Algeria 2015/16


1ère Division
Coupe Nationale
Supercoupe
2ème Division
Ligue Nationale de Football Amateur
Ligue Inter-Régions De Football
Regional championships

Championnat National de 1ère Division

Final Table:

 1.USM Alger              30  17  7  6  49-31  58  Champions
 2.JS Saoura              30  12 12  6  39-25  48
 3.JS Kabylie             30  12  9  9  27-27  45  [2 1 1 0 2-1 4]
 4.CR Bélouizdad          30  11 12  7  40-29  45  [2 0 1 1 1-2 1]
 5.ES Sétif               30  11 11  8  31-19  44  [C]  [2 0 2 0 0-0 2]
 6.MO Béjaïa              30  11 11  8  33-23  44       [2 0 2 0 0-0 2]
 7.DRB Tadjenant          30  11 10  9  32-30  43  [P]
 8.CS Constantine         30  11  9 10  26-32  42
 9.USM El Harrach         30  10 11  9  28-27  41
10.MC Oran                30   9 13  8  40-35  40  [2 1 0 1 1-1 3]
11.NA Hussein-Dey         30  10 10 10  31-35  40  [2 1 0 1 1-1 3]
12.MC Alger               30   8 14  8  28-26  38
13.RC Relizane            30   8 12 10  36-35  36  [P]  [2 1 0 1 5-2 3]
-------------------------------------------------
14.USM Blida              30   7 15  8  20-29  36  [P]  [2 1 0 1 2-5 3] Relegated
15.RC Arbaâ               30   4  7 19  31-55  19  Relegated
16.ASM Oran               30   5  3 22  21-54  18  Relegated

Round 1
[Aug 13]		
MC Alger       		0-0 CR Bélouizdad  
[Aug 14]
USM El Harrach 		1-1 JS Saoura      
[Aug 15]
ASM Oran       		0-0 USM Blida      
DRB Tadjenant  		2-1 RC Relizane    
ES Sétif       		1-1 MC Oran        
NA Hussein-Dey 		2-1 USM Alger      
RC Arbaâ       		0-2 MO Béjaïa      
JS Kabylie     		0-1 CS Constantine 

Round 2
[Aug 22]
RC Relizane    		1-2 MC Alger       
ASM Oran       		2-1 NA Hussein-Dey 
CR Bélouizdad  		3-1 RC Arbaâ       
CS Constantine 		2-1 MC Oran        
MO Béjaïa      		0-0 JS Kabylie     
USM Blida      		0-1 USM El Harrach 
JS Saoura      		1-0 DRB Tadjenant  
[Aug 15]
USM Alger      		2-1 ES Sétif       

Round 3
[Aug 27]
NA Hussein-Dey 		0-3 CR Bélouizdad  
[Aug 28]
USM El Harrach 		1-0 ASM Oran       
[Aug 29]
DRB Tadjenant  		2-1 USM Blida      
RC Arbaâ       		0-1 RC Relizane    
ES Sétif       		2-1 CS Constantine 
JS Kabylie     		0-1 USM Alger      
MC Alger       		0-0 JS Saoura      
MC Oran        		3-3 MO Béjaïa      

Round 4
[Sep 10]
USM El Harrach 		2-0 NA Hussein-Dey 
[Sep 12]
ASM Oran       		0-1 DRB Tadjenant  
MO Béjaïa      		0-0 CS Constantine 
CR Bélouizdad  		1-1 JS Kabylie     
USM Blida      		1-0 MC Alger       
JS Saoura      		1-1 RC Arbaâ       
[Sep 15]
RC Relizane    		1-1 ES Sétif       
USM Alger      		3-2 MC Oran        

Round 5
[Sep 17]
MC Alger       		2-0 ASM Oran       
[Sep 18]
RC Arbaâ       		1-1 USM Blida      
[Sep 19]
DRB Tadjenant  		0-0 USM El Harrach 
CS Constantine 		0-2 USM Alger      
MC Oran        		3-3 CR Bélouizdad  
ES Sétif       		0-0 MO Béjaïa      
JS Kabylie     		1-0 RC Relizane    
NA Hussein-Dey 		2-2 JS Saoura      

Round 6
[Sep 28]
DRB Tadjenant  		1-1 JS Kabylie     
ASM Oran      		2-0 RC Arbaâ       
RC Relizane    		1-1 MC Oran        
USM Blida      		0-0 NA Hussein-Dey 
CR Bélouizdad  		2-0 CS Constantine 
USM El Harrach 		0-1 MC Alger       
JS Saoura      		1-1 ES Sétif       
[Oct 12]
USM Alger      		3-2 MO Béjaïa      

Round 7
[Oct 2]
MC Oran        		3-2 ASM Oran       
MO Béjaïa      		1-0 CR Bélouizdad  
CS Constantine 		2-0 USM El Harrach 
ES Sétif       		0-0 USM Blida      
JS Kabylie     		2-1 JS Saoura      
NA Hussein-Dey 		0-0 RC Relizane    
[Oct 4]
MC Alger       		2-3 DRB Tadjenant  
[Oct 20]
RC Arbaâ       		1-2 USM Alger      

Round 8
[Oct 16]
ASM Oran       		0-2 ES Sétif       
USM El Harrach 		3-1 RC Arbaâ       
MC Alger       		3-1 JS Kabylie     
[Oct 17]
CR Bélouizdad  		1-2 USM Alger      
DRB Tadjenant  		1-1 NA Hussein-Dey 
RC Relizane    		1-0 MO Béjaïa      
USM Blida      		2-1 MC Oran        
JS Saoura      		4-1 CS Constantine 

Round 9
[Oct 23]
ES Sétif       		1-0 CR Bélouizdad  
CS Constantine 		1-1 USM Blida      
MO Béjaïa      		2-0 ASM Oran       
[Oct 24]
RC Arbaâ       		2-2 DRB Tadjenant  
JS Kabylie     		4-2 USM El Harrach 
MC Oran       		2-2 JS Saoura      
NA Hussein-Dey 		2-1 MC Alger       
USM Alger      		2-2 RC Relizane    

Round 10
[Oct 27]
DRB Tadjenant  		1-0 ES Sétif       
USM Blida      		0-0 MO Béjaïa      
[Oct 29]
MC Alger       		3-3 RC Arbaâ       
[Oct 30]
ASM Oran       		4-0 CS Constantine 
NA Hussein-Dey 		2-1 JS Kabylie     
RC Relizane    		0-1 CR Bélouizdad  
USM El Harrach 		1-1 MC Oran        
[Nov 24]
JS Saoura      		1-1 USM Alger      

Round 11
[Nov 6]
RC Arbaâ       		3-1 NA Hussein-Dey 
CR Bélouizdad 		3-1 ASM Oran       
CS Constantine 		1-1 RC Relizane    
JS Kabylie     		0-0 USM Blida      
MC Oran        		2-0 DRB Tadjenant  
ES Sétif       		0-1 USM El Harrach 
MO Béjaïa      		2-1 JS Saoura      
[Dec 22]
USM Alger      		0-0 MC Alger       

Round 12
[Nov 19]
USM El Harrach 		2-0 MO Béjaïa      
[Nov 20]
ASM Oran       		0-2 USM Alger      
RC Arbaâ       		1-1 JS Kabylie     
NA Hussein-Dey 		1-0 ES Sétif       
JS Saoura      		2-0 RC Relizane    
[Nov 21]
DRB Tadjenant  		1-0 CS Constantine 
USM Blida      		1-1 CR Bélouizdad  
MC Alger       		1-0 MC Oran        

Round 13
[Nov 27]
ES Sétif       		1-0 RC Arbaâ       
MO Béjaïa      		2-1 DRB Tadjenant  
[Nov 28]
RC Relizane    		5-1 USM Blida      
CR Bélouizdad  		2-0 JS Saoura      
CS Constantine 		1-1 MC Alger       
JS Kabylie     		2-0 ASM Oran       
MC Oran        		1-0 NA Hussein-Dey 
USM Alger      		2-1 USM El Harrach 

Round 14
[Dec 10]
NA Hussein-Dey 		1-0 CS Constantine 
[Dec 11]
USM Blida      		2-1 JS Saoura      
USM El Harrach 		1-1 CR Bélouizdad  
[Dec 12]
ASM Oran      		2-1 RC Relizane    
DRB Tadjenant  		1-2 USM Alger      
JS Kabylie     		0-0 ES Sétif       
RC Arbaâ       		2-3 MC Oran        
MC Alger       		1-0 MO Béjaïa      

Round 15
[Dec 25]
RC Relizane    		1-1 USM El Harrach 
MO Béjaïa      		3-1 NA Hussein-Dey 
JS Saoura      		4-0 ASM Oran       
[Dec 26]
CR Bélouizdad  		3-0 DRB Tadjenant  
CS Constantine 		1-0 RC Arbaâ       
ES Sétif       		0-0 MC Alger       
MC Oran        		2-0 JS Kabylie     
USM Alger      		3-0 USM Blida      

Halfway Table:

 1.USM Alger              15  11  3  1  28-14  36
 2.CR Bélouizdad          15   7  5  3  24-12  26
 3.MC Alger               15   6  6  3  17-12  24
 4.MO Béjaïa              15   6  5  4  17-13  23
 5.USM El Harrach         15   6  5  4  17-14  23
 6.DRB Tadjenant          15   6  4  5  16-18  22  [P]
 7.MC Oran                15   5  6  4  26-23  21
 8.JS Saoura              15   4  7  4  22-17  19
 9.ES Sétif               15   4  7  4  10- 9  19  [C]
10.NA Hussein-Dey         15   5  4  6  14-20  19
11.JS Kabylie             15   4  6  5  14-15  18
12.USM Blida              15   3  8  4  10-16  17  [P]
13.CS Constantine         15   4  4  7  11-20  16
-------------------------------------------------
14.RC Relizane            15   3  6  6  16-17  15  [P]
15.ASM Oran               15   4  1 10  13-24  13
16.RC Arbaâ               15   1  5  9  16-27   8

Round 16
[Jan 14]
USM Alger      		1-1 NA Hussein-Dey 
[Jan 14]
RC Relizane    		0-3 DRB Tadjenant  
MC Oran        		1-2 ES Sétif       
JS Saoura      		0-0 USM El Harrach 
[Jan 16]
CR Bélouizdad  		1-0 MC Alger       
USM Blida      		1-0 ASM Oran       
CS Constantine 		0-1 JS Kabylie     
MO Béjaïa      		2-1 RC Arbaâ       

Round 17
[Jan 22]
DRB Tadjenant  		0-0 JS Saoura      
MC Oran        		1-1 CS Constantine 
[Jan 23]
NA Hussein-Dey 		1-1 ASM Oran       
RC Arbaâ       		0-0 CR Bélouizdad  
USM El Harrach 		2-0 USM Blida      
ES Sétif       		1-1 USM Alger      
JS Kabylie     		1-1 MO Béjaïa      
MC Alger       		1-0 RC Relizane    

Round 18
[Jan 29]
ASM Oran       		1-0 USM El Harrach 
CS Constantine 		1-0 ES Sétif       
[Jan 30]
RC Relizane    		3-1 RC Arbaâ       
USM Blida      		1-1 DRB Tadjenant  
CR Bélouizdad  		1-1 NA Hussein-Dey 
MO Béjaïa      		1-0 MC Oran        
USM Alger      		2-0 JS Kabylie     
JS Saoura      		2-1 MC Alger       

Round 19
[Feb 5]
JS Kabylie     		1-0 CR Bélouizdad  
CS Constantine 		1-0 MO Béjaïa      
ES Sétif       		0-0 RC Relizane    
MC Alger       		0-0 USM Blida      
[Feb 6]
DRB Tadjenant  		2-1 ASM Oran       
RC Arbaâ       		0-1 JS Saoura      
MC Oran        		2-1 USM Alger      
NA Hussein-Dey 		3-0 USM El Harrach 

Round 20
[Feb 9]
MO Béjaïa      		0-0 ES Sétif       
[Feb 12]
ASM Oran       		0-0 MC Alger       
CR Bélouizdad  		2-2 MC Oran        
JS Saoura      		4-0 NA Hussein-Dey 
USM Alger      		1-1 CS Constantine 
[Feb 13]
USM Blida      		1-1 RC Arbaâ       
RC Relizane    		1-0 JS Kabylie     
USM El Harrach 		1-1 DRB Tadjenant  

Round 21
[Feb 23]
MO Béjaïa      		0-1 USM Alger      
[Feb 26]
ES Sétif       		3-0 JS Saoura      
MC Alger       		0-0 USM El Harrach 
[Feb 27]
CS Constantine 		2-1 CR Bélouizdad  
JS Kabylie     		1-1 DRB Tadjenant  
MC Oran        		1-1 RC Relizane    
NA Hussein-Dey 		2-0 USM Blida      
RC Arbaâ       		2-1 ASM Oran       

Round 22
[Mar 5]
ASM Oran       		0-3 MC Oran
CR Bélouizdad  		1-3 MO Béjaïa
USM El Harrach 		1-0 CS Constantine
[Mar 8]
USM Blida      		2-1 ES Sétif
[Mar 12]
DRB Tadjenant  		0-0 MC Alger
RC Relizane    		1-3 NA Hussein-Dey
USM Alger      		4-0 RC Arbaâ
JS Saoura      		3-0 JS Kabylie

Round 23
[Mar 18]
USM Alger      		2-0 CR Bélouizdad
[Mar 19]
JS Kabylie     		2-1 MC Alger
NA Hussein-Dey 		2-2 DRB Tadjenant
RC Arbaâ       		3-1 USM El Harrach
[Mar 25]
CS Constantine 		1-1 JS Saoura
[Mar 26]
MC Oran        		0-0 USM Blida
ES Sétif       		3-1 ASM Oran
MO Béjaïa      		1-1 RC Relizane

Round 24
[Apr 1]
DRB Tadjenant  		2-1 RC Arbaâ
MC Alger       		0-0 NA Hussein-Dey
RC Relizane    		3-0 USM Alger
[Apr 2]
JS Saoura      		0-0 MC Oran
USM Blida      		0-0 CS Constantine
ASM Oran       		1-5 MO Béjaïa
USM El Harrach 		0-1 JS Kabylie
CR Bélouizdad  		1-0 ES Sétif

Round 25
[Apr 9]
USM Alger      		1-2 JS Saoura
RC Arbaâ       		3-1 MC Alger
JS Kabylie     		1-0 NA Hussein-Dey
CR Bélouizdad  		3-3 RC Relizane
[Apr 15]
ES Sétif       		1-0 DRB Tadjenant
MO Béjaïa      		1-1 USM Blida
CS Constantine 		2-0 ASM Oran
MC Oran        		2-0 USM El Harrach

Round 26
[Apr 22]
MC Alger       		2-2 USM Alger
NA Hussein-Dey 		3-0 RC Arbaâ
[Apr 23]
ASM Oran       		1-3 CR Bélouizdad
RC Relizane    		2-2 CS Constantine
USM Blida      		0-2 JS Kabylie
DRB Tadjenant  		2-0 MC Oran
USM El Harrach 		1-0 ES Sétif
JS Saoura      		1-0 MO Béjaïa

Round 27
[Apr 26]
ES Sétif       		3-0 NA Hussein-Dey
MC Oran        		0-0 MC Alger
[Apr 29]
CR Bélouizdad  		1-1 USM Blida
[Apr 30]
MO Béjaïa      		0-0 USM El Harrach
USM Alger      		3-0 ASM Oran
JS Kabylie     		2-1 RC Arbaâ
RC Relizane    		1-0 JS Saoura
CS Constantine 		1-0 DRB Tadjenant

Round 28
[May 13]
RC Arbaâ       		0-3 ES Sétif
DRB Tadjenant  		1-0 MO Béjaïa
USM Blida      		1-0 RC Relizane
MC Alger       		3-0 CS Constantine
ASM Oran       		0-1 JS Kabylie
NA Hussein-Dey 		1-0 MC Oran
USM El Harrach 		3-0 USM Alger
[May 16]
JS Saoura      		0-0 CR Bélouizdad

Round 29 [May 20]
CS Constantine 		1-0 NA Hussein-Dey
JS Saoura      		2-1 USM Blida
CR Bélouizdad  		1-1 USM El Harrach
RC Relizane    		3-1 ASM Oran
USM Alger      		2-1 DRB Tadjenant
ES Sétif       		2-0 JS Kabylie
MC Oran        		2-1 RC Arbaâ
MO Béjaïa      		2-0 MC Alger

Round 30 [May 27]
USM El Harrach 		1-1 RC Relizane
NA Hussein-Dey 		0-0 MO Béjaïa
ASM Oran       		0-1 JS Saoura
DRB Tadjenant  		0-1 CR Bélouizdad
RC Arbaâ       		1-2 CS Constantine
MC Alger       		2-2 ES Sétif
JS Kabylie     		0-0 MC Oran
USM Blida      		1-0 USM Alger

Final Table:

 1.USM Alger              30  17  7  6  49-31  58  Champions
 2.JS Saoura              30  12 12  6  39-25  48
 3.JS Kabylie             30  12  9  9  27-27  45  [2 1 1 0 2-1 4]
 4.CR Bélouizdad          30  11 12  7  40-29  45  [2 0 1 1 1-2 1]
 5.ES Sétif               30  11 11  8  31-19  44  [C]  [2 0 2 0 0-0 2]
 6.MO Béjaïa              30  11 11  8  33-23  44       [2 0 2 0 0-0 2]
 7.DRB Tadjenant          30  11 10  9  32-30  43  [P]
 8.CS Constantine         30  11  9 10  26-32  42
 9.USM El Harrach         30  10 11  9  28-27  41
10.MC Oran                30   9 13  8  40-35  40  [2 1 0 1 1-1 3]
11.NA Hussein-Dey         30  10 10 10  31-35  40  [2 1 0 1 1-1 3]
12.MC Alger               30   8 14  8  28-26  38
13.RC Relizane            30   8 12 10  36-35  36  [P]  [2 1 0 1 5-2 3]
-------------------------------------------------
14.USM Blida              30   7 15  8  20-29  36  [P]  [2 1 0 1 2-5 3] Relegated
15.RC Arbaâ               30   4  7 19  31-55  19  Relegated
16.ASM Oran               30   5  3 22  21-54  18  Relegated

Topscorers:
13 Mohamed Tiaiba	       	RC Relizane
   Mohamed Zaabia (Lby)	       	MC Oran
12 Ahmed Gasmi		       	NA Hussein Dey
   Diawara Banou (B/F)	       	JS Kabylie
10 Moustapha Djallit	       	JS Saoura
   Manucho Manucho (CIv)       	RC Relizane
 9 Bouazza Feham	       	CR Belouizdad
   Mohamed El Hadi Boulaouidet 	JS Kabylie
   Mohamed Seguer	       	USM Alger
   Waliou Ndoye (Sen)	       	MO Béjaïa
   Ghislain Guessan (CIv/Fra)  	RC Arbaa
   Mohamed Benyahia (Fra)	MC Oran
 8 Mohamed Rabie Meftah	    	USM Alger
   Hamza Zaidi		    	JS Saoura
   Hichem Nekkache		CR Belouizdad
   Youcef Chibane		DRB Tadjenanet
 7 Hadj Bouguèche		USM El Harrach
   Zahir Zerdab (Fra)	    	MO Béjaïa
   Yacine Bezzaz		CS Constantine
   Rachid Nadji		    	USM Alger
   Amir Sayoud		    	DRB Tadjenanet
   Mohamed Benyettou	    	ES Sétif
 6 Sofiane Younes		USM El Harrach
   Abdesalam Moussi	    	MC Oran
   Yahia Cherif		    	CR Belouizdad


Coupe Nationale d'Algerie

Regional stage
--------------

Blida
- - -

Round 1
[Sep 18]
CRB Chellala		2-1 AS Djelfa
ARB Had Shary		1-2 CR Zoubiria
IRB Ouled Yaich		3-0 FCM Bourkika
RA Ain Defla		4-1 MRB Bethia
EB Hadjout		3-1 CRB Khemisti
OC Boukhari		2-1 CRB Beni Tamou
CRB Tipaza		1-3 MS Cherchell
IRB Boumedfaa		4-0 MC Bourached
[Sep 19]
JS Messelmoune		0-2 NB Bou Ismail
JM Oum Drou		3-1 CR Guettaibia
NCB El Affroun		1-0 IRB Douaouda
NRB Chettia		0-1 CSAB Ain Merane
HRB Fouka		2-1 CRB Attaf
WRN Ain Oussera		2-1 US Beni Slimane
WB Meftah		0-1 CRB Ouled AEK
SC Miliana		1-2 CR Ain Boucif

Round 2 [Sep 26]
CRB Chellala		0-1 WRN Ain Oussera
IRB Ouled Yaich		1-1 MS Cherchell	[4-2 pen]
RA Ain Defla		3-0 CR Ain Boucif
OC Boukhari		3-1 CR Zoubiria
IRB Bou Medfaa		3-0 CRB Ouled AEK
HRB Fouka		0-0 EB Hadjout		[2-4 pen]
JM Oum Drou		3-1 CSAB Ain Merane
NCB El Affroun		3-0 NB Bou Ismail

qualification match [Oct 3]
WRN Ain Oussera		2-1 EB Hadjout

Round 3
[Oct 9]
SC Ain Defla		1-0 WRN Ain Oussera
ES Berrouaghia		0-1 CRB Boukadir
ESM Koléa		1-1 IRB Ouled Yaich	[3-5 pen]
JM Oum Drou		0-1 OC Boukahri
CRB Ain Oussera		1-2 RA Ain Defla
USMM Hadjout		1-2 O. Médéa
IRB Bou Medfaa		0-0 SKAF Khemis		[9-8 pen]
NCB El Affroun		0-1 CRB Sendjas
[Oct 10]
WA Boufarik		0-2 ORB Oued Fodda
MC BOued Sly		0-1 ASO Chlef

Round 4
[Nov 13]
O. Médéa		1-2 RA Ain Defla
[Nov 14]
ASO Chlef		2-0 CRB Boukadir
OC Boukhari		0-0 IRB Oueld Yaich	[1-3 pen]
SC Ain Defla		1-0 CRB Sendjes
IRB Bou Medfaa		1-1 ORB Oued Fodda	[8-7 pen]

NB: winners qualifies to National stage

Alger
- - -

Round 3
[Oct 9]
JSM Béjaia 		1-0 OMR El Annasser
WA Rouiba		0-3 Paradou AC
JS Azazga		1-1 JS Tichy		[JS Azazga on pen]
US Beni Douala		0-0 Hydra AC		[US Beni Douala on pen]
IB Khemis El Khechna	1-2 IB Lakhdaria
NRBR Régahia		1-2 USM Chéraga
RC Kouba		4-1 JS Hai El Djabel
ES Ben Aknoun		1-0 CRB Dar El Beida
[Oct 10]
NR Dély Ibrahim		1-0 DRB Baraki
ASA Protection Civile	0-2 MB Bouira
NR Bouchaoui		0-0 JSM Cheraga		[JSM Cheraga on pen]
RC Bordj El Kiffan	0-0 ERB O. Moussa	[RC Bordj El Kiffan on pen]
RC BBoumédès		1-0 Gouraya Bejaia
CA Kouba		2-3 EC Oued Semmar
ES Azzefoun		2-1 US Oued Amizour
JRA Zâatra		bye
WR Bordj Ménaiel	bye

Round 4
[Nov 13]
ES Ben Aknoun		0-3 IB Lakhdaria
Paradou AC		1-0 RC Boumerdes
RC Bordj El Kiffan 	1-1 ES Azeffoun		[ES Azeffoun on pen]
JSM Cheraga 		0-1 NR Dely Ibrahim
WR Bordj Ménaiel 	1-2 EC Oued Smar
MB Bouira		4-5 USM Cheraga
[Nov 14]
JSM Béjaia		1-0 US Beni Douala
RC Kouba		3-1 JS Azazga

NB: winners qualifies to National stage

Annaba
- - -

Round 3
[Oct 9]
ESB Besbes		1-0 CRM Allem
WM Tebessa		1-0 NASRE Fedjoudj	[aet]
CRB Drean		2-4 NRB EL Ogla		[aet]
NRB Bouchegouf		6-1 CS Hamma Loulou
ES Souk Ahras		1-1 ORBG Bousbaa	[ORBG Bousbaa on pen]
NRB El Kala		1-2 MH Chellala
ES Guelma		1-0 USM Annaba		[aet]
ORB Boumahra		1-1 IRB El-Hadjar	[IRB El-Hadjar on pen]
[Oct 10]
US Tebessa		3-0 IRB Sedrata
NRB Chréa		3-4 HAMR Annaba

Round 4
[Nov 13]
US Tebessa		3-0 MH Chellala
HAMR Annaba		1-2 NRB Bouchegouf
NASRE Fedjoudj		1-2 ORBG Bousbaa
ESB Besbes		1-2 NRB EL Ogla		[aet]
[Nov 14]
ES Guelma		1-1 IRB El-Hadjar	[ES Guelma on pen]

NB: winners qualifies to National stage

Saïda
- - -

Round 2 [Oct 16-17]
NC Maoussa		0-1 HB E Bordj
FBO Brahim		1-0 WAB Tissemsilt
MB Hassasna		0-1 ARB Ghriss		[aet]
ESB Dahmouni		1-0 NRB Lardjem
IRB AE Hadjar		3-0 RC Naama
FCB Frenda		0-1 WRB Dj Benamar
IS Tighenif		1-0 IRBM Tiaret
JSM Tiaret		2-1 GL Mascara
JS Sig			1-0 CRB Froha
ES Tighenif		0-3 SA Mohamedia
USB Tissemsilt		4-4 IRB Sougueur	[USB Tissemsilt on pen]
ES Sehaouria		2-4 CRB Tizi

Round 3 [Nov 10]
CRB Tizi		1-0 FBO Brahim
CESB S. Cheikh		1-4 ESB Dahmouni
JSM Tiaret		4-0 CC Sig
HBE Bordj		1-1 SA Mohamadia 	[SA Mohamadia on pen]
JS Sig			2-1 IRB A Hadjar
USB Tissemsilt		3-0 IS Tighenif
MC Saida		1-0 GC Mascara
WRD Benamar		2-2 ARB Ghriss 		[ARB Ghriss on pen]

Round 4

Ouargla
- - - -

Round 3
[Oct 9]
WC Ain Madi		0-1 CR Ben Thour
MB Rouissat		5-1 IRBAB
DJ Ksar Hirane		0-1 NT Souf
NRB Touggourt		2-2 MC Mekhadma		[3-2 aet]
IRB Laghouat		0-1 AT Hassi Messaoud
IRB Robah		0-0 MB Hassi Messaoud	[IRB Robah on pen]
[Oct 10]
JS Sid Bouaziz		1-0 IRB Nezla		[aet]

NB: MB Hassi Messaoud qualified as lucky loser.

Round 4
[Nov 13]
MB Rouisset		3-3 MB Hassi Messoud	[MB Hassi Messoud on pen]
IRB Robbah		1-2 NRB Touggourt
JS Sidi Bouaziz		0-3 NT Souf
[Nov 14]
AT Hassi Messaoud	0-2 CR Beni Thour

NB: winners qualifies to National stage

Constantine
- - - - - -

Round 1
[Sep 11]
J. Chelghoum		1-1 CAM Skikda		[aet; 4-5 pen]
[Sep 12]
JJ Azzaba		3-0 Collo
CR Hamadi Krouma	1-0 El Milla
JS Hadjeria		0-2 JS Redjaf
MC Ain Smara		3-3 WJ Skikda		[aet; 2-4 pen]
UC Beni Ziad		0-1 CRB Oum Toub
JS Beinan		1-5 SA Setif
CRB Ferdjioua		2-0 NRB B Lakhdar
CB D Mourad		0-2 USORG O Rahmoune
RC Bougaa		5-0 AS Beni Malek

Round 2
[Sep 18]
CRB Oum Toub		0-2 JS Redjaf
[Sep 19]
WJ Skikda		1-2 CRB Firdjioua
USORG O Rahmoune	1-2 NRB Beni Oualba
SA Setif		1-2 JJ Azzaba
CAM Skikda		0-0 RC Bougaa		[aet; 6-5 pen]

Round 3
[Oct 9]
JS Redjaf		2-0 USM Sétif
AB Chelgoum Laid	2-1 CAM Skikda
NRB Beni Oualba		1-2 JS Djijel
JJ Azzaba		1-0 NRB Grarem		[aet]
CRB Firdjioua		0-0 USM Ain Beida 	[USM Ain Beida on pen]
[Oct 10]
FC Bir El Arch		0-2 MO Constantine
ASC Ouled Zouai		0-2 CR Village Moussa
NRB Tleghma		0-1 E Collo
WA Ramdane Djamel	0-4 AS Ain M'lila
HB Chleghoum Laid	bye

Round 4
[Nov 13]
MC El Eulma		1-1 JS Redjaf		[MC El Eulma on pen]
JSM Skikda		1-2 JJ Azzaba
CRB Ain Fekroun 	2-1 AB Chelghoum Laid
AS Ain M'lila		2-2 CR Village Moussa	[AS Ain M'lila on pen]
[Nov 14]
US Chaouia		0-1 HB Chelgoulm Laid	[aet]
AS Khroub 		2-3 E Collo
MO Constantine		2-3 JSD Jijel		[aet]

NB: winners qualifies to National stage

Batna
- - -

Round 3
[Oct 9]
A Bou Saada		0-1 CA Batna
ES Bouaakeul		0-0 AB Meraouna		[ES Bouaakeul on pen]
[Oct 10]
USM Khenchela		0-1 USFBB Arreridj
NRB Ouled Derradj	1-0 CABB Arreridj
WRB M'Sila		2-0 O M'sila
NRB Achir		0-1 AB Barika
CRB Ouled Djellal	0-1 IRB Barhoum
CRB Kais		1-0 NC Magra
US Biskra		3-0 JS Oule Khlouf
MSP Batna		1-0 AS Bordj Ghédir
CRB Ain Djasser		0-1 CRB Ouled Djellal
RUDS Batna		1-0 ESB Ghillasa

Round 4 [Nov 13]
RUDS Batna		0-1 AB Barika
ES Bouakeul		1-0 USF Bordj Bou Arreridj
NRB Ouled Derradj	1-0 WRB Msila
MSP Batna		1-2 CRB Kais
IRB Berhoum		1-2 US Biskra
CA Batna		1-1 CRB Ouled Djellal	[CRB Ouled Djellal on pen]

NB: winners qualifies to National stage

Oran
- -

Round 1 [Oct 13]
M. Zemmora 		0-2 CR Bendaoud
IRB S.M.Benali 		2-3 KRB Hillil		[aet]
ASB Zemmora 		2-2 AS Sidi Lahcene 	[AS Sidi Lahcene on pen]
CRM Bouguirat 		3-2 ICS Tlemcen
MCB Hadjadj 		1-0 JR Sidi Brahim
WRB Mesra 		0-1 NASR/Senia		[aet]
CRB Tessala 		1-3 IRB Oued El Kheir

Round 3 [Oct 23-24]
WA Mostaganem		0-1 JS Emir Abdelkader
US Remchi		1-0 MC B Sidi Chahmi
CR Bendaoud		0-1 IRB El Kerma
IRB Maghnia		1-0 KRB Hillil
OM Arzew		2-1 AS Sidi Lahcène
ASB Maghnia		2-2 CRM Bouguirat	[aet; 4-2 pen]
ZSA Témouchent		0-2 USM Bel-Abbès
Nasr Es-Sénia		2-1 ES Araba
NRB Béthioua		1-0 CR Témouchent
CRB Ben Badis		2-0 ES Mostaganem
WA Tlemcen		2-1 IRB Oued El Kheir	[aet]
USM Oran		2-1 MCB Hadjadj		[aet]
CRB Hennaya		3-2 RCB Oued Rhiou
CRB Sfisef		2-2 SCM Oran 2-2	[aet; 8-7 pen]

Round 4

Bechar 
- - - 

[Nov 28]
MC Debdaba		0-0 CRB Ain Sefra	[MC Debdaba on pen]
NSD Bouda		1-0 Amel Tindouf

NB: winners qualifies to National stage

National stage
--------------

1/32 Finals
[Dec 17]
MC Alger		2-0 USM Oran
USM Alger 		1-3 Paradou AC
[Dec 18]
SCM Oran 		8-0 NS Bouda
RA Ain Defla    	2-1 JSM Tiaret
IRB El Kerma 		0-0 ES Guelma		[aet; 8-7 pen]
MC El Eulma 		1-0 CS Constantine	[aet]
CR Belouizdad 		4-1 ASO Chlef
MC Debdaba 		1-2 CRB Ouled Djellal
JSM Béjaïa 		0-2 EC Oued Smar
[Dec 19]
RC Arbaa 		2-1 ORBG Bousbaa
USM El Harrach  	1-1 IRB Maghnia		[1-1 aet; 4-3 pen]
CR Kais 		1-1 JS Djijel		[2-2 aet; 2-3 pen]
CR Beni Thour 		2-2 NRB El Ogla		[3-2 aet]
ES Azzefoun 		1-1 US Biskra		[2-2 aet; 5-6 pen]
CRB Ain Fekroun 	2-0 NB Tougourt
HB Chelghoum Laid 	1-0 AS Barika
ESB Dahmouni 		2-1 RC Kouba
USB Tissemsilt 		1-0 IB Lakhdaria
DRB Tadjenanet 		4-0 MB Hassi Messaoud
US Tebessa 		1-0 NR Bouakal
JS Azzaba 		1-1 USM Bel Abbes	[1-1 aet; 3-4 pen]
ARB Ghriss 		3-1 NT Souf
RC Relizane 		1-0 JS Kabylie
AS Ain Mlila 		0-0 USM Cheraga		[aet; 6-5 on pen]
ASM Oran 		5-1 NR Dely Brahim
USM Blida 		2-2 OM Arzew		[3-2 aet]
SC Ain Defla 		0-1 ASB Maghnia
E Collo 		1-0 IRB Ouled Yaich
NA Hussein Dey 		5-0 NRB Bouchegouf
JS Saoura 		3-0 IR Boumedfaa
MC Oran 		1-2 MO Béjaïa
ES Sétif 		3-1 WR Msila

1/16 final
[Jan 8]
USM El Harrach 		2-0 IRB El Kerma
MC El Eulma 		1-1 CRB Ain Fekroun	[1-1 aet; 2-4 pen]
MC Alger 		1-0 US Biskra
SCM Oran 		0-1 USM Bel Abbes
[Jan 9]
HB Chelghoum Laid 	1-0 E Collo
RA Ain Defla 		1-1 CRB Ouled Djellal	[4-2 aet]
RC Arbaa 		1-0 USB Tissemsilt
AS Ain Mlila 		0-1 ASB Maghnia
ESB Dahmouni 		0-1 RC Relizane
ASM Oran 		0-0 ARB Ghriss		[aet; 2-4 pen]
EC Oued Smar 		1-1 DRB Tadjenanet	[1-1 aet; 1-2 pen]
CR Beni Thour 		0-3 Paradou AC
US Tebessa 		1-1 USM Blida		[1-1 aet; 7-6 pen]
NA Hussein Dey 		0-0 JS Saoura		[aet; 4-3 pen]
ES Sétif 		1-1 CR Belouizdad	[2-1 aet]
MO Béjaïa 		0-0 JS Djijel		[1-1 aet; 3-1 pen]

1/8 final
[Feb 19]
ARB Ghriss 		1-0 CRB Ain Fekroun 	[aet]
US Tebessa 		1-0 USM El Harrach
[Feb 20]
Paradou AC 		1-0 RA Ain Defla
RC Relizane 		1-2 MC Alger
USM Bel Abbes 		1-0 DRB Tadjenanet
ASB Maghnia 		1-0 HB Chelghoum Laid
MO Béjaïa 		1-1 NA Hussein Dey 	[1-2 aet]
ES Sétif 		2-1 RC Arbaa

1/4 final
[Mar 4]
NA Hussein Dey 		2-0 Paradou AC
ES Sétif 		1-3 USM Bel Abbes
[Mar 5]
US Tebessa		1-0 ASB Maghnia
ARB Ghriss		0-2 MC Alger

Semifinals
[Apr 14]
NA Hussein Dey		1-0 USM Bel Abbes
[Apr 16]
MC Alger		3-0 US Tebessa

Final [May 1, Stade du 5-Juillet 1962, Alger]
MC Alger		1-0 NA Hussein Dey
  [Abderrahmane Hachoud 82]

Referees: Mohamed Benouza, Abdelhak Etchiali, Mokrane Gourari and Farouk Houassnia.
Yellow cards:   Kacem-Mehdi 35', Hachoud 81' and Seddiki 52'.

MC Alger: Chaouchi, Hachoud, Bachiri (Bouhenna 89'), Demmou, Zeghdane, Kacem-Mehdi,
 Karaoui, Mokdad, Gourmi, Aouedj (Boucherit 87') and Derrardja. Coach: Lotfi Amrouche.

NA Hussein-Dey: Boussouf, Ghazi, Hérida, Zeddam, Ouhadda, Ouali, Bendebka, Seddiki,
 Choubani, Benaldjia (M'Bingui 80') and Gasmi. Coach: Youcef Bouzidi.


Supercoupe

[Nov 1, Stade Mustapha-Tchaker, Blida; Att. 17.000]
USM Alger	2-0 MC Alger
  [Farouk Chafai 61, Meftah Mohamed Rabie 77pen]

USM Alger: Zemmamouche, Abdellaoui, Chafaï, Khoualed, Meftah, Benmoussa, Bouderbal,
	   Koudri, Benkhemassa, Meziane, Guessan	
	   Coach: Mustapha Aksouh
MC Alger:  Chaâl, Boudebouda, Mebarakou, Demmou, Hachoud, Mokdad, Zerdab, Boucherit,
	   Cherif El Ouazzani, Aouedj, Bouguèche
	   Coach: Djamel Menad

Yellow cards: 	Benkhemessa 38, Abdellaoui 42 (USM Alger)
		Chafai 75, Hachoud 80 (MC Alger)
Red card:	Boudebouda 65,

2ème Division

Final Table:

 1.Olympique Médéa        30  16  6  8  32-22  54  Promoted
 2.CA Batna               30  13 11  6  27-17  50  Promoted
 3.USM Bel-Abbes          30  12 13  5  27-18  49  Promoted  [R] 
-------------------------------------------------
 4.Paradou AC             30  11 13  6  40-26  46  [P]
 5.JSM Skikda             30  10 10 10  35-33  40  [P] 
 6.MC El Eulma            30  10 10 10  28-26  40  [R] 
 7.A Bou Saada            30  11  7 12  29-31  40
 8.CA Bordj Bou Arréridj  30   9 12  9  31-29  39
 9.CRB Aïn Fakroun        30  10  9 11  22-21  39
10.AS Khroub              30  10  9 11  34-36  39 
11.MC Saida               30  10  9 11  29-32  39
12.ASO Chlef              30  10  8 12  30-31  38  [R] 
13.JSM Béjaïa             30   9 11 10  25-29  38
-------------------------------------------------
14.US Chaouia             30   9 10 11  26-29  37  Relegated
15.OM Arzew               30  10  7 13  28-41  37  Relegated  [P] 
16.USMM Hadjout           30   4  7 19  23-45  19  Relegated 

NB: originally, CRB Aïn Fakroun were relegated at the end of the season because of
    disciplinary proceedings against them concerning violation of ethics, morality
    and integrity of the championship (i.e. match fixing); later, this decision was
    revoked.

Round 1 [Aug 14]
A Bou Saada		1-0 CA Bordj Bou Arreridj
MC El Eulma 		3-2 MC Saida 
OM Arzew 		0-0 AS Khroub 
USMM Hadjout 		0-0 O Medea 
US Chaouia 		0-0 CA Batna 
Paradou AC 		0-0 USM Bel Abbes 
JSM Skikda 		2-0 JSM Bejaia 
CRB Ain El Fakroun	0-1 ASO Chlef 

Round 2
[Aug 21]
CA Batna 		2-1 JSM Skikda 
USM Bel Abbes 		1-0 US Chaouia 
AS Khroub 		1-1 A Bou Saada 
MC Saida 		1-0 USMM Hadjout 
O Medea 		0-1 OM Arzew 
JSM Bejaia 		0-0 CRB Ain El Fakroun 
ASO Chlef 		1-1 Paradou AC 
[Aug 25]
CA Bordj Bou Arreridj 	3-1 MC El Eulma 

Round 3
[Aug 28]
OM Arzew 		1-1 MC Saida 
USMM Hadjout 		2-2 US Chaouia 
O Medea 		1-0 CA Bordj Bou Arreridj 
CRB Ain El Fakroun 	0-1 CA Batna 
JSM Skikda 		2-2 USM Bel Abbes 
A Bou Saada 		0-0 ASO Chlef 
Paradou AC 		1-1 JSM Bejaia 
[Aug 29]
MC El Eulma 		2-2 AS Khroub 

Round 4 [Sep 11]
US Chaouia 		0-0 JSM Skikda 
MC Saida 		0-0 O Medea 
AS Khroub 		0-2 USMM Hadjout 
CA Bordj Bou Arreridj 	1-1 OM Arzew 
CA Batna 		1-0 Paradou AC 
USM Bel Abbes 		1-0 CRB Ain El Fakroun 
JSM Bejaia 		1-1 A Bou Saada 
ASO Chlef 		1-0 MC El Eulma 

Round 5
[Sep 18]
USMM Hadjout 		0-2 CA Bordj Bou Arreridj 
CRB Ain El Fakroun 	3-2 JSM Skikda 
Paradou AC 		0-1 AS Khroub 
OM Arzew 		0-1 US Chaouia 
A Bou Saada 		2-1 CA Batna 
MC Saida 		1-1 JSM Bejaia 
[Sep 19]
O Medea 		1-0 ASO Chlef 
MC El Eulma 		0-1 USM Bel Abbes 

Round 6 [Sep 28]
US Chaouia 		1-0 CRB Ain El Fakroun 
JSM Skikda 		2-1 Paradou AC 
AS Khroub 		1-0 O Medea 
CA Bordj Bou Arreridj 	3-0 MC Saida 
JSM Bejaia 		2-1 USMM Hadjout 
USM Bel Abbes 		1-0 A Bou Saada 
ASO Chlef 		1-0 OM Arzew 
CA Batna 		0-0 MC El Eulma 

Round 7
[Oct 2]
USMM Hadjout 		2-0 ASO Chlef 
[Oct 3]
Paradou AC 		1-0 CRB Ain El Fakroun 
MC Saida 		1-0 AS Khroub 
A Bou Saada 		1-2 JSM Skikda 
O Medea 		2-0 CA Batna 
OM Arzew 		1-0 JSM Bejaia 
CA Bordj Bou Arreridj 	3-1 USM Bel Abbes 
MC El Eulma 		1-1 US Chaouia 

Round 8
[Oct 15]
JSM Skikda 		1-2 MC El Eulma 
[Oct 16]
AS Khroub 		3-1 CA Bordj Bou Arreridj 
US Chaouia 		1-3 Paradou AC 
USM Bel Abbes 		2-0 USMM Hadjout 
CRB Ain El Fakroun 	3-0 A Bou Saada 
CA Batna 		1-0 OM Arzew 
ASO Chlef 		3-1 MC Saida 
[Oct 17]
JSM Bejaia 		1-0 O Medea 

Round 9
[Oct 23]
MC Saïda		1-0 CRB Aïn Fakroun 
AS Khroub 		1-0 JSM Skikda
A Bou Saâda 		1-1 Paradou AC
O Médéa 		2-1 US Chaouia
USMM Hadjout 		0-0 CA Batna
OM Arzew 		0-4 USM Bel Abbès
MC El Eulma 		3-0 JSM Béjaïa
[Oct 24]
CA Bordj Bou Arreridj   2-2 ASO Chlef

Round 10
[Oct 30]
JSM Béjaïa 		2-0 CA Bordj Bou Arreridj 
CA Batna 		2-1 MC Saïda 
US Chaouia 		0-1 A Bou Saâda
JSM Skikda 		2-0 USMM Hadjout 
Paradou AC 		0-0 MC El Eulma 
ASO Chlef 		1-0 AS Khroub 
[Oct 31]
USM Bel Abbès 		1-1 O Médéa 
CRB Aïn Fakroun 	0-0 OM Arzew 

Round 11
[Nov 6]
USMM Hadjout 		1-3 Paradou AC 
ASO Chlef 		0-0 USM Bel Abbès 
[Nov 7]
OM Arzew 		2-0 JSM Skikda 
MC Saïda 		1-2 US Chaouia 
O Médéa 		1-0 CRB Aïn Fakroun 
CA Bordj Bou Arreridj 	0-0 CA Batna 
AS Khroub 		0-1 JSM Béjaïa 
MC El Eulma 		1-0 A Bou Saâda

Round 12 [Nov 20]
CA Batna 		2-0 AS Khroub 
US Chaouia 		2-0 CA Bordj Bou Arreridj 
JSM Béjaïa 		2-1 ASO Chlef 
A Bou Saâda 		2-1 USMM Hadjout 
JSM Skikda 		1-0 O Médéa 
Paradou AC 		1-0 OM Arzew 
CRB Aïn Fakroun 	0-0 MC El Eulma 
USM Bel Abbès 		1-1 MC Saïda 

Round 13
[Nov 27]
USMM Hadjout 		0-0 MC El Eulma 
OM Arzew 		3-2 A Bou Saâda 
ASO Chlef 		1-2 CA Batna 
AS Khroub 		1-1 US Chaouia 
O Médéa 		2-1 Paradou AC 
MC Saïda 		1-1 JSM Skikda 
CA Bordj Bou Arreridj 	1-0 CRB Aïn Fakroun 
[Nov 28]
JSM Béjaïa 		0-0 USM Bel Abbès 

Round 14
[Dec 11]
CA Batna 		0-1 JSM Béjaïa 
US Chaouia 		1-1 ASO Chlef 
CRB Aïn Fakroun 	1-0 USMM Hadjout 
Paradou AC 		2-0 MC Saïda 
A Bou Saâda 		0-0 O Médéa 
JSM Skikda 		1-1 CA Bordj Bou Arreridj 
USM Bel Abbès 		2-1 AS Khroub 
[Dec 12]
MC El Eulma 		3-2 OM Arzew 

Round 15
[Dec 24]
CA Batna 		0-0 USM Bel Abbès 
[Dec 25]
O Médéa 		2-1 MC El Eulma 
OM Arzew 		1-1 USMM Hadjout 
ASO Chlef 		2-0 JSM Skikda 
MC Saïda 		0-1 A Bou Saâda 
AS Khroub 		2-3 CRB Aïn Fakroun 
[Dec 26]
JSM Béjaïa 		1-0 US Chaouia 
CA Bordj Bou Arreridj 	1-1 Paradou AC 

Halfway Table:

 1.USM Bel-Abbès          15   7  7  1  17- 8  28  [R]
 2.JSM Béjaïa             15   7  5  3  13-11  26 
 3.CA Batna               15   7  5  3  12- 8  26 
-------------------------------------------------
 4.Olympique Médéa        15   7  4  4  12- 8  25 
 5.ASO Chlef              15   6  5  4  15-12  23  [R] 
 6.Paradou AC             15   5  6  4  16-12  21  [P] 
 7.MC El Eulma            15   5  6  4  17-15  21  [R] 
 8.A Bou Saada            15   5  5  5  13-15  20 
 9.CA Bordj Bou Arréridj  15   5  5  5  18-16  20 
10.JSM Skikda             15   5  4  6  17-18  19  [P] 
11.OM Arzew               15   4  5  6  12-16  17  [P] 
12.CRB Aïn Fakroun        15   4  4  7  11-12  16 
13.US Chaouia             15   3  7  5  13-15  16 
-------------------------------------------------
14.AS Khroub              15   4  4  7  13-17  16 
15.MC Saïda               15   3  5  7  12-20  14 
16.USMM Hadjout           15   2  5  8  10-18  11 

Round 16
[Jan 15]
CA Bordj Bou Arreridj   1-0 A Bou Saada
MC Saida 		1-0 MC El Eulma
AS Khroub 		4-1 OM Arzew
O Medea 		2-1 USMM Hadjout
CA Batna 		0-0 US Chaouia
USM Bel Abbes 		0-0 Paradou AC
JSM Bejaia		0-2 JSM Skikda 
[Jan 16]
ASO Chlef 		1-0 CRB Ain El Fakroun

Round 17
[Jan 22]
JSM Skikda 		0-1 CA Batna
US Chaouia 		1-0 USM Bel Abbes
A Bou Saada 		0-1 AS Khroub
USMM Hadjout		0-2 MC Saida
OM Arzew		1-2 O Medea
CRB Ain El Fakroun      0-0 JSM Bejaia
Paradou AC		1-0 ASO Chlef
[Jan 23]
MC El Eulma 		0-0 CA Bordj Bou Arreridj

Round 18
[Jan 28]
CA Bordj Bou Arreridj 	0-1 O Medea
[Jan 29]
MC Saida 		2-0 OM Arzew
US Chaouia 		1-1 USMM Hadjout
CA Batna		1-0 CRB Ain El Fakroun
USM Bel Abbes 		1-0 JSM Skikda
ASO Chlef 		0-1 A Bou Saada
JSM Bejaia 		1-2 Paradou AC
AS Khroub 		0-1 MC El Eulma

Round 19 [Feb 5]
JSM Skikda 		2-1 US Chaouia
O Medea 		2-1 MC Saida
USMM Hadjout 		3-0 AS Khroub
OM Arzew 		1-0 CA Bordj Bou Arreridj 
Paradou AC 		0-0 CA Batna 
CRB Ain El Fakroun 	1-1 USM Bel Abbes
A Bou Saada 		1-1 JSM Bejaia 
MC El Eulma		0-1 ASO Chlef

Round 20 [Feb 12]
CA Bordj Bou Arreridj 	1-0 USMM Hadjout
JSM Skikda 		1-1 CRB Ain El Fakroun
AS Khroub 		2-2 Paradou AC
US Chaouia		2-0 OM Arzew 
CA Batna 		1-0 A Bou Saada 
JSM Bejaia 		0-1 MC Saida
ASO Chlef		0-0 O Medea
USM Bel Abbes 		1-0 MC El Eulma

Round 21
[Feb 26]
CRB Ain El Fakroun 	1-0 US Chaouia
Paradou AC		1-1 JSM Skikda
O Medea 		3-2 AS Khroub
MC Saida 		0-0 CA Bordj Bou Arreridj
USMM Hadjout 		1-0 JSM Bejaia
A Bou Saada 		0-1 USM Bel Abbes
OM Arzew 		1-0 ASO Chlef
[Feb 27]
MC El Eulma 		1-1 CA Batna

Round 22
[Mar 4]
ASO Chlef 		2-1 USMM Hadjout
AS Khroub 		2-2 MC Saida
JSM Skikda 		3-1 A Bou Saada
CA Batna 		2-0 O Medea
JSM Bejaia 		1-2 OM Arzew 
US Chaouia 		1-0 MC El Eulma
[Mar 8]
CRB Ain El Fakroun 	0-0 Paradou AC
USM Bel Abbes 		1-1 CA Bordj Bou Arreridj

Round 23
[Mar 11]
MC El Eulma 		ppd JSM Skikda		[snow-off]
CA Bordj Bou Arreridj 	2-3 AS Khroub
Paradou AC 		2-1 US Chaouia
A Bou Saada 		0-1 CRB Ain El Fakroun
OM Arzew 		2-2 CA Batna
MC Saida		1-0 ASO Chlef
O Medea 		2-1 JSM Bejaia
[Mar 12]
USMM Hadjout 		1-1 USM Bel Abbes
[Mar 15]
MC El Eulma 		0-0 JSM Skikda

Round 24 [Mar 18]
CRB Aïn Fakroun 	2-1 MC Saïda
JSM Skikda		1-1 AS Khroub
Paradou AC		1-1 A Bou Saâda
US Chaouia		0-1 O Médéa
CA Batna		2-0 USMM Hadjout
USM Bel Abbès		0-1 OM Arzew
JSM Béjaïa		0-0 MC El Eulma 
ASO Chlef		0-0 CA Bordj Bou Arreridj

Round 25 [Apr 1]
CA Bordj Bou Arreridj   2-2 JSM Béjaïa
MC Saïda 		1-0 CA Batna
A Bou Saâda		0-1 US Chaouia
USMM Hadjout 		1-2 JSM Skikda
MC El Eulma		1-0 Paradou AC
AS Khroub		1-1 ASO Chlef
O Médéa 		2-0 USM Bel Abbès
OM Arzew 		0-1 CRB Aïn Fakroun

Round 26 [Apr 8]
Paradou AC 		4-1 USMM Hadjout
USM Bel Abbès 		2-1 ASO Chlef
JSM Skikda 		0-0 OM Arzew 
US Chaouia 		1-0 MC Saïda
CRB Aïn Fakroun 	0-0 O Médéa
CA Batna 		0-0 CA Bordj Bou Arreridj
JSM Béjaïa 		1-1 AS Khroub
A Bou Saâda		1-0 MC El Eulma

Round 27
[Apr 15]
AS Khroub 		2-0 CA Batna
CA Bordj Bou Arreridj   1-0 US Chaouia
ASO Chlef 		2-3 JSM Béjaïa
USMM Hadjout		1-3 A Bou Saâda
O Médéa 		2-0 JSM Skikda
OM Arzew 		1-6 Paradou AC
MC El Eulma 		1-0 CRB Aïn Fakroun
[Apr 19]
MC Saïda 		0-0 USM Bel Abbès

Round 28 [Apr 22]
MC El Eulma 		4-1 USMM Hadjout
A Bou Saâda 		3-1 OM Arzew
CA Batna		4-1 ASO Chlef
US Chaouia 		2-0 AS Khroub
Paradou AC 		2-1 O Médéa
JSM Skikda 		2-2 MC Saïda
CRB Aïn Fakroun 	2-1 CA Bordj Bou Arreridj
USM Bel Abbès 		1-0 JSM Béjaïa

Round 29 [Apr 29]
AS Khroub 		1-0 USM Bel Abbès
JSM Béjaïa 		1-0 CA Batna
ASO Chlef 		5-1 US Chaouia
USMM Hadjout 		1-2 CRB Aïn Fakroun
MC Saïda 		2-1 Paradou AC
O Médéa 		2-3 A Bou Saâda
CA Bordj Bou Arreridj   2-1 JSM Skikda
OM Arzew 		4-2 MC El Eulma

Round 30 [May 6]
USM Bel Abbès 		1-1 CA Batna
MC El Eulma		1-0 O Médéa
USMM Hadjout 		0-1 OM Arzew
JSM Skikda 		3-1 ASO Chlef
A Bou Saâda 		2-1 MC Saïda
CRB Aïn Fakroun		0-1 AS Khroub
US Chaouia		1-1 JSM Béjaïa
Paradou AC		2-2 CA Bordj Bou Arreridj

Final Table:

 1.Olympique Médéa        30  16  6  8  32-22  54  Promoted
 2.CA Batna               30  13 11  6  27-17  50  Promoted
 3.USM Bel-Abbès          30  12 13  5  27-18  49  Promoted  [R] 
-------------------------------------------------
 4.Paradou AC             30  11 13  6  40-26  46  [P]
 5.JSM Skikda             30  10 10 10  35-33  40  [P] 
 6.MC El Eulma            30  10 10 10  28-26  40  [R] 
 7.A Bou Saada            30  11  7 12  29-31  40
 8.CA Bordj Bou Arréridj  30   9 12  9  31-29  39
 9.CRB Aïn Fakroun        30  10  9 11  22-21  39
10.AS Khroub              30  10  9 11  34-36  39 
11.MC Saïda               30  10  9 11  29-32  39
12.ASO Chlef              30  10  8 12  30-31  38  [R] 
13.JSM Béjaïa             30   9 11 10  25-29  38
-------------------------------------------------
14.US Chaouia             30   9 10 11  26-29  37  Relegated
15.OM Arzew               30  10  7 13  28-41  37  Relegated  [P] 
16.USMM Hadjout           30   4  7 19  23-45  19  Relegated 

NB: originally, CRB Aïn Fakroun were relegated at the end of the season because of
    disciplinary proceedings against them concerning violation of ethics, morality
    and integrity of the championship (i.e. match fixing); later, this decision was
    revoked.

Topscorers
14 Mohamed Amine Hamia	  O Médéa
12 Baouche Sofiane	  OM Arzew
11 Yacine Benouadah	  Paradou AC
10 Riad Benayad		  Paradou AC
 9 Fethi Noubli		  MC El Eulma
   Abdelouahab Djahel	  AS Khroub
 8 Cheniguer Fares	  JSM Skikda



Ligue Nationale de Football Amateur

Groupe Centre

 1.WA Boufarik		  30  15 10  5	44-29  55  Promoted
 ------------------------------------------------
 2.CR Beni-Thour 	  30  14 11  5	34-25  53
 3.NARB Réghaïa		  30  15  7  8	39-23  52
 4.MC Mekhadma		  30  13  7 10	44-34  46
 5.USF Bordj Bou Arréridj 30  11  8 11	36-32  41
 6.RC Boumerdès 	  30   9 11 10	27-27  38
 7.US Oued Amizour	  30  10  8 12	17-19  38
 8.IB Khemis El Khechna	  30  10  8 12	25-31  38
 9.WR M'Sila		  30  10  8 12	33-41  38
10.JS Hai El Djabel	  30  10  8 12	39-50  38
11.IB Lakhdaria		  30  10  7 13	42-42  37
12.CRB Dar El Beida	  30  10  7 13	33-35  37
13.JS Djijel		  30   9 10 11	31-35  37
14.USM Chéraga		  30   9  8 13	25-38  35
15.RC Kouba		  30   8 10 12	32-41  34
-------------------------------------------------
16.JSM Chéraga		  30   7 12 11	34-33  33  Relegated

Round 1 
[Sept 11]
RC Kouba		1-1 WR M'Sila		
[Sept 12]
USM Cheraga		1-2 WA Boufarik
IB Lakhdaria		3-1 MC Mkhadema
US Oued Amizour		2-1 NARB Reghaia
CR Beni Thour		1-0 IB Khemis El Khechna
JSD Jijel		0-1 USM Cheraga		
RC Boumerdes		0-0 JS Hai El Djabel
CRB Dar El Beida	2-0 USF Bordj Bou Arreridj

Round 2
[Sep 18]
USM Cheraga		1-0 US Oued Amizour
[Sep 19]
WR M'Sila		2-0 USM Cheraga
IB Khemis El Khechna	2-3 RC Kouba
NARB Reghaia		0-0 JSD Jijel 
MC Mkhadema		1-0 RC Boumerdes
USF Bordj Bou Arreridj	2-0 IB Lakhdaria
WA Boufarik		3-2 CRB Dar El Beida
JS Hai El Djabel	1-1 CR Beni Thour

Round 3
[Oct 2]
CRB Dar El Beida 	0-2 USM Cheraga
[Oct 3]
JSM Cheraga 		1-0 IB Khemis El Khechna
IB Lakhdaria 		1-1 WA Boufarik
RC Boumerdes 		2-2 USF Bordj Bou Arreridj
US Oued Amizour 	1-0 JS Hai El Djabel
CR Beni Thour 		0-0 MC Mkhadema
RC Kouba 		0-3 NARB Reghaia
JSD Jijel 		0-0 WR M'sila

Round 4
[Oct 16]
USM Cheraga 		2-1 IB Lakhdaria
[Oct 17]
CRB Dar El Beida 	2-1 US Oued Amizour
IB Khemis El Khechna 	3-0 WR M'sila
NARB Reghaia 		3-0 JSM Cheraga
JS Hai El Djabel 	4-2 RC Kouba
MC Mekhadema 		3-1 JSD Jijel
USF Bordj Bou Arreridj 	1-1 CR Beni Thour
WA Boufarik 		1-1 RC Boumerdes

Round 5 [Oct 24]
WR M'sila		1-2 NARB Reghaia
RC Boumerdes		0-0 USM Cheraga
US Oued Amizour		0-1 USF Bordj Bou Arreridj
CR Beni Thour		1-1 WA Boufarik
RC Kouba		2-4 MC Mekhadema
JSD Jijel		1-0 IB Khemis El Khechna
JSM Cheraga		0-1 JS Hai El Djabel
IB Lakhdaria		3-1 CRB Dar El Beida

Round 6 
[Oct 30]
NARB Reghaia		0-0 IB Khemis El Khechna
USM Cheraga		0-0 CR Beni Thour
[Oct 31]
MC Mekhadema		1-0 JSM Cheraga
USF Bordj Bou Arreridj	2-1 JSD Jijel
WA Boufarik		0-1 US Oued Amizour
IB Lakhdaria		1-2 RC Kouba
CRB Dar El Beida	1-0 RC Boumerdes
JS Hai El Djabel	1-1 WR M'sila

Round 7 [Nov 7]
JSM Cheraga 		4-0 USM Cheraga
WR M'sila 		0-0 CRB Dar El Beida
IB Khemis El Khechna 	2-1 JS Hai El Djabel
RC Boumerdes 		1-3 IB Lakhdaria
US Oued Amizour 	1-0 MC Mkhadema
CR Beni Thour 		1-0 NARB Reghaia
RC Kouba 		1-2 USF Bordj Bou Arreridj
JSD Jijel 		2-1 WA Boufarik

Round 8 [Nov 21]
USM Cheraga		1-0 JSD Jijel
IB Lakhdaria		1-0 US Oued Amizour 
MC Mkhadema		0-0 IB Khemis El Khechna
WA Boufarik		1-0 JSM Cheraga
USF Bordj Bou Arreridj	2-1 WR M'sila
CRB Dar El Beida	0-0 CR Beni Thour
JS Hai El Djabel	2-2 NARB Reghaia
RC Boumerdes		0-0 RC Kouba

Round 9 [Nov 28]
JSM Cheraga		1-1 USF Bordj Bou Arreridj
WR M'sila		1-1 WA Boufarik
IB Khemis El Khechna	1-0 USM Cheraga
NARB Reghaia		2-1 MC Mkhadema
US Oued Amizour		0-1 RC Boumerdes
CR Beni Thour		2-1 IB Lakhdaria
RC Kouba		1-1 CRB Dar El Beida 
JSD Jijel		2-1 JS Hai El Djabel

Round  10 [Dec 5]
USM Cheraga 		2-1 WR M'sila
CRB Dar El Beida 	2-2 JSM Cheraga
IB Lakhdaria 		0-1 JS Jijel
RC Boumerdes 		2-0 CR Beni Thour
US Oued Amizour 	3-2 RC Kouba
MC Mkhadema 		2-1 JS Hai El Djabel
USF Bordj Bou Arreridj 	1-0 NARB Reghaia
WA Boufarik 		2-3 IB Khemis El Khechna

Round  11
[Dec 11]
RC Kouba		1-1 WA Boufarik
[Dec 12]
IB Khemis El Khechna	2-1 USF Bordj Bou Arreridj
WR M'sila		0-0 MC Mkhadema
JSM Cheraga		2-2 IB Lakhdaria
NARB Reghaia		0-0 RC Boumerdes
CR Beni Thour		0-0 US Oued Amizour
JS Jijel		2-2 CRB Dar El Beida
JS Hai El Djabel	1-0 USM Cheraga
	
Round  12
[Dec 25]
USF Bordj Bou Arreridj	0-2 MC Mkhadema
[Dec 26]
IB Lakhdaria		3-0 WR M'sila
RC Boumerdes		2-1 JSM Cheraga
US Oued Amizour		0-0 JS Jijel
CR Beni Thour		2-0 RC Kouba
WA Boufarik		3-0 JS Hai El Djabel
CRB Dar El Beida	0-1 IB Khemis El Khechna
JSM Cheraga		0-1 NARB Reghaia

Round 13 [Jan 2]
JSM Cheraga		0-0 US Oued Amizour
WR M Sila		2-1 R.C.Boumerdes
IB Khemis El Khechna	1-0 IB Lakhdaria
AR Ouargla		1-2 WA Boufarik
JS Djijel		1-1 CR Beni Thour
RC Kouba		1-1 USM Chéraga
NARB Reghaia		1-0 C.R.B.Dar Beida
J.S.Hai Djabel		3-1 USFBB Arreridj

Round 14 [Jan 9]
R.C.Boumerdes		0-1 IB Khemis El Khechna
WA Boufarik		1-0 USFBB Arreridj
USM Chéraga		1-0 AR Ouargla
IB Lakhdaria		2-1 NARB Reghaia
US Oued Amizour		1-0 WR M Sila
C.R.B.Dar Beida		3-1 J.S.Hai Djabel
[Jan 19]
RC Kouba		2-1 JS Djijel
CR Beni Thour		1-0 JSM Cheraga

Round  15
[Jan 15]
JSM Cheraga 		0-0 RC Kouba
WR M'sila 		2-1 CR Beni Thour
IB Khemis El Khechna 	1-1 US Oued Amizour
NARB Reghaia 		4-0 WA Boufarik
JS Hai El Djabel 	3-3 IB Lakhdaria
JSD Jijel 		2-2 RC Boumerdes
[Jan 16]
USF Bordj Bou Arreridj 	6-0 USM Cheraga
MC Mkhadema 		2-1 CRB Dar El Beida

Round  16 [Feb 6]
USFBB Arreridj		0-1 C.R.B.Dar Beida
J.S.Hai Djabel		1-1 R.C.Boumerdes
NARB Reghaia		1-0 US Oued Amizour
JSM Cheraga		1-2 JS Djijel
AR Ouargla		2-1 IB Lakhdaria
WR M Sila		1-0 RC Kouba
IB Khemis El Khechna	1-1 CR Beni Thour
WA Boufarik		0-0 USM Chéraga

Round  17 [Feb 13] 
RC Kouba		2-0 IB Khemis El Khechna
R.C.Boumerdes		2-0 AR Ouargla
C.R.B.Dar Beida		0-0 WA Boufarik
US Oued Amizour		1-0 USM Chéraga
IB Lakhdaria		0-1 USFBB Arreridj
JS Djijel		0-0 NARB Reghaia
JSM Cheraga		1-1 WR M'Sila
CR Beni Thour		3-2 J.S.Hai Djabel

Round  18 [Feb 20]
IB Khemis El Khechna	2-2 JSM Cheraga
AR Ouargla		0-0 CR Beni Thour
WA Boufarik		2-2 IB Lakhdaria
NARB Reghaia		3-1 RC Kouba
WR M Sila		1-0 JS Djijel
J.S.Hai Djabel		1-0 US Oued Amizour
USFBB Arreridj		0-1 R.C.Boumerdes
USM Chéraga		2-0 C.R.B.Dar Beida

Round  19 [Feb 27]
RC Kouba		3-0 J.S.Hai Djabel
CR Beni Thour		1-0 USFBB Arreridj
JSM Cheraga		3-0 NARB Reghaia
WR M Sila		1-0 IB Khemis El Khechna
JS Djijel		3-2 AR Ouargla
IB Lakhdaria		1-0 USM Chéraga
US Oued Amizour		1-0 C.R.B.Dar Beida
R.C.Boumerdes		2-0 WA Boufarik

Round  20 [Mar 5]
JS Hai El Djabel 	0-0 JSM Cheraga
NARB Reghaia 		3-0 WR M'sila
CRB Dar El Beida 	2-2 IB Lakhdaria
USM Cheraga 		0-0 RC Boumerdes
USF Bordj Bou Arreridj 	1-0 US Oued Amizour
WA Boufarik 		3-1 CR Beni Thour
MC Mkhadema 		3-2 RC Kouba
IB Khemis El Khechna 	0-3 JSD Jijel

Round  21 [Mar 12]
R.C.Boumerdes		1-0 C.R.B.Dar Beida
US Oued Amizour		0-0 WA Boufarik
IB Khemis El Khechna	1-1 NARB Reghaia
JS Djijel		1-1 USFBB Arreridj
WR M Sila		4-1 J.S.Hai Djabel
JSM Cheraga		0-0 AR Ouargla
CR Beni Thour		2-1 USM Chéraga
RC Kouba		0-0 IB Lakhdaria

Round  22 [Mar 19]
USM Cheraga 		2-2 JSM Cheraga
CRB Dar El Beida 	3-0 WR M'sila
JS Hai El Djabel 	3-1 IB Khemis El Khechna
IB Lakhdaria 		0-0 RC Boumerdes
MC Mkhadema 		3-0 US Oued Amizour
NARB Reghaia 		1-1 CR Beni Thour
USF Bordj Bou Arreridj 	0-0 RC Kouba
WA Boufarik 		3-1 JSD Jijel
                            
Round 23 [Mar 26]
JSD Jijel 		1-1 USM Cheraga  
CR Beni Thour 		2-0 CRB Dar El Beida 
US Oued Amizour 	2-0 IB Lakhdaria 
RC Kouba 		2-1 RC Boumerdes
NARB Reghaia 		3-0 JS Hai El Djabel
IB Khemis El Khechna 	1-1 MC Mkhadema 
WR M'sila 		2-1 USF Bordj Bou Arreridj
JSM Cheraga 		1-1 WA Boufarik

Round 24 [Apr 2]
USF Bordj Bou Arreridj 	2-2 JSM Cheraga
WA Boufarik 		3-1 WR M'sila
USM Cheraga 		1-0 IB Khemis El Khechna
MC Mkhadema 		3-0 NARB Reghaia
RC Boumerdes 		0-0 US Oued Amizour
IB Lakhdaria 		4-0 CR Beni Thour
CRB Dar El Beida 	3-0 RC Kouba
JS Hai El Djabel 	2-1 JSD Jijel

Round 25 [Apr 9]
WR M'sila 		4-2 USM Cheraga
JSM Cheraga 		5-1 CRB Dar El Beida
JSD Jijel 		1-0 IB Lakhdaria
CR Beni Thour 		3-1 RC Boumerdes
RC Kouba 		1-0 US Oued Amizour
JS Hai El Djabel 	2-1 MC Mkhadema
NARB Reghaia 		1-0 USF Bordj Bou Arreridj
IB Khemis El Khechna 	0-1 WA Boufarik

Round 26  
[Apr 15]
IB Lakhdaria 		2-1 JSM Cheraga
MC Mkhadema 		3-0 WR M'sila
RC Boumerdes 		1-2 NARB Reghaia
USM Cheraga 		2-0 JS Hai El Djabel 
US Oued Amizour 	0-1 CR Beni Thour
WA Boufarik 		1-0 RC Kouba
CRB Dar El Beida 	1-0 JSD Jijel
[Apr 15]
USF Bordj Bou Arreridj 	2-0 IB Khemis El Khechna 

Round 27 [Apr 23]
NARB Reghaia 		2-0 USM Cheraga 
IB Khemis El Khechna 	1-0 CRB Dar El Beida
WR M'sila 		4-1 IB Lakhdaria
JSM Cheraga 		1-0 RC Boumerdes
JSD Jijel 		1-0 US Oued Amizour
RC Kouba 		0-1 CR Beni Thour
MC Mkhadema 		2-2 USF Bordj Bou Arreridj
JS Hai El Djabel 	2-4 WA Boufarik
 
Round 28 [May 7]
US Oued Amizour 	2-0 JSM Cheraga 
RC Boumerdes 		1-0 WR M'sila
IB Lakhdaria 		2-0 IB Khemis El Khechna 
CRB Dar El Beida 	1-0 NARB Reghaia
USF Bordj Bou Arreridj 	1-1 JS Hai El Djabel  
WA Boufarik 		2-0 MC Mkhadema 
USM Cheraga 		1-1 RC Kouba 
CR Beni Thour 		3-0 JSD Jijel

Round 29 [May 14]
MC Mkhadema 		3-1 USM Cheraga
JS Hai El Djabel 	2-1 CRB Dar El Beida
NARB Reghaia 		2-0 IB Lakhdaria 
IB Khemis El Khechna 	2-1 RC Boumerdes
WR M'sila 		0-0 US Oued Amizour
JSM Cheraga 		3-1 CR Beni Thour
JSD Jijel 		1-1 RC Kouba
USF Bordj Bou Arreridj 	0-2 WA Boufarik

Round 30 [May 21]
RC Kouba 		1-0 JSM Cheraga
CR Beni Thour 		2-0 WR M'sila 
US Oued Amizour 	0-0 IB Khemis El Khechna
WA Boufarik 		2-0 NARB Reghaia 
IB Lakhdaria 		3-4 JS Hai El Djabel
CRB Dar El Beida 	2-1 MC Mkhadema
USM Cheraga 		1-3 USF Bordj Bou Arreridj
RC Boumerdes 		3-2 JSD Jijel

Groupe Est

 1.US Biskra			30 18  8  4 48-17 62 promoted
----------------------------------------------------
 2.USM Annaba			30 15 10  5 40-18 55
 3.E Collo			30 13  9  8 40-34 48
 4.NC Magra			30 12 10  8 34-27 46
 5.MO Constantine		30 12  8 10 36-32 44
 6.AS Ain M'lila		30 11  6 13 28-33 39
 7.NRB Touggourt		30  9 11 10 30-32 38
 8.HAMR Annaba			30 10  8 12 30-36 38
 9.USM Khenchela		30 10  7 13 33-40 37
10.AB Merouana			30  9  9 12 28-32 36
11.CR Village Moussa		30  6 17  7 25-30 35
12.ES Guelma			30  8 11 11 32-38 35
13.HB Chelghoum Laid		30  9  8 13 32-39 35
14.USM Ain Beida		30 10  5 15 23-36 35
15.US Tebessa			30  8 10 12 27-33 34
----------------------------------------------------
16.MSP Batna			30  7  9 14 28-37 30 relegated

Round 1 [Sep 11]
USM Khenchela		3-0 USM Ain Beida
NC Magra		0-0 E Collo
ES Guelma		2-1 HAMR Annaba
US Tebessa		0-0 HB Chelghoum Laid
USM Annaba		1-0 AS Ain M'lila
US Biskra		1-0 AB Merouana
MO Constantine		2-0 NRB Touggourt
[Sep 12]
MSP Batna		1-2 CR Village Moussa

Round 2 [Sep 18]
HAMR Annaba		1-2 MO Constantine
AS Ain M'lila		0-0 USM Khenchela
HB Chelghoum Laid	1-1 US Biskra
USM Ain Beida		1-2 AB Merouana
NRB Touggourt		1-0 USM Annaba
E Collo			4-0 ES Guelma
MSP Batna		0-1 US Tebessa
CR Village Moussa	2-0 NC Magra

Round 3 
[Oct 2]
AB Merouana 		1-1 AS Ain M'lila
NC Magra 		0-0 MSP Batna
ES Guelma 		1-1 CR Village Moussa
US Tebessa 		0-0 NRB Touggourt
USM Annaba 		2-0 HAMR Annaba
USM Khenchela 		1-0 HB Chelghoum Laid
US Biskra 		4-0 USM Ain Beida
[Oct 3]
MO Constantine 		1-1 E Collo

Round 4 
[Oct 16]
NC Magra 		1-0 US Tebessa
AS Ain M'lila 		1-0 USM Ain Beida
HB Chelghoum Laid 	2-3 AB Merouana
NRB Touggourt 		2-1 USM Khenchela
HAMR Annaba 		0-0 US Biskra
E Collo 		0-0 USM Annaba
CR Village Moussa 	1-1 MO Constantine
[Oct 16]
MSP Batna 		2-2 ES Guelma

Round 5
[Oct 23]
AB Merouana		0-0 NRB Touggourt
USM Ain Beida		1-2 HB Chelghoum Laid
ES Guelma		1-1 NC Magra
US Tebessa		1-2 E Collo
USM Annaba		4-0 CR Village Moussa
USM Khenchela		0-2 HAMR Annaba
US Biskra		4-0 AS Ain M'lila
[Oct 24]
MO Constantine		1-0 MSP Batna

Round 6
[Oct 30]
HAMR Annaba		2-1 AB Merouana
ESM Guelma		3-2 USM Khenchela
NC Magra		2-1 MO Constantine
HB Chelghoum Laid	0-1 AS Ain M'lila
NRB Touggourt		2-1 USM Ain Beida
CR Village Moussa	2-1 US Tebessa
E Collo			1-0 US Biskra
[Oct 31]
MSP Batna		0-0 USM Annaba

Round 7
[Nov 6]
AB Merouana 		1-2 MSP Batna
USM Ain Beida 		1-0 NC Magra
AS Ain M'lila 		1-2 NRB Touggourt
US Tebessa 		1-0 HAMR Annaba
USM Annaba 		4-1 HB Chelghoum Laid
USM Khenchela 		3-2 E Collo
US Biskra 		1-0 CR Village Moussa
[Nov 10] 
MO Constantine 		2-1 ES Guelma

Round 9 
[Nov 27]
AS Ain M'lila		1-1 MSP Batna
USM Khenchela		0-3 NC Magra
US Tebessa		1-1 MO Constantine
US Biskra		1-1 NRB Touggourt
AB Merouana		2-1 E Collo
USM Ain Beida		0-0 CR Village Moussa
HB Chelghoum Laid	0-1 HAMR Annaba
[Dec 1]
USM Annaba		1-1 ES Guelma

Round 10
[Dec 4]
ES Guelma 		0-2 US Biskra
MO Constantine 		0-1 USM Annaba
[Dec 5]
MSP Batna 		1-0 USM Ain Beida
NC Magra 		2-0 AB Merouana
US Tebessa 		2-0 USM Khenchela
HAMR Annaba 		2-0 NRB Touggourt
E Collo 		2-1 HB Chelghoum Laid
CR Village Moussa 	1-0 AS Ain M'lila

Round 11 [Dec 11]
USM Annaba		4-1 US Tebessa
US Biskra		0-0 NC Magra
AS Ain M'lila		1-3 E Collo
HB Chelghoum Laid	1-0 MO Constantine
USM Ain Beida		1-0 HAMR Annaba
AB Merouana		1-0 ES Guelma
USM Khenchela		2-1 CR Village Moussa
NRB Touggourt		2-0 MSP Batna

Round 12 [Dec 25]
E Collo			1-0 HAMR Annaba
USM Annaba		3-0 USM Khenchela
CR Village Moussa	1-1 NRB Touggourt
NC Magra		1-1 AS Ain M'lila
ES Guelma		2-1 USM Ain Beida
MO Constantine		1-0 AB Merouana
US Tebessa		1-0 US Biskra
MSP Batna		0-1 HB Chelghoum Laid

Round 13 [Jan 1]
NC Magra		0-1 E Collo
US Biskra		2-1 USM Annaba
USM Ain Beida		2-1 MO Constantine
AS Ain M'lila		2-1 ES Guelma
HB Chelghoum Laid	2-0 NC Magra
AB Merouana		0-0 US Tebessa
HAMR Annaba		0-0 CR Village Moussa
USM Khenchela		1-1 MSP Batna

Round 14 
[Jan 8] 
MSP Batna 		1-1 HAMR Annaba
NC Magra 		2-2 NRB Touggourt
USM Annaba 		1-0 AB Merouana
[Jan 19] 
ES Guelma 		0-1 HB Chelghoum Laid
MO Constantine 		0-1 AS Ain M'lila
US Tebessa 		2-0 USM Ain Beida
USM Khenchela 		1-1 US Biskra
CR Village Moussa 	0-0 E Collo

Round 15
[Jan 15]
AB Merouana 		1-0 USM Khenchela
USM Ain Beida 		0-1 USM Annaba 	[abondonned at 89', score stood] 
AS Ain M'lila 		2-1 US Tebessa
HB Chelghoum Laid 	1-0 CR Village Moussa
NRB Touggourt 		0-0 ES Guelma
HAMR Annaba 		0-2 NC Magra
E Collo 		1-0 MSP Batna
US Biskra 		0-1 MO Constantine

Round 16 [Feb 5]
AS Ain M'lila		0-0 USM Annaba
USM Ain Beida		2-2 USM Khenchela
HAMR Annaba		0-0 ES Guelma
CR Village Moussa	2-0 MSP Batna
NRB Touggourt		2-1 MO Constantine
E Collo			1-1 NC Magra
AB Merouana		0-1 US Biskra
HB Chelghoum Laid	0-0 US Tebessa

Round 17 [Feb 12]
USM Annaba		1-1 NC Magra
USM Khenchela		2-0 AS Ain M'lila
MO Constantine		2-0 HAMR Annaba
US Biskra		1-0 HB Chelghoum Laid
ES Guelma		2-1 E Collo
NC Magra		1-1 CR Village Moussa
AB Merouana		1-0 USM Ain Beida
US Tebessa		0-0 MSP Batna

Round 18 
[Feb 19]
AS Ain M'lila		1-0 AB Merouana
MSP Batna		0-1 NC Magra
E Collo			2-3 MO Constantine
CR Village Moussa	0-0 ES Guelma
HAMR Annaba		3-2 USM Annaba
USM Ain Beida		1-1 US Biskra
[Mar 8]
HB Chelghoum Laid	2-1 USM Khenchela
[Mar 15]
USM Khenchela		1-2 ES Guelma

Round 19 [Feb 26]
USM Annaba		2-1 E Collo
USM Khenchela		1-0 NRB Touggourt
MO Constantine		4-0 CR Village Moussa
US Biskra		5-0 HAMR Annaba
USM Ain Beida		1-0 AS Ain M'lila
ES Guelma		1-0 MSP Batna
AB Merouana		1-0 HB Chelghoum Laid
US Tebessa		1-0 NC Magra

Round 20 
[Mar 4]
NRB Touggourt 		1-1 AB Merouana
HB Chelghoum Laid 	4-0 USM Ain Beida
NC Magra 		1-0 ES Guelma
HAMR Annaba 		1-1 USM Khenchela
AS Ain M'lila 		0-1 US Biskra
CR Village Moussa 	abd USM Annaba  [abondonned, play later]
[Mar 4]
MSP Batna 		0-0 MO Constantine
[Mar 15]
CR Village Moussa 	0-0 USM Annaba [Repaly]
[Mar 29]
E Collo 		0-0 US Tebessa 

Round 21 
[Mar 11]
USM Annaba 		1-0 MSP Batna
MO Constantine 		1-0 NC Magra
USM Ain Beida 		2-1 NRB Touggourt
AB Merouana 		1-1 HAMR Annaba
US Biskra 		3-0 E Collo
US Tebessa 		1-1 CR Village Moussa
[Mar 12]
USM Khenchela 		1-2 ES Guelma
AS Ain M'lila 		3-0 HB Chelghoum Laid

Round 22 
[Mar 18]
MSP Batna 		2-1 AB Merouana
NC Magra 		1-0 USM Ain Beida
ES Guelma 		1-1 MO Constantine
E Collo 		1-0 USM Khenchela
[Mar 19]
HAMR Annaba 		2-0 US Tebessa
HB Chelghoum Laid 	1-1 USM Annaba
NRB Touggourt 		1-0 AS Ain M'lila
CR Village Moussa 	1-1 US Biskra

Round 23 [Mar 25]
US Biskra 		3-0 MSP Batna
USM Annaba 		3-1 NC Magra
US Tebessa 		4-3 ES Guelma
USM Khenchela 		1-0 MO Constantine
HB Chelghoum Laid 	0-0 NRB Touggourt
AS Ain M'lila 		3-0 HAMR Annaba
USM Ain Beida 		1-0 E Collo
AB Merouana 		0-0 CR Village Moussa

Round 24
[Apr 1]
CR Village Moussa 	1-0 USM Ain Beida
MSP Batna 		2-1 AS Ain M'lila
HAMR Annaba 		3-2 HB Chelghoum Laid
ES Guelma 		1-2 USM Annaba
NC Magra 		1-1 USM Khenchela
NRB Touggourt 		0-1 US Biskra
[Apr 2]
MO Constantine 		2-1 US Tebessa
E Collo 		2-2 AB Merouana

Round 25 [Apr 9]
USM Ain Beida 		2-1 MSP Batna
AB Merouana 		2-3 NC Magra
US Biskra 		3-1 ES Guelma
USM Annaba 		2-0 MO Constantine
USM Khenchela 		2-1 US Tebessa
NRB Touggourt 		0-2 HAMR Annaba
HB Chelghoum Laid 	1-3 E Collo
AS Ain M'lila 		1-0 CR Village Moussa

Round 26 [Apr 22]
ES Guelma 		1-1 AB Merouana
HAMR Annaba 		1-1 USM Ain Beida
E Collo 		2-1 AS Ain M'lila
MO Constantine 		2-2 HB Chelghoum Laid
MSP Batna 		3-0 NRB Touggourt
US Tebessa 		0-0 USM Annaba
CR Village Moussa 	1-1 USM Khenchela
NC Magra 		0-1 US Biskra

Round 27 [Apr 29]
HAMR Annaba		1-2 E Collo
USM Khenchela		2-1 USM Annaba
AS Ain M'lila		2-1 NC Magra
US Biskra		2-1 US Tebessa
HB Chelghoum Laid	2-1 MSP Batna
USM Ain Beida		1-0 ES Guelma
AB Merouana		2-0 MO Constantine
NC Magra		1-1 CR Village Moussa

Round 28 [May 6]
US Tebessa 		2-0 AB Merouana
MO Constantine 		1-1 USM Ain Beida
ES Guelma 		3-0 AS Ain M'lila
NC Magra 		4-2 HB Chelghoum Laid
E Collo 		2-2 NRB Touggourt
CR Village Moussa 	1-1 HAMR Annaba
MSP Batna 		3-1 USM Khenchela
USM Annaba 		1-0 US Biskra

Round  29 [May 13]
HB Chelghoum Laid 	2-1 MSP Batna
AS Ain M'lila 		2-1 NC Magra
USM Ain Beida 		1-0 ES Guelma
AB Merouana 		2-0 MO Constantine
US Biskra 		2-1 US Tebessa
USM Khenchela 		2-1 USM Annaba
HAMR Annaba 		1-2 E Collo
NRB Touggourt 		1-1 CR Village Moussa
                            
Round 29 
[May 13]
HAMR Annaba 		3-0 MSP Batna
NRB Touggourt 		1-2 NC Magra
HB Chelghoum Laid 	0-0 ES Guelma
USM Ain Beida 		2-0 US Tebessa
AB Merouana 		0-0 USM Annaba
US Biskra 		3-1 USM Khenchela
E Collo 		1-1 CR Village Moussa
[May 14]
AS Ain M'lila 		1-1 MO Constantine

Round 30 
[May 20]
USM Khenchela 		2-0 AB Merouana
US Tebessa 		2-3 AS Ain M'lila
CR Village Moussa 	2-2 HB Chelghoum Laid
NC Magra 		2-0 HAMR Annaba
MSP Batna 		5-2 E Collo
[May 21]
ES Guelma 		2-1 NRB Touggourt
MO Constantine 		2-3 US Biskra
USM Annaba 		0-1 USM Ain Beida

Groupe Ouest

 1.GC Mascara		  30  18  7  5	37-24  61  Promoted
 ------------------------------------------------ 
 2.RCB Oued Rhiou	  30  16 11  3	34-17  59
 3.CRB Ben Badis	  30  14  9  7	37-28  51
 4.ESM Kolea 		  30  14  8  8	46-34  50
 5.SA Mohammadia	  30  12  8 10	32-31  44
 6.SCM Oran		  30  10 12  8	37-33  42
 7.ES Mostaganem	  30  10 11  9	46-38  41
 8.ASB Maghnia 		  30  11  7 12	46-43  40
 9.WA Mostaganem	  30  10  8 12	45-48  38
10.US Remchi		  30   8 12 10	25-24  36
11.CRB Sendjas		  30   7 12 11	35-33  33
12.SKAF Khemis Miliana	  30   9  6 15	35-42  33
13.WA Tlemcen 		  30   8  9 13	29-40  33
14.MB Hassasna		  30   8  8 14	37-54  32
-------------------------------------------------
15.JSM Tiaret 		  30   8  8 14	36-41  32  Relegated
16.IS Tighennif		  30   8  2 20	28-55  26  Relegated

Round 1 [Sep 1]
RC Oued Rhiou		1-1 SCM Oran
JSM Tiaret		3-2 ESM Koléa
SKAF El Khemis		1-1 US Remchi
CRB Bin Badis		0-0 CRB Sendjas
Widad Athletic Tlemcen	1-0 MB Hassasna
A.S.B.Maghinia		1-0 SA Mohammadia
IS Tighennif		0-2 WA Mostaganem
ES Mostaganem		1-1 GC Mascara

Round 2 [Sep 19]
JSM Tiaret		2-1 IS Tighennif
MB Hassasna		1-1 CRB Sendjas
SA Mohammadia		2-0 Widad Athletic Tlemcen
WA Mostaganem		0-1 CRB Bin Badis
GC Mascara		1-1 A.S.B.Maghinia
SCM Oran		2-1 SKAF El Khemis
ESM Koléa		1-1 RC Oued Rhiou
US Remchi		1-1 ES Mostaganem

Round 3 [Oct 3] 
CRB Sendjas 		2-0 SA Mohammadia
RCB Oued Rhiou		2-0 JSM Tiaret
SKAF Khemis Miliana 	1-3 ESM Kolea
ES Mostaganem		1-1 SCM Oran
IS Tighennif		1-2 GC Mascara
ASB Maghnia		0-2 US Remchi
WA Tlemcen		1-2 WA Mostaganem
CRB Ben Badis		2-1 MB Hassasna

Round 4 [Oct 17]
JSM Tiaret 		1-1 SKAF Khemis Miliana
RCB Oued Rhiou 		1-0 IS Tighennif
SA Mohammadia 		1-0 MB Hassasna
WA Mostaganem 		2-1 CRB Sendjas
GC Mascara 		1-1 WA Tlemcen
US Remchi 		1-2 CRB Ben Badis
SCM Oran 		2-1 ASB Maghnia
ESM Kolea 		2-1 ES Mostaganem

Round 5 [Oct 24]
CRB Sendjas		0-1 GC Mascara
MB Hassasna		2-2 WA Mostaganem
SKAF El Khemis		0-0 RC Oued Rhiou
ES Mostaganem		2-1 JSM Tiaret
A.S.B.Maghinia		3-2 ESM Koléa
Widad Athletic Tlemcen	0-1 US Remchi
CRB Bin Badis		1-0 SA Mohammadia
IS Tighennif		1-2 SCM Oran

Round 6 [Oct 31]
JSM Tiaret		3-2 A.S.B.Maghinia
RC Oued Rhiou		0-0 ES Mostaganem
SKAF El Khemis		0-3 Widad Athletic Tlemcen
WA Mostaganem		1-3 SA Mohammadia
GC Mascara		1-0 MB Hassasna
US Remchi		1-0 CRB Sendjas
SCM Oran		1-1 CRB Bin Badis
ESM Koléa		3-0 IS Tighennif

Round 7 [Nov 7]
CRB Sendjas 		1-1 JSM Tiaret
MB Hassasna 		0-0 RCB Oued Rhiou
SA Mohammadia 		1-1 GC Mascara
ES Mostaganem 		3-1 SKAF Khemis Miliana
IS Tighennif 		2-1 US Remchi
ASB Maghnia 		4-0 WA Mostaganem
WA Tlemcen 		0-0 SCM Oran
CRB Ben Badis 		2-1 ESM Kolea

Round 8 [Nov 21]
SCM Oran		0-1 MB Hassasna	 
ESM Koléa		2-1 CRB Sendjas	 
SKAF El Khemis		3-1 IS Tighennif	 
JSM Tiaret		0-2 CRB Bin Badis	 
US Remchi		1-1 SA Mohammadia	 
GC Mascara		3-1 WA Mostaganem	 
RC Oued Rhiou		2-1 A.S.B.Maghinia	 
ES Mostaganem		1-3 Widad Athletic Tlemcen

Round 9 [Nov 28]
CRB Sendjas		0-0 SCM Oran	 
MB Hassasna		1-2 ESM Koléa	 
SA Mohammadia		1-0 JSM Tiaret	 
WA Mostaganem		1-1 US Remchi	 
IS Tighennif		0-4 ES Mostaganem	 
A.S.B.Maghinia		2-0 SKAF El Khemis	 
Widad Athletic Tlemcen	1-1 RC Oued Rhiou	 
CRB Bin Badis		2-0 GC Mascara

Round 10 [Dec 5]
JSM Tiaret 		2-3 MB Hassasna
RCB Oued Rhiou 		3-0 CRB Sendjas
SKAF Khemis Miliana 	1-0 CRB Ben Badis
ES Mostaganem 		1-2 ASB Maghnia
IS Tighennif 		1-2 WA Tlemcen
US Remchi 		1-1 GC Mascara
SCM Oran 		0-0 WA Mostaganem
ESM Kolea 		1-1 SA Mohammadia

Round 11 [Dec 12]
CRB Sendjas		1-1 SKAF El Khemis	 
SA Mohammadia		0-1 SCM Oran	 
WA Mostaganem		1-1 ES Mostaganem	 
GC Mascara		1-1 JSM Tiaret	 
A.S.B.Maghinia		4-2 IS Tighennif	 
Widad Athletic Tlemcen	1-2 ESM Koléa	 
CRB Bin Badis		0-2 RC Oued Rhiou	 
MB Hassasna		0-3 US Remchi

Round 12 [Dec 26]
JSM Tiaret		3-1 WA Mostaganem	 
RC Oued Rhiou		0-0 SA Mohammadia	 
SKAF El Khemis		3-1 MB Hassasna	 
ES Mostaganem		2-2 CRB Sendjas	 
IS Tighennif		0-1 CRB Bin Badis	 
A.S.B.Maghinia		3-0 Widad Athletic Tlemcen	 
SCM Oran		0-0 US Remchi	 
ESM Koléa		2-1 GC Mascara

Round 13 [Jan 2]
CRB Bin Badis		1-2 A.S.B.Maghinia	 
Widad Athletic Tlemcen	0-0 JSM Tiaret	 
GC Mascara		1-0 SCM Oran	 
WA Mostaganem		0-1 RC Oued Rhiou	 
SA Mohammadia		2-1 SKAF El Khemis	 
US Remchi		0-0 ESM Koléa	 
CRB Sendjas		4-1 IS Tighennif	 
MB Hassasna		3-2 ES Mostaganem

Round 14 
[Jan 8]
JSM Tiaret 		0-1 US Remchi
[Jan 9]
RCB Oued Rhiou 		1-0 GC Mascara
SKAF Khemis Miliana 	2-2 WA Mostaganem
ES Mostaganem 		2-1 SA Mohammadia
IS Tighennif 		2-1 MB Hassasna
WA Tlemcen 		1-2 CRB Ben Badis
[Jan 19]
ASB Maghnia 		2-2 CRB Sendjas
ESM Kolea 		2-0 SCM Oran

Round 15 [Jan 15]
CRB Sendjas 		1-0 WA Tlemcen
MB Hassasna 		2-1 ASB Maghnia
SA Mohammadia 		0-1 IS Tighennif
WA Mostaganem 		1-0 ESM Kolea
GC Mascara 		1-0 SKAF Khemis Miliana
US Remchi 		0-0 RCB Oued Rhiou
SCM Oran 		2-1 JSM Tiaret
CRB Ben Badis 		1-2 ES Mostaganem

Round 16 [Feb 6]
CRB Sendjas		1-1 CRB Bin Badis
MB Hassasna		1-1 Widad Athletic Tlemcen
SA Mohammadia		2-1 A.S.B.Maghinia
WA Mostaganem		5-0 IS Tighennif
GC Mascara		1-0 ES Mostaganem
US Remchi		0-0 SKAF El Khemis
SCM Oran		0-1 RC Oued Rhiou
ESM Koléa		1-1 JSM Tiaret

Round 17 [Feb 13]
IS Tighennif		1-0 JSM Tiaret
CRB Sendjas		1-2 MB Hassasna
Widad Athletic Tlemcen	1-0 SA Mohammadia
CRB Bin Badis		2-2 WA Mostaganem
A.S.B.Maghinia		3-1 GC Mascara
ES Mostaganem		1-0 US Remchi
SKAF El Khemis		2-1 SCM Oran
RC Oued Rhiou		1-0 ESM Koléa

Round 18 
[Feb 19]
SCM Oran		1-1 ES Mostaganem
[Feb 20]
SA Mohammadia		1-0 CRB Sendjas
JSM Tiaret		1-1 RC Oued Rhiou
ESM Koléa		1-0 SKAF El Khemis
WA Mostaganem		5-3 Widad Athletic Tlemcen
GC Mascara		3-2 IS Tighennif
MB Hassasna		2-2 CRB Bin Badis
[Mar 15]
US Remchi		2-1 ASB Maghnia

Round 19 
[Feb 26]
A.S.B.Maghinia		0-0 SCM Oran
[Feb 27]
SKAF El Khemis		1-0 JSM Tiaret
IS Tighennif		1-0 RC Oued Rhiou
MB Hassasna		1-1 SA Mohammadia
CRB Sendjas		2-0 WA Mostaganem
Widad Athletic Tlemcen	0-1 GC Mascara
CRB Bin Badis		1-0 US Remchi
ES Mostaganem		1-1 ESM Koléa

Round 20 
[Mar 4]
GC Mascara 		1-0 CRB Sendjas
SCM Oran 		2-0 IS Tighennif
[Mar 5]
WA Mostaganem 		5-0 MB Hassasna
RCB Oued Rhiou 		2-1 SKAF Khemis Miliana
JSM Tiaret 		2-1 ES Mostaganem
US Remchi 		0- WA Tlemcen
SA Mohammadia 		1-3 CRB Ben Badis
[Mar 29]
ESM Kolea 		2-1 ASB Maghnia

Round 21 
[Mar 11]
ASB Maghnia 		1-1 JSM Tiaret
CRB Sendjas 		1-0 US Remchi
[Mar 12]
WA Tlemcen 		2-1 SKAF Khemis Miliana
SA Mohammadia 		1-0 WA Mostaganem
CRB Ben Badis 		1-1 SCM Oran
IS Tighennif 		1-2 ESM Kolea
ES Mostaganem 		1-0 RCB Oued Rhiou
[Mar 15]
MB Hassasna 		1-1 GC Mascara

Round 22 [Mar 19]
JSM Tiaret 		1-1 CRB Sendjas
RCB Oued Rhiou 		3-2 MB Hassasna
GC Mascara 		2-1 SA Mohammadia
SKAF Khemis Miliana 	2-1 ES Mostaganem
US Remchi 		1-1 IS Tighennif
WA Mostaganem 		0-0 ASB Maghnia
SCM Oran 		4-2 WA Tlemcen
ESM Kolea 		0-0 CRB Ben Badis 

Round 23 
[Mar 25]
CRB Sendjas 		1-1 ESM Koléa
ASB Maghnia 		1-1 RCB Oued Rhiou
[Mar 26]
CRB Ben Badis 		3-1 JSM Tiaret
IS Tighennif 		1-0 SKAF Khemis Miliana
WA Tlemcen 		1-5 ES Mostaganem
WA Mostaganem 		1-2 GC Mascara
SA Mohammadia 		2-1 US Remchi
MB Hassasna 		3-6 SCM Oran

Round 24 [Apr 2]
SCM Oran 		3-2 CRB Sendjas
ESM Kolea 		1-1 MB Hassasna
JSM Tiaret 		1-2 SA Mohammadia
US Remchi 		2-0 WA Mostaganem
ES Mostaganem 		1-1 IS Tighennif
SKAF Khemis Miliana 	3-1 ASB Maghnia
RCB Oued Rhiou 		2-1 WA Tlemcen
GC Mascara 		1-0 CRB Ben Badis

Round 25 [Apr 9]
MB Hassasna 		1-0 JSM Tiaret
CRB Sendjas 		2-1 RCB Oued Rhiou
CRB Ben Badis 		1-0 SKAF Khemis Miliana
ASB Maghnia 		2-1 ES Mostaganem
WA Tlemcen 		1-0 IS Tighennif
GC Mascara 		1-0 US Remchi
WA Mostaganem 		1-0 SCM Oran
SA Mohammadia 		3-1 ESM Kolea

Round 26 
[Apr 15]
SKAF Khemis Miliana 	3-2 CRB Sendjas
US Remchi 		2-1 MB Hassasna
ES Mostaganem 		1-1 WA Mostaganem
JSM Tiaret 		0-1 GC Mascara
IS Tighennif 		3-2 ASB Maghnia
ESM Kolea 		1-0 WA Tlemcen
RCB Oued Rhiou 		1-0 CRB Ben Badis
[Apr 15]
SCM Oran 		1-1 SA Mohammadia

Round 27 [Apr 23]
WA Mostaganem 		3-2 JSM Tiaret
SA Mohammadia 		0-0 RCB Oued Rhiou
MB Hassasna 		2-1 SKAF Khemis Miliana
CRB Sendjas 		3-1 ES Mostaganem
CRB Ben Badis 		2-1 IS Tighennif
WA Tlemcen 		1-0 ASB Maghnia
US Remchi 		1-1 SCM Oran
GC Mascara 		1-0 ESM Kolea
 
Round 28 [May 7]
IS Tighennif 		1-0 CRB Sendjas
ES Mostaganem 		3-1 MB Hassasna
SKAF Khemis Miliana 	3-0 SA Mohammadia
RCB Oued Rhiou 		2-1 WA Mostaganem
SCM Oran 		1-2 GC Mascara
ESM Kolea 		2-0 US Remchi
JSM Tiaret 		3-1 WA Tlemcen
ASB Maghnia 		1-1 CRB Ben Badis

Round 29 
[May 13]
CRB Sendjas 		4-0 ASB Maghnia
[May 14]
US Remchi 		0-1 JSM Tiaret
GC Mascara 		1-2 RCB Oued Rhiou
WA Mostaganem 		3-2 SKAF Khemis Miliana
SA Mohammadia 		2-2 ES Mostaganem
MB Hassasna 		2-1 IS Tighennif
CRB Ben Badis 		1-1 WA Tlemcen
SCM Oran 		3-1 ESM Kolea

Round 30 [May 21]
WA Tlemcen 		0-0 CRB Sendjas
ASB Maghnia 		3-1 MB Hassasna
IS Tighe2nnif 		1-2 SA Mohammadia
ESM Kolea 		7-3 WA Mostaganem
SKAF Khemis Miliana 	1-2 GC Mascara
RCB Oued Rhiou 		2-1 US Remchi
JSM Tiaret 		4-1 SCM Oran
ES Mostaganem 		3-1 CRB Ben Badis
                            

Ligue Inter-Régions De Football

Final Tables:

Groupe Centre-Est

 1.US Beni Douala	30 18  9  3 50-25 63 promoted
--------------------------------------------
 2.ES Ben Aknoun	30 16  9  5 44-20 57
 3.AS Bordj Ghdir	30 14  5 11 40-30 47
 4.WA Rouiba		30 12  7 11 42-29 43
 5.OM Rouisseau		30 10 13  7 34-27 43
 6.CA Kouba		30 10 11  9 38-37 41
 7.ES Berrouaghia	30 11  7 12 33-31 40
 8.FC Bir El Arch	30 11  7 12 26-34 40
 9.CRB Ouled Djellal	30 11  6 13 42-37 39
10.USM Sétif		30  9 12  9 37-35 39
11.NRB Achir		30 10  9 11 32-31 39
12.IRB Berhoum		30 10  9 11 27-29 39
13.CRB Ain Djasser	30 11  5 14 37-38 38
14.JS Azazga		30  9 10 11 41-41 37
--------------------------------------------
15.NRB Ouled Derradj	30 10  6 14 32-38 36 relegated
16.AT Hassi Messaoud	30  3  5 22 18-91 14 relegated

Groupe Centre-Ouest

 1.MB Rouisset		30 20  6  4 54-20 66 promoted
--------------------------------------------
 2.CRB Ain Oussera	30 17  8  5 43-25 59
 3.MBC Oued Sly		30 13  9  8 48-32 48
 4.ARB Ghriss		30 11 11  8 37-32 44
 5.USB Tissemsilt	30 12  7 11 49-44 43
 6.SC Ain Defla		30 13  4 13 44-45 43
 7.IRB Laghouat		30 10  9 11 34-35 39
 8.WAB Tissemsilt	30 11  6 13 37-42 39
 9.ESB Dahmouni		30 11  4 15 34-44 37
10.CRB Boukadir		30  8 12 10 33-35 36
11.Hydra AC		30  9  9 12 29-34 36
12.ORB Oued Fodda	30  9  9 12 25-30 36
13.FCB Frenda		30 11  2 17 35-56 35
14.MB Hassi Messaoud	30 10  4 16 27-43 34
--------------------------------------------
15.IRB Sougueur		30  9  7 14 32-37 34 relegated
16.IRB Ain Hadjar	30  9  7 14 24-31 34 relegated

Groupe Est

 1.B Chelghoum Laid	30 20  5  5 46-19 65 promoted
--------------------------------------------
 2.CRB Kais		30 16  5  9 49-30 53
 3.AB Barika		30 12 11  7 39-38 47
 4.IRB El Hadjar	30 12  9  9 35-27 45
 5.ESB Besbes		30 13  6 11 21-26 45
 6.NRB Teleghma		30 11 11  8 44-32 44
 7.ES Bouakeul		30 11 10  9 46-30 43
 8.WM Tébessa		30 12  6 12 46-41 42
 9.IRB Robbah		30 11  7 12 29-37 40
10.Nasr El Fedjoudj	30  9 12  9 35-29 39
11.NT Souf		30 10  9 11 37-34 39
12.NRB Grarem		30  9  9 12 32-30 36
13.WA Ramdane		29  9  8 12 34-38 35
14.ASC Ouled Zouai	30 10  5 15 34-47 35
--------------------------------------------
15.NRB El Kala		30  6  7 17 23-55 25 relegated
16.NRB Cheria		29  3 10 16 26-63 19 relegated

Groupe Ouest

 1.IRB Maghnia		28 20  6  2 52-  9 66 promoted
---------------------------------------------
 2.CR Temouchent	28 18  3  7 52-	20 57
 3.USM Oran		28 14  8  6 48-	32 50
 4.CRB Hennaya		28 14  5  9 50-	25 47
 5.IRB El Kerma		28 13  8  7 48-	28 47
 6.MB Sidi Chahmi	28 13  5 10 42-	28 44
 7.CRB Sfisef		28 12  6 10 31-	28 42
 8.HB El Bordj		28 13  2 13 43-	38 41
 9.JS Emir Abdelkader	28 11  7 10 46-	27 40
10.CC Sig		28  9 10  9 41-	29 37
11.ZS Ain Temouchent	28  9  7 12 36-	44 34
12.JS Sig		28  9  6 13 41-	47 33
13.USM Tindouf		28  7  6 15 42-	50 27 relegated [as worst rated]
---------------------------------------------
14.NRB Bethioua		28  5  6 17 25-	64 21 relegated
15.ES Araba		28  0  1 27 10-138  1 relegated


Regional championships

Final tables:

Ligue Régionale d'Alger

 1.DRB Baraki		30 22  2  6 53-28 68	
 2.NR Dely Ibrahim	30 17  7  6 49-30 58	
 3.EC Oued Smar		30 15  8  7 39-24 53	
 4.ES Azeffoun		30 14 10  6 38-23 52	
 5.MB Bouira		30 11  9 10 32-37 42	
 6.O Tizi Rached	30 11  7 12 32-34 40	
 7.CRB Bordj El Kiffan	30 10 10 10 30-27 40	
 8.E Sour El Ghozlane	30 10  9 11 32-31 39	
 9.ESM Boudouaou	30  9 10 11 33-31 37	
10.JS Tichy		30  9  9 12 27-33 36	
11.JS Tixéraine		30 10  6 14 30-32 35 [1 point deducted]
12.IR Birmandreis	30  8 10 12 25-31 34	
13.NR Bouchaoui		30  9  7 14 37-43 34	
14.JS Akbou		30  8  7 15 29-42 31	
15.CB Sidi Moussa	30  7  8 15 26-47 29	
16.OC Beaulieu		30  7  7 16 29-48 28	

Ligue Régionale de Constantine

NB: no data

Ligue Régionale de Ouargla

 1.IRB Aflou		22 15  5  2 38-10 50
 2.JS Sidi Bouaziz	22 13  7  2 27-12 46
 3.CRB Djamaa		22  9  5  8 28-23 32
 4.O Magrane		22  8  6  8 20-17 30
 5.WAM Laghouat		22  8  6  8 22-20 30
 6.CSSW Illizi		22  8  4 10 25-34 28
 7.ES Ouargla		22  7  6  9 26-23 27
 8.NRB Meggarine	22  6  9  7 17-21 27
 9.ES Moggar		22  6  7  9 18-24 25
10.ASC Ouargla		22  6  6 10 17-23 24
11.DJ Ksar Hirane	22  6  4 12 22-42 22
12.IRB Berriane		22  5  5 12 15-26 20

Ligue Régionale de Batna

 1.NRC Boudjelbana	30 19  9  2 70-18 66			
 2.MC Msila		30 15  7  8 51-30 52			
 3.AB Chemora		30 15  7  8 46-27 52			
 4.ESB Ghilassa		30 14 10  6 36-20 52			
 5.O Msila		30 14  9  7 61-38 51			
 6.RUDS Batna		30 14  7  9 51-31 49			
 7.TRB Arris		30 11  7 12 33-34 40			
 8.CRB Ras El Aioune	30 10 10 10 32-37 40			
 9.US Doucen		30 12  4 14 39-55 40			
10.M Bou Saada		30 11  6 13 42-40 39			
11.CB Ain Taghrout	30  9  8 13 35-49 35			
12.JS O/Khlouf		30  8 11 11 38-39 34 [1 point deducted]
13.JS Seriana		30  9  5 16 36-50 32			
14.ESS Ain Lahdjel	30  7  8 15 19-39 29			
15.ES Sidi Aissa	30  6  9 15 33-51 21 [6 points deducted]
16.IRB Sidi Aissa	30  4  7 19 19-83  6 [13 points deducted]

Ligue Régionale de Blida

 1.IRB Bou Medfaa	30 20  5  5 61-29 65	
 2.OC Boukhari		30 19  7  4 54-15 64	
 3.JM Oum Drou		30 15  5 10 59-37 50	
 4.WRN Ain Oussara	30 14  5 11 44-41 47	
 5.US Hadjret Ennous	30 13  3 14 49-40 42	
 6.CRB Chellala		30 11  9 10 41-40 42	
 7.JSB Birine		30 11  7 12 36-34 40	
 8.HRB Fouka		30 11  7 12 36-40 40	
 9.RA Ain Defla		30 10  9 11 32-28 39	
10.CR Zaouia		30 12  6 12 46-52 39 [3 points deducted]
11.MC Khemis		30  9 11 10 48-45 38	
12.NCB El Affroun	30 11  5 14 39-38 38	
13.IRB Ouled Yaich	30 10  8 12 29-40 38	
14.IRB Bougara		30 11  4 15 35-47 37	
15.IB Mouzaia		30 10  5 15 36-49 35	
16.IR Ouled Nail	30  3  4 23 22-78  4 [9 points deducted]

Ligue Régionale de Saida

 1.CRB Froha		30 21  6  3 72-20 69	
 2.CR Mahdia		30 15  3 12 50-39 48	
 3.WRB Dj Benamar	30 14  3 13 54-49 45	
 4.IRBM Douz		30 11 10  9 40-38 43 [3 points deducted]
 5.O Medrissa		30 13  3 14 35-46 42	
 6.IRBM Tiaret		30 11  7 12 47-38 40	
 7.ES Mahdia		30 15  1 14 42-51 40 [6 points deducted]
 8.CRC Tiaret		30 13  1 16 44-57 40	
 9.ASBS Kada		30 12  4 14 38-51 40	
10.CRB Tizi		30 11  6 13 36-37 39	
11.IR Mecheria		30 12  4 14 43-38 38 [2 points deducted]
12.JSV Bakir		30 11  6 13 45-41 38 [1 point deducted]
13.CRB Tircine		30 10  8 12 36-38 38	
14.CRB Bougtob		30 12  7 11 59-49 34 [9 points deducted]
15.ASB Rahouia		30 10  3 17 32-48 33	
16.NC Maoussa		30  8  6 16 29-38 28 [2 points deducted]
17.NRB Matemore			WITHDREW

Ligue Régionale d'Annaba

 1.OS Ouenza		30 19  4  7 58-28 61
 2.ES Souk Ahras	30 16 12  2 36-14 60
 3.NRB El Ogla		30 15  8  7 37-23 53 
 4.ORB Guelaat Bousbaa	30 16  4 10 44-28 52 
 5.US Boukhadra		30 15  7  8 32-23 52 
 6.ORB Boumahra Ahmed	30 13  9  8 51-33 48 
 7.IRB Belkheir		30 12 10  8 39-36 46 
 8.IRB Hammam Debagh	30 11  9 10 41-31 42 
 9.JM Sidi Salem	30 12  5 13 30-32 41 
10.CRB Oued Zenati	30 10  9 11 26-35 39 
11.M Hammam Chellala	30  8 11 11 44-41 35 
12.CRB Heliopolis	30 10  3 17 27-51 33 
13.CS Hama Loulou	30  9  5 16 39-56 32 
14.JS Pont Blanc	30  8  5 17 30-52 29 
15.USM Daghoussa	30  4  9 17 25-50 21 
16.JSB Chebaita Mokhtar	30  5  4 21 21-47 19 

Ligue Régionale d'Oran

 1.JR Sidi Brahim	30 19  9  2   -   66	
 2.CR Bendaoud		30 18  9  3   -   63
 3.MCB Hadjadj		29 15  6  8   -   51
 4.CB Ain Tedeles	30 12  8 10   -   44
 5.IRB SM Benali	30 12  7 11   -   43
 6.ICS Tlemcen		30 12  6 12   -   42
 7.CS Beni Saf		30 12  6 12   -   42
 8.ASB Nedroma		30 12  4 14   -   40
 9.CRB Sidi Ali		30 10  8 12   -   38
10.Gssidi Khaled	30 13  5 12   -   35 [9 points deducted]
11.NASR/SENIA		30 10  8 12   -   35 [3 points deducted]
12.M Zemmora	        30  9  8 13   -   35
13.CRB El Amria		30  9  8 13   -   34 [1 point deducted]
14.CRB Mazouna		30  8  7 15   -   31
15.O Arzew		30  8  6 16   -   30
16.AS Marsa		29  6  5 18   -    8 [15 points deducted]

Ligue Régionale de Bechar

NB: no data


2014/15.

2016/17.

list of champions.

list of cup finals.


About this document

Thanks to Martin Arenlind

Prepared and maintained by José Batalha and Michel Menard for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: José Batalha and Michel Menard
Last updated: 4 Nov 2021

(C) Copyright José Batalha, Michel Menard and RSSSF 2015/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.