young YASA Queens
Radar Queens                  0-1 New Star Queens
Twikatana Queens              0-0 ZedPro Sports Academy
Marvellous Girls              0-0 Lusaka Red Lions
Chirundu United Queens        3-0 Terence Soccer Academy
[Oct 15]
Misisi Queens                 4-0 Chilenje Shinning Stars

Round 1 [postponed from Sep 10]
[Oct 18]
ZEDPRO Sports Academy         0-0 Chirundu United Queens
Lusaka Red Lions              0-1 Young YASA Academy
Misisi Queens United          0-0 Marvelous Girls
Chikonaty Academy             1-1 Twikatane Queens 
Chilenje Shinning Stars       0-1 Radar Queens
Terence Soccer Academy        2-2 Victorious United K-Town
Mungu United Gazelles         1-3 Garden Youth Academy
[tba]
New Star Queens                -  Chibolya Queens
Mopiece FC                     -  Young Green Buffaloes Girls

Round 7-8 ppd?

Round 9 
[Nov 4]
Young YASA Academy            1-0 Marvellous Girls
Lusaka Red Lions Queens       1-3 Mopeace FC
ZedPro Sports Academy          -  Mungu United Gazelles
Chikonaty Academy             5-0 Misisi Queens United
Twikatane Queens              1-1 Radar Queens
Chibolya Qeens                0-1 Young Green Buffaloes Girls
[Nov 5]
Terence Soccer Academy        3-2 Chilenje Shinning Stars
New Star Queens               0-2 Chirundu United Queens
Victorious United             0-0 Garden Youth Academy 

NB: Terence Soccer Academy were renamed Trust Soccer Academy

Round 10 [Nov ?]
Mopeace                       4-0 New Star Queens
Garden Youth                  1-2 ZEDPRO Sports Academy
Radar Queens                  2-0 Victorious United 
Chirundu United Queens        0-0 Chibolya Queens
Marvellous Girls              0-2 Twikatane Queens
Chilenje Shining Stars        1-1 Chikonaty Academy
Misisi Queens                 3-0 Lusaka Red Lions
Mungu United Gazelles         1-1 Trust Soccer Academy  
Green Buffaloes Girls         2-0 Young YASA Academy

Round 11
[Nov 18]
Garden Youth                  1-1 Radar Queens
Lusaka Red Lions              3-1 Chilenje Shining Stars
ZEDPRO Sports Academy         2-0 Trust Soccer Academy
Young YASA Academy            0-3 Chirundu United Queens
Chibolya Queens               3-0 Mopeace 
Twikatane Queens              1-1 Green Buffaloes Girls
[Nov 19]
New Star Queens               0-1 Misisi Qeens
Chikonaty Academy             awd Mungu United Gazelles         [awarded 3-0]
Victorious United             1-0 Marvellous Girls

Round 12 [possibly postponed due to inclement weather]
[Nov 25]
Mopeace FC                     -  Young YASA Academy
Yoiung Green Buffaloes         -  Victorious United
Chirundu United Queens         -  Twikatane Queens
Radar Queens                   -  ZEDPRO Soports Academy
Marvellous Girls               -  Garden Youth
[Nov 26]
Chilenje Shining Stars         -  New Star Queens 
Misisi Queens United           -  Chibolya Queens
Mungu United Gazelles          -  Lusaka Red Lions
[Nov 29]
Trust Soccer Academy           -  Chikonaty Academy

Round 13 [Dec 2,3]
Young YASA                    1-1 Misisi Queens
Chibolya Queens               3-0 Chilenje Shinning Stars
Lusaka Red Lions              0-0 Trust Soccer Academy
Victorious United             0-1 Chirundu United Queens
Radar Queens                  2-3 Marvellous Girls
ZEDPRO                        0-0 Chikonaty Academy
KK Stars                      awd Mungu United Gazelles         [awarded 3-0]
Garden Youth                  awd Young Green BUffaloes         [awarded 3-0]

Round 14 ppd?

Round 15 [Dec 17?]
Radar Queens                  1-0 Chirundu United Queens
Chibolya Queens               0-2 Trust Soccer Academy
Young YASA Academy            3-0 Mungu United Gazelles
KK Stars                      1-3 Chikonaty Academy 
Victorious United             1-3 Misisi Queens
ZEDPRO Sports Academy         awd Red Lions                     [awarded 3-0]
Garden Youth Academy          0-1 Mopeace FC
Twikatane Queens             14-0 Chilenje Shinning Stars 

Moved Match Round 16 [Mar 12]
Trust Soccer Academy           -  Young YASA

Round 20
[Feb 17]
Garden Youth Academy          1-3 Chikonaty Academy
Young Green Buffaloes          -  Chilenje Shinning SA
Moopeace FC                    -  ZEDPRO Sports Academy
Radar Queens                   -  Trust Soccer Academy
Chirundu United Queens         -  Misisi Queens United
Marvellous Girls               -  Mungu United Gazelles
Victorious United              -  Lusaka Red Lions
[Feb 18]
Young YASA                     -  Chibolya Queens
Twikatane Queens               -  KK Stars 

Round 21 [Feb 24?]
Terence Soccer Academy        1-2 Marvellous Girls
Chibolya Queens               0-0 Twikatane Queens
KK Stars                      0-0 Victorious United
Chikonaty Academy             0-0 Radar Queens
Red Lions Queens              0-1 Garden Youth Academy
ZedPro Sports                 0-0 Young YASA Queens
Chilenje Shining Stars        1-2 Chirundu United Queens
Misisi Queens                 1-3 MoPeace
Mungu United Gazelles         0-9 Young Green Buffaloes 

Round 23 [Mar 9]
Young YASA Queens              -  Victorious United
ZedPro Sports                  -  Twikatane Queens
KK Stars                       -  Radar Queens
Red Lions Queens               -  Marvellous Girls 
Chikonaty Academy              -  Young Green Buffaloes
Mungu United                   -  MoPeace
Chibolya Queens                -  Garden Youth Academy

Round 26 [Mar 24?]
ZedPro Sports                 2-4 Victorious United
Chikonaty Academy             0-0 MoPeace
Red Lions Queens              1-0 Chirundu United Queens
Trust Soccer Academy          0-1 Misisi Queens
KK Stars                      0-0 Young Green Buffaloes
Young YASA Queens             0-2 Radar Queens
Chibolya Queens               2-0 Marvellous Girls
Twikatane Queens              1-0 Garden Youth Academy
Mungu United                  o/w Chilenje Shining Stars        [awarded 0-3]

Round 28 [Apr 14]
MoPeace                       0-1 Chibolya Queens
Chilenje Shining Stars        0-0 Red Lions Queens
Misisi Queens                 2-0 KK Stars
Chirundu United Queens        w/o Young YASA Queens             [awarded 3-0]
Radar Queens                  1-1 Garden Youth Academy
Mungu United                  o/w Chikonaty Academy             [awarded 0-3]
Trust Soccer Academy          1-3 ZedPro Sports
Marvellous Girls              3-1 Victorious United
Young Green Buffaloes         0-0 Twikatane Queens

Round 29 [Apr 21]
Chikonaty                     1-1 Trust Soccer Academy
Red Lions Queens              w/o Mungu United Gazelles         [awarded 3-0]
Twikatane Queens              1-2 Chirundu United Queens
Garden Youth Academy          1-0 Marvellous Girls
Chibolya Queens               1-2 Misisi Queens
Victorious United             1-1 Young Green Buffaloes
KK Stars                      w/o Chilenje Shining Stars        [awarded 3-0]

Round 34
[May 25]
Chiconaty Academy             4-2 Young YASA Queens

Table:

 1.Chikonaty Academy                        34  26  8  0  66-14  86 Champions  
-------------------------------------------------------------------
 2.Misisi Queens                            32  21  4  7  49-24  67
 3.MoPeace                                  32  19  7  6  68-25  64
 4.Young GBFC Girls                         31  18  9  4  71-20  63
 5.Chirundu United Queens                   32  19  6  7  53-20  63
 6.Radar Queens                             31  17  7  7  53-27  58
 7.Twikatane Queens                         32  13 12  7  45-16  51
 8.Chibolya Queens                          32  15  6 11  38-29  51 
 9.Garden Youth Queens                      32  11  9 12  27-25  42
10.ZedPro Sports                            30  10 11  9  37-33  41
11.Young YASA Queens                        34   9 11 14  28-41  38    
12.Marvellous Girls                         31  10  7 14  35-40  37
13.KK Stars Queens                          32   8  7 17  26-39  31
14.Victorious United                        32   7  9 16  27-48  30
-------------------------------------------------------------------
15.Red Lions Queens                         32   7  9 16  26-49  30
16.Terence Soccer Academy Queens            32   6  7 19  38-58  25
17.Chilenji Girls                           32   4  3 25  18-91  15 Relegated
18.Mungu United                             31   0  2 29   4-100  2 Relegated

Division 2

Round 1
[Oct 14]
Rockfield                     1-2 Young BUSA Queens
Kenani Sports Foundation      0-1 Young Luyando Foundation
Automotive Girls              0-4 Nampundwe Queens
Losa FC                        -  KK Stars Academy
[Oct 15]
Ham FC                        0-1 Mtemdere United Sports Academy (MUSA)
Moving Eagles                 3-3 Sporting Lusaka
Emmanuel Stars                1-0 Supershine Girls
Jumbe Sports Queens           0-3 State House Queens

Table:

 1.State House                              18  16  0  2  73-11  48
 2.Jumbe Sports Queens                      19  12  3  4  36-14  39 
 3.Nampundwe Queens                         17  11  4  2  49- 8  37
-------------------------------------------------------------------
 4.Kenani SF                                19  11  4  4  34-19  37 
 5.Young BUSA                               17  11  2  4  30-16  35
 6.Young Luyando                            16   8  4  4  28-15  28
 7.Mtendere United                          17   7  4  6  27-20  25
 8.Moving Eagles                            19   7  4  8  30-28  25
 9.Automotive Girls                         18   6  4  8  15-29  22
10.KK Stars                                 10   6  2  2  29- 7  20
11.Ham FC                                   17   5  2 10  12-52  17   
12.Emmanuel Stars                           16   4  3  9  12-34  15
13.Super Shine                              17   3  3 11  11-28  12 
-------------------------------------------------------------------
14.Sporting Lusaka                          17   1  7  9  18-38  10
15.Rockfield                                19   2  2 15  15-52   8
16.Losa FC                                  14   1  0 13   6-54   3

Round 22 
[Apr 21]
Moving Eagles Academy          -  Jumbe Sports Queens

Top Table:
 1.State House
 2.Jumbe Sports Queens
  .
10.Moving Eagles Academy

Muchinga

Zone A

Round 1 [Sep ?]
Nakonde ZESCO Market          0-6 Nakonde Super Stars
Nakonde Tigers                0-5 Nakonde Titans Women 
Other matches ppd 

Round 2
[Sep 30]
Mwenzo Queens Academy          -  Blue Stars
Nakonde Super Stars            -  Wulongo Queens
[Oct 1]
July Queens                   lt  JJ Queens Academy
Nakonde Titans Women          6-0 Nakonde ZESCO Market
Ponga FC                      bye Nakonde Tigers  

Round 4
[Oct 14]
Nakonde Super Stars           0-0 Blue Stars
JJ Queens Academy            12-0 Nakonde Tigers
[Oct 15]
Nakonde Titans Women          0-0 Mwenzo Queens Academy
July Queens                   1-0 Nakonde ZESCO Market
Ponga Women                   bye Wulongo Queens 

Round 5 
[Nov 4]
Blue Stars                   10-0 Nakonde Tigers                [inferred; possibly 8-0]
Nakonde Super Stars           0-1 Nakonde Titan Women
[Nov 5]
Nakonde ZESCO Market          1-1 JJ Queens Academy
Wulongo Queens                3-0 July Queens
Mwenzo Queens Academy         n/p Ponga Women

Round 6 
[Nov 11]
JJ Queens                     4-0 Wulongo Queens
July Queens                   o/w Mwenzo Queens Academy         [awarded 0-3]
[Nov 12] 
Nakonde Titans                2-0 Blue Stars
Nakonde Tigers                1-1 Nakonde ZESCO Market          
Ponga Queens                  bye Nakonde Super Stars

Moved Matches [dates and home/away unclear]
Nakonde Super Stars           3-0 July Queens                   [presumably awarded]
Blue Stars FC Nakonde         1-1 Nakonde ZESCO Market          
Nakonde Tigers                2-1 Wulongo Queens                

Table (Feb 5):

 1.Mwenzo Queens Academy                    15  12  3  0  67- 2  39
 2.Nakonde Titans Women                     14  12  2  0  54- 0  38
 3.Nakonde Super Stars                      13   8  3  2  38- 5  27
 4.JJ Queens Academy                        13   7  3  3  58-13  24
 5.Blue Stars FC Nakonde                    13   5  3  5  24-13  18
 6.Nakonde ZESCO Market                     15   5  3  7  19-44  18
 7.Nakonde Tigers                           14   4  2  8  12-54  14
 8.Ponga Women FC                            7   1  1  5   6-37   4
 9.July Queens FC                           14   1  0 13   1-42   3
10.Wulongo Queens                           14   1  0 13   7-76   3

Round 17
[Feb 10?]
Mwenzo Queens                12-2 Nakonde Tigers

Winners: Nakonde Titans Women, qualified for Muchinga Championship Playoff

Zone B

Round 5 [Nov 5?]
Lady Bug Queens Academy       2-2 Heroes United  
Isubilo Girls SA              2-1 Tazara Express
Chipita Angels                5-0 Sata Sports
ZCS Leoness                   awd Chilonga Stars
Tazara Rangers                bye Green United

Table:

 1.Chipita Angels                            9   9  0  0  32- 1  27
 2.Isubilo Girls Soccer Academy              8   6  0  2  16- 6  18
 3.Chilonga Stars                            8   5  1  2  15- 8  16
 4.Lady Bug Queens Academy                   9   4  3  2  12- 7  15
 5.Green United Queens                       8   2  2  4   9-15   8
 6.Tazara Express Queens                     8   2  0  6   8-14   6  [*]
 7.ZCA Lioness                               7   2  0  5   6-15   6
 8.Sata Sports FC                            9   1  3  5   8-19   6
 9.Heroes United Queens                      9   1  3  5   8-25   6
10.Tazara Rangers Queens                     1   0  0  1   0- 4   0

[*] Chitulika Queens FC replaced by Tazara Express Queens

Winners: Chipita Angels, qualified for Muchinga Championship Playoff

Zone C

Round 1 [Sep ?] 
Misonta Super Queens          3-0 Kapwepwe Shining Stars
Muchenga Queens               1-0 Chinsail Super Queens
Other matches ppd 

Round 5 [Nov 5?]
Camachi Queens                1-4 Misonta Super Queens
Kapwepwe Shining Stars        0-3 Muchinga Queens
Zomelani Shining Queens       2-1 Chinsali Super Queens
Ichinga Queens                n/p Golden Queens

Table:

 1.Zomelani Shining Queens                   5   5  0  0  16- 1  15
 2.Muchinga Queens                           6   4  1  1  10- 2  13
 3.Misonta Super Queens                      6   3  2  1  11- 5  11
 4.Chinsali Super Queens                     6   2  2  2  16- 6   8
 5.Kapwepwe Shining Stars                    6   2  1  3   5-14   7
 6.Ichinga Queens                            6   1  0  5   4-18   3
 7.Camachi Queens                            5   0  0  5   1-17   0  
 -.Golden Queens                            apparently withdrew

Winners: Zomelani Shining Queens, qualified for Muchinga Championship Playoff

Championship Playoff

[Mar 29]
Zomelani Shining Queens       1-3 Nakonde Titans                
Nakonde Titans                4-1 Chipita Angels                
Chipita Angels                0-0 Zomelani Shining Queens       

Final Table:

 1.Nakonde Titans Women                      2   2  0  0   7- 2   6
 2.Zomelani Shining Queens                   2   0  1  1   1- 3   1
 3.Chipita Angels                            2   0  1  1   1- 4   1

Northern Province

Known results:

Round 1 [Oct 14]
Mungwi Girls Hotspurs         3-0 Kateshi Queens 

Round 2 [Oct 21]
Mungwi Girls Hotspurs         6-1 Movers Queens FC

Round 4 [Nov 4]
Spear Girls                   1-1 Mungwi Girls Hotspurs

Round 5 [Nov 11]
Mungwi Girls Hotspurs         0-0 Chitapankwa Youth Academy
Merced United Queens          2-1 Kasama United Ladies
Itamina Stars Girls           n/p Kateshi Queens
Malole Systemizer Queens      2-6 Hope Queens
Chishimba Falls Queens        0-2 Movers Queens FC
Young Musport Aca Queens      2-0 Mungwi Women FC
Munthali Queens               2-0 Spear Girls

Round 6 [Nov 18]
Hope Queens                   0-1 Mungwi Girls Hotspurs
Merced United Queens          7-0 Kateshi Queens
Young Musport Aca Queens      3-1 Spear Girls  

Table (Apr 16):

 1.Chitapankwa Youth Academy                22  19  2  1  76- 7  59
 2.Merced United Queens                     22  18  2  2  79- 9  56
 3.Mungwi Girls Hotspurs YC                 21  13  7  1  50-10  46
 4.Young Musport Aca Queens                 21  12  3  6  45-22  39
 5.Hope Queens                              21  11  3  7  34-17  36
 6.Spear Girls (Ngoli)                      21   8  7  6  30-23  31
 7.Kasama United Ladies                     20   8  6  6  29-15  30
 8.Itamina Stars Girls                      20   5  4 11  17-42  19
 9.Kateshi Queens                           19   5  4 10  14-45  19
10.Movers Queens FC                         20   5  2 13  21-40  17 
11.Munthali Queens                          21   4  3 14  17-47  15
12.Mungwi Women FC                          13   4  0  9  11-25  12
13.Chishimba Falls Queens                   19   2  2 15   9-56   8
14.Malole Systemizer Queens                 18   2  1 15  11-85   7

Sources: https://www.facebook.com/profile.php?id=100072108355286
         https://www.facebook.com/NPFAZ/?locale=de_DE
         https://www.facebook.com/groups/3492323704329876/

Round ?
[May 4]
Merced United Queens          2-1 Spear Girls


Southern Province

Round 2
[Oct 21]
Kalomo Queens                 2-4 Randers Queens
Rosangela                     2-2 Ngwenya Stars
Livias Cheelo                 2-1 Musports
Border Queens                 3-0 Don Bosco
FC MUZA Queens                4-0 Armours Sports 
Livingstone Youth             1-2 Zimba Rising Stars
Barts Queens                  2-0 Pemba Queens
[tba]
Libuyu United                  -  Cabinet Stars
Monze Queens                  bye

Round 3 [Oct 28]
Randers Queens                3-0 Ngwenya Stars
Monze Queens                  3-1 Kalomo Queens
Musports                       -  Rosangela
Don Bosco                     1-1 Livias Cheelo
Armours Sports                 -  Border Queens
Zimba Rising Stars            0-5 FC MUZA Queens
Pemba Queens                  3-0 Livingstone Youth
Cabinet Stars                 0-1 Barts Queens 
Libuyu United                 bye

Round 4 [Nov 4]
Musports Queens               2-0 Randers Queens
Ngwenya Stars                 0-2 Monze Queens 
Rosangela                     1-0 Don Bosco
Livias Cheelo                 0-0 Armours Sports
Border Queens                 0-2 Zimba Risinmg Stars
FC MUZA Queens                5-1 Pemba Queens
Livingstone Youth             2-2 Cabinet Stars
Barts Queens                  5-1 Libuyu United
Kalomo Queens                 bye

Round 5
[Nov 11]
Monze Queens                  2-1 Musports Queens
Randers Queens                1-0 Don Bosco
Armours Sports                1-1 Rosangela
Zimba Rising Stars            0-0 Livias Cheelo
Pemba Queens                  7-0 Border Queens   
Libuyu United                 0-0 Livingstone Youth
Kalomo Queens                 4-0 Ngwenya Stars
[Nov 12]
Cabinet Stars                 0-2 FC MUZA Queens
Barts Queens                  bye

Round 6 [Nov 18]
Armours Sports                 0-0 Randers Queens
Don Bosco                      1-0 Monze Queens
Musports                       2-1 Kalomo Queens
Rosangela                      0-0 Zimba Rising Stars
Livias Cheelo                  1-2 Pemba Queens
Border Queens                  3-0 Cabinet Stars
FC MUZA Queens                 3-0 Libuyu United
Livingstone Youth              0-1 Barts Queens
Ngwenya Stars                  bye
 
Round 7
[Nov 25]
Barts Queens                   2-3 FC MUZA Queens
Randers Queens                 5-0 Zimba Rising Stars
Monze Queens                   1-0 Armours 
Pemba Queens                   w/o Rosangela                      [awarded 3-0]
Libuyu United Queens           2-0 Border Queens
[Nov 26]
Kalomo Queens                   -  Don Bosco Queens
Cabinet Stars                  0-0 Livias Cheelo
[tba]
Ngwenya Stars                   -  Musports
Livingstone Youth              bye 

Round 11?
[Dec 9]
Monze Queens                   1-1 Pemba Queens

Round 12 [Jan 13]
Livingstone Youth              0-2 Randers Queens
Barts Queens                   1-0 Monze Queens
Libuyu United                  1-1 Kalomo Queens
Cabinet Stars                  0-0 Ngwenya Stars
Pemba Queens                   6-0 Musports
Zimba Rising Stars             0-1 Don Bosco
Rosangela                      0-2 FC MUZA Queens
Livias Cheelo                  2-0 Boarder Queens
Armours Sports                 bye

Table (Mar 12):

 1.FC MUZA Queens                           16  14  2  0  62- 4  44
-------------------------------------------------------------------
 2.Pemba Queens                             17  11  4  2  42-13  37
 3.Barts Queens                             15   9  4  2  29-12  31
 4.Monze Queens                             13   9  2  2  22- 5  29
 5.Don Bosco Queens                         16   8  3  5  15-22  27
 6.Randers Queens                           14   7  5  2  22- 5  26
 7.Kalomo Queens                            14   7  2  5  22-15  23
 8.Livias Cheelo                            15   4  5  6  14-29  17
 9.Ngwenya Stars                            14   4  4  6  15-20  16
10.Zimba Rising Stars                       16   4  3  9  14-34  15
11.Rosangela Queens                         16   3  5  8  10-26  14
12.Libuyu United                            13   3  3  7  10-24  12 
13.Musports                                 11   3  2  6  12-19  11
-------------------------------------------------------------------
14.Armours Sports                           13   2  5  6   8-16  11
15.Border Queens                             9   3  1  5  11-22  10
16.Cabinet Stars                            14   2  4  8   8-25  10
17.Livingstone Youth                        14   1  2 11   7-29   8

Sources: https://www.facebook.com/groups/1467977846663014/?locale=zh_CN and
         https://www.facebook.com/groups/847307056115332/?locale=uk_UA

Round ?
[Apr 30]
FC MUZA Queens                 1-1 Monze Queens

Western Province

Start: Jan 2024

Known results:
[Feb 3]
Katongo Queens                 o/w Mulauli FC Academy             [awarded 0-3]
[Feb 10]
Mulauli FC Academy Girls       0-0 Brave Shining
[Feb 18]
Mulauli FC Academy Girls       1-0 Sepo Queens
[Mar 2]
Mulauli FC Academy Girls       6-0 Malengwa Queens
[Apr 14?]
Sepo Queens                    0-3 Mulauli FC Academy Girls
[Apr 27]
Musa Queens                    awd Mulauli FC Academy Girls       [awarded 0-3]
[May 4?]
Malengwa Queens               0-29 Mulauli FC Academy Girls 


2022/23.

list of champions.


About this document

Source: https://zpl.leaguerepublic.com/index.html

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 5 Jun 2024

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2023/24
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.